Në vitin 1910, sipas revistës prestigjoze "The Economist", të ardhurat për frymë në Shqipëri, ishin sipas standardit të fuqisë blerëse, sa 25.1 per qind e mesatares së Bashkimit Europian, edhe pse ky organizëm nuk ishte krijuar ende. Në fund të vitit 2011, shifra ishte 31 për qind.

100 vjet histori varfërie, që i lë shqiptarët sot po aq të varfër ndaj europianëve sa ishin një shekull më parë, kur Shqipëria shpallte pavarësinë. Te dhenat e fundit zyrtare te Institutit Europian te Statistikes tregojne se fatkeqësisht historia ka përsëritur vetveten, raporton Top Channel.

Në vitin 1910 Shqipëria ishte vendi më i varfër në Europë, ndërsa sot është e parafundit duke lënë pas vetëm Bosnjen e përfshirë nga konfliktet pafund etnike. Të gjitha ekonomitë e tjera, përfshirë dhe ato të rajonit, kanë një nivel dukshëm më të lartë mirëqënie.

Sipas EUROSTAT në Serbi të ardhurat për frymë ishin në 2011 sa 35 për qind e mesatares së BE-së, ato në Maqedoni sa 36 për qind dhe më pas Mali i Zi dhe Turqia me një nivel të ardhurash për frymë respektivisht sa 43 dhe 52 për qind e BE-së. Njëqind vjet pavarësi janë një motiv i fortë feste, por tre ditë më parë shqiptarët mund dhe duhet të kishin shumë më tepër arsye për të festuar dhe për të qenë krenar. 

84 Komente

sa poshte kena ron po t'kesh parasysh ate cmimin qe morem ne Meksike ne mes te viteve '80. Atehere hanin, pinin dhe konsumonin robt si derra...

C'na kujton ato vite
s'kishim buke hanim simite...

Dhe Ironia qendron Se ti ha buke ne USA ..Pse ?? --Sepse Shqiperia nuk te ushqen dot...

Nese do kisha mundesine (dhe moshen) te ikja nga Shqiperia para 1990-es, do e beja. Provuan jo pak dhe lane kockat. Apo i ke harruar tashme?

Pyetja ishte gjetke. Po ta bej ndryshe: Pse kane lene dhe po lene (pas 1990) shqiperine 1.5 Milion shqiptare? shumica duke rrezikuar jeten neper dete , male ? A eshte e afte kjo qeveri tiu  krijoje kushte edhe me elemntare qe ata te jetonin ne vend te tyre? Ai mban dot me buke (pune) ?

ju i keni syte aq te errsum sa shifni vec sali mer burr. Tani t'pys une ty meqe dole te ky muhabeti i atyne qe iken ne '90 (se dum- s'dum, do e qesim koken):
- ti po thu qe kto te '90s iken prej qeveriut?

Pa diskutim..Qe iken nga DESHTIMI I Qeverive Shqiptare.. Qe ne rastin me te mire jane TE PAAFTA deri ne marrezi.

Perse duhej te iknin nga syte kembet njerzit nga shqiperia? pa dinjitet? te duronin edhe abuzimet rraciste te fqinjeve? 

PUNA,PUNA ajo eshte celsi i prosperitetit te cdo vendi.. 

PS: Ne kohen qe flitej per shitjen e OPEL ne gjermani ,Qeveria Gjermane Bllokoi shitjen vetem se fati i punetoreve nuk ishte i qarte.. Kjo eshte Qeveri..

E di sh. mire se ku e kishe pyetjen. Edhe pergjigja ime e lidhur me pyetjen ishte, pavaresisht se shkonte disi me larg, tek rrenja e arsyes se vertete por nuk e shtjellova gjere e gjate. Ti me thua "Se ti ha buke ne USA ..Pse ??" Sepse ashtu dua, sepse tani kam mundesine qe t'a ha ketu ndersa para 1990-es haja plumbin, edhe pse cdo gje, pervec preshit e lakres, ishte me racion.

