Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, i kushtoi mesditën e djeshme tri orë një komunikimi virtual që zhvilloi me qytetarët shqiptarë, përmes rrjetit social “Twitter”.

Kjo përvojë e parë e një politikani shqiptar, i cili jep një konferencë shtypi përmes internetit, mblodhi dje në mesditë përpara kompjuterit, shumë qytetarë shqiptarë, brenda dhe jashtë vendit, mbështetës apo kritikë të Edi Ramës. Me një stil të shpenguar dhe miqësor, Rama foli dje me qytetarët, jo vetëm për politikën e madhe, siç janë koalicionet dhe organizimi i PS-së për procesin e ardhshëm zgjedhor. Ai iu përgjigj pyetjeve që lidheshin me pasurinë e tij, shtëpinë ku jeton, akuzat e Berishës për familjarët dhe debatin e fundit në lidhje me pasurinë e bashkëshortes së tij. Edi Rama foli dhe për 100 ditët e para të qeverisjes së tij dhe çështjet me të cilat do ta nisë punën në krye të ekzekutivit.

21 janari

Endri Tabaku

Çfarë do të bëjë PS në lidhje me përgjegjësit e Gërdecit dhe të 21 janarit? A do ketë drejtësi ndonjëherë në këtë vend?

Drejtësia për 21 janarin është angazhimi im, derisa të kem frymë.

Qeverisja e ardhshme

Shpëtim Arifaj

Unë që po të pyes, jam nga Tropoja, dhe kam një pyetje për ty, a do hakmerreni ndaj demokratëve?

Hakmarrja s’është në edukatën e në kulturën time.

Klodoaldo Lamçaj

Cilat janë vendimet e para të qeverisë “Rama”?

Në muajt që vijnë, do të shpallim programin konkret të 100 ditëve të para. Dhe do ta nënshkruajmë si një kontratë me shqiptarët. Për ekskluzivitetin e kësaj konference mund të zbuloj një detaj; Aktet e Procesit të Transparencës për Koncesionet dhe Pronat.

Leonard Kokeri

Po për minierat, minatorët, sindikatat, OJQ, e të tjera si këto, do t’i jepni liri veprimi apo do t’i shpërbleni që të mbyllin gojën?

Mbi pasuritë nëntokësore të vendit, ne do të sillemi qysh ditën e parë, si në një situatë gjendjeje të jashtëzakonshme!

Helmut Alzaimer

Çfarë do të bënit ju nga ato që e “djathta” nuk bëri? Ish-pronarët, për shembull, do t’i lini akoma ish?

Në programin tonë, i quajmë pronarë, jo ish-pronarë, sikundër nuk i quajmë ish as të përndjekurit politikë.

Pronarët e Dajtit

Do të organizoni një takim me gjithë shoqatat për të paraqitur platformën dhe për të dëgjuar sugjerimet tona si pronarë?

Patjetër.

Altin Mara ‏

A do mendoni për bujqësinë, e cila po vdes?

Fshati është për ne një burim kryesor për energjinë e Rilindjes Shqiptare! Do të pesëfishojmë financimin publik për bujqësinë.

Alen

Ç’do të ndodhë me TVSH (kanalin televiziv) kur të vini në pushtet?

Do ta rindërtojmë nga e para dhe do t’ia kthejmë publikut.

D_Ilir

Çfarë planesh keni për të përmirësuar cilësinë e transportit ndërkombëtar?

Ka një situatë monopolistike që do ta ndryshojmë me rregulla të qarta konkurrence.

Çiljeta

Cilat janë pikat e forta në programin e PS për ish të përndjekurit dhe ç’prioritet do kemi si shtresë kur ju të jeni kryeministër?

Ne do të bëjmë një politikë tërësisht të re ndaj të përndjekurve politikë. Me respekt, transparencë dhe ndershmëri.

Kristian Ndreca

Është e mundur që gjithë programi i PS të zbatohet (të praktikohet) në mandatin e parë?

Në mandatin e parë, do të hedhim themelet e forta të një rruge të re pa kthim drejt Shqipërisë si gjithë Europa.

Alqi Naqellari

A duhen anuluar një sërë privatizimesh të sektorëve strategjikë? Si do ta realizoni, nëse do t’i rishtetëzoni?

Ne besojmë që po, por gjithçka përmes transparencës profesionale, jo qorrazi me yrysh politik.

Në aplikimin e taksës progresive, në cilin model do të bazoheni? Në atë kinez, të Singaporit, Zelandës së Re apo europerëndimore?

Do të bëjmë një aplikim mjaft të kujdesshëm të vlerës së progresivitetit për të lehtësuar shtresën e mesme, pa mbytur biznesin.

Çfarë sistemi tatimor do të aplikoni në sektorin e bujqësisë? Cili do jetë përfitimi?

Do heqim akcizën e naftës bujqësore dhe taksën e qarkullimit. Do heqim TVSH e plehrave kimike. Do reduktojmë TVSH e farërave.

Adi Nova

Të gjithë flasin online për ligjin e plehrave, a ka ndonjë plan për respektimin e ambientit dhe anulimin e këtij ligji?

Ligji i plehrave hyn në Planin e 100 ditëve të para, si një ligj që do të anulohet në çdo germë.

Albert Shega

A do të ketë Shqipëria ujë dhe drita 24 orë?

Nëse s’ka ujë dhe drita 24 orë, për çfarë Europe flasim e për çfarë Shqipërie të rilindur diskutojmë?

Agron Ndoj

Po ata studentë që janë diplomuar jashtë shtetit, do t’ju ofrohen vende pune me ardhjen tuaj në pushtet?

Programi ynë i rekrutimit në administratë është vërtet spektakolar. Gjithsecili do të ketë mundësinë të tregojë sa vlen për shtetin.

Pana Qazim

A e ka PS prioritet shëndetësinë, apo do t’ia lini drejtimin tekave të aleatëve, siç kanë bërë qeveritë paraardhëse?

Kjo qeveri u thotë njerëzve se po s’patët para, mos u sëmurni! Ne do t’u ofrojmë shërbim shëndetësor edhe atyre që nuk kanë para.

Albert Shega

A do rrinë në detyrat e larta bordet drejtuese atyre që u takojnë apo akoma do të jenë miqtë e deputetëve?

Do jemi shumë ashpërsisht të qartë me konfliktin e interesit.

Tea Selmanaj

A do t’ju tregohet vendi atyre të paaftëve, militantëve të partisë që kanë uzurpuar të gjitha institucionet kur të vini në pushtet?

Kush e ka vendin e punës pa meritë, s’do ta mbajë dot. Taksat s’mund të përdoren për të mbajtur me rroga e për të majmur ushtarët e partisë.

Reida

Rilindja juaj, e barabartë me avazin e vjetër. Nëse ju fitoni zgjedhjet e 2013-s, përsëri do të sistemoni njerëzit tuaj në 4-5 punëra, po ne pa miq???

E mirëkuptoj çdokënd të neveritur me politikën pas shumë zhgënjimesh. Por politikën e bën më të mirë afrimi me të, jo largimi prej saj.

Çështja “Barjaba”

Bledi Mane

Çështja “Bajraba” zveniti denoncimet e forta për korrupsionin e familjes. Do të shfaqet sërish deputeti Balla?

Për PS s’ka ngurrim dhe as ekuivok: Transparenca e keqqeverisjes e korrupsionit, përmes faktesh e shifrash rrëqethëse, do të vazhdojë. Problemi i shqiptarëve s’është Barjaba, i cili sot është para gjyqit, po hajduti biblik Baraba, që sot është Kryeministri shqiptar!

Artida Luarasi

Edi, si do t’ia bëni, në rast se do vazhdoni të merrni goditje, siç ishte kjo e Kosta Barjabës dhe Fatbardha Barjabës?

Për një vjedhje 238 dollarëshe Barjaba, po hajduti biblik Baraba në krye të qeverisë që zhduk miliarda? Kryeministri kapet pas Barjabas, si i mbyturi pas fijes së barit! Po e di dhe ai se halli i shqiptarëve sot s’është i akuzuari.

Zgjedhjet dhe PS

Gjelosh Kasa

A ekzistojnë mekanizma që neutralizojnë qëndrimet aktuale të KQZ?

Po! Të fitojmë me një diferencë të pacenueshme nga çfarëdo instrument manipulimi! Fjala vjen +10 e Tiranës, ta bëjmë +10 mijë…

Anila Basha

Në një vit zgjedhor si ky, do të mundet dot PS të trembë frikën e qytetarëve për manipulim, sidomos pas vendimit të fundit të KQZ-së?

Jam i bindur se në muajt e mbetur, do të fitojë bindja se çdo votë vlen. Sa më shumë në votim, aq më pak shanse për manipulim!

Ervin Milanisti

Sa të besueshëm do të jenë komisionerët e PS-së, këtë radhë besoj se vjedhja do të bëhet gjatë transportit të kutive?

Kemi një skemë të re të administrimit zgjedhor, bazuar mbi përvojën e hidhur të së shkuarës dhe jemi shumë besimplotë në sukses.

Indrit Maraku

Listat e ardhshme të kandidatëve për deputetë do t’i publikoni përpara apo në limitet kohore? Do të ketë prurje të reja?

PS s’mund të kuptohet pa prurje të reja dhe as pa harmoni mes gjeneratave, që besoj e kemi në një shkallë të lëvdueshme.

