Nga Pjerin Thomai

 

I nderuar z.President,

Do t'ju kisha shkruar qysh me perpara, por disa angazhime politike ne Lindjen e Mesme, nje pjese e se ciles ju i keni pare edhe ne media, me kishin "bllokuar" , e pikerisht nga kjo vonese, kisha frike t'ju uroja per detyren e re, aq me teper qe kane kaluar disa muaj.

Albania apo memedhembja (siç e ka quajtur nje emigrant i Amerikes, vendin tone) perben nje shqetesim per ne, per ter emigrantet. Shqetesim qe fillon qysh nga gjerat ordinere, si trafiku ne rruge i pakontrrolluar, klubet e dyqanet pa çmimet perkatese, vonesat administrative per dokumenta e çeshtje te ndryshme, e deri tek çeshtjet madhore me te cilat merren partite dhe parlamenti, si KQZ, Buxheti etj. Le te marrim çeshtjen aq te perfolur dhe qe eshte Themra e Akilit, ate te KQZ dhe qendrave te votimit, sepse qysh ketu jane pare manipulime dhe pislliqe politike. Shum njerez pyesin me te drejte; Kur do behen ndonjehere ne Albanie, votime te drejta. Kur ???

Natyrisht qe nuk ka se si te behen, kur ne tryeza ulen dhe numurojne votat militante partiake, fanatike politike, kur KQZ dominohet nga PD e PS. Eshte si te vesh ne ndarjen e thelave te mishit ne menyre te barabarte, dy hajdute, dy mishngrenes te babezitur, nderkoh qe duhet te vesh dy vegjetarian, te pakten.

 Llogjika e shendoshe ta thote se ne nje tryeze/qender votimi duhet te vesh njerez te ndershem, pa parti, neutral, qe rezultati te lexohet ashtu siç eshte ne te vertete, pa manipulime siç ka ndodhur fatkeqesisht keto vitet e fundit. Ku do ti gjejme keta njerez, do pyesni ju me te drejte. Shqiperia ka plot, pavarsisht se klasa politike dhe maxhoranca ne vençanti, nuk i afron dhe angazhon. Njerzit vertet nuk e kane te shkruar ne balle ndershmerine dhe integritetin e tyre, dhe kjo gje mund te paraqitej si e veshtire nga maxhoranca, por ilaçi i kesaj gjindej dhe kjo pune rregullohej ne kete menyre;

1) Hiq fuqine absolute qe kane dy forcat politike ne qendrat e votimit, pra beji te barabarte me forcat e tjera politike te vogla, qe do te thote qe ne çdo qender votimi te kete perfaqesues nga partite e vogla, koalicionet dhe shoqeria civile (neutralet politik, do ti quaja) .

2) Fletat e votimit gjate numurimit, te shikohen nga te gjithe, dhe nje person asnjanes, administrator ti vendoste ato perball partise fituese, pak larg duarve te tyre. Mbahen shenimet perkatese nga secili dhe ne fund konfirmohen duke i lexuar me ze te larte. Nese ndonje pale proteston per mos korrespondim te te dhenave, per ndonje manipulim, shihen dhe nje here me ngadalsi.

3) Nese krijohet nje gjendje e ndere nga ndonje pale apo shum pale, athere te gjithe perfaqesuesit partiake largohen, dhe numurimi te behet vetem nga njerez apartiake, shoqeria civile, administrator teknik votimesh, pra nga dy-tre persona.

4) Nese edhe kjo menyre deshton, athere fletet mbyllen ne kuti, me plumçe dhe i dergohen KQZ, te shoqeruar nga disa pale partiake e asnjanes.

5) KQZ, ky qe eshte zgjedhur tani (qe eshte komplet i paligjshem dhe i pallogjikshem, se dominohet nga PD e PS) te shfuqizohet, dhe te ngrihet nje KQZ e re me shum perfaqesues, ku dy ujqerit e vjeter te politikes (PS e PD) te kene vetem nga 1 perfaqesues aty, dhe te barabarte me te tjeret. Une e kam hedhur me kohe nje ide te time, qe pak eshte ndigjuar nga klasa politike aty, ide qe shmang sistemin karagjozllek qe ka shpikur PD e aprovuar nga PS, (qe fatkeqesisht na ka bere qesharak ne syte e botes) , nje ide qe shmang manipulimet dhe ankesat, e kjo ide eshte; KQZ te perbehet nga 9 antare, ku 1 eshte i PD, 1 i PS, 1 i aleateve te PD, 1 i aleateve te PS, 1 te djathtes (ku pershihen edhe legalistet), 1 i ndonje koalicioni te ri (ku perfshihen partite e reja, qe mund te jene supriza politike e atij vendi), 1 i shoqerise civile, 1 i gjykates (drejtesise me sakte), dhe 1 i shtetit ose i huaj ekspert nderkombetar i votimeve) .

Keto 5 pika i nderuar President, do ta ulnin sadopak manipulimin, do te krijonin besim te zgjedhesit dhe nderkombetaret (siç i quani ju aty) . Uluni ju lutem dhe bisedoini keto çeshtje madhore me partite e vogla, me shoqerine civile, me juriste zgjedhjesh (eksperte), dhe do ta shihni se sistemi qe ka ngritur PD dhe aprovuar PS, jane nje maskarade e vertete qe po nuk u ndryshuan ne interes te demokracise dhe zgjedhesve, do ta demtojne edhe me rende imazhin e vendit tone. Shpresoj se per kaq muaj qe kane mbetur deri vitin tjeter, kjo çeshtje "Thembra e Akilit" , do te gjeje zgjidhje dhe kompromis ne interes te demokracise dhe imazhit te vendit tone.

Interesat e PD, PS, kryetarve te tyre, nuk jane asigje para interesave te vendit tone, dhe ju keni shancin e madh te pozicionoheni ne kahun e duhur, ate te interesave te Shqiperise. Nje hap i vogel drejt ketyre interesave, nje takim me partite e vogla, me eksperte zgjedhjesh, me shoqerine civile, etj, çon ne hapa me te medhenj ne interes te Shqiperise, ne ndryshim per mire, ne ndryshim te sistemit te sotem te zgjedhjeve, ne ndryshim te KQZ e rregullave aty. Ky ndryshim, mund te mos iu pelqeje PD e PS, por eshte mese i domosdoshem. Interesat e maxhorances apo çdo lloj partie qe flet ne emer te shumices, nuk mund te qendrojne me lart se interesat e demokracise dhe te popullit/zgjedhesve.

Nje çeshtje tjeter e rendesishme qe na shqeteson neve emigranteve (duke qene se jemi tek interesat e Shqiperise) eshte çmimet, çmimet e produkteve, mallrave industriale auto-mekanike dhe te pronave te patundeshme. Vertet disa çmime jane me poshte se tregu perendimor, por fatkeqesisht disa jane njesoj dhe disa akoma me keq, jane me te larta se çmimet ketu ne tregun perendimor.

Vertet shteti nuk nderhyn ne çmime, por merr masa qe disa çmime te jene te perballueshme nga konsumatori/blersi vendas. Marrim vajin per gatim, ketu ne perndim eshte 1-1,5 euro nderkoh qe ne Albanie eshte 1,5-2 euro. Mielli ketu kushton 0,35-0,50 euro , ne Albanie 0,50-0,75 euro. Sheqeri ketu eshte 0,79-0,85 ndersa ne Albanie 0,85-0,95 euro. Vaji i ullirit ketu (tregu importues) eshte 2,10-3,50 deri ne 5-6 euro me i shtrenjti, ndersa aty tek juve (tregu prodhues) eshte 4-5 euro deri ne 8-10 euro me i shtrenjti, patatja, ketu eshte 0,30-0,40-0,50 (vjet ishte 0,20-0,30) , ndersa aty 0,40-0,50 , qepa e thate ketu eshte 0,30-0,40 , e atje eshte 0,40-0,50 per kilo. (I paraqita ne eurocent per lehtesi kuptueshmerie) .

Lind pyetja, a mund ti perballoje blersi shqiptar me 150-200 euro rroge ne muaj ato çmime. Nuk po flasim per pensionistet, qe trumbetohen me te madhe nga kryeministri demagog i atij vendi. Per ta (pensionistet) me shume kane menduar bijte e tyre ne emigracion, emigracion pa te cilet, shqiptaret aty do hanin veten me dhembe.

Taksat per maqinerite dhe autot, vertet u hoq tashme (me vonese, gje qe te le te kuptosh se kemi nje qeveri handikaptesh) , por prap çmimet e tyre jane te larta dhe nuk po shohim investime per linja prodhimi, qofte nga privati qofte nga qeveria. Tek tuk shihet ndonje investim i huaj, gje qe te le te kuptosh se ka nje handikapt/hendek ne punen e qeverise shqiptare. Edhe ndonje bashkpunim qe vihet re ne venien ne pune te teknollogjise prodhuese, ka ardhur nga biznesi i huaj, ai vendas dhe bankat, se sa nga qeveria, e cila i ka trumbetuar gjithmone si suksese te sajat.

Kudo ne bote po vihet re nje renie e çmimeve te pronave te patundeshme, shtepiave, apartamenteve, zyrave, magazinave etj. Ne Spanje kan rene çmimet e apartamenteve ne 40-50%, ne Itali aty tek 20% + - (plus-minus), ne Greqi 20% + - , france 30% + - , Belgjik 10% + - , Holland, Gjermani po ashtu, Shqiperi 20% + - , e me radhe. Mirpo ajo qe vihet re ne tregun imobilar, po shihet se ka nje rritje te shitjeve kete vit ne Spanje dhe France, ku blersit kryesore jane belgjit, hollandezet dhe britaniket. Televizionet kendej jane mbushur me programe te tilla ku jepen emisione mbi familje te ndryshme qe blejne shtepia/vila dhe apartamente ne keto vende. Kjo nuk do te thote se ne vende te tjera ka stopuar shitja, jo, edhe ne vende te tjera ka shitje por me pak se vitet e tjera. Nderkoh qe ne Albanie, po vihet re nje stopim te shitjeve, pak e çuditeshme kjo po te kemi parasysh klimen e shkelqyer. Mirpo siduket, faktoret e stopimit duhen kerkuar gjekundi, tek imazhi i vendit, tek burokracia e dokumenteve te hipotekimit, tek parregullsite e ndertimit, tek vjedhjet dhe mos ndalimi i tyre, kuptohet edhe nga Kriza. (Vetem kete vit, me eshte vjedhur sahati i ujit te studios/gazonieres dy here, si duket nga specialistet e Ujsjellsit) .

