Fryma e Re Demokratike ndan detyrat për garën politike që e pret.

Kryetari i FRD-së, Bamir Topi ka shpallur paraditen e së premtes formimin e departamenteve të kësaj partie, që sipas tij do të punojnë për të sjellë një politikë të re dhe evropiane në vend. 

“Departamentet do të hartojnë një program politik me të cilin ne do shkojmë në zgjedhje dhe do të garantojnë që këto zgjedhje të jenë të lira e të ndershme. Do bëjmë të mundur që kjo forcë të jetë një element jetik në vendimmarrje”, deklaroi Topi. 

Ish-kreu i shtetit është shprehur se FRD do të shpalosë një filozofi tjetër politike. “Atë të politikës në ekip, të decentralizimit të vendimmarrjes dhe të përfshirjes në politikë të kujtdo që ka ide dhe projekte”, ka nënvizuar Topi, i cili më tej ka dhënë dhe detaje mbi departamentet e FRD-së. 

“Ekipi ynë ka 19 departamente, të cilat përbëhen nga personazhe të shkencës, botës akademike dhe publike. Të gjithë ata që kanë zgjedhur të jenë pjesë e këtyre departamenteve, janë të angazhuar për një politikë të re”, ka theksuar Topi. 

Ndër të tjera, ai ka vlerësuar maksimalisht vizitën e një dite më parë të sekretares amerikane të Shtetit, Hillary Clinton, e cila sipas tij i dha një mesazh të qartë klasës politike shqiptare. 

“Shpreh vlerësimin tim më të lartë për vizitën historike të sekretares së Shtetit, Hillary Clinton, që me mesazhet domethënëse i dha një sinjal të qartë politikës shqiptare, se e ardhmja realizohet vetëm nëpërmjet mirëkuptimit dhe bashkëpunimit për qëllime të mëdha”, ka theksuar Topi. 

“Vizita dhe mesazhet e zonjës Clinton dëshmuan lidhjet mes vendeve tona, të projektuara për 100 vite të tjera. Ajo dha mesazhe të qarta për mirëkuptimin, shtetin ligjor dhe zgjedhjet e ardhshme politike, që ato të jenë të drejta dhe korrekte”, ka vijuar kreu i FRD-së. 

Gjatë fjalimit të tij, ish-presidenti i Republikës nuk ka kursyer kritikat ndaj ish-partisë ku aderonte, e cila sipas tij është kthyer në një organizatë fitimprurëse për kryetarin e saj. 

“Partia në pushtet është kthyer në një kompani ekonomike që i shërben kryetarit të saj dhe klanit të tij. Ne që sot jemi në FRD jemi krenarë që nuk jemi dhe nuk kemi qenë pjesë e tranzicionit, pazareve, korrupsionit, etj. Përkundrazi, ne krenohemi se aty ku ishim, në respekt të Kushtetutës dhe ligjit, bëmë gjithçka për respektimin e institucioneve, për të shmangur zaptimin e shtetit nga një njeri i vetëm dhe për një politikë evropiane”, ka deklaruar Topi. 

Disa nga departamentet e prezantuara dhe drejtuesit e tyre janë: 

Departamenti i marrëdhënieve me jashtë - Alketa Çoçka
Departamenti i integrimit evropian - Mirela Bogdani
Departamenti i arsimit dhe shkencës - Edmond Dragoti
Departamenti i shëndetësisë - Aleksandër Sallabanda
Departamenti i marrëdhënieve me publikun - Edlira Gjoni
Departamenti i politikave të administratës publike - Andi Seferi
Departamenti i çështjeve kushtetuese dhe ligjore - Edlira Abazi
Departamenti i ish-të përndjekurve - Bedri Blloshmi
Departamenti i çështjeve të pronësisë - Ajola Tola
Departamenti i ekonomise dhe pasurive publike - Alfred Cake
Departamenti i marrëdhënieve me biznesin - Mimoza Bregu
Departamenti i politikës për kulturën, rininë dhe sportet - Agron Xoxa
Departamenti i çështjeve sociale dhe shoqërisë civile - Kliton Zguri, Edlira Seferi
Departamenti i diasporës dhe emigracionit - Lizander Saraçi
Departamenti i çështjeve të sigurisë kombëtare - Klajdi Mati 

265 Komente

19 depatramente,a thua se jane qeveri!

Dmth te pakten 19 zyra plus zyra e Kryetarit.Plus zyrat e tjera te asistenteve keshtu qe FRD i bie te marre nje pallat 5 katesh per te strehuar administraten.Jo keq per nje parti qe pretendon te luftoje korrupsionin dhe burrokracine.
Per nje parti qe pretendon te luftoje pushtetin e njeshit dhe jep si shembull personal,pritejen e njeshit tjeter qe sa te mbaronte mandatin e Presidentit e kish bosh vendin ne FRD,pa asnje opozite.Kjo parti ka vdekur qe kur lindi,pasi eshte thjesht nje shtojce e etyre qe i krehen bishtin Berishes dhe tani qe te tjere po i krehin bishtin ,jane te zemeruar qe u zune vendin per ti krehur bishtin Berishes.
Zgjedhja e kryetarit te FRD ishte komedi me vete dhe keto depertamente fantazma,vazhdojne aktin e dyte te komedise.

Nejse kenaquni me poste imagjinare,se ngadonjehere robi ka nevoje edhe per tituj imagjinare.

 

I kane ngule rronjet ata ke ne, a ne ke ata? smiley 

Tre departamente  per marredheniet me jashte (jashte, integrimi europian, diaspora ).Po ndonje departament per integrimin e fshatit? Integrimin e LGBT? Integrimin gjinor? 

Interesante, gati gjysma jane femra. Bamiri po sjelle nje fryme te re?

Jo mer Art, kjo fryma e femrave eshte e vjeter per qeflinjte si Bamiri. Hallall i qofte.

Fryme e kalbur edhe e mykosur thuaj.  Po mbledh rreth vetes lloj lloj oportunistesh, aventurieresh, matrapazesh, e mashtruesish qe dikur ishin Berishiste te flakte e tani kane per tu bere Topiste te flakte.

I dul emri ne Lizandrit

qyqja sa shume departamente bir nona vet, paska per te gjithe smiley

nejse, suksese e ti gzojne smiley

Ka kohe, ka kohe : 

"Lizander Saraci

Advisor of the President of Albania"

e di mer

nuk thashe qe i doli emri per here te pare.

thashe i doli emri, ja kaq  smiley

po ndonje departament qe t'i mesoje Bamirit ndonje fjale tjeter pervec repertorit te zakonshem prej 150 fjalesh nga te cilat 100 italisht nuk ka??

dhe keto 150 fjale shumicen i ka nga zanati i veterinerit (si kur perdorte vend e pa vend apendiski, apendiksi).

A ka njeri me dy pare mend qe mund ti jape voten kesaj "qeverije hije", sic e quante Mero Bazeja, pa fyer inteligjencen e tij?

Shyqyr i paskemi nja dy miq. smiley

Nuk e kuptova .Me duket si paralelizem me qeverine.Keta a jane te financuar nga shteti apo si funksionon.Pra me njefjale per ndoj problem ne te emigracionit kena Lizandrin!!!!Po mbaron 2012-ta _)

Departamenti i çështjeve të sigurisë kombëtare - Klajdi Mati 

smiley

Personazh i ciles sfere eshte ky o Bamke mavria? Ah medet medet!

 

Ncncncnc... verberi politike, i thone kesaj.

Eshte njefare Endrity ketu qe s'ma vershellen fare, i duket se flas si UFO ne çeshtje politike. Por ja qe s'eshte plotesisht ashtu.

Analiza ime, et n'en déplaise à M. Saraçi, eshte si me poshte :

Fusha politike e Shqiperise eshte e polarizuar qe prej 20 vjetesh. Ne Shqiperi, ashtu si ne USA dhe ne France dhe ne Gjermani, kemi dy parti te medha qe terheqin, le te themi 90% te elektoratit : PD dhe PS. Arsyet e ketij polarizimi i keni ne periudhen komuniste : ndarja eshte me thike. Mos me shtyni ketu te them kush eshte PD e kush PS.

10% qe ngelet eshte per partite satelitore te cilat NUK FUNKSIONOJNE ne baze programesh, por shfrytezojne thjesht lidhjet fisnore, ne mos familjare. Gjithashtu dhe nje pakice te paperfillshme te pakenaqurish te cilet nuk pajtohen te votojne PD-PS.

Ky 10%, ku futet dhe FRD, eshte thjesht nje garniture, tip LSI, e cila do te sherbeje absolutisht per interesat e krereve te partive te vogla, ngaqe ne baze nuk kane rrenje. Eshte e njejta gje me Hervé Morin apo François Bayrou (Lizandri me kupton ketu).

Perse nuk funksionon modeli grek ? Dmth, i shkaperthimit te fushes politike ne dhjetera mini-parti pa lidhje ? Sepse ne s'kemi kaluar asnje traume si Greket, kriza jone ka qene e perhershme, per rrjedhim pakenaqesia e pranuar ne nivele te kenaqshme. Asnje shenje tronditjeje madhore nuk ka ne fushen politike shqiptare.

E vetmja mundesi, them e vetmja, dhe madje me rezerva, qe nje parti e re te beje diçka, ESHTE nje parti PA KURRFARE LIDHJE me asnje parti te derisotme. Te gjitha ato parti qe jane mbeshtjelle rreth nje ish-figure te meparshme, kane deshtuar ne kete çarje elektorati : Ceka, Shehi, etj. Absolutisht asnje gjase nuk kane FRD qe te krijoje nje kataklizme ne skenen politike. Asnje. Kete mesazh do ta regjistroj diku e ketu do te jemi kur te flasim pas zgjedhjeve.

Vetem nje force me emra krejtesisht te rinj, me emra qe s'te kujtojne asnje mbiemer te kohes moniste apo te kohes demokratike (ku shkon nje parti e re me nje tip qe quhet, psh, Kostropuz Berisha apo Shaban Abaz Ruçi, apo Enkelejd Harambash Topi). Ju me duket nuk e keni kuptuar alergjine e votuesve ndaj mbiemrave te sterperdorur ne 100 vjet histori. Nuk e keni kuptuar se aristokracia ka vdekur njehere e mire ne Shqiperi, dhe askush s'pranon mbiemra qe fryhen thjesht nga rrokja e pare. Me duket e merrni per debil votuesin shqiptar.

Ne kete kuptim, çdo orvatje per riciklim emrash e strategjish, e mbiemrash e personalitetesh, ka per te deshtuar, dhe kjo thjesht sa do t'ia shkaterroje edhe ato pak nerva qe i kane mbetur atij derr mileti.

Deshtimi i suksesshem i G99, me duket se nuk u nxoren mesime. Perse deshtoi ? Mendoni ju se ngaqe s'paten program ? Aspak. Asnje parti ska program te mirefillte. Por G99 deshtoi sepse ishte nje riciklim te privilegjuarish te dikurshem, e ketij derr populli finok, s'ia ha qeni shkopin per t'i hetuar keto gjera. I merr vesh me bythe.

OK. Do ta shohim pas zgjedhjeve, ne qofshim gjalle e shendosh. 

Urime! Suksese dhe urojme qe kontributi juaj te jete drejt bashkpunimit per nje sistem politik te ndershem dhe efikas.

Pse kam pershtypjen sikur ne kete liste ka disa ish-mfjatista ?

Ndoshta dhe gabohem? 

Blend Sala paska dale fishek dhe kete radhe smiley

 

por shfrytezojne thjesht lidhjet fisnore, ne mos familjare.

Edhe dy bajlozet e medhenj kleptobandite s'funksionojne ne baze programesh, por ne baze lidhjesh konjukturale, klienteliste, krahinore, klanore, fisnore etj etj.

Nuk e mohoj. Absolutisht e vertete. Por tek partite e vogla qe krijohen ne baze te nje riorganizimi (riciklimi), lidhjet fisnore, familjare e deri-diku shoqerore jane kapitale. Sepse keto parti te vogla nuk arrijne te kene nje ze te vetin, nje program te besueshem ku te kete gjera te reja qe te mos jene bere boze nga dy partite e medha. Prandaj them se partite e vogla shqiptare, me kete lloj strukture shoqerore qe gezojme sot ne Shqiperi, s'kane asnje gjase perveç te luajne ndonje rol jasteku me 2-3% andej-kendej, si puna e LSI-se. Me vjen keq por fusha politike shqiptare eshte e sterngopur nga gjera te ricikluara. E thashe dhe i qendroj : e vetmja gjase eshte qe te kete nje force pa kurrfare lidhje me shoket paraardhes. Pak a shume, nje tip vetevendosje e cila, jemi apo s'jemi dakort, mblodhi 13% te votave. Qe nuk jane pak, e qe mund te beheshin me shume nese do te dinin si ta administronin kete kapital simpatie. Por edhe ata do te ngulen ne keto perqindje, ne mos me pak, se edhe ata jane futur ne nje istikam pak a shume shterpe, dhe politika kete ka te keqe : pak te vonohesh ne gjera shterpe, votuesi te fut rruspen.

Ne Shqiperi, sot per sot, s'kemi ende asnje force politike te paster nga hijet e meparshme, qofte dhe nga hijet e kohes se demokracise. AKZ-ja eshte me prane kesaj qe them une, por edhe ajo nuk ka nje strategji te zgjuar, me duken si politikane pa nuhatje, bejne gabime, pavaresisht disa ideve qe i kane te mira dhe qe partite e tjera mund t'i kopjonin.

Te gjitha keto jane shanse te çuara dem. G99 ka qene nje goditje fatale per ndonje shprese te brishte diku rrotull. Mirebesimi i shkelur me kembe. Pas kesaj, rinia shqiptare qe deshironte te merrte fatet e vendit ne dore, e ka gjetur veten te lidhur kembesh. Kjo eshte dhe gjema qe sjellin keto lloj formacionesh : shtojne dozen e zhgenjimit, dhe te rinjte heqin dore nga gjithçka, si absolutisht e kote. Nga ku perfitojne dy partite e medha.

LSI s'eshte thjesht jastek elektoral.  Me kete lloj sistemi qe prodhon rezultate teper teper te ngushte, nga 2009 e deri tashme LSI ka vendosur kush vjen ne pushtet.

Do merrni aq sa do ju leme ne , ndryshe.... do ju pjekim ne hell o Bamke Qylollari ,qingjat e kom llafin .....

kom besim te bamiri dhe oketa...eshte e rralle por fat i modh kur nje tirons puro eshte edhe i zgjut qamet.....i uroj sukses.....cun tirone ....

 

Djema, mos behet fjale per Lizandrin tone ketu tek Peshku smiley

po plako. edhe klajdi ynë

Mirë, së pari urime. 

