Duke qene qe kemi hyre ne muajin me te rendesishem te vitit per kete 100 vjetor qe ka nisur qe me 1 janar, a do te guxonit qe diten e 100 Vjetorit te Pavarsise te shkonit ne pune, ne shkolle a kudoqofte, me nje bluze te kuqe me shqiponjen e zeze e me shkrimin siper Albania? Ato bluzat e ngjashme qe vishen kur luan kombetarja, krenare e pa dhene shpjegime perse?

28 Komente

E pse u dashka guxim!!!!

Pse cfare ka ketu per guxim?

 

se kuptoj fare pyetjen... sidomos pjesen e dyte..

jo, une do pyesja te kunderten: a do goxoj ndonje qenbirqeni te me pyes se pse kam veshur ate bluze? natyrisht JO!

megjithate eshte ceshtje kulture ne ambientin ku jeton... ketu njerezit , ne pergjithsi, nuk fusin hundet ne shijet, stilin e veshjes apo me menyren e jeteses..

po pse, ke tregu punojm ne? Pranej thash, ku shiten ato stemat me flamur shqiptar...

p.s. kisha ndermend te coja ndonje embelsire ne pune..po mendoj qe mund te mos ja vleje:

- hej, ca embelsira ke veni zakonshem, me rastin e 100 vjetorit te pavaresise te Albanise

- sh. te mira kto embelsirat..po une thashe se ti ishe Polak/Grek - jo jam nga Albania

- flmd, te mira. po ku eshte Albania - Po andej jam une, jemi ne kufi kshu e ashtu

- oh..sa i vogel vendi, po pse jeni te pavarur ju - po se gjuha, poplli blah blah

- po ne EU jeni? - jo, s'na lejn mrena

- a ka mo omelcina? - jo, o te **** robt, se s'du me ti dhon

 

....mos u mundo shume se nuk thek pyka..
byrekut i thone lasagne, dhe qe ja kemi marre italjanit, 
taratorit i thon xaxiqi dhe qe ja kemi marre grekut, 
qoftet jane te Libanezit dhe bakllavaja e turkut ose arabit...
Mnjf te gjitha percapjet per te treguar qe ne nuk jemi vetem kurva dhe trafikant ikin per lesh smiley 

Vjen nje moment qe te gjithe dorzohen smiley 

rrezikon te dukesh si idiote, por s'ka pune guximi

Mesa duket, klesi jeton ne nje lagje ku te gjuajne me domate,po morren vesh qe je shqiptare.smiley

kjo pyetje mund ti behet shqiptareve qe jetojne ne greqi ,e jo atyre ne evrope

kjo pyetje mund ti behet shqiptareve qe jetojne ne greqi ,e jo atyre ne evrope

as neve ketej smiley

sigurisht do guxoja , e kam bluzen dhe e vesh  dhe nuk eshte aspak idiotesi .

 edhe flamurin qe na valevitet krenar ne ballkon diten e pavarsise smiley

Ja ke fut kot me kete pyetjen.

ashtu duket  ne pamje te pare,  po vraje vraje mendjen Brado, se eshte pyetje thelle kjo..smiley  

  ehuuu, klesi eshte e thelle, e ka bere zakon.. hedh  nje gur ne lume me keto pyetjet,  zhduket, e mbildhemi ne ''te mencurit''  ti japim pergjigje..  prite, pas pak, kur te futet  dhe profesor Meksi..smiley

Po deshet e therrasim Profesorin , por eshte nje pyetje qe Profesori na mban te tereve non stop per nja nje jave ne peshk smiley

Belulo , dhe mua si shume e thelle mu duk smiley

Hej.... Ajaksi mor burre smiley boji noj zo se sdel pa gjo smiley

Brado, se kisha pare une kete...   ca te them une,   fshati qe duket tha...... nuk eshte mire Ajaksi.   po humbasin brenda  nga Vitetse.. 0-2 deri tani, ska mbaruar ndeshja..   kampion kete vit nuk behet fjale fare..

po kane njerzit pune a studime o belu,ca te bejme....gjithsesi.....

ne fakt jetoj ne nje vend ku nuk duhen shume edhe ata qe jane vendas e banojne 1 km larg mureve te qytetit jo me te huajt,gjithsesi,nami qe kane shqiptaret ketu me detyron te pyes,gjithsesi se kam mohuar qe jam shqiptare ama dyshime per te treguar apo per te "festuar" me dicka shume pamore kete 100 vjetor kam.

I don't like this nationalistic bullshit...

Nje bluze me simbolin e shkabes dy krenare do ta vishja me kenaqsi ne behar ne park apo neper festivale sepse duket cool.. por ta vishja qe tu thoja njerezve jam shqiptare sikur s'me terheq.. nje bluze nuk te ben shqiptare, perkundrazi sa here qe kam pare njerez me kto bluza vesh me jane duk harbut nga goja, te trashe ne gjuhe dhe sillen si rrugace ordiner... ahhhhhh edhe nje tjeter ju duket vetja te superfuqishem nje nderthurje midis Don Juan dhe Jean-Claude Van Damme.. smiley

 

 

Ate dite do ve nje varese te cunit me shqiponje floriri ne qafe.

Do ta kallim! smiley

Ne profilin tim ne Fb, qe me 1 Nentor kam vene foton e nje shqiponje me sfondin e flamurit dhe do ta mbaj deri ne fund te muajit, madje me kane pyetur edhe tek puna..."che vuol dire"

ehe un pak a shume te njejten gje

Who cares qe eshte 100-vjecari? Te tera gjerat i kemi regulluar, por na ka mbetur 100-vjecari...

Nuk eshte pune guximi... Une megjithese u them sa here me pyesin qe jam shqiptar, ata perseri me dine per italian.smiley  dhe kur i pyet njeri per mua, ai italiani i thone. Te them te drejten me rehat keshtu se kush rri can derrasa me lloj lloj idioti. Te thuash je shqiptare duhet te rrish nja gjysme ore te shpjegosh qe te gjitha perceptimet qe personi ka Jan te gabuara.smiley

Bluzat me Albania ketej zakonisht i veshin kokshumecepat neper kafene me Arab e me turq..... Varja, nuk tregohet ashtu patriotizmi. Me ndryshe do thosha ne itali ku ka shume shqiptare  ose ne amerike, por ne vendet e europes perendimore as mos e merrni fare mundimin.

5*

Nuk eshte e thene te vishesh kuq e zi, ka variante te tjera, psh nje stem do te ishte e mjaftueshme!

 

Milano, Piazza Duomo, 365 dite ne vit! smiley

nn vale,sei di parte

Nqs ne ditet e pavarsis, Saliu nuk jep urdher  te prere qe edhe ne qe punojme ne privat duhet ta bejme pushim, ne te kunderten kompania do gjobitet, atehere te kam dhjere ne ngjyren e kuqe qe do te vesh ne pune, diten e pavarsise

Vazhdojne festimet e 100 vjetorit te themelimit te shtetit shqiptar ne Milano. smiley Corso Dante: flamuri shqiptar i shpalosur perkrah flamurit izraelit ne shenje mirenjohjeje te miqesise dhe vuajtjeve te perbashketa te te dy popujve.

milanodantecorso.jpg

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).