"Edhe pallatin tënd mbi lulishte e ke ndërtuar ...ke marrë sa leje ndërtimi ke dashur".

Drejtuesi i emisionit "Opinion" Blendi Fevziu është kthyer mbrëmë për minuta të tëra nga moderator, në i akuzuar, kur një nga të ftuarit e tij në studio, Fatos Lubonja e akuzoi për pronat e shtuara dhe flirtimet politike për leje ndërtimi. Replikat e ashpra në studion e TV Klanit kanë nisur rreth orës 23.00. Tema e emisionit kanë qenë akuzat e PD-së për bashkëshorten e Edi Ramës (temat e Fevziut përputhen  cdo herë e më shumë me "temat" e PD-së).

Në studio kanë qenë disa të ftuar, mes të cilëve Lubonja, Zogaj, Hoxha (Artan) etj. Në një moment Lubonja i është referuar një bisede me ish-kryetarin e bashkisë së Tiranës Albert Brojka për një plan rregullues që ekzistonte që në kohën e qeverisë së Adil Çarçanit. Në këtë moment ka ndërhyrë Blendi Fevziu dhe ka mohuar ekzistencën e këtij plani, ndërsa më pas biseda në studio ka precipituar. Për minuta të tëra ishte Lubonja ai që pyeste dhe moderatori Fevziu që përgjigjej e mbrohej.

Edhe pallatin tënd mbi lulishte e ke ndërtuar – u shpreh Lubonja dhe në replika e sipër i ka kujtuar Fevziut se ke marrë “sa leje ndërtimi ke dashur”. "A ke vepruar edhe ti njësoj, atëherë pse pyet për akuzat që i bën PD, Linda Bashës - është shprehur Lubonja. Fevziu është mbrojtur fillimisht me "stil PD-je" duke i thënë Lubonjës "edhe pallati ku jeton ti është bërë mbi lulishte". Lubonja i është përgjigjur se "nuk është bërë mbi lulishte por aty ka qenë studio e Odhise Paskalit".  Fevziu ka thënë më pas që nuk është ai pronar i pallatit por "nuk është mëkat të kesh prona". Sherri është shuar disi me ndërhyrjen e Prec Zogajt dhe më pas është futur një bllok publicitar.  

Konflikti mes të dyve me sa duket ka bërë përshtypje te gazetarët si komunitet sepse mbrëmë në mesnatë profilet e tyre në faqet sociale u mbushën me postime mbi këtë temë.

Marre nga Respublica

192 Komente

po hapet kutia e pandores! apokalipsi po afron! ruhuni peshq se sdihet si mer punasmiley

Me pelqeu Lubonja ne kete emision.

Eeee kujt i hedh hi syve ky Lubonja?!  Ne e dime qe ky paguhet nga Fevziu e Klani dhe eshte sherbetor i PD-se dhe Berishes, por kto lojrat i ben sa per te argetuar publikun!

ti nuk besoj se e ke pare emisionin.

Ai po ben ironi me juve qe ju pelqen Lubonja vetem kur kritikon PD-ne, ndryshe quhet maskara i baraslarguar sipas standartit (tashme te arte) peshkedramist, or even me keq, closeted berishist. 

Shhhh! Rri ore urte ti! 

Po jo mo,se une nuk eshte se e pelqeva se shau PD,por qe s'iu lepi ne kete rast  PD,por tha nje te vertet .;uzurpimi i pushtetit eshte rritur ndjeshem. 

 

pastaj,i pakapshmi ,dihet,s'ka asnje pike lidhje me Shqiperin,ndaj tall menderen me te gjithe.

Venus, si je moj xhan?

S'kam asnje lidhje me Shqiperine? Po ku di une i shkreti, veten per te lindur e te rritur ne Shqiperi e di nqftse e kam memorjen te sakte.

O Qorro,

Sot i mesove keto gjona ti? Je tip zagari gjermon ti qorro, ene kjo eshte pikerisht koha kur fillo e ndro icik qimen. Kushedi cer te ka kap huna.  Apo nuk i ka dhone akoma rrogen Frangaj? smiley 

 

Ku eshte shpirti gazetareskinvestigativ dinshume-ist i peshqve ne Skiperi, s'dhane asnje insight per kete pallatin dhe aferat berishfevziiste qi foli TosQorr Lubona, apo presen qe te gjithe investigimet mediatike kundra familjes se madhe berieshekorruptive ti beje Sheme Kuazimodo Berberi?

Also, tashi qi Linda Rama doli u cpjegua ne tivi (Rama e paska llogarit qi mund ti kushtonte elektoralisht nese s'dilte gruaja te bente pak damage control), do dalen dhe kalamajte e Berishes ne interviste, apo do beje Liria nje konference live ne Facebook?

E degjove si u mundua Artan Hoxha dhe ai tjetri te mbulonin ceshtjen e pakistanezit ne te cilen qe e implikuar Argita & co?

ti fryve dy tullumbace,-i tha Bushatit,njeren e fryve me shume se tjetren.smiley

Rreth cfare minute jane keto muhabetet tek video ketu? FLm.

nga fundi ,Dora.Do ta kerkoj dhe do te them.

1.5 cantim para fundit më doli mua dora.

ia futa qesim

Dora,s'po arrij dot ta coj videon,por debati konsistonte ne faktin qe Bushati theksoi qe vertet ceshtja e pallatit te LINDA Rames eshte e rende,por ,sipas Bushatit ,me e rende ishte ceshtja e pakistanezit .

(Rastit ku nje pakistanez (ambasadore? ) kerkonte te bente nje investim prej 120 milione eruosh(ne mos gaboj) ,por meqe pakistanezi nuk pranoi te paguante nje benific (dmth nje tip takse a shperblimi (te vendosur nga familja Berisha.smiley   )qe duhet te paguante per mbeshtetetjen qe do i siguronte Berisha ,meqe ishte babai i saj(dmth te perdoresh emrin e babait per te fituar ekstra ),gje e paligjshme kjo.Natyrisht qe pakistanezit nuk i pelqeu kjo gje dhe u terhoq nga investimi.)

Bushati ,pikerisht, e permendi si rast me te rende krahasuar me rastin e  pallatit te Lindes.........

dmth ,sipas Artan Hoxhes ,tollumbacen e Argites,Bushati, e fryu me shume se ate te Lindes.Kot per t'i dhene nje drejtim qorr ceshtjes.Ai tjetri (emri? ) e mbrojti ceshtjen me pretendimin se nje e-mail nuk mjafton per te bere akuza te tilla,nderkohe qe top channel e dha intervisten qe kish dhene se fundmi pakistanezi dhe e kish pohuar me gojen e tij vertetesine e rastit ne fjale.

Pa merak Venus e kapa. Pakistanezi ka qene konsull nderi i Shqiperise ne vend te vet.Nje titull qe i jepet biznesmenve ose profesionisteve te ndryshem, te cilet kontribuojne ne pozitivish ne marredheniet ndermjet shtetit ame dhe Shqiperise. Ne fakt e diskutueshme eshte qe ja kane hequr titullin direkte pasi ky ka refuzuar kontraten me Argiten.

Arritje e madhe, pozita, qe ka me shume mundesi per te vjedhur, ne fakt vjedhe me shume nga c'vjedhe opozita, e cila perseri vjedhe dhe meqenese ka me pak mundesi per te vjedhur.

artan hoxha: kandidati per president... 

Po pra, ish bashkepunetori 19vjecar i sigurimit qe ishte konsensual per palet, i doli emri pas takimit Berisha/Patozi-Rama/Ruci...

Po vija ne dukje nivelin e legenllikut te kandidatet per president. Per keto te tjerat pastaj...

Legena jane dakord, te gjithe kandidatet e suksesshem dhe te perfolur, eshte kerkese e patjetersueshme e vendit te punes. Po ata qe i perzgjedhin s'jane legena fareeee?

sa leje ndërtimi ke dashur.

Kjo duhet investiguar.  Kur i ka marre keto leje ndertimi pa karar Fantomasi? Nga mesi i 2011 e ketej vetem, apo edhe me pare?

Yes, te hapet kutia e lejeve te ndertimit!

Ka plot thashetheme qe keta (jaranet e PD dhe PS) pak a shume njesoj i marrin lejet e ndertimit, tenderat dhe aferat e tjera korruptive midis tyre, pavaresisht se kush eshte ne pushtet. 

Venus, une s'e pashe emisionin, thjesht pashe artikllin tek faqja muqnanoiste.

Si thone ketej: Paraja s'mban ere.

Epo sjane para, jane leke.

Hera e pare qe me ka pelqyer Lubonja. Gjithmone e shpreh argumentin e tij te sterholluar aq sa argumenti e humb pikenisjen. Kesaj rradhe ka qene i hapur fare, i ka thene gjerat tulle.

Keta jane komplet Funderrina .Te pakten ata te kohes ITALISE edhe mund te mashtrojne se "kane pase prona mer jahu edhe ke zabelet e Lanes nga Ura tek Fusha e Punes ....

