Perditesuar - Eshte zyrtare, pergjegjes per dritat dhe ujin eshte ministri i brendshem Flamur Noka. Ne 18 qytete dhe qindra fshatra ka nisur heqja dhe pastaj rivenia me force e energjise elektrike. Disa turma njerezish te zemeruar ne Fier kane bere kercenime "me djegie" ndaj kompanise CEZ. Nderkohe Policia ka arrestuar disa nga punonjesit e CEZ, ndersa Avokati i Popullit nenvizoi se e drejta per akses ne uje dhe kanalizime eshte e drejte e njeriut e njohur nga OKB.

Ashtu si kishte lajmeruar dy dite me pare kompania CEZ Shperndarje ka nisur mengjesin e sotem nderprerjen e energjise elektrike ne ujesjellesat debitore. Aktualisht CEZ ka nderprere energjine per ujesjellsat e Elbasanit, Durresit, Lacit dhe Vlores, Kavajes, Sarandes etj.  Per pasoje banoret e ketyre qyteteve do te perjetojne nderprerje te plote te furnizimit me uje, pervecse ne rast te ndonje nderhyrjeje nga shteti. Nderkohe, ministri Noka ka angazhuar policine te mbroje lidhjet elektrike duke kercenuar arrest per ata qe nderpresin energjine. Nga ana e saj CEZ thote se eshte plotesishte brenda legjistlacionit ne nderprerjet qe po kryen dhe do te vazhdoje te kryeje. Lufta e deklaratave ka nisur furishem, duke perfshire AK-ne, FRD-ne dhe Kryeministrin. Te pakten nje burim nga Durresi konfirmon se nuk ka me uje ne rubinetat.

 

127 Komente

Po si shume vajten me drita ai Popull ? Mos kane filluar te zgjohen  ? Nuk u mjaftojne fjalimet plot drite te Babasqapit dhe mecerimet e Dylqinjes Topalleshe ? Dashkan dhe drita e uje ???

Ec aty CEZ ! Jo drita po as uje , dhe po pati mundesi te privatizohet dhe ajri . Na boll e kena nji dy familje per se mbari . Kena Topallet dhe familjen Sqapi . Kem dhe mauzole e bust per njat Ahmetjen  .

Shqiperi sa absurde aq kontroverse. Ate qe nuk po e ben dot gjykata dhe institucionet po e ben me ne fund nje  investitor i jashtem smiley  Me vjen era perpjekje e deshperuar per drejtesi  nga  fusha e biznesit  por eshte thjesht nje perceptim smiley

ti e beson me verte kete gje?! rretheve qe u eshte prere uji jane mesuar pa uje. Durresi e merr ujin nga Laci qe nga ana tjeter ska pasur asnjehere uje.

Me fal po nuk te kuptova .. mund ta zhvillosh pak kete pergjigjen tende?

Durresi furnizohet me ujin qe vjen nga Fushkuqja e cila e merr ujin nga burimet e vargmalit te Skenderbeut. Meqe shkencetaret demokrat i kane prish sistemet e kanalizimeve dhe te lumejve. Fushekuqja nuk punon e rregullt dhe Durresi per rrjedhoje ka vuajtur gjithmone per uje.

nderhyrje emergjente per te shtypur qe ne embrion nje revolte te paralajmeruar* .Hakmarrja  e dialektikes: nje shembull sesi Cez, femija i doktrines privatizo gjithcka per nje sherbim te mire ndaj publikut, kthehet ne nje te keqe publike dhe kercenues per rendin publik.

*ACT Now nga rruga e Elbasanit smiley

Kjo qeveri kaqole po i pergjigjet CEZ me sdhune. Policia po nderhyn neper nenstacione duke rivendosur furnizimin e energji si dhe ka ndaluar dhe derguar neper rajone punonjesit e CEZ qe po kryejne nderprerjet per ndermarjet dhe personatr debitore. CEZ i ka kerkuar policise urdherin me shkrim per keto veprime apo qofte edhe bazen ligjore. E pra nese policia ben te fortin, kjo eshte as me shume e as me pak por nje rrugaceri e frikeshme e nje shteti banditesk dhe antiligjor. Ndermarjet e ujesjellsit qe jane debitore ndaj CEZ te marrin masat per te paguar detyrimet sidhe nederkohe te perdorin gjeneratore per furnizim me energji elektrike. Jemi ne kapitalizem dhe cdo mall apo sherbim paguhet perndryshe nuk jepet. 

c'kane per te lene nje bordello gjigande ne shqiperi, kur te flere te madhen ky biri i malesise. 

 

 

 

 

 

A eshte e vertete se pagat e Cez shkonin deri ne 60000 Euro?? Apo eshte thashethem?

Po, duke qenë se është private tashmë (apo jo?) mendoj se administrata e lartë i vendos rrogat sa i do trapi - si të ta them tjetër? - sepse ka përgjegjësi të mëdha.

jo kur thote qe po falimenton

po çtë duhet ty mer gdhë. ka ndonjë pakënaqësi tek punonjësit? shumë mirë. hap gjyq. vërtetoje se ata lart marrin shumë dhe ata poshtë, tek kompania, janë pa rroga. ka ligje që rregullojnë punët e falimentimit. po nuk të pëlqen ligji, thuaji Edit të na bëj një premtim të mirë. apo nuk ka ligj Shqipëria mbi falimentimin e ndërmarrjeve të këtij lloji?

po

10 drejtoret kryesore marrin ne total 370 mije euro ne muaj

Shume pak . Na kem Guvernator e kem  banke ,  na kem Instat e na kem CEZ , na kem edhe fishekzjarr me ndez !

keto te fundit ja venshin vetes smiley

E pra nese policia ben te fortin, kjo eshte as me shume e as me pak por nje rrugaceri e frikeshme e nje shteti banditesk dhe antiligjor...

Per cfare e ke kete medyshje ? Pse u desh kjo qe te merret vesh qe ai shtet udhehiqet  nga  BANDITE e Rrugace , nga Hajdute e Kriminele ?

Mu me vjen keq per Neobllokmenin se ne programin e  I QIn Vjetnuerit te se Pamvartunes nuk kishte parashikluar edhe kete ceremonial ..smiley Kjo tregon paaftesine e programuese per te zberthyer Idete Largpamese te Festimeve me rastin e kthimit ne atdhe te kufomes se Qeveritarit te Kohes se bishtukeve . Po nga kjo them se Neo nuk ka ndonje faj .

helbete ...pishe , bishtuk , kandil , qira - energji elektrike .....dhe kalim nga superfuqi energjitike Boterore ne - pishe , bishtuk , kandil , qira me rastin e perkujtimores se kohes e NM tij , Zogji i I , ymer paste me bust , minare , mauzole , emer rruge , callme , dhe dashuri te pakufishme per armet , qe Luftoi e dha jeten per Lirine e Pavaresine e Shqiperise !

Të priten! Pa pikën e duajtjes. nëse e parashikon ligji që CEZ k aftësi të bëj ndërhyrje të tilla atëherë ta bëjë, pa pikën e mëshirës. 

kështu të mosojnë se taksat paguhen për shërbimin e marrë. po ashtu të mësojnë se kur taksat apo detyrimet nuk i paguajnë të tërë atëherë ata që nuk paguajnë janë krimba parazitë. kiç janë krimba parazitë të gjithë ata deputetë e përfqësues që shpenzojnë paratë publike pa kriter. 

po policia ça mutin do njëherë?

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Eg7DzD_l0Aw

avash o shoku, avash.

po flitet qe t'i nderpritet uji spitaleve, cerdheve

te paguaje shteti pa piken e meshires e ta zgjidhin ne gjykata

jo t'i pritet uji spitaleve e te vdesin robt

e di si është puna. të bëj çik të keqin dhe provokatorin. robt le të vdesin. vetë e kemi lënë veten. nëse nuk ishim dakord me privatizimin, apo me këdo privatizim tjerër të bënim ca orë gjumë më pak dhe të organizoheshim dhe të kundërshtonim me të gjitha mjetet. do thuash ti, jo po ja nuk e pranojnë referendumin. e, ndonjë tjetër, jo unë, do të të thoshte se: s'pranohet referendumi? bie qeveria, bie shteti sepse shkelet kushtetuta. kupton? 

tjetër. robt, drejtorët e spitaleve, duhet të mbajnë përgjegjësi edhe ligjore për (keq) administrimn e resurseve që kanë në dispozicion, se janë struktura nën ministrinë e shëndetësisë, apo jo? struktura piblike, për të cilat paguan familja jote dhe familja ime, që për sa më përket është e varfër. po u mungojnë fondet spitaleve dhe nuk arrinë dot të rregullojnë gjë, të japin dorëheqjen drejtorët. kaq. 

shtetin, apo strukturën nën varësi të një drejtorie shtetërore t'ia presin diritat. kshu gjykoj. shteti pastaj ta hedh në gjyq. gjyqin të fituar e ka, dihet ajo punë.