Sepse ti, sic t'a kane thene me poshte, e sjell kete lajm (mire do ishte te sillje dhe burimin, te dhenat ne origjinal, etj.) thjesht per te shfryre dufin kundra Berishes. Shume dakort, te respektoj madje. Por, ndoshta edhe ngaqe s'ke edukimin e duhur ekonomik, por edhe sepse ke nostalgji per regjimin e Hoxhes/Alise, jo vetem qe nuk e thua, po as nuk e pranon qe kur ngre dicka nga hici, nuk mund te shkosh shume lart shume shpejt. E perpara se te fillosh te me shash qe jam ne anen e Berishes, nese nuk e ke kuptuar ende keto kohe ne PPU: ja kam vene vizen Berishes qysh ne Dhjetor 1990. Por jo sepse jam ne krahun tuaj qe qani per diktaturen.

A eshte Shqiperia aty ku dua une apo ku, sipas llogaritjeve te mia, duhet te ishte? Aspak jo. A eshte me mire se c'ka qene para 1990-es? Po. A eshte kjo merite e Berishes? Jo.

Ti po ben krahasimin nga 1910 me 2012 dhe paskemi vec 5% rritje ne ate njesi matese. Ne, sigurisht, s'e kemi ne dore matjen qe ben The Economist, por ishte me e ndershme, kuptimplote dhe efikase qe te behej matja me periudha. P.sh. 1910 - 1939, 1939-1990 dhe 1990-2012.

Gjitashtu, ti po thua qe njerezit kane ikur nga syte kembet por me qellim dashakeqes nuk po tregon te verteten qe shumica kane ikur ne fillim te viteve 1990 pikerisht nga gjendja e mjerueshme qe na la diktatura. Shko shikoji prape fotot e njerezve qe varen zinxhireve te anijeve per te ikur ne Itali, apo ata qe shperthyen portat e ambasadave ne 1990 qe te te mbushet mendja. Kam bindje te plote se po te behej matja 1939-1990, do dilnim me nr. negativ.

U zgjata me shume se c'kisha ne plan. Naten e mire.

ja ke fut kot ktu

po pse o galile per buken e gojes ke ik ti ??

Une skam ik pra per buken e gojes .....bile po te jete per klas , atje jam klas e pare ne Shqiperi, ktu jam klase e dyte ose klas punetore smiley

E mire mire ,fshati qe duket sdo kallauz smiley

C'mu desh mu qe ika smiley me hangu kurrizi kot

na e bene me hile o Brad.....

bile akoma na e bejne me hile , na thone gjendja eshte keq qe ne qe jemi jasht mos kemi mendje te kthehemi me, se kan hall se po te vime ne nga jasht , ata qe jane brenda testohen dhe i nxjerin jasht smiley

edhe na thone ,  sa keq eshte ktuuuuuuuuu, mos beni gabim te vini smiley

edhe u vine leket majtas djathtas, se nga u vine nuk e dine ama xhepat . plot. ke inat ti smiley

Elba Une nuk ika per buken e gojes.. Por mendoj se do ishte ceshtje kohe. Prespektiva ishte/eshte  e zymte dhe mendova qe ne nje te ardhme te afert duhet te shisnim shpirtin qe te ushqeheshim ne ate vend.Kur kame qene une ne shqiperi ARMO kishte 2ooo punetore dhe inxhinier. Sot nuk ka as gjysmn.. E ka marre Taci.. Ai qe solli Milanin per 1 MILION EURO dhe Real Madrit per  2 MIlion. (nderkohe pushoi nga puna 450 punetore) dhe ka sjelle disa KAFSHE ne Administrate.. Imagjino te punosh per tipa te tille.. Qe nga koha qe kam ikur une nga Shqiperia Gjerat kane shkuar posht dhe me poshte.. 

Bottom Line Elba smileyhqiperia nuk eshte si e ke lene... fatkeqesisht eshte me KEQ

PS: ka nje fluks te madh Shqiptaresh kohet e fundit qe po vijne nga greqia me 25 000 dollare ne kanada (ilegal).. Pse nuk ikin ne shqiperi? Sepse e dine qe atje ka MBARUAR.

muhabet i gjate ky, po ti mo e vra mendjen; Elba eshte akoma te faza edhe cokollata edhe akullore.

Bama - sa gjate i bie ti , si e ke hallin ?? ka ca tipa dhe tipe qe futen ktu qe i njoh qe nga Ny , ska ndonje filozofi te madhe te thuash kush je smiley

nuk tingellon si une, mo ka qen ndonje tjeter...

Kete shtesen sikur nuk ta kuptova... Nese e ke pas te njohja, jo nuk besoj te njoh. edhe nese, nuk do merresha me cic mice.

