Roli televizionit ne shoqerine moderne eshte nje e vertete e gjithe pranuar. Televizioni sot nuk ka vetem vetem nje rol informues por edhe (de)formues. Progamet e tij nuk ofrojne vetem argetim por edhe orientim per sjelljen dhe qendrimet tona. Pa televizionin , politikanet sot do te ishin te padukshem dhe vete politika me pak e pranishme ne jetet tona. Po kaq i gjithepranuar eshte edhe fakti se sikurse media e shkruar, edhe kanalet televizive, veshtire te jene te pavarura ne nje shoqeri me politike tejet te polarizuar. Por ne peizazhin shqiptar, rreshtimi medias televizive ne llogoret e kraheve te politikes, ka nuanca dhe diferenca. Personalisht, Tv Top Channel, ne raport me politiken, me duket me i ekuilibruar, me korrekt ne percjelljen e lajmit dhe me i permbajtur ne anesine e tij editoriale.

Ndersa themeluesi i saj, i ndjeri Artan Hoxha, ka marre mirenjohje dhe vleresime ne te gjithe hapesiren etnike shqiptare per rolin e TCH ne bashkimin shpirteror te shqiptareve, ne biseda, blogje dhe rrjete sociale shpesh e me shpesh shikoj nje urretje gati patologjike per kete televizion. Per kete mase njerzish TCH eshte as me shume e as me pak: Top Qeni!

Nuk dua t'i paragjykoj ata qe kane kete mendim. Dua me shume te kuptoj. Ju si mendoni?

271 Komente

Ne manifestimin madheshtor te shqiptarise me rastin e 100 vjetorit te Pavarsise, TCH ka nje rol te jashtezakonshem. Jo vetem per shkak te percjelljes se mesazheve te politikaneve dhe te  shtrirjes gjeografike te sinjalit te tij por edhe per programacionin e gjere dhe larmine e emisioneve qe percollen kete eveniment. 

Top Ch. me pelqen

spiritus mendimi personal imi.tch meriton 5 smiley per informimin e te gjithe shqiptareve. nqs flasim per cilesine e programeve te tch,ka disa qe jane te shkelqyeshem dhe disa qe.... produkti i pergjithshem ama,eshte me i miri sot per sot ne gjithe hapesiren shqiptare,perfshire marketingun

Punon te Top-i ti? Topi dikur ka qene maja. Qe kur vdiq Tani, Topi iku per lesh, si nga ana programacionit si nga ana teknike ka rene shume. Mjafton te te permend Te dielen Shqiptare te Klanit e cila e falimentoi emisjonin E diell te Top-it. Pra eshte nderruar pllaka. Dikur ka qene Topi ne maje dhe tani eshte Klani qe e ka mbytur si nga ana teknike (Full hd) ashtu dhe nga programet e permasave te medha. Pra Topi per momentin eshte ne piken e vet me te ulet edhe per shkak se nusja Tanit nuk e menaxhon vete por ja la ne dore te tjereve. Urretje patologjike ka per te dy televizjonet biles sipas mendimit tim me shume shajne Klanin si televizion te Berishes. Per Topin thojne qe ka rene ndikimi i Rames dhe ka filluar gradualisht te kaloje ne prehrin e embel te qeverise.

Nga ana teknike, Topi ka me shume kanale HD dhe mbetet me emisionet me te shikuara, vetem big brother, portokalli dhe fiks fare. Mund te kene humbur me te dielen, por prape, kane keto tjerat. NDersa opinioni me top storyn hahen koke me koke ne varesi te te ftuarit.

Transmetimi ne HD i Top Channel eshte 'fallco' Nuk kane kaluar ne HD me sistemin e kamerave dhe as me mikserin e transmetimit. Pra teknikisht jane mbrapa Klanit. Ne digitalb eshte e vertete qe kane me shume kanale HD por se shpejti po i afrohet dhe tringu. Te dielen e kane humbur sepse e mbyllen. Opinion haet koke me koke me top story?! smiley Gjithashtu mos harro Zone e Lire mos harro kenget e shekullit, mos harro x-factor etj etj etj. Te thashe. Iku Tani iku dhe Topi. Vetem ai ja kepuste qafen atyre te stafit po te benin gabime.

Zone e lire, po, ka shume shikime. X-factor nuk ka dale me mire se the Voice. Klani ka shume emisione qe i ka mire. Opinioni ia kalon Top Story-t ne varesi te te ftuarit. Po pati Opinioni Berishen e Top story Erjon Bracen, dihet qe Opinioni do te ndiqet. Por e njejta gje vlen per Top Storyn. Varet e gjitha tek i ftuari.  Tringu eshte shume larg digitalb ne gjithcka. 

Punon te Top-i ti? 

Jo shoku, as qe kam ndonje lidhje te tille. Pyeta thjesht per te kuptuar si perceptohet ky tv, a eshte ne Top etj. etj.

S'para e ndjek TV shqiptare spiritus, keshtu qe nuk mund te jap ndonje pergjigje te mire-informuar.  Megjithate per TCH do thosha nje gje konkretisht.

Emisioni Fiks Fare - Ato dy vajzat qe kercejne me erresojne syte.  Me gjithe humorin, ceshtjet qe trajton Fiks Fare, ato dy femrat jane nje minus i madh.  

po e vertet ......bile se kuptoj rolin e tyre

eshte format berluskonian fiksi mondasmiley

Dakort, megjithate u be kohe pa pare edhe TV italian.  Plus qe hallet e Italise ka kush i qan smiley.

Kur u ankova per kete gje heren e fundit qe isha ne Shqiperi, nje pergjigje e drejtperdrejte ishte: Dashke t'i lësh pa pune ato vajzat? Plus qe ato jane VIP. 

Nuk e marr vesh, ne disko ne Shqiperi, vallezim-striptizmin jo rralle here e bejne te huajat.  Ne ekranet e bejne VIP-eshat.  Gjithesesi s'e kam personalisht me keto vajzat, por me formatin.

Fiks fare eshte "Fiks Fare" si "Striscia la Notizia", prandaj thane atehere se e quajten ashtu. Striscia la Notizia ne Itali eshte emisioni qe merr cmimin e pare pothuajse cdo vit ne Itali te nje ndarje cmimesh per televizionet.

http://youtu.be/JXhz4QxHfg0

Edhe njehere, edhe te kishte ardhur nga Vatikani institucioni i velinave, nuk eshte se me intereson. Pastaj kur vete shoqeria italiane nuk eshte ne nje mendje per kete, c'kusur kane shqiptaret qe duhet te rreshtohen?

Eshte e veshtire te jesh Pastoresmiley po shyqyr i shtyve drejt temes..

S'eshte pune kusuri, por shqiptaret me televizion italian jane rritur, dhe gjithcka qe dine nga televizionet jane cfare kane pare ne televizionet italiane, ndaj dhe cdo krahasim televizioni e bejne me televizionet italiane. Prandaj dhe behet dicka e tille, duke ditur se cfare terheq poublikun. Per shqiptaret, kur shohin dicka te tille, eshte arritje e nivelit te televizioneve te huaja qe njohin. Se eshte gabim apo e drejte moralisht, tjeter bisede kjo, por per moral s'di te kete shtet ne bote qe s'ka transmetime shume me te pamoralshme se dy balerina qe kercejne, qe per mendimin tim s'ka asgje te keqe. Dy balerina kercejne ne nje show TV? gjeja me normale ne bote, prej shume vitesh tashme.

Koncetracione Monda smiley

Fokusi pyetjes eshte per raportet e tch me politiken, dmth sa i ekuilibruar apo i njeanshem eshte, informon politikisht korrekt (sic i thoni ju amerikonet) apo eshte i njeanshem? Pastaj fizarmoniken e diskutimit e hapim per te gjitha programet, per cilesine, sasine, prezantuesit, tematiken, problematiken e tj. etj. Ti mbase nuk ke shume akses , por di qe kush eshte majtas nuk shikon fare fare TV Klan dhe vv per ata qe jane te djathte, TCH per ata shkurt e shqip, eshte Top Qeni. Dmth, sipas perceptimit tim, ata qe e quajne TQeni, mendojne se ky tv qimen e ben tra, nxin realitetin, gjuan qeverine padrejtesisht, eshte kanal i degjeneruar etj etj.

Fix Fare psh ka rene per toke dhe rrotullohet rreth Berishes duke i ngritur faktikisht kultin me ato pickimet qe nje mushkonje i ben nje elefanti.Portokallia eshte mizerabel, ne pergjithsi, si format.E diela po ashtu. Tv Klan, nga ana tjeter, ne linjen editoriale eshte altorpalant i qeverise dhe ja ka kalyar edhe TVSH. Derdhja e lumit te parave dhe futja e teknologjise HD i ka dhene drite e vezullime por jo cdo gje qe shkelqen eshte flori edhe aty.

Linja ne studio smiley

Mire smiley. Por meqe spiritusit i lexoj cdo pike e presje u mora me fillimin:

 Roli televizionit ne shoqerine moderne eshte nje e vertete e gjithe pranuar. Televizioni sot nuk ka vetem vetem nje rol informues por edhe (de)formues. Progamet e tij nuk ofrojne vetem argetim por edhe orientim per sjelljen dhe qendrimet tona.

Keto fjali u bene shkas qe te me kujtohej Fiksi. Per te tjerat, ABC, tv Klanesh as qe mund te kem mendim se s'i kam pare ndonjehere. Gjemat me te degjuar smiley

Ndryshimi i Top Channel me televizionet e tjera ne lajme, qe e ben te ekuilibruar, eshte qe nuk le gje pa transmetuar, de po te jete kunder politikanit te tyre te preferuar, apo edhe kunder tyre. Top channel ka transmetuar ne lajme te gjitha deklaratat qe jane bere kunder Top channel nga qeveritaret. 

Nese thuhet ndonje e vertete e lige klunder Berishes, Klani s'e jep fare. Nese thuhet ndonje e lige kunder Rames, Topi prape e jep. Topi i thekson me shume gjerat qe jane kunder Berishes, dhe i thekson me pak gjerat kunder Rames, ama, i transmeton. Ndersa Klani nuk i transmeton fare. Prandaj ka me pak klikime faqja e tyre ne internet se peshkupauje, ndersa Top channel ka 130.000 klikime ne dite. Edhe pse balkanweb del e para tek alexa, balkanweb ka 70.000 klikime ne dite, gati sa gjysma e topit, por si duket ka me shume nga shqiperia e topi ka me shume nga jashte, ose aleksa s'eshte e sakte (sepse ka shqiptarja.com ne vend te dhjete me 3000 shikime ne dite), ndaj sikur s'ka kuptim.

Gjithsesi, po ta vini re, te pakten per lajme, Top Channel ka korrespondente ne Bruksel dhe shpesh ata perdorin gazetaret e Top Channel per te shperndare mesazhe per popullin shqiptar.

Prape, dhe ne kete rast, Top channel ua jep intervisten te plote europianeve, edhe pjesen kur levdojne Berishen, edhe pjesen kur levdojne Ramen, por thekson me shume neper tituj pjesen kur duket se po shajne Berishen. Ama i japin te gjitha.

Ndersa Klani jep vetem pjesen kur levdohet Berisha dhe i zhduk gjithe te tjerat. Ky eshte ndryshimi i Top Channel. Eshte me i ekuilibruar sepse nuk censuron asnjeri.

Duket qe kane krijuar lidhje te forta si televizion me Brukselin, aq sa as qeveritaret s'po i shajne me si dikur.

Mu duk sikur po flisje per CNN. Leqe edhe CNN seshte i paanshem xhanem. Kendveshtrim totalisht subjektiv. Aq sa hodhe poshte dhe Alexen. Topi mund te klikohet me shume per nje fakt te thjeshte. Shumica popullsise tone jane te majte dhe Topin e shohin si perfaqesuesin e tyre. Sa per punen e censures mjafton te kujtosh ate gocen qe vdiq ne ferrari, qe sju permend emri fare. Zere se nuk ekzistonte. Pastaj mos harro historine e ores se Bushit dhe mos harro edhe fiksin qe me ne fund ka filluar te merret me Tiranen, sepse per sa kohe ka qene Rama kurre nuk eshte marre me bashkine. Pra Top Channel eshte identik me Tv Klan me ndryshimin e vetem se Top Channel eshte me i sofistikuar ne propagande dhe per kete bravo i qofte.

Une ta thashe, TOp Channel i zmadhon me shume gjerat e mira per PS-n, por nuk i le pa nxjerr gjerat e keqija per Ps-n. Kurse klani s'i jep gjerat e keqija per PD-n. Ky eshte ndryshimi.

shiko, per aleksan e thone te gjithe

eshte e pamundur qe nje faqe si shqiptarja.com te dale e dhjeta me e klikuar ne shqipei 1 muaj pasi u hap. Thjesht e pamundur. Nami te behet. Shikoje sa klikime ne dite ka shqiptarja.com tek webdetail.org, (25.000) dhe shiko sa ka gazetatema, qe eshte e dhjeta (52.000)

Si shpjegohet qe nje faqe me 25.000 klikime eshte ne vend te nente, dhe nje faqe me 52.000 klikime ne vend te dhjete?

E dyta, per punen e goces, ishte kerkese e familjes se goces.

Oren e bushit e dha i pari balkanweb dhe news24.

Me bashkine nuk eshte marre as tvklan. Me thuaj cfare skandali ka kapur tvklan te bashkia e tiranes?

Pse eshte e pamundur? Alexa teorikisht llogarit klikimet per ata qe kane te instaluar alexa toolbar pra shqiptarja.com ato klikime i ka. Gjithsesi ka shume metoda qe te cosh trafik ne nje faqe keshtuqe nuk eshte per ti besuar shume statistikave online.

Se dija qe ishte kerkese e familjes

Se dija qe e kishte dhene i pari balkanweb

 

Te thashe per mua Tv Klan dhe Top Channel jane e njejta gje pervecse Topi eshte me i sofistikuar.

E thashe, sa per lajme, ndryshimi i topit eshte qe s'le gje pa transmetuar, thjesht thekson gjerat kunder Berishes. Ndersa klani censuron edhe deklaratat e te huajve.

Edhe per torten, top channel e dha mbasi e kishin dhene te gjitha mediat e tjera, pothuajse te fundit.

Sa per aleksan, si ka mundesi qe nje muaj pas hapjes, te jete normale qe shqiptarja.com renditej ne vend te dhjete? Me shume se fucking livescore? gazetatema ka dy here me shume klikime dhe eshte mbrapa shqiptarja.com? I vetmi shpjegim eshte qe gazetatema e ka shumicen e klikimeve nga jashte, por prape, me duket e cuditshme, por ekspert s'jam.