Një gjë veç: Për paganët që të lindte diçka, në altar sakrifikohej diçka, si për të shpjeguar dhimbjen e procesit të lindjes. Që të lindte kjo parti, bashkë me AKZ-në, është derdhur gjak të majtësh në bulevard. Ata ishin sakrifica. 

RESPEKTONI GJAKUN, SAKRIFICËN NJERËZORE QË JU LINDI. 

Këtë ua keni borxh të majtëve. 

keni mendimin tuaj dhe per kete duhet respektuar, por nese i referoheni 21 janarit, ai ishte gjak shqiptarti, gjak te vuajturish e te varferish qe iu tundej blloku  i pazareve para syve.

Sado qe propaganda shteterore perpiqet tja faturoje ate proteste te majtes, ne jemi te gjithe koshjente se ate dite protesta ishte e popullit te te gjitha kahjeve qe i kishte ardhur aty ku nuk mban me.

nese jeni dhe ju pjese e asaj propagande atehere secili mban mekatet e tij/saja.

c'jane ca idiote qe flasin per gjak te majtesh dhe gjak te djathtesh.

 

Gjak me ngjyra.

Shpall departamentet .. super togfjalesh 

ca nga keta drejtoret e dep. jane njerez te dale boje si ish drejtues, ca te tjere jane kiu fiu. diplomohet tjetri per astronomi dhe vendoset shef ne gastronomi. ca kane bredhur nga nje parti ne tjetren.pfff nga i ke gjetur o Bamir. Vetem pak emra jane dinjitoze aty.

E nejse urime. Po keta tani i mori mendja ere? Cfare jane keto departamente si me qene ministri?  Apo ti darovisim te gjithe me nga pak poste me emera kot. Duket qe paskan vu emrin ne parti per pak poste. Thuaj kush dh.... per popullin.

Ne vend te bejen nje strukture tamam, me Pergjegjes per rekrutime, koordinime, rinine, rrethet, plani politik etj. Bejne departament per me i be qejfin njeri-tjetrin. Nejse...

O Dora, partia ka nje grup njerzish qe punojne per programin, qe u prezantua sot, dhe ka nje grup tjeter qe merret me ato qe thua ti, strukturat, rinine, etj. Nese nuk e ke ndjek, FRD ka ngrit zyrtarisht dege ne shume qytete kryesore, ku Vlora qe e para me qe jemi ne vitin e 100-vjetorit (neser zyrarizohet Berati).

Ben mire te lexosh apo shohesh te plote fjalen e Z. Topi ne kete prezantim (dhe jo shpallje) dhe te mos nxjerresh konkluzione nga permbledhje qe nuk perçojne detyrimisht siç duhet mesazhin.

http://frd.al/frd-per-shtetin-dhe-qyteta...

 

Lizandër, në Vlorë, tek ai pallati i ri ngjitur me bashkinë e keni degën? (Doja të bëja një vizitë...)

Mire Lizandro. Urime! Ndoshta ishte pak heret te jepja gjykime, pa pasur mire informacion. Besoj duhet te keni nje strukture qe merret me punet e verteta, jo si kjo.

Per" Voten e Emigrantit" sa kam pare edhe PS ka nje propozim real. Sidoqofte po tu desh ndonje ndihme, na thuaj. Urime personalisht njehere.smiley

Shum pak  ne list, shumica jane jabanxhinj. Sboet partia me i tuf laskaresh si kta te listes o bamiro. Prap me mir ti se maloku. 

Tani ca sqarime per ata qe i interesojne.

E para kjo ndarje nuk eshte ne asnje menyre nje "qeveri paralele" por thjesht grupe pune per te hartu programin e FRD. FRD nuk premton as tendera, as mundesi ekazioni fiskal, as futje ne pune individuale sot, mot apo ne x vite. I vetmi argument per tu kerkuar voten njerzve eshte nje program i mire-konceptuar dhe mbi te gjitha i realizueshem. Ndaj kjo e sotmja ishte nje ftese me pika referimi, per te gjithe ata qe duan te kontribuojne.
Une prej muajsh perpiqem te afroj njerez ne FRD dhe lumturia ime me e madhe eshte kur njerez, qe une i vlersoj, me thone : "Shiko, une nuk kam ndonje nevoje dhe nuk pres gje nga politika, por jam i gatshem te kontribuoj ne fushen ku jam i zoti." Ne keto kohe kur duket (dhe ndoshta jo vetem duket) se pragmatizmi eshte kryefjala e filozofise se robve, kjo duket utopike, por ja qe NUK ESHTE. Ka plot njerez qe e kuptojne shume mire qe asgje qe kane arritur nuk mund te kete vleren e vertete ne mes te llumit.
A mendoj une se ne FRD do afrohen vetem njerez te tille? Sigurisht qe JO. Megjithese une nuk pranoj te afroj interesaxhinj, jam i bindur qe asnje parti nuk mund te jete imune dhe te evitoje plotesisht batakçinjte. Ama ata do jene shume te pakte, pasi nuk kane asgje qe t'i joshe.

E dyta, te gjithe jane VULLNETARË (biles do kontribuojne me kuota disa fish me te larta se anetaret e thjeshte) dhe jo nuk kemi zyra e administrata te fryra. Zyrat e FRD-se jane ato qe i dine te gjithe. Nuk ka ndonje lluks dhe askush nuk e kerkon kete. FRD nuk merr asnje lek nga shteti ndaj nuk mund te na thote kush se po abuzojme me fondet publike. 

Grupet e punes jane te hapura per kedo kerkon te kontribuoje (sigurisht sipas fushes dhe kopetencave). Ne departamentin e emigracionit, duhet te kete njerez nga shume vende sepse problemet e shqiptarve kane edhe specifika lokale, perveç atyre qe jane te te gjitheve. Po duke qene se "nona" e te gjithe problemeve eshte mungesa e mbeshtetjes se shtetit per te gjithe shqiptaret jashte Shqiperie, se pari duhet kerku te ndryshoje sjellja e shtetit. Ose me mire te themi i duhet rikthyer kushtetushmeria shtetit, pasi sot jemi ne limitet e mos respektimit te Kushtetutes ku qartesisht kerkohet qe shteti te mbroje shqiptaret si brenda ashtu edhe jashte kufirit te R.SH.

Borxhin 22 vjecar qe ka shteti ndaj ketyre njerzve, duhet te pakten te mos e rrise. Per ta lare s'behet fjale pasi koha nuk kthehet prapa. Personalisht une shof si nismen me urgjente, mundesimin e votimit atje ku ata jetojne.
Sidoqofte per idete ne veçanti do kemi kohe te diskutojme se ketu ka nje sere robsh me te cilet une e kam per kenaqesi te shkembej opinione, dhe pse jo te bej edhe debat te ndezur (sherr me pra mo sherr).

Brado, m'nigjo mu, mos permen hellna ne publik se ku i dihet ta morin vesh ato t'jashtmit qe te japin rrogen, ene te qisin m'rruge me pjek geshtenja. Hallin tat po qaj ore se ne vetem ner na boni me keto deklaratat tuja.

Personi qe une citova me larte, jam mjaft i sigurte qe s'i ka kredencialet e aftesite per te hartuar programin e partise per sigurine kombetare dhe se kete emerim e ka arritur nepermjet njohjes personale te Topit dhe te ish-PD-isteve te tjere qe jane bashkuar me FRD.  Sec e joshte te FRD, ai e di por s'besoj shume se e ben per altruizem apo/edhe idealizem.

Sado njerez te mire te jene vullnetaret, sikur u duhen kontrollu icik kellqet. Me ate departamentin e ceshtjeve te sigurise kombetare, keni icik pune them une. 

Masanej, a do loboni qy te votojme dhe ne a jo?

 

Te mushme e paska bamiri me ty qe sdi as fjalen kompetence po e shkru kopetence si labt. 

Po ta boj aftesi, a ma fal?

Ore po si ishte ajo ndjesa qe i ka kerkuar popllit Bamirka ne lidhje me Berishen? Sikur na qenka bere pishman qe e paska lene Berishen te zaptoje insitucionet! Ncncncnc. Po mire mer koqe po a kupton cer demi i ke sjelle ti vendit gjate 4 viteve me veprimet apo mosveprimet e tua? A mendon se nje kerkim ndjese te lan ty nga menefregizmi i shpifur i 4 viteve te cuara dem?

çdo orvatje per riciklim emrash e strategjish, e mbiemrash e personalitetesh, ka per te deshtuar

...sukse FRD-se per fillim e mbare smiley Ketu nuk behet fjale per emra individesh por interesa elektorati te lena vacant e te pa perfaqsuar deri me sot ne politike.Mendoj se FRD  e ka te garantuar suksesin(ne nivelin e LSI) po te vazhdoj te ruaj ket distancim te qarte nga PS-ja dhe LSI-ja, te perkrahe  ate pjese te elektoratit te djathe qe u neglizhua dhe mohua nga PD-ja per interesa te LSI-se,te kete nje platforme te qarte per rihabilitimin e ishtepersekutuareve dhe se fundi te fitoje mbeshtetjen  e elektoratit te pavendosur i cili perben 1/3 e votuseve. Modeli i LSI-se provoj se "work" dhe biles shume mire .Te njejta gjasa duhet te ndodhin edhe me FRD-ne( eksperienca dhe kualifikimi i  njerzeve nuk mungon),bile edhe ekuacioni politike e kerkonte kete element te munguar deri me sot ;

PS+LSI=PD+FRD   

PSLSIPDFRDAKZPADPSDPRPKSHPDIUNDHWOKNDIBWEDFUIBDWG99UDSAJKBNDA,smiley 

  Njoh shume prej tyre.Jane njerez te mire,  te paperlyer.Jane me formim te plote intelektual dhe ajo qe  eshte me e rendesishmja kane goxha kontribute per nje Shqiperi Demokratike, ne keto vite, por te pavleresuara prej grupit te familjes, qe ka okupuar   dhe privatizuar PD-ne

Ju te Amerikes, nuk e keni  njohur Dr. Salllabanden, ish amabasadorin tone atje?Eshte djali i Kolonel Sallabandes, i denuar prej sistemit, qe ate e vleresoi shume si ushtrak me Akademine "Frunze", por e denoi per  ...hiç gje!

Agron Xoxe intelktual brilant,njeri i muzikes,  djale profesori dhe profesoreshe.Ish kandidat per depudet i PD...

Te gjithe te mrekullushem!

Grava, konsultohu pak me komenetet tek faqja online e gazetes TEMA. Une e kuptoj qe nje pjese aty jane kamikazet e PD qe hedhin balte, ka edhe persona qejfmbetes qe shfrytezojne rastin per ti pergojuar emrat e shefave te departamenteve te FRD.Por ka dhe ca fakte aty Grava.

Me cfare lekesh mbahet kjo parti !?

Nuk e di se per cfare arsye mu be prap llogarija abuzive smiley

Hajt me kembe te mbare smiley

Lizander, per kete

Brado, m'nigjo mu, mos permen hellna ne publik se ku i dihet ta morin vesh ato t'jashtmit qe te japin rrogen, ene te qisin m'rruge me pjek geshtenja.

tani une nuk njoh personalisht Bradin dhe asnje tjeter ketu te ppu. Por jam 99% i sigurte, qe pertej simpative politike, secili ka punen/zanatin e vet dhe nuk paguhet dhe nuk eshte paguar ndonjehere me para publike, per arsye se ka punuar afer ndonje politikani. Asnjeri ketu nuk besoj te kete marre rroge fale ndonje politikani.

Ndersa ti Keshilltar of the President of Albania, je paguar per faktin qe ke punuar dhe ndenjur afer nje politikani dhe pak a shume ne te ardhmen synon serish kete gje. Nuk ka asgje te keqe dhe te gabuar eh. Nuk po jap asnje gjykim negativ, por me duket qesharake, ironike te thumbosh tjetrin "ato qe te japin rrogen", kur ne realitet je Ti qe ke marre rroge nga nje politikan. E kupton ironine e kesaj?

O hunter, mos ji aq i sigurte qe s'ka njerez ne peshk qe paguhen me para publike.

Sa per punen time si keshilltar i Presidentit, une kam bere oferte publike ne peshk per kedo ketu qe mendon se e ben me mire se une, dhe eshte i gatshem te pjestoje rrogen e tij me 5, siç bera une. por askush nuk u pergjigj. sa per ate ironine qe thu ti nuk ka asnje ironi ne ate qe them une. Qe te jem me i qarte, une nuk mendoj se nderkombetaret pajtohen me idene e kercenimeve te tilla per motive politike.

Por jam 99% i sigurte, qe pertej simpative politike, secili ka punen/zanatin e vet dhe nuk paguhet dhe nuk eshte paguar ndonjehere me para publike

E si mund te jesh kaq i sigurte kur sapo the qe nuk njeh njeri personalisht?!

Me habit diçka ne diskutimin e Saraçit. Ne gjithe ate diskutim, nuk ka gjetur asnje fjale qe te thote mbi problemet qe i pata ngritur me lart, ku kisha bere dhe une nje diskutim mbi "kleçkat" e ketyre levizjeve politike. Jo se une diskutoj ketu per dike, e qe ky dikush te me ktheje pergjigje. Ne pergjithesi, diskutimet i kam te vetembajtshme ne kembe e s'kane nevoje te mbeshteten. Por habitem pak nga stili tipik 100 vjeçar i politikes shqiptare, qe thote se : "nese nuk do qe te ekzistoje nje problem, anashkaloje." Ne politiken tone, ky stil i vajisur mire ka pjelle shurdhime dhe verbime politike gjigande, e s'po permend shembuj ketu se behet lista deri neser.

Ne fakt, Saraçi mendon se A PRIORI ska ç'meson apo ç'lexon prej meje apo nje tjetri, sepse NE do te ishim kundershtare qe ne nisje. OK. Le ta marrim si te mireqene, madje po them qe fibra ime politike eshte tjeterkund. Por a perben kjo nje arsye te mire per te mos u perballur me nje kundershtar ? Ne ç'menyre mendon Saraçi te perballet me kundershtaret e vet neser ne podiume, ekrane TV apo gazeta ? Duke perdorur "ni vu ni connu je t'embrouille" ?

Dhe ketu i rikthehem idese sime me lart : infeksioni eshte i larte. Sapo dikush apo disa te mbeshtillen rreth nje pike qe ka funksionuar me te vjetren, ai apo ata infektohen ne vend, dhe e gjithe levizja fillon e del nga shinat. Ky rrezik menjanohet thjesht duke u grupuar jo ne funksion te "mundesise reale" per te qene diku i pranishem, por ne funksion te nje "pike ideale" drejt se ciles shtrihen nje, dy apo njeqind vete.