Imagjinoni se si do te reagonin perendimoret, kur te merrnin vesh se ne Shqiperi te vjedhin edhe sahatin e ujit, apo llamben e shkalles. Nuk do ta besonin, do u dukej se behej fjale per ndonje film fantastiko-shkencor apo ndonje film per te qeshur.

Mendoj se eshte shume e rendesishme qe krahas masave te forta qe duhet te mirren ndaj vjedhesve, eshte e rendesishme te mirren masa sociali per te varferit, ku te hapen menca per te varferit, te hidhen ne treg bono ushqimi 100 lekshe per te papunet, e masa te tjera si kendej ne perendim. Nuk them qe te paguhen apo marrin social si ne perendim, se ajo nuk realizohet dot, por te pakten te ushqehen, te kene bono 100 lekeshe ne dite, dhe kjo eshte mese e realizueshme. Kjo do te ulte vjedhjet, krimet ordinere, dhe do te permisonte imazhin e vendit tone.

Keto ishin disa çeshtje kryesore i nderuar President, shqetesim per te gjithe ne emigrantet, qe e duam memedhimbjen me sa me pak probleme negative dhe sa me shume prodhim, konsumim (shit-blerje), eksportim, teknollogji. Nga njera ane e uroj qeverine tuaj per vemendjen ndaj infrastruktures dhe nga ana tjeter e uroj te iki sa me shpejt nga pushteti, qe te realizohen shum gjera ne interes te Shqiperise.  

                                                               Me respekt Pjerin Thomai 

160 Komente

bukur e ke qendisur Pjero..smiley

edhe kete skemen e KQZ, per te bere te mundur zgjedhje te ndershme, e ke  spjeguar  thjeshte   dhe qarte!

ato cmimet pastaj.., i ke merak vete, te dhena precize..smiley

Do t'ju kisha shkruar qysh me perpara, por disa angazhime politike ne Lindjen e Mesme.....me kishin "bllokuar"

Me lot, me lot, me lot. I madh Pjer. Te dua fort, fort.

hunter, mos e nxirr nga kontektsi.....

 

''Do t'ju kisha shkruar qysh me perpara, por disa angazhime politike ne Lindjen e Mesme, nje pjese e se ciles ju i keni pare edhe ne media, me kishin "bllokuar" , e pikerisht nga kjo vonese, kisha frike t'ju uroja per detyren e re, aq me teper qe kane kaluar disa muaj.

 

autori do te thote qe edhe ai vet, gjithashtu i ka ndjekur  nga media.. pra  perqendrimi dhe prioriteti i tij, ne ate moment,  ishte ne nje problem me te  rendesishem, sic eshte ai i lindjes se mesme..smiley

Kuptoj kuptoj por ajo fraze ka nje humor spontan, qe me shkaterroi. Mu kujtua Koco Devole kur i thote Nafijes duke pire kafen, - Po hajde ta diskutojme kete ceshtjen e gjirit Persik. lol
Po ashtu shume i holle shembulli i komisionereve te KQZ qe i krahason me "grabitqare mishgrenes" te cilet duhen zevendesuar me "vegjetariane". Nuk ka nevoje te shpjegojme, qe Autori ketu e ka fjalen per komisionere, numerues nga administrata publike te depolitizuar, pra neutral, pra vegjetarian smiley

Ndoshta autori eshte nje nga protagonistet qe ndermjetesoi per armepushimin atje.Kur jahuditet kerkuan toka me qera , rajoni ishte nen perandorine osmane dhe kryeminister ishte nje shqiptar Ferid Pashe Vlora. Keshtu qe cudi mos t'ju duket , ne na heq raca per t'u marre me hallet e te tjerevesmiley

E ke lexuar ti gabim Belul. Autori ka qene i angazhuar direkt, prandaj ka qene i bllokuar, ndersa Presidenti i Shqiperise i ka ndjekur nga media.

Hunter, Belulo, Alba, e te tjere; Sikur ta dija qe ajo shprehje do ju ngacmonte dhe do t'ju dukej si diçka per te qeshur, por nuk eshte ashtu. Nuk doja t'ua beja te qarte ketu, disa gjera qe une i kam bere ne prapaskene (politika luhet ne shum raste ne prapaskene, me kuptimin per te sjell diçka pozitive) , dhe shprehja mund te rregullohej dhe kuptohej me mire po te fusja lidhsen "Per" dhe jo "Ne" siç eshte shkruar; 

 "...angazhime politike ne Lindjen e Mesme.."  

Sepse une nuk kam qene ne Lindjen e Mesme, por nepermjet njerezve (simpatizanteve) te Asadadit ketu u kam dhene disa rekomandime, qysh para ca muajve e deri tani, rekomandime jo ne formen urdherore, por bisedime duke sjelle krahasime edhe me vendet e tjera. Disa nga rekomandime si psh; 

Te ndryshonte qeverine, te sillte ne qeverine e re, intelektuale nga bota e krishtere aty (te cilen ai e realizoi). 

Te ndryshonte kushtetuten, te lejonte parti te ndryshme (te cilen e beri). 

Te aktivizonte sa me shume gra ne politike, tv, administrate, etj, te krijonte nje imazh krejt tjeter nga ç'ishte, (te cilen filloi ta bente ngadale) .

Te caktonte nje afat per zgjedhje te lira dhe te shkeputej nga drejtimi, te rrinte si nje President tranzistor, sa te krijohej nje qeveri pluraliste dhe te shihte, a e mirrte vot-besimin nga parlamenti i ri.  

   Asadi filloi te ndryshonte shum gjera ne ate kohe (para ca muajve)  mirpo gjendja eskaloi per keq, fillouan luftimet, kurdet e Sirise filluan te armatoseshin, dhe çdo jave gjendja behej me keq. Athere iu rekomandova, qe Asadi t'ju jepte nje liri me te madhe rajonit te kurdeve, nje autonomi te plote, nje vetadministrim. Ai filloi te levizte ne drejtim te kesaj, iu dha autonomi, keshillat kurde mund te drejtonin pushtetin lokal, mirpo kjo solli nderhyrjen (prapaskene) te disa shteteve perendimore dhe nje shteti fqinj te madh, duke i furnizuar kurdet me arme dhe radio. Athere iu rekomandova (gjithmon ne forme bisedash) se duhej te aplikonin metodat perendimore; Revolucionin dhe luften ta eksportosh sa me larg bythes tende. Kjo metode solli ca rezultat, se filloi Libani, trazirat aty, dhe Palestina me Izraelin. Filmi kaq ishte. Tani ka filluar nje tjeter vater lufte dhe vemendja nderkombetare ka filluar te zhvendoset nga Siria  ne vende te tjera. 

 Une nuk doja t'jua shpjegoja keto gjera, qe ndonse shkurt, zbulojne nje pjese te qenies dhe aktivitetit tim te prapaskenes, por ne drejtim te paqes. Shtete, qeveri, qarqe te ndryshme, kane vite e vite qe punojne ne prapaskene, dhe si rezultat asgje nuk behet, veç ngatarrojne si te behet me keq, dhe kjo i ka arsyet, kuptohet tek ekonomia e tyre, jane shum gjera qe nuk mund te thuhen me dy llafe. 

Megjithate i falenderoj disa nga komentatoret ketu, jo thjesht per ironine qe eshte e natyrshme kur s'di , kur s'ke te dhena, por per naivitetin qe tregojne kur mesojne disa gjera qe iu duken te pamundura. 

Nuk eshte sekret (se une kam kohe qe e kam thene hapur) qe une iu kam dhene rekomandime te ndryshme (politike dhe ekonomike ne vençanti) disa qeverive te ndryshme. 

plako mos permend emra se muret kan vesh gjithandej smiley

"Keto ishin disa çeshtje kryesore i nderuar President, shqetesim per te gjithe ne emigrantet..." - hajde pra rregulloje ti, provoje nga brenda.

p.s: cut the crap

eh, po miro o Pjer, mire bere, por a do te arrije qe ta lexoje dot tere kete leter, se ai edhe nuku ka kohe, pasi punet e medha sikur nuk i lene kohe te lire...????

ps

Pjero, ja ke dergu me poste, apo e ke bo vetem publike ketu...????

Kjo leter eshte kot fare qe te them te pakten....le qe eshte fyese. Te korrektohet madje nqs do te postohet edhe ketu tek PPU. Te isha une president do te me vinte turp nqs nje pacavure e tille do te mberrinte ne tryezen time.

Albania-me pelqen, i jep autorit nje imazh prej Konice.

Nga njera ane e uroj qeverine tuaj per vemendjen ndaj infrastruktures dhe nga ana tjeter e uroj te iki sa me shpejt nga pushteti, qe te realizohen shum gjera ne interes te Shqiperise.  smiley

Vertet shteti nuk nderhyn ne çmime, por merr masa qe disa çmime te jene te perballueshme nga konsumatori/blersi vendas. Marrim vajin per gatim, ketu ne perndim eshte 1-1,5 euro nderkoh qe ne Albanie eshte 1,5-2 euro. Mielli ketu kushton 0,35-0,50 euro , ne Albanie 0,50-0,75 euro. Sheqeri ketu eshte 0,79-0,85 ndersa ne Albanie 0,85-0,95 euro. Vaji i ullirit ketu (tregu importues) eshte 2,10-3,50 deri ne 5-6 euro me i shtrenjti, ndersa aty tek juve (tregu prodhues) eshte 4-5 euro deri ne 8-10 euro me i shtrenjti, patatja, ketu eshte 0,30-0,40-0,50 (vjet ishte 0,20-0,30) , ndersa aty 0,40-0,50 , qepa e thate ketu eshte 0,30-0,40 , e atje eshte 0,40-0,50 per kilo. (I paraqita ne eurocent per lehtesi kuptueshmerie) .

Pjeri, më duket se e ka në tjetër vend shënjestrën. Unë them se po përgatit terrenin për tu kthyer në Shqipëri... si pensionist i thjeshtë, ndaj edhe shqetësimi për çmimet. 

O Pjer, po ndonjë pension ekstra nga qeveriu hollandez ore!

 

puna eshte: a ka gje ne dore Presidenti  tu japi drejtim apo te zgjidh  ceshtjet qe trajton autori?

kam  frike se letra  nuk i eshte drejtuar personit (institucionit)  te duhur...

