SHBA kanë kaluar tendenca të ndryshme të emigracionit që nga shekulli i 15-të, me grupe të ndryshme etnike në rritje dhe në rënie me kalimin e kohës. Në këtë video të shkurtër të BBC shihet se si popullsia amerikane ka përcaktuar veten në rregjistrimet e të dhënave shtetërore, nga e kanë pasur origjinën në të kaluarën, dhe se si këto modele mund të ndryshojë në të ardhmen.

Video: BBC

31 Komente

rracat ne shba.

etniciteti ku!

vertet nuk i pe?

te bardhe ,te zinj dhe te verdhe pashe(+laraman).

ty te zuri syri ndonje kombesi?

po.. duke filluar kolonizimi i Amerikes. nga britaniket, spanjollet, francezet, hollandezet,  me pas,  sipas periudhave te ndryshme kohore, jep edhe dyndjen e emigranteve ne shifra dhe sipas perkatesise kombetare..

p.sh,  gjate periudhes 1820-1830  jane keto te dhena  nga Evropa: gjerman 5,9 milione, italjane 4,7m,  irlandeze 4,6m,  austro-hungareze 4,3m, rus dhe balltike 3,4 m etj..

ne te njejten menyre ka dhene edhe periudhat e tjera...  shfrat dhe kombesit nga kontinentet e tjera..

Belul, 

më ha mendja se Shqiptari i Vjetër e ka llafin mbi përdorimin e termit "etni" ndaj atij "racë".

Se, këtu flitet për grupime njerëzish që kanë të ndryshme prejardhjen biologjike dhe jo atë kulturore, duke qenë se në pjesën më të madhe të tyre vetquhen amerikanë, apo kanë disa karakteristika... që nga ana kultorure materiale apo jomateriale janë të përbashkëta mes tyre. Ndërkohë që dallimi që bëhet është gjithnjë mirëfilli racor, i prejardhjes biologjike.

mbase, mbase..    por  shqipja pak me poshte me jep te drejte..smiley

ai, kur beri komentin e pare kishte pare vetem grafikun ne foton qendrore qe shoqeron temen, dhe jo videon..smiley

smiley

Mesa duket është ruajtur nga përdorimi i termit "racë". Në raste të tilla "racë" hyn në punë se është më e drejtëpërdrejtë... por ndonjëherë mund edhe të krijojë shkëndija. Ndaj lihet jashtë. Por është gabim të zëvendësohet me termin "etni", sepse etnia përkufizon diçka tjetër, të paktën ashtu siç e përdorim ne. 

Ndaj këshillohet të përdoret ndonjë term (artificial ndaj situatës) si popullatë, apo grupim, por edhe këta janë mjaft të zbehtë.

smiley

Etniciteti ne SHBA dhe Kanada jane vetem aboriginal, indigenous people....

ne fakt pashe vetem grafikun e fundit qe duket.  dhe ai eshte rracor.

por ke te drejte

Tabela nuk me duket shum e sakte, se te bardhet psh, aty, jane ne minorance. Ne Amerike sheh me shume laraman dhe te zinj, se sa race te bardhe. 

Do ta tunim voten neser mjes.

Piplla a e keni da menien per nesrit?

Per ke do votosh Fiqo ,pa rrena , ti e di qe une vdes per keto votat smiley

Rromnin shoko.
Edhe MakMahunin senatore.
Te tjeret per pozita misshoqnuese do i daj dy e dy.
12 vota ia kam mbledh shoqnis deritashi per ket xhentellmenin smiley

Rrofsh per sinqeritetin Fiqo , ke mbledh 12 vota ? Amerikaneve ? bo...bo...bo...sa mblidhke ne Shqiperi ti mo vlla ,ne Maj te presim smiley

Po nuk qe e veshtire sa e menoja o Brad.
Ta mbajme Romnin edhe 4 vjet u thashe, ka bo pun tmir apo jo.
Ktu ka plot qi nuk e din kush eshte pres aktual smiley

'' Ta mbajme Romnin edhe 4 vjet u thashe "

smiley

8% e Asians shtojani White Non-Hispanics plz.

Its cooking, its cooking.
Vetem Fox News sonte smiley
U knoqa, u knoqa smiley

Kjo ska rendsi Kapo; esht arithmetik tjeter ajo qe tqit president

Electoral College vs Popular Vote?smiley

 

Ka rrezik qe kete here, per here te pare, njeri te fitoje voten popullore, e tjetri voten elektorale.

REUTERS

If Obama loses the popular vote but wins the Electoral College (as seems at least somewhat probable), conservatives will predictably howl that his is an illegitimate presidency, bereft of mandate...

 

Al Gore fitoi voten popullore ne vitin 2000.Ne vitin 2000 u be gjithe ajo mesele vetem se disa cifute pleq gabimisht hodhen votat per buchananin ne vend per al gore.tani me qindra mije njerez te shperngulur nga sandy kontestimet do te jene te panumerta.

Kjo pune ka per tu vendosur ne gjyq si ajo e G bush vs Al Gore.

7000 avokat kan more ne pune demokratet ne shtetet e lekundura qe te parandalojne parregullsite. Kaja nonen, ne vend qe te behej Shqiperia si bota po bohet bota si Shqiperia!

 

U çova heret sot me mjes, lava syt e zes, fergova i kokerr ves, shtrydha i ekspres, me pret barku po sun .. vdes, ooo ca dite, ca dite smiley

E kryna adetin, haj me faqe tbardh.

vota jote - plumb per armikun fiqo!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).