Po sot ?? Kur Tirana eshte e filmuar dhe Regjistruar e lene me IVENTAR mamutheve te Korrupsionit e UTURAKEVe  te Berishes si Fevziu qe te vjen Ndot ta quash edhe keshtu  kete yzyrhane 

Vetem nje info te Vogel duhet me u thene Maskarajve , Mashturesve e Hipokriteve Hajdute te LLoit Fevziu , pjese perberese e  familjes dhe Klanit te Babasqapit .Jo vetem qe ka Plan Rregullues  ...por te pakten per Qytetin Studenti eshte Plani me kater  Firma Min. dhe te Adilit zv k/min ( RP ) deri edhe tek muri Rrethues , projekt i paraqitur para I.Metes kur ka qen k/minister nga i ndjeri Nexhat Mersini !

Aty nuk ka Popull , aty ka vetem IntelektualHale , Njerez te pacipe dhe te Korruptuar deri ne Thonj  , qe priftin e bejne me Barre e qe kane uzurpuar gjithska te Politikes Zyrtare Shteterore te Sqeperve !

Qorri do s'do , eshte rritur me Tiranen dhe kur Vjen puna deri ketu , do e Heq ate cipen e Mashtrimit te pakten per aq sa ka Pergjegjesi para Idealizmit te vete dhe familjes se tij qe jane denuar ! Ai nuk duhet te peshtyje mbi Veten ! Por ai duhet me cdo KUSHT te Peshtyje  ne Surat pa meshire , kete pjese Hipokritesh qe po perpiqet me cdo KUSHT te çbeje ate Kohe ku njerzit bene GJITHSHKA per te GJITHE dhe ku po e Gëzojnë disa Hajdutë për xhepat e Familjes dhe të Klanit të Berishës !

Lum si ata qe jane ne Shqiperi, qe u kenaqen me keto emisionet direkt. Ah sa deshire do t'kisha dhe une ti shihja keto emisionet. 

Merr satelit/digitalb/etj. shoku Pjer.

Nuk lejohet gjembi, se jam ne pallat sociali. E bleva nje para ca vitesh, e provova brenda ne shtepi, me pengonte nje pallat afer, dhe e shita. 

Tani mund ta shohesh Dixhitalbin edhe pa satelit Pjer, mjafton te kesh internet 6 - 8 mb/sec dhe merr Digitalb-IPTV.  

Ne fakt, kete emisionin Opinion te Fevziut, e pashe ketu, por vetem gjysmen, se mu nderpre. Nganjehere lajmet (kur kam kohe, te shtunen ose te djelen) i ndjek nga tv qe nxjerr Peshku.  

per lajme (psh top news) ke kete tjetren per momentin...

mire Ljubo mire..,  po  ''kush i ben gropen shokut.., ngre shoku pallat'',  thote nje fjale e urte popullore  ugandeze..smiley

Hahahaha...i beri ps-ja te flasin me vete..vdes lubonja e shoke per ti bere te gjithe njesoj..nuk jane te gjithe njesoj..me shpip per te paanshmit e tipit lubonja...Rama nuk eshte si fatkeqesia kombetare sot ne pushtet.

   Une ndoqa sa po thoshte Linda Basha.Nuk e kisha degjuar here tjeter.Nje vajze tiranse e edukar, qytetare. Korrekte ne sa foli, e matur dhe me integritet moral, te trasheguar e jo te vjedhur.I rrezoi  gjithe sa kishim leshuar mbi te, pse ajo eshte gruaja e shefit te opozites.

Ne kontrast me gjithe sa na degjuan veshet, prej atyre qe e kane akuzuar.Kurse berrihaji i stanit te... klanit, ku firaunet spiune dje e mercenare sot, lane nam  me analizat e tyre.

Ra  shiu i kortrupsionit,   por e piu dheu....! 

linda nuk tha se i shte vajze tianse, po tha jam goc tirone. se ne tironset kur japim lek borgj nuk kerkojm interesa, a kupto ti mer jahu?

jam kurjoz a esht njoh linda nga tirona me bamirin kur dilte te sheshi me sandale te verdha.

Pyt Sulen me bust e me shpate vartun . Ai duhet te dije dicka per Tironsit mer jahu ..dhe vecanerisht per JU bugjetoret  e Bloqeve  ose Tironsit denbabaden !

pse ti me te vertete beson se meseleja e pallatit te Linda Bashes eshte ashtu sic thote ajo? Nje ndertese me 5 kate, qe kushton qindra mijera euro, qenka ndertuar ohooo nga nje pensionist dhe vellai i Lindita Bashes qe paska qene emigrant? Pse nuk po ndertojme dot ne te tjeret te tilla ndertesa te kushtueshme? Si eshte paguar firma e ndertimit qe ka kryer punimet dhe ngritur ne kembe ate pallat? Si eshte marre leja dhe a e din ti se eshte shkelur ligji dhe per kete kjo ceshtje ka shkuar ne prokurori?

Kerkoni ndonje gje tjeter e nxirrjani te palarit, por kjo ishte huq fare. Ku ka ngel emigrant pa ndertuar vila. Nderkohe qe ata kane dhe prona te tjera. Me ate vilen, jo pallat, te familjes se Lindes ju ka dale shume huq. Dukeni si mjerane qe s'dine ku te kapen. NJe vile si ajo, po e ndertove vete, behet me 50 milione e me pak. Qindra mijera euro ben po ta shesesh te ndertuar, prej vleres se pozicionit. Ke muratore ne Itali qe i bejne 30 mije euro me 5 vjet pune. Ketu ke dy familje. 

ua me nje interviste e paske ra n'dashni ..ncncncnc.Kjo eshte si puna e barcaletes...e mir e,e bukur ,punetore me paje shume po nji fije sa me barre....Ua po ajo eshte martuar me Ramen....e eshte goxha i rende si fakt.....

jo bre car dashnie...Ky robi flet keshtu se duhet.

Linda bente mire te nxirrte ate letren se e kish mesu cope cope mesimin.  Levizjet dhe mimikat si te te shoqit.  Na plasi syve nje familje normale. Ku leshin jane normal ata?! Familje me te ardhura normale e quan veten ajo me 60000 euro ne vit te ardhura?  Punon per nje OJQ dmth financimi nuk eshte fiks dhe varet nga donatoret. Mesimdhenia e kesaj te UET ka qene. Ku u bo Cilushi me dhene 3000 euro ne muaj rroge?! Apo banaliteti qe Edi na paska fituar me libin e tij. Pse mi zoje kush ja bleu librin atij budistet, apo kinezet?!

 

Ju o? Ju pe amerike ? Ju gomarken e salifit dini ja aqe.Pika yve dhe asajt pe shkodre ! Mbledhur tere avdallkat nde kete pellg.Ju ka pare amerika dhe anglia ju ka pare .Kaptovi diellka e saliftit.Mbahuni per hurit te ormanit, mbahuni.Zonje grua po ce, ja ashtu na pane syte de.Plani se ja u hodhi nde hale terke te vjellkat e kermave.Hajdutke terre syfetkat dhe gjende ne gjolken e turpeve

Cfare zanati ka kjo qe fiton $65 mije ne vit ne shqiperi?

ben pjese ne nje klan te caktuar. zanati me i mire atje.

Alba2265 , ja ta them une se une,  prej pytes Tuaj u bera kurioz dhe pyeta sot.Ajo e ka pas rrogen mujore 4300 euro ne fondacionin qe drejtonte.Ka shume vite ne ate fondacion dhe tani e merr vesh vete pergjigjen.Por ne kerkojme gjylperen ne kashte tek njerezit me dinjitet.Per aqe vite sa ka punuar ajo nje shume e dhene te motres nuk eshte kushedi çfare.Ndersa PD-ja sot i kerkonte llogari pse ja kishte dhene me noteri te motres.Kur rregullsia e besushmerise se deklarimeve, i kerkon te zyrtarizuara levizjet monetare.Por dhe ka bere mire se ja ta zeme u nda me burrin e motra? A ku i dihet kesaj bote ...

tashti te mos kerkojme gjileperen ne kashte,çfaredo do qe te jene 4300 euro ne muaj nga fondacioni ,hiç jane???e gjete BMW -Grava????u ja marrte e mira ju sethedhni dekun me keto aresyetime!!1Ja per keto hynere vjen robi te PPU.....Hahahahaha

 Zana, kane nje llaf gjirokastritet, per femrat qe u flet dhe..."Ke dale prej dadhakeve moj bile"!- u thone, per ato,  qe dalin edhe nga profesioni! Sikur ma pata treguar profesionin qe ben.

Zana,

Linda noshta ambicioze mund te jete, se ndryshe sdo ishte martu me at pallen. Ndoshta ka enderru te behet grua kryeministri. E mire, pse mos ta enderroje.

Qe pozicioni i vet i jep perfitime, ket nuk ka njeri qe ta mohoje.

