Llafi qiti llafin, dhe dolem ke kjo pyetja: 

A mendoni ju jo-ortodokset ( ku bej pjese edhe une) qe cdo person, shtetas shqiptar i besimit ortodoks, i cili e pranon Kishen Ortodokse sic eshte sot, me Kryepeshkop Anastastasin ne krye, nuk eshte shqiptar "mjaftueshem" ?

A mendoni qe nje ortodoksi shqiptar (shtetas shqiptar) duhet t'i kerkohet te paraqese "dokumenta" besnikerie ose ne formen e ndonje akti patriotik ose ne formen e ndonje veprimi te provueshem kunder Anastasit? 

Qofsha i gabum, po mu, keto vitet e fundit, me duket qe nacionalizmi shqiptar ka marre nota anti-ortodokse dhe anti-jugore te forta.

Cfare mendoni?  

 

Shenim: Nuk e bote hic mire qe e myllet ate atje lart. Une, nuk po grindesha kot me robt. Menoj se eshte "fair game" qe nje keshilltar i nje ish-Presidenti vjen te pyetet dhe te zhbirilohet nga robt. Nejse, ishalla veni ket' pyetjen time, se me ter' men du me dit se ca menojne ca ketu, sidomos, du me dit a e nda ish-Presidenti ket' sentiment me ket' keshilltarin e vet. Flm

208 Komente

Ju lutem adminave, po deshet me qit edhe mesazhin "per administratoret" qe i kisha bashkangjit kesaj pyetjes sime.

Jo krejt otodokset o Mrrokell. Por ato qe ndjekin linjen pushruese te Anullatosit dhe kishes se tij jane per mendimin tim tradhtare ne te ardhmen e afert. Potential traitors.

Jo se patriotizmi, qe ne e kemi me gramature, dhe jo me ton sic e kane Serbia me Greqine, eshte kunder ketyre lloj ortodoksesh Shqipetare, por keto lloj ortodoksesh Shqiptare nuk jane hiq patriota dhe vleresojne kishen GREKE me shume se atdheun!

UNE SE KUPTOJ PER CFARE FLITET?, HARRONI TERE QE SHTETI ESHTE LAIK.! UNE PERSONALISHT JAM ATEIST I LINDUR NE NJE FAMILJE 100% ORTODOKSE NE SHEKUJ, NUK E KUPTOJ PERSE I INTERESON NJE SHQIPTARI CFARE KOMBESIE KA NJE KLERIK FETAR.. CDO LLOJ FEJE ESHTE NJESOJ SI NJE SHOQATE (CLUB) PO TE DUASH ADERON PO TE MOS DUASH NUK ADERON, CFARE  ROLI KANE FETE NE JETEN PUBLIKE ISTITUCIONALE???? ASNJE !!! ATEHERE PSE E VRISNI MENDJEN ??.

Nese flet per ortodokset e Himares apo ca te vllehe shitur ne greke po,qe patriotizmi( jo nacionalizmi se e ke gabim kete etiketim) shqiptar i ka vene ne shenjester dhe mire ka bere.

Vete jam ortodoks Korce dhe nuk ndihemi te kercenuar nga patriotizmi shqiptar,bile e perkrah me gjithe zemer ringjalljen e patriotizmit shqiptar ku bejne pjese edhe shume ortodokse nga qyteti im.

Kishen ortodokse shume ortodokse e pranojne se skane cte bejne,pasi ajo qe u be u be dhe e dime se si u be,deri sa te vdese Janullatosi dhe vendin e tij do ta zere Johani( Fatmiri) qe eshte shqiptar dhe gjerat do te stabilizohen.Shpresoj qe Johani te pastroje Kishen nga mbeturinat greko-himariote,dhe te vendose fanolistet.

 

Besimi ngaterrohet qellimisht me politiken nga te tjere. Mos i fry ketij zjarri mrroklle. Dhe jo, llafi se nxorri llafin kot. Mu mu pa se ne diskutimin tjeter "ata" kishin muhabete personale njoni me tjterin.

Mu mu pa se ne diskutimin tjeter "ata" kishin muhabete personale njoni me tjterin.

Absolutisht.

Llafi qiti llafin, dhe dole ti te kjo pytja, nuk besoj se dolen te gjithe.

Jo jo, une e pyeta direkt ate mikun a i ndan dhe bossi i vet keto opinione. 

Qe dje. Se une ka kohe qe e di se ca mendojne keta te Klubit per minoritete etnike dhe fetare.

"llafi qiti llafin" ishte per drejtimin e papritur qe mori biseda midis nje emigranti shqiptar ne greqi, me besim ortodoks dhe ketij keshilltarit te presidentit.

emigranti ne greqi, per arsye te dukshme, nuk merr pension si vorio-epirot. Dhe atij nuk ju tha je bo grek per letra fjala vjen. Iu tha, ja ke shit dinjitetin Janullles - ke pranu grekun ne kry te kishes me i llaf. Nuk bon, derisa nuk na e ke provu qe nuk e ke pranu.

kap i cik ate mo nolt qe flet per "potential traitors". Me thuket se kaq asnji s'e kishte thone deri tani.

ket' dojsha me dit une kur pyta mikun dje. 

Por deri tashi vetem kemi bo llap llap, pergjigje nuk kam marre akoma nqs bamirindhe fdr-ja e " condone" kete linje mendimi.

ky emigranti jo vorio-epiriot te kujt i ka ato thirrjet per ndarje veri-jug? apo thu, i kan hack llogarine ktu dhe ja ka shkrujt dikush tjeter?

Nigjo, me sa e kam ndjek une ate debat qe ka ardh disa here, ka qene i formes "ju komunistet e tirane e tuje jeni m*t. pergjigja ka qen po mire a do te mbijetonit ekonomikisht pa ne te jugut? Dhe thirrja ne mos gaboj eshte shtru edhe ne federalizem fiskal si pergjigje ndaj sulmeve te disa te vet deklaruarve verioro-demokrat. Dhe kjo per te hedh icik me shume drite mbi ate qe besoj se eshte thene.

Nejse, ai ka gishta te shtype vete.

Eshte sjelle disa here, Bama, jo vec te tema e federalizmit.

Bame, mund ta formatosh si te dush; nuk ka qene keshtu si e shtron ti. Ka lind "natyrshem" nis prej faktit se "maloket" perkrahin berishen. Dhe sa per saktsi, termi "malok" ktu i drejtohet verioreve, ne reference kjo me kerkesen per ndarje veri-jug. Dmth, te repsektoj mendimin po me kurse naj perpjekje per te me vene ne dukje se malok mund te jete nji person nga vermoshi ne konispol.

 

Nese harxhohem per noi gjo eshte pikerisht per te tregu me gisht ata qe i fryne zjarrit te ndasise, sidomos me ate "komunist" nga mengjesi ne darke per kedo qe nuk i falet naltmadhenise. Nejse, nga cna kane tregu ngjarjet e koheve te funit edhe FRD e FRD-istet se shpejti do fillojne ta ndijne fuqishem antikomunizmin berishist. Piqemi atehere. Sic thash, ka gishta vet te mbrohet. 

bo gabim Bame nqse munohesh me justifiku thirrjet per ndarje nis nga etiketimet per komunist te nji komunisti si berisha. Se n'fund te fundit, kjo ndasija ne komunist e anti-komunist nuk eshte me e keqe se ajo veri-jug po edhe sikur te jene njesoj te rrezikshme, kjo nuk ben as berishen as kta te tjeret e mire. Perkundrazi, njonin mo bajge se tjetrin!

Kisha Ortodokse eshte pare perhere me sy negativ nder vite duke marre parasysh ndikim qe ajo ka patur nga Kisha Ortodokse greke. ne lidhje me Janullatosin besimtaret orodokse shqiptare e kane dhene mendimin e tyre qe diten e pare te zgjedhjes se tij.Kam vetem nje pyetje ,kaq e pamundur qenka te zgjidhet nje Kryepeshkop shqiptar?

Nuk eshte e pamundur kemi pas dy kandidate te forte , te dedikuar , te shkolluar por agjentura greke ka manipuluar dhe tredhur politikanet dhe shikun shqiptar qe nuk guxojne te ngrejne krye as per t'a hedhur si diskutim largimin e Janulles-shpifsit

Ore di gje njeri keshtu specifikisht se cfare te keqiash ka bere Janullatosi??? 

 

Rono, nja ''dy gjera te vogla ''  qe me vijne ne mend shpejt e shpejt..  varret e ushtareve greke ne Permet.. ai prifti  qe vidhte kockat e shqiptareve ne varreza dhe i bekonte per  kocaka ushtaresh greke, ishte i bekuar nga Janulla  dhe i mbrojtur nga konsulli grek ne Gjirokaster....   dmth fakt i qarte fare.. pune e stisur nga Athina.

pastaj  vrasja e te ndjerit Aristotel Guma ne Himare para pak vitesh..  e denueshme vrasja natyrisht!   megjithate ishte nje vrasje  ordinere.. nga ato qe ndodhin rendom ne Shqiperi..    cberi Janulla?   organizoi   meshe ne Himare, deri ketu Ok,  ku e shpalli hero te helenizmit..

tani ka plot te tjera, po mua keto me erdhen ne mendje he per he...

Belul, cfare faktesh ti ke qe Anastasi ishte ne dijeni te marifeteve qe bente prifti i fshatit me varet e shqipetareve? A u denua gje ky prifti i fshatit per dhunim te vareve?

Dhe e dyta, meqe ma kujtove: Vrasesit me dashje te Aristotelit a jane denuar apo vegjetojne te lire dhe pa "mekate"? Epo nese shteti nuk vendos drejtesine, nese shteti nuk mbron me te dobtin, historikisht kete gje e ka bere feja dhe kleriket. Keshtu edhe nese Anastasi mund te kete bere ndonje veprim me te avancuar (pak e cuditeshme te shpallesh hero te helenizmit, me dekret? Po nejse) justifikohet me mosvenjen e drejtesise ne vend nga shteti yne. Dhe jo vetem kaq, por per shume te tjere "patriote" veprimi i atyre djemve qe perplasen me dashje si qen rruge Aristotelin ishte i mirepranueshem. 

po ja o kuazo...  ky prifti i fshatit  vazhdon te jete prift?   

ose, prifti  i fshatit, qe i perket ''vathes''  se hiresise se tij, doli nga udha e zotit, beri paudhesi, krim!   cfare qendrimi mbajti hiresia e tij  per kete krim  ku ishte direkt i implikuar  nje prift ortodoks, cfare denimi i dha kisha ketij?

ndersa rasti i dyte.. mosdenimi akoma i vrasesve nuk eshte argumet..    une nuk po mbroj vrasesit ketu..   mosgjykimi i tyre, se me  pare duhet te gjykohen e pastaj te denohen, ashtu si shume ceshtje te tjera ne Shqiperi,   ka te beje me  drejtesine e dhjere shqipatere  me duket mua..

Ti je Berishist smiley

Ai u pendua or ti, ashtu sic u penduan ata dy cunat qe shkuan ti thyenin brinjet dhe ckulnin mjekrren (si pasoje e mosreagimit te shtetit), se u kapen e u bene pelte nga policia e shtetit.

Une e dija qe Aristoteli u vra nga tre gomare nga qe ai fliste greqishte dhe refuzojti tju fliste tek dyqani i tij ne gjuhen shqipe? Eshte e vertete kjo gje, apo ka ndryshuar muhabeti?

Ne rast se eshte e vertete, atehere nuk eshte "nje vrasje ordinere.. nga ato qe ndodhin rendom ne Shqiperi..", dhe titullin per hero e ka te paket. Sic do ta kishte dhe nje shqiptar i vrare nga fyromsat nga qe ju fliste vetem shqip.

jo or muho, jo.    u grinden per pune tregetie e pazaresh qe kishin bere..  sherri me pas degjeneroi...........

 

tani kete:  ''refuzoj tu fliste shqip ne dyqanin e tij''  ce ke??   kishte shkruar gje te dyqani i tij ai  ''greek only''!  (nese kishte bere keshtu, atehere Aristoteli  do te ishte fajtor per diskriminim) ....    

......gjithmone  sipas variantit tend, ata djemte paskan bere gabim qe ne nje dyqan ne  territorin shqiptar, i paskan folur shitesit shqip??    po  mbase sdinin greqisht ata, si do merreshin vesh??    dmth,  nese ti shkon diku ne nje dyqan ne Durres bie fjala,  dhe shitesi insiston te flase me ty  kinezçe tradicionale,  ca do besh ti, si do merresh vesh me te??    po ci keni keto brroçkulla mor aman..

Nuk e di historin tamam, prandaj pyeta. Po u grinden per pune tregetie, vrasje e rendomte, po u grinden per temen e gjuhes nuk eshte vrasje e tille.

Sipas variantit qe e dija une situaten, jo nuk kane bere gabim qe i kane folur shqip. Por kane bere gabim qe e kane vrare nga qe nuk ju ka folur shqip. Do kishin gabim dhe sikur ta shanin nga qe nuk ju fliste shqip. Ai gabim eshte aq i madhe sa i justifikohet te perdoret si hero nga qarqe te caktuara. Eshte e thjesht puna, po vrave per ceshtje gjuhe, origjine apo feje, atehere normale qe njerezit do thone ajo gjuha, origjina apo feja diskriminohet. Ne rast se varianti me te cilen e njohe une situaten qendron (dhe kete nuk e di mire se jeten e kam ketu), atehere duhet ti hedhim nje sy me kritik vetes ne pasqyre.

Atehere pa ditur historine mos u hidh ne gjykime te kota. Ata vertete kan bere llafe per gjuhen por ka pasur shume himarriote aty e jane ngrindur me grushta me keta vlonjatet. Me pas ky si trim i ka ndjekur me motor, (ku une mendoj se pa pike diskutimi mund te kete pasur edhe arme me vete) dhe keta e kan qelluar me makine. Pra eshe nje sherr qe ka evolvuar ne vrasje, dhe jo nje vrasje e paramenduar me karakter kombetar racist gjuhesor apo ku di tjeter. 

Janulla shpifesia vete e quajti si vrasje me karakter etnik per shkak te gjuhes te folur dhe  Gumen e shpallen hero te helenizmit dhe Janulla shpifesia vete organizoi meshe me tipat me antishqiptare te Greqise ne Himarre me thrrje raciste anti-shqiptare. Nje vrasje nga nje incident automobilistik.... pfffff

Roni ato shqiptaret qe vijne ne Shqiperi dhe nderrojne emrat dhe fene ca te duken ty ??

Ato mesha qe behen gjysem shqip gjysem greqisht ??

ata shqiptare qe ulerasin rrofte janulla rrofte greqia rrofte kisha greke .........ne jemi ortodokse greke car te duken ty ??

pastaj dokumentat sekrete  greko-miloshevic nuk mund t'i nxjerrim ketu, po ata qe punojne me pune sekrete e dine mire per car e kam fjalen .

