Vetro Energy nuk nenshkroi kontraten e privatizimit me Ministrine e Ekonomise, duke kaluar afatin ligjor 5 dhjetor 2012. Garancia e ofertes ishte depozituar ne nje bank ne Cikago The American Charter Bank, nje bank me kapital te pergjitheshem 200 milion dollare.

Meqenese Peshku e ka ndjekur dhe ka diskutuar rreth ketij privatizimi pyetja qe shtrohet tani eshte : 

A do jete e afte Qeveria Shqiptare te marre garancine e ofertes (85 milion euro) ?

Mendimi im eshte jO. Arsyeja? Banka qe garanton kete garanci ka vete 200 milion dollare kapital, dhe rrjedhimisht eshte pothuajse e pamundur te garantoje nje oferte sa gjysma e kapitalit te saj. Duke pare ne pergjithesi procesin e privatizimit: mungesa e transparences ne kushtet e kontrates, ku kompanite e tjera pjesmarrese nuk ishin ne dijeni ose e moren vesh shume vone qe  asetet e Albpetrol ishin shtuar; dhenia e se drejtes se kontrollit te projektit TAP, blloqet e kerkimit ne detet Adriatik dhe Jon etj

Panorama

Monitor

42 Komente

Po pse o, per te dhene leke futet taci ne loje? Akoma ju? Ai futet per te marre. Parate me kismet, kur t'i nxjerre. I vonon nja ca vite, he sot he neser, fiton c'ka per te fituar, pastaj aplikon per falimentim. Njesoj si me kromin dhe naften e marre deri tani. Te dyja kompanite raportojne se dalin me humbje, per te mos paguar taksa dhe masat e sigurise, por nga ana tjeter u rritet vlera ne burse prej fitimeve.

po  te doje qeveria ja merr keto leke Tacit!

normalisht duhet ti marre te banka ku eshte depozituar kjo garanci...   por edhe sikur kjo banke te mos jete ne gjendje te jape kete shume,  megjithese ata kane dale ligjerisht garant per kete,  prape qeveria i ''nxin''  jeten Tacit, dmth  bizneseve aktuale te Tacit ne Shqiperi..

Si do tja marri Belul.

E sigurte Taci nuk i ka aq para. 

Persa i perket garancise se bankes ne chikago.. Prape qeveria jone (them une) eshte e paafte ti marre..

po nuk e di mo galile..  as  kushtet  e kontratave qe kane nenshkruar nuk i di.smiley ...  nga larg  po flasim  dmth me llafe gazetash..

megjithate, nese Taci nuk ka leke, por nga kjo afere  ngelet debitor qeverise,  atehere qeveria mund ti konfiskoj  bizneset aktuale, llogari bankare etj..  sidoqofte, varet strikt nga  kontratat qe kane firmosur!

smiley Belul.. Une them Nuk ja merr dote... Taci po tall bythen me ta... Jane aq te paafte sa edhe nje Idiot si Taci tall bythen me ta dhe si rrjedhim me pasurine e shqiptareve.

Ftesa per Privatizim.. eshte ambigue.. le vend per interpretim , sa dhe pjesmaresit e tjere ishin te paqarte

Eshte e veshtire ti konfiskosh biznestet akruale, llogarite bankare etj... arsyeja pse korporata ekziston eshte qe pikerisht te mos kesh mundesi ti konfiskosh bizneset qe nje pronar i korporates ka jashte korporates... Taci ka te drejt per shembull te deklaroj falimentim me ARMO-n dhe ne rast se noton me para me ndonje kompani tjeter qe ka.

Plotesisht Dakort

muho....  https://www.google.com/url?q=http://www....

 

p.s  pastaj po te doje shteti, sidomos  ne Shqiperi, i nxin jeten Tacit dhe bizneseve te tij.. mjafton ti dergoj agjentet e taksave cdo dite per kontroll..smiley

Une them qe Qeveria gjithashtu nuk ka bere detyrat e veta: Ne nje artikull tjeter thuhej qe ishin hipotekuar vetem 32% te aseteve te Albpetrol. Kjo mund te jete nje arsye / preteks qe pse nuk eshte neneshkruar kontrata brenda afatit ligjor. Duhet pare  edhe oferta se si eshte bere  . a ka pasur kushte qe duheshin permbushur nga qeveria?

Kjo shume kaq e larte e privatizimit kishte te bente edhe me suksesin e projektit TAP. Projekt i cili nuk  eshte finalizuar dhe nuk dihet fati i tije .

Hahahahaha!

Po c'pune ka Taci ketu nje here? smiley

Taci pshesh po hante! 

Ej, i mbani mend keto llokumat e Sales ketu ne Peshk si e sperdridhnin picken per t'a justifikuar kete "shitjen" ?

Ose, kur i fusnin nje ironi te holle? 

p.s.

Hajt hajt se do na i sqaroje Elez Biberaj se Zeri i Amerikes si do shkoje kjo puna e lekeve!!

 

Mrroklle, Elez Biberaj ka humbur rrugen ne oborr t'vet. 

nese TAci refuzon marrjen e albpetrolit per aresye jashte kontraktore, sigurisht qe qeveria duhet te vihet ne posedim te garancise se ofertes prej rreth 85 milion Dollare amerikane. Nese nuk i merr dot, kryeprokurori i ri ka me se te filloj punen per te na bindur se eshte i afte dhe i drejte. Por nese qeveria ka te metat e saj apo paregullshmeri ne pronen qe kerkon ta shese atehere taci nuk ka pse te paguaje. Sidoqofte edhe ne kete rast kryeprokurori ka mundesi te na tregoje se si duhen ndeshkuar fajtoret.

