Asnjë nga dhjetë qytetarët që bënë deklaratën për shtyp nuk janë banorë të njësisë bashkiake numër 2 ku ndodhet godina

Një incident ndodhi dje në zonën e Rrugës së Elbasanit, pranë ambasadës amerikane, ku disa qytetarë protestuan para mediave televizive për bllokimin e hapësirave të gjelbra nga pallati i ndërtuar aty, që sipas PD-së është i bashkëshortes së kryetarit të PS-së, Edi Rama, por i përgënjeshtruar nga pronari i ndërtesës. Një grup personash kanë dalë dje para televizioneve duke shprehur indinjatën për ndërtimin e kësaj godine, pasi sipas tyre, ishte prishur lulishtja. Por banorët e lagjes kanë kundërshtuar “protestuesit”, duke i kërkuar të largohen, pasi nuk thonin të vërtetën dhe po i binin në qafë pronarëve të ligjshëm. Në fakt, qytetarët që bënë “protestën”, nuk ishin fare banorë të bllokut, madje as të lagjes, por kujdestarë të Qytetit Studenti, pra nëpunës të administratës, banorë në lagje të tjera, madje edhe njerëz me lidhje të afërta me Kryeministrin, familjen e tij, dhe persona të afërt me pushtetin.

 1. Mirsie Palaj, Godina 11, vajza e tezes e Liri Berishës
 2. Hasime Laukaj, Godina 5, vajza e xhaxhait e kryeministrit
 3. Urim Shenlika, Godina 4, kunati i Bujar Brovinës
 4. Marjeta Golemi, Godina 9, kryetare seksioni e PD
 5. Orjola Dervishaj, Shefe e Burimeve Njerëzore, krushkë e Brovinës
 6. Arbana Mehaj, shefe e degës së PD të zonës
 7. Ardian Tepelena, kushëriri i kryetares së Këshillit Mbikëqyrës, Anila Jani
 8. Luljeta Demiraj, Godina 3, konviktet e Q.S.
 9. Kimete Kazazi, Godina 25, konviktet e Q.S.
 10. Organizator: Bujar Brovina, drejtor i Qytetit Studenti

 

Per me shume Gazeta Shqip

89 Komente

Cfare komedie!

asigjo me qesh.

perkundrazi kjo tregon edhe nje here se prej nga vjen korrupsioni dramatik shqiptar. asnjeri nuk e çan bythen per asnje njeri, deri sa ky mos ta kercenoje direkt. 

eshte pra fatkeqesi qe banoret e lagjes nuk i shqeteson mungesa e parkut. ose ata te viles, pamja (si ne kabul) perreth nderteses se tyre. po pse mor dallkauk, jetohet ne nje pallat te tille edhe pse ne dukje fringo, kur rrotull mbetja duken si germadha ?

do te ishte me e preferueshme qe ata te pallatit "luksoz", me leket e tij te rregullonin pallatet e tjere rrotull, pa e prishur parkun, e vetem te kishin nje apartament "lukzoz" ne njerin nga keta.  kur mendon qe tipa te tille, qe mendojne vetem per vete, edhe jane socialiste. duket komike.

ty nuk te shqeteson fakti qe banoret ne kete rats ndihen te tallur nga shteti ,qe shteti dergon perfaqesues ne emer gjoja te tyre(per interesa apo ne dem  te X personi)por fakti qe ata shqetesohen qe pronari i ligjshem te bej c'te doje me pronen e vet?

banoret nuk e rrujne hiç per parkun qe i jepte me hijeshi e freski lagjes se tyre (dmth nje problem shume me i aferm, me i prekshem, me me interes per ta), e ti thu t'u rruhet per shtetin qe i tall ?

nuk ka asnje mundesi çike.

kur s'dun ta rrujne ata,ti pse shqetesohesh per  briskun ?

une s'po tregoj asgje, perkundrazi e kuptoj xhelozine tende. jam me i zgjuar nga ty moj goc katundi. i jap ME drejtim muhabetit. hajt mu hiq qafe nashti.

ty te dilka qytetaria nga hundet.gjynah!

Kujdes Venus se ky te shkruan ne privat dhe te shan nga robt!

Eshte i eger shume, plus qe njeh shume mire dhe Hygoin!

Roni,nuk merret me gocat idiote te  katundit sere e tij. A m'kupton ? Une e kam per nder dhe qe ma var aq sa dhe per te me sharre.

Nuk e ka me venusin, por me faktin qe venusi eshte fember. Tani eshte duke ckulur mustakun e majte, po aha...

A thua gjith ky yxhym per urrejtje i vjen nga mungesa e drites ne bodrumin ne te cilin jeton?

Se une kam ndigjuar qe qeni qe te behet i eger duhet te lihet ne erresire.

dhe duhet lidhur... prandaj dhe kureshtar..

Anes Senes i palare, 

Prane Eifelit i padale...

A ke ndonje foto me pa ate parkun qe i jepte hijeshi e freski ? Te 10-tet nuk ishte asnjeri banor i zones, te ardhur nga bjeshket por banonin ne vende te tjera. Erdhen aty per tu kujdesur per banoret e nje zone tjeter. Cfare solidarizimi paskerkan maloket!  

Cpark o plak!! Tjetri, mezi e ngriti ate shtepi, te kete nje rehati, e jo te degjonte dje, se pallati i tij, nga 3 kate u bo 6, vetem pse Arditas i donte sumatricja... 
Ju qe doni parqe.... shkoni ke gjiri i kurvave, nese "Kunati" akoma nuk e ka prish.

Kjo me shume vlen per Kurreshtarin nga Tropoja.

Nuk ka ndonje vlere t'i hysh betejes investigative me nje media qe i nis lajmet kryesore te dites me citimet e Braces ne facebook. Ai pallat aty te jep ndjesine nje bunkeri ne mes te gjithe asaj zone. Po nuk krijon shume pershtypje pasi kerpudhezimi i Tiranes u ka hyre banoreve ne gjak. Fundja e vetmja gje e rendesishme eshte qe shoket e partise te mos zihen e prishen me njeri-tjetrin. Te na rroje sa malet.

