Eshtë në interesin e Greqisë dhe Serbisë

Greqia eshte ne alarm. Shqiptaret Brenda vitit 2020 do te kene tre shtete ne OKB, NATO, BE dhe Ballkan. Keshtu shpjegohet pengimi i Maqedonise drejt strukturave Euroatlantike dhe mosnjohja e pavarsise se Kosoves pa asnje arsye zyrtare. Interesi i Greqise qendron ne destabilizimin e Maqedonise me pasoje ndarjen e saj, ku territoret perendimore te ketij shteti ti bashkangjiten Shqiperise dhe Kosoves. Me kete plan jane dakord edhe sllavet e Maqedonise te cilet e dine shume mire se ne 2015 shqiptaret do jene 1/3 e popullsise dhe ne 2020 shumica e ketij shteti, duke krijuar shtetin e trete Shqipetar. Sllavet e Maqedonise do i bashkohen Serbise dhe per kete jane shume te lumtur dhe dakord te gjithe me konsensus plebishitar.

Por problemi qendron (sidomos per greket) se Shqiperia bashke me satelitet e saj, brenda dhjete viteve do mare komanden politike dhe ekonomike te ballkanit ( pra do jete shteti me influent ne rajon), komande te cilen deri me tani e ka pasur dhe e ka Greqia. Shqiperia ka krijuar nje aleance te forte me Kroacine dhe Malin e Zi duke dominuar keshtu te gjithe Adriatikun, pra shpjegohet shume mire pjesmarja e forte e ketyre dy shteteve ne rastin e 100 vjetorit dhe provokimi i Maqedonise dhe Greqise ne pjesmarjen e tyre. Hungaria dhe Sllovenia me ne fund gjeten nje aleat tjeter te fuqishem ne ballkan ( pervec Kroacise) duke fuqezuar pozitat e shtetit te tyre ndaj rivaleve Rumani e Serbi. Pra gjeopolitika ne interesin e popullit shqiptar flet ndryshe dhe politika shqiptare nuk ka gabuar ne vizionin e saj. Duhet thene se ka qene e guximshme ne vendimet e saj mbi te ardhmen e Shqiperise dhe Shqiptareve duke mos rene pre e nacionalismave dhe fashizmave te vjeter. Perkundrazi greket e bene kete gabim dhe sot ne po asistojme ne disfaten e tyre te perditshme. Greqia vazhdon me provokime te rendomta qe ne boten e civilizuar ndodhnin para luftes se dyte boterore, lufte e cila varrosi njehere e per gjithmone kulturen e “Imperializmit”. Fryrjet dhe provokimet greke per Republiken e Shqiperise jane  thjesht nje goditje nga nje grusht puplash.

Shqiperia nuk ka nevoje me sot per greqine, perkundrazi eshte Greqia qe ka nevoje per Shqiperine duke pare interesat e medha ekonomike greke ne Shqiperi. Vendi yne shume shpejt do jete 100% i pavarur energjetikisht dhe ne territorin tone do kaloje gasjellesi TAP. Ne kete kendveshtrim mund ta kuptojme shume mire dhe marveshjen e shumediskutuar te ujrave e cila eshte pezull qe ne kohen e komunizmit dhe fatkeqesisht nuk u kuptua nga shume shqiptare, dhe nga nje pjese e politikes u strumentalizua per motive te dobeta personale pushteti. Greqia ate ceshtje kishte dhe ka shume mundesi ta fitoje me nje gjyq nderkombetar duke i dhene nje arsye per te mos respektuar akoma me shume mardheniet e fqinjesise se mire qe Shqiperia me largpamesi ka mundur te ndertoje. Nje shtet i ndertuar me fryme fashiste si “Greqia”  eshte ne gjendje te pengoje inegrimin e Shqiperise ne BE, dhe kjo gje do ishte shume negative per te ardhmen e popullit tone.

Pra e gjitha kjo ka vetem nje kuptim, qe neqoftese ne duam te jemi vertet nje shtet i “madh” duhet te punojme dhe luftojme per te krijuar nje shtet sa me demokratik dhe te civilizuar, duke respektuar dhe zhvilluar “lirite dhe te drejtat e njeriut”. Vetem ne kete menyre kombi yne mund te jete “i pavarur”! Cfaredo lloj manifestimi nacionalizmi radikal e fashizmi ,thjesht e dobesojne Shqiperine dhe si pasoje sjellin ne pushtet individe  pseudonacionaliste te cilet ne rastin me te mire shnderohen ne hajdute ordinere dhe ne rastin me te keq ne Gedafe, Assade, Envere e Hitlere. E  ardhmja e Shqiperise eshte Europa dhe Perendimi, te cilet njekohesisht jane e ardhmja e Botes.

80 Komente

Por problemi qendron (sidomos per greket) se Shqiperia bashke me satelitet e saj, brenda dhjete viteve do mare komanden politike dhe ekonomike te ballkanit ( pra do jete shteti me influent ne rajon), komande te cilen deri me tani e ka pasur dhe e ka Greqia..."

Ty duhet te kene derguar ca hashash nga ai i Lazaratit.