Gyn Geci

A do të ketë të rinj të tjerë si Tahiri, Gjermeni, Bushati, Xhaçka në listat e deputetëve të qershorit?

Koha tregoi se PS u bë më e mirë me ta e të tjerë si ata, por e mira s’ka fund dhe sigurisht, as ripërtëritja e PS në çdo cikël.

Rovena Gashi

Po flitet shumë rreth kandidatëve për deputetë. Mund të më thoni si do të bëhet përzgjedhja dhe kur?

S’më shqetëson lista e deputetëve, por listat e borxheve nëpër ushqimore! Mbi 150 milionë euro borxhe për të mbushur barkun. Ç’sfidë…

Olsi Dranga

Zotëri, si mund të kemi rilindje, kur strukturat e PSSH nuk janë të hapura për anëtarësime të reja apo kontribute të reja?

Ah, kjo është shumë e pavërtetë! Kemi anëtarësuar këtë vit afro 30 për qind më shumë njerëz të dëshiruar për ndryshimin me ne.

Nikoleta Marku

Sikur do ishte më mirë të na e mbushje mendjen me vepra e jo me fjalë që ti je fitues. Pse duhet të të votojmë ty?

Atëherë, merr një film të Tiranës në vitin 2000 dhe shikoji edhe veprat.

Aleancat

Lili Paluka

A jeni penduar që shkuat tek Ilir Meta në Gjirin e Lalëzit?

Jo, nuk jam penduar. Po të kthehesha mbrapsht, do ta ribëja, sepse qëllimi ishte mjaftueshmërisht fisnik për të ngurruar, duke kalkuluar ç’do thonë bota!

Franc Llakaj ‏

Çfarë e përligj një koalicion me LSI? Sepse shqiptarët, më shumë

se duan rrëzimin e Saliut, s’duan rilindjen e vjedhjes me zë dhe figurë.

LSI duhet të zgjedhë: Patericë e regjimit apo krah opozitar! Duke zgjedhur opozitën, do të bënte edhe një akt vullneti të mirë për t’u ndarë nga hija e një të shkuare të palavdishme në pushtet.

Eduart Mustafa

A është e mundur që PS, për zgjedhje të bëjë koalicion me FRD?

FRD duhet të çlirohet nga kompleksi se bashkimi në frontin opozitar mund të shihet si tradhti. Baraslargimi ndihmon regjimin!

Andi Musta

Aleancat parazgjedhore do të jenë vetëm majtas apo më gjerë? Ka një strategji për ruajtjen e votës?

Sot, ndarja s’është majtas-djathtas, po regjim opozite! Opozita duhet të bëjë front të gjerë nga e majta në të djathtë për rotacion.

Besnik Hasanaj

Si një emigrant, do të dëshiroja që çdo parti të futet në zgjedhje pa aleatë, që të mos bëhen pazare dhe kompromise…

Jemi përballë një regjimi. Duhet një front opozitar pa paragjykime. Prioriteti i parë është largimi i regjimit me votë mbarëpopullore.

Anton Nafi

Çfarë mendimi keni për Bamir Topin?

Bamir Topi është një qytetar i mirë. Si president e vlerësoj për ato që nuk bëri për llogari të Saliut. Si politikan i vjetër në arenë, është i mbërthyer rishtas nga një kompleks virgjërie që krijon keqardhje.

Jeta dhe pasuria

Tela Paluka

Si mund të pretendoni se jeni i pastrehë zoti Rama?

S’kam qenë kurrë i pastrehë. Tani po ndërtojmë edhe ne një shtëpi. Por kam pasur fatin të mos rri në një vend, falë miqsh që më kanë ofruar mikpritje në kohë të beqarisë sime pa derte " class="wp-smiley" src="http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-include..." style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; font-style: inherit; font-family: inherit; vertical-align: baseline;">

Teuta Pipa

Pse duhet të besojmë se jeton në shtëpi me qira?

Po pse nuk duhet ta besoni? Apo pse ju kanë mësuar tërë këto vite të zymta se pas çdo politikani fshihet një hajdut e gënjeshtar? Jo dhe jo, s’janë të gjithë njësoj.

Poliksen Bita

Pse Sali Berisha e përflet vazhdimisht babain tuaj, Kristaq Ramën?

Mbase sepse nuk duron dot faktin që do s’do, dy herë në vit, përulet nën hijen e veprës së tij, te Monumenti i Pavarësisë dhe te Nëna Shqipëri.

Niko Gjoni

Daja yt, Spiro Koleka, ka vu tatimin e jashtëzakonshëm, ti don me vendos taksën marksiste? Turp socialistët…

Spiro Koleka nuk ka qenë daja im. Taksa marksiste është një shpikje, njësoj si shpikja e dajës apo e dhëmbëve 50 mijë euro e me radhë…

Gentian Lazri

Si u ndjetë në shtëpinë e Aleks Nikës, zoti Edi Rama kur e vizituat për Vitin e Ri?

Në shtëpinë e Aleks Nikës shkoj me dhimbje, po edhe me kënaqësinë e mikpritjes vëllazërore që gjej aty. Ndjehemi shumë të lidhur familjarisht.

Bela Elba

Si ka mundësi që kursimet tuaja janë vetëm 3000 euro?

S’jetoj për të bërë para, po për të mos ikur pa lënë gjurmë!

Kush do, le të lexojë deklaratat e pasurisë. Kush më njeh, e di që paraja s’më ka lidhur kurrë pas vetes.

Ceco Labi Kapedani

A është e vërtetë që keni vetëm 3000 euro pasuri?

Jo, pasuria ime s’është 3 mijë euro. Është spekuluar turpshëm në një deklaratë kursimesh. Po pse, sa mund të kursejë në vit nga rroga një zyrtar i lartë? Në djall kush s’beson!

Riviera Dedaj

Linda Basha ka deklaruar një dhuratë anonime 100 mln lekë, kështu thotë Argita Malltezi, po ju çfarë thoni z. Rama?

Njerëz të dëshpëruar bëjnë gjëra të dëshpëruara! Tani Kryeministri ka përshirë edhe kalamajtë në prodhimin e baltës antiopozitare. Sidoqoftë, në fund të çdo sulmi, baltë mbetet pyetja: Pse familja e Kryeministrit nuk i tregon burimet e të ardhurave që vetë ka deklaruar? Po kam përshtypjen se kjo provon shqetësimin serioz të opozitës se qeveria dhe familja janë një! E kjo cenon rëndë interesin publik.

Edlira Gjoni

A jeni dakord me Argita Berishën e cila thotë se jeni politikani më i akuzuar në Shqipëri?

Vajza e Saliut ka të drejtë, jam politikani më i akuzuar në Shqipëri, por falë babait të saj ama, i cili është objektivisht politikani më shpifarak në historinë e Shqipërisë.

Të tjera

Erinda

Çfarë mendoni për akuzën e Kontrollit të Shtetit ndaj kryebashkiakut të Pogradecit?

Një akuzë e ngritur në rastin më të mirë nga injorantë në adresë të qytetarit të parë që Pogradeci meriton!

Ita Semi:

Cili do të jetë qëndrimi i Partisë Socialiste për rezolutën çame, dorëzuar së fundi nga PDIU?

Ne kemi një ekip për pjesën e programit tonë për një “Rilindje Shqiptare”, ku hyn dhe çështja çame. Por nuk bëjmë fushatë me këtë çështje…

160 Komente

Ide shume interesante kjo e e konferences via twitter.

Ky lloj Rame me pelqen. Pergjigje te shkurtra, te qarta dhe jo te merzitshme.

Pergjigje te shkurtra

Twitter lejon vec 140 karaktere (shkronja, numra, pikesime, hapesira bosh, etj.).

Ah ok. Kjo shpjegon "anomaline". smiley

Si quhet ky lloj bashkebisedimi? Dege me dege me popullin? smiley

Quhet "sqep me sqep me popullin". smiley

"Jo, pasuria ime s’është 3 mijë euro." Po sa eshte, o kryetar?

Amon mo dhe ju shqiptaret! Po ke rroga e keni menjen! Edi eshte rasti tipik i perralles, kur princesha e bukur dhe me leke martohet me varfanjakun idealist. Dhe jetojne hem te lumtur e hem te pasur thereafter.

Mu me thone te drejten me ngrofi ajo " nga rroga, 3000 euro kom kursy"...se si popull normist e rroge pamarres, mendoj qe nese do merrja rrogen e prapambetur (9 muj pa marr rrogen profesoret  e jashtem te univ shteteror ne Durres) mbase do kurseja gjysmen e lekeve te kryetarin. Ka nevoje robi te ngrofet me relativizma. 

A thu keno ate kengen ajo princesha "ti ke dicka qe me pelqen"? Lefti duhet ta dije, meqe i ka bo dhe akt ekspertizen atyre fotove cullake te kryetarit. 

LSI duhet të zgjedhë: Patericë e regjimit apo krah opozitar! Duke zgjedhur opozitën, do të bënte edhe një akt vullneti të mirë për t’u ndarë nga hija e një të shkuare të palavdishme në pushtet.

Ehe Ehe Ehe! #rilindje!

"Helmut Alzaimer"

 

Kete e lexova dje tek gazetat,  pergjigjet dhe pyetjet mu duken mire, te shkurtera, konçize, te qarta. Nuk e di, por mu duk se nja dy pyetje e pergjigje nuk ishin ketu. Dje lexova per pergjigjen qe Edi dha per kryeminister, duke pretenduar se do behej kryeminister ne rast fitoreje. Sikur nuk ma zuri syri ketu kete pyetje-pergjigje. 

do jete marre me shkurtime Pjer. Nuk besoj se i jane dashur tre ore per tu pergjigjur kaq pyetjeve sa jane dhene ketu.

