Kryeministri Berisha theksoi se gjatë vitit 2012 është rritur xhiroja e sipërmarrjes si dhe eksportet shqiptare duke përgënjeshtruar kështu edhe zërat se gjatë këtij viti është ulur fuqia blerëse.

“Ne e nisim këtë vit me optimizëm real. Unë dua të infroj shqiptarët se viti që lamë pas në 10 mujorin e parë rezulton të ketë pasur një rritje të larte te xhiros se bizneseve. Të gjithë ata të cilët besojnë se ka rënë fuqia blerëse kanë një shifër të deklaruar nga biznesi që e përgënjeshtron në mënyrë ekzemplare. Në shkallë vendi ka një rritje solide të xhiros së përgjithshme të xhiros së sipërmarrjes së vendit. Ka një rritje të qëndrueshme që përgënjeshtron idenë e rënies së fuqisë blerëse. Nuk mund të ketë xhiro pa fuqi blerëse.

Gjithashtu kreu i qeverisë, njoftoi zyrtarizimin e ligjit për heqjen e TVSH-së për makineritë prodhuese për biznesin duke theksuar se ky vendim do të pasohet me të tjerë në ndihmë të sipërmarrjes.

“Hyn në fuqi ligji për heqjen e TVSH për të gjitha makineritë prodhuese të të gjitha niveleve të bizneseve. Përfitojnë nga kjo të gjitha bizneset që kanë marrë makineri në përdorim nga jashtë. Ata mund t’i blejë ato makineri pa paguar TVSH, pra me këtë hap po edhe disa hapa të tjerë janë në shqyrtim e sipër ne japim një nxitje të madhe rritjes së prodhimit të vendit, punësimit të qytetarëve shqiptarë. Po shqyrtojmë së bashku me biznesin çdo hallkë të sipërmarrjes ku ne mund të lehtësojmë. I përmbahemi parimit se rruga më e sigurt për tu mbrojtur nga kriza afatgjatë është të favorizojmë e lehtësojmë biznesin”,tha Berisha. 

 

109 Komente

Tani u kujtuan keta hajvane te heqin taksen e tvsh per maqinerite prodhuese. Nderkoh qe puna e pare qe duhej te kishin bere, duhej te ishte kjo. Si mund te hapen vende pune, si mund te vihen ne perpunim prodhimet, pa maqineri. Ne vend qe ta stimulonin futjen e maqinerive ne vend, futjen e teknollogjise perpunuese, keta kafshe i kishin vene taksa e tvsh. Eh, ç'gomare qe jane mor amani. Politikane rombythje. 

une kte komentin tend sdi si ta kuptoj, si gezim per heqjen e takses apo hidherim se e hoqi Saliu?? apo pleqeria...

Kete ta kuptosh drejtpersedrejti, ashtu siç eshte shkruar. Qe kjo takse duhej hequr me kohe, qysh kur morren pushtetin. Te njejta fjale u kam thene dhe socialisteve kur ishin ne pushtet.  Lexo VQ. 

cdo gje ka kohen e vete. puna nuk behet e gjitha kur vjen ne pushtet por sipas kontekstit dhe prioriteteve.

lere mer burre se ketij i eshet mbushur mendja qe eshte 'AYyyy'!!

momentum, do me besh nje nder te vogel, lexo pjesen e dyte te VQ, qe fillon nga letrat drejtuar qeveritarve. 

Pjer ,shitja e librit a e ka justifikuar investimin fillestar?

Jo Zana, si duket ti nuk i ke lexuar para dy-tre vjetesh pershtypjet e mia mbi Shqiperine, ku shpjegoj se libri me kushtoi 4 milion e 800 mije leke te vjetra apo 480 000 leke per 1000 kopje. pra thuajse 500 000 apo 5 milion te vjetra. dhe çmimi eshte 500 leke, pra thuajse sa kostua.  Librit po ti ishte vene nje titull interesant si psh; "E.Hoxha, çfar ai nuk dinte" apo "Disidenca shqiptare"  apo  "Formulat per ndryshimin e Shqiperise"  apo  "Heronjte e heshtur kundra regjimit" , keto tituj ndoshta do ishin stimulatore per tu shitur libri me shpejt e me shume. Titulli qe une i kam vene (te mos e permendim se na e fshin admini komentin) nuk e favorizon shitjen, ndonse permbajtja e librit eshte e pasur. 

I nerum Pjer ndoshta JU po pergjigjigjeni qe te kuptoje edhe LefKopeja me terma Letrare . Por ne se robt do perqendrohen ne Kapitullin "per Makinerite ..." ne dhjete faqe... Ju shtjelloni se ky mekanizem ekonomik i transfertave te "Paisjeve dhe Makinerive "  do perdoret per te pasuruar "miqt e Partise " jashte shtetit , pasi ata do transferojne makineri Jashte perdorimit . Dhe me ka bere pershtypje shtjellimi Juaj me kosto ...Ne se perdoruesi i tyre nuk i "asgjesonte " paguante shuma marramendese ( nuk me kujtohen sa ) , por ne se i gjente TREG per ndihme vendeve "skllever " ose te katandisur ne pike te Hallit ata merrnin nje shperblim te konsiderueshem  .Aty Ju shpjegoni edhe perse mallrat e perdorura ( psh Gabi ) , , transfertat e dhomave frigoriferike , furrat e bukes qe ndotin ambientin , materialet per Liburneshat e LefKopete qe bejne leshkrehje , etj etj kane dogane te paperfilleshme . Ju shpjegoni gjithashtu qe me zgjerimin e Landfilldeve etj etj .

