... tashmë kam kuptuar se është kriminale t’u bësh presion njerëzve të deklarojnë orientimin e tyre seksual

Kur Mindy Michels, një aktiviste amerikane për të drejtat e LGBT dhe Kevin Sessums, një shkrimtar best-seller amerikan dhe redaktor i Vanity Fair po dilnin nga studioja e emisionit Zone e Lire të Arian Canit ku sapo kishin folur hapur për homoseksualizmin e tyre, një gazetare e njohur që po pinte cigare te dera më bëri një vërejtje.

Ishte fillimi i verës 2012.

U mundua gazetarja ta shprehte si një batutë, por dukej qartë që ishte një vërejtje apo edhe konstatim për mua personalisht, që shoqëroja dy aktivistët e mësipërm amerikanë, kur më tha: “Kur do kemi dhe ne në Shqipëri njerëz si këta që dalin e flasin hapur për orientimin e tyre seksual?”

Nuk mbaj mend se si iu përgjigja konkretisht, duhet t’i kem mërmëritur diçka të tipit: ngadalë, ngadalë, drejt asaj po shkojmë, apo diçka tjetër të kësaj natyre për të dalë me buzëqeshje, e jo me shtangie nga ajo situatë e sikletshme ku më futi.

Shumë i kompleksuar ose i stresuar mund te kem qenë në ato momente, ashtu siç në fakt, ndihem sa herë më pyesin me ligësi në televizion nëse jam gej apo jo, e më bëjnë presion ta them këtë gjë aty si i thonë ata: “në shesh të mejdanit”.

48 orë pasi Jodie Foster bëri një “coming out” në ceremoninë që i dha asaj një Golden Globe të Karrierës, debati mbi “coming out” (e thëna në shesh të mejdanit që mejdani të të korrigjojë, sipas kuptimit përgjithësues) të komunitetit LGBT është rikthyer vrullshëm, por edhe dhunshëm në median ndërkombëtare, në forumet online apo në rrjetet sociale. Por jo detyrimisht edhe në median shqiptare, që deri më sot lajmet për LGBT i boton kur vetë LGBT i prodhon, ama, asnjëherë nuk i kërkon apo i studion.

Një grup radikal dhe, për mendimin tim, i ngarkuar emocionalisht i vetë komunitetit LGBT kërkon të tregojë me zë të lartë se ajo që bëri Jodie Foster nuk është asgjë.

“E kemi bërë 20 vjet para saj”, thonë e shkruajnë edhe në media të rëndësishme si Huffington Post, “kështuqë s’ka pse të vlerësojmë si heroike deklaratën e një aktoreje si ajo e cila nuk ka çfarë humbet tashmë”. Disa të tjerë japin argumentin: “Hej, jemi në vitin 2013! Come on!”.

Unë nuk e di se kur do flas personalisht për jetën time intime dhe për orientimin tim seksual, por tashmë kam kuptuar se është kriminale t’u bësh presion njerëzve të deklarojnë orientimin e tyre seksual (sidomos presioni për ta thëne në televizion).

Eshtë kriminale, besoj unë, të nxitësh njerëzit të bëjnë “coming out” kur vetë ata që mund (jo duhet) ta bëjnë, nuk e ndjejnë akoma momentin. “Coming out” është një proçes i brendshëm dhe si i tillë kërkon kohën e vet të brendshme që të jetë i shëndetshëm.

Ne si shoqëri, sidomos ne në Shqipëri, asnjëherë nuk i japim kohë vetes të meditojmë apo të kuptojmë argumentat e atyre që na rrethojnë.

Ne duam t’u japim drejtim gjërave sipas asaj që ne mendojmë apo para-planifikojmë:
shefi në zyrë ka një ide dhe kërkon ta ndjekin;
kryeministri në qeveri ka një platformë të vetën që mund të jetë edhe idiote dhe (mirë ministrat) por sipas tij ne të gjithë duhet të bëjmë a mendojmë siç ai do;
babai në familjen tonë ka një plan për ne, ne duhet të ndjekim vizionin e tij, mundësisht pa e vënë fare në diskutim;
me raste familja e i tërë fisi ka gjithashtu një vision për ne e ne, është e preferueshme, të mos e zhgënjejmë familjen e madhe, e aq më tepër atë të vogël!

Siç shkrojta më lart, unë nuk e di se kur do vendos të flas me një publik që më shikon në televizion, apo më lexon në median tjeter, rreth jetës sime intime.

Por jeta ime, puna ime, karakteri dhe interesat e mia më kanë bërë të dëgjoj, lexoj e të ndjej energjinë e jashtëzakonshme të, për shembull: te një nëne që sot jeton me djalin e vet gej në mes të Tiranës, në vitin 2013 e ngaqë duhet të mbështesë të birin e vogël nuk flet më me të birin e madh, i cili nga ana tjetër nuk e pranon dot faktin që i vëllai është gej.

Unë mundem vetëm ta kuptoj dhe ta vlerësoj luftën e papërshkrueshme të asaj nënës tjetër që është bërë paciente e neurologëve sepse i biri është ndryshe, është gej, është gjithashtu i zgjuar dhe kokëfortë e nuk pranon të konformohet me shoqërinë, ndonëse e rrahin, e fyejnë apo e vendosin me shpatulla pas muri duke përdorur pistoleta “morali” që pasojat i kanë të tmerrshme, ama plumba të vërtetë nuk kanë.

S’mund, në asnjë moment të rri rehat, por as të bëhem kokë turku ama, kur babai i një adoleshenti i thotë të birit “më mirë vdis se të jesh gej”. Edhe në fakt, nuk është për t’u akuzuar ky baba i zakonshëm, kur dëgjon edhe në televizor drejtora a zëvendësministra që e thonë hapur ekzaktësisht të njëjtën fjali, madje edhe më keq (më mirë t’i fusin vetë plumbin djalit).

Dua të them që kërkon kurajo të thuash që je gej sot. Pavarësisht se është viti 2013. Dhe kur dikush e bën këtë, ne të gjithë duhet të përulemi me respekt, qoftë ky/kjo Jodie Foster, apo qoftë kushdo tjetër.

KLIKO KETU PER ARTIKULLIN E PLOTE

 

326 Komente

Sme pelqeu mbyllja e do i fus nje gjume pa u perkulur para Jodit se mbas 20 vjeteve pranoi se eshte Lesbian. Coming out eshte e diskutueshme ne Shekullin e 21 kur shume njerez eksperimentojne me seksualitetin dhe e quajne thjesht si nje STAGE.

E pershendes levizjen qe  nxit guxim tek individet te orientuar seksualisht ndryshe e qe jane pakice e abuzuar ne Shqiperi . Po kemi edhe PETICIONISTAT qe i detyron Zina me firmos, Po atyre si tja bojme?

nuk eshte ajo mbyllja ne fakt. lexo artikullin e plote te linku ne fund te artikullit se ka akoma

Joni e lexova artikullin.... Per mua individi qe postoji kete artikull i beri nje favor autorit duke redaktuar dhe konsideruar drejtesisht kete linje mendimi si perfundimin mbreselenes te artikullit. Kishte ne variantin origjinal 2 paragrafe te palexueshme por qe mbasi u perqendrova kuptova se kishte te bente me Nje kritik ndaj medias qe autori i shkrimit e kishte perceptuar por se kish perfunduar si konkluzion te duhur. Respektoj autorin qe e kishte fillimin qarte kritike ndaj medias por ne fund i humbte qartesia e argumentit.

Personalisht mendoj se me shume energji duhet te shpenzohet ne trajtimin pa paragjykime te marredhenieve homoseksuale sesa ne glorifikimin e Jodit qe per 20 vjet, nen rrogoz flinte me goca dhe e mohonte per hir te karrieres. Cdo paralelizem i Lirise se shprehjes seksualisht me Francen a Ameriken eshte jashte realitetit dhe po ambicioze sa trajtimi i Shqiperise nga Saluku si vend i 4 a i perparuar ne rruzull.

Nje goc qe te pyet nese je gay apo jo, ose ka ndermend te ta luaj edhe do te sigurohet qe s'po humb kohen kot ose ka ndermend te te rregulloje me ndonje shokun e saj (dhe konsideruar qe goca ne fjale qenka gazetare dhe punon ne televizion eshte e sigurt qe ka plot shoke qe mund te te rregulloje). Pervec ketyre nuk shoh ndonje arsye tjeter.

 

PS: Ne ambjentet televizive pyetja me e sakte qe duhet bere eshte: "mos je gje hetero?"

Kaq rende qenka situata? Kemi dhe Blendin tone aty, mes grumbullit.

Shume me rende nga c'mund ta imagjinosh. Blendin pyete vete. smiley

S'e ka pyetur nese eshte gay

Po mire mo nuk ke pune tjeter ti ? Sinqerisht mua psh as qe me shkon ndermend te te pyes je apo nuk je gay. Por jo vetem ty por asnje njeri ne bote. Ah po ndoshta do te te pyesja por vetem nese ti do te me vardiseshe nga mbrapa e do te me bezdisje duke me provokuar me gjeste apo fjale. Larqofte pastaj sikur te kerkosh te me perdhunosh se une iki e te denoncoje ne polici. 

Dua të them që kërkon kurajo të thuash që je gej sot. Pavarësisht se është viti 2013. Dhe kur dikush e bën këtë, ne të gjithë duhet të përulemi me respekt, qoftë ky/kjo Jodie Foster, apo qoftë kushdo tjetër.

 Me shume se kurajo konsiderohet budallallek. Keshtu ne "kurben e tortures" se "coming out" jemi akoma si shoqeri ne fillimet e saj.

Xhudi lesbike? 

Ju qe jeni pergjigjur me komente duket qe s'e keni lexuar. Ajo s'e ka pyetur nese eshte gay, por nese do te kete personazhe shqiptare qe do te bejne dalje publike si Jodie.

Artikulli i Kristit ishte prekes, por ai duhet ta kuptoje se eshte e parakohshme te deklarohesh gej, per vete faktin se eshte nje shoqeri pak me mrapa se ajo europiane. Vet faklti qe gejt nuk denohen, lejohen te jetojne bashke, mendoj se jane etapat e duhura per ta. Ai duhet ta kuptoje se tek njeriu, koncepti mbi marrdheniet, shkon perpara me proçes evolimi dhe jo revolucioni. Une me perpara, psh, isha me i ashper ne shprehje ndaj gejve, duke i quajtur Pederasta,   tani psh, nuk e perdor kete shprehje (e shumta mund ta perdor ndaj politikanve) dhe me duket sikur i fyej kete grup, po ta perdor kete shprehje.   Pra jam me i arsyeshem ndaj ketij grupi dhe kjo ka ardhur me evolim. 

Kristit do ti thoja se edhe ne Europe, psh, France (vendin ku ai na solli nje reportazh)  kete jave u zhvillua nje demostrate e ashper ndaj adoptimit te femijve nga familjet gej. Gje qe tregon se edhe shoqeria e perparuar europiane, nuk i pertyp kaq shpejt disa gjera. 

Lejimi i martesave brenda gjinise, eshte nje arritje kryesore e tyre, dhe mendoj se per 1-2-3-4 decenia, keta duhet te kenaqen me kete statu-quo. 

te kenaqen me kete statu-quo....e si do jete ky stil ?hahahahahah

Ne se mundet Fshiresi i turnit te thote ..

Perse duhen fshire ata qe e Trajtojne ndryshe nje Problem e tille . Une nuk ja mohoj kesaj kategorie te drejten e tyre . Ne se i vleresoj si te Semure me Deviacione seksuale ose sic quhet "orientim tjerter seksual " eshte e njeta gje .Bhera pale e sheh si proces Biologjik une e shoh si proces Fiziologjik .Ku eshte dallimi ketu ??  Biles solla si shembull edhe kenaqesine qe i jepte  edhe pozicionin fizik i sh Boisa , me perulje , gje qe do te thote nuk perbuza ate .

Perse duhet qe te kem te njejtin mendim me z . Kristi ? Ne se une  ate e kam perkrahur ne profesionin e tij si Arkeolog , per mua mjaft Fisnik , qe i sherben te GJITHEVE , perse duhet ta perkrah ne nje profesion te ri (te cilin nuk e pelqej , nuk kam fare Respekt shoqeror  pervec Meshires ), qe i sherben vetem atij dhe nje Grupi njerezish me te njetat prirje ?

Jane disa Pyetje te cilat edhe z.Pjer me nje Gjuhe tjeter i bie si shembull me siper me ate shprehjen e tij ne Brendesi ..." Kujdes djema .Jo cdo gje qe shkelqen eshte Flori "

Flm !

Po i persekutum ngeli ky Pinderi , te gjithe per kete flasin , se kujt i rruhet per b..... e ketij nje dreq e merr vesht.

Balzac, ore e vertete kjo e ketij soj shqiptari apo sajese?Jo, se po qe e beme vertetohet e thena rofetike arabe per fundin e botes."...Aher Zamann Jahni Bater" , Ne kohet e fundit( te botes sh.im) do te shifen cdira.Do te jene prej ketyre cudirave qe do sinjalizojne se kesaj bte i ka ardh ...FUNDI.
Sex me qenin! Denatyruar te udhezuarat prej...ZOTI a dhe Natyre xhanem

dude for real be a man, gay or not .. ose ne shqip shprehja behu burr bre.. mos u tut

Nje info jo e qarte ajo me "perdhunimin e qenit " ?????

Kush e ka zbuluar qe qeni nuk e kishte me deshire ???? Dhe aq me teper , ne respekt te prurjes , a e perfshin kete Kategori si "Orientim Seksual " kjo LGBT -ja .Perderisa eshte nje zgjedhje me mirkuptim ( ne kete rast jo me fjale por me shenja ) perse ai duhet ti nenshtrohet Gjyqit ?A mundet LGBT-ja ne kete rast ta trajtoje si shkelje Flagrante e Kategorise se Orientimit Seksual ?? Ndryshe duhet denuar edhe Berisha qe ka "perdhunuar " dhite ne fshat . Dhe per kete ka deshmitare ? Ne se nuk ka denoncues , po e bej UNE ate qe vet ai ka Treguar kur ishte 23 vjec dhe beri seks per here te pare me njerez. Te shohim si do e trajtoje Ligji ???? 

Keto jane disa habiti qe i shkojne ne mend cdo njeriu Normal mbi shumestandartshin ne shpjegimin , opinionin , argumentimin dhe Gjykimin e Fenomeneve te Jetes Njerezore . Duhet KURAJO ? Patjeter ne se duam qe shoqeria te clirohet nga MITI i Monogamise Njerezore dhe Marteses Ligjore si produkti me sintetik e me Normal qe i ka Rezistuar Kohes qe me cfajen e sekseve Femer -Mashkull ! Argumente ......Kush ka , pervec tagrit Moral qe me Vertet po na "can" SUMEN me llogje e kompozime llafkash !

sa me pasion e ke marr smiley

fol, fol te keqen se te ben mire te shfryhesh mqns qenke shume i ngarkuar emocionalish smiley

Po mo po ne ate ane fli ti , ate ka 20 vjet qe se shfry Sali Berisha dashkeni  te schfryhet me ju , ku i dihet xhanem.