Ndonje pergenjeshtrim per ate listen?

Akoma, presim te zbardhen me shume detaje per qytetaret me nr 8 dhe 9, pastaj do behet pergenjeshtrimi.

Jo se gazetat e Rames nxjerrin si banore jo te zones edhe shefen e seksionit a deges se PD per ate zone. Funny... Te pakten ta kishin hequr nga lista se dalin bllof.

Problemi nuk eshte tek emrat e protestuesve se po te jete per banore, PD-ja ka me mijera votues ne ate zone dhe nxjerr sa te doje aty, problemi eshte tek pallati i Linda Bashes, i dale aty si pyke, kunder te gjithe rregullave dhe 100 milionat qe i japin Linda Bashes njerez "anonime". Keta protestues po kerkojne te bejne zhurme qe Rama te peergjigjet, ky hesht dhe nxjerr rrugacet e tij ti largojne me force se nuk ka cte thote.

Aty_je... e mos luj vendit. Te ka "Shkerdhy" Berisha dhe Argita...
Me truthare si Ju, behet Mut, Shqiperia.

Nje aresye me shume, qe pas pese vitesh rifutem tek "Peshku pa Uje". 
Stop Karave, dhe Qelbesirave Shqipetare.

ti je tironc nga Gur Kusari. Mbaje veten a te keqen se Rama me Linda Bashen nuk te japin ty edhe nje qindarke nga pallatet qe kane neper Tirane dhe as nga 100 milioneshet qe ja u japin anonimet. Ty e mua bashke ne fund na merr frymen ai pallati i Linda Bashes i ndertuar si pyke me lejen dhe me babazine e Rames.

Ti jeton ne Angli, e une ne Florida.
as pres te me jap kerrkush nje lemoshe.
Kom le diten e punetorise, kom fitu llotarine per te punu ne usa... me i llaf, jom i detyrum perjete me punu.
Ti qe je ne angli, duhet te jesh tip alla-Kumbaro, qe dokumentet i ke fitu me Passaporte diplomatike, ose, si Kosovar, ndonese shkruan si lab.
Nejse... Une ate qe kisha me thone e thashe, por ti qeke bokeq, pse une e thashe, e mu, sme trahet shume chapi per cfare e thashe, kur fare mire e di reagimin tat.
Por qe jeni bo te neveritshem per nje popull, kaq gje e kuptoni!!?
Ti, mqse je ne Angli, duhet te ishe i pari qe te nenqeshje, por....nejse...
 

o boisa, edhe ne perendim te gjitha mediat bejne politiken e qeverise, moralin e saj. nuk eshte pra dukuri shqiptare. 

E tha Marksi, heren e pare vjen si tragjdi, te dyten si...komedi.

 

e ka thene viktor hygo kete shprehje jo marksi. fjala ishte per nipin e napolonit (II) kur mori pushtetin.

Kurreshtar, ate shprehje e ka thene Marksi, pyet plakun ketu qe ka lexuar me shume se ty. Ti sikur me bere kritike per leximin e librave, nderkoh qe ketu del se s'paske lexuar shume. 

Karl Marx (1818–1883), German political theorist, social philosopher. repr. In Karl Marx: Selected Works, vol. 2 (1942). Paraphrase of the opening sentences of The Eighteenth Brumaire of Louis Bonaparte (1852). 

The actual words were: "Hegel remarks somewhere that all great, world-historical facts and personages occur, as it were, twice. He has forgotten to add: the first time as tragedy, the second as farce."
Read more at http://quotes.dictionary.com/history_repeats_itself_first_as_tragedy_second_as#kQiqcFUOEBDpOwRG.9

ShshshshshshshshshshshsT

Ore s'ka faj Kurreshtari. Ketyre ne France i thone qe cdo gjo ne bote e kane bo Francezet. E di ti francezin qe vizitoi Londren dhe cuditej qe sheshet kishin vetem emra humbjesh: tip Waterlo etj? smiley

ne fakt doktrina komuniste lindi ne france, ku ndodhi dhe revolucioni i pare, me te cilin Marksi mbeshtolli tere nje teori, qe sot nuk qendron, perveçse analizave te tija ne fushen ekonomike. 

bile citimi i marksit eshte i rreme. hegeli ka vetem te drejte, qe historia perseritet. ne tragjedi apo komedi, keta jane pastaj kendveshtrime (subjective) pa shume interes.

Whatever makes you happy bro! smiley

ka shkrujt mbi kete nipin e bonapartit qe e mori pushtetin me grusht shteti si Napoléon I, dhe Victor Hugo, nje liber (pamflet) te titulluar Napoléon le Petit. paska shkujt njekohesisht dhe Marksi ne te ri, kete librin nga eshte marre ky citati. 

nga kjo me vjen ndoshta konfuzioni im. ne fakt nuk kam lexu as njerin e as tjetrin, ishte thjesht nje fiksim, e dija veç qe shprehja kish lidhje me kete nipin e napolonit. injoroja vetem faktin qe ky t'i kish kaq interesuar Marksit. 

 

 

injoroja vetem faktin qe ky t'i kish kaq interesuar Marksit...  dmth 18 brymeri ... smiley

Kam bindjen se nuk do kishte pranuar te protestonte per shtepine e Bashajve , prandaj do e kesh injoruar  Marksin . Ju nuk ka kandar qe u peshon jo vetem Megallomanine po thjesht edhe Frazat debile qe ndertoni per tu shprehur smiley  

mos Idriz mo e nga se te shan!