Keshtu qe mendoj se Titulli i Librit nuk ka te beje shume me sensacionin , le te themi psh qe "sh LefKope ka mbaruar tre Lycey .....me ...yyyyyyy ne mes e ne fund "dhe do garantoje shitjen . Une mendoj se eshte e lidhur me dembelizmin mendor dhe Xhelozi e fshehur dashakeqese e Lidershipit qe nuk don ta propogandoje vepren tuaj .Gje qe ne se behet fundi i tyre eshte i pasmangshem ! 

 Librit po ti ishte vene nje titull interesant si psh; "E.Hoxha, çfar ai nuk dinte" apo "Disidenca shqiptare"  apo  "Formulat per ndryshimin e Shqiperise"  apo  "Heronjte e heshtur kundra regjimit"

Monologu i Pjerit dërr titulli i dashur. të paktën gjysma e popullatës do e kish përpirë

me vonesë me vonesë po ma mirë se hala ma vonë ose hiç .Me siguri që importi i makinerive ësht i vogël dhe pesha e TVSH po ashtu.Ndryshe do ishte e shoqëruar dhe me shifra finaciare e ndikimin në buxhetin e shtetit.

Duhet sqaruar se kjo lehtesi behet vetem nese nje biznes po kryen nje investim vlera e te cilit i kalon 50 milion leke (mbi 490,000 USD). Pra nese dikush eshte duke investuar ta zeme ne nje linje perpunimi qumeshti dhe nese vlera totale e investimit kap mbi 50 milion leke, pajisjet dhe makinerite qe do te "importohen" do te perjashtohen nga pagesa e TVSH-se ne momentin e zhdoganimit. Por qe te behet kjo cdo biznes do te kaloje ne nje filter te vecante ku duhet ti mbushe mendjen burokratit te sali-ut se eshte ne perputhjje me regullat. Dhe sic ndodh rendom ne shqiperi keta te gjore do te paguajne nen dore dhe nga 20% qe do te kursenin, mbase do ti kursejne nje 5 %. Nga ana tjeter, nese nje sipermares makinerite dhe pajisjet i blen brenda vendit, kjo lehtesire nuk mund te zbatohet!!!! Nderkohe ne fuqi ka qene nje ligj qe i lejonte sipermaresit qe vleren e TVSH-se per makinerite dhe pajisjet e blera te mos i paguanin ne momentin e zhdoganimit por ne nje kohe te dyte dhe me keste kur vete investimi te kishte filluar te gjeneronte te arsdhura. Une jam shume i sigurte qe mbrapa kesaj "dhurate" fshihet nje pisllek i rendomte qe kerkon te perkrahe klientet e ketyre horave qe sot jane ne drejtim te vendit. 

Ky hap eshte tmeresisht shume vone! Duke thene kete, kaloj te e dyta, qe eshte bere me porosi te ndonjerit sepse kufiri minimal eshte rreth 50 mije euro dmth per ndonje gangster te ekonomise. Kjo takse duhet te kapte bizneset e mesme pergjithsisht, keta qe duan te investojne ne linja prodhimi ose bujqit. Ne kete kohe pak prej tyre kane kash per te investuar. 

Po shkruaj kryesisht per Pjerin. Ne fakt nuk kam asgje kunder, perkundrazi, por thjesht do deshiroja te informohesha me mire per disa paqartesi qe kam ne lidhje me VQ-ne e tij. Me sa lexova dje ne nje link, behet fjale per librin "Vizione te qarta". Une nuk e kam lexuar kete liber, por sinqerisht jam shume kurioz ta kisha ne biblioteken time. Ndoshta shume pyetje do ia bej ne nje email privat, por ketu do deshiroja te dija: A beson tek modeli ekonomik i Shqiperise? Kete pyetje e bej sepse sipas mendimit tim dy jane arsyet e njefare qendrushmerie te ekonomise shqiptare ne keto vite:

1. Reminitancat, dmth parat qe kane derguar emigrantet ne Shqiperi

2. Privatizimet e disa sektorve strategjik kane sjell te ardhura te here pas hershme per qeverite e dy partive, rrjedhimisht ekonomia jone ka patur njelloj zhvillimi.

Ndersa per modelin ekonomik qe kemi une nuk dua te jap mendimin tim ketu deshiroj te di mendimin e Pjer Thomas!

Faleminderit Pjer!

Edi po qenke i vonuar more djale smiley une kam kohe qe i kam hedhur edhe ketu tek Peshku nje pjese te ideve te mia.  Remitancat apo emigrantet, e kane mbajtur gjalle ate vend, pa te cilat shqiptaret do hanin njeri-tjetrin. Nuk perjashtohen ndihmet e huaja, qe me shume jane borxhe, dhe ata te huajt i kane dhene per konsulence, pra i kane ngrene vete. Privatizimet, pa ju "ngrene" nje here brutoja e tyre, mua me duket nje idiotizem me brire, siç eshte vete Buall Mavria. 

smiley ... i vonuar ne lidhje me librin tend, me kane ikur edhe nje pjese e ideve te tua, sepse une kam ardhur pak vone tek peshku. 