Berishes ja ka falur te gjitha ky, por vetem ate punen e dhive nuk e pertyp dot smiley

Gazetarja sipas meje ka bere nje pyetje te drejte. Kauzat nuk mbrohen duke u fshehur. Ne kete rast edhe populli do adaptonte ate kengen per buzet e bukura te vashes dhe do kendonte: dil mor dil/b...karafil smiley

Orientimi seksual eshte privat si shume aspekt e te tjera ne jeten e njeriut. Kauza mbrohet nga indivite pasionante qe zgjedhin te perfaqesojne kete kauze. Gazetarja nuk eshte gazetare, ende....cfare do pyesi me pas: a je vegetarian? A je bere synet ????? Sa here e ke bere treshe? 

une kete Kristin sìdi pse e du fort me shume dhembshuri.Qe nga kohnat kur ishte etero e shkrunte te peshku si Klajdevour.Se kush na e kapi n'dore djalin e na e mori n'qafe.o kene qene do angleze a holandeze demek arkeologe qe nuk zbuluan kurgja tjeter veç thellesite e Kristit...Sinqerisht ,me pak asistence te kualifikuar Kristi do ishte nje djalosh normal,etero e shume sensibel...

ndersa ty nuk paska asistence te te bej derman smiley

ka shume mundesi te jesh ti ajo vajza qe i kishte thene Murat Bashes "aman sa jane shtuar keta, po na marrin burrat". ne mos je ajo, sa ajo paske llogjike smiley

tashti Jon ,ti je e fejuara apo i fejuari i kristit?ku e ke hallin vogelush?Te vjen zor nga e kaluara etero e te vluarit tend?hahahaha

dua te te bej te kuptosh qe gej o je o nuk je dhe nuk behesh kshu: pa pritur e pa kujtuar

dhe ta them kete qe te jesh e qete dhe mos shqetesohesh per meshkujt qe ke perzemer. nese jane hetero, te tille do mbeten smiley

Dhe Zanen e zuri gjumi tulle pas kesaj smiley

Brad ,me lexove ne mendje ,sa isha duke e shkruar..Uf sa mire ,sa me qetesoi ky Joni....nejse ....Alessandro Cecchi Paone...10 vjet i martuar burri i botes ,alamet gruje...nejse e sa bissessual ,e sa te tjere qe quhen ritardati (te vonuarit)qe zakonisht jane edhe te martuar e shpesh kane edhe femije e mandej kthehen ka Joni...

sa vjet ke e martuar ti Zana? smiley

ku e di ti se nese jam e martuar?

a je e martuar ti Zana?

nese po: sa vjet ke?

nese jo: para se te martohesh merre me prove burrin qe po nuk te doli hetero mos mendosh u be gej prej teje se do ishte e tmerrshme te mendoje nje gje te tille smiley

Keni fillu me dhane keshilla majtas e djathtas ,me sjellje prej te voziturish,prej atyne qe kane monopolin e dijes  se b...s...leni mor robt te qihen rehat si kane ba deri teshe mos na difto marrina hahahaha

si e shpjegon ti atehere shtimin e numrit te homoseksualeve keto vitet e fundit ? apo thjesht tani nuk kane me frike te fshihen si me pare ?

pse psh njeriu e ka me te larte perqindjen e homoseksualeve se kafshet e tjera ?

e fillojne per mode ,per me qene trasgresive...me qene te shetitun ...e mandej i ndijne lezet asaj pune....hahah çuna mos eksperimentoni se ka rrezik e ju pelqen.....smiley

ti Kurreshtar je kureshtar te behesh homoseksual???

Ma merr mendja qe jo. Nese nuk behesh ti me kete emer, pse duhet te behen shoket e tu???

Une mo Kurreshtar, sado qe kaloj pjesen me te madhe te dites me heteroseksuale, shikoj cifte heteroseksualesh qe puthen apo neper filma edhe duke bere seks, prap nuk behem dot i tille. Si e shpjegon ti kete?! smiley

çeshtje edukimi, ambienti, them, si puna fese. 

por naturisht duhet te jete edhe diçka qe lidhet me shijet, me ndjeshmerine. megjithese edhe keto te fundit, jane me shume probleme edukimi kulturor sesa tjeter gje. 

fakti qe nje homoseksual prodhon sperme, pra eshte i afte t'i jape femije nje femres, per mu ai eshte mashkull SI NATYRE. vetem pra si SJELLJE,  qe varet krejtesisht prej edukimit te tij ose shoqerise ku rritet, ai ndryshon nga meshkujt virile.

bile shtoj dhe se pikerisht kjo dukuri, ose kontradikte ndermjet natyres mashkullore dhe sjelljes femerore, ai perbuzet nga meshkujt e tjere virile. 

po te ishte se homoseskualiteti ishte natyre, pra varej prej lindjes dhe asgjeje tjeter, mendoj se homot nuk do t'i perbuznin. siç nuk perbuzin psh femrat. 

po mo, une prodhoj sperme, jam mashkull dhe jam homoseksual. e ke gabim nese mendon se homoseksualet nuk jane meshkuj. 

orientimi seksual dhe identiteti gjinor jane dy gjera te ndryshme

po thosha te kunderten, qe ata jane meshkuj si natyre, organizem, vetem si sjellje jane femra. kjo bile i ben te perbuzur ne syte e meshkujve te tjere.

e plotesova nderkaq, shkrimin tim siper.

kuptoj qe po flet per dicka qe nuk e njeh. mund te kesh lexuar ne libra apo degjuar ne ambiente fetare por vetem kaq

kurro ,i pelqeve me duket ,e kuptoi qe je i virgjer...smiley

 smiley

Zana, nuk me ktheve pergjigje nese je e martuar smiley

po mbase pyetja e jote eshte invadente,a pyetet nje femer per statusin e saj ,per moshen e saj?Bon ton nuk i lejon...Ju gajt jeni shume sensibel ndaj ketyre sfumaturave....e fakti qe insiston eshte dyfish mungese edukate.Ja e zeme qe jam fatpadale,e kam plage kete pune ,kjo pyetja e jote nuk ben gje tjeter veç me ve ne dukje se sa e pafat jam !!!RRi i qete i dashtun .Nuk je ne konkurence me mu....smiley

nese do ishe sic thua kjo do shpjegonte shume gjera smiley

sa per fjaline tende te fundit: ME NE FUND U BINDE DHE TI QE NUK JEMI NE KONKURENCE!!!

Mund te jete taboo qe e perzien dhe eksiton jeten e Heteroseksualeve e Jo thjesht kuriozitet.

Homoseksualet nuk Jane shtuar vitet e fundit. Feja qe ne fillesat e saja eshte ndjere e kercenuar nga sjelljet homoseksuale e i ka anatemuar. Prandaj homoseksualet Jane te urryer sot. Perqindjet e homoseksualeve nuk Jane shtuar ndersa impotentet Po fale ndotjes se ambjentit 

e drejte kjo e ndotjes ...

.....
Men: Is Your Water Turning You Into a “Girlie-Man”?
....
http://healthbeatnews.info/52.html

ps. ne artikull nuk permendet, por nje burim i estrogenit jane dhe pilulat kontraceptive
te perdoruara ne mase; sidomos ne zonat urbane/metropole.
Ka debate 'dogamtiko-shkencore' se sa rol loz kjo e fundit; ca thone pak, ca thone shume; varet se ç'feje i perkasin.
 

Ne fakt une nuk jam e sigurte qe e kuptova mire artikullin. Por brenda asaj qe kuptova, mendoj se nuk eshte me vend qe te sfidohet dhe konkurohet me " coming out " te nje aktore, e cila ndonese " nuk ka bere ndonje gje te madhe" ka dhene nje mesazh. Ne kete rast , per shkak te personit te saj publik ka dhene nje mesazh ne nje mase me te madhe njerzish, sesa vetem familja e saj.

Po pervec kesaj, duhet te kuptojme aspektin kohor te kesaj deklarate.Fakti qe ajo e ka dhene tani, eshte pasi ka nje levizje te madhe per mbrotjen e te drejtave te personave me orientim te ndryshem seksual. Per te mos thene qe ne ambjente te caktuara eshte bere trend tashme, pasi persona me orientime te ndryshme seksuale kane arritur ne pozicione shume te larta ne sfera te rendesishme. Pra nese me pare Foster do humbte kontrata per shkak te orientimit te saj , tani ka mundesi qe kjo ti kete dhene nje shtyse karrieres se saj. Eshte nje periudhe ku vende si Amerika apo Franca po flasin per martesa te personave te njejtes gjini.Pra ky eshte nje moment historik, per mendimin tim, per kete shtrese.

tashti Kur flasim per judi Foster ,Gianna Nannini themi nje gje,themi filma te paharrueshem ,e nota muzikore te skalitura ne shpirt...e kur themi Kristi a Joni ben Comming out nje buzeqeshje dashamirese te vjen...mandej kristi ka qene ku e ku me pare se Foster ....uhu....

kot tashti dhe juve

smaj mend ti ngacmoje njeri bre ne shqiperi, na cmendet

o e doni qe te dalin perpara ekranit e ta thone o ska.

lejeni mer robt ne pune te vet, si gejt si jo gejt.

kemi jetu ne harmoni e paqe gjer me tash, une kam pas rrotull nja kushedi sa neper punra, si ngacmonte njeri, nuk ngacmonin njeri, njerez per se mbari dhe te respektuar profesionalisht. kush po pyt sot se kujt ja fut e kush ta fut mor se na cmenet. sot shifesh nga puna dhe nga kuleta o aman.

shifni behuni te zotet ne pune se sju ha njeri hakun per asgje

sot shifesh nga puna dhe nga kuleta o aman.

bote dy dimensionale post heteroseksuale. dimensioni i trete mbetet subjektiv smiley 

shifni behuni te zotet ne pune se sju ha njeri hakun per asgje...

Ketu ka tradheti Burra ! Kjo xhelozja nuk e qu "pune " sakrificen e tyre . Pse ???? Po ata ta hane hakun moj xheloze ..... nuk ua ha !!!! smiley

sado qe kaloj pjesen me te madhe te dites me heteroseksuale, shikoj cifte heteroseksualesh qe puthen apo neper filma edhe duke bere seks, prap nuk behem dot i tille.

A ka abuzuar dikush seksualisht me ty i vogel? Bashkemoshatar apo me i rritur? A kishin nje raport te mire dhe te shendetshem prinderit me njeri-tjetrin dhe me ty? Sipas nje studimi te bere ne Turqi rreth 80% e homoseksualeve kane qene viktima te abuzimit seksual gjate femijerise se tyre.

jo mo Ols, askush nuk ka abuzuar me mua. prinderit e mi kane marrdhenie shume te shendetshme si me njeri tjetrin ashtu dhe me mua. theksoj faktin qe marrdhenie te shendetshme me mua kane patur edhe para se ti tregoja qe jam gej edhe pasi ja thash.

ta kam thene mendimin tim ne lidhje me studimin qe po flet ne disa biseda te tjera por nuk paske memorje te mire me sa shoh

Prindet e tu kane ra dekun prej qejfit e lezetit kur ju ke thane qe je Gay...U shkrine krejt..U ç'fat moj grua ,u ç'kesmet mor burre....!!!Fillo me kene ma i sinqerte jo me ne se halli i madh ,po me veten....

nuk e di si funksionon andej nga ty por ketej nga une dashuria e prindrit per femijen nuk kufizohet nga orientimi seksual smiley

E ça nuk i ra prindit te shkrete e nuk e hoqi??hahahaha

Je i sigurt? Nuk ka nevoje qe te me pergjigjesh mua, por vetes.

Njoh nje rast (te nje djali me te cilin ndaja shtepine ne Milano) qe ishte femija mashkull i katert dhe me i vogli i familjes. Jam me se i sigurt se e ema ka ngelur shtatezene me te me idene per te patur nje vajze (pas tre djemeve). E ka deshiruar me shpirt dhe e ka trajtuar si te tille (pra si vajze) qe ne bark e sigurisht edhe gjate femijerise. Ne fakt ky djali eshte pak "effeminato". Ka shpeshhere nje sjellje prej goce, nje te folur prej goce...

Pergjigjen ky cuni e kishte para syve, por insistonte si ty: "keshtu kam lindur".

Besoj se edhe ne jeten tende ka nje problem te ngjashem. Nuk ka asgje te keqe. Nuk po them qe hajde rikthehu ne te shkuaren edhe rregullo gjerat, por eshte mire qe njeriu te perpiqet te kuptoje ca dinamika (mbi te gjitha kur merr persiper role te caktuara profesionale). Kjo vlen per seksualitetin ashtu si edhe per tipare te tjera te tij.

Shoh qe jeni (pa ofendim) mjaft mendje mbyllur nga kjo ane.

me duket absurde te sajohen drama aty ku nuk ka 

Shume dakord, por as mos merrni megafonin e te trumbetoni gazetave e televizioneve qe "gay lind". Nuk keni as tagrin e as aftesite e duhura per ta bere kete.

I jepni nje mesazh shume te gabuar femijeve dhe adoleshenteve qe mund te jene ne nje faze normale konfuzioni per sa i perket seksualitetit dhe qe te bombarduar nga mesazhet tuaja: "gay lind, gay eshte funny", futen ne nje rruge te gabuar ose qe te pakten nuk iu perket atyre!

gay eshte funny?!!!!!!!!!!!

kush e tha kete? ku? kur? :O

Come on Joni se s'kam lind dje. Ai eshte pikerisht mesazhi qe po kerkohet t'i imponohet shoqerise sot per sot fal jush dhe nga ju! Ne nivel boteror. Po merrni ne qafe shume adoleshente.

Nje gje eshte te orientosh te rinjte. Nje gje tjeter eshte t'i corientosh!

Nje gje eshte te mbrosh te drejtat e nje pjese te caktuar te shoqerise. Nje gje eshte te paguash buken e perditshme duke bere kete.

 

e ke shume gabim Ols. deri tani u argetova me injorancen dhe mendjengushtesine e disa personave ketu por kjo eshte dicka qe nuk e marr me te qeshur. te jesh i bindur ti qe te jesh gej nuk eshte aspak funny dhe asnje person qe e di se cdo te thote te jesh gej nuk do te mendonte te ushqente kete fryme.

fjaline e fundit nuk ta marr per personale mqns te ardhurat e mija nuk varen nga aktivizmi por si nje person qe perpiqem te jap maksimumin tim te promovoj barazine mes personave me orientim te ndryshem seksual te them qe nuk ka asgje te keqe dhe per tu diskutuar kaq shume (fondet fondet fondet) qe personat qe perfaqesojne kete kauze te mund edhe te paguhen per punen e tyre.

ua ç'na the ,po ca si ju(jo te gjithe)per ato fonde ,fonde ,fonde u bene gay...hahahaha

atehere nuk po flasim per te njejten gje

Olsi, ti keshtu apo te kane vjedhur passwordin?

