Mbreti Monun- Bujar Vani,

Mbreti Agron -Drilon Maletaj,

Mbreti Glauk -Tauland Liçi,

Mbreti Epidamn - Arjona Memi,

Mbreteresha Teuta me mbretin Pin - Bujar Vani,

Mbreti Pirro- Evis Kabilo,

Mbreti Bardhyl- Benard Lekgegaj,

Mbreti Gent - Muzeu Historik Kombetar.

231 Komente

Paskan ardh' turiste nga lashtesia ne Tirane?

E vecante ,por pa kuptim  me duket menyra e ekspozimit te skulpturave ne nje ambjent te tille.Po ndonje ciceron qe i prezanton a ka? 

Meqe je ne Tirane shko shikoji dhe na thuaj ka apo ska cicerone.

te isha ,nuk pyesja.

Nuk ka nevoje se te flisnin vete. Pastaj, mbreteresha Teute kundrejt ndonje qindarke te lejonte dhe ti prekje vithet por edhe me shume. 

dhe Agroni e lejonte nje gje te tille? boo ,cfare regresi kemi beresmiley

Paskemi mermer gur kali ne Shqiperi?

Pse, jane me mermer?

 smiley  absolutisht jo! 

me duket mua apo qeverine e ka kap 1 vrull i papare per shtatore?

po pergatit terrenin per te vendosur dhe te tijen......

 

Cte keqe,ka kjo?
Keto duheshin bere me pare,por me mire vone se kurre!

Urime skulptoreve per keto vepra.

Dhe robt bejne foto duke shkelur ne bar smiley

From Lord of the Rings, with love.  

smiley  e pse jo nga Herri Pater me ate skenen e shahut?

Me nje sekonde vramendje "ku i kam pa keto fytyra" o burr.  

Me dy sekonda mbase edhe ... mgjth jo, s'e besoj, se jo dhe aq big fan e Herrit.

Me mire vone se sa kurre

ide e mire..    historia , sidomos ajo e lashtesise, mesohet edhe ne kete menyre.

 

jane skulptura ne mermer, bronz, material tjeter?  jepni ndonje sqarim..  kshu, si permasa goxha te medha duken..smiley

mermer? smiley 

nga i Carrara-es, patjeter..smiley

mos eshte alabaster..

une them ,allci e lyer me boje gurkali.

Mua personalisht s'me duket ide e keqe dhe s'e kuptoj kundershtine ndaj tyre (por s'jam per shkeljen e barit).

vertet, dmth qenke vegjetarian ti..?   bej nje peticion kunder shkelsve te barit..smiley

 

e pashe edhe njehere me vemendje.. ka mundesi qe materiali te jete shkume e presuar.. si i thoshim dikur, ''shkume deti''

Nuk ka rruge tjeter . qe te dalesh ne foto dhe mos te shkelesh barin , duhet te bejne korrigjimet e duhura...smiley

po or.. une kam  kopesht me bar dhe shkel vazhdimisht  neper te.. se ka gjetur gje deri tani..smiley  pastaj, aty ketu edhe do korrurur.. prape shkel ne te, bashke me makinen koerrese, kesaj rradhesmiley,  prape se ka gjetur gje barin..smiley

pastaj, po futbollistat, ne gjithe boten,  qe lozin mbi bar...smiley

Xhib , Idea ofendoi Lgb - istat, apo mos valle dhe ti ?spaska pas faj gjembi.

Sic tha Tos Lubonja, sot te gjithe jemi homoseksuale, vetem per ty Brad se je tip i urte smiley

xhib , faleminderit per linkun!

materiali qenka ''polimermer'',  sme thote gje fare.. po ndonje lloj mermeri ''sintetik'' duhet te jete..smiley   melamine me lluster..smiley    dhe qenkan goxha te larta.. 4 metra thote...

Ore rendesi ka te mos jene prej Cokollate apo apo me Torte po cqt.

plastike me karbonat kalciumi... plastike... 

Do doja te shifsha noi gjo me gur kruje mo vlla!!!! ose me mermer Skrapari. 

faleminderit! 

tani  mu kujtua.. kam pare njeher ne nje nga keto dyqanet e medha qe shesin  materjale ndertimi..  keta i thone  ''mermer artificial''.  dhe i ngjan shume mermerit.. bile kishte edhe me srtuktura te ndryshme, kuq, gri, bezhe.. tamam si mermeri i vertet..

E njihke mire shkumen Belul smiley

Nuk jane te gjithe aq trima/e sa ti qi ta perdorin briskun me te thate smiley

Mbreti Pirro - Evis Kabilo?! Cdmth kjo, qi mreti paska qene gru?! Apo Teuta burre?! Sic do thoshte xhaxha Burhani - Allahalla smiley

Teuta ka qiene femer dhe alamet femre, se rruante hic, but then again, no body did then. 

Keta jane emrat e skulptoreve qe kane bere monumentet perkatese.

Rrofsh o xhib, me lehtesove. Se jo per gjo po kush nigjonte greket pastaj? Jo s'paskemi qene ne te paret qe kemi fillu me i ra sumes............e terci e verci.

boh plasi stili Grwevski, nacionalizem butaforik!

Nderkohe duhen kujtuar fjalet e Branko Merxhanit: 

Shqipëria e ndjenjës, Shqipëria e mendimit, po pret krijonjësit e saj. Dritë përmbi fantazinë e së shkuarës. Nuk jemi as stërnipër bonjakë të Pellazgëve mitologjikë, as gërmadhat e Ilirianëve: jemi shqiptarë – Një kombësi e re.
Përralla pellazgjike është një hipotezë xhaba. Një absurditet. Këtë sofizmë duhet ta neveritim. Sot s’ka mbetur asnjë turk i ditur që të ëndërrojë përrallat turanike. Asnjë grek, me mendje të shëndoshë, sot nuk mburret se është stërnipi i Periklidit. Edhe Romanët e sotëm e kanë harruar prej shumë kohe origjinën e tyre: jeta e popujve nuk është veçse Mrekullia e Zhvillimit, që rregullon valët e mëdha të shekujve.

_______

Po 15 veziret e PO ku jane? Po perandoret iliriane te Romes ku jane? Ku eshte Cute Allamani?

 

Legena njerez, vene monumentet menjehere pas artikullit te Rames qe t'ja vjedhen lavdine dhe vemendjen smiley

O xhibi, sinqerisht , edhe pse une vete e kam tepruar disa here me kacafytjet virtuale politike, sinqerisht me vjen keq kur fillojme me kunja e deri ne denigrime personale. Edhe kur kjo vjen prej te tjereve karshi meje, e bej pak veten fajtor si tip introvers qe jam.Nuk do ishte me mire te beje nje koment te hajrit, kunder nje ideje qe ti shikon se nuk shkon ne komentin tim, pa targetuar komentuesin , pa e stereotipizuar ate si "antishqiptar", "gjakprishur" etj etj. Nuk mund te kuvendojme si njerez pa cic mice?

Une po e shpreh perseri qe kjo grandomani, ky glorifikim i te shkuares, pertej nje limiti racional, me duket pak absurd. "Eshte ekonomia sot , o idiot"-tha.Shqipja po nuk ngopi barkun nuk fluturon dot.Apo te rifillojme recitimin e "Shqiponjat fluturojne lart"?

Pastaj qe Ramen mund ta fusesh si erez ne cdo gjelle, fute.

Ndjese per sarkazmen, sidomos meqe te paska prekur, por jo dhe aq per cinizmin, se nuk kam si ta shikoj ndryshe kete karshillek ndaj cdo gjeje qe ndodh ne vend. Une s'jam aspak berishist sic e di po dreqi e mori nuk duhet pjerdhur kudo dhe per cdo gje qe ndodh ne Tirane/Shqiperi thjesht e vetem pse eshte Berisha ne pushtet aktualisht.

Ca lidhje ka ekonomia me kete gje, mos valle njerzit duhet as te mos shkojne ne ne filma, as te mos hane akullore, as te mos bejne seks (largqofteptuptu) meqe ka probleme me ekonomine?

Per me teper qe ne kemi mungesa njohje me te kaluaren (ne mase, pop-kulture) jo teprica, buta apo s'buta forike.

Eshte absurd ky karshillek i tille Spiritus, ndaj mu duk e tepert te te pergjigjem seriozisht. Perndryshe serioziteti me ty jo vetem qe s'me mungon, por ne tema te tjera (jo-politike) e kam per kenaqsi te diskutoj dhe lexoj komentet e tua me interes.

Nuk eshte karshillek sepse kete po e ben Berisha. Une shpresoj te jem po kaq kritik edhe nqs neser Rames i jepet mundesia te beje te njeten gje.Shpresoj, te kem veshtrim kritik por jo karshillek apo kriticizem cinik sikunder e mendon ti.

Nuk di, ti je larg dhe mbase kepuca nuk te vret sa i veret njerzve ketu.Une nuk nihiloj aspak evidentimin e vlerave qe trashegojme por kjo zgjatje e festes, kur ka njemije gjera me akute (edhe seksi, posi), me duket shmangie e vemendjes nga realiteti.Te gjithe na pelqen te arratisemi pak nga realiteti, me nje liber, nje film apo duke bere dicka tjeter, por nuk eshte narkoza ekuivalenti i asaj qe njeriu nuk ka vetem stomak. Besoj me kupton.