Po tani keta te Letrave InteliDjente kane shume forma prezantimi . Personalisht per te ...ai e shfaqi veten me sharjen e PARE dhe une nuk  ekuptoj se cfare dashurie kane te nderuarit admin per nje RRYP -Kaishi te tille qe derdellit tere kohen pa asnje objekt .E drejt e tij por kur keto i shoqeron dhe me ato sharje qe i beri Dores a nuk me kujtohet .....kjo te le te dyshosh se nje kategori e tille jane "bashkeaksionere " tek ky Blog ish Teper Teper i Nderuar !

Shprehja eshte nga Karl Marks, saktesisht eshte fillimi i "18 Brymeri i Lui Bonapartit", liber i perkthyer edhe ne shqip dhe goxha i mire!

 

Një lajm i mirë për keqkatandisjen e Familjes    Sot mbasdite po përpiqesha të zbardhja listën e protestuesve kundër familjes Basha (jo Lulëzim Bashës) në Tiranë dhe u ndjeva i lehtësuar. Kur më erdhi e-maili nga zyra e PD-së, i cili për shkak të idiotësisë së zëdhënëseve sqaronte se si PD-ja po organizonte një protestë tek shtëpia e Bashëve në Tiranë, u ndjeva keq që një parti që lindi si parti e vlerave të lirisë në këtë vend 22 vite më parë, të katandiset në një parti anti-mitingjesh dhe të sillet në pushtet sikur është një parti rrugëve. Por zbardhja e listës ma hoqi këtë shije të keqe për PD dhe ma forcoi mendimin se ai që po degradon me shpejtësi është Sali Berisha dhe familja e tij. Dy nga “protestueset’ ishin vajza e xhaxhait të Sali Berishës dhe vajza e tezes së Liri Berishës. Më tej të tjerët ishin kunetër e kunata të rrethit mafioz të drejtorit të Qytetit Studenti, i cili u ka vënë syrin pronave të familjes Basha në Qytetin Studenti, duke filluar procese privatizimi dhe koncesionesh nga ato që Berisha dhe studioja e tij ligjore i bëjnë brenda natës. Ishte kjo krye-arsyeja që ma hoqi shqetësimin për PD dhe ma forcoi besimin se Sali Berisha është reduktuar aq shumë dhe ka degraduar aq keq, sa besnikë të vetëm të tij janë vetëm rrethi familjar dhe një tufë hajdutësh që duan të grabisin pronat e të tjerëve. Them që ky është një lajm i mirë për PD-në, pasi e gjej pozitiv faktin që asnjë militant i PD-së, dhe nga ata të flaktit, nuk iu përgjigj një akti që përmban brenda jo vetëm mentalitetin zaptues të Sali Berishës në politikën shqiptare, por dhe hakmarrjen e tij të verbër ndaj kundërshtarit. E shikoja çudinë dhe zemërimin në portretin e xhaxhait të Linda Bashës që shpjegonte me qetësi historinë mbi 100- vjeçare të pronës së tij, që disa tropojanë të zbritur në pronat e tij të tjera e kërconin që t’ia prishnin. Kam parë skenë të tillë të ngjashme kur po ky njeri i çmendur, Sali Berisha, çoi fadromën para shtëpisë së prindërve të mi ta rrëzonte vetëm pse unë i kisha denoncuar përfshirjen e djalit të tij në fabrikën e Gërdecit. Skena e sotme ma rifreskoi atë sjellje banditeske të tij. Por kjo e sotmja ishte më e rëndë. Ishte e rëndë pasi ndërsa kundër meje përdorte ndonjë drejtor policie ndërtimore apo tatimore, kundër familjes së gruas së rivalit të tij po përdor familjarët e tij që ka zbritur nga Tropoja dhe një rreth njerëzish të inkriminuar, të cilët i motivon duke i shpërblyer në natyre dhe duke u ndarë copa nga pronat e familjes së vjetër tiranase të gruas së kundërshtarit. Kjo është burracakëria më e madhe e tij dhe ndoshta më historikja e ndonjë lideri në politikë në botë. I bindur se njerëzit në këtë botë jetojnë për prona dhe para, siç jeton Familja e tij, ai mendon se kundërshtarët e vet mund të thyhen po u prishi shtëpitë, po u rrëmbeu pronat, po u zaptoi ato me tropojanë të zbritur… po i rrahu rrugës, po i gjobiti, po i poshtëroi publikisht dhe perversitete të tjera si këto. Është logjika e një njeriu që ngatërron ëndrrën dhe pasionin e tij, me misionin e të tjerëve. Është një njeri që mendon se gjithë bota komandohet nga gruaja, vajza dhe djali, të cilët vjedhin dhe shesin Shqipërinë, bile vrasin dhe baxhanakun e tij dhe ia tregojnë një ditë më pas. Është historia e një njeriu të dorëzuar në një rreth mafioz brenda Familjes së tij, që mendon se ashtu si për të, për gjithkënd fundi i botës është t’i rrëmbesh pronat dhe t’ia shkatërrosh pasuritë. Është një mentalitet më pervers dhe më shtazarak se ai i Enver Hoxhës që së paku ua merrte kundërshtarëve të vet shtëpitë në përdorim të shtetit, por nuk ua privatizonte për fisin e vet. Ky burrec mendon se me ca kushërira të tij dhe të gruas, që duhet të jenë në pikë të hallit me atë pak rrogë dhe tokë të zaptuar kodrave të Qytetit Studentit apo në Allias, mund të trembë kundërshtarët. Është mentaliteti i një njeriu të pabesë, të paburrë dhe të pagdhendur, që nuk kupton se në këtë botë ka njerëz që ia dalin dhe pa prona, dhe pa para, dhe pa pushtet, për të jetuar e vdekur të lirë dhe të qetë. Dhe e gjithë kjo keqkatandisje e Familjes së tij dhe distancë e PD-së nga ky degradim, fundos tërësisht një Bashë tjetër, një kollovar të Familjes, i cili në fushatë u premtoi tiranasve se do respektojë pronarët e vjetër dhe kërkoi, mori dhe rrëmbeu votën e tyre, ndërsa sot fshihej si skuth ndërsa shikonte kushërirat e Saliut dhe Lirisë, zbritur nga Tropoja t’i turreshin një familjeje të vjetër tiranase vetëm se nga ajo familje ka lindur gruaja e kundërshtarit të “babait” të tij shpirtëror. Lajmi i mirë për PD është se ajo nuk po e shoqëron Sali Berishën dhe Familjen e tij deri në skutat më të errëta të çmendurisë së tij. Por lajm i keq për ta është se pushteti i degraduar i kësaj Familje dhe rrethi mafioz që komandon atë ka për t’i çuar në humnerë.  