Me sa kuptohet nga pergjigjet, LSI-ja ka kohe deri nje dite para zgjedhjeve, per tu shkeputur nga qeveria dhe per tu bashkuar me opoziten. Do jete humor i mire nese, pas kater vitesh bashkeqeverisje, nje variant i tille i mundshem te shitet si "braktisje" e regjimit. Ky vend ka akoma shume etje per retorike fatkeqsisht.

- Drejtësia për 21 janarin është angazhimi im, derisa të kem frymë.

 

- Problemi i shqiptarëve s’është Barjaba, i cili sot është para gjyqit, po hajduti biblik Baraba, që sot është Kryeministri shqiptar!

  

A jeni penduar që shkuat tek Ilir Meta në Gjirin e Lalëzit? - Jo, nuk jam penduar. Po të kthehesha mbrapsht, do ta ribëja, sepse qëllimi ishte mjaftueshmërisht fisnik për të ngurruar, duke kalkuluar ç’do thonë bota!

 

- [LSI] Duke zgjedhur opozitën, do të bënte edhe një akt vullneti të mirë për t’u ndarë nga hija e një të shkuare të palavdishme në pushtet.

 Te kuqen e koherences bre krietar. Po pse Ilir Meta nuk qe para gjyqit pas kapjes me video-presh ne dore, per goxha me shume se 238 dollare (meqe per ty 238 dollare s'ja vlejne te quhen vjedhje)? Me vjen keq per bashkepeshqit qe e kane bere 21 janarin Meken e tyre edramist-rilindese dhe ti s'ngurron aspak tia permjeresh sa here te jepet rasti. 

- Po pse, sa mund të kursejë në vit nga rroga një zyrtar i lartë? Në djall kush s’beson!

Merru dhe ti me "projekte te Bankes Boterore" si Kosta "vodhi vetem 238 dollare" Barjaba dhe do ta shikosh qe do kursesh goxha me shume. Si dhe kur thua "Për një vjedhje 238 dollarëshe Barjaba..." je ne djeni qe ti ja qite verdiktin para gjyqit?   

Po flitet shumë rreth kandidatëve për deputetë. Mund të më thoni si do të bëhet përzgjedhja dhe kur? - S’më shqetëson lista e deputetëve, por listat e borxheve nëpër ushqimore! 

 Ok shoku Mao Ce Twitter. 

O Xhib, 

Kaq fort duhet te reagosh vetem kur ta shan Salen drejt perdrejt, jo kshu terthorazi. Ne ksi rastesh, kutite ti...

Jo per te mbrojtur Edin, se kur te vije ne pushtet vetem ka per t'u ankuar qe ia la Berisha qeverine mesybet, por ia ke fut kot. Teknikisht ai eshte ne rregull tek ato qe ka thene. Duket sikur je kapur deshperimisht per te nxjerre dicka jo ne rregull, duke thene gjera qe s'i ka thene. 

Thua qe ai canten s'e konsideron vjedhje, por ai s'po thote ate, por qe Barjaba eshte para gjyqit dhe problemi per shqiptaret s'eshte ky rast por vjedhjet masive. 

 Kur thote per Ilir Meten "duke zgjedhur opoziten", nuk thote te bashkohet me PS, por te dale ne opozite, kunder Berishes. Nuk thote qe s'eshte hajdut, madje thote "nje e shkuar e palavdishme ne pushtet". 

Tjeter per tjeter i ke nxjerre, sikur i ke shkruar nga Vicidoli, sepse ata kur i akuzon "nga e ke nxjerre pasurine qe ke deklaruar", te thone: "Ti ke 100 milion, edhe pse s'kam si e vertetoj gjekundi". Argumenti me idiot qe mund te zgjedhe nje politikan ne shqiperi, eshte te thote "ke 100 milion por s'i ke te vertetuara ne asnje vend! Trego, ku i ke?". lol Ishte qe ishte, ta bente nje miliard. S'eshte se ndryshon gje. Dhe me e bukura kete e thone dy persona qe vetem padisin te tjere per shpifje. Duket sikur PD-ja i leshon deklaratat duke pasur si target vetem personat me IQ shume te ulet.

Hakmarrja s’është në edukatën e në kulturën time.

smiley Oh prit, e paska seriozisht.

Prova , duam prova hakmarrje.. smiley keshtu te qeshura ne qesim nuk duam ne smiley

Pyet te jemen, ish grate e te dashurat per prova.

Po ngaterron konceptin e hakmarrjes me duket.. 

P.s : ndonje artikull te lutem ku keto: Mamaja, gruaja, e dashura. jane ankuar, ose kane shkruar..

gjembi nuk e dija qe edhe ti do bije pre e prapagandes RRumpalliste.. peshty ,peshty se dicka do ngjiti...smiley

jane anku dhe ne prokurori per ate pune, e me pas jane terheq.. po kshu e kane keto punet private. Ja shif xhibin ti; Sala e "rreh" gjith diten, xhibi shpesh here ben sikur indinjohet, po ne fun te funit, ja do shpirti, ja do xhani.. 

galile, kerko per Delinen, etj. se ndoshta do gjesh. Me vjen keq qe 1. mendon qe une besoj ato qe thone Rrumpellitesit  2. s'kam kohe te germoj per artikujt.

Megjithate  (edhe sikur te jete e vertete, do kontrolloje vete) ajo nuk tregon Hakmarrje.. shume shume dhune verbale, 

Ketu po flitet per hakmarrje Politike , mendoj qe je jasht konteksit

PS po nuk u hakmorr, duke detyruar dhe lejuar drejtesine te veje pikat mbi i, Edi me shoket shkofshin anej nga kane dale.

 

Bame, mos m'thuj qe vertet ke ndonje iluzion n'lidhje me kte te lutem. smiley

?

 

Po mire e ka tjetri, ndonje reference se keshtu hidh nje gur ne lume medemek... Ose-ose: kur ke kohe te hedhesh akuzen...

hidh nje gur ne lume

flm per konsideraten e larte qe keni per nivelin tim te intelektit.

Falenderimet jane te teperta. Sidoqofte fjalen e kisha qe akuzat ne nivel personal, kur behen publikisht, jane nje cike te sikletshme. Sidomos kur rezonojne me ato te Kryeministrit.

O gjemb, o merakçeshë e ma-nivelit të intelektit smiley

Nuk po i plas njeriu se si sillet Rama në shtëpi të vet. Ato gra që kanë jetuar me Ramën atë "nivel intelekti" kanë patur se nuk ndryshe do ishin me rob të hajrit. Ok?

 

Gjemi, femra tipike llafazone. 

Ok shoku Mao Cen Twitter.

Nqs Twitter me 140 germa  i del e tepron per Q&A Mario Montit, pse jo Rames, Maos a dreqit me te bir.

move-the-wool-on-dot-org

Monti nuk quhet, ai punon nen rrogoz per Goldman Sachs (pati thene dikur dikush ketu).

Si politikan qe perdor kete format. 

Qe Monti ka punuar per Goldman Sachs s'eshte sekret dhe e kam permendur vete kur eshte diskutuar filani.

Gjembat gjetiu, he xhan!

Monda xhane, s'kisha gjemba per ty. S'e kam mohuar njeri qe Monti ka punuar per Goldman - por ka nga ata qe besojne ne conspiracy theori. Meqe une e permenda ne fillim 140-karaktershin, nuk e kundershtoj aspak si menyre komunikimi - jo sepse e ka bere Monti apo Mondi, por cdo komunikim eshte me mire se pa gje fare.

 

Çfarë do të bëjë PS në lidhje me përgjegjësit e Gërdecit dhe të 21 janarit? A do ketë drejtësi ndonjëherë në këtë vend?Drejtësia për 21 janarin është angazhimi im, derisa të kem frymë.

Po Gerdecin s'te linte vend Twitteri ta perfshije?

Doro, 

Koqet bige aty... Ata amerikont qe... bene akt ekspertizen e Kostes, dolen me te forte se ata amerikont e tjere qe keshillun Kosten te dilte ne skene. 

genjeshtrat e rames jane qesharake dhe shume 'bertitese'. Smund te fshije si me magji aktivitetin e tij politik, sepse si kermilli ai le nga mbrapa jarget qe sjane gje tjeter vecse thagma e abuzime korruptive. Pyetjes pse duhet te japim voten kur skeni akte por vec fjale i pergjigjet shif nje video te 2000 te tiranes per te pare veprat! Nqs rama konsideron tiranen vepren e tij duhet ti vije turp per ate katrahure qe ka shkaktuar, shembull kaosi e anarkie menaxhimi.

Kjo nuk eshte Lefti!!!

 

Spiro Koleka nuk ka qenë daja im.

Spiro ka qene daja i nenes te Rames apo jo?

Në aplikimin e taksës progresive, në cilin model do të bazoheni? Në atë kinez, të Singaporit, Zelandës së Re apo europerëndimore?

Do të bëjmë një aplikim mjaft të kujdesshëm të vlerës së progresivitetit për të lehtësuar shtresën e mesme, pa mbytur biznesin.