Po permbajtja dhe cilesia shume e dobet per te mos folur fare per gjuhen fyese te perdorur ne kete leter nuk ju bene pershtypje fare ju Belul?  

edukaten duhet ta perdorni dhe ju. Duhet ti drejtoheni 'shoku Belul'.

i nderuari oora, me te rendeishme jane ceshtjet e mprehta  qe trajtohen ne kete leter..

ndersa  gjuha fyese, aty ketu,  edhe kjo eshte e natyrshme.. vjen nga merzia, revoltimi per problemet e vazhdueshme  qe ka Shqiperia....     (ahh sikur te kisha nje grusht te fuqishem,tha)

Nejse Belul e kuptoj qe ke afrimitet me/por edhe respekt per/ autorin. 

Fjala HANDIKAPAT eshte shume e pavend. Qe te leme menjane te tjerat dhe gabimet ne shkrimin e nje letre drejtuar presidentit. Po edhe ato tema qe ngrihen jan ngritur ne aq linja te trasha sa nuk kan mprehtesi pothuajse fare dhe kushdo mund ti ngre, edhe nje gjimnazist, vecse do e shkruaj letren me bukur. Dhe me kete nuk dua te ve ne dyshim aftesite e autorit, se nuk e njoh, madje nga sa e kam ndjekur ne ppu jam i bindur qe ka fuqi me te madhe intelektuale per te shfaqur ne nje leter me te cilen i drejtohet presidetit, thjesht kjo leter me duket kot fare, dhe as nuk do isha shprehur nqs nuk do ishte kaq aspak impresionuese ne asnje aspekt. 

 

 

nuk ka nje artikull te sakte dhe njerez te lire e inteligjente me te cilet mund te diskutohet,, ke te drejte 1oora, mua po me merzit ky PPU

Sikur ta merrnim pak me me qetesi kete pusullen? smiley.

Ppu s'i ka derguar leter presidentit.  Nje anetar (i vjeter, dishepujt e te cilit saken se nuk duken) po qan hallet e Albanie-s.  

Tashi, qe nga Lindja e Mesme e deri te mishngrenesit, vegjetarianet, ceshtja "Thembra e Akilit" (per mendimin tim kodet e perdorura me pare si psh "Sfungjeri" kane qene me te goditura) faktoret e stopimit etj etj, dmth e pare ne kete pikepamje, habitem qe nuk gjetet ne te pakten disa elemente argetues.

Pertej argetimit, e nga nje prizem tjeter, leter me te mire (nqs Pjeri e ka dergu me poste ne koke t'vet) ky lloj Nishani qe kemi tani s'ka per te marre ndonjehere.

Sa e keqe bohesh nojhere smiley

Jam i sigurt qe nje antar i vjeter a i ri, nqs poston nje gje shum here me te vlefshme dhe interesante ( por qe nuk ju intereson juve) nuk do postohet..

Hiç fare nuk gjetem o Monda! Mendo te kete dhe dishepuj ky?! Sinqerisht, argetim me i mire eshte ti hedhesh nje sy seksionit te fotografive tek Peshku ( qe eshte seksioni me i dobet, duke lene menjane Enken e ndonje tjeter...)

Ik o Monda mos ja fut kot. Kjo leter nuk permbush asnje standart per tu quajtur leter. As gramatikor, as miresjelles, as intelektual per tu marr seriozisht. Te isha une president do teme vinte turp nqs kjo leter do te arrinte ne zyren time. 

Ora

megjith respektin qe kam per ty,por dyshoj se kritika jote ndaj z Pjerin  buron nga xhelozia, per sh arsyje nder to. Qe z thomai jeton ne belgjik , njesoj si e hoxha dikur 

Altin

Do kishte xhelozi po ta kisha fyer, sic kan bere te tjere me poshte qe e akuzoje per delir madheshtie por jane vete me delir madheshtie.  Do kishte xhelozi gjitashtu sikur une te isha nga ata qe keshillojne qeveri apo nga ata qe i japin mend presidenteve. As nuk jam dhe nuk besoj se do te jem ndonjehere i tille. Dyshoj shume edhe qe te jem aq i afte sa te jap mend per te zgjidhur konflikte botrore ne te cilat u degjohet llafi pothuajse nje dore shume te ngushte individesh ne bote qe din edhe disa gjera qe ne te thjeshtet nuk i dime. Keto jan gjera me te cilat merren qeveri dhe think tanke pas nje pune studimore shume vjecare. 

Por ama jam aq i afte sa te kuptoj qe ne shume nivele kjo leter per ate nivel qe pretendon te perfaqesoje eshte nje PACA-fakin-VURE.

er

jam ne nje feste qe behet nga komun shqipo ketu ne bruxel,me sh gjasa z Thomai ndodhet ne salle,

letra e tij esht e goditur,paçka se  duket nivel jo profesionist por mos harro se pjeri nuk mund ti shkruaj presidetint ton(nje handikapat fizike mental) ne nivele superiore,sepse presid yn aq nishan ka,nuk qellon do lart ai merhumi

smiley i like it altin.

hej se po pres te filloi muzika e jugut te dal te heq nje progonishte smiley

Befsh qejfsmiley

er

do ikim ne albanie per sezonin e gjuetis?

dora, flm gjithashtu dhe ti smiley

Vrit baldosat se na e hëngrën të tërë misrin!

 

ça baldose mo,kunadhe do vras smiley

ps misri na vjen nga importi,nja gabim qe nuk permendet ne letren e z thomai i cili permend sahain e ujirt ose traikun 

e ore llafe ke ti...te kam thene gati jam une.

pse nuk beheni per sezonin e gjuetise ne uk? s'keni nevoje dhe per aq koordinim.

Ku ka gjueti ktej moj dora, si cdo gje te del nga hundet, ka shume burokraci etj etj. Megjithese po te doni te vini hajde se e organizoj une, te bejme nje mbledhje peshku ketej smiley

Ou s'e ke menduar keq, te vijme te gjithe tek pragu i shtepise smiley Po une po them qe 1.mos beni gjueti fare,2. mos e zhdukni faunen shqiptare me gjuetira kot.

Po moj, miresetevish smiley buke e krype e zemer. Gjueti do bejme se ja psh u permbys bota me ca do rrojme apo do i bindim laraskat me miresjelleje te futen cik ne turren e druve qe te na mushin stomakun? Leqe ku do i shfryjme ato te trasheguarat a derbardhe? Te vrasim njeri-tjetrin apo laraskat?

Sa per faunen shqiptare, une asnje mize nuk do te vras nqs i bej dem Shqiperise.

Po ti me laraska ushqehesh a i uruar?smiley Na habite.smileyPo nejse mire eshte qe te behet moratorium gjuetie ne Shqiperi per 10 vjetet e ardhshme. Sinqerisht.

hahah laraskat te vijn ne furre,,,, jo po tu dergojm ftese ne fb laraskave mo 

dora, po a e di ti moj e uruar gje gjahu eshte sporti me fisnik,e me i vjetri ne bote?me ket moratriumin e gjahut do na çosh ne angli(e lam fare eu) se ate ne mos e kan ber do e bejn sh shjet moratroiumin

mos harro se edhe neve i duam kafshet, ja ashtu per gjueti

Altin, kam mendimin tim dhe mendoj se ka nja ca njerez qe po bejne kerdine ne Shqiperi meqenese ne nuk kemi asnje institucion qe te merret me te tilla gjera. Por s'dua ti hyj debatit, sepse e kam parasysh pozicionin tend.

S'kam si ta harroj dashurine tende per kafshet , s'e nuk e di fare ne i do apo jo. Sporte fisnike , te tjera ka plot. Ashtu si prostitucioni eshte me i vjetri, por jo detyrimisht te gjithe duhet ta bejne.

Sidoqofte s'dua ti futem fare ketij muhabetit , kur e di qe s'jemi as afer te pasurit nje linje mendimi.

p.s. laraska s'ka FB, por po ashtu dhe unesmiley keshtu qe s'i kap dot shakate me FB.

dora,ta dish ti sa i do gjahetari kafshet,seriozisht flas.nuk thash qe gjahu esht profesioni por sporti me i vjeter ndaj nuk ka lidhje me prostitucionin ketu.

ato laraskat e kisha me 1ora jo me ty.çuditem qe ti nuk paske fb(per laraska jo) smiley

dakort e bere si borati qe thoshte "une i dua shume kafshet ndaj i vras per qejf".smiley Altin shiko, se une nuk dua te ndryshoj mendje njerezve. Por desha te pyes : ti ke bere gjueti ne Itali?

dora,ne itali ka zot hauri jokushdo gjuan,ne fakt edhe ne shqiperi ka institucione qe administrojn gjahun ,armet vulosen kur esht ndalur gjuetia qe perkon me çiftezimin e kafshev,dhe çvulosen kur fillon sezioni,datat e sakta un nuk  i di por keto i mbaj mend nga babai kur isha i vogel,edhe sot shoqata e gjuatareve egziston por ti e di çfar anarki ka perfshir vendin ton tashme smiley

mos harro dobin e gjuatrve; arinjte, ujqerit do kishin ber namin po te mos ishim ne smiley

siç thot dhe kriskulli ;ju doni ta na beni te ham bar ,ne emer te mbrojtjes se kafsheve.ncuq ne jemi burra shqipetare dhe traditat do i vazhdojme smiley

Altini te me ndjeshe,une jam shume e bindur qe ti s'e kupton se ku eshte thelbi i ceshtjes. Arinjte dhe ujqerit, DUHET te ekzistojne. S'eshte ideja ti vrasesh te gjithe. Nderkohe nje patriot nuk vret gjithe kafshet e egra te vendit te vet,ashtu sic nuk sjelle miq te huaj te bejne qejf ne Shqiperi me gjueti. 

Ka arsye pse ne Itali dhe ne vende te tjera Europiane kane rregulla per gjuetine.Sepse faktikisht gjuetia jashte mase zhduk ate pak bote te eger shtazore qe ka nje vend.

NE Shqiperi une e di qe eshte anarki, ndaj po pres prej teje si gjuetar, te zotohesh qe do sillesh si nje europian, ose te pakten si babi yt, qe me shume mundesi vinte rregullat ne fillim dhe gjuetine me vone.

Ashtu sic sinqerisht te kerkoj ta vazhdosh traditen ne nje vend tjeter, jo Shqiperi. Por e di qe kjo s'behet. 

p.s. Po thjeshte ta dish, basketbolli ka lindur nga nje fis ne ameriken -jugore.Shume mijera vite me pare ata luanin me koka njerzish, por normalisht ndryshoj. Ashtu dhe gjuetia duhet te ndryshoj tek sporti simpatik i qitjes. smiley

Altino, ND-ja mesa duket ka parë shumë përralla me lepurusha që ecin krahë përkrahë me tigrat. Apo urith (Sidi) që shoqërohen me elefantë dhe Tirga (Diegoja). Po ashtu mund edhe të ketë parë, filmin e Bambit apo të ketë lexuar librin për fimijë me të njëjtin titull - që e kam lexuar edhe unë. 