 

Banorët tiranas dëbojnë një grup militantësh të PD. Do lexonin deklaratë për “shtëpinë e Linda Bashës”Një grup i vogël personash, të organizuar nga Partia Demokratike, kanë mbërritur sot përpara godinës së denoncuar nga kjo seli si pronë e Linda Bashës, bashkëshorte e Edi Ramës. Deshmitare okulare thane se rreth 10-12 persona militantë të PD, mes së cilëve spikasnin disa punonjës të Bashkisë tentuan të lexonin një deklaratë të parapërgatitur. Personi që ka lexuar deklaratën ka pretenduar të jetë një banor i lagjes, por në ato momente kanë reaguar fqinjë dhe banorë (eshte zone autoktone  lagje tiranase) të cilët kanë nderhyre duke debuar personat ne fjale. Hasan Basha, pronari i banesës, para së cilës ndodhi ngjarja, teksa ka parë përfaqësuesit e medias ka thënë shkurtimisht për ta: “Unë jam pronari i kësaj toke dhe kësaj banese, të cilën e kemi marrë në bazë të legjislacionit në fuqi dhe që e disponojmë me të gjitha dokumentet përkatëse. Në vitin 2006 se bashku me djalin e vëllait tim kemi marrë lejen e në këto vite kemi ndërtuar këtë banesë. Disponoj të gjitha dokumentet ligjore që e vërtetojnë këtë dhe ju si pjesëtarë të mediave mund edhe të pyesni banorët e lagjes për këtë”. I pyetur nga gazetarët për Linda Bashën, pronari i ligjshëm i banesës ka vijuar: “Linda Basha është mbesa ime, por kjo pronë është prona ime dhe e nipit tim. Linda Basha nuk ka asnjë lidhje me këtë pronë.” Ajo çka bie në sy është se banesa së cilës Partia Demokratike i referohet si pallat gjashtëkatësh, nuk është asgjë tjetër veçse një banese tiranase me tre kate dhe një papafingo, e ngritur në truallin e familjes Basha, aty ku dikur gjendej shtëpia e gjyshit të Linda Ramës. 

PF, ketu i ke ne foto 5 Tigra. Te tjeret ishin duke ndjekur gjahun!!!

Ai mbrapa me cigare duket si Tiger Siberie (me te tmerrshmit e llojit).

 

Zhos Profesionisti

Nja 2 gjona mbi godinen. Kish mbi si kerpudhe, a kish hy si pyke, mes planimetrise e arkitektures komuniste. Per kete, antikomunistet e peshkut duhet te gezohen, jo te hidherohen. 

Serio tani, si m*t qeni ish, si shume nga ato te tjerat qe me kane rrethu e cpu lagjen teme (Gjysma jane te PD-isteve, e gjysma te PS-isteve).

Tipike ramiste. Nuk e di ne banojne ata qe kane protestuar aty apo jo dhe as nuk me intereson me thane te drejten shume, ajo qe me intereson eshte se pse Edi Rama nuk pergjigjet per pallatin e ndertuar aty duke ju marre frymen gjithe banesave te tjera rreth e rrotull. Si e ka dhene lejen dhe pse? Kush jane aksioneret e pallatit? A eshte ndertuar mbi lulishte? Kush eshte ai "anonimi" qe i ka dhene 100 milione leke Linda Bashes? A po pastrohen parate e korrupsionit te lejeve te ndertimit me keto "dhurimet" ose "borxhet" pa interes?

Rama nxjerr militantet e tij te rrihen me keta qe lexonin nje deklarate kunder pallatit, tamam si banditet e PPSH-se dikur qe nuk lejonin demokratet te benin mitingje dhe nuk jep as shpjegimin me te vogel per akuzat?

Cfare po ndodh, nuk eshte gjetur ende mashtrimi i rradhes?

meqe nuk te intereson po ta them une se ata/ato maloke nuk banonin ne ate zone.  

"tamam si banditet e PPSH-se dikur qe nuk lejonin demokratet te benin mitingje" smiley 

keto kane nevoje per ndihme mjeksore o vlla!!!

Ne lagje kam pas nji djal me te meta mendore. Si femije, ndonjeher dhe talleshim. Kur me shihte gjyshja me merrte anash dhe me thosh: mos qesh me te semurin se eshte mekat, do te denoje zoti.

Bame, nigjoja llafet gjyshes sime miku im se ka qene gru e mencme!

Bamen dashke ma shumë smiley

një parti që lindi si parti e vlerave të lirisë në këtë vend 22 vite më parë, të katandiset në një parti anti-mitingjesh dhe të sillet në pushtet sikur është një parti rrugëve..

