"Mos shkoni në Shqipëri" u thuhet vizitorëve të huaj që duan të njohin këtë vend. Atje rrugët janë të shkatërruara, policia ju vjedh ... Dy gazetarë , një zviceran dhe një shqiptar e bënë këtë rrugë në Harley Davidson për të treguar gjendjen e rrugëve në Shqipëri dhe për të ndryshuar opinionin e evropianëve që duan të vizitojnë këtë vend.

49 Komente

Kush i thote vizitoreve te huaj mos shkoni ne Shqiperi ? Apo futja kot.

ka qe cke me te, informohuni perpara se te shkruani budallalleqe, ja ku e keni kete artikull me lart qe thote pikerisht kete gje.

Ku eshte artikulli me lart mor mik.

ky qe keni komentuar, postim nqs te ben te ndihesh me mire.

Brado, 

Besoj se duan te tregojne te kunderten e keshilles "mos shkoni ne shqiperi", me ane te xhirimeve. 

Ne fillim u ngaterrova nga menyra se si eshte shkruar.

Normal qe duan te tregojne te kunderten e keshilles " mos shkoni ne shqiperi " dhe shume mire bejne , por kete " mos shkoni ne shqiperi u thuhet vizioreve te huaj" nga e nxorren , kush e tha , a ju duk e arsyeshme keshtu ta quanin per ti dhene me shume rendesi misionit qe kane marre , nje shpjegim te vockel desha une jo per noj gjo .

ka plot qe e thone

ca fryhen nga serbet, ca nga injoranca pasi degjojne qe jemi myslimane, ca nga bemat alla arabe/afrikane te Berishes (1997, Gerdec, vrasje robsh ne protesta, therje qengash, etj). 

Aha...okay llafe kafenesh , domethene qe nuk ka asgje konkrete pervec Arvizuse qe paralajmeron Qytetaret Amerikane per fikje dritash nga CEZ  qe te faktoje qe " ATA " kane thene " mos shkoni ne shqiperi se te ve polici gjobe ". Ok , kaq ishte u sqarova.

Ca te vijn o vlla. Ktu po rrujn torten si piranja per pese minuta jo kto zviceranet me cinkullata tonblerone e lindt e me roleksa. 

edhe, ua ndryshuan?   dmth pritet bum turistik sezonin qe vjen..smiley  rekord i ri, tha..smiley

 

p.s  ore keta posuesit  me nick ''Alba'' dhe nje targe nga prapasmiley,  sa po vin e po shtohen..  ''na shastisët fare, na shastisët..

? Ku? Mu xhirimet me pelqyn.

  smiley Kemi qen te keqinj, kane hyp ne maje te shtylles dhe na kane bo flamurin copa copa.. 

nice job

Por pse e kane bere unlisted videon, meqe po reklamojne shqiperine? Mund te shikohet vetem per ata qe kane linkun, s'do te dale gjekundi ne internet. duhet ta ndryshojne, qe te mos u shkoje puna (qefi) kot.

po vizitoret ne ardhshin ne shqiperi per rruge te keqia vijne ,se rruge te mira ka e gjithe Zvicrra...Ata per nji fije parehati vijne,se rehat jane kudo .Ku ta marrin te troshisin vedin...prandaj vine ne Shqiperi....ufmandej ku ka si diarrea dietetike qe te kap ne Shqiperi? i heq tre kile ne nje jave...ja per gjithe keto vijne ne Shqiperismiley

Ne nje gazete falas qe t'i japin falas te stacionet e trenave ne Londer, lexova njehere se benin reklame per rruget e Shqiperise, per te shkuar me biciklete ose me motorciklete - sa nuk jane shtruar rruget neper male si kudo smiley

Urime Alba per dokumentarin, keni dale shume bukur.

une pash shume shume nga franca ket vere...
njeri e kishte bere Bordeaux - jugu Shqiperis me motor (2000 e ca km) 

Te gjithe te huajt pergjithesisht i ze barku smiley ...(mbase per kete dhe neve sna gje gjo pergjithesisht, se na o rregj lekura smiley

