20 Komente

Po. P.sh. lexo ketu si ta c'aktivizosh:

 

Disable Java In Browsers

 • Oracle has full instructions for those with Java 7 on PCs, Macs, or Linux.
 • Disable Java in Firefox - instructions from Mozilla recommend clicking on the Firefox button (or "Tools" in Windows XP) and selecting "Add-ons." Click on "Plugins" and then Java (TM). Select "disable" (or un-click "enable").
 • Disable Java in Chrome - Type or paste chrome://plugins/ into your browser's window. Scroll to Java (TM), and click "Disable." Be sure to disable all versions.
 • Disable Java in Safari - instructions at Apple. Select Preferences, and then the Security tab. Un-click the checkbox labeled "Enable Java."
 • Disable Java in Internet Explorer - instructions at Microsoft's site. Java 7.10 and 7.11 (the newest versions) allow users the easiest path to turning Java off. But fully disabling Java on Explorer can be complicated, leading many experts to recommend removing the program entirely.

Uninstall Java Completely

Many people say they can disable or delete Java completely, and not miss it. One of them is security expert Brian Krebs, who Monday praised Oracle for acting quickly — but still recommended uninstalling Java.

Oracle has instructions for doing that on computers that run Windows XP, Vista, or Windows 7. On a separate page, it addresses uninstalling Java on a Mac — specifically, taking Java 7 off of a machine running OS X.

if you're unsure of whether your computer is running Java, Oracle has a page specifically meant to "test whether Java is working." Another website, Javatester.org, can help you figure out which versions of Java you have.

nuk e di ne eshte e vertet,  por nese ke nje antivirus  te mire  ne kompjuterin  tend, i cili skanon rregullisht  kompjuterin per viruse, malware etj, sbesoj te kesh problem sepse antivirusi skanon te gjitha programet qe ke  te instaluara ne kompjuter...

une kam vite qe kam ''java''    por  edhe  ''openoffice'',  gjithashtu e oracle.. asnje problem!

 

Jo, edhe une kam Kaspersky-n, por, u shqetesova me teper per hackerat.... se une kam edhe "shume pune"..... Pyes, perse duhej Java....? A eshte i domosdoshem, dhe a prish pune po u ç'instalua? A mund te zevendesohet me ndonje program tjeter...????

Faleminderit per mirekuptimin......

Thashe se andropauza,pa kesaj I behet dermani

e kush e mate men se ca versioni java kisha ne shpi aman.

i futa nji kantroll fajerfoksit se vetem ate perdor darkave per peshkun smiley

https://www.mozilla.org/en-US/plugincheck/

ene dul qe isha hala ke 6 , kshu qe ma rrujti virusi smiley

hallet e tjera me javen i zgjidhim kur ti bojne derman virusit, megjithese besoj e kapin shumica  e softwareve antivirus

ca i puno Ruzhi dixhitalit smiley

une jam virus free ore kokcepsh, se nuk shof pornlliqe si ti gjithe diten smiley

Por gjysmen e dites. smiley

po jo mer kokepetell, pornot i shof naten

puritan i modh pakapi..... nuk shef porn, i bi me dor me nji foto te non terezes

Po pra, gjysma tjeter e dites. smiley

ka porno 3D ne televizor tashti...ca interneti thu ti. un e perdor internetin vetem per gazeta smiley

po athere ca mutin ke me dixhitalin tim e ?

u gjelozova mi.... si re, as komplimentin sma prano ti mu. duhet me ndrru takt pra mo smiley

Te lutem , ai e ka emrin LYF  smiley

jo bre, se harrova dreqin, e ka LYF smiley

o me, erdhe ene ti...prit kur te vij dhe paidhaqi

Fillimisht, nuk duhet ngaterruar JAVA me JAVAScript. 

Duhet ç'aktivizuar plugin-i ne browser per Java dhe jo "Java" ndryshe nuk do keni mundesi te perdorni programet te cilet perdorin Java-n.

(Per te pare nese e keni te instaluar ne browser mund te kontrolloni ketu)

Si ç'aktivizohet Java ne browser?

Firefox

Klikoni butonin Firefox, pastaj Add-ons, pastaj Plugins dhe klikoni butonin "Disable" tek cdo gje qe thote "Java".

Chrome:

shkruani ne browser: "chrome://plugins/" aty ku shkruani adresat e internetit (pa thonjeza). Zbrisni tek Java dhe klikoni disable.

Opera:

Shkruani ne browser "operasmileylugins" aty ku shkruani adresat e internetit (pa thonjeza). Zbrisni tek:

 • Java(TM) Platform <klikoni> Disable.
 • Java Deployment Toolkit <klikoni> Disable.

Internet Explorer:

 1. C'aktivizoni UAC (nese e keni te aktivizuar) pastaj beni restart.
 2. Hapni aplikacionin Java tek Paneli i kontrollit (Control Panel)
 3. Kaloni tek pamja klasike dhe klikoni Java
 4. Tek dritarja qe hapet shkoni tek tabi Advanced.
 5. Gjeni dhe zgjeroni Default Java for browsers.
 6. Kutia qe mund te selektohet ngjitur me Microsoft Internet Explorer ka ngjyre gri. Selektoni Microsoft Internet Explorer dhe shtypni butonin e hapesires (spacebar) qe te mos jete i selektuar. kliko OK.
 7. Tani mund te riaktivizoni UAC dhe te beni serish restart.

Si gjithmone i sakte dhe ekspert per keto gjera eklipsi ! Bravo gjej dhe rastin te bej nje kompliment per faqen e eklipsit !

flm snife.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).