Këta rrezik, siç e kam thënë e do ta them herë të tjera, duan të na bëjnë bar ngrënës me zor! Duan që gepardi të mos gjuajë më. duan që gepardi të hajë bar. Pse jo them unë të tymosë bar. 

Ti thuash njeriut mos gjuaj, dhe të imponosh një ""moral" që buron tërësisht nga kohahiperenergjitike naftë shfrytëzuese, është ofendim për evolucionin dhe historinë evolutive të species njeri.

Mendoj se një njeri që të mund të ndihet njeri, duhet jo të mos gjuajë, por por duhet të gjuajë të paktën një herë të vetme në jetën e tij. Meqë kafshistët po duan të na imponojnë endrrat e tyre me Bambin dhe Uini dhë Pu që ecin duke përqafuar njëri tjetrin.

Të paktën na lini të gjuajmë miza, meqë këto i vret edhe kafshist-animalisti hipokrit kur i vijnë vërdallë. 

Miqësisht! (mund edhe të merret si monolog, mjaft të kapet mesazhi)

 

Ndoshta Krisko. Por te jemi te sinqerte, ne Shqiperi ka kaluar kufirin gjuetia. Jane zhdukur gjithe kafshet e egra qe kemi pasur e do kishim pasur. Ca nga gjuetia, ca nga shpyllezimet dhe perrallat me ujkun s'ekzistojne me ne Shqiperi.  S'eshte puna tek zinxhiri ushqimor, por ne bote do vijne kohe kur njerzit te fillojne te hajne vetveten me baterdine qe po bejne.

Jam dakord. Por nuk jam dakord me qëndrime të tjera të ca grupimeve, që janë, anarkiste terroriste, dhe kjo, si cilësim, është pak mendoj.
Problemi lind kur x thotë se nuuk duhet të gjuhet fare se nuk përputhet me idenë që kam unë mbi botën. Lëvizja kafshiste (animaliste) nëse nuk kontrollohet më së paku do të kthehet në një fe. Është tërësisht një bindej fideistike t'u japësh kafshëve të drejta që shkojnë mbi të drejtat e kafshës njeri.
Natyrisht, në shqipëri, siç po diskutoja me përdoruesen Rebus njëherë tjetër, ligjet janë dhe nuk zbatohen. Ai italiani, që pash njëherë në një foto në fejsbuk, që i mbante mëllenjat para këmbëve duhet dënuar, nëse ka thyer ligjin shqiptar.
Por unë, në Shqipëri nuk do të lejoja rregulla aq të rrepta sa në vende të tjera. Mirë, duhen normat që rregullojnë periudhën apo sasinë e llojin e kafshëve. Por nuk ma bën zemra të bllokoj ata njerëz që venë e gjuajnë ndonjë lepur për të ushqyer veten, nga varfëria.
 

smiley S'di me cfare rrethi njerzish rri afer. Mund ta kene sjelle ne maje te hundes ceshtje te tilla, por po te them qe macja e eger ( unike ne Ballkan) eshte gati ne zhdukje. Shumica e kafsheve na kane lene shendet. Kurse ai italiani duhet denuar s'e s'bene. 

smiley Shiko, s'e s'mbahet njeri me gjueti. Nese do te hash buke, shit ciften.smiley Ti e ke parasysh qe nje njeri i varfer, s'ka leke te blej cifte me fishek. 

Sidoqofte biem dakort, qe ne Shqiperi ka nje baterdi te vertete, qe do ta vuajne brezat qe vijne.

Pjerin  bir harrove lirite dhe te drejtat e njeriut, funksionimin e drejtesise etj,, pa ekonomia iluzion eshte.. kemi jetuar edhe me keq ne.

Ah moj Albanie...

Pjerin, kur te maresh pergjigjen e letres, na shkruaj!smiley

..

 

Imagjinoni se si do te reagonin perendimoret, kur te merrnin vesh se ne Shqiperi te vjedhin edhe sahatin e ujit, apo llamben e shkalles

Ueeee....akoma i vjedhin llambat e shkalles??? ku e lashe e ku na mbeti..ne vend numero Albanie...hej...po kapset i vjedhin me??? p.s. per letren shume mire ka bere..qe i ka shkruar...sikur te gjithe shqipot nga nje leter Nishanit ,mire do ishte..

arb sot ne shqiperi te presin me troko kangjellat e shtepise dhe vene i shesin per skrap, e jo me llambat e pallatit qe nuk diskutohet.

Nje llambe bente xhiron e lagjes nje here e nje kohe...nje here e vidhnim ne...nje here na i vidhnin te tjeret smiley....kapset e robave filluan grate i benin me shenje ne lagje ...smiley

kohe te bukura ato smiley sot vidhen miliona euro

Me keqardhje vërej se nga leximi i letrës më paska shkëtuar ky pasazhi me llambën e shkallës.

Gjithsesi, doja të bëja të ditur për publikun e peshkut dhe për autorin e nderuar se, pjesërisht* e pranoj fajin e të thyerit të llambave të shkallëve të pallateve.

*Bashkëfajtorët e tjerë, jam i gatshëm t'i demaskoj një më një, por nuk mendoj se është ky vendi i duhur - në respekt të temës dhe shqetësimit me vend të autorit të letrës.

I penduar.

booo...sa inat u kam patur ju qe i thyenit smiley !! p.s. kerkoj falje autorit..por me zgjoi kujtime te vjetra!! ne se deshiron mund ti fshij komentet!! p.s. hej.. shoket nuk tregohen!! une kam ngrene dy pellemba te mira e nuk i tregova...e pranoj...me kapen....keshtu eshte kur vete e vjedh ne shkallen ku banonte nje polic i diktatures smiley !!

Mendo, autori ka botuar nje liber. Teksti eshte ne nivel me te ulet se muhabeti i kafeneve te periferise se Tiranes.

"Disa angazhime Politike ne Lindjen e Mesme "
E kam per nder qe e kam takuar kete njeri , qofte dhe per cerek ore .

me duket se na kishe premtuar se do sillje ketu pershtypjet e atij takimi te paharrueshem.Eshof qe te ka lene shume mbresa... e permend shpesh..mbase po te shkruash keshtu do ta jetosh nemenyreme teqete ate kujtimsmiley

Pjeri i ka vene pikat mbi "i" me ket leter. Mund te kish ngrit edhe problemin e burses po ai ka mendu me adresu me mire kto ceshtjet "emergjente" si fillim. Po nuk do kish bere keq te permendte sadopak dhe obligacionet, thjesht per te zgjuar kureshtjen e presidentit, mbase.

* Pjero, ke shkrujt gabim fjalen "France" se e ke bere me te vogel. 

KQZ te perbehet nga 9 antare, ku 1 eshte i PD, 1 i PS, 1 i aleateve te PD, 1 i aleateve te PS, 1 te djathtes (ku pershihen edhe legalistet), 1 i ndonje koalicioni te ri (ku perfshihen partite e reja, qe mund te jene supriza politike e atij vendi), 1 i shoqerise civile, 1 i gjykates (drejtesise me sakte), dhe 1 i shtetit ose i huaj ekspert nderkombetar i votimeve) .

 

gjeniale! si nuk i shkoi kujt ne mendje kjo per gjithe ket kohe?

Po nuk do kish bere keq te permendte sadopak dhe obligacionet

Sidomos ato te vdekjes, duke patur parasysh qe do theren 2000 koke dhen pas pese diteve.

ne nje vend normal demokratik, KQZ nuk duhet te egzistoje fare, se zgjedhjet i ben ministria e brendshme (qeveria), beje si te duah ti kqz.ne, ne kete vend plehrat dhe hajdutet jane kudo.. ne ps, pd , shoqeri civile etj

Une nuk e kuptoj si nuk nxe mend ky njeri. Shife muajin e ardhshem buall mavria do propozoje nje ide te "tij" te re per sigurine e kutive te votimit; mbylljen e tyre me plumçe. Fap edhe nje ide tjeter e vajtur dem e shkrimtarit me lart. A ka njerez afer ky shkrimtar qe e keshillojne se kam pa ca tipa ktu qe i shkojne nga mbrapa si kult, jo Roni, jo Beluli, jo Bredharaku me shoke.

Nuk e njoh kush eshte dion... me siguri ndonje nga keta qe do firmosin humbjen e rames ne 2013,, rama mua po te me kandidoje ne 2013 ( qe nuk jam mare asnjehere me politike) i mar me shume vota se 5 deputete te tij te mbledhur beshke..

ke te drejte Deion kur thu se idete e Pjerit kane per t'u vjedhur po Pjeri asnjehere nuk ka pasur si qellim te shese ide. Edhe VQ, sic tha Pjeri, e botoi vetem qe te ofronte  ndihme cdokujt qe donte te mesonte dicka per ekonomine e historine se po te ishte per para, ai e kish te qarte se nuk do fitonte gje prej librit

Ska per ta lexu jari se o shum e gjat  Maksimumi qe ja lexu ai kan qen ato faqet e librave qe paketonte qoftet. 

    Pjer, te uroj shendet,  dmth qetesi dhe freski ne mendje !Letra e Juaj  e qarte,me ngarkese te madhe shqetesimi te nje intelektuali,  me thellesi mendime e ideshe, nisur per te sosur ne kohen e duhur, kam idene se  po te ishte pakeze me e shkurter, do te mumd te bindje te gjithe njerezit qe e ndjejne keqardhjen per shendetin e tjetrit, se mund  te kishte kontribuar  goxha, me shume akoma.... per  nje te semure!

 Eh!Le ti leme humoret! Sikur te gjithe,te shkolluar pake, shume dhe shume me shume, nga jashte e brenda kesaj "kalaje" "Te pamposhtur kusaresh e kriminelesh", te mendonin e t,i dergonin nga dy gisht karte dhe Atij tjetrit , brenda se ciles te  fusnin nga nje "tulle paragrafi", ...nuk do kishte nevoje  hiç qe ky vend te lindete Avnire, per  te gjetur dermanin......

Pjer Thomas eshte nderkombetari i pare deri me sot, qe ia ka thene gjerat kaq hapur dhe pa dredha Kryeministrit dhe Presidentit te Albanies.

