Herë kemi, herë s’kemi. Dhe ushqimet nuk janë edhe aq të mirë. Unë nuk mund të ha groshë përditë. I lutem shtetit, i bëj një thirrje të na ndihmojë, të vërë dorën në zemër sepse ne jemi kaq të varfër sa nuk kemi nga të shkojmë. Herë me bukë, herë pa bukë

 

Si kjo familje në Bulqizë ka shumë. Ata janë jashtëzakonisht të varfër dhe për shkak të problemeve shëndetësore të shkaktuara nga miniera. 

Bulqiza është një minierë ari për ata që shfrytëzojnë kromin por askush, as pushteti lokal dhe as ai qendror nuk kanë organizuar ndonjë sistem që këto pasuri që dalin nga nëntoka t’i shërbejnë edhe jetesës së këtyre njerëzve që jetojnë këtu. 

17 Komente

Kta te varfer kane qene gjithmon. Me mire te ikin te gjithe banoret nga ai qytet i mallkuar. 

Ka pas qene nje qender e Banuar qe kishte KUPTIM ne ate kohe qe kishte NJEREZqe mbanin PERGJEGJESI per jeten e Njerezve . Eshte shume i drejte perfundimi .Te largohen nje ore e me pare .Te ikin ku te mundin .Ca do vdesin rrugeve po ata qe do mbeten do e kujtojne se cfare te ben nje SHTET kur Udhehiqet nga Bandite , Hajdute e te Marre per te mos ta provuar me kurre .Te mos mbajne shpresa se mund te jetojne aty . Nuk ka kush kujdeset e merakoset per jeten e tyre .Ata jane kazma dhe mbartes - transportues kromi e sipas rastit numra per ndonje kushtrim...Kemi zgjedhje he Burra ! Te mos harrojne historine e Qaf Buallit .Tani bualli u ka Hypur ne KURRIZ !

Ata jane kazma dhe mbartes - transportues kromi e sipas rastit numra per ndonje kushtrim.

Ne fakt ata, minatoret e Bulqizes por edhe te tjere minatore, jane protestuesit me dinjitoze te Shqiperise se sotme. T'i quash ndryshe eshte jo vetem e padrejte ndaj tyre po edhe ndaj gjithe shqiptareve qe vuajne per shembuj te organizimit te sinqerte politik.

Sa per qytetin vete, miniera eshte vater infeksioni qe mbushet me njerez sado ta zbrazesh. Nuk ka shpetim nga minerali.

Ne fakt ata, minatoret e Bulqizes por edhe te tjere minatore, jane ( simbol i )protestuesit me dinjitoze te Shqiperise se sotme. T'i quash ndryshe.... ecetera e cetera ...

C'lidhje ka kjo me Vuajtjet e tyre dhe qe per ta nuk do me dijte NJERI ne se jane Gjalle apo te Dekur. Ata perbejne vetem Lajm kur vriten per treg dhe kur i ze Galeria ! Ku pe proteste ketu aq me teper nje Fjale qe nuk ka kuptim dhe eshte shuar nga Fjalori SHQIPTAR ...( megjithse e huazuar ) Dinjitoze .....

Ti ke qene ndonjeherene Zonat Minerale ? A e di qe eshte punuar dhe me pare dhe minimalisht per ta ka pat MENXA Punetoresh te Lakmuara edhe nga "keta bythpalaret e PPU qe kane vuajtur  per buke "kur ishin shefa Pavionesh Spitalesh ne Diktature ! A e di qe nje leter e tyre per Moskujdesje ose ankese ne Pushtet per kushte Pune e Jetese sillte nje STUHI me te ndeshkuar ? Edhe me  Kokosh-Kaposhit  i mekej zeri dhe nuk bente me Kikiki kirirki rikikira . Tani qe eshteshtuar Plehu i kakerdhive kendojne kaposhet si Kapo !

Apo lexon Gjembin qe i di te gjitha qe nga ajo kohe dhe ..s'ka si te jete ndryshe , te jete ndryshe s'ka se si !

Gjithsesi une e kuptova se per cfare e kishe Idene kur komentove per njerez Dinjitoze qe Protestojne !!!!! Shtesat qene te mijat si zakonisht kur merr nje Nik per te shprehur nje mejtim mendje si Gjembac !

Pastroje gjuhen nga Gjembat. Po thua qe protestat dinjitoze s'kane pike vlere ne Shqiperine e sotme? E drejta jote, por te pakten mos i quaj minatoret njerez qe i pergjigjen kushtrimit politik.

Nuk je i besueshem Idriz kur cdo interpretim e ben mbi idealizime te "reagimeve te STUHIshme" dhe "MENXAsh te Lakmuara", kur ne cdo deklarate qan ate qe "humbem". Burri vdiq, jeta vazhdon, vetem ne fshatra te humbura te Indise ku s'ka hyre drita e bodhisatves i djegin dhe vejushat.

Ja Gjembi eshte me i shkathet se ty dhe pa shume Indinjate . E ka kuptu qe qetsia ne te shkruar dhe kontrolli i Urrave eshte me i mire se sa te shkrehurat ne sup. Lexoje dhe njehere ate tenden me Lart times smiley dhe po gjete nje Lidhje me keto qe shkruan per MINATORET ji e lumtun qe ke dite pushimi me marre forca mendore te reja per javen smiley

Minatoret jane nje kategori shoqerore profesionale e Krijuar prej KOHESH jo sot ne Lefqeni . Nje shoqerie e nje shteti ne cdo Situate i takon ti referohet cka ka qene e mire dhe e vlereper ta . Dhe jo vetem sa ta njohe por edhe ta avancoje me Ligje e bla bla bla te nje Shteti Ligjor . Jo me hajduteri Rrulerash e Berishaj . Nje shoqerie dheindivideve "te semure" i mjaftojne shprehjet  "se minatoret zotrie " Pastaj ato me Stuhi e me Menxa ( nuk di te kete shenje per habine e Trapizmave ne te lexuar e kuptuar ) smiley

 

Te paskam dale prape ne enderr mbreme? smiley

 smiley .....+1

Ku te vene ?? Ne maqedoni ? Te bejne shqiperine e madhe.

Nje udherrefyes edhe u duhet .Por jo nga ata qe ndihen te kercenuar se jane si puna e jvgut qe shkon ne Lufte . Kush do e ruj ate smiley

Nuk behet ky vend.

Kjo videoja eshte sajuar nga komunistat e topit.

Te gjithe e dine qe nuk ekzistion vend me emrin Bulqize...

smiley

smiley

 

Varferia qe ekziston ne Bulqize, ekziston edhe ne qytezat e tjera. Dikur ne keto qyteza, ndermarrjet shteterore qe ishin ne nje fare menyre, pune dhe ushqim per familje te tera, sot jane kthyer ne germadha. Shume familje, paten fatin e madh qe iu iken ne emigracion femijet, apo 1-2 pjestare te rritur te familjes, dhe e kalojne disi kete krize/tranziscion te stergjatur, mirpo disa familje nuk i kishin mundesite per te nxjerre ndonje ne emigracion, jo aq shume per shkak te lekeve, se sa per shkak te moshes se femijve dhe te tjerave faktore. 

E merzitshme...

...si tha ai : per problemet tuaja m'shkruni ne FB

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).