Nuk ka lidhje me klikimet nga jashte. Ka lidhje ne rradhe te pare me Alexa toolbar. Nese perqindja e atyre qe perdorin alexa toolbar eshte me e madhe tek ata qe vizitojne Shqiptarja.com atehere edhe faqja shqiptarja.com do renditet me mire se gazetatema.net qe mund te kete me pak vizitore te cilet perdorin alexa toolbar megjithese jane me te shumte sesa ata te shqiptarja.com. E dyta eshte frekuenca postimeve. Gazetatema shpesh nuk poston shume artikuj ndersa shqiptarja.com ka shume me teper materiale gjate dites dhe keto ne total i japin pozicion me te mire. 

 

Ka me klikimet nga jashte, sepse aleksa mat "klikimet sipas vendit", dhe vetem klikimet qe vijne nga shqiperia. Pra cilat faqe shikohen me shume ne shqiperi. Pra, s'i numeron ato nga jashte.

dmth, varet a kam instaluar une alexa toolbar ne pc? Atehere s'eshte e drejte, sepse mesa di une, shumica s'e kane kete alexa toolbar. Une kaloj neper duar kater kompjutera ne dite, dhe tek asnjeri s'eshte alexa toolbar.

Shqiptarja ndjek metoden e balkanweb. Balkanweb lejon komente. Robt shahen neper komente dhe klikojne nga 100 here ne dite. Po ashtu, balkanweb zgjedh videot me te klikuara neper bote, video tronditese e gjera te tilla, dhe i vendos ne faqe. Faqja e top channel ka vetem lajme dhe asgje tjeter, as komente, as video te tilla. Tek faqet e tjera, top channel del me 130.000 klikime ne dite (edhe me shume kur eshte big brother), ndersa balkanweb del me 70.000 klikime ne dite. Dhe jo vetem tek webdetail.org, por shume faqe te tjera qe bejne kete pune. Dhe prape, tek alexa eshte balkanweb me perpara se top channel. Ka dicka qe nuk shkon aty.

Ke te drejte per statistikat dhe mund te te them qe aktualisht statitika te sakta per faqet nuk ka. Madje as google analytics dhe as google trends nuk jane totalisht te sakte. Alexa bazohet gjithmone ne personat qe kane te instaluar alexa toolbar dhe me thene te drejten as une nuk e kuptoj kush e instalon ate toolbar por ma merr mendja qe duke qene se 90% e perdoruesve te internetit jane 'berryla' qe instalojne cdo lloj gjeje, atehere kjo i jep edhe alexes mundesi te marri te dhenat. Besoj te ka rene ne sy tek kompiuterat qe te kane rene ne duar qe kane te instaluar shume plugine ne explorer ose mozilla, shumica e te cilave i masakrojne browserat.

Dhe une ate pershtypje kam, qe s'ka te dhena te sakta. Interneti eshte ende ne ate fazen e vet primitive, (fundja, s'ka mbushur 20 vjet qe eshte perhapur rendshem) ku rendi dhe rregulli ende s'eshte vene. Sic eshte muzika ne Shqiperi. Mbizoteron pirateria dhe mungesa e ligjit. 

Jam dakord!

Problemi me i madh per TCH tani per tani eshte Kumari !!!!!!!

thashetheme kalamajsh

 TV Klani i la punonjesit pa rroga per tre muaj

tek tch s'ka bere vaki ndonjehere. ne fakt, eshte i vetmi nga te gjitha televizionet ku s'ka bere vaki te vonohen rrogat apo te mos jepen shperblime per vit te ri.

Digitalb mbulon shume shpenzime ne top media, ka fitime kolosale.

aktualisht top channel shpenzon me shume se cdo televizion tjeter, sepse paguan cdo takse, ndryshe nga klani

 

Nuk dua ta zgjas....por nuk eshte fare thashethem.

eshte shume thashethem

Paskemi njeriun qe ben Bilancin e top ch,,,, interesante..

po ka me emision plere se emisioni Zone e Lire me pleraxhiun Arian Cani ne TV KLAN ???

Arma me e fuqishme qe ka politika dhe pushteti sot ne boten e lire (sepse ne dikatatura nuk ka vlere, duke me ditur se njerzit e dine qe po keqinformohen dhe i kane idete e qarta) eshte disinformacioni, shume here me potente se tere bombat atomike te mbledhura bashke.. Pa dyshim TCH eshte pjese konstruktive e kesaj arme ne shqiperi duke bere propaganden e nje pjese politike ( pushteti ne teresi).. Asnje media tv nuk do mund ti mbijetonte dot sot tregut ne shqiperi nqs nuk do ishte nje pushtet, shume shpesh i eret, dhe jo i deklaruar si pd per klanin dhe ps per tch.. Rrjeti i lire e nxorri ne pah kete maxi financim qe bejne pushtetet te cilat mund te jene politike dhe ekonomike ( shum shpesh jane e njejta gje) ndaj Tv te cfaredo lloj ngjyre. Asnje kapitalist i ndershem dhe i sukseshem nuk do investonte sot ne ndonje TV ose gazete letre sepse te gjitha bilancet e tere mediave ne shqiperi ( por edhe ne bote) jane ne deficit te thelle dhe nqs nuk do mushej vrima e tyre financiare nga nje e ardhur tjeter ato padyshim do falimentonin. Mund tju jap nje shembull konkret.. une para disa ditesh shkrova nje artikull qe pati 1500 lexime, nqs do e kisha shkruar  ne ndonje gazete letre ose online dhe e politizuar ( si tere mediat ne shqiperi) padyshim nuk do kisha ato klikime dhe padyshim nuk do kisha 70 komente.. Ju kujtoj se une jam nje amator.. konkluzioni eshte se te gjithe analistet dhe opinionistet e famshem, nuk kane suksesin tim.. sepse thjesht jane njerez te shitur me mish e me shpirt ne padronet e tyre.

Oren e bushit e dha i pari balkanweb dhe news 24...

Ore nje gje nuk kuptohet nga Ju qe nihni Alexat e Alexet smiley Ne se ka Lajm Profesional qe te kete dale nga Shqiperia te kap rekordin i trasmetuar nga te gjithe TV me ne ze te Europes dhe Botes .Eshte TCH me ate Lajm qe e kapi ne menyre MJAFT profesionale dhe PLOTESISHT te Vertete .

Ora e Bushit MUNGON ...

Dhe me kete Mitingasheve te Berishes Ju prish Imazhi Shqiperise smiley  Vaj halli per analogji te mos kishin dhene Goditjen e Bushit me KEPUCE !!!!!!Hajde Anadollake hajde !!!! Dhe kur mendon se ky qe thote kete ka perafersisht ngjashmeri me Logjiken e Hunddderrit e kupton pernjehere nivelin profesional te Lopeve te Grazhdit !

Qe ketu dukeni se cfare niveli keni ne diskutimin e Vleres se TV ...

Me shqetesojne gocat e Fiksit ...thote e nderuara Monde . Shko shif filmin Kapedani kur ul fustanin e Kukulles ....do thoja pa mu merzitur smiley . Me sinqeritet nuk kuptoheni cfare profesionesh kini ! ketu nuk behet fjale per me pelqen mua ose jo mua kur flitet ne keto raporte !

Te jesh ne nje  Linje si TCH i barazuar dhe ne shume drejtime shume here me i avancuar , ne Regjimin Berishian  , me Mediat SUPER te mbeshtetura Politikisht , Ekonomikisht , Financiarisht e ne cdo Fushe si Klan nga Qeveria , kjo nuk do asnje lloj Argumenti as Teknikisht as Nominal qe TCH eshte shume shume Here me Profesional se Klan .  Vetem sikur Antilajmin ose Lajmiet Gebelsiane te KLAN mbi dekorimin e Policit qe ngriti nje cope Lecke nga sheshi si GJEST Heroik Kombetar apo deklaraten e Kocekut si doktor Spitali Burgjesh te Duiktatures se "plaget e te vrareve jane nga afer me arme pistolete " ne 21 Janar , shikon  se cfare drejtimi ka KLAN qe as me shuem e as me pka te vjen neveri qe digjon e sheh SHQIP .te mos Harrojme se shpesh Berisha jepet ne Lajmet e Tyre si Sekretar i Pare i KQ te Partise qe jep VIJEN per Shqiptaret ! E me dhjetra karagjozlleqe te tij qe jepen si Lajme !

Gjithsesi do thoja qe vetem Krenari duhet te kemi qe te DY TV si Klan e TCH jane ne rruge te ngritjes Profesionale . Per kohen qe kemi ne kontakt me shume stacione televizive Boterore me sinqeritet jane te barabarte ne nivel e Teknika ! Me vecorite e diferencat qe kane . Por ne nje fare Kuptimi TCH si PIONER i se RESE i takon ti hapet Rruga me nderim dhe ti hiqet kapelja !

Mos harrojme TV Shijakun e PD ( shpesh nuanca te tij ka Klan ) te cilin e propogandonte Gim jevgu ne lagje kur nuk kishim drita "hapni degjenaratoret .TV Shijak ka seksi "

 

Te them te drejten, edhe pse i pari e dha balkanweb, Top Channel beri shume gabim qe e dha si lajm. Detyra patriotike ishte te mos e jepte. Te demtosh imazhin e vendit vetem per pak buje te momentit, eshte gabim i papranueshem. 

Cfare mendon Top-Channel per mua? smiley

do te marrim per velinesmiley Kriskull, ke ndonje foto te Dores, t kqyrim pak smiley

smiley

Une mund te them vetem se ne krahasim me KLAN, lajmet e te cilit tregojne perralla me mbret me nje stil alla kohes se xhaxhit, eshte shume me mire smiley

Shume trima u dukshin ne fillim por po dalin me pula se pulat ...

Eeeehhhhhh cte boka leku smiley

 

Pa u marr me ceshtjet e teknologjise,duhet vene ne dukje se ,Top Channel ka nje game te gjere emisionesh duke filluar qe me emisione politike si:“Shqip, “Fiks Fare”, “Top Story” etj ,dokumentare e reportazhe si:“Jashte Bulevardit”, “Exclusive”, “Rrugëtim”, “Shqiperia Tjeter” etj ,qe jane te vazhdueshem ,pa perfshire ato qe lidhen me ngjarje te caktuar sic qe dhe ky 100 vjetor ,te ciles i kushtoi rreth dy emisone ,pastaj vine ato me tematike kulturore,sportive,humor ,muzikore etj

Me vjen keq per Klanin qe pak nga pak po shnderrohet ne MTV-shqiptare ,ku hiq nja dy emisione qe s'jane te fushes se muzikes,pastaj i ke vetem tra-la-ala .

Lere me lajmet qe s'ja vlen t'i zesh me goje fare,zere se i shkruan Balliu te gjithe lajmet qe shfaqen aty.

Kam kohe qe nuk e kam ne listen e kanaleve. Griseda , Ora e Bushit smiley

vetem per keto !!!smiley

Pak te duken ty keto venus ?

Ku ishte faji i Topit aty?

Tv vuajne cik per eksluzivitet ,i cili ka dhe riskun e bllofit brenda,mgjth ai perseri mbetet lajm.Madje,keto lloj skupesh rrisin shikueshmerine .

Shikim te kendshem . Ca thu amon , bllof thote ,ta marresh tjetren ta lesh shtatzene dhe ta hedhesh tek pragu i shpise dhe e gjitha kjo per 15 min bllof e quan ti ?

S'me takon mua ta gjykoj,por gjaktes. 

A mbaroi torta andej nga Tirana?smiley

Nuk e di ,rendesi ka qe njerezit e tu se kishin prek torten smiley

Mu me pelqen Topi , gjithmone aty e shoh oren per te pare nese me ka ngece prapa apo ka ece para..

ne mars behen dy vjet qe nuk shof as njerin as tjetrin.

ah, po, mbreme klani ne mesnate filloi me shfaq the Score me De Niro, dhe une e pashe me qejf te madh

 

p.s. ju lutem mos ngatrroni Top me Digitalb se jane dy gjera te ndryshme

Domethene ne Mars behen dy vjet qe nuk sheh njerin .

njerin po behen nja 3 vjet qe se shof ne fakt smiley

Po klanin , topin dhe ne pergjithesi gjithe kanalet televizive ne mars behen dy vjet qe si shof hic smiley

Ah dolen tre vjet tani smiley

e mer pse ngele ti te me bosh hesapet mua e  ?

smiley

smiley

Po me te ndihmu i cike thashe , se ngele siper letrave smiley

jo sdu

e boj vete, e boj mire smiley

smiley

EHV ? smiley

kishte dale edhe nje rtsh-art ne HD si dhe Klan Plus HD , nuk kishin politike as lajme smiley

Me falni per daljen nga tema por:

ka ndonje shqiptar ketu te me thote se ne tirane u vendos prokuropri i ri Llalla Adriatik?

po nji me emer Tiku tiku i thonin

DANKE.

Me nje fjale ai ven e paska i zot se kishte zera qe thonin se kjo Silvja Blondi do te rrite deri ne mai smiley

E vuni perkurorin e ?
Ja hongsha torten smiley

po bre

na e lepifsh kremin e tortes smiley

Sapo u vendos Gjon.Adriatik Llalla ja thone.

TCH eshte nje kanal i flliqur, Klani del cope qe eshte me PD-ne, ndersa keta skuthat e Top Qenit jane me te sofistikuar, me hilca, me te sterholluar ne propagaden e tyre. Hipokrita 100%, kur vdiq Dritani se permenden fare ate vajzen me te cilen ishte, po fare fare, sikur te mos kishte ekzistuar, sikur te ishte zhdukur sa hap e mbyll syte, lere pastaj oren e Bushit qe na bene gazi i botes syve gjithe botes, Griselda, kriza energjitike qe e nxjerr cdo dy jave (ka 3 vjet rrejsht qe cdo dy jave fut te njejten kasete mesa duket: Muajin e ardhshem do kemi krize te rende energjitike)...kanal me te flliqur zor se gjen.

Ne programacion si ka mbetur gje, nje Portokalli bajate (edhe hyrjen e kane bere pa lek se mbeti salla bosh), nje Top Story me Sokol Ballen qe s'hahet fare me Opinionin, nje e Diell qe e mbyllen, nje Fiks Fare te korruptuar (shyqyr qe iku Rama dhe po merren nje cik me bashkine se kishin 10 vjet qe se mbulonin fare Tiranen). Pervec nja dy emisione qe mund te kene shikushmeri pjesa tjeter eshte bajate.

Qe kur vdiq Dritan Hoxha ky kanal ka marre te tatepjeten, dikur ishte ne maje te gjithckaje, risive, teknologjive, studiove etj, atehere Klanin e kishte shume larg, ndersa sot eshte ne renie ne gjithcka.

