Minoritetet që s'janë minoritete, çështje sociale, kush është pronari i Grand Canyon dhe kuriozitete të tjera

Pas kaq kohesh ne SHBA, eshte hera e pare qe ndjek zgjedhjet pa ndonje emocion te vecante.  Per te mos thene pa asnje lloj emocioni. Romney nuk ekzistonte si opsion.  Gjate presidences se Obames, pabarazia e te ardhurave (income inequality) u thellua: 93 cent per cdo 1 dollar i shkoi 1%, ne krahasim me 65 cent per cdo 1 dollar ne kohen e Bushit.  Qe ketu, lista "kunder" eshte e gjate.

Preferencat personale menjane, per peshqit e interesuar, disa grimca nga peizazhi i zgjedhjeve, pertej atyre presidenciale:

- Cicerima e fitores se Barack Obames "Four more years" hyn ne histori si cicerima me e riciceruar.  

- Humben zgjedhjet dy kandidatet republikane per Senat qe mpleksen biologjine, teologjine, perdhunimin dhe abortin. Todd Akin, s'u mjaftua me injorancen ne biologji "trupi i femres kycet kur perdhunohet" keshtu qe s'para ndodh qe femra te ngelet shtatezene kur perdhunohet.  Sipas tij, ekzistojne edhe "perdhunimet legjitime". Richard Mourdock nga ana tjeter, me ndihmen e Zotit, dhe pas shume vramendje arriti ne perfundimin qe meqe jeta qe ne gjeneze eshte e bekuar nga Zoti, atehere edhe neqoftese fillon me nje perdhunim, ishte qellimi i Zotit.  Keshtu qe aborti eshte pune e djallit edhe ne rast perdhunimi.  

- Ne Massachussets, pasi nderroi jete Ted Kennedy, ikone ne Partine Demokratike, ne 2010 u zhvilluan "zgjedhje speciale" dhe fitoi Scott Brown i PR.  Qe nje republikan te fitonte ne Mass u pa si shenje apokalipsi.  Mbreme Elizabeth Warren e PD fitoi kunder Brown.  Mass u kthye ne normalitet. Me vjen keq Rav, por s'ka fundbote kete vit. 

- Obama fitoi 75% te votes latine.  Ne Colorado, nje shtet levricke (shih ketu) vota latine qe perben 20% te elektoratit ishte nje nga faktoret kryesore per fitoren e Obames.  

- Obama fitoi 55% te votes se femrave.  Sipas sondazheve, paresore ne menyren se si votuan femrat ishin ceshtjet sociale si e drejta e zgjedhjes (per abortin), martesa e homoseksualeve, kujdesi shendetesor etj.

- U kry: Partia Republikane eshte zyrtarisht parti minoriteti.  Ne minoritet meshkujt e bardhe.  Grupmosha?  Ja ta provoj edhe njehere: Partia Republikane eshte e bardhe, e moshuar dhe mashkullore.

- Ne Senat femrat ne numer rekord.  Asgjekundi ne perpjestim te drejte me popullesine, megjithate per here te pare ka 19+ senatore.  Fatkeqesisht per seksin femer, Michele Bachmann u rizgjodh.  Ne fakt, qysh do benim pa gallatat e saj.  Do kishim nje femer me shume ne Senat sikur Linda e Fiqos ... e mire Fiqo, e lashe. 

-Zgjidhet ne senat per here te pare ne historine amerikane, personi i pare homoseksual, Tammy Baldwin.  Nga shteti cmendurisht levricke Wisconsin.    

***

Pervec zgjedhjeve presidenciale dhe atyre per Kongres, ne SHBA u votua edhe per iniciativa te ndryshme, propozime, ose me shkurt per peshqit jo amerikane referendume mbi ceshtje te ndryshme.  Nga me te spikaturat:

- Ne Los Angeles u votua mbi nje propozim per perdorimin e prezervative ne industrine e pornos, me sakt per filmat qe xhirohen ne LA. 

- Grand Canyon toke e xanun: Grand Canyon dhe mijera hektare toke ne Arizona jane prone federale.  U propozua nje amendament i ri ne kushtetuten e Arizones per sovranitetin e Arizones, Grand Canyon perfshire. 

- Ne Nebraska dhe Wyoming nuk mjafton qe peshkimi dhe gjuetia jane natyre e dyte e gjindjes perkatese, por tashme edhe e drejte me kushtetute.  

- Ne Kolorado dhe Washington legalizohet marijuana.  Nje iniciative e ngjashme u propozua ne Oregon por deshtoi.  Sic duket ne Oregon mjaftohen me "oregano" (shqip: rigon.)

- Deshtoi ne Kaliforni Propozimi 37 per te vene ne etikete perberesit e ushqimeve te modifikuara gjenetikisht.  Monsato dhe Dow, dy kompani te njohura ne kete sektor, shpenzuan 40 milione e kusur dollare kunder ketij propozimi.  Ne SHBA 85% e misrit dhe sojes jane te modifikuar gjenetikisht.  70-80% e ushqimeve te procesuara po ashtu. 

- Per here te pare ne historine amerikane votohet me vote popullore pro martesave homoseksuale.  U legalizuan ne Maine, Washington dhe Maryland.  Ne Minnesota u hodh poshte nje propozim qe do i bente te paligjshme.  

