INSTAT ka përfunduar përpunimin e të dhënave të mbledhura nga censusi dhe pritet të deklarojë rezultatet më datë 13 dhjetor.

 Top-Channel nga burime diplomatike në Tiranë, ka mundur të sigurojë përfundimet e Censusit 2011, për dy prej aspekteve të më rëndësishme të tij, që janë kombësia dhe feja.


Pyetjes në formularin e censusit që lidhet me kombësinë i janë përgjigjur si shqiptarë 83% e të pyeturve. Një e dhënë tjetër interesante lidhet edhe me numrin e minoritetit grek në Shqipëri, për të cilin ka patur debate të vazhdueshme.

0.87% është numri i atyre që e kanë deklaruar kombësinë si greke, ndërsa 0.2% janë deklaruar me kombësi maqedonase.

Të dhënat për besimin fetar të shqiptarëve të mbledhura nga Censusi tregojnë se 57.12% janë deklaruar si myslimanë, 10.11% katolikë, ndërsa 6.8% ortodoksë. Ateistë janë deklaruar 2.52%, bektashinj 2.11%, ndërsa evangjelistë 0.11%.

Rezultatet e Censusit, që lidhen me kombësinë pritet të prodhojnë debate të forta, veçanërisht nga shoqatat e minoritetit grek, të cilat janë shprehur kundër Censusit dhe kanë ndërmarrë një regjistrim të tyrin të minoritarëve në jug të vendit.

Një tjetër shifër që bie në sy është ajo e komuniteteve fetare, më saktë atij të krishter, ku për herë të parë zyrtarisht bashkësia katolike sipas shifrave të Censusit është më e madhe se ajo ortodokse.

Disa javë më parë INSTAT publikoi disa të dhëna paraprake nga ku rezultonte se popullsia e Shqipërisë është 2.831.741 banorë. Ndërkohë që numri i popullsisë nga Censusi i vitit 2001 ishte 3.069.275.

Vihet re se numri i popullsisë në vitin 2011 është zvogëluar me 7.7% gjatë këtyre dhjetë vjetëve. Supozohet që shkaqet kryesore të zvogëlimit të popullsisë janë emigrimi në shkallë të gjerë dhe rënia e lindshmërisë.

Për herë të parë në historinë e censuseve të kryera në Shqipëri, popullsia e cila jeton në zonat urbane është më e madhe se ajo në zonat rurale. Kështu, 53.7% e popullsisë jeton në zonat urbane dhe 46.3% në zonat rurale.

Censusi 2011 në Shqipëri është i 11-ti në historinë e censuseve të kryera në vendin tonë. Ai është pjesë e censuseve të planifikuara nga UNECE/Eurostat në të gjithë botën.

Kombësia:
Shqiptarë 83%
Grekë 0.87%
Romë 0.3%
Aromunë 0.3%
Maqedonas 0.2%
Egjiptianë 0.12%
Malazezë 0.01%
Të tjerë 0.1%
Nuk u përgjigjën 14.07%

Feja:
Myslimanë 57.12%
Katolikë 10.11%
Ortodoksë 6.8%
Bektashijn 2.11%
Evangjelistë 0.11%
Të krishterë të tjerë 0.1%
Ateistë 2.52%
Besimtarë të pa karakterizuar 5.53%
Besime të ndryshme 0.2%
Nuk u përgjigjën 13.89%

 

187 Komente

1.03% Greke ne rast se ata qe nuk u pergjigen kishin te njejta statistika me ata qe u pergjigjen. Akoma me shume ne rast se konsideron faktin qe me shume Grek sesa Shqiptar vendosen te mos pergjigjeshin. Akoma me shume ne rast se konsideron se emigracioni ka prekur me shume komunitetin grek sesa ate shqiptar.

shume nga ata qe nuk jane pergjigjur per kombesine nuk jane greke, por rom dhe dhe 'egjiptiane" ...e vura ne thonjza spse nuk jane egjiptiane

edhe njehere..smiley

Grekë 0.87%

do na merzitet Bollanua me Dulen..smiley

 

p.s  faleminderit adminit te turnit!smiley

Me kete llogjik per shembull... dhe njehere:

Shqiptar vetem 84%.

 

Pra, shtet multi-etnik.

84% shqiptare.

Ku shteti multietnik?

Minoritet s'bejne as 2% te gjitha bashke.

E kisha me tallje. Lexo komentin e pare timin, dhe me keto statistika, nje numer si 3% Grek (numer te cilen une e besoj, si nga Jugu dhe si nga familje shqiptare ku pjesetar jane martuar me minoritar) nuk eshte jashte normales...

Ato jane hamendesime pa vlere.  Se familja jote ka njerez se jane martuar me minoritare nuk do te thote se jep ndonje aftesi per te folur per statistikat e minoritetit grek.  Realiteti ama eshte se minoriteti grek s'eshte as 25000 vete, nje numer i paperfillshem.

Ashtu eshte, deri dje nuk i besoje asgje censusit. Ne dore te Berishes. Sonte qe ti jep informacion qe te pelqen, i jep bekimin. Nejse... dhe me censusin, sic theme te komenti i pare, i bie qe numri i grekeve te jete me shume se 1%, dhe kur konsideron faktin qe Greket kane me shume arsye se shqiptaret te mos pergjigjen, atehere % eshte me e lart.

 

Flet gjepura, se s'kam thene qe s'i besoj asgje censusit.

Me censusin, greket jane 0.87% dhe ky pohimi se greket kane me shume arsye te mos pergjigjen eshte absurd teresisht.

Leximi jote eshte shume tekstual. Perdor dhe pjesen konceptuale te trurit.

Numri i te papergjigjurve rrit popullsine e te gjitheve, ka me shume shqiptar se 83% dhe me shume grek se .87! Shpresoj se kaq kuptohet, apo jo? Apo mos valle beson se vetem 83% jane shqiptar. Ne rast se mendon se ka me shume shqiptar se 83%, atehere automatikisht duhet te pranosh se ka me shume Grek se 0.87%. Kjo nuk eshte dicka konspirative, eshte llogjik dhe statistik elementare.

Propozimi i dyte, qe Greket kane me shume arsye te mos pergjigjen eshte pa evidenc direkte nga censusi. Te pakten per aq informacion sa tregohet ketu. Nje arsyetim i thjesht ama tregon qe minoritetet kane me shume arsye sesa shumica te mos pergjigjen. Nje nga arsyet, njerez si puna jote, por qe jetojn ne shqiperi.

Pastaj, hidhi dhe nje sy se cfare theme per Gjirokasten... mos harro qe shume nga ata qe jane larguar, jane larguar vetem ne Greqi, dhe mbajne akoma toke + biznese ne shqiperi, dhe kthehen shpesh, dhe me e rendesishmja, jane me shume qytetare te atij shteti nga cfare jane une apo ti.

Pjesen konceptuale une e perdor duke pare shifrat nga censuse te tjera dhe duke bere krahasime.

Nga censusi i fundit ku kemi te dhena per perberjen etnike te Shqiperise, shqiptaret dalin  95% dhe greket afro 3%.  Pra mbi keto dy te dhenat i bie qe te pakten, te pakten 12% nga ata qe s'jane deklaruar per kombesi jane shqiptare.  Pra maksimumi maksimumi ngelen 2% te padeklaruar per te gjitha minoritet e tjera bashke.  Sigurisht qe ky 2% nuk i mund t'iu perkasi vetem grekeve, e biles nga aq te dhena sa kam une qe minoritaret greke te Dropullit, Vurgut e Pogonit kane emigruar ne mase te madhe drejt Greqise mbas 90-tes dhe ne Shqiperi ose s'kthehen fare ose thjesht per ndonje vizite ne behar.  Pra mbi keto te dhena edhe me te padeklaruarit minoriteti grek s'i kalon as 1.5%, maksimumi 2%.

Cili eshte arsyetimi i thjeshte qe minoritetet kane me shume arsye te mos pergjigjen? Leji keto gjepurat ad hominem, se une kurre s'kam thene ndonje gje qe te japi mendimin se une qekam kunder deklarimit te minoriteteve mbi etnine e tyre.