I nderuar Alidems .Une e kisha lexuar dhe me pare kete .Kam mendimin qe mund te "kursehen " editorialet kur perdorin terma si ato te fillimit . Nje Parti Tribalesh qe ne Lindje e perbere ne masen mbi 90% me ish 80 leksha , rrugaçe ordinere , vagabondë të kohës sonë , hajdutë xhepash e ish te burgosur per motive banale , karieriste e injorante siç qe Themelimi PD ne ato fillime , nuk mund te Pjelle veçse skena te tilla Rrugaçesh te qytetarizuar nga Politikat fisnore te babasqapit ! Kemi mbi 20 vjet që vetëm dacibao dhe skena të tilla shohim . Ndryshon vetëm numri tzre . Lexo vetem ata që argumentojnë këtë akt dhe do të shohësh se me kë dhe si  përfaqësohet mendimi për të gjykuar një veprim Publik , i drejtë ose jo , nga kjo Fole Hajdutësh me Pushtet që emertohet PD-hi ! Ata janë të gjithë një prerje . Edhe në kohën tonë dallonin Sekretarët e Partive sepse e ruanin vijen po thonin të paktën e të paktave fjalë të ndryshme ! Këta nuk mund të flasin dot ndryshe jashtë fjalorit terminologjik që u ka dhënë " Familja" !

lol show qesharak. Por shihe pak pallatin ne youtube, lajmet e TCH. I ndertuar ngjitur me nje pallat te vjeter. Ai i vjetri me tulla, pa suvatim. Ky i riu i bardhe ngjitur me te. Te dy formonin nje L. Nje shemtire,nje monstrouzitet betoni. Rrofshin lejet e ndertimit te Edit. Marshallah dhjame keni vene, bravo ju qofte. Kuptohet qe po te mos ishe pjese e rrethit shoqeror, biznesmen te PS as nuk mumd te imagjinohej te merrje leje ndertimi, te aprovohej projekt. Apo jo mbrojtesi i trashegimise kulturore, arkitekt A. Shkreli? 

Me kujtohet nje rast i afert. Pronare te vjeter, familje e persekutuar e internuar. Kur moren pronat, investitoret qe ndertuan pallatet, te gjithe enverista e sigurimsa. I njejti soj qe i kishin internuar. Nje lajm i mire, keto dite po lirohen banesat e ish-pronareve dite fale ligjit te aprovuar.  smiley

Cil pallat o derdimene, ajo ishte shtepi private me 3 a 4 kate, njeriu kishte patur aty shtepine e vjeter te tijen.
A rrinte ne rregull shtepia aty? Jo! Nga parametrat urbanistike duket se jo, ligjor nuk di te them.
A eshte ndertimi I vetem ne Tirane'Shqiperi I tille? Jo, ka me qindra ky mund te jete nder me modestet. Pse po merremi me kete? Se eshte I Linda Bashes, gruas se Edi Rames.
A eshte I gruas se Edi Rames? Jo, eshte e kusherunjve te saj qe kande ndertuar ne toke te tyre konform rregullave.
A ishin banore te lagjes protestuesit? Jo, ishin militante te PD-se e npunes administrate (jo se ka ndonje ndryshim tashme).
Ku nisi kjo pune? Te Selia e Pd-se duke denoncuar Linda Bashen si bashkehajdute me Bajraben e Ramen qe I dha si paje lejene e ndertimit te nje palati ne thyerje te gjitha ligjeve etj. Etj.Ketu me siper ka akoma pyetje kush jane aksioneret e pallatit.
Ku nisi realisht kjo pune? Tek deklarata e pasurise se Argites, pak veshtire te mbrosh 150000 Euro ne vit nga mesimdheinia apo jo;?Nuk eshte shume e rendesishme, por gjesti I dergimit si protestues te nepunesve te shkrete qe nuk dinin si te fshiheshin mu duk shume i deshperuar, di ti kerkoja per kete nje prononcim te sinqerte pd-isteve ketu, kane kohe plot per denoncimin e aferave te armikut.

Car me duhet mua i kujt eshte e kush ishin ato? Edhe sikur ta kete Linda Basha? Pune e madhe? As me perkeqeson, as permireson jeten? Une ta kam fjalen qe ai pallat ashtu,si shume te tjere, aty eshte monster. Ai po, me prish pune. Modeli ramist i zhvillimit te qytetit, beton, beton, beton dhe nje dore boje fasadave. Si dhe nje dore te mire lekesh nga Koço 2K.

Hunter,ne vlen apo jo ,ajo ndertese, eshte tjeter muhabet.

Merremi njehere me gjestin e "protestuesve".

Ok, thashe eshte qesharak. Por ka impakt zero. Neser harrohet dhe nuk influencon jeten e askujt. Taman taman as pallati nuk me ndryshon jeten, por rastet si ky ka shembuj qe na moren frymen.

E leme per momentin menjane modelin ramist te qytetit. Se pikenisja e PD-se ne kete rast nuk ishte modeli ramist I betonoit, por pasuriaa e padeklaruar e bashkeshortes.
Tani eshte nje gje te besh njehere nje lapsus e te thuash "pallati" ne vend te "banesa" apo te besh lapsus per pronesine jo e Lindes jo e kusherinjve, ama te kurdisesh 10 te shkrete, ti shesesh si banore lagjeje qe ankohen nga padrejtesite e medha kjo eshte propagande gebelsiane e une do mendohesha dy here te besoja cka del nga ajo foltore here tjeter.

Hahahaha

llum o llum!

P.s.

ej, keta llumi nuk jane vetem. Kane perkrahjen e medias, kane perkrahjen e shume njerezve. 

Shkon top channel, dhe e "pasqyron" kete proteste? I jep tribune, qe ta shikojne gjithe njerezia?

 Pse? Pse? 

Shikoni si e komenton top channel pa pike turpi arsyen pse shkuan atje, me kamera me mikrofone me te gjitha. A thu se do dilte ne proteste vete cuni i tezes i ketyne grave te keputme.

Pas publikimit nga Partia Demokratike të fotos së një ndërtesë pesëkatëshe, e identifikuar prej demokratëve si pallat i Linda Bashës, bashkëshortes së kryetarit të Partisë Socialiste, mediat u njoftuan se banorë të lagjes, afër Institutit Higjieno-Sanitar, ku ndodhet ndertesa, do te ngrinin zerin per ngritjen e saj ne nje zone qe dikur ishte lulishte.

 

what the fuck man, what the fucking fuck. Televizion kombetar ky, shkon pas cdo karlleku qe ja con pd-ja dhe ps-ja me e-mail.

pasqyron llumin si lajm? Mut je edhe ti. Mut!