Por ne skemi asnje te drejte te mohojme ate cka ajo ka arritur me punen e vet ne jete, para se te behej e Rames. 4300 ne muaj marrin plot drejtues ne shqiperi e dashur. Edhe mua ma ka qejfi ti marr nje dite, pse jo smiley

Linda ska nevoje per furçat e kerkujt, se e njofin te gjithe ata qe kane punuar me projekte, qe eshte e zonja, profesionale dhe shume punetore. Tirana Linden e njef si Linda Basha dhe jo Rama, edhe sot e kesaj dite. Edhe per aq kohe sa eshte gruja e atij palles, ka mbajt qendrim te admirueshem dhe dinjitoz.

 para se te behej e Rames. 

 

u ka martu mi shejtone u ka martu su ka bo pron e edi rames. s'hoqet dore po ngelet tu trajtu t'tjeret si  veten, si lopa qe boheni prone e dikujt. 

jo moj shoqe se edhe ato punet me 4300 euro ne muaj i kane kapur nje grusht njerezish, me njeqind lidhje me njeri tjetrin. Ti sikur te dalesh lakuriq neper Tirone pune te tilla nuk gjen, nuk te ve ty kush kryetare te bordit te Soros por e merr ajo tjetra qe eshte dashnorja e me pas gruaja e filanit se me Ramen ajo nuk u njoh dhe as nuk u lidh ne 2010. Pastaj nuk po e akuzon kush Lindita Bashen per parate qe merr me pune fondacionesh (sigurisht kerkohet transparence sidomos per bashkepunimet me xhepistin Barjaba). por per perfitime lejesh ndertimi ne kundershtim me ligjin, per pastrime parash te korrupsionit te lejeve te ndertimit, per vila marramendese ne Dajt qe ndertohen nga i pastrehi Rama me 3 mije euro kursime.

Beji hyzmetin kondomave mos u merr me keto pune.

po flisja me Zanen dhe jo me ty kokecepsh

qe nuk futesh ne pune te tilla e di shume mire, se sa kam dale nga nje eksperience e tille.

kjo sme jep ama te drejten te gjykoj gjithe njerezit qe punojne me projekte. Sepse kam njohur profesioniste qe na bejne nder dhe ne ate pellg njerezish te lidhur fije fije.

njerezit do punojne dhe do hane buke. ky eshte realiteti. ka qe neper projekte vjedhin e sbejne ndonje pune sa te duash. Ata po i kam hale ne sy, jo Linden.

Sa per kondomet , thashe i here te ti nisja ca, por kam pershtypjen se e ke nje te madh qe ja ke veshur trurit, sa nuk ja vlen me ti nis kto te mite me shije luleshtrydhje dhe permasa normale

çfaredolloj projektesh te jene nje gje duhet ditur, ato rrogat 4500 euroshe, jane qe do ta shpien ne stratosfere borxhin shqiptar. 

jo vetem kaq, por kur fukarejte te marrin ne dore qytetet, nuk do te kete me vrime per t'u fshehur per keta tipat me 4300 euro rroge. do i zhveshin lakuriq e pushkatojne mureve, siç ja u beri enver aga, ka 50 vjet. 

ja komunisti qe sdo kallauz !

ik e rruja atyre me 4000 - 5000 euro neshqiperi

kam i komshi 30 vjec qe punon gjithe diten, eshte senior developer dhe merr 6000 euro / muaj.

kam dhe i shok qe punon si certified auditor dhe merr 10.000

kam dhe i tjeter qe punon avokat kontratash dhe ta rras me qindra euro/diten ne fature.

kam dhe i shoqe ne projekte qe i del bytha vendit gjer ne 10 te darkes duke bere pune qe sdine ti bejne amerikanet pjerdhur qe sjellin projektet e qe merr 4000

se sdi ku ta maj listen.

hec e thuji i here ktyne ti qe po rrisin borxhin.

po kta ikin e qe neser marrin 2 fishin ne perendim , po thuj shyqyr qe rrijne, e qe te kete robi naihere me ke te beje muhabet ne Tirane apo ta pyese per ndonje gje.

apo te pyesim fukarenjte per ekspertize thua ti ?

hec pra, si ne kohe te enver hoxhes, meqe kane bo dy leke ti perzejme te gjithe , ti vrasim te gjithe, te behemi te gjithe njelloj, brekegrisur dhe injorante qe sdime me lidh ushkurin

 

Ndryshon puna per ata qe punojne, jane ne kompani a kane biznesin e tyre, atyre ju duhet ngritur kapellja dhe spo flasim per ta, e keqja eshte me cakejt e shoqatave e fondacioneve qe kane gjetur minieren e arit dhe te gjitha ato fonde llogariten si ndihme financiare per Shqiperine.

dike i mut te madh ne lidhje me ato fondet

mos pyt mo, ato fonde po e fundosin shqiperine..

ik bej cicin !

Ruzhdija , lene ate, po m'thuj ktu plakut, ç'jane ato fonde qe po e fundosin Shqiperine. Shih dhe posten private te lutem. 

Ato o Pjer jane fondacione qe kane ardhur gjasme per zhwillim e modernizim te shoqerise Shqiptare.

Nga nje ane duket sikur japin shume per shoqerine duke marre ne pune 5-6 specialista me rroge shume te mira sic thote dhe Ruzhdija.

Por nga ana tjeter punojne nen rrogoz duka na thith gjakun e duke na shkatarru si popull si komb e si gjindje. Organizojne ato gjera qe nje njeriu te thjeshte as nuk ja merr mendja bile as ne enderr nuk i ka pare. Gjasme sponzorojne shows made in perendim duke nxjerre vajza ne moshe jo madhore lakuriq ne skene apo predikojne per lirine e fese duke percare popullin ...me nje fjale gjera shume te komplikuara !!!

Por dale nga dale po e kupto dhe populli kete smiley

ti flet kot me duket.

provova njehere t'u gjeja pune ca shqiptareve nga keta qe po thua ti, senior developer. ne fakt me duhej krah pune, dhe vete te nxirrja perfitimin, problemi se u çova ca shembuj qe nuk dinin t'i benin.

ne shqiperi nuk ke nje faqe interneti te hajrit, duke fillu nga faqet zyrtare ose ato private, e ti me thu qe paska senior developera te afte te punojne ne kompanite e botes. 

nje teks nuk e gjen pa gabime, ne dokumentat shqiptar, e jo me gjere .... 

do flasim prap mos u merzit, dhe ca muaj kohe te jap, se prap vaporet do merrni.

shqiptaret nuk shkelqejne

por ke sa te dush cuna e goca bodrumeve qe po shkrujne programe dhe per wall street-in daje,

faqet dhe programet i dhjesin katunaret qe kane bizneset dhe qe drejtojne institucionet me teper,

jo krahu i punes. ka krah pune te mire sa te duash shqiperia. PEr aq vend i vogel sa eshte, dhe aq fukara, ka shpene sa te duash profesioniste shqiptare dhe me shkolla shqiptare, direkt ne tregun nderkombetar.
Si ne tregun e organizatave si UN apo neper NGO qe i ka inat ai aty poshte, si ne tregun e sherbimeve financiareve, IT, inxhinieri, lufte apo ku te dush ti daku .

edhe boll e shate sojin tuaj

 

une nuk po shaj njeri. por po me habit me robt e afte qe po punojne bodrumeve. 

ja faqja ime http://zoftware.fr kush i afte te beje çfare eshte prezantuar atje, le te paraqese kandidaturen e tij. edhe sa e do rrogen po ashtu.

+

pr nji ma lart llukano

Ruzhdija; " .... kam i komshi 30 vjec qe punon gjithe diten, eshte senior developer dhe merr 6000 euro / muaj. kam dhe i shok qe punon si certified auditor dhe merr 10.000..." 

 

Ruzh-dije, a mund te mi shpjegosh seç lloj pune jane keto qe u paguakan edhe me larte se ketu ne perendim. 

asnje pune nuk bejne, vec marrin parate. E ashtuquajtura shoqeri civile e fondacioneve e shoqatave, eshte edhe me e krimbur se nje pjese e politikes. I ke te gjithe me vila, makina, me pushime dimerore dhe verore ne vende te shtrenjta me parate qe marrin medemek per te bere ndonje pune ne Shqiperi dhe sbejne asgje e parate i fusin ne xhep. Jane nje grusht njerezish te lidhur me njeri tjetrin qe kontrollojne cdo gje, financimet, projektet, bursat dhe cdo gje tjeter. Sigurisht qe jane te lidhur edhe me politiken.

Me mua mos e prish se kam ca miq ne PD e meqe kjo e fundit eshte edhe nje mandat tjeter ne pushtet, nuk te dalin llogarite. Po u solle mire te jap rekomandim e del ndonje gje.

po ti qeke si legen materniteti mer çunsmiley

Ruzhde ,ti thu keshtu per gruan e Rames e une te besoj.eshte goxha minus ,handikap i madh te martohesh me nje si Rma dhe e them pa ironi.4300  euro ne muaj nuk jane pak a kudo.Primario i repartit tem merr diçka me shume....e primario  irep tem eshte nje prof 65 vjeçar...Po nuk dua t'i hy ne merite.Perderisa i merr nga privati hallall aq e me shume.

