Një incident jo i këndshëm ndodhi me peshëngritësin me origjinë shqiptare, Pirro Dhima, teksa doli nga salla ku sapo kishte votuar pro anulimit të Fondit të Gazetarëve, gjë kjo që ngjalli reagimin e dhjetëra gazetarëve që ishin mbledhur aty.

Ata e kanë përbuzur atë dhe madje filluan edhe ta ofendonin! Ndër thirrjet e tyre përbuzëse ishin “Alvane, alvane (forma përbuzëse e greqishtes për të thënë shqiptar), grek nuk do të bëhesh kurrë” si dhe “Turp, turp, të bëmë njeri, kurse ti na heq bukën e gojës”.

Shkruan e përditshmja kosovare Koha: “Një arsye tjetër, e cila shkaktoi zemërimin e gazetarëve dhe shumë qytetarëve të tjerë grekë, që ishin të pranishëm aty, ishte fakti se Pirro Dhima votoi pro të gjitha masave shtrënguese të qeverisë së koalicionit, ndërsa kohët e fundit flitet dhe për një “flirt” të tij me partinë e Demokracisë së Re, ndërsa ai është deputet i zgjedhur i partisë së PASOK-ut”. Re.Pu.

53 Komente

Si vete kjo pune, ketej i thone grek i poshter, andej alvane.

morali i fabules: kush nderron flamuj, ne fund mbetet pa flamur fare.

Pirrua qe nuk kalonte dot klasen ne shkollen e mesme bujqesore te kombinatit , qenka bere deputet ne parlamentin grek?

smiley e forte kjo smiley

ndersa ti e shkreta punon ne fatori per fai dalla

IDIOT.

E ku o lajmi ktu?

   Lajm per neve eshte fakti, qe kur nje shqiptar, prej Progonatit  te Laberise, si ky Pirrosaqi, konvertohet ne grek, bind edhe vete  dreqin se ai  eshte jo prej  gjaku  lab, por i formuar  prej nje mase ...plasteline.Ate pa asnje habi e shef  te  bredhe jo vetem ne cilendo  parti  te grekut, por  bilez mundet ta  beshe edhe "rakete" ...per  ta derguar ne ...filifistun!

Pake te duket  ky,  si haber, per hyneret  e Pirrosaqit ?

Me sa di une ishin himariote .

“Alvane, alvane (forma përbuzëse e greqishtes për të thënë shqiptar) ... Nuk eshte forma perbuzese e fjales shqiptar por forma thirrese , thjeshte gramatike smiley . Sa per Pirron te mbaje peshen e zgjedhjeve te bera sot e mbi 20 vjet smiley

Sorry Pirro, po njerzit pa shtylle kurrizore i shkelin te gjithe me kembe.

ne vitet 92-95 ky njeri ka folur shume keq per shqiptaret,arriti deri aty sa te thoshte qe kur luante per shqiperine qellimisht nuk fitonte vendin e pare,qe te mos ngrihej flamuri shqiptar dhe himni.

dukej ashiqari qe ashtu e kishin mesuar dhe paguar,por ne perpjekjet e tij jeniceriste per tu bere me katolik se papa e 10-u muhabetin,e u be fytyre e urryer .

i ngjashem me te ishte dhe peshngrites gjeorgjian,kakashvili i sili mori 4 medalje olimpike,por nuk e shau kurre vendin e tij.

e bene deputet me pasok-un se mos sillte ndonje vote ''bollanosh''.

 

nese i ka thene vetes grek eshte grek. nese nuk don te jete shqiptar, nuk ka asnje pike gjak shqiptari. gjaku ndrrohet ... dhe nuk eshte gjaku qe te ben shqiptar pa qene me pare ideja se kush je. ky nuk eshte pjese e shqiptareve dhe me mire qe nuk eshte. ky dhe te gjithe kombmohuesit jane si kanceri dhe duhen luftuar si kanceri. edhe kanceri qelize e trupit eshte, po nuk thuhet se njeriu vret veten. ky dhe te gjithe si ky, Spiromilo, Zerva etj.,  qe sillen ne Tirane si homogjene, et., jane si qelizat tona kanceroze dhe nuk meritojne as te permenden. por ky trajtim qe i bene ata qe e perdoren kaq me efikasitet eshte nje shembull i qarte se katundarit, edhe kur e bejne dhender, ia kujtojne eren e bajgave sepse e ka ne fund te opingave. 

O Pjero, na gjej nje dermon se si mas na 15-20 vjetesh, Berhami te bohet deputet dhe Zvicrra te kete krize financiare (ne i bi te na kete more lumi fare, po humor po bojme). A do i therrisnin gazetaret zvicerrione atij "Maxhup maxhup!"

