“Transparency International” publikoi raportin e detajuar të indeksit të perceptimit të korrupsionit për vitin 2012.

TIA: Të fundit në Europë

“Transparency International Albania” zyrtarizoi të dhënat e publikuara ne faqen e internetit të organizmit ndërkombëtar të luftës kundër korrupsionit.

Në një konferencë për mediat, përfaqësuesit e “TIA” deklaruan se asnjë vend tjetër europian nuk ka rezultatet me të dobëta se Shqipëria. 

“Rezultatet për vitin 2012 tregojnë edhe njëherë se shoqëria shqiptare vazhdon të paguajë shumët shtrenjtë koston e korrupsionit. Shqipëria ka zbritur me 18 vende në krahasim me një vit më parë, Kosova është ngjitur me tetë vende në krahasim me një vit më parë, por sërish duhet shumë punë. Dy shtetet shqiptare janë me performancën më të dobët në rajon dhe Europë në luftën kundër korrupsionit”, thuhet ndër të tjera në deklaratën e TIA-së.

Në fund, TIA u bëri thirrje institucioneve përgjegjëse dhe klasës politike shqiptare të vijojë luftën kundër korrupsionit në zbatim të konventës së OKB-së dhe standardeve ndërkombëtare. Kultura e pandëshkueshmërisë ndikon në rritjen e fenomenti, thuhet më tej. 

57 Komente

uaa si ka mundsi

edhe asht ba menyre jetese smiley

Armiqt kane hale ne sy arritjet dhe sukseset e paimagjinueshme nen drejtimin e PD-hit dhe strategut te saj Liderit Historik me te suksesshem ne Ballkan , Rajon e me Gjere  z.Sali ram Berisha  . Armiku le te pelcase nga  le te perpiqet sa te doje te prishe Imazhin e Shqiperise , kuajt , qete dhe buajt e fermereve tane nuk ka gje ne Bote tu ndaloje ecjen ne pillin e Lirise ....Mbylli fjalen e tij Neobllokmeni mes duartrokitjeve te stuhishme te banoreve poshte ballkonit

Po asht shekulli Makinave or tie smiley

 

Ku je mer Fatos Nano se ne kohen tende hanim te gjithe kurse Sala me Ramen vjedhin vetem per rrethin e vet te ngushte. Eh mer Tos, me qiri ka per te kerku ky popull ne Vjene po skane per te gjet dot me.

Kryeministri i Timor-Leste, shtet i cili feston 10-vjetorin e pavaresise tij pas shtypjes se gjate si koloni portugeze dhe rajon i 27-te i Indonezise, ka pershendetur sot raportin me te fundit te Transparency international.

Eshte nje raport i cili ve ne pah arritjet e jashtezakonshme te qeverise sone ne luften me toleramce zero ndaj korrupsionit  theksoi Gusmao, duke vene ne pah barazimin me pike dhe ne renditje me nje nga shtetet Europiane me performance me te zhdervjellet si Shqiperia e homologut (dhe mikut te madhe te Timorolindoreve), Berisha. 

Big Fail!

Pse nuk  jepni edhe reagimin e qeveriut, apo po tentoni ti shpetoni fytyren, si tha Erla ja Gerti e hengri m--tin dhe eci para. jo, Erla, jo sa mut ka per te ngrene para se te ecesh: 

 

PD: INDEKSI I “TRANSPARENCY INTERNATIONAL" NUK NA NJOLLOS 
Partia Demokratike ka reaguar ndaj akuzave që kreu i opozitës Edi Rama dhe kreu i FRD-së Bamir Topi bënë pas daljes së raportit të “Transparency International" Deputeti Gerti Bogdani ne një dalje për mediat ka venë në dukje reformat e qeverisë shqiptare në luftën kundër korrupsionit. Sipas deputetit demokrat, problem mbetet korrupsioni në gjyqësor. Madje në këtë kontekst, në emër të mazhorancës deputeti demokrat ka akuzuar në mënyrë të drejtpërdrejtë ish-presidentin Topi dhe ish-nënkryetarin e KLD-së Kreshnik Spahiu. 

“Për raportin e TIA çifti Topi-Spahiu serviri shifrat. Spahiu e ish padroni i tij në krye të shitën një karrige gjykatësi 200 mijë euro. Transparenca platforma politike e qeverisë, e cila është histori suksesi, duke u bërë model për vendet e tjera. Indeksi nuk njollos punën e qeverisë shqiptare në luftën kundër korrupsionit dhe nuk i mashtorn shqiptarët”, theksoi Bogdani. 