 

ça pyetje...smiley  une te isha si Rama do ti pergjigjesha: modelin e Hong-Kongut..smiley

Une, pervec skorpjonllikut karakteristik te Ed Rames -kur shkrujsha une ne Twitter ti i bishe fyllit- nuk e kuptoj qellimin e ketyre bisedave! 

Pesefishimi i investimeve te bujqesise dhe terci e verci. 

E hap veten per kritike dhe qesendisje.

S'ka asnje vlere, as informuese as  korrektuese (per Edin, qe te ndjeje, fjala vjen, pulsin e qytetareve).

Vetem ne qofte per kenaqesine e shifranteve dhe shakllove te tjere. 

Kohe e humbur kot. 

E imja, them, qe e lexova dhe shkrova kete koment. smiley 

 

Mbushjani mendjen Rames te vije ketu tek PPU - ketu s'ka as kufi 140 karakter-sh.

Po ce dum Erion Veliajn ne peshk ne? A nuk ka ca boll trapin atere? 

ja mbush une.. vetem boll me komente gjithe dite, leju rradhe edhe ndonje tjetrit.. #kopuk

Te paska xhan adminja, dhe sigurisht s'me sheh dot mua me sy. smiley

Po pse nuk i derguat pyetje ju Rames? Edhe me nick edhe te dhjere.. Apo eshte larg Twitter me Peshkun pa uje ?...

Une u perpoqa ta mundesoj nje komunikim via PPU, me nje hashtag nga komentet ketu, mirepo s'pata shume kohe, me gjeti te papergatitur lajmi.

nuk te kuptova.. si u perpoqe via PPU?

Ideja ishte te nisnim pyetje qe ketu. Duke futur nje hashtag, p.sh. #konf2013, dhe me ane te nje llogarie ne Twitter, Rama te lexonte cicerimat-pyetje te peshqve (qe nuk kane llogari ne Twitter) nga ketu.

Kuptova, por ka kaq shume forume shqiptare sa qe nuk mund te jete shume praktike.. por, te hapesh llogari twitter eshte pune sekondash..me pak se nje koment gjembi! Plus qe kjo gje u be me fb...

Problemi me PPU eshte se ka rene shume ose me sakte ka rene ne duar adminesh zhapikesh.. kujto ngjarjen e para dy diteve me "canten" dhe menyren barbare qe u sollen me ate njeri. Ktu tashme vetem brad, gjemb e xhib lexon  gjithe diten.. nuk ka asgje te keqe, thejsht nuk sjellin asgje te re.. me nje fjale boring shume..

 

 

 

 

Obama ne reddit, Rama ne PPU...p.sh.

Po nga krahu tjeter?

profesor Meksi..smiley  PPU-ist i oreve te para dhe te vona ,tashme..smiley

Monda, maocendulleku s'eshte tek Twitter-i e dashur por tek demagogjia bajate te cilen juve jeni gati ta thithni me kallam thjesht meqe Edi eshte, ahem, "e keqja me e vogel".

Pyetja ishte "Si do ti zgjedhjesh kandidatet per deputete o krietar?" dhe pergjigjia e krietarit ishte "Kjo s'ka rendesi per sa kohe ka njerez qe s'kane para te blene ushqimet".

Po ashtu dhe te tjerat, logjike kalamani 7 vjecar me down: Berisha eshte fajtor se femijet e tij qe na kane hedhur ne gjyq per akuzat tona s'na tregojne si i bejne parate, por Meta s'eshte fajtor po beri aleance me ne, si dhe do punoj deri ne vdekje per drejtesine e 21 janarit, me Meten ne njerin krah dhe me Rucin ne tjetrin.

Shiko, nuk e kemi fajin ne qe juve keni vendosur te pini kete llojmutlimonate e dashur, ndaj edhe pse s'ja u veme re, inati ndaj nesh s'zgjidh gje. smiley

Xhib, pergjigja ishte vetem per twitterllikun duke pasur parasysh kritiken tende te zjarrte e te parreshtur ndaj formatit ne fjale.  

Per te tjerat je patjeter ne te drejten tende te shprehesh verejtjet e tua.  

PS: Nuk e di kush eshte "ju" dhe "ne" me siper, por pash zotin o rob zoti, ku dreqin e di ti cfare kam vendosur te pi une apo jo. Banalitet i tepruar. 

"Ne" jemi ata qe s'pajtohen me degagogjithe dhe rucrilindjet as te Berishes as te Rames dhe qe theksojme se pa demokratizime te brendshme partish s'ka per te pasur demokraci te pergjithshme ne vend, "ju" jeni ata qe suportoni idene "Rama eshte birinxhi para Berishes" dhe se e keqja me e vogel justifikon me te madhen, etj. 

Kjo sa per ta thene kshu shume loosely se kush jemi "ne" dhe "ju" ne kete kontekst, se pastaj ka variacione individuale brenda grupit te ne-se dhe ju-se, ashtu sic ka etiketime, p.sh. "ju" na akuzoni shpesh si te baraslarguar apo lubonjiste apo berishiste te fshehur (perpos komenteve tona per te kunderten) dhe "ne" ju akuzojme shpesh si edramiste, komunostalgjiste, etj, ne varesi te individeve dhe prononcimeve ne temat perkatese.

Une 'dreqin' e di nga komentet e njeri-tjetrit ketu, ketyre i referohem, nuk thashe se e di per ke do votosh ti apo tjetri, thjesht i referohemi ca kemi thene dhe themi ketu.

P.S. Kjo ja vlen te sociologjidiskutohet me vete (mardheniet nderpeshkore ne varesi te politikes se shkuar dhe aktuale te shqiperise) por per dreq nje specialist sociologjie qe kemi eshte "perpara gjyqit" sic tha kryetari i partise se vet kshu qe duhet ta shtyjme per me vone kete pune smiley

Nga shkalla 1 ne 10 sa seriozisht e ke kete koment ti? 

Se nqs serioziteti eshte 1 e gjys e siper une te kerkoj ndjese qe te replikova qe ne fillim fare dhe vazhdo rehat ne punen tende te tufezimit, fjaleshpikjeformimit dhe gjera te kesaj natyre.

Ku thote qe Meta s'eshte fajtor po beri aleance me ne?

Drejtësia për 21 janarin është angazhimi im, derisa të kem frymë.

Organizove proteste dhe nuk dite ta kontrolloje por vajte ne maje te kulles,, je bashkepergjegjes per ato vrasje..

Argumenti me idiot qe eshte perdorur. Njesoj si kur quajten largimin e Nanos nga kryeministria "tradhti" kur e sulmuan ne vitin 1998. Keto argumente jane ne lufte me armikun, jo ne protesta ne vendin tend. Nese Rama do te kishte qene mes turmes qe ndermori sulme, duhej te ishte arrestuar. Si qenka kjo duhej te ishte ne krye? 

Duket qe nuk e njeh koncepti turme dhe organizim i nje proteste paqesore ne nje vend demokratik..

Te qenit ne krye te nje turme ne caste dhune behet per grusht shteti, jo per proteste qe do te tregoje zemerimin. 

Meqe s'e kam, ma shpjego pak ti, te lutem, e me thuaj se ne c'libra e ke lexuar qe ta verifikojme.

Ej, se s'po me durohet dot me vallaj. Po Nanos tradhti ja quajten pikerisht ata qe sot kontrollojne partine, dhe me pak fjale donin qe Nano te rrinte ne zyre e o te vritej vete o te vrisnin te tjeret duke mbrojt zyren. Pra shkurt fare donin qe Nano te bente ate per te cilen sot akuzojne Berishen. 

Ueee ju te hiqni mendjen me kete memorien tuaj. Ti xp/MiriG/whatever emra te tjere perdor, e di qe je troll po jo me e tepru deri ne kete pike. 

Fshati është për ne një burim kryesor për energjinë e Rilindjes Shqiptare! Do të pesëfishojmë financimin publik për bujqësinë.

smiley

ky eshte gallate,,, me borxhin publik 61%, me problemin cez, me qindra milarda te pa paguara bizneseve.. etj, ky do 5 fishoje bujqesine..

interesant qe gjith shpresat per rregullimin e problemeve te shkaktuara nga PD-ja, ju dhemokratet, i keni varur te PS-ja. smiley 

Kush te censuron ty; ti je flori!!!!

cte besh o bama na ka zene..

What does it feel like to be a prime minister?

..sepse une nuk kam qene asnjehere kryeminister.

smiley

 

Ky mire e ka menduar, por dua te dij ku do ti gjej njerzit per te bere qyt Rilindjen ? Si do sillet me barren ekonomike qe eshte shtuar gjithe keto vjet?

Per TVSH, s'ka nevoje per rindertim total, thjeshte qe edicionet e lajmeve te jene pak me te polarizuara politikisht dhe me shume informuese.

Ky bashkbisedim i drejtperdrejte me publikun do te sherbeje si reference e nje inisiative dobiprurese ne lemin e komunikimit dhe perulesise karshi votuesit i cfaredo kahu, moshe, seksi, origjine. Eshte kenaqesi te verehet qe kjo prove e pare, sado e veshtire dhe problematike paraqitej duke perfshire dhe zerat mosbesues, ia arriti se paku te zgjeroje "bandwithin" e komunikimit transparent dhe ne kohe reale. Po me kenaqesi verehet se zerat skeptike ne mjaft portale perfshire dhe PPU jane disi te sfumuar karshi entuziazmit qe kjo risi percon tek te gjithe ndjekesit e politikes ne pergjithesi dhe alternatives se bashkuar opozitare ne vecanti.