 

Pse ti dergojne ? Megjithse nderhyrja Juaj duket e drejte Alba , Ju nuk keni marre parasysh se sot "Te gjithe kane Bacen e Hashashit te tyre " Vizioni shqiptar i Cakitur dhe prej anaListit me metoden Fussion - Difussion dhe prape Difussion - Fussion i panderprere sizifian , verteton me se miri tezen e Babasqapit..

"Fermeri Yne le te mbjelle c'te doje ne bacen e tij "

Ke filluar pak sa shkeputesh  nga ky Lloj , deri kur ? . Po mos na lente admin.pa ta .Bene si bene e prune nje ne "hije " smiley Dhe ky qeka c'qeka ???? Per Shqiperi tre shtetshe ne Natje e me Natje meshtetun ,  per Ballkan te Rrrudhur e te Rizgjeruar , Per Rajon te termetuar e pa shkatrrime , per kapercim detrash e me GJERE si i biri faqegjeres !

Dhe thuj qe nuk ka trokit dt 28 -29 Nanduer !

Nuk e di si e beri po Sala po ia mberrin qellimit.Po projektohet si beres i shqiperise etnike.ka krijuar eufori nacionaliste.shqipot po fluturojne me prase dhe po harrojne se e marrin buien me liste.

Duke e lene te qete artikullshkruesin,une kam mendimin se ne shqiptareve,me shume se kurre ne tere historine e gjersotme, na nevoitet ...Maturia.Na nevoitet me se pari ta bejme shtetin, nga karagjoz ne serioz, ku te dominoje ..Ligji. Sepse ligji eshte e drejta ne demokraci.Kete prisja nga fjala e Presidentit.Thirrjen per ta bere shtetin serioz!
Artikulli thote do te behemi shteti lider.Te tera na i ka Nebileja...per nuse, por na i mungoka ...ferexheja! Une them , kujdes me mburrjet dhe karshilleqet ndaj fqinjve!I njejti diell na ka ngrohur e na ngroh.Modestia dhe venia e popullit ne pune, shfrytezimi i mundesive qe jep kjo toke e begate mund dhe medoemos sjell risite dhe jo megallomania e dordoleceve ne qeverisjet.ka frken se nema, mallkimi qe na kane dhene 100 vitet, eshte " Mbeci, duke mos bere shtetin! mbeci dembela !

Faleminderit per pikezimin Grava.

thirjet e Sali efendiut, jane fisheke manovre. Qe te bashkosh nje popull me dy shtete, nuk eshte thjeshte nje veprim mekanik....por eshte nje veprim qe do pjekuri, qe do, fuqi, (para) dhe se fundmi, por qe eshte dhe kryesorja, do pekrahje..... (shembulli i dy Gjermanive, eshte shume domethenes) ne nje kohe qe ne nuk kemi asnjeren prej tyre, siç do te thoshte ajo mbesa ime,............ lesh o baba lesh.....te gjitha keto, jane deklamacione nacionaliste, per tja kundervene, Nik xhelit, i cili po luan me karten e nacionalizmit. Siç duket Sala e paska kercenim serioz  AK.....smiley

Mos ju duket habi kjo analize , mua me pelqeu . qe thoni ju  qe s'thate gje hic smiley  - Ai greku qe nuk i donte kenget shqip dhe qe kishte grua shqiptare , po na lutet ne skype ne shqiptareve qe degojme kenge shqipe smiley te vije ne Kanada refugjat dhe ta ndihmojme ..............!!!! smiley   eh  bote me rrote ku je .  Greqia ka marr fund se ashtu e ka koken .

Son Selman of the mother, whom I cry at first

.

..

Nils. çfarë kuptimi kanë dy pikat e zeza ?

Llogjika qe 3principata shqiptare qenkan me mire se nje shtet i bashkuar shqiptar eshte llogjike humbesi.ndersa sa per greko-serbet ata pikerisht kete copesim te kombit shqiptar deshirojne ne menyre qe te mos behen asnjehere faktor i rendesishem ne gadishullin ilirik.
Po te ishte se keto budallalleqet me tre vota nr okb pinin uje e kishin bere edhe te tjeret kete loje..
Ajo ne nuk duan fqinjet tane eshte nje shtet i bashkuar shqiptar,demokratik,ligjor dhe i zhvilluar.

Per kete arsye mbajne ne pushtet salinjte ,qe jo vetem shqiperia e madhe te mos behet po mundesisht edhe kjo qe ka ngelur te copetohet me tej.
Goditja qe i ben berisha gjuhes se njesuar si parakushti kryesor per nje shtet shqiptar eshte shume domethenese,ashtu si percarja krahinore te cilen po ben tashme hapur.
Ne ndihme te tij ka edhe lobin "integrist" dhe ca kolona te pesta qe flasin per komb kosovar dhe maqedonas.
Perfunimisht njeriu i fazllicit qe ka per detyre shkaterrimin e ceshtjes shqiptare nuk mund te jape mend per kete problem.ky e ka vendin ne histori afer esat pashrs

Analize e cuditshme m'duket edhe mu. Pse qenka e mire per Shqiptaret te jene ne 3-4 shtete, dhe Serbia, Greqia ose Maqedonia te behen shtete te medha me tokat tona, dhe te shteteve te tjere?