Po te jete per eksperience personale, une e njoh me mire minoritetin grek se ty sepse jam me origjine, kam lindur e kam jetuar ne nje vendbanim perballe krahines se Dropullit (krahina kryesore e minoritetit grek), dhe ku kishte shume dropullite te transferuar aty nga regjimi per nje arsye a tjeter.  Asnjehere greket e dropullit nuk eshte degjuar qe ata te jene vene ne ndonje presion asimilues nga shqiptaret per tu shqiptarizuar apo per tu identifikuar si dicka tjeter se perkatesia e tyre etnike.  

koncept i drejte.

Ke pakez ndihme nga mua tek komenti i pare, ske pse te vesh tek 1.5-2% (nga 2900000, 44-58,000) per popullsinie greke, 1.03% eshte tamam.

Me behet qejfi qe minimumi levize nga 0.87%...

Se per vetedeklarimin, e dime qe ekziston (14%) dhe ka tre mundesi: 1) Shqiptaret kane turp, 2) Shqiptaret kane aq turp sa minoritetet, 3) Minoritetet kane me shume turp shqiptaret.

Evidenca nga ky census nuk kemi, interesante eshte fakti qe evidenca me e fort ne raste te tilla mund te qe nje renie e papritur te popullsise minoritare smiley, por nejse, zakonisht, ne shumicen e rasteve te ngjashme ne bote, jane minoritaret ata qe tregojn me shume turp. Rralle dalin censuse etnike, dhe qeveria thote, holy shit, i berem gabim dhe nxorrem me shume minoritar nga cjane.

Gjithashtu lexo mire sec shkruajta per 3%; nuk thashe qe jane 3% grek, por me "zhurmen" qe ky census la, si dhe me mundesite per gabime metodologjike, 3% nuk eshte jashte lojes/normales. Per ti, maksimumi eshte 2%... mire une mund te jetoj me aq, dhe e kuptoj shifren 2% se Greket emigruan me shume. 3% per mua nuk qe ligj, thjesht nje numer qe nuk e shikoja si jashte lojes...

 

Nga e nxorre shifren 1.03%?  Qe leviza nga 0.87% eshte thjesht qe hamendesim i edukuar bazuar ne shifrat qe njoh, por une mund te jeme teresisht gabim dhe ata te padeklaruarit per kombesine e tyre mund te jene te gjithe shqiptare dhe greket mbeten nden 1% athere.

Gabohesh kur thua qe ka tre mundesi per punen e vetedeklarimit.  Ka nje mori arsyesh pse njerzit nuk kane deklaruar kombesine.

Une nuk e di c'dmth kjo zakonisht kane turp minoritetet, por me ngjan si shpikje e rradhe nga ana jote.  Une ta dhashe kontekstin historik te minoritet grek ne Shqiperi, dhe me aq sa dime s'ka pasur ndonje ndonje tendence asimiluese, shtypese, diskriminuese, spastruese ndaj ketij minoriteti qe keta te kene turp a frike a droje qe mos te deklarojne kombesine e tyre.

Seriozisht, ti nuk kupton apo ben sikur nuk kupton?

 

Turp eshte figure of speech...

Nje % nuk eshte deklaruar.

Tre mundesi:

1) % e padeklaruar ka te njejta statistika me % e deklaruar. Pra, ke 10 trasta me molle, 9 te hapura i te pahapur. 9 trastat e hapura kane 9 te bardha e nje te kuqe. Ne rast se trasta e pahapur eshte njesoj, atehere jemi tek pika nje. Ne rast se ky eshte realiteti, i bie qe 97.76% e popullsise te jene shqiptar, dhe 1.03% Grek

2) Tek % e padeklaruar, % e shqiptareve eshte me e larte sesa eshte % e shqiptareve tek lista e deklaruar.. Kete gje une e shkruajta qe shqiptaret kane turp dhe nuk deklarohen. Numri i bie ketu te jete mbi 97.76% shqiptar.

3) Tek % e padeklaruar, % shqiptareve eshte me e vogel sesa % e shqiptareve tek lista e deklaruar, pra % e minoritareve eshte me e lart se tek lista e deklaruar. Kjo gje une besoj se eshte shembull ne shumicen e botes. Kjo do te thote se me pak se 97.76% eshte popullsi shqiptare.

Nejse, censusi duket komplet m*t, se kur i shton te gjitha %, numri del 97.07%.

mir belul mir, por keta jane greke me tapi, jo si ishin nje here nje kohe, vetem me lopate ne krah edhe me kuti boje ne maje te kokes ne vend te shkalles... smiley

nuk me duket shqetesuese petlla..  pastaj ata nuk do rrinin gjithe jeten me lopate ne krah..smiley   nuk ka gje jo..  rendesi ka  qe ne qitape , sidomos ato te Evropit, te shkruhen te dhenat  dhe  numrat ashtu sic jane!   as me shume e as me pak..smiley

Lesh, lesh. Më iku batuta mua se deshe zotrote "të drejtën e autorit".

Ne e dinim për djalë të mirë, po ai qenka një pizeveng që s'e ka shokun. 

he mo ti, se cpo thoshe, (nuk e kapa dot te gjithe) : ''kur ishim ne ne Dardanele..., a te kinostudjua..smiley

 

p,s  te drejten e autorit te ''historia e Kljadit''.smiley e mesova.

Në kohën e hershme të Kinostudios pyetën një shkodran:

Sa veta bëheni në shtëpi?

Besa, boll. Un, gruja dhe Rikard Ljarja. 

P.S. I kërkoj falje z.Rikard Ljarja që e përdora në këtë krahasim kaq të padenjë. Thjesht gjeta rastin të them një humor të këndshëm shkodran.

p.p.s. Atë batutën nuk e gjete dot se është teatër. Po të ndihmoj, skena: Plazh, Koha: Shi, Atmosfera: Humor. smiley

ta pime nje kafe profesor?

Dje dinja unë?? Sot nuk di.

p.s. Belul: Ushtarët e tu fluturuan. U pagëzuan me emra të tjerë*. Unë kam plot ushtarë 1.80. Prish punë se nuk janë kontër?

*Shumë i keq Kadareje këtu. Papapa, zeher.

e dija kete me Rikard Ljarjen..smiley

 

shiu, plazhi... ehh,  ishte terren i veshtire..binte vazhdimisht shi..,tha  (Alberismiley)

p.s   per batuten, te jem i sinqerte, me vajti mendja te ''hije qe mbeten pas''.. ke parasysh kur iku shoku (djal i mire) Ndricim Xhepes  nga shtepia..     shok i thua ketij, tha.. e dinim per djale te mire etj etj..   po edhe teto Ollga e thote (per Tirken)  dukej djal i mire..

I besoj 99% censusit. Vetem mendoj se ortodokseve dhe katolikeve ju kane shtuar 5 %. Ju duhen per ne europesmiley shaka shaka mos me sulmoni. Persa i perket kombesise eshte 100% i drejte mendoj une. Kur ardhen ne shtepine time prinderit dhe motra u deklaruan ortodokse, une ateist normalisht. Persa i perket kombesise u bera pishman qe nuk jam ne ate 14 % e pa pergjigje, sepse dote thote qe ata 14 % jane qytetare te universit dhe kjo me pelqensmiley, u deklaruam shqipetare qe te 4.

(perseritje)

Te papergjegjshmit do hapin pune se do te perdoren nga grupe te ndryshme. 