72 Komente

Mond'!

Ti paske perfitu nga ato tepricat e fondeve te fushates.

C'ke me mua?  Vota ime s'pi uje ne NY smiley.

Po te isha ne shtet levricke hajde de smiley.

Ene me ju pergjigj pytjes tate ke tema tjeter, quhen shtete "bi". .. ...

Pervec zgjedhjeve presidenciale dhe atyre per Kongres, ne SHBA u votua edhe per iniciativa te ndryshme, propozime, ose me shkurt per peshqit jo amerikane referendume mbi ceshtje te ndryshme.

demokraci vibrante si ne Shqiperi. Me beri pershtypje nga pamjet e transmetuara , ne qendren ku votoi Romny, ne komision ishin dy plakaruqe ndoshta mbi 75 vjece.Syte shkojne ku na dhembin problemet.

flm per inf.

Jo vetem pleq. Ke zona ime ishim shumica femije dhe zysha rrinte ke makina llogaritese ne dalje ne kembe duke i kontrollu.
Ai qe me dha letren e votimit nuk ishte me shume se 13 vjeç. Buçko dhe po mlleçiste i mafin.
- Fir is the fejfer mifter Fifo. Fik a feir and fit.
dhe me tregoi me gisht ku ishin karriget smiley

Edhe bucko dhe fufuqsmiley

ti paske votu ke autoshkollat e demokracise (ku sterviten zgjedhsit e ardhshem) prandaj dukesh kaq kalaman ti lol

Hajde borë hajde

demokraci vibrante

Amerika eshte republike perfaqesuese, vendimarrja ne duart e zyrtareve te zgjedhur.  Megjithate keto iniciativa, referendume ose sic quhen ketu "ballot initiatives" jane forma me e paster e demokracise direkte.  Ne US, 24 shtete dhe Washington D.C lejojne me ligj mundesine e ketyre iniciativave, ne nje forme ose tjetren.  Te gjitha keto, ne shkalle lokale.  Referendume kombetare nuk ka.  Duhet ratifikuar Kushtetuta e te tjera yckla.  Per rrjedhoje nga sistemet e njohura si demokratike vetem 4 shtete nuk kane mbajtur ndonjehere referendume kombetare: Shtetet e Bashkuara, India, Izraeli dhe Japonia.

Me gjithe pro dhe con per iniciativat lokale, eshte nder te tjerash nje menyre per te rritur pjesemarrjen e votuesve.

Persa i perket permbajtjes ... spektri eshte shume, po shume i gjere.  Kete vit kishte per shembull qe nga heqja e denimit me vdekje ne Kaliforni (qe me duket nuk ka kaluar) dhe deri te Propozimi 78 ne Oregon qe i lejohet qeveriut te Oregon te korrigjoje gabimet drejteshkrimore te kushtetures se shtetit perkates, dhe te zevendesoje fjalen "departments" me "branches" (dege.) Ishin qe ishin, te kishin kaluar edhe nje propozim per te korrigjuar Kushtetuten e SHBA qe ka te germezuar gabim Pensylvania.  Edhe ca gjera te tjera te vockla.

Ne kete aspekt (te spektrit) mund edhe te quhet demokraci vibrante smiley.

Me gjithe pro dhe con per iniciativat lokale, eshte nder te tjerash nje menyre per te rritur pjesemarrjen e votuesve.

shume interesante kjo, si strategji apo karrem per te terheq zgjedhesit ne kutite e votimit, se kisha menu. njerzit mund te jene indifierent nga politika e madhe por jane te interesum per ca ceshtje qe lidhen me direkt me jeten e tyre sikurse jane ceshtjet refertendare. por edhe zgjidhje optimale nga pikpamja financiare. nje rruge e shtate pune. 

Kur them demokraci vibrante e kam me ter ment por ironia eshte me vibratorin e demokracise tone qe permendi Hillary kur ishte ketu. Hane shan e hane bagdat i thon ksaj.

Keto nismat referendare (homoseksualiteti, drogat, eutanazia etj.) jane me te vertete nisma historike.Amerika po shkon drejt nje kursi me liberal dhe kjo fale te "majteve" te frymezuar nga Obama. Nuk po bej analistin sepse do ishte pretendim i tepert por dua ta shikoj Obamen si nje vazhdim i Klinton ne rrethana te reja. Ndoshta Obama nuk eshte aq fleksibel dhe rrafinato si Klinton por te dy jane frymezues. Une personalisht do deshperohesha nqs Obama do humbiste.Jo per shkak te orientimit tim te majte por e kam fjalen per fjaskot qe jo rralle pesojne idealistet ose ata qe ushqejne nje ender te sinqerte dhe nuk mundin perballe murit kokforte te fakteve, rrethanave, mentaliteteve.Por fundja dhe perballe "murit" prej gome  te kohes. Presidenti amerikan rendom quhet njeriu me i fuqishem i globit por edhe vete ai eshte , ne nje kuptim, po aq i kushtezuar nga fuqia e kohes ne te gjitha dimensionet e saj.

Usta, nje kafe ketij mikut.

 

Eutanazia, me sakte vetevrasje e asistuar nga doktoret nuk kaloi.  Kardinali katolik Sean O'Malley i Bostonit (Mass eshte shtet goooxha katolik) ishte kunder.  Plus edhe e veja e Ted Kennedy-t.  Keshtu qe megjithese Mass eshte shtet blu, iniciativa deshtoi, ndonese me perqindje shume te vogel.  Po ashtu edhe heqja e denimit me vdekje ne Kaliforni.