Thjesht desha te te ngacmoj pak, te te nxis per ndonje ide te re...

Pjeri e ka thene te VQ se duhet hequr cdo lloj takse per sektorin prodhues!!!

Per kete ju jap garanci te plote (VQ i kam filluar per here te trete)!

Aty te pellcasesh.mbi VQ!!

Ti Zana je xheloze!!!

 

Mire me Ron nai mendim tatin a ke? Apo ha e vjell librin e Z. Thomas si me qen bibel. 

VQ nuk villen..ato ripertypen!!!

Z.Pjer nganjehere Ju te habisni me disa shtjellime qe nuk kuptohen nga nje pjese . Po sic duket Ju sipas nivelit te lexuesve jepni dhe shpjegime smiley qe ne pamje te pare kane e shkaktojne habine brenda ne raport me librin tuaj ....

E them kete se "Mbushjebn e arkes se Shtetit  ruajtjen e nje fare ekuilibri Financiar " Ju shpjegoni se Shqiperia do ta kishte vetem duke Vjedhur pasurine 50 vjecare te krijuar nga ish sistemi .

Ne fushen Energjitike ..duke hequr energjine nga Populli dhe duke bere nje Eksport ne ekstrem dhe duke leshuar apologjetet fallco ekonomike e llafazane , se kapaciteti prodhimit nuk mjafton per televizoet  dhe xhinglat elektrike qe do mbushin tregun me Vjetersira te dala Mode .

Ne fushen e Mineraleve ...do shkohej drejt falimentimit te Ndermarjeve e minierave duke "shuar " kontabilitetet e tyre e duke argumentuar " humbjet " nepermjet "Borxheve qe i kane ato shtetit . Psh vetem ne nje shembull qe JU bini lexojme se ndermarrja e Alb bakrit i Lutej shtetit ti kalonte nje dem prej 1 meleon e 800 mije dollarO humbje , vetem per periudhen 92-94 .etj etj .

Keshtu qe shpegimet tuaja ekonomike i kam vleresuar si KUSHTI Nr nje i nje ekonomie burleske ,  qe pervec VJEDHJES se Pasurive kryesore te krijuara per 50 vjet do shoqerohej edhe me shndrimin e Vendit ne nje Lavatrice Gjigande per pastrim parash te Krimit Nderkombetar dhe patjeter therrimet e mbetura do ishin nje tregues i "qendrueshmerise ekonomise se 'ish Shqiperise .