Eshte historike kjo qe ke vene re ti.smiley

ka te dhena qe (ne kohen e pushtimit osman)prifterinte katolike bashkepunonin me shume me myslimanet turq ,se me ortodoksit greke.Aq te keqinj konsideroheshin greket.Dhe meqe gjithmone eshte vene shenja e barazimit ortodokse=greke=serbe,me te njomin digjet dhe i thati.smiley

Ne rradhe te pare janullatosi nuk prezanton ortodokset as kishen ortodokse shqiptare- qe e ka zaptuar per qellime asimilimi duhet theksuar pike se pari.
Ne rradhe te dyte janullatos duhet nxjerr jasht Shqiperise urgjentisht
Per ata qe nuk e dine janullatos eshte agjent qe nen petkun fetar punon kundrra interesave shqiptare
Jam ne telefon se do shkruaja me gjate
Une jam ortodokse vete dhe per mua zoti foli shqip
Jo greqisht
Ps nqs na lejohet ne ortodokseve me dhon menim

tani une jam me moton ''kisha/xhamia duhet te shohe punet e perendise''!   por nese Janulla,  ka tjeter ''axhente'',  aq me teper   ne dem te interesave  kombetare, atehere po,  ortodokset e ndershem shqiptare duhet te marrin pergjegjesite qe u takojne!

ndersa kete o mrroklle spo e kuptoj..: ''Qofsha i gabum, po mu, keto vitet e fundit, me duket qe nacionalizmi shqiptar ka marre nota anti-ortodokse dhe anti-jugore te forta''.

ke ndonje shembull, ndonje te dhene?    jam kurreshtar  te di sepse ti  mbase sje i gabuar, por jam une  i pa informuar..

Burrat e mënçur nuk nxitohen. Nga dy të këqijat zgjedhin më të voglën. 

''the qe je njeri i perendise, shiko punet e perendise.. per te  tjerat vendi ka zot..

Belul, me fal te te pyes: Pse i thua "Janulla" ?

 

 tip  zakoni mrroklle.. ndonjehere i shkurtoj emrat e njerzve.    edhe ne kete rast, nuk kam ndonje qellim fyerje apo perçmimi ndaj tij.

 

Bama.. ''te krishteret  e Shqiperise jane per Shqiperine, qirje Fotaqis.. une jam nje nga ata qe kam qene ne  ceten e Cerciz Topullit...  dangggggg.smiley

Ah ok. 

Se kshu kam nigju t'i thrrasin ca t'tjere, ndryshe nga ty. Koincidence do

jete. 

Nejse, ke kollajlliku me te cilin Anastasit i thrritet me familjaritet Janulla, po ta shikosh me kujdes do fillosh te gjesh konturet e atyne shembujve qe me kerkoje me lart per t'u informuar.

eshte koicidence, pa merak!

ndodh rendom  edhe me  figura te tjera..   p.sh  udheheqesa  politikane, nje nder ta, Bama'n,  e kemi  midis nesh..smiley   por edhe figura te klerit.. p,sh papat  ndryshem..

 

nacionalizmi shqiptar nuk ka (me duket mua) asnje problem me ortodokset dhe jugun .

e para e punes nuk do te ishte nacionalizem nese do te kishte problem.

problem ka me perpjekjen e hapur tashme qe te identifikoje shqiptaret vetem sipas fese.kjo dihet nga vjen dhe cilet punojne per te.

qe te ndodhe kjo ka nje parakusht.  te zhvishen nga identiti i tyre kombetar.  kete e ka marre persiper kolona e 5-te pseudokozmopolite shqiptare.

paralelisht punohet per fuqizimin e identitetit fetar me elemte jo shqiptare.

cfare simbolike ka nje grek ne krye te kishes shiptare,me nje greqi me pretendime te hapura territoiale?

ne shqiperi nuk ka fare nacionalizem por vetem krahinarizem.nje fare soft-nacionalizmi ka vetem ne laberi dhe ne kosove.

se po te kishte nuk do kishte greqia e serbia pretendime ndaj shqiperise por e kunderta.

 

"cfare simbolike ka nje grek ne krye te kishes shiptare,me nje greqi me pretendime te hapura territoiale?"

ket pytje beja atij qe e vuri ne krye kundra vullnetit te komunitetit ortodoks, dhe kundra ligjeve!!!

po pse ti ate e fut te nacionalistet apo atdhetaret?

une nuk e fus as te shqiptaret.   te shqipfolesit qe i urrejne shqiptaret e fus. ai e ka atdheun sa nje prefekture.po ta  lejonin kushtet do kishte  marre me gezim kombesine e gruas.

Se ku e fus shiko me poshte. Pytja jote ishte drejtu gabim, nese nuk e kuptove nderhyrjen time. 

Sulmi i Naltmadhenise kundra jugut, dukei quajtur greke, nderkohe qe jugoret mezi mbrohen nga greku eshte i pafalshem. Sidomos nese kihet parasysh se ishte pikerisht AI qe e vuri Janullatosin  ne krye te Kishes se Nolit, kundra ligjeve dhe vullnetit te popullit ortodoks. Shtoji kesaj edhe gjujtjet me spond te tipit tosk=ortodoks=grek.

Kjo percarje fetare e institucinalizuar nga cdo qeveri Berishiane eshte e pamohueshme.  Ai perfiton, ata vuajne. Gjer ketu as nuk kemi permendur emigrantet tane ne Greqi te cilet heroikisht i kane qendruar presionit grek, ndonese nuk kane pasur as ndihmen me te vogel nga shteti meme. Perkundrazi, jane sulmuar pafundesisht.

Ky plera dhe plerat qe e i vene pas, i shet det jugu grekut, i shet toka e varre shqiptaresh jugu grekut, dhe funderrinat qe e mbeshtesin guxojne te vene gjer aty sa te gjuajne ortokset e jugut jo patriote? Shkoni ore nderroni njehere mbiemrat.

Vari lesht sales bame, une du me dit diqka me shume per kete konceptin e "potential traitors" qe tjetri e artikuloi me aq elokuence, ndoshta pa e dit sa sakte e ka pas shenjestren.

a e ka tradhtu shqipnine sofia e katit te pare qe ka le dhe o rrit ne berat, jeton ne tirane, flet vetem shqip, jep msim gjuhe letersi fillore, dhe beson ne fene ortodokse, shkon ne meshe dy here ne vjet dhe njeh, pa e vra mendjen shume, hirearkine kishtare si legjitime. I puth dhe doren Anastasit per pashke?

Po nona e fili cakullit, greke nga vurgu, qe gezohet se kreun e kishes se vendit ku jeton e ka bashke-patriot, shkon ne kishe dhe punon bahcen me cap, pa e kundershtu fort vorjoepirin as me llafe as me vepra, a eshte armike e jona, a eshte "potential traitor"

Budalleqe, as PD-ja as PS-ja nuk kane perdorur ndonjehere argumente fetare. Nje nga gjerat e pakta qe kane bere mire. Hidhi nje sy dhe aleances ne 2009 te PD-se me ish-pjestar te PBDNJ si SPiro Ksera. Nuk e kuptoj ku i gjeni keto qe shkruani.

Une besoj e dogja kohen ne dispozicion per ket teme. Nuk eshte problem qe ti nuk do te kuptosh. Shendet.

Duhet patur kujdes me pyetje te tilla qe ngrejne kurthe te fshehura.  Me siper flitet per ortodokse shqiptare si shtetas shqiptare te besimit ortodoks, dhe me kete term  kerkohet te njejesohen disa grupe kombetare qe ndajne mes tyre vetem fene ortodokse, ne nje komunitet te ashtequajtur ortodokse shqiptare (term corientues).

Ne Republiken e Shqiperise (pra shtetas shqiptare) ka disa grupe kombetare qe kane si fe, fene ortodokse ose me sakte njihen historikisht dhe tradicionalisht si praktikues te kesaj feje, se sot e kesaj dite nuk kemi ndonje te dhene demografike mbi perkatesine fetare te popullates se RSH. Se pari nder keto grupe sigurisht qendrojne shqiptaret (si kombesi behet fjale ketu), pastaj greket etnike te minoritet grek ne Shqiperi, vllehrit (ata qe s'indenfikohen ose/edhe s'jane asimiluar ne shqiptare), sllavomaqedonet/bullgaret si dhe malazezet/serbet.  Fakti qe keto grupe ndajne nje fe, nuk i njejeson keta ne nje grup kombetar (ortodokse shqiptare) sic tentohet te pasqyrohet ne pyetjet me siper.

Qe dje. Se une ka kohe qe e di se ca mendojne keta te Klubit per minoritete etnike dhe fetare.

Kam pershtypjen se besimi ortodoks nuk eshte nje minoritet ne kontekstin e besimeve ne Shqiperi.

Mendoj se nuk eshte e drejte qe besimtaret ortodokse shqiptare te paragjykohen per arsye te disa vendimarrjeve te se shkuares ne gjirin e kishes ortodokse, qe duhet thene se nuk kane qene plotesisht ne doren e tyre. Kjo ne me te mirin e rasteve do te shkaktonte percarje dhe thjesht do conte uje ne mullirin e atyre qe armiqesine ndaj integritetit te Shqiperise e kane kthyer ne nje menyre te jetuari e te menduari.

Thene kete, mendoj se autoqefalia e kishes ortodokse shqiptare te cilen Noli e ndertoi me aq mundim, eshte e cenuar prej vitesh.

Nga ana tjeter, me ka rene rasti te njoh minoritare greke (nga ata prej verteti) te zones se Nartes dhe Dropullit dhe me duhet te them se jane shume me patriote se sa disa te ashtequajtur "patriote shqiptare". Ka gjithashtu edhe shume "minoritare" te tjere (prej gjoja) qe sillen me greke se greket e me ortodokse se ortodokset, por mendoj se ata jane shprehje e nje keq-qenieje si pasoje e varferise se tejzgjatur, mungeses se nje shteti shqiptar te konsoliduar dhe te kontekstit gjeografik e kulturor ne te cilin kane jetuar.

Mendoj se e vetmja menyre per te dobesuar cdo lloj ndasie midis nesh eshte forcimi i shtetit ligjor dhe i ekonomise se vendit cka do te rriste kohezionin dhe si rrjedhoje do te hidhte tutje cdo tentative destruktive qe vjen nga nje pjese e konsiderueshme ekstremiste klerikalo-shoviniste e fqinjeve tane, te cilet duhet te shohin tek Shqiperia jo me nje vend te pa zote ku secili mund te marre feten (e territorit dhe te popullesise) qe deshiron, por nje partner serioz per te bashkepunuar per zhvillimin ekonomik e kulturor te krejt rajonit.

Sa keq qe sot paskam harruar furken e leshit...

Kto tymnaja i ngrejn robt me terheqje nga baba syneti. Ata me patallona trecerekshe qe nen petkun e nacionalizmit ja ngjeshin dhe ortodokseve. Ata qe dun baben dhe bejn tallava me kurban delesh per pavaresi. Zdromsat qe i njiten si tumi pas kpuces bamirit per te avancu pikepamjet e tyre haxhiqamilse se turqia eshte moter kurse greqia njerke. Rob qe ju esht ber gjaku uje nga 500 vjet skllaveri. Kan cmire se shumica rilindasve ishin jugore. Kta palla qe as shqip sdin mire dhe na bojn si patriota leshi me filmin taken mendojn qe jugor=komunist=ortodoks=tosk=grek. Kta e qujn veten tifoza tirone-geg-myslimon-demokrat. Po si vje shqipris e keqja nga jta se jan inferiora. Sa per janullatos sdi ca te them. Sduket se ka bo noj gje kaq te rende po kjo esht puna e mrencme e kom ortodoks. 

Admina, ju lutem serish, t'a vini si pjese te pyetjes ate "shenim per administratoret"

Po jua kerkoj prape per t'a bere pak me te qarte kontekstin e "potential traitors" qe na e solli me lart dikush! 

 

Mrrok, po si temë e diskutume m'duket kjo mu mër vlla.

Nuk e di se ça është ky debati që të paska vu n'pikpytje, po ja do dalin ca neo-patriotë do na tregojnë "poshtë greku", dmth sulm apriori shpesh pa kokrrën e argumentit (fatkeqësisht!).

Pale pastaj kur t'filojë (siç ka fillu) jo jugu, veriu, komunizmi, demokracia, aman qafsh mu se jena lodh.

Gjithsesi je gabim, dhe kjo jo thjesht "për mendimin tim".

Gjithsesi je gabim, dhe kjo jo thjesht "për mendimin tim".

ishalla. po s'besoj 

Siç të thashë nuk e dija historinë e debatit, por tani që pashë pjesëmarrësit s'do shumë mend.

Por kur të thashë "e ke gabim" e thashë për mënyrën si e ke shtruar çështjen. Gjithsesi secili ka këndvështrimin e tij,

urdho, te lutem, me thuaj ku.

Rasti konkret nuk ka të bëjë as me ortodoksët shqiptarë as me Kishën Ortodokse. Përveç anës personale, ka të bëjë me personin Janullatos. 

Dhe personi Janullatos ka shkelur në mënyrë flagrante mëse një herë Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë. Dhe si i tillë sot duhej të ishte ose para gjykatës dhe prapa hekurave ose përtej kufijve të Republikës së Shqipërisë.

Pastaj, nëse dikush sulmon Janullën* thjesht për kredite politike kjo është punë tjetër. Këtu ha debat. 

Pastaj nëse "një besimtar i devotshëm" ofendohet kur shajnë Janullën**, dhe kur ai e mbron i thonë "i shitur' apo "bythëlëpirës i Janullës"*** kjo është punë tjetër. Në këtë rast "besimtari i devotshëm" është ose budalla ose të bën për budalla (po përveç plakave +80 vjeç nuk besoj se ka shumë besimtarë të devotshëm).

* ** *** - Shkurtimi i emrit nuk është aspak rastësor, dhe shumë i qëllimshëm. Sipas kokës edhe festen, Dom - ka pas thonë "zjarri i gjashtë i Mirditës".

Mendoj se (nuk) më do trapi. 

Duhet të hekuros këmishat.

Nejse, njerëzit e urtë thonë: mos i fut të gjithë në një thes.

Tashi qe pashe permjerjen e temes tjeter (Gjembi, peshkagjenturaprintscreeniste) I gots to say qi ki lloj leshi tirret pa furka, si lesh pubik q'qika.

Ti xhibi paske eksperience te gjate me ate lloj leshi, prandaj e dike si tirret.

Don't we all? Apo po paten sadopak pubs ti s'u afrohesh? smiley

po e nis nga fundit se ktu double-standard qe perdoret, ben "MUUUU!".