Per tu vecuar:

Rilindja juaj, e barabartë me avazin e vjetër. Nëse ju fitoni zgjedhjet e 2013-s, përsëri do të sistemoni njerëzit tuaj në 4-5 punëra, po ne pa miq???

E mirëkuptoj çdokënd të neveritur me politikën pas shumë zhgënjimesh. Por politikën e bën më të mirë afrimi me të, jo largimi prej saj.

Ne kete lemsh,ku per fatin tend te keq je i ngaterruar, eshte me mire te mundohesh sa te mundesh ...ta shpleksesh ngadale, gradualisht, me maturi.Ne te gjitha pergjigjet mu krijua pershtypja se je i prirur ..." ta keputesh".Mirepo nga nje usta i vjeter kam degjuar se lemshin e tiliksur e keput vetem ai qe nuk di ...."ta zgjidhe"!
Ne te vertete, duke u thelluar ne idete e dhena, sikur tere elokuenca, qe me thene te verteten nuk te mungon, eshte vene ne funksion te idese se:..."Nuk mund te bej ndryshe..." Ose: edhe po te mos dua une kjo apo ajo do te behet, zgjidhet...", te cilat jane parapragu i genjeshtrave.
Them, se do te jete me mire, qe ne rastin tjeter te kesaj nisme ogurmbare, ISha- Allah,te ndalesh per tu "ngulur ne vend", se sa te nxitesh ne revan fatin tend i cili mua me duket.....se te shtyn!

I qenka pergjigjur Rama pyetjes se Anila Bashes , dihet qe Anila i ben pyetje Rames me spec smiley

Pse, e pyeti gje Edin kjo Sa dite jeton njeriu pa ngrene salcice? smiley

xhib sa her duhet ta perserissmiley

Kush do ta kuptoje EDIN ( ose Edvin Kristaq Kriminel Ramen ) dhe kedo qe jep pergjigje te natyrave ...etj ej , jashte DERSTILES , duhet te kete njohuri per Ekzekutivin . Edi , ta kene te Qarte MIRE edhe socialistet edhe te PD-hit , do shfaqet qindra here me i Pergjegjshem ne Marrje vendimesh por Po aq Autoritar sa Berisha qe e ka per Pushtet Personal ! Dhe ne se ndodh , do ta provoni ne kurriz . Vetem se Vendimet do te jene shume here Jasht Interesave te fshehura Personale si te Intrigantit Berisha .

Kush te doje e te kete SUME e Ole  le ti veje mbrapa ! Po qe se ka mesuar sumen me salcicet e Berishes ...smiley eshte mesele tjeter ! Ne Fakt koha ka ardhe dhe ka tejkaluar me pas urimin "Shnet e Bythe te Forta " ...po xhibonjizmi si duket e do vrimkutine te vaiset mire para se te hapet smiley

Une kete nuk e kuptoj fare. Thua qe vendimet do jene autoritariste .... por te pergjegjshme. A nuk te ka mesuar historia mjaftueshem se ai qe ka pushtet autoritar ne fund gjithmone degjeneron ne pushtet te korruptuar? O prej faj te tijin, o prej fajin e njerezve perreth tij qe perfitojne nga ai pushtet, o sepse izolohet dhe nuk degjon me askend. 

Po eshte gati aksiome historike qe vendimet autoritariste -> vendime jo te pergjegjshme, shkojne paralel keto. Ti kete besim hyjnor te Edi nga e ke? Po te pyes seriozisht Drizo, se ne fund te fundit kjo eshte ceshtje per te cilen plas debati perhere ketu dhe acarohen robt. Pra nga njera ane ate qe besojne se pushteti autoritar perhere degjeneron (dhe tani thuajse te gjithe biem dakort qe Edi ka perqendruar pushtetin ne duart e tij) dhe nga ana tjeter ate qe besojne se Edi eshte i mire dhe kaq mjafton. Dua ta di nga buron ky besim. 

Historia me ka mësuar qe ti flet kodra pas brigjeve dhe qe nuk ja ke HABERIN fare se çfarë domethënie ka Autoritarizmi . Mbase të vlen vetëm për një shembull ta kuptosh që për sa kohë do ketë GJYKATA ...BURGJE dhe POLICI dhe LIGJe një Shtet është gjithmon autoritar ...Nuk është kategori e sikurve Shteti që mund të fantazosh e lëngëzohesh  po lexove fjalen "Autoritarizëm " Kujton ti se e leshoi ne ere ambasadori im i nderur per vendin Tuaj z. Arvizu " Bure Shteti " ???

Pushteti Autoritar asnjëherë nuk degjeneron fiksoje MIRE kete , por Degjenerojnë Pushtetin Vendimet Arbitrare që të kthejnë në Regjim e më Vonë në Njësh ! Dhe ne jemi ne nje Republike Parlamentare po jo si e Babasqapit me ceremoni Mbreterish ku i rreshton parlamentaret si dhi Kopeje !!!! Tani edhe vëndi por edhe koha nuk është për këtë , po mu duk e arsyeshme qe thash ca llafe , sepse shpesh u lexon nga këto briockulla të tilla sipas frymëzimit Babasqapor "se ne neoliberalët zotrie " ...

Gjitshsesi sikur vetëm këtë pergjigje të kishe analizuar do ta kuptoje se cfarë do të përfaqësoje Edvin kriminel Kristaq Rama

Do jemi shumë ashpërsisht të qartë me konfliktin e interesit ......

Dhe njerzit qe priten te jene ne Drejtim cmohen nga ato qe thone per Pergjegjesite qe do te marrin , jo nga theniet e Jozefperckes " ja pame ,ja Pame "  Ndersa sqapi 24 karatsh i Vucidolit vuri Apologjetet e tij per te Hustifikuar perse nuk eshte i prire nga "kultura e Ndeshkimit " Matrapaz dhe Intrigant , Mashtrues dhe Lafqens ! kaq dallim besoj se je ne gjendje ta besh !

Dhe ne se e ke kuptuar KETE MIRE do kuptosh se perse ndaj Edit hidhet aq Balte edhe Personalisht per ta ndotur Jo per tani , se nuk ka ndonje Vlere , por per me VONE kur Shteti dhe Ligji i pakorruptuar e i barabarte nga Edi ...... do tu kercase Hekurat rreze veshit !

Dhe hajt bisedo me ty pastaj kur te lexon mendime qe asnje  gjimnazist nuk i shkojne per inteligjence , pervecse atyre para klubeve te PD-hit "kujt do me i tregu Edvin kriminel Kristaq ramen tie ... ... tani thuajse te gjithe biem dakort qe Edi ka perqendruar pushtetin ne duart e tij ...

cfare quhet kjo ne fushen e te menduarit te pakten sic pretendoni JU tek ky Blog ???Mbase eshte e vetmja Pyetje qe bej seriozisht per Ju pas asaj te pares se cfare perfaqeson qe nuk the asgje ! Ke PUSHTET ka perqendruar Edi rama ?????/... smiley Me ju duhet te besh ate qe thote NGJELA ...Te besh marrveshjen e fjales se si cmohen ne mendim Thenie e emertime Gjithbotrore me ato te Krahines Suaj smiley

 

base të vlen vetëm për një shembull ta kuptosh që për sa kohë do ketë GJYKATA ...BURGJE dhe POLICI dhe LIGJe një Shtet është gjithmon autoritar ...Nuk është kategori e sikurve Shteti që mund të fantazosh e lëngëzohesh  po lexove fjalen "Autoritarizëm "

Loje fjalesh e kote. Vendimet e nje shteti mund te jene te plotfuqishme, po ne politike autoritariste konsiderohen ato vendime qe jane marre pa pelqimin e popullit. Synimi i demokracise ky eshte, te krijoje nje shtet te forte qe arrin te mbroje dhe te siguroje individet  nga hajdute e keqberes, por jo aq i forte sa te jete vete shteti hajduti e keqberesi. Ky rasti i dyte eshte shteti autoritarist! Kjo eshte abc e politikes,  i kane thene ata themeluesit e USAs ku ti jeton po nuk meson ketu e 200 vjet perpara, nuk po shpik gje une. 

Pjesa tjeter eshte tjerrje leshi sic do thoje ti. Pse eshte Edi me i mire? As nuk e mesuam fare. Vetem babasqep, jozepercke, vucidol. Llafe kot me pak fjale. Sinqerisht te bera nje pyetje tamam po me ty eshte e kote. 

Me fal Endrit ... mire qe nuk di te lexosh po je shume shume i VARFER per te kuptuar te tilla probleme . Si meber i PPU , pasi nuk do te konsumohesha per kedo smiley  po te jap nje skeme shkurtim per tu rritur qe te mesosh ser per cfare e ke fjalen .

Duhet filluar me nje Fjalor te termave Politike , pak nga pak me perpunime teorike e deduksione , perfundime e parashikime te shekullit 18 qe paraprin te PARIN   shtet ne Bote pas Napolonit ...Frances .... dhe gradualisht te marresh kulture per ndrim mendimesh ne forme pyetjesh ( vecanerisht per kulturen tende per kete problem ) per deri tek Lufta e dyte Boterore . Kujdes nuk ke arritur te shprehesh MENDIM .