Per temen, nderkohe qe ai flet per nje realitet te pamohueshem, ti ndihesh klaserisht e ofenduar nga komenti i tij, dhe puf si kokoshka. 

Ske ik ti per buke mbase, po ka te tjere qe edhe sot e kesaj dite jane duke i meshu 2 pistonave maleve te Shqiperise. Mo e vra mendjen me mu po he, ke Bradin gati.

po kur ske qene ne shoqerine time pse skuqesh sa here me sheh

?? Nigjo, kerko policin me te afert aty pari, dhe thuji qe ke hum prinderit. smiley Mo e vra mendjen po he, nuk po flisja per ty, po per temen. 

per ters e bame sa here vjen ti ndodh ndonje gje smiley

po kur t'them un qe shoqrohesh me tipa te dyshimte ti!
(dhe mos kujto se Bradi eshte me i mire!)

Jo une per vete per Elben kam rrespekt , plus qe eshte dhe goce kinge , dhe mendoj se prej kesaj vijne te gjitha se eshte me e bukura ,por ju nuk dini ta vlersoni te bukuren smiley

Kaq shume lodhesh zakonisht e Brado?

7 pale kepuce copa copa smiley Bame ti qenke mo ? rri ti .se ti e bone gjithe kete gjullurdi .

Mucin nigjo ti o ,ka nje vit qe ska more rrogen ,s´ha vete i duket qe s´hajne te gjithe .

25% , po s'qenkemi dhe aq keq. Se une kujtoja se raporti i standartit ishte 1 me 8 , saç eshte pranuar nga shume analiste para ca vitesh. Se populli thote qe eshte 1 me 10 , pra 10% .  25% i thone 1 me 4 . Pak e pabesueshme, se rrogat mesatare ne Albanie rezultojne 150-200 euro ne muaj, nderkoh qe ketu jane 1300-1600 ne muaj, qe i thone 1 me 8 diferenca, mirpo duke qene se disa çmime ne Albanie jane me te lira se ketu, koifiçenti shkon 1 me 7 , qe i thone 15% e standartit te ketushem, te Belgjikes. 

naj link po pati mundsi per ket raportin? se kshu me vlera relative i bi qe t'kemi perparu me shume se evropi brenda ksaj kohes. Se me te njejtat shifra i bi qe te kene te drejte edhe top channel, edhe sala mgjse te dy thone te kunderten smiley

100 vjet histori varfërie, që i lë shqiptarët sot po aq të varfër ndaj europianëve sa ishin një shekull më parë, kur Shqipëria shpallte pavarësinë.

 

me pelqen si konstatim,  por spo kuptoj:  si ka qene pritshmeria,  afatmesme dhe afatgjate,  pas shpalljes se Pavaresise:  qe Shqiperia nje dite do te ishte njesoj e pasur si: Italia, Franca, Anglia, Polonia, Çekia, Rusia, Luksenburgu etj??smiley

Shqiperia eshte me mire se c'ishte pavaresisht se ende prapa.Mos te harrojme se ne vitin 1846 kur shqiperia ishte e zene me kryengritjet kunder  tanzimatit   ne SHBA kishte 20000 aplikime per patenta shpikjesh.

Me pak fjale e mare ne kontekst, ky raport tregon qe Shqiperia sot eshte ne nivelin me te larte ekonomik ne relate me BE ne keto 100 vite....dhe nje dukshmeri e qarte e ngushtimit te kesaj hapsire ne keto 8 vjet....hajt ishalle deri ne fund te shekullit jemi te barabarte.

Une kam fatin qe te kem hyrje ne arkivin e The Ekonomist qe prej 02 shtatorit 1843, numri i pare i gazetes. Do te shkoj te kerkoj ne vitet 1912, 1945, 1990...

fort i lasht qeke plako

Ne Shqiperi nuk mund te gjesh statistika te sakta, por kete e besoj, sot nje e treta e popullsise eshte jashte, dhe ne qoftese ka ndonje te ardhur me te mire 31% te mesatres europiane, kjo per faktin se 2/3 e popullsise mbahen me ndihmat e emigranteve, 1 milion. te cilet jane dhe burimi i te ardhurave nga "turizmi" Dini gje perfunduan statistikat e censusit te para do koheve ? smiley ee si jemi ne me statistikat, modern modern fare! Parcela parcela, cope cop. 