Megjithate ne pergjithesi dhe per mire apo per keq jane zeri i popullit.   

Sa per Obamen, do vije 'Bama dhe do thoje qe fajin e kishte kongresi republikan e m'the te thashe, apo sic e ke thene ti "i kushtezuar nga fuqia e kohes etj."  Fajin mund ta kete sistemi (6 miliarde dollare per zgjedhje ne pergjithesi) dhe perfundimisht "we get what they paid for."  Por gjithesesi, ne esence dhe per nga eficenca, eshte presidenti demokrat me republikan i mundshem. Termat e perdorur i referohen ndarjes partiake ne US.   

 

ncncnc.. vec sherr do.

Gjer dje Branco Bama i kish duret e lidhura, sot nuk ka cte hupi mo! Sot mun te firmosi urdhra egzekutive, per ceshtje moralisht te drejta, sa ti doje qefi. Tja leje kongresit dhe presidentit tjeter ti hudhin poshte po te dune. Branco Bama ish zgjedhja me e mire e mundshme. 

Se po bën serioz me këtë temën.

Kshu si për muhabet, akoma ka entuziazëm për këto referendume kafenesh, apo lokalesh si i quani ju perëndimorët? 

Mua përshembull më tërhoqi kjo pika:

 Gjate presidences se Obames, pabarazia e te ardhurave (income inequality) u thellua: 93 cent per cdo 1 dollar i shkoi 1%, ne krahasim me 65 cent per cdo 1 dollar ne kohen e Bushit. 

dhe debati primar mbetet eutanazia (sa % e robve që duan të vdesin nuk kanë mundësi për t'u vetvrarë, ose sa % e robve nuk janë të aftë ta marrin vetë këtë vendim?), aborti (këtu absolutisht kushdo që do të bëjë abort, do e bëjë, ndryshimi është tek kostoja) dhe të drejtat e martesave gej (këtu nuk na mbajnë më leqet).

Trarët janë kalbur, merremi me patavllat.

 

 

Se po bën serioz me këtë temën.

Ore do na i japesh mexhitet qe na ke borxh nga tema tjeter apo jo? 

Ku mër? Se ju komunistët jeni gjithandej, dhe ndonjëherë na shpëtoni nga sytë.

Aha, atë. Jo, jo lëvdata nuk dua unë. Larg lëvdatat dhe mburrjet. 

Ehh, e gjora Lulushe.

ke harruar Puerto Rikon qe kerkon te behet shteti i 51-te. 

Ke te drejte.  Kam lene goxha, por s'pata kohe e mundesi t'u hyja me thelle.  Kush ka me shume, bujrum smiley.

Bam 8% e popullsise eshte... nese eshte per te qeshur apo jo ky postimi yt, varet nese ke pune edhe paguan dot qerane. Ata 8% ta garantoj nuk ju duket per te qeshur.

Po qe se e kish fjalen per Rominin, ne krahasim me te Obama eshte underemployed. prit sa te bej dhe une nje nga keto qeshatoret.  

Po qe se e kish fjalen per Rominin, ne krahasim me te Obama eshte underemployed. prit sa te bej dhe une nje nga keto qeshatoret.

Po te kursej pak kohe smiley

Vendi shume i ndare, vota perfundimtare eshte 50% me 50%. Nese presidencen e fitonte kandidati me shumice votash, Obama ndoshta nuk do ishte rizgjedhur.

Politikisht asgje s'ka ndryshuar. PD-ja fitoi disa vende ne senat po jo majftueshem per te kaluar ligje pa filibuster. House vazhdon te jete Republikane dhe mund te ndaloje ligje. Me nje fjale, njesoj sic ishim pardje.

 

Politikisht asgje s'ka ndryshuar. PD-ja fitoi disa vende ne senat po jo majftueshem per te kaluar ligje pa filibuster.

Nuk mund te perdore executive orders per te kaluar legjislacionin qe do?  

Executive Order ka date skadence nuk eshte perjete. Zakonisht mbaron me skadencen e mandatit te presidentit. P.sh ndryshimin e medicare, apo heqjen e social security ai nuk e ben dot me executive order.

Normale... por tashme nuk ka c'te humbase apo jo? Kjo menyre i lejon te beje ate qe ka ne plan. Pas skadences i perket pasardhesit te konsideroje te ardhmen...

Jo ,per ate ke te drejte, tani s'ka c'humbet. Edhe kjo eshte tipike per presidentet ne mandatin e dyte, e per me teper ajo qe i frikesohemi te gjithe. Se idete socialiste Bama do perpiqet te na i influencoje me teper kete here. Po politika kudo eshte e njejte, kalon ne nje ekstrem frikesohet popullsia, voton ekstremin tjeter dhe perseritet. Rruga e mesme nuk egziston (megjithese Maine na vertetoi se kjo shprehje eshte gabim)

Se idete socialiste Bama do perpiqet te na i influencoje me teper kete here.

Shiko, ne jemi europiano(lindoret)perendimoret sipas Shqiptar-it psh dhe arsyetimet tona nuk i pelqejne, ndaj kam frike qe edhe keto qe do te te pergjigjem ty ketu do i anashkalosh ose do i debatosh. 