 

jo ja kan bere shume mire dhe ishalla me kete sebep po zejne mend alvanet e tjere

Ia kanë bërë mirë? E ku qëndron "e mira" që një qënie jokurrizore e kanë quajtur "shqiptar"? Përkundrazi, kanë bërë shumë gabim. Ai është pjesë identike e tyre, qënie jokurrizore që deri dje ishte Hero dhe Gjenerali i VorioEpirit dhe e bënë edhe deputet. Kurse tani na qenka "shqiptar"? Jo, jo, ai është grek safi. Ta gëzojnë Gjeneralin, Vorioepirin dhe vemjen-deputet.

Seriozisht me vjen shume keq per shume shqiptare qe emigruan ne Greqi . Nuk flas per Pirron.

Kam parasysh tipat e kthyer ne Nikoleta dhe falenderoj Zotin qe Greqise i doli tymi ,sepse shumica  e ketyre shqiptareve ishin ne gjendje asimilimi .

Sa per Pirron , vazhdoni shajeni e kenaquni , bile do ta shajme akoma me shume se vetem keshtu do ta besoje opsionin qe po jeton tani per tani .

Nuk eshte me e nevojshme te shahet Pirroja, vete egzistenca e tij perben sharje tashme per te ne konditat qe ndodhet.  Keta gazetaret permendjen e kombesise te tij te vertete sigurisht qe ja bene me qellimin per ta share.

piro bythq''' ,mendonte se do behej i lavdishem ne greqi duke u shtirur si grek

shumë keq e pësoi Pirro Dhima, jashtë mase keq. Shteti grek e ka bërë kampion olimpik, i ka dhënë grada në ushtri, një pension të përjetshëm, e ka bërë deputet ... dhe... të gjitha këto s'kanë vlerë më kur disa grekë e kanë sha... ai nuk besoj se e do më veten tani... 

Tamom , vrases , hajdut ,kriminel ca si thone Sales dhe ai se do me veten tani...

Si kur e dija qe ti do bije dakort me dicka te tille.

Po kur u bere ti me Ramen sigurisht qe duhet te bie dhe une dakort me ca gjona.

Kur u bera une me Ramen? Do beja mire mos te ngacmoja, se gjynah, duket ashiqare qe te mundoj teper kur te them ndonje gje dhe s'ke takat, e keput xhevahire te tilla.

Mos e vrit menjen , ngacmo sa te duash ,ti e di qe une te kom shok , por tani po shoh Juven,penallti per Interin.............dhe Gollllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

vetm ti qe nuk u bere gje o mavri. Me mire te kish bere nje cope dru jot eme sesa te beri ty!

pirro legeni, ndermjet te tjerash shume mire te behet as qe me behet vone fare, biles ka mundesi tja bejne edhe me keq? se tradhtar e i shituri ate meritojne, ishalla ja bejne greket ate qe sia bene dot shqiptaret

kjo tregon qe rraca shqiptare ka legena me kile, 

shqiptare qe vetequhen quhen turq ne prizren, shkup , tetove etj

shqiptare qe behen greke, ne himare , berat, elbasan , gjirokaster, sarande etj

shqiptare nga plava gucia ulqini tivari qe vetequhen boshnjake

noi shqiptar katolik qe vetequhet italian, 

noi goran qe behet hem bullgar hem serb hem maqedonas, noi gollak qe vetequhet hem bullgar hem maqedonas, qe nuk jane as njera as tjetra por vetem sllav pa identitet, me shume i bie te jene sllavo-shqiptare se kane rrojtur mes tyre per shekuj me rradhe

ca shqiptare me origjine vllehe qe behen hem greke hem rumune, edhe pse jane vecse minoritet kulturor lol

vari trapin, e shesin veten shume lire shqiptaret

noi shqiptar katolik qe vetequhet italian,

katolik xhezairi qi u pagzu xhuzepe ...

Kesaj i thone te gjendesh midis dy zjarreve; Ne Shqiperi e shajne per Grek, ne Greqi per Shqiptare.. i shkreti njeri.

Nejse, a duhet fokusuar me shume tek Pirroja apo tek gazetaret greke te cilet shume shpejt harrojne levdatat qe thurren per Pirron dhe e bene me greke se veten ... ndersa tani meqe ju prek rroga dhe interesi i tyre vetjak nuk e kane per gje te tregojne hapur racizmin dhe urretjen e tyre ndaj shqiptareve..

 

 

 

Jo kësaj i thonë që kur shet bythën, nuk është çudi që edhe të ta "tundin" ata që ta kanë blerë.

fiks qafir

Eshte me K jo me q..smiley

P K Q apo KQP ue ca teme doli , rri se jena tu pa ndeshjen lol

Shiqim te qendshem..smiley

pas ndeshjes po...

.

edhe kur te ben dhurate nje grek -ruaju!!

 

Po kur ta ben nje Greke ? duhet te ruhesh ?