Une shpresoj te jem po kaq kritik edhe nqs neser Rames i jepet mundesia te beje te njeten gje

Ndonje kritike per Tiranen gjate pushtetit te gjate te Rames?

nuk duhet pjerdhur kudo dhe per cdo gje qe ndodh ne Tirane/Shqiperi thjesht e vetem pse eshte Berisha ne pushtet aktualisht...

Jo mo e ka fain Enveri  me Zogun ,ose Mehmeti , ose Petri qe eshte thare nga Trute smiley

Po pse kush Foli per Konstandin qe te merret Seriozisht dhe te Rishikohet ne Histori .? Nuk qe Berisha ai dhe Historianete B...ir Historise tunden kokat ? Ja pasojat ! C'jane keto lajle lule kalamajsh me Mbreter Ilire ?  Kush eshte ky qe e ka Monopolin e Kufijve te shtetit smiley ILIR ? Le me te Perandoreve ???????? Debiliteti dhe shpalosja e tij ne cdo eveniment ne Memdhembje me teorine Preshit me Flete ka NJE dhe vetem NJE Emer .

psikopati e sizofreni Berisha ....me moton Hidhi Popullit  bajga kur s'ke tu japesh Perspektive . PUNE e DIJE !

Tani po i pelqeu edhe XhibileshoLubonjes ose Xhibilonjes se i duket e pavleresuar ne ILIRI le te futet ne radhe . O xhib as shaka mos bej me keto kalamanlleqe Berishiste te denja per banore shpellare e pyllore ! Edhe atij me nik Shqiptari i vjen NDOT nga kjo !

Ka harrite marrezia ne KULMIN e Saj .Po matet me Metra edhe si lartesi , se si Hapsire e ka zene Lulkurbandashi Bashkise ! Ne do hyjme ne Historine e Ballkanit si Populli me Bajat qe as Indigjenet e Amerikes kur i zbuloi Kolombi nuk genjeheshin me endrra psipkopatesh Berishiane !

E Anatol Frans mos vdeksh Kurre me ate Ishullin e Pinguineve .Kryepinguini Shqiptareve po formon shtetin e Pinguineve Reale me inteliDjente Iliriote !

spiritus, tamam sic thua ti. Glorifikim qesharak, absurd dhe aspak i sinqerte. Vazhdon kaosi ne berjen e gjerave me qellimin e vetem perfitimin e nje statusi personal. Babezia per tu njesuar me heronj dhe legjenda vazhdon. Ishalla mbaron ne qershor 2013.

Perkujtimi dhe e njohja e te shkuares tone qeka nacionalizem butaforik?

spiritus, kush eshte ky, Cute Allamani ? 

Ide shume domethenese dhe e bukur.

smiley

Po pse ne Janar do ti cojne ne Kashar ? Mire jane aty.

Pse ne Kashar njehere, Kamza sikur eshte me afer (ose ndoshta s'e njoh mire gjeografine e Tiranes une).

Po pyet pyetjen time Gjembo ?

E shtova pak, i dhashe destinacion.

ty te shkon ndonje gjemb, por ngule ne ndonje teme tjeter per ramensmiley 

Shikoje pake kete fill: evokohet Skanderbegu, Mbreti I i shqiptareve, Zogu Mbreti 2 i shqiptareve dhe per ti dhene providences hyjnore edhe ontogjenezen, ja ku kemi pikerisht Mbreterit ILIRE. E ardhmja duhet te permbushi domosdoshmerine hyjnore , apo jo? Motet me te arta kane qene mbreterore. E ardhmja domosdoshmerisht duhet te vetpermbushet.

Salut.

Qyqjaaa, po s'kam c'ti ngul Rames une. Larg qofte te diskutohet rama.

Mbreterit ilire do shkojne ne janar t'i bejne vizite 5 heronjve te Vigut, pastaj ne shkurt do shkojne per te pjekur tek monumenti i xhaxhit Enver dhe atij te Stalinit, ne mars do shkojne ne Himare te ndezin nga nje qiri ne shenje mirenjohje per rekordet e notit te Berishes, ne prill do shkojne te qethen tek Berberi i Peshku, ne maj do hane nje darke me ngjala ne shenje mirenjohje nga opozita, dhe vetem ne qershor do shkojne ne Kashar per specializim per master, do kthehen te votojne per zgjedhjet e pergjithshme dhe do shperngulen perfundimisht ne korrik (ne pikun e sezonit te plazhit) ne Bathore.

Rrofsh xhibo , cdo gje ne rregull , do te votokan smiley

Po dihet ajo. Kur te hapen kutite per zgjedhjet e 2013-es do shikohet qe (nga 8 qe jane keta) do dalin 23 vota ilire per Naltmadhenine, 2 abstenim dhe nje per Partine Agrare. Vetem vota e Bamir Topit do dale nga ajo kuti si vote e dhene per perandorine romake.

Po mbreterit arjane dymetrosha sykalter me pjellshmeri superhumane? Javen tjeter?

Me mire nje sagllam sot e nje sagllam mot se sa keshtu... me duken si ato arrathyeset angleze qe nxiren enkas per kohe feste.

arrathyeset angleze

smiley  Ruse 'bame

adaptimet inglize mu kujtune mu...

Imagjinoni te ishin prej torte,se si do ishin sakatosur te shkretetsmiley

Nga dashuria per historine e te pareve...

Do zoti si lejn naten aty se kan per ti vjedh per skrap e lend te pare ata cunat e tortes. Sala neser ka per ti dhene dhe ktyre nenshtetesi shqiptare pas vdekjes dhe kta do figurojne te njesia 5 si vota rezerv kur te ngelin prap 10 vota mrapa

faleminderit shqiptar

Mbreterit ilire i kemi bere ne shkolle fillore, veç ky artikull do te ishte mire te na jepte vitet e mbreterimit te tyre, te na i rikujtonte. 

Hap Wikipedian o Pjer!
Mua nje mik ma dha foton ne Facebook dhe mendova ta ndaja me juve!

Nuk e dinja qe edhe ne kete teme do te gjeja cinizem dhe tallje per te paret tane,qe te pakten mendoja se jemi te nje mendimi, pasi ata nuk kane qene as te PD-se as te PS-se.

Por edhe ketu protagonizmi partiak u fut.Shoqja Monda,Bama,Kokolepsi,spititus etj. nuk ja u ben zemra te thone nje fjale te mire, per nje pune qe ne fakt duhej bere qe ne 1920, 1944 apo 1992 por me ne fund u be dhe shyqyr qe u be dhe pak rendesi ka se kush eshte KM,por une vete falenderova skulptoret.

Nejse,shpresoj te mbyteni ne vrerin tuaj se,nuk mund ta shpegoj kete vrer qe keni edhe per kete veper.Zoti paste meshire per ju!

 

Ja ku e ke dhe listen e disa prej tyre Pjer:

http://sq.wikipedia.org/wiki/List_e_mbret%C3%ABrve_ilir%C3%AB

 

NameHerrschaftsgebietZeitraumAgronVeriu i Shqipërisë, Mali i Zi,
Herzegowina250 bis 231 v. Chr.BallaiosRhizon
und umliegende Landschaften167 bis 135 v. Chr.Bardylis I.Dardanien385 deri 358 p.e.s.Bardylis II.Dardanienne shek 4. p.e.s.GenthiosVeriperëndim i Shqipërisë, Mali i Zi,
Herzegowina181 deri 168 p.e.s.GlaukiasTaulantien317 deri 302 p.e.s.MonuniosDardanienqë nga 180 p.e.s.SkerdilaidasVeriu i Shqipërisë, Mali i Zi
Herzegowina218 deri 205 p.e.s.TeutaVeriu i Shqipërisë, Mali i Zi,
Herzegowina230 deri 228 p.

 

Ti duhet te kesh probleme me veten.  Gjithsesi meqe e nise ket muhabet, une mendoj se  si Pirrua si Teuta do te ishin politikisht te majte... mbaje nashi.

Une skam problem me veten o katran,se une e solla kete foto ta ndaja me ju se mendoja qe se paku ne kete teme mendojme njesoj,por juve jeni aq te marre sa e po e them me gjithe zemer:Zoti paste meshire per juve se vertet jeni te mbushur me vrer!

O Shoku Shqiptar, Lord of the Rings fitoi edhe Oscar, mire paret qe i beri me thashe.  Per Herrin te llafos 'Bama.  Epo shnet t'u thuash, plac te thone.

E di une ate se si e thua ti ska nevoje te na tregosh se cfare ka fituar.Rri rehat se ske lene gje pa share kot e me kot.Nuk kalohet ne ekstrem si keni kaluar juve ore,se late nam!

Nejse edhe njehere:

Zoti paste meshire per juve,se vertet jeni te marre!

Pietas me kile or ti, c'e pyet. 

Se desh harrova, mos pyt Bamen per arrat se i thy mbrapsht ai.  Pyet Belulin. Ncncn, m'u kujtuan betejat pellazge me arrat per bakllavane per Vit Riun.  Te ngreje doren kush nga ju kalamajt ka marr fshehurazi (edhe pse mbroheshin me vigjilence nga mamate) ndonje luge mbasi ishin bere cop e cik.    

Une i caja vete keshtu qe luga ishte harac i merituar. Me shkoi jeta duke care arra me shkoi smiley.

smiley.

Po mire mi, edhe ne vete i canim, edhe hic harac smiley. Cdo shtepi cante arrat e veta.  Ta caja arrat e gjitones do me kishin shkarku dhe mua nga puna si puna e 'Bames smiley

Ta marr vesh une, vetem une e gjembi ngreme trimerisht doren?  