... ça të të them tjetër unë ty. sot, ndryshimi vjen vetëm nga akte radikale. domosdo për të kaluar nga këtu ku jemi tek aspiratat tona, apërcim i madh është, rrënjësor.

Vdeksh e u kalbsh ti i pari, meqe s'e ke problem te vdesin robt se qeveritaret s'dine te shkojne ne gjykata. Ujesjellesit i ka ndertuar populli, paguajne dritat dhe ujin, e s'ka pune t'ia prese njeri as ujin, as dritat atyre qe paguajne. Nese ke ngaterrese me drejtuesin e ujesjellesit dhe shtetin, hidhe ne gjyq dhe ushtro ligjin. s'ke pune te me presesh ujin ti mua. Dhe apra se te me lesh te vdesin robt, me mire te vras une i pari. I pe ata te fierit? Hyne brenda ne central, i nxoren te gjithe me shqelma, kthyen energjine dhe kryetari i komunes i tha cezit "bej prove t'i heqesh ujin popullit tim dhe nje here, do te te veme flaken me mua ne krye. Po pate probleme me shtetin, ik merru me shtetin". Ia tha para kameras pa iu dridhur syri, dhe ka te drejet. Ashtu do behet.

Po ky kryetari pse s've para pergjegjesise ata qe e kane lene ujesjellesin ne kete grade? Gjithe jeten perqaf me meshiren e te tjereve do e kalojme ne?

Ujesjellesi s'ka paguar drita, sepse ka marre urdher nga qeveria. Problemi eshte midis qeverise dhe Cezit. Kryetari i komunes eshte zgjedhur nga banoret e vet dhe me ata po merret. Nuk ve dot para pergjegjesise qeverine ai, sepse s'eshte as prokuror i pergjithshem, as president, as gjykate nderkombetare. Ate ta zgjidhin personat qe jane kompetente. Nese ujesjellesi nuk paguan, te vihen gjoba nga dikush. E kupton ti qe problemi qe shteti nuk ka paguar cez-in eshte se as cezi nuk ka paguar shtetin? Eshte si puna e asaj firmes se kromit, qe duhej te kryente 15 milion euro investime per per 10 vjet. Mori krom per 10 vjet, s'pagoi asnje lek dhe kur erdhi radha, tha "falimentova", po iki. Keto s'jane probleme qe i zgjidhin kryetaret e komunave, por jane problemeve te institucioneve kushtetuese.

Shume te drejte ka. Edhe ata qe thoshin "Duam paret tona" te drejte kishin.  Perfundimin besoj se shqiptaret e mbajne mend.

Ore gangster interneti, mos ke të bësh gjë me atë Zhyljusin? Se ai e kishte me "të zëntë kanceri mu në grykë" ndërsa ti me "u kalbsh".

CEZ te kerkoje te drejtat e veta neper gjykata boterore dhe t'ia marre leket shtetit shqiptar nje e nga nje.

ju qe vini e thoni qe ben mire qe le spitalet e cerdhet pa uje, jeni vertet copa mishi qe me verte ju eshte bere koka forum dhe e shihni boten vetem nepermjet idiotesise se mediave shqiptare.

Ata te fierit qe hyne me dhune dhe i ndezen vete centralet, bene shume mire. 

O shefti, ndermarja e ujesjellesit te paguaje parate dhe/ose te siguroje gjeneratore per te prodhuar energji dhe te furnizoje spitalet dhe cerdhet. CEZ-i ka paralajmeruar me kohe per kete veprim dhe asnje subjekt perfshi edhe qeverine kanibale te FMGJ berisha nuk e kane care koken. Po po te kesh mentalitetin e malokut keshtu do ta pesosh. E keqja eshte se ne maloket i kemi edhe ne krye te puneve.

T'i paguaje, nje e nga nje! CEZ-i i ka paralajmeruar, te shkoje ne gjykata nderkombetare po s'ia vari njeri ketu, jo te lere te semuret ne spital pa uje, nderkohe qe vete e marrin rrogen 60 mije euro ne muaj. Fajin me te madh e ka qeveria, por kush i heq te drejtat themelore te jeteses popullit te pambrojtur e qe s'ka faj, ka kryer nje akt terrorist.

atehere po te them se aktin terorist e ka kryer qeveria dhe jo CEZ-i. Ate gjykaten nderkombetare mos e permend me se sikur CEZ te dergoje kete ceshtje ne gjykaten nderkombetare ata do ti thone se vete e ke fajin qe nuk jua ke prere furnizimin me mall, pra me energji elektrike. Shefti nuk jemi ne kohen e monizmit, kemi ligje dhe regulla te tjera tani. Atehere ujin e perdorje edhe ne vend te frigoriferit per te ftohur shalqirin apo shishet me birre. 

Edhe nje here! Qeverise t'i bejne namin sepse jane fajtoret kryesore. Me popullin s'kane pune. Cdo veprim qe rrezikon jeten e civileve te thjeshte quhet akt terrorist dhe s'ka gjykate ne bote qe ta fale CEZ-in e qeverine shqiptare nese nje i semure vdes ne spital nga mungesa e ujit. Puna e tyre si e zgjidhin. Nese shteti shqiptar po i mashtron, ata kane kontrata qe vlejne pertej ligjeve te shqiperise dhe cdo kontrate bazohet ne ligje nderkombetare, te cilat citohen ne fund te cdo kontrate dhe madje paracaktohet edhe emri i gjykates te huaj qe do ta zgjidhe problemin. Te shkoje e te padise ujesjellesin, permbaruesit shqiptare dhe policine shqiptare, por me popullin s'kane pune.

Ore po cpune paska CEZ me popullin? Nese nuk paguan nuk merr mallin dhe pike!!!! Pastaj ndermarja e ujesjellesit le te gjeje burim tjeter energjije per ti siguruar sherbim (uje) klienteve te saj pra popullit. Disa kohe me pare (nese te kujtohet) CEZ i preu energjine stadiumit kombetar Qemal Stafa dhe federata nuk e anulloj/shtyu ndeshjen e planifikuar ne mbremje, por vendosi gjeneratore per te siguruar energjine dhe ndricimin e fushes. Keshtu qe mos e bej dhe aq dramatike, ne kapitalizem mundesite per te gjetur nje zgjidhje jane te shumefishta.

Ndeshja e futbollit nuk rrezikon jeten e popullit. Kur vendimi i CEZ-it rrezikon jeten e popullit, CEZ-i ka pune qe c'ke me te me popullin. Qe kane te drejte, kane te drejte te kerkojne leket, por nuk eshte kjo zgjidhja. Zgjidhja eshte ne gjykate. ka gjykate per kete pune? Pse nuk shkon CEZ ne gjykate? Mos valle s'eshte dhe vete ne rregull?