$1300 ne jave eshte rroge qe edhe  ne USA e shohin me dylbi  shumica e amerikaneve.Policet e mesuesit psh paguhen aty tek $1000 ne jave si mesatare dhe nga keto pasi paguajne taksat e kontributet e tjera cojne ne shtepi dicka me shume se gjysmen.Te paguhesh me pothuaj $6000 ne muaj ne nje vend ku rrogat mesatare jane rreth $300 do te thote te besh vene e kuqe,te jesh nje profesionist me aftesi aq te rralla sa punedhenesit e tu te paguajne pothuajne 20 fishin e mesatares .

Ku eshte lajmi ketu? Qe Lubonja (dora vete) akuzoi Fevziun si te korruptuar, apo qe larg qofte Fevziu mund te jete i korruptuar me te vertete? 

Pjero, ti sigurisht qe e ke me ironi ate qe thua per keto emisionet. Jo per gjo, po duhet me pat nerva te forta me pa nji emision me kshu lloj kermash peticioniste.

Hajde tani mos te na beje si qelibar Lubonja se deri vone ka qene perkrahes i LSI dhe perpak sa edhe nuk u anetaresua edhe formalisht ne te por mendoi te ruante pavaresine e analistit duke qene me te por ne distance dhe megjithese kreu dhe nje minister i LSI u perfshine ne shume skandale korrupsioni, Lubonja nuk bezan fare, nuk shkruan gje per kete.

Nese ka bere Fevziu korrupsion me leje, sigurisht qe kete e ka bere me Ramen se ai ka qene mbreti i lejeve dhe Tirones per 11 vite pse nuk e specifikon Lubonja?

Ndersa respublica kot emocionohet se Mustafa Nano ka marre dhurate nje apartament nga biznesmenet e Rames. Cfare quhet kjo?

Problemi eshte se ne kemi nje rrezik dhe ky rrezik eshte opozita e Rames. Lideri Rama dhe ata qe i shkojne prapa kane nxjerre me kohe nje devize politike, "funderrina kudo qe jeni bashkohuni te rrezojme Berishen". Meta, Prifti, po u bashkua me ta edhe Frangaj qe e kane akuzuar 100 here ne dite dhe kush te dale nga funderrinat per te sfiduar Berishen.

Ne nje situate normale kjo opozite do ishte hedhur ne kosh tepelhrave me kohe, ketu i behet temena.

nji emision me kshu lloj kermash peticioniste....

Shume shume e SAKTE  , per te mos permendur beneFickat konkrete te disa prej   firmetareve , me dosje te " djegura "

Lajmi eshte se nga Gjiri i MAFIOZEVE gjithmone ata qe i kane denoncuar jane "I penttiti " te Zanes  . Per masat e thjeshta por edhe per ato qe jane "majmur " nuk ka patur asnjehere dyshim se Ky Klan Pushtetaresh me zedhenesit zyrtare apo Uturaket e mediave si fevziu eshte produkt i Krimit te Organizuar .Dhe krimet njerzit i dine pjese -pjese ...Le ti mesojne ne teresi nga vet Keta shemtira Morale qe te cajne BYTHEN ( e Kristit ) e te shkaktojne neveri edhe me pamje si Uturaku Fevziu apo grupi i Rrulerve ku ben pjese edhe Artan Hoxha !

Lajm eshte , dhe biles me shtritje ballkanike ne trojet Shqiptare ,  se ne Shqiperi mund te kete Argument edhe ARGITA  e babit K/Minister !!!!!!!!!!!!! dhe mund te behen emisione per vjedhjet e Gezim KULUFIT si rreziku me potencial i demokracise !

Desha te shtoj se LefKopeja ka vene re se edhe Dash Peza i Opozites eshte rrezik i Modh mer jahu

Ej thoni FEvzos qe nuk i puno video ta shohim sherrin edhe ne fakiret. Mos u tut o burre se lubonja burgaxhi, flet per qarte

Studimi dhe projekti i qendres se Tiranes 1963.

 

Interesante, sikur te perdoresh pak blanco mbi emrin e Edi Rames gjate shkrimeve/thenieve te Lubonjes, peshqit do thoshnin qe nuk do ti ndryshoja asnje presje artikullit.

Ketu nuk diskutohet qe do vijne edhe te "djegur " per nje cike ah oh , " kush osht ai mer Jahu ...... c'osht mer ajo Opozite .... " Une vleresoj  se rendesi ka per njerzit e thjeshte te mesojne se cfare fshihet , tej kesaj perdje qe kane vene ne skene K/hajdutet e krimit te organizuar te Sali Berishes , per te dijtur me sakte se ato qe u kane hedhur si Kafshate jane Kocka per te cilat Kot vriten per nje VIJE UJI . Ujin dhe Energjine e ka zene HIDRA me shtate Koke  e Pushtetit  . Mishin e Gjahut e kane henger per VETE !

Pastaj nga keta te "revoltuarit revolucionare " qe "na shane Partine dhe Udheheqsin , i degjuat shokeni " te pakten NE brezi Jone jemi deri ne FYT !

Sa gjyof m'vje per juve qe shifni keto shkerdhoma ne televizor ne darke ej! smiley

 

 

Studimi dhe projekti i qendres se Tiranes 1963

Rruga M.Shyri,1964, pare nga kendi i parkut Rinia.Perballe nderteses ne mes te fotos kam banuar deri ne mes te viteve 80'.Ky eshte fillimi i zbatimit te planit te me siperm.

Rruga M.Shyri ,1964,pare nga kthesa e Drejtorise se Polcise

Interesante... Ke te tjera?

Bravo Fatmir, me ne fund e paske kap fillin....  me ke kenoq jashte mase me keto foto.....

Ueee, ket foton e fundit e pashe nja 100 here dhe mezalla qe po e lidhsha gamorin. Bona njicik pushim, e pashe prap dhe... u dhiva tu qesh me veten. Nji nga ato shpijat aty ka qene e dajes. Fato flmnd.

sa ka ndryshu kjo rruge, tani ne te gjitha pallatet katet e para jon bo dyqone...... Ishallah nuk na bi nai termet, se do bohet hataja.....

shume interesante, u prishen shtepi qerpici dhe u ngriten pallate te sitemuara me hapsira te nevojshme per publikun, i kam parasysh keto pallate jane ndertuar me kubature te madhe.

andej nga vitet 1974 ne katet e para  te ketyre pallateve banonin specialist kinez..

Ky projekti ketu, fotoja e pare, qenka kryeveper dhe tregon se arkitektet e atyre viteve, urbanistika, paska qene me serioze se keta te sotmit. 

kishin mesu ne rusi, pastaj ishin nxenesit me te mire te shkollave shqiptare qe shkonin per studime universitare ose pas universitare jashte shtetit (kryesisht ne rusi ne fakt). por bursa te tilla jepeshin qe ne kohen e zogut, e kane formuar njerezit tane me te shkolluar, specialistet me te mire.

nuk ishin pra vetem ata qe kishin pare. siç eshte kthyer sot.

vetem se duhet kujtuar qe kjo kohe e arte nuk zgjati shume, pas 60-tes, prishjes me Sovjetiket, nuk pati me studente shqiptare te tille. universiteti i tiranes mori ne dore detyren e formimit dhe e ndriti duke na dhene kasten e hajduteve te sotem duke filluar me Nanon, Berishen, Ramen, e me gjere. 

prishja me ruset ishte gjeja me e keqe qe beri Enver mavria. prandaj dhe Kadare e quajti Dimri i (vetmise) madh, romanin perkushtues.

kureshtar,

 

ato projekte si rruga e myslym shyrit i  kane bo teknik kryesisht tironca qe paten studju ne itali austri e france te cilat dulla pastaj i plasi brenda si armiq te klases dhe armiq te revolucionit marksist leninist smiley

prandaj e permenda dhe periudhen e zogut. duhet thene se dhe studentet qe shkuan ne rusi , kane nxjerre elemente shume te spikatur, kadareja, mula, e plot te tjere.

kur u mbyll shqiperia (pas 60-tes) u dhi puna. ne 78-ten pas prishjes me kinezet (qe duhet thene se ishin ata qe e prishen me ne dhe jo ne me ta) filloi direkt kriza. pra vetem me forcat tona, ne as 10 vjet nuk e shtyjme.

edhe sot, kur shqiperia mos jete me e afte te gjeje borxhe, do te eksplozoje si bombe me sahat. 

shume te bukura 

i kisha harruar keto pamje te pajeta,nuk shihet  nje peme ,nje lule ....ato pallate te gjitha si uncubatore te frikshem.Mireseerdhet ne paravdekje.....!!!

jeshillik sa te dush. s'ka qen e keqja te jeshilliku, jo.

http://www.turismodigital.com/fotos/albania-su-capital-tirana-2-100.jpg

kete sheshin e kane bere italianet pastaj, nuk eshte vepra jone. ne nuk beme dot asgje me te bukur se kaq, me jeshillik apo pa jeshillik.