Me pas , pasi te sqarohesh per shume funksione te Shtetit , do te duhet te fillosh edhe te DEBATOSH por ne nivel shume te lekundur ( duke menduar se ke deshire te DISH e te KUPTOSH , jo  te leshosh remitanca kot se koti ) dhe pasi te mesosh Tjetersimet , (reformimet ) e Shtetit ( pa humbur funksionet ) ne pas Luften e dyte Boterore do mesosh se vetia NR Nje e Shtetit eshte AUTORITARIZMI . Koncept ky qe eshte vene ne dyshim nga AUTORIETI i pa Policeve dhe Burgjeve smiley i te Parit te Fist ne kohen e TRIBUVE smiley Dhe ketu po e nderpres se je me vite DRITE larg ketij Koncepti , organizimi te Shoqerise dhe Funksioneve te tij ne keto Kohe . E bera kete se mund te vazhdoja po pasi lexova perseri "Ne na duhet te kemi nje shtet te Forte " them se je mjaft i qarte smiley

"Synimi i demokracise ky eshte, te krijoje nje shtet te forte qe arrin te mbroje dhe te siguroje individet nga hajdute e keqberes, por jo aq i forte sa te jete vete shteti hajduti e keqberesi. Ky rasti i dyte eshte shteti autoritarist!..."

Ne se je ne Nivele drejtuese Publike te cdo Fushe edhe OJQ ...e paskemi te ardhmen te sigurte smiley ne luften kunder analfabetizmit Per nje Moral te shendoshe Popullor . Po qe se je nje i rendomte si puna ime ..Je nga me te diturit qe kam lexuar ndonjehere dhe i afte per te shpjeguar praktiken e nje nje shteti AUTORITARIST smiley Paqe dhe merru me ate qe di MIRE !

Per kulturen TENDE ata perfaesuesit e USA ku jam une ,  nuk kane asnje MERITE per kuptimin e SHTETIT smiley

 

Bej nje konference shtypi me gazetare si te tjeret o Edi!

Leri populizmat me Twiter.

Saliu e perdor Facebook-un te tregoje barcoleta per ty, apo te tregoje jeten e tij familjare per tu paraqitur si familje e rregullt,apo per te komentuar ndonje vendim qeveritar etj por jo per te shpallur programe elektorale.

Leri keto lloj populizmash dhe fillo puno te sjellesh LSI-ne ne koalicion,se ndryshe nuk fiton zgjedhjet.Do apo nuk do pa Ilir Metes as PS as PD nuk kane numurat e mjaftueshem per te ardhur ne pushtet.

Fillo dhe trego cdo te besh me taksat e korrupsionin dhe mos na bej per te qeshur kur thua qe nuk do te levizesh asnje demokrat po te jete i zoti.

Dhe mos zgjidh rrjete sociale ku pyetjet dhe pergjigjet nuk i kalojne140 karaktere.

Ti niku Shqiptar je tipik i tregimit te Emigrantit qe ne cdo rast do gjesh nje sebep ...E hyri ne Lufte Turku more ...? S'ka Lufte " smiley per Luften e dyte Boterore . Ty te duhet thene qe ne cdo RAST Formalisht eshte viti 2013 ...pastaj fillo e thuaj cfare te duash !

Robi me i bezdis ktu osht ky Endrity...deri sa te gjeje Jezusin ky, ka per te na lon me Berishen ne kurriz. amon mer se na nxive...don't let the perfect be the enemy of the good, meqe vdes per i cik amerik

Jo mor burre, jeni ju qe besoni ne Jezus ne politike. Une edhe Ver Llapen e pranoj ne krye per aq kohe sa ta kete pushtetin te limituar, se te qeverisesh nuk eshte ndonje shkence e madhe. 

Po ca te them une, aq kupton aq shkruan. Meqe je bezdis nuk eshte e thene te me lexosh, bote e lire eshte. 

majaft mo, se je bo boz....ca teme hap, del ti tu bo duel. ik e pra, boje drite atje ke veni jot.

endriti,alter ego i lubonjes m'duket musmiley

amon mer admina na thoni icik kush nga peshqit poston me shume ketu qe te bi rehat ky ketu se paska fillu tu numeru postimet

ktu robt spo gjejn dermon. kur bo nai artikull ky edi t'gjith tu i thon qe bon çarçafe dhe bohet i bezdisshem. cicerin t'gjith pse me 140 germa do me na shpjegu ti ne. 

spo gjejn karar robt. po ik mer ed, hy me nai qebaptore ha dy qofte pi i birr ene ik pa pagu. kshu t'pakten do ju bjeri rehat ndergjegja disave ene do thojn qe ene ti je illoj me ate qe ata dun qe ti t'jesh.

mentalitet shqiptari sinonim fshatari. çfardo qe t'thush  apo t'bosh do menojn gjithmon qe ka i hile nga mrapa. spo i bijn dum ti ku e ke hilen pranej sjan rehat.

Jam shume dakort me alken. Gjithsekush po mundohet t'i gjeje ndonje te mete Edit po nuk ja del dot. Eshte nje lufte e pashprese ndaj perfektes. Ftoj te gjithe te heqin dore.

boise ky edi ka zullumet dhe kusuret e veta si cdo rob.ajo qe shqetson robt esht si ka munsi qe si ka hy n'hak asnjonit.cere si kan thon,nga se kan shajt po spo e ulin dot n'nivelin e vet.si rob ky edi osht dy kok me nalt se t'gjith legenat e skenes politike shqiptare.nuk eshte se simpatizoj ps amo personi eshte rob per tu respektu. nji tjeter i barabart eshte bamiri si person.te tjeret meri me long .

Halli plako osht qe si veni bohet dhe kuveni. Po nuk u ule ne nivelin e plebenjve nuk ja u merr dot voten dhe nuk fiton dot me ajken e Twiterit. Po Edi le te vazhdoje te ciceroje se lesht e currit do fitoje. Prape do e vjedhin diten per diell dhe palluqja do ngushellohet prape me faktin qe nuk ra ne nivelin e "atyre".

ne c'kuptim s'i ka hy nhak asnjonit; ka marre nje parti peng, kush eshte socialist me dy pare mend e ka kuptu kete (e jemi vetem ne fillim). Ky bo vetem cfare i thote mendja vet, por e keqja nuk eshte kjo, e keqja eshte kur vepron keshtu kur operon ne nje fushe qe sia ke haberin fare, edhe Rama merr vesh nga politika sa marrim vesh ti e une nga astronomia. Mua me cudit kjo qe nuk po e ulkan dot ne nivel e vet. Ne nje nga pyetjet e padhena me siper,te twittervista, e etiketoi kryetarin e ri te bashkise si Tit Solji. Nese ky te duket nivel, urime.

mentalitet shqiptari sinonim fshatari

dhe ppu eshte pasqyra e vogel e shoqerise se madhe fshatare si mentalitet.nuk eshte fjala per skepticizmin e shendetshem kritik.kjo eshte kultura katundareske e romuzit, shpotitjes se tjetrit, sic ka ndodhur rendom tek rrapi xhamise ne katund, ku mblidhshin burrat bjerradites, ku cdo kujt i vihej nje bisht dhe cdo gje e re, perqeshej nga masa fodulle qe ndihej rehat mbi plehun e mediokritetit te vet.kjo eshte kultura e cic micit, kush je ti, kultura e perbaltjes ne mocalishten ku vegjetojne te gjithe. edhe i pernderuari kryeminister eshte shrehja me elokunte e kesaj kulture ku e gjithe zotesia reduktohet ne gjetjen e batutes me pikante per kundershtarin.nje plak gernjar qe ne pleqeri ka gjetur lodren e munguar te adoleshences,FB, dhe tipikisht si adoleshent tregon fotot pozante, shpotit e leshon bajga, sorry, batuta!

Nuk e pame kurre kete palokryeminister te jete i perkore ne fjale, modest, meditues, reflektues per faktin me te thjeshte se perse jemi vendi me i prapambetur ne Europen e perse jemi te fundit nga vendet ishkomuniste.Vetem sokellin, shfryn e shikon endrra halucinante ne fllusken  e tij virtuale.

Ama duhet thene edhe kjo: kete kulture katundareske, si katundar qe eshte ne origjine (e cila sado te kulturohesh, nuk çbehet) ai e njeh mire dhe e ushqen. Dhe turma katundare dhitet gazit nga kjo estrade permanente: e pe, oh sa bukur ja futi!

Edi eshte drita ,e verteta,jeta!

Prit qershorin e 2013 o vella se atehere do te fillosh pune po fitoi Edi dhe ti zesh vendin ndonjerit qe mund te jete me i zoti se ty por ska testeren e partise tende.

Eshte e vertete qe Edit i gjejne njerezit dicka per ta kritikuar,po eshte e vertete.

Por per kete ka vete fajin Edi qe Nuk i ngjit fjala!

Ti mund te thuash cfare te dusha dhe me zell e ke share popullin shqiptar si katundar dhe te gjitha te zezat ne komentet e tua.

Por Edi yt kerkon te behet KM i shqiptareve,te ketij populli qe ti i ke vene dhe i ve qindra epitete fyese.Nese Edin nuk e kuptojne apo si ngjit fjala,ka dicka qe nuk shkon dhe qe mund te jete populli sipas teje,por puna eshte se ky popull eshte dhe nuk mund te nderrohet.Atehere cfare eshte zgjidhja?Ndoshta duhet te nderrohet kandidati per KM dhe te vihet dikush qe i ngjit fjala si psh Pandeli Majkio e ndonje tjeter.

me kete gjuhe "Edi yt" une te them shkurt dhe shqip ty shqiptar: vaffanculo!! lamash!