Me shkoqur : une besoj tek nje ringjallje e emrit te dikurshem "Grupi i te Rinjve" (kuptohet heee, mos m'i ngjitni keta bishtat komuniste e ku e di une). E kam fjalen thjesht per nje menyre te re veprimi apo organizimi. "Te Rinjte". Pike. Qe perjashton automatikisht te "Vjetrit". Dhe ku si synim kryesor, te mos jete marrja e pushtetit (siç e kane FRD, psh), por te jete thjesht NJE ZE me shume, nje ze i veçante, nje ze qe sjell njefare çlirimi te frymes demokratike.

Dhe e dyta, ne mjedisin politik shqiptar, shoh gjithmone nje ethe te papare qe nuk e di me se lidhet, mbase me karakterin tone te "vezes sot" e jo te "pules mot". Nuk shoh pothuaj asnjehere nje strategji afatgjate, nje ndertim karriere goutte à goutte, hap pas hapi.

Kjo eshte arsyeja qe ne partite tona te medha politike, SAPO njeri s'eshte dakort me kryesine, KRIS e iken, e formon partine e vet. Kurrfare durimi e kurrfare lufte te brendshme per te permiresuar partine ekzistuese. Pervoja franceze, qe Saraçi duhet ta njohe mire, ka treguar se eshte me mire te jesh FRAKSION ne nje parti, e te krijosh peshen tende aty, sesa te dalesh me vete dhe te shkerrmoqesh ne dhjetra parti anonime. Por mbase Frengu eshte me i duruar se Shqiptari dhe i nderton gjerat pak nga pak. Shqiptari, nuk e njeh marshin e pare, te pestin e do shume, ne bulevard e ne rrugice, ska rendesi, ec plako, çaj perpara.

Kjo eshte arsyeja qe ne partite tona te medha politike, SAPO njeri s'eshte dakort me kryesine, KRIS e iken, e formon partine e vet. Kurrfare durimi e kurrfare lufte te brendshme per te permiresuar partine ekzistuese. Pervoja franceze, qe Saraçi duhet ta njohe mire, ka treguar se eshte me mire te jesh FRAKSION ne nje parti, e te krijosh peshen tende aty, sesa te dalesh me vete dhe te shkerrmoqesh ne dhjetra parti anonime. Por mbase Frengu eshte me i duruar se Shqiptari dhe i nderton gjerat pak nga pak. Shqiptari, nuk e njeh marshin e pare, te pestin e do shume, ne bulevard e ne rrugice, ska rendesi, ec plako, çaj perpara.

Nuk ikin ata o shok, i perjashtojne. 

Nejse Guce, do i shkruj nja dy rreshta po icik me vone. Urime he per he. 

E ke gabim, Endrity. Perjashtimet ne partite tona, te gjithe i kemi pare, behen THELBESISHT per motive banale, ose me shqip fare : behen sepse, si perjashtuesi ashtu dhe i perjashtuari, sillen si rrugaçe ne nxehje e siper. Shqiptaret nuk jane te DIALOGUT. Eshte naivitet qe te m'i nxjerresh te perjashtuarit si virgjeresha apo qingja te pafajshem. Te njejten edukate dialogu kane dhe ata, dhe konkretisht funksionon keshtu : ngrihem une e flas nja dy here, shoh se s'po me degjojne, dhe ia kepus : a jua lerofsha njehere ! Sepse, ne fakt, une s'kam durim, jam Shqiptar dhe une, pra une u ngrita per dialog, ata s'me degjojne, e mire une po ia rras nje te share dhe po mbyll deren. Ja ne kesi skenari perfundojne perjashtimet tona. Aq sa ne fund s'merret vesh : a e perjashtuan, a u veteperjashtua.

Duhet te pushojme me kete logjiken e disave qe jane sterre te zinj, ne zemer e gjithçka, satrape, fashiste, anadollake, dhe disa te tjere qe jane lindur me flatra engjelli ne krahe, e qe o Zot, vetem te na drejtojne ata se nirvana eshte pas dere.

Shkurt, TE KTHEHEMI NE NORMALITET, te behemi njerez normale, me dritehijet tona, e t'i leme patetizmat.

Jo Hurbo, e ke gabim. Merresh shume me shpjegime kulturore te cilat une i konsideroj te gabuara "shqiptaret jane te eger, shqiptaret nuk dine etj etj". 

Keto faktore ne jete shpjegojne pak ose aspak. Duhet te nisesh gjithmone nga institucionet, mekanizmat. Ne partite shqiptare nuk ka debat jo sepse ne nuk dime te debatojme po sepse partite jane prona private, kryetari te heq se ashtu i teket. Nuk kane te bejne fare keto shpjegimet kulturore, mos kujto se ne vende te tjera politikanet ulen si qingja per te diskutar rreth zjarrit bubulak. Kudo interesin e tyre ndjekin, po institucionet politike ua frenojne deshiren per pushtet te shfrenuar. Ika njehere. 

Hurbi ne theory e ka shume mire, por ne theori ama, se kur vjen puna dhe perplaset qofte dhe ketu nder ne..... ben njesoj..... fillon me terma te "eger" si ...lukunia...tufa, komunistet ... e ku di une, ne mungese te nje argumenti per te kundershtuar tjetrin, por ama menimet e veta i mer te dhena nje here e pergjithmone, e te verteta...... ja keshtu jane dhe politikanet tane, administratoret tane, shqiptaret tane, njerez me dy fytyrra, ose me mire hipokrite ne kulm, pasi te tera keto, (tm Hurbi) i dine, bile kan mbrojtur dhe doktoraturat me to, por kur vjen radha per ti pershtatur dhe per ti hedhur ne jete, bien lehtesisht ne rrjeten e paraardhesve, apo si pat shkru ai Xhek Londoni, e therret KUSHTRIMI I TE PAREVE....

Ti alidemso duhet ta dish mire, vazhdon mbron ne infinit nje kryetar partie qe ka ndryshuar 100 here qendrimet, pra misherimi i shume-ftyresise. Ama sa e kundershton dikush aty brenda, ti fillon me "nanoist", "i shitur te Berisha" etj etj 

Ka dicka qe qendron ne shpjegimin kulturor Endrit, dhe ka lidhje shkak pasoje midis kultures ultrapartriarkale, konservatore e te dhunshme dhe te qenit e partive prona private te nje njeriu.

po, lidhja eshte qe jemi nje shoqeri qe historikisht kemi patur mungese institucionesh, ku tribuja/fisi ka qene i vetmi mur ku perplaseshe

O Hurb, vallahi nisa me te shkrujte ca gjona po sa shkruja nji gjo, shifsha se ti e kishe shkrujt vete me poshte. Car te te them une ty? Ti ne te njejtin postim shkru nji gjo dhe te kunderten. Dhe e keqja me e modhe osht qe ti o vella nuk le fare hapesire per debat.

Te marrim psh ceshtjen e deshtimit te G99-s. Ti e shef si problem te lidhur me emrat e konsumuar. Po ku u konsumune o Hurb se ata s'ishin as 30 vjeç? Une per vete e shof si konsekuence e pazareve te tyre politike me PS-ne dhe faktit qe u shnderruan ne veglen e PS-se per te sulmu LSI-ne e i harruan ato per te cilat u futen ne politike.

Kjo puna e te rinjve ne politike ha debat. Une vete kam qene i bindur se kjo duhet bere. Po nuk funksiono o Hurb. Dhe kete e thu po ti qe ne fillim te postimit tat te pare.

Pastaj po ti akuzo se FRD-ne se perbehet nga njerez qe nuk paskan durim me prit te ndryshoje Berisha. Amon o burre mos shkruj mo noten se na habise krejt.

OK. Deri ketu, kam bere dy postime te gjata, me ate modestine time ne pune politike do t'i quaja "à ne pas sous-estimer".

Dhe ketu me lart, je marre thelbesisht me "hutimin" tim, "torollepsjen" time te nates, etj. OK. Le ta pranojme se ajo çfare flas une, nuk qendron fare. Por a ketu perfundon diskutimi ? A nuk e ndjen te nevojshme qe te thuash "nuk eshte keshtu, POR ESHTE KESHTU" ? Dmth, te japesh analizen tende gjere e gjate, qe une si votues potencial (asnjehere real, te kuptohemi drejt) te krijoj nje opinion mbi aftesine tende qeverisese NDRYSHE. Mendoj se kjo eshte me e pakta qe mund te besh.

Te njejten verejtje kisha dikur per Zaimin i cili s'merrte asnjehere persiper te sqarohej mbi nja tre-kater moto te fuqishme te levizjes se vet altermondialiste, neokomuniste, a si te duash ti. Une them se, qe ti te terheqesh vota, duhet vertet te lagesh mire, te jesh i duruar, te perballesh me kundershtaret e tu ne caqet e korrekteses se diskutimit, e gjithashtu te luash dhe "sharmet" e politikes (eshte babaxhan, eshte i drejtperdrejte, eshte i qeshur, s'nxehet kurre, e pranon humbjen, etj etj).

Gjithsesi, eshte e qarte se une nuk kam besim ne kesi levizjesh te shkeputura si copa ajsbergu nga ajsbergu meme, mendoj perkundrazi ne nje levizje thelbesisht te re, ne nje tronditje te vertete te opinionit publik ku degjuesit te thone : s'kemi degjuar nje diskutim te tille, nje paraqitje e tille eshte vertet risi tek ne. Te tjerat, i duhen lene kohes, afatit te gjate, siç them une.

Dhe ketu me lart, je marre thelbesisht me "hutimin" tim, "torollepsjen" time te nates, etj.

Fajin e hutimit e torollepsjes tende te nates, etj. e ka Lizandri? Apo ne te tjeret? Ti i shkruan "pse s'me pergjigjesh, pse me injoron" nderkohe qe pranon qe ato qe ke thene jane torollepsje. Cfare lloj logjike eshte kjo?

Edhe mos paça qene i torollepsur, keto fjalet e tua me lart ma dhane goditjen e fundit. Gjembi, di gje per çfare flet apo rrofte sebepi ?

E habitshme.

Ti di gje per cfare shkruan?

Gjemb, je i dyti person ketu qe s'ma thua si e ke hallin. Pyetja eshte e qarte : çfare halli ke me ato qe shkruaj une ? Te lutem, ose ulu e shkruaj gjere e gjate çfare di e çfare s'di, ose m'i kurse çike keto gjeegjezat e enigmat, se jeta me therret. Kisses.

Skan hall o vlla jo bojn kot si pilla some se skan ca te thone vet e njiten pas teje si rrodhe. Ti mire e ke

O Hurbo, nuk eshte nenvleresim, po thjesht mer plak pozicionet e tuja nuk me duken te modifikueshme me disa rreshta ne peshk. Them mo mire t'i zgjidhim ne Tirone a Paris tu pi birra e tu bo "sherre".

Une nuk e di se car ka refuzu Arbri te dikutoje me ty. Po te kete qene refuzim per te debatu ide, kjo eshte gabim. une po refuzoj te debatoj ne PPU (per limitet e ketij lloj komunikimi) per paragjykime rreth mundesive per sukses. Sa per idete mos ki merak kom me te lodh ty e te tjeret kete vit tu debatu.

 

''departament''!!

kjo, ne kuadrin e anglishtes gjuhe zyrtare,apo fjala shqipe dege kerkon shpjegim te metejshem?

"departament" ne kuader te ca fjaleve te huazuara qe jane te huazuara ne shume gjuhe, biles edhe ne anglisht. Kurse dege nuk ka lidhje fare me fjalen departament. Po na gjete ndonje fjale shqip qe t'i korrespondoje na e thuj. 

DEPARTAMENT m.1. vjet. Degë a seksion në një ministri etj. (në administratën shqiptare para Çlirimit).
2. Ministria (në ShBA, Zvicër etj.). Departamenti i mbrojtjes (i tregtisë...). Departamenti i shtetit ministria e punëve të jashtme në SHBA.
3. Njësi administrative tokësore në Francë, në krye të së cilës është një prefekt, prefekturë. Departamenti i Senës. Kryeqendra e departamentit.

 

une dege e shikoj te perkthyer.  edhe ne greqisht keshtu perkthehet.

n,q,s ju doni te perdorni gjuhen e pd ps  lsi-se e drejta juaj.

 

Mire pra me gjej pak perkthimin e fjales kompjuter!

 

termi i sakte duhej te ishte sektor, mendoj une. "sektori i punes per.."

Me cfare e mban veten kjo parti !?

Pyetja e dytë, kjo. Provo të tretën.

Me sa marr vesh unë, këta janë vullnetarë... deri tani. 

Kur të futen në zgjedhje do marrin ndonjë lek, nga ato... rimbursimet elektorale. 

Po se ne Shqiperi qeraja uji dritat paguhen a. 90 gg con rimessa bancaria smiley po qe do se zgjedhjet jane pas 270 gg smiley .
Kushedi kush i ka ba kredi. po se thone smiley

Ore po këtu, se aty nuk e di ( smiley ), është e ditur, ka mbi 150 parti që ekzistojnë vetëm për të rrejpur para publike nga "rimbursimet elektorale".

Ja seç thotë Statuti:

 

Financat dhe Bordi Financiar i Degës
Neni 36
Burimet financiare të strukturave të Degës së Partisë rrjedhin nga grantet e Kryesisë Qendrore, kuotizacioni i anëtarësisë dhe donacionet nga subjekte të tjera, sipas ligjit të partive politike.

Po, puna është çdomethënë, "grantet e KQ"? 

Di Pietroja i IDV-së, vitet e para nuk i bënte publike fondet e partisë. Nejse, atij ia kishin dhuruar paratë, por fakt është që derisa u ngritën strukturat partiake, paratë i administronte me gruan dhe me një tjetër.

Tani, ku i dihet, Bamiri me shokun Lizandër and kou, mund të kenë nja ca para mënjanë, dhe i investojë në kauzën e tyre, dhe tonën. Shumë mirë. Na pëlqen. smiley

p.s. ky ligji ynë, mbi partitë politike, meqë nuk e kam lexuar, di njeri të më thotë nëse parashikon bërjen publike të financuesve dhe donatorëve?

Suksese. Me pelqen entuziazmi yt Lizander. Ne nje ved ku perfshirja ne politike shikohet me  kaq pesimizem dhe skepticizem kjo eshte frymezuese.

Guce, Eda, urime dhe pune te mbare. Nuk besoj se keni nevoje per kujtese, por une gjithsesi po e them, qe shfrytezoni maksimalisht internetin per marredhenie me publikun, diskutim, ngritje fondesh, etj - keshtu do t'ju sugjeronte me siguri edhe ndonje drejtor per mjedisin. Uroj gjithashtu qe kjo parti te shkeputet nga modeli i partise grusht i bashkuar rreth kryetarit dhe qe puna juaj te kete vlere pertej z. Topi.

Neni 20, pika e pare, e statutit, me pelqen: "Kryetari i Partisë zgjidhet nga anëtarësia e Partisë sipas parimit “Një anëtar, një votë”, por jo më shumë se dy mandate në këtë post."