Jo mo mba mustaqe..smiley

Ku shikon dy " r " ti ketlush tek fjala ruhesh ?

me leshpa lesh bereqaves si ta kesh........

Ne fakt...ne nje interviste te tij qe kam pare..fliste shume mire per vendin ku kishte lindur e gjithe shoqerine e tij,e kujtonte me shume mall Tiranen..dhe thoshte qe ishte i fundit nga ekipi i tij qe ishte larguar nga shqiperia!!nejse.... edhe??

ne nje kazan hane , po ben vaki ti i pelqen dhe i bie ne koke asaj dhe ajo duhet te ruhet prej teje

ore ca s'ben vaki - bote e pagarantuar eshte sot smiley

Historikisht prej 17 vjetesh jemi ne lufte me Kishen greke ne Shqiperi , harrojini ata qe jetojne ne Greqi .

Ne e kemi kalin e TROJES ne mes te Tiranes , ne qender te parlamentit, megjithate i kemi shpetuar asimilimit te tyre per te vetmin fakt qe kemi me shume myslimane ne Shqiperi se sa ortodokse.

Ne fakt mercenari nga vete kuptimi i fjales per perfitime materiale lufton, pikerisht per grada, pensione, deputetllek e gjera si keto.  Problemi i Pirros eshte se publikisht s'la gje pa thene e bere per tu shfaqur si grek ne cdo qelize te tijen.  Por mesa duket per greket, qe kombesine e tyre e njohin se pari ne baze te ndergjegjes te te qenit grek, nje shqiptar sado grek te ndihet e te sillet grek s'behet dot kurre.  Keto sharjet qe merr Pirroja jane dhe paralajmerim per te gjithe mercenaret e tjere shqiptare qe literalisht jane shklyer e po shklyhen bythesh per tu shitur si grek. 

Gjithesesi per mercenaret ceshtjet e identitetit dhe te ndjenjes se te qenit pjese te nje komuniteti etnik, s'egzistojne sepse per ta rendesi ka perfitimi material.

doli me ne fund nje burre shteti  kurajoz qe mbron fuqishem interesat e Atdheut..  detyre  normale  kjo qe duhet ta beje cdo  shtetar shqiptar..

Panariti,  like!!smiley

 

Panariti: Ekstremistët grekë do ndiqen nga SHISH, asnjë nuk kalon kufirin

     Ekstremistët grekë do ndiqen nga SHISH, asnjë nuk kalon kufirinTIRANË-Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, gjatë një interviste ekskluzive për Gazetën “Shekulli”, deklaron se ‘Agimi i Artë’, që nxit urrejtjen etnike dhe dhunën e gjithë elementët e tjerë ekstremistë, nga ky çast do të identifikohen, izolohen, skedohen dhe nëpërmjet bashkëpunimit me SHISH dhe Ministrinë e Brendshme nuk do të lejojnë më të hyjnë në Shqipëri.

Sipas Ministrit, Ministria e Jashtme në bashkëpunim me agjenci të tjera, në të gjitha pikat e kalimit kufitar do të ofrojnë informacion të përditësuar për këtë kategori të ekstremistëve.

“Sigurisht që nuk do të lejojmë që grupime dhe manifestime të ekstremistëve, të provokojnë dhe helmojnë klimën e marrëdhënieve miqësore midis vendeve dhe popujve tanë. Duke respektuar të drejtën për lëvizjen e lirë të qytetarëve në të dy anët e kufirit, padyshim që do të jemi të vëmendshëm ndaj individëve që u përkasin formacioneve apo grupimeve ekstreme dhe që kanë rekorde përfshirjeje në nxitje të urrejtjes, trazirave dhe dhunës. Këta individë do të identifikohen, skedohen dhe do të margjinalizohen dhe izolohen. Për këtë qëllim do të bashkëpunojnë ngushtë për këtë qëllim edhe me Shërbimin Informativ Shtetëror dhe Ministrinë e Rendit”.

 

dakort jam me titullin Belul , ama me kete ......

helmojnë klimën e marrëdhënieve miqësore midis vendeve dhe popujve tanë.

mu duk si shaka "qesharake"

Hmm, si eshte puna e shakave " jo qesharake"?

ncncncnc.

smiley Po une s'thashe gje. Thjeshte po perpiqem ta shoh boten me syte e te tjerevesmiley

desha me then  a "funny" joke

dmth ajo shprehja dipllomate qe nuk duhen prishur "mardheniet e mira" midis popujve tane mu duk corney

ps , komenti im nuk ka lidhje me Belulin qe mos keqkuptohemi .

Bravo Piro Dhima qenka deputet i PASOK-ut. 

Duhet ta ksihit perkthy gjithe rimen:

Shqipturr, shqipturr,

Grek s'do bohesh kurre. smiley

Ai u bo  dhe grek, dhe deputet. 

Ha mut, o poet! (se shkoka dhe me rime) smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).