Indeksi i TI per Shqiperine ne vitet e qeverisjes se PD-se:

2006 - 111

2007 - 105

2008 - 85

2009 - 95

2010 - 87

2011 - 95

2012 - 113

Indeksi nuk njollos punën e qeverisë shqiptare në luftën kundër korrupsionit dhe nuk i mashtorn shqiptarët”,

Po gjynah mor Burre .Jane te rij te se ardhmes dhe leshojne nga keto si Lopa bajgat .Po cfare eshte ky Indeksi ? Torte per i Qin Vjetnuerin ? Apo shperblim per punene mire te Qverise shqiptare smiley

Po pse ke drejton e cfare menazhon kjo qe e quan zotrote Qeveri Shqiptare . Popujt e Bregut te Fildishte ?

Si eshte e mundur mor te mos kene piken e Pergjegjesise kur perfaqesojne Forcen Politike qe eshte ne Pushtet ? Dhe te mendosh se per keto emra do te duhet te Votosh per te qene ne krye , kur te veje tek te shumtit qe i humbte fara babasqapit qe ei mesoi me gjuhe Hipokritesh e mashtruesish dhe fare po fare te papergjegjshem .

Ky raport eshte i korruptuar, ne jemi realisht poshte Zvicres per korrupsion.

Per xhibin: Nuk ka si te jete raporti i korruptuar o shoku qytetar, shiko si po qeverisemi aty brenda e kemi korrupsionin

Shqiperia 113 ,Italia 73,,,,nuk di se si mu presantu...M eketo te dhena patjeter te vjen e diagnostikuar ndoj semundje socendemike mesdhetare ....Ekuacioni Kltgard C=M+S-R

Zana, kur e ka fituar Pavaresine Italia?    

ne me 100 vjet Pavaresi, dhe jemi ne vend te 113..  tani, nese Italia  eshte shpallur e pavarur 200 vjet perpara, bie fjala, atehere statistikisht, me rregullin e treshitsmiley,  Shqiperia eshte ne pozite me te mire se Italia..smiley

Shtoi kesaj dhe faktin qe kreu i TIA per shqiperine eshte shoku Ditmir Bushati...... Ohu Italia del  shume me mbrapa smiley

Mos dizinformo te LUTEM ! Kreu eshte Lutfi Dervishi  po pate dy pare men e gjen direkt!

me siguri eshte keshtu.Italia ka 150 vjet shtet i unifikuar nga Garibaldi,nen Savoia

ky eshte nje sondazh perceptimi dhe jo i bazuar ne matje reale te vlerave te korupsionit. Dhe si i tille ka brenda mjaft elemente subjektive. Keshtu psh xhelozia qe kane ne pergjithesi shqipetaret per pasurine e tjetrit, i ben ata/ato qe ta etiketojne korupsionin me doza te medha, kur ne fakt nuk eshte keshtu. Psh Ilir Meta, i akuzuar nga opozita, por edhe koleget, si nje njeri i paskrupullt ne shfrytezimin e postit qeveritar per perfitime personale te jashteligjeshme, doli bllof, pasi gjykata e nxorri qilibar. Ndersa pozita, per kete perceptim fajeson drejtesine ne pergjithesi dhe gjykatat ne vecanti. Por nderkohe haron te shtoje se ishte vete kryeministri, qe nje nate perpara se te jepej vendimi i gjykates per Ilirin, i shkoi per darke ktij te fundit per here te pare dhe fundit.

smileysmiley 

Ka shume mundesi te jete ritur korrupsioni ne 2012, sepse administarta publike po vjedh pa mase sepse;

1) nuk kane siguri se do jene akoma ne pune ne 2013 pas zgjedhjeve

2) duhen financuar zgjedhjet

3) pa siguria ekonomike eshte e larte dhe eshte rritur kosto e jeteses

4) Ne vitin 2011 shume skandale korrupsioni drejtesia i nxori te pafajshem ose ja hodhen me kycet dhe meskinitetet proceduriale.

Ky nuk eshte lajm smiley sepse dihet smiley

Cudi... shume cudi!! smiley

pas zgjedhjeve lokale 2011, korrupsioni eshte rritur 8 pike.C'pare qe jane hedhur per te marre bashkine eTiranes.Po ta benin pas 28 nentorit qe theren 1000 desh dhe popullit i dhane lesh, perceptimi do te ishte me bloze.

