Në datën 4 dhjetor 2012, në orën 10.00, qeveria shqiptare, nën drejtimin e kryeministrit Berisha, do të mbajë mbledhjen e saj të radhës në qytetin e Vlorës

 

Si per ironi te fatit, shqiptaret dhe sidomos Vlora heroike do te perjetoje nje tragjikomedi sa per 100 vite te njeheresh. Qeveritaret dhe qeverisesi i sotem begenisen me ne fund t'i qasen Vlores!

E jo per vizite as ajdi per Vloren e vlonjatet, jo, se ajo e percellon syte, por per nje mizanskene tragjikomike. Do te ulen mbi ato karriget qe u unjen ata burrat e Qeverise se Pare te  Shtetit te porsashpallur Shqiptar. Medemek nje sajdi, per ate ngjarjen e madhe dhe ata burrat e nderit te kombit, por ne fakt e kane si suare per veten e tyre, nga qe fati ua solli peshqesh, te jene pikerisht keta qe do te ulen ne po ato karrige. Eshte rasti per habine e madhe ane e mbane cepave me shqiptare.

Se te shofin shqiptaret Sali Berishen, nje kryekusar e qe i kerreu themelet unitetit te gjithe shqiptareve, themelet e te gjithe shtetit, qe gjeti, ulur mbi karrigen e atij qe hodhi themelet e shtetit dhe te mos patakset i madh e i vogel, nuk do te bente ndryshe vaki, veçse si terslleku i madh mbi fatin e kombit. Te shohin vlonjatet e gjithe kombi, gjithe keta fare ministrash, njeri me kusar se tjetri dhe te mos u bjeri, me e pakta zali dhe me e shumta pika, vetem kjo mizanskene ja u ben "dhurate" per 100 vitet me terslleqe.

Pse, duke pare edhe kete tragjikomedi te fundit te Salihut, ka me kush medyshje se ka mbetur gjende vend, per ta perjetuar, si feste 100 vjetorin?

I jepet rasti gjithkujt te beje krahasimin e cilitdo minister te sotem, me ata burra te asaj Qeverie.

 

Deklaratë për shtyp e Ministres së Integrimit dhe Zëdhënëses së Qeverisë,  Majlinda Bregu

Në datën 4 dhjetor 2012, në orën 10.00, qeveria shqiptare, nën drejtimin e kryeministrit  Berisha, do të mbajë mbledhjen e saj të radhës në qytetin e Vlorës, në nderim të këtij akti madhor në histori, të themeluesve të Pavarësisë shqiptare dhe të Kuvendit të Vlorës.

Në nderim të veprës së Ismail Qemalit e ministrave të qeverisë së parë shqiptare, pas kohës së Skënderbeut, në 4 dhjetor të javës tjetër do të jemi përsëri në Vlorë. (KM)

33 Komente

Qeveritaret t'i japin dore ketyre njerezve qe po vdesin per buken e gojes .......ka shteti per keto familje te keputura ti ndihmoje por mbyll syte ,

TURP JUVE PUSHTETAR HAJDUTE QE MENDONI VEC PER VETE

Turp per ju prap

 

E mori vesh Zoti lart dhe e permbyti Vloren si paralajmerim qe "kjo Qeveri nuk eshte e tyre " . Mos e qasni se do ua baj ma keq se sa atyre te zAnes Pare operative smiley Ose mini dhe malisht ....Mos largoni Ujrat e zeza deri ne 4 Dhjetor si sinonim e njehsim i kapacitetit intilektual te kabinetit te Sqeperve te Lefqenise  . Mos i shtoni Ujrat e Zeza . Duroni dy dite , kur po duroni nje psikopat mbi krye te pakten prej 20 vjetesh !

 

Qeveritaret dhe shtetaret e sotem kane nje ndryshim te madh me ata hodhen themelet e shtetit shqiptar, nje ndryshim thelbesor qe e kane permendur me te drejte shum shqiptare para nesh ketu; Ata te paret, shkrine energjine dhe pasurine e tyre per te bere Shqiperine, ndersa keta te sotmit, shkrine Shqiperine per pasurine dhe energjine e tyre. 