Fakt eshte qe Obama eshte presidenti i USA, jo i 47 %, sikur deklaroi Romney (atje ku nuk duhej te ishte degjuar nga te tjeret). Fakt eshte qe Presidenti mendon per te miren e te gjithe amerikaneve ftoi dhe Romneyn te bashkepunoje me te per te miren e pergjithshme. Fakt eshte qe ne momentin kur ai erdhi ne pushtet amerika po kalonte nje krize ekonomike. Fakt eshte qe papunesia ishte 12 % tani fale politikave socialiste (sipas republikaneve dhe jo sipas politikave ekonomike te propozuara nga eksperte ekonomie) ka arritur tek 7 % dhe eshte stabel, dhe premisat jane te ulet akoma. Fakt eshte qe momentalisht amerika nuk i ka deklaruar lufte ndonje vendi tjeter dhe po perpiqet te mbylle konfliktet neper bote duke kursyer jetet e qytetareve te saj.

Ti thua idete socialiste do perpiqet te na i influencoje me teper duke me lene te kuptoj qe ti i shikon si dicka negative sikur ti idete socialiste i shikon ne prizmin qe media republikane jua shtron ato juve sikur eshte akoma lufta e ftohte. Lexo kete esene nga Ed Martini per te patur nje kendveshtrim te drejtimit qe (shumica) e europianeve (dhe sipas mendimit tim demokrateve amerikane) kane per drejtimin qe po merr bota.

Nuk eshte me koha e bully-ve, republikanet (ne pershtypjen qe kam une) sillen si bully. Jo se nuk kane nuhatje per biznes, jo se nuk dine... jo se jane mormone/redneck apo injorante a ku di une c'mund te mendojne te tjeret, por per faktin qe kur nuk ju pelqejne trataktivat nxjerrin direkt armet (grilleto facile i thone nje shprehje ketu ne Itali, jane te lehte te kembeza e armes do ishte nje perkthim ndoshta i sakte ne shqip) dhe kjo nuk me duket e drejte.

Me pak fjale ti thua do na influencoje me idete socialiste une do thoja nese reformat qe Obama mund te ndjeke ne kete 4 vjecar te ardhshem do te te permiresojne nivelin tend te jeteses dhe do te te krijojne nje besim per te ardhmen tende a do votoje per ta ne 2016?

Leri ti food-stamps, ndihmen sociale e ku di une qe do merrkan te tjeret sic thote dajoshi pyetja eshte nese jeta jote do jete me e sigurte, e ardhmja do jete me e sigurte, niveli i jeteses do jete me cilesor, ndihma ne raste katastrofash do jete me e shpejte, atehere cfare do besh nuk do votosh per kandidatin X se eshte i zi apo femer?

Eklips, gjerat varen sa nga c'kendveshtrim i shikon. Obama eshte president i 50% se 50% e zgjodhi. E Romni nuk tha qe s'do ishte president i 47%. Problemi eshte se kur thua te verteten ben shume armiq. 47% mer ndihma nga shteti, kjo duhet te ndaloje. Ty te duket sikur papunesine e rregulloi Obama, po 1) punet jane shtuar nga sektori privat 2) Ngaqe dikush s'mer me asistence sociale (nga e cila matet perqindja) s'do te thote qe ka gjetur pune, pas 1.5 vitesh ndihma nderpritet. 3) Shume veta jane underemployed. Kriza ekonomike (qe ka mundesi qe vetem te jete shtyre) eshte shperndare gradualisht shperndare ne brezat qe vijojne sepse per ta rregulluar u moren miljarda borxh qe duhen paguar nga ata pas nesh (apo dhe nga ne). Kjo nuk eshte zotesi, te maresh borxh per te lare borxhin eshte gabim themelor ekonomik. Une jam plotesisht dakort qe eshte gje e mire qe Amerika s'ka bere lufte, po tashme te gjithe po ankohen pse nuk u ndihmua Libia, pse nuk ndihmohet Siria, Amerika ka "detyra" si superfuqi boterore te ndihmoje ushtarakisht, etj ejt..

S'e shikoj socializmin nga media republikane. Si njeri qe jam rritur ne komunizem ideja e "barazise" me bezdis shume sepse inkurajon dembelizmin e ul ambicjen e deshiren e dikujt. Obamacare eshte ide socialiste, qe shumica e doktoreve ta sqarojne (ka plot ese per kete) si nuk eshte realiste. Obamacare do sjelli nje borxh pre 3 miljarde dollaresh e nuk do rregulloje asgje (se po qe se vertet jepte universal healthcare dhe mua do me pelqente), do u japi nje siguracion shume te dobet gjithe popullsise, do ule pagesen ndaj spitalit, do beje qe pagesa nga shteti te varet nese pacienti mbushi sondazhin pozitiv per doktorin, qe me vone do coje ne rrefuzimin nga spitalet te siguracionit te shtetit. Pra do jemi prap aty ku ishim po do kemi 3 miljarde dollare borxh.