Edhe nje brez dhe muslimanet dilkan pakice.

myslimanet jane 80 %  po te futesh dhe ata pa pergjigje (flas nga origjina).. censusi eshte shume real mendoj une.. thjesht ju kane hequr myslimanve nje 5 % ( nga 85 ne 80) dhe ja kane dhene 3% katolikve dhe 2 % ortodokseve, une nuk mendoj se ortodokset jane me shume se 5 % sot, para 20 vitesh ishin 15-20% por emigruan te gjithe, sidomos ne shba kanada dhe greqi.

eshte e pamundur te jene 80% myslimanet. komplet e pamundur. ka shume ortodokse

eshte shume  e mundur sepse censusi i fundit eshte bere ne kohen e xhaxhit 89, ka kaluar nje gjenerate dhe te krishteret kryesisht nuk bejne me shume se 1 ose 2 femije.. muslimanet jane me pjelloresmiley

smiley nuk duhet me lujt me librat e shejt jo, sado i madh tundimi.

smiley

Më përshkruaj një "musliman" shqiptarë dhe një musliman tradicional që vërtet do të quhej musliman? Mbasi njohë një përqindje shumë të madhe "muslimanësh" shqiptarë që konsumojnë mish derri e pije alkolike e të tjera aktivitete që bien ndesh fund e krye me doktrinën islame.Përqindja  e sakt e muslimanve me kuptimin e plot të fjalës është a s'është te 8-10 %. Të tjerët janë musliman për inerci dhe në të shumtën e rasteve nga injoranca mbi perceptimin e besimit dhe fes.

Godo,

Cpune ka pershkrimi ketu kur dikush deklaron fene e tij?

Censusi nuk pyet a ben kryq apo falesh!

Mbasi nuk e kanë iden se çfar është të qenurit besimtar i një feje. As e kanë iden s se çfar shkruhet në kuran. Pra janë thjeshtë për inerci. Këta thjeshtë besojnë në ekzistencën e zotit pa ndjekur rregullat e njërës apo tjetrës fe. Në këtë rast deklarimi i duhur është Agnostik.

Nga origjina (para se te shpikej feja) te gjithe jane ateiste. Per sa i perket myslimaneve, me sa mbaj mend nje nga kushtet e te qenit mysliman eshte te mos fshehesh fene. Prandaj automatikisht ata qe s'e shprehin s'jane myslimane te vertete. Dhe nese ke emrin Muhamet apo Myslym s'te ben automatikisht mysliman. 

I bie qe gati 14% besojne tek Aleanca Kuqezi?

Shume vota. smiley

Ortodokse vetem 6%!!! Kam pershtypjen se shume ortodokse nuk duan te shprehen te tille prej Janullatosit ne krye te kishes dhe prej hordhive greke me ortodokset ne Shqiperi.

Instinkti im i pare eshte qe muslimanet jane me hezitant dhe pastaj ortodokset. Muslimanet pasi feja e tyre shihet si jo e zhvilluar, jo-evropiane, etc...

PS, lexo Ronin per shembull me siper... ose Noshon me poshte.

e vertete mund te jete dhe kjo

une osh jam mysliman (dmth, stergjyshi im ka emer mysliman, se gjyshi tallte lesht me hoxhen kur kendonte) dhe s'e deklarova fene sepse dhe nuk besoj

nusja s'ishte ne shtepi, dhe e plotesova une formularin per te

ajo eshte ortodokse dhe ia deklarova

pse je mysliman ti mer..ne xhami s'ke shku asiher, gjyshin e paske pas ateist komunist. 

hahaha, prej gjyshit kam mesuar anglishten qe heret. Shkova me cunat tek keta amerikanet e pare qe erdhen ne vitet 1990-1992, qe ofronin per te mesuar anglisht e kendonin kenge me kitare per Jezusin, na jepnin tullumbace, bilbila (isha 10 vjec). Gjyshi s'e pati problem, se donte te mesoja anglisht, por kur erdha ne shtepi e po i tregoja se me folen per Zotin, e qe dhia na paskesh mbetur pa hipur te varka e Noas, u nxeh: "Ku rri ky Zoti, ku jeton?", me tha. "Ne qiell", i thashe une. "Po ca ha ai atje, mut ha?", me tha gjithe nerva. Haha, s'e kisha degjuar ndonjehere te fliste ashtu. U nxeh aq shume sa  i tha plakes qe do te me paguante nje kurs anglishteje, vetem qe te mos shkoja me atje smiley. Dhe keshtu hyra ne kursin e pare te anglishtes smiley

gjysh persmari

Une u cudita. Une njoh shume ortodokse. njoh shume njerez nga lushnja, e te gjithe ortodokse. Edhe nga Elbasani ka shume ortodokse, arumune dhe elbasanllinj te vjeter. Po ashtu nga Fieri e Korca njoh shume ortodokse. Me duket shume e cuditshme. Prisja me shume. Po te shoh te njohurit e mi ne FB, mund te them qe 40-50% jane ortodokse.

Mire do te ishte te behej nje sondazh te peshku per kureshtje.

Po te dukemi shume se jemi te zgjuar ne kauret dhe na shikon kudosmiley po realisht nuk jane shume

Ke edhe zona te tjera si Korca apo Gjirokastra ku gjithmone kam menduar se ortodokset kane qene ne mazhorence ne krahasim me fete e tjera. Mbase edhe emigracioni masiv drejt Greqise ne keto treva ka bere qe shume ortodokse te kene emigruar drejt Greqise keto 10 vjet.

Shume konfuz ky census.

ne vitin 1913, rezultati i nje censusi francez te paguar nga greket per zonen e jugut tregonte se ne qarkun e sotem te korces myslimane ishin 50% dhe ortodokse ishin 50%.. por sot ortodokset max mendoj une jane 20%..

Ne 2011, Gjirokastra kishte 90,000 persona. Ne 1991 kishte 150,000. Pjese e 60,000 vajti ne Tirane, por shumica jashte vendit. Humbja eshte akoma me e madhe kur konsideron rritjen normale te popullsise. Pra te mos kishte emigracion, Gjirokasta sonte do qe tek 180-190,000 por eshte tek 90,000.

Besoj se ortodokset dhe greket emigruan me shume se fete e tjera.

Nuk do thoshja ama qe Gjirokasta historikisht ka qene ortodokse. Arsyeja kryesore, te pakten per qytetin, eshte prezenca e madhe e lagjeve/toponimeve muslimane. Ndryshe per shembull nga Dropulli ku toponime ortodokse dominojn.

jo une fola vetem per korcen gjirakastra edhe ne 1913 si qark myslimanet ishin te pakten 2/3

lesh o idiot, lesh

oo .. ku jon 80% myslimonat mer.. bai bai mr. ozul

simas censusit duhet me dal me vrap nga lidhja myslimone ku na futi kopuku. ene grekt qekan n'gerqi,ene katalikt n'itali.me mir kshu.jom kurioz a   do ti mori per t'sakta CIA kto t'dhenasmiley

djali im, ne klase te dyte, kishte 1 liste emerore te klases ne shtepi. e mora dhe po beja "llogaritjet" bazuar tek mbiemrat dhe me dilnin me hamendjet e mia, diku te gjysma ortodokse, 1-2 katolike dhe pjesa tjeter myslimane. gjithmone, nga mbiemrat

Statistikat fetare jane te kota ne pjesen derrmuese te tyre duke ditur se shqiptaret e deklarojne fene si mbas nje pereceptimi te trashegimit te identitetit fetar te familjes, e jo si mbas besimit dhe praktikes tyre personale kur pjesa derrmuese s'jane aspak fetare.

Po ta deklarojne sipas besimit, te garantoj qe 85% e me shume dalin agnostike, por problemi eshte qe s'e njohin si fjale e s'e dine c'do te thote. Qeveria duhej te kishte bere nje fushate e t'i informonte njerezit se c'do te thote te jesh mysliman, katolik dhe agnostik.

Nuk paska serbe ne kete census?

Atehere perse flitet per minoritet serb?

po ca  lesh serbesh.. jane nja 2 fshatra, dmth te paperfillshem, kaq.. te tjeret pasta sipas interesit.. njehere thone jemi serbe, njehere malazes.    eshte njolloj si maqedonasit..   jemi maqedonas , thoshin der dje,,, kur u fut Bullgaria  ne BE,  per tre mare ndonje pasaporte bullgare, papritur  na dolen bullgare..smiley

E po kokelopa ne viziten e tij qe beri ne Serbi ne mars te 2010-tes si minsiter i jashtem, duke ndjekur qendrimet dhe axhenden e vellait tij te vogel Jeremic na nxorri minoritet serb ne Shqiperi.