Hipokrita 100%, kur vdiq Dritani se permenden fare ate vajzen me te cilen ishte, po fare fare, sikur te mos kishte ekzistuar, sikur te ishte zhdukur sa hap e mbyll syte, l

 

Se e kam degjuar 100 here kete.Cfare ka te keqe ketu,qe te mbrosh imazhin e dy njerezve qe sapo kane dhene shpirt dhe qe jane te tyret? Cfare duhet te thoshte Topi,qe Tani vdiq me dashnoren ne makine? Pastaj,kam vene re,qe gjithmone ku eshte nje femer ne mes  (rast i dyshimte),nuk jepen detaje,por kalohen ne heshtje.

Si cte keqe ka, po te ishe ne nje qeli burgu dhe te shihje vetem Top Channelin ate dite sdo ta merrje kurre vesh qe ne aksident vdiq edhe nje person tjeter, paska qene vetem do thoje, asnjehere (as edhe 1 here) nuk e permenden qe ne ate makine ishte edhe nje person tjeter. Vetem vdiq Tani i Topit ne nje aksidenet me makine, kaq, ajo e shkreta nuk ekzistonte per kete kanal. Nuk ka me felliqesi te madhe se kaq.

po merre pozitivisht,mendoj une ,si femer beqare qe ishte ajo dhe baba i 3-4 femijeve qe ishte ai. Apo ,shqiptare hesapi,vdesim cik per thashetheme e duam t'i dime deri ne detaje.

 

po sikur kshu teorikisht jeni kunder dhunes ndaj femres .Nuk eshte e gjithe kjo ngjarje nje dhune ndaj femres ?

boh, cfare tmerri. Cfare te ben "paanshmeria".

Me Logjiken e Sonik , TV Klan duhet te jepte te filmuar edhe Rrahjen qe i ben Saliu Lulzim Bashes dhe Ndrea Prendit ne 21 Janar pse nuk qellonin mbi protestuesit smiley

Mos u shty me shume me keta bajatet e 'sikurit " Venus .Jane nje grupim nga shoket me te shquar te Partise ku shoqja Boisa ka marre persiper ti stervise jo me si qen Gjahu , por si Langoj Race .

Ow langoj Race ....me duket se dolem tek racizmi smiley

Teper e prapambetur ne menyren e te menduarit, e be hesap qe konsideron veten "te majte".

Pakapo,me mua e kishe?

Padyshim qe me ty e kisha.

sinqerisht tani se e kam shume te veshtire te kuptoj mbrojtjen qe i ben mbulimit te ngjarjes duke qene femer ne radhe te pare. Nqse u be per te mos lene thashethemet te marrin kot, sic thua ti, pse nuk e mban ket standart TCh dhe kur jep kroniken e zeze fjala vjen? se nuk mund ta vesh standartin vetem per pronarin apo jo? tjeter, a mund te biem dakort qe nqse TCh nuk ja permendi emrin asaj, e beri jo per familjen e saj po per ate te pronarit? tjeter, mospermendja apo permendja e emrit nuk ka asnje rol ne nderin e atij qe ka vdekur; sepse te aksidentohesh ne makine, nuk do te thote se je i pandershem. Dhe e fundit, e di ti qe kudo ne bote, familja e viktimes, mund ta hidhte ne gjyq ish-pronarin e TCh dhe nqse ai nuk kish siguracion, parate dalin nga biznesi qe ai la?

Sinqerisht dhe une.une mendoj qe e keni (cuditerisht te gjithe te djathtet mbani qendrim te tille smiley me Topin si TV i majte,jo me rastin ne vecantismiley

Pastaj,normale qe do mbroj nderin e pronarit te saj.Cili do ish ai budall  Tv(ne nje kohe kur gruaja drejton vete Tv)qe do e bente nje gje te tille?

Diskriminimi nuk behet ndaj vajzes ne vecanti,por fati i keq i vajzes eshte qe ka shkuar me njeriun e gabuar.Ne rast se do shkonte me nje punetor te stafit,nuk do ishte aq problem identifikimi i saj.

pastaj,dhe versionin e nenes qe nuk do t'i publikohet emri vajzes ,duket i besueshem.Une si femer dhe qe e njoh shume mire mentalitetin shqiptar,e kuptoj.

pastaj,te kapesh pas nje rasti kaq flagrant ,ku cenohet figura evet pronarit,me duket smileysmiley

Ne rast se do shkonte me nje punetor te stafit,nuk do ishte aq problem identifikimi i saj.

i je pergjigj pytjes ose pytjeve te mia vetem me kte, venus

Punetoret e stafit nuk kane Ferrari.

Nuk e kuptoj si te punon llogjika Venus. Domethene ti e justifikon qe nuk i permenden ate vajzen nga qe sic thua:

"normale qe do mbroj nderin e pronarit te saj. Cili do ish ai budall  Tv(ne nje kohe kur gruaja drejton vete Tv)qe do e bente nje gje te tille?"

E pranon domethene qe beren dicka te tille, por te duket normale. Nuk di cte shkruaj me... mbase kjo metafora te ndihmon pak. Neser bie nje aeroplan me dy pasagjere. Nje nga te vogel, cessna, me helika. Ne ate aeroplan kishte dhe nje qen, qeni i pronarit ky.

Eshte normale qe nje televizion te thote qe tek ky aksidenti vdiqen dy persona, dhe te mos ta zej fare ne goje qenin. Por te flasesh vetem per nje person, ne aeroplan u vra filani, pa zene ne goje tjetrin, eshte njesoj sikur te kesh trajtuar tjetrin me keq se qeni. Sikur jeta e tjetrit, e asaj vajzes, nuk ka rendesi; vdekja e asaj, ne duart negligente te Dritanit qe e ngaste makinen 200 km/h (veper penale nga ana jone e oqeanit, ne shume raste e denuar si vrasje jo si aksident) nuk eshte ngjarje... Por per ti keto gjera jane normale, sidomos kur gruaja e Dritanit behet pronare...

 

Ore, ate vajzen e perdori berisha, si gomar qe eshte, por familja e asaj vajzes nuk donte qe t'i dilet emri. E pe gjekundi familjen e vajzes te ankohej? Sepse media ka plot. Vetem qeveria e permendi vajzen e shkrete, se s'lene as te vdekurit rehat, dhe ti vazhdon lojen e tyre. 

Cfare kishte per tu permendur ne ate histori?! Qe nje vajze e re punonte si prostitute? Apo qe nje baba familje ishte kurvar dhe cope idjoti qe ecen me 2milion ne ore me ferrari ne mes te katunit tirane?

Nuk besoj qe nese baba ja dredh nones ose vice versa, nena/ baba del e ve tellallin qe ishte me norin/noren.

Ne mes Tiranes vdiq deputeti me dashnoren ne makine dhe asnje sdoli te thoshte qe vdiq me dashnoren. 

Kush e ndjeu i shkoj ne funeral dhe respektoj vajzen e ndjere. Femijet dhe familja duheshin mbrojtur ne ate moment. Te gjallet jane me te rendesishem se te vdekurit.

lol, c'hipokrita qe jeni. Se pari ajo ishte gazetare dhe jo prostitute. Se dyti, meqe e permendet ate deputetin, te gjithe gazetat, tv, te gjitha, e dhane si lajm, nje aksident automolistik vdiqen dy persona, me emer dhe mbiemer, kaq, po thane qe vdiqen dy persona. Ndersa Top Qeni njehere mor, njehere te vetme se permendi, nje here nuk tha qe vdiqen dy persona, po vetem Tani Topit, Tani Topit, ajo s'figuronte fare, prandaj eshte TV i flliqur.

sa merak qe qenke bere,per koken tende!!!

Sa informacione deformohen e anashkalohen nga mediat,kurse ty te paksa ngele fiksim vetem mospublikimi i emrit te asaj.

Mos te duket me e ndershme fakti qe, emrat e disa  te ndaluarve (me miq e me leke eshte dhe kjo punesmiley)jepen gjithmone te tjetersuara? Me mire mos t'i japin fare ,sa te na mbushin me brockulla.

Ok, nuk e permendi dhe ti e kupton fare mire aspektin delikat njerzor. Tani, i gjithe argumenti qe TCH eshte Top QENI, ketu vertitet? Apo ke ndonje argument me thelbesor? Sepse une, do ta quaja nje tv "qen","bushter" nqs do konstatoja nje platforme antishqiptare ose reaksionare.Apo argumenti lidhet me kanalet porno te platformes dixhitale? Apo gjithcka qe nuk eshte ne sherbim te Berishes dhe nuk mban anen e tij, eshte "qen", "qelbesire"?

 

Kush ishte gazetare more?

Robi, si i quan ato qe ti i paguan mbasi ke kryer marredhenie seksuale? E quan  moter? Bamirse? Grua? 

Njeri, tani ca dreq rregullash na duhen ne kete shoqeri. Prandaj e predikojme kete familjen e bekuar qe mos kapim kalamajt tone. Se helbete kafshe te evoluara jemi.

Personalisht mendoj qe emri i vajzes duhej permendur si kronike e dites. Por e kuptoj censuren... edhe pse ska njeri ne bote qe nuk e di se si dhe me ke vdiq.

Nga e di qe Hoxha paguante kete femren per seks?

Obobo ti qeke me keq se venusi.

o pakapo, po he cfare na thua ndonje gje te mencur?

te ish motra jote ajo qe shkonte me Tanin e Topit,do e shaje Topin qe s'ia nxori emrin ?

mo u perdridh shume,thoje troç,qe ta di dhe une mendjen tende deri ku shkon.

Padyshim qe po.  Se motra ime, para se te ishte motra ime, dashnorja e Tanit, prostitute, gazetare apo cdo gje tjeter do ishte njeri dhe si njeri do meritonte respektin e duhur, pavaresisht se ne mendjen e disave cenohej nderi dhe reputacioni i familjes se saj, Tanit, Topit apo ku di une.

Mire,e marr me mend.Me shume feministe se une, e te duash s'behesh dotsmiley

S'eshte ceshtje feminizmi por humanizmi.  Jeta e njeriut dhe respekti ndaj saj eshte paresore.  Topit s'i kerkohej te bente biografine e te ndjeres, por eshte mese normale qe te permendej fakti qe ne aksidente humbi jeten dhe shtetasja filan fisteku.  Se si e pse ndodhej ajo ne makine, e cfare lidhje kishte ajo me Hoxhen dhe si do trajtohej kjo gje nga vete Topi e mediat e tjera, kjo eshte e nje rendesie te dyte.

eshte muhabet i kote ky.

Gjithkujt po t'i ndodhte ,keshtu do vepronte.Te isha une gruaja e Tanit,po ashtu do veproja dhe s'do me kerciste shume se ku shkonte  humanizmi im ndaj saj,kur ajo ishte duke me prishur familjen time.

Kot s'thashe qe je e teper e prapambetur ne te menduar.  Te duken normale ca praktika e norma cnjerzore e misogjene te shoqerise shqiptare.

Gjasat jane qe gruaja e Tanit e ka ditur shume me perpara vdekjes se saj qe burri i saj po e tradhetonte me te ndjeren, dhe me aq sa dime (pra qe ajo s'u divorcua nga Tani) ajo jetonte nje genjeshter  qe ne vetevete e prishte familjen me shume se tradhetia e Tanit.  Nqftse eshte ashtu sic thua ti qe ajo ka qene pergjegjese vete per mosraportim e vdekjes se te ndjeres bashke me Tanin nga ana Topit, athere per mua ajo behet dyfish hipokrite dhe e felliqte me kete tentative patetike per te gjoja mbrojtur familjen e saj duke denigruan ne menyre te peshtire nje person qe pesoi vdekjen si pasoje e nje aksidenti te shkaktuar nga burri i saj, dhe qe kjo ka rrezik s'ka pasur kurajon ta konfrontoje kur kjo ishte gjalle.

me fal qe po ta them,po kisha deshire me te shajt nje here vence ,se me cave derrasat me keto argumentimet e tua idote .

po shtyp menjehere *dergo koment" para se te behem pishman.

smiley

Argumentet e mia s'jane aspak idiote por mese te sakta, dhe ty te vjen plasje e madhe qe te gozhdoj gjithmone me argumentet e mia e prandaj behesh kaq nervoze.

Venuske ka menyra te tjera shume me te mira per te shfryre dufin se sa me sharje vence ndaj meje. smiley

+100.Kjo histori e Hoxhes ka vetem nje viktime te vertete e kjo eshte e ndjera vajze qe u gjet ne vendin e gabuar ne momentine gabuar.Hoxha gjeti çfare kerkonte me ate stil jete.ç'mund te presesh tjeter!!E figura ma squallida eshte e veja e Hoxhes....Oportuniste e hipokrite,qe per quieto vivere nuk perballi kuure nje situate absurde ofenduese e mungese respekti maximal te te shoqit ndaj saj...Them per quieto vivere sepse ne te vertete para dinjitetit e respektit si gru ka vu e ven milionat e te shoqit...e mbase nuk u hakmor dot ne te gjalle ndaj vajzes se shkrete e ben tani ...Kjo gru (e veja)asht nje zhele person ,une do te kisha frike te kisha te bej me te ....ka kaperdire fyerjen me te madhe qe mund t'i behej nje gruaje ,nuk e ka per asgje t0ia bej kujtdo.....pune zhelesh.e  jera vajze ,me ra n'dore t'horit.....

Zana e ke per Hillary Clinton kete koment ? 

smiley gozhde

I ke hup vidad krejt Zane, ska ngel cka me te shtrengu... vec noi shul tek tuk..

Sado situate qe eshte situate e qelbur, familje ne kete rast jane femijet. Kur te arrijne ne moshe madhore do i kuptojne me mire zgjedhjet e familjes dhe ndoshta do i kerkojne ndjese publikut. Por ne moshen qe ishin ata...humbja e jetes se babait ishte mese e mjaftueshme per tu gelltitur.

Mos na u hiqni sikur nuk i keni idealizuar kurre prinderit. Me e pakta shumica e juaj nuk pranan akoma qe nena edhe baba bejne sex ne dhomen ngjitur me tuaj.

Po mbron femijet duke i dhene urdher televizionit  mos te permendi faktin qe vdiq dhe nje person tjeter ne aksident me te jatin e tyre?

Me duket shume cuditcme qe nuk e sheh patetizmin e peshtire te ketij veprimi.

se dolem krejt nga tema (si zakonisht), po ca lidhje ka kjo qe po thua? pse kapercejme ktu nga fakti qe po diskutonim se nji TV serioz nuk do linte pa permend viktimen tjeter qe vdiq ne aksidentin ku vdiq pronari? aq me teper kur mediat e tjera e dhane lajmin!
Kjo nuk eshte thjesht zgjedhje e familjes, kjo eshte futje e kokes ne rere si struci!