Kjo eshte ide e atyre qe i duan Shqiptaret te percare me fe dhe gjeografikisht, qe ne te behemi me te dobet sec jemi tani. Qe armiqte e shqiptareve te vazhdonje me tej marrjen e tokave Shqiptare.

Historia e tregon se Shqiptaret asimilohen kollaj, si me fete, me gjuhet e traditat e huaja. Shif Shqiptaret qe u ndane para ~100 vitesh, ne Sanxhak, ne Mal te Zi, ne Maqedoni, ne Greqi dhe ato qe shkuan ne Turqi.

shqiptar i vjeter, ketu e ke gabim, si duket nuk i di mire punet e prapaskenes, dhe siç shoh nuk dike as ato te skenes, se tashme serbet kane dale hapur. Ate qe gjer dje e benin nen rrogoz me shqiptaret e blere, duke nxitur bashkimin e Kosoves me Shqiperine, tashme e shprehin hapur, se po ju soset durimi. I kam shpjeguar me kohe, por fatkeqesisht disa/shume nuk ma vene veshin. Plani i serbeve eshte ta nisi Shqiperia apo Kosova e para prishjen e kufinjve, me qellim qe te marrin fshatra/zona/tokat ne Bosnje-Hercegovine, aty ku banojne serbe sot. Se serbet pretendojne qe nje pjese e Bosnje-Hercegovines eshte e tyrja, dhe mund te jete, nuk e di historine e atyre zonave. Pjesa e siperme (minierat) e Mitrovices u ngelen atyre, Serbise, mund ti fusin dhe nje spastrim 3 zonave, Bujanoc-Preshev-M (ia harrova emrin) , zona me shqiptare, dhe krijohet keshtu nje Serbi e madhe dhe nje Shqiperi e Madhe apo Natyrale, dhe ka shum shqiptare (jo te blere e shitur) qe e kerkojne kete gje, pa e ditur se keshtu shpien uje ne mullirin serb. A eshte e keqe apo jo ky ndryshim, kjo kerkon analize me koke te ftohte, veç ajo qe dihet eshte se EU/BE eshte shprehur per mos ndryshim kufinjsh. 

Nuk e di a e ke lexuar VQ, e ke aty dhe kete çeshtje, ndermjet qindra çeshtjeve qe shqyrton ai liber. Je dhe afer Shqiperise, nje vrap pele hidhesh smiley

hoe diep u o man..

Serbia hupe Sanxhakun, Vojvodinen qe eshte pak-a-shume 1/3 e territorit te Serbise, Nje pjese te Republikes Serbska, nje pjese te lindjes te serbise te Rumania, Medvegjen - Presheven dhe Bujanovcin, dhe Mitrovicen edhe pse tani eshte mbi-populluar nga serbet, qe jane jabanxhi ne Mitrovice.

Sipas llogarise time, Serbia del e hupme!

''Sipas llogarise time, Serbia del e hupme!

 

o filan, po ndonje mendje, kshu pak a shume, kur ka per  te ndodhur kjo, ke?

aha, daten nuk e di smiley

pjer, nuk llogjikohet keshtu sot, sa toke ka njeri apo sa popullsi ka tjetri.. sot arsyetohet sa strategjikisht i rendesishem je..

Ne kete fillim shekulli te ri per shtetin Shqiptar ne radhe te pare duhet te reflektoje politika qe eshte e percare.Politikanet  e te gjitha spektreve politike duhet te xhveshen nga intereat e tyre te ngushta partiake dhe te lobojne fort per pavaresine e KOSOVES, qe te pranohet antare ne OKB.Partite shqiptareb ne Maqedoni me shume po luftojne kunder njera tjetres se per interes te shqiptareve, po ashtu edhe ne Mal te zi.

Tani te nderuar miq te mi te Peshku po ju pershendes me nje poezi te shkruar me 29 nentor kur shteti shqiptar mbushi 100 vjet e nje dite

Eh more miku im, Poeti Xhavit! Te kendofte zemra qe kete poezi me fjale shpirti e sjell bash ...ne daten e Clirimit Te Atdheut prej nazifashisteveEdhe dy rreshta fjale zemre i vlejne Atdheut shume me shume se sa slloganet neper rruge ku germon,.... duke.." ndertuar "rrugen e ...percarjes "poeti " i ligesise me vellime te tera, qe i ra te vuget mbi shpirtin e tere ketij kombi.Kemi nevoje per fjalen e ngrohte ....qe largon urrejtjen e mbjelle ne cdo qoshe....