Jam abuzues dhe kam nje limit prej 10 a 5 komentesh ne 24 ore. Prandaj do shkruaj pak gjate duke dhene mendimin tim per heqjen e kesaj takse TVSH per makinerite prodhuese te importuara dhe disa mendime te mija personale ne pergjithesi. Mendoj se ky vendim i qeverise eshte shume pozitiv dhe kush e kritikon eshte thjesht nje cope bolshevik, por jo i viteve 70 ,80.. por i viteve 20 30 ne bashkimin sovjetik stalinist. Megjithate duke u kthyer ne tema, investimet jane e vetmja shprese qe kemi per te dale nga kriza dhe varferia e tejskajshme qe na ka shoqueruar sidomos ne keto 3 vitet e fundit, sepse problemi nr 1 ne shqiperi nuk eshte korrupsioni, problemet ne drejtesi, injoranca, mungesa e disa infrastrukturve, borxhi publik, kriza energjetike. Por PAPUNESIA e cila i thellon te gjitha keto probleme qe thashe me lart. dhe e vetmja mundesi qe egziston per te luftuar keto fenomene negative eshe Rritja e investimeve Ne ne kete forum kemi trajtuar temen e korrupsionit dhe te dhenat qa na vijne nga ato istitute qe merren me fenomenin e korrupsionit dhe kemi vene re qe rritja eshte bere ne keto 2-3 vitet e fundit. Ky fakt tregon se pergjegjesia nuk eshte vetem e qeverise berisha e cila ka 8 vjet ne pushtet, por e te gjitheve ne. Pra varferia dhe papunesia rritin Korrupsionin.Kushdo qe do vije ne qeveri ne 2013 do perballet me keto fenomene te siper permendura, te cilat do vijne ne perkeqesim e siper, edhe sikur ne krye te qeverise te kemi Jezus krishtin, e jo me Buall Mavrine sic e quani ju apo Mister 20%. Duhet te kemi mire te ngulitur ne mendje se qeverite (te majta, apo te djathta) nuk kane apsolutisht asgje ne dore per uljen e papunesise sot ne shqiperi, gjitashtu per rritjen e investimeve. C'kishin ne dore te benin e bene. Nga ata duhet te pretendojme vetem mire administrimin e administrates publike dhe ruajtjen e rendit, por edhe nje politike te jashtme dhe te brendshme e cila mundesisht te kete sa me pak fryme fashiste. Vetem ne kete menyre mund ti bindim investitoret te vijne ne shqiperi dhe te risim besimin e tregjeve nderkombetare duke i paguar interesat e borxhit sa me lire. Dua te permend gjithashtu te dhenen e fundit te cilen e kemi trjtuar ketu, ate te nxjerjes se kapitalit jashte me vlere 1.3 mld euro ne 5 vjetet e fundit., ku 60% e kesaj shifre ishin para te evazionit fiskal nga bizneset dhe vetem 5 % i perkiste korrupsionit te qeveritareve dhe kusuri i mafies me trafiqe, droge etj..( as mafia nuk ka me besim te pastroje parate ne shqiperi e jo me investitoret e ndershem). Ne fakt kjo shifer eshte me e ulet ne proporcion me ekonomine dhe popullsine nga te gjitha vendet e tjera te ballkanit.  E permenda kete teme sepse dua te dal ne taksa progresive e PS duke thene se jam totalisht kundrra qe kjo gje te behet sot kur ne na duhen sa me shume investime dhe kur Papunesia tejkalon masen 50%. Cfare do ndodhe me kete takse: E para e punes ata njerez qe kane lek do thellojne sa me shume evazionin e tyre fiskal duke rritur papunesine dhe trasferuar interesat e  tyre jashte vendit ( bajrabat dhe bracet e ps nuk jane ne gjendje ta pengojne kete gje, por jo vetem ata por kushdo sot ne kete bote sa me te lire dhe globalizuar), ky fenomen eshte thelluar edhe sot sepse ne ato 1.3 mld e mesiperm  mbi gjysmat jane bere evazion ne keto 2 vitet e fundit kur kemi taksen e sheshte 10% favorizuese per ata qe kane kapital dhe fitime. E dyta kjo takse do preke me shume ata njerez qe me mundimin 20 vjecar kane ngriturnje biznes dhe fitojne1, 2 apo 3 mije euro ne muaj, pra ajo klase e mesme e cila duhet te mbeshtetet mos falimentoje e jo me ti jepet goditja finale. Une mendoj se keta njerez do ishin te lumtur te paguanin me shume duke me ditur se keto para do shkojne ne me te dobtit dhe do riten konsumet.. Por keshtu nuk do ndodhe sepse nqs ne do paguajme dyfishin, bajrabat do vjedhin dyfishin duke bere pseudo investime publike dhe vjedhur pa sjelle asnje dobi ndaj me te varferve. Sic thame me lart vetem rritja e investimeve e zgjidh problemin e te varferve. Para disa muajsh po lexoja programin e PS dhe pashe vizatime te tipit te atyre fletnjoftimeve te supermarketeve ku thuhej + 300.000 vende pune plus kaq e plus aq.. per momentin qesha dhe vazhdova te lexoj.. Po kur pashe pastaj nje pulsant qe thoshte ULE BORXHIN, ATEHERE e kuptova qe ate program e kishin shkruar bajrabat, e mbylla dhe nuk lexova me tej. Asnje qeveri nuk ka ne dore dhe nuk mund te ULE BORXHIN, ajo qeveri qe e mban borxhin ne nivel me buxhetin dhe ekonomine ,eshte qeveria me e sukseshme, borxhi natyralisht do vije gjithmone e ne rritje. Borxhi nuk eshte ndonje gje e keqe, sepse me te behen investime , shkolla, spitale, rruge etj.. te cilat fitimin e tyre e japin pas 5 10, 20 viteve dhe keshtu lahet ai borxh..( interesat e tij) Shteti nuk eshte thjesht nje individ.. shteti ka per detyre te zhvilloje e emancipoje qytetaret e vet. Ju do thoni ti deri tani po na shan Ramen dhe PS.. PO eshte e vertete.. sepse vetem Rama dhe PS ka nje program plot me mashtrime qe sot nuk i ha as katundari me i trashe ne zonen me te thelle te shqiperise e jo me nje person me 2 lek mend..Kurse PD dhe berisha nuk ka program.. keshtu nuk kam cfare ti shaj. Edhe kesaj here e kuptoi Buall Mavria si duhet te sillet e cfare duhet te beje.... 

Jam abuzues dhe kam nje limit prej 10 a 5 komentesh ne 24 ore. Prandaj do shkruaj pak gjate duke dhene mendimin tim....

kjo i ngjan atyre letrave  (tip cv) per ''lart''smiley, qe beheshin dikur..smiley

jam filan fisteku..  vij nga nje familje e ndershme dhe patriotike.. gjyshi im iu bashkua  levizjes qe ne oret e para... etj etj...smiley

Belul me detyrove te harxhoj nje koment, tani kam vetm 3 komente per 24 ore.. Imagjino te vije njeri dhe te pyese per nje gje e cila do i shpetoje jeten dhe ate pergjigje mund tja jap vetem une.. por nuk kam komente..smiley E shikon mire dhe ti si eshte transformuar boleshevizmi, ka bere perparime sepse deri dje te hiqte qafe dhe nuk te jepte mundesine e asnje prgj, kurse sot ke 5 pergjigje.. ky eshte progres RILINDJE..

Nuk na u nda qe nuk na u nda ky bolshevizmi! Edhe ke par ti qe po ata qe kan qene censuruar ne kohen e diktatures vazhdojne te censurohen edhe sot. Tmerr!!!