Problemi nuk eshte varferia .....se i varfer mund te behesh ne nje tatepjete apo drame qe te ndodh ne jete .......problemi eshte se ne skemi shtet qe te mbroje te varfrit ......papunesia ka mbyt shpresen .....dhe kriminaliteti shihet si zgjidhja me e mire . 100 vjet vetem emrin kemi si shtet , se per funksion rrofte qeveri me vete style

fukarallik maskarallik - themi ne nga anet tona ,

A ka mundesi te na nxirrni pak artikullin origjinal te " The economist", sepse ketu ka nje keq interpretim ? 

Si llogaritej dhe pastaj krahasohej FB-ja ne vendet e kontinentin si "BE" ne 1910?Shumica ishin perandori? Ne s'kishim kufij akoma, ishim poshte Asmonllinjeve. 

Ose ja kane futur kot keta te "The economist" me ndonje eksperiment tipik, ose keta te Respublicas. Na jepni linkun origjinal, aman.

31%, nga 25% qe ishim, nuk eshte fare keq kur konsideron fatin e Bashkimit Evropian pas luftes se dyte boterore, dhe fatin tone pas luftes te dy boterore. Ne ishim nje Kore Veriore e Vogel, kurse Gjermania, Franca, Spanja, e Italia kalonin trente glorieuses.

kur konsideron fatin e Bashkimit Evropian pas luftes se dyte boterore

E si ishte fati i BE-se pas LIIB?

plani marshall, boom-i ekonomik

Faleminderit Bredh, por po mendoja, cfare kishte ne mendje Muhameti. 

boom-i ekonomik

 

Per ke periudhe po flet ti ketu?

Nderkohe qe nje BE as nuk ekziston atehere. Kur ne '52 filloi krijimi i OQHE , qe udhehoqi vendet drejte BE. 

Une ende mendoj se duhet te lexoj artikullin origjinal.

po pra, duhet lexu origjinali se ky paragrafi qe eshte sjelle ktu ka me shume interpretim (per arsyet qe i shpjegon vete pruresi ne komentet me poshte smiley )

BE eshte saju formalisht ne '51 me ate grupimin e 6shes te celikut e t'qymyrit n'fakt edhe pse ideja shkon me perpara ne kohe. Po shifrat qe trajtohen ktu mund te jene marre per secilin prej vendeve para BE, kjo nuk ka rendesi.

Bredh , ndoshta nuk u sqarova. Si fillim OQHE eshte organizata e qymyrit dhe hekurit dhe une ate po them.Por ai u krijuar formalisht ne 52 ndonese propozimi nga Shumani u be ne 50. Po c'rendesi ka .Une po them qe eshte pak e pamundur te krahasoh fuqine blerese pa marre parasysh ndyrshimet ne tregun prodhues, apo te njehsosh vleren monetare. Kur merret si BE mund te diskutohet si euro, nderkohe qe fuqia blerese ne ate kohe ka te beje me elemente te tjera historike politike, sic esht fakti qe keto ishin perandori. Etj etj qe fb ka lidhje me inflacionin dhe me dinamikat e prodhimet e tregut etj etj.

ah ok po ma do mendja i kane indeksu te gjitha kto qe thu ti kur kane bere krahasimin

Me lejo ta perserise per te disaten here : ME DUHET TE LEXOJ PJESEN ORIGJINALEsmiley 

deri ktu mund te t'coj. E di vet rrugen qe ktu pastaj?

* po nuk e ka te perkthyme per Pjerin...kto vec anglisht/ gjermanisht/ frengjisht mer vlla, sikur e bejne kastile

Ti me cove ne shtepi time?smiley 

Eshte studim Bredho, se s'funksionon ashtu. Eurostati ka mbi 100 milion te dhena. Nuk eshte se futesh dhe hop nxjerr konkluzion.

Per kete teme ,duhet te dijme metoden qe kane perdorur, dhe te dhenat e indekset a jane agregate, nomimale ne baze kohore, apo te dhenash etj etj.

Po nejse muhabet kot ,se do ta gjej kete artikullin e The Economist.smiley

Faleminderit, per perpjekjen sidoqofte.