+1..Laprakse .vetem ne se ma pranon nje shtese qe tani me krenarine qe na dhane se rrjedhim nga Mbreterit ILIRE duhen ndryshu dhe emrat !

Po pse u tremb Gjembi nga mua se mora vesh smiley Duhet me patjeter te mos kete Ateiste me shume ? Me perfundimet e Religjionit qe i perkasin maten vetem Sqeperit e Skocise ne dallim me Sqeperit e Vucidolit jo Popullsite me Censuset e te cilave Fryjne Petrat e Hunjte ata te BE .

Ndryshimet religjioze ne keto Kohe jane aq te shpeshta e marramendese sa Dhenia e Pashaportave nga Sali ham Humi nuk e pasqyron dot nga Viti ne Vit e jo me nga 1990 ku  99. 999999 % smiley si ne zgjedhje ishin Ateiste !

 

Po pse u tremb Gjembi nga mua se mora vesh

Me shihke edhe ne endrra e vegime? smileysmiley

flm per permendjen, po une ca hy te komenti qe ke bere? apo spo e kap une?

Ajo zhurma mos e deklaroni kombesine dhe fene rezultoi shume shume negative. Tani ky 14% i padeklaruar mund te perdoret nga kushdo sipas interesave te tyre. Nje 5% ishte normal, po 14% eshte rezultat i zhurmes se madhe qe u be.

me sa di un, ky censusi ka pas sponsorizim nga BE dhe jane thirrur disa specialiste shqiptare qe merren me keto pune jashte shqiperise.

Nuk besoj se 14% jane te padeklaruar.AKZ nje nje prononcim te saj pas regjistrimit nxirrte 29 mije vete qe nuk deklaruan kombesine dhe fene.

Besoj se numuri i te padeklaruarve eshte me i vogel.

Censusi eshte real 100%. une ju kupoj ju qe shkruani nga jashte qe nuk e besoni se kini vite ndoshta qe kini ikur dhe ne keto 20 vjet kane ndryshuar shume gjera ne shqiperi.. Kurse keta qe jetojen ketu ne shqiperi dhe po cuditen ( gjoja) me censusin jane Spahinj... Prandaj nuk e deshte niku censusin se do nxirte te verteten ne shqiperi dhe i dhiteshe programi.

Ca thote ky karagjozi? Ma perkthen dot njeri?

Tempizem perfekt.

Bektashinj 2. 11%? Ateiste 2.52%? sa shakaxhinj qe jane.Mua me duken te dhena te fabrikuara nga instat. Mua me sollen formularin ne shtepi dhe nuk erdhen perseri per te bere intervisten. Ai 15% a mbase me shume eshte pikerisht grupi qe nuk ka marre pjese ne census.

keto jane karagjozlleqe saliste.

ne shqiperi jane 97% shqiptare. 3%-i i ngelur jane arixhinjte ,greket dhe  evgjitet.

sa per fene te pakten sipas origjines jane 70% myslimane,20%rtodokse dhe 10 %katolike.ne emigracion kane ikur te gjithe,pavaresisht fese.

kush ishte ai besonte se gjirokastra kishte shumice ortodokse?smileyse ne gusmar,picar ,lazarat dhe libohove nuk kendon janulla! le me ne qytet te gjirokastes qe as per sherbetore nuk i pranonin.

shqiperia eshte shteti me i paster kombetarisht ne bote sepse rrethohet vetem nga shqiptare.

po sala ca kombesie kishte,ate te gruas??!!smiley

Ja, ta them une. Gjithe gjirokastritet qe njoh, jane ortodokse. Dhe ata qe jane myslimane, e thajne greqishten dhe jane pagezuar, e madje jane bere me nun deri ne qipro. Une vetem enverin njoh gjirokastrit mysliman. Po ashtu dhe me lushnjen. Kam pasur 10-15 vete nga lushnja ne klase ne gjimnaz, vetem nje ishte ortodoks. Ne shkolle te larte s'kam njohur nga lushnja e nga permeti qe te mos jene ortodokse. Po ashtu dhe nga Korca. Vetem nese ortodokset jane te vetmit qe futen neper shkolla, se s'ka shpjegim tjeter. 

po edhe ti bazohesh nga emrat/mbiemrat , apo edhe nga  origjina familjare e tyre qe del ne konkluzionin se keta jane ortodoks.  Ok, mbase eshte keshtu.. por puna eshte si e deklaruan veten keta ne census?  sepse mund te jene ortodoks, ne baze te origjines,  por nuk e praktikojne ate,  apo jane ateist etj etj..

 

edhe shembulli qe jep  vet per Enver Hoxhen mysliman,  te kundershton.. jo, Enveri ishte  komunist, dmth ateist..smiley   si tha: ''ehu,  cudira bente vetem shen Kozmai... po ne jemi marksiste, jemi ateiste, nuk bejme cudira ne!smiley

smiley

Po ky eshte problemi. Qe 90% e shqiptareve s'e praktikojne fene, e prape pelqejne qe zyrtarisht te shprehen si pjese e njeres fe, per shkak te tradites familjare. Kujtojne se lind me fene. Me e bukura eshte se pagezohen kot per qejf, e prape thone qe jane myslimane, ose gjera te tilla. Shqiptaret as qe e kane idene e fese. Jemi i vetmi popull ne bote qe kemi qene ateist per disa dekada. 

Ndoshta e ka per ata qe shkuan ne Greqi per buken e gojes dhe nga Luan e bene Leonidas, ose nga Sefer ne Sotiris.

Jo mor jo, e kam per ata qe vijne me shkolle ne Tirane. Ata qe kane ikur per "buken e gojes" jane me qindra mijera, po qe per te pyetur. Cfare mund te dish ti ne Amerike, apo te tjeret qe kane emigruar, se si jane shqiptaret ketu?

o shoku ,keto qe thua ti shpjegohen vetem po te jesh 18-20 vjec ,te kesh patur idhull lubonjen,dhe qyteti me i larget ku ke qene te jete rrogozhina!

 

te thashe, bazohem ne ato qe kam takuar ne shkolle

nese myslimanet nga keto zona nuk shkojne ne shkolle, tjeter pune

Plako kunati im gjirokastrit mysliman dentist .  Edhe gjithe fisin i ka me shkolle , ka pas xhaxhallare nga kryetar bashkish deri doktore .Gjithmone thot greke nuk ka ne qytet dhe ato greke qe jan ne fshat I Kane shtepite ne rrenxe te malit se nuk I linte beu ku kishin ardhe te punonin ti zinin token me shpite e tyre.

Kush foli per greke? Po flas per gjirokastrite shqiptare por ortodokse, dhe qe e dine greqishten sic dime en te tjeret italishten.

Une personalisht ca ortodksish kam taku nga gjirokastra te gjithe me Kane thene qe jan greke. Po Kjo eshte experienca ime personale . 

Sali Protopapa, kur i ke pyetur keta ortodokset qe te thone se jane greke, tani ne keto vite apo ne kohen e socializmit. Se tani edhe myslimanet e jugut, po thone qe jemi greke, per nje leje-qendrimi. Ke plot tani qeklarohen edhe amerikane, vetem per letra e para. Eshte nje çmenduri kolektive. 

Hahah ke te drejte. Njof nje jani ktu qe sillet si puro grek nga ato tipat qe bejne gjoja Sikur Mezi flasin shqip , nejse emrin tamam e ka klodjan dhe ishte libohovit( me ca me thane libohova nuk jan as ortodoks lene grek ska fare lol smiley

smiley Bravo Shqiperia, numer 1 ne pasterti kombetare...

Edhe ti ma quan veten shqiptar i vjeter? smiley

Resku yt, nje duhet fal ne dite.

Census me te futme. Po ta kishin fut Shqiptarine si perzgjedhje ke fete, vetem kleri*4 dilte relixhioz.

Thoni ç'të doni po ua dhjeu Sala. 

Do bëjmë census!

Jooo, se ti do shtosh popullsinë greke dhe serbe. Jooo se do shtosh myslimanët. (dhe e bukura është që nuk ishte çudi ta bënte).