" Te isha une gruaja e Tanit, po ashtu do veproja dhe sdo me kerciste shume se ku shkonte humanizmi im ndaj saj ,kur ajo ishte duke me prishur familjen time"

smiley

Venus , cthua .

Venus, habitem me keto qe shkruan. Te zeme per nje sekond, ne nje bote tjeter, "hypothetical world" se pronari i medias perdhunon punetoret. Per ti do qe normale ne rast se kjo gje fshehej nga media pasi eshte pronari?

Ore vella, thjesht te thoshnin qe vdiqen dy persona... Dritan Hoxha dhe njeriu aq i parendesishem sa qe nuk ka emer.

Pastaj keto punet me dashurira e prostitucione te mbeten ne mendjen tende. Nuk tha njeri qe media te tregonte lidhje e tyre, seksuale apo jo... 

Gjithashtu, per mbrojten e familjes, mire o mire, por vdekja ne nje aksident eshte dicka publike. Ne fakt menyra sesi u fsheh e tere puna krijojti kete punen e "nderit." Ne minimum, te jipeshin inicialet, sic jipen ne rast te tilla.

E kam thene dhe me lart, kur te vdesi ne aksident pronari me nje qen, mund te thuashe vdiqi filani. Kur vdesin dy persona, nuk mund te thuashe qe vdiqi filani. Duhet te thuashen te pakten vdiqi filani dhe nje pasagjere me inicialet XX.

Por sonte kam mesuar nje feminizem te ri, ku ekzistenca e femres nuk tregohet nga qe eshte "ceshtje nderi."

PS, ne Amerike kjo mund te quhej vrasje, jo aksident.

Personalisht, Tv Top Channel, ne raport me politiken, me duket me i ekuilibruar, me korrekt ne percjelljen e lajmit dhe me i permbajtur ne anesine e tij editoriale.

Doja te shtoja...jo vetem ne raport me politiken!! p.s. Tv e tjera nuk shihen me sy...thjesht ta shpifin!! Top Chanel te pakten i ngjan nje media tv...

Une dua ti marr keto kanale ketu, pa topin eshte $20, kurse me topin eshte $30. Epo $10 dollare me shume vetem per nje kanal! A ja vlen ti marr kanalet shqiptare? Une skam pare tv shqipare 15 vjet dhe nuk di sesi do me duket. smiley

Une them me mire merr supersportin ti! jo per gjo po Digitalb-i ka edhe gjona turpe! hahaaahaha

Ka një ndryshim thelbësor mes Top Channel dhe Klan. I pari e siguron jetesën kryesisht përmes reklamave të bizneseve dhe programeve, ndërsa i dyti kryesisht përmes reklamave qeveritare. Në rastin e parë janë bizneset e mallrave e të shërbimeve ato që kanë kuptuar se për të shitur duhet të reklamojnë te Top-i. Në rastin e dytë janë pronarët e Klanit ata që kanë kuptuar se për të jetuar duhet t'i shërbejnë qeverisë. Ky është ndryshimi, që përpos kësaj sjell edhe ndërtimin e politikës editoriale. Kështu psh., më 28 nëntor, paradite, ende pa filluar festa në Tiranë, ndërsa Top-i jepte transmetimin direkt të festës në Vlorë dhe shumica e redaksive ishin spostuar në qytetin e Pavarsisë, vëndi nga ku burrat shqiptarë venduan njëzëri shporrjen e pushtimit 5 shekullor turk, Klani transmetonte një film turk. Hahaha....Po qesh edhe unë z.Lisandër (ps: në të vërtetë është për të vënë kujen, por mbase bëj mirë që e marr me sportivitet)

I pari e siguron jetesën kryesisht përmes reklamave të bizneseve dhe programeve

ma non mi dire smiley

Ç'ke Ruzhdie, se po shklyhesh? Bëji të lutem një koment gazit që të ka pushtuar fizikun. Ndaje me ne të komunës PPU gjëndjen tënde gazmore.

ala me qera te piramida eshte tch? me ate qerane diskriminuse prej 20 mije dollaresh/ muj?

Bli iphone ose ipad e shihi falas...tvalb app

Top Channel dhe Klan jane financuar fuqishem dikur nga Edi Rama. Sigurisht Topi ka pasur edhe kafen dhe "miellin" mbrapa. Me habit naiviteti disave qe nuk e kuptojne aspak se mediat jane te gjitha me humbje. Historikisht Topi ka qene minus 50-100 milione leke ne muaj. Me biznes te paster asnje nuk e mban dot vete. O do i lepihesh qeverise, o bashkise, o do meresh me miell o do privatizosh ndonje gje per dy pare etj. Shembulli me konkret eshte Kokedhima. Filloi falimentimin sapo ra fuqia e Rames ne bashki dhe rrogat vonoheshin 3 deri 6 muaj. Kurse Klani ka qene gjithnje i privilegjuar. E ka kthyer pllaken sa here ju ka dashur.

Ktij qe merrej me miell, kane filluar t'ia vene emrin nepe rruge, Tirane, Prishtine, Tetove... Trafikanteve u vene emra rrugesh.

Mund te citosh ndonje vendim gjykate ose rekord tjeter nga policia te "ketij qe merrej me miell"? Se edhe per Berishen thuhen shume gjera si bie llafi, kontabandoi nafte per Millosheviçin ose vendimi GjK per rrezimin e marreveshjes se detit, dhe nderkohe eshte Kryeminster.

Cfare argumentimi. Edhe Al Capone per evazion fiskal u fut ne burg, po historia e njeh ndryshe.

Spiritus. Po qe puna per vendim gjykatash i bie ta mbyllim gojen fare. Te gjithe burra te mire jane me gjykata. Mos harro qe Tani ka qene mik i "ngushte" me Vajdinin.Nejse spo dua ta zgjas kete teme. Shqiperia eshte teper e vogel per ti mashtruar njerezit me vendime gjykatash.

Top Channeli cilesisht eshte si klubet e nates se Tiranes, politikisht eshte si PPU-ja.

E paske henger dhe ti Spiritus me "puritanistet " smiley Jane bere mjeshtra ne ne sperdredhje .... Me mire mbro tezen nuk ka si TV kur ishte Vjollca Vokshi me ...ate buzengrenin nga qente si me Tepelena me kujtohet !

Lenia menjane e personaliteteve si Virgjil Kule dhe pergoimi i Individeve si Gurashi justifikohet vetem ne se ata kane qene me DOSJE , por jo dhe aq perballe profesionalizmit te tyre ! . Ndryshe na mjaftojn ...Stilolapsat dhe krehesit e leasheve me mode per te kuptuar se cfare simpathisje kane sqeperit !

Mua me duket se jam me i fituari ketu bashke ca te tjere smiley - as nuk i shoh as nuk dua ti degjoj kto kanalet!

Kur jam ne Shqiperi e bojkotoj TV-ne per ceshtje kohe kuptohet, plus qe me mire e shoh realitetin vete sesa te servirur nga TV.

 

top channel eshte me i miri ne shqipni per mendimin tim prej eksperti. plus qe rolin qe ka lujt ne kosove e maqedoni, nuk ka thesar qe e pagun. m'thonte nje kosovar ketu qe kishte qene per pushime: me flasin nipat e mbesat si "top qenell"! smiley

E thonte per mire ky daku, jo per keq! 

 

ok, tani t'i vjem ca pika mbi "i"

personalisht, m'pelqen Tch kur e shof najhere, emisionet, grafika etj. (nga ana tjeter, qe t'mos rrej, klanin u bo shume kohe qe nuk e kam pa).
Nqse ka nji gjo qe mu m'vret syte, jane titujt n'anglisht te cdo emisioni (sikur t'mos mjaftoje dhe fakti se cdo emision shqip qe shof, eshte imitim i keq i tv te huaja).
Ah se harrova, nga ana tjeter, ca ktu, i dalin n'mbrojtje Tch, jo per programin po se ca perfaqson politikisht ne mendjen e tyre. Dhe per ta bo ket gje, jane gati me kundershtu veten 100 here ne ca thone

Mrroklla, 

Dakort me daku qe meson shqip - dakort jam me ty. Mua me shqeteson gjuha qe perdoret ne shumicen e rasteve; psh, filma vizatimore...i thote shoku shokut; 'dashnorja ime po me pret atje matane....ke te dashur ti? '

Tani mendo, filmi ishte per moshen 4-5 vjec. Since then - i bera naften!

E vetmja gje qe mund te shoh te TCh jane lajmet dhe ndonjehere programin e A. Dudushin. Kusuri jane bloze, Fiks Fare nuk e kam pare kurre, Portokalli vetem humor nuk eshte. Filmat dhe serialet i ka te shemtuar. Lajmi ores Bushit, heshtja per vdekjen e asaj vajzes bashke me pronarin ne Ferrari, jane dy raste qe me kane neveritur. 

Klani ka Opinion shume interesant. Zone e Lire dhe Diela shqiptare nuk i shoh, por jane shume te ndjekur. Serialet (CSI, Dr House, Californication) e Klan jane te bukur.

zone e lire nuk te neveritet e te duket interesant? Po tallesh ti? lol

E di ti sa shume thote kjo per karakterin tend? lol

xp-ja je ti? kush je ti? peshk i ri apo nje shumenick? 

Zone e Lire nuk thashe qe e shoh. Meso lexim. Pervec kesaj neveria qe i referohem ne rastin e tch eshte e llojit tjeter.

Une nuk e di sa te mire e ka Klani cilesine e transmetimit dhe programacionit, por cilesine e lajmeve  e ka si RTSH-ja e Enverit. 

Po te ish akoma gjalle Tan Hoxha (RIP) gjerat do ishin shume me ndryshe ne Shqiperi. Ai njeri ishte armik per vdekje me Berishen dhe malokerine berishiane.

Po ajo gjoba prej 15 milion euro (ne mos gaboj) dhe kercenimi per ti larguar nga piramida (kaq shohim ne) ne nje fare menyre kane bere efekt.Plus profili liderit i jep drejtim edhe kompanise mediatike.Dora qe nuk kafshohet, ne mos puthet, jargavitet ka icik.

Meqe mu kujtua. Vdekja e asaj vajzes ne Ferrari, ka qene pasoje e papergjegjshmerise te Tan Hoxhes. Mire se hengri koken e vet, por mori ne qafe nje te pafajshme. Ne nje shtet civil, ne Amerike apo Europe, familja e vajzes do ta kishte hedhur ne gjyq dhe trashegimtaret e Tan Hoxhes do te kishin paguar demshperblim sa qimet e kokes.

boll ore boll se e bet balte, ul e ngul kete rastin fatkeq ku vajza iku bashke me te zone.nqs  familja se ka hedhur ne gjyq, c'faj ka ketu i ndjeri dhe vete TCH? Sa raste te tjera ndodhin me aksidente te tilla dhe s ka kerkuar njeri demshperblim.Dhe tek e fundit, nuk ulet reputacioni  i nje kanali televiziv nqs censuron nje lajm qe prek jeten private te dy personave, njeri nga te cilet ishte pronar i atij tv.Publiku u informua nepermjet mediave te tjera.ah, ky rast mund te ishte precedent, nqs kete inf. do ta zoteronte VETEM Tch dhe do te pengonte publikimin e tij. E kupton diferencen? 

Ka nje problem ketu. Nuk mund te diskutosh me njefare serioziteti dhe me pas ti drejtohesh nje anetare femer ne ppu me fjale si "idiote" si "bibe" sic ke bere ti tek nje teme tjeter. Humb besushmerine. Dmth mund te citosh Platonin e Aristotelin, por ne fund injoranca, paedukata e nxjerrin koken, pavaresisht lustres te siperfaqes. Une ty s'mund te marr seriozisht.

po ti kujton se po me rruhet mua se nuk me mer ti seriozisht? Ti kujton se duhet ruajtur miresjellja ne cdo rast e situate, me didiote, biba, lapangjoze dhe karagjozet qe jane ne qarkullim?  Plus qe une nuk mbaj dosje me shenime, as nuk jam ketu ti mbaj ison njerit apo tjetrit.

dhe mos harrosh seriozitetin dhe me komenton ndonje rast.

Urdhero, niveli yt eshte ky.

Oh jo jo, nuk te komentoj une ty. Por duke shkruar tek nje teme, me ra ne sy biba dhe idiote. Tani njerezit, para se te shkembesh fjale, i ben dy llogari, dy vleresime. Pikerisht arsyeja pse nuk u pergjigja ne ceshtjen e komentit tend, eshte sepse dy vleresime i bera. 

smiley ik o hunter mat nivelin debilitetit ne Zonen e Lire.

Pa dyshim qe ulet reputacioni, kur kanali televiziv deshmone qellimet e tija me nje patetizem te peshtire duke jo e censuruar lajmin, po duke mos e raportuar fare qe vdiq dhe nje person tjeter ne kete aksident per hir te nje pseudonderi te felliqur te pronarit te tyre.

nuk i shtohet gje argumentit duke perseritur ne menyre eksponenciale " e felliqur", i felliqur", "felliqsire". 

Pra argumenti qendron gjithesesi pavaresisht cilesimeve te mia, edhe pse ato nuk i bej per ti shtuar argumentit vlere (qe e ka pavaresisht tyre) por per te shprehur indinjimin tim.

...1 ...zone e lire nuk te neveritet e te duket interesant? Po tallesh ti?

...2....Zone e Lire nuk thashe qe e shoh.

Pjese nga Biseda midis dy racisteve Diktatore qe kategorizojne cfare duhet pelqyer e cfare Jo , cfare duhet shikuar e cfare jo . Te pas 1992 ?????????

"Sh Enver ne fund te Plenumit theksoi se TV duhet te marre Rolin qe i takon ne Edukimin e Masave " Mbylli referatin shoku Hundderr dhe pa   nga shoqja Boisa ne Lozhe per te dalluar efektin e fjaleve ! Dalloi nje hije buzeqeshje dhe psheretiu i kenaqur !

Nga salla Sh . Brad duartrokiti fort smiley

Klani sado qe ka pasuruar programacionin kohet e fundit ka nje si vibe shume amatoreske ne cdo gje qe ben (perjashto 'Opinion') dhe historikisht eshte mbeshtetur ne paterica politike (pa perjashtuar 'Opinion').

Top-i nga ana tjeter ka meriten e ngritjes se piaces per te gjitha tv-te shqiptare duke filluar qe nga respektimi i orareve te transmetimeve e deri tek personazhet qe ka prodhuar, megjithese eshte ne renie kohet e fundit per shkak te ngurtesimit te programacionit (shume pak gjera te reja).