Tepro rrofsh! Po te falenderoj edhe ne emer te Edes se ajo nuk ka mundesi keto dite te futet ne peshk.

Tani ti shokut tat do i tregosh si i bohet me mbledh fonde per partine. Une i shkreti di vetem me dhone car te mundemm vete, por te shkoj e t'i them robve : "a do jepni pare per partine!" me duket gjo e frikshme. Kjo sa per gallate se shyqyr nuk i shko njeriu n'men me ma lone mu m'dore ket pune.

 

Shok i dashur,

Sugjerimin per ngritje fondesh ne diaspore e kisha te stilit Obama ne zgjedhjet e largeta te 2008-es, meqe partia eshte e re njesoj si fytyra e tij e fresket ate vit. Ju qe na keni dhene kaq shume neve emigranteve/diaspores, kaq shume shprese dhe frymezim smiley, meritoni kontributin tone modest me nje te goditur te miut. Alternativisht, konsideroni edhe ngritjen e fondeve te stilit Eliza Dushku, per te bere nje foto me te cilen nuk ngeli cun shqiptar beqar i Nju Jorkut pa e futur doren ne xhep. Pse mos te vijne gocat per te bere nje foto me Topin/Gucen smiley.

Po per cfare te ngrejme (ose mbledhim) fonde me perpara moj moter?

Ketu ndihem si mes motrash e vellezerish, nje zjarr bubulak e ca kenge partizane na mungojne smiley. Po moj moter po, dola sot nje xhiro me biciklete dhe mezi kaloja neper rruget e mbushura plot furgona te mbushur plot kuti te mbushura plot kanoce te mbushura plot e ke parasysh vete ti. Po edhe per transportin e trupit te Lirakut te shkrete mu shkeput nga zemra te ngrija doren drejt fondeve. E megjithate, duhet te kete disa midis nesh qe dolline do ta ngrinin vetem per Topin. Te pakten keshtu thoshin deri sa pa lindur Partia.

Te erdhi keq qe te thashe moter? smiley Mire e terheq.

Kaq keq te erdhi qe permenda partizanet sa do qe te terheqesh fjalen moter? smiley. Kot edhe une, thashe te beja pak shaka, meqe me Gucen po shok-shoqeroheshim aty me siper.

PS: Ate lidhjen korcare s'e kisha pare. He pra ja, kete po i thoja Guces, deri ne Korce ka vajtur interneti, pse jo ne zyrat e FRD-se smiley.

Aspak - por nga menyra si e the, m'u duk sikur s'te erdhi mire, tip "ku me gjete moter ti mua, ne bahce?" smiley

Pse mos te vijne gocat per te bere nje foto me Topin/Gucen

Me kete te dytin s'i le Shemsia smiley

Shemsia e di qe jeta me nje politikan ka sakrifica, por po s'e diti mund te pyese verdalle (shaka e ulet smiley).

Po ti ç'pate qe re ne kete nivel batutash, apo tu nejte me mu, kshu do msosh!

Meqe je verdalle: po i tregoja nje interisti te poshter dje per prezantimin e drejtoreve dhe drejtoreshave, tek i cili me kishte bere shume pershtypje permendja e shkollimit/specializimit jashte. Jo se dua te mbroj shkollat shqiptare, por mendoja se do te ishte zbutur ca kompleksi i inferioritetit. Per shembull nje njeriu me shume vjet eksperience te lavderueshme pune ne Shqiperi nuk ka nevoje t'i permenden specializimet "jashte". Nejse, kam nje parandjenje per fitore per sot.

Po ti mi s'ei di qe sjell ters me fol para neshjes? ik se ala s'me ka dale e keqja

Ajo që mendoj unë se përbën thembrën e Akilit të politikës shqiptare është mungesa e ideologëve, ekzisenca e një pakice demagogësh dhe tepria marramendëse e militantëve. Një ideolog partie (qoftë ky dhe në kuadër të një partie ekzistuese) ka një mundësi të krijojë një të re, të shkëputet në formë fraksioni, ose të marrë drejtimin në partinë ekzistuese. Një demagog partie ka gjasa që të jetë ose kryetari aktual, ose të mbështesë deri në fund liderin aktual, ndërkohë që militantët janë ata që përbëjnë brumin e partive ekzistuese. Vetëm këta të fundit mund të lëvizin.  Edhe pse krijohet përshtypja që lind një parti e re, në fakt lëviz një pjesë e militantëve. Pra, për mendimin tim, mund të thuhet që jeta politike është një katakomb ku janë përzier dhe mpiksur kaq keq ideologjia (ose më saktë shkëndija të saj) me demagogjinë, saqë është e vështirë të ndahet njëra prej tjetrës. Por, ndërkohë që ideologjia është paqësore, demagogjia është luftarake, e para është brumi, e dyta, tharmi. Pra, që të dyja nevojiten për të marrë pushtetin. Për një themelues të një partie të re mbetet esenciale lëvizja e militantëve: këta zgjedhin ndërmjet ideologjisë dhe demagogjisë; një parti me ideologji të re (por pa demagogji) nuk ka gjasa as të krijohet. Një parti e re me demagogji, por pa ideologji mund të nisë, por nuk do ta marrë dot pushtetin. Në këtë drejtim FDR më duket një parti e llojit të dytë. Mbetet vec të shohim.  

Ajo që mendoj unë se përbën thembrën e Akilit të politikës shqiptare është mungesa e ideologëve

Thuaje, po jo komplet! Kete kam besuar dhe une njehere, qe ne kishim problem mungesen e ideologjise. Po atehere pyesja veten, pse mbas 22 vjetesh nuk lindin levizjet ideologjike?

Te bej nje paralelizem te thjeshte qe e kam shume perzemer, nqs ke durim ta lexosh. Pse nisi revolucioni industrial ne Europen Perendimore e jo ne vende te tjere? Pse njerezit investuan ne keto teknologjite e reja aty dhe jo gjetke? E thjeshte fare, sepse ju njihej prona. Pra shtetet e Europes Perendimore kishin arritur qe mbas 1001 luftrash me njeri tjetrin e brenda vetes, te krijonin disa institucione politike qe limitonin pushtetin absolut te mbreterve. Kesisoj individet kishin interes te investonin ne ide te reja, sepse perfitonin ata vete e jo feudalet aristokratik qe kishin mbi krye. 

Tani kthehemi te partite shqiptare. E zeme se ti ke nje ide, futesh ne nje parti, fillon e lufton aty me idete e tua. Cfare ndodh? Po ti kesh idete e mira, ti merr ai ne krye e ti shfrytezon e ty nuk te jep asgje nqs nuk je pjese e rrethit te tij. Po ja e zeme se u fute ne rreth e ngele aty. Heret a vone interesi pragmatik te detyron te besh nje levizje te kundert. A e ben dot? Ne nje parti demokratike nqs do e beje, te nesermen do perballeshe me nje levizje kunder teje. Po ne nje parti jo-demokratike, nqs je kryetari apo rrethi i kryetarit ua mbyll gojen menjehere duke i perjashtuar nga partia. Ne kete moment kupton qe ideologjia nuk eshte aq e rendesishme dhe mund te jetosh dhe pa te. 

Pra me pak fjale nuk ka askush interes te investoje ne ideologji ne Shqiperi se nuk fiton gje. Ashtu sic nuk do zhvillohej dot kapitalizmi pa te drejten e prones (qe sot shtrihet dhe mbi patentat per shpikjet e reja), ashtu dhe ideologjite nuk zhvillohen dot ne nje ambjent ku liria politike eshte mjaft e limituar. 

Pra ke te drejte kur flet per problemin, po une ate e shof si simptome dhe jo shkak te mungeses se mekanizmave dhe institucioneve demokratike kryesisht te partite tona. Mungesa e ketij mekanizmi con ne mungesen e ideologjise e jo se ne shqiptaret nuk i dime apo nuk i kuptojme rendesite e ideve politiko-ekonomike qe vertiten ne bote. Mjafton te hapesh peshkun dhe e shef qe ka boll interes per to. 

Endrity,

 

Të kuptoj shumë drejt. Kështu kam prirjen ta interpretoj dhe unë. Por, jo deri në fund. Pra, supozojmë se ka një lloj fërkimi ndërmjet liderit aktual dhe një anëtari të partisë. Po marr rastin më ideal, kur fërkimet lindin si pasojë e ideve të reja, frymës së re (fryma e re demokratike?), apo mendësisë së re të politikanit. Ky do të ishte rasti më i mirë. E mirëkuptoj arsyetimin që këto ide, kjo frymë, apo ky stil mund të shkaktojë pakënaqësinë e liderit aktual. Të themi se këto pakënaqësi e detyrojnë liderin ta flakë jashtë të riun. Cfarë ndodh? A ka shanse ai të krijojë një parti të re? Unë them që shanset janë. Por, ky individ përballet me efektin demagogji. Sic u shpreha më sipër, ideologjia është dritë, demagogjia është terr, por të dyja janë të nevojshme për të marrë pushtetin. Pushteti ka gjithnjë dritë-hije, apo jo? Ndërkohë, një parti e re që ka ideologjinë e ka shumë të vështirë të sigurojë demagogjinë e duhur. Këtë duhet ta bëjë ideologu vetë (këtu shpeshherë ai nuk është i përgatitur), ose njerëz të afërt të tij. Këto mendoj se e bëjnë partinë e re të dështojë që në nisje. Ndërkohë, një parti që nuk ka ideologji, por ka mjaftueshëm demagogji krijohet dhe mbijeton, por nuk ka mundësi të marrë pushtetin. Pse? Sepse ekziston vetëm terri, dhe jo shkëndijat e nevojshme për të ndricuar. Mendoj se kjo është cështje përpjestimi, cështje këmbëngulje (sidomos kjo) dhe natyrisht cështje e pasionit për pushtet.  

Jemi plotesisht dakort! 

Une thjesht u morra me sistemin brenda partise, pse eshte e veshtire qe nje nga partite e medha te kthehet ne nje grupim te vertete ideologjik. 

Pjesa tjeter eshte se si kane bllokuar PD dhe PS rrezikun nga grupimet e reja. Me pak fjale kodi elektoral eshte nje peshtyrje ne fytyre kujtdo qe perpiqet te dale kundra bipartitizmit aktual. Duke qene se e kane bere te pamundur per partite e vogla te mbijetojne me proporcionalin rajonal, qe nuk eshte gje tjeter pervecse nje mazhoritar i fshehu, shife cfare kane krijuar:

1) kane eleminuar ne maksimum bezdisjet nga partite e vogla

2) kane eleminuar rrezikun per levizje te reja

3) kane dis-incentivuar shkeputjen e njerezve nga partite e medha

4) i detyrojne njerezit te votojne strategjikisht, pra me idene "mos e digj voten kot, se nuk fiton ai tjetri"

Plus bizneset normale do hedhin lek aty ku mund te kete nje fare perfitimi, shume pak kane interes te investojne ne partite e reja. 

E di si mund te ndryshohej fare thjesht ky muhabet? Me nje proporcional kombetar me prag 3%. Jo vetem qe shperndarjen aktuale te votave e bente ndryshe, po akoma me shume. Incentivon parti e koalicione te reja, dhe kryetaret e kane me te veshtire te kontrollojne partite sepse rreziku per shkeputje eshte gjithmone prezent. Jo vetem kaq, po me proporcional kombetar manipulimi eshte me i veshtire. Duhet te vjedhesh mesatarisht +/- 10 000 vota per te ndryshuar nje mandat deputeti. Kuptohet dy te medhajat rane menjehere dakort qe kodi te mos ndryshohej! 

Ndersa une mendoj qe ideologe ka - por magnetizmi i lekut/euros dhe i deshires per komandant eshte shume me i fuqishem.

Absolutisht qe ka ideolog, dhe njehere shif diskutimet qe krijojne ne peshk tema per idete politike. Po komandantet kane krijuar nje sistem te tere qe ata te mos ngrene koke. 

root of evil

Uncontrolled greed is root of all evil - in my humble opinion.

Key word, uncontrolled. 

Greed in the right context, as Gordon Gekko said, is good! Lexo kete po pate kohe:

 

Prandaj e thashe "uncontrolled" Endrity - po, ajo eshte key word. Greed is absolutely fine sepse ka sjelle shume perparime. Greed ne politike eshte krejt e kunderta ama.

Fiks fare, gjithe te mirat materiale qe ne sot zoterojme i zoterojme sepse dikush donte te fitonte para. E thjeshte fare.

Edhe ne politike, ambicja per pushtet ben te mundur rotacionin e shpeshte. Sepse vendin tend gjithmone ta duan te tjeret. Po te ne eshte uncontrolled, ju eshte lene pushteti dy personave dhe kaq. 

gjithe te mirat materiale qe ne sot zoterojme i zoterojme sepse dikush donte te fitonte para

Tek kjo fjali do te kisha kujdes me termat "gjithe", "te mirat materiale" dhe "para". Per nje ideolog smiley si ti kjo lloj deklarate eshte naive smiley. Thene kjo, kam vendosur te thyej injorancen time ne lidhje me fuqine lirike te Ayn Randit meqe sot gjeta ne rruge "The Fountainhead".

Une nuk jam ndonje ideolog i madh, ate rol ua le Art-eve me shok. Dhe jo, nuk jam dakort me Ayn Rand. Ajo shko me tej se keto qe them une, ajo eshte edhe kundra idese se taksave me te cilat une nuk kam problem. Jo vetem sherbejne per te korrigjuar "market imperfections" por edhe per te dhene "public goods" qe jane te nevojshme po qe investitori privat nuk ka incentive per ti ofruar. Nejse.... u futem ne labirintha sic thote Gjembi me poshte. 

Jo tamam te gjitha - ndoshta kohet e fundit. Po m'a do mendja qe ne fillim fare kane qene nga nevoja. P.sh. shigjeten e shpiken nga nevoja te ushqeheshin, po ashtu kazmen, etj. Nejse se futemi ne labirinthe.

Sikur te perdorte "shtyse" ne vend te "incentive" do ishte me mire, besoj une.

FRD e ka.

Kjo pjesë më çudit. S'e kuptoj!

 

Kryesia Qendrore
Neni 18
Kryesia e Partisë përbëhet nga Kryetari i Partisë, Kryetari i Asamblesë, Nënkryetari, Sekretari i Përgjithshëm, Sekretari Koordinativ, Sekretariati dhe nga anëtarët e tjerë të zgjedhur sipas procedurës së përcaktuar në Statut.
Anëtarë të Kryesisë janë automatikisht ish-Presidenti i Republikës, Kryeministri, Kryetari i Kuvendit dhe Kryetari i Bashkisë së Tiranës, nëse ata i përkasin Fryma e Re Demokratike. Anëtar i Kryesisë është dhe kryetari i grupit parlamentar të FRD.

Cili është motivimi për këtë gjë? E kam llafin, pse jo edhe kryetarët e bashkive të qyteteve të tjera, psh? 