Sa po lexoj, te gjithe mergimtaret, brengat nuk i kane lene ketu, por i kane me vehte.Vuajne gjene nga ato prej te cilave edhe u larguan.Varferia nuk eshte turp per nje njeri madje as per nje komb.Turpi nuk po na ndahet sikurse neve sepse ja kemi lejuar vehtes te kemi ne krye jo qeverisesa te denje per ta qeverisur mire varferine, ndersa ..."qeverisin "kusarine mbi varferine.Kjo eshte fatkeqesia e vertete.Qe per ca "franceze " shpellash,i kemi mire per gjersa kishim te ligj si qeverisesa dikur.Haarron franceziu braqo, te cilitja njof mire " penushken, qe ka nje dallim te madh midis paaftesise ne qeverisje dhe kusarise mbi popullin.Ne po perjetojme kete te fundit.Kusarine nga barbaret...

nuk eshte turp o grava jo po pse i meshoni kaq shume ktij emigrimit plot vuajtje? emigrim kane njoft vende si suedia, italia, gjermani etj. Ne patem fatin e keq qe u hapem mas nja 50 vitesh. Nqse vertet kerkoni shkaqet se ky studimi eshte VL

E vret ndergjegja , jane normale keto.

Te gjitha vendet qe kan njoft emigrim, kan njoft vuajtjet prej tij.Une nuk flas per ...turizmi..

Fashist Berishist!

Ja pyt kete kragjozin se e di ky mire punet

grave mos e perdor kte fjalen kara gjoz se m'ka thon zana qe gjozi e ka shum inot(vetem kur e perdorin shqipot se kur e perdorin taljont shkrihet fare)smiley jo per gjo po t'mer inot ajona masnejsmiley

Eh, varja. E humba fillin e mendimit tashi

linja ne studio 

kam mundesine qe t'a ha ketu ndersa para 1990-es haja (plumbin),....

+1

Flori je Gjembac  . E futa ne kllapa , plumbin  sepse  besoj e di qe  nuk hahet smiley hahen gjera te tjera figurativisht .Po ti haje moj xhan ku te duash , kush te pengon ta hash .Vetem zgjidhe ate qe do te hash se e ke mundesine ne USA , por mos harro se ne 97 ne shtetin e Lefqenise e haje edhe "qorr "smiley

Po keshtu per kete krahasimin e prurjes kishe GJE , apo mjafton "ta hash "? Apo boll ca shprehje si "gjembac i zgjuar "

P.sh. 1910 - 1939, 1939-1990 dhe 1990-2012.

Psh pa na bjer ti nje . Se ne kohen tone pas 54 te izolonin dhe te conin per KURIM  po te beje krahasim me 39 si i ardhur nga shpellat dhe per Gjynafqar ....

Dhe po pate mundesi Lefqenese na i bjer nje me 90 -2012 ! Po se mos harrosh Cmimet smiley Te pakten Cigareve - jo Bukes ! 

o-idris-o, eshte nje nder i madh per mua qe me mban ne goje nje vlere si Ti. Megjithse ty ne fakt te pelqen te mbash disa njeherazi ne goje kur shkruan ketu.

Persa i perket ngrenjes, kam shume shpresa se ti mund te na shpjegosh me teper, si me i motcem e me me shume eksperience qe ke para 1990-es. Sidomos duke patur parasysh qe cdo 4 komente te tuat njeri eshte me kujtime nostaligjike sa mire haje dikur ne krahina te ndryshme te vendit. Madje ke patur njohje te thelle edhe te ngrenesve te njohur (sipas teje). Plus qe ke thene qe njefare kohe ke jetuar ne Elbasan, qe njihet si vend ku hahet mire. Do kesh qene shume me fat dhe i privilegjuar qe haje ashtu.

Po c'krahasime te te bie une o shoku idris, ku marr vesh une nga ato gjera. smiley

Mos u hiq si e "virgjer "... ja posht atij antiseptikut te zorres se trashe te Babasqapit ke ofruar pervoje perdorimi Gojor . Biles me frekuenca shume domethenese .

Po me qe desheron te shesesh Pordhe me Poza e me " te ngrena " mire eshte "O Fol e mbaje o Dhit e Haje " Une nuk mora persiper te perdorja Vite nga shemulli i arrorreve , me tone profesorati 39 -90 , 90 -2012.... smiley .  Ti qe ja ke idene , duke na care rroten e Mullirit me personale , na jep ca shembuj e na ndrico me keto shifra .Jo per gje po me qe more poza INATCORI "kujt do me tregu Elbasonin tie " smiley  Se ne fund te fundit personalisht vetem te semuret mendore i perkthejne "simBolizmat " e virtualitetit ne aftesi GOJORE si do te na tregosh se je profesionale .

