Për shumë kompani rizgjedhja e Obamës vë në dyshim mbijetesën e tyre. Kjo për shkak se ligjet apo politika që ndjek Obama ka më tepër karakter socialist edhe ambjentalist sesa kapitalist që rrezikon nga spitalet, tek bankat e tek minierat.

Para zgjedhjeve disa kompani ua bene te qarte punetoreve se zgjedhja e Obames perbente rrezik per ta, e nese punetoret votonin per Obamen votonin per dobesimin e kompanise e si rrjedhoje vinin ne dyshim punen e qindra punetoreve, qe do sillte shkarkime nga puna.

Sot kompania e pare qe ta veje ne jete keto shkarkime si pasoje e votes, ishte nje kompani miniere qymyrguri. Obama i ka (pothuajse) shpallur lufte minierave te qymirgurit duke vene ne rrezik punen e mijra punetoreve e familjeve te tyre. Brenda 2015 medohet qe numri i punetoreve ne keto miniera te jete reduktuar me 50%. Si rrjedhoje miniera hoqi nga puna rreth 40 punetore dje qe mendohet te kene votuar per Obamen. Llogjikisht nese voton kunder interesave te kompanise, nuk ke sesi te qendrosh me ne ate pune. Nese vendimet e tua kercenojne mbarevajtjen e kompanise, edhe rrezikon punen e mijra kolegeve, atehere nuk ka se si te justifikosh pozicionin tend aty.

Shpresoj qe rasti te jete unik, e papunesia te vazhdoje te bjeri, po nese lufta ndaj punedhenesve vazhdon, e vazhdojne politikat e "shperndarjes se pasurise me dhune", kam mendimin se gjera te tille do jene me te shpeshta. Ne nje bote te globalizuar eshte shume e thjeshte te taksohesh ne Irlande, me qender kompanie ne Cayman Islands e te shesesh produkt ne Amerike, e ti evitosh komplet taksat. Nese dikush investon e puneson ne Amerike e ben se klima eshte favorizuese, momentin qe ajo ndryshon, ndryshon edhe vendi ku investohet. Keshtu ikin punet diku tjeter.

 

URL e letres: http://i.imgur.com/Mooyi.jpg

52 Komente

ata thonë qi do na heqë nga puna dhe hillariun...

Letra (mundohet) te justifikoje pushimet nga punane pergjithesi dhe jo pushimet nga puna te cdo individeve te vecante.

Kompania nuk mund te heqe nga puna individe sepse mendon qe ata kane votuar njerin apo tjetrin. Nuk e fakton dot kete dhe eshte diskriminuese.

Po, normalisht ata nuk mund te thone qe po ju heqim se votuat per Obamen. S'ka avokat qe te mer dot persiper ashtu. Por keta qe jane hequr kane qene mbeshtetes te njohur te Obames.

ka safety net

Llogjikisht nese voton kunder interesave te kompanise, nuk ke sesi te qendrosh me ne ate pune. Nese vendimet e tua kercenojne mbarevajtjen e kompanise, edhe rrezikon punen e mijra kolegeve, atehere nuk ka se si te justifikosh pozicionin tend aty.

konntvrana, kjo pjesa ketu eshte e jotja apo e perktheve nga ndonje font online?

smiley e imja/

po keta sikur ishin "Job Creators" smiley

Keshtu i bie qe free market qenka faji i Obames. Siç thote 'Bama me poshte eshte cmimi i lire i gazit natyror arsyeja e dobesimit te industrise se qymyrgurit lexo ketu per me shume...

Pergezime, ke shkruajtur komentin me idiotik qe kam lexuar sonte. smiley

Si rrjedhoje miniera hoqi nga puna rreth 40 punetore dje qe mendohet te kene votuar per Obamen. Llogjikisht nese voton kunder interesave te kompanise, nuk ke sesi te qendrosh me ne ate pune. Nese vendimet e tua kercenojne mbarevajtjen e kompanise, edhe rrezikon punen e mijra kolegeve, atehere nuk ka se si te justifikosh pozicionin tend aty.

Po si nuk ke turp dhe e shkruan kete? Eshte e gabuar dhe e ndaluar me ligj ne cdo vend te botes dicka e tille! Arrin ta kuptosh ti kete?

fakti qe eshte e ndaluar me ligj nuk do te thote se nuk egsiston si fenomen, perndryshe nuk do egsistonin gjobat per tejkalim shpejtesie cka eshte njekohesisht e gabuar.