Ka nje llogjike artikulli, por une do preferoja bashkimin e shqiptareve ne nje shtet shqiptar te forte te konsoloduar mire me institucione demokratike, me nje gjuhe dhe bashkim kulturor dhe mediatik, dhe ndarjen e Greqise dhe Serbitches ne tre apo sa shtete te duan, dhe le te kene vota sa te duan ne OKB.. smiley

 

 

Kushtetuta e Kosovës, nuk lejon bashkimin me Shqipërinë

 

 

 

 

 Kushtetuta e Kosovës, nuk lejon bashkimin me ShqipërinëPRISHTINE - Referendumi që do të vendoste nëse qytetarët e Kosovës do të donin të bashkoheshin me Shqipërinë nuk mund të realizohet për sa kohë që është në fuqi Kushtetuta aktuale e Kosovës. 

Eksperti i së drejtës kushtetuese, Xhavit Shala, ka thënë se për të jetësuar iniciativa e Aleancës Kuq e Zi për mbajtjen e referendumit për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën, duhet ndryshuar Kushtetutën e Kosovës. 

Aleanca Kuq e Zi ka nisur një peticion i cili pasi të firmoset nga qytetarët e të dyja vendeve t’u dorëzohet parlamenteve në Tiranë dhe Prishtinë, të cilët do të duhet të votojnë për referendumin popullor për bashkim. 

“Iniciativa për të organizuar referendum për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, ka një pengesë kushtetuese e përcaktuar në nenin 1 pika tre (3) që thotë se ‘Republika e Kosovës nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjë shteti ose pjese të ndonjë shteti dhe nuk do të kërkojë të bashkohet me asnjë shtet ose pjesë të ndonjë shteti’. Në këtë rast, për t’i evituar këto pengesa duhet të amendementohet Kushtetuta e pastaj të organizohet referendumi për një gjë të tillë”- ka thënë Shala për “Koha Ditore”. 

“Mungesa e Ligjit për referendumin është elementi tjetër pengues për mosorganizimin ose mosmbajtjen e referendumit”,- shton Shala. 
Peticioni për referendume ka nisur të nënshkruhet më 28 nëntor në kufirin që ndan Shqipërinë dhe Kosovën. Për të ka folur vetë lideri i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu. 

(er.nu/BalkanWeb)

 

O Mat, mos harxho kohe per kreshnik spahiun, as ne shqiperi nuk te lejon kushtetuta referendum me firma popullore per ndryshim kufijsh dhe ai denglaxhiu e di shume mire po eshte me parimin "edhe qofte nje koqe po e hengri, eshte nje vote plus per ak-ne". Perdore me mire kohen per lufte kunder komunizmit pa ky karagjozi s'ka gje ne terezi, as 2000 vota s'do marri

smiley 

lol ku eshte kjo foto? duket si kapiten anije.

"Kërkimet për naftë, AK ngre strukturën për mbrojtjen e kufirit"

Cudi se si i vini re karagjozet vetem kur ju ndahen nga tufa. smiley 

Zarat i ka te vesh me xhup me stemen e ak-se, per vete ka veshe bluze burberry. Sa patriot e?

Shalli bërbëri trego mbeshtetjen e inglizit (uniformat e hedhura me parashute). smiley 

Ku eshte Akeisti? K

E vertete eshte qe ne te dy kushtetutat nuk lejohet referendumi per ceshtje territoriale, por megjithate parlamentet me votim plebishitar mund ta bajne bashkimin.. dhe  duke e legjitimuar nga Presidenti i Republikes dhe nqs eshte nevoja e vulosin me vendimin e gjykates kushtetuese.

o Jorgo, coc ke dashur te thuash me kete analizen, po ke bere nje sallate te madhe...

nisur nga titulli,te duket se po ben analize per "interesat" e Shqiperise ne rajon.. mirepo kur lexon shkrimin na del se ti je me teper i merakosur se cfare i ntereson, apo nuk i i intereson Greqise..smiley dhe po sipas (teje) shkrimit, cduhet te beje Shqiperia qe te ndihet Greqia me sa me qete.... well,goxha vizion paske.. na plasi trapi per Greqine!smiley

le pastaj qe permend argumenta kot fare... p.sh: Greqia do na coj ceshtjen e ujrave ne gjyq nderkombear dhe ka mundesi (e thua vet kete) ta fitoj... well, le ta coj..ka mundesi qe te mos ta fitoj gjithashtu...
ndersa argumenti tjeter qe Greqia do te pengoj integrimin e Shqiperise ne BE eshte akoma me qesharak.. nuk e pyet kush Greqine per keto pune.. greket cdo fund muaji presin cekun e BE, ndryshe ngelen pa buke..smiley

ndersa argumenti tjeter qe Greqia do te pengoj integrimin e Shqiperise ne BE eshte akoma me qesharak.. nuk e pyet kush Greqine per keto pune.. greket cdo fund muaji presin cekun e BE, ndryshe ngelen pa buke.

 smiley  do rrosh ma shume se une

Dada Merkél e dan shapin nga sheqeri per t'gjithe

juve mo djema ngaterroni organin riprodhues mashkullor me dollarinsmiley

po, e kam lexuar kete deklaraten e ketij qe kur e beri dikur.. po ti, cdo te thuash  me kete?