Kjo ndodh pikerisht se nuk ka gjykate.

po ta thashe pra njehere se po te shkoje ne gjykate, gjykatesi do ti thote pse nuk ka zbatuar parimin kapitalist "paguaj qe ta marresh". Ne gjykate shkohet kur jane konsumuar te gjitha pikat qe jane te shkruara ne nje kontrate shitblerje. Dhe per rastin ne fjale ne kontraten e shitjes midis CEZ dhe ndermarjes se ujesjellesit ka nje pike/nen ku thuhet nder te tjera se nese ndermarja/bleresi nuk paguan CEZ/shitesin brenda periudhes qe shenohet ne fature, CEZ ka te drejte ti nderprese furnizimin e metejshem. Pra CEZ nuk mund ta hedhe ne gjyq ndermarjen sepse duhet te zbatoje kete pike te kontrates. Ah, nese policia nuk e lejon, atehere po qe ka te drejte ti drejtohet ghykates dhe prokurorise. A e kuptove tani?  

jo mor vlla, ia nderpreu edhe vjet CEZI ujesjellesve dritat, ne vere. E konsumoi ate pike, por s'e zbatoi dot qe vjet, sepse s'e la shteti. Tani le te shkoje ne gjykate. E para kjo. E dyta, CEZ-i ate energjine qe shperndan e blen nga shteti, nga KESH, dhe nuk jep leke per blerjen, por ama merr leke per shitjen. Borxhi i CEZ-it ndaj KESH eshte 14 me i madh se borxhi i ujesjellesve ndaj CEZ. 

nese qeveria me nje akt normativ apo vendim apo ku di une se cfare do te dilte hapur dhe ti thoshte CEZ se te gjitha detyrimet e papaguara qe ndermarjeve te ujit do ti merte persiper ajo ti paguante, atehere ndryshon puna dhe nuk besoj se CEZ do te ndermerte nje vendim te tille. Por mesa di une qeveria e malokut nuk e ka bere kete gje. Eshte qeveri picke dhije dhe kujton se po jua hudhe edhe ketyre cekeve. Por ka per ti dale prej hundesh. Prit kur tua marre edhe garancine Ceket ketij maloku te qelbet qe edhe te vdekur te ishte nuk do te gjeja rehat derisa te zhdukej komplet nga planeti.

Ore malokut t'i bejne c'te duan, por me popullin s'kane pune. 

Problemi eshte se ai legeni po futet aq thelle ne borxhe sa ky shtet do te marre fund, kushdo te vije ne pushtet. Po e shkaterron dhe nje here para se te ike, si ne 97-en. E paska ves.

lol, po nese populli do te kete drita e uje, pavaresisht se ato nuk paguhen nga nje pjese e popullit dhe sigurisht nga ndermarjet publike, atehere si do zbythet maloku?

Alidea qe shquhet per mendim normal ben nje nderhyrje te Gabuar per mua .

Teoria e druve te shtrember qe rezon gjithe stiven eshte e qarte ne urtesine e shqiptareve . Cfare ka ketu per te pare nje veprim Ligjor tek CEZ  ? Absolutisht JO . CEZ pranoi ne themel nje sipermarrje VJEDHJEJE me kohe e afate te percaktuara QARTE nga "ustallaret e marrveshjeve "  .Dhe tani si duket erdhi nje Faze te cfaqe nje   koperture Ligjore para " " Falimentit " ose "Zbatimit te Ligjit "smiley

Cfare ka ketu per tu kuptuar , pervecse nje sinteze Absolutisht te vertete dhe jo vetem ne fushen e energjitikes por ne cdo aspekt , Moral , Politik , Ekonomik , Etik ,Kulturor , Sportiv , Shkencor etj etj  !

c'kane per te lene nje bordello gjigande ne shqiperi, kur te flere te madhen ky biri i ( i cmendur ) i malesise.

le te me fale Autori , pasi mendoj se ( jo per rrathe ) por Malesia eshte shume e rende , per ti dhene qofte edhe nje gur ne varr si simbol ketij Kryemashtruesi e ketij Kryengatrestari , Kryehajduti e Kryeinjoranti te papare ne BOTE ne keto Rangje , qe jo vetem u mundua por deri diku edhe ka arritur ti veshe Kostumin e tij Shtetit Shqiptar te perfaqesuar ne 100 Vjetorin e pavaresise !

Interesant, po te marrim parasysh  historikun te jap shume te drejte. Nuk e di pse por mu kujtua nje kronike e nje vjedhjeje diku, ku kishin kapur hajdutin  me pras ne dore dhe e kishin marre peng  smiley Kush e gjen le ta sjelle smiley

Ky eshte rast konkret se si funksionojne tenderat e qeverise shqiptare dhe politikat e Sali Malok Berishes. Si CEZ jane dhe gjithe gjerat e tjera qe privatizon e tenderat qe jep. Kaos total dhe zhvatje e popullit, dhe nje qeveri qe te ha ne bese gjithe kohen duke thene se do te paguaje e nuk paguan asgje. Sic nuk kane paguar CEZ, nuk kane paguar as ato firma private qe kane ndertuar rruget me te cilat mburren. Maloket njihen si te pabese, dhe sala e ka vertetuar me kohe. 

Shqiperia HEQ dore qe te kete nje Ushtri Kombetare ....Motamo e njeta praktike e marrveshjes se pa dale akoma ne Drite me kushedi cfare agjenturash e Lobesh Politike e firmosur  nga Berisha . Cdo vendim i sotem nga keta Injorante e Individe Korruptive , pa asnje pervoje ne drejtim shteteror , Lakmitare e te Babzitur pasi u ra ne dore nje pasuri Miljarda Dolla re si " Cek i Bardhe "  qe e cfrytezuan dhe po eshfrytezojne ore e minute ,  patjeter qe diku ka firmuar dhe i heqin prej Hunde .Ndryshe .. dalin nje nga nje qejflij gjahu si Trebicka ! Kot nuk tha Nano qe "une nuk pranova te futesha ne ato UJRA , si Berisha ".... Cilat Ujra ..

na kem ujra per drite

na kem dhe mullij per ere

na kem ne krye Qeveri

me nje k/minister te vjere

Po si vleresohet atehere ....na kem ushtri e na kem Ministri /na kem ne krye Imam Bajalldi !

Thote nje demokrate : po c'lidhje ka qeveria me CEZ? Po ja,meqe drejtoret e ketyre institucioneve jane te gjithe demokrate , duhet te kete nje fare lidhjeje.......

nuk eshte me video. Po per cfare fliste?

"Shqiptaret moren nje lajm te hidhur nga CEZ dhe qeveria shqiptare. CEZ dhe qeveria kane vendosur t'i lene shqiptaret edhe pa uje perveçse pa drita 24 ore.Jo me larg se nje muaj me pare, Saliu mori nga arkat e bashkive plot 1,2 miliard lek, gjoja per te paguar borxhin e ujesjellesave ndaj CEZ.

Sot, nje muaj me pas, pyetja eshte: Ku shkuan keto para, perderisa sot CEZ dhe qeveria bashkepronare me te vendosi te nderprese funrizimin me energji te ujesjellsave? Cuarja e policise per te rivene ne pune me dhune ujesjellesat eshte nje teater banal.

Policet i con qeveria dhe ujin e nderpret nje kompani shperndarjeje ku vete qeveria eshte bashkepronare. Ky eshte teatri banal i nje vendi ku shteti eshte bere copa e cika nga keqqeverisja"- tha Ahmetaj.

Gjejeni cfare ka pas midis bisedimeve me ate "Cekun e Qeverise " te gjeni perse ndodh kjo . Ne bashkeveprimin midis Bandave gjithmone lihet litari jashte . Ata qe varen jane ata qe e marin per buqete me lule ose " fjalime mirserdhje dhe perkrahje midis dy shteteve demokratike " Babasqapi e ka strategji te huazuar nga nja Ahmetja , tundjen e ngritjen e bishtit si KURVAT per sa here qe ka Interes karrikje e per sa here qe i nuhat  Dollare .Pastaj ka Parlamentin dhe Dylqinje si kampion "te fjales se Lirise zotrie " Pastaj ka dhe ato te rumbullaktat Poni , Rusmali Olldelja e me rradhe !

Po kesaj rradhe do ftoja dhe do desheroja qe populli ta mbaje fitilin ndezur deri ne zgjedhjet e trembedhjetes 2013 .Ne se ai nuk iken po vazhdon avazet se ka Ri , se ka Ri , se ka Ristani  nje dhi dhe Jozefina pi uje ne krua  ....

C'ka po thot Kadia / Flak le te kallet Shpia ...

Mjaft ne Roberi e Skllaveri sqeperish e dhish brenda moralit 300 fjalesh te fshatarit te 1860 te imponuar Zyrtarisht nga nje KLAN Grabitesish Bandite !

 

Ne vendin tim dhe ne vendin tend,nje koke e çmendur,nje vend e çmend!!