 

Po ne fund te fundit eklipso, jemi rrit tek rradha e qumshtit dhe e vajgurit, me fete me sheqer e uje, me kanatjere e corape te grisura, duke sheruar cdo semundje me aspirine e duke bere dush me poca. Sado qe Obama te beje, prape do jete e pranueshme. Ndryshimi ketu eshte se une e di qe kur Obama ben dicka (sic edhe Romni) e ben se niset nga e mira. E nese pas 4 vjetesh une e kam gabim, do jem i kenaqur qe e kisha gabim e nuk isha aq largpames sa Obama. Fjalet e tua qofshin ne veshin e Zotit, e mbase pas 4 vitesh te gjithe jemi me mire. Po edhe po nuk ishim, nje avantazh e kam. Mund ti mbledh placka e te iki diku ku nuk kam nevoje te ankohem shume.

 

Obama eshte president i 50% se 50% e zgjodhi. E Romni nuk tha qe s'do ishte president i 47%.

Kjo eshte e gabuar kontvrana. Ligji eshte i barabarte per te gjithe. Nese Obama miraton nje ligj me voten e 50% qe e votoi ai zbatohet per te gjithe apo vlen per demokratet dhe jo per republikanet?

Romney tha qe 47% e popullsise feels entitled of help apo jo? Tani ne (te pakten mua) qe jemi nga ana tjeter e oqeanit na eshte krijuar ideja se nevoja per ndihme e atij 47% ka ardhur pikerisht si pasoje e sjelljes se 1%. Ku Romney megjithe Donaldin, Ruppert & Co. bejne pjese.

Ti thua qe nuk e shikon Socializmin (qe presupozohet Obama po tenton te ja jape me zor popullit amerikan, nderkohe une mendoj se jane reformat e duhura qe duhen bere per te ndihmuar middle class dhe per te evituar thellimin e gap ndermjet te pasurve dhe te varferve) nga media republikane... pasi e ke "jetuar" fundja je rritur ne komunizem dhe nderkohe ben te njejtin arsyetim qe bejne ata te FOX-it (shiko segmentin e fundit).

Ti mund te vazhdosh te ndjehesh white por mundohu te kuptosh se ndoshta nuk je white ne syte e 1%. Ti je minoritet, je pjese e atyre qe ndjehen entitled ne syte e republikaneve.  Kur ata flasin per white nuk e kane fjalen per ngjyren e lekures por per white collars per mendimin tim.

Si (nuk) tha Monda? Rrime edhe pa drita, vetem ju mos te ziheni smiley

Pas kaq kohesh ne SHBA, eshte hera e pare qe ndjek zgjedhjet pa ndonje emocion te vecante

 

Pas 4 vitesh, te uroj te mos i ndjekesh fare, po fare ama smiley

(ti e di qe e kam seriozisht)

O konto, 

Nuk ma shpjegove ate punen tate, si te ka bezdis ty.  Persa i perket RE mund te te them se jam goxha i mire informuar ne lidhje me sistemin, e kam per detyre ta njoh. 

Persa i perket atij 8%. E para ti harron se nga erdhem, e ku ishim. Une di te te them qe ne fushen time, ndryshimet qe ai beri, sollen menjehere pune. Pas nesh erdhen 300.000 vende pune qe krahasuar me mesataren e puneve te linjave te prodhimit qendrojne goxha me lart. Eshte natyra e punes, qe nuk jane te perhershme, por ne ate kohe vakumi ishin te domosdoshme.

Per sport, te te them nje gje qe ma ka thene nje bankier i nje banke te vogel, 100% te pavarur. Ne nuk na e beri as Bush as Obama tha, ne na e bene CEO e bankave te medha qe kane mese 4 dekada qe na sulmojne me cdo lloj menyre per te na perthithur ne sistemin e tyre. FED dhe satelitet e tij. Por nuk kemi shtet dhe sistem drejtesie. Kemi vetem dele.

Ku ta nis o Bam, e para securatization i mortgage portfolios eshte bere jashtezakonisht shume veshtire qofte nga bangat qofte nga shteti, e dyta mortgage pools nuk shiten per pes leke sot. te rrofte ty A+ pool me excellent borrowers kur je i detyruar ta shesesh at par se tregu ka ik per lesh. E treta ka rene kaq shume besimi i konsumatorit sa tregu eshte kaq volatile sa cdo gje qe ti blen sot me 3.4 neser e gjen ne treg me 3, te rrofte gjithe puna, hec e shite nje gjithe ate portofol me over $30mil me .4 mbi vleren e tregut.

 

Ku ka fajin Bamja jone. E para fare besimi i konsumatorit varet direkt nga masat e qeverise, dhe mungesa e investimit eshte paresorja ne gjithe problemet e RE. Po meqe kjo nuk eshte shume e lehte per tu identifikuar po bejme sikur nuk e shikojme.

Zoti Bama qe thua ti shoku Bam, e ka bere te pamundur te foreclosure. Une mund te te mbaj ty ne nje shtepi te pakten 5 vjet pa paguar nje lek per kredine. Me nje fjale mer borxh e mos paguaj se s'ka problem. E ka bere loan modification to detyrueshem per bankat.  Keto sjellin humbje kolosale te bankat. Tani ti si liberal do me ziesh mendjen me sa te mira sjellin keto per njeriun e thjeshte, po ta garantoj une Bam se po te ishim ne tavoline ta shpegoja se si keto akte pengojne dhenien e kredive te reja atyre qe e meritojne e rimekembjen e tregut. Te gjithe i jane kunderven bankave po harrojne se bankat nuk jane jashtetokesore, jane aksionere, jane ti une e pensionisti qe kemi aksione. Bankat jabe kredidhenesi pa to, s'leviz ekonomia. 