Po te kishim dhe ca nderkombetare te tjere si Pjeri, punet do te shkonin shume me ndryshe ne ate vend.

epse une nuk kam qene ne Lindjen e Mesme, por nepermjet njerezve (simpatizanteve) te Asadadit ketu u kam dhene disa rekomandime, qysh para ca muajve e deri tani, rekomandime jo ne formen urdherore, por bisedime duke sjelle krahasime edhe me vendet e tjera.

 

hahahahhahahaha,

 

 

Cher Pierre,

Et si tu me donnais la permission de raconter une petite histoire, mais de moi cette fois-ci, et non pas de mon grand-père ?

Sinon, pour que ta voix se fasse entendre un peu partout dans l'univers, tu dois bien apprendre le français. Et là, tu gagnes tout de suite quelques galons. Alors, heureux comme Pierre ?

po nuk di frengjisht Pjeri mor vlla, ta ka thene disa here me duket...

ja perkthimi i sakte: 

Kara Petro, se vi donis al mi permeson por rakonti fabelon, sed al mi ĉi tiu tempo, ne por mia avo? Alie, por via voĉo estos aŭdata tra la mondo, vi devas lerni francan. Kaj tiam vi gajnos tuj iuj strioj. Tiel feliĉa kiel Pierre?

Hurbinek, ma perkthe ne shqip te lutem, ç'a ke dashur te thuash. 

Rolandb, lexoje deri ne fund komentin sqarues, qe eshte diç me siper. Hahaha-ja qe ke shprehur, nuk thote gje, mund te mirret/interpretohet si nje budedallik, si nje mosseriozitet, si nje mos kuptueshmeri. Do te ishte me mire te lije nje koment, qofte edhe kritike, nje pikpamje te tende. 

Komentatore te tjere; qe do kishte keqkuptime, ironira, mosbesime, per kete gje isha pregatitur, sepse e dija qe shum nga ju nuk dini gje, shum nga ju i shohin gjerat dhe te tjeret me syze, me paragjykime, me inate, xhelozira, dhe kjo gje eshte e kuptueshme, jane gjera qe bashkudhetojne me juve. 

Pjer, ti o njeri, vuan nga deliri i madheshtise. Une qesh se ti je shume qesharak. Nuk ka ca komenti te bej une per ty, ti meriton te vendosesh ne nje stende ne nje muze etnologjik.

Ne nje note me pozitive, ti na duhesh ketu, se me tipin e babaxhanit naiv qe ke, edhe pse me iluzione madheshtie, i duhesh peshkut. Je si nje fllad qe na sjell nje arome te mire dhe sherben per te ekuilibruar eren e nevojtores qe na sjell ketu oidrizio qe i ka kaq shume qef vrimat.

Rrofsh o Pjero!

fol mor burre se thash se vetem une mendoja keshtu. Orwell thoshte: "Once you are alone, you are a lunatic!". e di si po me duket ky tipi me kete delirin, si nje tip qe ka dala para ca vitesh te arian cani qe thoshte sikur te kisha dhe nje si vetja e kisha bere shqiprine amerike. e ka thene dhe nje mesiper qe disa ketu e shikojne si dishepull, nejse me se kjo eshte e kuptueshme,se keta e bejne si te top-channel ne debat, behen 4-5 veta te nje ane dhe i bejne qejfin njeritjetrit, po nje pjese e mire me sa kam kuptuar tallin menderen. Qe te mos zgjatem, po e mbyll me nje citim tjeter. Nice thoshte qe kur do te fluturoshe ne lartesite e larta duhet te maresh parasyshe rezikun se mos ftohesh.

Rolandb, nje njeri qe vuan nga deliri i madheshtise, eshte nje njeri qe perpiqet te shfaqet kudo, bertet me te madhe se kush eshte, ne kuptimin qe shkruan e flet kudo, nderkoh qe une shkruaj/flas vetem ketu tek Peshku, as perpiqem te shkoj neper forume te ndryshme te afirmoj veten time, se nuk kam qellim fare te afirmoj veten time, biles edhe ne kete shkrimin ketu, letren drejtuar Presidentit, e kalova me siklet (me nje fraze) arsyen e voneses se letres, fraze qe u kapen shum komentatore, disa me nenqeshje, disa me dyshim, disa me egoizem dhe inat, ku ti -fatkeqesisht- ben pjese ne kete grupin e fundit. 

Ti bie ne kontradikte me vehten tende, nga nje ane thua se vuaj nga deliri i madheshtise, nga ana tjeter thua se jam tip babaxhani naiv, mirpo historia ka treguar se ata qe vuajne nga deliri i madheshtise apo kane iluzione madheshtie (siç thua) , kalojne ne arrogance dhe nuk e pranojne mendimin e tjetrit. Mos eshte e kunderta me duket. 

Une do te isha shum mirnjohes nese ti ma provon se une jam qesharak, vuaj nga deliri i madheshtise, etj, qe thua. Se percaktime, pa argumentime, bejne te gjithe, edhe nje femije. 

Po te filloj une e te tregoj disa nga investimet politike e ekonomike qe kam bere ne disa shtete, mos duhet te quhem qesharak dhe me delir madheshtie. Ne bote ka shum individe, organizata, qe bejne investime te tilla, kuptohet sipas mundesive, mundesi qe kuptohet si prekje te problemit jo vetem ne berthame, qeveri ne kete rast, por ne qarqet prane saja, si individe, shoqata, organizata. 

Marrim rastin e De Sotos, psh, mos arriti ai menjehere te prekte ne berthame/qeveri, joooooo, kontakti i pare ishte me nje nga te KOP-it, nje qarq/shoqat/organizate prane PD. 

Ti i sheh individet, gjerat qe ndodhin, shkrimet, me paragjykime dhe xhelozi, (pa i shfaqur keto dhe pa i kuptuar se keto te drejtojne ty) . 

injoroji xhelozet Pjer, mos ju pergjigj fare!

smiley  gabim shoku

Nuk ka nevoje te jap une argumente. lexo komentet e tua dhe me ke dhene ti argumente plot.

Pjero, a nuk te duket se po e deklaron hapur per boten qe parimet politike qe perfaqeson nisen vetem nga interesat personale dhe hipokrizia!!!

Nese kete leter e ke drejtuar per Presidentin e Republikes, perse nuk bere dicka kur kishe mundesi nen drejtimin e Presidentit Topi!

Prandaj e ka te lehte Kryeministri ne Shqiperi, pasi kundershtaret e tije nuk nisen nga nje moral politik dhe parime baze, por nga interesi i momentin, dhe interesi te kompromenton shume lehte dhe shume shpejt!

 

Ca the, mund te ma shpjegosh se ç'mund te beja kur ishte President Topi, se nje leter ia kam derguar edhe atij, lexo te lutem VQ . Mua as me ka ofruar njeri ne qeverisje, as ne keshillim, e as ne ndigjim.  ç'mund te bej me teper une, kur kam vetem nje laps e leter. Keshillimet (advis, i thone ketu), idete, ua kam shkruar personave qe kane tagrin per vendim-marrje, apo ua kam thene gojarisht personave te lidhur me ta, kaq, me shume nuk mund te bej njeri. Edhe kaq sa kam bere, shih si po hidhen te gjithe, a thua se dua te shpalos vehten time, kur ne fakt une shpalos vetem idete. 

Pjero, te kerkoj ndjese pasi te ngaterrova me ate antarin tjeter te peshkut qe ka qene keshilltar i presidentit dhe tani me FRD.

Personalisht, pavarsisht faktit qe nuk pajtohem me shume nga ato qe thua kam respekt per mendimin tend

Ndersa ne lidhje me letren, do te thoja qe eshte e adresuar ne vendin e gabuar.

Si nje qytetar i Shqiperise, verej qe rroli dhe dedikimi kryesor i ketij Presidenti duhet te jete drejtesia dhe gjyqesori. Pas kaq vitesh qe jam rikthyer per te ndertuar nje jete me te mire ne atdhe, verej qe pika me e dobet dhe ajo qe me frikeson nga e ardhmja eshte gjyqesori. Gjyqesori sot eshte me i pushtetshem sesa politika. Ne prokurori dhe gjykate kerkojne para edhe prej politikaneve ne menyren me te paskrupullt. Imagjino cfare behet me qytetarin e thjeshte! Per me shume konkluzioni perfundimtare qe kam nxjerre eshte qe burgjet ne Shqiperi mbajne ose qyqare qe nuk kan para per te korruptuar prokurorin ose gjykatesin, ose jane kriminele te atille qe kane frike te dalin nga burgu se i vrasin i njejti zullum qe i ka cuar deri aty.

Mbaj mend thenjen e nje senatori kolumbian "nje komb mund ti mbijetoje fukarallikut, epidemive, urise, por kurre smund te mbijetoje PADREJTESISE!" dhe sot ne Shqiperi drejtesia mungon!

persa i perket ekzekutivit, une kam paksa nje kendveshtrim subjektiv, por kam edhe nje teori personale qe e bazoj ne eksperiencen ne biznesin privat - qe jam i bindur qe do ta mbeshtesesh edhe ti deri dikund! Kompeticioni rrit efektivitetin. A eshte kompetitive opozita me ide dhe projekte qe te rrise efektivitetin dhe cilesine e kesaj qeverie???

Dishepuj!? 

smiley

kot i bini ne qafe P.T., sepse shkrimi ka pika te sakta dhe te qendrueshme. Mund te ishte organizuar me mire, edhe ne nivelin konceptual edhe ne ate argumentativ, por per nivelin mendor te presidentit, si dhe per kohen qe iu kushton publiku ketyre diskutimeve te rendesishme, eshte me se i mjaftueshem. 

 

"Do t'ju kisha shkruar qysh me perpara, por disa angazhime politike ne Lindjen e Mesme, nje pjese e se ciles ju i keni pare edhe ne media, me kishin "bllokuar" , e pikerisht nga kjo vonese, kisha frike t'ju uroja per detyren e re, aq me teper qe kane kaluar disa "

Hyrja është shumë intéressante. Është një lloj kartë vizite ( Nuk kam tituj shkencor, por fjalën ma dëgjojnë njerëz të rëndësishëm). Është një lloj kostumi (nuk kam shkuar të blej kostum të ri, terital me shkëlqim e me vija, në një nga dyqanet e periferisë, si shumica e emigrantëve, por kam veshur një nga kostumet e shtrenjtë (vetëm nga ato ka në raft), të përdorur nëpër negociatat e shumta). Prandaj mos e hidh letrën në kosh, por lexoje. Bukur.