Jam abuzues dhe kam nje limit prej 10 a 5 komentesh ne 24 ore. Prandaj do shkruaj pak gjate duke dhene mendimin tim per heqjen e kesaj takse TVSH per makinerite prodhuese te importuara dhe disa mendime te mija personale ne pergjithesi.

hahahahahaaha... I madh plako!!! Sa kam qeshur !!!!!!!! p.s. sigurisht qe nuk jam dakort me pjesen ku flet per programin e PS,po nejse...ta kam bere hallall

i censuruari, gjer me tani, asnje komentues nuk e ka kritikuar kete vendim te qeverise, biles i lexova dy here te tera komentet ketu dhe nuk pashe njeri ta kritikonte. Si duket te duket ferra ibrahim sonte smiley Edhe une qe ty te duket sikur e kritikoj, nuk e kritikoj, thjesht u habita se pse me keq vonese.  çdo njeri me mend ben pyetjen e ndershme, se; Pse me kaq vonese.  Une ju kam shkruar kaqolave vite me pare per keto probleme, merre pak mundimin te lexosh VQ, a te keqen. 

Jo mor pjer nuk e kam me ty, as me keta sot po ne tema te tjera me pare kam pare kritike, te tipit qe ky vendim nuk sherben eshte thjesht per pordhe etj.. Sa per ate qe ke shkruar me pare une 2 3 muaj kam qe e ndjek vazhdimisht PPU, me pare hyja rralle dhe nuk kisha account.. Tani me mbetem vetem 2 komente duhet te harxhoj miresmiley

Mos u merzit i dashur, se sot e shoh dhe une qe emocionet po te mbysin dhe po te kontrrollojne mendjen smiley Rendesi ka te komentosh pa fyerje, te formosh integritetin tend ketu, te studiosh, kaq dhe adminet besoj do te jene me tolerante me ty. Nganjehere ata edhe mua mi fshijne komentet, te gjithe e kane nga nje persekucion ketu smiley rendesi ka te shkruash koment me mendje te ftohte, jo te nxehte smiley

Asnjehere nuk kam fyer apo share, perkundrazi gjithmone me kane fyer e share rende dhe komentet e atyre personave nuk jane censuruar kurre,, megjithate nejse,.. arsyja pse me kane lene 5 komente  ne 24 ore eshte sepse solla foton e te bijes se bajrabes e cila nuk eshte as miorene plus ajo foto eshte 100% publike ne nje sit online universiteti, e  solla kete foto sepse po e kerkonin shume veta, se si ishte e bija e bajrabes.. mund te kem bere gabim moral personal, po asnje abuzim ne kete mes, duke me ditur se ketu mediat nxjerrin fytyrat e femijve te pafajshem dhe viktima e jo me nje te dyshuar per vjedhje.. Nqs nuk ju pelqente akti im mjafton te hiqnin foton dhe kaq..nqs une vazhdoja ta vija perseri atehere po ndoshta muund te kishin te drejte te me quanin abuzues.. Problemi qendron se duhet te mos flas shume une ne kete forum,blog... se bej dem.

Mos u merzit i censuruari, se fytyrat, sot e pane njerzit, neser e harrojne. Une biles kam filluar te harroj dhe emrat, sidomos ato te femrave smiley kaq shum informacion marrim e japim ne ketu, sa harrojme temat e pardjeshme, biles une harroj se dhe me ke debatova dhe çfar gjinie kishte debatuesi smiley 

Pjero a nuk te duket patetike qe ke arritur na ate pike sa u lutesh njerzve me "a te keqen" qe te blejne VQ? 

Pjerin Thomai, u be kohe qe vetem zhgenjen!!!

 

Me duket e ke kuptuar gabim. Ai e ka per te miren e te censuruarit, kujtodo tjeter - dhe Shqiperise.

gjembi moj vajze smiley te pyeta per diçka tek posta private para dy diteve, pse nuk me kthen pergjigje, apo ke komplekse.  

Nga droja, pa dyshim smiley.

Pjeri eshte bere makthi i vajzave ne privat

Po hulumton per VQ Pjesa e dyte, ka mundesi.

Pjero, ça i (ia)  kerkove gjembit?!smiley

 

p.s  mire mire, ti ben sikur sje kompjuterist, po keto rruget, e terthortasmiley, private i di tamam ti..

Nuk me le burri te merrem me private.

Po per punen moj te pyeta se, ç'pune ben . Ajde ti mbash tani peshqit smiley me mire te me kishe thene tek posta seç pune ben. 

Hajde nigjo xhibin tani smiley

Pjer, po c'pytje eshte ajo? Te gjithe e dine qe te gjithe ne emigrantet ne Amerike lajme pjata. Ja, pyet kedo qe s'jeton ne Amerike e t'a thone.

Eeee, po thuaj moj te shkreten, se u beme gazi i botes smiley Nuk eshte turp te punosh pjatalarse, edhe une kam punuar me perpara ne nje dyqan peshku, pastrim dyqani. 

Bo bo Pjero thash mos do thoje qe ke qeru koka peshku!!!

 

E c'te keqe ka edhe nese do kishte qeruar koka peshku? Ky tjetri eshte bere internet star (kerko per videon e kenges). Madje rrezik Pjeri duhet t'a njohe meqe ka njohje te gjere me Pakistanezet.

Nuk me intereson fare!!!

Lutje te tilla si "aman ma blini librin" jane patetike!!!

Dhe te siguroj qe nuk jam une i vetmi qe ndihem i zhgenjyer nga Pjerin Thomain!!!

Por fundja profet te rreme gjithmone ka pasur dhe gjithmone do te kete!