Do bëjmë census!

Jooo, mos deklaroni kombësinë.

U bë censusi.

Joo, është mashtrim, është shtrembëruar e vërtetaa! Ja prandaj nuk i nxjerr ai, se ka frikë se do i dalë gënjeshtra.

Ok, na përqindjet 83% shqiptarë + 14% të padeklaruar (këta i ke të gjithë shqiptarë se nuk ka grek të mos deklarohet grek)...dhe hë rrini si m... nashti. Kështu hakçe hakçe 83 dhe 14= 97% Edhe më ultranacionalistët nuk e ëndërrojnë këtë shifër.

Censusi duke thënë të vërtetën në mënyrë karagjoze i ka diskretituar shifrat reale. 

 

smiley

Ky census tregoi reailisht ate qe une kam thene gjithmone ne komente.. qe ne shqiperi nuk egziston ndonje fenomen qe mund te pengoje pseudo ceshtjen kombetare.. Mua personalisht ardhen me pyeten dhe e bene mire punen ata djemte e censusit.. nuk kam ndonje arsye  ose te kem degjuar nga te tjere per manipulime apo paregullsi te censusit..skam perse ti kritikoj te dhenat e ketij censusi..

 

Besimtarë të pa karakterizuar 5.53%
Besime të ndryshme 0.2%
Nuk u përgjigjën 13.89%

dmth 20% jane te papercaktuar.E si mund te merren seriozisht te dhenat mbi strukturen e besimeve? pfff

po perse nuk mund te merren?? ata 5.5%  te pa percaktuar besojne ne zoti por nuk identifikohen ne ndonje fe.. une u deklarova ateist dhe jam ne ata 2.1 %

Kurse mua më dhemb shumë ajo "57%". Shumë shqetësuese, jo për atë që përfaqëson, por për atë që mund të përdoret. 

Atij 57% mysliman nuk ke cfare i ben. Ja ta paksonin 10%, duke rritur katoliket dhe orthodoksit, prape Bushi Ri vend mysliman do na quante smiley

Sipas deftereve, ne prag te shpalljes se pavaresise dhe me tej ne kohen e Zogollit, katoliket ishin 10%. Po pas  nje shekulli, keta as u firuan e as u shtuan?Kaq te konservuar keta? Mire qe nuk u shtuan, po infeksionin ateist nuk e moren hiq fare keta? 

 

Katolikët kanë identitet të fortë fetar. Po ashtu ortodoksët. Myslimanët kanë identitet të fortë fetar në zonat në kufi me serbët dhe grekët (dmth kishin çamët kur ishin në Çamëri).

Kurse bektashinjtë kanë identitetin "më të dobët" fetar. Madje, kam njohur besimtarë (po besimtarë tamam) bektashinj që ishin shumë pro ateizmit të  detyruar të Enverit. Dhe e mbronin me Argumenta. Dhe flas për vitet e para të '90 kur ishte kulmi i anti-ateizmit. 

Dhe tek ai 57% ka edhe një pjesë bektashinj, sepse bektashinjtë e quajnë veten myslimanë.

Pse me vones keto rezultate, e shpjegon njeri ?

kemi administarte publike puntore, si bletet jane ata te instatitsmiley

Që censusi të diskretitohej që para se të dilte. 

Keshtu me vonese dhe prape disa nuk po e besojne.

Shqipëria Dixhitale është një nga objektivat madhorë të qeverisë shqiptare.

Berisha dhe interenti 

________

Simbas fjalime te Kryeministrit per Dixhitalizmin e Shqiperise  kjo vonese kaq e madhe, nuk duhet te kishe ndodhur ! smiley  Shume shume 4- 5 dite duhet te kishin perfunduar.smiley 

 

 

Nuk pretendoj se e njoh strukturen fetare ne Shqiperi,por, keto shifra jane akoma me skandaloze se ato te Kosoves ku rezultonte se,Prizreni kishte me shume banore se Prishtina 

Nga nje llogari e thjeshte del qe , Shqiperia paska me pak se 60.000 bektashinje,packa qe jane 173 teqe dhe qindra tyrbe tjera.Ose me mire,numri i bektashinjeve te Shqiperise qenka me i vogel se numri i bektashinjeve ne Gjakove dhe Detroit.

Ju nga INSTAT-i :

I'u hongert magari i Sales librat,i'u hongert smiley

Ka plot bektashinjë që nuk e bëjnë ndarjen midis rrymave muslimane dhe thjeshtë kanë thëm musliman. E njëjtë sikur ortodoksët të thoshnin se janë të krishterë.

Ndoshta eshte bere qe te merret njehere vota e Greqise per statusin,pastaj te dilnin resultatet.

Mire

INSTAT ka përfunduar përpunimin e të dhënave të mbledhura nga censusi dhe pritet të deklarojë rezultatet më datë 13 dhjetor.

......

Top-Channel nga burime diplomatike në Tiranë

S'e ka njeri problem qe "burimet diplomatike" i paskan marre te dhenat perpara se te behen publike, dhe qe spiunokan tek Top-i?

Ku qendron problemi ketu ?

Se mos do i kerkoje llogari njeri - apo jo?

smiley

Sa i lexushem qe jam bo mer....

Epo...

po cfare burime diplomatike o gjemb,, ky gazetari nje 50 000 leksh ndonjerit atje brenda qe ti blere dhuraten dashnores per krishlindje,, dhe tak fak gazetari e justifikovi punen dhe rrogen ne top channnel edhe per kete vit

ky ''gazetari'' nuk eshte dokudo.. eshte dora vet Muhamed Veliu.. tmerri i  emigranteve shqiptare ne Angli..smiley

Ky eshte Kanani qe ka vrare me qindra vete

pse cfare ju ben?smiley

Un duhet te bej pjese tek alienet smiley  

Kaq e sigurte mos ji , mund ta kesh dhene dhe ti intervisten por mbase nuk kujtohesh smiley

Ajo rrezik ka dhene edhe voten nderkohe per vitin tjeter edhe s'e di as vete.

si ore nuk me kujtohet smiley ca me kujtove mua ti rob  qe noton ne pavetedije apo si smiley  i bie me qen tek 14%  

Po realisht do te isha deklaruar

Kombesia: Maloke

Feja: Agnostike

Pse shkruhet Maloke ne Kombesi ? Kush tha qe keta te 14 % jane te gjithe me Kreshnik Spahiun se spo me kujtohet.

Per disa mund te shkruhet edhe bllokmene brad

veriu nuk e do spahiun brad.. se jane njerez te larte dhe te ndershem ne pergjithesi.. spahiun mund ta votojne vetem lyrat qe ka prodhuar komunizmi ne 50 vjet.. ata njerez qe spiunonin komshiun se shante qumshtin.. bijte e tyre

Se mos e do Jugu , varja me mo .

Hajt Noten , bore duke ra , po shkoj e bohem tape si e premte qe osht smiley

mos pi shum ore smiley 

Deri sa te bohem tape

po jo ma shum smiley

 dhe ti sqenke keq jo sonte smiley

ca thu ore, ma clean nuk bohem, kam nje jave  semure smiley ju kam zili juve qe dilni

Oh , es tut mir leid smiley u sherofsh sa me shpejt smiley Naten.

naten.. edhe une do dilja tape do behesha po jam i semuresmiley

hajd te kalume , po e shtoj i shishe per hater ,noten ,noten.

ti po me dukesh kopjac tani mo smiley nejse shyqyr qe nuk po na propagandon mo ato idete separatiste smiley 

e thashe para teje qe isha semure.. pastaj grip neper kembe eshte, sa per provokimin tim separatist.. e kane ndare shqiperine te tjere me keq se unesmiley

un u deklarova jashtokesor po nuk m'paskan llogarit faresmiley pse kshu istati psesmiley

te ka llogaritur si jo ,je ne ata 0.1 te tjeretsmiley

qekemi shume at'her. se di sa i bi 0,1% e 2meleonshit po kshu me sy shum duket

te fundit nje dite do jene te paret

jezus krishti

smiley

po tu besoj profeteve i bje ti besoj stalinit, hitlerit,enverit, dhe se fundi naltmaidhimi-t. jo jo  nuk jan per musmiley

megjithse tek naltmadhenia edhe mund te besosh,, sepse tha para 7 vjeteve se do rinte deri ne 2017 ne pushtet sa te ishin bllokmenet ne PS.. dhe me sa po shikoj e gjetismiley

Wow shume interesante rezultati, u habita qe paska shume pak ortodokse dhe bektashinj , gjithmone kujtoja se do ishin ma shum  po ashu edhe ateiste kujtoja do ishin te pakten 20% . myslimane kujtoja do deklaroheshin ke 40% sma mori mendja do ishin aq shum. Greke e dija qe nuk ka,  po aromun prisja te ishin ma shum,, noshta ngaqe Kane komunitet te madh ne elbasan. Nejse pergjithesisht me deklarimet e etnise jam I knaq, kurse fene do kisha pas qef me shume ateiste ose si un besimtare pa fe. 