Une nuk e di egzakt se si ishte skema e "shitjes", por qe kur pashe cmimin me te cilin "u shit", mendja me shkoi ke Pink Panther. smiley

Nuk do me duket hic cudi qe disa muaj prej ketej te degjojme per Arbitrazh Nderkombetar ku Shqiperia do perfaqesohet me nje avokat cun te ri qe do t'a humbe ceshtjen ekspres, dhe qe pastaj do t'i detyrohet t'i paguaje nje kompanie "fantazem" nja dyqinimlek ose dyqimiliondallare. 

Kompania "fantazem" do jete psh si ajo qe doli ai ke VOA dhe tha qe nuk i kujtohen mire detajet se me cfare egzakt merrej kjo kompani ne Singapor. 

How's that for an epic exit for our Muji, Hallili and their beautiful children and grandchildren? 

Taci thone ej, Taci! smiley

HAHAHAHA!! 

Konsulenti Per Privatizimin e Albpetrol eshte Patton Boggs, E njejta kompani qe lobon prane kongresit amerikan per te ngritur imazhin e Berishes atje. e njeta qe merrej me fushaten elektorale te Pdh-it..

 

A ishte set fee apo me perqindje nga cmimi i shitjes? smiley

Te dyja.... Jane booth e zgjuar ata.. nje dore ne revani dhe nje ne bakllava.. ata u paguan per pune e tyre nga ministria.. Nuk jam i sigurt per shumen. por jane paguar nga ministria  tani po presin pjesen nga Vetro energy.smiley

Nuk e di ne rast se ka konflikt interesi ne rast se je klient i PD-se dhe i Shtetit Shqiptar ne te njejten kohe... por pervec se ketij problemi teknik, pse ka kaq thashetheme te keqija kunder Pattons-it. Sa per pagesen, zakonisht konsulenti paguan nga nje ane, dhe ana tjeter perdor firm tjeter per keshellime. Zakonisht pagesat ne industrite profesionale, pervec bankave, jane ne baze te oreve te punuara mbi ceshtjen.

Eshte e Qarte qe  Patton's ka shkelur c'do etike profesionale . Ne konflikt interesi ketu eshte PDH-ja e Sales. duke vene interesin e saj mbi ate te shqiptareve .

Nuk e kuptova tamam se cfare thua.

Nuk i merr , nuk i do , nuk i hy ma ne sy garancia e mesiperme perderisa Bechtel hy tek TAP. smiley

Ik moet een steen hier

ti mund t'kerkosh gur ose Pjerin po ky i fundit e ka thene ket gje qy para 3 muajve:

ti shofi zari! - ka thon pak a shum

+1

U bo lomsh para porte smiley

meauty mullar je wilt zeggen ?

juve sja doni te miren shqiperise qe kenaqeni me kete perfundim.

p.s ahahahahha

p.p.s. ca nga kto kishin hy ene ne borxh ke bankat, se kishin zgjat duret per i cop gjel...tashti qe as pende nuk paska ahahahaha

Ja futen Amerikonet Berishes. Me ket Albpetrolin e ka honger si krrapi. Ja dhane cmimin me te larte qe te kapte grepin dhe mos tja shiste dikujt tjeter. 

Si zonjat e ka honger!

po. dhe berishku neve

ore po ku keni pare ndonjehere qe hajduti te nxjerre para nga xhepi, ata din me vjedh jo me u vjedh nga shteti 

 

Do marre leshin.

po zgjedhjet me ca i do blini tashti..

2013 - ishte caktuar me perpara me Tunelin e Kerrabes , Albpetroli u donte per 2017 - en.

zgjedhjet, me fal, vjedhjet desh ju iken per lesh dhe mbas tunelit te kombit... keq do e keni punen. Do hani njoni tjetrin se shpejti.

Per ta honger e kemi honger te gjithe ne.... sic e kemi honger me hindrocentralet, me tecin, me bregdetin etj etj etj. Taci eshte krijese e Nanos dhe e Sules. Vetem nuk rri ne kome asnje dite.

Nga e gjithe kjo histori ato konsulentet edhe bankat morren nji dore paresh edhe asigjo. Verferi ekstreme ne Bulqise shkrujne gazetat.... e kujt i plasi trapi. 

A do e marre qeveria garancine........? - Po, qeveria do marre trapin....do marri lesht e currit...........lesht e sumes.....kte t'timin........etj etj. smiley

dajoshi1, une sapo u shpall fituesi i atij tenderi, ku kamarieri i picave Taçi dhe nje "muslliman" safi boshnjak ishin fituesit e ALBPETROLIT,  ju pata lajmeruar,... per ta vene ne djeni Currin, se do ti ndodhte kjo "hata" prej entusiazmit te qeverrise kusare.

 Ju me kete rast,   shpallet "humbjen e pasurise" ...Currit !

Nuk ka per ti marre kurre!

1. Ky eshte nje shtet teresisht i paafte dhe sigurisht qe ka plot elemente ne kontrate qe nuk jane plotesuar nga Qeveria dhe e ben shume te veshtire marrjen ligjore te pengut.

2. Ky eshte nje shtet i korruptuar qe edhe nese kontrata eshte e qarte dikush nga qeveria do gjeje se si tja hape rrugen Taçit.

3. Per 85/10 milion ne Shqiperi blihet opozita bashke me Qeverine.

Lum ne.

Ata i kane marr me kohe keto lek...ju thoni do i marrin apo jo.Tjetri vajti 10 vjet qe ka naften ne shqiperi,e nuk paguan as taksa,edhe rrogat e puntorve mezi i jep,plus futi nje lavatrice te mire te parave te berluskes e co etj etj! po ne nje vend do paguaj miku,ja erdhi rasti..

dre, i paska pagu jo 10 po 20% ky mo?

* sa bukur tingllon equity i thon prej ksaj te news 24 smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).