Kur Berisha i shet detin grekeve, kta qe sot flasin per nacionalizem ekstrem anti-jugor, gjen casus belli me shajt berishen (qe e meriton). Kur ekstremiste greke me mbeshtetje pushteti vendor zhvarros eshtra shqiptaresh dhe nderton varreza te paqena per te perkujtu deshmore greke, me te drejte prape shajne berishen. E njejta gje edhe kur ky nuk ka bythe me ndalu ekstremistet greke ne kufi po i le te hedhin parrulla anti-shqiptare ne veri te kufirit.
Dmth, po ta lexosh me gjakftohtesi dhe pa ju referu fare te kaluares "miqsore" me greket, eshte normale me ju referu nacionalizmit (edhe pse te ne, eshte thujse inekzistent).
Tani, a eshte i perligj nacionalizmi infantil shqiptar i orientuar kunder grekeve?
Aspak! drejtohet ne rradhe te pare kunder politikaneve vendas. AKZ si perfaqsuse politike e nacionalizmit shqiptar sot per sot, ngelet mgjte nji parti liberale edhe pse greket mezi priten me e krahasu me "agimin e arte" si njifare justifikimi per urrejtjen e vjeter kunder shqiptareve.

Qekur Janullatosi perben simbolin e ortodoksise shqiptare? ishin nje pjese e mire e ortodokseve shqiptare qe kundershtuan ngjitjen e tij ne fronin e arqipeshkvit te KOKSH-it. Vangjel Dule qe sot mbron me pathos te drejtat e minoritetit grek dhe qe ne asnje rast nuk distancohet nga thirrjet per aneksim te vorio-epirit te bera dhe ne prani te tij, ka qene nji sekretar i hiresise se tij ne karrieren e tij te hershme.
Anti-shqiptarizmi eshte ul kembkryq ne politiken shqiptare e ktu dikush na u prek se ju ofendua Janullatosi (theksoj, Janullatosi dhe jo ortodoksia si fe, ndryshe nga c'u munduan ta ngjyrosin ketu). Kjo perpjekja per t'i dhene ngjyra emocionale te paqena ishte e turpshme. Te jemi te sinqerte, shume pak fe ka brenda nesh; ky ka qene fakt historik dhe zaten, kjo eshte dhe arsyeja kryesore e asaj qe reklamohet si "tolerance" fetare. Ekstremizmi ka qene gjithmone i importuar dhe ne vend qe te injorohet, ktu amplifikohet.

 

+1 smiley

Ka nje konflikt interesi midis Janollatosit dhe ortokseve shqiptar, konflikti eshte se Janullatosi nuk i kercet shume ana e identitetit shqiptare pasi ai  ortodokset shqiptar i konsideron si greke, (politike e vjeter)  kurse shqiptaret ortodoks ata qe jane patriot si psh At Nikolla nuk jane dakort me kete koncept. Eshte fakt qe Janullatosi me shume mbrapa kishes ben politiken e anksimit te jugut  vorio epiri, Janullatosi per vete eshte nje nacionalist grek! dhe kishen e ortodoksine( fene)e perdor vetem per kete qellim! Kjo nuk eshte nje gje e re, eshte e njohur nga shqiptaret dhe historia! 

smileysmileysmiley  Respkete ilir-jani  +10 smiley

Ca eshte ky argumentim si gjytrym pazari. Eshte fakt thot ky ufo qe janullatos punon ku der shqiprise. Nxirre pra mo faktin ktu nxirre ku e e se me llogje vk si kjo e jotja un nxjerr dhe non terezen lezbike. Spo mbroj janullatos se per vete jam pafe po kto lloj zhgarravinash si duroj dot

Perderisa ne krye te kishes ortodokse te qendroje nje klerik grek, i vendosur nga patriarkia e Athines do te jete i stigmatizuar si individ ne Shqiperi. Nuk kam asgje personalish me Anastasin i cili mendoj se eshte perpjekur te mbaje nje qendrim te moderuar gjate ketyre viteve. Une e kam me ata kermat e coftisura e Greqise. Mitropoli i Janines para pak kohesh bekoi publikisht skuadrat fashiste te XrisoEvgjiteve, per misionin e tyre te shenjte nen emer te ortodoksise(masakrimet publike te emigranteve joortodokse). Kur u pyet Patriarku i Athines(ne nje program te SKAI) per kete rast dhe nese e denonte, ai nderroi bisede. Ortodoksia ne Greqi eshte ne rrezik! e mbylli biseden. te mos harrojme dhe mbeshtetjet ne fund te viteve 90 qe i beri kisha greke masakrave te Millosevicit(ne emer te ortodoksise)

Kthehemi pra ke ajo qe ai cuni dje tha: scapegoat

Kete "nuk e duam malokun" na mbyten "maloket" sot dhe "hidhe moj hidhe kemben ee" dje e kemi degjuar ne lidhje me labet, Vloren me Gur-Kusar Tepelene, Mallakaster, Skrapar dhe t'gjitha asosiacionet e tjera "de rigeur".  

Ku ortodoksi? Ku? 

Lidhe tashi plako, me "potential traitors" ortodokse!

 

 

Nje miku im, komshi, sampist ne ate kohe (97), na trego iher se si i kishin dhone urdher per tu mbledh e bo gati ti binin greko-ortodoksve te jugut.

Dhe dicka mbi KOASHin dhe Janullatosin ne krye te saj.  

KOASH si institut dhe si krijese e Nolit, u themelua pikerisht me qellimin e heqjes se presionit greko-asimilues dhe greqizues te Patriarkanes se Stambollit dhe Kishes Greke Ortodokse si dhe forcimit te identitetit kombetar te shqiptareve ortodokse.  Pikerisht i nisur nga ky qellim statutet e para te KOASH e percaktonin qarte qe kryepeshkopi i kishes duhej te ishte patjeter i kombesise dhe shtetsise shqiptare.  Statuti i aprovuar nga komunistet ne 1950 dhe nga ai tjetri ne 1993 i aprovuar nga parlamenti i kontrolluar nga Berisha, i hoqen keto kerkesa (komunistet kombesine dhe Berisha shtetsine) per ta ckombetarizuar KOASHin.  Janullatosi u pranua nga Alia si egzark, e pastaj u emerua nga Patriarkana si kryepeshkop (duke shkelur vete dizpozitat e saja, gje kjo e dokumentuar mire nga Kristo Frasheri) dhe u pranua si i tille nga Berisha, pavaresisht kundershtimeve te forta te komunitetit te shqiptareve ortodokse.   Me pak fjale, Janullatos eshte nje uzurpator i fronit te kryepeshkopit te KOASH dhe duket ditur politikat greke dhe pretendimet e tyre ndaj jugut te Shqiperise si dhe rolin thellesisht antishqiptar te klerit grek ortodoks, mbeshtetja e Janullatosit nga ana e kujtdo shqiptar (ortodoks a jo) eshte goxha e dyshimte.

Berisha na e ka sjelle peshqesh janullen dhe nuk e pranon

Tamom , edhe Aqif Hafiz Sabri Kocin berisha e emroi. Cpaska qene mor amon smiley

S'do te thoja Berisha na e ka sjelle peshqesh.  Hakce hakce, peshqesh i bie te na e kete sjelle Bartolomeu i Kostandinopojes.

Po por Ramiz Alia nuk e lejoi ate te ngulej perjetesisht , frima u vu i PERKOHSHEM ............

Na vjen maloku dhe na e ve I PERJETSHEM  firmen .

Per ate firme u bo sherri madh , edhe sot po e vuajne shqiptaret "marrdhenien e mire" midis dy popujve .

Kur në pranverën e vitit 1992 President i Republikës u shpall Prof. Dr. Sali Berisha, ekzarku A. Janullatos filloi përpjekjet për të siguruar miratimin e palës shqiptare për t’u emëruar kryepeshkop i KOASh-it. Meqenëse në Shqipëri ende nuk ekzistonin mundësitë e krijimit të një sinodi, problemin e mori në dorë vetë patriarku. Në mënyrë krejt arbitrare, pra të parregullt, Sinodi Ekumenik i Patriarkanës së Stambollit emëroi A. Janullatosin jo më ekzark, por kryepeshkop i KOASh-it. Me këtë rast ai nisi në Shqipëri një delegacion patriarkal në të cilin bënin pjesë ndër të tjerët, metropolitët Perjis Evangjellos dhe Meliton i Filadelfias. Por, kërkesa e tyre për të krijuar Sinodin shqiptar kishtar me peshkopë grekë nuk gjeti gatishmërinë e Presidentit Sali Berisha. Megjithatë, presidenti dha pëlqimin vetëm për zgjedhjen e Janullatosit si kryepeshkop, ndonëse shfaqi rezervë se ai nuk kishte të drejtë t’i impononte krerët e saj. Presidenti ka për detyrë vetëm të japë pëlqimin për zgjedhjen e peshkopit nga sinodi. Por, A. Janullatosi këtë mbështetje të presidentit e trumbetoi si një vendim të shtetit shqiptar për emërimin e tij si kryepeshkop i Shqipërisë.

http://www.peshkupauje.com/2010/10/tre-te-vertetat-per-te-cilat-genjen

flm per linkun smiley

ps. ky toko nga behet di gje njeri ?? dmth futet me ketu ?

futet si 'shqiptari' smiley

Mrroklle

Po kapesh kot me Lisandrin. Nuk me duket se pergjithesoi ortodokset e as u pozicionua si "anti-jugor". Do thosha se ish me teper nje reagim emocial, tipik adoleshent. Elementi agravant konsiston tek fakti qe ky zoteria na paskish qene zyrtar shume i larte i shtetit. Per mendimin tim jane shume te renda pozicionime te tilla ne publik, kjo i permbledh te gjitha.

Tjeter. Mesa duket ne Shqiperi qenka kthyer ne trend "thithja e trurit" nga jashte. Problemi eshte qe "menaxhimi i trurit" duhet bere me kujdes, nga njerez me eksperience ne menyre qe te jape rezultate. E kunderta ndodh kur "trurin" e le elektron te lire dhe shprehet mbi prodhimin e bylmetit dhe leshit. Pozicionimet e ketij zoterie ne publik, kryesisht ne media, c'eshte e verteta, dominohen nga gjykimi emocional, siperfaqesor e donkishotesk. Ndoshta Topi, duhet te merret icik me fort me menaxhimin e trurit (fute te punoje te fushen e vet, mos i jep persiper te mjeli lopen..)...aq me teper  qe mesa duket paska mbledh rreth vetes mjaft njerez shume te respektueshem te shoqerise. Individe, qe percjellin respekt, elokuence, qendrim konseguent dhe moderues. Kujdes, pra nga kamikazet... 

mrroklla, mbi ceshtjen ne pergjithesi me duket se ka nje hendek te madh midis realitetit dhe virtualitetit.  

Ne realitet Sofien s'e shqeteson njeri.  As mesuesen time te fillores qe vazhdojme sot e kesaj dite te bejme be per kryet e saj.  Ne realitet kush do, shkon ne kishe 100 here ne dite dhe as nuk pyet dhe nuk e pyet njeri as qysh, as tek.  Ne realitet shkulen me kuc e me mac shqiptaret te te gjitha besimeve, mosbesimeve, bestytnive dhe shkojne ne kishe te Lacit.  

Kjo sa per ceshtjen shume ne pergjithesi te realitetit.  Virtualiteti nga ana tjeter eshte ne hesap te vet. 

Ne vecanti, mund te vihen re disa ndryshime.  Psh ne Dhermi sivjet nuk degjoje nje kenge greke per be.  Ne krahasim me vitet e tjera e kam fjalen.  Kjo per arsye (mendoj une) qe dhermiasit si pasoje e krizes ne Greqi po shohin mundesite ekonomike per dere e brenda.  Ne Korfuz, vete greket shume mikeprites me shqiptaret.  Per arsyen e thjeshte fare se 1 evro plus 2 alvane bejne 3 evro.  

Persa i perket Anastasit, Kryepeshkopi duhet te kete miresine te shpjegohet c'pune kishte te takohej me deputetin e Agimit te Arte. Derisa te jap nje shpjegim per kete, qe mesa di une nuk ka dhene, une dhe Anastasi s'i kemi punet mire.  Jo se iu prish terezia atij, apo mua ne fakt. Po meqe e nxori llafi. 

Nga e gjitha kjo , mua me beri pershtypje vetem qe Gjemi nuk shkoka mire me Xhibin , cte kete ndodhur valle ? Mos xhibi eshte Ortodoks kurse Gjemi Muslimone ?smiley

smiley As une s'e di c'e ka gjetur me mua smiley U pa puna, do filloj te te vardisem ty tani smiley

E mora vesh, ka filluar fushata.

Zotri, e more vesh? Ka filluar fushata! U ndezën motorat! Gjej një pseudonim tjetër (s'të kushton gjë!)! Shëndet!

Mesa di une, nen regjimin absolut totalitar te anastasit, ka zera disident, sic eshte Mitropoli i Elbasanit. Ndoshta ka ardhur koha qe keto zera te mireorganizohen.

ashtu them dhe une Dora smiley

E di unë pse smiley Unë nuk besoj, por At Markun e dua se është shqiptarë.

Godo mos njihemi gjekafshe ne smiley 

Kjo teme 'mori zjarr' nga nje debat ne nje teme tjeter. Ceshtja eshte qe Bamir Topi si mjeshter i komunikimit publik me heshtje, mesa duket e paska te veshtire te mbledh rreth vetes njerez qe dine te komunikojne ne publik. 

Matematicieni-i kthyer ne keshilltar presidenti per sigurimin kombetar - i kthyer ne minister hije per emigracionin, pati nje rast shume te mire qe te shpaloste idete e tij ose te partise se tij per sigurimin kombetar dhe per ceshtje te tjera perpara nje audience te gjere emigrantesh. Nuk diti ta shfrytezonte kete rast.

'Shperthime patriotike' si ato te keshilltarit te presidentit per sigurine dhe keto debatet me Janullatos jane shume larg realitetit shqiptar. Cdo njeri e do Shqiperine ne menyren e tij. Feja, Janullatosi, apo ku ta di une... pffff...  Te krishteret, adhurojne Atin, te Birin dhe Shpirtin e shenjte, JO Janullatosin.

Ne Shqiperi, njerezit nuk i llogarisin si ceshtje te rendesishme keto gjera fare. Une kam nbi 6 apo 7  shoke minoritare qe e duan Shqiperine dhe jane me patriote shqiptare se shqiptaret. (Jam vete gjysem ortodoks dhe gjysem katolik).

Keto debate jane pa buke, dhe ndoshta shume te rrezikshme ... por shyqyr e kane rrezikshmerine te kufizuar vetem ketu tek peshku.

 

" Keto debate jane pa buke , dhe ndoshta shume te rrezikshem ''  smiley

 

 

jam dakort qe jane te rrezikshme deri diku. sepse i bindin budallenjte qe kane te drejte.