..administarta publike po vjedh pa mase..

Adminisrta publike e korruptuar qe i heq cdo pensionisti 300 lek te reja nga te ardhurat e pakta te pensionit per shpenzimet publike te 28 Nentorit, ska turp qe vjedh popullin ashi qare, me nje urdher te vecante Tip :

Te gjithe pensionisteve, te gjithe punonjsve te administrates te gjithe rogetareve te shtetit ,tu mbahet nga Rroga 300 lek te vjetra per shpenzimet e festes madheshtore te 100 vjetorit te panvarsise! 

Eshte nje turp i madh nje veprim i cuditshem ky qe nuk ndodh ne asnje vend te botes, qe shpenzimet maramendse per "festat e medha" faturen tja faturoj popullit duke i mbajtur rrogen te gjitheve!!!

Kur ske para te festosh festen e 100 vjetorit pse fryshesh si gjel Deti ? Kur ske para te paguash rrogat administrates, pse fryhesh si gjel Deti ?

Fryu sa te duash por mos ha ..shume nga paret e popullit, mos vidh popullin kur ke ngel pa brek, o shtet i qelbur, me makinacione dhe manipulime te ndryshme ! Ky eshte vetem nje fak i vogel ordiner. 

Of course!  Kjo eshte ajo qe ne dime te bejme me mire! Ah btw e shkreta tezja ime qe beri nje operacion se fundmi, po nuk i dhe 5 mije leksh infermiereve harroje sherbimin!

Shteti dhe administrata publike .. ketu flasim per big fish.

Ju jap cmimet aktuale: Provimi per avokat 1000$

Per hyrje ne magjistrature 12000 $

Per anetar KLD-je jo me pak se 50 000$

 

Kush ka cmime tjera bujrum ..

Pune shteti per nje laborante, 4000 euro, dhe madje e hoqen nga puna nje qe njoh une, para se t'i nxirrte ato leke.

I leme menjane peshkaqenet e Prifti , Meta,  Ruli, edhe Rama,  Imami &co, aty flitet per miliona euro  te cilat kane bere qe shume investitore te na heqin nga harta e investimeve! Por mua si shtetase e ketij vendi me dhemb me shume gjyqesori! Aty behet baterdia reale per vleren qe duhet te kete ky institucion! Reagimet e emerimit te kryeprokurorit lalla flasin vete ne fakt e dini cfare: NO COMMENT! Jemi totalisht te pashprese! Jetojme mes klanesh tribale te klientelizmave, tani po na marrin dhe kockat!

Alidea, sinqerisht, kush pret ta beje me mire?

Sinqerisht ka te beje me sistemin e vlerave, por mbase ai vjen kur te kemi stomakun plot .. dhe kur te na marketohen modele sociale te cilat promovojne vlerat..Por perderisa kemi vrare cdo vlere komunitare .. yep brezi yne sheh endrra me sy hapur!

Mos te rente per hise thuaj. Nje grua qe njoh, ka shtypur femijen e dikujt nga pakujdesia. Kesaj familjes, me c'degjova, rreth 3 jave pasi u shtypi kjo gruaja djalin e vogel, u vdiq dhe djali i madh. I madhi ishte 13 vjec dhe s'u mor vesh pse vdiq. Thjesht i pushoi zemra a dicka. Te voglin s'e di sa ishte. Aq kishin, dy femije gjithsej. Kjo plehra dha leke, se i shoqi nderton pallate, dhe doli nga burgu shpejt e shpejt.

wtf, thuaje emrin e asaj gruas dhe te pallatndertuesit se anonim je. Perndryshe wtf?!

emrin s'dia di gruas, por burri ka ndertuar ca komplekse

Para 3 vjetesh kur isha me pushime ne Pogradec, recepsonistja e hotelit kish 2 vjet qe kishte mbaruar pedagogjiken e elbasanit. Po kerkonte pune ne ndonje fshat afer si mesuese por nuk kishte 2000 euro qe te paguante per ate pozicion qe paguan si rroge 100 euro/muaj. Gjynah i madh. Mund te jemi ose jemi pa diskutim i vetmi i botes ku behet pazar per cdo lloj pozicioni pune sado i rendomte qofte.

