8 Komente

.

Shpëtim Idrizi, Lajla Përnaska dhe Kastriot Islami votuan kundër rezolutës për përcaktimin terminologjik të të burgosurve politik.

Po per keta te tre a ka ndonje qe te me kundershtoje se nuk jane soj kurvash?

Po si mund te rrihet ne keto dite festimesh, pa bere dhe humore e shakara?Vetem sokellimat e te marrit nuk e rrisin madheshtine e festes.Gaz e hare duhet shtuar na nje cike e perdite,deri sa ta ngreme lart fare ...ne 27, si thote i marri apo ne 28' si thone ata qe nuk dheksin kreun e marrezive.Bukurane e tere Shqiperia!Ca ne rruge ca ne gati per ne rruge e ca te ngeshem ne percjellje te shokut, per vetem pake humor e shaka, qe ju dha e ja dha ky paraqendeja Panariti. Pake tu duket zbukurimi,kur dhe tubave t e gjata te ndricimit te ...Bulevardit u kemi veshur....poture te kuqe.

Këta kokëqypa humbën shansin më të mirë për ta bërë Shqipërinë të njohur në Evropë. Me anë të KE-së, mund të kishin bërë të mundur organizimin dhe zbatimin e dhjetëra e ndoshta qindra shkëmbimeve rinore, kulturore e ndërshtetërore mes Shqipërisë e shteteve të tjera evropiane. Mund të kishin ndihmuar organizatat e shoqërisë civile, bizneset...por zgjodhën heshtjen dhe gjumin letargjik. Haram i paçin ato lekë që marrin për atë punë që nuk e bëjnë!

Edvin, tani e ke idene se kujt i referohesh apo thjesht deshira e mire te shtyn te thuash, cka per shumicen, eshte nje strategji normale? Qe te organizohen evenimente te tilla duhen me se paku 2 elemente : 1- Para 2-Resurse umane.

1- Paraja. Rubineti shteteror per shpenzime te tilla ka kohe qe ka shteruar. Tashme mendohet vetem deri ne qershorin e 2013... 

2- Resurset Umane. Te organizosh do te thote te besh plan. Planet i bejne njerezit. E nese organizimet e tilla beheshin sic do behet ai festimi me mish qengji ne tirane, me mire qe nuk u organizua asgje sepse do ishte kundraproduktive.

Ne nje vend ku fryma artistike eshte por dhe ekzekutohet perdite nga mungesa e profesionalizmit apo dhe e antivleres qe promovohet fuqishem si vlere, atehere per mendimin tim me mire qe nuk u ndermor anje hap. Sot ne tirane jeta artistike kulturore eshte ne meshire te fatit, ne festivalin e filmit shqiptar sallat ishin bosh, Tirana vuan prej kohesh nga organizimi artistik. Provincat jane lene ne meshire te fatit, perfshi ketu muze, teatro apo dhe cdo gje tjeter qe ka te beje me rritjen e nivelit kulturor te shoqerise. Ne kete 100 vjetor, shoqeria jone, vuan me shume se per cilesi, kulture dhe veprim te mirekoordinuar.

KE ka fonde të përvitshme për këto aktivitete. E kisha fjalën për aktivitete në kuadër të KE-së, me financim nga buxheti i saj. Shqipëria meqë kishte presindencën, mund të kishte vendosur për financimin e aktiviteteve që do ta promovonin atë. Sa e sa organizata kanë marrë financime për aktivitetet e tyre nga KE-ja. Çfarë bëri Shqipëria për organizatat e veta? Asgjë. 

Edvin, jo me kot e zvhillova ca me shume piken 2. Fondet e Ke-se mund te jene te disponueshme por qe te aplikosh dhe per me teper ti kthesh ato eficiente duhen njerez te pergatitur miku im. Duhen njerez qe krijojne projekte, hedhin ide, krijojne. Fatkeqesisht, jemi plot militante ordinere...

Njerëz ka, por militantët nuk duan që të kontaktojnë këta njerëz. Projekte e ide ke me qindra, por nuk mund të marrin financime, pasi militantët duan vetëm projekte ku lavdërohet X parti dhe jo të zhvillohet kombi. Pra, militantët janë pengesa që të lejojë energjitë e njerëzve të shpërthejnë. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).