Absolutisht nuk bi dakort me ty. Menoj se eshte e dobishme me dit cfare mendon ish i pari i vendit qe do me u bo i pari i vendit, megjithse procesi i te marrmit njerez ne pune deri tani dicka na difton se ca thuhet, ose te pakten ca nuk eshte taboo me u thone ner zyrat e ktynve.

shenimi me poshte e shpjego i faresoj se ku po i mshojsha une.

 

Shenim: Nuk e bote hic mire qe e myllet ate atje lart. Une, nuk po grindesha kot me robt. Menoj se eshte "fair game" qe nje keshilltar i nje ish-Presidenti vjen te pyetet dhe te zhbirilohet nga robt. Nejse, ishalla veni ket' pyetjen time, se me ter' men du me dit se ca menojne ca ketu, sidomos, du me dit a e nda ish-Presidenti ket' sentiment me ket' keshilltarin e vet. Flm postoi: Mrroklla

..aha qellimi i gjithe kesaj ishte te sfidosh Lizandrin ne "duel" ? 

Ata nuk jane nje grup i konsoliduar, qe ti fjalet e Lizandrit ti marresh te mirqena si te Topit apo X tjeter....Dueli jot fatkeqesisht do jete me ate si individ por jo si porte parole i grupit te FRD-s....

Dhe Lizandri pa marre pjese fare ne duel e ka te fituar ate , une isha vete prezent ne momentin qe po debatonte me Julin dhe nuk tha asgje te shemtuar apo ofendoi Ortodokset ne pergjithesi ,thjesht ishte nje zenke personale midis tyre qe degjeneroi ne sharje .

...edhe un po i lexoja smiley , lumi mori rrjedh tjeter kot...

E kuptoj qe njerzit duan te dine, kan pytje, por asnji nuk eshte ne gjyq ketu...
Duket sikur te gjithe presin qe dikush te thot fjalen e gabuar ne momentin e gabuar qe te gjithe ti hidhen siper...edhe fut e bjer...

Jam dakord qe eshte e dobishme te dihet .... Por, with all due respect, you are barking up the wrong tree. Plus qe menyra e shtrimit te pyetjes eshte provokuese. Bamir Topi nuk ka dhene ndonje evidence qe eshte percares i kombit. Keshtu qe nuk ia vlen, them une, ky debat.
 

That be who?

edhe nji dhe e mylla per sot.

une besoj se nje virus shume i keq fashizmi po lchon veze ne shqipni. Fashizem i frustrum, qe me vjen keq, po lshon veze gjithnji e mo nolt ne shoqnine shqiptare.

scapegoats te tjera, pasketaj do shohme. 

Mark my words. 

Se e teprova i cike sot.

 

Lizandri, pra.

E thashe pak me lart, qe ai pati nje rast shume te mire ne nje teme qe terheq interes dhe qe shume vete po i luteshin te thoshte me shume (Hurbi, p.sh.) dhe ai didnt take the opportunity. E kuptoj deshiren tende per shpjegim, do te beja dhe une si ty po te ishte dikush tjeter qe te kishte edhe deshiren edhe aftesine te shpjegonte ca mendon bosi i tij (kuptohet, jo per gjithcka ka mendim unanim, por mendoj per keto lloj ceshtje duhet te kete njefare unanimiteti ne parti, se keto perbejne the crux e programit qe nuk eshte bere akoma). Por ja qe ky zoteria nuk e paska kete aftesi.

Sa per fashizmin ne Shqiperi, nuk di c'te them. Mos e ka fjalen per AKZ-ne? Une do te thoja qe Elita Politike ne Shqiperi, ose me mire, the chattering classes, kane deficienca ne formimin e politikave qe kane te bejne me maredheniet me jashte. Lekunden midis extremit perules ndaj te huajve dhe extremit qe ti po e quan fashist. Mbase ke pak te drejte ketu. Per mendimin tim, eshte me shume ceshtje e te mosditurit si te menaxhosh patriotizmin se sa fashizem.

O Roland po t'i lexosh me vemendje postimet e mia ne temen tjeter do shofesh qe kam thene qe qellimisht une nuk desha me fol ne veçanti per problemet ne lidhje me emigracionin, por qe do kemi tema te tjera ne lidhje me cdo ide qe do hedhi grupi i punes ne FRD per keto.

Plus kesaj disa fillune duke u marre me ca gjera pa lidhje e duke bo spiritozet edhe ne lidhje me problemet e kesaj fushe. Nuk do i sherbente pra debatit te hapnim tema specifike aty.

Sa per hurbin atij i propozova nje debat jo me te shkrujtme ne peshk, por rreth nje birre, kurse ai filloi te me bente rolin e marresit ne provim. Prit o burre se ka nje limit ne shoqni e jo mo me rob qe s'i njef.

wtf people

kthehemi ke ajo tema e vetbesimit me mire smiley

Mesazhi im vajti per krunde. S'prish pune, une e kisha lexuar. Per ju e kisha.

Besimtaret  e Elbasanit ja kane treguar vendin prifterinjeve greke - ne vitin 1995 duke i nxjerre jasht kishes ne mes te meshes e cila po kendohej ne greqisht .

fatmiresisht e kam edhe ne vidio smiley sepse kam qene prezente

jane nja tre autobuza me korcare te ardhur nga Korca drejtuar nga 10 prifterinj greke e shqiptare te shitur me ne krye jani trebicken grek i perbetuar .......te cilet rrinin si qenj jasht dhe nuk guxuan te hynin me ne kishen e Elbasanit edhe pse erdhen me "perforcime"

jemi greke kisha eshte e jona ulerinin korcaret e shtyre prej grekut

ishte nje situate aq e cuditshme te shihje me dhimbje shqiptaret kundrra shqiptareve

turp i zotit

mjerim

mjerim

mjerim prap

Ben mire te na e hedhesh kete videon ketu ta shohim.

do mundohem smiley

Jemi ne vitin 2012 (o Rav, meqe u ndodhem.)

Kisha ortokose nuk ka meshe, ka liturgji.  

Liturgjia behet ne shqip.  Kur jo-ortodokse qellojne qe vene ne kishe ortodokse shqiptare per here te pare dhe degjojne liturgjine ne shqip, largohen me habine "s'e dija qe flitej shqip ne kishe." 

Meshe e liturgji, jane pak a shume sinonime.

heret sivjet ishte nji lajm ku ne pogradec besimtaret kishin detyru priftin te mbante meshen ne shqip pasi ai ja kish nis kenges ne greqisht

e mora vesh , isha kete vere ne pogradec dhe me thane smiley

besoj se njerezit po ndergjegjesohen .

mos harroni ne fillimet e hershme , 15 -20 vjet me pare mesha behej ne greqisht ne kishat tona smiley

Jani Trabicka nuk eshte grek,eshte puro shqiptar.E njoh mire se 3 shtepi larg e kam pasur.

Por ndoshta eshte shqiptar i shitur,kjo ndoshta mund te jete me e sakte.

Megjithate besoj qe edhe Jani,kur te behet K/Peshkopi shqiptar nuk do te behet me grek se greket.Me thene te drejten kur bej muhebet me te,me duket shqiptar ne zemer,pavaresisht se punon per greket.

shqiptar , se ke dhe nick - shqiptar

cdmth fjala shqiptar kur punon per greket ? seriozisht !!!!!!

ps. tregojua ketyre jani trebicken jo mua, (edhe pse qeke elbasanlli dhe sdua te te kundershtoj se qekemi patriote ) , mos e merr personale .

emri i tij eshte ne liste . po rrofte greqia per te derisa t'ja fusin si pirrua

Nuk ka diskutim qe qenia e Janullatos ne krye te KOSH ka patur dhe ka ndikimin e vet edhe tek besimtaret. mes besimtareve ortodoks ka dhe nevojtare qe mund te manipulohen lehtesisht, ka dhe te vene me ndergjegje ne sherbim  te prapesive antishqiptare te qarqeve vorioepiriote, ka nje mase te madhe qe ndoshta gelltisin me pahir qenien e  Hiresise  se Tij ne krye te KOSH ose thjesht ndjekin ritualet pa u shqetsuar per Bariun bamires. Por aludimet se pas cdo ortodoksi fshihet nje antishqiptar jane te ulta dhe kjo eshte ironia dhe parodia e nacionalisteve te thekur qe kane kete qasje. Ironia eshte kur shqiptaret e mjere qe  iken per nje cap buke dhe per te ushqyer kalamajt ne Greqi dhe nga halli qe i zuri (racizmi grek) ndryshuan emrin por jo zemren, sot akuzohen nga  mahmuter dhe selmaner , stergjyshrit e te cileve kane bere te njeten gje te detyruar nga rrethanat e  pushtimit osman.

Ne realitet mbase nuk shprehen kaq hapur keto rryma sikurse ne virtualitet por faren e urrejtjes dhe percarjes e mbajne perbrenda.  nuk kam asnje lloj njohje  me djalken ish keshilltar dhe nuk dua ta paragjykoj por leshimi keshtu i gojes, qofte dhe per motive krejt personale , me duket mendjelehtesi per nje person qe pretendon te behet imazhi i nje fryme te re. duhet stomak i fort dhe shterngim i gjuhes mes dhembeve ne kesi rastesh.pastaj ka dhe kanale private komunikimi per tu sha ne formen me karnavale.

Patriotizmi ose edhe nacionalizmi shqiptar nese doni nuk do te kishte funksionuar ne hullite e rilindasve nese nuk do te kishte perkrahjen e ortodokseve shqiptare. Shume nga korifejte e arsimit shqip dhe te formesimit te ndergjegjes kombetare e mevetesise se Shqiperise jane nga komuniteti ortodoks qe bile kane dhene edhe jeten ne mbrojtjen e ketyre gjerave qe ata kishin ne zemer. Ne kete kontekst pyetja eshte jo e duhura. Si mund te jene patriotet ose edhe nacionalistet shqiptare kunder Mihal Gramenos, Papa Kristo Negovanit, dhaskal Todrit, Fan Nolit, Visarion Xhuvanit, vellezerve Bellkameni etj. etj. etj.? Problemi me Janullatosin eshte se ka nje shqetesim te bazuar se ky po mundohet te helenizoje grigjen ortodokse shqiptare dhe ketu mund te permenden shume fakte e nderhyrje ne politike, diplomaci, deklarata problematike te Janullatosit ne raport me Kosoven apo komunitetet e tjera fetare te shqiptareve. Keto jane te denoncuara edhe nga njerez influent qe iperkasin komunitetit ortodoks (Nikolla Marku, Kristo Frasheri etj.). Ortodokset shqiptare sidoqofte nuk kane ndonje prove per te dhene duke u shprehur apo vepruar kunder Janullatos se ky aq sa ka qendruar ne ate detyre nuk qendron me. Ngritja e zerit prej tyre kerkohet ne ato raste flagrante kur kerkohet te demtohet bashkejetesa ndermjet komuniteteve fetare, kur kerkohet te henelizohet kisha ortodokse shqiptare ose edhe me keq, kur kerkohet te shpallen ortodokset shqiptare greke. E njejta gje do te thuhej edhe nese vjen nje turk dhe vihet ne krye te komunitetit musliman dhe thote qe shqiptaret jane turq.

na hutun kto turqelinjte e kolegjit turk mer.....qekan bo milliyetçi te gjith. Mir qe s'dalin ne minare te na kendojne himnin (me stil)

p.s. kush ishte ai qe kishte lon pesfishin e 900 euro te keshilltarit presidencial per atdheun? haha....shum e vobekt kjo

Ortodokset jane njerez qe punojne dhe ndonjehere ne vit shkojne ne kishe te ndezin qirinj apo te lyejne vezet me te kuqe (mbase te lyesh vezet me te kuqe nuk u pelqen demokrateve) Po ne pergjithesi, duke u nisur edhe nga vetja ime, nuk me duket se kane ndonje gje ne dore per te vendosur se kush do te jete ne krye te KOASH (keshtu quhet ?)
E shumta mund te thone ndonje llaf kunder (ose pro) kur bie llafi ne kafe, por jam i bindur qe keto nuk ngrene peshe ne fund te fundit se kush zgjidhet apo jo ne krye te kishes. Kete e kane ne dore te medhenjte. Si Saliu psh qe shkoi e na vuri Janullatosin qe me ç'kam pare, nuk e deshen ortodokset, dhe qe pjesa me e madhe prape vazhdon te mos e doje. Por çfare ti besh?

Nacionalizmi eshte reaksionar prej natyre.

ej, i pytje te sinqjert...ai mulla i xhamise, shqip kno?

u know what , para nje dy diteve degjova qe sala e hodhi nje cerek llafi per mbajtjen e namazeve ne shqip. impressing ..

I ikën votat e treçerekshçve smiley

Ortodokset shqiptare sidoqofte nuk kane ndonje prove per te dhene duke u shprehur apo vepruar kunder Janullatos se ky aq sa ka qendruar ne ate detyre nuk qendron me. Ngritja e zerit prej tyre kerkohet ne ato raste flagrante kur kerkohet te demtohet bashkejetesa ndermjet komuniteteve fetare, kur kerkohet te henelizohet kisha ortodokse shqiptare ose edhe me keq, kur kerkohet te shpallen ortodokset shqiptare greke.

Se pari ende nuk e dime c'perqindje perbejne ata shqiptare qe praktikojne fene ortodokse (e ne c'mase e praktikojne), sepse paraprakisht s'kemi ndonje te dhene demografike mbi perkatesine fetare ne Shqiperi.

Se dyti, vete te qenit te Janullatos ne krye te KOASH perben kundershtim me egzistencen e KOASH qe u krijua pikerisht per t'iu kundervene kishes greke dhe greqizimit te asaj pjese te popullit shqiptar qe ndiqte ritin fetar ortodoks.

Sa per nacionalizmin shqiptar dhe natyren e tij, padyshim qe ai eshte anti-fetar ne pergjithesi e jo vetem anti-ortodoks, sepse fete abrahamike tradicionalisht ne mesin e shqiptareve jane anti-kombetare per nga vete natyra e tyre, qofte  si njesi indentifikimi, qofte si kulture, e qofte si menyre jetese.

e pse qenkan fete abrahamike anti-kombetare?

Cfare ka ne natyren e tyre qe i ben anti-kombetare?

Çdo gjë!

p.sh.?

 

Nqs sheh perpjekjet per reformimin e krishterimit qe ne kohen e Martin Luterit apo islamikeve sot kupton se fete abrahamike deri diku sfidojne legjitimitetin e shtetit. Ato jane perdorur e vazhdojne te perdoren si burime alternative legjislacioni per shume shoqeri, e per rrjedhoje e kane bere me te veshtire vendosjen e autoritetit te shtetit mbi nje zone te caktuar. 

Thene shkoqur jane ideologji politike totalitare.