Ti mund te shash si te duash,por difektin e Edit ta thashe ashtu sic eshte dhe qendron si difekt.

Qetesohu o robo se e ka marre me inat te madh kunder te gjitheve

Vaffanculo nuk o as shkurt e as shqip. 

Kta dun muhabet qebaptoreje me ca qep te njoma para qe ti njiti fjala spiritus. Dun muhabet shqeto me "po ci qi robt me ed se so ashu ajo pun jooo". Se kuptojne se sjan te gjith zaberhane si vet ata. Ktu edhe vet jezusi te vinte do i thoshin rri ti mos fol se e nonen kurv, nga te polli ty ajo mer bir kurve. 

kishte nje artikull interesant kac islami tek panorama sot ku thoshte se ps vetem e ka te sigurt humbjen por ps bashke me lsi nuk e ka te sigurt fitoren! Kjo meriton nje reflektim dhe nje analize me më shume se 140 germa.

Nuk e ke lexu mire LefKope . Tani babasqapi eshte duke i Tundur ate ...."Kaçi i ZI qe do thyeje kafka " Ti dhjet Gjak me nje fjalim te tij ne fushen e letërsis ehistorisë  , pse aq e trashe je TI te thuash qe Kaçi është provokator smiley ...etj etj smiley Njehere re ne ate drase te kalbur dhe theve Qafen 

Po ik moj e fandaksur nga Politika ....Ik se late Nam .As per mbajtes Uturaku nuk i sherbeni Babasqapit se ja derdh mbi Ligjerata me kacer smiley

Kur sflet i thone pse sflet. Kur flet thone pse kaq pak eee me 140 germa. Pickedhirat thone ahhh jo sna tha gjo. Sja u ka fajin edi ju po vetja sdini ca doni e na boni kot jo kshu jo ashtu. Ik e futini i tas llall e filloni i dialog 1000 germsh me tasin. 

Ku ta gjej llallen tani une i shkreti? smiley ene ti, tani, besoj po shuhesh per i tas llall... here tjeter mos na shty n'ksi qorrsokakesh..

Ah jete o jete....!! Epo qe te behesh Kryeminister nga divani i shtepise, kjo nuk eshte pare. Hallall!! smiley

Nje pyetje kisha une qe me sa shoh nuk ia ka bere askush.

Nese nuk i fiton zgjedhjet, nese i fiton ose ia vjedhin ne autobuz ose nese i fiton dhe pastaj i dalin te pabera, te kalbura, te krimbura apo kufke a ka ndonje plan te largohet e t'ia lere vendin ndokujt qe mund ta beje kete pune me mire?

a t'pergjigjem une ne vend t'Edit ? smiley  :

Ne shqiperi, VETEM kur je ne pushtet dhe e ke rradhen te humbesh, flet per humbje zgjedhjesh : http://www.youtube.com/watch?v=JRbWnBa67Z0

Perndryshe, ky qe sheh ne video, sa kohe ka qene ne opozite ('97-05), kurre nuk e ka diskutuar rastin humbje.
Edi thjesht eshte ne gjurmet e tij.

ja bene kte pyetje por nuk u pergjigj! transparenca e twitterit, i zgjedh pyetjet sipas qefit!

k'shu nuk pergjigjej edhe shefi jot, ne 2001 apo 2005. Mos na hap pune tani ta gjejme, kete qe them, te dokumentume

une skam shef. dhe ne ate kohe skishte twitter as facebook. ne ate kohe kur nuk u pergjigjeshe pyetjeve jepje nje mesazh, heshtja eshte nje pergjigje. por ti besh bisht si skuth me paramendim eshte "frilosité"!

PF ja pyetja me përgjigje :

-Zoti Rama, viti 2013 është vit i zgjedhjeve. Nëse fitoni do jeni kryeministër i vendit, po nëse humbisni?
Edi Rama: S'kam humbur në 2009 s'do humbas në qershorsmileyNë 2009 humbi Shqipëria e vjedhur në votë. Në qershor Shqipëria do fitojë.

 

exactement keshtu thoshte edhe Sala neper intervistat e para qershor 2005-s : ne 2001-shin nuk humba une, humbi Shqiperia e vjedhur ne vote (Dushkuuu, ju kujtohet Dushku ??? smiley )

Nga aq pak sa lexoj e ndjek Ramen ,e nga sa lexoj ketu partizanet e tij per mu si duken bathet jane larg pashket.As me shkon bira e mendjes se ka per te fituar ndonjehere ....Eshte humbes i lindur,nuk ka ndrru hiç ,nuk eshte modifiku ,ka te njejtin proces mendor e veprues.Nuk ka ide ,vazhdon me batuta....per te tjerat qari i Saòes ,sa te jete Rama njaty asht Sala.Po sikur kjo te jete loja???smiley

Loja eshte qe kete rradhe do fitoje Rama, kam bindjen me te thelle! Ose prite prite 97-n smiley

Ose prite prite 97-n

Interesant kercenimi, pavaresisht se ne 97-en e hengri pergjithsisht populli se Berisha perseri si kokrra e molles eshte, madje thyen edhe rekorde.

E kush do e bej me 97??Kane kalu 16 vjet ,shume te rendesishem ,gjithkush e ka nje cope dyqan ,pallat ,biznes....Mandej ka edhe ma shume shtet...21 janari ishte prelud per nje 1997.Po shteti eshte shtet.Si tha Ay :L'etat cest moi.....smileyAh se harrova.me ba 1997 duhen shume pare.....

gjalle jan bilbilenjt, gjalle... atje lart, ne malet... smiley

hej, me modelim te serise kohore, duhet t'i ruhemi vitit 2018. llaf statisticieni. penari i run komentet... smiley

Emo.....
U ngrit mema ne saba
U ngit e doli ne sofa
O Bilbil c'jane keta?
Leji o meme e mos mi nga
Se un do shkoj...neper ta
......................................
Shkuan, shkuan Bilbilejte
Shkuan, shkuan trembedhjete
Vene ne litare vete
Ashtu vene, trimadjemte
...........................................
Ngreu Bilbil e hidh litare!
Dale bej te dreth cingare
Se jam Bilbili me palle
E jo canaku me dhalle

gjembush, e zane topalle, nuk e keni kuptuar ju komentim tim....smiley

Zane te paska mbet pishman 97-ta me duket qe nuk i je pergjigj kushtrimit te te parit me shku ne Vlore e me luftu "Grekun". 

As me shkon bira e mendjes se ka per te fituar ndonjehere.....

lol, bires gjeji venin dhe vendose aty ku e ka venin. Mendja nuk ka vryma vecse nese e ke te krimbur.

he jarge u bere i gjalle.....tesh don me me mesu edhe si flitet ,po ala se shef qe ne flasim gjihe te ndryshme....

Ndryshojn gjerat oj zan. Ja kujt ja priste menja qe zana e lindur ne nje humbetire te shqiperise, e rritur me trahana dhe buk e sheqer e uje nje dite te bukur do ikte nga provinca ne italja? Asnjonit per zot

hahaha,taman..me nje ndryshim une shkova ne timin habitat natyral.....kurse per ty ishte nje kercim goxha cilesor i ngjashem me ate te tyt eti qe nga Gur Kusari u be kapterr ne Tirane.....hahahahasmiley

Pas Rames dje, sot Arvizu ben nje konference live chat "Pyet Ambasadorin", kuptohet ne Facebook.

Pritet qe neser Berisha te mbaje nje konference me sms me temen "Si te kap dashnor/e", kurse pasneser Barjaba do kete nje sesion live tek Peshku me temen "Nordstrom mire kush Nordstrom pa gruan dhe vajzen".

Xhibi, po jashte Facebook-ut, nuk futet ky ambasadori koktule. 

Pjer, si ke qen.

Urdhno:

http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/66410_10151211002815838_709496728_n.jpg

Nuk kisha qejf me u fut ne fejsbuk, se ngelesh aty dhe te mbysin reklamat, plus qe çdo gje, çdo informacion personal, fluturon sa nga njeri tek tjetri. Do ishte me interes qe ky puftja te futej nje here tek Peshku. Emigranto dje te dergova nje mesazh, a e lexove. 

Asnje pergjigje nuk ka kthyer, nuk e kuptoj ku i gjeti top-channel ato qe shkruan ne lajm. Deri tani asnje pergjigje nuk ka kthyer ne facebook...smiley

My thanks for this chat experience. I enjoyed it immensely, and hope I was able to answer some of your questions. Please send your feedback to this page - I'll be monitoring to see how this was received. I'm looking forward to doing this again if there is sufficient interest. Let me know through this page!

AAA.

Nuk e kuptoj, tallje eshte? Ska asnje pergjigje aty ne facebook!

PF, shume e vyer pyetja jote. Fundja ka pak arsye per te mohuar se zgjedhjet shqiptare jane ndeshje boksi mes kryetareve, ne te njejten kohe edhe konkurse bukurie edhe zgjedhje te komandantit te klases (sipas variantit komsomolist apo sipas atij te filmit "Na shpetoi zilja", zgjedhja varet nga anshmerite intelektuale). Edhe arsyetimi im personal me ka shtyre shpesh te mendoj se Rames i jane grumbulluar shume humbje per te mos pasur pasoja si edhe qe karakteri i tij largon mjaftueshem njerez perndryshe te arsyeshem nga mbeshtetja me vote e PS-se ne kushtet aktuale politike, pra qe largimi i Rames do te ishte, apo do te kishte qene, pas nenshtrimit absurd qe pasoi 21 janarin, nga njera ane i drejte, nga ana tjeter i nevojshem.