Shume dakord, klani ne cdo gje qe ben duket diletant, dmth nuk ka cilesi. Topi nga ana tjeter eshte shume profesional dhe ka teknoligji shume te mire, e keqja eshte se ne cdo emision qe bejne bejne politik te shemtuar. Bej politike por kur duhet e ka nje fare mase. Nga ana e politikes klani ka nje te mire: ka dale balle samarismiley

 

Ahahahaha. E forte kjo. Po ti Driso, i mbaje diktatorit "mikrofonin" apo uturakun? Se pirdh e dhit 50 vjet ka qene ai miku smiley

Une nuk fola per Pordhe .Ti qe i paske ndenje afer i dike . Flm per Infon . Por qe paska perdor dhe si Uturak nje si ty mund ta dihe vetem...ja kete e mesova dhe me habitite .Une per vete Uturak njoh vetem Blendi Fevziun qe e perdor Babasqapi .Thone qe pasi shprazet Babasqapi perdor edhe antiseptik qe te mos i mbeten mikrobe ne zorre te trashe . Me thashetheme e kam ,di gje ti , mee qe je nga "brenda ereve dhe viskoziteteve " te Liderrve !

Po te me lexosh mire kupton se ku ka "pierdhe e dhier" Ai miku im smiley.

As me pak e as me shume Ju jeni dekori i Plenumit te 11 , po zelli teruar dhe Pordhet e medha qe kini e leshoni me llafka , ua veshtirson shikimin per te kuptuar se Cfare krahasoni , sindozot zotrote  ne rradhet e para te garddisteve te Blujte qe kane mend deri ne Gryke .Thashethemexhij Ordinere !

Tarras channeli i ekuilibruar?! per socialistet po shume i ekuilibruar eshte! per nje sy asnjanes, eshte totalisht majtas e anti-Berisha. Klani gjithashtu eshte i politizuar, te 2 ne nje thes jane.

por se di pse Tarrasi vazhdon te kete nje aureole kaq simpatike ne opinionin "moderno-apolitik" te elites se resmiley

mjafton te kujtosh fshirjen pa pike turpi te temes rreth Tan hoxhes pak kohe perpara ktu tek peshku. siduket mori nje drejtim te pakontrolluar per drejtuesit socialiste te ketij blogu. u prek nje figure e shenjte e shqiptarise!!

thua se ky person eshte shembull qe duhet ndjekur, kur nuk ka qene tjeter vec nje trafikant i "ndritur" dhe me nuhatje biznesi. ti thuresh lavde e ta besh shembull per te rinjte, ti japesh dhe dekorata ne rastin e 100 vjetorit eshte Turp.

mos harroni qe ishte tarrasi qe hapi skandalin e ores se Bushit, vec ky fakt tregon per linjen politike te kuqe anti imperialistesmiley

anti-berisha nuk jane vetem socialistet ne shqiperi.bile ata nuk duhet te jene larg tij ne shumicen e gjerave . ndryshimi eshte kryesisht qytetar.

ka shqiptar patriot dhe atdhetar te jete me salen?

vetem budallenjte,jeniceret dhe ata qe me vetedije i sherbejne interesave serbo-greke.

nderkohe ata qe kane patur alergji nga tvsh-ja e enverit nuk mund te shikojne tvsh-ne e saliut-klanin

anti-berisha nuk jane vetem socialistet ne shqiperi

Kujt ja thua se.

Lefti, respekt qe je kaq e hapur smiley Nqs kerkohet nje anketim se perse alergjia per Tch shprehet me  etiketime " Qen", "Taras" e degjeneron ne fyerje personale per Tan Hoxhen, tashme te vleresuar jo vetem nga elita kozmopolite por edhe ajo kombetariste dhe ne poshterime per gruan e tij, ti je kampioni me domethenes. 

po mire une qe i kam te qarta arsyet e peshtirosjes, po ti pse sna sqaron pak arsyet e venerimit qe ke ndaj tij? qe te sqarohemi, un nuk mbroj deri ne absurditet Sander malokun, megjithese duhet ta beja nqs do te isha si ju. por te vjen neveri nga hyjnizimi i figures se atij trafikanti, sidomos nga disa dele qe mallengjehen nga kenget e fund vitit te Tarrasit!

Une nuk e hyjnizoj, shiko komentin qe kam bere.Edhe une jam kritik per TCH, madje shumeee, por nisur nga sensi i deshires qe ky tv qe vendosi nje standart te ri per mediat elektronike, te shkoje ne progres dhe jo regres cilesor. Por qasja juaj (e Btalionit Blu, Ndeshkimorit) dhe pseudoargumentat qe sillni, jane goditje te ulta, ad hominem.Flitet per nje Tv dhe biografia e personit, tek e fundit, nuk mund te jete argument per cilesine dhe pozicionin e tv.

Pastaj kjo qe thoni per kenget qe perpunon TCH ne cdo fundvit dhe i promovon, duke i bere hymne te shqiptarise, i ve piken cdo debati.Te quash DELE ata qe pelqejne dhe emocionohen nga HYMNI KOMBETAR, c'tu thuash me teper ju? (ketu vazhdon nje numur epitetesh qe nuk po i ve se na murzitet Hunderri e te behet varis.Mos me fton dhe ne duel laneti se ka dhe nishansmiley

Pak me shume respekt per shoqen LefKope z.Spiritus . Shoqja ne fjale eshte e Shqyer jo e Hapur . Kete e tregon edhe me xhelozine e saj per shijet Vulgare te te ndierit Artan qe nuk e preferonte , por shkonte me te tjera . Ti edhe mund ta lexosh me fjalorin Vulgar "se nuk i hidhte Qu..at Tani" , po LefkoPeja nuk eshte nga ato qe i jepet per inat Sander Malokut ??????? LefkoPeja eshte e soit te p...es dhive ! Po  Ju nuk e kuptoni kete se Hel-be-be-te te konkurosh zonjen Left me ....yyyyyyy ne fund duhet te kesh mbaruar Lic me ....... ....yyyyyyy ne fund , ne Pigal !

Top Channel dhe Klan jane televizjonet me te mira sot per sot qe ka Shqiperia. Po qe puna per politike jane te dy nje mut. Per lajme te paanshme une zgjedh ora news. Ylli Ndroqi (pronari) eshte treguar bir kumbulle dhe e ka mbajtur te balancuar megjithese ka rreshkitur pak majtas. Gjithsesi Ora News per lajme eshte me i miri.

Ora News mos eshte ai kanali ku komenton nje Patrik, Patrik? Ishte shaka kjo qe the besoj.

Une spo flisja kush i ka spikeret me te bukura. Po flisja per lajmet.

dhe dicka tjeter, nuk di sot po ish nje kohe qe sinjali i TCh ishte i vetmi qe arrinte te conte gjuhen shqip ne jug e veri se te ish per tvsh...merre me leng

Dritan Hoxhes ja befte zoti hallall aty ku eshte...se me ka shpetuar me pleqte!!!! p.s. me verte e keni ju qe ndoshta ka nje media ne shqiperi qe mund te krahasohet apo bej moral Top Chanel??Po vetem 5 min qe zgjat ajo kenga qe ben ne fund te vitit Top Chanel, vlen sa 1 vit program e gjithe kanaleve te tjera ...vetem 10-15 min e Marin Memes vlejne sa 1 vit opinion i Fevziut!! Imagjino te mos ishte Top Chanel...le qe nuk ka shume per imagjinate...kujto vitet 92-97 ...!! Shume te fala asaj medias te ciles i qelluan me plumba te ardhur nga kryeministria gazetarin ne mes te tiranes, te cilin vetem fati e shpetoi, e qe nuk beri ze....eshte media moderne qe thua ti..smiley me HD demek ...

ngavash se na bere te derdhim lot krokodili

ej, po edhe mesazhet ne forme te falash, me stilin e kryetarit i jepni mo?
 

militantet e saliut gjithnje e me shume te kujtojne anetaret e frontit ne lagje qe gjurmonin ndonjerin per floket dhe veshjen.

verberi dhe besnikeri absolute ndaj partise.

nje kritike per kete njeri nuk keni?

lere pastaj ate anekdoten qe pd-ja eshte e ''djathte''!!!

rrotulloje lart,poshte,perplase per muri, nuk te del llogaria.

keta do jene te paret qe do ta shajne kur te bjere nga kali.

Shume te fala asaj medias te ciles i qelluan me plumba te ardhur nga kryeministria gazetarin ne mes te tiranes, te cilin vetem fati e shpetoi, e qe nuk beri ze...

Cudi qe pas 150 e kusur komentesh doli ky muhabet.  

s'na la humanizmi me dal ketu qe ne fillim

Meqe po diskutohen ceshtje te shkuara them.  Mendoja se do i kishte ardhur radha dhe kesaj.

Dikush qe mbronte Zberthyeskopsen  nja dy vite me pare,sot mbertheu kopsat dhe ngriti gjoksin lart.

venuse, une kam nerva te jap e marr me sms smiley , por s'dallohem per nerva ne fusha te tjera.  S'merrem smiley

E Zeqo, Zeqo. 

edhe mua po me  hollohen teper kohet e fundit.s'jam as ne menopauzesmiley

Ceshtje e nje lloji tjeter sahati smiley.

Tani varet cfare sms jep dhe merr venusi , po ishin vetem me shalqinj normal qe do beheshin te merzitur smiley

Paraprakisht spiritus ndjese.  Por s'te le Brad.  

O Brad si eshte kjo puna e bostaneve? 

Nuk e di sa e vertete eshte por une mendoj se venusi merret me tregtine e shalqinjeve smiley

what ?

Ouuuu smiley sqenkemi tek tema e 20 vjetorit te sms ketu ,sorry .

brad,po ta fal per hater te Mondes.

ama,dije,qe ty nuk kam per te te dhen ndonje shalqismiley

Rrofsh qe me fale dhe rrofsh shume qe e bere per hater te Mondes smiley

O agjent kalama! smiley

venus mos u merzit, e ben per kastile te mos flasim per ate median tjeter, mos e merr personale smiley

sms,vetem c'me dergon vodafone ,albtelecom dhe raiffeisen .....te merzitshme jane.

vetem ate te treten me zor e pres...si shume u vonuansmiley

Asaj medias qe i qelluan gazetarin me plumba dhe qe nuk denjoi ta reportonte fare, eshte nje katastrofe morale e etike e nje shkalle tjeter por ketu po diskutojme se pari mbi Topin e jo ate media.

Nuk ju qellua gazetari me plumba, gazetari hengri plumba ne nje vend ku po kerciste plumbi, ka nje dallim ketu po qe anashkalohet per efekte propagande tradicionale te peshkut. ABC-ja pastaj, si aneks i Klan-it, vazhdoi me standartin e saj si mjet propagandistik tipik. Tjetri ia mbathi ne fund, duke u munduar te siguroje koken, me metoden e te berit zhurme. Ndoshta nuk konsideroi faktin qe eshte nje plesht i vogel(jo ne kuptim negativ) e nuk mund te merret njeri me te.

Kur kercet torta sheshit, kush ka nge per kercitje te tjera, thuaj. Themi.  Drejt. 

Se m'u kujtua, ne nje linje me Fugen une.  Qe tha hesht per ate, por fol per kete.  M'rregull.  Dhe ne te njejten linjen te heshtim per aneksin, dhomen e ndenjes, flasim per te tjerat. 

Meqe ma kujtove paksa kete punen e linjes se Fuges dhe meqe nuk doja te shkruaja fare ne teme me torta, por ti sikur mi nxjerr me grepa ca gjera, mendoj qe ka disa vite, qe po mbizoteron linja zyrtare fugiane, çiliane, hoxhiane dhe pa harruar edhe zhejane, te permbledhura te gjitha ne ate fevziane :

"le te dhjesim mbi tavoline, qe te mos bejme dyshemene pis"

Po fundja tavolinen e shtrojme sa here te duam, kurse dyshemeja njehere shtrohet smiley

logjike e denje per nje kafaz me derra e dosa brenda

tjeteri plagoset e pune centimetrash do te vdiste ne KRYE TE DETYRES, doktoret i thane (s'ke asgje, po he, gje e lehte, nderkohe qe ne belgjike i treguan qe e kishte krahun keq) punedhenesi e mohoi ngjarjen vetem qe te mos shahej shteti qe e mban me leke, dhe ka njerez qe e mbrojne. Tobe strafkullah, do thoshin plakat. Logjike prej koreje te veriut. U largofte sa me shpejt Berisha se po mban me leke njerezit qe ushqejne kafsherine ne kete vend. Llumi injorant ha paret e popullit. 

Cilet jane keta njerez qe e mbrojne. Meso te lexosh njehere, pastaj te japesh mendime. Mbase ben hajer edhe ti.

Mbase ben hajer edhe ti.

Ne kuptimin qe t'i lepihem pushtetareve qe te me hedhin ndonje kocke, e pastaj t'ua kthej duke bere korrupsion per ata?

Nuk e shinjestruan per ta qelluar, por e kapi plumbi gjithesesi.  S'e qelluan drejt per drejt mbase, por e qelluan gjithesesi.  Media ku ai punonte nuk denjoi fare ta raportonte kete gje.

Ju nuk ngrenkeni shalqinj o vlla.

Sa shume e keni sterholluar historine e vdekjes se Tanit me ate vajzen, personalisht (si thone anglezet..everything good is bad and...) ka qene pikerisht kjo ngjarje qe kam njohur peshkun pa uje, pasi nje miku im me thote se e vetmja faqe ne internet qe tregon te verteten se çfare ka ndodhur eshte PPU, keshtu qe njoha peshkun pa uje dhe qe atehere vazhdoj ta lexoj me kenaqesi (edhe pse kur vijne tema politike behet bloze edhe ketu). Gjeja qe i vleresoj me shume TCH, jane kenget me te bukura shqiptare qe i kthejne ne hitin e Vitit te ri çdo vit!...Megjithate jashte Shqiperise TCH eshte simboli i TV shqiptar, na pelqen apo jo, il resto è contorno...me kujtohesh edhe ti spiritus kur hyre heren e pare te peshku... me pyete "pse ka femra te peshku??!!" -...disa prej tyre jane besnike te peshkut dhe jane tamam siç thote kenga sherbet per bakllava.

Me pyete " Pse ka femra te peshku ??!!"

smiley

Doktorr ,plot o plot smiley

Cfare kujtese! Po c'lidhje ka me temen? ndoshta si i ri dhe i pa mesuar,kam pyetur a ka femra, se disa me nick femrash, per zotin me dukeshin shume te mashkullarizuara.

Po sikur s'te kam vene re prej kohesh me kete nick i_was_me?