Government backed securitized loans jane veshtiresuar nga rregullat e reja qe jane vendosur. Biles edhe kur qeveria i ben "backed' keto kredi gjen menyra te mos i paguaje e perkundrazi hedh ne gjyq kompanite qe i kane bere. me nje fjale ka hequr nga tregu dhe nje produkt tjeter.

Por personalisht, Bam, mendoj se duke sulmuar te pasurit, e duke i kercenuar gjithmone me rritje taksash, ul interesin ne investim. Kush do punoje e investoje nese investimi te hedh ne nje "tax bracket" te ri? Personalisht shof shume veta, "first hand experience" qe nuk investojne vetem e vetem se s'ka arsye pse duhet te paguajne me teper taksa. Bama harron se investimi nuk sjell fitim vetem ne Amerike po edhe qe nga Anglia ne Bangladesh. Gjithe bota ul corporate tax qe te terheqi investime, Obames i iku mendja po i rrit, pastaj habiten pse ikin kompanite gjetke.

all bi bak!

Konnti harron se ishin bankat qe deri para pes vjetve jepnin kredi duke fallsifikuar dokumentat e kredive qe te ishin AAA. U ben te gjith me shtepi me makina lluksi pamvarsisht profesionit apo te ardhurave. Bankat e ben kete gje vetem per perfitimin e tyre per ato bonuset qe merrnin. Bankat krijuan fllucken qe u shpua ne shtator 2008. Taksat e korporatave sot jan me te ultat ne 50 vitet e fundid. Taksat ne vitet 50 ne amerike ishin 50%  dhe asnje korporate nuk ankoheshe. 

Puna eshte se ndarja midis te pasurve dhe te varferve po behet shum e thelluar. Kjo ndarje e ben nje shtet shum te paqendrushem. Mbaje ment ne amerik nuk fitojn me republikanet per nja 20-30 vjet. 

Kjo eshte shume pergjigje ordinere, asgje e re apo origjinale. Faji i hidhet vetem bankes sepse eshte me thjeshte per tu pertypur se duket su dikush ne atmosfere, nuk eshte nje person. Po faj kane te gjithe. E para fare, qe ta kuptosh ti fajin e ka qeveria qe keroi qe bankat tu jepnin kredi njerezve ne zona te varfera (per barazi pra mo). bankat u detyruan te krijojne programe te vecanta me 0-5% poshte, me interes te shtyre, e me kredi me te ulet. Kur thua Bankat krijuan fllucken me tregon se po perserit cka degjon e ske idene fare nga bankat: http://en.wikipedia.org/wiki/Causes_of_t... (eshte me e thjeshta per tu kuptuar) te jep nje ide per te gjitha rolet qe luajten pjesmaresit e hallkat qe ishin lidhur per krijimin e flluckes. Duke filluar nga 1982 Qeveria nxiti disa nisma "deregulatory" qe tu jepte mundesine bankave te nxirnin programe per te varferit (nga ku doli adjustable rate mortgage). Katalist ishte qeveria qe vazhdon programet e "barazise" e donte tu jepte mundesine te blenin shtepi atyre qe nuk kishin te ardhura per te patur shtepi. Qeveria uli interesin qe bankat te mernin borxh me lire nga banka federale e si pasoje te jepnin borxhe me te lira, per te perhapur keto produkte te reja.

Pastaj, me fal pak, ku e vendose ti pergjegjesine personale te njerezve. Vertet banka mbase u shty nga fitime (por ta kesh te qarte shume banka nuk donin ti hynin kesaj meseleje) po nejrezit vete nuk e dine sa mund te perballojne, si nuk paska borxh-maresi pergjegjesi per sa borxh mer? Ky eshte borxhi me i madh qe do maresh ndonjehere, si nuk u beka llogaria paguhet dot apo jo? Banka ka faj, po faj kane edhe njerezit vete qe jane "greedy" e donin c'ka nuk meritonin. Pse pergjegjesia personale u hiqka nga tavolina? Sepse nuk u pelqen njerezve?

Faj kane shume veta, nga qeveria, te bankat, te konsumatori, te appraiseri, te media qe e ve ne lapidar pronen, te real estate agents, te qeveria lokale qe i intereson cmimi i larte se mer me shume taksa... etj etj.. Tja vesh fajin bankes e te perseritesh cka degjon lart e poshte nuk tregon origjinalitet. 

 

Edhe per sa i perket "mos fitimit te republikaneve", njerezit meritojne gjithmone qeverine qe kane. Edhe ne Zimbabe ka dekada te tera qe zgjidhet Mugabe president (babai i socializmit Afrikan), po kjo nuk do te thote se Zimbabeja eshte me mire sesa pare se te vinte ne post Mugabe. Politikani me ne mode fiton, e sot ne mode eshte lufta ndaj te pasurit. Sic e ka thene dikush me me shume mend se une: "Probemi me socializmin eshte se vjen nje dite e te mbarojne leket e te tjerve". Lufta ndaj te pasurit, pa patur nje qellim te menduar mire, nuk eshte gjithmone rruga qe duhet ndjekur, pavaresisht se eshte rruga me e drejte.