Teknikisht, do te zgjatej shume lista pastaj. Kryesite duhet te kene nje numer te moderuar personash, mendoj une, ndryshe me shume do te behej zhurme per tu ulur neper vende, se per te diskutuar ceshtjet e dites. Pastaj, ka nje limit; postet e mesiperme, ne funksion te pushtetit qe sigurojne, jane me te rendesishmet. Nese do e zgjasnin shume, mund te vazhdonin me zvkryeministrat, prefektet, kryetaret e minibashkive...pa fund. 

Ore te drejte keni te gjithe , po kjo parti me ca fondesh mbahet smiley

Ti Cen e di dhe s'na e thua?

po deri tani eshte mbajtur me parate e shtetit, dmth. njerez te punesuar ne institucione shteterore nga Bamiri (si keshilltare etj.) benin pune edhe per partine. Pas kesaj hyjne ne pune parate qe jane nxjerre nga nderhyrjet ne gjykata per ceshtje pronash, per lirime kriminelesh, parate e marra per emerime ne gjyqesor etj. se ndryshe ku dalin gjithe keto para per zyra te bollshme e shpenzime te tjera po te bollshme. Mos te harrojme qe problemi i Bamkes me PDne nuk eshte ideologjik apo edhe programor, eshte problem qe gjithnje te paaftet kane me shefat e tyre, eshte nje problem hatermbetjesh meskine qe njerez te paafte, ziliqare e mosmirenjohes kane rendom. Eshte sigurisht pune pushteti qe motivon cdo gje, por duke qene se Bamiri eshte i paafte dhe i kufizuar nga pergatitja intelektuale nuk mund te ndiqte rrugen e pushtetit brenda partise dhe keshtu pranoi te behej nje manover elektorale e Edi Rames per te demtuar PDne gje qe eshte teper e veshtire per te ndodhur. Kane provuar edhe parti ose koalicione te tjera partishe per te demtuar PDne dhe nuk ja kane arritur. PD-ja eshte parti me histori, me program e ide dhe tek e fundit edhe me shtresa shoqerore qe perfaqeson ( nuk eshte na hava dmth.). Rezultati i Bamkes ka per te qene modest, aq sa G99 ose edhe me pak gje qe nuk e demton PDne, sidomos me kete sistem zgjedhor, ndoshta dote ishte ndryshe po te ishte sistem mazhoritar dhe Bamka te ishte bashke me kllounin Spahiu, por keta jane aq epshore per pushtet sa edhe pa pasur gje ne dore u ndane (Bamka me SPahiun) ende pa bashkuar.

Kur ti paske kaq shume informacion, pse nuk shkon ne prokurori t'i denoncosh?

sepse do i humbte vlera propagandes

O Gjemo, rri urte! Po me prish tere investimin tim edukativ me kte! Mos m'i digj etapat o burre! Une s'po e regjistroj dot ne klase te pare kte, di ma do me gjimnaz!

Gjembi eshte grusmiley

Kurse ti je burre, atehere!

Falemners. Nja dy here e kam menduar si do ishte sikur te isha burre?smiley Ndoshta do ishte me lehte. Sidoqofte s'jam. Mua me duket sikur kam qene nazike mjaftueshem, sa per ta perligjur faktin qe jam femer. smiley

Gjembo, fol mi shoqe se na bene operacion ketej!smiley

Mua, për të votuar FRD-në më mjaftojnë dy figura si Biberaj (atje është?) dhe Oketa. 

Ça mendimi ke(ni) për këta? smiley

hahahahahahhhhaaa... E shikon se cfare ardhmerie ka frd? Ore mua sinqerisht e them do me behej qejfi nese frd do kapte vota, se gjithsesi vota te pavendosurish ose vota qe sdq. nuk shkojne per PDne do te ishin, po keta jane nje shaka e madhe. Perse do te votonte dikush ALeksander BIberjan apo OKeten ose dhe Bamirin qe kane qene ne PD, jane shqur per paaftesi dhe deri sa ishin ne PD nuk pipetinin? Ti votojne se kane mbetur pa pune e duan ndonje cope karrgpige deputeti apo vend ne administrate?

po kta sikur kane qene dhe ne qeveri mo njesh. Si i vuri I madhi kta ne qeveri, pa pike pergjegjsie?

...pse qe kur shquhet PD-ja per degjues, apo kolektivitet apo gadishmeri kompromisash ?
Ne PD behet vetem ca vendos njeri, dhe nese sje dakort ose hesht ose je jash...keto mundesi jane....

jo vetem ne PD. E njejta dore "e bute" eshte dhe te simotra PS. Po kta majtoshet te pergjigjen se Rama, ndryshe nga Berisha, e ben kete per te reformuar partine

Po pse s'o ashtu e? smiley

Tani mu kujtu nje ciklist francez qe kur e kapen te dopuar, thoshte : "On m'aurait menti à l'insu de mon plein gré" (do te me kene genjyer kunder vullnetit tim te plote)

Ose sic thane ne rastin e bllokimit te celulareve, e ben per te ruajtur partine nga Berisha. 

po keta nuk e provuan asnjehere, pastaj te thonin qe nuk na degjoi njeri dhe nderkohe kane pasur mundesi te flasin kur kane qene ne postet me te larta shteterore te marre nga kjo parti dhe te gjithe kane ikur vete. Te jemi serioz, te mos behemi objekt humori si Bamka, Oketa dhe Biberaj. Keta jane te paafte dhe cmirezinje, njerez qe nuk njohin ligj e shtet perderisa kthyen edhe institucionin e presidences ne parti politike dhe s'jane asgje me shume se nje manover elektorale e Edi Rames. Qytetaret shqiptare ne fund mendojne racionalisht, cdo vote per Topin qe gjithsesi nuk i jep ketij asgje se rezultati nuk kap ate qe duhet per nje karrige deputeti, eshte ne fakt vote ne favor te Rames dhe tipave te tij qe i shkojne prapa si ai Roshi i bashkise Kavaje.

Neo, pse behesh naiv me zor.
Bota nuk rrotullohet rreth Rames.
Ndodhite e fundit ne shqiperi nuk mjaftojne te tregojne kush dhe cfare pozicjoni mbajne figurat politike ?
Topi nuk e tregoi pozicjonin e tije ne zgjedhjet e fundit bashkiake, po fakti qe iku nga PD-ja nuk tregon pozicjon ? 
Ndryshimi i pozicjoneve tregon qe njerzit tentojne te bejne dicka.....edhe sa 20vjete mund te kerkojne njerzit ndryshime brenda PD-s ...dhe te vazhdojne te perplasen me murin...

Pata rastin te flisja me nje nga vullnetaret e FRD-s kete vere, dhe me behet qefi kur degjoj qe ka gjak te ri, qe kan ideale, qe japin nga koha e tyre, nga mendja e tyre, thjeshte sepse ndjekin nje lider. 
Nje lider i mire nuk eshte ai qe te shtyp, eshte ai qe te jep deshire...dhe me duket se keta Biberaj and Co e kane kete lloj lidershipi, jane aq karizmatik.
 

Siko se ti e di une ty te du fort e nuk t'i mor per ters gjonat. Me ka kap mania me u bo human me ty nuk kom car i boj! Keta te paaftet kane qene President, zv-kryeminister dhe zv-president i Asamblese Parlamentare te Keshillit te Europes. Po ti amon shif te vazhdosh te votosh per ate partine e mbushur me çmime Nobel si Flamur Noka, Patozi, Pekat, Topalli, etj etj.

ti nje here na trego me sa eshte mbajtur tete vjet PD e me se mbahet tani, mandej fol per te tjeret. 

suksese të gjithëve

in grav i trust

Po, Richard Virenque, OK. Por s'je duke na bere nje diskutim te mirefillte politik. Keshilltar i Presidentit, e ke parasysh ç'koleg ke pasur ? Jean-David Levitte e lart, e ke parasysh ?

A ka mundesi qe te na ftillosh pak konceptin tend per politiken, per problematiken shqiptare, ate ballkanike, dhe ç'eshte me kryesorja, a ka mundesi ta dime ç'kupton ti me qeverisje ?

ha ha. Sa vjet kisha pa e degju kete emrin. Mos gaboj ishte ky qe shkoi e fitoi garen kur te gjithe e kishin lene te mberrinin ne finish se bashku ne shenje proteste a homazhi, dicka e tille. Por mbase e mbaj mend komplet gabim. Rrofsh per kujtesen, gjithsesi.

O lale po e ekzagjero pak me duket me miresine time. Nuk do te mor leje ty une kur te boj nje batute e humor o burre. Bredharaku tha diçka qe mua me kujtoi nje prej sportisteve me te vonuar menderisht ne France.

Ketu tema eshte ngritja e departamenteve te FRD-se per te hartu programin, dhe ftesa qe i behet njerzve per t'u perfshire. Nuk kom pa ne asnje nga postat e tua qofte edhe nje opinion per kete.

Te gjitha keto qe ti me kerkon mua une i kam shpreh me 10-ra here ketu ne temat e ndryshme. Po une nuk jom ketu qe te me besh provim me shkrim ti mer daje, se nuk t'i ka dhone ty kush keto atribute. Ta lejme mrena normave te edukates dhe respektit ket muhabet.

Dakort. Nuk eshte provim, eshte MUNDESI, eshte tribune. Dikush po te ben ca pyetje qe te japin ty nje mundesi te shpalosesh diturite, aftesite, mendimet, idete, frikat dhe shpresat. Te kesh nje PYETES te mire, eshte fat. Jo se i vetmi, por duhet ta quaje fat qe dikush po te ngacmon ne gjera qe vertet te japin nje mundesi per t'u afirmuar ne diçka. Por ti mbase e quan veten TASHME te afirmuar, qe i ke dhene provat e aftesise qeverisese. Eh mire, kam teper dyshime per kete. Nqs per ty eshte siguruese, qetesuese qe nje grup i vogel shokesh ben hahaha e hihihi me ty, me duket se kjo eshte teper pak e teper larg per barren qe do t'i ngarkosh vetes mbi supe.

Si perfundim, jo vetem qe edukata e dialogut eshte pothuaj munguese tek ty, por shoh se kjo eshte edhe me e pergjithshme se kaq, dhe kjo me ben te mendoj se grupi juaj nuk do te jete me teper se nje fotokopje e gjithçkaje qe kemi pare deri tani. Me vjen keq por fotokopja, me teper se te siguroje dike ne nje zyre te mire, nuk ka ç'ben tjeter. Kam qene gjithmone per shoshitjen e menjehershme te gjerave, per ate "franchise" qe i mungon aq shume mjedisit shqiptar. Kam mesuar diçka, gjate kesaj jetes sime te shkurter, qe GJERAT DUHEN THIRRUR ME EMRIN E VET. Aty ku ka gabim emertimi, aty lindin gjithmone probleme.

Te prifte e mbara, kaq ishte ndihma ime per çeshtjen ne fjale.

ti more burre, nga Kukesi direkt e vetem ne Paris, sikur nuk gjen dot shembuj te tjere. nuk bejne vetem Francezet politike. Levitte mandej eshte diplomat profesionist dhe detyra si Keshilltar ishte me shume se kaq per shkak te natyres se ndryshme te presidences atje. po gjej ndonje shembull tjeter, me te ngjashem me residencen tone per uloke. (handicapped ), si vous voyez ce que je veux dire... smiley

nallban. menjen tek kolt e ke

@NeoBllokmen

E di qe do pendohem qe tani qe po te bej ca pyetje, po nuk duroj dot. Guce me fal paraprakisht. Ti thua per Bamirin:

 nuk mund te ndiqte rrugen e pushtetit brenda partise

Po te lutem na provo qe kjo rruge egziston! Ne 22 vjet parti, Berisha eshte i vetmi lider ne ate parti. Republikanet andej nga je ti, kane patur 2 president, dhe bashke me Romney 3 kandidate te tjere, pra 5 lider ne te njejten periudhe. Ju vetem nje! Ti do thuash nuk ka humb zgjedhje, ato qe ka humb ja kane vjedh, po keta amerikanet kane vene dhe limite mandatesh qe te mos perdoret ne infinit ky argument. 

Me thuaj nje grupim ne ate parti qe u rrit dhe u forcua pavaresisht Berishes? Nuk ka apo jo. A keni primare ju per deputet apo kryetar bashkie? Jo! Atehere nga e di ti qe keni rruge pushteti brenda partie kur asnjeri nuk ka patur sukses. 

Ti vazhdon:

eshte problem qe gjithnje te paaftet kane me shefat e tyre, eshte nje problem hatermbetjesh meskine qe njerez te paafte, ziliqare e mosmirenjohes kane rendom

Me fal, po kush je ti apo une ta dallojme nqs problemi eshte hatermbetje meskine apo deshire legjitime per karriere politike e nderprere gabimisht???? E vetmja gje qe e ben kete dallim eshte gara brenda partise. Ju nuk e keni, atehere pse flet kot??

Republikanet andej nga je ti, kane patur 2 president, dhe bashke me Romney 3 kandidate te tjere, pra 5 lider ne te njejten periudhe.

Endrity, ke shume te drejte per ate qe thua me siper - me nje ndryshim te vockel: ne fakt kane patur 12 kryetare partie qysh nga 1990. Presidenti nuk eshte eshte kryetar partie por automatikisht merret si perfaqsues i asaj partie. Ketu shumica e popullise (qe s'jane aktive ne si antare partie) nuk e dine kush eshte kryetari i partise sepse eshte sistem ndryshe nga ai i vendeve te Evropes.

Chairman of the RNC and DNC per mua nuk jane kryetar, jane maksimumi sekretare te pergjithshem. Linjen politike te partise e cakton o presidenti, o kandidati per president, ose ne periudhen ndermjet kur partia eshte ne opozite congressional leaders. 

Thene thjesht, republikanet liderin e tyre konsiderojne Reince Priebus (me shkrin Jon Stewart sa here tallet me kete tipin) apo Romney? 

Nejse..... labirinthe. Ca beri 12, ca beri 5, mjafton qe eshte me shume se 1. 

E di qe labirinthe jane smiley Varet per cilet republikane (apo demokrate - funksionon njelloj) e ke fjalen. Se psh. ne Kongres apo Senat, nese Pres. Obama u thote te veteve "votoni pro ketij ligjit qe po ju sjell" jo te gjithe ja degjojne fjalen. Kjo eshte shenje demokracie, sigurisht. Ta provojne deputetet e PD-se mos te votojne sic thote Berisha... (apo te anes tjeter).

Po gjate kohes se primaries kur ishin shume kandidate Republikane, ishte pa krye Partia? Dhe nese s'fiton Romney si i behet, mbeten pa kryetar? Prandaj thashe me siper qe presidenti apo kandidati per president behen figura perfaqsuese por nese s'fiton R, ai kthehet atje ku ishte me pare. Shiko McCain, s'fitoi, s'eshte gje ne krye te partise por vazhdon punen si senator se e zgjodhen prape. Partite e kane nga nje kryetar qe merret me kryesimin administrativ te partise, komiteti ben politikat e partise, etj.