 

p.s  edhe dicka:   kur thua (po te citoj)  ''Sllavet e Maqedonise do i bashkohen Serbise dhe per kete jane shume te lumtur dhe dakord te gjithe me konsensus plebishitar''.   kabim!!    shumica e tyre do ti bashkohet Bullgarise.. kultura, gjuha qe ata flasin etj , eshte bullgare.. fundja sllavomaqedonsit  jane bullgare..   ndersa , nje pakice serbe qe jeton atje , po, me gjasa do ti bashkohet Serbise.

e ke apsolutisht gabim, duket qe nuk e njeh maqedonine, ne fakt ti je nga vlora dhe une nga korcasmiley.. me lejo te te them qe e njoh me mire se ty.. une mund ti kem provokuar nja 20 maqedonas se pse nuk bashkohen me bullgarine.. dhe me jane pergjigjur qe skane pune me bullgaret ,se nuk jane i njejti popull dhe se preferonin te bashkoheshin me serbine shumica dermuese biles disa me kane thene se duan te ikin me grekun.. kete mund te ta konfirmojne me mire shqiptaret e maqedonise nqs i pyet

 

Vota jote: 1 yje. 0 vota.

Ça ështl kjo mo? U çmend peshku!

 

Po normal , sa me shume te jemi, aq me shume ka per te vjedhur, dhe me pak do kushtoje te vjedhesh per njesi.

economies of scale jo shaka.

Shqiptaret nuk kane rruge tjeter per prosperitet pervecse te bashkohen.

Por jo nen deliret e dy qeverive hajdute, antikombetare apo shkurt shker..ata ne secilen ane te kufirit. 

Pastaj, bashkimi eshte rruge e gjate, po keta maskarenj qe qeverisin kane ne dore plot vegla dhe marifete per ti afruar te dy shtetet, per ti dhene doren ekonomise se njeri - tjetrit.  Po sdun bre sdun

 

Sa qejf te kom kur fol per keto gjojna ti se je shume e sakte!

Amon mi Rruzhdije sa larg qe i bi ne tina' !

Po kto mi goce jo se nuk dun' - po nuk munen - se nuk e kan kto parllikun' n'dor!

Kto bohen n'qejf me i kokerr mon' - ka pas thone poplli'

A se ke mor vesh ti mi se shteti osht mush n'borxh? Mu vallaj m'ka kushtu 2 dite pune tu o mor me borxhin e shtetit shqiptar ene nuk fitova asigjo'

Ec mo, u pa puna shqiptarise....drejt Evropes po shkojm!

Ciao iher

per shume gjana nuk munen

per plot te tjera NUK DUN !

Nuk quhet Shqipëri e madhe, por Shqipëri etnike. Shqipëri e madhe i thonë vetëm serbët e grekët. Si qenka në interesin e Greqisë Shqipëria etnike kur i ikën pjesa më e madhe e veriut të saj, që me kujdes e spastroi me anë të gjenocidit? Titulli jot është bombastik, por teksti mbështetet pak te titulli. Argumentat e tua janë si të thuash që Republike Federale e Gjermanisë me Republikën Demokratike të Gjermanisë (Gjermania lindore), ishin më të fuqishme kur ishin të ndara, sesa tani që janë të bashkuara nën një shtet. Ne nuk duam të jemi shtet i madh a i vogël, ne thjesht duam të jemi komb e shtet, ku shqiptarët të jenë të lirë të kenë identitetin e tyre. P.sh., askush nuk po pretendon që pjesa jugore e Italisë t'i bashkangjitet Shqipërisë, dhe as i shkon ndër mend njeriu kjo gjë, por duam që arbëreshët të ruajnë identitetin e tyre si shqiptarë të vjetër, dhe të jenë të lirë ta shprehin këtë. Kjo gjë nuk lejohet te arvanitët në Greqi p.sh. dhe ata janë shtypur, e identiteti i tyre është rrëmbyer me dhunë. 

E gjitha kjo do kish vlere ne qoftese ne do kishim pasur shtet para 200 300 e 500 viteve, ne ne keto 50 vjetet e fundit kemi konsoliduar ne menyre konstruktive shtet-kombin shqiptar, me rezultate te shkelqyera do thoja une, duke ditur se kush ishin shqiptaret

Ok, po ç'lidhje ka kjo me atë që ke thënë në shkrim e me përgjigjen time ndaj shkrimit? Se nuk e kuptova, prandaj. 

Sa për shtete, Izraeli u krijua nga hiçi, në një shtet që për 3 vjet u ngrit në këmbë dhe theu shtete arabe me popullsi dhjetëra herë më të madhe se ai.

Israelin e krijoi shba me perendimin per te ndaluar ndjenjen panarabike, shba i jep ndihme miliarda dollare israelit cdo vit vetem per mbrojtjen, nuk eshte i njejti rast  me rastin tone

Per ceshtjen ne fjale eshte mese e qarte se nuk duan.
Po te donin mund te te realizonin bashkimin faktik ne te gjitha fushat dhe kosova te ishte form

alisht shtet me vete derisa te gjendej momenti i pershtashmem
kush e pengon bashkimin ne arsim diplomaci ekonomi ushtri dogana etj.
Klasa e sotme politike me mendesi esatiste eshte e paafte ta beje kete hap .