 

pallati kultures, brinja kryesore e sheshit, u nis nga krushovi e u bitis dyfishi i parashikimit fillestar prej inotit (ka pas burra me inot prej verteti n'at kohe). nje cudi ne fakt, se si e bon aq per se mbari. delenxhinjte e tanishem e kan lon zhvesh e per turp, si t'ish nji ruspije nga brraka!

sheshi u rrenu me shembjen e komitetit ekzekutiv (ish bashkise) dhe me mbjelljen e nderteses idiote te muzeut kombetar. plus me prishjen apokaliptike te kursalit.

e gjithe qendra dikur (perfshi elementet e bankes se shtetit dhe godinat e mrekullueshme te ministrive) ka qene e mrekullueshme dhe e denje per cdo qytet evropian, por ne si e kemi zanane, do shkojme ne fis dhe e kemi shkerdhy si ne pamjen menstruale te sotme.

muhabet katunaresh, me i llaf.

muzeu ishte gomarllik ne fakt. mund ta kishin bere diku tjeter (ku u be me vone piramida ndoshta). ndersa pallati kultures dhe 15 katçi kane zene vend mire. 

nje cudi ne fakt, se si e bon aq per se mbari. delenxhinjte e tanishem e kan lon zhvesh e per turp,..

Sa shume u habitke or burre smiley Po pse si te duket ty qe ushtria e babasqapit me "bini burra " permjer ne dyert e hyrjes e TOB ...Se mos te cudit dhe fakti qe keta te TOB firmosin dhe Peticione smiley

Ajo prishja e ish Kom Ekzekutiv dhe ajo mbjellja e MUZEUT me "kubik " jo si veper , aty  teknikisht ke te drejte . Por ...eh ky pori na hengri , na do doemos korrekt smiley . Ju prish forma e Tiranes me Shpaten e Liktorit te DUÇES ...Edhe mund ta linin ose me e arsyeshmja eshte qe edhe mund te pershtatej pa nxituar .

Rrnofte façizma e njeriut me Qyltyrë me shumë se Left me ..yyyyyyy ne fund e atij de që dha një dorë të madhe me Babaarët e Kombit ta kompozonin një të tillë Përkujtim HISTORIK të Façizmës dhe na e rikujtoi si patriot të modh mer jahu Beu i Fshatit , njatij Kolaqit ose Koliqit !

Do thush ti që Romakët rujtën Koloseun ....po lanë dhe një shprehje Roma nuk u bë për një ditë....dhe të gjitha këto i Ruajtën dhe mbajtën nga Pozicioni i një PERANDORIE ! Ndërsa babasqapi me Luldashkurbanin e Bashkisë kane Vite që Ulërijnë ...për njlë kopsht ose "byth ven" si i thonl babadensit smiley

Të dhjesim kudo e Kurdoherë për një Tiranë InteliDjentësh ! Ta bejme Tiranen si Vucidoli !

Nga po flet ? Nga Celulari apo  dhe je për rrrugë smiley

hija e vdekjes u vjen ngaqe sapo jane ndertuar, trotuaret jane akoma me dhe, te pa perfunduar. 

Une ose paskam pare nje emision tjeter, ose robt kane probleme me gjuhen shqipe ne teresi.....dhe une i besoj kesaj te dytes!

lubonja i tha Fevziut ti ke mar leje pallati per vete. 

Fevziu: ku

L: aty ku jeton

F: nuk kam mare asnjehere leje ndertimi dhe sjam mare kurre me ndertim, per ku e ke fjale?

L: po ti je pronar toke ku jeton

F: po, jam pronar por jo investitor. Jam 1/243 pronar trualli, jo une por mamaja ime. Lejen e ka mare ndertuesi

L: edhe une ate po them

F: sqaroje se ca po thua o zoteri, se po me akuzon qe kam mare leje ndertimii

L: po ndertuesit pra kane mare leje

F: ore, a e kupton qe ajo ka qene toka e mamase time, qe i eshte dhene ndertuesve me kontrate. Mire atehere, na jep pak sqarime per ato lejet e 4 apartamenteve tuaja

L: per ca e ke fjalen ore, une skam marre kurre leje

F: sic me akuzove mua qe kam mar leje, une po te pyes te japesh sqarime per lejet e pallateve ku ke 4 apartamente

aty i iku filli Lubonjes.......doli nga qarku

futet Tan Hoxhane bisede dhe e mbyll argumentin: Ja ku kemi nje ilustrim klasik te asaj qe po ndodh, te dy palet politike hedhin disa akuza te cilat i shkojne pershtat argumentit te tyre dhene te tjeret hidhemi e bejme zhurme pa fund!

Mua smu duk qe Lubonja tha ndonje gje te hajrit, pervecse tani duket si nje plak matufi, qe eshte peng i rroges qe mer dhe sdo te jete aty. Me nje fjale HIPOKRIT.

si perfundim, Bushati e permblodhi me mire se te gjithe se opozita po kaleron ne kalin qe ja ka thyer kembet para shume vitesh, duke e lene mazhorancen te kaleroje si te doje!

Muhabeti qe akoma me i lezetshem:

L: Pallati jot eshte ndertuar ne mes te pallateve

F: Edhe pallati jot eshte ndertuar ne mes te pallateve

L: Po nuk jam une ndertuesi i pallatit tim mor zoteri

F: Po as une s'jam ndertuesi i pallatit tim

Muhabet komplet gallate qe me 4 fjali jepte error, i bene reset nja tre here lubonja me fevziun po prape error jepte mbas 2-3 shkembimesh. Une per vete kam qesh goxha kur i pashe smiley

Prandaj u cudita nga pergjigjet super te zjarrta qe Lubonja ka be namin mbreme.......Lubonja eshte nje pjestar i njeres prej bandave qe shan tere diten, ose i nje bande te trete qe do qe te jete ne tavoline kur ato dy te parat jane duke ndare torten.

Ca the,askush nuk u habit nga ajo c'ka tha Lubonja,megjithate me pelqeu qe ne ate emision Lubonja u perpelit  me shume se heret e tjera.Nuk eshte se nxorri ndonje gje nga goja,jo,por ato perpelitjet ishin te tipit:"C'te bej qe e kam gojen e mbyllur dhe s'flas dot,se ne maje te gjuhes e kam"

Ky debati Lubona -Fecziu ishte shume i kote qe te sillesh ketu.Ishin thjesht shkembime fjalesh maja -maja ku s'u tha asgje .

Me shume se keto replika boshe debati ia vlejti ne teresi per te pare avokatet mbrojtes te Berishes qe, si gjithmone ,te vetmin argumentim te tyre per t'u mbrojtur kishin kundersulmin apo devijimin nga problemet me te renda dhe vertet problematike per te gjithe ,drejt atyre me te lehta dhe aspak ne interes te te gjitheve .

Une jam me Bushtin ne kete rast;me shume se ai pallati i Lindes,me intereson rasti i pakistanezit dhe ky ,jo si rast i vetem ne vecanti,por per te kuptuar se  cfare pazarlleqesh te ndyra bejne pushtetaret tane duke shfrytezuar postin e tyre.Na felliqin si brenda ,ashtu dhe jashte.pale,u heqin dhe titujt (sic vepruan me konsullin pakistanez &nbspsmileykur u prishen pazaret.Turp!

Ja dine mire horrliqet njeri tjeterit keta, njeri me i dhjere se tjeteri..te gjithe jane hipokrite me dy fytyra! 

me çudit diçka ,qe te kesh marre leje qenka direkt jashteligjesi,krim?U hedhkan perpjete kur iu thua se ke marre leje ndertimi!!E mandej ,ke marre leje ndertimi ,ok ,ku eshte problemi??

Cte keqe ka te marresh leje ndertimi ?

E keqja eshte qe se kam mare une, ose ti thua per veten tende, apo ai/ajo per veten e tyre!

Jo mua per vete mu zbardh leja e ndertimit dhe nuk ndihem keq dhe as leja nuk po ndihet keq.

Ne po i qajme hallin personave qe kane ndertuar me leje dhe nuk flet njeri per metoden "Toke e Zanun" qe perhapi Berisha pas 90-se. Sot Berisha po legalizon ndertimet e Vucidolistave qe "gjeten shesh e ben pershesh" gjithe Tiranen dhe i ben gjyqin poltik kundershtarit pse ka ndertuar me leje... Jemi vend cudirash.

Tjetri 10 vjet e kusur Kryetar Bashkie e boni Tironen Bunker ti akoma tek Berisha e Vucidolistet.

Nuk lejohet

Sa pyetje te bukura qe bejne keta te dy me siper.  

Ncuk, vete akti i marrjes se lejes se ndertimit nuk ka te keqe por menyra se si e merr (pra konform ligjit, planit urbanistik, planit arkitekturor etj etj) mund ta beje marrjen te keqe apo jo.

pra jo marrja e lejes ,po menyra....keshtu?psh,une ketu ne oborr doja te beja ne strehe pullaz ,shkova ne komune ,erdhi gjeometri qe shikoi gjitheçk a ka te beje me ligjet ,beri nje minimum projekti,ne mbledhjen e ardhshme u dha ok....pra pak a shume keshtu duhet te jete...