Une nuk po i futem fare (po fare ama) permbajtjes se letres. Problemi ketu (i maaaadh fare) qendron me llogjiken e artikullshkruesit. Sepse ajo fjalia qe fillon me "llogjikisht" eshte e tij. Nuk permbahet as ne leter e as gjekundi tjeter.

Nese doni te beni analiza, bejini, por jo te tilla qe jane sinqerisht te turpshme. Nuk ka asnje llogjike aty, dhe ne cdo rast do te ishte e pajustifikueshme nese do te ndodhte si fenomen (ashtu sic ndodh sot e per shume vite ne Shqiperi...po normal qe ju eshte trashur aftesia e llogjikimit e kujtoni se eshte normale).

Mund ti futemi dhe permbajtjes se letres, po mendimi ishte c'permbante letra midis rreshtave. Kompania normalisht s'mund te shkruaje drejtperdrejte qe po heq dike per ate qe votuan. Tani une mund te flisja per pikat qe permban letra po ai nuk eshte realiteti.

Cdo gje varet nga kendveshtrimi qe e shef, ty nuk te duket llogjike apo normale, bravo te qofte. Per mua eshte plotesisht logjike. Normal si do ishte logjike te hiqje dike qe do prodhonte cilesi te dobet produkti, nuk vinte ne kohe ne pune apo flinte ghume gjate punes. Te gjitha (perfshi votimin pro nje politike diskriminuese kunder kompanise) ndikojne ne dobesimin e kompanise.

Po e mira e demokraciese eshte liria e mendimit, s'mund te jemi te gjithe te te njejtit mendim.

Normal si do ishte logjike te hiqje dike qe do prodhonte cilesi te dobet produkti, nuk vinte ne kohe ne pune apo flinte ghume gjate punes.

Je duke bere analogji me dy gjera qe jane absolutisht te pakrahasueshme. Njera molle e tjetra patate. Sigurisht qe do pushohesh nga puna nese nuk kryen punen per te cilen je punesuar dhe paguhesh, nese shkel detyrimet e tua si punemarres (sipas kodit te punes dhe kontrates).

Nderkohe, jane disa arsye per te cilat punesimi eshte i pajustifikueshem dhe i pavlefshem, sic jane bindjet politike, fetare, gjinia, preferencat seksuale, etj. Per sa kohe nje punemarres kryen punen e tij sic duhet, sipas kontrates, punedhenesit nuk ka ca i duhet fare se ke voton ai. Ashtu sic edhe punedhenesi mund te votoje per nje pale qe ka ne plan te ndryshoje kodin e punes duke rritur oret e punes. Politikat shteterore jane pertej individit dhe eshte e drejte e ketij te fundit te zgjedhe me ke te behet pale, pa u penalizuar.

fakti qe ekziston si fenomem nuk do te thot qe nuk duhet marre si cenim i liris se individit per ndryshe nuk do ekzistonin gjyqet  per pushim nga puna abuzif

Ju lutem, boll me idjotsira!!!!!!!!!! Kur nuk dini se per c'fare flisni, mos flisni fare!!!!

"Obama i ka (pothuajse) shpallur lufte minierave te qymirgurit duke vene ne rrezik punen e mijra punetoreve e familjeve te tyre."

Nuk ke absolutisht as edhe nje fakt ne lidhje me kete. Nga ana tjeter problemet qe po perballojne minierat jane keto:

1) hyrja ne treg e gazit te lire, pra rritja e konkurences per lenden baze. Shume kompani gjenerimi kane filluar, qe vjet, te ndertojne ose te rivene ne jete, centrale qe djegin gaz, me nje cikel, ose me cikel te kombinuar. Kjo eshte nje nga arsyet perse cmimi i qymyrit gati gati eshte pergjysmuar.

2) Lejimi i perdorimit te llojit me te keq te qymyrit per djegje, qe per fat te keq te gerrmuesve te thellsive, ky i fundit ndodhet ne siperfaqe. Pra, ketu Presidenti e ka liruar doren, nuk e ka shtrenguar. Por, nga ana tjeter kush perdor keto qymyre, ne fakt te gjithe, duhet te implementoje teknologji te reja te pastrimit te gazrave te djegura (Flue Gas De-Sulf, dhe Selective Catalytic Reduction, SCR, per uljen e bi produkteve helmuese NOx dhe SOx)

Pra ketu kemi rritje te konkurences se brendshme, qe sjell edhe ulje cmimi te qymyrit. Te tjerat jane BSH.