E tmerrshme kjo qe po i ndodh vendit tone. As dua t'ia di per politiken e te gjithe kaheve. Pak rendesi ka kush eshte ne pushtet e kush ne opozite. Deshperimisht te dy palet po e shkaterrojne me keq kete vend.  Kuptoj ne kete tymnaje tangerlleku e terr informacioni se te gjithe i jane futur politikes per te permbushur vetem interesat e tyre ngushtesisht personale. Gjithmone e me shume bindem se kam gabuar qe kam zgjedhur te jetoj e te rris femije ne kete vend ku te çarturit bejne ligjin e ku ka nje mije e nje te zeza. Ketu dhe ajri eshte ndotur e le me te tjerat ...

Une personalisht mendoj se politika eshte shume e rendesishme pikerisht per keto ndodhi,se kjo eshte prove se ku te çon politika e keqe!! Ne vendin ku jetoj ka ndodhur edhe me keq se kaq...(mendimi im me aq sa kuptoj, eshte se aty kane falimentuar ndermarrjet e ujesjellesit,per sa kohe nuk kane lek as te paguajne per energjine per pompat),ka ndodhur qe kane shpallur falimentim bashki e krahina te tera per faj te borxheve e keq-qeverisjes...por nuk eshte nderprer kurre uji..sepse eshte e drejte thelbesore e njeriut e garantuar nga SHTETI...nga SHTETI i cili nderhyn perpara se gjendja te shkoj deri ne ate fare feje, nepermjet fondeve reserve apo me mjete te tjera e garanton sherbimet primare per garantimin e jetes... e jo nga kompanite private apo shteterore qe e administrojne!! Prandaj eshte e rendesishme politika...se ka detyren(per mendimin tim) te mos jap te drejten dikujt qe te kete ne dore jeten e njerzve(sepse pertej perallave qe tregojne,Cez e ka te drejten,ia kane dhene, per ti prere energjine çdo subjekti privat e shteteror qe nuk e paguan)... ose te pakten te kete nje kontroll te rrepte mbi ata qe duhet te garantojne keto sherbime nga e cila varet jeta e njerzve,qofshin keto kompani private o shteterore!!

ah , po a nuk duhej ti parashikonin kontratat kto raste te degjenerimit total te situates ????   ku behet fjale per nje ofrues sherbimi jetik per popullaten

apo thuaj me juristet e bythes se qeverise qe ben pazare te pista dhe qe e beri me doren e vet ket çorbë

 

Po keta zihen me njeri -tjetri dhe e ha populli? I shkreti popull, ne cfare presioni mbahet dite e nate.Qeveri te paaftesh dhe kompani deficente. 

Ore, e di njeri qe borxhi i CEZ-it ndaj qeverise shqiptare eshte 14 here me i madh se borxhi i qeverise shqiptare ndaj CEZ-it?

ku e gjete kete shifer o Shefti se me bere kurioz?

Pse 532 mio euro ka borxh CEZi qeverise?

Ujesjellesat kane vite qe jane ne kompetence te bashkive/komunave. Se po diskutoja dje me njerin per pune rrumpallizmi ne nivel kombetar e rrumpallizem nivel lokal. Urdhero manaxhimi nga bashkite/komunat. Keto jane kryetaret e bashkive/komunave te cilet jane zgjedhur me voten e lire te qytetareve. Vete i votuan, tani ti mbajne.

CEZ eshte privat. Ofron sherbim, do te paguhet. Shume fonde komunash sdq jane bllokuar nga thesari per shlyerjen e borxhit. Te presesh ujin eshte veprim ekstrem,sepse eshte sherbim primar. 

me vrap maloku i sales te perpiqet te nxjerre turirin e sales te paster me absurditete, nderkohe qe pergjegjesja e drejtperdrejte eshte qeveria per ceshtjen e pageses se ujit, dhe kjo eshte diskutuar me kohe e me vakt. Nderkohe, malokeria prej nga vjen raca jote s'paguan drita jo vetem me ujesjellesat, por as kopete e malokeve. Ua paguajme ne dritat. Dalind he blegerijne me sfurqe neper rruge kombetare kur ua heqin.

Ujesjellesi eshte i bashkise/komunes. Prandaj tallen politikanet se gjejne me shumice si puna jote. 

Po, shoku malok, por detyrimin ndaj bashkise e ka qeveria. Je qe je tek ceshtja e pageses, shko thuaji atyre subhumaneve qe ke lene ne maje te malit te paguajne dritat, qe te mos na vijne me shtrenjte ne te tjeret.

Ti je gje e trashe shume. Detyrimin ndaj bashkise e ka qeveria?!!!! Cfare do te thote kjo fraze? Cfare dmth? Kush eshte sensi? Kush eshte logjika? Te kane mesuar ne shkolle te shprehesh ne menyre te qarte e te kuptueshme, apo kapaciteti yt intelektual ndalon te shprehja e nevojave elementare si Dua te ha, Dua te fle, Dua te pi. 

Cezi eshte ne te drejte te vet. U be kaq kohe qe "shet" mall e smerr pare. Ujsellsa, spitale, ministri.... pa me thoni kush nga ne do shkonte me punu veresie? Per mu topi eshte ne rrjete te qeverise, i takon asaj me e zgjidh lomshin. Lexova neper gazeta qe paska marr njihere ca pare nga buxheti per kete pune. Nuk e ka fajin CEZi qe qeveria eshte kare.

QEveria jo vetem qe mori para nga buxheti, por "shiti" dhe hotel dajtin per te marre para nga banka e madje beri edhe ate pucin me ujesjellesin e tiranes qe gjoja i bleu dy hidrocentrale shtetit me miliona euro.

Megjithate, qeveria ka dhene nje pergjigje per te cilen jam kureshtar te degjoj versionin e cezit.

"Përpara jush është një marrëveshje që është miratuar në shkurt nga Qeveria shqiptare, marrëveshje e lidhur ndërmjet Qeverisë dhe CEZ-it, kur kjo e fundit kishte mundësinë, që duke zbatuar atë cfarë ka marrë përsipër, të shlyente detyrimet me borxhet që ka ndaj kompanisë KESH. Ishte pikërisht CEZ-i që refuzoi ta zbatonte këtë marrëveshje. Vazhdimisht kemi insistuar dhe kemi thënë, që ajo që çfarë kompanitë publike shqiptare kanë në CEZ është dhjetëra herë më e lartë se sa debia që pretendon CEZ ndaj ujësjellësave. CEZ-i pretendon detyrimet e kamatëvonesave për fatura të paguara më vonë që i takojnë vitit 2007, 2008 apo 2009. Ka marrë principalin përpara shumë kohëve dhe tani kërkon kamatëvonesat. E para ligji është i qartë që nuk mund t'i ndërpritet energjia dikujt për kamatëvonesat. Kamatëvonesa është një kusht penal, është një kusht civil që zgjidhet në Gjykatë ndërmjet palëve", tha zëvendësministri i Financave Alfred Rrushaj.

... kur kjo e fundit kishte mundësinë, që duke zbatuar atë cfarë ka marrë përsipër, të shlyente detyrimet me borxhet që ka ndaj kompanisë KESH. Ishte pikërisht CEZ-i që refuzoi ta zbatonte këtë marrëveshje.

Tamam, nuk e ka fajin CEZi qe qeveria jone eshte halabake. E futi CEZin ne treg per tju lepi qeverise ceke, mbylli syte, mbylli veshet dhe... asigjo. Tani kur bohet muti kala sdim cfare bojme. Shefat e CEZit ia vejne rrogen vetes sa ti doje trapi, kane dhe kurajon ta kapin shtetin nga bolet. Fundja cfare do ti gjeje, nuk kane asnji detyrim. Po iu prish rehati i mbyllin pushimet ne Shqiperi dhe e hudhin grepin diku gjetke.

e kisha per kete pjesen

Principali eshte paguar. E para ligji është i qartë që nuk mund t'i ndërpritet energjia dikujt për kamatëvonesat. Kamatëvonesa është një kusht penal, është një kusht civil që zgjidhet në Gjykatë ndërmjet palëve

E me mire tani. CEZi preu korrentin, te presim se cfare do thote gjykata.

Shume mire e ka bere cezi. Shteti jon pabuks ska pare me pagu. Fut dhe policine gjoja eshte me popullin. Sjellje prej shteti rrugac. Na dalin dhe ata mocaloret laluc dhe bejn si trima ne tv. Pse spaguani merr morra? As uje as drita nuk meritoni o barbona qe e keni morrin sa stadiumi loni papuciu. Ik o cez nga shqipria se sja del dot me kanibalet. 