Agim Coma kish bo buje. E kishin citu gjithe gazetat kur kish thone pak a shume "s'ka tufan qe ndal voten tone!".
Kur isha tu shfletu gazeten ne tren, me zgjoi tamom nga gjumi. 
Eh mer Gimce - thash...a t'kujtohet kur lujshim tavell te pallati ose kur makina e plenave ta cau topin 100sh dhe t'gjithe cunat, ne vend qe t'thoshin naj llaf te mire ty qe po qaje, te bon verejtje se duhet t'i kishe bo nji vrym topit qe t'qiste ajrin...kurse ti denesje me topin e cam ne dysh ne duar...
Nejse, ja Gimi djema (tm Pjeri)

 

Me behet qejfi vecanerisht per legalizimin e mariuanes dhe martesave mes homoseksualeve ne shtetet perkatese. Keto jane shenja qe arsyeja dhe konceptet e te drejtave te njeriut zene rrenje edhe ne rrugicat qe kerkojne diell. Bashke me hipotezat e besueshme se republikanet do te kene shtyse te bashkepunojne per reforma ne rregullimin e emigracionit, mund te them qe Amerika po i dergon edhe nje here sinjale pozitive konkurence kontinentit te vjeter.

Ka qen nje periudhe kur demokratet, pervec sistemit te llotarise amerikane, donin te implementonin edhe nje sistem tjeter perthithjeje, te ngjashem me ate Kanadez. Sec kam nje ndjenje qe rrepublikanet do ta mbeshtesin ket te funit. 

Bashke me hipotezat e besueshme se republikanet do te kene shtyse te bashkepunojne per reforma ne rregullimin e emigracionit

Ishin Republikanet - me sakte Pres. Bush - qe u perpoqen te kalojne nje reforme shume te madhe (amnesti?) per emigrantet, por jo pak demotrate e kundershtuan per arsye te qelbura (dirty) politike: kishin frike se merita do i kalonte republikaneve dhe do fitonin voten e latineve, etj. dhe ne zgjedhjet e ardhshme.

Te lutem me trego me shume per kete. Une personalisht jam ndikuar negativisht nga kuotat e Bushit.

Me gugllin kam marredhenie fort miqesore, doja perspektiven tende shkurt. Lidhjen qe solle vete e lexove? Ketu behet fjale per si republikanet nuk mbeshteten reformen e presidentit te tyre. Te mos bejme arabeska logjike, nuk voton kush ligje te ideuara dhe hartuara ne baze kendveshtrimesh opozitare, nga nje president opozitar, kur as partia e ketij te fundit nuk e mbeshtet. Demokratet mund t'i gjykosh per ligjet qe ideojne, hartojne dhe aprovojne apo s'aprovojne vete. Si edhe ne nivel personal presidencial, mos harro dekretet.

38 Republikane dhe 11 Demokrate e kundershtuan.

doja perspektiven tende shkurt

Me duket e shkruajta me siper perspektiven time. Nga c'me kujtohet, Bush Jr. u perpoq shume qe te kalohej, beri politike me te vetet qe dihet qe do ishin shumica kundra nje reforme te tille - pavaresisht se McCain ishte nje nga nismetaret. Fakti qe vec 38 republikane e votuan kunder tregon dicka, se mund te ishin goxha me teper. Po te kishin votuar pro ata 11 demokratet, do dilte ne diskutim dhe kishte gjasa te kalonte.

Gjithashtu, rekordet per nr. e deportimeve jane arritur gjate administrimit te Obames.

Ti me siper prezantove nje te pavertete: republikanet pro reformes dhe demokratet kunder.

Me fal se i shkruajta numrat gabim: 15 Demokrate e kundershtuan - dhe duheshin 14 qe te kalonte. Cfare po thoja eshte qe "it's a given" qe Republikanet do e kundershtonin nje ligj te tille megjithse ironia eshte qe amnestine e fundit ne Amerike e beri babai shpirteror i Republikaneve te rinj, Reagan. Eshte si te presesh qe Republikanet te votojne pro ndonje ligji per deshtimin, ose heqjes se "in God we trust."

Ti ndoshta po me lexon sikur po mbroj Republikanet. Jo jo, thjesht po them qe s'jane se jane me shume te mire ana tjeter kur vjen puna tek interesat politike. Nese ata 15 do ndiqnin ideologjine e Partise se tyre, atehere do votonin pro.

Si qenka e pavertete kur nje pjese e republikaneve votuan pro dhe 15 Demokrate kundra?!

Se harrova: argumenti yt fillestar ngjan shume me metodologjine anti-opozite ne rastin e Shqiperise, metodologjia "po ata perse nuk behen altruiste?". Eshte nje metodologji shume problematike; te gjithe njerezit e arsyeshem bien dakort se partite shohin me se pari interesin e tyre per sa i perket rizgjedhjes, por venia e theksit tek oportunizmi politik vetem mes te painformuarve, te painteresuarve dhe sigurisht budallenjve heq vemendjen nga maskaralleku politik. Ne rastin e demokrateve amerikane ne epoken e Obames jane bere shume gabime politike ne emer te kesaj thirrjeje (te brendshme?) per t'u bere "i mire". Dikush mund te kundershtoje duke thene se nuk ka dallim mes oportunizmit dhe maskarallekut, por une nuk e mendoj keshtu. Nese nuk shihet dallimi, duhet pare mos gjejme terma me te pershtatshem ose mos analizen s'e kemi bere mire.

pjeserisht e pavertete, perderisa eshte pjeserisht e vertete. pjeserisht dakort me ju dhe pjeserisht jo dakort me ju.