Absolutisht qe po, biles akoma me shume se ideologjite politike fete e kane kete aspektin e "with us or against us" shume here me te forte. 

Me çdo gjë, dmth çdo gjë! Pa to 1000 herë më mirë. Aq më shumë me këta të shkarët që po fitojnë terren nga pak çdo ditë , dalin si minjtë nga gjirizet http://youtu.be/iPUl5fLezUw 

Thene thjesht fare, identiteti kombetar nuk egziston si koncept per keto fe absolutiste sepse indentiteti fetar duhet te jete identiteti i vetem i besimtareve te tyre.  Si rrjedhoje, edhe ne praktikim joabsolut, keto fe krijojne percarje artificialeve midis shqiptareve. 

Saktë. Është me statistik se mbi 70 % e muslimanve kur prezantohen gjëja që ata parapëlqejnë të përdorin si prezantim është përkatësia e tyre fetare, jo kombësia.

Une jam ateist i thekur dhe nje nga gjerat vertet te mira qe ka Shqiperia eshte qe kete preference time mund ta shpreh pa pike ndrojtje. 

me vjen mire qe nuk na doli ndonje filo grek te na tregoje arat te pakten ......smiley

 

@ I pakap, Endrity dhe Godo.

Te argumentosh nese fete abrahamike jane anti-kombetare apo jo, ne kontekstin shqiptar, mjafton te shikosh historine e Shqiperise.

Nja dy shembuj shpejt e shpejt.

1. Kongresi i Manastirit 14 Nentor, 1908. Nder me kryesoret qe moren pjese ishin e At Gjergj Fishtes, Dom Ndre Mjeda e plot fetare te tjere. Keta jane ata qe luftuan per gjuhen shqipe.  

2. Pavaresia e Shqiperise;  Dom Nikoll Kacori, firma e dyte pas Ismail Qemalit.

Une te pakten nuk po e diskutoja vetem ne kontekstin shqiptar. Per me teper shembulli yt nuk eshte korrekt sepse rastet ne fjale nuk sjellin nje situate shtet v. fe, po shtet v. shtet. Pra nuk ka patur asgje ne besimin e tyre qe duhet ti ndalonte te kerkonin pavaresine e Shqiperise nga nje shtet tjeter. Shto ketu dhe faktin qe ti permend katoliket, te cilet absolutisht donin te shkeputeshin, dhe me te drejte mbase, nga nje shtet mysliman. 

Por ndjenjat e myslimaneve nuk kane qene unanime per kete pike ne mos gaboj. Vete Esat Pasha shfrytezoi shume kete ndjenje per te ngritur bandat e tij, nen pretendimin se donin patjeter nje princ turk mysliman e jo te krishtere europian. 

Gjithsesi, Shqiperia nuk eshte rasti me i mire per te bere nje diskutim te tille per fene duke qene se ne mendimin tim lidhja jone me fene ka qene gjithmone relativisht pragmatiste. 

Je i sakt. Le të kujtojmë lidhjen e Prizërenti e cila dhe u mbajt në një ambjent fetarë musliman dhe kleri musliman e përkrahu fillimishtë mbasi shikonte përfitimet e tij , por nuk donte një shkëputje nga osmanët. Kur situata u dolinga kontrolli ata e tradhëtuan lidhjen dhe u bën palë me osmanët ashtu si kishin qën gjithmon.

Faleminderit, nuk e dija kete fakt, isha gjithmone nen idene se Lidhja u shtyp pak a shume sepse Osmanet kishin akoma forca te tilla ushtarake qe mund ta benin nje gje te tille.

Endrity, faleminderit.

Shiko, kur thua:

Pra nuk ka patur asgje ne besimin e tyre qe duhet ti ndalonte te kerkonin pavaresine e Shqiperise.

Ja pra, qe feja e tyre nuk paska qene anti-kombetare. Ti e thua vete.

Ceshtja ishte ne ate slloganin e te pakap..it qe feja ne Shqiperi eshte antikombetare. Dy ngjarjet me te rendesishme per kombit shqiptar te shekullit te njezete, kane treguar, qe feja jo vetem nuk ka qene anti-kombetare, por perkundrazi.

Une permend katoliket? po pse a nuk eshte krishterimi fe abrahamike?

Pse nuk qenka shembulli im korrekt. Shembulli im tregon qe figurat me kryesore te klerit shqiptar jo vetem nuk kane qene anti-kombetare, as bile neutrale, por kane luftuar aktivisht per ceshtjet kombetare sic jane alfabeti i njejesuar (kongresi i Manastirit) dhe shpallja e pavaresise. Kjo hedh poshte slloganin e te pakapshmit.

Sa per ndjenjat e myslimanve, kjo ka qene maredhenie shtet-shtet, sic thua ti. Sepse ishin xhonturqit qe nuk donin pavaresine e shqiperise, dhe jo ndonje autoritet i fese islame per se.

 

Gjithsesi, Shqiperia nuk eshte rasti me i mire per te bere nje diskutim te tille per fene duke qene se ne mendimin tim lidhja jone me fene ka qene gjithmone relativisht pragmatiste

Well, kjo eshte nje teme tjeter pastaj. Flasim me vone per kete, po te duash.

 

p.s.. Pastaj, une te pakten dhashe nja dy shembuj te mbeshtes tezen time.

Besoj qe thelbi i kontradiktes eshte fjala "anti-kombetare". Me kete fjale une nuk nenkuptoj nje tradheti kombetare ose perpjekje aktive per te rrezuar shtetin. Eshte me shume ajo qe thote Godo me siper, myslimanet shpesh konsiderojne fene e tyre si entitetin dallues me te forte se sa shtetin ku jetojne. Dhe perpara reformimit dhe rilindjes europiane, deri diku e tille ishte dhe Europa perendimore.

Per aq kohe sa autoriteti fetar dhe ai shteteror nuk bien ne kundershtim me njeri tjetrin, atehere nuk ka perse njerezit fetar te mos punojne njesoj si te tjeret per ceshtjen kombetare. Prandaj besoj qe rastet qe permend ti me klerin nuk jane te duhurat per situaten. Problemet lindin kur autoriteti fetar vihet perballe atij shteteror. Rasti i myslimaneve nen Esat Pashen apo edhe per Lidhjen, nqs ajo qe thote Godo eshte e sakte, apo problemet me islamin ne boten arabe sot, tregojne se jo pak here keto fe e refuzojne autoritetin shteteror.

Keshtu qe besoj se deri diku po diskutojme ceshtje te kunderta. Une absolutisht e njoh meriten e klerit sidomos katolik ne formimin e shtetit modern shqiptar (dhe vete teorikikisht i bie te jem nga familje myslimane, pra e them si i paanshem ne kete debat). Po nuk e di sa e forte do kishte qene veprimtaria e tyre nese perandoria nga e cila kerkonim te shkeputeshim do ishte ishte italiane e jo ajo osmane.

Endrity, nqs argumenti yt eshte flawed kjo vjen per shkak te faktit qe ti nuk koncentrohesh ne pyetjen origjinale qe po diskutohej ketu, dhe dashur pa dashur i ngaterron disa tema me me njera tjetren.

Me lejoj te kujtoj se debati ketu filloi nga nje glas qe beri ketu i Pakapshmi.

ai tha:

Sa per nacionalizmin shqiptar dhe natyren e tij, padyshim qe ai eshte anti-fetar ne pergjithesi e jo vetem anti-ortodoks, sepse fete abrahamike tradicionalisht ne mesin e shqiptareve jane anti-kombetare per nga vete natyra e tyre, qofte  si njesi indentifikimi, qofte si kulture, e qofte si menyre jetese.

I takon atij qe e thote dhe qe e mbron ate tezen te jape evidence per kete, sepse ai ka the burden of proof.

I kerkova atij dhe kujtdo tjeter qe e mbeshteste ate qe thoshte, dmth te jepte evidence se ku e mbeshteste ai kete 'perfundim' por 10 komente me pas, prape nuk po e jep njeri kete evidence. Jo se pres ndonje gje, fundja ketu jemi tek peshku.

Ti pastaj fute ketu dhe temen e fese ne pergjithesi. Kjo eshte ceshtje tjeter, e lidhur me ate te Pakapshmit, por duhet trajtuar vecante gjithsesi.

1. Lidhur me rolin anti-kombetar i fese abrahamike ne Shqiperi.

Se pari, fjala 'anti-kombetar' ka vetem nje kuptim, anti-komb, kundra kombit. Nuk ka te drejte as une as ti, ta shtremberojme kuptimin e saj. Mund te diskutohet nese eshte fjala per anti-nation-state por ne fund te fundit, anti eshte anti, domth kunder. Dmth i vetmi 'perkthim' i sakte qe i bej une tezes se te Pakapit, eshte qe ato fe, si me siper kane punuar kunder kombit shqiptar, ose ose, kunder shtetit shqiptar (nation-state). Duhet te bihem dakord per kete. S'ka terci e verci.

Se dyti, fe abrahamike jane Judaizmi, Krishterimi, Myslimanizmi, dhe Baha'i. Okay? Po e le menjane te fundit, se nuk i vlen.

Ti marrim me rradhe, te tjerat:

A ka qene Judaizmi kunder kombit apo shtetit shqiptar? As qe behet fjale. JO.

A ka qene Krishterimi kunder kombit apo shtetit shqiptar? E argumentova tek komenti i meparshem. JO

A ka qene Myslimanizmi kunder kombit apo shtetit shqiptar? JO. perkundrazi. Ka qene perandoria osmane kunder, por jo Islami per se (shiko komentin tim te meparshem).

Por edhe sikur te marresh si fakt ate qe Myftiu i Durresit nuk lejoi ngritjen e Flamurit te Pavaresise ne Durres, edhe sikur te pranosh qe islami ka qene kunder kombit dhe shtetit shqiptar, nuk mund te thuash qe te gjitha fete abrahamike jane anti-kombetare. Te lutem tani, nuk jemi CEZ-i ketu qe ia pret dritat tere fshatit pse nuk paguan Gimi i Hasijes.

Pra argumenti i atij ballistit dhe i joti nuk ka asnje baze.

2. Lidhur me muslimanizmin ne pergjithesi. Edhe ketu ti nuk paraqet evidence per ato qe thua. Une kam jetuar dhe punuar mes muslimaneve, ne Lindjen e Mesme (punoj ne industrine e naftes), ne Jemen, Kuwait, Oman dhe Qatar. Kam punuar me arab prej Arabise Saudite, Egjiptit dhe Turqise. E njoh shume mire fene muslimane prej tyre. Kam punuar edhe me plot Pakistaneze.  Po e them me plot besim:

Nuk eshte e vertete qe identifikohem me pare si myslimane sesa me kombin e tyre. Ne vendet e Gjirit (Gulf) ka nje patriotizem te fuqishem, dhe ata identifikohen me pare si arab se sa si muslimane, dhe arabet me egjiptianet dhe turqit nuk duhen me njeri-tjetrin.

Irakenet me Kuwaitianet nuk shkojne fare. Askush ne Gji, nuk i do ata nga Arabia Saudite me perjashtim ndoshta te atyre nga Jemeni, disa prej tyre. Ne Oman shoqeria eshte me liberale se ne Jemen dhe Kuwait. Nje Libanez mysliman me tha nje dite, kur isha ne Kuvajt: Arabia Saudite eshte ferri, ketu ne Kuvajt, eshte pregatitja per ne ferr. E kishte llafin per rregullat strikte.

Fola deri tani per myslimanet e te njejtit sekt, por ndryshimet jane edhe me te medha midis sekteve te ndryshme, sunni dhe shia. Shembulli per kete eshte Irani, Siria.

Dhe se fundi, nqs do nje arsye pse Lindja e Mesme nuk gjen qetesi, pervec rolit te Amerikes, naftes dhe Izraelit? Sepse Amerika dhe Izraeli shfrytezon konfliktet midis myslimaneve. Shiko luften ne Siri tani.

Keshtu qe e ke gabim edhe ketu.

Faleminderit!

 

 

Se pari paske problem me ruajtjen e civilitetit ne debat duke e cilesuar ate qe thashe une si glase e duke ironizuar me mua me thenien "argumenti i atij ballistit".  Se dyti argumenti i kam baze shume te forte, dhe kjo te ben ty te devijosh dhe te krijosh qe dordolec kashte te cilen e cileson si argumentin tim dhe pastaj rrekesh ta shkallmosh pa problem.

Sic te thashe me poshte kur flas per fete abrahamike si antikombetare flas per to ne teresine ideologjike te tyre dhe ne thelb e jo per raste specifike klerikesh e murgjish.  Qe te kuptosh kete qe them une, duhet se pari te njohesh natyren thelbesore te ketyre feve dhe ta kuptosh qe atyre ju intereson qe idhujtaret e tyre mos te identifikohen si mbas perkatesise etnike, sociale, ekonomike apo cdo perkatesie tjeter pervec asaj fetare.  Si shembull po te jap ligjin islamik mbi martesat nderfetare, i cili ndalon rreptesisht qe nje grua myslimane te martohet me nje burre jomysliman, ama i lejon nje burri mysliman te martoj deri ne 4 gra jo myslimane.  Ky ligj eshte bere specifikisht qe te coje ne rritjen e popullates myslimane dhe uljen e shkaterrimin e popullatave te tjera jomyslimane.

Oh puleesseee, dont be ridiculous.

Nuk ishte tallje, ishte humor. Pastaj, eshte mire te tallemi dhe qeshim me vehten tone nganjehere. Eshte shenje civiliteti.smiley

Nuk ke pse ofendohesh nga fjala ballist, nqs vertete beson ne kauzen e tyre. Une jam me partizanet.

Sa per glasen, me fal, por, nqs sjell ketu nje 'bombe' te tille, pa argumente, nuk eshte gje tjeter por nje glase. C'ti them tjeter une.

Te lutem, per te dhjeten here, sill argumente. E ke ti 'the burden of proof'.

Martesat? ... oh man, forget it.

Ta kam sjelle argument, ti thjesht nuk i konsideron ose i kundershton duke thene oh, man forget it.  Une s'kam ardhur ketu te te ndryshoj mendjen ty, por per te mbrojtur qendrimin tim.  Le ti leme te tjeret te vendosin se kush ka te drejte apo kush fiton.

Fjala ballist s'me ofendon, perkundrazi me nderon, por menyra se si e perdore ti nuk mu duk me qellim te mire.

Cfare argumenti ke sjelle. Sa e njoh une lindjen e mesme dhe vendet e gjirit persik, ti nuk njeh lagjen ku ke lere. Ta kam sjelle kunderargumentin te komenti per Endritin. Po ti nuk ke qef ta lexosh. S'ka problem, e di qe eshte pak i gjate...