Shume veta deklarojne kot me kot fene e gjyshit. Pyetja qe duhet bere pas 10 vitesh ne censusin tjeter duhet te jete 1. Beson ne zot. 2. Po the po 2. Ne cilen fe beson.  Kshu do dalin nja 25% ateiste. Edhe ortodokse ka me shume megjithese kane emigruar. Tere lushnja fieri korca pogradeci. 5% eshte shifer me te futme. Po ashtu bektashinj jane nja 10%.  greke ska me shume se 3-4% po pjesa me e madhe e ktyre jane ne greqi. Po katolikeve pse si ndrysho kurre perqi dja. Eh jozi jozi 

"Eshte shifer me te futme" ?? Care to explain?

Me mjafton qe me keto te dhena ka operuar INSTAT, per te mos besuar tek asnjera shifer.Por...tu besosh te dhenave sipas "vetdeklarimit ne besim",te shqiptareve eshte e pakonceptushme, gjithenje per mendimin tim.Perderisa ne kete vend ka shume pake besimtare tek nje Zot, nga do tu besoj te dhenave qe shprehen ne kuadratet e formulareve te Instat, kur mua pyetsorin ma plotesuan duke hipur ne ashensor...tri koce..!
Perfaqesimi ortodoks eshte 100 per 100 jo i sakte.Jane me shume se aqe duke ju siguruar se kam shkelurt te gjitha fshatrat e ketij vendi.E njof Shqiperine cep me cep.Mbyll syte e numuroj me mendje dhe ....me dalin dyfishi i shifrave te INSTAT edhe pse u heq gjysmen si te vajtur ne emigracion.Mos valle katoliket kane patur migrim? Pun tjeter udhezimet e....Jozit a ku di une ku jane marrre udhezimet!
Te sakte mendja ime quan vetem grekerit. Bilez jane me pake se 26.0000 vete.Ne kohen e Enverit ishin gjith gjith 34.0000 dhe hic me shume
Per censuse serioze kerkohen grupe te instruktuara me seriozitetin me te madh.Jo si ato qe u moren me kete pune.por ka nje gje.Ky perfundim i nxjerrre me kalkulime tavoline, i ben te gjithe te zihen me te gjithe.Ama nuk le asnje sokak per "Shqiperi shume etnike"Se nuk mund te behet e pabemja! Po ja na u shtua dhe nje molle tjater per ...sherr

Kam pershtypjen se shumica e te ashtequajturve "myslymane" jane deklaruar si te tille vetem "sepse kane stergjyshin apo katragjyshin myslyman - te tredhur nga turku". Kam respektin me te madh per besimtaret e vertete myslymane, ata qe besojne me te vertete ne Zot dhe e praktikojne besimin me pasion e dedikim, ndersa per shume te pa fe injorante qe deklarohen si te tille vecse sepse jane injorante (ne kuptimin qe injorojne rrenjet e tyre) per te mos thene abuzues dhe perfitues, kam perbuzjen me te madhe.

Me vjen mire qe besimtaret katolike kane kaluar numrin e atyre ortodokse duke u renditur ne vendin e dyte te perqindjeve.

Me cudit perqindja e besimtareve bektashinje. Imagjinoja se kishte shume me teper se pothuajse 2% sa deklaron censusi. Besimi bektashian eshte (ne idene time) nje myslymanizem mjaft i moderuar dhe besoja e shpresoja qe Shqiperia te kishte sa me teper te tille.

Me cudit gjithashtu numri kaq i ulet i perqindjes se ateisteve, por kjo ndoshta shpjegohet me perqindjen e larte te myslymaneve, per arsyet qe shpalosa me lart.

Ndoshta censusi do te kishte bere mire qe te zbardhte edhe shifrat mbi besimtaret e kultit te Enver Hoxhes, pra te djallit, qe imagjinoj se vazhdojne te jene te shumte ne Shqiperi.

Se fundi, mungesa e te dhenave mbi "Shqiptarine - Fene e te gjithe shqiptareve (TM)", eshte me shume se skandaloze.

 

Persa i perket perqindjes se minorances greke ne Shqiperi, me duket nje numer "i ndershem". Tani i mbetet autoriteteve greke te zbardhin seriozisht perqindjen (numer me dy shifra natyrisht) te minorances shqiptare ne Greqi.

 

"Kam pershtypjen se shumica e te ashtequajturve "myslymane" jane deklaruar si te tille vetem "sepse kane stergjyshin apo katragjyshin myslyman - te tredhur nga turku". Kam respektin me te madh per besimtaret e vertete myslymane, ata qe besojne me te vertete ne Zot dhe e praktikojne besimin me pasion e dedikim, ndersa per shume te pa fe injorante qe deklarohen si te tille vecse sepse jane injorante (ne kuptimin qe injorojne rrenjet e tyre) per te mos thene abuzues dhe perfitues, kam perbuzjen me te madhe."

Katolik je ne rast se i thua atij te censusit qe "une jam katolik." Ortodoks je ne rast se thua atij te censusit "une jam ortodoks." Musliman je ne rast se i thua atij te censusit "Une jam Musliman." Keshtu ndodhi, dhe keshtu dolen numrat.

Ti tani, ama thua qe personat qe thone "jam Musliman" kan nje difekt, nuk jan musliman tamam... Pse? Per shembull cila eshte arsyeja qe ti mendon se Muslimanet kane me shume shance se Katoliket apo Ortodokset te flasin ne baz te stergjyshit? Pse thjeshte kur njeri thote "Une jam katolik," ti te mbushet mendja, kurse kur njeri thote "Une jam Muslima," ti ke dyshime. Mendja jote vete, "mos nuk je gje musliman ti, mos e the gje kete gje nga qe kishte stergjyshin?"

Ne fakt kur konsideron stereotipet per prapambetjen e fes islame nga shume njerez, instikti thote qe muslimanet ka me shume shance te mos pergjigjen sesa grupet e besimeve te tjera.

Numrat e Grekerve jane te ndershme?... dhe Shqiptari i Vjeter nuk enderronte numra te tilla. Por gjithashtu mos harro qe "zhurma" e ketij censusi nuk hedhe jashte loje numrin standard qe jipet per popullsine greke.

Jo vetem aq, por ky censusi duket si nje shaka e Top Channelit. Numrat njehere nuk vene dote deri ne 100%, ndalojn diku tek 97.07, dicka anormale per census.

 

Census pa transparence. Shifra jo te verteta, qe I vijn persembai politikes dhe gjeopolitikes europiane. Whatever pffffffff

Bredho, ndonje lajm nga elba? 

Besoj qe tendenca e shifrave ne % eshte ajo qe jep censusi , edhe pse shifrat mund te ishin me te sakta . Pse dolen shifrat tani qe po flitet per deputete +apo - ne ndonje njesi zgjedhore per aleanca etj etj smileysmiley eh ketij Berishes asgja si din b..... smiley

Katolikë 10.11%
Ortodoksë 6.8%

 

 

 

Po kjo,si? Orthodoksit tane mos ndrrune fanelle?!

Paskan ra shume shqiptaret dhe myslymanet ne Shqiperi, por qenkan shtuar qytetaret. 