Bota, Gjembi, per t'i rene shkurt, eshte inkuadrimi i situates ai qe krijon idete mbi te vertetat, prej nga kundershtimi im.

Pa qellimin per ta zgjatur; Prandaj thashe pheserisht dakort, perndryshe do kisha thene plotesisht dakort. 

Hmm, jo, ne logjike "p dhe q" nuk qendron kur nuk qendrojne p dhe q individualisht.

Gjembo, 

Po nigjoja nje antar te rep think tank, dje ne NPR. Ai thosh se PR po sulmo rendshem zerat "liberale" brenda saj, dhe ka vendos te hedhe nga karrigja nja 2 syresh ne zgjedhjet e 2014. Po vet izolohen tha; do te jene parti e minoritetit, por e konsoliduar. kerkojne polarizim ekstrem, dhe mbase nuk do te bien dakort per asgje. Nga ana tjeter do te mbeshtesin cdo lloj nisme qe sjell me shume te bardhe ne amerike.

Sigurisht qe cdokush ka mendimin e tij/saj - ashtu si edhe ne. Nuk e di nese eshte e vertet per PR, vec e ardhmja do e tregoje. Por, per mendimin tim modest, ka mundesi te ndodhe edhe e kunderta, qe te filloje te largoje elementet TP (tea party) e te zbutet ca sepse, sic u pa ne statistika (ku eshte emi?), pervec minoriteteve, ishin edhe grate dhe te pavarurit qe i dhane vota Bames. TP moren hov para dy vjetesh dhe arriten rezultate, por kane krijuar armiq tek Republikanet tradicionale. Kete e kam degjuar nga analiste e keshilltare Republikane. Vete Rove me duket eshte kundra TP.

Edhe une kete opinion kisha fillimisht. Ky thosh se jane pikerisht keta qe kontrollojne parane e madhe ne RP. Ta bejne gjemen ne primaries tha. E kane per plan. Do qiste dy libra qe nuk ja maj men emrin tani.  Edhe sot besoj do e kesh ne NPR.

Ndoshta ka te drejte. E kam vene re qe ne primaries te bejne gjemen. Vete McCain, para dy vitesh, u tremb ne primaries edhe u detyrua te flase me "djathtas" se c'eshte. Une shpresoj qe t'i shtyjne anash.

4 more years of hope and change...

ta gezoni karagjozin

thanks bro. Mun te ishte dhe me keq. ti pshemull po te ishe pa pune ketu, sikur perkohesisht, ne nje mjedis Cajist, nuk do kishe as edhe nje lloj rrjete sociale; atje ku je e ke me terezi. smiley si me pune si pa pune, sikur gjema te te zej e di se ske per te perballu ndonjehere fatura mejksore te tipit 300000 dallar.

Se mos harroni ndonje Fushe ku tu jepni Presidenteve Amerikane hapsire per te xeberthyer e praktikuar Teorite tuaja ne dobi te Perparimit te Popullit te paditur Amerikan . Sidomos kjo kategoria e drejtoreve te cirkut qe rron mes karagjozeve eshte shume e mirpritur per mendime e cilesime te lloit Sqap Malokerie ! 

Per mendimin tim edhe obama esht shum si tip republikan. DUheshe zgjedhur ndonje parti e gjelber apo ndonje indipendent qe ti jepte udh kesaj pune. Te pasurit ketu nuk paguajn taksa fare absolutish, njerzit si ne qe punojm na marrin 25 perqind te rroges. mitt romney ka reth 10 milion te ardhura ne vit paguan nja 12perqind kjo ska kuptim. Obama ti veri taksa shum te fuqishme ketyre parazitve pasanik qe pasurohen me punen e tjetrit. TE shperndaj te ken te gjith te bardh te zinj hispanik aziatik njelloj. 
 

Eklipse shume interesant ky testi i fundit. Sipas tij doli qe idete e mia i pershaten

- 77% Romnit

- 75% Obames.

 

Mbase ngaqe jam pro abortit, martesave te cunave zonja dhe emigracionit. Po njekohesisht dhe pro-ushtrise, kunder global whining, off shore drilling etc...

 

Mendoj se shumica e njerezve nuk jane plotesisht nga njera ane apo tjetra. Ky testi te ben optimist per kedo qe fiton se te pakten ca nga idete e tua u perputhen.

DUheshe zgjedhur ndonje parti e gjelber

Jill Stein.

me 2 targa fiqo. Gjen targa najher ne junkyard. Po tani, nqse nuk gjen, ndrroje me komshiun. 1 here ti atij dhe 1 here ai ty

Jo jo knej akoma ska arrit belaja, thon qe eshte afru shume por sdqft ende jo.

Njerezit kane filluar te shesin benzine ne Craigslist per $15/galloni. Na nxorren mallin e rradhes se vajgurit.

o gjembi hiqe at linkun daje se esht  si hithra smiley ..me nje llaf te krashon browserin,

 

 

Ketej s'krashon gje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).