Koko, po kur u fut CEZi ne Shqiperi a i erdhi mire, qe po futej ne treg gati falas?

Cao kjo pergjigje komuniste? Nga kuci je ti motra?

Cez pagoi aq sa u desh me fitu tenderin. Kapitalizem i paster. Duhet te ndjehet fajtor qe spagoi shume? E kupton ca flet a jo?

Vje tjetri privatizon sipas ligjit nje kompani dhe i dalin ca zulu laluc i bejn si trima. Ik re loni se tshqeu lepriiii

smiley Avash se u ckrim me cakat e tua plot kripe. Epo duhet te ndjehet dhe shteti fajtor qe i ushqeu zyrtaret me bakshishe per te futur ne treg CEZin.Jo.

CEZi u fut me koshience ne nje treg problematik, me fatura te papaguara, me borxhe te akumuluara , me probleme ne rrjet, me kulture te munguar shteterore, dhe kjo vetem sepse e gjeti falas. Ti mbaj pergjegjesit tani.Edhe s'tu pergjigja , te pyeta. 

Po mbaroj per nje grup rrobsh, qe duan te bejne me prift se prifti edhe kur s'eshte ne interes kombtar. Kete s'e kam kuptuar kurre.

Njerzit e tu po te rrijne pa uje tani, dhe ti flamurtari i dijes dhe te drejtes, ben donkishotin duke mbajtur pozicionin e nje kompanie private qe s'ja ndjen shume per ty.

Ik re loni se tshqeu lepriiii

Ke po shqy mer aman? Apo veten e vet. Privatizimi po ikin me bisht neper kembe pra...pfff.

Ishte pikërisht CEZ-i që refuzoi ta zbatonte këtë marrëveshje...

Ja shteti i sqeperve ku dallohet thjesht me nje fjale . E moret vesh o Popull .S 'ka faj shteti por Komunistet qe prishen marveshjen e Mukjes . Rrofte Ahmet Zogu ! Duhet rishkruar Histria dhe sa me shumeAarrorrro -Shegor !

Puna eshte se ky shtet me Kryehajdutin ne KRYE  jo vetem qe nuk di te ofroje se eshte i paafte , poe  Politikisht dhe  Ekonomikisht e derjeton MAFIA nderkombetare , por dhe kur e mesojne nuk Ha pyka . Ai lloj Klani qe vetquhet shtet e kabinet karavidhesh me poste ministrash per Olldele , Ruan e Zgjedh nga jane Hajdutet me te medhej qe i ushqejne .Dhe pastaj ka gati ato me Bogdane ose me Qi si dhenese per  fraza te tilla  ...Ishte pikërisht CEZ-i që refuzoi ta zbatonte këtë marrëveshje...smiley

Cfare turpi qe i serviret atij Populli . I duket sikur Dem Dollapi qe ka prure Ujin per 24 Ore po raporton tek "grupi zjarrit " te Gardes me Lupon komandant , per aksione kunder prishesit te mareveshjes . O kuje o kuje ...Shtet Qelepidhze me Jozefpercka !

Shtetare te ketij shteti ! Pini lengje dhe mos mbani syte nga Uji . Na te Qeverise kemi ndejt edhe Muaj pa u lare dhe ja ku jemi . Pak me ere po krenar per I Qin Vjetnuer te NM , ymer paste me bust , mauzole , emer rruge , ceremoni ; qe shkriu tere pasurine e tij dhe jeten ne Lufte per Clirim nga Pushtuesit e vendosjen e sistemit Republikan !

Poshte komunizmi !

 

smiley  ca do beje ky milet pa uje tani ???

apo do lahen ne det ? e do pine ne liqen

o ju fshifte kolerja megjith cez e megjith lesh

e kthyen ujin, e kthyen

diku nderhyri policia, diku vete banoret

s'e heq dot njeri ujin aq lehte

prape po ja fut kot e Shefti. Nuk e ka prere ujin CEZ-i. Cez-i nuk i shet energji ujesjellesit sespse nuk e paguan. Tani me kete veprim, pra me keto nderhyrje te paligjeshme te policise apo edhe te  pushtetreve vendore, (mesiguri qe CEZ-i do ti kete dokumentuar kete veprime vandale) CEZ-i do te perfitoje per ti paditur dhe per tu demshperblyer med shuma te konsiderueshme. E thashe qe eshte qeveri kaqole por edhe kryenece. Tamom maloke te regjur.

Vetem ujesjellesi i Durresit ka borxh disa qindra miliona leke. Ore po Vangjush Dako psh i kerkoi kush llogari, pse nuk paguan? Se mire CEZ eshte i poshter, po bashkia qe vetem nga lejet ndertimit vjel miliona taksa dhe po ashtu nga qytetaret vjel faturen e ujit, pse nuk paguan? A nuk eshte vjedhese bashkia, qe vjel faturen e ujt nga qytetari, por nuk i perdor ato leke per qellimin per te cilin jane paguar nga qytetari? 

Sepse i ka qeveria detyrimet ndaj bashkise per cezin. Prandaj i vetmi qe po lef eshte shteti, e asnje s'eshte ngaterruar me bashkite. 

lol fiks. 

qeveria "leh" sepse bashkive/komunave i bllokoi fondet grante per te pagua CEZ, sepse ato (bashkie/komunat) as kishin nder mend te paguanin ndonjehere. Edhe per kete qurravecet e PS protestuan. Tani qeveria leh, sepse thote, ok une po bllokoj fondet per njesi vendore per te paguar ato borxhe qe ato kane ndaj teje, dhe ti CEZ shko e i heq dritat ujesjellesit.

pse ja dha qeveria CEZ-it leket qe i kane borxh ujesjellesat? Kur?

Ministria Finances i ka bllokuar fondet "grante" (cfare jane grantet qeveritare, kerkoje vete) ndaj bashkive/komunave per shlyerjen e borxheve qe ato kane te CEZ. Dmth MF nuk derdh parate qe bashkite/komunat kishin per te bere punime publike, investime ne territorin e tyre, por shkojne per te shlyer borxhin CEZ-it. Por as keto fonde te bllokuar e te perdoruar per borxhin nuk mjaftojne. 

Pra, ti po thua qe qeveria e malokut ka faj qe e hoqi barren e dritave nga xhepi i vet dhe ua rrasi bashkive dhe komunave qe dhe po te duan, s'e paguajne dot? Votuan gje shqiptaret per kete vendim?

ore se ti ma heq zarin mua! ca do me thene kjo "Sepse i ka qeveria detyrimet ndaj bashkise per cezin"???? Si ta kuptoj une kete, seriozisht?!

ma heq zarin!

sa serioz dukesh. smiley

po pse ma prishe seriozitetin smiley

Me fal o shefti si lefti smiley .Me vjen keq po vetem kaq lexo nga Hundderri dhe e kupton me ke Llafos ..I bllokoi " Grantet " ..kane lexuar Libra dhe e dine se behet Lufte civile ne Amerike dhe po bllokojne Gjeneral Grantin smiley malli te llafosesh me malok , te trashe te trashe po  se paku perdorin fjale shqip !

Me ke llafos , me Bidete e Babsqapit , qe vetem pordhe me fjale te meDhOja mer jahu shesin , si Shtet Serioz dhe jo karagjoz si i Parii tij ! Ti qofsh per midene qe ke ! Po ata jane i njejti portret ne cdo ngjarje e Histori ....Ku ve bythen  babasqapi ne veme koken..

.Ndersa kot per Humor po te kujtoj shprehjen lapidar te Rp Lym Alles , qe do mbajt parsysh   per kategorine e lefqenesve te babasqapit Hundderr e kompani , ( perjashtuar qurrashet ) ne cdo rast !

Porta sa nje bull , ti do me e fut ne brim te gjylpones ...

Diskur te mbare !