Na fal o Monda qe dolem nga tema smiley

Mos u merzit o burre se ka, ka smiley

vallaj, pa vene gishtin mbi plage, si shen Thomai , nuku besoj smiley Ti vllai mos fol ne emrin tim smiley

Entela Hysko

TCH ka pas(ndoshta dhe e ka akoma) standartin me te larte profesional apo viziv ne disa fusha, dikur ne teknologji, ne muzike, ne sharm, ne qasje ndaj rinise, ne femra te bukura etj. Politikisht ka krejt tjeter standart. Interesante eshte lidhja e gjykimit ndaj Top Channelit me formimin e socialistit te zakonshem. Aq i frustruar eshte ky i fundit, aq i ngarkuar me antikultin e figures se Berishes, me negativitetin total te tij, sa propaganda totale(standarte pak a shume ne tregun mediatik) e ketij kanali, u duket atyre si ekuliliber. Nuk besoj te pyesin ndonjehere veten se cmund te beje me shume Top-i per tu quajtur prosocialist, sipas perceptimit te tyre. Nga u vjen ky formim, une nuk di te jap ndonje pergjigje, mendoj se dicka ka mbrujtur "vlera" e vjeter moniste, e mungeses se alternatives, e ndarjes se gjerave ne "pjesa e mire dhe pjesa e keqe", ne dhe kundershtari. Po kurrsesi nuk besoj se mjafton kjo. Me ben pershtypje dhe fakti qe po te diskutosh me socialiste qe jane me prane partise se tyre, ne terma te nje aktiviteti apo rrethi njohjesh qe mund te kene, aq me teper e pranojne(mes te tjerash) standartin real te Top-it, subjektivizmin normal te tij. Kjo te con padiskutim tek elementi injorance per pjesen tjeter, apo me sakte "mosnjohje me deshire" te realitetit. Shume njerezve u pelqen me shume te jetojne brenda nje bote imagjinare me te mire. Pak veshtire t'i paragjykosh, vec se behen ndonjehere te demshem.

Pas asaj qe lexova me lart nga ti per faktin qe gazetari i klanit u plagos dhe klani s'e dha lajmin per te mbrojtur qeverine, dhe ti shave gazetarin, tregon qe ti je nje plehre e ndyre, nje cope injorantjeje me dy klase shkolle e s'meriton vemendje me shume se qente e rrugeve. Megjithate, po ta jap.

Shiko me kujdes te gjitha deklaratat e paanshme te te huajve qe ne te njejtin fjalim, nje paragraf e kane per te qortuar qeverine, nje paragraf per ta levduar qeverine, nje paragraf per te qortuar opoziten e nje paragraf per te levduar opoziten.

Top channel i jep te katerta paragrafet. Klani jep vetem dy, ato qe levdojne qeverine dhe ato qe qortojne opoziten.

Top channel, si opozitar, ne titull ve me shkronja te medha pjesen e qortimit te qeverise, por ama i jep te katerta paragrafet.

Ky eshte monizmi per te cilin flet ti shoqja komuniste, e qe ndiqet me rigorozitet nga TV Klan.

Nje arsyetim fund e krye i mbushur me inferiritet.Kur diskutohen Opozita, thoni po ja, mos e krahasoni me (bemat dhe gjemat)  e Qeverise, sepse ajo (opozita) duhet te kete nje standart te ri. Kur flisni per TCH, perdorni perseri te njeten teknologji.Inferioriteti i pranuar heshturazi ngrihet teresisht mbi kategorine binare pozite vs opozite, TCH vs Klan. Eshte detyre dhe shprehje e qenesishme e nje medie televizive apo te shkruar te jete kritike ndaj qeverise. Anesia e TCH, nuk eshte nenshtrim total  dhe as kthim ne vulgaritetin e medias ALTORPALANT te Zotrise se radhes ne pushtet. Eshte dallim i madh ky. Sot per sot ky eshte realiteti.Nje media si TV KLAN, zedhenes i neveritshem i qeverise dhe TCH, me anesi nga e majta por i ekuilibruar dhe brenda nje standarti qytetar te kritikes ndaj qeverise.

Ka dhe nje realitet tjeter qe duhet thene: kam mjaft te njohur e kam folur me mjaft persona , te cilet jane simpatizante te PD te cilet jane te mbyllur ne fllusken e Tv KLAN.Per kete kategori militantesh te semure, fanatike dhe ekstremiste, te shikosh TCH eshte si te kesh futur armikun ne krevat . Kjo flet shume dhe tregon shume per trushplarejen e turmave, per kultin dhe adhurimin ndaj prijesit.Nje mentalitet teresisht monist dhe regresiv.

 kam mjaft te njohur e kam folur me mjaft persona , te cilet jane simpatizante te PD te cilet jane te mbyllur ne fllusken e Tv KLAN.

C'me kujtove mikun tim te vogel:  Shqiperia fuqi supeeer.  Heu, po si bre kshu?  Jemi ne organizaten supeeer te NATOs, Berisha ydh, Shqiperia ydh.  Ku e pe daku*?  Kemi TV Klan ne shtepi.

*ka ikur i vogel nga Shqiperia dhe s'ka pasur mundesi akoma te vije ne Shqiperi. 

efekti flluska Klan smiley

Mendova cdo kishe shkruar per arsyetimin inferior, thashe te mesoj dicka. Po te saktesoj vetem nje gje; ke hedhur nje mendim me siper, ate se media duhet te jete kritike ndaj qeverise, e pranoj duke korrigjuar dicka, media duhet te jete kritike ndaj pushtetit. Ne tere historine e saj Top Channel-i KURRE(me dal idriz qe te huazova pa leje stilin e te shkruarit) nuk ka kritikuar, qofte dhe pa dashje, punen e bashkise se Tiranes. Nuk ka naiv, me dashje apo pa dashje, te mos pranoje qe mund ta gjente kohen dhe vendin dhe per kete. Kaq mjafton per te parashikuar sjelljen e saj ne nje situate pushteti te ardhshem te ndryshuar(ne 2017-ten te pakten do thoshte bradi smiley&nbspsmiley. Nese ky eshte arsyetim inferior, lere me kaq.

Sa per njohjet e tua PD-iste, po te kerkoj nje nder; behu i dobishem dhe mesoji edukaten e dy tre koncepte politike atij derdimenit qe ka shkruar siper teje. Eshte i krahut tend e ka me shume mundesi te ta degjoje llafin.

Nga 200 komente , nje pjese e mire e atyre qe kane alergji "top qenin" , te gjitha arguementat i bazojne ne qasjen biografike. Cfare mendoni per TCH? ah po ai Tani...dhe vazhdon logjika moniste -hoxhiste- saliste e berjes se biografise pile me pile.Modeli qe hap librin e shtepise dhe te ben biografine deri ne detaje te krevatit, mendoj se ka funksionuar mrekullisht ne formimin e njeriut te ri blu.Kjo sqaron shume gjera. Flm qe ishit pjese e vyer e kampionit.

Ne radhe te pare nuk e kam cituar ndokund Tanin(Dritan Hoxhen). Nese ke deshire te pergjigjesh ruaj etiken e funksionimit te forumit, pergjigjiu dikujt duke u marre me ate qe ka cituar, nese ke deshire te pergjithsosh mos kliko ate "pergjigju". Mos te shtojme me kot konfuzion, ne nje vend ku nje pjese e mire e kane shume te lehte te clirojne instiktet kafsherore te gojes dhe te mendjes.

Ne tere historine e saj Top Channel-i KURRE(me dal idriz qe te huazova pa leje stilin e te shkruarit) nuk ka kritikuar, qofte dhe pa dashje, punen e bashkise se Tiranes. 

 

Vdeksha une qe ti shikoke Top Channel,aq shume, sa arrin te dalesh ne konkluzione te tilla.Edhe une qe e mbaj tv te Top,s'flas dot me siguri kaq te madhe..Ne fakt po te them une qe eshte marre  dhe here tjeter ji me i vemdendshem

Une ,perkundrazi,kam vene merak pse s'po jep me Klani kronika me rruge me gropa,se s'besoj se eshte bere Tr asfalt tej per tej ,apo jo?

Aha,Klanin,e pashe nje here , kish vajt andej nga bashkia e Durresit dhe po gerrmonte gropat e Durresitsmiley

Boisa,

 

A nuk mendon se ajo që e dallon Klanin nga Top-Channel është që i pari zotërohet nga një gazetar, ndërsa i dyti jo.  A ka dallim më domethënës se ky! Më kanë bërë cudi mediat që themelohen nga amatorë, nga ndërtues, nga tregtarë, nga industrialistë, etj. Sipas meje, një media e themeluar nga dikush që nuk ka lidhje me gazetarinë, (sado ekselent të jetë ky në marrëdhënie të tjera) ka një handikap serioz nga ajo që drejtohet prej gazetarëve. Gjithnjë kam menduar, si ndërtohen raportet e besimit ndërmjet aksionarit (pronarit) dhe kryeredaktorit në këto media. Sipas meje, krijohet një strukturë delegimi në këtë media, që nuk përkon me të njëjtën strukturë llogaridhënieje. Mund të thuhet që delegimi i kompetencave zbret nga pronari tek (krye)redaktori, ndërkohë, që në kahjen e kundërt, llogaridhënia nuk mbyllet tek pronari, por tek (krye)redaktori. Pra, krijohet një figurë shumë e fuqishme krye(redaktori) që ushqen ambicjen e tij, duke mbyllur qarkun e llogaridhënies. Kjo ambicje, ndërkohë, nuk temperohet nga nevojat financiare të medias, cka con në një diktat të pakontrolluar të krye(redaktorit). Sipas meje, ambicja e gazetarëve është një prej dukurive më të mprehta në këto media, që sjell deformime dhe në vetë procesin e informimit.

smileysmileysmileysmiley 

 

Lirka,

si rrallehere, nuk jam dakort me  pjesen e pare te komentit tend. Nuk besoj se ka ndonje problem kur themelohet media nga investitore te fushave te tjera, madje mendoj se ky eshte modeli kryesor si mund te themelohet nje media. Manjatet me te fuqishem neper bote, me sa di, nuk kane dale nga fusha e medias. Media kerkon profesionalizem, por mbi te gjitha kerkon financim. Ne nje sens Sandri i Klan-it eshte nje biznesmen, ndryshe nga Sandri i Koha Jone qe ishte nje gazetar. Ndryshimi aktual midis dy televizioneve eshte qe Klan-i aktualisht drejtohet nga nje njeri ambicioz, i fuqishem, vizionar, mbi te gjitha biznesmen me te mirat e te keqijat e profesionit, pikerisht sic ishte dikur Tani i Top-it. Keta te dy kane qene me te miret ne kete lloj biznesi. Pjesen e dyte te komentit e ke interesante, nuk di te them sa eshte e sakte, por nuk kam vene re ende kryeredaktore te nje "shkolle te vjeter(jo shqiptare) gazetarizmi, kryenece e profesioniste, tipa si Pacino tek The Insider nuk para shoh smiley

Prandaj ka ik Mediaset-i  Berluskonit per lesh o Lirka smiley Mos u sforco ne argumenta, per hir te Zotit !

Spiritus,

Atëherë, të të bëj një pyetje: Si i zgjedh pronari kryeredaktorët? Kë zgjedh? Tek kush ka besim? Si e arrin ai bindjen për kompetencën e këtij të fundit? A mund të thuhet që ai është i rekomanduar? Pra, a zgjidhet dikush pse rekomandohet nga dikush? Si vijmë tek përzgjedhja, seleksionimi? Kam përshtypjen që në këtë lloj biznesi, pronari sugjestionohet. Sugjestionimi mund të godasë edhe në shenjë. Por, jo gjithnjë! Mendoj, se sugjestionimi i pronarit, ambicja e gazetarit, dhe qerthulli i llogaridhënies janë disa prej tipareve të medias së zotëruar nga jo-profesionistë.

Po cfare eshte kjo pyetje Lirka? Po nuk ka nje lidhje te domosdoshme midis te qenurit profesionist dhe suksesit te medias qe drejton.Shembuj ke sa te duash ne bote. Funksionojne borde, keshilltare profesioniste dhe zgjedhja e stafit nuk eshte ndonje handikap. Si funksionon nje shoqeri aksionere, nje banke, nje multinacionale? Kush eshte pronari dhe kush menaxhon? Biznese ne Shqiperi nisen me qindra mijra por ecen ata qe pas akumulimit fillestar diten te zgjedhin menaxhere, profesioniste te zote. Te kesh ide kreative , vizion, nuhatje biznesi, doemos qe ke dhe aq inteligjence per te perzgjedhur profesionistet e duhur. 

Artur,

Nuk i referohem decentralizimit të menaxhimit të shoqërive aksionare (të kapitalit). Kam shumë informacion për mënyrën se si drejtohen ato. Mund të të jap me qindra kundërshembuj të tjerë, ku pikërisht egoizmi i bordit të të besuarve ka çuar në falimentimin e shoqërisë. Por, ajo që më intereson është mënyra e përzgjedhjes së gazetarëve. Atyre me peshë në drejtimin e shoqërisë. Për mendimin tim, kjo zgjedhje është haphazardly. Shumë më tepër, në rastet kur biznesi themelohet nga njerëz jo-profesionistë. 

smileysmileysmileysmiley

Sander mafishja gazetar

Media mund te krijohet nga kushdo, per sa kohe qe drejtoret jane specialiste per ate pune e pronari s'nderhyn.

Krye-rruaze! Ia kalon rruazes se Frrokut! 

Bama, o i poshter smiley

Monda,

Cfarë mendimi do të kishe për ligjësitë që unë mendoj se shpërfaqen ndonjëherë në media:

Në median e zotëruar nga profesionistë kemi këtë zinxhir shkakësor:

Autosugjestionim i pronarit – sugjestionim i gazetarit – autosugjestionim i publikut

Në median e zotëruar nga jo-profesionistë:

Sugjestionim i pronarit – autosugjestionim i gazetarit – sugjestionim i publikut

smileysmileysmiley 

Dmth, ti s'e mban mend TV Klanin kur jepte porno ne 11 te darkes?

Top Chanal ne shqiperi eshte tv simpatik vetem per faktin se eshte kunder qeverise kjo e ben ate me popullor, dhe me te shikueshem. Por nuk mjafton vetem kjo. Niveli i gazetareve si sokol balla rudina xhunga ardian dudushi, eshte i mire, por keta nuk dalin nga vetja kane krijuar nje profil dhe aty kane ngel, vetem tek bisedat! Ceshte ky lloj TV?smiley

Pak a shume keshtu ndodh ne te gjitha televizionet, disa kolltuk rreth e perqark, disa aktore politike interpretues, qe qarkullojne nga nje kanal tek tjeteri, dhe vetm kaq.Perserisin vetveten dhe mbas shume kohesh behen te bezdishem. Pa horizont.