AJ-censuruar (alla aj-fon smiley ) me sa duket... po zëvendëson atë mikun që ka nja ca javë që nuk po e shoh më vërdallë...

smiley

Shqiperia nuk ka satelit.ka disa pjese te shkeputura qe jo vetem s'eshte afte t'i kontrolloje,por as te kete nje influence minimale ne to (perjashto Kosoven)

E gjitha kjo do ndryshoje brenda 10 viteve.

Tani qe e tha Sala na qenka ne interes te Greqise dhe Serbise , kur e thoshte Kreshniku ishte ne interes te Shqiperise , te kuq mo ca pret prej jush.

Falenderoj adminet per postimin.

lol, autori gjykon dhe arsyeton sikur te ishte rraf nga greku. Pra thjesht llogjika i punon per se mbrapshti. Jo si eshte me mire per shqiperine dhe shqipetaret, por si do ishte me keq per grekun. hahahahahahahahahahhaa tyryfyll!

po pse mendo autori se shqiptaret kudo ku jan duan qe shqiprija te jete nje shtet me shtete satelite?

shet me shtete satelite asht serbija me repulika serbska gjithandej po gjendja ekonomike ne kto repuplika e mjerushme.

shqiptaret duan qe kosova te jete e zhvillume ekonomikisht po ashtu edhe shqiptaret e maqedonise dhe shqiprija qe kur te vije koha te kemi munsi te lobojme per bashkimin dhe cka asht ma e rendesishme te kemi mundesi me kriju nje shtet shqiptar ne troje etnike qe te jete funksonal.

edhe bashkimi europian si cdo superfuqi(perandori) tjeter e ka nje fund e kur fundi ti vije eu asht shume ma mire per ne qe te dalim nje shtet ose perndryshe coptime te reja kemi perpara. nuk ka rendesi ku shperbahet eu pas 100 apo 1000 vitesh, ne si cdo shtet tjeter duhet te kemi nje plan B.

Kjo me duket e sakte:

Pra e gjitha kjo ka vetem nje kuptim, qe neqoftese ne duam te jemi vertet nje shtet i “madh” duhet te punojme dhe luftojme per te krijuar nje shtet sa me demokratik dhe te civilizuar, duke respektuar dhe zhvilluar “lirite dhe te drejtat e njeriut”. Vetem ne kete menyre kombi yne mund te jete “i pavarur”! Cfaredo lloj manifestimi nacionalizmi radikal e fashizmi ,thjesht e dobesojne Shqiperine dhe si pasoje sjellin ne pushtet individe  pseudonacionaliste te cilet ne rastin me te mire shnderohen ne hajdute ordinere dhe ne rastin me te keq ne Gedafe, Assade, Envere e Hitlere. 

Taktikisht dhe strategjikisht duhet te heqim vallen sipas ritmit te klubit te me te forteve ne BE:

INTEGRIM pastaj dhe per pasoje BASHKIM.

Integrim ne BE do te thote shtet serioz, ligjor dhe me standarte, ekonomi dhe mireqenie me standarte te peraferta ne mos me Gjermanine qe evokon sharlatani yne, me vende si Sllovenia dhe Kroacia ketu afer.

Demokraci funksionale ne Shqiperi dhe Kosove, bashkim shpirteror, ekonomik, kulturor, arsimor me mjete dhe instrumenta qe i kane ne dore qeverite e te dy pjeseve te Shqiperise jolondineze.Por qe te behen keto, dhe ketu citoj Ruzhdijen, duhen qeverritare patriote dhe jo sharlatane qe kujdesen per pushtetin e tyre me manovra makiavelike si Berisha dhe Thaci. Retoriken e Kurtit dhe Spahiut e konsideroj te nevojshme dhe domosdoshme, per  forcimin e vetedijes kombetare  dhe nxitjen e qeverive qe te punojne per te miren e bashkimit kombetar por ne kontestin e rruges se integrimit europian. Jashte ketij konteksti dhe pa maturine e nevosjshme, e gjithe retorika nacionaliste eshte vetem karrem per vota dhe me pasoja per strategjine e bashkimit kombetar.

Thaci ka bere shume per kosoven para dhe pas pavarsise.. Kurti nuk e di cfare ka bere..

Demokraci e importuar thjesht nga integrimi? Duhet me shume per ne... nuk eshte panacea BEja. Ja hidhi nje sy se si qe nga 2008 kemi humbur demokraci ne kete vend, dhe meqenese jemi me te "integruar."

Ky ishte ai shkrimi, qe mendoje s'e s'do ta botonin? Mua me pelqen qe ti bene perpjekje per te shkruajtur. Kjo sepse me pelqen cdo shqiptar qe punon dhe shkruan. Po per te bere dicka me serioze duhet te kesh njohje me te thelle, te argumentave qe paraqet. 

Te them te drejten as me bene zemra, te filloj te analizoj. Po ti suksesesmiley

Flmsmiley

më preu hovin urtësia e motrës

icensuruari, llogarite mire i ke bere, por i ke bere pa hanxhine, dhe duke harruar kryesoren, Qe Shqiperia te behet e forte, demokratike dhe e civilizuar, duhet te heqi qafe Buall Mavrine e shpuren e tij qe e mban peng. 