I vetmi sulm, gjysmak, qe beri Obama kundra Minierave te qymyrit, ishte sulmi kundra semundjes se Mushkrise se Zeze, sic quhet. Qe po merr perseri jete minatoresh. Nderkohe qe sisteme ventilimi me kosto te estimuar rreth $100/dita/galeri dhe maska me filtra te zevendesueshem me kosto diku te 10c/minator, do te ulnin numrin e vdekjeve nga Black Lung me 99%.

Artikulli i NPR ne korrik: http://www.npr.org/2012/07/14/156772226/...

Fatkeqsisht, ligji i lejon kompanite te apelojne vendimin e inspektoreve federale, te bejne 5 matje, VETE, dhe ti prezantojne ato ne gjyq. Nese mesatarja e matjeve eshte nen maksimumin e lejuar nga ligji, ata i shpetojne gjobes, dhe minatoret vazhdojne e vdesin. 

Konto, 

You can do better!

Mbase jo...

Ti kaurr i derrit je i ardhur në fshatin tonë, prandaj mos u shit mend këtyre burrave të ndershëm.

Merzitur lufta Mato, lufte jo, pune po.. sopat..

Atë e di unë!

Ah distanca.. sei kilometri...

No personi Mato, presioni.

Agush, pastro topin..Kavir, shko dhe ti...

C'eshte gjithe kjo xhepane, Mato evlat?

Xhephaneja ka djegur mullarët Matoo. S'ka gjë t'u bëftë hallua, sonte natën ia terezisim prapë. Vjen edhe halla e të ndihmon.

Ha gjize Agush ha, gjiza te mban esell.

Ka ballista atje te ju në Amerikë, Bagush?

Kato, 

C'jane balistat?

Dru i shtrëmbër, që prish stivën,

heeee femra more djale femraaa... Shega eshte goxha pele...

Vetem te mos na dale kalli pa buke, se keshtu te merr me qafe!

Sheqer shumë. 

Më rrofsh të keqen hallua, ma gjete ditën.

 

E solle koken e Bam. Te prisja, po s'kam kafe kete rradhe.

E ke ti Gabim. Mund te flasim per planet e Obames per te mbyllur 175 "coal plants" ne 4 vitet e ardheshme qe kan ndikim te drejtperdrejte ne minerat, apo per rinovimet e licensave qe ju refuzohen minierave te qymyrit. Apo per aq me teper 2008 Stream Buffer Zone Rule qe pritet ti kushtoje industrise se minierave 7000 vende pune.

Por sikur te gjitha keto mos i dinim, fakti qe minierat e qymyrit vete (ata qe jane ne transhete e para- dhe qe e vuajne vete sistemin) po te thone qe po u behet lufte e hapur nga sistemi,duhet te mjaftoje. Eksperience personale e tyre te tregon se industria e tyre eshte ne rrezik nga administrata, ti po kerkon ligjet?. "Urdho ujkun, jo dua gjurmet". Administrata jo vetem qe ka ndryshuar rregullat, po edhe sikur mos ti ndryshoje prape te shpall lufte. Mjafton mos te renovoje licensat, te ule nevojat e shtetit per qymyr edhe industria mori fund. Edhe te dya keto administrata po i ben.

 

Konto, 

Je komplet i keqinformuar. Ka disa arsye perse kompanite e prodhimit te energjise po i mbyllin centralet.

Ato duhet te riperterijne teknologjine e tyre ne menyre qe te mos bien nen standartet e reja te emetimeve te gazrave toksike. Jo cdo lloj kaldaje djeg cdo lloj qymyri (ketu futet edhe faktori qymyr i keq i lire vs qymyr i mire i shtrenjt qe te kam permend me siper). Nese studimet e fizibilitetit i lejojne ata qe te riperterijne teknologjine ne disa centrale, ata e bejne, dhe ne fakt poe bejne kete.

Nga ana tjeter sic te thashe, shume prej tyre po kalojne ne gjenerim me gaz, pasi eshte e lire per ta per te ndertuar linjen e gazit se sa per te implementuar sistemet e pastrimit. Persa i perket ketyre te fundit, kompanite kane perfituar ulje taksash gjer ne 100%. Pjese e asaj 90 miliard dollar qe sulmoi Romney. Nese i ke kushtuar vemendje rreklamave ne TV, permendim "clean coal". Ky eshte "clean coal".

Ky ndryshim teknologjik ka rrezultuar me miliarda dollare te hedhura ne sistem, nderkohe qe niveli i toksicitetit te ajrit rreth ketyre centraleve eshte ulur ndjeshem. Kjo e fundit  sjell nje ulje ne rastet e semundjeve kanceroze. 