Kishe gje per te na zberthyer nga Prurja , se tema nuk eshte per ti ofruar eksperience Antiseptikeve te zorres se Trashe te babasqapit !

U merzitet shoku idris? Po pse keshtu? Ti kishe gje per te zberthyer e sjelle per temen - se deri tani s'te kam lexuar gje te tille. Une kam folur me siper pikerisht per temen dhe zotrote fillove me percatjet e zakonshme personale humoriste kinezo-filloriste. Persa i perket personales, ti po ben si hajduti qe therret kapeni hajdutin. Kujdes dhembet shoku idris.

Une kam folur me siper pikerisht per temen.. ...Po mire ja po flas edhe une si ty per temen .

Qe te thuash te verteten e haje po nuk di se nga kush . Dhe ne nje vend qe e ha nuk dihet kur e ha me shume ne ....profesori treti shikimin larg e larg dhe pasi kruajti mjekren pak me Gisht vazhdoi ..... ja psh ka vite zotni dhe ato nuk mund te mohohen . Kemi vitet nga 39 -90 e nga 90 -2012 . Kishit gje Juve se nuk ka vite ?

Jo zoti profesor kush eshte ai qe merr mundimin pas xeberthimit tuaj te mendoje ndryshe .Po a ka  ndonje njesi matse per Vitet ? Une kisha Minimumin Jetik ???

Pastaj me" shoku Idris"  e "se diktatura zotrie " qe i ke majen e Intelektit me ty merziten vetem Idiotet ! Une shyqyr qe te kam ty se me duket sikur ushqej Lope dhe me shohin me sy melakolnike nga Dashuria smiley e qe u mjekoj zorret me antiseptike smiley

Mundohu njehere mbase e kupton se per cfare eshte Prurja !

Kush jane keta profesoret?!

Kush jane keta profesoret?!

Profesori u kollit pak , piu pak uje dhe duke tretut veshtrimin thelle ftoi "Organet Tona " te jene pak sa me te orientuar ....

Ti po ben krahasimin nga 1910 me 2012 dhe paskemi vec 5% rritje ne ate njesi matese. Ne, sigurisht, s'e kemi ne dore matjen qe ben The Economist, por ishte me e ndershme, kuptimplote dhe efikase qe te behej matja me periudha. P.sh. 1910 - 1939, 1939-1990 dhe 1990-2012.

Dhe dikush nga salla e pyeti ...

Po sikur me kete 5% te 25% ,  qe vjen si rezultat i rritjes se te ardhurave 73 % te 92 % -shit kemi zbardhur Firmat Piramidale z.profesor . Keshtu ...ndonje te dhene me te ndershme , me kuptmplote dhe efikase qe te behej matja me Periudha per Minimumin Jetik kemi ?

Profesori qeshi dhe ..me ngadale djema . Ketu nuk ka profesore .Ketu kemi shifra vitesh  !Ne jemi Rrotull Shtet me Rrotull InteliDjente ! Ne na mjafton " se diktatura zotrie , ka vra njerez ne kufij "

Si zakonisht ose nuk lexon KURRE cfare thua me siper ose ose ...Sh.Qose ! Mos u Perdor dhe mos nderro padron . Me kete medikamentin e ri te cfaqur besoj dhe zorra e trashe e babsqapit semuret . Eshte pa Leng !

 

Mire doktor profesor.

Kur te heqesh ato nga mendja "se diktura zotrie, nuk te linta ta haje ku te doje " dhe te mos zgerdhihesh pas cdo gjytyrymi njeqindnikesh ne Blog ose variantet e te semureve mendore me paragjykime shokeve Boisa e Hunddderr ...mund te llafosime dhe normalisht !

Gjithnje mos merr asgje personalisht se me duket e pak "ves " kete . Te marin "erzin " smiley Thjesht kuishdo qe thote dicka i nenshtrohet nje dickaje tjeter ! Perjashtuar te semurve psikike si ky i iru "kakerdhi keci " e stanit te babasqapit me antiseptik , qe futet te ata... Pa leng ! Por dhe ky si Niki - Niki !

Mire. Po pse rri e merresh me mua e doren, merru me ndonje nga keta cunat, p.sh. bredharaku.