Qeveria i ka mashtruar Bashkite Komunat Njesite Vendore, duke u marr plote 1. 2 miard lek, gjoja per te lare borxhin Ujesjellsave CEZit! Qeveria i ka lene te manaxhojne vet situaten por pa i siguruar ato nga ana financiare, me cfare do ti lajne borxhet Bashkite Komunat Njesite Vendore, me morrat qe u jep Qeveria, Ku i con parate Qeeveria ?

qeverriu nuk tregon se ka hall se ja vjedhim stilin smiley

what is the definition of  qeveri shqiptare  ?

what is the definition of  qeveri shqiptare  

Nje tuf kopukesh  te paafte mashtrues qe kane ne dore parate e shtetit  qe perpiqen vetem per vete, duke marre rroga te majme dhe shume benefitce qe i ofron karrikja e pushtetit. Po hypen nuk zbresin kollaj edhe sikur ti presesh koken! 

Po sikur qeveria shqiptare te mos kish reaguar cfare do te thoje ti?

te njejtat gjera.

Qeveria reagoi mire,se nuk denohet nje popull kolektivisht.

CEZ ben mire ti marre para atyre qe NUK kane paguar dhe jo te nderprese energjine gjithe popullates.

Qeveria reagoi mire,se nuk denohet nje popull kolektivisht...

Ja pse te them qe je pa bosht e me c'te dale para smiley...Deri tani nuk le argument mo , duke bere si i merzitur qe " ofenuan bashkimin Sovjetik a u qifja udhet "  Na molloisje mo me Kushtetuta e me Bote se Politikat e shtetit jane Favorizuese per Biznesin dhe Shteti nuk eshte si ne Diktature qe te nderhyje  .Shteti eshte per Politika neoliberale etj etj .

Kur kujton 97 pataksesh , dhe na permend Shtetin Ligjor si per 21 janarin,  si shembull per te mos e zgjatur se kush ka ngene te permende merre jepet e tua .

Tani i fut nje  "Para partizanet e Dem Dollapit  "me togfjaleshin Qeveria reagoi mire,se nuk denohet nje popull kolektivisht.....  dhe ne fund fare nuk lexojme  kok e kedhit , jo militant Idealist anetar i PD qe me themelimin e saj smiley

Per ke je per "Shtet Ligjor"  apo " Para partizanet e  Dollapit ! Per Liri Uje e Drita e kemi deken si me le !

CEZ ben mire ti marre para atyre qe NUK kane paguar dhe jo te nderprese energjine gjithe popullates.

Po pra more kaqol, CEZ po i nderpret energjine elektrike atyre qe nuk paguajne dhe konkretisht pjeses me te madhe te ndermarjeve te ujsjellesit qe ne total i kane rreth 33 milion Euro borxh. 

smiley sakte !

kam parasysh dhe arrogancen era balte dhie qe nuk munden dot ta heqin edhe pse lahen e lyhen me parfume cdo mengjes.

bah !!!

Ju lutem, i ndiqni lajmet me burim ..qeverrine.Ankohet, duke thene:"..Cez ka miliarde borxhe kompanise  publike (KESH) dhe disa miliarda  kompanive private te energjise, .Po gjithashtu pranojne zevendesministrat e qeverrise se ujsjellsa-kanalizimet i kane 38 miliarde leke  CEZ-it...! 

Dhe ne te njeten kohe, dihet nga tere populli qe paguan rregullisht se  mijera e mijera qytetare, te quajtur krah i PD-se...nga veriu, i kane shuma te medha borxhe CEZ...Nuk kane paguar e nuk paguajne prej vitesh dritat....!

 Kush e zgjidhe kete lemshe...qeverrisje?  Policia e nokes....

   Shkurt eshte bere nje privatizim i shperndarjes energjise , pa asnje studim paraprak dhe pa nje analize  te thelluar te ketij problemi,para se te arrihej ne kete kolaps.Une e shof problemin, si te isha ne mos pronari, por njeri nga  drejtuesit e CEZ..it.

Çdo beja? Te perballoja policet e flamurit apo  punen?  Çeshte ky mentalitet shteti, mentalitet  cubash ne fakt more,  qe tjetri kerkon paret e mallit te dhene ose nderprerjen e metejshme te furnizimit dhe aty i grahin policet duke rrahur puntoret qe presin dritat.Ne se shteti nuk edukon zbatim ligjin por te kunderten moszbatimin e tij, ku vete ligji? E ndaj une  do te ikja...naten dhe  me nje thes ne koke.Se jo vetem qe siç e ka katandisur salibodeja kete privatizim, nuk do kete zgjidhje, por  do lene lesh e lekure CEZ-jotet.Mirepo ky problem, qe shumeve ju duket i vogel eshte me pasoja katastrofike per ekonomine, per qytateret....

Ky eshte shteti i te marrit,... qe çmendi tere qyteto-katundaret.

Aman ore grave se do te te vije Rama ne pushtet dhe do te shikojme sa bukur do te cicerosh,per partine pastaj.

me 2 muaj sa te vije Rama do te thuash te kundertat e ketyre qe po thua sot.

plako, ku e kuptove që grava është ramist ?

toko osht kapitalist...

O  Shqiptar ! Me intereson Shqiperia dhe populli im kaqe fatkeq e jo i  marri jot apo  dallkauket qe  rrine si korbat, mbi koke te popullit.

  Prite qershorin o burre se ke me pa sa mund te jem....mercenar une.Te bie vdekur ne toke se na ardhaka Rama ne krye.Ky vend nuk vuan per te zevendesuar nje dallkauk, me nje  kopuk, apo per te ngulur  nje hu, qe rreth tij te vertiten kusaret si  gjer sot.Vuan per nje burre.... ne krye te puneve per mbare,  degjoooove!

  Do e pergezoj Ramen,  ne se ben ato qe premton dhe ne se ve ne vendin e udhes se mbare gjithe keto prapesira te ketij banditit.Por nuk  shpresoj hiç fare pa i  pa me sy.Kam para syve shprehjen e Teta Ollges.."Te gjithe...."

  Te ftoj tu biem te gjitheve  qe i kane hypur mbi krye ketij populli.Se shpetojme popullin sa te mundim nga vuajtjet, por dije qe i shpetojme dhe keta zullumqare nga mekatet e metejshme.

Dije nga une!Ky eshte sistemi, qe prodhon zullumqare, per ne krye te njerezise  mjeruar.Po te  ma keshe marre  vesh bindjen nuk do  beshe me ate gabim  kur shprehe si me larte.Mireu degjofshim pas qershorit! Shenome  dhe mua!

Une them qe CEZI tja prese energjine te gjitheve atyre qe nuk e kan paguar, por ndeshkimet publike pa diskriminim jan te gabuara. 

Ketu po luhet nje loje e madhe dhe shume e rrezikshme.

smiley ku policia? ku shteti? 

Pervec ujit, fikja e dritave ka dhe probleme te tjera. Berberi p.sh. s'ka ku sheh porn.

e para: berberit nuk ia jep më gruaja? smiley

e dyta: berberi nuk ka zmartfon? smiley

Ligji ne Shqiperi eshte bere shume keq, si ne asnje vend tjeter. I jepet debitorit vetem nje MUAJ kohe. Ne Angli, mund ti vonosh kompanise edhe 12 MUAJ e me shume dhe nuk ka force te te ndaloje energjine. Duhet te shkoj ne gjyq qe te ta kthej sahatin me pagese. Per te prere energjine elektrike as nuk behet fjale.

Ata qe shajne qeverine sot (ashtu sic e shaj dhe une shpesh), dhe qe mbeshtesin PS, dua tju kujtoj se ne kohen e PS mungesa e ujit dhe dritave ishte mese normale. Te pakten Sala beri dicka.

Ata qe ankohen per borxhe e mospagesa, nuk e dine qe i gjithe kapitalizmi eshte i ndertuar mbi borxhin, e ka ne themel ate. Mire ose Keq. Shembuj dihen nga te gjithe.

Shqiptaret jane shume te duruar.

Me prerjen e energjise, dhe ujit, demtohen dhe spitalet, maternitetet, zjarrfiksat e keshtu me rradhe. Popuj te tjere, me me shume dinjitet se shqiptaret, kane hapur luftera rajonale per gjera te tilla.

Por ai popull eshte mesuar pa uje dhe drita; ngrihet ne revolucion vetem kur e therret Edvin Rama.

Ne kohen e pS-s, mungesa e energjise ishte normale deri ne vitin 2002-2003, pas 2002-shit s'pati me probleme, derisa erdhi sala ne dhe pesuam krizen e rende te 2007-es qe shkaterroi ekonomine duke ngritur te gjitha cmimet.