Dakort, athere nqftse ata njerzit qe njef ti mbajne kete qendrim athere ata s'jane myslimane te vertete sepse si mbas fese te tyre cdo mysliman duhet pare si vlla dhe se i perkasin te njejtes ummah.  Ne fakt vete kurani i cileson te gjithe myslimanet si komb me vete. 

Kur thashe qe fete abrahamike jane antikombetare po flisja per fene si ideologji ne teresine e saj, e jo per individe te vecante si klerike apo murgj te njeres apo tjetres fe qe duke u bazuar nga shembujt qe dhe me siper kurre nuk e fune kombin para fese dhe besoj se ne realitet ishin vecse fetare ne menyre siperfaqesore.

I Pakapshem, kam hapur nje konkurs tek tregimi im, shihe te lutem pak. Adminet e rregulluan tregimin, futen ate origjinalin, se i pari ishte i jo i ndare mire. 

Nqs flet si ideologji, e ke akoma me shume gabim. E thashe edhe me lart, the burden of proof eshte mbi ty. Por ti akoma nuk po sjell ndonje fakt ketu te mbeshtesesh tezen tende.

Me lejo te sjell une per te kunderten.

Nga vete fjala, fe abrahamike, ketu behet fjale per Abrahamin qe pranohet nga cifutet, kristianet dhe muslimanet.  Fjala 'Abraham' do te thote: baba i kombeve. Historia eshte qe Zoti beri nje pakt me Abramin  dhe mori emrin Abraham. Ne baze te bibles (Gjeneza) ai eshte babai i kombit cifut.

Te gjithe librat e Torah-s i kushtohen formimit te nje kombi. Torah eshte nje liber qe tregon se si Zoti formoi kombin dhe shtetin, nation-state, Cifut. Nese e beson apo nuk e beson biblen apo ne Zot, kjo eshte tjeter gje. Por e gjitha Dhiata e Vjeter eshte historia e cifuteve dhe lufta e tyre per toke dhe formimin e nje kombi.

E kupton pra, qe edhe "ideologjikisht" nuk mund te jene ato fe kunder nje kombi te caktuar, e kunderta.

Pra as fete abrahamike dhe as mbartesit e tyre (kleriket me nje fjale) nuk kane punuar kunder nje kombi te caktuar.

Sepse po te kishin punuar, do te ishin zhkukur nga faqja e dheut nga kombet qe u formuan pas renies se perandorive. Plus, qe po te lexosh me vemendje, pjesen e komentit tim me lart mbi islamin ne lindjen e mesme, dhe sidomos ne vendet e Gjirit Persik, to ta kuptosh, qe nuk eshte e vertete fare ajo qe thua ti ne tezen tende te pambeshtetur deri me tash ne fakte.

 

Ne fakt kjo prova qe sjell ti funksionon ne favorin tim se provon pikerisht ate qe them une, natyren absolutiste te feve abrahamike dhe antikombetare. 

Abrahami si mbas cifuteve eshte baba i kombit cifut, dhe nqftse dikush kthehet ne cifut ai s'mund te jete edhe shqiptar sepse si mbas mitit te etnogjenezes se cifuteve babai i kombit cifut eshte pikerisht Abrahami, nje cifut dhe ne e dime qe kombi shqiptar nuk rrodhi gje prej abrahamit.

Pak a shume e njejta gje dhe me kristianet dhe myslimanet qe e konsiderojne "babain" e tyre gjithashtu, besimtar model, baba te kristianizmit e myslimanizmit, baba te Ismailit si paraardhes i Muhamedit etj etj.

Dhe sic e dime monoteizmi abrahamik ben pohime me vlere e absolute, dhe me aq sa dime ne kombi shqiptar s'ka asnje lidhje me abrahamin, dhe si i tille pranimi i ndonje nga ketyre feve abrahamike ne formen e saj reale e origjinale do te thot qe ti pranon qe babai i kombit tend eshte abrahami, i cili sigurisht ska asnje fare lidhje me kombin shqiptar.

 

JOooooooo, nuk e njeh mire as historine e kombit tend, as historine e feve abrahamike.

Te krishteret e konsiderojne abrahamin babain e kombit cifut, ashtu si edhe cifutet. Nuk ka baba te krishterimit.

Muslimanet e konsiderojne Abrahamin, si Profet te Islamit, jo si baba te Islamit.

There is no such thing as father of christianity or islam.

 

nqftse dikush kthehet ne cifut s'mund te jete edhe shqiptar.

Une kam nja dy shoke cifut lindur dhe rritur ne Shqiperi (ne vlore me sakte) dhe ata e konsiderojne veten shqiptar.  Po per cifutet gjermane ke degjuar ndonjehere?

Edhe njehere per tezen tende origjinale. A ke ndonje fakt, qe ndonje Rabi ka punuar kunder shtetit shqiptar?

nejse, e shoh qe nuk ke fakte, nuk lodhem me me kete teme. komenti im i fundit ky.

Ja kalofsh mire!!

 

Si myslimanet si kristianet e konsiderojne Abrahamin si patriark ne besim, me sakte patriark ne monoteizem.

Nqftse shoket e tu e konsiderojne veten shqiptare, athere ata duhet te kerkojne per renjet e tyre per te pare ne jane shqiptar si mbas te drejtes se gjakut.  Cifutet jane pikerisht grup entofetar.  Lexo me teper per kete gje.

Teza ime origjinale nuk ishte ashtu sic e parashtron ti, po meqe kerkoke klerike fetare qe kane punuar kunder shtetit shqiptar athere po te jap nje foto:

AutonomyDeclaration1914.jpg

 

Sa per faktet, une ti dhashe me se miri por ti me sa duket s'i perballon dot.

Duhet patur kujdes kur flitet per lidhjen pragmatiste qe shqiptaret paskan patur e kane me fene. Eshte bere si nje justifikim ky per t'i dhene pergjigje cdo lloj problemi qe lidhet me argumentet fetare, por mendoj se keshtu genjejme veten dhe deformojme historine dhe realitetin (dhe realiteti i perditshem te pakten flet ndryshe).

Eshte e vertete qe nga njera ane, duke konsideruar edhe pozicionin tone gjeografik ne pyken midis dy perandorive (asaj te perendimit dhe te lindjes) e me pas me ndikimin e pushtimit otoman, asnje fe nuk ka qene dominuese (sigurisht po te mos konsiderojme privilegjet qe mund te kishte feja e pushtuesit) e nuk ka zene rrenje, por nga ana tjeter nuk besoj se shqiptaret kane qene me shume apo me pak pragmatiste apo me shume apo me pak besimtare se popujt e tjere.

E deshmon kete trashgimia e lashte arkitektonike persa i perket objekteve te kultit kristian (ne trevat shqiptare) pjese e se ciles fatkeqesisht u rrenua gjate diktatures.

Arbereshet dhe kisha shqiptare ne Itali jane gjithashtu nje deshmi e gjalle qe shqiptaret kane besuar e kane qene madje edhe mjaft kembengules ne besimin dhe traditat e tyre fetare (kur kane patur mundesi sigurisht).

Patriotet tane me te shquar (sic u permend edhe me siper) jane te nje formimi dhe sfondi ekleziast.

Po si atehere, shqiptaret nuk paskan qene mjaftueshem besimtare?

Shpesh here ata qe mbeshtesin kete teori e argumentojne me lidhjen qe ne kemi me traditen pagane, por harrojne qe ne kete nuk jemi te vetmit. Mjafton te konsiderojme qe edhe vende shume me besimtare si Italia, (fjala vjen), vazhdojne te kujtojne ende edhe sot festa qe po te shkosh te humultosh origjinen, do gjesh edhe gjurme pagane.

Une besoj se gjykimi persa i perket kesaj teme eshte pakez i ndikuar nga realiteti shqiptar ne diktature dhe post-diktature, por historia eshte shume me e vjeter se kaq.

nuk ka pas lidhje te forta Ols. Nuk ka deshmi arkitektonike qe mund ta hedhi poshte ket. Referoju historise relativisht te re. E nderruam fene si asnji komb tjeter ne ballkan dhe e hoqem me te paren kur e tha dulla. Paganizmi eshte akoma me i perhapur ne greqi; ke grupe te organizuar paganesh qe festojne festat pagane e biles celebrohen dhe lidhjet sipas riteve pagane. Po ket nuk ke pse e sjell si shembull se nuk con uje ne ate qe po thua ti sepse ne fund te fundit, paganizmi nuk eshte ateizem, eshte thjesht qasje fetare politeiste

Referoju historise relativisht te re. E nderruam fene si asnji komb tjeter ne ballkan dhe e hoqen kur ju tha.

E vertete, por ti po e nxjerr kete te dhene jashte kontekstit dhe harron brutalizmin e paprecedent (te pakten ne rajon) me te cilen feja paraardhese dhe feja ne pergjithesi (jo besimi) i eshte ndaluar shqiptareve. Flas per shekujt e fundit.

Harron gjithashtu edhe mijra ikona e objekte te vogla kulti qe u nxorren nga gropat ku besimtaret i mbanin te fshehura prej vitesh, menjehere pas rilegalizimit te praktikimit te besimit ne Shqiperi.

Te thuash qe praktikimi i besimit ne Shqiperi ka qene i veshtire apo i pamundur, eshte nje gje. Te thuash qe Shqiptaret jane me pak besimtare eshte (per mendimin tim) nje mos-konsiderim i fakteve.

ols, eshte fakt historik dhe i pakundershtushem qe dhuna nuk qe faktori vendimtar ne nderrimin e fese. Dhune nuk perjetuan vec shqiptaret ne rajon, por ishin te vetmit qe nderruan masivisht fene dhe emrat. Nqse komunizmi nuk do kish gjetur mjedisin e pershtatshem, nuk do kish mundur kurre te bente ate qe beri.

Me vjen keq, por ne kete pike nuk e mendoj njesoj si ty ose ndoshta jemi informuar nga burime te ndryshme.

Persa me perket:

1) Dihet qe represioni i otomaneve ishte shume me i lart ndaj shqiptareve se sa ndaj popujve perreth. Kjo si pasoje e rezistences disa vjecare te Gjergj Kastriotit.

2) Dihet qe represioni i regjimit diktatorial te Hoxhes per te mbytur cdo lloj praktikimi fetar ishte nga me brutalet (burgosje, egzekutim i klerit) dhe shkoi deri ne praktiken e paprecedent te shembjes se objekteve te kultit.

3) Arbereshet ne Itali qe nuk kane njohur asnje nga keto lloj represionesh (edhe pse ne fakt kane qene nen trysnine e Vatikanit dhe shume vone riti i tyre u pranua nga Kisha Katolike) vazhdojne ende edhe sot te praktikojne fene e te pareve te tyre.

Naten e mire.

po s'ka problem Olso, nuk do jemi gjithmone dakort se edhe zorret e barkut perleshen me nj-tj - tha ai robi qe i kam harru emrin.

po me lejo te kembngul:

1) konvertimi masiv ka nisur shume me vone sesa renia e qendreses me Skenderbeun ne krye prandaj mgjse eshte trumbetu me te madhe, edhe kjo bie.

2) represioni nisi pas nji letre te hapur nga nxenes te nji te mesme ne Durres. Une jam i ndergjegjshem qe mund te kete qene e kurdisur po reagimi ka qene shume i vaket, kryesisht te katoliket ne veri (qe u persekutuan dhe me shume)

3) shume e vertete! as une nuk them se shqiptaret kane qene ateiste ne kohe te koherave. Por mbase ne Itali gjeten dhe mjedisin e pershtatshem. Se nuk jane arbereshet e Kalabrise fjala vjen me katolike se jo-arbereshet e asaj zone ose te jugut ne pergjithsi.

 

Naten!

O Mrroklle je totalisht out si zakonisht ne interpretimin e fjaleve te mia.

Pergjigja per ty eshte ne fund se ti nuk meriton me shume. Pjesa e pare eshte sepse nuk dua qe nje debat kaq i rrezikshem te ngeli pa u sqaru.

Sot per fat ri-pash filmin Ballkan Pazar. Dhe pa diskutim qe rasti i zhvarrimeve te Kosines eshte vetem maja e ajsbergut te ndyresive filo-greke qe ka bere Janulla ne Shqiperi, por edhe i gjynofeve qe i bejme ne vetes per shkak te delenxhillikut te disave (ne film kjo pjese jane kryesisht muslimane). Pra Janulla ka gjet shesh e ben pershesh. E kete shesh nuk ja japin ekskluzivisht ortodokset, biles midis tyre ai ka kundershtaret kryesore, por te gjithe. Perveç nje grupi te vogel njerzish qe jane shit me plot kuptimin e fjales, te tjeret ose nuk e duan ose respektojne aftesite e tij teologjike (per kete ai eshte pa diskutim i vetmi drejtues komuniteti fetar ne Shqiperi me formim solid). Une kam miq ortodokse qe jane vertete patriote e qe u dhemb shpirti per kete vend, po qe jane aq besimtare e nuk tolerojne qe t'u shash Janullen. Po a i ben kjo me pak patriote ata? Sigurisht qe jo. Ata thjesht injorojne disa fakte dhe e kane te veshtire te pranojne qe kane besuar te nje anti-shqiptar.

Sidoqofte une ngelem i bindur qe aleati me i mire i Janulles eshte mediokriteti i te 3 komuniteteve te tjera fetare te cilet jane per te vene kujen. Kete dhe ato teorite idiote qe shtron ti ketu i perdor ai per te mbajt ne rresht komunitetitn ortodoks. Gjeja me e ndyre qe ai ka arrit, eshte te ushqeje ndjenjen anti-muslimane te disa ortodokse. Pra te prishe harmonie fetare.

Tani qe t'i shkojme GOMARLLIKUT tend (me fal per termin e bute) deri ne fund, po bej edhe une ca pyetje.

 

Me qe shumica ketu themi se Berisha po e shkaterron Shqiperine, se po e shet per interesa personale, se po vret njerez e po na rikthen ne diktature, a duhet ne t'i kerkojme cdo anetari apo votuesi te PD-se qe te na jape prova per ta qujt shqiptar i denje. A mos keto sulme po vijne ere anti-veriore? A mos po dume te kthejme komunizmin ne qe shajme Berishen?

O Mrroklle tere keto qe ke shkrujt me lart jane argumentat mbrojtes tipike qe perdor çdo diktator per te shterngu rreshtat.

Sa per sulmet e mia ndaj atij plehres qe te paskan shqetesu kaq shume, une kam te drejte te kem bindjen time per te. Dhe ja ku po ta them qe do i pervishem ne te njejten menyre çdokujt, qe mundohet vazhdimisht te denigroje cdo gje pozitive shqiptare dhe kerkon te fusi frymen e ndarjes midis shqiptarve, qofte kjo veri-jug apo ndarje fetare. Kushdo kerkon te cenoje, si Janulla, harmonine fetare, qe une e shoh si nje nga pasurite tona me te medha, eshte nje kurve e Janulles dhe asgje me teper.