 

Po, une, pse, ca problemi ka?

Me cudisin keto qe thua.  Shthurje e momentit apo me vertet mendon kshu?

Gay eshte funny!! Cdo dite meson gjera te reja.

Seriozisht e ke ti Olsi?  Psiko-logjia nderkohe po rrotullohet ne varr.

Mos mer burre se do na bohet dhe ky si Doktorr Hariboja, do filloje te na tregoje historine e dhimbshme te jetes

smiley puc

Patetikun qe po pepiqet ne maksimum ti bej qejfin shokeve me komentet e veta smiley

E gjete Ols me kete studimin e vendit pararoje te te drejtave te personave me drejtime te ndryshme seksuale, Turqine!smiley 

Pararoje edhe ne bq-izem. smiley

Come on Ols, mos bej avokatin e djallit, sepse dhe ti e di qe 1.s'ka studime te sakta mbi personat me orientim te ndryshme seksuale ( nga, si , qysh, etj etj), 2.qe eshte normale ,sepse ka qene aty me krijimin e njeriut dhe 3, qe cfare dreqin du un qe rri zgjuar kur duhet te kisha fjetsmiley

Per ato dy te parat nuk mund ta vej dot doren ne zjarr, por jam shume dakord me piken 3! smiley

Naten e mire.

Dylberet....

In da fakt Zana, ka nje teme ketu. Une s'dua te bej robin e keq, por eshte e vertete qe bashkejetesa e heteroseksualeve dhe homoseksualeve ka qene me e normale, kur cdo gje ndodhte pa trumbetim. Ne fakt ka pasur uljet e ngritjet e veta. Dikur ne antikitet, ishte privilegj te kishe raporte homoseksuale, qe me instalimin e shtetit-komb, ardhjen e feve monoteiste dhe vendosjene marteses si organizim shoqeror , ju zbeh shume roli. Pastaj filloj te lulezoj perseri , si nje normalitet por qe kishte kufizimet e veta shoqerore, pasi per te arritur privilegjet e shumices , ka pasur plot qe martoheshin dhe krijonin familje, dhe mbanin marredhenie te fshehta. Pastaj erdhen disa vite me te arta akoma, ku doli deri diku si trend bashkohor ( Make Love ,Don't Make WaR kind of thing). Me vone rreth te '90 me zbulimin e AIDS, filloi nje regres total dhe stigmatizim. Nderkohe qe tani po ringjallet dhe ceshtja po trumbetohet si dicka me vete. E keshtu , keshtu, me analizen time mesnatore. Une po pres te behet ndonje studim sagllam mbi keto pune, se vetem llafe kemi. Sa shume gjera s'dime nga njerzimi kur e mendon.smiley

edhe per mua ne fakt trumbetimi me jep shqetesim.deri sa te jetojne seksualizmin e tyre ne privat ok ,por po na merzisin shume..e kush po jua ha hakun?çfare duan dekorata?

po si duket dikush po ja ha o Zane, qe ndodh keshtu.por une mendoj se eshte faze, si cdo gje tjeter ne historine e njerzimit. pastaj s'ma bene zemra te flas nga vendi ku jam. sepse s'ja di mire ceshtjen andej. 

di vetem qe ne shqiperi, s'duket sikur perdorin menyren e duhur, por puna e tyre.

çeshtje fondesh mendoj ,nese jane si te perndjekur,teparagjykuarduhet nje promuovim i te drejtave,lirive ,duhen njerez qe merren me kete pune duhen fonde...ndersa gjithkush sheh punen e vete ,rehatohet si ta ndjeje e si te mundetnuk leviz gja...niente problemi niente soldi....

Olsi Kujdes me abuzimin se ato studimi na nxjerrin pak a shume te gjitheve te abuzuar. Homoseksuale lind e nuk behesh....ne periudha Liberalizimi seksual si ai Romak mund te eksperimentosh por ne fund te fundit do besh zgjidhjen themelore te jetes tende: te pelqen te lepish pjeshken apo te thyesh kastravecin.

speaking of.. me te gjitha ato rrahje qe kemi heq ne femijeri nga prinderit s'do kish mbet kolltuk psikologu bosh, po thuaj shyqyr kemi kshu..piskologe virtuale qe te zhbirilojne ato skutat e errta te subkoshiences ne menyre virtuale. Ja hudhem dhe sot.

Sinqerishte habitem nga keto qe shkruan Olsi. smileysmiley

nata polare....

mos vuaj e dashur, ka per te tere smiley

Si nuk erdhi ndonje femer lesbo ketu te na hapte horizontin.

Kjo bjondja tek fotoja , e dashura e Xhenit eshte ?

gjynaf mer, alamet goce, si mace menduar duket smiley e ka privu veten nga njohja e gjysmes tjeter te botes. Te mbetesh i kycur brenda gjinise mua me duket nje denim.Kam pershtypjen qe agresiviteti femrave kunder cunave gej eshte nje maskim i njelloj terheqje te fshehte qe kane ndaj tyre. Kurse per lesbiket jane me tolerante.Kshu eshte Joni?

Te mbetesh i kycur brenda gjinise mua me duket nje denim. 

Tani qe e kuptove mund te te shpallim te pafajshem kur te duash.. mjafton te thuash smiley 

 

 

 

Mos ji kaq i sigurte.  Seksualiteti i femres ne teresine e tij eshte plastik dhe fleksibel, ne ndryshim nga mashkulli qe eshte teper i ngurte.

Seksualiteti i femres ne teresine e tij eshte plastik dhe fleksibel,

Ca dmth kjo "plastik" pak me shkoqur?

plastika eshte e kunderta e fleksiblit... smiley 

aha dmth seksi mashkullit gur fleksibel smiley

Pak me shkoqur dhe amerikance "experimenting" smiley.

Bazuar ne asnje studim shkencor, njoh disa raste te tilla eksperimentale, eksperimentuese nga gjinia femerore, dhe asnje nga gjinia mashkullore.  

he na ndrico pak smiley si jane keto eksperimentet dhe eksperiencat smiley

Po pse kaq i parashikueshem? smiley.

Dhe shume drite s'mund te hedh smiley.  Se e marr me mend qe ceshtja eshte aq e rendesishme sa duhet me vu drite prozhektori smiley.  Por mund te them keshtu ne pergjithesi qe kam pasur psh shoqe ne shkolle qe kane eksperimentuar nja ca vjet me homoseksualitetin dhe tani jane serish hetero.  

Dhe qe t'i pergjigjem edhe PF me kete rast me ate pyetjen me poshte.  U dashka ri-indeksuar media ne fjale, se peshqit duken shume te permalluar. 

 

U dashka ri-indeksuar media ne fjale, se peshqit duken shume te permalluar.

Oh hell no!  Megjithse... duke pare babezine e komenteve, s'e ke keq per permallimin.

Peshqit jane gjithmone gati te tallin trapin apo kanalin me hallet e te tjereve, kjo eshte e sigurt. Dhe redaksia ate detyre ka, t'i ndihmoje.

cilat halle moj se mo na ka shpetuar gje?

Nuk besoj se te shpeton gje ty Bame.

Mire, mire, mos qaj, me fal per mungesen e humorit. Hallexhinj jemi te tere Bame por brenda te gjitha parametrave te empatise dhe imagjinates sime, eshte nje goxha hall te jesh homoseksual ne Shqiperi. Dhe qe t'ia *** *** muhabetit, shtoj seriozisht se nga nje pikepamje tropo-marksiste kjo klase e shtypur ka shume potencial revolucionar (me pasoja pozitive per feminizmin dhe levizje te tjera radikale). 

Qe te mos merzitesh ti, une s'do qesh me ndonje emoticon ketu.  Po zere se. 

PS: Friedan do thoshte jo.  (Vazhdon akoma e qeshura me shume dashuri.)

Nuk te kuptoj, shprehu me qarte.

Po u beme muajin tjeter per 50 vjetor mbase e shtjellojme me shume.  Ne pamundesi, malli dhe kaq. 

qyqja goce sqarohu se do na pyese bamja ne jemi lezbike 70 vjecare smiley

smiley

'Bama m'kupton.  Spiritus, tutje prozhektorin se na vrave syte. 

le te themi qe bama paska dijeni per 50 vjetorin smiley

hallet zakonisht pershkruhen ne menyre koncize... Maj men nje burr gay qe shprehte ne menyre goxha verbale indinjaten e tij kundrejt firmave te medha te kepuceve pasi sipas tij, ato diskriminonin meshkujt gej qe ishin te dashuruar me kepucet e grave.

Keshtu me ngjan edhe kjo puna e artiklles. Problem inegzistent dhe i pakrahasueshem me pshemull, menyren sesi e shef Olsi ket pune ne pergjithesi.

Eh, dolem prape tek prioriteti i halleve. Tani, une kete teme e pashe vetem nga komenti i Olsit qe doli tek komentet e fundit, prandaj u mora me te, perndryshe problemi i artikullit duket vertet i lokalizuar tek homoseksualiteti VIP (qe gjithsesi ka vend per diskutim, sic e permend edhe Olsi problemin klasor brenda komunitetit LGBT). Megjithese trysnia per t'u veteidentifikuar vjen nga qarqe lokale, problemi ka te beje drejtperdrejt me hallin e gjithe homoseksualeve ne Shqiperi, qe eshte urrejtja, dhuna dhe percmimi qe i pret nese deklarohen publikisht. Kujto rastin e Klodit dhe protestat e Lezhes - reagojne njerezit sikur i ke share me liber qyteti! Po edhe qe gazetaria shqiptare eshte e trashe eshte problem, problem qe ne e ndiejme me shume kur vjen puna tek politika apo tek kultura. Nejse, po e le me kaq se kam nje tufe me halle te tjera.

Kush nuk eshte i permalluar te hedhi gurin/komentin i pari smiley

Oh, per keto eksperiencat nga kurioziteti thua ti. Po ka mo ka dhe kemi degjuar smiley Nesje, s po flas me. Mbetet lapidare thenia: shqiptaret bejne kollaj sex por e kane veshtire te flasin rreth seksit smiley

Ta ka shpjeguar Monda mire me siper, por plastik dhe fleksibel ne kontekstin qe e perdora une eshte e njejta.

Femra pershembull, sidomos ajo heteroseksuale ka tendecen te terhiqet nga personi i duhur (dhe ky ndryshon me rrethanat) se sa nga gjinia e duhur.

Matane kesaj pastaj seksualiteti i femres eshte shume me i komplikuar dhe zhvilluar se mashkullit.  Mashkulli eshte tmerresisht i thjeshte.  Tregoji nje trup lakuriq femre, dhe aq mbaroi puna.

Nje psikiatre femer qe studoi seksualitetin e femres gjate gjithe jetes se saj, ka deklaruar qe seksualiteti i femres eshte nje force e pangopshme qe eshte shtypur (tentuar te shtypet me mire do thoja une) per hir te mirembajtjes se shoqerise te civilizuar agrare.

Monda asgje nuk ka shpjeguar se eshte goc me namuz dhe turpanjoze smiley

Tani ky shpjegimi qe jep ti me duket pak i pergjithshem dhe jo bindes. Te thuash qe nje gje eshte e nderlikuar nuk do te thote se pse eshte e komplikuar dhe ku qendron ky komplikim.Mashkulli eshte tmerresisht i thjeshte? C'dmth kjo? Ne termat e sjelljes sexuale, morale, fiziologjike, ndjeshmerise, potences..?

Prandaj eshte kaq i thjeshte mashkulli se dorezohet para nje trupilakuriq femror? Sikur s me duket bindese. Edhe nje femer po njelloj do sillej. Dakort, qe seksualiteti eshte shtypur , shmangur, kjo eshte nje gje.Por po kaq shume eshte folur  e flitet per sexin dhe rreth seksit. Madje kjo ideja e sexit si nje force e eger qe eksplodon normat e shoqerise, eshte teori e njohur. Po sot ne shoqerine e cliruar njujorkeze apo parisiane, cfare ndodh? Sexi i femra i pangopur thua. Po sexi meshkujve a nuk eshte shtypur po njelloj? Apo do thuash tek meshkujt ka nje valvul shkarkimi ?  Po pse tek femrat jo?

Mondes ja kushtezon shoqeria post-agrikulturore te jete e turpshme dhe e drujtuar mbi seksualitetin, si mbas modelit standart te seksualitetit te femres (qe eshte teresisht i gabuar).

Mashkulli eshte i thjeshte ne kuptimin qe s'do shume per te ndezur, ka vetem disa gjera qe e eksitojne seksualisht e nuk devijon thuajse fare nga to, eshte thuajse teresisht viziv kur vjen te ekstimi seksual, prishet shpejt, nuk mund te perjetoje orgazma ne seri, ka periudhe refraktare etj ejt.

Femra nga ana tjeter, ne studime dhe monitorime te organeve gjenitale kur personit i tregohet pamje erotike e seksuale, ka treguar qe eksitohet seksualisht dhe nga pamjet e dy meshkujve homoseksuale duke bere seks.

Jo ne permasa sic eshte shtypur seksualiteti i femrave. Promeskuiteti (ka fjale ne shqip per kete) i meshkujve ne pergjithesi eshte toleruar e biles konsideruar si vlere nga shoqeria, kurse promeskuiteti i femrave eshte stigmatizuar ne ekstrem, eshte denuar rendshem deri dhe me vdekje per femren.

Kjo periudhe refraktare me kuriozoi...dija se kishte vetem tulla refraktare,por paska edhe ashtush refraktar...smiley

E moj Zane ka.  Ajo pra periudha mbas prishjes ku nuk i ngrihet mashkullit. smiley

E mistifikon pak femren ti. Me shume jane mite keto sesa realitet. Nuk behen dot pergjithsime .Ke parasysh makinat dikur , ne ngrice, nje ore duke i thene manivelit shoferi e mezi ndizej smiley

E ke gabim, s'eshte aspak mistike aty por dije shkencore.  Shoqeria nga ana tjeter e ndrydh dhe e hyjnizon femren si te turpshme te drojtur, si qenie qe seksin e ka mall shkembimi per te mirat materiale qe i ofron mashkulli etj etj.

Mjafton te dish per vokalizim ciftor qe femra ben gjate seksit dhe sidomos gjate orgazmes dhe arsyet e tij, per te kuptuar fuqine seksuale te femres.

More info. please!

Per cfare?

Mondes ja kushtezon shoqeria post-agrikulturore te jete e turpshme dhe e drujtuar mbi seksualitetin, si mbas modelit standart te seksualitetit te femres (qe eshte teresisht i gabuar).

Njihemi gje?

Per sigurine e te shprehurit e kisha fjalen.

Ana e ndonje tjeter, po keni qeshur, s'kam faj une. 

Shume e bute pas ketij komenti .

E bute, sy-ungjur, shami-lidhur etj etj.  