Dhe mos harro qe PS nga epoka me shkaterrimtare e shtetir ligjor ne Shqiperi, qe pas luftes se dyte boterore, te cilen e shkaterroi po Berisha. 

te dyja nje mut jane, si PS si PD, biles te gjitha partite ne Shqiperi. I gjithe sistemi eshte i kalbur. Pa u permbysur ai sistem, ai popull do te vuaj.

Por ne rastin konkret, edhe sikur fajin ta kete Saliu per borxhet e CEZ-it, kjo nuk i jep asnje te drejte atyre plehrave qe paguhen 60 mije Euro ne muaj te luajne me ate popull. Nuk ka pse te ndeshkohet populli.

Aq me shume qe kjo eshte nje kompani e huaj. Popull shume i duruar dhe i perulur. Me vjen shume inat. Ne kemi 20 vjet kendej ne dhe te huaj dhe prape e ruajme dinjitetin, ata jane ne vendin e tyre, dhe durojne Ceket dhe Greket te tallin bythen. Skandal!!

Ku e ruajtet dinjitetin ju, duke u kapur dite per dite me droge? Ngelet neper lajme. As me droge s'dini te merreni, vecse ju kapin.

Kush ju?

me ke e ke ti?

Eshte ky mentalitet injorant i nje debili si puna jote, qe i fut te gjithe ne nje thes. Jane 1 milion e gjysem shqiptare emigrante neper bote.

Sa veta merren me droge?

 

 

 

Kush ju?

me ke e ke ti?

smiley

me leje ëë! se nuk ma mban t'ia them drejtpërdrejt atij. ai ka gjithë pasditen këtu, mesa shoh nga komentet. e ka patologjike.

kot kto, gjith kjo zhurm, shqiptari eshte ngjale toke....

kane qeverine qe proteston...!! protesta e fierit demek,populli qe pushton stacionin elektrik,u bera kurioz qe thua ti..Plasi ne Kucove!!Lere...telenovele me vete...dil jashte i thoshin punonjesit te CEZ...po me shty çik dhe ti, dukej sikur i thoshte ai...smiley!!nejse...lajme te mira nga BE-ja smiley!!

Nga menyra se si e paraqet lajmin PPU duket sikur ne Shqiperi po behet lufte civile.

Nje kompani ben budallallekun qe me sebepin e faturave i heq energjine elektrike edhe ujsesjellesit dhe shteti nderhyn dhe vendos energjine elektrike.

Kaq ka ska ndonje hata.
Une nuk jam dakort me idiotesine e CEZ,por qytetaret shqiptare a e dine qe energjia e harxhuar ne shtepite e tyre duhet PAGUAR?Nese jo bejne mire te mesohen me faturat.

Nejse nga BE na vijne lajme te mira:
 

http://shekulli.com.al/web/p.php?id=8511&kat=88

asht carrem coqe

Ka mundesi te flasesh ma ofendime?

Une ste kam ofenduar.

gallat fare ne atdhe ne kete 100 vjeetor ,shteti yn i pjerdhur,

policia detyron punonjesit te lidhin energjin hahhahahaha po qesh se nuk qaj dot,

keta te cez herdhe ne vere per te me prer dritat tek hoteli ne sarande ,pincat ne dor boti  dhe me tha "do ti pres se je debitor"

ik o debil se do te pres duart,ik ne shpi e ha buke

keta e quajn se mund te bejn ca tu doj qejfi me telat e korendit hahhaha 

 

 

INTERVISTA/ Bojaxhi: CEZ ka zbatuar ligjin, shteti jo! 

Për të mësuar më shumë rreth situatës së paprecedent energjetike, i ftuar në studion e Top Channel ka qenë zoti Gjergj Bojaxhi, ish-zv.ministër i Energjetikës dhe ish-drejtor i përgjithshëm i KESH.

Cili ose cilët janë fajtorët për dështimin dhe për këtë krizë të madhe, në të cilën gjenden marrëdhëniet e kompanisë me autoritetet shtetërore dhe konsumatorin?

Fajtorë janë të gjithë nga pak, por për të ndarë gjërat, në radhë të parë, ligji zbatohet me procedura dhe fatkeqësisht CEZ ka vepruar duke zbatuar ligjin dhe shteti duke e shkelur. Kjo mund të mos jetë një lëvizje e mirë politike, pasi kjo çështje do të përfundojë në arbitrazh. Nëse është e vërtetë që policia ka ndërhyrë, kjo në të ardhmen do të përdoret nga CEZ në rast arbitrazhi për të marrë një përfitim ekonomik. CEZ po luan si të pozicionohet më mirë, ndërsa shteti bën lëvizje të tilla kur ndodhet jo shumë larg zgjedhjeve.

A është e ligjshme ndërprerja e energjisë për ujësjellësit?

Është e ligjshme ndaj çdo debitori, shtetëror apo civil. Por kjo nuk do të thotë se, meqenëse ti je borxhli tek unë dhe unë tek ti duhet t’i bëjmë dëm njëri-tjetrit. KESH në thelb duhet të bllokojë llogaritë e CEZ dhe t’i marrë lekët. Kompanitë e tjera ja kanë marrë, ndërsa KESH duhet të veprojë për t’ia marrë. Por edhe CEZ ka të drejtën e saj për ndërprerje.

A përbëjnë kamatëvonesat titull ekzekutiv?

Jo, nuk mund të ndërpritet energjia për shkak të kamatëvonesave. Ndërprerja bëhet pasi çështja trajtohet në gjykatë. CEZ ka vite që i mban të zvarritura proceset e kamatëvonesave, me qëllim që nesër të pozicionohet mirë në një arbitrazh ndërkombëtar. Shteti shqiptar duhet të mendohet mirë.

Cilat janë rrugët e zgjidhjes së këtij problemi? A nuk mendoni se përveç denoncimit që u bëhet shkeljeve të CEZ-it, njerëzit e politikës duhet që paralelisht t’u bëjnë thirrje votuesve të tyre të paguajnë energjinë e konsumuar, sepse ende në këtë vend ekziston një mentalitet gati i pakonceptueshëm në një shoqëri tregu, sipas të cilit duhet të furnizohesh me produkte, në rastin konkret me energji, por edhe mund të mos e paguash atë.

Pa dyshim. Unë mendoj se gjithë kjo situatë vjen si pasojë e një pjese të madhe të qytetarëve që nuk paguajnë energjinë. Një nga elementët kryesorë të privatizimit të shpërndarjes ishte që të shkëputeshin këto marrëdhënie të tipit ‘ti më ke borxh mua, unë ty’, etj. Ky është një interpretim i gabuar, sepse nëse CEZ ka borxh duhet dërguar në gjyq dhe t’i merren lekët. Kjo nuk mund të zgjidhet me shkëmb

Gazeta Tema.

Illyrian-jani , po te citoj sa perfundoni:

"......Unë mendoj se gjithë kjo situatë vjen si pasojë e një pjese të madhe të qytetarëve që nuk paguajnë energjinë. Një nga elementët kryesorë të privatizimit të shpërndarjes ishte që të shkëputeshin këto marrëdhënie të tipit ‘ti më ke borxh mua, unë ty’, etj...."

Jo, nuk eshte kjo arresyeja.E  cilat  jane, sipas meje?

1.Arresyeja me e pare dhe me  thelbesoria, rrodhi se Kjo qeverri, me mentalitetin e saj kusar, nuk u nis per ta bere privatizimin e sherbimit te shperndarjes, ne funksion te permiresimit, te gjendjes, te paksimit humbjeve ne rrjet, te rritjes se investimeve, te trajtimit me te mire te qytetarit, te paksimit te debitoreve private etj,  por  si e si te sherbente, sikurse sherbeu ne menyre perfekte gjer sot krushqia CEZ-qeverri,  per nje skeme te madhe korrupsioni.Qe te gjitha privatizimet  e bera kane po kete skeme.Merr cilen te duash ne dash ARMO-n a  cilendo tjater.

2.Se dyti, ngjarja e djeshme(qe pritej se do te vinte) tregoi qartazi nje tjeter shkak, tregoi shkallen e degjenerimit te  shtetit,mentalitetin e qeverrisesit, ne raport  me investitorin strategjik qe ajo vete pati  perzgjedhur, per privatizimin e rrjetit te shperndarjes.