Siç jane kurva ata "myslimane", qe pasi e lidhin veten me disa personazhe qe drejtojne sot KMSH, te hudhen ne fyt sapo ti u kujton atyre se sot KMSH eshte uzurpu nga injorante me njohuri teoligjike qe s'bejne as per hoxhe katuni; hajdute qe abuzojne me pronat e KMSH e qe akuzojne cdo 6 muaj njoni-tjetrin per vrasjen e Salih Tivarit; fondamentaliste qe thirren per aleanca sa here i rrezikohet posti ndonjerit nga keta me lart. Te gjithe keta ama kane nje "merite", qe i betonon ne pozicionet e tyre, i bejne fresk familjes Berisha.

Une, po ta perseris, flas ketu ne emer tim dhe jo ne emer te tjeterkujt. Nuk kam ardhe as duke u prezantu me pozicionin qe ti te kesh te drejte te me kerkosh te flas ne emer te institucionit. Qendrimet e Presidentit Topi i ke pas ne faqen zyrtare. Peshku nuk eshte foltorja e Presidences apo diçkaje tjeter, por nje vend ku secili shpreh opinionet e tij. Kurse ti je aq i vogel sa qe per hater te freskut qe te ben ketu nje plehre, hap nje debat te tille kaq te rrezikshem. Zoti te ruajte o Mrroklle, po mu mos me lodh me koken se jemi shume vite drite larg njoni-tjetrit.

Une kam miq ortodokse qe jane vertete patriote e qe u dhemb shpirti per kete vend, po qe jane aq besimtare e nuk tolerojne qe t'u shash Janullen. Po a i ben kjo me pak patriote ata? Sigurisht qe jo. Ata thjesht injorojne disa fakte dhe e kane te veshtire te pranojne qe kane besuar te nje anti-shqiptar.

 

nuk e di interesat e kujt mbron , por ja qe je gabim 100% !

ata qe nuk pranojne t'u shahet janulla , une i njoh ashtu sic i njeh dhe ti - ata jane pro-grek e para  , ose injorante  e dyta .

 

Gjeja me e ndyre qe ai ka arrit, eshte te ushqeje ndjenjen anti-muslimane te disa ortodokse. Pra te prishe harmonie fetare.

Po si dreqin vetem kaq "pak" deme na paska sjelle ne ai mut muti ?? (mender jush )

ps. asnje gje personale , thjesht se per kete ceshtje kam punuar dhe punoj.

 

O Elba, qe te kuptohemi, ka shume njerez qe jo detyrimisht ja faturojne atij sjelljet apo qendrimet e disa njerzve qe varen nga ai, si ne rastin e priftit te Kosines. Jam dakort qe kjo sjellje eshte infantile, por nuk ke ç'i ben, perveçse te vazhdosh te tentosh t'i bindesh.

Nga ana tjeter njerzit kane lidhje me fene persa ata shkojne ne kishe. Per fat ka mjaft prifterinj shqiptare qe nuk perçojne frymen e Janulles (mos u lodhni kot se nuk denjoj me ja thone emrin te plote) kshu qe edhe besimtaret nuk marrin ndonje mesazh anti-shqiptar ne kishe. Eshte shume e veshtire qe keta t'i bindesh per aktivitetin anti-shqiptar te Janulles. Une ate e konsideroj si rrezikun me te madh per shkak te zgjuarsise se tij qe e diferencon nga Bollanot e Dulet. Ai nuk "kruhet" fare ne zona me te pa interes si Tirana, Durresi, Elbasani, Fieri, etj. por perkundrazi aty hiqet si engjellor dhe viktime e muslimaneve qe duan te zhdukin ortodoksine.

Prandaj eshte shume e veshtire per t'i bind disa e gjonat nuk duhen pa bardh e zi.

ok kuptova . deri ketu jam dakort .

per 1 fije shpetoi Lizandri

ja edhe br3dharakun e kemi minute taker

he?

eeeh...

Ka te drejte mroklla ktu. Ky tipi saraci me aq sa kam pa un ktu esh shum skuth. Bo kot si patriot po nga mrena eshte anadollak i thek. Doli para ca ditesh te topshow, vetem ky kontrapedal, i bezdisi te tere aty qe e shifshin boo ca o ky ufo. Tipik skuth tirone. Kan i fjal labt per kshu robsh me dy fytyra: skupidhje. 

Ndigjo, Saracin nuk e njof. Te debati te Top Show ne lidhje me filmat ku shqiptaret paraqiten nga nje kendveshtrim i caktuar isha dakort me Saracin. Me erdhi keq qe nuk e artikuloi pak me shume lidhjen art-krim. Po prisja qe tu kujtonte te tjereve ne panel per lidhjen e letersise dhe antisemitizmit (Tregtari i Venedikut i Shekspirit. Veper arti por qe i  ka sherbyer antisemitizmit me mire se 100 Hitler). 

Saraci eshte nje nga te paktit ne mos i vetmi qe ketu vjen me emer dhe mbiemer. Vetem ky fakt duhet te te bej ta mendosh de nje here karakterizimin e tij si "skupidh". Nga ana tjeter labet kan edhe nje fjale per aa qe hedhin gura prapa ferrave si puna jote... Lamash. 

O daku un skam marr persiper as parti as programe kshu qe skam pse dal me emer. Mu smpelqe skuthlliku edhe e thashe sade menimin tim, i pelqe a si pelqe atij. 

Cfar hilokrizie shqiptaret po u tremkan se neper kisha po folet Greqisht. Nga ana tjeter te kerrcet arabishtja me autoparlant mu ne mes te Tirones!!!

Poshte Hipokritet e cdo krahine dhe te cdo feje!!!

Per sa kohe qe veshet e shqiptareve perdhunohen nga arabishtja me autoparlante, ska goje te flasi njeri!!!

 

Arabet skane pretendime territoriale ndaj Shqipnise me lal

Greku po te thote qe atz ku flitet Greqisht eshte greqi.kurse me myslimont nuk eshte ky problem

Kufite e shqiperise jane kufijte me te sigurte ne Ballkan. Fli i qete! Nga ana tjeter veji men pak atyne plenave toksike italione qe po zhduken ne Shqipni. Aty te vje e keqja. Dhe plenave deren ja hapi njoni nga fisi shqiptare i Berishajve. 

Kjo nuk justifiko gjo! Fakti qe rreziku qeka pak me i vogel, nuk do te thote qe s'o rrezik.

Po ne Medrese pse duhet te mesohet turqisht?

Roni po pse kalon ti nga njeri problem ne tjetrin kur nuk e di opinionin tone?

kush tha se shqetesohemi vetem per janullen?

mos u nxitoni kur flisni , ka shume per te diskutuar ,

 

Beju kete pietje memedhetareve qe po u pervelohet shpirti nga meraku.Nese ne kishe flitet greqisht, dhe shqipot nuku dine greqisht.Atehere si mund te greqizohen kur nuku e marren vesh per cfare flitet atje?Nje nga shpjegimet sepse islamizmi nuk pati ndikim eshte se lutjet beheshin ne arabisht dhe njerezia nuk merrnin vesh per cfare flitej. Pastaj grek s'te ben njeri me zor .nese nuk  ke qejf cfare behet ne kishe mos shko dhe lere janullatosin me shoke te flasen me vete.shqipot nuk eshte se nuk rrojne dot pa shkuar ne qishe.Pastaj meqe e paskan kaq merak  asnje nuk i pengon keta patriote te medhenj te mbledhen leke te ndertojne kisha , te mesojne prifterinj safi shqiptare e te ndertojne nje kishe ortodokse puro shqiptare si ua do e bardha zemer.

Beju kete pietje memedhetareve qe po u pervelohet shpirti nga meraku.Nese ne kishe flitet greqisht, dhe shqipot nuku dine greqisht

 

e ke pyt najher veten se mbase shqipot jane te interesuar te degjojne fjalen e zotit? dhe meqe nuku e kuptojne ne ger-ver-qisht kerkojne me te drejte qe t'u kendonet ne shqip?

did I heard that right ??

arabet skane qellime territoriale, ato i kane te nje standarti me te larte , islamizimin total te shqiptareve duke nis nga aeroportet si ai i Kukesit e deri te femijet me shami ne koke -allahu te shpefote mind you ! 

nuk ja mohojme dot kete

u did heard that right

fakti qe jeni me nick names dhe pas kompjuterit nuk ju jep te drejte te ofendoni.

te shkruani sipas qefit po , ama duke ia bere qefin vetes

Ka ardhe koha qe te gjith ne shqiptaret te nderrojme fete, un them te behemi protestante . Myslimanizmi ska vend ne Europe , ortodoksia eshte feja e "amikut "Serb/grek kshu qe them qe do ishte e veshtire per shum shqiptare ta perqafonin sidomos shqipot e ish jugosllavise, plus qe per mua personalisht nuk eshte terheqese.katoliket kam pas simpati po me kto rastet e pedofilise nuk eshte shum terheqese.kshu qe Protestante do ishte ideale eshte feja e shteteve me te perparuara ne bote dhe do dallonim nga mostrat qe na rrethojne.

?  

Romaket e kane perdore kishen per leverdi monetare dhe politiko-pushtuese. Arabt e Turqit po ashtu. Spanja dhe Anglia ne te njejten formule. Sic po ben dhe Serbia me Greqine ne keto kohe.

Anglia ka Anglican Church, keto e kane shpike kete church per leverdine e vet per te nxjerre jasht loje Vatikanin.

Dy menyra jane per Shqiptaret: ose te behemi te gjithe ateista dhe te respektojme atdheun. Ose te shpikim nje tip feje Shqiptare me pjese te marra nga te gjithe fete qe Shqiptaret kane.

protestantet jane ata te cilet zgjodhen te largoheshin nga Papa per shjkak te abuzimeve te udhehequr nga Martin Luther me  krishterimin por e hapen e bene me njerezor.  jane model shume i mire per shqiptaret. 

sa per janullatosin , dihet qe eshte grek, dhe qe qellimi i tij eshte strukturimi i kishes ortodokse shqiptare per tu vene ne sherbim te ortodoksise bizantino-greke , qe jane ca te cmendur qe besojne akoma se so ringjallet bizanti dhe konstandinopoja do behet Roma e tyre. 

Dhe keto i di dhe BUFI. 

pislliku qendron tek shteti yne qe i lejon keto gjera. Cfare prisni ju te ngrihen besimtaret e te bejne si duan vete? Shoqeria shqiptare eshte organizuar me shtet e ligje. edhe pse shteti nuk funksionon per shume gjera e ne shume drejtime, perseri ai eshte i fuqishem si pasoje e derivimit nga shteti monist, e qe ti mbyte keta zera qe dalin kunder tyre , pra kunder interesava se pushtetareve.  fakti qe shteti nuk funksionon sic duhet nuk do te thote qe eshte aq i dobet perkundrazi do te thote qe eshte vene nen interesin e pushtetareve dhe jo te ligjit e se drejtes.

persa i takon ortodoksise shqiptare , nuk ka nevoje qe te flasim ketu per te e per patriotizmin e saj. ka plot shembuj per ta, qe  nga fan noli, papa kristo negovani, asdreni, petro nini luarasi, kostandin kristoforidhi etj me rradhe. 

 

Modeli i Martin Lutherit eshte i vlefshem jo vetem per fe, po mbi te gjitha per politiken. Me pak fjale ai tha qe pushteti absolut korrupton, e kur korrupton ata qe gjoja punojne per zotin imagjino te tjeret.

Prandaj levizja e tij konsiderohet si nje nga fillesat e teorise politike moderne, sepse kerkoi kontrollimin dhe limitin e pushtetit per njerezit ne krye te nje sistemi, qofte ky edhe fetar.

 Eshte shume e vogel Shqiperia, per  ta ndare ne dysh dhe  gati e pamundur, per ta ndare  ne ...katersh.Te  gjitha fete e importuara kane synuar per  ta ndare Kombin Shqiptar ne katersh.Lidhja greko -serbe, jo vetem ka  synuar, por ka luftuar e lufton, per ta parqaitur Kombin shqiptar si  nje bashkesi etnishe.Kisha greke duke qene ne zemer   dhe ne tru te  shtetit helen, eshte e historikisht e perbetuar per  ta ndare truallin shqiptar bazuar ne harte besimi e perkatesie.Kete rrezik historik, rilindasit tane te medhenj, ato figura qe fatkeqeisht nuk po permenden, ne shumice te perkatesise se besimit  ortodoks, e parandjene dhe ju  kundervune.Merita e madhe  e tyre eshte ne dy  drejtime themelore.

1.Ne unitetin mes besimeve

2.Ne hedhjen e bazave te  gjuhes se njehesuar.

  Eshte merita dhe dhurata me e paçmuar e atyre burrave, vlera  kombetare - harmonia mes besimeve.Eshte perpjekja e Titanit Noli qe u vesh prift, per ta bere autoqefale kishen ortodokse

   Eshet largpamesia e atij burri dhe e te  tjereve si ai, qe mesoi  edhe ne moshe te madhe, per ti bere te flisnin shqip kreveprat e letresise botrore.Dhe e ngriti nivelin e   Gjuhes Shqipe, ne Gjuhe Akademike.Te atille sa qe edhe sot pas 100 vitesh, tellallet e ndarjes ne dysh, nuk po arrijne ti heqin apo ti  vene asnje pike nje germe te veteme.....    

   Eshte  djallezore perpjekja per ta paraqiur  gjithe te  keqen tek nje  e keqe e njohur qysh ne hapat e para te perpjekjeve per   shtetformim, tek perpjekjet e kishes  greke per ndarje.Nuk  e kemi  aty te  keqen sepse ate e kemi  patur te  ditur me kohe e me vakt.Pra nuk e kemi  as tek Janullatosi, si primat  i kishes ortodokse shqiptare.Kot fare e pergojojme kete  burre me nje formim te jashtezakonshem.Ai kryen me devotshmeri  nje  detyre te  vene prej  struktures se tij.Ne shajme punen e shkelqyer te nje ofiqari  politik,  vene ne synim te objektivave te shtetit grek, mbi  nje institucion religjoz tonin.

 Shahet puna e perkryer  e tjetrit, nga qe kemi  perfaqe te zeze punen tone?  Nuk eshte e udhes kjo qe lodhen ..disa te  paditur

   Si  asnjehere  ne  keto 100 vite nuk kemi  qene kaqe ne sherbim te programeve 200 vjeçare  te atyre qe e duan kombin tone te ndare  ne  katersh, se ne dysh e ndau salihu....