 

 

E ke lexuar gabim, per mendimin tim modest. Ai nuk tha gjekundi "aman ma bleni librin" por tha "lexoje VQ a te keqen." Ashtu sic thone edhe misionaret "lexoje Biblen te shpetosh."

a te keqen, nuk eshte lutje, eshte nje forme dashamirsie, mos i keqkupto te lutem, a te keqen smiley

Modestia dhe kultura vlerësohen si Përulje dhe Inferioritet nga shqiptarët z. Pjer. Kështuqë nuk është çudi t'ju marrin si njeri pa vlera thjesht sepse jeni i edukuar.

Nuk e kuptoj kete fushate Anti - Pjer qe ka nisur nga ca dite ne Peshkun pa Uje , Zoterinj , jo te gjithe marrin vesht nga Ekonomia dhe Kontabiliteti dhe aq me keq , jo te gjithe Botojne Libra .

Pjerin Thomai nuk eshte mbivlere qe pervetesohet pa shperblim nga Kapitalisti .

Fushata anti-Pjer ka nisur si pasoje e daljes se tij nga binaret e intelektualizmit. Nuk eshte gjembi e vetmja qe po ankohet per kerkesat e pahijshme te Pjerit ne privat. Une i qendroi idese se qe Zana ajo qe me komplimentat e saj ja mori mendjen Pjerit. Nuk do te habitesha aspak nese Zanen ta ket derguar vet Buall Mavria per te sabotuar imazhin e Pjerit. Dhe Pjeri si Straus Khan ra viktime!!! 

'' Nuk eshte gjembi e vetmja qe po ankohet per kerkesat e pahijshme te Pjerit ne Privat "

smileysmileysmiley

Gjembi - femen- hahahahahahahahahahahahhahhahhhahaahahah, burrnesh, hahahahahahhahaahahaha, femen qe te shpon, pra qe ta fut, hahahahahahha, ka ndryshu bota!

Para disa muajsh mbaj mend po kerkoje per dike qe te te cponte, me pagese. Hoqe dore se e mesoi gruaja apo ende po kerkon?

hahahahahhaaa, pse dashke edhe me me cpu? Nuk jam si Pjerri qe te bie viktime jo, une i rri larg gjithmone trendafilit, pavaresisht aromes se kendeshme.

 Dhe Pjeri si Straus Khan ra viktime!!! smiley

Mos e humb me kohen me gomarlleqe te na mbushesh mendjen se cfare jane ne gjendje te bejne Qeverite as me bolsheviket e fantazise tende te semure te cilet me ne krye Leninin mbanin trare ne supe dhe nuk pasuronin Argiten me Shkerzenin sic bejne bolsheviket e TU qe "s' kane gje ne dore "

Qverite kane ne DORE dhe kane SHUME .kane ne dore te mos rikthejne Ylli zberthecken ne Pune dhe te mos Vrasin njerez kur protestojne per Korrupsionin

 Sic thame me lart  ...qe s'ke thene asgje , dhe sic do thuash me poshte vetem rritja e investimeve e zgjidh problemin e te varferve...gjera qe i di dhe nje me kater klase fillore .

Asnje qeveri nuk ka ne dore dhe nuk mund te ULE BORXHIN,...por kane dore te MOS ta rrise ate ne menyre katastrofike sipas parimit TEND qe nje zot e di ne c'liber e ke lexuar dhe cfare te perpunon mendja qe ...

borxhi natyralisht do vije gjithmone e ne rritje...

Dhe mbi te gjitha nje Qveri e Pergjegjeshme qe nuk merr PORTOFOl por emron PERGJEGJES nuk vjedh dhe nxit Vjedhjen si burim pasurimi ne cdo Qelize te shoqerise ...nuk shperdoron Mundin e Djersen Katastrofikisht te popullit te saj sic beri KJO MUT Qeveri me pronen 50 vjecare qe e VODHI , Grabiti dhe nuk i dha asnje kacidhe Popullit qe e  krijoi dhe e Ushqeu . Me vjen keq qe te kane censururar si norme e paedukate ,  por mbi te gjitha censuroje dhe kurseje veten nga cdo gje qe te vjen ne mendje dhe e e vlereson si Dije smiley te ketij niveli...sidomos kur lexon programe dhe te ze e qeshura !

Idris, e paske marre seriozisht seriozitetin e te marrit. Si tha po shkruaj pak gjate, dhe ti ja lexove.   smiley

kuazi ... smiley Po une vdes per xhibonjizmin kur thote " lash nje koment aty se nuk pata Kohe ta trajtoj me gjate " smiley

Une kam qene cquar qe i vogel per te lexuar . Biles njehere i humba Gjyshes dhe me gjeti te Hutuar ne kendin e shpikjeve ne nje ekspozite pas nje te shkruare qe lexohej  ...Une jam makineri e prure nga fshati Ruzhdije .

Une Ruzhdije e kuptoja , se kishim dhe nji plake telendare ne mehalle me kete emer , po makineri ???? ...here pare qe digjoja !.

Kam pas Lexu  te gjith afishet ne gazetat e murit te ndermarjeve .Jo mos te lexoj nje PPU-ist qe i marre i marre ,  po eshte vet ama..... smiley

smiley

si perhere

nje mal me debate politike ne nje teme teknike dhe asnjeri qe sja ka haberin qofte dhe nje cike

 

fol per vete Ruzhdije. Ketu ka njerez te botuar!!!