S'eshte ndonje hata e madhe.Une sugjeroj mos t'i lene te ulen ne te njejtat karrige.

Le te gjejne nje Roje qe i "kane humbur Celesat " Saliu ka Rusmalin Olldelen e mjaft Ministra si Imami te forte fizikisht qe mund ta "shqyejne deren" dhe te Hyjne Triumfator ne Kalane qe e kishin zaptuar Kamunistet e Zones se pare Operative . 

Me kete rast Poete memedhetare e skylptore , romanciere e peshtytes te Lidhjes Artistike YP Xhixhi ne Tufe , mund te bejne kryevepra per aktin heroik te babasqapit e ta perjetesojne ne Institute !

Kujtojme se Rapsodia lirike - epike e shtjelluar ne vergje  vergje

Me te lumte o more SQAP

Qe i bere dhite  Zap ... do duket si kenge per femije !

 

po cfar qeverritaresh thua?kata vetquhen qeverritar por ne te vertet jan ca skllever te padroneve qe na i servirin nganjeher edhe si burra shteti

keta ministrat e Berishes edhe kur vijn ketu ne bruksel per ndonje  takim pune ne fjalin e pare thone / Qeverria e berishes,,,,,nen kujdesin e berishes etc aq frik kan nga berisha (per min e punes kam qen vete prezent ketu kur hapi takimin)

Ja le te merremi keshtu,virtualisht, me secilin prej tyre.E ndriti intervisten per mos ardhjen e ministrit grek, atij Mavramopullosit."
" Miqte shkelqejne....me mungesen e tyre"-tha nje vasijet te marre nga frengu.Sapo e degjova i thashe vehtes:Te cila pjese e miqve e fut ky vehten, me qe qenka mik i grekut, tek ata qe ndodhen ne gjendje lufte me grekun apo tek mik i miqve...te grekut?Se dyti,shkelqeu miku nga qe festa ishte...me mire te mos e shifte se perfundoi ne betere?
Ndersa opinionistet le te lodhen ca per te krahesuar cilindo minister te qeverrisesit sali, me te Qevverise Ismail Beut.Per mendimin tim, pa asnje ngarkese politike por thjesht se shqiptar, jane 100 vjet larg seicilit.Le tu bejme bilancin dhe CV seicilit! Se kemi 100 vjet shtet....!

fshihuni..hiqeni..jo per gje po turp e faqe zeze...keta te tanishmit jane kaq te mire..jane si pellumba te shkruar qe po fundosin memedhene

mire e ka thon;historia perseritet gjithmone si farse

Nuk e dinje qysh, edhe si. po baShkatdhetar dhe bashkatdhetare, eshte dhe duhesh bsashkvuar tok gjithe sA jemi. Duhesh perbadshkuar per thEne jo, jo e Jo, qeverrise kusare te qeveRritaresve. Sot. Ajdeni tok se bashku, perrndryshe ajmedet per neve. Pike.

ai i drejtesise eshte katnar korce......para 15 vjetesh vinte me valixhe druni ne elbasan ...gjersa blevi shpi ........edhe doli ma i mencem se t'gjith nga katuni ' n'qytet, nga qyteti ne kryeqytet ....ke inat ti

Keta te sotmit sigurisht jane me te afte,, ata ne 1912 nuk arriten dot te qeverisnin as per nje vit 4000 km2

Shqipot po mashtrohen prape me keto deklaratat nacionaliste te Sales.opozita duhet te paguaje spote televizive ku te thuhet cope: Sali mos na caj menderen me perrallat e shqiperise etnike po thuaj sa fronte pune ke krijuar?

...Noka, perballe Mufit Bej Libohoves! Myqja,  mbi karrigen e Gurakuqit !

   E po  hajde mos plas moj zemer, per tja bere..... bamp, ne daten kater te shendendreut te  100 -te,  si vit!Te mos i  njihnim eh, hajde.Te mos ja u kishim degjuar zerin  dhe pertypej.Te mos i kemi pare duke ndenjur sus, para nje te marri dhe mundej te kaperdihej pataksia e dates kater.Por me keta hem mehumure e hem  kusare  mo?  Te gjithe, te nje kadhepi, te gjithe si njeri dhe tjatri.Ku edhe dora, e hedhur ashtu, kuturu  nuk guxon te preki, per makari, pake mire qofte edhe njerin.