Edhe prap ska shoqeri civile...

Shoqeri civile ka, por sipas menyres se vet.smiley

 20 % me pak popullsi ne vetem 20 vite (nga 3.5 miljon kaluam ne 2.8). Me keto ritme do ja 'kalojme' edhe Rusise!

Se mos shqetesohet njeri per ksi gjonash ore!

l

Mos u merzit! Vetem per shqiptar qe s'eshte keq puna neper bote. Pse kot, po e shperndajme nenshtetesine falas ne?!?smiley

Ore mire census, po une qe po te kqyr si macoku i komshiut, qe ti shetit neper vende ekzotike. smileyC'e mire te coj andej? smileyNe ketej na mbyti bora. smiley

smiley

Nga halli! ja sa te regjistrohemi si budiste (na mbyten myslymanet dhe te krishteret mo) dhe prap tek bora do kthehemi smiley

Hall ne Kamboxhia dhe Laos? Pisk e paske punensmiley

p.s. beji te fala halles.smiley

Epo te pakten shuma nuk del me teper se 100%.

Duke patur parasysh "profesionalizmin" e INSTAT-it,mjafton.

Top-Channel nga burime diplomatike në Tiranë, ka mundur të sigurojë përfundimet e Censusit 2011 ...
Burime diplomatike???

Dhe 140 komente jane bo, shumica shume serioze, sidomos me fete.

Ky gazetari duhet ta ket marr kete informacion censusi nga telefoni, ose ndonje kopjim me ngut.

Kur te dali fiks me print, me link te Instatit, dhe me link te qeverise dhe te organizatave te tjera, atehere mund te komentojme mbi te dhenat.

Kaq pak ateista hm ...

 

Greqi: Shqiptarja rreh egërsisht greken për çështje nacionale!

Nga ILIR KONTI - Fri Dec 07, 11:04 pm

   

Një incident i rëndë ka ndodhur ditën esotme në një gjimnazin në Thesproti, kur një nxënëse nga Shqipëria u përlesh egër me një nxënëse tjetër grekepër çështje nacionale!

 

Fillimisht, diskutimi filloi rreth partisë neonaziste “Agimi i Artë”, partë për të cilën nxënësja shqiptare nuk ka dhe mendimin e më të mirë, por ky mendim shqetësoi nxënësen greke e cila iu kundërvu keq, duke e kaluar diskutimin nënivel nacional dhe personal.

 

Nxënësja greke, citon webi katoci.com, filloi të ofendonte nxënësen shqiptare dhe ti tregonte asaj fukarallëkun, pabukësin dhe historinë e madhe greke etj, por shqiptarja nuk duroi kështu që mori hov dhe ia nisi me historinë e Shqipërisë, madje i tha se shteti grekë ekziston falë shqiptarëve, pasi po të mos ishin ata në 1821-in, Greqia nuk do të ekzistonte sot.

Mirëpo, debati degjeneroj në dhunë fizike, ku nxënësja shqiptare e rrëmbeu prej flokësh dhe e goditi keq, u desh ndërhyrja e disa shoqeve të tyre që situata të qetësohej./alb-observer.com/

 

Ec aty  shqi[ptarja... smiley

Jo jo Lida nuk jom fare dakort me ty!

Tani e kemi arrit ate nivel sa te mos i bejme vete pis duret me keta votuesit e Perendimit te Kalbet. Duhet me pagu hallexhinj me i rraf apo me i ..

Sinqerisht une mendoj se Greqia ka nje nevoje urgjente qe disa emigrante (te cfaredoshem) te kapin ca nga keta koke-rruarit e t'i ngulin nje hu ne ..... Vertete ekziston nje rrezik qe atyre si "respektues" te tradites greke t'u pelqeje kjo, po sidoqofte ja vlen per te treguar se nuk ua kane friken atyre vemieve.

Hedh nje budalla gurin ne lume dhe te gjithe te tjeret (me gjoja te mencurit) kridhen qe ta kapin. 

Ky Census eshte guri i radhes qe budallai yne ka hedhur ne lume. Une nuk kam ndermend te kridhem. Aq me teper qe eshte edhe ftohte. 

Nese do te isha prokuror i pergjithshem, do te nisja nje investigim per vertetesine e shifrave qe jepen dhe ju siguroj se shume njerez do te perfundonin ne heqje te lirise, kuptohet nese gjithmone nuk do te tregonin se kush i urdheroi.

Shifrat e fese Jane te verteta vetem per tirane e siper.... 

Censusi, 83.2% shqiptarë, vetëm 0.87% janë grekë
TIRANE-Publikohen të dhënat për kombësinë dhe fenë, dy prej komponentëve më të rëndësishëm e të shumëpërfolur të censusit të popullsisë. Zyrtarisht, INSTAT do të raportojë shifrat më 13 dhjetor, por burime pranë këtij institucioni ofruan paraprakisht përfundimet e anketimit.

Ndryshe nga më parë, numri i popullsisë është 2.821.977 persona. INSTAT raporton se, nga këta, janë numëruar si pjesëmarrës në census 2.800.138 persona. Sipas të dhënave, pyetjes që lidhet me kombësinë iu përgjigjën si shqiptarë 83.2%, ose 2.329.715 persona.

Shifra që bën më shumë përshtypje është ajo e minoritetit grek. Në census tregohet se vetëm 0.87% e popullsisë, ose 24.361 kanë thënë se kanë kombësi greke.
Censusi tregon një shifër tjetër prej rreth 14.07%, ose 393.979 persona nuk i janë përgjigjur pyetjes për kombësinë. Sidoqoftë, për saktësim, nga këta persona që nuk i janë përgjigjur pyetjes, 386.419 kanë treguar se flasin shqip.
Debati dhe polemikat për këtë minoritet kanë qenë të gjera që në nisje të censusit dhe pritet të vijojnë pas publikimit të rezultateve. Shoqatat përfaqësuese të këtij minoriteti kanë kundërshtuar hapur censusin dhe kanë bërë thirrje për mospjesëmarrje.

Kombësitë e tjera janë shumë pak. Sipas censusit, vetëm 1.03%, ose 20440 kanë deklaruar se janë romë, arumunë, maqedonas, egjiptianë, malazezë, dhe të tjerë… Në Shqipëri, sipas Censusit, ka 2,329,715 shtetas me kombësi shqiptare, 50,201 shtetas që deklarojnë kombësi të huaj dhe 393,979 shtetas që nuk e deklarojnë kombësinë.

(Panorama/BalkanWeb)

Sa për të sqaruar ata që filluan interpretimin e atyre 14.07% që nuk kanë deklaruar kombësinë. Ata janë mbështetësit e AK-së, dhe nga tjetër kanë deklaruar se flasin shqip. Një grek as nuk do të mbështeste AK-në e as do të deklaronte se flet shqip si gjuhë amtare.

600 mije ne Greqi, 2-300 mije ne Italia, kusuri neper bote. Ja u be 1 milion jashte.

Tjeter, 7% ortodokse dhe vetem 1% grek. Sa per te hedhur poshte teorite percarese mbi binomin ortodoks=grek. 

p.s. te fala Kreshnik Spahiu

Hunter, pa lidhje me AKZ apo Kreshnikun se nuk eshte fare problemi im. Problemi i ketyre pyetjeve ne census, ishte dhe ngelet ne rang lokal. Nuk mendonte kush se do deklaroheshin ortodokset ne Tirane, Elbasan, Fier, Berat, etj, si greke. Halli eshte se si jane raportet ne Gjirokaster, Korce, Sarande e Himare.

Ne Korce te pakten Lizandro e kishit kot ate frike,se me 1mije kthime kombesish ne 250 mije banore qe ka qarku,eshte thjesht paranoje,qe beri qe keta 249 mijet te damkoseshin nga 1 mije qe kthyen kombesine.

Heres tjeter kur flisni mos beni gjeneralizime dhe akuza,sic ja bete Genc Pollos meqe ishte ortodoks dhe ministria e tij po bente rregjistrimin dhe ai do te nxirrte pakicen greke tek 10%, se do ta pesoni si tani.