Ashtu!

po ti ka e din qi un sjam botu ?

...qi un sjam botu ?

Po ne po flasim për libra me shkencë, jo libra me ashtu. Aty janë të Qartë të gjithë. 

po me ty kush foli ?

Pardon, tërhiqem.

+1 smiley

Brenda Muajit Janar hiqet dhe taksa per Biznesin e vogel smiley

Brado a e di ti sa % ze taksa e biznesit te vogel ne totalin e te ardhurave qe arketon shteti? Vetem 0.78% pra me pak se 1%. Sala vecse me qene budalla po nuk e hoqi. Megjithese ai osht edhe budalla! smiley

Bravo !! Bashke me heqjen e tases se biznesit te vogel qe eshte 30 ,40 euro ne muaj, do jepni edhe nga nje tenxhere dhe nje komplet me thika.. E di ti cdo te thote kjo ?? qe edhe biznesi i mesem dhe i larte te tundohet te beje evazion fiskal, sepse thote pse te jem i mesem une.. me mire i vogel te pushoj edhe keta dy veta nga puna dhe naten e mire.. Delenxhinj injorante !! Jeni bere me keq se ata qe shesin neper tezga e togje, njehere thone 5 lek pastaj ta japin per 2 lek. Ai qe nuk arrin te paguaje 40 euro ne muaj takse , nuk arrin as te beje aq xhiro qe edhe po mos e kishte kete takse do falimentonte. Mentaliteti tipik i parazitit. Po mire mo ky edi rama kur ishte ne krye te bashkise dhe ju 5fishonte taksat ketyre te vegjelve.. Nga ndryshoi kaq shume ? ky po na duket sikur ka zbritur nga marsi....Mua Rama me duket si Fyture e pare por nuk di ku e kam pare.

Heqja e takses se biznesit te vogel= ME SHUME PAPUNESI

Po pse more të paudhë sulmoni integritetin e Pjerit???

Po më thoni një njeri të njohur që nuk ka patur qoftë edhe flirte të momentit?

Kenedi, Klintoni...të gjithë more të gjithë. Pse bëni sikur ky rast është "çudi e madhe"?

 

Jo Kavir, ne nuk bejme cudira! Cudira bente Shen Thomai, ne jemi ndjekes te Adam Smithit ne nuk bejme cudira!!!

Ore te paudhe smiley do e leni plakun rehat te mirret me teorite dhe me Shqiperine. S'guxon njeriu te bej muhabet normal, se fillojne gumezhitjet smiley

Plak plak, po ketej vuuu mesazhet gocave.

E po qe do t'ja luje edhe gjembit, kete nuk e prisja nga ty.

Zanes edhe po, por gjembit?! Jo se s'eshte e mire, por si shume e re me duket mo Pjer. Po te kap edhe ty semundja e Berluskonit me duket.

Mosha eshte thjesht nje numer - thone ketej.

pse Zana femen osht?

Po pse ca te duket ty?!

E kete difekt ti kuazo qe mezi i dallon sekset. Kujdes ore se mos e hash ndonje dite padashje! smiley

mire mo mire do te kem kujdes, por per mua ketu tek PPU-ja, femna jane Rruzhdia (e bardhe e plote, e sjellshme), venusi, ketlina, monda, finistre, e ndonje tjeter qe spo e kujtoj, por jo zana, e aq me teper gjembi.

Zana fut Pjerin ne shishe e ti thua qe s'eshte femer. smiley

Ti e ke si seks apo si vrime seksi ? Nga ata shumenikshit qe permende ti si Meshkuj  mos harro se Ju ofrun Kristit me shume perulesi dhe disa me skore me fallco ne maje ,  , pa i shkaktuar gervishje tapetit ...smiley Biles nje nga ata qe iku i revoltuar perse nuk e kishin kuptuar smiley ( sizakonisht me lexo me lart se do e them me poshte ) kruhet prap me nik tjeter me origjinal ....Gjembi ????? ...po me cudit qe nuk eshte hemafrodit smiley ose paisje makineri qe nuk e ze Taksa e shpjeguar me aq mjeshtri nga z.Pjer !

o Zot cfare fati qe te kemi midis nesh! smiley

Gjemb, lene se s'e ndihmo dot ket tipin. Ky e kru me hu! smiley

Ptape ke ndru stil ???? smiley E paske me te ulerire kesaj rradhe .Drejtoje nga keta te pervuajturit e Kristit njehere , mesoi te Ulerijne smiley

Ti si i the Kristit? "Eh mor Krist te dh... stilin. Ai vdiq, une...." vazhdoje vete.

Une s'kam afer as nje nga keta qe te kruhen Krist .. ...qe dhe Hunjt e Spahiut dhe nuk u mjaftojne ...Plotsoje tani Gjemb ose skeletit vuri mish dhe ashtu ... te atij qe vjen gjithnje me P.rdhe e i lyer me vija te mos ta njohem na !