Mrroklle shume mire bene qe vajten sepse deshmuan ne diskretitim 'Live" te protestuesve. 

E ke pa videon e protestes?

Jo jo, me fal, nuknbi dakort. 

Kur shkune keta, bashke me dhjete tv te tjera, asnje nuk e dinte se c'do ndodhte. Nuk e dinin sa do "ngrinin zerin" dhe kush do "ngrinte zerin" qe te perdor gjuhen e top -channelit.

kur i jep hapesire se keqes, nuk mund te thuash, e bera per ta diskretituar. Mund ga besh, me nje fjale, por nuk ngjit. 

Ajo qe ngjit eshte sherbimi qe ti i bere se keqes. 

Te pakten une keshtu e shikoj.

mroklle,shihe videon se te sqaron.Ishin banoret e vertete ,dmth jo protestuesit ata qe sqaruan situaten

E pashe, aty e mora dhe ate qe citova me lart. 

Pyetje: e dha klani kete "proteste"?

kjoe pallatit, eshte nje non- issue, qe llumi e beri issue, me ndihmen e medias "mainstream" - te pakten une aty e lexova, se 55 une nuk e lexoj.

tani,po e diskretiton?

ok. Po mund te mos i kishe dhene fare hapesire, derisa paska qene krejt e kollajte qe ta vertetoje qe ishte nje rrene e flliqme e llumit.

Klanin e degjova te permendte emrin e Linda Bashes,por keshtu kalimthi..s'jam e sigurte.

Mire,gjuha e Topit s'te pelqeu,po ngjarja ne vetevete, keshtu pa zerin e topit?

keshtu pa zerin e topit?

?

 pa gjuhen,interpretimin e gazetareve te Topit.

Ngjarja eshte e vertete,nuk e trilluan gazetaret e Topit.

JO, nuk me pelqeu, packa se vete hengra dhe vajta e pashe ne jutub. 

Nuk me pelqeu sepse e ndjeva veten te manipuluar nga llumi. tani, fjala vjen, une di se si duket pallati ne fjale dhe se gruja e ed rames paska nje xhaje qe paska nje prone. 

Di edhe qe llumi paska goca tezje, dhe qe i punoka ne qs. 

Keto jane informacione qe mi dha top-channel, per dicka qe perseris, ishte nje non-issue. 

nderkohe, top-channel, akoma nuk me ka thene se ku punon nje profesoreshe shume e paguar. 

Mund ta kete permendur, por mua nuk ma mberritur akoma ne vesh. Kjo e xhajes se nuses se Ed Rames me mberriti. 

Ajo tjetra (issue, per mua) jo!

E shikon diferencen?

Varet si shef Mroklle. Mu me pelqeu se trego live sesi llumi bo pis e baltos cdo gjo. Cdo gjo. U be kaq vjet. I kane fute kancerin me metastaza cdo gjoje. Te drejtes per te protestu, te drejtes me pas nji lulishte, te drejtes me mbajt vendin e punes me merite, te drejten me votu e te drejten me pas te drejte ne gjyq..... cdo gjoje. Pale sa cecen ka ktu e qe tregojne veten sa koqe jane kur dune me bo si bytha te zgjyta. Po nga i njejt repart vine.

Lajmin bojn mire ta shofin ato shpijat te selvija e te Ali Demi qe i ka zone halli e bohen pale me cecent.

Mroklle,nuk po mbroj Topin,megjithate ,po qe per te share tv,ke Klanin dhe  eshte gjynah t'i biesh ne qafe Topit,para palacolleqeveqe ben Klani.Shihen lajmet e  Klanit? Te vjen zore dhe ta permendesh.

ja dhe nje pergjigje sagllam per mos te dale nga ngjarja....per te tjerat me radhe.

Kur shkune keta, bashke me dhjete tv te tjera, asnje nuk e dinte se c'do ndodhte.

siç ndodh me nje tufan atje ne amerike, e dine vetem qe do te vije ne kete dite, po jo se çfare do ndodhe (çfare demesh do shkaktoje), kaq mjafton per te derguar te gjitha mediat ne vend te ngjarjes,  po ashtu dhe shtypi shqiptar tek kjo çeshtje. me duket se ti po e ben tragjike situaten pa ndonje shkak.

e gjithe manevra eshte politike. jane zgjedhjet e aferta. sales ja akuzuan gocen si hajdute, ai tani i akuzon edit gruan si te tille, per te ruajtur balancen.

populli vete nuk e rruan fare (secili mendon se çfare ndodh jane krejt normale, ai vete po te kishte mundesi do te bente e reagonte po njesoj),  perveç atyre te zakonshmeve (shumice qe ndodhen jashte), qe duke mos pasur pune lujn deren.

sala osht kokrra e legenit, kesh 300 milion euro grope nga cez-i

albpetroli 850 milion euro mashtrim hajdut taci

ketej shet hidrocentralet tek kurumi, se ska lek per rroga merr borxh te fullani,

et etj

gerdeci 21 janari duart me gjak deri n'brryla

ju merreni me legenat e pd-se. qe bojn gam gam kot, 

aba center  24 kat ( aku ja qiiiva) te stadiumi eshte bere certifikate pronesie fallco per bashkim ulaj , ju flisni  per 3-4 kat ndertese ne te drejte te vet, pron e vet leket e veta.

legena

maloket kan bo pallate 5 kat ne prone te tironsve , apo tok e xanun

ju qifsha ato robt mu ne pd-ista bythqima

e shisni veten per nje rroge gazetari , 1 sanduic, nje kafe , nje pakete slims ne dite, edhe noi kar ballit nga kryeredaktori,

legena

 Edhe kujt i plasi k...  U rigjenerua nga 97 e jo me sot....