Ju thafte dora kush e ka censuruar te icensuruarin!!!!!

 

smiley

do shtoj dhe une dy fjale per kete temesmiley faleminderit i censuruari per mundimin sepse me bere... e pakta buzagaz.argumentet e tua ne mbeshtetjen e tezave qe ke hedhur ketu mund ti gelltisi ndonje naiv. psene e ka shpjeguar beluli shume mire me lart. 

vetem bashkimi mund te na beje faktor dhe te sjelle mireqenien per shqiptaret. bashkimi eshte ne interesin e shqiptareve.sot fatkeqesisht,te gjithe ata qe drejtojne shtetet apo komunitetet shqiptare nuk jane ne lartesine e duhur jo vetem per ta bere por edhe vetem per te folur per bashkimin. greqia dhe serbia kane kuptuar qe shqiptaret me ne fund(qofte dhe me shpenzime te medhasmiley) jane komb dhe i vetedijshem per kete. kush do ta merrte me mend para 20 vjetesh qe miku im me i mire do ishte nga bujanovci duke qene une tironc? kete nuk e zhben dot me as feja as greqia apo serbia.as kopuku se zhben me kete. 

megjithate lezeçem shkrimi. vleresimi per zgjuarsine dhe botekuptimet e peshqve barabarte me zero.smiley

Ngatrorni "lirite dhe te drejtat e njeriut" dhe normat sociale me pozicjonin strategjik. Shqipria duhet te luaj strategji ekonomike dhe ti lej budallalliqet e tjera socjale se evropa e sheh si  emerging market ashtu e shohin dhe shume te tjera. Vendet qe merren me problem socjale jane ato qe ngelen mbrapa dhe ato te fuqishmet multi kulturaliste qe po hikin me koke.Tjeter realitet. Doni te beheni te pavarur dhe  ku ballkani te mbeshtet krijoni nje ekonomi te pavarur  dhe kompetitive realiste se ndryshe do futeni tek balkanization qe merret me llogjet "socjalet" dhe eshte mbytur nga ekonomia me bankat dhe eshte totalisht e ndare. Fuqia e vertet e sotme eshte ekonomia kompetitive dhe  pronovimi i kompeticjonit midis shqiptarve dhe jo llogjet  multi socjale dhe  apo endrrat dhe fantasite idjote te barazise nqs nuk doni te prefundoni si greqia dhe vendet e tjera te ballkanit.

si mund ta krijojme kete ekonomi kompetitive kur nuk ka shtet te se drejtes.. ne nuk jemi Kina qe mund te shfrytezojme njerzit si kafshe 14 ore ne dite per 150 $ ne muaj

Sa e ke rrogen mesatare ti miku? E ke shume me te ulet se ne evropen perendimore dhe ne ca pjese te asaj lindore e centrale, ka shume vende ne evropen lindore qe jane ne te njejtin pozicjon si Ukraina qe po bejne kte gje, po te shfrytzoni si duhet shqipria ka shume gjera qe mund te shfrytzoj pozicjonin strategjik/ gjeografik per turism  transport, commodities, bujqsine po ta shfrytszoni, pagesa kompetitive jo vetem ne punet e thjeshta, por shumicen e sektorve. Po ti shfrytzoni ato qe jane aty shqipria ka me shume pozita favorizuese se shumica aty qe jane te djegur me bankat.Drjetsia fillon kur te zgjidhni dhe mbani pergjisi per politikanet qe zgjidhni.

sellside

Ajo qe thua ti eshte rruga ne kushte normale. Por nuk mund ti lidhesh doren dikujt tek shtylla dhe ti thuash futja vrapit tani bej gare me te tjeret. Duhet njehere kombi shqiptar te kete shtet-kombin e vet dhe pastaj ne kushte normale te krijoje nje strategji per te ardhmen. Problemi eshte se ne krye kemi nje tufe idiotesh te paafte qe vetem dine te pllasin 'komunizmi' nga mengjesi deri ne darke... dhe nuk kan asnje plan ne nivel kombetar afat mesem ose afatgjate.

Ora ka nja njezet vjet qe keni dale nga komunizmi  dhe qe zgjidhni politikane te "pa afte" ose hajdute te ish bllokut, pra problemi qendron tek poupulli qe vendos te rizgjedhi serisht te njejten ajke.  Vendi ka shume mundesi te zhvillohet dhe kushtet jane me se te favorshme per kompeticjon. Done te dilni nga m , ndryshoni mentalitetin ne politike   kerkoni dhe mbani pergjisi ne cbeni mos rrini si m duke u qare neper gazeta. Ska se si ligjet te funksjonojn ne favor te shumices kur te njetit njerez rizgjidhen dhe vete populli nuk mban pergjisi.

O Belulooooo, se une jom cun i turpshem! Do ju sjellesh pak te pranishmeve versionin e "Shtigje Lufte" nga studentet e Arteve, te lutmi!

Ate pjesen "Te presi çeta jone sa te ....."