 

vecse kto brekgrisurit shkojne ne shqiperi. jane po ata shkojne ne haiti per pushime

Udhetimi me motorr ne shqiperi eshte gjeja me e tmerrshme. Pothuajse vetsakrifikim. Duke mos fol per rruget( e mire, po themi per disa segmente rrugesh) qe ndryshe duken ne makine me ajer te kondisionuar e ndryshe mbi "kale", le te theksoj ketu gjene me te rendesishme, sjelljen e tmerrshme te shoferave qe nuk i japin kurren e kurres perparesi motorrit. Nuk ka nje edukate te tille. NUk e harroj kurre, kur nje i cmendur me makine, me shpjetesine e eres, ne seg. e liqenit te Pogradecit, hyri ne mes te karvanit me motorra(15 cope). U krijua nje kaos i vertete. Eshte cmenduri. Shoferet e makinave po pane motorra duan t'i shtypin. Flas, sepse kam kaluar nje peripeci te tille parvjet qe nuk ma merr mendja ta bej me. 

ne fakt nga shoferat me te ''keqinj'' qe kam pare ne Shqiperi, jane emigrantet qe vijne nga Greqia.. 

makinat me targa greke jane te perfshira ne sa e sa aksidente atje..  sidomos kur vijne nga Greqia me pushime.. behar , vit i ri etj..  nuk e di, e kane nga lodhja, gezimi apo te dyja bashke  dhe sikur shperqendrohen ne timon...

kam pershypjen qe segmenti Kakavije-Tepelene, eshte  pika kyce per keta.. po e kaluan Tepelenen me sukses, jane ne rregull pastaj..smiley

shume e vertete

jane te frikshem edhe kur s'perplasen. 

wtf, shpresojme te mos perplasemi ne ndonje kafe...atehere do jete kulmi.

Shanset ka te jem ne pune kur ti te jesh ne kafe. S'duam te perfundojme si Greqia ne ketej.

mua gjithmone me dukej se targat shqiptare ishin idiote komplet. 100%.

Duket qe s'ke qene ne kohe pushimesh. Ose, nga menyra si flet, s'do te kesh qene fare. 

vij dhe ngas dy tre here ne vit...

+1

O Belul, tashi ti do me na mbyll gojen keshtu, mqs pe qe shkruaj nga Greqia? Me duket se ndergjegja qytetare nuk rrjedh nga vendi qe jeton, por nga njerezilleku qe buron se brendshmi, gje qe ne shqipot nuk e zoterojme, jo ne Hollande te shkojme po dhe ne Mars. Ca njerez nuk behen dhe pike. Une nuk kam asnje lloj emocioni kur vij ne shqiperi dhe i jap makines per qef tim se s'du me i dhon kafe qyl, asnje polici barkderr dhe injorant qe me del perpara. Dhe kur une qe vij nga gerqia i jap me aq sa thote tabela, parakaloni ju qe vini nga evropa perendimore me 130 km/ore sikur jeni neper autobandat andej, se helbete, ju jeni perendimore dhe jeni te qyteterum sa s'ka, ne ketej po vdesim per buke dhe nga injoranca. Ti Belul e paske kalu me sukses Tepelenen me sa duket edhe ti, se une kam 30 vjet pa e pa e degju. 

kot e ke marre personalisht komentin tim.. nuk kisha kete qellim kur e postova..
shkruajta ne pergjithsi per dicka qe me ka bere pershtypje...

Najs. Edhe koha ju paska majt xhom.

po pra si ka munsi qe spaska ra bore smiley

Vetem nji vrejtje per kanatjeren e bardhe kisha une, gjithcka tjeter sh mire.

loool ajo ura e famshme ne Dubrovnik. Turista me keto motora me kamera ne kaske, in dhe out nga Shqiperia ka plot.

Keto paskan motor per rruge asfalti. Ato me motora BMW jane me fantastiket. Ore po nuk u zhyten ne balte deri ne koke, nuk i ndjejne lezetin udhetimin.