Po ju paskeni qenë trimëresha. Ne të tjerët kishim frikë, se mamaja lidhte lepurin afër arrave, dhe tëërrr na  bënte b..arku. smiley

 

E shikoni o mbreter shtat(lord-of-the-rings)lart? Shihni sternipat tuaj!  Me tërree!

Teuta, krye-e-nderuar, stermbesat e saj te marrin arra ne vetull! 

@ gjemb, dora ime ishte e nenkuptuar smiley

Vec une e ngrita - edhe pa thika e hanxhare. smiley

pesh pupel ti... vjedhja e luges trego diletantizem. E mba mamane vigjilente gjate gjith kohes pastaj. smiley Ne ate moment dorzohen te gjitha te thyerat. Ama mamate kane pasur ato vendet/kasafortat sekrete ku fusnin ndonje cokollate a llokume. Nese perpara festave shikonin se t'emblat nuk kishin firuar e perdornin ket vendin e sigurte edhe per arra, lajthia, fiq te thate etj. 

Pra ne fillim armiku jelohej te rehatohej ne sigurine e vet, dhe pastaj drang goditej! thyte koken miu ke veni sekret! smiley 

Mua me merr te keqen ti.  I gjeta anen te gjithe kavanozit te likose se kumblles.  Edhe sot e kesaj dite skuqet nga sikleti ime me kur tregon qe si i erdhen shoqet per urim (s'e mbaj mend per ca) edhe duheshin nxjerr ca shoqe nga shtepia, se nr i shoqeve, me nr e kumbullave s'ishin hic, po hic gjakundi te peraferta smiley.

Po ti po na mburresh sesa të "ka ngjitur dora"? Moj Monda, jo të gjithë janë nga Labëria që ta vlerësojnë vjedhjen si "provë trimërie".

Unë psh nuk i kam vjedhur kurrë ëmbëlsirat. Asnjëherë. Por nuk besoj se kjo ndodhte sepse unë nuk i haja ëmbëlsirat. E kisha çështje parimore.

Kurse arrat, edhe i kam marrë pa leje, por e bëja sepse e dija që arrat i bëjnë dëm moshave të mëdha. Pra e bëja për motive altruiste.

Bama ka pas nje gur zmeril qe e perdorte hem me thy arra e hem per te mpref thika e hanxhare. smiley 

Nuk me lejohej qerimi i arrave se si per cudi kisha firo te madhe...

per te mpref thika e hanxhare.

Uaaa Bama, sa i eger smiley

Rrespekti ndaj gjelit tregohet nga mprehtesia e tehut. 

Uaaa, kur jane vene keto? Dhe sa dite do rrine per vizite? smiley

sa dite do rrine per vizite?!

ato presin ti vizitojne...smiley   dhe nuk i humbet dot.. 4 metra te larta, tha.. asnje justifikim!

Po mire, atehere e formulojme pyetjen ndryshe... Deri kur presin vizita??
Se sa mund ti humb, varet komplet nga ata, se sa do rrine... se s'para me bie rruga andej nga qendra, sidomos diten smiley Meqe ra fjala, jane gje te ndricuar per tu pare mire naten?

edhe mua sme ka rene rruga andej.. as diten e as naten bile..  por  po ta shohesh foton e postimit me vemendje.. do te shohesh mbi bar (gjëmbismiley)  drita/projektore  qe jane projektuar pikerisht  mbi statujat..  keshtuqe duhet te jene te ndricuara.. 

Ne nderim te 27 shekullorit te federates se pare ilire, ne brendesi te stadiumit "Qemal Stafa" do te ngrihet amfiteatri "Dodona".

te rafte pika, se na shkrive

monumentet jan prej polesteroli si baze edhe ne forme vullnetare me sponsor nga nje "budalla" bisnesmen. krijuar nga klasa e skulptures se profesor Fatos Kola, te vitit 2011 ose 2010.

monumentet ishin aty qe per pavaresi, veresie, se ne fakt do derdhen ne beton ose rezine.

Petlla, nuk dua t'i tregoj arrat babait por nese ky quhet art ne Shqiperi atehere ne kemi probleme shume me te thella se ekonomia, drejtesia, mjedisi. Ne kemi humbur sensin e gjerave. Nuk e interpretoj dot ndryshe, sepse hapesirat per te luftuar kete fryme frymemarrese te artit jane me teprice e s'po i perfill kush.

po arrra, une jam fort per t'i lavderuar e mbeshtetur keta djem e vajza qe ndermoren artistikisht nje nisme qe nuk te ben milioner. ky nuk quhet art, ky ashtu si u nis quhet: ilustrim i nje historie qe nuk e kemi te materializuar ne material fizik. kaq. smiley

 

E ke gabim petlle, keta djem e vajza i ka vene Saliu qe ti bejne keto skulptura qe te matufjepsi popullin e t'iu heqi vemendjen nga problemet e verteta e te renda qe kaplojne vendin, plus qe te pergatisi ambientin per shpalljen e mbretesise se tij.  Mos u bej kaq naiv.

nuk jane hic me saliun sa per dijeni edhe eshte krejtesisht nisme private, per nje kompleks hotelerie ne hyrje te tiranes... porosi e perdorur edhe ne kete rast. kjo eshte e verteta naive po deshe ta quash keshtu. me te mira.

Ishte koment sarkastik petlle smiley

kesaj i thone hyp se te vrava zbrit se te vrava.

Po keto monumente duheshin bere te paret bile edhe para monumentit te Skenderbeut.

Tani qe u bene,po na cani derrasat ju kosmopolitet eFatos Lubonjes,jo kemi humbur sensin e gjerave jo po humbim hapesirat.

Ah pika,pika!

pse? kshu vehen statujat mer shqiptar? mu m'duket si panair ose si cirk qe do rrije 10 dit aty dhe pastaj do shkulin cadrat dhe do kthehen ne magazinat nga kan dal. zaten ashtu perfundoi dhe skenderbeu me livadh i rrethum qe njerzit ta shofin nga larg .

mret anej, mret knej...do me u bo mret dhe Bah'risha. 

perralla me ilire..per tocat shqiptar

Ka lezet. Babai modern i kombit.... po nuk ka pse te jete ne Gjirokaster. Ne Dajt, duke pare Tiranen do ishte me mire.

Babai modern i kombit....

Thashe ta tregoj nje histori te gjyshit, se edhe ai merrte çike vesh nga skylptyra, por kur u futa ketu, pashe nje tufe budallaçkash qe se ç'dreqin kane keto dite, nuk e di. Me ne krye Monden. A ka ndonje ilaç me i qetesu çike se moren dhene ? S'po na lene rehat as te tregojme ca kujtime tonat nga gjyshi. Apo jo, mo shoke ?

E qe thoni ju, gjyshi im ka qene shkerdhate. Ca thone se ia kam keputur koken, por nuk e di. C'nuk tregonte. Te gjitha i pati parashikuar, edhe kete metoden e blogjeve, po besa. Ne gjuhen e vet, e quante "kur loqet bejne llogje". Dhe pastaj hynte e me fliste per afersine fonetike te "loqe" dhe "llogje", me thoshte keshtu : "llogje" eshte varianti i ri modern i "loqe". Me perpara, vazhdonte gjyshi, ne kishim loqe, kurse tani kane llogje. Por une vazhdoj me ate te paren, thoshte pastaj, nuk ndryshoj aq lehte, jam i vjeter tani. Eh ç'kujtime kam nga gjyshi une, asnje gjysh ne bote ska qene si ai, shkerdhate race ka qene.

Mo ke pare loqet e gjyshit a derman? Aksidentalisht o, kuptohet. po per kuriozitet, kush vareshin me shume, gjokset e gjyshes*, apo loqet e gjyshit. 

"E qe thoni ju, gjyshi im ka qene shkerdhate. Ca thone se ia kam keputur koken, por nuk e di." 

Jo jo mo ki merak, nuk dukesh shkerdhat, loqe e varur dukesh, si ato te gjyshit.

*e kisha per ate gjyshen e zemres tende ne France, se harrova, Brizhitin me nje llaf.

Tacky...

Ah, Hurbinek, te paskan fshire, gjynah, gjithe ai mund, ai frymezim. Por ti e di qe neve vigjelenteve te partise nuk na shpetojne castet e sinqeritetit, si per shembull kalimi nga "kishim loqe" tek "kane llogje", ku ne-ja behet fir bashke me loqet, pa dashur te heq ndonje paralel qe s'do te hiqet.

Ma kane fshire qe fshifshin veten me mengen e palltos. O do vdesi njeri a tjatra duke drejtuar si shoku Pali a shoqja Lenka sallen, o rashe e vdiqa. Habitem si je futur dhe ti ne kete familje ish-kapterresh. Habitem. Habitem.

Sidoqofte, ne shkrimet e tua, gjej tek-tuk ndonje dritez gjeniale, por duhet thene se ne sasira gjithnje e me te vogla. Dommage.

Sur ce, je te souhaite un très joyeux Noël, nous n'aurons sûrement pas une autre occasion de nous parler d'ici là. Salut.

Konsiderata me limitin zero, bukur shoku hartues smiley.

Sikur iu ka humbur lezeti lamtumirave, ndersa urimet per festa nuk clezetohen kurre. Le te bej edhe une nje deklarate, ketu, mes ketij teatri sa historik aq edhe plenar, se bota qe shohim rreth nesh jemi ne vete, ndaj vetes shkon cdo urim dhe cdo mallkim, ndaj ule shpaten shok dhe shko te flesh i qete.

