Ne Afganistan po planifikojne te kryejne nje krim kunder kultures i cili do jete akoma me i rende se shkaterrimi i famshem i Budave te Bamiyan ne vitin 2001 nga Talebanet, te cilin ne e kemi te gjithe ne memorie ne ato imazhe te viteve me pare.

http://www.youtube.com/watch?v=xYYBlPWYb7Y

Ndersa sot Talebanet e rinj jane Banka Boterore, qeveritaret e korruptuar afgane dhe kapitalistet e rinj te Kines "komuniste". Ne thellesi te sitit arkeologjik te Mes Aynak, i cili eshte nje vend magjik, ndodhet nje qytet budist i rruges se vjeter te mendafshit, me tempuj, pallate, bibloteka.. qe te gjitha per t'u zbuluar.  Po ashtu, ndodhet nje miniere e pasur bakri. 

Neqoftese komuniteti nderkombetar nuk ben ndonje asgje, atehere kinezet do hedhin ne dhjetor cdo gje ne ere me dinamit. Ju lutem te firmosni kete peticion  drejtuar UNESCO's sepse duhen edhe 900 firma.

Firmoseni duke vendosur emrin, e-mail tuaj dhe shteti nga ku po firmosni.

http://www.avaaz.org/it/petition/Salviamo_il_Sito_Archeologico_di_Mes_Ay...

13 Komente

mir marko

ca eshte ky ''siti'' mor aman,kundershtari i junaitidsmiley

sala ka derguar ushtri te madhe ne afganistan.do i beje zap talebanet anti-sitsmiley

ca eshte ky ''siti'' mor aman,kundershtari i junaitid

smiley

smiley

Kerdia eshte bere ne keto vende. Vjedhje ne mase, shkaterrime, tregti objektesh te pacmuara, qe qendrojne krenare ne koleksionin e ndonje lordi. Ka kohe ky muhabet, qe ne epoken e great game-it kur Britania me Rusine , haheshin me dhembe per pak ndikim ne Azine e Madhe. Keshtu u kullufiten dhe veprat ne tempujt budist te shpellave Mogoa.Gjynah. Une mendoj se njerzimit do ishte disa shkalle me lart, sikur mos te shkaterronte perhere te shkuaren, dhe te harronte ngjarje.

smiley

Po per ate peticionin e therjes se 1000 deshve e 1000 qingjave si u be?

Eh, Tafuti! 

e firmosa

ej, po ju megjithemend mendoni qe talebanet do preken nga ky peticioni?smiley

para nja 1 jave doli nga auditimi i bankes kombtare te kabulit se vellai i presidentit karzai kish perfitu jo pak por $861 milion duke drejtu nji skeme mashtrimi te dhenies se kredive. Te presesh qe ky taraf njerezish do refuzoje paret e kinezve per te shpetuar ato pocat e baltes, ja kalon dhe optimizmit me te cmendur, them une

1 vella te Karzait, e kane vrare Bredharako. Ate qe kish bere biznese ne Dubai, hotele etj, me paret e vjedhura dhe te amerikaneve. Keshtu thone keta afganet qe kam tek puna. 

prandaj je gjithmone i mireinformuar per ndodhite  boterore ti Pjero...   nga  koleget e tu te punes.., afgane, somaleze, palestineze, pakistaneze etj..smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).