97 u rigjenerua fatkeqesisht nga nje moterqir ilir meta qe i hoqi min 15 deputete ps dhe i mori pd-ja, po une them qe eshte duke ardhur prape 97 e krizes, me kete krize ekonomike, vjedhje barbare cecene  qe po i behet shtetit si me qene para apokalipsit, duhet te plase jo vetem k-arjana por edhe byth-jana. se ka vetem nje gje qe spo shperthen po priten zgjedhjet 2013. dhe me krizen politike qe do pasoje ( sala ka me i vjedh votat) , do mjaftoje nje shkendije qe te marre shqiperia flake...

ti si radikal ke shishen ne dore...

 

Me vjen keq jam ne minorance... Ka ndryshuar shqiperia, shumica e shqiperise dhe kombit shqiptar nuk e mendon si ti, mua nuk ma mban bytha te shkoj kundrra shumices . E tregoi dhe censusismiley Pastaj une jam borgjez jo radikalsmiley 

dorezoja 10-en gjergjit....

sido qe te jete mbaj ca tapa ne shtepi se nuk te gjen gje e keqe

ja keshilloj te gjithe borgjezeve dhe pseudo borgjezeve....

 

Nuk eshte pune guximi.. shumica eshte shumice ( dhe nuk e kam fjalen per ne parlament), nuk mund te shkosh kundrra  shumices se bindur ( edhe pse mund ta kete gabim).. Eshte vetvrasje..

Tjetri ka bo vil te toka vet dhe tani dalin cecenet qe kan zaptu pa leje tokat e e pronarve te ligjshem ene bejn gam gam. Dun me mbulu me shurr mutin e horrlliqeve te argites. 

problemi eshte qe ka shume qe nuk i kane marre nderkaq tokat e tyre akoma. pastaj edhe pse toka e tyre e dikurshme, nuk behet vila tak-fap (pa pas lek njehere), po te jesh te pakten ketej ne bote. nje penxhere nuk ta lejojne ta hapesh pa leje (nga bashkia e qytetit qe  zbaton plane strikte per zhvillimin e tij), dhe jo shtepine nga nje kat ta besh me tre-kater te tille, ose ne mes te lulishtes te besh pallat.

ka plot arabe qe po blejne pallate ne paris (tani ne kohe krize per vendasit), po nuk i lejon kush te bejne ça te duan, psh nga me gure ti bejne me xham, se atyre mund t'u duket me bukur. etj, etj.

ne fakt nuk ti them ty personalisht keto, por meqe ra fjala. me zhvillu ket temen dmth.

pra pavaresisht se ata jane çeçena, ky problemi i ndertimeve pa kriter, eshte shqetesues, aq me shume kur vjen nga ata qe e mbajne vetem per qytetare e te tjeret per çeçene.

Ala te ura me gura ti. Ska shqiptar qe ska bo i shpi dhome shtes kati kopsh pa leje. Dhe kto i legalizun per vota te qelbta. Ky eshte krimi me i madh qe esht ber pas komunizmit. Neperkembja prones e pronarit. 

ata ishin dhje-resmiley

Po crendesi ka qe dalin 10 budallenj e protestojne per shtepine e tjetrit pa pike lidhje te manipuluar nga nje Kryetar mini bashkie , e rendesishme eshte qe shume shpejt Lulishtja do kthehet ne gjendjen e meparshme .

hehehe

ça ke then ti deri me sot, jane verifikuar. je busull per mu 

Parashikoj nje fushate te nxehte.

Por ...me siguri te plote qe pas kesaj fushate qe na rujte Zoti nga ndonje ......Shqiperia do te beje metevertete zgjedhje te lira.
Ajo fjala " te nershme" qe e perdor Salihu, nuk ka vend fare per tu thene.Por ai me qe e di si i ben don ti dali perpara
....nershmerise madhe

pse ka pase ndonjehere te fresket? smiley

edhe vera me e nxehta ne 150 vite do te jete. dmth lesh perjashta, arome djerse dhe pulitik. smiley

 

 1. Mirsie Palaj, Godina 11, vajza e tezes e Liri Berishës
 2. Hasime Laukaj, Godina 5, vajza e xhaxhait e kryeministrit
 3. Urim Shenlika, Godina 4, kunati i Bujar Brovinës
 4. Marjeta Golemi, Godina 9, kryetare seksioni e PD
 5. Orjola Dervishaj, Shefe e Burimeve Njerëzore, krushkë e Brovinës
 6. Arbana Mehaj, shefe e degës së PD të zonës
 7. Ardian Tepelena, kushëriri i kryetares së Këshillit Mbikëqyrës, Anila Jani
 8. Luljeta Demiraj, Godina 3, konviktet e Q.S.
 9. Kimete Kazazi, Godina 25, konviktet e Q.S.
 10. Organizator: Bujar Brovina, drejtor i Qytetit Studenti

Ik ere legena, mashtrusa!

Bujar Brovina ,organizatori i protestes qe shkundi nje lagje te tere per te vene "drejtesine" ne vend , ballafaqohet me protesta kunder tij.Gjynah !!

 

  Të arrestohet drejtori i Qytetit StudentiAleanca Kuq e Zi ka zhvilluar paraditen e të shtunës një protestë në Qytetin Studenti për të denoncuar aferat korruptive të Drejtorit të Qytetit Studenti. 

Të rinjtë kuqezi kanë kërkuar nisjen e hetimeve nga Prokuroria dhe arrestimin e drejtorit të Qytetit Studentit, Bujar Brovina, që sipas tyre ka përfituar miliona dollarë në rrugë antiligjore dhe i ka ndarë me njerëz të afërt me kryeministrin Sali Berisha.