E drejte, me shume se 1 eshte - prandaj te thashe ke te drejte sepse s'ka demokraci brenda partive ne Shqiperi. Partite organizohen rreth individit, jo rreth ideologjise. Nese i bie ndonje infakt Berishes, c'ndodh me PD-ne? Apo Meta-LSI, etj. etj. Per mendimin tim, Nano e beri tamam: kur nuk fitoi zgjedhjet, respektoi statutin e partise dhe iku nga kryetarlleku.

U zgjata shume, e lashe! smiley

Nqs nuk fiton Romney per mua defakto kryetaret e Republikaneve jane McConnell, Cantor dhe Boehner, jo Priebus. Nejse...

Lizander, si shef i dep. te emigracionit, ke ndonje ide se cfare do beni ndryshe nga superstrategjite e qeverise lidhur me emigracionin? Do beni ndonje data base?

...e drejta votes !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kjo eshte e para ne propozimet e mia. po jo e drejta po mundesia per te votu atje ku jetojne shqiptaret. deri tani shqiptarve jashte u eshte mohuar nje e drejte kushtetuese.

Po per keto do kemi kohe te flasim se ketu me duket sikur po perfitoj nga prezenca ime n'PPU, e po perdor nje teme per FRD-ne, duke e fokusu debatin ne kete fushe.

Me intereson opinioni i ca robve ketu (sigurisht jo te gjitheve) per menyren se si kerkon te funksionoje FRD.

Te drejten e votes nuk ja u ka hequr njeri - thjesht duhet ti hipin aeroplanit apo linjave te tjera te transportit dhe te votojne ne qendren e tyre te votimit.

Ajo qe duhet bere - sipas mendimit tim - eshte mundesimi i votimit ne shtetet ku ata jetojne, apo t ekene mundesine e votimit me poste.

o Afrim, po per kete po behet fjale...
jane 1 milion apo 1,5 milion shqiptare jashte trojeve...te ktheheshim te gjithe ne atdhe per te votuar do benim te pasur BelleAir-in Adria-n & Co smiley
Mos mundesia e votimit jashte shqiperis per mua eshte njelloj si e heqja e te drejtes votes...
Apo leket e emigrateve i duan ama te drejte mendimi/opinioni ska...

ahahhahaha. Leket e emigranteve i duam patjeter (me ato leke po mbahemi), sepse po u moret me politike harroni te punoni dhe rrjedhimisht nuk dergoni me para.

Une jam qe cdo shtetas Shqiptar i cili ka mbushur moshen 18 vjec te kete mundesine te votoje. Nje mundesi do te ishte votimi me poste ose votimi elektronik.

Por politikanet nuk e lejojne nje gje te tille sepse e dine qe emigrantet votojne (shumica prej tyre) jo nga interesi personal dhe jane me te ftohte ne vendimmarrje, ndersa votuesit shqiptare mund ti zhantazhojne (me vendin e punes) apo ti joshin (me vend pune).

Po Topi per vete a mbajti ndonje departament , apo ate te bujqesise ia zune smiley

Ska kohe per departamente , 6 thase me fara mori me vehte kur iku nga Presidenca.

   Brad,nuk  e meriton nje djale Tirane i edukuar,  si Bamiri,  te  merret neper goje, kot se koti.Dhe e gjitha ajo  pergojosje,   ne sherbim te nje nje krimineli, nje  te pafytyri, nje  kusari.

  Jane vite drite larg me njeri tjetrin.Kush lexon te tillat "humore" vetem ndjen kqeardhjen per artin ku  katandis gjinia e humorit.Sikur ti gjeje ndonje gje tjeter Bamirit, se sigurisht edhe ai ka te tijat,...do te qe  me ndryshe artvleresimi.

Per ju  e kam, jo per Bamirin

Pse grave, ata socialista qe kundershtojne Ramen e meritojne te merren neper goje nga ty, sic bere vetem para disa ditesh me punen e celulareve?

Apo jane te sjellshem e te edukuar vetem kur kundershtojne Berishen, sahanlepires te shitur kur kundershtojne Ramen?

nuk kemi te bejme me noi te virgjer te bamiri, per pune torte e iku ne ai, gjithe ai lek ne kld per emerime gjyqtaresh bashke me kreshinikun

pyetje, a eshte me i hajrit se berisha?,

po them se eshte,  edhe pse ata qe han fara nuk bojn dom

Asnjeri nuk eshte i virgjer. Po ambicia per pushtet kontollon ambicien. Duhet ti hiqet pak pushtet rames dhe berishes, kane shume per momentin. 

Oketa eshte smiley djale.

po te ishe me e madhe ne moshe se Oketa,edhe mund t'i thoshe nje djali te martuar me kalamaje "djale",por ja qe s'je.smiley

jooo s'jam me e madhe venus, s'kam se si te jem..smiley, por eshte shprehja ashtu kur thuhet, yll djale, si mund te them yll burre??? pastaj e kam mik shtepie dhe njoh shume shume mire prandaj dal ne ate konkluzion qe eshte yll djale, duke perfshire shume cilesi dhe karakteristika si njeri..

oketa ka i problem mkan thon qe pi i cik per te tjerat eshte rob zoti

Rakia eshte per burrat me dy r. smiley

aty te garteni noi got ver pi

Ja kishin gjet emrin PSB .

s'e di ket,  pse PSB hahah

Partia e Semundjeve te Buta.

smiley

Bamka nuku keq.Vecse kam nje rixha qe kur del ne publik te llafoset me fraza te shkurtra e te qarta jo me fjali me 14 pjese qe ne ta marrem vesh se ku ka e ka llafne.

bo si interesant pranej hhhaaahh

 Endrity , Jo! Do kishe te drejte sikur te ishim para dy te keqiave te barabarta.Mirepo fatkeqesisht nuk eshte keshtu.Jemi nden neodiktaturen e  nje njeriu qe per minuta ore ,dite,  muaj e vite, vetem te  zeza dhe dhimbje e vujatje i ka sjell dhe vazhdon ti sjelle  ketij vendi dhe  ketij  populli.Ndersa atij  hundezenit te perjetshem qe i qe "zene antena", si hundet, per te dhene live salihut ,Metes e Nanos, sa flitej ne ate takim pune te forces se tij, i shkonin ato qe thoshja une.Ta dishe, me qe ra llafi, ate une e kam patur ekonomistin e firmes time para se  Nanua... ta bente aqe te madh.Komunikova me te "shtruar", sapo doli e ankohej.

E di mire ai si ja bej une....I  kish lexuar dhe ato qe i thoshja.Kam dhe ca e ca te tjera, qe ju nuk i dini, Endrit..... Neise,  si  Tepelenas.... kaqe

Urno ????

Te pakten na thuj sa Grad - she osht smiley

Do ja kete dhene Drizoja receten e kesaj smiley 

e ke gabim grava, eshte diktature e dy veteve ose bi-diktature, se po iku sala vjen rama eshte levizje me detyrim percaktim. dhe perseri asgje nuk ndryshon , as kod, as parlament. nuk ka asnje garanci qe rama nuk do ti vere vete KLD, Gjyqtare, President, Ministra, sepse TE GJITHE DEPUTETET JANE TE EMERUAR dhe jo te zgjedhur

i gjithe problemi eshet si tja hedhin njeri-tjetrit gjate procesit zgjedhor se pjesa tjeter eshte thjesht procedure, kryeprokuror president etj me rradhe institucione kushtetues e te pavarura, 

konkluzioni jo shtet i se drejtes por shtet i kryeministrit pavaresisht emrit.

Grave, nuk kam asgje ca ti shtoj Illyriumit. Ti nuk kupton fare mekanizmat e demokracise. Percakton apriori kush eshte i mire, dhe atij ja fal gjithcka. 

grava; ".... Ta dishe, me qe ra llafi, ate une e kam patur ekonomistin e firmes time para se Nanua... ta bente aqe te madh.Komunikova me te "shtruar", sapo doli e ankohej..."  

 

Grava kush eshte ky, mund te me shkruash tek posta .  

Po  pse, po erdhi Rama ne do  rrime e do  bejme seir ashtu?Jo ore jo! Akoma  me fort,  drune  me pene e dajak.Do  na vije ai dhe ja nuk e shikon!Do  biem vdekur... per mezita presim.Ky stan sistemi  kete lloj bylmeti..  te  mollohitur, u jep njerezve.Kete,   une e di shume  mire....

ju ecte mbare me programin; ishallah dicka serioze!

Lizander, te prifte e mbara e ruajtsh keto nivele energjish edhe ne vazhdim smiley

1001 faqe smiley

O Lisander, me i' llaf, kur haheshe me mu per punen e Bamirit, ti ishe nderkohe "advisor" i atij?

A esh' e drejte kjo?

Nejse, une as at'here nuk se t'jom pergjigj, po t'pakten i lexojsha pergjigjet e tuja ndaj komenteve t'mija.

Kam vetem nji pytje per ty, ne dac me m'u pergjigj:

Kur ju turrshe Kishes Ortodokse te Shqipnise dhe Anastasit ketu ke Peshku, a ishe bo akoma "advisor" i Bamirit?

Flm shume.

p.s.

Bamiri kishte kerku ndjese meqe kishte "leju" Salen t'a tepronte!

Edhe ai pra, si dhe une, dhe ndryshe nga ty qe t'kishte "advisor", e pranon qe kishte pas mundsi mos me "e leju" dhe nuk e ka bo! 

Nji n'dore kjo, dhe vath n'vesh per mu qe edhe pa te' s'e kom dash noi here Bamirin dhe cfare perfaqeson Bamiri. 

E dyta n'dore, t'i thushe Bamirit, qe jo, ndjesa nuk i pranohet!

 

p.s.1.

Thuje burrash ketu qe po u bo Bamiri me Salen prape mas zgjedhjeve, ne koalicion ose me bashkim partishe, ti ca do bosh? Po deshe me i' llaf! 

 

Mrroklle, meqe paske kaq inat te madh ndaj atyre qe nuk kane dit ti ndalin vrrullin Sules, besoj qe do kesh inat te madh dhe me ate qe i dha ne mes ta nates nje kushtetute qe edhe Putini do e kishte enderr, apo jo? 

Ku e lexove "nuk kane dit" ti xhaxh? 

Dhe po, s'do men' qe inot te modh i kam!

Po ne politike, si dhe ne jete, prirem te kem me inat ate qe eshte anetar i skuadres se pushkatimit se sa ate qe nderton ose lyn me gelqere murin ku meshtetet ai me sy t'mlume me shomi t'zeze! 

Nuk kane dit, nuk kane mund, nuk kane dash.... si te dush xhaxh, nuk ishte ajo thelbi i pyetjes. 

Meqe me bere kete analogjine, llojin e te cilave e keni qef te modh, a di te me thuash kush ishte pushkatuesi ate naten e 2008, kush ishte bojaxhiu, e kush i pushkatuari?

thelbit iu pergjigja m'duket. 

Pjesa tjeter i jep muhabetit drejtim qe une s'po du me e vazhdu, sidomos kur e shiko qe i isha drejtu dikujt tjetri dhe per dicka krejt tjeter nga kjo qe po do me i mshu ti.

'tjeta! 

p.s. 

"juve kshu e kini" etj etj nuk o menyre e mire me iu drejtu tjetrit n'dac me bo muhabet! 

Ok, mos e vazhdo aty ku djeg.

Te ngeli hatri eee? E mire, here tjeter mos shkruj xhaxh pra meqe dashke me bo viktimen. 

O mrroklle po ç'merresh me keta si ky endrity. Keta jane ata te mençmit qe akuzojne opoziten se po ben politike me te vdekurit. Me te vdekurit qe i shkakton Saliu por qe fajin e paska opozita qe i perdor dhe jo saliu qe i vret me doren e vet. Dhe qe i shan pa kaluar as 24 ore nga vdekja si te semure mendore dhe trafikante droge.
Ky endrity psh e ka fiksim shkeljen e te drejtave te njeriut qe rama u ka bere atyre te asamblese duke u bllokuar valet e telefonit... a e merr vesh se me ke ke te besh. Keta jane maskarenj ore, nuk jane te sinqerte ne ate qe thone.

O mrroklle po ç'merresh me keta si ky endrity. Keta jane ata te mençmit qe akuzojne opoziten se po ben politike me te vdekurit. 

Me gjej nje citim timin qe thote kete gje nga greva e te perndekurve! Vetem nje! Une as nuk merrem me argumenta te tilla idiote. Biles nqs thashe dicka gjate greves ishte se sa e frikshme ishte mungesa e koherences historike per shume njerez ketu.  

Nqs nuk gjen nje citim te tille atehere me ngaterron me njerez si puna jote qe boten e shohin bardh e zi.  Nqs nuk e ke kuptuar, ketu nuk je te forumi i Balkanweb apo i TemA. Atje mund te shkruash budalliqe si kjo qe ke thene me siper. 

Jeni thjesht plehra qe te gjithe. Dhe vetem plehrat te japin muhabet plus injorantet. Po mua mos me ngaterro me asnjeren prej ketyre kategorive sepse me ata si puna jote une s'kam kurre pune.

Pra nuk ke citime! Ok, mire qe u sqaruam. 

O zotri, po nuk i thua dot plerë njerëzve ashtu... kur të teket ty. Çdo njeri ka ca parime, dhe është mirë që mos t'i shkelë ato parime. Ti, ti, edhe një herë: nuk i thua sot plerë njerëzve që nuk duan të votojnë PS-në me në kry një si Rama. Po edhe nëse e lëmë Ramën mënjanë, unë personalisht (dhe ndonjë plerë tjetër, sipas teje), nuk ka për ta votuar kurrë këtë PS, me Ruç & co. Kaq! 

plehre nuk te ben fakti qe nuk voton PS-ne (normale) por , ne rastin me te mire , justifikimi i cdo krimi, kusarije dhe qelbersilleku te qeverise e markuar kjo me argumentin idiot se edhe ata (PS) nuk jane ndryshe.Rrofte statusquoja e plehut ku ushqehen krimbat.

Nqs nuk voton per PS-ne e ben sepse nuk mendon se ata jane mjaftueshem me te mire se ata qe jane ne pushtet. Nqs do ishte e kunderta do votoje per PS-ne. Kshuqe argumenti yt eshte thjesht nje rreth i mbyllur. Ti quan plehra njerezit qe mendojne, e per rrjedhoje veprojne, ndryshe nga ty. 

Me pak fjale ti thua se ndryshimi ndermjet nje plehre si une dhe nje joplehre- jovotues te PS eshte se une marr guximin ta shpjegoj qendrimin tim ndryshe nga ai qe nuk e ben nje gje te tille. Logjike fantastike! 