Me kete shenje* ti do te fitosh Cezar. Keshtu fliste dhe Konica dhe ja ku e kemi ne Pantheon sot 

*shenja ose nishane i thone ne dialekt jugor smiley

Te gjithe keta te nderuar Mbreter Ilire, besonin tek nje Zojs.Ardhen keta por ketij vendi i ka ikur, per te mos u kthyer me kurre....ZOJSI. Vendin e tij e ka zen...... nje Djall, qe e shikon vehten per mbret e shkuar mbreterve.Ky eshte halli dhe jo malli per ata mbreterit e ahershem....

po mire mer, nji pytje kisha une:
kur restauroi Rama ato ministrite me "kthimin ne identitet", pse i beri, sepse donte me glorifiku te kalumen fashiste?

mos e humb sensin e humorit.ti thua ti shembim piramidat e Egjiptit se i ndertuan sklleverit.

Gjithsesi, po i neshtrohem shumices dhe po kontribuoj me listen e perandoreve romake me zanafille ilire:

Domitus Aureliani

Deciusi

Valeriani

Galiani

Karusi

Klaudi II

Aureliani

Probusi

Numeriani

Diokletiani

Severi

Kostandini i MADH

Joviani

Valentini I, II

Perandore Bizantine:

Anastasi I

Justini I

Justiniani I

Komneni

Papet:

Inocenti I

Klementi XI

 

 

 

Karusi -s'besoj se është ilir me kte emër ?smiley

lindur në Karbunarë

A e takuan gje keta Mbreterit Ilire Naltmadhnine ?

smiley

kta mbreter prej kartoni

naltmadhinja prej verteti smiley

Po ate desha pra qe keta prej kartoni te ndiheshin prej verteti smiley

sa well-travelled paska qene sperma ilire, ajo arnaute..etj etj. sperma mire iken emigrante...

Wow.

kitchi nacionalist kaloi pra nga photoshopisti i vetmuar, ne shkallet e Muzeut Kombetar.

 

Corny. 

 

P.s.

megjithate me duhet te them qe keto imazhe idioteske si ky, ai me salen ne ballkua, dhe ai me salen dhe te tjeret ne ode te ismail beut me pelqejne. Me pelqejne sepse me heqin nga goja shijen qe me la ajo qe merrte torten me derrase. smiley 

 

Mretrit ilir? Dmth e myllem ket pune?

O Teutaaaaaaa, ngele ke shkallet e Muzeut ngele smiley

Eh o HU ...C'tu desh qe u ngatrrove me Thanen . E shikon tani . S'ta var njeri .Te bejne dhe ashtu te Varur , kur ti me plot Krenari nuk e ke pranuar asnjehere se je i tille .Gjithmone i FRYRE sa qe dhe sinonimin e zgjodhe HU .Po kujt ti thuash Petrit ? Ai kujton se "nje Hu i shtrember , i ka hije Stives "dhe ka nxjerre perfundimin "e ci ben stives dhe nje Hu tjeter si Peter "?  Gjysher gjysher kjo Pune thuaj . Ca i ngjajne motamo kur kane vijushmeri Nderzimi , ca si ai me Nik Shqiptar pezmohen dhe japin mallkime . Duan shume stergjysher biles nga ata te GADRIT qe cajne Derrasa :

Po keto monumente duheshin bere te paret bile edhe para monumentit te Skenderbeut. Tani qe u bene, po na cani derrasat... smiley

"E po se u bene tre HUNJ thote Petri ce gjeti Stiven ". Dhe keshtu Hu pas Huri po behet Stiva ! Kjo them se te jep te drejten te krijosh koncepte te reja duke braktisur Lukunine ( qe pa dashje nenkupton Ujqerit nga Vudcidoll) dhe me se fundi te vendosesh nje Fjale te Paster Ilire.... Huresia ose Stiveria . .Erdhen Hunjte do thote Populli me Gezim !

Eh cna bere me ate  Thanen  . Ishe mire byth Lisit . Po s'ka gje lageshtira Mbetet !

Nuk ka Ngel jevg greqie ( te pakten greket ktu si jevgj jan) pa permend greket e lashte , momentin qe I jepet mundesia ta kujtojne , edhe pse nuk Kane lidhje fare me greqine e lashte , malakat sot Kane me shume gjera te perbashketa me mullahs te iranit ( si shtet ku ligjin e ben feja) sesa evropen.  Kroatet e serbet e pranon gjithe bota qe jan slave te  ardhur ne ballkan, bejne çmos qe te gjejne lidhje me iliret ose popuj te tjere te lashte ne Balkan. NEVE na Marrin gjermane e austriake e francezë , na thone na o kafshe e keni prejardhjen nga kto bobat me shpata smiley dmth nuk ju solli Turku nga afganistani si thojn mullaht e athines dhe beogradit , ne si te zgjut qe jemi bertasim .... Jo se  nuk kemi lidhje ne me kto ,,,,, po ca lidhje ka branko piçkonofski nga shkupi me alexandrin e madh ose maqedonine? Edhe prap ska e lene vend pa I ngrejt statuja , e jan duke vjedh/e saju histori ashiqare fare ne epoken e internetit. Ne kemi 100% te drejte te "lay claim"( kerkoj ndjese po spo e gjej dot shqip) si per maqedonine e aleksandrin po Ashtu edhe per iliret. Mirpo ne e shkelim vete, Kjo duket edhe nga komentet e disave ktu smiley.

!

Po kujt i ben propogande ti ? Grekeve ?  Apo protopapasve ? Shqiptareve jo njehere se nuk e njohin kete menyre ballafaqimi

Nuk ka Ngel jevg greqie .... pa permend greket e lashte ,..

Edhe teknikisht , meqe Greket mburren me Jevgj , ne tu kunderveme Evgjiterine Tone smiley . Tani po te kete ndonje veprimtari nga Porotopapa qe ka mbajt Shqiperine qe ne kohen e Ilireve larg Kultures Greke , dhe krijoi kushte per te ngritur e forcuar perandorine Boterore te Ilirise qe ka me dhjetra Beteja kunder perandorise Romake e te Bizantit me keta Mbreter si krenaria Jone Kombetare .....kjo PO !

 Dhe ketu them se ke te drejte qe ne duket se ja fusim vetes ! Duhen akoma studime per te gjetur emra e buste te Reja Strategrish Ilire ! 

@ohajdar nuk po bej propagande, thjesht po them fakte. Popujt e tjere ne ballkan po I sajojne mbreterit kot kurse ne I kemi , jam dakord qe iliret nuk paten Arritje /perandori etj . Po Kjo sdo te thot qe ne te mohojme prejardhjen nga ato se ne fund fare na ndihmon me ceshtje kombtare , I mbyllim gojen sllaveve. Ime po deshet me sha Salen hapni teme tjeter edhe e shajm gjith diten ate edhe klyshat e komunistave tjere zagaret e serbve qe jan gati te mohojne baben e vet ( e Jo prejardhjen ilire etj) partine . 

Sali protopapa s'ka qenë nga Elbasani ? apo ke origjinën andejza?

Jo thjesht me pelqen si karakter te filmi smiley. Pervec kunanatit qe eshte gjieokastrit Sme lidh gje me jugun as ballistet, bile stergjyshi ka qene te libri I famshem I kujtimeve te xhaxhit se e ka najt ne shpi bashke me spiro moisiun.

O Sale, 

Po kush po i moho te paret tane? Nuk eshte kjo menyra per ti nderu, nese ky ka qen qellimi. Me mire nje statuje e vertete guri, qe nuk i ngja noi manikini, dhe e bere  me mjeshterine minimale te duhur, qe kerko ky lloj perkujitimi. 

Lexo petllen me siper, ska vaj tha, ka vetem uje, nuk o pune pe verteti dmth, o pune pe gjasmi. 

Kshu ti Sale.

Nuk po diskutoj kualitetin se nuk marr vesh fare nga arti, thjesht me vjen inat pse tjeret I sajojne histori vetes kot kurse ne e kemi dhe ja mohojme vetes , thjesht u acarova nga ca komente me lart nuk po diskutoj kualitetin ose arsyen pse po bahen ime kto ( se ka frike sala do I ikin votat ke aleanca) me kupton?

Per partine .

ky bisnesmeni "budalla", me origjinë nga Kosova, i ka bërë këto skulptura për t'ia inkorporuar hotelit të tij, diku në autostradën Tiranë-Durrës. Muzeut ia ka "dhuruar" vetëm për festën e Pavarësisë. Hoteli do të ketë edhe shumë piktura, të cilat ai i porosit sipas shijes së tij. Pra, janë gjëra private.

Ekspozimi i skulpturave te shkallët e Muzeut ngjan qesharak, por ky nuk është më vetëm problemi i tij.

 

joooooosmiley

E pra,se ndryshe do ishin perfshire ne programin e famshem te 100 vjetorit

Edhe sikur, ku qendron problemi, qe i ka financuar nje biznesmen, apo qe u shfaqen tek shkallet e Muzeut? 

Po te ishin vene ne ndonje park do qe me mire a me keq? Apo do dalim ne kunder shfaqjes se artit jashte mureve te muzeve dhe teatrove se qenka turp?

Qasja juaj (ndaj kesaj teme) eshte si stereotipi i policit te keq shqiptar: ne fillim te ndalon pastaj te pyet per sendet e makines me radhe, derisa te gjeje dicka qe nuk funksionon ne rregull.