Po burreria me gra tregohet mi!smiley Lere Idrizin te shkruaj si ti doj qejfi i vet. Muza do jete femer, se s'ka kuptim te jete mashkull. Ty te ka pak me debulese, se te ka dhe afer.smiley Idriz shendet pacim!

Me ka me duket me ka. smiley

Per kete teme ,duhet te dijme metoden qe kane perdorur,

Nuk mund te behet edhe po ta dish sepse nuk kane shqiptaret kapacitet Profesional .Pervec Politik me "se diktaura zotrie " Por dita qe Ne Lefqenine SOT do te shfaqet e mbare do te jete Koha kur nje Shqiptar te dale e te thote

"Ne po ecim ne Rrugen e Veshtire te Demokracise "

Dhe tua faktoje me ate qe eshte shume e lehte Minimumin Jetik pa podiumet e sali babasqapit dhe dylqinjes Jozefpercke  e i pacim sa malet ,....mu , me e ba , be ... mecerimat e dhive ketu .Kane gati 25 vjet qe LEHIN "se Diktatura zotrie " dhe nuk kane as Burrerrine me te vogel te ndeshen me te me Krahsime .Vetem me " Enveri ka vrare ne kufij "dhe " nuk e ka lene Gjembin te arratisej e ta hante ku te donte " smiley

 

Sa i gojes je mer shejtan. Orali madh je smiley

Sipas rastit dhe mesive tuaja . Kur te mbarosh funksionin si Antiseptic per  pastrimin te zorres se trashe te babasqapti shko dhe nga Gjembi se ka mesuar si "ta haje" , biles po te orfron edhe Oralin me frekuenca , se shembulli jot eshte vetem "bo cfare te dush , nuk ma ndin " smiley.

Idriso je i madh smiley Duhet te kesh ndonje eksperience te keqe me babasqapin....ku i dihet..mund te kesh henger ndonje bri cjapi kur ke qene i vogel....e dihet qe kur dikush te fut bririn, i thua baba pastaj smiley Funksioni si antiseptic nuk mbaron. Ka shume mikrobe te 44-tres qe skane ngordh akoma. Besoj do duhen edhe nja 10 vjet. Shijoje jeten Idris smiley

"Funksioni si antiseptic nuk mbaron."

"edhe 100 vjet do rroj" tha Sala. Shendet te kesh, se ushqim paske edhe per 100 vjet. smiley 

Edhe Sala sa Idrizi do rroje, se ka te gjate smiley biles kam pershtypjen qe do vdesin te dy me nje dite, babasqap dhe mamadhi bashke.

mire Idrizo mire, po si e mat ti minimumin jetik n 1910? apo ja futa kot qe te pyeta?smiley S'ka problem s'merzitem une.

Pse hyre ne mes Dora ? smiley

Cdo rob mund te beje  nje MATJE ...psh me ato qe konsumonte nje Popull . Veze Lakra , mish dhie ne Vucidol , molla t'arta ne Gjozistan , Karrucuj misri ne Rrulpashallek  e  me rradhe .Ktheji ne njesi cmimesh te Anadollit , jepi nje Vlere dhe nxirre ! Po na e kem hallin me 1910 -1939 , 39 -90 ,90 2012 , me % e perqindjeve qe rrjedhin nga ...trute qe u dalcin kur mbahen dhe per Ekonomiste !

Une te kam prure dikur nje sistem referimi per minimumin Jetik te kohes se si Llogaritej . Por gjeja me e thjeshte eshte se ka patur nje Komittet Punesh e Pagash Jo Ministri te te Perndjekurve , Punes e problemeve e Perkrahjes Sociale te sherbimeve shoqerore Xhibilushore te Qverise se Sqeperve !! Kerko ne arkiva te PPU ku ka xeberthime per Nasdaq-iun !

Por du te shtoj se keshtu me Rrotull inteliDjente , ne nje Blog qe nuk kane lene me detal te Krizes Boterore pa zberthyer , e kane bere fije fije Marksin dhe o zot e perendi si kane lene me Brinje asja Diktatures me te Eger ne Bote , me cnjerezores dhe me , me , me ....e mbylli fjalen profesori ......  s'ke pse e kerkon nga nje "kapterr " qe merzit Gjembacin dhe nuk merzit Doren !

Dakort, te kuptova. smiley

+1

Nuk ka lezet Humori me ty .Je kategori e njohur Pa LENG !Je nga te "se diktatura zotrie " Nje kakerdhi ne miniature e dhive te Babasqapit !