Po pra po.  Po ne Shqiperi behen 1001 pislleqe me marrjen e lejeve.  Merren leje qe ligjierisht s'duhet te ishin marre ne asnje menyre.

Ateheer ,kush akuzon per leje ndertimi te parregullt,ben nje padi ,gjykata emron ekspertin ne baze te se cilit gjykata duhet te prononcohet.Nese eshte e parregullt shembet ndertimi e denohet administravisht kush dha lejen.Keshtu duhet te jete teorikisht ,jo te Fevziu me Lubonjen.

Po pra po, po te funksionoje sistemi i drejtesise behet keto gjera, por ja qe s'ben dhe prandaj ja leshojne me akuza te Fevziu apo gjetke.

PD-ja i kerkoi Rames per 2 jave sqarime/transparence  per shtepine e vellait te Linda Bashes (PeDonistat e Sales kane qef ti therrasin pallat) dhe dje doli Linda dhe ju pergjigj pytjeve te PD-se.

Kur do dali vajza e Berishes Argita Malltezi te japi sqarime se pse bisnesmenet e huaj apo vendas qe duan te investojne apo te marrin leje per projekte te ndrryshme nga qeveria duhet te kalojne fillimisht nga zyra e vajzes se kryeministrit?

A nuk perben konflikt interesi roli si seksere i femijeve te kryeminstrit per vendimet apo licensimet qe jepen nga kryeministri per keta investitor?

Pse kjo avokate ngurrn ti pergjigjet akuzave qe jane shfaqur ne media por leshon deklarata publike ku si shpjegim jep kunder akuza per opoziten?

A mos do te thote kjo qe Argita Malltezi nuk ka mbrojtje tjeter kundrejt ketyre fakteve vec perbaltjes se akuzuesit per te propaganduar ne publik se akuzuesi eshte njelloj fajtor si ajo?

Po mire mer çuna dhe goca, po si nuk u merzitet me te tilla tema bajate ihere...???? Akoma me Lubonjen e fevzon dhe ju, e lagu s'e lagu...??? Ata i kon rregullu punet e tyne, e ju u boni pazarin.......

smiley

ku eshte the effort ktu iher ??

 

ata zihen me njeri tjeterin se kush ka bere me shume pallate dhe kush ka marre me shume toka e pasuri, pa leje, por ne fund te fundit, nuk e vrasin njeri tjeterin si psh.. ky rasti :

http://www.youtube.com/watch?feature=pla...

Denoncimi i Edison Çelës: Rama na detyroi të shisnim pronën

Unë komshiu i Lindës, si ma bllokoi Rama pronën

Ndërsa, Edi dhe Linda Rama thonë në daljet e tyre publike se çdokush ka të drejtë të ndërtojë pronën e tij pavarësisht se ndodhet mbi lulishte, këtë fat nuk e ka pasur, Edison Tefik Çela, të cilit 20 metra më tutje me pallatin e Lindës nuk është lënë të ndërtojë nga ish-kryebashkiaku Rama. Edison Tefik Çela, ndonëse ishte i pajisur konformë ligjeve në fuqi me leje ndërtimi, Edi Rama me të ardhur në krye të Bashkisë e anuloi lejen e ndërtimit me preteksin se bie ndesh me nenin 62 të Ligjit 8405 "Për Urbanistikën". Përmes një letre të hapur drejtuar ish-kryetarit të Bashkisë, Edi Rama, Edison Tefik Çela trashëgimtar i pronës së bijës të Mehdi bej Frashërit kërkon të dijë nga Rama për çfarë arsye ja hoqi lejen e ndërtimit edhe pse nuk zinte asnjë hapësirë publike dhe dha për bashkëshorten e tij pak vite më vonë leje ndërtimi në një hapësirë publike 20 metra më tutje. Përmes letrës së hapur, ai i kërkon ish-kryebashkiakut Rama të di se pse e përdori nenin 62 për t'i hequr lejen atij dhe pak më vonë dha leje vetë edhe pse mbi hapësirë publike pa pyetur fare për nenin 62. Edison Tefik Çela thekson në letrën e hapur, se ai ende nuk e di pse ish-kryebashkiaku Rama ia anuloi të drejtën për të zhvilluar pronën.
Letra e plotë
Ish-kryebashkiakut të Tiranës
Z.Edi Rama
Ditët e fundit, kam pasur rastin të shoh në media se në rrugën "Pjetër Budi", në lagjen pranë Liceut Artistik, përballë Institutit të Higjienës, është ndërtuar një banesë shumëkatëshe, me lejen tuaj. Kam parë në media se, përfituesit e aktit që keni lëshuar ju, janë gruaja juaj dhe të afërmit e saj. Por kjo nuk është arsyeja pse po iu drejtohem me këtë letër.
Shqetësimi im është tjetër.
Pak metra larg pallatit të bashkëshortes tuaj, në të njëjtin vend, edhe unë si trashëgimtar i pronës së bijës të Mehdi bej Frashërit, mora një leje për zhvillimin e pronës time në pranverën e vitit 2000, nga ana e kryebashiakut Brojka. Kjo ndodhi disa muaj para se ju të zgjidheshit kryetar i Bashkisë të Tiranës. Prona ime dhe ndërtesa për të cilën mora leje nuk zinte asnjë shesh për lulishte apo për çlodhjen e komunitetit.
Ndërtesa që do të bëja së bashku me kushëririn tim Ardian Toptani, nuk bllokonte pra asnjë hapësirë, madje ishte në harmoni me ndërtesat ekzistuese. Për afër katër muaj që leja ishte e vlefshme, sipas detyrave që na la Bashkia, ne investuam 15 milionë lekë të vjetra për të rregulluar infrastrukturën nëntokësore.
Kur po bëheshim gati të fillonim punimet, ju papritur më anuluat lejen e ndërtimit, pak kohë, pasi erdhët në detyrë, pikërisht më 8 gusht të vitit 2000. Vendimi juaj bazohet në nenin 62 të Ligjit 8405.
Nuk arrita kurrë të marr një shpjegim më shumë përtej këtyre radhëve që keni shkruar në aktin tuaj. Me muaj dhe me vite kërkova sqarime, dhe informacion. Në fund, i lodhur dhe i pashpresë, bashkë me kushëririn tim, vendosëm ta shisnim pronën.
Z. Rama, unë vazhdova jetën time, megjithëse kurrë nuk mora një përgjigje nga ju; Pse ma refuzuat të drejtën time për të zhvilluar pronën? Unë akoma nuk e di se pse ju e morët atë vendim, që mua dhe të afërmve të mi na kushtoi shumë, pasi u detyruam ta shisnim pronën shumë më lirë se sa ishte vlera e saj.
Për çfarë arsye ma hoqët mua lejen e ndërtimit edhe pse nuk zija asnjë hapësirë publike dhe dhatë pak vite më vonë leje ndërtimi në një hapësirë publike 20 metra më tutje? Pse e përdorët nenin 62 për të më hequr lejen mua dhe pak më vonë dhatë leje vetë edhe pse mbi hapësirë publike pa pyetur fare për nenin 62?
Unë nuk pata kurrë rastin t'iu takoj kur ishit kryebashkiak për t'ju bërë këto pyetje, megjithë përpjekjet e mia. Sot, po iu drejtohem përmes medias, me shpresën se kësaj radhe do të marr një përgjigje.
Në pritje të një përgjigjeje.
Edison Tefik Çela
Trashëgimtar i pronës së Mediha Frashërit

Kjo leter ketu e Edison Celes, tregon njeanshmerin e kryetarit te bashkise se asaj kohe Edi Rama.  Ne do qe te humbesh pike ne syte e popullit, ne do qe partia jote te humbi elektorat,  bej keshtu veprimesh siç ka bere Edi Rama, dhe e ke te sigurte humbjen. 

Kjo leter ketu tregon sa genjeshtar te pacipe e legena jane! Ky tipi qe ka shkruar letren,dhe ky tipi me lart qe na I servir,ashtu si ata qe dolen te video e protestes jane shembulli tipik I fatkeqesise kombetare qe ka pushtuar ate vend! Nejse..pa merak,do i bej Rama njerez edhe keta,duan apo jo.

Vidjo:

http://www.youtube.com/watch?feature=pla...

___

Cfare konkluzoni mund te nxjerresh nga kjo rremuje biisedash, e lagu se lagu. Keta jane palco! jane mizerja e kombit! Ketu percillet nje bisede kafenesh ku ata qe pine kafene jane te droguar! Dhe flasin per ligje... 

Keta akuzojne Edi Ramen per betonimin dhenie lejesh ect ect....po ne ne zonat e tjera, ne qytete ne fshatra te Republikes se Shqiperise, keta ckane bere ? Kasapane, nuk kane asnje kontroll ne nderitemet paleje ne te gjithe territorin. Kush e kontrollone territorin e Shqiperise? Qeveria. Ku eshte ku ka qene qeveria? Reformat e leshit? 

ja se c`ndodh kur nje shtet i ter nuk funksionon sic duhet :

http://www.youtube.com/watch?v=kaYI7jqJY...