 

+1

Cinizem banal xhibo.  Ca nga kozmopolitizmi, ca nga antiBerishizmi i terbuar qe te ben cdo gje qe zhvillohet andej te duket si inisiative e Berishes, e ca te tjere s'merret vesh se nga cfare e kane kete reagim.

pse ,ju dyshoni vertet qe kjo iniciative nuk ka qene e qellimshme ?

c'te ben paanshmeria...smiley

Me nje llaf ti s'ke gje kundra veprave, por po i kundershton se jane bere me qellime te erreta? Si tha ai, po s'gjetem nafte do gjejme grup armiqesor.

P.S. Juve e meritoni qeveriun qe keni, po gjynaf ca te tjere thuaj aty ne memedhe qe s'kane mendjen tuaj lol 

joooo,edhe kete e the?smiley

Se pari,ti ma shtive ne mendje ate ide dhe s'eshte ide e keqe.

se dyti,nga nje kryeminister qe i peruron gjerat nga 3-4 here dhe nga ato me banalet,cfare s'pret Xhibo.

Me nje llaf ,nga kjo qeveri kopjace dhe e paafte ,cfare s'pret.

Jo de, une thashe me siper qe Berisha i ka vene ta bejne.

Ka gje qe i shpeton Berishes ne ate vend?!

 ato qe i shpetojne Berishes ,i takojne Rames

nese mendoni se e peshkuat nje te majte per t'u kapur,jeni munduar kot.S'me interesojne fare se kuush i ka vene ato kukulla,ne doni ta dini.

Bera thjesht nje verejtje,qe sipas meje ,mendoj se qendron.Ekspozimi ne ate vend eshte vertet qesharak.tamam si ata cirkut ,qe gjejne nje byth vend e ngulin cadren.

Penge te boshtit Berisha Rama.  Me vjen keq per ju, sinqerisht.

ama me ke flas dhe une.ti vdes te zbulosh pengje vend e pa vend.Mundohu te me  lexosh pa paragjykime,se mbase dhe kap cfare kam thene une.

Jo une thjesht komentoj ate qe shoh.

ti lexon me paragjykime.te ajo c'ka kisha shkruar une(te e fundit),s'kishte asnje arsye politike,ne lidhje me arsyen se pse s'me pelqente mua ekspozimi.

PS: shikim te mbare!smiley

Une me siper dhashe tre arsye, e jo vetem ate politiken.

Ai Hoteli ne fakt ku do vendosen mbreterit Ilire eshte Hata fare . Shume i papame.

Kontrast i madh me mermerin... apo gurkalja o vetem dora pare? Shemti e modhe gjithsesi. vetem per ti fut ne prespektive, do ti heqin ka i meter.

Se besoj se do i vendose ashtu ne Hotel gjithe ate investim qe ka bo ai rrezik i la me Flori Mbreterit pastaj i vendos ne Hotel.

Nuk eshte puna se historia dhe arti nuk duhen bere per hater te dickaje, si per shembull atdheut, puna eshte se zbatimi i parimeve shkencore dhe artistike jane te domosdoshme per t'i sherbyer qellimit dhe respektuar frymezimin deri ne fund. Mungesa e respektit per keto parime i ben nacionalistet te duken keq dhe akoma me tej e demton atdheun, qe ne u nisem ta donim e ta nderonim kaq shume. Berisha ne kete pike eshte nje katalizator i thjeshte, per arsye qe nuk kane nevoje te perseriten, por si ai jane edhe shume te tjere. Nese dikush i ngaterron keto koncepte, kjo vjen prej klimes coroditese te politikes shqiptare, kuptohet, amplifikuar rendshem ne internet. Si perfundim, destinacioni final hotel-restorant shpjegon shumecka, por jo gjithcka, se nuk shpjegon proceset mendore te atij individi qe vendosi timessquare-izimin e Muzeut Historik Kombetar.

tropo- smiley po edhe ketyre qe po bejne nje pune t'u themi pse po punon? rri edhe ti si te gjithe deri kur te mbije nga lart zgjidhja mes prerjes se arte edhe me format brox ... ??? smiley po ne vend qe ti themi bravo se jane nga 20 vjec edhe kane bere per 3-4 muaj nje tufe me monumente aq sa nuk beri gjithe shteti bocete per 100 vjetor, edhe te them un qe aq pak skulptore sa jane keta djem e vajza, sigurisht qe nuk beri dot shteti i diktatures monumente te enverit kur ngordhi kalera e kuqe smiley

e pra, mos ta stolisim me ojna estetike e modelimi fjalen per nje perpjekje qe duhet sponzorizuar nga gjithe mileti shqiptar se po ndodh perhere e me rralle e perhere drejt zhdukjes.

pse te muzeu? po ku tjeter? po ja se ngjyheshin me boje jo tip pd, edhe vendoseshin ne nje vend tjeter me pak "historik" ti po thua qe nuk do t'i pervisheshin menget ja t'i shajme ja s'ka?!

ka qene nje shprehje e vjeter ne tirane: ishte dikush, i cili quhej Met edhe nuk degjonte nga veshet. aty pari kalonin komshija edhe i flisnin. ai punonte bahcen e vet private, sot ministria e jashtme. Pun e mar o Met? - i thote komshiu. e pershendet me dore se ia dinte degjimin e dobet. Meta ngre koken e i thote: jam t'u mjell qepe.

Petlla, me duket se po debatojme kot. Une jam gjithe diten per promovimin e artit (kush nuk eshte) por per pune studentesh ka galeri studentesh, ka ambjente rreth Akademise, rreth liceut, mund te behet nje ekspozite ne nje park, e te tjera gjera dytesore qe nuk mbajne vulen e nje institucioni te larte shteteror. Duhet te mbrojme institucionet shteterore nga dilentantizmi me sa mundemi - ti me pune, une me llafe te peshku. Kaq. Tek ngjyra per ate fryme te shenjte qe s'me kishte vajtur mendja.

ata jane ish studente te diplomuar te gjithe per skulpture edhe sot jan skulptore me diplome. meqe po bejne pune une u them puna e mbare. atyre qe jane kritike ketej e rrine duke soditur historine e lashte ne sfond, rrine e rrine e luajne deren te degjohen, nuk u thote njeri pun e mbar.

ne nuk po debatojme, une po perpiqem te saktesoj me aq sa di, edhe besoj e di me mire se shumica ketu ne ppu, por nuk e ve doren ne zjerm, se kjo eshte porosi qe nuk ka lidhje hic me shtetin e me berishen.... se u be kjo pune edhe kur teshtin njeriu i duket ndokujt se thote berishaaa.... edhe nuk po i hyj hic nga ana artistike, thjesht per faktin e thjeshte e naiv, se kjo nuk eshte nje veper, akt, monument, apo momen historik per t'u diskutuar si i tille. institucionet diletante te nje shteti inekzistent, nuk kam per t'i mbrojt. se me bie te mbroj ish halet te partizani i panjohur si objekte publike, edhe pse me rendesi me te vecante se gjysma e monumenteve lapidare te clirimit te brigadave e batalioneve qe jane shperndare neper shqiperi me te njejtin ritem metrik si bunkeret.

sa per ngjyren, ajo me vrau nga ana profesionale.

Ne rregull atehere, falemnderit per sqarimet.

petlla,  perse i kane bere kaq te larta, 4m statujat.. pse jo ne nje format me ''real'', di gje?

Belul , Statujat jane bere per Hotelin , se kujt i ka shku mendja dhe i kane vene tek Muzeu .

per cilin hotel  mo?smiley

Hotel "paradiso-s" shoku! 

Kur te vime na kamunistet prap ne pushtet, do ta sekuestrojme e do ta bojme kapitol!!

eshte nje perralle Hotel tek mbikalimi qe te con ne Rrinas , Kashar , eshte i papame .

ja brad qe me mesove edhe mua se ku eshte hoteli. une kam pare nga larg, rruga e re e berishes, smiley edhe skulpturat e fasades ishin jo mire.

Po ska mbaruar akoma petlle do dhe na 1 vit besoj.

po pse thua :''se kujt i ka shku ne mend.....,  ti pastaj..  ketij pra, hotelxhiut, dmth pronarit te hotelit..   po perdor statujat.., reklame per hotelin po ben..smiley

 

nejse, me duket sikur nuk shkojne keto lloj statujash me emrin e hotelit ''paradiso''

Ore qe jane te Hotelit i ka vdek nona asaj pune , por per kete se kujt i ka shku menja as une nuk e di ,masnej sa per emrin ke plot " Peshk i fresket "  qe shesin pula fshati.

belul- smiley jane porosi te burrit te huj smiley ashtu si osht ahengu shko dhe vallja apo jo...

kuptova petlla!smiley   sponsori ka gjithmone te drejte!smiley

jo sponsori! ai qe paguan merr ate qe ka porositur. dua petlla smiley qe baba dollarin smiley na donutsa. jo po un te thashe petlla. s'ka dollari. ik ha tortija tashti.

Paska maru Torta e I QIN Vjetnuerit se qeka kthy Petlla . Bashkia nuk i dashka mo kompozuesit me shije . Hajt mirseerdhe !