FLM per komplimentin XYZ, dhe te them te drejten hyrja ishte nje lloj kart vizite , jo aq shume per te treguar vehten se sa per te justifikuar me te drejte vonesen e letres, se une iu shkruaj direkt çdo Presidenti te vendit tim, mirpo shum ketu nuk e kane lexuar VQ . 

Pjeri asht shumei angazhuar,nga kjo kemi te gjithe veç te miara.Tashma eshte konfirmuar si njeri i nje spesore nderkombetare.Pas çdo njeriu te madh ,gjithmone gjendet nje gru e madhe,e mu me kuriozon shume se si do te jete gruaja e Pjerit,ajo qe e quan Babush eqe nervozohet kur holandezi e paguan pak....Jo per xhelozi te mirefillte po thjsht per vanitet e te pakten mendoj se cila prej peshkeve femna nuk i ka shkuar te pakten neper mend idea me kene shoqja e Pjerit....te merrte sadopak prej ketij iluminimi...Fat muti thujma mire...smiley hahahahahahaha

I nderuar z Thomai

letra eshte e goditur.por jeni pak me vonese (nga problemet me lindjen e mesme) kjo nuk ju falet.si mundeni ju te neglizhoni vendin e shqiponjave(te cilat jen kthyet ne pula tashme) Albanie?! E te preukupoheni per vende magjypesh?

 Ps. Sikurse ju kam then me pare ketu ne ppu ka sh ziliqare,por ju duhet te vazhdoni rrugen se fjala bie edhe me e hoxhen qeshnin dikur ( thoshin qe ishte nje sharlatan)por ai erdhi si ju nga Belgjika dhe shpetoi memedhimbjen.

Kam pershtypjen djema, dhe vajza smiley se, sikur ta kisha nisur letren pa fjaline e pare (tre rreshtat) , me siguri nuk do ti kishte kapur xenkthi shum nga komentatoret ketu, e ndoshta do te mirreshin me pikat e shkrimit, se per mua (dhe te tjere normale) te rendesishme ishin pikat, KQZ dhe çmimet e produkteve, dy nga gjera me kryesore qe shqetesojne partite dhe shoqerine.  Mirpo egoizmi, xhelozia, dyshimi, erresira e mendjes dhe shpirtit te disave ketu, ngrene krye, dhe ata nuk merren me pikat kryesore qe shqetesojne shumicen e shoqerise, joo, ata mirren me autorin, dhe une ju them;  autori ta supozojme se eshte ashtu si thoni juve, delirant, mendjemadh, ironik, babaxhan, qesharak,   tani, ato pikat qe u thane aty (nga autori) a qendrojne apo jo. Kete me thoni ju lutem. 

Z.Pjer nuk erdha ne fillim me paramendimin se doja te lexoja komentet  e tjera , te shume njerezve me mend per te kuptuar se

Cfare perfaqesojne mendimet tuaj

A mund te aplikohen ato ne Memdhembje !

Prita dhe u shperbleva . Per piken e pare Ju keni vertetuar teoremen e vjeter qe me kete u shfaq se Fundi edhe nder shqiptare , ku shoqerite percaktohen ne forme Piramidale !

Gjenijte japin Idete , ka grupe te diturish qe i zberthejne , ka dhe turmat e mitingasheve me B...mbrapa qe ndahen ne varietet te ndryshme per zbatim .Ne grupin e fundit ku eshte masa me e madhe shpesh njerzit ngaterrohen se shume devijime mendore dhe fiiologjike i kujtojne se jane normale .Kategoria me B....mbrapa eshte nje shembull konkret po aq sa  edhe pjesa qe perfaqeson nje B... tjeter ose babasqapin ! Bota them se nuk do kishte kuptim pa B.... ose zoti do gjente nje mundesi tjeter per tu shkarkuar pas ngrenies !

Per piken e dyte them se Presidenti ( po qe se e lejon babasqapi ) duhet ta lexoje me vemendje dhe per me teper ( po qe se e lejon babasqapi ) ta kuptoje , minimalja do kemi nje pergjigje ( po qe se babasqapi e lejon ) normale e denje per shtetare Serioze te shteteve Serioze . Ku patjeter do lexojme dhe sqarimet e miratimet !

per Vendim ....( po qe se lejon babasqapi te kemi President ) do kerkoe pune e kohe pak me te gjate , sepse gjerat duan kohe te Konsultohen me Shoqerine civile , me grupet e interesit , konsulta nderkombetare, seanca parlamentare e se fundi mendim te InteliDjences shqiptare ne shume forma si studime , Vepra , libra Historike etj etj .

Shume i qarte !

Dhe une po thosha pse po vjen ere nevojtore kompjuteri mua. Paska ka ardhe ky haleja me dy vrima.

Aq shume e terbon germa B saqe, sapo e shikon, fillon kruan bythen dhe nxjerre si ky mut qe ka hedhur me lart. Fare e keqe!

Pjesa e letres qe trajton problemet ekonomike mua me duket e shkelqyer. Nuk gaboj po ta quaj nje faqe te re ne Kapitalin e Marksit.

Urime Pjer. Po ndonje leter drejtuar Zotit* e ke menduar , se punet po vene keq e me keq ketu ne toke.Po afron dhe dita e Kijametit.

*nqs je besimtar dhe nqs i di adresen, sigurisht.

Adresa eshte ne PERJETESI, nqfts. nuk e di Pjeri..smiley

Nuk eshte sekret (se une kam kohe qe e kam thene hapur) qe une iu kam dhene rekomandime te ndryshme (politike dhe ekonomike ne vençanti) disa qeverive te ndryshme. 

Eh mor Pjer, po ato qeveri qe ke keshilluar ti mbase te kane degjuar llafet, po qeveria shqiptare po te kishte aq mend do kishte ecur me perpara. Se sic i thua vete ne shkrim Nishanit:

Une e kam hedhur me kohe nje ide te time, qe pak eshte ndigjuar nga klasa politike aty

Une do thoja jo "pak" por "shume fare pak", se ja p.sh., sa emra politikanesh mund te permendesh ti nga ata qe kane lexuar VQ dhe kane implementuar idete e tua?

Mua me pelqeu dhe mbyllja qe i ben artikullit, e permbledh permbajtjen dhe  prek dhe nervin emocional:

Keto ishin disa çeshtje kryesore i nderuar President, shqetesim per te gjithe ne emigrantet, qe e duam memedhimbjen me sa me pak probleme negative

Tamam, thene shkurt dhe troc, pa zbukurime fjalesh: Mjaft me vetem me probleme negative!

 

P.S. Me pelqeve dhe me efikasitetin e te berit 8 me 2 ketij qe te akuzoi per delire madheshtie, sesi ja mbylle gojen me nje valvitje elegante te shpates se argumentit:

Une do te isha shum mirnjohes nese ti ma provon se une jam qesharak, vuaj nga deliri i madheshtise, etj, qe thua. Se percaktime, pa argumentime, bejne te gjithe, edhe nje femije.

Pjer, sei grande pa pike dyshimi. Impenjimet e tua te palodhura atdhetare dhe nderkombetare me kujtojne (midis te tjerash) kete kengen

Ecoute, Pierre, tu auras beau écrire toutes les lettres que tu veux, cela ne servira à rien. Et pourtant, c'est très simple : apprends la langue de Molière, il n'y a que ça qui pourrait faire fléchir la volonté des grands décideurs de ce monde. Tu veux être un grand, mon petit Pierre ? Eh bien, joue dans la cour des grands. Historiquement, tous nos présidents ont été des francophones, même si la plupart d'eux n'a jamais parlé un mot quoi que ce soit en français. Tu comprends ou pas ? Ne dis jamais que tu ne sais pas parler français, c'est une faute professionnelle ça.

Allez, hop ! Pierre - prochain président 2017 !

Hurbinek, pse ia pret Z. Pjer dëshirën për të dhënë edhe ai kontributin e tij? Lere Z. Pjer që të shkruaj dhe mos e demoralizo, diçka do të dalë... qoftë edhe këtu tek peshku.

Pjeri nuk do të jetë i madh, ai është i  madh. smiley

Pastaj Hurbinek, tani jemi anglofilë, kështu është koha, frankofoninë aty e kemi, e shpluhurosim ndonjëherë me femrat.

P.S. Një përshtypje personale: Çuditërisht mënyra se si shkruan ti frëngjisht, mbase fjalët që zgjedh apo mënyra sesi i lidh, janë më të rrjedhshme, më të lexueshme për mua, krahasuar me ato që kam mësuar në gjimnaz (kanë kaluar nja ca vite). Po, përshtypje është.

tesh Hurb miqesisht,ti je i ngeshem me e msu dredh e perdredh gjuhen e Molierit.Pjeri nuk ka kaq kohe ,kaq luks.Studime ,libra ,idera ,plus korespondencen eqe  asht shume impenjuese...po edhe ndoj lek te Babushja duhet me çu.....mandej udhetimet me studiu se si po sillen merkatot ne keto kohna....Shiko se Pjer ka ma shume se 10 vite ne Belgjike...ka fitu ne nje fare menyre nje klture te konsolidume perendimore.Veni re ne fillimse sa natyrshem i del Albanie e jo shqiperi....

Forrest Gump!!!Kush prej nesh nuk e ka pa e adhuruar ket film te mrekullueshem??Tom Hanks...keshtu e mendoj une Pjerin.....

Eshte film i madh me mesazh te fuqishem.

Tani qe lexova komentet e tjera e ve re qe disa nga ju jeni vertet shume xheloze per Pjerin, duket nga menyra se si shkruani. Mbase jeni xheloze dhe per faktin qe shkrimet origjinale te Pjerit gjithmone gjenerojne nje numur te madh komentesh ketu.

Pjer, meqe ra fjala, te presim ne per ndonje mision politiko-kulturor 2 apo e le me aq? smiley

3 xhibo se 2 u kry me kohe.
Une thjesht shpresoj qe Pjeri ka kuptu se ka ardh koha te tregoje hollsisht per rrjetin e vet; udhetimet misterioze ne Hollande e gjetke. Ja kam permend disa here po vazhdon t'i injoroje kto kerkesa. 
psh: a jane udhetimet e Belulit ne USA, Greqi etj pjese e nji axhende sekrete te rrjetit?

a jane udhetimet e Belulit ne USA, Greqi etj pjese e nji axhende sekrete te rrjetit?

smiley

ke harruar Zvicren, Italine, Francen...   OK, Belgjika dhe Gjermania squhen se i kam prapa  deres se shpise....