Kishte te bente per femren ne pergjithesi.  Ti thjesht qellove te perdoreshe si shembull.

Ki miresine te lutem e qello gjakundi a gjetiu tjeter.

Boll de se vete u fute ne vallen e diskutimit.  Une po flisja ne parim.  Ti ca do thuash tani, qe ti nuk je e turpshme? smiley

Me kape, pakap.  

Jo akoma s'te kam kapur. smiley

Zgjidhi mire shembujt, se keto gabime shpien ne mutacione. smiley

Ueee!  M'lej te skuqem mi m'lej!

Po ca labe je ti qe s kuqesh smiley 

Po ti Ana si je, ose me sakte si sillesh? smiley

smiley

Ja kalofsh mire Anushe.

Rrofsh, po as mua mos me merr si shembull, se do te te dalin statistikat keq. smiley

Me ty duhet te bejne studim me te thelle qe te nxjerr konkluzion tamam. smiley

Iiii Monda te beri laluceeee faqekuqke! smiley Shejtan je dhe ti, sa i mire i ke fshehur kembet! smiley

Ti mos me hap pune, se do me duhet te te dal ne mbrojtje po te qelluan smiley.  

Moj, shiko te mbroç veten ti, pa une do bej si do bej... smiley

pra Joni eshte ET.!!Gjynah...tash qe te njoha me taman po me vjen keq.....

tani qe kam meshiren tende jeta ime eshte me e plotesuar e dashur smiley

shiko se Kristi me duket si shume i afert me ate plencin nje njeri i dhjamosur tje mase ,qe mund te kete vite qe nuk e sheh pa ndihmen e pasqyres)se ça eshte anglez....me duket....

nuk po te ndjek dot

ca dmth plencin?

Po pra... as nuk bo noj peshke kot , keshtu sa per sport smiley

Tashti merret vesh qe dikush te dashka Krist edhe nga admin....Ato me grencka i FSHIN ...Po ti nuk je aq sa te ta hudh ai . Fshiji i pari dhe fillo nga e para smiley Ose mire e ke ler vetem Jonin si perfaqesues qe tua hudhe te gjitheve me zgjuarsi smiley ... se ai nuk pati frike as nga Stekat smiley .  Fshije ....smiley

Ndersa une them kaloje me Humor se nuk te DHEMB , sipas shembullit qe me tregonte Berisha kur perdorte DHI . Kishin pak siklet ne fillim ...thoshte ...pastaj u rrinte Goja hapet sikur po mbllaciteshin

Ahahhahaha. I madh. 

akoma te dhite je ti? smiley

Tashti edhe pak seriozisht me qe u tregove perjashtues dhe Jo gjithperfshires , ndryshe nga prurja .

Nuk ke te drejte te nepergojosh aftesite sekuale te Berishes me dhi ! Nqs je me te vertet militant i LGBT ty nuk duhet te shqetesojne vetem mardheneit seksore anale-gojore midis njerezve si Orientim Seksual qe tentojne ti  vleresojne sic jane   duke i kategorizuar si Jo Normal . Perse duhet te mos ja njohesh kete te drejte Berishes apo atij me Qente ? Kjo tregon nje menyre te gay-te Gjykimi nga Ju si perfaqesues i vereqejferve , ca me teper kur Ironizon DHINE si  subjekt seksual te Orientimit seksual ne mosha te caktuara !

mire, shko fli tani se po shkon 3 ora smiley

Si s'na lane rehat keta gay-t more.. s'na lane me çuna ... smiley

 

 

ça lagje je ti motra? smiley

ketej nga Sauku, pom deshe ahjde e duku -smiley

 

Shkrimin e paske te bukur smiley

jo , jo pyeta per kuriozitet, jane saukaret me bereqet smiley

spiritus si thone shume meshkuj nga Sauku.Psh,Shkodra -shkodrane,Vlora -Vlonjate ,himara-himariote,po Sauku?

sipas rregullave gramatikore SauKare  (Katund-katundare, Kolonje-Kolonjare ) smiley

sa u gezua minatori smiley

jon ,Kristi eshte me i embel e sidomos me inteligjent se ti.Ne menyren e tij eshte persembari.Kurse ti seç ke nje lloj agresiviteti e fjalor prej prostituti....me ty eshte veshtire te krijosh feeling ....Tamam froccio do thoshin ne Rome.Naten djema(tm pjer).Ju dalte Joni ne enderrsmiley

dmth nuk kemi deeling bashke ne te dy? smiley

i humba shpresat fare?

boboooo smiley

s'ke ci ben moj zemer, me moshe eshte kjo pune smiley une jam i ri e kam edhe kohe edhe argetohem duke u marr me ju smiley

Une thashe shyqyr qe Peshku e c'indeksoi ate blogun "Historia ime" te Kristit, po ku te le rrehat Kristi, do vije cdo dy jave te na terheqe vemendjen me historine e tij duke u ankuar pse po e detyrojme te na terheqe vemendjen.

Eshte ciklik ky marifet me nje llaf, si puna e qethjes se leshit (no pun, just jokes intended).

o karagjoz . gjysem qithje smiley

Prit tashi kur Zana dhe Olsi t'i japin komplet kuptim tjeter "Terapise se divanit" dhe te mundohen ta 'kurojne' Kristin me kete foton

Joni te jesh i bindur qe ai eshte mesazhi qe i percillet adoleshenteve.

Ore une nuk kam asgje me ty. Nuk po te them as mos ji homoseksual, as shko tek psikologu, as ki frike, as vuaj... Bej cfare te te doje qejfi. 

Une e konsideroj homosekualitetin shprehje te nje keq-qenieje. Por fundja te gjithe, kush me shume e kush me pak jane keq sot. Kush e shpreh kete keq-qenie duke u palluar me nje person te te njejtit seks, kush i bie me dore, kush me narcizizimin e tepruar, kush me mazokizmim, kush me shprehje te natyres fizike, kush eshte artist e ka nevoje te jetoje ne nje keq-qenie konstante, etj, etj...

Ju e keni gjetur zgjidhjen. Ok. Nuk me duket nje gje e drejte. Ama e respektoj, ne kuptimin qe nuk e luftoj apo diskriminoj. Por te lutem, bejini nje favor vetes dhe ne te tjereve: mjaft e uleritet! Filloni edhe ju te respektoni personat me orientim seksual te ndryshem nga ju. Mos c'orientoni femijet duke trumbetuar televizioneve qe "gay lind"-ke.

Per aq kohe sa "secili respekton e respektohet" per mua eshte gjithcka ok. Ju deri tani nuk e keni bere kete. Mjafton vetem te konsiderosh menyren invazive te futjes te "historia ime" ne kete blog.

eshte e qarte qe fjalen diskriminim une dhe ti e kuptojme ne menyra shume te ndryshme

O Olsi, habitem si i shkruan keto gjera, sidomos kur me quaje Mahmut se nuk me pelqente hoteli Dajt. Po lexo te tera shkrimet shkencore, ne pergjithesi thone qe lindesh homoseksual.

Po bjeri dhe pakez asaj radakeje qe ke, ne shumicen e botes, per kohe shume te gjata, vriteshe ne rast se ishe homoseksual, ose shkoje ne burg. Ate qe pasonin fate te tilla, qe akoma pasojne fate te tilla (dhe ndodhin kaq shpesh) e bejne se eshte "funny." Ne Kavaje mo vella nje djal vrau veten, as 15 vjec, se shoket talleshin me te nga qe e shikonin si homoseksual, pa mendo se cbehet ne Maroko apo Egjypt. Por perseri ate nuk lindin ashtu, por zgjedhin, se eshte funny. E cfare llogjikeje ka kjo bote, nga njerez qe flasin dhe si te shkolluar.

Oh, dhe clidhje nga keq-qenia ketu. Homoseksualiteti u pa si semundje ne kohen e enlightnment, dhe kjo gje u kthe mbrapa ne vitet 70s. Te thuashe qe eshte problem keq-qenieje apo semundje eshte ofendimi me i madhe qe mund te japesh. Nuk e di se nje njeri nuk mund te kuptoj kaq gje. Nejse...

 

Shiko, "radakes" provo t'i biesh ti dhe rilexo me vemendje edhe nje here cfare kam shkruar se pertoj te t'i rishpjegoj. Edhe po nuk i kuptove, s'ka problem.

Yes, filozofirat e medhaja Olsiane qe krijohet kerkohet nje treg i ri per konsum, dhe qe ka te beje me keq-qenie, kur njerezit jane vrare dhe vriten nga qe jane homoseksual.

Te lutem, kur une shkruaja per keto argumente, ti rrezik as nuk e njihje peshkun pa uje!

S'te ndalon kush qe te vazhdosh me filozofirat e tua.

Po bjeri dhe pakez asaj radakeje qe ke, ne shumicen e botes, per kohe shume te gjata, vriteshe ne rast se ishe homoseksual, ose shkoje ne burg.

Ka shtate vende ne bote ku ende egziston denimi me vdekje per homoseksualet dhe 3 te tjera ku egziston burgimi i perjetshem.  Thuajse te gjitha jane vende myslimane ose me shumice myslimane meqe ra fjala.

Kam vetem nji teori. Kush te doje le te pergjigjet vetem Joni jo se prishet direkt. A nuk duket sikur Zoti e ka bo punen e vet perfekt? Po e them ne gjuhen e frutave qe mos ma fshijne komentin.Pjeshka e femres eshte bo per bananen e mashkullit mire e bukur. Shalqini eshte bo per te nxjerr jashteqitjet. Keto qyqaret i kane gjet me zor edhe i funksion tjeter shalqinit. Tani une skam nevoje per studime e per teori gjenetike. Natyra e ka programu shalqinin vetem per nje pune dhe ja ka ndalu riprodhimin nga shalqini. Qe ketu ka mbaru ai muhabet ska mo nevoje per diskutime. Po te kishte qene normale kjo pune shalqini do ishte me dy vrima. Gjithashtu edhe lesbiket e shkreta mundohen ta kruajne pjeshken me gjethe fiku. Pjeshka do banane moj goca. Per ate eshte programu dhe ajo e shkrete. Jo per ti fut lloj lloj asortimentesh me kompesu bananen me teorine qe "jam lesbike, haj cdo gje pervec bananes" Ene shih sa ironike ka perfundu kjo pune. Joni vdes per banane kurse Xheni e urren bananen. Pirdhi me i mut ketij muhabeti

u sa kam qeshur smiley

po ta konsideroje bananen produkt mishi do i quanim lezbiket pjeshka vegjetariane sipas kesaj teorise tate argetuese smiley

Kurse juve te fushes do ju quanim mortadell-dashes smiley

fiks smiley

Me Ekremin sua mbajti  ketyre ....Ai ishte Natyral tamom ....perdorte HU smiley ....! Pse s'protestut ke Busti NM tij kur u celebru nga Berisha ! Kryetari partise tij u tregoi HURIN ...   Apo  Rrofte Huri i Ekeremit smiley

ore idrizzzz po pse behesh perjashtues me njerezit! perse permend vetem bemat seksuale te Berishes? perse nuk kujton mekatet e Rames ne tempullin e Dash Pezes! tangat e kuqe te cilat i citon dhe dritan prifti, kokainen pa fund me thithje te stilit "Inis gjoni" tek videoja e rametlliut! duhet te tregohesh me i drejte idrizzz ndryshe do akuzohesh per anshmeri!

Se mor vesh cfare do me menyrat si bejne seks te tjeret  LefKope . Te kishe thene kam nenevleresu JOZEFINEN dhe Grupin Parlamentar te PD-hit edhe mundet te ta vleresoja .A ma men sa nostalgjike i kishte syte Jozefina kur tregonte fotografine e Edit dhe ekstazohej " Ja pame , Ja pame "

Puna esht se tek kjo Prurje nuk po thuhet per Kopete e  Left me ....yyyyyyy ne fund , qe presin rradhen me respekt si sh.Boisa te perkulura para babasqapit . Ketu po flitet per qejflite qe kane orientime te ndryshme seksuale . Psh Berisha kategorizohet tek SEKS me dhite ? A duhet ta perbuzim per kete ?

Ky eshte problemi qe edhe prurja e anashkalon !

A ma men sa nostalgjike i kishte syte Jozefina kur tregonte fotografine e Edit dhe ekstazohej " Ja pame , Ja pame "

smileysmileysmiley

 " Ja pame , Ja pame "

gjasme Jozefi, ja nxorri `te palarat` sheshit, po gjithe naten e shikonte ne ender smiley

pse ben sikur skupton idrizzz, Rama tek tempulli i dashit sbente gje tjeter veçse e merte nga mbrapa si dhite e tua te dashura! ti patjeter duhet te jesh nga pilori se andej enden dhite vetem me barinjte! kushedi sa kujtime te bukura do kesh pasur!

Mirë moj LefKope mirë .Ja unë të kuptoj qe je me fantazi per dhite e "pilori" smiley ,..... kushedi si mendon "a të isha andej  minimalja do isha Ministreshe tani "   po ne jemi ne teren Konkret .

Babasqapi e ka pohuar VET ne kohen e Adoleshences , kur e dinte se Socializmi ishte Kala  e Pamposhtur dhe Ju rrefye "shokeve " per Gabimin . Jozefpercka e di se jemi ne Plenumin e KQ dhe e shef si pjese MORALi duke fshehur deshirat per seks nepermjet Fotografive .

A duhen Vecu e perbuz keto Orientime seksuale nga Babasqapi dhe Jozefina apo JO ? Biles nje Grup i tërë parlamentar i PD-hit  thërriste si ne K..rrr "lakuriç , lakuriç .Ja pamë Edvinit  " smiley  Keta te sumsave i morem vesh se i Ligjeruam qofte dhe Edin . Po keta te Dhive dhe seksfotografve pse i shmang ? Me e gjërë Left me ....yyyyyyy ne fund se i ke edhe te KOPESE smiley Flasim per LGBT .....

Olsi, me ke kujtuar kete: "solo una sana e consapevole libidine salva il giovane dallo stress e dall'azione cattolica!"

Si anti-klerikale me duket.

A te kujtova ndonje gje tjeter? Mendohu, pa problem. Ketu jemi. smiley

U bene kaq vjet qe te lexoj ketu, here pas here kemi bere edhe muhabet, prandaj pasi e vrava mendjen 1-2 minuta per reaksionin konservator qe ke shprehur me insistim dola ne perfundimin qe kisha ka gisht, ndaj kenga anti-klerikale.

E kam frekuentuar kishen edhe para "kaq viteve". Nuk eshte qendrim konservator, eshte realist. Te mbrosh jeten (qofte edhe te nje homoseksuali) eshte nje gje. Te kundershtosh argumentet e gabuara te homoseksualeve eshte nje gje tjeter.

Nuk po them qe ke ndryshuar, po them qe qendrimi yt tek kjo teme eshte ndryshe nga qendrimet e tua te zakonshme me mendjehapura dhe vecanerisht me kritike. Sepse ideja qe homoseksualiteti eshte pasoje e nje traume* eshte shume e vjeter (dhe e paajrosur) dhe shume ofenduese dhe qe ti arrin jo vetem ta perqafosh po edhe ta deklarosh me insistim nje gje te tille i shpeton arsyes time, nese nuk perfshij ne kete mesele kishen.