Nuk eshte problem se ulet kerkesa per qymyr, problem eshte nese keta puntore qe humbasin punen si pasoje e egzekutimit te paster te ketij mekanizmi qe ty te pelqe ta qush kapitalizem, nuk ndihmohen te rikualifikohen per tregjet e reja te punes.

Kerkesa per qymyr do te riitet me vone. Ky cikel nuk eshte i ri. Psh, para 7-8 vitesh kerkesa per gas u rrit aq shume sa coi ne ate qe u qujt kriza e gazit. Ne ate kohe minierat perfituan big. Sot e kunderta.

 

Rrofsh Bam, per shpegimin. Me sa duket nga kjo industri merke vesh me shume, e po i supozoj si te verteta faktet e tua, po shpresoj atehere qe ky ishte vetem nje veprim i nxituar i minieres dhe nuk eshte pasoje e sistemint. E me kalimin e kohes industria eshte me e suksesshme.

 

Sidoqofte, atmosfera ne bizneset e medha eshte se po u shpallet lufte me gjthe fjalet e medha "per shperndaje fitimesh". Kjo nuk eshte gje e mire, se frikeson shume investimet, dhe nga mungesa e investimeve te gjithe vuajme.

Mato i madh, Mato gjeneral.

Nje gje ishte ama,qe Dow Jones dje ra pikiato si pasoje e rizgjedhjes se Obames,dhe sot eshte as mish as peshk.

Une qe votova per Obamen ato stoqet e mija u ulen shume dje,dhe shpresoja vertet qe te rriteshin.

Shpresojme qe te mos marre tatepjeten,por te jete thjesht emocionale dhe e perkohshme, kjo sjellja e burses.

Ti po te ndiqje ndonje burim informimi mbi financat do te kuptoje se renia ndodhi si rrjedhoje e problemeve te treguara ne Evrope dhe vecanerisht Gjermani. 

Dhe menaxheri me i dobet di qe minimalishte duhet te "hedge" riskun. E njejta gje vlen dhe per keto kompanite e qymyrit. Ne rast se je me probleme se fitojti Obama dhe jo Romney, atehere nuk duhet te ishe kur ne pozicione te tilla. Keto jane gjera nga me elementaret.

Wall street do gjeje nje sebep ti ule aksionet qe ti bleje  lire me vone.Nese nuk do te ishte rizgjedhja e Obames do kishin gjetur ndonje sebep tjeter.Per momentin nuk ka ndonje teknologji te re qe ti eksitoje investuesit e ta coje bursen ne qiell si ishte interneti gjate kohes se Bill Clintonit.keshtu qe do te kete disa vite te mire disa te keqinj bursa do te luhatet rreth nje niveli te caktuar.Bursa do te shkoje akoma me poshte .Indeksi i frikes eshte ende i ulet short sellers do te dominojne derisa frika te arrije nivele te larta e ta kthejne balancen ne anen e bleresve.

O djema, po ajo letra ka gabime ortografike mor njerez, qe une i vura re ne 5 minuta lexim. Ajo eshte shkruajtur nga Konvi vete, ose ndonje me IQ aq te lart sa Konvi. Akoma e kam ne mendje shkrimin e tij ne lidhje me kompanite ajrore... do kisha humbur me pak qeliza te trurit duke goditur koken ne mure, sesa humba nga shkrimi per kompanite ajrore. 

http://www.washingtonpost.com/business/e...

Po ti kur e dije qe do te te ngodhnin qelizat c'te hengri bytha e u fute prape ne temen time, apo probleme mazokizmi. Se dyti ku qe kontributi i postimit tend, sikur mos postoje vetem te mblidhje plackat e te dilje nga tema ca do ndryshonte? Apo ti tregoje arqipelagut se ti paske IQ delfini? Keto deshmite e superioritetit (qe fshehin brenda self esteem problems) e humbasin vleren ne internet.

 

P.S Nga goja e minatorit:

http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/12...

I ikiken ketij bosi te shkrete  gati 2 milion dollare qe i kishte investuar per kanditaturen e Rominit dhe tani ndihet i deshperuar sepse nuk do te paguaj me, investime plus per sigurine e jetes se minatoreve dhe  detyrimet te tjera ne lidhje me ndotjen.lutja  e tij peprara zotit eshte nje hipokrizi e madhe! 