Nje qind vite te kaluara....!Ku  ma ke ndere Shqiperi? Perjetojme  ne fakt hatane e madhe mbi shtetin. 

 Si tha ai i  shkreti:Rrihet  ketej e tutje pa duhan, me Çibuk?

Ministri i arsimit

Luigj GURAKUQI----------Myqerem Tafaj

smiley

Ne kete 100 vjetor qeveria shqiptare provon shkencerisht teorine e devolucionit bologjik.

Nese Vlores i kane ngelur akoma vlonjate besoj se do ti kapin prej zhelesh e do ti hedhin ne det. Nuk mund ta ndyejne Vloren keta sahanlepires dhe xhuxhmaxhuxh te kriminelit sali.

Vlora Vlora, Vlora Vlora bjeri mo te lumte dora!

Ore Vlora e kish bere per qejf gjat xhiros ate pune por c'ti bej qe keta shpirtkatran me boje kan helmuar zemra shqiptaresh? Do menduar me thelle keto pune.

me rastin e pesëdhjetvjetorit do shkojnë ?

 

Po Qeveria nuk e bente dot mbledhjen simbolike ne 28 Nentor po e la per me vone? Festimet mbaruan krietar.

 

Ah more Grava, ci kujton ato kohe te lavdishme! Ku ka sot burra te tille si Pilo Peristeri, Muho Asllani, Pali Miska, Gogo Nushi, Rita Marko, Beqir Balluku, Haki Toska, Lenka Cuko,... e sa e sa të tjere. Te tere te studjuar ne shkollat me te mira. Ata ishin burra shteti! Po kush të beson sot. 

Me gezon qe ke mbetur po ay i pari. Po si dhe ne kohen kur te kam njohur, nuku e ke kurajon. Te dalc e te thuash hapur se nuk i ke harruar mesimet e Komandantit. Ja keshtu si une. Po gjithmone i fshehur.

I qaje ato letrat anonime. Shefit i pelqenin se here pas here fusje dhe shprehje popullore. I qaje o qerrata!

Te fala nga Braho Brahimaj

Enverist dje, sot e mot

xha Braho, (ne popull i kemi rrenjet) ky Lenka Cuko ishte grua ne fakt, po ngjante si burre..smiley

Grua ishte o evlat, por burrneshe. Kembet me lesh i kishte.

Braho ti ke te drejte ne keto 70 vjetet e fundit ne duhet te themi : Shqiperia ç'ishte, ç'eshte e po ashtu mos u befte!

Shkurt te heqim dore nga fara e keqe katunarve ne pushtet qe na solli monizmi.

   Eh more Braqo, nuku te thoshte  kot ..joteme: Braqka i nenese! Gjithe mendje  te ka neneaje.Me ke mbeteur te keqen nenej, i njeti,  gjende sikunder, qe meendjen qe pate,   bashke u niset per  te  sosur gjer tek frengu.Me behet zemra mal, kur te kendoj qe birbiloz si gjyzar ferre dhe i them vehtes:"  fije nuku ke levizur nga tere adetet e mehalles se shtogjve ....

Mi  more me vehte te terat, qe pate dhe ketu.Fija nuku te ka firapsur, sa une them me vehte.Ku mundet ta tudoje gje Franca e" rrugeve me te kuqe" kete qiftin e nenese.Di pellembe  erzi  ka permbi ballese punon sa por ama i paqem nga uxhiti e truri.Me te  njejten formane  mendjeje,  do mebtesh o Braqke,  ashtu gjithe nur, si ta thoshte  dhe  shoqeria, ku  more izemat  e para pas 90 -tes:" Braho nuri,o beshe perpara se e   e ke mendjen  rathe rathe ..

...si bajge lope.."