Por eshte e gabuar ta nderpresim ketu arsyetimin e ndeshkimit. Kjo shoqeri dhe ky elektorat qe presin t'i shpetoje zilja e Rames, mos valle edhe keta leshko duhen ndeshkuar?

Me gjase Rama do pergjigjej se ka hyre ne politike per te qendruar dhe jo per t'u larguar. Konform thelbit sado-mazo te elektoratit shqiptar.

Nje mimesis perfekte e intervistes smiley.

Une sigurisht nuk e kisha per elektoratin e gjere por per pakicen qe ka fuqi me te madhe - sepse eshte me e shkolluar, ka me shume para, etj. Cdo justifikim per te mos levizur prapanicen, qe nga ideja "Berisha e ka mbushur kupen dhe domosdoshmerisht zgjedhjet, po ne mos zgjedhjet BE-ja, po ne mos BE-ja SHBA-ja, do ta heqin qafe" tek ideja "Rama nuk e meriton". Nuk kam frike se keqkuptohemi, por duhet te sqaroj per te tjeret, se mosvotimi radikal, asnjeanesia radikale, jane krejt tjeter gje, qe mbi te gjitha detyron angazhim politik shume me te madh.

Une them se qenia ne krye te partise nuk varet as nga elektorati i gjere e as nga ai i gjate, po nga forumet dhe "levat" e partise. Po nese ato s'i vret kepuca e tyre, as mua nuk me vret kepuca e tyre, aq me shume qe rri me shapka. Thjesht per muhabet dhe per ta bere lojen me te bukur. Sepse sic ka thene njeri: "Mire grate qe nuk i nderrojme dot cdo 4 vjet, po te pakten te nderrojme qeverite se ndryshe plasem!"

Por eshte e gabuar ta nderpresim ketu arsyetimin e ndeshkimit. Kjo shoqeri dhe ky elektorat qe presin t'i shpetoje zilja e Rames, mos valle edhe keta leshko duhen ndeshkuar?

Natyrisht eshte e gabuar qe fajin tja veme vetem kryetareve per deshtimet e tyre dhe per hitlerizimin e partive ne Shqiperi. Duhet jo vetem fajesuar populli leshko qe pret qe politiken ta bejne politikanet, ky popull dembel qe  perpos ngrenies se ngjalave s'na vjen me per 21 janare, por bile duhet dhe ndershkuar ky popull bazhibozuk. Ja te porosisim ne internet nje kamzhik dhe tja bejme dhurate Rames qe te ndershkoje popullin, apo do ja cojme Soros-it si ndershkues nderkombetar i paanshem por me bindje sensitive civile.

Pse mos t'i bejme dhe nje remix asaj kenges, tip "Keta popuj nuk na bejne, qaj neno, qaj moj nene".  Grupin e isos dhe do gjera te tjera i kemi te gatshme ketu, vetem kompozitori dhe minifundi i kengetares na duhen.

E kam bere shume te qarte per ke dhe per cfare fenomeni e kam fjalen. Qe domethene se ti po genjen qellimisht mbi ato qe kam shkruar.

ça koke iraniani qe ka dhe ky rama.

po dhe Mehmet Shehu, iranian ishte. Ku eshte e keqja ??

j'ai pas compris ta blague

Nuk eshte shakà. Mehmet Shehu ishte me origjine shehleresh te ardhur nga Irani. Eshte fakt (i konfirmuar edhe nga i biri).

Heu ,paska patur iraniane ne çorrush?!?!

ne pergjigjet e ketij  lexoj shpesh fjalet:  ''rilindje''  dhe ''politika teresisht te reja''.

natyrisht qe vetem ky nuk eshte e mundur ti beje keto..  keshtu qe do te kete nje staf apo nje grup  intelektualesh te specializuar ne cdo fushe ku do te aplikohen politikat e reja...  

..pyetja qe do ti beja une Rames eshte:   a mund te na thoni  emrat e bashkpunetoreve, l p.sh  10 -12 intelektualeve  te te cilet do te mbeshteteni per te vene ne  jete  Rilindjen qe premtoni?    ok, Barjaba, per arsye subjektive nuk quhet..smiley

 

p.s   duke ditur qe  Rama nuk mund te pergjigjet..  mundesisht  le te pergjigjet   Stalker, apo ndonje tjeter i ''brendeshem'', le te themi.smiley

Me nje kryetar opozite qe ben opozite nga twitter-i, me nje kryemisniter qe numeron like-osjet ne facebook, me nje Spahi qe flet percart, e kryesisht me nje klase politike te cuditshme plot qendrime qe nuk reflektojne realitetin e shoqerise shqiptare, vendi shkon drejt zgjedhjeve te pergjithshme. 

Nga te gjithe keta mungon kontakti me qytetarin. Cdo gje eshte kthyer ne show mizerabel. Kudo qe shkojne mbajne me vete nja 10 veta, e 20 kamera, bejne sikur flasin me nje bujk,apo qytetar per te krijuar imazhin e liderit qe eshte prane shoqerise. Genjeshtare. Mashtruese ordinere.

Nuk krijohet shpresa me baze mashtrimin as nga kolltuqet e kryeministrise e as nga divani i shtepise opozitare. Provinca ndihet e harruar dhe teresisht e lene jashte vemendjes. U duhet ndezur shpresa njerezve sa nuk eshte vene, qe te mos e shesin voten e tyre per nje thes miell.

Megjithate, nje rotacion poliik eshte urgjentisht i domosdoshem, jo vetem per nje "rifreskim" te demokracise por edhe per te krijuar pershtypjen ne popull qe ai vend mund te behet. Pertej simpatise se madhe ose te vogel, antipatise apo dhe pragmatizmit do me pelqente nje qeverisje Rama-Topi. I pari vjen si nje zgjedhje, tipike alla shqiptarce " e keqja me e vogel" ndersa i dyti duket se ka prane tij njerez me kulture qytetare te cilet mund te jene te dobishem si nje balance ndaj nje pushteti te vetem qeverises..

vetem nji opozitar te denje ka nxjerr Shqiperia per Sali Berishen: Myrteza Caushi aka Zani i Coles!

Kjo eshte e vertete, vetem qe ai i ziu po numeron ditet deri ne fund te jetes se tij prej alabaku ne burg, ne te cilin e futen pikerisht ata qe e perdoren kunder Berishes, per te ardhur ne diten kur ky i fundit nuk numeron dot me vitet ne kolltukun e kryeministrit. 

Si ju duk Rama? Keshtu si kallep te mer ne qafe...hapni syte e lexoni,mesime demokracie gjithmon falas nuk do jap Rama,zhfrytezoni rastin!! 

Për ekskluzivitetin e kësaj konference mund të zbuloj një detaj; Aktet e Procesit të Transparencës për Koncesionet dhe Pronat   

smiley

 ,,,sot Arvizu ben nje konference live chat "Pyet Ambasadorin"

...ja si iu përgjigj Arvizu një pyetje që lidhej me KQZ-n.

“Une jam paksa i shqetesuar per KQZ-ne. Ka pasur probleme qe une i kam perceptuar si probleme te drejteperdrejta administrative, te cilat jane politizuar. Ky nuk eshte nje ogur i mire per 23 Qershorin”

Po flitet shumë rreth kandidatëve për deputetë. Mund të më thoni si do të bëhet përzgjedhja dhe kur?

S’më shqetëson lista e deputetëve, por listat e borxheve nëpër ushqimore! Mbi 150 milionë euro borxhe për të mbushur barkun. Ç’sfidë…

 

E merzitshme...

 

Gjithe e gjithe mo me pak fjale: Tblujt kan zaptu shtetin, tkuqt internetin smiley

Te kuqte do ta marrin dhe shtetin, one cicerime at a time. Then,  cdo shqiptari do t'i hedhe at least dy pellembe me larg.

Dhe njehere flm te gjitheve.Ne afro 3 ore bera sa mundasmileyPres sugjerimet tuaja si mund ta veme ne jete me tej kete praktike kaq terheqese..

+100000000 se nga te dalin do te forta edhe ty smiley

Po cfare programi per Rilndje Shqiptare mo aman.

Strategjia e Edit eshte ajo e nje kumarxhiu te thekur, qe luan ne kazino te njejtin numer gjithmone. Humb leket heren e pare, bast te dyten. Humb te dyten, bast te njejtin numer te treten. Humb te treten, bast leket e mbetur tek i njejti numer. Humb bastin e katert, i lyp leke shokut. Kshu. Heret a vone do ti dal numri i tij. 

Aman se po ja u jap une rezultatin e zgjedhjeve te 2013 dhe keshtu mos shkoni te votoni fare, as Ramen as Saliun, as Meten as topin, as leshin dhe as preshin.. 

PD+  65-66 MANDATE

PS+  68-69 MANDATE

LSI    6-7   MANDATE

Ju lutem mos me thoni pas 6 muajve qe jam vegjent... Kualicionin dhe qeverine bejini vete se nuk do ja u them te tera une..

A mund tna thush dhe si ka per te qen koha te dilen? 

Ku, ne Miami ? smiley

pytje retorike... smiley 

mos na lej pa detaje nga tripi... kur te munesh dhe pa u vra.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).