Ti dukesh tip gjithe LENG groshe. Prandaj je pjerdh i gjithi smiley Te me falesh qe ste arrij dot ne humor po asnjehere nuk kam qene kompatibel me psikopatet. Xanaksin dhe Tranxenin mos i pi me raki se tu ka trash llapa e spo ja lepi mire atij merrhumit qe ja ke lepi ne te gjalle e pas vdekjes smiley

wtf?

Titullit i mungon nje gje faaaaaare e vogel smiley qartesimi i fuqise blerese standarte. Qe te kuptohet se perse flitet, se pari duhet te jepet konteksti. Menyra se si del ky indeks eshte:

Cdo vit, llogaritet mesatarja e fuqise blerese te vendeve pjesmarrese ne BE. Fuqia blerese tregon se sa mallra dhe sherbime mund te blihen me Produktin e Brendshem Bruto te prodhuar ne nje vend te caktuar pjestuar per nr e banoreve. Sasia mesatare e mallrave dhe sherbimeve te blera me PBB per banor te BE, pra fuqia blerese e banorit te BE = 100% te indeksit. Fuqia blerese mesatare e banorit te BE eshte rritur cdo vit, dmth 100% e indeksit perbehet gjithmone nga nje sasi me e madhe mallrash dhe sherbimesh qe banori i BE ble mesatarisht. Fakti qe indeksi i Shqiperise i afrohet cdo vit me shume 100% tregon qe Shqiperia ka perparuar me hap me te shpejte se mesatarja e BE. Aritmetike e thjeshte. Shqiperia perfaqesonte vetem 23% te indeksit ne 2006 per shembull dhe perfaqeson 31% ne 2011. Kane ecur perpara po ashtu gjithe vendet e tjera te rajonit duke bere qe raportet relative te Shqiperise me to te mbeten pak a shume konstante. Tregon qe jemi akoma shume larg barazimit te mireqenies me mesataren e vendeve te BE por qe po bejme perparime, te dukshme biles. Pse perparime kur jemi gjithmone te parafundit? Sepse nisemi nga me larg se te tjeret, po te vesh re qe nga 2005, se per fat te keq me pare Shqiperia nuk raportohet.

Per ata qe kane interes:

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=tec00114

P.S US dhe Japonia paskan regresuar edhe pse me lart se indeksi i EU. Kanadane s'e gjeta gjekundi, do isha kurioze per t'a krahasuar.

detaje t'parendsishme. Persa kohe krijon debat, ja ka arrit qellimit, pak rendsi ka qe tema anon gradualisht 180 grade

Stop making sense smiley

Di gje njeri sa qe % ne viten 1990? smiley

Nuk raportohet direkt ne kete indeks, por nqs do nje ide, ja ku eshte nje analize qe daton nga nentor 2008. Nuk i referohet direkt PPS (Purchasing Power Standard) por tregon evolucionin e Produktit te Brendshem Bruto (real dhe jo nominal) dhe ne pergjithesi te ekonomise nga 1990 e ketej. Me pak fjale: Kaos ne vitet '90 si pasoje e tranzicionit e reflektuar ne rezultatin ekonomik dhe stabilizim e rritje me tutje. Megjithe shuplaken e 1997, outputi i 1999 ishte barabar me ate te 1990.

http://www.agendainstitute.org/img/foto/agenda_research_paper_factors_of_economic_growth_NoV08_en.pdf

Jo Kristida, ceshtja e vertete e ketij artikulli eshte te zbulohet modeli me te cilin qenka llogaritur FB ne 1910. Pastaj te lutem, pse paraqet indekset e Eurostat per PBB sikur ishte zgjidhje per diskutimet e komenteve.

Sic e sheh dhe vet, dhe Muhameti ta ve ne dukje, Shqiperia, s'ka te dhene para 1995, dhe 2011 eshte estimated. Sepse viti statistikor s'eshte mbyllur ende. E jo me te llogaritesh( sic thua ti ) kaq lehte fb ne varesi te BE, qe u krijua pas te 60 dhe s'po flasim per te njejtat njesi blerje apo dhe shtete. Pastaj fokusi i temes s'eshte aty. Ndaj mendoje me mire, para se te flasesh per thjeshtime llogaritjesh.

Sidoqofte une s'dua te zgjas me kete teme.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).