 

ore,  kur Pjeri flet per aksionet qe bejne  ''njerezit e prapaskenave''  cfare kuptoni ju??  ja pra,  Pjeri pergatit strategjine dhe jep direktivat,  ne i veme ne jete ato..smiley

besoj se e kam te kote nese pyes fjala vjen se ku eshte Art Changed the World ne kto momente? mund te hedh supozimin se ashtu, si rastesisht ndodhet diku ne Gaza?
 

po pse ckujton ti.. si u be i mundur takimi H. Klinton-Netanjahu qe coi ne ''paqen'' dhe njeherazi qetesimin e situates atje..

nejse, Arti eshte shumedimensional..  merret  me ceshtje te ndryshme... euro, energjitika etj...    da  vazhdoj te jete per ca kohe i shkeputur nga peshku..  situata e kerkon..

e hapi thesin Beluli....se pse kam nje ide qe Bredh,Belul,art ,pjer..e ca te tjere qe nuk po i permend kanekrijuar nje si tip masonerie......mos qofsha gabuar po them jo....nuk ka si spjegohet ndryshe..zona ku jetojne ,idete qe i sjelln keshtu te pafajshme po dalengadale po infektojne te gjithe!!!

u lodhe tu i kerku detaje mo (mezi po presim te gjithe tani smiley )
ka vetem dy rruge...ose duhet spekulluar deri sa te dali naj gjo, ose...duhet torturuar pameshire Beluli qe te flasi ai.
(une them te torturohet smiley )

Nuk jam i sigurt se z Thomai ka qen i zen me problemet e lindje mesme apo ai e ruajti qellimisht kete date ne 100 vjetorin e albanies per tja perplasur ne surrat politikaneve tan kete leter te goditur.??

esht e veshtir dipllomacia e z Thomai

Djemaaa smiley vajzaaa , mos u merrni me mua smiley por me KQZ , qendrat e votimit dhe çmimet e artikujve ushqimore etj. Mendoj se duhet te ndryshoje sistemi i dhjere i votimeve, qe na ka sjelle ne kete derexhe. 

" (Vetem kete vit, me eshte vjedhur sahati i ujit te studios/gazonieres dy here, si duket nga specialistet e Ujsjellsit) ."

Pjer-o,i thone garsoniere  smiley 

Gazonere eshte plema ku ruhet bari i livadhit per gjâne e gjalle smiley

p.s.

Nese ke mundesi,atehere nisja nje leter dhe Albertit II-te.Ka nja dy jave qe me jane vjedhur nallanet e drurit,qe i solla special prej Kosovet.Ketu ,ne mes te Belgjikes,para deres se shtepise!

 

Sahatet e ujit jane te rendesishem po me pare sikur  te ulej krimi i vrasjes.Ose tu kerkohej vrasesve te permiresojne nishanin e te vrasin te pakten gjakesit jo kalimtaret qe shkojne ne pune te vet.Me kete ritem vrasjesh po i afrohemi dalengadale afganistanit jo avropit.

Jakove, pse aty ishte qellimi i mesazhit, tek sahati i ujtit, apo tek vjedhjet, manipulimet, KQZ, çmimet. 

Pjer-o,sado qe me qetesi e mora mesazhin tend,kjo prape nuk i kethen mbrapa nallanet e mia dhe sahatin tend smiley

Siduket,Alba poashtu e mori seriozisht smiley

p.s

kesaj rradhe seriozisht:

te gjithe bektashinjeve gezuar festen e hashyres smiley

Tani qe ajo qe kam thene une u konfirmua, s'ka na nje problem, vazhdoni me temen, dhe mbani fort ato, mos ju ikin...

Respekte Pjer,

Si nje intelektual qe je, ju beni detyren tuaj fisnike per atdheun, Albanine. Po kujt i shkruan se? Nje legeni, nje qeni te oborit te sali-ut. Sa lodheni kot zoti Pjer; keto pune nuk zgjidhen me letra e rekomandime. Shpata me ne fund erdhi, ajo duhet perdorur.

''popullin..,e kemi me vete...

ITZana - 24 Nëntor 2012 - 17:04përgjigju
 

Forrest Gump!!!Kush prej nesh nuk e ka pa e adhuruar ket film te mrekullueshem?? Tom Hanks...keshtu e mendoj une Pjerin.....

 

 

 

 

 

smiley  E shikon Pjer? Nuk thone kot qe, ne shek. e XXI, edhe horrat jane te sinqerte! smiley

Une them qe ato keshillat e pjerit ne VQ te studiohen ne shkolla, ci citatet e Maos. Apo ku krahasohet Mao me Pjer-in.

Konfuci po.

Po dhe Konfuci, ca kishte me shume. 

Dhe t'i varin ne qafe keta qe i vijne pas.

 

Vetem, Pjer, mos e reklamo shume qe i ke dhene keshilla qeverise se Asadit ne Siri, se do te trokasin ata te CIA-s ne dere ne mes te nates.

Nepermjet tipave si ty, une kuptoj se pse nuk hecin mbare punet ndermjet shqiptarve dhe punet ne Shqiperi. Duhet te kesh probleme me karakterin dhe mendjen, dhe me e keqja eshte se ti nuk i ve re te metat e tua. 

Me fjaline e fundit mos do te thuash se CIA eshte si sigurimi i dikurshem ne socializem dhe ndoshta me keq akoma, gjersa te vikan naten. Ti do te thuash diçka (kemi plot keshtu si puna jote ketu ne Belgjike) por s'di seç thua. 

Le te hapim nje ankete ketu dhe ti pyesim komentatoret, se; kush ka te drejte ti apo une. 

vota ime per Pjerin, ka te drejte!

Belul, kjo vote na befasoi, shume e papritur smiley 

kshu jam une, bej surpriza te kendshme..smiley

 

shiko ora,  Beluli eshte konsekuent dhe i beses.. nuk ndryshon mendim kollaj..smiley

nejse, ika tani  se do shkoj ne stadium te shikoj Roda-Ajaks,  e jam cik vone..  ndeshja fillon ne 12:30... po sa te vete atje sa te gjej parkim etc.. ika, ika..

Good luck Ajax.

Ku mund ta blej kete librin VQ online? E kam kerkuar edhe kur isha ne Shqiperi gjat veres, por pyeta nja dy here, e me pane me habi, keshtu qe e lash fare. Si loje me duket mua kjo, s'jam i sigurte cfar te mendoj!

1 oora, ku ne ç'librari ke pyetur. Ka ne Tirane, Durres, Vlore, Elbasan dhe Shkoder. 

Qe te jem i siqerte kam pyetur vetem ne Sarande. Ne qyete te tjera nuk shkova gjat kesaj vere.  Kisha mendimin se kur nje liber del ne treg ai gjendet kudo.. ato kontrolluan edhe ne sistem te kompjuterit dhe nuk ju doli gje, megjithese ti kishe paralajmeruar tek peshku qe librin tashme e kishe nxjerr ne tregun shqiptar Do te sygjeroja nqs mundem qe  ne vendet tursitike te besh cmos ta kesh librin sepse aty mblidhen shumica e emigranteve, dhe emigrantet do te jene ndoshta edhe me te interesuarit per ta blere, ka me qindra vete ketu tek peshku qe nqs arrijne ta lexojne dhe u pelqen ajo qe lexojne, influencojne rrethin e tyre shoqeror e keshtu me rradhe. Ose akoma me thjeshte beje te disponueshem online... te pakten per anetaret e peshkut. Do paguash nje shume te vogel per dike qe ta hedh online, por do te fitosh me shume.

Une e kam thene me kohe, qe nuk jam kompjuterist, por edhe sikur ta nxjerr online nepermjet ndonje kompjuteristi, kush me garanton mua se ai qe e blen, e shet tek te tjere, siç e zbuloi njehere ( para 2 vjetesh) Bredharaku . 

Garanci te tilla s'ke. Se une mund e blej lbrin dhe ta hedh vete online e ta shes. Pra te tille garanci nuk ke.

Ajo qe mund te besh eshte ta hedhesh online nepermjet nje faqeje dhe aty pastaj njerezit te kene mundesine ta lexojne online duke krijuar nje llogari qe kushton aq sa kushton libri yt ne raftet e librarive ose njecik me pak. Mendoje kete, gjej nje njeri qe merr vesh na keto pune dhe beje sepse nuk kushton shume. Madje ne kete faqe edhe mund e hedhesh idete e tua mbi shume tema te tjera meqenese ti ke qejf te shkruash e te ndash ato qe di duke e bere te mundur qe njerezit ti lexojn dhe komentojne kundrejte nje pagese mujore fjala vjen simbolike. 

Ehh, me zuri kapitalizmi ne moshe te madhe, tani vajta 49 e vitin tjeter 50 vjeç. Une po interesohem te dal ne pension tani smiley

Kryeministri ka thene dikur qe mosha esht vec nje numer...smiley 

ora

pse nuk tregon te vertetn ti? viziont e qarta ne e kishim ne hotel tek recepsioni sa her qe beje chck in/out aty e kishe,por skishe koh te bridhje pag germadhave te butrintit dhe vq beje sikur nuk e gjeje dot

rolandb  : vota ime shkon per pjerin ,jovetem si solidaritet por per meritat e tija aq te vlefshme te cilat ti nuk i shikon dot nga zilia

Altin, e respektoj te drejten tende te votosh per ke te doje zemra.

 

roland

te sugjeroj te perqendrohesh ne leximin e letres te z Thomai,psh pse aurtori flet per cemimet e  vajit,patates e qepes se that?a nuk mundej ai te fliste per qepen e njome per kungullin per kripen?/

mejshteria qendron midis rreshtave,por nganjeher xhelozia na verbon,autori pruri ketu para ca kohesh nje shkrim " hollandezi i cuditshem" e lexove? me mir po qe se jo

go go Pier (go home beter)

Ne fakt nuk e kam pare, po ta kisha pare do t'ja kisha hedh nje sy altin. Apo ben shaka ti?