Duroni me pra mo se ja u boj une lidhjen me temen! pupupu sa te padureshem qe jeni mer amon!

Te presim ne, per tu bo tre shtete shqiptare, sa te bohen shqiptaret mazhorance ne FYROM, apo sa te anetaresohet Kosova ne euro-atllantizem-okbizem? Jo mer vlla s'bohet fjale. Ne do i lirojme tezen grekut e serbit dhe do e dajme Shqipnine ne tre pjese.

Sinqerisht o icensurume, po ta kesh bo per te tall trapin, je per tu fut te ajo tema filozofike gjimnaziste fronge "A mund te qeshim me gjithçka". Po ta menosh me verte kshu i bi qe je po aq debil sa c'faqesh shpesh ketu dhe une nuk kuptoj kush te jep hapesirte ty per te fol per keto gjona. Po ta kesh me nai qellim tjeter .... me mire mos te ta them se car duhet me te bo.

tere doren ty do te marin se si do jete e ardhmja e shqiperise.. e ardhmja eshte si i intereson me mire shqiptareve dhe si e ka sjelle koha....

Cilin nga adminet ka kap sindroma e gazetes MAPO? Sinqerisht mund ta justifikoj Cilin qe i jep hapesire lloj lloj budallenjve qe flasin per gjera te medha ne menyre skiç sepse do me hap debat e me shit gazeten, po PPU car lidhje ka me kete stil?

 

Lizander, ketu do te te kritikoj pakez, se, eshte e drejta e kujdo te shprehi mendimin e tij rreth çdo çeshtje, e ka gabim apo jo, ate gje e "vendosin" te tjeret nepermjet diskutimeve, analizave etj. Atij ashtu i duket e drejte, dhe s'ka ndonje gje te keqe. Ty te duket komplet gabim, shtro pikpamjet e tua, dhe ne te tjeret, japim dhe ne mendimin tone, e keshtu nga "perplasja" e mendimeve, del nje konkluzion me i qarte. 

Nje artikull qe duhet ta lexoje politikberja,per nje strategji te re apo per ta hartuar vertet nje strategji gjithshqiptare ne Ballkanin e se nesermes.Akademia jone asqe ja ka idene per tu marre me te tilla probleme.Situata ballkanase eshte edhe polivalente edhe e paqendrushme.Ta pertypin e gelltitin kollaj fqinjet tane te nderkryer ne histori, tre shtete shqiptaresh ne Ballkan?Nuk e di!

O Grava ...

Keto teori jane teorite e Vilajeteve te reformuara nga Turq te Rij ose Xhon Turqit . Kishin nje fare kuptimi ne ate kohe sepse kishin NJE Qender dhe rreth saj vertiteshin mendimtare te shumllojte .

Te perpunosh keto Teori Sot do te thote te mos jesh Fare ne KOHE . Te mendosh sikur po shperbehet perandoria Osmane dhe O BURRA zgjohuni formoni nga nje Shtet  .Nga Keto mejtime te mendjes  te tilla ka ne cdo qoshe te Botes ku rrojne Shqiptare .Te tilla nuk eshte veshtire dhe ne pergjithesi nuk eshte Fare VESHTIRE ne Kohe te Turbullta te besh pershesh me Teori .

Dhe keto mund te mbyllen me Teorine e Kungulleshkave

pse tre shtete...thote Qurrashi i kungulleshkave . 

Po sa

Kater edhe Cameria qe e shiti Komunizma

pse kater

Po sa

edhe ata te Turqise qe nuk i njihte fare Komunizma

pse dhe ata

Po sa

Ja te vije Prape ai i Degezimit te Perandorit te fundit te Bizantit qe erdhi ne 92 dhe i tha Babasqapit " Mos u gezo shume se je i Paligjshem .Jeni vartesit evatanet e mija  " smiley .Po sikur te miratiohet formimi  nje shteti Magjypesh me pjeset qe perfytyron Ky duke u marre pak nga pak te gjitheve ...

E keshtu vazhdojme me qurrashin e qurrasherit qe kane mbire ne cdo qoshe rruge sot , me sikure e me me the te thashe "jemi qe jemi " ...ose " ina qe ina ...smiley

pse 29 Nendori ...e me rradhe !

Ore pse mos te ndahen vete graqia dhe serbitches ne tre kater shtete ne menyre qe te kene tre kater vota dhe neve te na lene ne nje shtet te vetem te garatuar nga siguria kombetare? Dhe faleminderit shume per kokcarjen per hallet e Shqiperise.

.smiley

ore po te jete ne dore te ketij Jorgos strategutsmiley qe ka bere kete analizen, edhe Shqieria keshtu sic eshte, duhet te ndahet... 4 shtete shqiptare me mire se 3 . keshtu te ndare jemi akoma me te forte ne Ballkan.smiley

Po si ka thene kenua belul, i more qe i more kto thuprat, beji bashke te gjitha dhe shiko sa lehte thyhen, tani ndaji te gjitha fije fije dhe provo i thyen dot apo jo? smiley

Kush e ka shkruar kete paçavure ?

Sali Berisha 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).