Po kete prurje karagjozesh gjete me thone turqeta smiley biles dhe me pak Uje Patriotik ne mungese te Ynyres qe s'ke fat me e pat ne perberje ..se keshtu do lala me i bo petllat smiley . Apo po i imponohesh Lul dashkurban Bashkise me akte Patriotike te Raja, ne thellim te I Qin Vjetnuerit me I QINRA shekuj ma pare ?

o idriz, nuk te kam kuptu kurre. ne aq rreshta tekst me nolt, te gjitha i ke menduar me mendjen tende, i ke dhene edhe perfundimet, edhe une pervec mirsearsdhjes nuk te mor vesht mo. po hic fare. kete ka kohe qe ta kam thene, edhe qe nuk te kam kthyer pergjigje, e kam bere, se nuk e mor vesht hic car thu mer jahu. po hic. berisha.

E mo mire .A e kuptove mirserdhen qe e kisha me zemer se kishe shume mungesa  ! Kaq ka rendesi ne shqip .Te tjerat sipas Prurjeve smiley Une te kuptoj tye , ti s' me kupton mue ...e kujt i vdiq Mbreti ILIR per kete ?

Kjo eshte shume pak ne UJIN e qe permbyt miellin ....edhe te them un qe aq pak skulptore sa jane keta djem e vajza, sigurisht qe nuk beri dot shteti i diktatures monumente te enverit kur ngordhi kalera e kuqe smiley...per te me kuptuar qe nuk isha dhe aq pak i kuptuar prej juve zotrie .Pastaj une ngaajo qe shkrujte ti u nisa .... Perse para MUZEUT ? ( qe eshte teritor i Lul dashkurbanit ) smiley......jane porosi te burrit te huj...E kush na qenka KYE ne Tirane , pervec Lul dashkurbanit te Bashkise .

Dhe keshtu ne se ma vlereson ajo Historia origjinale nuk eshte me MET por me PEP dhe e ka pru i PARI G.Kruja . Po s'prish pune edhe Met sidomos kur i thote ne fund Hajt te pjerdhsha ne veshe smiley

Pershendetje!

Ju falenderoj per te gjitha komentet qe keni bere ne lidhje me punen tone!

Duke qene se jam njeri nga autoret e ketyre monumenteve e gjykoj te drejte te identifikohem me emer mbiemer qe te komentoj,ashtu sic jane te identifikuara dhe figurat madhore qe ne kemi realizuar, do deshiroja me gjithe shpirt qe morali te cilin percjellin keto vepra te gjente vend tek secili prej jush.

mjaft neperkembem historine tone,mjaft u tallem dhe ironizuam me punen dhe djersen e paraardhesve tane,mjaft me me mohime

ju lutem te kini pak respekt, jo per ne, por per stergjysherit tane te lavdishem qe fale tyre jemi ketu dhe po komunikojme me kete gjuhe e keto shenja,ju lutem ju lutem mos beni paralele mes ketij atij atyre dhe ketyre, ju betohem qe ska asgje te vertete ne te, pervec ndjenjes se mire te atdhedashurise dhe clirimit nga frika dhe rapresalja se pse ndricojme historine tone, nuk ka asgje tjeter ne kete histori,

ju pershendes!

pershendetje leonrd,kisha nje pyetje.pse nuk ndodhet ne mes te mbreterve te tjere ilir dhe statuja e Naltmadhnise se Tije Mretit te gjithe Shqiptareve Saliu i trete ? flm.

Bernardo, une s'kam asgjo me paraardhesit tane, po ato statujat si veper artistike jane komplet te lodhura. Figurat te cilat perfaqesojne ose meritojne statuja prej verteti, ose leje fare ate muhabet, se ne kete rast paraardhesit me shume nga te gjithe i keni ofenduar ju me ato qe keni bere. 

Pershendetje!

Meqe u gjetem, ne cfare skicash jeni bazuar per krijimin e statujave?  A jeni konsultuar me historian ? Ju ne cfare pjese keni kontribuar, jeni skulptori vet ? Cfare materiali eshte perdorur ?

Faleminderit.

Nuk e di kur eshte marre kjo foto... por une mbreme kalova andej nga qendra, duke hapur mire syte per te pare statujat por statujat me sa duket ishin merzit e kishin ik smiley

pershendetje te gjitheve serish!

brandland:edhe emrin tim sdi te lexosh,je shume dobett per te bere shaka

swed:me vjen shume keq kur njerezit skane asnje lidhje me artin te bejne kritiken e tij, nese do kishe nuk mundesh kurrsesi te flasesh ne kete gjuhe dhe aq me teper me pseudonime, per cdo gje me thuaj arsyen pse qenken te lodhura??

dora_noli: jemi bazuar ne eksperiencen tone qe te siguroj qe seshte evogel, dhe patjeter qe kemi pasur konsulte historianesh, per kontributin po tenton pak privatesine besoj?! materiali eshte polimermer + miks materiesh.

Magnum: mos ke kaluar ne ndonje qender tjeter zoteri, gjithsesi nese kane ikur dje mund te shkosh sot ti shohesh se kane "ardhur" serish, dhe dicka patjeter qe jane merzit te siguroj per kete!

Jo , jo zoteri, s'kam ndermend te njoh fare, jo me " te tentoj privatesine". Mos u merakos. Desha thjeshte te dija, nese po flisja me nje person i lidhur direkt me veprat apo me dike qe s'ja kishte haberin . 

Sidoqofte une nuk e di, cilave burime i je referuar ti, pasi shumica e atyre mbretereve ilir nuk kane imazhe ku mund te bazohesh.  Dhe kam frike se i ushqeni njerzit me imazhe iluzive. Ne cdo rast nisem simpatike do thoja. Njerzit kane nevoje per mite.

@Benard.Lekgegaj: Jo zoteri, nje qender ka Tirana. Nese kane "ardhur" serish, mirese te vine, por qe mbreme nuk ishin aty!!

miks materiesh....jo po Miks  ....te identifikuara dhe figurat madhore

Petlle qe ke hjumer ke .Qe na kernoqe me Meksa edhe kete  e ke . Po vetem nje pyetje keshtu beni ketij Urra Patriotit ...per stergjysherit tane te lavdishem qe fale tyre jemi ketu dhe po komunikojme me kete gjuhe e keto shenja???... ( mos na di akoma majmune ai , apo e ka per bustet smiley

Cfare do te thonte ne se Pellgu i Mesdheut i perfshire ne Perandorine Romake ku nuk kishte Shtete , te bente nga keto Buste per "stergjysherit "e tyre qe i bejne te komunikojne ne ato gjuhe ?

Pervec humorit qe e ke dhe ..URIME e shtofsh per I Qin Vjetenuer bashke me Bradlandin , meno pak  pyetjen qe i ben mesusi Tano Banushit

Toka driten e ka apo e merr ?  po te menohesh pak si Tano edhe e gjen nje pergjigje  .....Paksa e ka , paksa e merr smiley

mos me thuj qe bo ne skulptura se nasnej maroi... qe pellgu i ballkanit ka qene rome e lashte edhe impero, bile bile madje edhe bizant i kullue3m ku jane varroz gjonat ma te rendesishhme te bizantit (vrapi psh).... po ku lidhja... keto monumete jane shiptare edhe u prifte e mbara. se nuk i pe m sy, kjo nuk ka shonc me te dhone te drejte me gyku mbi to. rri rehat se mos na nxefen amerikont...............

oidriso: nuk jane buste,poooor shtatore. dhe pikerisht per ato e kam ku them "shenja",sepse eshte nje gjuhe unikale e perdorimit te formes qe gjendet vetem ne iliri,gjithsesi te uroj sukses ne qellimet e tua!

me vjen keq qe skam me kohe te humb ketu, gjithe te mirat!

Mos humb kohe me gjithe shtatoret e tua dhe meri e vuri ne Hyrje te shtepise . Mos u tall me shqiptaret me mentalitet karagjozesh . Ato ne se jane per HOTELIN sic thone , ti gezoni parate per projektin qe Ju ka ecur dhe keni gjetur mebeshtetje financiare . S'ka absolutisht asnjeri te drejte tu pergojoje . Personalisht per mua jane nje "marketing " i pelqyshem sikur te rrethohej edhe me nje basorelief me Luane qe ndeshen me Gladiatore , e Perandoret ( mbreterit ) e tu te paraqiteshin me Gisht Poshte ose Lart .

Per art e aq me teper Krenari Kombetare , ik e vuri tek kulla e Berishes ne Vucidoll se ai i ka qejf Bustet e Shtatoret ! Ky akt dhe ca me teper perpjekja per "argument " shqipetaresh deri ne gjuhesi eshte Sharlatanizem ! Si ne cdo fushe edhe ketu ka shperthyer InteliDjenca e Modhe rrugeve si tubat e ....

Per figurina CIRKU ...le te shndrrohet ne Feste Kombetare .Me se fundi nje Popull po kapercen Paragjykimet !Urime !

qe ne momentin e pare qe futesh ne diskutim nisesh me paragjykim,me vjen keq qe inteligjenca jote e quan tallje dhe mentalitet karagjoz lartesimin e eterve te kombit permes figures se artit te skulptures.

zoteri ne jemi nje grup skulptoresh qe kemi kohe qe merremi me Fytyrezimin e qyteterimit shqipetar, kemi ringritur institucione te harruara dhe kemi krijuar bustet dhe shtatoret e personaliteteve qe dikush kishte frike tu zinte dhe emrin, dhe do merremi do krijojme figura dhe personaliteteve te tjere qe serish po them dikush nuk do tu degjoje as emrin ok.

sa per shtepi ,shtepia jone eshte  SHQIPERIA aty do i vendosim te gjithe baballaret e ketij kombi!

 

 

lartesimin e eterve te kombit

hihi kombi Yllir para Krishtit. Meso kur linden kombet o skylptor.