NUk ka me nevoj amerika per qymyr ka gas natyror me rezerva qe jan per 100 vjet. 

Taksat e reja qe do veri Obama do jen 15% per te varfrit, 25% per klasen e mesme dmth pak a shum te pa levizura dhe 36% per klasen e pasur. Taksa per fitimet pa punuar (capital gains) do rritet nga 15% qe esht ne nuvel skandaloz, ne 24%. Te pasurit do pagual edhe nja 3.5% taks me shume per "affordable healthcare act". Kjo esht "change" e vertet tani fillojme te shijojme vertet ato premtimet qe beri obama ne 2008. 

Si rrjedhoje miniera hoqi nga puna rreth 40 punetore dje qe mendohet te kene votuar per Obamen...

Kush eshte ky qe ka sjelle kete spichke me info ? 100% do jete kok e kedhit me nik tjeter . Vetem ai si Idealist mund te kete Guximin te vere ne nje Linje vendimet e Bashkise se Bulqizes  me heqjen nga Puna te punonjesve amerikane ???????

Dhe vazhdojne komentet per prurje debilesh qe nuk ka zot nene qe i peshon se sa tru kane dhe se ku i gjejne keto qe postojne !!!!!!!!!! smiley

Ketu nuk eshte sa per Mulli as per Derstile ...ketu eshte atje ku therret qameti .Eshte mbushe PPU pa kontroll prurjesh fare .Edhe nje si ky me shkarje totale Ledhi mund te bjere dicka per Ameriken sidomos per "rrjedhojat e rizgjedhjes se Obames "...... eshte ne terezi , ky se kjo terminologji vetem nga Neobllokmeni mund te perdorej .Dhe ai mbahej si Etalon i ...Ububu ja mi none smiley Edhe Trampi do ta kish zili nje debil si KY per kete "ekselence" ne te shprehur

Ju lutem, boll me idjotsira... thote 'Bama vete smiley   

dhPo cte ka gjet mre ????  . Po te kercenojne postin dhe vazhdon muhabetin per te sqaruar IDIOTE qe i ka zili besoj cdo Blog smiley

Hiqeni ate titull te nderuar admin se dhe per ne Amerike eshte teper !

  Djema, nuk  eshte  problemi qe trajtohet pasoje e zgjedhjes, i fitores se  Obames apo i hatermbetjes se Romnit, pse nuk fitoi.Keta jane thjesht dy individe, qe ne kete  sistem, ku eshte marredhenia Sistem- Treg ai qe vendos, qe sjell keto qe perjetohen dhe jo nje   individ sado  i  bardhe apo sa me shume i zi te jete, nga lekura, individet jane me ndikim por jo  percaktuesit.

   Kur sistemin kooperativist e kishte marre perrupia, ekonomine nuk e shpetonte dot ekonomisti me i mire i botes pa le me nderrimi i  nje kryetari me shkolle partie, me nje  ... Bode,  me shkolle  bujqesore....Ne nje vit kater kryetare u nderruan per  Koop. e Bashkuar "Myslim Peza", por ekonomia poshte e me poshte beri.

Tani vime tek ky  qe po bisedohet!

   Sistemi  eshte kalbur.Po  kalbur.... deri ne qimet thithese..! Kalbja ka infektuar  keqazi  tregun.Ky treg,ashtu i lavosur(kushe nuk e di kuptimin e kesaj  fjale shqip te me pyesi !), eshte   ai qe po i  jep goditjet derrmuese sistemit.Ndiqeni sa diskuton kongresi   i PK te Kines! Lejuan tregun dhe  ai u ka goditur rende  sistemin....

Po ku  duhet kerkuar zgjidhja( sipas mendjes time, kuptohet) ?Tek  korrektimi  i problemeve ne  sistem.Tek reformimi i  sistemit...

Si?

Nuk  e di! Por..." pa permbysje, pa groposjen  nuk iken era e gjese se kalbur.."- thote Pjeri yne tek VQ

Kjo esht "change" e vertet tani fillojme te shijojme vertet ato premtimet qe beri obama ne 2008. 

It starts to take effect in January and includes $7 trillion worth of tax increases and spending cuts over a decade."It's too big, too quick, and focuses on the wrong parts of the budget,"

Because it would be so abrupt and arbitrary, it also could throw the United States back into a recession next year, when more than $500 billion will be taken out of the economy.

To avoid that, President Obama and Congress will need to act quickly to avert at least some parts of the fiscal cliff.