Burri me formim te jashtzakonshem eshte akuzuar nga jo me pak se nje nga historianet tane me me peshe se jo vetem eshte emeruar ne emer ne krye te kishes ne kundershti me kanonet e Patriarkatit, ne kundershtim me statutet e hershme te KOASHit qe percaktonin rreptesisht se primati i saj duhet te jete me kombesi dhe shtetesi shqiptare, ne kundershtim me propozimin e Peshkopates Ortodokse Shqiptare te Amerikes qe i kerkonte Patriarkatit te emeronte nje egzark qe nuk ishte as serb e as grek dhe i cili mbasi te kishte rimbekembur kishen dhe mbasi te zgjidhej kryepeshkopi shqiptar te largohej nga detyra, dhe me se fundmi ne kushdershtim me vete frymen e kishes si kishe kombetare shqiptare e themeluar si kundershti ndaj kishes ortodokse greke dhe metodat asimiluese e greqizuese te saj ndaj popullates shqiptare ortodokse (por jo vetem) dhe truallit e kultures shqiptare, por dhe qe i eshte bashka ngjitur nje marreveshje te filogrekeve e vorioepirtove qe shkel rende kushtetuten shqiptare dhe cenon sovranitetin dhe integritetin territorial te saj.

Veten tone ne duhet ta shajme padyshim, por kjo s'do te thote qe Janullatosin ta leme menjane te perfundoje punen e tij te perkryer.

   Veprimet qe shkelin rende Kushtetuten ...e Shqiptareve, kurre nuk mund te fajsojne nje te  huaj edhe pse shume,"... eshte akuzuar nga jo me pak se nje nga historianet tane me me peshe..." 

GRAVA keta jan qen bij QENSH, sa here ju eshte dhene mundesia te hidhen ne veprim jane hedhur. Faktet jane kokforte.

UNE SE KUPTOJ PER CFARE FLITET?, HARRONI TERE QE SHTETI ESHTE LAIK.! UNE PERSONALISHT JAM ATEIST I LINDUR NE NJE FAMILJE 100% ORTODOKSE NE SHEKUJ, NUK E KUPTOJ PERSE I INTERESON NJE SHQIPTARI CFARE KOMBESIE KA NJE KLERIK FETAR.. CDO LLOJ FEJE ESHTE NJESOJ SI NJE SHOQATE (CLUB) PO TE DUASH ADERON PO TE MOS DUASH NUK ADERON, CFARE  ROLI KANE FETE NE JETEN PUBLIKE ISTITUCIONALE???? ASNJE !!! ATEHERE PSE E VRISNI MENDJEN ??.

Kisha autoqefale shqiptare eshe institucion kombetar sepse si kishe ortodokse ka karakter kombetar. 

CFARE LLOJ ISTITUCIONI?? NE CFARE NDIKON NE JETEN PUBLIKE TE VENDIT? QEVERISEN? APROVON LIGJE? GJYKON? VETEM NE SHQIPERI BEHEN KETO DISKUTIME, KETO DISKUTIME MUND TE VLENIN NE QOFTESE DO ISHIM SHTET DISA SHEKUJ ME PARE.. POR JO SOT, PROBLEMI ESHTE SE NE SI MENTALITET JEMI DISA SHEKUJ MBRAPA. NE NUK NJOHIM SHTETIN DHE ISTITUCIONET POR NJOHIM VETEM PUSHTETIN !! ERDHI ZOGU, ERDHI ENVERI ERDHI NANOJA ERDHI SALIU..... KESHTU GJYKOJME NE, SALI BERISHA KUR U BE 21 JANARI FJALE E PARE QE THA ISHTE "NUK I BENI DOT GJE SALI BERISHES JUVE",, DHE NUK FOLI FARE PER ISTITUCIONIN.. KETA JEMI NE.. MESJETARE !!!!

Mesjetare jemi, shiko si bertasim.

peshk i egër 1zot e mer vesh kush e ka pru ktu

Uli germat o shoku se s'kemi moshe per germa te medha, apo te eshe prishur kompjuteri? Dhe qetesohu pak dhe merre shtruar a derbardh se s'behet qameti. 

Tani do flasim per temen ne fjale apo edhe per menyren se si shqptaret qellojne me tulle macin e zi?  Qendroji pakez temes, perndyshe duket sikur je i frustruar dhe ke problem me shoqerine shqiptare dhe nuk di te gjykosh me gjakftohtesi. Kisha ortodokse, jo vetem ne Shqiperi por ne cdo vend te botes ku ka kishe ortodokse apo protestante ka karakter kombetar. Nje komb nuk ka vetem institucionet e Republikes, ka edhe instiucione shoqerore, si folku, traditat por edhe kisha te cilat mund te mos kene ndikim ne aspektin ligjor (megjithese ne shume vende, GREQI psh KANE) por rregullohen me ligje dhe kan nje funksion ne dobi te shoqerise te ciles i perkasin, dhe shoqeria nuk mund te jete indiferente ndaj nje institucioni me peshe si kisha.

Ne rastin tone ka dy probleme.

1-) Kisha autoqefale shqiptare e krijuar ne kushte te jashtezakonshme si mjet mbijetese i shqiptareve ortodokse ne perkatesine e tyre etnike, gjuhesore dhe kombetare ka si rregull numer nje pasjen ne krye te nje peshkopi shqiptar. Pra nuk eshte pune gjykimi, eshte me STATUT.

2-) Peshkopi eshte grek, pra i perket pikerisht asaj rryme kunder te ciles u krijua vete kisha autoqefale shqiptare, dhe po punon po per ate synim qe kisha autoqefale shqiptare u krijua te luftoje. Indentifikimin dhe blerjen, jo vetem materiale dhe fizike, por edhe shpirterore te shqiptareve ortodokse, pak a shume ti ktheje ne shpirtra te gjymtuar si arvanitet.

 

Per te tjerat pastaj me gjej ti mua kush vend ne bote ka ne krye te kishes kombetare nje njeri qe i perket nje rryme armike, raciste dhe shfarrosese ndaj popullsise te atij vendi?

 

smiley !!!!!!!!!!

une cuditem me ju se shoh qe qe te gjith po shkruani dhe jetoni ne vend te civilizuara, si mund te arsyetoni ne kete menyre, nuk e kuptoj.. me duket se shqiptaret qe jane ne shqiperi jane me te shekullarizuar se ju... kot po ju them mesjetare, megjithate po ju them kete: kisha ortodokse, komuniteti mysliman apo kisha katolike etj, ne shoqerin shqiptare vlejne sa LGBT psh, shteti i konsideron njesoj ketu,, biles shume shpesh i diskriminon dhe ju mohon disa te drejta themelore te tyre,.. po ju ngateroni fene me nacionalizmin, ortodoksve, ktolikeve, myslimaneve( kleri dhe besimtaret me zjarrte) shqiperia, greqia.,italia,arabia... nuk ju intereson fare, ju interesojne shpirtrat e shqipetarve ,grekeve etj.. Por problemi eshte se ne kishe e xhami shqipetaret (max 50% e tyre ) shkelin a nuk shkelin 2ose 3 here ne vit.. atehere m shpjegoni ju cfare pushteti ka kleri ortodoks ne shqiperi?/

mjaft se nuk jeni duke bere debat konstruktiv !!

Nqs nuk je ne dijeni te komplotit grek nepermejt petkut te kishes ( dhe shume njerez nuk kane si ta dine kur behet fjala per "Zotin" ) mos u nxitoni zoterinj.

Nqs jemi mejsetare filloni pas ndergjegjesimit te beni dicka konkrete .

Punoni vullnetarisht ne emer te ceshtjes kombetare , kudo qe te jeni. Nuk duhet shume kohe , as shume pune , duhet deshire dhe vullnet qe bashkarisht te bejme dicka .

Cili eshte virtyti yt per t'i dhene vullnetarisht kombit , popullit shqiptar nje ndihme te sinqerte , qofte edhe minimale ( jo monetare ) .

Une besoj se ndihma e pare do te ishte , duke mos urryer njeri-tjetrin , duke mos urryer te qenit shqiptar .

urrejtja dhe percarja shkaterrojne te gjitha virtytet qe mund te kemi .

Duke i thirrur njeri-tjetrit kafshe , nuk do te mund te arrijme tek njerezimi , as te kombi.

Ne shqiperi nuk egziston ceshtja KOMBETARE.. une e kuptoj qe mund te kini 10 vjet pa shkelur ne shqiperi dhe info nga tv e internet, por realiteti ne shqiperi eshte ndryshe, .. 50% e shqiptareve jane pa pune ku roga mesatare nuk eshte as 300 euro(dhe indeksi i cmimeve eshte i = me italine), dhe mbi te gjitha +70 % e te rinjve 18-30 vjet jane pa pune( keto shifra jane me negative se te egjiptit dhe tunizise) shume shpejt do jemi ne krize energjetike dhe borxhi per 2 vjet max  do kaloje 65% te PBB( dmth si 160% i PBB se Greqise), plus pa dyshim dhe sot po ndodh kjo gje do kete nivelin me te larte te kriminalitetit ne europe,, ceshtja pseudonacionaliste eshte mjet i vjeter i politiks per te fshehur keto te verteta...

 

Ne Shqiperi  EGZISTON CESHTJA KOMBETARE !!!!!!!!!

MJAFT FOLET NE GJUHEN SHQIPE KUNDRRA GJUHES SHQIPE DHE SHQIPTAREVE !!!!!!!!!

ceshtja pseudonacionaliste ??

e perse qekemi pseudonacionaliste se t'u prek ty buka gojes siguruar nga janulla??

ne te kundert urdhero me shpjego perse ti pikerisht ne temen qe ka lidhje me janullatosin sjell mes nesh komente te tilla  jasht teme  smiley     - dhe na kujton  sa te varfer jemi ??????

e se si do perfundojme ne "baze te parashikimeve " te tua me keq se greqia  qe me siguri po ta shohesh se shumica nuk jane dakort me ty , athere do fillosh te thuash qe duhet t'i drejtohemi Zotit dmth do te dalesh prap te Janulla i cili i quan te paudhe nacionalistet e "pabuke "  ,  dmth si the dhe vete ti - pseudonacionaliste .

apo do nderrosh mendje se ta hoqa kete variant ??

 

Degjo more zoteri a ca je ti se internet hesapi ........nqs ka burra si puna jote qe perhapin panik se Shqiperia do perfundoje si Greqia dhe perdor varferine si mjet per te shtypur akoma me shume frymen nacionaliste mes shqiptareve nuk e diskutoj qe detyren si pro-grek je duke e e bere ne menyren  me dinjitoze te nje spiuni dhe percaresi .

Po ne te njejten kohe po te them se njoh burra qe si kan vdek akoma Shqiperise , bile jo vetem burra por edhe shume djem e vajza nacionaliste , dhe po tua thuash ne fytyre kete qe the me lart mund edhe te ikje me vrap

po a do fshiheshe dot ??

ah po ne internet , ktu po

Ka pak rendesi ne Janullatosi eshte i huaj apo jo.  Kjo nuk percakton fajesine apo pafajesine e tij kur si kre i nje institucioni kombetar shqiptar qe veprimtarine e vete e ka brenda kufijve te RSH-se, ben thirrje, mbeshtet deklarata e kryen veprime qe cenojne sovranitetin dhe integritetin territorial te RSH-se.

Me qe shumica ketu themi se Berisha po e shkaterron Shqiperine, se po e shet per interesa personale, se po vret njerez e po na rikthen ne diktature, a duhet ne t'i kerkojme cdo anetari apo votuesi te PD-se qe te na jape prova per ta qujt shqiptar i denje. A mos keto sulme po vijne ere anti-veriore? 

 

 

nje anetar apo votues i pd-se, ne ndryshim nga ortodoksi im hipotetik, ne fakt e ka bere aktin personalisht-duke votuar per pd-ne, ose duke u antaresuar ne pd.

nje ortodoks, thjeshte lind ne nje familje ortodokse, pa 'faj' te tij, dhe ne menyre pasive, pranon si legjitime hirearkine e kishes se tij, sic pranoj dhe une, ne menyre pasive kryemyftiun e tiranes.

 

kjo eshte kaq elementare.

Shqiptar i denje-qe e meriton te jete shqiptar, eshte e dyta "code phrase" qe i shkon shume ketij diskutimi.

I pari, ishte "potential traitor". smiley

Mutually exclusive, si e perkthejme shqip neve? smiley

 

nejse, une pergjigjet i mora. me perjashtim te nje pyetjeje

 

 

p.s. , belul, po t'a lexosh kete postim.... e pe si kerceu saliu -si rrush gjimnazisti- dhe na njoftoi qe pavaresia nuk eshte shpallur ne vlore, por ne durres?  smiley

ke fryma t'a kisha dhe per shembujt qe me kerkoje, mik i nderuar. 

Je qeloooz tiii?

Mire ta bejne qe te kryqezojne se ti paske harxhuar parate e taksave tona per propogande ballisto-fashiste smiley

Biles ndava veç paret qe vinin nga taksat e disave dhe me to ndertova nje makine qe te kthe ne kohe e shkova u bona ballist para na 70 vjetesh. Ke inaaaat tiiiiii!

Shyqyr qe une personalisht nuk paguaj taksa ne Shqiperi.

Presidenti sipas kushtetutes eshte kryetar i KLD , dmth ka ne dore emrimet e shkarkimet e gjyqtareve.Ben mu fakti se sistemi gjyqesor eshte i korruptuar.Janullatosi ua pati fajin zoti keshilltar qe nuk ishit ne gjendje te luftonit korrupsionin ne drejtesi?

Janullatosi dhe Greqia i tredh mire politikanet tane - keta kane fuqine e mullinjve te eres , dhe kete mos ja moho Alba

Per ca flitet ketu. SHqiperia greqia dhe te gjitha vended e ballkanit kan te njejten te ardhme ekonomike. Kush popyet per fen. 

 

Besoj
Vanë mënt e mija vanë!
Një mejtim më prishi trutë:
gjithë profitët pse janë
ja Arapë, ja Çifutë?
Pse s'ka profitë të tjerë?                       Çajupi
Këtë s'e kupëtoj dot...
Gjëra q'u bënë njëherë,
pse nukë bënen dhe sot?                            Çajupi                                                                                                               Shkrimtar, veprimtar i Rilindjes Kombëtare                                                                             Gjëra që s'i kupëtoj, -                                                                                               mos u habitni me mua, -
ndë duhet që t'i besoj,
do t'i besoj dua, s'dua.
Do të besoj Shën Marinë,
këtë grua të bekuar,
e cila polli Mesinë
me Frymën e Shëntëruar!
Do të besoj, or të mjerë,
Krishti vdiq (gjë e vërtetë),
dhe, që të mos zëmëroni,
besoj q'u ngjall prapë vetë!
Si gjithë besoj dhe unë
sa shëntorë kanë qënë,
po besoj dhe tjatër punë,
besoj që mëndja na ka lënë!

Të krishter o kokëthatë

besonje ju që s`e patë

se ata që e patën parë

s`e besuan, po e varë.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).