Kam vite qe ndjek emisione mbi blerjet e shtepiave qe europianet dhe amerikanet bejne. Dhe verej qe shumica e tyre, blejne shtepira (apartamente etj) ne Spanje, vend qe kryeson te pakten ketu ne Europe. Do te doja te dija se ku blejne me shume perendimoret tuaj aty ku ju jetoni, ne ç'vend. Keni ndonje informacion me shume, per vendin qe ata zgjedhin dhe çmimet. 

32 Komente

Ne Tailande , Itali Garda See .

Ka dhe europiane qe blejne shtepia ne Tailande, por me shume jane ata qe kane marre gra tailandeze. Ka dhe ne Itali, por kam pershtypjen se ne Itali blejne britaniket. 

une kur isha ne Danimarke degjova mjaft raste qe biznesmene te ndryshem blene toka ose shtepi ne Turqi sidomos ne zonen e Antaljas.

Mundet Enka, por seç kam nje pershtypje qe danezet kane nje antipati per vendet muslimane, dhe do te ishte e habiteshme qe ata te investonin aty, megjithse nuk perjashtohet qe ka individe daneze qe nuk i vene re dallimet fetare. Uroj ta kem gabim. Megjithse ka dhe belgj qe kane blere atje ne Antalia; si tenistja me fame Kim Klijster. 

Gjermanet blejne ne spanje, sidomos qe kur spanja nxorri ligjin qe kush blen shpi merr leje qendrimi smiley

swed, mos e kane nxjerr ate ligj per emigrantet smiley

Lexoni Meksin origjinal ne derejtimin me Vlere qe i beri Shqioperise

. Ne funksiononim kryesisht me ndihmat që vinin nga jashtë.

 

Lexoni pak me siper po Meksin origjinal ne drejtimin me vlere qe i beri Shqiperise

Në kushtet kur u hoq kleringu, kur duhet të konkurroje, kur u hap vendi dhe kur nuk kishe askënd si dikur Rusia e Kina që të jepte ndihma, ekonomia shqiptare falimentoi në të gjitha aspektet.

 

Idriso, po amerikanet, ku i blejne me shume shtepiat, flitet se ata blejne ne ishujt Bahamas, eshte e vertete. 

Keshtu ka per te ndodhur Gjithmone per sa kohe njerzit do vertiten mbi VQ personale dhe jo ato reale qe jane pershkruar ne Librat e ..... Ja binomi i krahasuieshem Meiksian !

Ne ish Shqiperi Ndihmat mnbanin gjalle nje Popull .

Ne Lefqenine e e Ddhjerokracise ndihmat mbanin gjalle nje Popull .

Po ku ndryshojne ato ?

Ne VQ shpjegohet shume qarte se me Lekun e Popullit nuk duhet bere Hajni e per me teper te tallesh me Poullin nga e drejta qe ke marre Pushtetin dhe je ne Karrike .Pra ku eshte ndryshimi ?

Ne se nje K/Minister do kishte inaguruar Banjen per here te dyte pas atij AKTI do ishte arrestuar dhe .....fundi qofte per Hajer !

Ne demokracine e Meksit , mund ta Inagurosh edhe TETE here si kryeminister Banjen , dhe te japesh edhe Intervista pasi je bere i Pasur me Parate e Vjedhura dhe pasi dorezon nje shtet si grumbull kermashe armatimesh ne varreza e rruge per dhjetra VJET !

I nderuar Pjer .

per shtepite nje koncept origjinal e ka HURI Yne i PPU . Ai te gjithe ata qe shquhen i asgjeson vetem me nje Pyetje qe dhe ate e ben pak me bezdi duke u dremitur , gromesitur e pa dashje "leshon edhe ndonje" ralle me te dendur .Helbete toke me lageshtire  dhe ramatizma te nsdrydh fjalorin :

A ke Kulle or tie ?

Po si duket e ka lexuar perciptazi VQ dhe blerje shitjet i koncepton si pasuri e Palujteshme . Nuk e kupton qe vjen nje Babasqap dhe pasi te shuan nga Themelet , keren nje Bote te Re me hapsira e mundesi per te blere ne Bahamas dhe Dubai jo vetem shtepi por edhe Plazhe te tera si ne Gji te Lalzit !

Idriso, keshtu politikanesh te korruptum ka dhe ne perendim, biles dhe ne vendin ku ti je tani, por puna eshte per masen e gjere, se po shihet qe shum perendimore veriore po blejne shtepira apo apartamente ne jug. Si duket gjendja andej smiley

fl, kalifornia

Dmth Bredharako, qe kanadezet po blejne shtepia ne Kaliforni, kete deshe te thoje. 

kanadezet me shume Pjer. Aq sa mendohet se jane nji prej faktoreve qe kalifornia nuk e ndjeu aq shume krizen. Po edhe europianet kane blere se jane favorizu nga tregu

Bukur, po e kalon testin e z. Pjer. S'e kuptove qe ai thjesht po te teston sepse i di sh. me mire se ti keto gjera?