Mbi c'baza pretendon se qendrimi yt eshte realist?

*qe jeta eshte plot me trauma dhe qe keto trauma percaktojne shume gjera, perfshire edhe sjelljen tone seksuale, heteroseksuale apo homoseksuale qofte, merret me mend. qe ti krijon lidhjen shkak-pasoje sine qua non mes traumes dhe homoseksualitetit eshte problemi.

ideja qe homoseksualiteti eshte pasoje e nje traume* eshte shume e vjeter (dhe e paajrosur) dhe shume ofenduese

S'ka pse te jete ofenduese. Perkundrazi konsideroj si mjaft mendje-ngushtuese qendrimin "lule mos me prek". Homoseksualet nuk kane pse te jene imune ndaj kritikave. Pastaj une nuk shkruajta vetem per traume, por mbi te gjitha per nje gjendje "keq-qenieje" qe sic specifikova nuk eshte nje problem vetem i homoseksualeve. Thjesht (perseris) keq-qenien e tyre homoseksualet e shprehin nepermjet marredhenieve seksuale me te njejtin seks. Dikush tjeter (fjala vjen) mund ta shprehi ne menyre akoma me ekstreme, si pershembull te vrasi njerez ne mes te dites.

Natyrisht qe ne rastin konkret midis ketyre dy rasteve eshte i denueshem ai i dyti pasi eshte kriminal dhe sigurisht edhe i jashteligjshem.

Ne rastin e homoseksualeve kemi te bejme me se shumti me nje vrasje te vetes (ne kuptimin figurativ te fjales), por per aq kohe sa nuk vrasin te tjeret (ne sensin figurativ apo jo), per mua eshte ok.

Olsi je tmerresisht gabim.  S'ka te bej me keq-qenie apo traume.  Kjo eshte ofenduese dhe cnjerezuese per ta.  Homoseksualitetin ne masa te ndryshme e gjen ne mjafshtueshmeri ne natyre jasht species njerzore, dhe s'ka te beje fare me trauma te perjetuara nga x apo y kafshe.

Homoseksualitetin ne masa te ndryshme e gjen ne mjafshtueshmeri ne natyre jasht species njerzore,

Oh te lutem! Mjaft me keto klishe!

E po nqs. u konsideroka si ofenduese atehere ne rregull nuk diskutojme me, por nga ana tjeter une nuk mund te hesht kur nje person pa asnje lloj formimi apo kompetence specifike i thote (direkte apo nepermjet gjithefaresoj mediash) nje adoleshenti apo nje te riu qe ndoshta gjendet ne nje moment konfuzioni persa i perket orientimit te tij seksual apo aq me keq qe mund te jete abuzuar, se "gay lind"!

Per aq kohe sa keta zoterinj gjenden ne te drejte qe te bejne pohime te tilla, une i konsideroj te miat si aspak ofenduese.

S'jane klishe o tunxh bir! Jane dije shkencore te verifikuara e te verifikueshme, te pare dhe te dy speciet me te peraferta me ne, bonbot dhe shimpanzete!

Ku e ke pare ti qe keta po shkokan ti thokan adoleshenteve te konfuzuar per orientimin e tyre seksual qe gay lind? E ca dmth kjo i konfuzuar njehere? 

S'jane klishe o tunxh bir!

Ne kete pike e mbyll diskutimin me ty. Nqs. do te diskutosh me mua merru me argumentin jo me personin. Po ta them thjesht per respekt, mqs. je nje anetar i vjeter.

Qeke bere dhe i ndjeshem sot.  Ajo s'ishte per tu marre me ty, por thjesht nje shprehje dhe besova se e kuptove kaq gje.  Gjithesesi po s'ke gje per te thene me, s'ka problem.

Thjesht te rikujtova ate qe ti i kujton shpeshhere te tjereve. Vazhdo merru me personin.

Ato qe kemi shkruar mbeten aty, dhe kush ka nje minimum logjike e kupton se kush eshte "i ndjeshmi".

O Olsi, s'po merrem fare me ty.

Ajo qe thua ti eshte nje rrejshmeri logjike qe as nje specialist i fushave te psikologjise e psiakiatrise, nuk do ta pranonte. Ka 23 vjet qe dhe WHO e ka hequr homoseksualitetin nga lista e crregullimeve apo semundjeve mendore. APA e hoqi si crregullim psikiatrik qe nga 1973-shi.  Nuk ka asnje prove qe traumat psikologjike shkaktojne homoseksualitet.

Je ti qe po merresh me njerzit kur thua qe po s'kuptoni ate qe them une s'keni minimum logjike, ose me sakte po s'e pranoni se per te kuptuar e kuptojme.

 

Gjen akte homoseksuale ne natyre por ralle preference ekskluzive. Te eksperimentosh brenda te njejtit seks nuk eshte njesoj si te kesh interes VETEM per ate seks. Dylberlleku ka qen sport popullor gjate te gjitha koherave e ne shume kultura. Ajo qe vihet re sot eshte krijimi i nje identiteti, biles shpesh i forcuar, rreth seksualitetit. Mendoj se eshte pikerisht kjo gje qe i ngacmon njerez si Olti.

Nuk po flas per biologjine sepse cdo njeri i lexuar e di qe nuk ka asnje perfundim difinitiv.

Sa per kuriozitet po biseksual lind i tille? Si thu ti p.sh. Freddie Mercury (tip super mashkullor) lindi bi?

 

 

 

 

Ajo puna e identitetit te njeriut bazuar  rreth orientimit seksual me duket e egzagjeruar dhe mua.

Kur vjen te homosekualiteti ke nje bosht midis heteroseksualizmit eskluziv dhe homoseskualizmit eskluziv, Mercury bie diku midis (s'e di se ku).   Femra pastaj nga ana tjeter eshte shume me shume plastike ne seksualitetin e saj.

Keto argumentet e kultures/identitetit mua me duken pakez te pa-rendesishme. Qe homoseksualiteti nuk eshte zgjedhje me duket sikur tregohet thjeshte nga historia: dhe meqenese ne shume vende homoseksualiteti denohej/denohet dhe perbuzet perseri kishte njerez qe ishin te tille. Nuk ma merre mendja se thjeshte benin nje zgjedhje, keshtu kote se koti duke pare rreziqet. Ka patur plot vetevrasje, dhe nje jo shume vite me perpara, nga adoleshent e me te moshuar ne lidhje me probleme te tilla.

Qe homoseksualiteti nuk eshte semundje apo keqtrajtim, sic thote Olsi, perseri cdo njeri i lexuar kupton qe pervec se ne vende fondementaliste, shumica e organizatave shkencore/mjekesore nuk e shikojn si semundje.

Nga ana normative/ligjore/shoqerore, mendoj se ku dy njerez me mundesine per te dhene "consent" marrin veprime te caktuara, atehere ato veprimet te lejohen. Ky eshte nje supozim i cili mund te pergenjeshtrohet ne raste te caktuara (une te theme ti, te me vrasesh, dhe meqenese jape "consent" ti nuk duhet te me vrasesh), por eshte detyra e atij qe kundershton lejimin te sjelli argumentent pse nje gje nuk duhet te lejohet dhe meqenese ka "consent." Une nuk di argumente te forta te tilla kunder homoseksualeve.

Tani te kthehemi pak dhe tek identiteti, dhe meqenese une nuk e shikoj si shume te rendesishem. Kur ka njerez qe jane homoseksual dhe jetojne ne shoqerira ku homoseksualiteti perbuzet, atehere ky identitet/levizje i jepe shprese atyre. Dhe kjo eshte arsyeja pse une per shembull i pershendes si shkrimet e Kristit, si OJQ-te qe mirren me kete pune, e te tjera. Ne Amerike per shembull procesi ku perbuzja ndaj homoseksualitetit u zvogelua (jo se mungon) zgjati shume vite, dhe kerkojti shembuj/indentite/levizje te ngjashme.

 

Po mor mik por ti ben nje gabim llogjike. Ti thua:

1. X eshte homoseksual

2. X ka lindur homoseksual sepse edhe kur i eshte kercenuar jeta nuk ka ndryshuar orientimin

3. Y, Z, W jane homoseksuale

Pra sipas teje, duke qene tre te parat te verteta athere dalim ne konkluzionin se Y, Z, W kane lindur homoseksuale. Inference e gabuar.

Qe homoseksualiteti nuk eshte thjesht biologjik mjafton te shikosh studime me binjake, ku shpesh vetem njeri nga te dy eshte homoseksual.

E duke qene se nuk eshte thjesht biologjik, nuk me vjen cudi qe Olti te mendoje se perhapja e homoseksualizmit vitet e fundit rrjedh nga ambjenti.

Duke qene se homoseksualiteti si fenomen i lindur nuk eshte vertetuar definitivisht, me duket e tepert mesymja ndaj Oltit. Pra mua disa ketu me duken ekstremiste. Ekstremizmi nuk eshte thjesht veti e konservatoreve.

 

 

 

Ke shume shume te drejte si nuk me vajti mendja.

Domethene, qe ta kuptoj une mire tani, nje pjese e madhe te njerezimt nuk zgjedhe te jete homoseksual. Gjate shumices se historise, si dhe sonte ne shumicen e vendeve te botes, homoseksualizmi shihet me perbuzje te madhe. Kjo ndodhe dhe ne amerike, per shembull fjala faggot nuk perdoret nga dashuria, dhe ky djali, Tyler Clementi, nuk vrau veten se homoseksualiteti eshte "funny" sic thote Olsi. Pra dhe ne vende te zhivilluara ka stigma (vetevrasja eshte me e larte se ne grupe te tjera, ka hate crimes kunder tyre, ofendime etc) dhe mendojme se biem dakord qe atje ku ka shume perbuzje, nuk eshte zgjidhje.

Por, dhe ketu vjen gjenia juaj, ka dhe nje Y,Z,W qe jetojne ne ambiente (nje pakic ambientesh) qe homoseksualiteti eshte "cool" ose "funny" ose "fun" dhe keta e zgjedhin. Keta per shembull, ne adoleshence apo ne moshen 20-vjecare, zgjohen ne mengjese, plot me hormone, ngrihen me penisin te fryre, dalin ne rruge, shikojne ndonje femer te bukur, dhe thone: "Jo, nuk eshte per mua, une jame shume cool, me femra shkojne katundaret/vicidolasit/maloket. Une ZGJEDHE meshkuj se eshte shume cool." I mjeri une qe nuk me vajti kjo gje ne mendje.

PS: Mua nuk me interesojne shume si e bejne dashurine pinguinet apo si linden homoseskualet, mua me shume me intereson ana shoqerore/normative (qe e shpjegova me lart), dhe prandaj i mbeshtes levizje te tilla. Gjithashtu e di qe ka perbuzje prandaj dicka e tille me duket e rendesishme.

PS2:

Qe homoseksualiteti nuk eshte thjesht biologjik mjafton te shikosh studime me binjake, ku shpesh vetem njeri nga te dy eshte homoseksual.

Mua nuk me intereson lindja shume sic shkruajta me lart (di qe ka perbuzje, dhe ka consent, dhe mungon nje argument i mire per ta ndaluar--kaq me intereson), por ti seriozishte mendon se kjo tregon qe homoseksualet nuk jane lindur ashtu se binjaket nuk kane te njejta preferenca seksuale???!!!!! Llogike prej celiku.

PS3: Ekstremizmi im pro-gej... esktremizem eshte te shkruashe qe homoseksualet jane te semure ose te keq-trajtuar (dhe meqenese cdo organizate mjekesore thote te kunderten,) nuk eshte te thuashe qe nuk ka arsye te mira per ta ndaluar.

PS4: Une jetoj ne Amerike, ku ne shume shtete ciftet gej kane te njejtat te drejta si ciftet heteroseksuale, por persesi more nuk degjoj keto qe degjoj ne Shqiperi: muhabete te tipit na mbyten gejt, eshte bere mode te jesh gej e keshtu me rradhe.

 

Ja te te jap nje shembull: une vij nga nje familje shqiptare dhe mjafton te them kaq dhe e kam siguruar klasifikimin si e traumatizuar apo me keqqenie smiley, por seriozisht tani, prinderit e mi nuk kane pasur ndonje marredhenie te lavderueshme nga e cila une te marr shembull dhe te mos kem siklet te riprodhoj. Edhe per mireqenie nuk shquhem e as jam shquar ne adoleshence, madje mbaj mend nje re te plote keqqenieje. Dhe nuk jam homoseksuale. Kete si e shpjegon ti? smiley

Femrat johomoseksuale jane grupimi qe ka seksualitetin me plastik nga te gjithe. smiley

Paske pshtu paq! smiley Qenke devijim i rezultantes homeseksuale nga nje imput traumatik. Per fije te perit...smiley

Tropizma, njerezit (jo vetem ne Shqiperi, por kudo) kane traumat e tyre. Jo te gjitha traumat te cojne ne homoseksualitet. Ti mund te kesh probleme te nje natyre krejt tjeter. Sigurisht qe nuk je problem-free (ne aspektin psikologjik). Ndaj edhe une them me siper qe per aq kohe sa homoseksualiteti nuk i ben dem te tjereve per mua eshte ok.

PS: Une pershembull kam vene re qe shume homoseksuale nga ata qe njoh jane gjithashtu edhe bipolare.

"Per aq kohe sa homoseksualiteti nuk i ben dem te tjereve" le te kuptohet qe homoseksualiteti rrezikon t'iu beje "dem te tjereve" dhe kjo per mua nuk qendron, por sigurisht vazhdon mitologjine e homoseksualit agresiv, sigurisht mashkullor, se per kete kategori "analistesh" homoseksualiteti femeror eshte ose i paqene (maksimumi nje keqkuptim, deshperim prej problemeve me meshkujt, ose loje) dhe rrjedhimisht i parrezikshem, ose crregullim gjinor i tipit transgender. Madje ky argument behet shume kollaj qesharak kur lexon shifrat e perdhunimeve, sa kryen nga heteroseksualet, sa nga homoseksualet - per kete te fundit madje nuk kemi degjuar kurre ne Shqiperi. Krejt tjeter muhabet pedofilia, akoma me interesante priftpedofilia.

Mund te vazhdosh me tej me shoqerimet e homoseksualitetit me tipare te tjera, per shembull me prirjet artistike, apo ketej Atlantikut me prirjen per t'u bere avokat/e smiley, por ketu lidhjet shkak-pasoje jane nje det i tere interpretimesh qe ne nuk kemi mundesine, kohen, aftesine, t'i bejme.

Ne fakt eshte gabim stilistik qe une te vazhdoj diskutimin, pasi radhe therror me historine personale me siper smiley.