 Asnje krijim i ri, metode e re, per mua  Gazetar i mire eshte  Marin Mema i cili mer kameren dhe shkon ne cdo cep te shqiperise duke fokusuar nje Shqiperi tjeter , nga ajo e qeverise apo e politikaneve te tjere.

Media ne shqiperi sa do e mire qe te jete, sa do mire te luaj rolin, po nuk pati reagim nga publiku mbetet thejsht nje ze bosh qe nuk degjohet gjekundi.

Me bejn pershtypje gazetaret shqip[tar ne pergjithsi, nuk jane fare fare modest, te thjesht,inteligjent nuk kane ndonje ngritje kush e di, jane te mbytur ne politik dhe nuk shikojne nje kend tjeter per te arritur qellimin, qe kane , jane gati njesoj, jane shume te kompleksuar me veshjet, a thua se veshja i ben gazetare te mire, disa gazetare duken si mbreteresha princesha ne veshje dhe stolira, si kur te jene foto modeliste,  dhe disa si Pricner, me kepuce luksoze, kemisha kostume kollare,   dhe me i tongerllik firaunesh !

Lere kur i fusin xhel flokeve, dhe veshin kepuce taka 10 cm te larta ne studio! smiley

 

Pse e di ndryshe une qe KLAN -i eshte Tv simpatik sepse eshte kunder Edi Rames ? Apo njelloj eshte.

edhe mund te jete, une pak me siper thashe qe jane njelloj, vetem ngjyrat ndryshojne.

E ooooo....socialist jam...kishit ndonje gje ju ??? smiley !!! Me tej akoma...se ka socialist e socialist...une jam me ate qe eshte me  keq se Enveri atq...jam me Ramen smiley ...Edi o Edi...ai...qe financon Top Chanel smiley!!! T'fala Saliut smiley!!

Mediat ne pergjithesi jane te politizuara , sido qe te jete . Kjo gje dihet ska pse te jemi te habisur fare . Megjithate top.ch me duket me realist dhe me afer problemeve . nje shembull te mire ka dhene me intervista te nxehta debatesh rreth janullatosit dhe diskriminimit te tij .

E para, cilesia e mediave ne Shqiperi eshte cope cope!

mbas kesaj, media shqiptare eshte e pamvarur nga njera pale......klan nga Rama dhe top qeni nga Berisha!

me ka ndodhur disa here qe kam qene deshmitar ne ngjarje qe i kam pare ne lajme, dhe tjeter gje kam pare me sy, tjeter gje ka dhene top qeni......jam vet deshmitar dhe skam nevoje per opinione mbi kete.

e fundit, nuk kam asgje kunder pse top qeni ka pikepamje te kunderta, por nuk mund ta duroj mungesen e pergjegjesise ndaj vendit duke u hequr si patriote dhe nga ana tjeter vetem mundohet te nxije imazhin e vendit....shembuj??? Pa fund!!!! 

Ora e bushit, griselda, shqiperia sdo pranohet ne nato, gjithmone kur ka lajme pozitive per integrimin eshte lajmi i peste apo i gjashte ne edicionin e lajmeve, komenti mbi torten etj etj........as me mire as me keq se klani, vizioni apo te tjeret!!!!

ne tere kete diskutim, duhet te ndajme dy gjera... TV per argetim apo TV per informim. Persa i perket argetimit, Klani eshte me perpara se Topi... me prodhimin e programeve te veta artistike e muzikore.... Niveli apo cilesia pastaj eshte çeshtje shijesh apo kritikesh...por te pakten publiku argetohet. Edhe Topi nuk mbetet pas, por reklamat qeveritare qe merr klani e bejne te mundur shpenzimin e ca parave me teper per kete qellim.... E sa i perket informimit... te dyja mbajne ane, por Klani e ka bere balte me anshmerine e skajshme per PD... vertete te kujton TVSH e Vjollca Vokshit, por edhe kete te sotmin... nuk shikohen lajme ne Klan se me siguri do na shpifen pleniumet e PPSH, apo zotimet per rezultate te larta ne misrin hamullor...

Programet argetuese jane jek e jek nga llojshmeria:e diell- e diela, kenga magjike-top fest, x-factor/ the voice. Ndricimin, lajle lulet, po, Klani i ka super (Moda smiley ).Tch ka ulur nivelin e te djeles dhe varferuar strukturen e atij programi qe kur shkeputi kontraten me Adi Karasten. Xhemilja, sado e mire ne lirshmerine dhe buzeqeshjet e lumnueshme, nuk mund te barabitet me Krasten. Arditi natyrisht, pertej sperdredhjeve, eshte nje vlere per TV Klan.

Klani mbahet me Opinionin e Fevzos kurse TCH ka lamirshmeri ne programet formative: Top Show, Top Story, Shqip, Exkluzive.Vetem percjellja qe TCH i ka bere 100 vjetorit te Pavarsise me dokumentaret, tematiken e diskutimit, kendveshtrimet, informacionin e ri etj, ishte fantastike.

Top Show eshte nje program i mire dhe Dudushi eshte tashme ikona e ketij formati.Jam kritik per leshimin e dores qe ben hera heres me listen e te ftuarve. (Lexon Dudush, mos puno me lista te mbyllura dhe sa me pak sharlatane qe flasin per m idhjet dhe bomben atomike. Kerko dhe do zbulosh vlera simpatike dhe me sharm mediatik. )

Percjellja profesionale e  politikes pastaj perben dhe diferencen e pakontestueshme ndermjet Tch dhe Tv Klan.

spiritus.u bo çorb muhabeti ktusmiley duke qene se nuk eshte hera e pare qe hapen tema per topch.. ne ppu.mua me shtyn kurioziteti.eeshte i vetmi grup ne shqiperi? Jo me sa di.nga eksperienca ama eshte i vetmi grup qe diskutohet dhe analizohet deri ke rrenjet. atehere ka vlera. per kundrapesh do duhej hap nje  tem e njejte per grupin konkurrus qe as nuk e di kush mun t'tjet.

ke te drejte alke.duhej adresuar pyetja per Tv Klan smiley Por muzika do ishte e njejte, te njetet dhe orkestrantet smiley

nuk besoj spiritussmiley nqs do flitej per tv klan i vetmi koment nga ana ime do ishte; nuk e njohsmiley me sinqeritet te plote.

Pse tani cfare ka Top Channel qe e bejme teme me vec diskutimi? Mua mire me duket. Po ate ceshtjen e kumarit, e ka te sakte Bradi, sepse dhe une kam degjuar si muhabet.

Si eshte ku muhabeti kumarit? Mund ta sqarosh? Flm.

Te them te drejten, nuk merrem me sqarime thashethemesh. Te pakten jo une personalisht. Po meqe e kam degjuar shpesh , kam nxjerr konkluzion qe duhet te jete i vertete. Me vjen keq qe s'te sqaroj dot me.

he me me se sbehet nami po te tregosh smiley, thjesht per kuriozitet. nejse, lfm.

po nga bradi e ke degjuar. ka qe ne 2009-en qe e thote, per zgjedhje. Madje parashikonte te mbyllej televizioni brenda 4 muajsh. Kerko e ia gjen postimet.

P.S. Meqe jemi ne teme tv. Shikoni Visar Zhiti ne tvsh tek Kel Demi. Mos e humbni

Respekt Visar Zhiti. I madh

e huma dreqinsmiley si t'ja boj tanismiley

Une nuk kam tv shqip ketu, por ne online, tv TCH nuk ka, TV KLAN,ABC,VIZION+,etj, ka plot, nese di njeri link per TCH live online te na jape.

Flm M.D.

SkGj  TfT

Top channel transmeton nje emision satirik, "Pop channel", qe me me eshte dukur mjaft interesant.

Ne pergjithsi, tv shqiptare kane hyre ne nje spirale komercialiteti dhe tulavazhi qe u behet shqiptarve nuk eshte i vogel.

 

 

Me genjeshtren e ores se Bushit,per mua nuk jane te pergjegjshem!

Por kur filluan dhe po gezoheshin kur u hap nje lajm i rreme per mospranimin e Shqiperise ne NATO ja u hoqa vizen fare!

Pastaj ato lajmet me Griselen ishin komplet joprofesionale.

e bete bloze oren e bushit mo, dhe cte ishte. Pese here ne dite permendet ne peshk. Obsesivo-kompulsivet ju marrcin te keqen.

Me sa di une, mediumi i pare qe e ka bere te ditur oren e bushit ka qen Rai tg-24 ne itali, prej te ciles e mori dhe news 24. 

po c'faj kishin me griselden o njeri? cdo lajm qe jepej per griselden vinte nga policia, s'e krijnte topi. Dhe griselda kishte mashtruar burrin e gjithe fisin per 9 muaj, jo me policine e topin per 2 ore. Kapeni me gjera berishe kot.

Po ku ka budalla qe te thote jam Shqiptar pasi ta ballafaqojne me ato qe shkruan ti " Ja c' thote shqiptari " Po jo or vlla i gjo qe del ne Treg s'ka te beje me Handikapate mendor te kohes se Mullaheve qe tregojne perralla me moral .Si tha ai qe beri Miliarda me dollare me Media ..

"Lajm eshte kur kafshon Njeriu Qenin jo qeni Njeriun "

Jo mor vlla nuk jam shqiptar . Jom i babazotit me Mullij ! Mbyllleni se late NAM . Dhe pak dhe do dilni me perfundime se duhet nje " Komitet Kombetar per kontrollin e Mediave dhe Programimin e Lajmeve e Programeve se cfare te japin e kur ti japin " dhe ne krye te vendoset nje Shqiptar ! Dhe i vjen cudi atij TUCIT qe e perdor babasqapi si antiseptik pse jane motamo me Anetaret e KQ te Plenumit te 11 nga llafet se nga Trute u vine anash !

Hajde InteliDjence hajde .!

Ore me i ra shkurt, topi eshte televizion i kohes, trendi, preferohet nga rinia, programe bashkekohore, liberal etj etj. Klan esht tv i katunarve, skllav i pushtetit amator ne program dhe provincial ne karakter. Eshte si ai katnari qe megjithse ka ra ne lek e ka ble xhaket armani prap duket qe o katnar nga ftyra vrame. Kto muhabetet e ores e griseldes jane pordh me rigon qe i bejne pdistat e frustrum. Tamom tamom klani eshte shprehja me e qarte e katunarizmit qe ka pushtu qeverin dhe ata qe e votoj e ate qe jane shumica zona rurale. 

kryesisht jane media tendencioze, te dyja  klani eshte bere kamikaz fare. 

top -channel ka ca kohe qe eshte reformuar pak si me i qete duket. ndoshta se klani eshte bere ekstremisht pro-qeveritar

megjithate une lajmet nuk i shoh fare as te njeri as te tjetri, me mjafton mero haleja tek tema per te marre vesh se ca bejne halete e tjera ne shqiperi.

tek tuk noi lajm panorama ose shekulli.

sa per emisione, portokallia eshte goxha mire kete vit, the voice shume i mire. fiksi sikur i ka hik hanxhari nga dora po prape nuk e ndjek .

ndersa tek klani nuk ke ca shef opinioni si dhe top story jane futja kot propaganda zoen elire eshte emision bastard  ardit motra te dielen nuk shifet

kan pas ate kutine e fundit , ajo  ishte me interesantja nga klani

po i kan ra pak pordhet topit. 

Gjermanet kane nje fjale te urte:

Sic e fillo nje pune ashtu do ta mbarosh!

 

Top'i u bo nga alabaker, imoral dhe mafjozi dhe nuk ka si te jete ndryshe se sa nje institucion qe meret me imoralitet, alabakri dhe majozllek.

Dicka qe ka qene shume qarte e pasqyruar dhe tek personi qe gjasme e themeloi kete firme ( kjo po ashtu vlen dhe per kalnin ).

Pra keto institucione u bene ng alabaker dhe ashtu do te jene tere kohen pike

 

 

 

Dhe Topi tani ka korrespondente ne Bruksel e perdoret nga BE si zedhenesi i tyre ne Shqiperi. Lane nje gazetar me jave te tera ne Amerike vetem per zgjedhjet e Obames, te paguar nga ambasada amerikane. Pse s'i bene me klanin keto?

ajo korrespondentja eshte bir nona vet ke te qaj me pare me te kap frika kur hap gojen

por ajo qe eshte me kryesorja ajo interviston vetem ata qe jane antishqiptare qe vetem kritikojne shqiperine dhe nuk kane piken e interesit te flasin mire per shqiperine pra ata arrixhinj qe bejne aheng gjithe naten nga qefi kur ndodh dicka negative ne shqiperi.

roli i topit ne eu me duket tamam sipas asaj qe thone labt

derezeza ime bije ska burr e pjell femije

kur e paguan amb e amerikes dmth se topi ska asi kacidhe per njerzit e vet dhe kjo nuk eshte dicka poztive per topin e tanit

fakti qe ai vdiq ne ferrari me nje nga sex-dhenset e punesuara dhe fakti qe gjasme ish gruaja dhe gjasme ish nena e femijve te tij e varrosi me gjithe ate gjasme medheshti eshte dicka shume negative per topin dhe politikanet qe duartrokisnin atje ne ate gjasme turme ...

 

Jo mer njeri, gazetarja nuk shkon t'i intervistoje vete, por thirret kur ata duan te japin intervista. Ajo i interviston vetem kur ata dalin nga mbledhjet, dhe fakti qe moren TCH ambasada amerikane per ate fond amerikan dhe jo TV klan per te percjelle nje mesazh ne popullin shqiptar, tregon se bazohen te besueshmeria dhe shikueshmeria. Pse duhej te conte top channel nje gazetar ne Amerike per zgjedhjet amerikane? S'kane aq interes per shqiptaret sa per te cuar korrespondent. Por amerikanet kane interes, pa e moren.

Tv "Klan" pat hy n'treg t'u shfaq filma porno ne "prime time".

Prap televizion kurvash ka ngel.

Nese po i beni analize politike Top-it mund te them qe ka rene shume. Nuk ka me ate ndikim qe ka pasur. Mjafton te marresh si shembull fiks fare. A e sheh me njeri? As ndonje nga ju ketu nuk e sheh me. Kjo sepse fiksi eshte kthyer ne propagande anti Berishe dhe ne vend qe te merret me hallet e popullit nxjerr dufet e inatet e Filipit me shoke. Top-i ka akoma ndikim neper qytete te vogla te Shqiperise ku akoma kane idene se eshte televizjon "i famshem" kur realisht Tv Klani (fale fondeve qeveritare) eshte bere shume here me i fuqishem dhe e ka mbytur ne programacion. Anatomia Greit, House, Cs, Jeta sipas Xhimit dhe telenovelat e tjera kane kushtuar vetem keto sa te gjithe programet e Topit bashke. Topi eshte dobet ne emisjone dhe telefilma. Po e riperseris. Iku Tani iku dhe Topi. Tan Hoxha ka pasur vizjonin dhe pasjonin 100 fish me shume sesa pronaret e trashe te televizioneve te tjera, shtoji ketu edhe lekun pa limit dhe ky ishte kombinimi perfekt POR kur u ça darja dhe iku parja aq e pat edhe Topi. 