  Dje, shteti qe do te ishte dashur  te mblidhej, per te programuar  urgjentisht zgjidhjen, i  shpalli (dhe realisht i beri) "lufte" me milice, mercenare e police, kompanise private,CEZ me te cilen si  ndau mire e bukur korrupsionin ne kurriz te popullit, si  qeveri  bastarde dhe cubash qe eshte,  ktheu  fleten dhe si  per tu treguar se i  digjet barku  per popullin te cilt  ju  preu uji e drita, nxorri  ne TVSH e Klan, syrretinxhihanet e  saj dallkauke e te perdorshem, si   nje kryekomunar nga filifistini, me bark sa nje bythe lisi, i cili dirigjonte banden e militanteve, per  sulm mbi nenestacionin e CEZ...!

   Nje akt shume i rende prej xhahiles mbi ligjin, rregullin dhe institucionin shtet,  qe tregoi renien e  shtetit, ne derexhene me te shemtuar: Mburrej ai thes me mut, ushtar i  PD-se  se..." do ti vinte dhe flaken, nenestacionit  .... por nuk i qe tekur akoma...."! E shifni si qeverriset dhe raporti i shtetit me investitorin, me pronen private, me te huajin qe e ka mburrur gjer dje vehten se medemek ka bere reforma rrenjesore!Reforma....me te cilat i kerreu binane shtetit !

   Cili  investitur  mjerean vjen te investoje paret e veta, ne nje vend shqqiponjash, por qeverrisje cubash, kur mesyn polici zeza e flamurkatranit,  ne pronen e tjetrit?Se dhe atyre qe nuk paguajne dritat edhe u  kane premtuar ne fushate qe ...te  mos  i paguanin dritat...

Kukesi i  flemurit  10   perqind e perdoruesave private   ka paguar energjine e harxhuar!

Jane keto dhe me shume akoma, fajet e kthyera tashme ne "arresye" dhe  jo  te popullit ..qe nuk  ka paguar dritat.Kur vete shteti, institucione te tij nuk kane paguar energjine, perse duhet bere fajtor vetem  populli? E thote  mire nje proverb kinez:" Kur qeveritaret i vene flaken, perse populli  te mos e ndeze nje pishe...?"

Sali Berisha te kujton Zonjen Zachanassian, personazh ne dramen e Duerrenmat, "Vizita". Per ke nuk e ka lexuar, zonja ne fjale rikthehet ne qytezen e saj mbas shume e shume vitesh per tu hakmarre me banoret e qytezes te cilet e paten perzene nga qyteza. Asaj ju desh te ended neper bote madje dhe te punoje si prostitute. Por pas shume vitesh ajo eshte bere nje miliardere dhe rikthehet ne qytezen e saj per hakmarrjen e shume pritur. Ne nje bisede me ish te dashurin e saj, kur ai e pyet se perse gjith kjo urrejtje per qytezen ajo i pergjigjet:

Kjo bote mua me shendrroi ne nje prostitute, e pra tashti eshte rradha ime ta shendrroj kete bote ne nje bordello gjigande. 

Berisha e ka shendruar Shqiperine ne nje bordello gjigande ku shumicen e ka bere si vetja: kurva te pa-besa. 

CEZ-i po pergatitet per arbitrazhin; ne Shqiperi nuk ia del dot dhe po behet gati te dali nga loja me sa me shume perfitime; per qeverine kjo eshte ok pasi borxhin e CEZ-it do ja ngarkoje shtetit (dmth taksapaguesve shqiptare), kurse perfitimin (korruptiv) nga riprivatizimi do ta fusi ne xhep.

Ceshtja eshte, kur do ta kuptoje ky popull se qeveria nuk i duhet per ngritje shtatoresh dhe prerje shiritash, por pikerisht per ti zgjidhur probleme komplekse si keto?

 

.

Nuk ka asgje qe ta justifikoje CEZ-in tu presi ujin dhe dritat gjysmes se Shqiperise.

Ligji, i keq keshtu sic eshte, thote qe CEZ-i ka te drejte t'u presi furnizimin me energji debitoreve. Por ata po u presin energjine jo vetem debitoreve por edhe atyre qe e paguajne. Jo vetem kaq por CEZ-i po u pret edhe ujin gjysmes se Shqiperise, dhe per kete nuk ka asnje baze ligjore. Ne fakt eshte ne kundershtim me Konventen Europiane te Te Te drejtave te Njeriut (Artikulli 5). Nuk ka te drejte CEZ-i te krijoje keto 'kolaterale' per te marre borxhet nga njerezia.

Pse u dashka te rrije pa uje dhe pa drita Fieri dhe Vlora, pse nuk paguajne drita Kuksianet? Nqs CEZ-i nuk eshte ne gjendje te mbledhe parate nga debitoret, ne menyre te ligjshme, atehere, kjo tregon qe nuk eshte e afte si kompani ta beje kete pune; dhe duhet te dorezoje celesat.

Eshte kollaj te politizosh kete, e tja hedhesh fajin Sales, qe edhe mund te kete, pa dyshim. Por nuk ka pse te ndeshkohen njerezit e ndershem qe paguajne edhe dritat edhe ujin, per korrupsionin e Sales dhe mosmenaxhimin e barkderrave te CEZ-it qe paguhen mijra euro ne muaj.

 

Sa per Mero Bazen, ai ate pune ka, edhe sikur te bjere nje komet nga qielli e te hape nje grope te madhe te sheshi,  fajin prape do t'ia hedhe Sales.

Mua me vjen cudi me disa ketu qe mbrojne korporatat/kompanite. Vetem ne Shqiperi ndodh kjo. Keshtu ka ndodhur edhe ne nje teme tjeter ketu per Banken e Shqiperise dhe shperblimet marramendese qe marrin. Te gjithe ne mbrojtje te fitimit te pamerituar, jane bere me Reagan se Reagani.

Ne Angli, 2 %  duan furnizuesit e energjise te rrisin cmimet, dhe jane hapur 4 investigime per ta ndalur. Askush nuk ngrihet ketu te thote ' oooh te mos trembim investitoret.

Keta lloj "investitoresh" ne djall te vene, nuk kemi nevoje per ata.

keto jane pune pazaresh, te gjithe kane futur doren e kane marre miliona euro, ceket e cez , sala noi valixhe, meta me firmat qe mbledhin gjoja debite dhe e ndajne 50-50 , faturistet e inxhinieret e zonave etj etj, por e bukura eshte qe te gjithe vjedhin konsumatorin shqiptar, me disa menyra , me ane te cez-it, me ane te shtetit, me ane te KESH  etj. pasi shteti dhe kesh blejne energji me leket e konsumatoreve ne fund te fundit te te gjithe shqiptareve. 

pra te gjithe jane duke vjedhur. pjesa tjeter eshte nje loje e piset, e perziere politika , qeveria e berishes dhe PD, cez , ere, kesh, ost etj

ceket do ta lene cez-in ,do marrin dhe ca miliona te tjera ne euro  nga arbitrazhi, cez-i do jete me humbje marramendes po ashtu dhe keshi, dhe kur te dale nje investitor tip Taci OIL qe ta bleje per dy leke, ndersa te gjithe keto miliona euro, humbje te KESH, OST, CEZ, dhe arbitrazh do ti paguaje shteti nga buxheti. pra do ti faturohen shqiptareve. se harruam qe edhe cmimi i KWH do shkoje ne kupe te qiellit .

si ju duket si variant ?  djallezor tip berishian 

 

Nga disa komentator ketu, u fol per Arbirtrazhin, mirpo ky institucion -qe shqyrton çeshtjet ekonomike, e qe ka ekzistuar ne socializem- nuk ekziston me ne Shqiperi, sepse klasa politike shqiptare, e ka suprimuar me kohe. Vetem nese e kane vene tani, mirpo asnje lajm nuk eshte dhene per rifillimin e Arbitrazhit. 

o liza behet fjale per arbitrazhin nderkombetar! se ti merr dhe vesh nga eknomia, po ja dhe sikur te kishte arbitrazh shqipria, a do kishte kuptim te behesh ceshtja ne shqiperi?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).