Bush tax cuts

The Bush tax cuts, the eternal partisan trip-wire, are set to expire Dec. 31. And as a result:

Income tax rates: Rise to 15%, 28%, 31%, 36% and 39.6%, up from 10%, 15%, 25%, 28%, 33% and 35%.

Capital gains rate: Rises to 20% from 15% for most filers.

Qualified dividend rate: Rises to one's top income tax rate, up from 15% for most filers.

PEP/Pease limitations: Restored. High-income households may not be able to take some itemized deductions and personal exemptions in full.

Child tax credit: Falls to $500 per child from $1,000. The refundable portion also reduced.

American Opportunity Tax Credit: Expires. The lesser value HOPE tax credit for college tuition is reinstated. Several smaller education tax benefits also expire.

 

Duhet te fillojne nga ushtria e ti  presin buxhetin  industrise se mbrojtjes.Ndersa republikanet i bejne njerezit te besojne se ca zezake te varfer ne walfare qe marrin $400 ne muaj nga shteti dhe qira te lire ne zona ku duhet te flesh me kobure nen jastek jane problemi  eshte ushtria ajo qe po i falimenton.Sa per ilustrim ngjarja e gerdecit psh .Kontrata $300 milione dollareshe per furnizimin e afganistanit me fisheke kineze i ishte akorduar nje kompanie fantazme te krijuar nga nje  19 vjecar?!!Kur u bene hesapet e luftes se Irakut miliarda dollare cash nuk dihej se ku kishin shkuar..te mos flasim per shpenzimet kapitale qe thjesht u shkarkuan si humbje lufte kur ne realitet ishin makineri pothuaj fringo te reja.ne total 1 trilion dollare me pare borxh te marra nga kinezet  per te vajtur atje e per te varur nje plak.Kur te paguhet borxhi do te behet 3 trilione.Pas 20 vjet sherbimi ne ushtrine amerikane ke te drejte te dalesh ne lirim me pension  .Njoh nje tip ketu qe i ka rene xurnase ne garden kombetare dhe merr ylefe per gjithe jeten njelloj si ata qe kane luftuar ne vietnam. 175 baza ne gjithe boten.Po shikoja house hunters international nje major ushtrie me gjithe gruan ne okinava , zgjodhen nje shtepi ne buze te detit  me qira mujore $5000 ne muaj te paguar nga qeveria.Bill Clintoni rriti taksat ne te pasurit , shkurtoi shpenzimet e mbrojtjes per here te pare buxheti federal doli suficit.Po te kishin vazhduar me te njetin ritem borxhi i jashtem do te ishte lare.

 kapo - e mba mend Lym Allen, si u  thoshte lojtareve   kur skauadra lozte e çoroditur?

-Hallakatuni  Çuuunaaa

  Po te jete se beson kush ne kete teorine percaktuese te  individeve, me siguron mua  qe eshte absolute si teori,  une   siguroj tere Evropen dhe Ameriken, bashke me te, se se te  nesermen e thyerjes qafes te ketij te marrit tone, Shqiperia do qetesohet  dhe do marre udhen e bollekut....

 

Investors who had hoped for a victory by the Republican Party and Mitt Romney in Tuesday’s election were quick to label the stock market’s plunge in the two days that followed as a logical reaction to President Obama’s win. After all, they argue, a continuation of Obama’s policies mean that the United States is doomed to end up following in the footsteps of Greece. There is a tremendous irony here. Obama in 2008 was elected on a mandate of “hope and change” but many of his supporters believe he really didn’t deliver on either. But now that he has been granted a second term — largely through the ineptness of the Republicans — Obama has a second chance.

Obama will either end in triumph, ensuring he is remembered as a truly transformational president, or in disaster, relegating him to the periphery of American history. Either way, the mind-boggling roller-coaster of nerves and nonsense, which seems to define American politics these days, is on the move again.

The marvels of American history continue to amaze

 

Karrllik me te madh zor se gjen dot pa kontrolluar 300 ore neper web

kta te tv Klanit kane dy dite qe po vene ne dukeje, me nje minutazh te pazakonte , parregullsite e zgjedhjeve ne ShBA ...dhe Konkluzioni editorialit: me keto parregullsi Romny po te ishte ne Shqiperi, si humbes, i binte te mos njihte rezultatin e zgjedhjeve!! Morali eshte i qarte. Demokracia jone vibrante eshte me po ato standarte profesionale sa edhe ne USA...dhe humbesi ben naze kot qe flet per manipulim. hehe si po shtrohet qylimi per mandatin e trete.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).