Shiko trop, po e con diskutimin ne disa qoshsokake qe nuk kane lidhje me cfare shkruajta fillimisht ne kete teme dhe rreth te cilave t'u pergjigja. Eshte e qarte qe e mendon ndryshe nga mua. Nuk ka asnje problem.

Nuk e solla une diskutimin ketu, shprehja jote "per aq kohe sa" ishte problematike dhe ma detyroi reagimin.

Olsi, ceshtja eshte pak me e madhe se te drejtat e homoseksualeve. Ne Shqiperi mungon avangarda e mendimit dhe avangarda e veprimit ne te gjitha fushat. Dikur ishin tre cuna te njohur si "radikalet e Canit", sot mbijeton Zhaku dhe po nis jeten LGBT-ja. Zhaku them se nuk ka nevoje per perkrahje se ia ka bere zoti mbare. LGBT-ja po tregon se ka shume me shume energji dhe force se qindra OJQ-te e mjera shqiptare, edhe pse te dyja palet jane te detyruara qe fondet t'i marrin nga jashte (as mendojme, as veprojme, as sponsorizojme). Tani, edhe kur vjen puna per llafe pazari si keto qe bejme ne ne PPU, edhe kur vjen puna per blogje falas si PPU-ja qe hoqi indeksimin automatik te "Historise sime", ne zgjedhim te bejme reaksionarin, ky eshte kulmi i indiferences ndaj zhvillimit shoqeror te atij vendi.

Po aludon ndoshta qe avangarda e mendimit ne Shqiperi perfaqesohet nga "Shqiperia ime"? A more mundimin te lexoje shkrimin e mesiperm? Po shkrimet e tjera a i ke lexuar?

Zhvillimi shoqeror i nje vendi nuk behet me sipermarrje OJQ-iste! Jane pikerisht keto qe e kane vrare shoqerine civile shqiptare dhe mendimin e lire dhe "avangarde" ne pergjithesi. Per mendimin tim ke nje gjykim te deformuar rreth kesaj ceshtjeje.

Fakti qe une nuk e kuptoj tamam cfare domethene "gjykim i deformuar" nuk me pengon mua te dalloj aty qe ti po e shkel.

Po, te diskutosh (edhe duke uleritur) per seksualitetin, per dhunen, per pushtetin, per normalen dhe anormalen, per te lejuaren dhe te palejuaren, per publiken dhe privaten, per krenarine dhe turpin, eshte krejtesisht avangarde. Avangarda nuk perfaqesohet nga botimet shkencor universitare, qe gjithsesi aty-aty jane me nivelin e "Historise sime" per nga profesionalizmi, me aq sa i kam pare.

Nuk i pengoi njeri njerezit ne Shqiperi te organizohen pertej OJQ-ve ekzistuese ose pertej OJQ-se si format. "Keto OJQ nuk na bejne" eshte avaz i vjeter. Nejse, sic ka thene nje patrioti yne, Shqiperia do te behet, per inat te shqiptareve.

Avangarda nuk eshte vetem sasi, por cilesi.

Mund te diskutosh nga mengjesi deri ne darke per argumente si ato qe ti permend me lart e te besh nje vrime ne uje. Mund te shkruash vecse nje shkrim dhe te frymezosh me mijera njerez.

"Gjykimi i deformuar" i referohet deshires tende te madhe dhe natyrisht te kuptueshme (sipas meje) per te dalluar ndonje lloj avangarde ne Shqiperi. Por kam pershtypjen se ne gjendjen aktuale, po e ngaterron me klasen e mesme.

Shembulli i Kristit per te ilustruar problemin e presionit? Kunja e nje kolegeje gazetare! Ky ishte biles shembulli i vetem.  Kjo mua me duket humbje perspektive ose mos njohje e te perditshmes. Nuk kishte shkruar Kristi nje artikull profesional, me deshmi, statistika etj, per nje ceshtje problematike, kishte shprehur frustrimin e tij.   Nuk ka faj Kristi, se Kristi ka te drejte te shkruaje per problemet qe e shqetsojne  ne faqen e tij. Miopia eshte e personit qe solli ketu kete artikull.

Po lere fare shkrimin se eshte pacavurja e zakonshme.

Argumentet e gabuara te homoseksualeve? Cilat jane keto argumente dhe pse mendon se jane te gabuara?

E kisha fjalen per ato qe diskutova ketu me Jonin.

Sa here nje mashkull deklarohet gay, dicka vdes brenda meje. Gay te dashur, kini miresine te shmangni coming out-et.

Me shpresen se do te me kuptoni drejt,

Fee

smiley

Sa here qe nje mashkull deklarohet gay, nje yll vdes ne galaksine e diellit! Lot, dhimbje dhe shprese...smiley

Sa here nje mashkull deklarohet gay , nje fener ne brigjet e Paqesorit jep shprit. Denim qe pak kane pare.smiley

well Dora, s'e prisja te te frymezoja per se dyti. smiley

S'te le Zoti pa empatizante.

Dok, nje bie qindra ngrihen!!!

poo, bie shkurta ngrihet pali

Fee.

Sa here qe nje mashkull merr guximin te deklarohet gej, ai mashkull shpeton nga detyrimi i te paturit nje jete plot sekrete ku duhet te fsheh ndjenjat e veta sepse tipa si puna jote do e paragjykojne.

Sa here qe nje mashkull merr guximin te deklarohet gej, nje femer shmang mundesine per tu martuar e per tu bere nena e femijeve te nje burri i cili nuk do ta dashuroje kurre per shkak se eshte gej, dhe ai po martohet me kete grua per shkak te presionit qe i behet nga shoqeria ku bejne pjese tipat si puna jote. (me vjen keq qe ndodh keshtu por kjo tregon qe viktimat e homofobise jane shume me teper se sa mendoni ju)

Me shpresen se do te me kuptosh drejt.

Joni

i dashur Joni, qënke shumë më bindës se kristi prandaj po përfitoj nga rasti për tu bërë një pyetje:

për të bërë pjesë në organizatën tuaj, cila është mosha maximale e një kandidati ? jo për gjë por boll çam trapin tuj pastrue haletë e evropës

me mire te pastrosh nje te vetme .hahhahaha

jo motra, jo. ta çash apo ta hapësh, kjo është çështja

Sa here qe nje mashkull merr guximin te deklarohet gej, nje femer shmang mundesine per tu martuar e per tu bere nena e femijeve te nje burri

Ti thua qe s'ka gje se abortojme shpresen ne femrat, pasi diku ne nje cep te globit dikush sakrifikon dashurine e vertete prej paragjykimeve. Abort pas aborti shpreses dmth, po mire, do kete edhe njerez qe empatizojne dhimbjen time post-abort shpirterore, pse na paragjykoni duke na etiketuar si paragjykues? Apo ju takon vetem juve ekskluziviteti i viktimes? A s'eshte e lige te tentosh te me censurosh ligjeraten duke me akuzuar per paragjykuese?
I dashur Joni, ti nuk mund te me detyrosh te tregoj per gjera qe s'kane lidhje me shqetesimin tim si: sa i dua dhe i respektoj une gay-t dhe sa mire ndjehen ata ne pranine time.
Llogari une jap vetem para prinderve, burrit dhe Zotit!

Bravo fee. Je shume e kthjellet.

thx smiley Ajo qe do te doja me pak Olsi,  eshte qe vemendja ndaj homo-ve te behet sebep qe te precipitoje debati midis 2 hetero-ve.

Te lutem kur citon fjaline time merre te plote.

Mqns ti qenke shume e kthjellet te lutem me kthjello dhe mua: Eshte me mire qe gejt te deklarohet si i tille dhe te jetoje jeten e vet pa u fshehur, apo eshte me mire qe ajo te mos deklarohet (mqns disa persona nuk kane qejf) dhe ai (i pa deklaruar si gej) te martohet me nje vajze duke prishur jeten e vet dhe te tijen?

Besoj se kaq e kthjellet sa je e kupton qe ne nje situate te tille jane te gjithe te demtuar.

I dashur Joni, ti nuk mund te me detyrosh te tregoj per gjera qe s'kane lidhje me shqetesimin tim si: sa i dua dhe i respektoj une gay-t dhe sa mire ndjehen ata ne pranine time.
Llogari une jap vetem para prinderve, burrit dhe Zotit!

Jam shume dakort me kete pjese dhe te kerkoj ndjese nese komenti im i pare dukej sikur ishte per ty personalisht. Te jam drejtuar disa here me "tipa si puna jote" por ne fakt nuk e kam me ty personalisht dhe prandaj te kerkoj prap ndjese per ate pjese. 

Ne nje teme qe une e ndjej me shume se shume te tjere qe mund te komentojne per "gallate" me lejohet te jem edhe pak emocional me shume se te tjeret smiley

fii tu boft dita nji mij

 Hakoma vazhdon qy moihabet?smiley

U shmang dhe Jozefina me prirje perverse ...seks me fotografi lakuriq smiley nga der der der stiliste te kualifikuar ..... E kush do ua keq interpetonte keqqënien e perverseve që kanë Orientim seksual me Telefon ...

Profesori vuri duart nen mjeker  , treti veshtrimin thelle dhe ..... " që në Kohët e lashta njerzimi  nepermjet telefonit dhe  me telefonata Orientimit Seksual i ka kushtuar nje vemendje te Madhe " ....Pafundesi Debilësh kane pafundësi argumente Debilësh ....

Ne se sumsave u ha VËRA le ta kruajnë pa shume filosofira . Dhe nuk kane punë në se te tjerëve nuk u Ha , po e përdorin Sumen për funksionin natyror që ua ka dhënë ZOTI ( besimtarëve të sumës smiley . Copë copë e bëfshin dhe po su doli ..... kanë dhe HURIN e Ekremit !

Argument për analizë  për Dërstilen e Dër Dër Dër stilistët !

 Mushkat GREKE ne kohën e Luftes se dyte Botërore .... e kruanin sumën ne gurët e avllive ne fshat tonë . Kjo na habiti ...thoshte Gjyshi ...se na prishte MURET Mushkat e fshatit dhe te gjithe Krahinës sone nuk e kruanin sumën .Kemi qenë paqtorë ..... e mbyllte GJySHI pa njohur argumentet e sotme te profesoratit !

 

He, si u be?

Ku e lame the ti? Me kembe perpjete...

Ku e lame the ti? Me kembe perpjete...

 

''....e i futa nje te q....., pastaj.

S'dime gje.smiley Ja po presim si macja e komshiut.smileyDerisa te medhenjte e mendimit dhe hulumtimit social ti japin dum ketij muhabetit, goce a cun.smiley

Ngriji bishtin Lopes ...A me shikon or tie ...Pyti Sala 

Joe ...i tha Intelktuali qe shikonte nga Suma..

E po ka ngatrim zorresh ..tha dok saliu ! smiley

Qe ne 73 ishte vene re se Lopet hanin Gozhde dhe u deklasisfikuan si specie me .........vazhdoje vet i nderuar PF smiley

duhet me e sjell prap ketu ate studimin mbi gjenet dhe geillikun...

Olso, tash po te lexoja me vemendje. Allasojce.

I pakapshem, po kaloj ketu.

Per t'ju rikthyer argumentit "shkencor" mbi homoseksualitetin tek kafshet. Eshte patetike qe te kerkohen 2-3 kafshe ne skutat me te erreta te natyres dhe mbi bazen e kesaj te ngrihet nje argument, qe personalisht e konsideroj si pseudo-shkencor, qe perpiqet te provoje pse cereku i Milanos apo gjysma e San Franciskos eshte homoseksuale. E kupton edhe vete qe nuk ka logjike.

Ndaj edhe te thashe qe eshte nje klishe' si argument. Nuk ka te beje me ty personalisht. Thjesht me argumentin.

Po pertej kesaj, nqs. duam patjeter te gjejme ndonje argument nuk ka pse te shkojme deri tek bota e kafsheve. Ja ku kemi historine. Dihet qe homoseksualiteti dhe pederastia kane egzistuar gjithmone si fenomene. Ajo qe nuk ka egzistuar me pare ka qene ama "epoka e konsumit masiv".

Me vjen keq te them, por homoseksualet nuk jane gje tjeter vecse nje "target-group" per agjensite e kerkimit te tregut. Crregullim apo jo (ne fakt "crregullimin e permende ti), per mua homoseksualiteti eshte vecse nje keq-qenie (tejet normale konsideruar njeriun) e botes ne te cilen jetojme.

Fakti qe ne Greqine antike sexi mes te njetes gjini shikohej si normal, tregon se qendrimi pro apo kunder sot eshte derivat i sistemit moral te bazuar c'ka eshte e mire dhe cka eshte e keqe. Shoqeria greke e asaj kohe ishte gjysem pagane dhe politesite, me pak e ideologjizuar. Me pas, sidomos ne mesjete e kendej, kur feja u be nje vater dominuese pushteti, percaktoi dhe qendrimin moral perjashtues ndaj cmendurise, homoseksualitetit, shtrigave.Morali eshte instrument dominimi per pushtet.Mund ti veme emra te ndryshem homoseksualitetit si devijance, i lindur, deformim, keqtrajtim, keqorientim etj. etj. Sexi eshte fakt biologjik dhe percakton kufijte potenciale por jo modelet e sexualitetit. Homoseksualiteti dhe qendrim ndaj tij, sikurse dhe seksualiteti ne pergjithsi,eshte  konstrukt social kulturor.

 

Fakti qe ne Greqine antike sexi mes te njetes gjini shikohej si normal..

Spiritus ...meshire ! Te pakten nga JU ! S'te kam lexuar  asnje rresht qe ke bere shetitje me Sokratin ne ate kohe . Duke mos te njohur si pjese e Derstiles personalisht te LUTEM larg ketyre ...

Ka nje perfundim shkencor te Pakundershtueshem qe BOTA dhe me sakte EUROPA mbeshtetet  SOT mbi Vlerat e Qyteterimit ( kultures ) antike Greke , Romake dhe Arabe . Ne asnjeren nuk gjejme te shkruara per SUMSA ne jeten e Popujve . Ne kulmin e sintezes se Diturise tyre te DOKUMENTUAR (jo te fantazuara dhe xeBerThyer nga llojLloJ " Kodesh te Da vincit "  , qe bejne PARA SOT )  ne dokumentet Baze Fetare si Bibla dhe Kurani .....nuk ka asnje RRESHT qe  te pakten e te paktave ...ti Meshiroje . Vetem shkatrim e ndeshkim drejtepersedrejti te njerzve e vatrave te banimit ku shfaqej !

Dhe ne se do ishte NORMAL ky sex ...nje pyetje NAIVE ...perse te mos te ruhej e zhvillohej ????, ashtu si gjithe te tjerat ! Dhe kjo pejetje me mejtim te mendjes perjashton cdo Profesorat me shkollen e Zallherrit !

ps Zall Herr vend ku u kap dhe u denua nje ushtar per mardhenie anale me Mushken !

Me fal ne se me keqkupton dhe respekte !

Dhe ne se do ishte NORMAL ky sex ...nje pyetje NAIVE ...perse te mos te ruhej e zhvillohej ????, ashtu si gjithe te tjerat !