Po  jo, lexoje mire fjaline  e pare ku te menduarit ndryshe dhe te mos jesh votues i PS eshte normale.Kur justifikon qeverine qelbesire dhe psilleqet e saj thjesht se nuk te pelqen Rama, pra jo se ke ndonje qasje parimore ndaj qeverisjes se mire, ketu fillon mbreteria e plehrave. Ja pesh ti je pjese e kesaj mbreterie.

Nqs nuk voton PS, e ben sepse nuk mendon se ata jane me te mire se qeveria aktuale. Kaq! Eshte e thjeshte fare. 

Si, pse, qysh, varet nga njeriu ne njeri po thelbi eshte i tille. Pastaj, me gje nje citim edhe ti ku une "justifikoj" qeverine. Shko tani dhe gjeje te lutem.

Me kerkon mua qasje parimore???? Sinqerisht??? Po nuk e di nqs ka njeri ne Peshk me shume se une qe ka shpjeguar qarte fare se cfare parimesh ka mbi menyren se si duhet kontrolluar pushteti nepermjet gares politike. Dhe me e bukura: a nuk me akuzoje ti vete para ca ditesh se isha fiksuar me kete gje??

Pra si perfundim:

- argument vicioz rreth votimit dhe mendimit ndryshe

- kundershtim me veten tende per qasjen parimore. 

Edhe njehere, cfare logjike

Pastaj, me gje nje citim edhe ti ku une "justifikoj" qeverine.

Ti je thengjill i mbuluar, Endrity. Ti kujton se ne s'ta kuptojme qe kur ti ke kritika per menyren e njejte diktatoriale qe Rama drejton PS-ne, ne fakt ti mbron vrasjet qe beri Berisha ne 21 Janar? Kujt kujton se po ja hedh? I dime i dime te gjitha.

P.S. E shikon qe kam te drejte? O me ne o me ate, rruge tjeter s'ka.

ti gjembi je nje idiot ketu tek peshku. me kete ironine dylekshme futesh si xhol gjithandej. 

Ik ore sigurims!

Korigjim: sigurims(e) idiot(e). Ndoshta pa dashje kam filluar edhe une te vuaj nga simptoma e Stokholmit. (e rrita cmimin nga dy leke ne 5 leke?)

zotri, nqs ti vazhdimisht tehun  e kritikes tende e fokuson tek opozita dhe  a priori ti thua se ata nuk jane me te mire se qeveria aktuale, ti i ben fresk qeverise aktuale.eshte kaq e thjeshte. Kete propagande ben dhe qeverija vete duke bindur shqiptaret  cdo dite, cdo ore, ne cdo rast se opozita nuk eshte alternative dhe shqiptaret duhet te votojne ne per nje mandat te trete. dhe ai fiksimi yt se opozita nuk krijon terren per gare, eshte pjese  e kesaj qasje . Duke i mbyllur deren rotacionit, si mundesi ndryshimi, ti s'ben gje tjeter vecse justifikon qeverine. Eshte kaq e THJESHTE.

 

Zotri, une luftoj per nje gje qe ti qartesisht nuk e kupton. Hapjen e partive dhe berjen e tyre demokratike. A eshte parimore? Nuk paskam te drejte une te votoj ne baze te ketij parimi? Nqs PS-ja do voten time per ndryshim, une po e shpjegoj qarte se cfare do te doja. A nuk eshte parimore? Ti thua qe duhet te votoj qorrazi, pavaresisht mendimeve te mia apo si, se nuk po te marr vesh?

Tani do me thuash nje argument te nje nje joplehre-jovotues te PS apo jo? Se une akoma nuk po e marr vesh ndryshimin. 

tani do me bo muhabet kot. 

Jo, je ti qe akoma nuk i je pergjigj pyetjes time te pare fare. Ku ndryshon plehra nga jo-plehra? Pra i bie qe ti ke dash me bo muhabet. 

Endrito , kujdes se e hudhni ne kutine e gabur ju smiley

Jo mor burre jeni ju qe e numeroni si ne kuti te gabuar. 

E ku eshte ndryshimi ? smiley

E drejte... silly me 

derr i kenaqun apo sokrat i vuejtun? 

i pytje nga salla: po berishen do e votosh?

Me mua e ke noshke? Nuk e kam votu ndonjehere qe ta votoj ne 2013. E kam nje sy te keto te Topit, po me duken se kane marre te njejten rruge te gabuar... gjithe pushtetet te kryetari dhe keta. Po me mire shume kryetare te vegjel ne parlament se sa vetem dy te medhenj. 

merre shpejt ate vendimin...

Pa problem, nuk varet fati i 2013 nga une

Ja, ke harruar se në "garë" janë edhe LSI, FRD, AKZ etj. Jemi në diktaturë bipartiake? 

Rigor Vitae, po kush te tha ty te votosh PS-ne. Per mua mjafton te mos votosh Berishen dhe je ne rregull, sepse eshte ai qe po e shthur kete komb.

Dhe po te kthej pergjigje vetem sepse eshte hera e pare qe te shoh dhe nuk e di me siguri nese je nje plehre si ky endrity apo jo.

Per mua mjafton te mos votosh Berishen dhe je ne rregull, sepse eshte ai qe po e shthur kete komb.

A NUK ESHTE FIKS FARE AJO QE PO THEMI TE GJITHE NE TE TJERET??????????

I ke thene mireupafshim llogjikes apo cfare????

Edhe nje gje tjeter. E dini ku dallohet jo sinqeriteti i dikujt qe kerkon demokratizimin e partive politike? Sepse nje qenie e tille kaq e evoluar, do kishte shkulur qimet e kokes nese do kishte pare vjedhjet e zgjedhjeve aq te turpshme dhe ashiqarre sa i ka bere berisha. Ndersa ky plehra vazhdon e merret me krimet kunder njerezimit qe beka opozita duke bllokuar valet e telefonit...

Jepi pergjigje atij argumentit siper njehere pastaj fol per gjera te tjera!

Do te flasim per zgjedhje? Shume mire. Partite shqiptare nuk kane lista votuesish, nuk kane kandidim te lire, nuk lejojne fushate te hapur, nuk kane piken e infrastruktures per garim te hapur. 

Nqs zgjedhjet ndermjet partive ne Shqiperi jane problematike, ato ne parti jane bloze, inekzistente. Nqs ju shqeteson standarti i zgjedhjeve te medhaja, duhet te shkulnit qimet e flokeve per ato brenda partive. Jeni ju ata qe jeni inkoherent, jo une. 

Normal qe do e permend rastin e celulareve. Ta kishte bere ate Jozefina ne parlament, ekuivalentja e asamblese se nje partie, nuk do mbaronte ndonjehere ankesa per diktature. Po brenda partise ajo konsiderohet normale. 

Mrroklle, ajo qe nuk me duket e drejte eshte te mos me shkrush emrin mire megjithese siç thu me njef prej shume vitesh. E kom Lizander o Mrroklle.

Qe une nga shtatori 2010 isha keshilltar i Presidentit Topi, nuk ka qene naihere sekret. Ketu eshte thene disa here nga rob te ndryshem. Nqs ti s'e ke pa, nuk eshte detyra ime te vij te te them "shif ore se une bej kete pune". Sidomos nje robi qe nuk me thote as se kush eshte mgjs me njifka prej vitesh. Me shkrini ju qe s'thoni as emrin po te tjerve i kerkoni edhe ngjyren e brekve.

Per fat, peshku ka nje arkiv dhe ti mund te shofesh nese une kam ndryshu ndonje qendrim per Janullatos. Janullatos dhe njerzit e tij qe kane uzurpuar KOASH punojne kunder interesave shqiptare dhe nese me pare une kete e kisha bindje, sot e kam te faktuar.

Sa per ate ndjesen o Mrroklle, uroj per ty qe niveli yt intelektual te mos jete ashtu siç duket ne debatet e tua per Topin. Sinqerisht te jam lut disa here, te mos krijosh opinion me tituj gazetash apo lajmesh, por te lexosh pak me teper. Nuk ka kerku njeri ndjese se megjithese mundi nuk e ndaloi Berishen ne uzurpimin e institucioneve, por se nuk munden ta benin kete. Ja se c'ka thene Z. Topi per kete :

Përkundrazi, ne krenohemi se aty ku ishim, në respekt të kushtetutës dhe ligjit, bëmë gjithçka mundëm për të forcuar pavarësinë e institucioneve dhe nxitur frymën demokratike të qeverisjes, për të parandaluar zaptimin e shtetit nga një njeri i vetëm dhe për të dhënë modele të një politike sa më qytetare e evropiane.
Kjo krenari dhe e vertetë e madhe nuk na pengon se sot, ne t’u kërkojmë qytetarëve ndjesë publike që nuk arritëm të bëjmë më shumë në ato vite për parandalimin e të keqes që ka marrë peng politikën, institucionet, ekonominë dhe jetën publike

Megjithese ti je krejt i verbuar sa shef emrin e Bamir Topit, po vazhdoj te te pergjigjem dhe te kem po ate burrni qe kam pas gjithmone e qe ty te ka mungu. Se psh une pres nga ty qe per kete uzurpimin kushtetues te institucioneve nga Berisha, te pranosh qe fajtor eshte nje dhe vetem nje, EDI RAMA.

Ti me kerko mu te te them se car do ndodhi ne 2013 dhe une po te them qe nuk ekziston ASNJE RREZIK (se une keshtu e quaj) qe Berisha te jete kryeminister pas zgjedhjeve me votat e FRD. Kjo eshte e sigurte dhe ti duket qe nuk e ke idene fare se kush eshte Bamir Topi. Nqs ti mendon se ka shance qe ai t'i sherbeje per paterice Berishes je n'Hone lale!
Po qe mos me thush qe nuk ju pergjigja pyetjes tate, po ta them qe nese me di aq kurve sa ta pranoja nje koalicon te tille e ke shume gabim.

P.S. nuk te ka kerku njeri falje kshu qe mosfalja jote nuk pranohet hiç po hiç fare!

Se psh une pres nga ty qe per kete uzurpimin kushtetues te institucioneve nga Berisha, te pranosh qe fajtor eshte nje dhe vetem nje, EDI RAMA

Jo pra jo, nuk e morre memon ti! Eshte teme tjeter ajo! Eshte harru nata e 2008, e gjithe pergjegjesite e saj. 

M'fal per emrin! Lapsus.

Tani, se m'ke keqkuptu. Une "nuk te njof prej vitesh". Une te kam pas njoft para shume vjetesh. Kemi pas pas te njoft te perbashket
Se kjo "te njof prej vitesh" tingellon shume perverse.

Tjetra, e vertete qe s'ke pas borxh me m'tregu se ke kshillon. As borxh me mu pergjigj s'ke pas, po une, per faj timin, kam menu qe komenteve t'mija po i pergjigjet nje rob qe ka qejf Bamirin dhe jo nje rob qe eshte i investume ke Bamiri. 

Gjithsesi, kur po i pergjigjesh tjetrit DIREKT per nje teme qe ka t'boje me bossin tat, eshte mo etike qe t'i thush te pergjigjurit qe punon per te, ose do punosh per te kur t'kete fuxhut ai me more njerez ne pune. Keshtu fusha bohet pak mo e nivelume, them une. 

Se ti flet me emrin tat dhe une jo, nuk m'detyron mu qe edhe une, ose t'shfaq dicka nga identiteti im, ose t'injoroj dicka kaq kruciale sa fakti qe t'i po shkrun nga nji pozicion i kompromentume (per mungese t'nji llafi tjeter).

....t'mungon burrnia....

Burrnia per ca?

Ca jane keto muhabete mer Guce? 

Pranej s't'pergjigjem une ty asihere! Se ke ngel cun i vogel, i lezetchem, qe nuk di me bo muhabet, po di me qit llapen kur nuk t'pelqe dicka! 

p.s.

S'ke noi shok ke informatika me ta thone une kush jam, se fiksim t'ka ngel. Ta them n'privat kush jam, po nuk besoj se m'ma men! 

as mu nuk m'ka thon ne nivel personal qe puno per/ me Bamirin po ktu te pakten ka qene fakt i njoft dhe eshte permen qe Lizandri ka punu ne presidence, te pakten prej me shume se 1 viti

O Mrroklle po ta them prape qe ty te mungon burrnia me pranu kur je gabim. Une ta thashe me lart, qe kom fillu pune ne Presidence ne shtator 2010, kurse debatet per fiksimet e tuja me Bamir Topin i kena bo perpara. Kshu qe keto teorite e tuja se une po "boja punen" ketu nuk qendrojne fare. Une ketu vij ne emer tim e nuk kom pse rri tu i dhone llogari njeriu se ku punoj. Nuk kom pyte naihere njeri se car te shkruj n'peshk qe ta ndjej per detyre morale t'i informoj robt se ku punoj.

Mu me duken mo burrnore (ndonese idioteske) keto akuzat e zarave te Sales, qe me permenin direkt rrogen qe paskom more ne Presidence se sa keto nenkuptimet si grate e kqija qe bo ti. Nese kom punu ne Presidence kete e kom bo vetem se Bamir Topi eshte i vetmi politikan me te cilin une mund te punoj ne Shqiperi dhe se per ato gjona qe une kam per zemer (ceshtjen kombetare) me dukej me e lehte me i çu perpara ne Presidence se nga Franca me artikuj apo aktivitete te Klubit Kombetar e RR.O.SH. Aktivitete te cilat i kom vazhdu edhe kur isha ne Presidence.

Ajo qe ju ngaterroni mer Mrroklle, eshte se ju politiken e shihni si nje mjet per te bo pare (jo personalisht po tek te tjeret), ndersa une e shof si nje mjet per te çu perpara idealet e mia. Nqs ti nuk do ta besosh kete, eshte puna jote, po une nuk te kom asgjo per borxh, as ty dhe askujt, qe t'ju duroj nenkuptimet dylekshe. Po deshe te skanoj fleten e rroges time ne France dhe rroges time ne Presidence, qe te shofesh se ku ishte interesi im financiar.

Une nuk shof asgjo perverse te ajo "me njef prej vitesh" dhe as nai diference te modhe me "me ke njoft para shume vitesh". Ti ishe ai qe me dhe te njoft ne peshk (si kalamonin e lezetshem qe kishe njoft para shume vjetesh) e me permene ca emra robsh qe une vertete i kom njoft para shume vitesh. Kurioziteti im ishte legjitim perderisa ato rob une i kom pas vlersu. Po eshte shume e vertete qe kane kalu 20 e ca vjet e une atehere kom qene 13-14 vjeç, kurse ti noshta 4-5 vjet mo i modh.

Rren si derr.

s'ka ca muje qe m'u turrshe per punen e ambasadorit shqiptar ne angli.