Ketu nuk kemi Tiranen kemi dicka tjeter nje zone rrurale... Prandaj keta qe kane manaxhuar shtetin e shqiptareve per 20 e ca vjet dhe akoma po e manaxhojne jane plera, kriminel qe mendojne vetem per veten e tyre! Ne turinjte e tyre do tu bien te gjitha, do te korrin ckane mbiell. Genjeshtrat nuk do te pijne uje, popullin nuk mund ta genjesh me gure do ti mari, perpara! 

Zedhenesja e PD, Laura Vorpsi:

 

Te vriste pa te drejte shteti i Enver Hoxhes por te pakten ishte serioz!

Ron ,kjo eshte taman e forte ...hahahah ,une preferoj nje shtet le te themi jo serioz po qe nuk me vret ndaj nje shteti "serioz"po qe me vret...Mandej ,ku e kishte seriozitetin shteti i Enver Hoxhes,ai nuk ishte shtet ,ishte diktature....ua ,vrame ,po ji serioz....mos more....

edhe trute e gomarit te kishe do ishe me e qute.

i her vdes burri, po t'vdesi me lezet. sef kosharja, psh. imagjino me te vra ai tipi, si e ka, jo genc ruli, nji tjeter, si i shnosh, i PD-se, me me vra me ter men tani se m'vje emri ne men.

varja.

O Ron, e lexove kete para se ta postoje? Te vriste pa te drejte por ishte serioz?!smiley

E pyten nje her Christopher Hitchens, cilat ishin kushtet ne te cilat jeta nuk ka vlere te jetohet? Pa u menduar fare tha: ne nje bote ku nuk ka ironi!

 

te vriste PA te drejt  por ishte serioz !

 kam frik se shpejti njeriu do tija ngjisi inteligjencen edhe kompjuterit

Ca e ka Ornelen kjo me. Se edhe si kallup ngjakan.

per ta pire ne kupe qenkerka vajza!

Me vilen (s'e quaj me pallat) te Linda Bashes PD-ja ka perdorur goditjet e zakonshme poshte brezit.

Per dy familje, njeri 12 vjet emigrant, tjetri pensionist qe punon, sic tha Linda Basha, nje shtepi me tre kate (sepse dhe papafingoja ishte kat) s'eshte asgje e madhe.

S'ka ngel murator llaci ne emigrim pa e bere nje shtepi si ajo.

Nderkohe qe familja Berisha ka apartamentet me te shtrenjta ne Tirane, dy kate komplet.

ate lloj shtepie, jo nje emigrant qe jo e jo (pa u marre me droge te pakten), por as shumica e te huajve nuk kane mundesi ta ndertojne. ajo eshte bere me paret e edit, dhe jo te emigracionit te vellait gruse tij. 

nuk jane budallenj ata qe e sulmojne ramen pikerisht tek ajo shtepia. 

Ja ka fut kot ky. Se ka pas gru atehere. E ka pas dashnore. 

Si nuk u lodhe mor burre ! Kujt po i intereson kjo leter ?!

Po per Berishen ka akuza ,di gje ?

Pse u bere keq ti qe po i nxirren te palarat Rames?

Jo.Thjesht muhabet i sterholluar per tete vjet me radhe dhe mbi te gjitha,me duken terheqje vemendje nga realiteti i sotem qe s'eshte me i mire se ai i para 8 vjeteve,perkundrazi.

Kjo po qe me ben te ndihem keq.

shqiperia nuk ka shpetim nga politikanet e sotshem, kushdo qofshin ata. vetem nje diktature e re, mund ta nxjerre nga balta.

jo diktatura jo, vetem e bukura mund ta shpetoje nga bisha smiley

ahhh, e kuptova, une i shkreti mendova se te bene keq bemat e zeza te Rames. Sdq. per mua s'eshte hic terheqje vemendje korrupsioni gjigand i Rames dhe shkelja e ligjit. Per mua ky duhet frenuar me cdo kusht, ndryshe na ringjallet korrupsioni i bashkise, pushteti i funderrrinave ne qeveri.

ti or burre, i ke syte dhe veshet vetem per Ramen dhe pas 8 vjeteve.behu pak me aktual,perditesohu me bemat e heroit tend kombetar,Berishes.

Ku ja pe ti qe po i nxjerr "të pa larat" Edvin Kristaq Kriminel Rames ?  Jozefina bash e para Juej pas babasqapit qe kishte FOTON dhe ja kishte pare ,  e tregoi foton me komentin "lakuriç lakuriç , Kryetari " . Si e merr guximin te mashtrosh e spekulosh me aftesite transparente vrojtuese te zonjes Fisnike Jozefpercke ??? Ku tha Jozefina "të pa lara ,  te pa lara  " ? Mund ta kete thene po jo ne Parlament . Mundet me miqt e rrethit te vet  ... Ne se eshte keshtu , saktesoje se per ca FAKTE dhe LINQE po behen llafka !

xhelal, po per lulishten nen hunden e selise se pd, ke ndonje gje te thuash? tani i ka ardh radha lulishtes para parlamentit per ngritjen e xhamise. po thuaj shyqyr o zot qe mbollem me bar e peme sheshin skanderbeg, se pervec parkut Rinia, s ka ku kullot lopet katundaria.

He njehere, si eshte puna e lulishtes perballe PD-se? Kush eshte investitori kryesor aty? Me ke i beri leket ne fillim te viteve 2000?

s'e ke kapur muhabetin.ceshtja qendron ne faktin qe ajo qendron para selise se pd-se dhe Berisha s'e ka denoncuar ndonjehere,kurse per pallatin e Lindes,s'po gjen derman .

e di gje  pse-ne?

Sepse aty ka perfitim politik, ndersa te lulishtja perballe PD-se jane pershi dhe ndertues te tyre, pra kane marre copen. Megjithese ky ndertim eshte shume here me skandaloz se ai i Linda Bashes. 

Ok me kaq. Ku dolem? Qe keta bejne pazare nje e dy dhe kur i teket i nxjerrin ndonje vogelsire njeri tjetrit per politike dhe vetem kaq. 

 

sigurisht,sidomos tani ne prag fushate.

+1

Emisionin e dhene ketu nga Tv Klani e pashe deri 1 ore se pastaj u shkepuste, e fillonte nga e para.  Lubonja me pelqeu, thuajse te gjith analistet aty thonin te njejtat gjera, por me fjale te ndryshme, te gjithe e pranonin se dy partite kryesore ishin te degraduara, sistemi ishte kalbur nga brenda. Ne disa momente dukej sikur te gjithe ishin kapur nga sindromi i Bagdadit. 

ah qyqja qenket ngref kot se pasken thene qe kane nja 2-3 shpia dhe 1/243 e nje trualli pallati

mosni breee

kta tallin trapin me neve

Ne se ka mundesi te nderuar Admin.Nderrojeni ate Foton . Eshte e Turpshme , eshte perbuzese per Shqiptaret ! Vini re me vemendje nje shperfytyrim te Races sone ..( jo racizem , por gjenetik ) Fevziu pa asnje mmm shtese nga pjesa e prapme e kokes tullace . Dhe kush eshte dashamires i mesjetes  ne filma , do te dalloje tek ai nje Roje Haremi Sulltanati ( nje Brahim -aj ) pa asnje lloj Inteligjence por me nje vetbesim te tepruar ne vepren e sherbetorit ! Dhe dihet qe Regjisoret nuk i zgjedhin badiava keto portrete !

 

cehre din beli

Dhe te fundit me qe ajo xhelozja e njef pak Tirone.

A jane me ato Pllakat para ish Hutel Dajtit "Lutemi Mos peshtuni per toke " Paraprake mendoj nuk duehte te jene perderisa ofrojne ne TV emra te degraduar edhe mentalisht per probleme te moralit Qytetar ! Si ndo zot nje takem shumehalenikrish ketu tek PPU !

po kta ikin e qe neser marrin 2 fishin ne perendim ,smiley smiley

akoma si paskan harru shqipot keto peralla nga e kalumja

 

eh jo , se ne fakt disa nga kto vijne vertete nga perendimi ku merrnin dyfish.

por kane ardhe ne vend te vet, me shpresen qe do marrin 4 fish kur ti vije dita smiley

 

vetem muhabet lekesh bo ti ruzhe..kto qe vijn aty, terri verri..

pse ti per ca puno ti ?  spuno per leke e ?