Alidea, a di gjo sa kushton me u bo Prift, Mete apo Imam ? smiley

Vallahe nuk e di se nuk me ka interesu me u bo antar i partive qe i kane pjelle dhe per fat te keq a te mire as nga shoqnia as nga fartefisi nuk kam njerez aty mrena smiley Po e di se jane ngushtu punet tek PS-ja kerkohen anetare bixnecmena, tek PD-ja ke shpresa po u bone ushtar i perbetum po nuk e di sa lek ban .. smiley

Po kur pagujne 5000 ne vit per ca universitete...

Cmimet e fakultetit te mjeksise;

provime baze: anatomi, fiziologji= 1000 euro( ske nevoje as te jesh ne provim)

provime dytesore,psikologji... 50 euro

po, ke kasapi i diplomum ke mjeksia ther gjelat cdo vit te ri une

Ou 18 vende? Atehere e keni liruar doren vitin qe shkoi.

Ne shqiperi eshte paaftesia e adm publike qe rrit korrupsionin kaq shume.. injorantet shpesh i degradojne gjerat sa shkojne deri ne kete pike.. Njeriu i afte eshte njeriu i ndershem ne linja te gjera..

Dre, dre! Po paskemi vajtur dem fare, gjer sa na mati TI- a ..per shkallen e perceptimit te korrupsionit more! Le pa le po dhe qe kemi (keta i thone hipur por per mua kemi xbritur) disa shkallare.Nja trembedhjete njeheresh, na thone nga TI-a
Ketu eshte pragu i katastrofes, eshte e hapur nje grope aqe e madhe sa diten qe. Ti kalbet tenda me gjethe fieri qe e ben te mos duket dhe aqe mire, do na perpije te gjitheve.Grekerit do na duken te gjithe palikare, ne krahesim me gropen qe na ka bere gati saliefendiu! Te huajt na thone kini mikrob te larte korrupsioni! Pika te hujave dhe TI-se bashke me ta.Mos ma vini veshin mua por regjistrojini kete qe ju them.Jemi si shtet buze katastrofe.Po te me degjoje mua opozita, le tja leri "fitoren " po ketij kukudhit!Me vjen keq shume per vendin tim te mjere qe i ra ne pjese ky tip....

S'ta ka tere fajin Sala, por edhe te zdruguarit qe i japin voten. Se ndonji 10% mund te vjedhi, por nje pjese te mire i ka vota te verteta. 

E dhjete gjuhen shqipe; "i zdruguar" dhe "voton per salen" nuk mund te rrine brenda nje fjalie, eshte si te thuash "katolik i ndershem qe shkon perdite ne xhami"

Lenie marrie shtetesie shqiptare kur babasqapi qe President...Totali 3000 dollare .... Drejtpersedrejti Babsqapit ne dore nga Moni...1500 $. Lexoni Gazetat zyrtare perkatese per aq sa jane te afishuara te gjeni NR ....

Na do japim shtetesine per cdo kend qe deklarohet se "oh sa mir me ken Shkyptar " E quni budall Ju ATE pse Patriot te Modh mer Jahu smileyATE..mir e thash Brad ?

Minimalja 30 000 Dollare per sh komisariati. Sarande , Permet , Gjirokaster deri 100 mije dhe ne pergjithesi ku kalojne Maune dhe Droge....dhe qershia mbi Torte

Ulje ngritje trau dogane si Polici PPU smiley 

Investim 600 miljonesh ne  Hoteleri ,Kllabe , Restaurante ne 6 muaj , e shoqeruar dhe nga pyetja Klasike ...Pse kemi dhe rroge ( pas nje vti pa e marre ) .Ma vone nga Gjyvendarja ose Gjyqsori po perciptazi ke policia gjyqsore ...nje keqdrejtim ose "harrese "ne prova .......ose nje shenim nga Prokurori ...Deshmitari i thirrurr nuk gjendet ne kete Adrese ....sa te  Kete le per zemer , po jo ma pak se 5000 euro etj etj etj . Qendroni me Ne smiley

S´qenkemi  dhe aq keq , duhen dhe 5 - 6 shkalle qe ngjyra kuqe te perfundoje ,dmth jemi tek vishnja e lehte.

Pse po të ishte vishnje e thellë, kush do i thoshte gjë?

 

Asnjoni mor vlla sdo i thote gjo ,por kete qe the ti po e ruaja per ta thone kur te fillonte ngjyra zeze smiley

Nuk ka vota Sala po ka GRUP Banditesh qe i hedhin Vota ne emer te te tjereve . Te garda psh ne 96 kishte vetem nje dritare nga mbrapa " dhomes se fshehte " ku nje Bandit qendronte me Hanxhar ne dore dhe ushtaret ose kushdo qe votonte ishte i detyruar ti jepte Fleten e Votimit para se ta hidhte ne KUTI . Ose ben hesap ne nje fshat te Vlores ku 500 Votues ishin 100 % te mengjer , u habiten kur u lexuan Votat vetem tre mengjeras smiley Hiqeni nga mendja njeher e pergjithmone .