Po pse qenka fajtor Rama per uzurpimin e Berishes?! Sepse ra dakord qe zgjedhja e Presidentit te behej me shumice te thjeshte? Po pse, kur ishte me 84 nuk e mori po berisha presidentin duke blere vota per Topin?

Tashti, ose fol si i rritur mes te rriturve ose shko e luaj me top e ha fara. Uzurpimin berisha e ben vetem nepermjet zgjedhjeve te vjedhura dhe fajtor per kete eshte cdo shqiptar qe toleron t'i preken zgjedhjet, sepse kjo eshte themelorja jo vetem per demokracine po per jeten e cdo njeriu. Eshte ne etiken perendimore zgjedhja e lire dhe e ndergjegjshme (libero arbitrio) dhe ishte pikerisht per kete qe ai Topi jot se ngriti asnjehere zerin.

Megjithese, mjafton te mos bashkoheni me te ne fund se ne rregull jeni dhe keni per te marre edhe plot vota madje.

Po pse, kur ishte me 84 nuk e mori po berisha presidentin duke blere vota per Topin?

Pra zgjidhja qenka t'ia besh akoma me te lehte Berishes???? Nqs duhej ndryshuar dicka, a nuk do kishte qene me e arsyeshme qe ta ngrinte e jo ta ulte numrin e votave te kerkuara???

Uzurpimin berisha e ben vetem nepermjet zgjedhjeve te vjedhura dhe fajtor per kete eshte cdo shqiptar qe toleron t'i preken zgjedhjet,

Shume e drejte, prandaj socialistet si ti e demokratet si hunter duhet te kerkojne llogari se perse zgjedhjet ne partite e tyre dalin me mbi 90% te votave per nje kandidat. Qartesisht keto zgjedhje jane shume me problematike se zgjedhjet kombetare, ku ndryshimi eshte 1-2%, apo jo? 

Vella, pjese e demokracise eshte qe vendime te rendesishme te behen me me shume se shumice te thjeshte. Berisha dhe Rama ne 2008 ama luajten, poker all or nothing, po fitova une jam diktator per 4 vjet, po fitove ti, je diktator per kater vjet.

Kjo u duke jo vetem tek ndryshimi ne lidhje me kushtetuten, por dhe tek lufta e partive te vogla midis proporcionalit rajonal, si dhe tek lufta kundra levizjeve brenda partis pasi tane deputetet nuk kane rajone baza por jane pjese te listave per c'do zone.

E kupton sesa mbrapa kemi vajtur qe nga 2008? Une nuk jam ne shqiperi e as me digjet si per Rame e si per Berishe. Dhe de facto i pranoj te tera akuzat ndaj Berishes, matrapan, vrasespa ndergjegje etc, e keqja me e madhe.

Te te behet qejfi, po jam ne shqiperi, vota ime per Ramen. Por perseri ka dicka qe nuk shkon atje, se Rama, pa fituar pushtet eshte treguar gati te jete po aq Berishist sa Berisha. Dhe ketu eshte problemi atje, se ne 2013, Rama do fitoj, por per demokracine ne ate vend, do jete tamam njesoj sikur te kete fituar Berisha.

Vetekuptohet, ti mbase merre pune me te mire, ose biznesi te vete me mire, ose gjitoni i pashkolluar nuk eshte me drejtor dhe keshtu qe nuk i ke aq te acaruar nervat, mbase do kesh jete me te mire nden Ramen. Por per demokracine ne ate vend shenjat jane qe ose do ngecet atje ku eshte ose do beje hapa mbrapa.

O i rritur, te duket llogjike qe avokati i popullit te zgjidhet me 84 vota kurse Presidenti me 71?

Nuk kam qellim te futem ne bisedime personale por nuk mund te rrije pa permendur se presidenti ne shqiperi zgjidhet vetem me nje vote te pakten keta dy te fundit jane zjgedhur ashtu sa per info apo thirrje ne kujtese smiley

Po a zgjidhet dot me 84 pa ble noi vote? Na thote nai gjo historia mbi kete? smiley 

Hej, duhet zgjedh me vote popullore!!!  

lizander, si shef i dep. te emigracionit te FRD, a ka mundesi te me thuash mua, a di gjo ti si iket nga Shqiperia edhe nuk te kthejn mo mrapsht? e keni parashiku ju si parti i politike si te ikim ne e te bojme letrat?

ps. une personalisht du me shku n.amerik? smiley

Petlla, meqe s'pi me uje berja e letrave me azil, ty ose do te te martojme me Ketlinen (per dokumenta, si fillim) ose do te te punesojme ke ambasada nqs pranon te besh agjitpropin e qeveriut ne Peshk dhe ne media online (po mbajte dot 5 nickname me komente per 2 vjet i ke letrat e garantuara).

aha, - te me fale ketlina, :smiley po ia kam friken Shqiponjes akoma. smiley edhe te ambasada mer xhib jane me biografi te mire edhe me minifund, care ti bojme ne qe nuk i kena te dyja...

Po zedhenesi/zedhensja pse mbahet sekret?

qyqja sa paska vajt diskutimi per nje parti extension.......

ishalla sna bohet si LSI e se majtes, megjithese sma ha menja te shkojne aq larg

Degjova qe Berisha kishte thon qe minjte jane te paret qe lejne anijen qe mbytet. Pastaj kafshoi gjuhen.

Sa do me pelqente nje debat televiziv Berisha - Topi kur te jete puna e zgjedhjeve se Topi ka tope nuk eshte si Rama. smiley

Topi ishte kryetar i KLD, K Spahiu nenkryetar , dhe sistemi gjyqesor ne shqiperi eshte nje joke.

Po ca keni me Lizardin er burre..ai s'eshte as shef i departamentit te zedhenies..

hahaha, mrrok. smiley gjë të bukur ke kapur aty lart. Unë kot nuk i thashë azat asqer. Beu i vet i shtrëngonte dorën Anastastit atë ditë, dhe azat asqeri nxirrte squfur nga goja për Anastasin dhe ortodoksët. Shumë i dhjerë ky muhabet, këta shtetarët ia shtrëngojnë dorën dhe lënë azat asqerët me zell paramilitarësh për të diskriminuar ortodoksët. E kush paguan për këtë? Komuniteti. Nejse, ua kemi pi lëngun. 

 

Pupupu kur flet dhe ti per azat asqer e per zell paramilitaresh, mos ngelte prrua pa dale sic thoshte Jovan Bregu.

Po ti o i shkrete qe nuk le shans pa permendur gjakun e 21 janarit, fillove te na e ndash dhe ne gjak te majte e te djathte tani, kur padroni yt shkoi si call-girl ordinere te vila e Metes ne mes te nates nuk the nje fjale. Biles u preke shume qe te tjeret e vinin ne dukje kete paftyresi.Ti tani na vjen e na flet per zell paramilitaresh??? Ti????

ti rri urtë, se do i them gjyshit që ka qënë partizan, të të zërë me shpulla. 

Gjyshin partizan e kam pas, dhe medaljet i kam per nder qe i kam akoma. Ashtu sic e kam per nder qe me komunistet nuk u perzje kurre po eci ne rrugen e tij.

Kam mesuar prej atij qe padroni nuk adhurohet deri ne infinit, ndersa ju ende aty jeni.

Si shpjegohet fakti qe presidenti e injorn plotesisht FRD !!!!!!

Guce, te lutem mos shkruaj me gjera me skanime fleterrogash. Te lutem.

Ti s'e ke idene sa jam merzit per ndeshjen edhe sepse me dukej sikur ia kisha bere ters.

Lexova qe na kishin terhequr vemendjen per shoqni te tepruar. Te perqafoj.

Do shkruj qe c'ke me te se llogjika e ketyre robve deri aty shkon. Me qe disa ketu per nje te aferm qe mund t'ju kete punesu Janulla, Berisha, Meta etj, jane gati te te hidhen ne fyt, atehere je edhe ti detyrimisht i tille. Nuk mund te pranoj une qe te me bejne paralelizma me keta njerez.

Sinqerisht u lodha me .... Shko ne polici me denoncu telefonin e vjedh (me qe ra llafi bravo i qofte ma gjeten u ribera edhe uen me telefon superior) e polici te bo si interesant tu te tregu "Hajd me se s'je budalla ti qe te lesh Francen per rrogen e Presidences!" Vje ketu, te tregojne se u paguke per te thone kete qe thu, apo se paske abuzu me paret e shteti e na paske sha nje ndyresise si Janullatosi.

Tepro, ti e di shume mire qe une e kom bo zgjedhjen time per te me bo njeri hero. E kom bo se dua te ndihem mire me veten. Po dua edhe te ndihem mire me ate te voglin qe po vje. Nuk du te me thote neser : "O babe c'taksirate kam une se ti do me e harxhu kohen per te bo dicka te mire per njerez qe s'dine me dash as veten e jo me vendin e tyre!"

Shnet lale ene thuj interistit te mos festoje penallti qyl se kampionati eshte i gjate!

Dua te them qe s'ke perse i jep llogari kujt ketu. Ta gezosh telefonin e ri. Kalamoni ardhte i mire dhe i mbare dhe ishalla i kerkon sa me shume llogari babait smiley.

Ketu tek te gjitha partite votohet per NJESHIN.

Ne Shqiperi nuk eshte e ndare ne themel e majta me te djathten, meqense te dyja partite PD dhe PS jane pjelle e PPSH-se.

Ketu del e djathta dhe shumicen e kohes merret me politika sociale (jo qe s`duhet te merret, por primare ka ngjalljen e sipermarrjes se lire dhe pronave) dhe e majta del dhe deshiron te ule taksat ne maksimum (ku i duhet ti meshoje me shume faktit te politikave sociale).

Keto partite e reja qe dalin jane shenje e mire ne jeten politike te Shqiperise, sepse rrisin konkurrencen, shpalosin ide te ndryshme dhe zgjedhesi nuk e ka te detyruar te zgjedhe mes dy MOOT-ave, por minimalisht midis shume MOOT-ave ose ndonje nga keta te rinjte del i hajrit.

Ajo qe me mungon mua si zgjedhes potencial i njeres prej ketyre partive eshte se asnjeri nuk thote dicka konkrete si CFARE, KUSH dhe KUR do te behet. Nje pjese thote me votoni mua sepse ai tjetri eshte MOOT, ndersa te tjere thone une jam SHQIPTAR dhe do bej SHQIPERINE E MADHE.

 

kam pershtypjen se Lizandrit i jane ngaterru letrat kur Bamiri me Kreshnikun listonin mbeshtetesit. me kete pathos nacionalist do ishte ne habitatin e  vet  tek AK. 

Rremi mendimesh convergjente dhe divergjente. Para, mrapa, para, mrapa; pa leviz hic nga qendra kuptohet. smiley 

vallaj ket para mbrapa se mora vesh.vetem venusi mund ta shpjegoje smiley

Lizander, ti me siguri e kishe per Jorgjica

Pse i hoqet mer? 

Pse i hoqet postimet ku Anastasit i therritet me emer pidhi grek "Janulla" dhe ku ortodokset do jene zhduk, dhe ku robt qe rrojne me i ven te caktume do u beshtyshin ne surrat nga cdo rob qe e shikon t'arsyshme se "kane prish gjakun" 

i di bamiri qe ke kto men ti bube?

se pervec se qeke rrugac, qeke dhe budalle qe e inriminon veten me kshu gjuhe urrejtje. 

S'e paske te gjate ne politike.

E hupke davane me dy komente. 

Po ta perseris edhe i here. 

Rrugac dhe budalle.

Over and out. 

Nuk i lexova ato. Ketu paska vajt dialogu? "dhe ku ortodokset do jene zhduk" Rilli?

Dem, spara e vej kryqin u, po qy tash e tutje, do vej kryqin dhe do x'berthej 4 komshat e kemishes. Qe te me rrujn lesht! (spo di ke te ve ketu, foton e Kapos apo te Melamin Beratit)

Kot per muhabet, kur do kthehen ne fene e te pareve keta nacionalistet myslymon? smiley 

Lutju adminave t'i qisin prap' te shikosh me syte e tuja! 

Nejse, une thjeshte dojsha me dit a i ndan Bamiri keto mendime me kshilltarin e vet, kur bona pytjen e pare dje. 

Se vallaj bilaj, ajo m'intereson, ca menon Bamiri, jo ca menon ky.

Ajo pytje ngeli e papergjigjme, alas. 

Ma blloko murizjarrit. Ne c'shtigje te paudha po na coje? 

Dilka sh. e vogel keshtu.

S'kish ndonje gje per t'u fshire aty po nejse.

Ne asnje moment nuk behej fjale per Ortodokset aq me pak ata Shqipetar. Po ju mesa shof keni inate te vjetra smiley dhe une jam pak i ri ketu dhe si kam ndjekur gjithe debatet e meparshme. 

Kercet mashtrimi per shtate pale qejfe ketej.  Se qekur u njenjesokan shqiptaret ortodokse me Janullatosin, vetem shtremberuesit dhe mashtruesit e pacipe e dine.  Fatkeqesisht, pavaresisht se i hoqen adminet postimet ka dhe njerez qe i lexuan ato pervec mashtrueseve te pafytyre.

Nuk eshte shume per tu marre ne konsiderate kur kete njesim e ben Lisandri,diten e fundit te festes se birres ne Korce po pinte kafe me ca shoke tek nje lokal ne Qender me Erion Veline dhe ca te tjere , kur mbaruan Erioni i tha nje shokut te vet ,bo...bo... ky Lisandri nuk u duroka fare , po fare ama....nejse spo e zgjas mo se ka prape por kujt i intereson thuaj.

Ca thua o mavri?  C'lidhje ka kjo me ate qe thashe une?

Po he mer poc se as une se mora vesht pse tu pergjigja ty smiley pa dashje pa dashje.

Mire, te pakten e kuptove gabimin.

Se mora vesh a po i thurje lavde Lizandrit me kete, a po e shaje? smiley 

Jo mo po e lavderoj e kemi kriju ate Parti me duart tona mor vlla si ta shaj smiley

po ca mut shqiptari eshte ai qe nuk rren icik?!

 

@ i pa...

He moj e lexove? 

Ta ka nxjerre ajo lart me resme. 

Kur nje njeriu qe jeton ne Greqi, dhe, imagjinoj eshte ortodoks, i thuhet qe ia ke shitur dinjitetin Janulles per nje cope buke me ke "njehesohet" ky? 

Dhe ne cfare baze, pervec rezidences se tij ne Greqi, dhe, imagjinoj, besimit ortodoks, behet kjo? 

Keto jane pyetje retorike, besoj e kupton, sepse nuk pres, dhe nuk deshiroj te me pergjigjesh. 

p.s.

Pyetja ime origjinale, mbetet e papergjigjur nga e vetja lidhje qe kemi me ish-presidentin ketu ne Peshk. 

A i ndan Bamir Topi keto ndjenja dhe mendime apo jo! 

Shkurt. Po ose jo! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).