+1

MD sapo me lajmeroi sateliti se u fute tek tema ime, thuaj dy fjale per italianet. 

italianet janë varken kut  piero

Faktikisht Suedezet blejne me shume ne Tajland dhe vende te ngjashme. Eshte shume ne mode kohet e fundit. Kam degjuar dhe muhabet per Greqine , por jane vetem ide neper biseda.Rralle kam degjuar te kete blere ndonje shtepi andej.

Dora, duhet ti nxitesh qe te blejne ne Shqiperi, psh, une pyes belgjit; sa te ka kushtuar kjo makine.  "18 mije euro" thote ai/ajo. Oh, po kaq kushton nje studio ne plazh ne Albanie, i them une, me ballkon, qe te te shijoj konjaku me kafen kur e pi. Apo kur i pyet per shtepine, ata thone "200 mije" , Po kaq kushtojne 4-5 shtepia, u thua, nga 1 per çdo nip e mbese smiley

...mos egzagjero... ku qekan kto raste kaq te mira e kaq te lira...
me aq lek sa thua ti...e shumta ke shkembi kavajes me vllaznit tan perfundojme..

EH, 1 studio/gazoniere , kushton 18-20 mij euro, ne plazg, Durres. Nje shtepi tek Kinostudioja ne Tirane (tek Fresku) shkon 40 mij euro, i ke me 400 eurom2 , ne mos gaboj. 

...po pra, por ca e do o zoteri ne Durres !!!! se eshte bere si qytet plerash e vatrash infeksjonesh (ata qe shkojne atje per plazh, shkojne neper pishinat e hoteleve se deti eshte me ja fut vrapit)...plus qe eshte bere kosova town !!!

Sa per Freskun....e ke parasysh rrugen ?
Pergjithesisht, apartamentet e vjetra duhen ribere...ndersa apartamentet e reja, jepi paret sot e rruju mot kur te behen.

Sigurisht qe cmimet e immobiliarit nuk jane si ne evrope, dhe sigurisht qe eshte investim shume interesant (per ata qe kane cash disponible) por...qe te blesh dicka te mire, dicka ne qender, dicka qe ja vlen... duhet te vesh tufat e pareve mbi tavoline smiley 

Pjer pse mendon s'e nuk i them? Ne Shqiperi, njerzit jane te frikesuar sepse s'dine kujt dhe si ti blejne. Duan te marrin nje toke, vjen njeri qe e ka ne proces gjyqesor, ja shet te huaji dhe i le gjyqin ne dore. Gjithandej ka mbivendosje. Sa kam degjuar tokat e bregut jane te gjitha me probleme, dhe asnje si ka letrat tamam. Shtepite kane te njejtat histori, ku shumica jane te palegalizuar, dhe pa hipoteke.

Po sa per dijeni kam nja ca miq qe ja ngrita mendjen per te blere andej. Po vetes ja bera te keqen. Se duan ti ndihmoj une.

Po ty te ka ecur ndopak fjala? Sa belg do kemi ne atdhe vitin qe vjen?

Nuk ka nevoje per ndihme, u thuaj te bejne nje xhiro ne plazh, dhe i shohin vete hyrjet e lira, se shkruajne; Shiten. 

Pjer nuk e di cilen pjese te " kane probleme me dokumentat" , nuk kuptove?

po thuj qe s'du se po te duash e gjen menyren

Mire si te thuash ti Bredho.

Ne vende ku cmimi i prones eshte ne rritje dhe ku pronesia ka siguri dhe garanci. Ne Kroaci jane shqepur duke blere me ate fillim, sa shkuan cmimiet e shtepive shume lart. Tek ne s'kane garanci.

Pierre zal het tweede deel van VQ met vis interview ?

Shtresa e mesme gjermane i blen shtepite e tyre me se shumti po ne Gjermani. Numri i ketyre eshte relativisht shume i vogel, ne 1998 ishin ne posedim te shtepive/banesave/shtepive me shume banesa vetem 10% e gjermaneve, ndersa ne 2008 kjo shifer u rrit me 3% Edhe pse kushten per financim jane goxha te mire me interesin e momentit, cmimet nuk korrespondojn gjithsesi me tregun dhe une shoh nje fryrje fllucke sapuri si ne USA para 2008.

Ndersa shtresa e pasur investon edhe jasht vendit. Nga zona e Bavarise investojn shpesh ne Kanada dhe ne USA dhe Tirol; nga zona e Vestfalise veriore investojn me se shumti ne vendet e ngrohta te jugut si psh ne Spanje; zona e Elbes dhe veriu i Gjermanise investojn edhe ne vende me egzotike si psh ne Azine juglindore; ndersa lindja e Gjermanise spara ka aq kapital te grumbulluar per te investuar jasht.

Shtresa super e pasur pastaj investon ne bankat e Zvicrres, Luxemburgut dhe Lichtenstein, i qendrojn besnik klasikes dhe nuk marrin rrezikun te investojn diku ku faktori i pasigurise eshte i larte, i mjafton margin i ulet i interesit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).