Berbero hala mendjen tek ruzhdia gjej mre nji të re.Ruzhdia s'të fut në tefter fare apo e ke harru.

hemo, se llafe i ka ajo, por une e di se me ka qejf. Keshtu virtualisht kuptohet. psh ene shijet per muziken i kemi pothuajse te njejta. Jemi qytetar me nje fjale ene miremi vesht.

smiley Berber , mirë se ma kujtove muzikën sikur më ke premtuat atë cd me këngë apo se ke bë halasmiley

Gia' fatto!!HAHAHAH

Plak, plak po vende vende ore. Mendja dhe elektromotorri qenkan në rregull mesa duket.

 smiley he ju marrte e mira ju marrte smiley te gjitheve smiley

Po femra fut djallin në shishe, jo më tyja në postë private Pjer. Nuk ke ç'i bën. Përpara zotit dhe përpara go...cave jemi të gjithë të barabartë Pjer. Lakuriç dhe pa asnjë zhele. (në kuptimin figurativ more i uruar.)

Thash se do thoshe gopit

Pjerin Thomai kot nuk thone me mire syri se nami. Dhe tashme nami te doli. Po tregohu i zgjuar dhe perdore namin ne avantazh ekonomik. Nxirr librin e dyte me titull Vizione te Lagshta ose Vizione te Qullta qe te jesh konsistent me VQ.

 Lere ekonomine se nuk ka hajer aty, po hidhu nga ana e krijimtarise erotike aty eshte paraja!!!

 

smiley

Pjero je i madh! Me ler te te them qe je rob zoti.

o Rono, po kete e lexove ti?       muhabeti  paska degjeneruar fare...Pjeri  eshte hapur aq shume  me femrat ne privat  e me gjere...  saqe   ua ka harruar dhe emrat  thote...

 

"kam harruar dhe cfare gjinije kishte debatuesi"

Kjo qe cqe mor Belul. Pjeri po na le te kuptojme se ne "debatet" e tij eshte gjithperfshires. Eh cna bere o Kristi Pinderi!!! 

 

Djema naten, se ora shenon 23,10 dhe do zoti neser kemi ndonje artikull nga MONITOR. 

Natën Pjer. Je i nderuar. Shaka ikin, respekti mbetet. smiley

Ah Pjerr, Pjerr, neve meshkujve na thua "noten" ndersa femnave jo. Sic duket e vazhdon chat-in ne privat. Qenke thengjill i mbuluar. 

Sa te mire e kemi Kryeministrin!

Z.Pjer une do ti uroja nje shtese ne ....me nen titull "zerat dhe ndikimi tyre ne maQinerite moderne " ...psh sikur vetem energjine e ketyre qe shpenzohen me te Uleritur , shkulje leshrash e faqesh , mund te nxiste nje Import makinerish per perfitim energjie me krisma ! Per kete mundet te ftohet edhe Meksi si individ me pervoje  e programator i te perparaRruares.

Une u habita , 100 komente te heqja e tvsh-se per importin e makinerive? Por jo, ishte thjesht mirazh.
I censuruari qe shet per te vertete absolute, teorite liberale te para 30 viteve duke bere me shejtanllek te pafajshem apologjine e politikave te qeverise, politika qe e cuan boten ku eshte dhe lane shqiperine ku eshte.
Shteti ne Shqiperi eshte shume I vogel,vetem nese shkojme tek buxheti I shtetit si perqindje e GDP-se I fqinjeve si Maqedonia do kete para mjeftueshem per shume me teper gjera se c'ka sot.
Sa I perket politikave ekonomike, une jam pak skeptik sepse ketu asgje nuk vleresohet. P.sh merr taksen e sheshte, a e dime ne sot se kush qe efekti I saj me nxitjen e punesimit apo uljen e varferise, nuk kemi nje pergjigje (me sakte une e kam nje pergjigje krejt te qarte) por jo te testuar empirikisht.
Meqe ra fjala a kemi fakultete ekonomie ne kete vend. Nese po, me kete pune duhet te merren jo me demek shkence te larte.
Keshtu qe une edhe per kete nuk jam I sigurt ku do shkojne benefitet. P.sh kjo mund te coje ne teknologji te reja qe nuk kane me nevoje per punetore e rrjedhimisht te rrise papunesine, apo mund te argumentohet se teknologjia e re do te krijoje oferte per krah pune te specializuar dhe kjo do terheqe nje partneritet publik-privat ne arsimin profesional cka eshte gje e mire.
Te gjitha keto mund te jene efekte; nuk ka asgje o te bardhe o te zeze, megjithese ne parim duket se mund ti jape pak frymemarrje biznesit. Per mua thelbi eshte a mundet qwveria te vere ne levizje kapital te fjetur shqiptar (edhe te huaj) ne sektore prodhues e sherbimi me nje value chain sa me domethenes per ekonoine e vendit. E ketu qeveria ka plot per te bere.

Te gjitha keto mund te jene efekte; nuk ka asgje o te bardhe o te zeze, megjithese ne parim duket se mund ti jape pak frymemarrje biznesit. Per mua thelbi eshte a mundet qwveria te vere ne levizje kapital te fjetur shqiptar (edhe te huaj) ne sektore prodhues e sherbimi me nje value chain sa me domethenes per ekonoine e vendit. E ketu qeveria ka plot per te bere

Po ke te drejte, ka plot per te bere. Por ky hap, i lehteson investimet pa diskutim. Kam raste konkrete parasysh ku perfitimi eshte i konsiderueshem. dhe jo domosdoshmerisht me makineri qe qepin, shqepin apo punojne token smiley 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).