 

jetojme sot o artur,do sdo ti ata jane baballaret e ketij kombi,dhe pse kane jetu atehere,fale atyre dhe te tjereve para dhe pas tyre e kemi kete komb!

meqe une duhet te mesoj kur linden kombet meso me pare ti kur linden shkronjat!

Mire dakort, ka nje vazhdimesi etnolinguistike i dashur skulptor.Por jo eterit e kombit , ca sundimtare ilirie kur vete iliria ishte nje bashkesi fisesh nga dardania ne thrake. Shkronjat linden ne kongresin e Manastirit, e shef pra sa vone? Po per 30 veziret e Perandorise osmane, keni menduar te kene shtatore? Apo do ta beni hasha qe ne ishim bashkesundimtare te asaj perandorie qe na mbrojti nga kafshimet e fqinjeve grabitqare?

benard, vetem blune nuk e gjeej dot me te thone te drejten, edhe me qene tip ani myk gurkali me i llaf. ........ sukses e ju prifte e mira!

po sa kohe paske dhe ti qe u jep xhevap te gjithve o vlla!
Kto lloj robsh do e gjejne nji cen per cdo gje qe behet sot se ashtu e kane nji pune...psh. bojatisjet e pallateve ne TR ne kohen e Rames u dukeshin vepra arti, kto punimet qe keni bere ju, u duken qesharake...du te them qe shijet nuk gjykohen.

ueeeeeeeeee. po ti je dhe arkitekt mer jahu.. bravo u qofte ketyne cunave e gocave ... kaq

ju lutem te kini pak respekt, jo per ne, por per stergjysherit tane te lavdishem qe fale tyre jemi ketu dhe po komunikojme me kete gjuhe e keto shenja,ju lutem ju lutem mos beni paralele mes ketij atij atyre dhe ketyre, ju betohem qe ska asgje te vertete ne te, pervec ndjenjes se mire te atdhedashurise dhe clirimit nga frika dhe rapresalja se pse ndricojme historine tone, nuk ka asgje tjeter ne kete histori,

ju nuk keni pse ti beni, i kini aty ne gjithe shqiperine, mjaftoni ti ruani dhe ti restauroni dhe ti mbani, jane me 100 ra objekte arkeologjike iliro shqiptare ne rrezik degradimi dhe shkatrimi te plote, nga neglizhenca e madhe e interesimit te shtetit shqiptar, per ato vlera te medha origjinale. Ju nuk mund ti rivendosni ato duke bere kopje statujash! 

O leonard, mbretereshen teuta e keni bo si cingije qe i bi defit ne dasem. Pirro e ka kreshten e kokores me te madhe se kaptinen, ai bardhyli sikur sa ka dal nga palestra, genti si lypsar. Vetem ate ne mes keni qelluar. Pune diplome o kjo?

S'e kuptoj gjithe kete diskutim mbi statujat. Mbase nuk jane kryevepra botetore, por edhe keq nuk jane. Mua me pelqen ky stili pakez abstrakt. Ngjyra turkeze gjithashtu eshte mjaft e fresket. Suksese Bernard.

olso ho me te zuni shqipnia smiley

suksese me pash ti thush djemve dhe vajzave se i bone ato gjona qe nuuk ishin per tu bo.... jane cka???? po kush i boni per me mire suksese edhe shpat e skenderbeut.

 

Po te me kishte zene Shqiperia do beja edhe une ato komentet tipike paragjykuese negative ndaj cdo gjeje shqiptare dhe te bere nga shqiptaret. Shqiperia ka plot probleme te tjera, nuk ka nevoje t'i kerkojme me sforcim aty ku nuk jane.

Uroj qe keto statuja te jene nje ogur i mire per te nisur nje impenjim serioz ndaj vleresimit te trashegimise tone antike. Vleresim qe duhet pare gjithashtu edhe nen optiken e perfitimit ekonomik nepermjet turizmit kulturor.

Vleresim qe duhet pare gjithashtu edhe nen optiken e perfitimit ekonomik nepermjet turizmit kulturor.

duket robi qe ka lexuar VQ..smiley    reflekton persembari me ne fund..smiley

 

p.s  kam pershtypjen qe ato komentet  tipike negative,   me se shumti,  i bejne ata  qe nuk jetojne ne Shqiperi..  dmth flamuret e huaj..smiley

Ti Z. Belul, me duket se ke marr disa verejtje se fundi nga vete mjeshtri. Ne vend qe te shprehesh lakmi per ne nxenesit e dalluar te teorise se VQ-se, mundohu te ulesh koken mbi libra dhe te studjosh prej verteti (jo vecse te lexosh).

Persa i perket asaj te fundit, mendoj se ke te drejte. Eshte nje lloj menyre per te larguar mallin dhe deshiren per t'u kthyer ne Shqiperi si edhe nje tentative per te vazhduar per t'i justifikuar vetes largimin. Ndaj edhe besoj se niveli dhe sasia e komenteve negative eshte ne proporcion me largesine dhe koston e biletes se avjonit.

per 5 minuta kafe te perzejm direkt ... ene mos u bo kshu garip me e krrujt smiley

Persa i perket juve te brendeshmeve, niveli dhe sasia e kritikes negative ndaj Shqiperise eshte ne proporcion te drejte me distancen kohore nga hera e fundit qe partia per te cilen militoni ishte ne pushtet. smiley

Militance??? smiley jo me lalin tat se nuk njofna. perkthiesi kampion i 2012. kaq. smiley partia, pushteti, .... je i mbushur keq, me info te gabuar. pazarin e e ri e kan bo italjont smiley

gjith ajo raki nacionaliste qe u derdh doemos do kete dhe te dehur.vetem se kta te dehurit shofin me gjysmen e gjyslykeve gjysmen e kombit dhe bluja i terheq qamet.

ti nuk je djal i keq. mos u perpiq te behesh i tille. te dehurit ne shqiperi si ne filem shohin do gjona .... gjyslyqe edhe qamyqe. bluja? .... autoret e shqipes duhet gjithmone te jene me lart. ti tepakten e ke detyrim smiley

ca ke me, ti se pi rakine e mares, as te rrushit te kuq smiley ta ndajme icik muhabetin petlle, mua me pelqen dhe Genti dhe Teuta , kur sillen bukur artistikisht por ajo qe kontestoj eshte kur pas shtatoreve gjigande te se kaluares fshihen liliputet e deshtuar te se sotmes pulitike.nuk e revizionoj dot ate strehen e fundit smiley

po meqe nuk se eshte ashtu ti nuk terhiqesh dot aq sa te thuash : bravo cuna e goca mos bini pre, po bravo se keni bo pune te mire... kaq mer njeri... thjesht.,, nuk ka nevoje me qene alfred uci....

ngjyra mbizoteruese ne motivet zbukuruese ilire kane qene :grija,e zeza dhe kafja.

kjo bluja me duket se verteton tezen shmidiane ,se iliret nuk kane lidhje me shqiptaretsmiley

Po ky kush eshte? ka njeri te ma shuaj kuriozitetinsmiley

atllasi me hallatasi qe mban boten?? smiley edhe cfare?

thash mos eshte gjergj elez aliasmiley

une mendova se mos ish nanji prej kreshnikeve se ka plot elemente qe t'lejne me kuptu ket

po ky ta kishte shit q'at plis si ka ne kry' e t'i kish ble nji pale breke! smiley

 

pervec plisit allashqiptarsmiley  mbi krye,  me ben pershtypje  llahuta aty me siper.. gjithashtu  allashqiptare.. e gdhendur me nje koke cjapi me brire..smiley

pranej thashe qe mendova se eshte Muji dhe 2 zanat. Po t'kujtosh "fuqia e Mujit"

 

zoteri ne jemi nje grup skulptoresh qe kemi kohe qe merremi me Fytyrezimin e qyteterimit shqipetar, kemi ringritur institucione te harruara dhe kemi krijuar bustet dhe shtatoret e personaliteteve qe dikush kishte frike tu zinte dhe emrin, dhe do merremi do krijojme figura dhe personaliteteve te tjere qe serish po them dikush nuk do tu degjoje as emrin ok.

sa per shtepi ,shtepia jone eshte  SHQIPERIA aty do i vendosim te gjithe baballaret e ketij kombi!

Aha, mire.  Por meqe:

Cilat institucione? 

Cilat personalitete?

Dhe cilat figura te tjera jane ne plan?

Flm paraprakisht.

 

Shenim: Eshte veshtire per krijuesit te mos jene sensitive dhe te ruajne gjakftohtesine per krijimet e tyre.  E vetekuptueshme kjo.  Mire do te ishte ama, qe artisti me aq sa eshte e mundur te mbroje e shpjegoje me (pse jo) gjaknxehtesine e duhur punen e vete deri ne caqet e artit.  Patriotizmin, atdhedashurine e na-thate-iu-thame, caqe te tjera.  Nje veper arti mund te admirohet per ate qe eshte pa dallim kombesie, etnie, fetare etj nga admiruesi, ashtu sic mund te mos pelqehet nga dajesha, xhaxhai, kusheriri i dyte, apo vellai i artistit, atdhedashurisht, kerthizerisht perfshire.  

Citati me poshte eshte tragji-komike ta shperdorosh ketu, por sa per t'u bere qejfin artisteve tane:

Yes, we've heard this all before: anti-patriotism!  Anti-patriotism! As if they were the only ones who could express the will of the people.  And whoever is not with us is a traitor to the Motherland.  After all is said and done, what a diabolic faith in one's own saintliness one must carry in one's soul in order to deprive other people who don't agree with you of the ordinary right -- to love one's country. 