Grave se ste kam pyetur , si po ecen puna me nxjerrjen e naftes ne ujerat tona teritorriale nga Greket ?Po prape sapunin per djathe e hongret mor burre.

ah more Grava, po na mori malli a debardhe! 97 na beri qe te vij ketu ne frengu. Nuku na ndihmoje Europa, se sot do te ishim ne krie te vendit.  Edhe kur te kritikon, edhe kur te heq verejtjen si shok armesh, poezi ben ? S'thoshte kot shefi i madh kur pinin kafene ne klubi i ministrise se mbrendshme, - He, mo Braho, si e kemi atë poetin? Besnik i Partisë, shef !-  thoja. 

Ikën ato kohra të arta. Shkuan e vane, thuaj. 

Ka qyfyre kur debatojne keta te 44-tres

..me tere ata ..qeja "theren" pas 44 tres!

Rrofte teknologjia qe mundeson ata te 44-tres, te zgjidhin mosmarrveshjet ne 2012-ten nga distancat e largeta.

smiley ej po tregoneni ndonje histori interesante, nga ato te vjetrat, me intriga, denoncime, kritika e autokritika. Pa harruar moralin perfundimtar te fabules.

ajdeni, ajmedet.

Ministria e brendshme 1 - Besniku i Partise 0. Te presim kunder-rreagimin. Prit kur te nxjerrin listen e spiunlliqeve ne inat e siper smiley

Grava ...mjafton ai krahsimi tek Hamleti ...

Qendrojne si nje VESH i Kalbur para fisnikerise ...

Me tej shoket e Partise kane mbaruar shkolla te vjera ne reagim -kundereagim . Ai i Plepave ...eeeee .. ai i Pollos ...eeeeeee ..ai i Republikes qe ben ceremoni per Mbreterit ...eeeeee .

Shoqja Boisa nuk do vonoje pa na i shpjeguar . He per he kemi vetem shokun Hundderr ...nje laksativ por me veti pastrimi , dhe ke edhe nje ....bjeri nje ferre me shkop dhe del nje Brahim qe fle me shefa ne gji smiley

Po ndrishe nga shoket KI , ka lidhje te Fellta me shefat me qeverine ! Qenka ata qe kalonin pyllin e Carshoves per te dhene mesim ne Gjirokaster ne 97 smiley

Gropa tjeter  e Qeverise Berisha 2 ( Dy); mbas asaj qe la mbrapa ne 1997 me Firmat Piramidale ! 

 

Ish- guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Shkëlqim Cani, është shprehur se borxhi publik është në nivele kritike në Shqipëri. Sipas tij, e vetmja gjetje e qeverisë  për rikuperimin e borxhit është lënia e faturës qeverisë që do të vijë.

 

“Qeveria e ka gjetur ligjin për të mos shkelur kufirin e borxhit duke shkelur një ligj tjetër. Është shumë e kollajshme: Ministria e Financave thotë që borxhi është supozojmë 59.7% ose 59.8 % përqind dhe tani nuk paguan punimet e kryera, nuk paguan detyrimet e KESH-it që iu ka bankave dhe nuk i klasifikon si borxh po kështu gjyqe të fituara nga individët nuk i shlyen, nuk njeh një mori detyrimesh, madje as këta të përndjekurit nuk i njeh si borxh. Nxjerr ligjin, u bën propagandë, u merr votën, u thotë do t’u jap paratë dhe pastaj u thotë prit ta rishikojmë dhe nuk e quan detyrim as këtë. Dhe kjo është gjetje e qeverisë dhe i lë faturën qeverisë që do të vijë. Ne i bie që t’i lëmë borxhet fëmijëve”, shprehet Cani për “Shekullin”.

Cani deklaron se Shqipëria është prekur nga kriza që në momentin që është paralajmëruar se rrezikohet nga kriza.

“Mund ta quajmë shans, por është fatkeqësi që ekonomia shqiptare i ka mekanizmat e ndryshkura dhe kriza vjen më me vonesë. Kësaj i shtohet edhe kriza e eurozonës ku fatalisht zyrtarët tanë kanë mbajtur një qëndrim që për mua është absurd. Në fillim kanë thënë që ne nuk na zë kriza. Kryeministri s’ka lënë kancelari në  botë pa thënë se nuk na ka prekur kriza”, shprehet Cani.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).