Pergjigjen e ke tek Bibla dhe Kurani, Idris i nderum. Ja ku u futem ne rrethin vicioz. Po si mund te marresh si reference Biblen, nje dogme qe mban ne kembe prej dymije vjetesh mitin me te pashqitshem te njerzimit.Kjo tregon se njerzimi eshte akoma ne fazen foshnjore sepse vetem femijet tremben nga hija e tyre smiley

Ne duhet ta kuptojme brezin e ri Idris, ata jane shkrimtare dhe jane pak ndryshe nga ne. Kerkojne shtigje te reja per eksplorimin e botes. smiley

 

Ua urojme te gjejne Drite ne TUNEL me shpirt . Po ka nje Hall te Madh se jane PO Keta qe te rokanisin Koken me FE si Palca e cdo Argumenti e Bashkejetese ... Dhe tani ???? Kjo tregon se jane te cekuilibruar te mbytur ne kenaqesite e vetvetes qe u jep aftesia per te jetuar te Lire , pa e lexuar domethenien e Vertete te atij VENDI nga pretendohet se u Nxit e erdhi kjo LIRI .

Freedom  is not OFF !!!! ose Shqip vleresohet nga perkthyes me Mend ne shume FUSHA Liria pa CAK !

E gjithe prurja eshte nje spekulim per Derstiliste te lloit Pa CAK . Grij vetem GRIJ , perjashtuar dikujt qe e ka pare Realisht si produkt i KOHES se "shoqerise konsumit " patjeter me shume rezerva , por te pakten e prekshme ne kete Fushe !

Tani jepi rruge te gjejne driten ne Tunel po jo nepermjet tuneleve me ERE M...ti smiley qe dihet e jane provuar  se te cojne pervec erresires me te thelle edhe ne mbeturina Toksike me njemije pasoja degjenerimi te qenies edhe Fizikisht !

ndryshojnë kohët xha idriz

Fondamentalistet e Krishtere pyesin:

sou... jur sein dhei uer fakt!?

smiley Maybe in more than one way?

smiley

Ca traplleku masiv!

Me dhimbsesh Gjemb ...se je dhe e drojtur pa jo per gje .Njehere si me turp Ju lute Kristit dhe pastaj perdore Fshesen per te fshire kerkesen . Tani te ka dale serpentja ne ender ..,.Hiqu tutje ...eshte Fatkeqesi smiley Mbaju ke dinosauret ose ai i Astapodhit qe pruri Monda !

Keshtu si me ndrojtje: S'u poqe o .... babaxhan.

Po ne adoleshence dominojne keto mendime ku seksi eshte me i papermbajtshem .tani mba qendrim ...jam i papjekur apo plak ...smiley IKA dhe e befshi fertele kete prurje te kombinuar Mullisesh me Derstile !

http://youtu.be/UHBhJZaqSR0 edhe per Mirjamin me ma kuptu qe e kam kalu Kohen smiley

me çshoh e lexoj ketu ,me lumturine e madhe eksplozive qe paska kape dynjane prej  qefit homoseksual une si vizituese e rralle e Shqiperise bej pyetjen smileyo ajo menyra e dikurshme a perdoret ma???smiley

brenda bllokut jo njehere smiley

Ti shkoke ne Shqiperi per turizem seksual? smiley

 

Ols mund te perdoresh gjuhe te rende sa te duash per ta zhvlersuar argumentin, po s'ke dhene asnje prove kunder tij.  Nuk eshte patetike e as pseudoshkencore, dhe nuk jane kerkuar kafshe specifikisht (2-3 sic thua) per te provuar dicka tek njerzit, por jane vezhguar nga zoologe, primatologe e biologe keto fenomene ne natyre e jo vetem tek dy tre kafshe, por sic thashe te speciet me te peraferta me ne por dhe me gjeresisht ne primate, gjitare etj etj.  Nuk e di nga e nxorre kete gjysma e SF e cereku i Milanos qekan homoseksuale.  Ky eshte nje pohim pa asnje baze statistikore.>>

Se dyti, ben gabim (me vetedije apo jo, s'e di kete) qe homoseksualitetin e perfshin me pederastine.  Jane dy gjera krejt te ndryshme.>>

Se treti, ca dmth kjo qe eshte keq-qenie? Mua me tingellon goxha afer argumentit fetar qe eshte mekat.>>

Akoma me kete teme ju? Ka disa qe kerkojne prova. Ja tju jap une nje prove. Meqe homoseksualizmi ka ekzisuar gjithmone, perse nuk ka evoluar anusi? Perse nuk ju ka shfaqur edhe nje vrime tjeter? Perse nuk eshte krijuar ndonje vend per vezore ne anus qe te ngelin edhe me barre keto te mjeret? Argumenti me i madh shkencor eshte vete Zoti/natyra qe nuk e ka perfshire anusin ne menyre natyrale ne paketen seksuale. Homoseksualet te cilet i kane rene shume "gajdes" kane probleme me mbajtjen e nevojes. Fillojne dhjesin ne breke. Pyesni doktorret.

 

P.S Vdekje fashizmit

Kush e perdori gjuhen e rende. Une apo ti? Pa shikoje nje here.

Nuk eshte patetike e as pseudoshkencore, dhe nuk jane kerkuar kafshe specifikisht (2-3 sic thua) per te provuar dicka tek njerzit, por jane vezhguar nga zoologe, primatologe e biologe keto fenomene ne natyre e jo vetem tek dy tre kafshe, por sic thashe te speciet me te peraferta me ne por dhe me gjeresisht ne primate, gjitare etj etj.

Edhe cfare doli nga keto studime?

Nuk e di nga e nxorre kete gjysma e SF e cereku i Milanos qekan homoseksuale.

Po ca te te them une ty tani? Shtepine e ndaja me nje homoseksual qe kishte nje te dashur homoseksual. Shtepine me perpara akoma e ndaja me nje cun qe pastaj mora vesh qe ishte homoseksual dhe iku te jetonte me te dashurin e tij homoseksual. Ndez radion ne mengjes dhe te del Platinete. Ne televizor Signorini. Piceria e lagjes menaxhohet nga dy homoseksuale. Rrugeve plot homoseksuale (nga ata qe e kane te shkruajtur ne ball), universiteti ishte tumbllas me homoseksuale, puna gjithashtu... S'po te flas per zonen e qendres dhe te modes ku te jesh hetero eshte gati turp. Te pakten metro-seksual.

S'eshte cereku? Po sa? Gjysma?

Se treti, ca dmth kjo qe eshte keq-qenie?

Keq-qenie. Kur qenia, psikja jote ndihet keq si pasoje e nje traume apo shume traumash, etj...

PS: Harrova pa permendur kryebashkiaket gay...

Gjuhe e rende pra ne kuptimin, pseudo-shkencore, patetike, skuta te errta etj etj.

Cfare doli eshte qe homoseksualiteti eshte nje ndodhi natyrore normale.

Eksperiencen tende nuk mund ta universalizosh mbi nje qytet te tere.  Kjo quhet prove anekdodike dhe eshte rrejshmeri logjike.

 

I pakapshem, me beso, se e njoh nje cik me mire se ty Milanon.

kjo e numrit te pimagjinueshem te gejve eshte e vertete.E me duket edhe çudi...duket si epidemi....

Shume e thjeshte Zane. Homoseksualet jane kthyer ne nje target-group. Eshte gatuar nje sistem i tille qe promovon (jo de jure, por de facto) homoseksualitetin.

Kuptohet qe nje person qe nuk ka familje per te mbajtur dhe ja ka dedikuar jeten "qejfit" konsumon produkte e sherbime qe njerezit e thjeshte nuk mund t'ja lejojne vetes.

Ti po thua qe njerzit behen gay per arsye materiale?

strategji afatgjata makroekonomike..(Ozot ,po perdor gjuhen e Pjerihahahahaha)

Ka lidhje me kuotat e karbonit. smiley

Naten.

Ke lene pa permendur dhe rolin e mazoneve ne kete mes smiley

Nuk ka te beje me masonet boisa. Shume pergjegjesi i kane vene mbi supe atyre.

Eshte thjesht ceshtje tregu. Duam apo nuk duam ne, tregu modelon jeten tone.

Fakt eshte qe sot ne boten perendimore eshte me e lehte ekonomikisht te jesh homoseksual se sa te krijosh nje familje. Shifrat e rritjes (apo me sakte, te tkurrjes) se popullesise e tregojne qarte.

Pra tregu kaq i fuqishem ka potencialin te te kthej dhe ty ta zeme ne homoseksual?

Jo Olsin, po ndonje femij 14 vjecar tregu dhe e kthen ne homoseksual. Me thone qe keto kohet e fundit qe ne gjymnazet e San Franciscos te shikojne si UFO ne rast se shkon me ndonje vajze.

smiley 

Dora e padukshme, vegla me e fuqishme e homoseksualizmit.

Dora e padukshme,

E padukshme por qe e ndjen

Njerezit me anshmeri (bias) ju bene gjithnje me shume pershtypje gjeja qe ata nuk e shikojne si normale. Kur shikojne dicka qe ju duket normale, nuk e marrin parasyshe. Shqiptaret per shembull kane vuajtur nga fenomene te tilla ne vende raciste: Greket mbajne mend sa here degjojne nje shqiptar qe ka vjedhur, jo nje qe thjeshte bene punen e tije. Une per shembull jetoj ne nje nga lagjet me te medhaja dhe me historike gay, dhe perseri sipas "statistikave" (mbase jo me seriozet pasi censusi nuk mat gjera te tilla) shumica (70%) e popullsise eshte straight. Ketu flas per nje lagje "legjendare" gay.

Chelsea? Village?

Ceshtje personale... smiley

me sa femra flinke naten ti, o njeri me fat.

Nuk je e vertete te te gjitha gjerat qe thua, dmth disa i thua duke e ditur qe nuk i beson 100 perqind 

klajdo, leni pordht, ne qi po shkojm tek t'dyzetat, kemi noj shons o jo..

"Kur gazetarët shqiptarë të pyesin: Pse nuk e thua që je gej?"

E them,asnje gazetar nuk me ka pyetur ende.

Loo ,a je gay?

Zana, je gazetare?smiley

Po ti lene mor burre se thashe po e han.....smiley

Pe soit te gejshave dukete qe je me qe jau ditke radhen puneve pe seposhtmit

me duket se ne atdhe e barazojn fjalen gej me bythq,,, lulishtes smiley

Po e ndaj per motive informacioni dhe edukuese smiley

http://historia-ime.com/en/2011-08-07-02...

 

Ka L G B T por ka dhe Q I A: Gjenerata LGBTQIA

Nje shkrim informues, edukues, por edhe sfidues i The New York Times qe vlen shume dhe per komunitetin ne Shqiperi...

 

 

 

 

keto QIA jane per ne terren ?

Klajdi - sa here lexoj tema te tilla shqetesohem , sepse e di qe do kete komente ofenduese. Me thene te drejten , komentet nuk i lexova .  por sfida ka dhe anen tjeter te mire, edukimin publik.

stay strong !

Ou rreth Kauzes te perbashkuar.Paska zbrit Elba ne fushe te betejes smiley

Po dhe Elba rob i gjalle eshte . Munç që i ....  Spiritus të kujtohet që tironsit e vjetër përdornin munç për mund smiley Ne lapt u kemi prish dialektin . Po edukimin publik se ngacmum më duket . I lamë sumsat në punë të vet !

Dhe thuj ti qe Elba me nik tjeter nuk ka ka veshtiresi ta pranoje  ... smiley Bo si  gazetare gja smiley . Si s'doli nje gazetar/e nga keta qe na ndriçojnë ta filloj:

Une JAM Gay dhe nuk e kam gajle me e pranu ..Po ti qe i njeh sfidat ,  je Gay .......psh de !

Elda ne munç smiley se na kujtove Kiplingun tani: 

Ne munç te flasesh me maskarenj po nderin tend ta ruash,
a te ecesh perkrah mbretit pa krenari qe te verbon.
Nese armiku apo miku s te bejne dot te vuash
dhe gjithkend e çmon per aq sa meriton...   

Po nuk eshte aq kollaj Idris pranimi palé shpallja , ka dilema, eksperimente, identitete fluide qe vejne e vijne deri sa njeriu te gjej rolin ku ndjehet  me rehat ..smiley Sidoqfte nje i deklaruar do ta conte perpara kauzen me shume se dhjete programe dhe psheretime te tipit historia ime smiley 

 

http://youtu.be/CXYz64uIR1I

E gjeta me se fundi smiley megjithse jo per kete rast , po me qe eshte popullore si prurje me kruarje , them se i afrohet smiley Shife njehere !

harrojeni . karamele djegme ky muhabet

Po mor mik por ti ben nje gabim llogjike. Ti thua:

1. X eshte homoseksual

2. X ka lindur homoseksual sepse edhe kur i eshte kercenuar jeta nuk ka ndryshuar orientimin

3. Y, Z, W jane homoseksuale

Pra sipas teje, duke qene tre te parat te verteta athere dalim ne konkluzionin se Y, Z, W kane lindur homoseksuale. Inference e gabuar.

Qe homoseksualiteti nuk eshte thjesht biologjik mjafton te shikosh studime me binjake, ku shpesh vetem njeri nga te dy eshte homoseksual.

E duke qene se nuk eshte thjesht biologjik, nuk me vjen cudi qe Olti te mendoje se perhapja e homoseksualizmit vitet e fundit rrjedh nga ambjenti.

Duke qene se homoseksualiteti si fenomen i lindur nuk eshte vertetuar definitivisht, me duket e tepert mesymja ndaj Oltit. Pra mua disa ketu me duken ekstremiste. Ekstremizmi nuk eshte thjesht veti e konservatoreve.

E ke shprehur shume qarte.

Une nuk kam asgje kundra homoseksualeve. Kush me njeh, e di mire kete gje. Por me shqeteson pikerisht kjo lloj mbylljeje mendore si edhe gabimet e medhaja logjike qe behen kur diskutohet per kete teme, nga ata qe e konsiderojne veten si "mendje-hapur".

Te gjithe teorine e tyre e kane te bazuar mbi fakte pseudo-shkencore dhe mbi nje sjellje ne kufijte e te dhunshmes ndaj atyre qe e mendojne ndryshe. Nuk ka perse. Bota i ka pranuar dhe do te vazhdoje t'i pranoje homoseksualet. Tregu madje i ka kthyer ne nje target-group dhe nepermjet mediave madje promovon homoseksualitetin. Nuk gjendemi me si perpara disa dekadash kur kjo ishte nje teme tabu.

Problemi me i madh sot per sot eshte se, (si ne te gjitha gjerat njerezore), po kalohet nga nje ekstrem ne nje ekstrem tjeter. Nga mbrojtja e homoseksualeve ne promovimin e homoseksualitetit. Nga mbrojtja e te drejtes dhe lirise se homoseksualeve per te egzistuar, ne cenimin e te drejtave dhe lirise se te tjereve.