Beni mire ti kerkoni falje publike Genc Pollos per ato qe i thate dhe njerezve ne Korce e Gjirokaster.

Ata te Himares e kane ndare mendjen jane me greket,keshtu qe do apo nuk do ti me Kreshnikun nuk ja u nderroni mendjen,por edhe ajo bashki 3 mije ka nga te cilet 2500 jane ne Greqi,keshtu qe me 500 ne Himare dhe me 1mije ne Korce nuk baltoset nje popullsi e tere.

Nejse shpullen e henget nga populli,dhe shpresoj te vini mend per here tjeter.

Pra 98% e te padeklaruarve jane shqiptare qe do te thote se numri i sakte i shqiptareve eshte 97% e popullates.

frika qe vllehet do deklaroheshin si greke doli e pabazuar. 

ik kreshniko, futi i tas memelige tani 

p.s.

jam kurioz te di c'ndjejne ata te AKZ-se tani. Clirim qe ishin gabim me frikerat e veta, apo merzi qe premisa e "zanafilles" se tyre - Censusi-menyre-per-te bjerre popullin shqiptar- doli qe ishte premise e gabuar. 

Ka me shume evgjit, arixhinj dhe vllehe se sa thuhet ne census. 

Sa per te dhenat mbi fene le ti marrin ne kisha e xhamija se sa njerez I frekuentojne. Nuk besoj te kete me shume se 30perqind qe te jene besimtar te nje feje, dhe shumica patjeter jan te krishteret. 

po mire o ora,   pse e perjashtoni mundesine qe  nje  pjese  evgjiteve, vlleheve,  boshnjakeve,  grekeve etj.. te ndihen  shqiptare  e ne censeus  te jene deklaruar te tille..  eshte njelloj  asimilimi   i natyrshen  dhe normal.   keshtu ndodh kudo.

Nuk e perjashtoj fare. Madje jam I sigurte qe shumica e evgjiteve deklarohen shqiptare dhe jo egjiptiane... kurse vllehet deklarohen shqiptare sepse te tille jan. vllehet kan nje identitet etnolinguistik tjeter qe eshte nje plus identitetit kombetar shqiptar. Grek aq ka, ja cik me shum se ne census, kurse boshnjaket etj nuk llogariten fare.

E kam thene me kohe djema, qe 60% jane myslimane dhe 40% te krishtere, nga te cilet gjysma e ketyre jane jo dhe aq praktikues te fese, ku nese do te benim nje tabele, do ta dilnin edhe shum ateiste, gje qe i afrohet te vertetes. Ndersa banore te qytetit dhe fshatit, une i kisha ndare 50 me 50 afro, ku dhe ketu s'paskam gabuar. 

Ajo puna e bektashinjve me habiti, dhe kam pershtypjen se % e tyre duhet te jete me e larte. Greket po dihen, perbejne 1-2% te popullates, aromunet/vllehet aty tek 2-3-4 % por keta jane te perziere dhe nuk besoj se kane nje identitet te qarte, rumune psh, keta e kane ndjere veten me shume shqiptar se rumune, ku edhe nese paten kontakte keto vite me ambasaden rumune dhe greke, kjo ishte thjeshte per bursa, viza, per nje jete me te mire. 

Censusi, ben nje gabim kur konkludon 83% shqiptare, sepse nga 14% qe nuk jane pergjigjur, kemi po te njejten strukture ndarje afersisht, dhe shqiptare me statistika te plota dalin 95-96% . 

Pjero,

Une besoj se perkatesia fetare ne Shqiperi nuk ka levizur shume me ate te vitit 1930 - te pakten ne terren mua me duket e tille.

Gjithsesi ky census nuk eshte aspak i sakte.

Interesante ishte nje artikull ne Mapo.al kur merte parasysh figurat e INSTAT-it persa i perket ndryshimeve demografike deri ne 2008. Rezultatet ishin me te besuara; edhe pse qellimi ishte vleresimi demografik, perfshinte edhe perkatesine fetare!

Pra, po ti krahasosh figurat duket qe ky census eshte per te qeshur, dhe dihet qellimi i vertete pse u desh te dilej me keto rezultate.

 

Gaz.B  qe censusi ka gabime te vogla kjo gje u vu re, mirpo nuk jam dakort me ate qe thua se ;  ".... Une besoj se perkatesia fetare ne Shqiperi nuk ka levizur shume me ate te vitit 1930..." 

Ketu do te kundershtoja pakez, se edhe vete anketimi athere ishte jo i sakte 100% , kishte dhe ai perkufizime afrofe. Ne terren duket si 60% mysliman e 40% te krishtere, ku me shume se gjysma jane jo fetare te thekur. 

Asnje nuk ka interes te nxjerre ndonje rezultat tjeter. perse?? ato shifra jane reale. edhe persa i perket kombesise edhe persa i perket fese.. une personalisht ato shifra prisja te dilnin

Kreshnik Spahiut i ngeci sharra ne gozhde me kete budallallek qe beri.14% e popullsise qe nuk u deklaruan jane shqiptare dhe nese Niku i Spahiunjve do tu thoshte te deklaroheshin sot do te kishim 98% shqiptare dhe 2% pakica.

Teorite e Nik Spahiut dhe Lizander Saracit( per te cilin kam pasur shume respekt) se meqe Genc Pollo eshte ortodoks dhe sipas tyre ortodoks=grek,ai,pra Genci do te nxirrte perqindjen e pakices greke tek 10%.

Ja qe nuk ju doli llogaria dhe Genc Pollo nuk doli antishqiptar.

Heres tjeter kur te beni thirrje shumices qe te bojkotoje dicka,futuni ne popull dhe bisedoni me ta,pastaj arrini ne perfundime.

Nese 1mije korcare sipas Nik Spahiut kane nderruar kombesi,jane problemi i kesaj thirrjeje idiote,Niku dhe Lizandri nuk na japin qe qarku i Korces eshte gati 250 mije banore dhe keta 1 mije as ulin as ngrejne ne perqindjen e pergjitheshme.

Mire bete qe morret masa per te ndaluar kete fenomen,por te baltosesh nje qark te tere vetem se ca perfitojne nga greku,dhe me tej ka kalosh kete paranoje, ne histeri kombetare qe stigatizoi popullsine shqiptare ortodokse,eshte dilentantizem dhe ne politike dilentantizma te tilla ndeshkohen rende me vote.

Per mua Kreshnik Spahiu dhe shpura qe i vjen mbas,ka humbur cdo te drejte per te bere patriotin dhe nacionalistin me TRU.Shpresoj qe Spahiu pas kesaj fiaskoje te terhiqet dhe vendin e tij ta zere dikush tjeter qe ka TRU,se AKZ i duhet Shqiperise.

mbase jo dhe aq ne gozhde. Mund te sherbeje edhe si nje barometer per te pare ca % ka per votime

Per mua sado qe te te kete,kjo eshte nje shpulle e forte.

Tani ai ka per tu disktertituar,se as Genc Pollo nuk doli grek,as vllahet dhe ortodokset nuk u deklaruan greke.

Nje parti qe stigmatizon nje pjese popullsie,per mua ka mbaruar.

smiley

Nuk e di ku e ke lexuar qe ortodokset = Grek. Nese dikush e ka thene dicka te tille, per mendimin tim ka nevoje per ndihme profesionishtes.

po behesh zedhenes i shpfijes se radhes.

Sa here ne jave lan dhembet dhe ben seks mileti shqiptar sipas censusit? 

Femije kur te shihni keta persona, largohuni me shpejtesi dhe lajmeroni prinderit ose dike tjeter te rritur!

smiley

Hahaha un kam fiksim kur mblidhen kto te vishem si batmani dhe te futen ne mes ..... Po kshu serjoz fare smiley tufe debilash me mjekrra me callma. 

Kjo eshte nje fotografi e rralle, e nje skene qe shifet vetem ne Shqiperi. Imazhi me i admirueshem qe ka prodhuar vendi. Shume respekte.

Eshte imazh hipokrizie se pari, dhe perversiteti se dyti.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).