 

mir me mir - po ti sa mir ja di rrogat te gjitheve. une ketu s'ja di njeriu...

nuk besoj se e kishe llafne per ata qe lane ameriqine e kthyn back me ndertu shqipninesmiley

u kthyn se nuk i mbajti kush andej po he. Ja ke kiosken qe quhet universiteti Marin Barleti dhe ne fakt eshte zyre pune per njerzit e PS. Vijne rronxhoponxhot nga jashte dhe jane papune por me partine, fap puneson tek Marin Barleti ne pritje te kotheres nese vjen ne pushtet PS. Nje nga Amerika pati PS dhe kur nuk doli gje, dorezoi mandatin e deputetit dhe iku nga kishte ardhur.

ne fakt eshte agreabel jeta ne shqiperi ne krahasim me kendej. mund pra te kete njerez te afte qe kthehen, per te fitu me pak ndoshta por per nje jetese pa e vra mendjen, pa stres, me te rehatshme. 

vetem se mendoj se duhet te jene shume te pakte. kur sheh qe edhe ketej jane shume shume te pakte, njerezit qe dine te bejne diçka (kete po e thoshte nje drejtoresh e google qe trajtonin mbi 1500 kandidatura pune ne muaj), dmth ata qe nisin dhe e mbyllin nje projekt vetem fare, pa ndihme strukture. etj. 

ah, kete pjesen nuk e pashe, shyqyr qe e solle Art-o smiley

P1.Planimetria e Tiranes sipas Austrohungarezeve ne Prill 1917 .

P1.Emertimi i rrugeve sipas planimetrise Austrohungareze te vitit 1917 .

Planimetria e qytetit te Tiranes - Mars 1921.

P2.Emertimet e rrugeve ne planimetrine e  26 marsit 1921 .

 

Plani i sheshit qendror te Tiranes, 1929. Ky plan u zbatua dhe me pas me ndertimin e kompleksit te ministrive dhe bashkise se vjeter.

Plani Rregullues 1939 - 1940, Gherardo Bosio.

Plani Rregullues 1939, Gherardo Bosio.

Projekti Italian iPlanimetrise  se qendres se Tiranes  .

Plani i Parkut Rinia,propozuar para lufte,miratuar 1947.

Urban situation of Tirana on 1965.

Unaza tek 21 dhjetori vitet 70 me pallatet e sapondertuara!

Fundi i viteve 80, shikoni fushat dhe kodrat qe rrethojne Tiranen!

Besoj se per sonte mjaftojn keto.....

smiley Ky postimi yt eshte e vetmja arsye e vlefshme per te shkelur ne kete teme. smiley

Ku mund te gjenden ne nje cilesi disi me te lavderueshme ato planimetrite e hershme dhe planet rregulluese?

Duam prape! smiley

Planimetri perpara 1945? Mos e ke gabim (do thonte dikush ketu)

Shif ke arkivat e Dem Dollapit se duhet te kete gjojna me te zberthyme . Biles edhe ne terminologji !

Perseri Mire fat-miri !Penallti dhe ....GOL ! Te pakten e ke reduktuar ne MASE llapaqenerine ! Ka po lehje te pakta smiley

Me urdher nga Lart u ngriten ekipe ne '48 dhe kerkonim me imtesi ne te gjithe dokumentacionin Italo - Gjerman per plane Minimi ... Ne Elbasan une me gjith tre te tjere ( dy ishim me shkolla profesionale ) kishim edhe nje specialist te vjeter Kadastre , rame ne ca gjurme dokumentesh qe paraqesnin ne Detaje ELBASANIN .

Cfare eshte kjo ? ...pyeti nje xhahi Partizan ......E gjetëm më duket !

Ja paraqitëm specialistit i cili na pa me ngrohtësi dhe mbaj mend se tha :

Kz është Plani rregullues i Elbasanit . Keto jane rruget ne mes te te cileve do shtrihet qendra e qytetit .Ketu ne ane te Shkumbinit ( siç dhe filloi projekti me Byshekun pas 80 ) janë rregullimet në të dy anët e tij me klube ...... Shiko si janë ruajtur Gjelbërimet në të dy krahët e rrugëve dhe ne qendër të qytetit ..........dhe shpjegonte i emocionuar ! Në këtë kuadër janë gjetë edhe planet e Austriakëve për kanalizimet në Shkodër , planet e Tiranës dhe ...... projekti  per popullimin shqipërisë me 15 mijë KURVA ,  për të tjetërsuar popullsinë !

Kjo më sipër është rrëfimi Real i të ndierit Neim .H...si pjestar i grupit të Hetimit të Dokumentacionit Urabanistik të Kohës . Dhe keto raporte , dorezoheshin , regjistroheshin dhe arkivoheshin . Kush desheron mund te jetenje fat-mir i shkruar PLUS planimetrive !

Më poshtë ...rrefenj UNE  !

Xhaxhi partizanit nuk Ju durua dhe pyeti me ngulm

Po kjo shënjë si Gropë në qendër të qytetit ? Mos janë ato minimet ...

Specialisti e pa dhe Ju përgjigj

Jo ajo është nje Depozitë Haleje që do bëjë PD-hi me Saliun e Jozefperckën ne çdo qendër Qyteti dhe ato si vija - vija janë kanalizimet që do bëjë InteliDjenca për kullimin e ujrave të holla drejt periferisë .

Mua me ben pershtypje dialekti i perdorur

shume me i afert me letraren qe kemi sot

c'ia fusin kot keta maloket e Berishes qe gjuhen letrare e vuri Enveri me hater?

 

sa e bukur kjo, me unazen qe nuk perfundon te Lana po vjen verdalle gjithe qytetit. Sot eshte e pamundur te behet, pjesa nga Brryli te Ambasada Amerikane dhe Stadiumi eshte shume e dendur me ndertesa. 

Kur e shef ketu aman e kupton qe gjithsesi ishte nje qytet jo shume i madh, 1 km mbas qendres fillonin fushat. Do s'do ishte qe nje qytet qe do rritej. 

Mendoj se nuk eshte tamam ashtu sepse ti e shikon Tiranen ne drejtimin Veri-Jug , po ta shohesh ne drejtimin Lindje-Perendim,shtrirja ka qene me e madhe.Mendoj se kjo shtrirje duket me natyrale,gje qe u vertetua edhe pas viteve 90'.

Ish shkolla 7 - vjecare Luigj Gurakuqi,sot Arben Broci ku kam bere shkollen fillore 1951-1955.

njerezit harrojne qe demet me te medha e me domethenese si deme i jane bere tiranes ne kohen e Brojkes e te sales. Aq shume jane kap pas rames, qe jo se s'i beri pak deme, por jo sa brojka

grevaeurise1991.jpg

Prandaj shin Fevzua sot, se ka luftue or tije....... ka mor pjese ne te flamosuren greve urijet.... bashke me shoqen Mesila.... dhe Ballaurin.....

ps

kush e gjen se ku eshte Fevziu, ka nje shishe vere prej te Pjerit.....

Ky i mesit, i pesti, qe ka mbeshtet brylin dhe me cigare ne dore! 

Ai aty mbrapa eshte Zaloshnja apo jo?

Fevzo me floke.... wow 

Atehere ishin te gjithe hazer xhevap se si do ta benin vendin ylyver.tani qe shqiperia eshte ne duart e tyre po bejne nje moot me te madh se sa paraardhesit .

Kush jane keta , ata te vonuarit . 

me shume respekt per grevistet e uritur Pjer, me shume respekt..... Ata vune rinine e tyre nen idealet e komb it......

idealin e leshit. 

... thote njeri qe para 1991-ishit nuk kishte nxjerre kemben as jashte fshatit te vet e sot eshte ne Mbreterine e Bashkuar.

Ne ato dite, une isha aty (jo brenda) dhe respekti ishte i madh (lexo me vemendje pjesen e intervistes tek VQ, pjesa e pare) , mirpo me kalimin e kohes, u kuptua se shum gjera ishin lojra aty, ku disa ishin aktor, disa regjizor, disa protagonist e disa spektator.  E kuptohet qe respekti i madh, zbehet me pas. 

ja dhe ca foto te tjera te Tirones se vjeter......

tirananevitet40.jpg

Ja kjo eshte Tirana e viteve '39 - '40......

sahatithumb2vitet30.jpg

ne sfond Xhamia e Sulejman Pashes....sot eshte Ushtari i panjohur....

pazarivjeter6paslufte.jpg

ja dhe pamja e Pazarit te Vjeter te shkaterruar nga lufta....

33242237019255299423815.jpg

Kjo eshte pamja qe do te kishte sheshi Skenderbej, nese do te realizohej plotesisht plani italian i Bosios.....

sahatithumb2vitet30.jpg

Ca ndryshimi...

Interesant e beri kete debat nderhyrja e Artan Hoxhes.
..." Eshte e vjeter si ngjarje kjo e Argites, nuk ka me vlere per te sotmen...."!!
Po a nuk ishte " e vjeter " ajo puna e vet Artanit?E vjeter e vjeter , por e gdhiu President dhe e ngrysi ....analist! Keta jane sherbetoret e regjimit.

Planet rregulluese te Tirane dhe dhenia e lejeve te ndertimit ka qene praktike e pushtetit lokal edhe para viti 1944.Kjo vertetohet edhe me dokumentin e me poshtem.Plani Rregullues dhe me pika tregohen lejet e ndertimit te dhena mes viteve 1940 - 1943.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).