Siniavsky sherr me Solzhenitsyn, per dava Pushkini. 

E cfare Grupi skylptoresh jeni JU qe per baba Kombi njifke Iliret ?

Po une qe njoh Pellazget ? Kush te tha ty qe nuk jne Etrusket smiley

Po Muamet Aliu qe njeh Profetin Muhamet e nje varg autoritetesh ne ze si zonja Jozefina e Kolec Topalle qe njofin Krishtin ? Per te mos thene qe keta Ortodokset ( nuk e kam te qarte ke njohin ,me duket Janullatosin smiley . Po Gjembit ( dhe nje tjetri smiley si do ja besh ti qe kur kujton Baballaret e Kombit gjate Luftes se dyte Boterore , qe i vrau Enveri , e shkreh me te qare me Oi oi oi ?

Shiko ti i nderuar .

Te mos jete shteti i Lefqenise dhe i Kryelefsit Sali Ham Humsi , ti e para gje qe do beje do ishe Marrja e Lejes per te ndotur Tiranen me karagjozlleqe , tek Lul kurbandashi Bashkise . Edhe ai vete per Torten afishoi Program e mori Leje ne Polici ku ta vendoste torten , beri Plan dhe skica te miratuara ..!

Ti jo vetem qe duhesh Gjobitur , por po te jete Polic ai qe i nxirrte me shqelma Grate nga Bashkia e Luldashkurbanit , ti do flije nja dy nete te mira ne cimento te ndonje Komisariati "per shkelje te Rregullores se Bulevardit " .

Dhe po te mos kishe gjetur Tunikat BLU si mbulese do ti ishe nenshtruar edhe ndonje qellimi si "Pucist "per nenvleresim te te vetmit MBRET Sali Ram Berisha se ka shtet Ligjor ketue e jo Pleh per te menduar cdo Kapua qe ben Kikiki !
E sheh ne c'bela e kini futur veten ?

E qe ti vime fundit   ty dhe Grupit Bravo u qofte per Idene dhe Punen dhe lerini llogjet me Baballare Kombi e me gjuhe te Trasheguar . Ka te tjere per ato Pune  . Beni nga keto muhabete por pasi ti merrni mendimin shoqes LefKope dhe shoqes Boisa e shokut Hunddderr qe kane pergjegjesi per Patriotizmin dhe Kulturen ne PPU ! Pa shtuar ndonje qe mir e ke ti llajo po mu nuk me rezulto ashtu ..se Shqiperia dhe Pellazgjia smiley

Dhe nje falenderim ekini nga Petlla u bone dy .C'fare do me mshume ti !

z. Bernard, ne fillim urime dhe ju lumte per punen  e bukur qe po beni!!

 

tani, ti kot mundohesh  qe te sqarohesh ketu..  sado  te mundohesh, te ''peshku'',  pa nje ''cen ne biografi''.smiley   nuk shpeton dot ti dhe shoket e tu...   ehuuu, e kemi vene steken shume lart ne...  (po kush jemi ne kete se kam kuptuar asnjeheresmiley)... zor ta kapercej njeri..smiley

p.s  nese se ke bezdi,  nje pytje, kuriozitet me shume:  pse kaq te larta, 4m statujat?  faleminderit!

belul. te falenderoj per sqarimin dhe pyetjen njekohesisht,

keto monumente, jane projektuar per tu vendosur ne tjeter hapesire,pra aty ku gjenden per momentin jane vetem perkohesisht. hapesira ne te cilen do vendosen eshte e larte dhe e larget nga syri i zakonshem i njeriut,dhe kjo eshte arsyeja pse jane kaq te larta.

kjo eshte nje iniciative komplet private,pa dallime politike,fetare,krahinore etj etj,dhe u mendua me rastin e 100 vjetorit te behej nje ekspozim paraprak se jo te gjithe do e kene mundesine ti shohin kur te vendosen perfundimisht.

shpresojme te gjejme mbeshtetjen e te gjitheve per te marre secili ne profesionin e tij iniciativa te tilla per te nderuar paraardhesit tane dhe jo vetem, 

nuk e kam ndermend te merrem gjate me kete teme se e shikoj qe ka simpatizante politike te cilen dhe ngjyren e oksidit te bronzit e mendojne si ngjyre flamuri,shpresojme qe nje dite mos pretendojne dhe qiellin ta ngjyrosin apo ti hedhim boje detit!

te pershendes!

faleminderit!     

pershendetje dhe shume sukses!!

Te gjith kronikat qe ke prure jane absolutisht kunder cdo te folure qe ke bere ketu perjashtuar Falenderimit per idene , projektin dhe menazhimin per financues . Jane pikerisht thelbi i verejtjeveqe te behen .Per te tjera Ide mund edhe te ndihesh ne se vjen ketu pa krisma e pa lexuar keta " mu me rezulto llajo ,se Durresi ka qene Qytet i Shqiperise jo i Bizantit , qy para 5000 vjetesh kur Malit i thonin Mal dhe Hirit HI " smiley "

por njohim Shqiperi!

Tashti o njifni ILIRI , Bizant , Romake e Osmene ... o njifni Shqiperi ! Greqia nuknjihetsi Perandori porsi Perndori Kulture . PPU nuk eshte shesh Mitingu Patriotik dhe Ju dihent qe jeni pak te ndieshem . Nga kjo del se sa me i qete dhe sa me Prane Artit te jeni te mbeshtetur ne HISTORI ( qofte dhe me prova te munguara apo te perfytyruara ) aq me shume njerez me dashuri per Shqiperine afroni .Ndersa nga keta Tycet me burie Bronxi " oh sa mire meken Mbret ILIR "...ke sa te duash ne cdo kthese rruge me Urra -Patriote .

Edhe njehere Respekt per ata faktore qe bene te mundur te bindin PARADHENESIT te pranojne idete dhe punet Tuaja ! Shume minatore , thote Xhibi , nuk arrijne ti bindin Paradhenesit , qe te mos i lene te vriten per nje Gur Kromi me shume ! Sa me pak eufori e sa me pak ROB i paragjykimeve ...thone qe merr me shume nga PUNA!

duhen pergezuar keta djemte per motivin atdhetar qe i ka shtyre.nuk besoj te jene ''xhola'' te antishqiptarit.

thjesht ne kuadrin e veshjes se kostumit ''kombetar'' qe i kane rekomanduar mikut te fazllicit,shfrytezoi rastin dhe i solli keto shtatore me shpresen se ndonje debil mund ta besoje.

jam kurioz te di cili i peshperiti ne vesh sales se ''globalizmi'' nuk eshte me trendy

ata qe mbajne salen ne karrike ,duke pare se ndjenja kombetare po rritet dhe shqiptaret po zgjohen,vendosen te fusin ne loje berishen si garanci e sigurte qe kjo ceshtje te shkaterrohet nga brenda.

shtatorja e at stath melanit ne permet do ishte nje ide shume e mire ne se realizohej

historia e shqiptareve dhe e shqiperise per me shume ketu nis ne 1941 dhe mbaron ne 1990. Ndaj dhe u vrasin syte kta iliret

Br3dh, me gjithe dashamiresine ndaj teje, kjo shkon pertej  "what a diabolic faith in one's own saintliness."

Shume shume cliche aq sa edhe pllaka e shtypjes klith "me thyeni me mire."

@ xhibi, qellimi i fotove eshte ...? Gjithmone nga ana artistike shtrohet pyetja. 

 

hm...
'41-'89 makes it better?

Mire. 

Ja ca foto per te shumepeshkperfolurat statuja qe nuk e arriten dot peshkstandartin e larte artistik:

 

 

qellimi i fotove eshte ...? Gjithmone nga ana artistike shtrohet pyetja.

pse pa qellim nuk qendrojne dot fotot, ju duhet qellimi si poltroni busteve? lol

Me duket absurde te pyesesh per qellimin e fotove te ketyre skulpturave ne nje teme ku diskutohen po keto skulptura dhe ku ka tashme mbi 200 komente, asnjera prej te cilave (komente) nuk perban foto ilustruese te ketyre gjerave per te cilat diskutohet por permban cdo gje tjeter; permasat, qellimet, parapavijat, kendet, psheretimat, si dhe nivelin e partishmerise se gjakut te autoreve bashke me hallet e kombit, papunesine, cmimin e fasuleve dhe sidomos ca rruge te gjata qe i dolen kombit tek filxhani i fallxhores per kete 100 vjetor pavaresie.

Me nje llaf, komenti im me fotot besoj ishte me relevanti ne nje teme ku flitet per ca gjera vizuale, ndaj mu duk pa kuptim kjo pyetje e qellimeve artistike te fotove; fotot nga natyra reflektojne, ilustrojne gjene, s'kane qellime te tjera (si foto flas, ne pergjithesi dhe ne vecanti per keto foto, se s'di gje per autoret e tyre, dro jane dhe ata te dehur me partishmeri).

pse pa qellim nuk qendrojne dot fotot, ju duhet qellimi si poltroni busteve? lol 

"ju"? 

lol

Foto iluestruese ka vete tema.  Pyetja me siper i referohet prurjeve tuaja, si art dic me vete, ai i fotografise.  Po mire, pse mos t'ua bejme qejfin "Sa bukur na kane dale statujat, marshallah ..." Sidomos nusja e dyte. lol.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).