E gjith Ushtria elektorale e Sales maximumi i maximumeve , me gjith Vjedhjet manipulimet e pranuara qe ndodhin ne cdo vend  te Botes ai ne 92 fitoi 16 % ..

Shtoi keto vite edhe ndonje naivi qe beson ne idete e te marrit se i ka me gjith mend , plus nje rritje Drakoniane nepermjet te Korruptuarve ai nuk shkon Kurre me shume se 22 -25 % !

Ai shet c'te munde nga pasuria e shqiptareve dhe nga Normat e Nderi tyre per pak karrike ! Ai Realisht eshte PUS Krimi sic e cilesoi "dashnori " i tij i mevonshem Nano " lereni te Punoje se karriket tona si ha as dreqi "

Kush e kritikoi sot saliun?? Bamir Topismiley po mire mo harrovi ky bamja qe u zgjodh president ne 2007 me 7 votat e skorjeve te PS  qe edi rama nuk do kandidonte ne 2009, ata scorje moren 500 000 $ secili=3500000$, i pagoi Saliu ( pa dyshim jo nga xhepi i tij).. Kreshniku i fushave qe e zgjodhi bamja dhe e dine tere Eposin e tij... Ed Rama i famshmi 20 %... Saliu eshte i terrorizuar nga keta smiley.. Problemi eshte se i vetmi budalla ketu kam mbetur une qe nuk po mjel kete bageti shqipetare 100% race e paster... Ju premtoj se do ndryshoje jeta ime shume shpejtsmiley

Ndryshon motoja e kombit: Te pakten nuk jemi Etiopia!

ehu, ky muhabeti ka vite .. nja 100 vjet me duket

 Partia Demokratike ka reaguar smiley në lidhje me raportin e “Transparency International”, që e cilëson Shqipërinë si vendin më të korruptuar në Europë, duke zbritur dhjetëra vende. Deputeti Gerti Bogdani ka thënë se fajtor për rritjen e korrupsionit janë Kreshnik Spahiu dhe Bamir Topi, pasi sipas tij këta të fundit kanë drejtuar drejtësinë shqiptare. Ai ka akuzuar edhe “Transparency International” në Tiranë, duke thënë se drejtohet nga Kreshnik Spahiu.

 

“Problemi akut me indeksin e perceptimit të korrupsionit është gjendja në qeverisjen e gjyqësorit, gjatë periudhës në monitorim. Perceptimi dhe dëshmi të shumta publike flasin për vende pune dhe karriere për gjyqtarë, të cilët janë shitur me çmime prej 200 mijë eurosh, në kohën kur drejtësinë e qeveriste padroni i “Transparency International Albania” dhe padroni i tij në krye të KLD-së. Ky indeks korrupsioni në gjyqësor nuk njollos dot punën e qeverisë shqiptare në luftën kundër korrupsionit dhe në qeverisjen e vendit. Nuk njollos dot arritjet tona të admirueshme dhe çifti Spahiu që servir shifrat për indeksin në fjalë nuk i mashtron dot shqiptarët dhe nuk na shpërqendron dot asnjë grimë nga beteja jonë në luftën kundër korrupsionit, tha Bogdani(smiley

 

 

   E po hajde degjoni kete karagjoz i pispillosur, Bogdanin, djale i ri, i shkolluar, por  me keto  budallalleqe qe flet, si tellalll akshami, a nuk bind dhe dreqin qe eshte ..I SHKALLUARI "depulesh" i PD-se?

Fajtore per kete korrupsion te pergjithshem na qenkan dy vete....! 

Jo ore karagjoz , Jo! Eshte nje sietem i tere fajtori, i ngritur piramide, prej mentalitetit qeverrises te PD-se, te quajtur  Sali Ram Berisha !

 

korrupsioni është si mariana. ai duhet legalizuar. dy të tretat e botës e përdorin.

kurioz jam të di cila është një e treta

Problemi eshte qe rritja ekonomike e papritur ka krijuar mundesira te reja per korrupsion. Ky eshte nje problem, por problem per te cilat shtetet e tjera do ishin xheloz.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).