Yeah like in ur dreams u didnt c the vq,next year i will put in each room the vq u ll c

U dare take fun ofvq?! 

ja ku e ble librin online; postimi falas - thote aty dhe biles tani e ke me 10% ulje. Vetem $6.34

libri

Pjeri si personazh me kujton gjithnje Stefan Trofimovicin e Djajve te Dostojevskit. Si ne aspektin e babaxhanllekut, ashtu dhe ne ate te intelektualizmit te "pakuptueshem", ashtu dhe ne ate te tragjikomizmit. Gjithsesi bosh nuk eshte, dicka ka, por duhet te zesh hundet me dore kur e lexon. Kete perceptim kam pas kur i hodha nje sy VQ ne biblioteken kombetare, i shtyre nga kurioziteti i mitit fals(por qe mit mbetet) qe eshte krijuar ketu. Me thene te drejten, me erdhi pak keq qe nuk e shtyva dot me shume se faqja 80, edhe per ceshtje kohe. Ka doza te mira humori, megjithese instiktiv e jo te vetedeshirueshem, ka naivitet pa fund, por ka dhe gjera interesante, te themi mbi nivelin mesatar te komenteve ketu. Fundja, mbetet nje pune voluminoze e per kete meriton pergezime. Kush ka kohe per te humbur, mund ta humbase ne menyre te mire nepermjet leximit te ketij libri.

boisa, e paske lene librin deri tek faqja 80 (siç thua), pra ne mes te analizes qe i bej fjales se Ramiz Alise te mbajtur ne dhjetor te 1990. Eee, te kam kritikuar babain tend shpirteror, ee nuk ke faj joo. 

Je i madh, pikerisht aty. Mu duk se nuk i kishe dhene vleren e duhur kontekstit historik ne te cilen u mbajt fjala, falsitetit te momentit, boshmerise qe nje ideologjie tek e cila nuk besonte me njeri. I kishte rene me sepate dickaje qe binte dhe me nje fryme njeriu dmth. Gjithsesi. Me erdhi pak keq qe nuk mberrita te pjesa e debateve mes personazheve te peshkut(i vura re nga shfletimi). Kisha kureshtje per nivelin e debatit te atehershem krahasuar me kete te tanishmin. Uroj te kem kohe ndonje dite t'i rikthehem(megjithese do te duhen nerva te hekurta). Te kendshme historite e trakteve e disa pjeseza te tjera.. Do beje goxha mire t'i sillje ketu, pasi do i argetoje koleget. Do ishte reklame e mire e librit, shume me teper se keto nderhyrjet karagjoze referuese qe ben sa here ke mundesi ketu. Ate punen e babait shpirteror nuk e mora vesh, po nuk ka rendesi.

Duke qene se nuk i kam qejf konfliktet (ngreniet mic-mic) po vrisja menjen se ç'ka ky qe e ka kap kaq keq, dhe mendova se te kish ngelur hatri ngaqe te kisha kritikuar babain shpirteror R.Alia, duke qene se vete the se e ke lene leximin e VQ tek fq, 80, mirpo ketu ne kete komentin siper, shprehesh se ; ".... Ate punen e babait shpirteror nuk e mora vesh, po nuk ka rendesi..."   ,  gje qe me le te kuptoj se nuk qenka ky. Lind pyetja, mos eshte Buall Mavria, qeverine e te cilit e kam quajtur; Karagjoze, shprehje te cilen edhe ti e perdor si kundrapeshe ketu. 

Nuk me ngelet, veç te te them te hapen syte e mendjes, te pastrohesh nga ligesia ne shpirt dhe te lexosh fq 444, 30/12/2009 dhe kur te kesh kohe te lexosh ter komentet avash-avash. Mos harro edhe Letrat , ku flitet per çeshtjet ekonomike. He te keqen. 

Unë mendoja se sa zotëria juaj, ishte mbi 65 vjeç. Ndërsa zotëria juaj, na qenka vetëm 50 vjeç. Në lule të rinisë. Çudi, se si e ka arritur, zotëria juaj, këtë pjekuri dhe urtësi në këtë moshë.

Me respekt!

desidenca qe ka jetuar Pjer e ka pjekur para kohe......pastaj edhe impenjimi e kultura e familjes.Kur Pjer lexonte smith ne kendonim ore ore lulebore.....

Le te hapim nje ankete ketu dhe ti pyesim komentatoret, se; kush ka te drejte ti apo une.

Kam një kritikë për të nderiarin z. autor.

Unë nuk mendoj se e drejta, mund të përcaktohet nga turmat. këtu i nderuar z. autori i VQ-së, nuk jemi as në diktaturën e proletariatit dhe as në dikatutrën e masave... aq më tepër në atë të peshqve ( smiley ).

E drejta i takon të drejtit. E drejta faktohet.

Gjithsesi përtej kësaj konsiderate, unë, i nderuar z.  autor i VQ-së, refuzoj që të shprehem publikisht. Apelohem ndaj të drejtës për votim të fshehtë.

Me respekt! 

Po bej nje zbulim ketu, tip skupi per keta gazetaret tane :

Edhe une i kam shkruar njehere Alfred Moisiut. Me paten thene, Alfredi eshte tifoz i çmendur pas internetit, faqen e preferuar qe i hapet ne fillim kur e ndez, eshte www.hotmail.com

Me thane se gjithçka ç'i kalon neper email, i lexon, spamet dhe reklamat ne radhe te pare, sepse e hutojne ato pulsimet njehere -40% per Palma de Majorka, e njehere filmi Shrek 2 thyen te gjitha rekordet.

Nejse. Ia nisa nje dite te diele, isha keshtu si ne frymezim, e thashe, hajt s'po e çoj dem kete talent dhe po ia nis nje mail plakut. Edhe ia nisa me nje poezi, per me e marre me t'mire :

Alfred pashen burr' zotnie

e kem ba persident shqypnie

besa mir' e ka drejtue

tan' venin e ka paqtue.

Dhe ketu kalova ne kryeradhe. Dola ku e kisha hallin. Ne fakt, s'kisha ndonje hall te madh. Thjesht me ja ba qejfin babes se s'la duke m'thane çoja bre bir i babes nji selam Alfredit, se mos po ta gjen nji ven pune m'persidence e kushedi na del najher m'telivizor, se s'met kush pa i qit' turinjte n'at senin qi ma ka pru ti prej France, e nji dit' tu nejt e tu u kujtue, thash me veti : allahile po djali jem ça ka qi s'del m'telivizor, a thu asht ma i trash se Blind Fivziu, a ma qorr se Kol Balla, a ma hajvan se Muç Nana, a ma i shamtum se Erion Braçe, e kshtu, m'ish ba baba helem.

Ani mire, e ndava me ju kete brenge qe po me mundonte prej vitesh, si dite e diel qe eshte, si dite e Zotit qe duhet me u rrfye, amen.

 

 

Ka ikur koha e James Bond-rave. Sot misionet e pamundura egzekutohen nga njerez 'ordinere' mbrapa kuintave, 'te fshehur ne mes te mejdanit', sic thote ajo shprehja ne inglisht. 

Ndaj qi, une nuk habitem qi juve Pjeri ju duket si nje njeri i zakonshem qe komenton ne Peshk, e kur thote ai se ka keshilluar kryeministra dhe presidenta apo ka ndikuar ne ngjarje boterore, juve ju duket si dicka e pamundur. 

Sic do thoshte Nafija, rendesi ka qe te behet gjalpi, nuk ka rendesi zhurma qe ben dybeku apo komentet e Sillove ziliqare te Peshkut.

Pjer, keep making gjalpe my friend, keep up grasatimin organik te ingranazheve te botes. smiley

Pjer, miku im dhe i te gjitheve, qe kujtohen tju bejne vrejtje Juve, per mungese maturie dhe per shume te tjera, ne brendine e  asaj letre.I ka  kapur  shqetesimi  i formes  dhe  jo permbajtja.Kur aty edhe pse ide te hedhura,   jo  per tu  sistemuar prej "objektivit" Tuaj, por per te qelluar me to, me nje bashkesi "vogelsirash"si: hallet, dertet, dhimbjet, ceremonite groteske, dhe hipjengjitjet e dordoleceve dhe gjytyrimeve,ne vendet kyçe, ku i  qyços banda kusare, per te livadhisur edhe pas viteve te  100 vjeteve.Ky eshte kulmi i  fatkeqesise, te mijerave te tilla,  brenda thesit  me 100 vite, mbi popullin tend dhe timin.Letra jote nis nga kjo brenge e rende, per  te bredhur sokakeve, ku nuk shkel rregulli  a sistemimi i te  shkruarave me bukurane.E pse shkon andej  nuk  do te thote se nuk di  rrugen.E  di mire, qe e gjata eshte me e sigurte, per veshe qe degjojne..

  "Kemi pra te  drejte" te festojme, duke  u tallur jo  me Pjer Thomain, por me fatin e zi, te se gjitheve neve. Ku ka gje me te lehte, se te  tallesh hallet! Ashtu,  bukur fort, e "detyrojme" Pjerin ..te tallet me te gjithe!

 Sigurisht, keto "vocerrima" ne vendin e lindjes se shkolleshumeve  te  gjezdisur, ne kete  hare  100 vjetore, jane nje hiçmosgje  perpara  morise se vrejtjeve mbi sa hodhe ne shqetesimin  tend, shprehur si  te nje endesi  qe i kane prishur qente e rruges, gjalmet per endjen e qilimt qe do te shtrohej,....  per nderet e Kombit.Nuk ke hiç faj.Si eshte ngaterruar lemshi,  nuk mund  ti  gjendet  as fillimi e as fundi.E  ky nuk eshte difekti jot, per  lemshin, por  i ...qenve.

E  me qe te gjitha hallet e ketij populli, jane te ardhura nga  "pune qensh" prej fillimit gjer ne fund, te  keshilloj mik, qe te mos lodhesh me, duke e tundur, per ta  shkundur,....nje te semure !

Per kete,  kane te drejte jo  vetem te qeshin, por te gazduviten,... duke  ngrene nga nje cope torte, a dandermane, pas gelltitjes se nje shuku me mish qingji....

Pjer, dandermane, turqnisht  i kan pas thene akullores.E kur te gjitha adetet i bene turqnisht, per fundin e 100 viteve,  as  ne turqni e as ne evropi, pse ta leme, thashe,    dandermanen jashta vemendjes .....turkoshakeve

Pjer, po Presidentit te tanishem do i shkruash ndonje leter?

¿

Mua me.duket pune me.zarar kjo gje!

Pse? Me kete rast i rregullon punet dhe me Pall... doja te thoja KM dhe me z. Brace.

Nuk behet letra kshu ne tym, duhen tatuar pulset, marr ca informacione, meson kush jane prioritetet per Pr dhe pastaj e thurr nje karte siç duhet duke terhequr vemendjen per problemet e veçanta sikurse pergezuar per nismat pozitive. Me vjen keq por nuk kam per ti thene te gjitha ketu dhe te perfitojne te tjeret kot.

Me duket se dhe ti do te na thuash qe per te mesuar me shume, duhet te lexojme nje liber te caktuar.

rrofsh vlonjati

Dino, lere ironin, por thuje mendimin a kritiken troç, se eshte me e ndershme. 

?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).