Te jashtem te dashur, lerini nazet e teperta e shijojeni sa me shpejt Shqiperine, (kete copez te Europes te harruar nga historia), sa ka mbetur ende ndonje cik natyre e paprekur nga zelli "ndertues", "tullo-rreshtues", 'betono-hedhes", "fodullo-hames", i njeriut te ri, pellazgo-komunist.

Do ta kerkoni Shqiperine, por s'do ta gjeni me!

PS: Qe tani, nuk kemi me Durresin, Vloren, Saranden... dhe lista e viktimave te babezise dhe injorances se pa fre, vazhdon...

the video is private - thotë aty.

si t'ia bëjmë da shëkojmë?

për çfarë komentohet këtu ?

qi shpetun gjalle nga udhtemi neper shqepni

Nqs e kam kuptuar drejt, komentohet per dy gazetarë , një zviceran dhe një shqiptar e bënë këtë rrugë në Harley Davidson për të treguar gjendjen e rrugëve në Shqipëri dhe për të ndryshuar opinionin e evropianëve që duan të vizitojnë këtë vend.

ishte thjesht videoja private e nje cifti me motor neper ballkan

Mua nuk me hapen keto videot ore admina, klikova dhe direkt ne youtube dhe ncuq me thote jane private.. 

Ne fakt tani i mbyllen se hapur ishin , por interesante ishin , nje Shqiptare dhe nje Zvicerian me tatuazhe po gjuanin per peshk.

Faleminderit per pershkrimin sado sintetik i dashur Brad. Naten e mire peshq! E sigurt eshte qe si vend interesant per turistet jemi mbi te gjitha si ' case study'...

Shoferet me te kqinj jan refugjatet e anglis. Tuf lacjanesh e tropojansh me xhamin ul krahun jashte muzika ne maksimum. Punojn ter vitin me u hap dy jave rrugve te tirones. 

Ti ku i dallove se ishin rrefugjat Anglie dhe Tropojane e Lacjane (keto te fundit jane shume te paket ne Angli), a mos u kerkove gjo pashaporten a?
Xhamin ulet mund ta kene se nuk kane kondicioner ndoshta! Ke shume ne Shqiperi qe perdorin makina Anglie edhe pse nuk rrine dhe nuk kane qene ndonjehere ne Angli. Arsyeja eshte se ne dergojme makina atje, se i blejme lire ketu.
Mos bo si rracist se ndoshta vete ti ndoshta punon tre vjet dhe smundesh me ike nje jave atje, ne me te ardhurat e nje dite pune ikim.

Duke o llaji nga timoni mrapc targat e verdha dhe ftyrat me hund si skenderbeu

Shif shif prape ti! O adolishent me pucra a ke hy ketu me ofendu a? Se ja kishe nise tw torta me siper dhe dole te Tropojant e Lacjant.
Sipas teorise tende idiote, kush ka targa te verdha qenka rrefugjat Anglie? Ti ske bythe dhe as kapacitet me u talle me Skenderbeun. Me ate hunde ai do pallonte femra Aziatike pa limit.
Dhe nga je ti, si te them se nga vendi yt e kane hunden si gryke qifte, stil majmuni.
Nga njera ane nuk cuditem nga komentet e tua, se pale sa here te kan rrehe Tropojant dhe Lacjant, dhe si bithec si je, vjen dhe shane ketu, se ske bythe me u thane ato fjale ne fytyre.
Sa per informacion, nuk jam as Tropojan dhe as Lacjan.

daku,

me statistika ne jemi me te miret ne europe perfshi edhe shqiperine. ktu ku jetojme ne eshte komunizem plako, ska tallje me rregullat /ligjet etj

S'mund ta shohim video.Thote qe eshte private.

Po ne lazarat nuk shkuan? Se po te kishin shkuar do ndronin mendje e do u thonin njerzve qe mos e humbni rastin pa e vizituar shqiperine.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).