Ajo qe mua me shqeteson me se shumti eshte mbrojtja e lirise se femijeve dhe adoleshenteve per te zgjedhur jeten e tyre. Nuk ka pse te jete as tregu dhe as subjekte qe e bazojne egzistencen e tyre mbi homoseksualitetin qe te kondicionojne te ardhmen e tyre.

Nje argument i ngjashem perdoret ne Amerike ne lidhje me martesat gay. Beteja behet shpesh ne gjykata, dhe argumenti thote qe sonte ne Amerike, homoseksualet jane nje grup i mire-organizuar, dhe keshtu ata te drejtat e tyre duhet ti kerkojne ne menyra legjislative, pa vajtur ne gjykata. Per mua eshte argument i dobet, se dhe sonte ne Amerike ka perbuzje te madhe ndaj homoseksualeve.

Por te thuashe gjera si "Bota i ka pranuar" me duket sikur e shikon boten me syze te habitshme. Historikisht, te jeshe homoseksual te rrezikohej jeta, dhe sonte e njejta gje ndodhe akoma ne shumicen e botes. Raste te tilla ku njerez jane vrare nuk ka pse ti shkruaje ketu por i gjene thjeshte duke guguluar dhe duke e patur mendjen te hapur. Qe ka perbuzje, gjithashtu eshte e ditur. Thjeshte mendo se si u mire-prite parada ne Beograd, apo sesi Lezha u kryengrit per te demonstruar qe nuk jane homoseksual. I gjene dhe tek shumica e njerezeve ne kete forum.

Nejse, une i jame pergjigjur me detaje quotes te Fjales. Eshte dicka komplet pa llogjik, po nejse.

E vetma gje qe nuk kuptoj eshte si homoseksualet i "cenojne te drejtat dhe lirive te tjereve." Une per shembull, ne Amerike, qe eshte me "mendje-hapur" drejt homoseksualeve, nuk jame ndier ndonjehere i cenuar. Si ndodhe kjo ne shqiperi?

Na jep nje shembull ku homoseksualiteti promovohet aktivisht, pra promovohet orientimi dhe indentiteti seksual homo kundrejt atyre qe s'jane homoseksuale.

Homoseksual ti je mbret
homoseksual je pasha
homoseksual eshte edhe moda

per vete mendoj se homoseksualizmin e shton, emancipimi i femres.

E vetma gje qe nuk kuptoj eshte si homoseksualet i "cenojne te drejtat dhe lirive te tjereve." Une per shembull, ne Amerike, qe eshte me "mendje-hapur" drejt homoseksualeve, nuk jame ndier ndonjehere i cenuar. Si ndodhe kjo ne shqiperi?

ka te drejte te te gjuaje ty, po ashtu siç ti psh ke te drejte natyrale te gjuash nje vajze. e pikerisht problemi eshte qe mashkulli nuk eshte bere qe ta gjuajne per ti shprehuar dashurine. femrat psh, sado buçe te jene, nuk e marrin kurre inisiativen, ate ja lejne mashkullit. duhet pra ti te shkosh drejt tyre, te besh perpjekjen e pare, te fitosh puthjen e pare ose krevatin e pare, nganjehere e duke kembengulur, pasi femra edhe pse do nuk pranon fillimisht te jete plotesisht e jotja.

tani qe te kuptosh me mire, ne vend te femres qe ti gjuan, nje moment te dhene, vendos nje homo, qe te gjuan ty. ne kundershtim me femrat, homot duke qene natyre mashkullore (pra qe u ngrihet po njesoj si te tjereve meshkujt) jane jo me pak aktive e gjuajtes sa mashkujt e tjere. 

i pari homo qe do te fuse duret tek koqet,  mund te te beje qe te shkosh ne burg. dhe atehere ti do ta kuptosh gjithe esencen e muhabetit.

Shume faleminderit per sqarimin!

smiley

Ti ke qyfyre me vertet kur ja fut kodra mbas bregut.

ndodhi nje rast ne france per te cilin nuk u fol me, dmth sesi perfundoi. 

dy shoke gjate nje feste, pine sa u dehen. kur njeri prej tyre zgjohet, sheh qe tjetri ishte duke i bere nje pipe (seks oral mnjf). e kap kete prej fyti, e lidh me litar dhe fillon ta torturoje, e djeg me cigare ne vende te ndryshme te trupit, etj, etj. te dy  ishin shoke te ngushte vetem para disa momenteve. imagjino.

prej komshijve, e kap policia kete tipin per te cilin nuk u fol me asnje fjale, sujet tabou

mendoj se po ta kish zene gjumi me ndonje shoqe, nuk do te ndodhej ne te njejtin pozicion, se e para ajo nuk do te guxonte te shkonte ne aksion, sa do shume ta dashuronte, pra do te ndodhej gjithnje ne pritje. 

neve meshkujt me kalimin e viteve, fillojme kuptojme sesa femra ishin gati te na jepeshin, por pa guxuar kurre te hidheshin te parat ne aksion.

sot pedet kerkojne martesen, te drejten e adoptimit te femijve e gjithça tjeter te çifteve normale.  

para dy ditesh, nga autopsia qe iu be nje bebes (8 muaj) se vdekur u pa qe kishte vdek nga rrahja qe i kishin shkaktur vete prinderit (e ema 20 vjeç dhe baba 22 vjeç) te cilet s'do kene durruar te qarat e shumta te saj naten. ne nje rast te tille, opinioni publik shpreh vetem keqardhje, se ne fund te fundit ishin prinderit e saj qe e vrane. 

vendos tani ne vend te tyre, nje çift pedesh, te cilet po ashtu te pamesuar nga zhurmat e nje bebeje i mbullin gojen me peshqir duke e mbytur. si do te reagoje ne kete rast, opinioni publik, njesoj si me rastin e pare apo ndryshe ? sigurisht ndryshe, ne hell do kerkoj ti kaloje keta pedet kriminele te cilet asgje nuk i lidh me beben qe vdiqen. 

ne france pedet e vertete (disa intelektuale te vjeter), po e kuptojne qe po e kalojne kufirin e arsyes. keta psh jane kundra marteses, po kush i degjon, rinoshet qe shumica as pede nuk jane, por thjesht prostituta, jane per perfitimin e gjithçkaje. historia veç perseritet.

E pranojeni qe e keni te veshtire t'i kuptoni , marrdhenie te dy sekseve te njejta , apo martesat mes tyre etj etj.

po perse i sulmoni me fjale banale , ofenduse,  se marr vesh .

lejini njerzit ne hall te vet - ne heterosexuals , kemi privilegj ne shoqeri , po kjo s'na jep te drejten te sulmojme te tjeret apo t'i detyrojme te ndjehen keq per veten e tyre . Sulme te tilla ofenduese ka bere qe shume te rinj te kalojne ne vetvrasje.

 

Elba, e ke gabim, ne Shqiperi ka nisur nje fushate e eger nga kapitalistet. Plani i tyre eshte te dobesojne dhe cenojne te drejtat heteroseksuale ne Shqiperi. Une shpresoj qe te krijohen sa me shpejt organizata te tipit SMA, Staight Man Alliance, qe te pakten te mbrojne femijet nga homoseksualiteti.

c'na ka gjet . homosexuals nuk jane pedofile . Pedofila jane edhe heterosexuals, qe kapin femijet e tyre. Babai i femijes kap gocen ose djaline e vet .

po keta car quhen ??

pedo-straight- plera ??

Tani qe tema ra ne doren e Elbes dhe te Mahmutit, u dhi muhabeti.

Naten. smiley

smiley

shyqyr u lodhe  smiley

Paskan shtuar "like" dhe "dislike" tek pergjigjet. Djathtas.

po t'keqen

sic kemi pas kerku ktu e 5 vjete me pare smiley

E shikon ti qe te kam bere like une?

Natyra i vendos vete balancat.Sipas statistikave ne Shqiperi ne 100 femra lindin 114 meshkuj.Keshtu qe teprica e meshkujve do shkoje me meshkujt.Sot femrat jane te prirura te shkojne me meshkujt me pare dhe te rinjte troke, pa pune dhe kokerr leku ne xhep, jane te prirur ti qajne hallin njeri tjetrit. Dora e fshehte e Adamit edhe ketu i ndan gjerat. 

Olsi c'pate

e kishte me ironi. ne fakt pergjigja tende dukej pak, pa lidhje shume me ça po flitej.

Elba sinqerisht, por sapo u riktheve ti, statistikat treguan nje renie drastike te IQ-se mesatare te anetareve te peshkut.

o me raft pika , mos na bej te ndihemi keq

Shihni ca ndodh kur hapet kutia pandores duke mbrojtur te drejtat e "allasojceve"

 

In 1973 the American Psychiatric Association declassified homosexuality from its list of mental disorders. A group of psychiatrists with B4U-Act recently held a symposium proposing a new definition of pedophilia in the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Health Disorders of the APA.B4U-Act  calls pedophiles “minor-attracted people.” The organization’s website states its purpose is to, “help mental health professionals learn more about attraction to minors and to consider the effects of stereotyping, stigma and fear.”In 1998 The APA issued a report claiming “that the ‘negative potential’ of adult sex with children was ‘overstated’ and that ‘the vast majority of both men and women reported no negative sexual effects from  childhood sexual abuse experiences.”Pedophilia has already been granted protected status by the Federal Government. The Matthew Shephard and James Byrd, Jr. Hate Crimes Prevention Act lists “sexual orientation” as a protected class; however, it does not define the term.Republicans attempted to add an amendment specifying that “pedophilia is not covered as an orientation;” however, the amendment was defeated by Democrats. Rep. Alcee Hastings (D-Fl) stated that all alternative sexual lifestyles should be protected under the law. “This bill addresses our resolve to end violence based on prejudice and to guarantee that all Americans, regardless of race, color, religion, national origin, gender, sexual orientation, gender identity, or disability or all of these ‘philias’ and fetishes and ‘isms’ that were put forward need not live in fear because of who they are. I urge my colleagues to vote in favor of this rule.”The White House praised the bill saying, “At root, this isn’t just about our laws; this is about who we are as a people. This is about whether we value one another  – whether we embrace our differences rather than allowing them to become a source of animus.”Earlier this year two psychologists in Canada declared that pedophilia is a sexual orientation just like homosexuality or heterosexuality.Van Gijseghem, psychologist and retired professor of the University of Montreal, told members of Parliament, “Pedophiles are not simply people who commit a small offense from time to time but rather are grappling with what is equivalent to a sexual orientation just like another individual may be grappling with heterosexuality or even homosexuality.”He went on to say, “True pedophiles have an exclusive preference for children, which is the same as having a sexual orientation. You cannot change this person’s sexual orientation. He may, however, remain abstinent.”When asked if he should be comparing pedophiles to homosexuals, Van Gijseghem replied, “If, for instance, you were living in a society where heterosexuality is proscribed or prohibited and you were told that you had to get therapy to change your sexual orientation, you would probably say that that is slightly crazy. In other words, you would not accept that at all. I use this analogy to say that, yes indeed, pedophiles do not change their sexual orientation.”Dr. Quinsey, professor emeritus of psychology at Queen’s University in Kingston, Ontario, agreed with Van Gijseghem. Quinsey said pedophiles’ sexual interests prefer children and, “There is no evidence that this sort of preference can be changed through treatment or through anything else.”In July, 2010 Harvard health Publications said, “Pedophilia is a sexual orientation and unlikely to change. Treatment aims to enable someone to resist acting on his sexual urges.”Linda Harvey, of Mission America, said the push for pedophiles to have equal rights will become more and more common as LGBT groups continue to assert themselves. “It’s all part of a plan to introduce sex to children at younger and younger ages; to convince them that normal friendship is actually a sexual attraction.”Milton Diamond, a University of Hawaii professor and director of the Pacific Center for Sex and Society, stated that child pornography could be beneficial to society because, “Potential sex offenders use child pornography as a substitute for sex against children.”Diamond is a distinguished lecturer for the Institute for the Advanced Study of Human Sexuality in San Francisco. The IASHS openly advocated for the repeal of the Revolutionary war ban on homosexuals serving in the military.The IASHS lists, on its website, a list of “basic sexual rights” that includes “the right to engage in sexual acts or activities of any kind whatsoever, providing they do not involve nonconsensual acts, violence, constraint, coercion or fraud.” Another right is to, “be free of persecution, condemnation, discrimination, or societal intervention in private sexual behavior” and “the freedom of any sexual thought, fantasy or desire.” The organization also says that no one should be “disadvantaged because of  age.”Sex offender laws protecting children have been challenged in several states including California, Georgia and Iowa. Sex offenders claim the laws prohibiting them from living near schools or parks are unfair because it penalizes them for life.

Fjala "consent" (leje ne gjuhen shqipe) eshte nje fjale magjike.

Ne rast se une neser kryej marredhenie seksuale me nje femer apo mashkull pa "consent" atehere akti im quhet perdhunim.

Ne rastin e femijeve, eshte vendosur qe ata jane pa mundesi/te paafte te japin "consent." Prandaj seksi me femij, si heteroseksual (burre me vajze)--si homoseksual (burre me djale), denohet. Shoqeria e shikon pak a shume si perdhunim...

Ne ciftet homoseksuale, "consent" nuk eshte problem, pasi te dya palet duan njera tjetren.

Shpresoj se e kupton ndryshimin tani....

 

PS: kjo eshte arsyeja qe vendet demokratike, te zhvilluara kane levizur per me shume te drejta ne lidhje me homoseksualet. Prandaj dhe mua nuk me intereson shume muhabeti i lindjes apo "ka apo nuk ka kafshe homoseksuale."

nuk jane vetem homot qe po fitojne SOT te drejta por te gjitha pakicat e tjera, emigrantet, çifutet, muslimanet, etj.

pyetja qe shtrohet, qe ata vete duhet te shtrojne, eshte  DERI KUR ? siç ka thene njoni : eshte me kollaj ta fitosh nje te drejte sesa ta mbash ate gjate.

 

 

vetem nga fjala qe perdorni ju  homo, pede  etj etj  tregon qe per ty  ata s'kane fare  te drejta . perbuzja qe shumica percjellin tregon se s'behet fjale per te drejtat e komunitetit te LGBT , kur nuk pranohen as ne biseda si njerez normale . Pabarazia qe ju sillni  ne biseda ( ti dhe shume te tjere ) dhe "drejtesia" qe perflisni  jane dy fjali kontradiktore me vete.

Sot pakicat akoma s'kane fituar gje, jo vetem ne Shqiperi qe s'behet fjale , por dhe vende kapitaliste te medha akoma vuajne shtypjen e klasave me te larta .

Emigrantet ne pergjithesi ,kan fituar nje pashaporte dhe kan humbur klasen ,  disa te tjere rrethin social , te tjere rrethin familljar ........gjithmone duke u perballur me rracizmin , perbuzjen , shtypjen , depresionin , humbjen e koshiences, mallin , etj etj

per keto te drejta e kishe fjalen ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).