A ju duket e drejte kjo fushate e filluar ne Kosove (ndonese ka filluar ne vendet e ish Bashkimit Sovjetik)?

Ti parko, une gervish

22 Komente

jo ?

Une kam gervishtur disa makina tek pallati im ne Tirane kur keto bllokonin hyrjen. Madje e kishim tradite familjare. Kishte nje fare rreziku aty brenda, por qytetaria ashtu eshte, e rrezikshme smiley.

Ju paskan share me fis e me fare.

Po kujdes se ka dhe nga keto tani. I ofrojne kompanite e sigurimeve.

Ca e drejte mer , te gerrvisht trunin te gerrvisht.

Une do thosha ti hedhin miell ose te ngjashme tek xhami i pare. Po gervishtja te djeg ne shpirt. 

Asigjo mi , ca mielli thu ti ,parkoj keq ,Policia gjoben maksimale ,parkoj keq ,Karrotreci , nuk jane stile per ne Shqiperi keto kur vritesh pse e sheh ne sy dheeee jo me ti gervishtesh makinen perpara syve.

As Kosova s'eshte aq larg! Po nje fare gatishemerie qytetare duhet te kete. Por s'jam per gervishtjen, se boll mu be makina ne al, si pikturat e pikasos.

keto veprime te cojne ne vetegjyqesi zogu , nuk eshte pune gatishmerie qytetare ,per gadishmeri qytetare dil e bej thirrje popullit te mos hedhe bishtat e cigares neper rruge dhe te kurseje gelbazen neper trotuare.mire?

mire.

Shume mire qe e kuptove smiley

Dhe shume mire ma bere.smiley Po ta dish qe une s'kisha pare gje.

Ah.. ok .sorry .

Ferko dhe fito, gervisht po t'beri bisht.

P.S. Sa frike paska ky telefoni jem per te shkruar fjalen "bisht".

xhibi, me gjithe ato ferkime qe beke ti, shpresoj te kesh lotion te mire.

!

mua me duket e zhdrejte!smiley   pastaj gerrvishtja eshte  rrenqethese..smiley

Cuni i dajes tim ka nje shpi private dhe e ka vene shenimin para portes "Mos parkoni para deres", kush e parkon (dhe ka shume) u shfryn gomat, ka nje aparat qe e perdorin gomisterite, heq viden ku fryhet goma, fut kete aparatin te vrima (si stilolaps eshte) e terheq lart dhe per dy sekonda goma eshte ne toke. Ka dy opsione aparati ose ja prish fare ate gomen (nuk behet me) ose thjesht e shfryn.

wee car behet , po mire ska polici parkimi aty qe ve gjoba - apo rrumpalle dhe aty si ke ne

E gervishmja nuk osht asigjo. Duhet me ja ca gomat qe te katerta. 

Ishalla behet dhe ne Shqiperi. Une leviz me motor dhe eshte nje vend te pallati qe bllokojne rrugen e s'kaloj dot as me motor per te shkuar ne shtepi. Me mbetet t'i bie perqark. Imagjino dikush me karroce paralitikesh. Imagjino dikush tjeter me nje karroce me bebe. Ka qe meritojne te gervishtura e me keq akoma. 

Nje dite pashe nje prej makinave me te gjitha xhamat e thyer. Te gjitha pa perjashtim. S'me erdhi keq fare.

Nuk me duket e drejte. Preferoj kete iniciative:

Tergicristallo alzato? Avviso civile in un’Italia incivile

Tergicristalli Alzati

Vivendo spesso all’estero ho imparato ad apprezzare le società civili. La Gran Bretagna ha tanto da insegnarci su questo tema. Per esempio, nel Regno Unito, è difficile trovare macchine parcheggiate in doppia fila, sui marciapiedi o in maniera da creare un ostacolo al prossimo.

Ogni volta che torno in Italia, mi accorgo di quanto la nostra società sia incivile in questo senso. Da noi anche la Polizia Municipale parcheggia in maniera incivile, occupando la corsia dei Bus, per prendere il caffè al bar. Come possiamo cambiare il nostro atteggiamento se anche chi deve far rispettare le regole sono i primi a non rispettarle, per altro rimanendo impuniti in quanto “loro possono”?

Per fortuna l’Italia non è formata da sola gente irresponsible, infatti è nata la moda del tergicristallo alzato.

Passeggiando per le strade delle nostre città al mattino presto è facile trovare decine di macchine posteggiate in maniera scorretta, ma con tutti e tre i tergicristalli alzati. Qualcuno stanco di certi parcheggi irrispettosi del prossimo ha deciso di dare degli avvertimenti civili a gente poco civile. Questa è una prassi sempre più diffusa in tutta Italia, il che mi lascia sperare positivamente. Forse qualcosa sta cambiando, seppur lentamente. Attenti parcheggiatori incivili, qualcuno vigila…

http://www.popcornblog.net/mondo/tergicristallo-alzato-avviso-civile-italia-incivile

 

une kam care goma e kam qendruar drejt me bajonete ne dore te vinte shoferi, sa kam prit si me ardh skenderbeu po aha, nuk mori vesh njeri edhe ne fund fare u dorezova une. caj goma vetem kur nuk kam si hyj ne porten e shtepise sime nga nje makine qe parkon per qajf te shoferit dhe policeve gjithngjyresh mbi trotuar. tamam mbi trotuarin ku ish kryetari i bashkise mori 60 cm e i shtoi rruges per qejf se ashtu i desh trapi, pastaj ne 1m e 30 qe nglei mboli peme kubik 1m2. ne ish vendet e lindjes qe duna te behen perendim, per aq sa ha harta me rreze dielli edhe efekte hene, e mira eshte te jesh nacionalist edhe tia djegesh fare makinen.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).