 “Ne jemi sot këtu për të kërkuar nga Prokuroria e Përgjithshme hetimin dhe arrestimin e Drejtorit të Qytetit Studenti, i cili është përfshirë në aferën korruptive të 3 milionë dollarëve, si dhe për cilësinë e dobët të jetesës së studentëve shqiptarë në Qytetin Studenti. Aleanca Kuq e Zi deklaron se të gjitha denoncimet që ajo kryen për aferat korruptive të pushtetarëve të Sali Berishës nëse Prokuroria e Përgjithshme nuk vepron, pas 23 qershorit, qeverisja kuqezi do të ndëshkojë pa dallim të gjithë ata zyrtarë që kanë përlyer duart në paratë e korrupsionit dhe mbi kurrizin e qytetarëve shqiptarë dhe studentëve”, deklaroi Lapaj.

Megjithëse të pajisur me leje nga organet e ruajtjes së rendit, studentët kuqezi në protestë janë shpërndarë me forcë nga uniformat blu gjatë marshimit të tyre drejtë zyrës së Drejtorit të Qytetit Studenti.

Në tetor të vitit të kaluar, Kontrolli i Lartë i Shtetit, në një raport për Qytetin Studenti, konstatoi parregullsi dhe keqpërdorime të fondeve, që shkojnë afërsisht në 3 milionë dollarë. KLSH çoi për ndjekje penale Kryetaren e Këshillit Mbikëqyrës të shoqërisë dhe dy anëtarë të tij, por jo drejtorin Bujar Brovina, që ka urdhëruar veprimet. 

 

vertetun ate llafin e marksit keta. 

Bashkia çon ne Prokurori pallatin e Linda Bashes !

Në përgjigje të interesimit të qytetareve dhe  mediave, në lidhje me godinën e banimit në rrugën “Qamil Guranjaku”, Bashkia e Tiranës sqaron se:  Sheshi mbi të cilin është dhënë leja e ndërtimit për këtë pallat më datë 21.03.2006 ka qenë i përcaktuar në studimet e miratuara, "hapësirë publike, në funksion të bllokut të banimit".

Për këtë arsye, leja e ndërtimit për këtë pallat është dhënë në kundërshtim të hapur me ligjin. Në bazë të ligjit nr. 8405, datë 17.9.1998 “Për Urbanistikën”, neni 62, Këshilli i Rregullimit të Territorit nuk ka patur të drejtë të miratojë asnjë ndërtim të përhershëm ose provizor , jashtë funksionit të territorit të përcaktuar në studimet e miratuara.

Në rastin konkret në studim, hapësira mbi të cilën është dhënë leja ka qenë e përcaktuar  shprehimisht ne ligj, si  hapësirë ndërmjet blloqeve të ndërtuara të banesave dhe si e tillë kjo hapësirë ishte e përjashtuar nga çdo lloj ndërtimi. Kjo vlen dhe për rastet e pronave të kthyera, ku neni 62 i ligjit “Për Urbanistikën” thekson se: “Për rastet e pronave të kthyera nga komisionet e kthimit dhe të kompensimit të pronave ish- pronarëve, kur këto prona gjenden në territore të tilla (sheshe apo hapësira ndërmjet blloqeve të ndërtuara të banesave), KRRT- të e të gjitha niveleve nuk kanë të drejtë të ndryshojnë destinacionin e përcaktuar në studimin e miratuar. Në këto raste, pronarët e tokave kanë të drejtë të kërkojnë kompensim, sipas ligjeve në fuqi.

Më datë 27.12.2008, Këshilli i Rregullimit të Territorit të Tiranës ndryshoi  projektin teknik të kësaj godine të miratuar në 2006, duke e zgjeruar edhe më tej hapësirën e ndërtimit horizontalisht dhe vertikalisht, por pa e shoqëruar me planimetrinë përkatëse, siç e kërkon ligji.

Për këto arsye, si leja e ndërtimit më 21.03.2006, ashtu edhe ajo e rishikuar më 27.12.2008, janë dhënë në kundërshtim të hapur me ligjin nr. 8405, datë 17.09.1998 “Për Urbanistikën”.

Në këto kushte, Bashkia e Tiranës ia ka referuar të gjithë materialet, Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë. 

 

 

Nese vertet duhet cuar ,le ta coje,mos te organizoje protesta te stisura s'e la kokrren e namit.

pallatin?smiley

Na e xvorren kete viranen jete me keto te bera.Plasi dhe bashkia nde ndihme te femijeve te Saliftit.Nuku mjaftovi e tere partia nde ndihme te familjes po najshti edhe Bashkia edhe nje Lulke persiper.Dhe cuare na thenkeshne per kroin e lekeve te mbledhura te Argitkes dhe shkelzenkes?
...Qe ka dhene nje leje per pallat Edi Rama, te rese se vet...!Allaft ku paske vajtur me pune de?
E tere qeveria, partia e qeverise dhe tere zagarkeria nde proteste kunder opozites....se eshte bere njecke pallat daj keta na refejne lekat e theskes .... te familjes .
E po ka bythke ku te rije kjo paraqende estrade bre njerez ?
E gjitha eshte: "PER PARA !

Ajo Kulla e " Tores " ku rron ky luldashkurbani me father in low , mendoja se ishte sinonim i Tores ne fillim . Po jo , qeka trashegimi ....

Ky po kthehet ne leve te shkerdhyer e fund kurrizi i Berishes , harroi qe beri Nje HALE mu ne meste Tiranes me nje si perkujtimore per I  QIN VJET - nuer dhe nuk mjaftoi me kaq po la dhe nje grumbull Guresh qe e quajti Bust te njatij trimit A.Zogut vend ku permiret cdo nate dhe qe po i jep adoren ( do thoshte zana ) gjithe Tiranes se ketyre Sqeperve qe gjoja duan LIGJE ....per ambiente Lulishteje ...smiley

Shko  dhe kontrollo sip e mbetur per Lulishteve tek sikari jot Brovina ne Q.Studenti ku edukohen dhjetra e qindra , qe do te duhet te RIKTHEJNE Lulishtet pasi te te kene zhdukur TY dhe Kufomat si ty nga ambientet Publike !

"Jooo, Beqir aga, joooo. Kulla e barit, nuk do te digjet!"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).