U be kaq kohe pa ndjekur televizionin shqiptar ne vecanti dhe televizionin ne pergjithesi, ndaj gjithe ky pasion per te diskutuar per te, qe lexoj neper komente, me duket pakez i cuditshem dhe jo normal.

Jeta ka plot gjera te bukura pervec televizionit. Me thene te drejten, me duhet te falenderoj kontekstin shqiptar qe ka bere qe te krijoj nje lloj repulsioni ndaj tij.

Ne nje fare menyre, mohimi i televizionit eshte nje akt respekti ndaj vetes dhe ndaj atyre qe kemi perreth.

Mendoj se e vetmja trashegimi qe na ka lene regjimi i Hoxhes eshte talenti e zelli per agjit-propin, egzibicionizmi dhe kulti ndaj individit, hipokrizia dhe maskat, boshja dhe manipuluesja. Shkurt, televizioni. Televizioni i keq. Televizioni shqiptar.

Mendoj se e vetmja trashegimi qe na ka lene regjimi i Hoxhes eshte talenti e zelli per agjit-propin, egzibicionizmi dhe kulti ndaj individit, hipokrizia dhe maskat, boshja dhe manipuluesja. Shkurt, televizioni. Televizioni i keq. Televizioni shqiptar

Mos tia fusim kodra pas bregut. Formatet televizive shqiptare jane 100 % perendimore, nuk kane asnje lidhje me enver hoxhen, te cilit ne nivel individual mekatet i dalin dhe i teprojne.

Meqe ke jetuar ne itali duhet ta njofesht rolin e tv atje. E pra, ne itali nuk ka pasur Enver.

Ps. Eshte bere qesharake tendenca qe gjithcka tia veshim Monizmit, ne menyre qe ne brezi me i ri te perjashtojme veten nga ajo cka eshte shoqeria shqiptare sot. Kjo eshte shume manipuluese

 

edhe vete fjala Monizem si me te veshur eshte

Televizioni nuk eshte vecse formate, por eshte mbi te gjitha cilesi. Formati mund te jete i njejte, cilesia e ndryshme.

Rolin e televizionit italian e njoh mjaft mire (persa i perket aspekteve negative te cilave imagjinoj se i referohesh), por televizioni italian nuk eshte vetem Velina e Amici. Televizioni italian ne nje pjese te konsiderueshme te tij (qe nuk eshte e thene te jete prime time) eshte mjaft cilesor. Oferta e kanaleve gjeneraliste dhe tematike, eshte gjithashtu e pafund.

Nuk e di nese eshte tendence, por besoj se nuk ka gje qesharake (apo aq me teper manipuluese) ne kerkimin e shume problemeve te sotme tek e djeshmja. Madje me duket mese normale kjo. Brezi i ri nuk ka se si te mos jete i lidhur me trashegimine kulturore, shoqerore, ekonomike, qe i kane lene historia dhe brezat paraardhes.

roli tv italian, ai qe ndjekin masat e gjera (se tematiket nuk i shef njeri vetem nese u referohesh milan channel dhe caccia e pesca), ta themi shkoqur, ka qene dhe mbetet me negativ e trash se ai i tv shqiptare mbi shoq shqiptare (kjo eshte dhe merite e mos pasjes se tradites ne kete fushe). Dhe nuk behet fjale per cilesine teknike por per efektin budallepses.

E megjithate, teleshikuesi italian (le te themi, "minoranca") ka hapesire zgjedhjeje, ndersa zgjedhja jone eshte dicka midis "te ndjekim kete televizion dhe te budallepsemi apo te mos ta ndjekim fare".

Zgjedhja jone eshte italiani. Une dhe po ndodhi ndonje gje qe te ulem para tv, shof vetem mediasetin dhe rain. 

Per Mediasetin dhe Rai (1, 2, 3) kam te njejtin repulsion si per ate shqiptar.

Te vetemet kanale qe shoh ndonjehere jane Rai Storia dhe Rai 5. Kjo perben gjithcka televizive qe une ndjek tani per tani.

Nja 70% e diskutimeve ne kete teme jane fare jashte teme. Nejse, ndodh ne shume tema ku diskutohet pa lexuar temen. Problemin une e kam me ca deshtake qe vujne nga komplekse inferioriteti sekondare qe leshojne jarge nga mbrapa komjuterit dhe fillojne e marrin te vdekmit neper goje.... kot jashte teme e jashte cdo lloj njerzilliku. 

OK, ja shembulli konkret i Top Channel e TV Klan.

Top Channel ka dhene nje lajm per TIA qe e nxjerr shqiperine 15 vende me poshte si me e korruptuara ne Europe, ka nxjerre dhe lajmin e PD qe thote se faji per keto shifra eshte i bamir topit dhe kreshnik spahiut.

TV klan ka nxjerre vetem lajmin e PD smiley

jo mor jo, me pare nuk ishte

tani e paskan nxjerre

ti prite sa doli, apo je me ata te klanit?

je qe je, pyete sandrin pse s'u ka dhene rrogat stafit

ti do meresh me mua tani?

Atehere per Top-in, top taman rrokulliset sipas interesave te aksionereve vetem se dhe aty sigurisht amatorizmi i linjes eidtoriale  ben kercime nga " "Shqiperia Tjeter "  qe sjell vetem  trishtim dhe denon mosvemendjen e qeverise, tek ai emisioni i femijeve , dhe te diellat qe na japin Shqiperine Diellore plot begati! Megjithate panoramen reale me te rendesishme te nje kanali, themelin e tij e perbejne lajmet pra ato edicione dhe talk-showt me tema socialo -politike. Realisht aty duket QARTE se Top Chanell nuk eshte objektiv.  Eshte partner real i PS-se dhe i bizneseve te rendesishme. Objektivizem - keni te drejten te enderroni per te! Mbase kjo eshte menyra e vetme per te mbijetuar si media .. nuk e di gjithsesi un per te marre vesh nje lajm e shoh veten duke bere zapping ne menyre qe te shoh gjithe pseudoperspektivat, mundohem ti xhvesh ato me arsyetimin tim por prap nuk e di sa ia dal !

amatorizmi i linjes eidtoriale  ben kercime nga " "Shqiperia Tjeter "  qe sjell vetem  trishtim dhe denon mosvemendjen e qeverise, tek ai emisioni i femijeve , dhe te diellat qe na japin Shqiperine Diellore plot begati!

Po si e deshiron ti, sepse je ne kontradiksion ne kete qe thua."Shqiperia Tjeter" te sjell trishtim, dmth ky emision prish imazhin e Shqiperise saliniste, fener ndricues i mrekullise ekonomike...kurse "E diella" te duket kozmetike zbukuruese.Le qe nuk ka lidhje ky emision me Shqiperine diellore, por me argetimin, zbavitjen dhe evidentimin e tradites kulturore dhe vlerave aktuale.A nuk eshte ky nje lloj ballancimi ne programacion? Si mendon ti, kush demton me shume , tv qe u debilizon shikuesit me yndyre telenovelash, me spektakle me xixellonja ndricimi  apo nje tv qe sjell ne ekran Shqiperine reale, me problemet dhe shqetsimet e saj?

Megjithate panoramen reale me te rendesishme te nje kanali, themelin e tij e perbejne lajmet pra ato edicione dhe talk-showt me tema socialo -politike. Realisht aty duket QARTE se Top Chanell nuk eshte objektiv.  Eshte partner real i PS-se dhe i bizneseve te rendesishme. Objektivizem - keni te drejten te enderroni per te! Realisht aty duket QARTE se Top Chanell nuk eshte objektiv.  Eshte partner real i PS-se dhe i bizneseve te rendesishme. Objektivizem - keni te drejten te enderroni per te!

Ku e shikon ti tek Talk Show-t qe Tch eshte partner i PS kur ne keto formate ftohen persona me pikpamje politike te te dy kraheve? Top Show eshte emisioni me plural per nga tematika dhe te ftuarit. Top Story po ashtu fton analiste dhe politikane te djathte , madje trajtohen me miresjellje deri ne servilizem. Shqip po, mbase duket me i njeanshem nga profili moderatores por edhe aty te ftuarit me se shumti jane nga te dy krahet e politikes. Nqs shqetsimi eshte se perse nuk ka me shume tema antikomunizmi ,sikurse ben Opinion me dokumentare per mbreterine, arkivin e Luce, mbase ke te drejte. Por ta quash TCH partner real te Ps do te thote ta paragjykosh pa i pare fare emisionet. Partenri real i PS jane problematikat, bemat dhe gjemat e kesaj qeverije, te cilat gjejne pasqyrim ne programet e TCH. Por keto probleme qe prishin imazhin e Shqiperise blue nuk i shpik TCH.Thjesht i pasqyron.

 un per te marre vesh nje lajm e shoh veten duke bere zapping ne menyre qe te shoh gjithe pseudoperspektivat, mundohem ti xhvesh ato me arsyetimin tim por prap nuk e di sa ia dal !

Mund  te na thuash nje kanal tv qe eshte objektiv ? Se qe ka tv qe gjerat i shikojne nga nje perspektive tjeter, madje e ndritshme, njeanshmerisht zbukuruese( kur eshte fjala per te promovuar qeverine) dhe njetrajtshmerisht zi kur eshte fjala per opoziten, ky eshte Tv KLAN.

Po si e deshiron ti, sepse je ne kontradiksion ne kete qe thua."Shqiperia Tjeter" te sjell trishtim, dmth ky emision prish imazhin e Shqiperise saliniste, fener ndricues i mrekullise ekonomike...kurse "E diella" te duket kozmetike zbukuruese.Le qe nuk ka lidhje ky emision me Shqiperine diellore, por me argetimin, zbavitjen dhe evidentimin e tradites kulturore dhe vlerave aktuale.A nuk eshte ky nje lloj ballancimi ne programacion? Si mendon ti, kush demton me shume , tv qe u debilizon shikuesit me yndyre telenovelash, me spektakle me xixellonja ndricimi  apo nje tv qe sjell ne ekran Shqiperine reale, me problemet dhe shqetsimet e saj

Perse kontradiktore ? Kjo sepse gjykoj ngjyrat e super dekoruara ? Ncuq aty i dashur spiritus behet biznes shiten reklama pafund ndaj dhe duhet te kete shkelqyes  ne permbajtje.that's it .Pik VIZ vetem se kjo  kundershton hapur ne nje fare feje emisionet qe permenda me lart.

Ku e shikon ti tek Talk Show-t qe Tch eshte partner i PS kur ne keto formate ftohen persona me pikpamje politike te te dy kraheve? Top Show eshte emisioni me plural per nga tematika dhe te ftuarit. Top Story po ashtu fton analiste dhe politikane te djathte , madje trajtohen me miresjellje deri ne servilizem. Shqip po, mbase duket me i njeanshem nga profili moderatores por edhe aty te ftuarit me se shumti jane nga te dy krahet e politikes. Nqs shqetsimi eshte se perse nuk ka me shume tema antikomunizmi ,sikurse ben Opinion me dokumentare per mbreterine, arkivin e Luce, mbase ke te drejte. Por ta quash TCH partner real te Ps do te thote ta paragjykosh pa i pare fare emisionet. Partenri real i PS jane problematikat, bemat dhe gjemat e kesaj qeverije, te cilat gjejne pasqyrim ne programet e TCH. Por keto probleme qe prishin imazhin e Shqiperise blue nuk i shpik TCH.Thjesht i pasqyron.

E shikoj tek permbajtja e tematikave qe trajtohen, tek prania e te ftuarve, tek  servilizmat pafund ndaj ambasadoreve te huaj, tek pyetjet tendencioze qe te japin uje ne pergjigje sipas kanalit te deshiruar . Por nuk po i bej krahasim Topit me Klanin ..ncuq! Po i permbahem pyetjes qe ke shtruar, fakti se te tjeret jane me zinj nuk i justifikon keta te jene gri.. si thua ? Per hir te interesit publik!

brenda nje konteksti, dy dukuri krahasohen me njera tjetren. ky eshte krahasimi relativ. Krahasimi absolut eshte me standartet ose praktikat me te mira boterore. Kur te jete Shqiperia nder vendet me standarte me te larta demokracie, politike, kulturore, sociale dhe humane, flasim.

E pra un refuzoj te mendoj dhe individualisht sipas kontekstit, kontekstin e gjykoj  por nuk i nenshtrohem kur e shoh se vepron gabim.  Krahasim absolut nuk po bej po bej krahasim mbi nje kontekst pacavure mediatik ku asnje etike gazetareske per hir te interesit publik nuk respektohet! Po na marrin per dele,  vete mediat jane bere zgjatime reale interesash partiake apo biznesesh te rendesishme! Ne vend  te percimit te lajmit mediat ketu perfshire Top-in jane transformuar ne opinion makers, ti thue Kur te jete .. e mir pra na e shtro kete pyetje kur te jete!

Ka kohe qe nuk shoh TC por fatkeqesisht me qellon te marr lajmet nga website i tyre. Permbajtja dhe lajmet qe nxjerrin jane te nje niveli katastrofe. Anuk lexojne keto gazetare media te huaj, kshtu thjesht per seder profesionale se edukimi kuptohet nuk i ka pajis me ndonje bagazh ta kuptojne? 

Duke filluar nga formati i dobet i faqes (formatim html i ngjashem me mes vitet 90) deri tek mosperputhja e titujve te artikujve me vete permbajtjen e artikullit. Nje tendence e ulet stomak-prishese per te nxjerre lajme bombastike pa asnje analize. Kopjace te paepur te shembullit mediatik me te ulet te medias ala-berlusconi me doza te renda lajmesh pa lidhje futbolli, velinash, reportazhe per dhomen pink te vajzes me emrin idiot te Enis Gjonit, kepucet me maja dhe kollaret e Sokolit apo lajme per Kardashian dhe se si Obama flirton me kryeministren tailandeze.

Nqs cilesia si e formatit dhe e permbajtjes se faqes  ka ndopak ngjashmeri me perkujdesjen e formatit/permbajtjes se tv, atehere i rrofshin HD-rat idiotave se me ta paafte nuk paska.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).