41 Komente

Ne ç'kontekst e ke pare ,degjuar?'

(jam në gjendje të) derdh gjak (për një çështje të caktuar). Angazhohem me mish e me shpirt.

mendoj unë

 

ndofta kur vritesh  apo plagosesh dhe nga plaga del/pikon gjak..  ndryshe: gjakoj.

nesje, une  po spekulloj ne fakt... se per here te pare po e degjoj kete fjale.smiley

Sic thone Zana, ne cfare konteksti e fjalie e ke degjuar?

Gjakoj quhen djelmt/meshkujt qe shoqerojne dhe ndihmojne priftin gjate sakramentit te meshes. Gjakojt mund te jene seminariste apo studente te teologjise qe synojne marrjen e urdherit per tu ba prift/frat, ose tjesht te rinje qe  angazhohen ne ndihmese gjate aktivitete fetare.

Kuptim tjeter nuk di, pervec te atij qe thone me siper ~ derdh gjak.

e ke fjalen per xhakonin

Yes. 

 

Ja nji kange qe qenka kendu gjate nje gjyqi ketu e 60vjet me pare. 

Ca gjakoj, ca jezuitë,

Na u përzien në politikë,

Ky patër Daniel Dajani,

Kishte qejf t’ i ndihej zani,

Gjovan Fausti burr i vjetër,

Veç fashizmit nuk don tjetër.

nga FGJH

Gjakoj kal. -

Dëshiroj shumë të kem diçka; lakmoj. E gjakonte me gjithë zemër.

flm mju

Faleminderit Mju , as une nuk e dija se mund te kishte nje kuptim te tille. Sa gjera s'dime kur e mendon!

Mos eshte shkruar gabim se une e di; Gjakos. 

Gjakoj ne shqip eshte folje vetvetore,gjakosem.Kurse gjakoj eshte kalimtare une gjakoj ate ....Si folje ,kurse si emer eshte si e tha Hoppa gjakojt ,ose dhjako

Ska gjakoj ne shqip. Mbase malokshe apo ato prij Kosove e perdornin, dialektore. lol. Gjakos nese ka te bej me gjak. 

E mire o mire, u be edhe gjuha çeshtje opinioni publik.

po "fiksoj", ka lidhje me fjalen fik (fiq) ? smiley

Le me fjala qiri, e?

E ka marrë malli për fiq - tha. smiley

Cfare cuarje dem e mundesise per te bere nje fjali me "gjakoj"! smiley

Të ishte për ndonjë batutë filmi të gjakoja në vetull, po kështu dilte me shumë gjak fjalia.

NM-s i kullon zemra gjak kur jep denime te rrepta... por nuk mund te leshoje pe.

Gjino...fiqte!!!

Ti mund ti kesh qef fiqte, ka lidhje se fiqte ndonjehere te fiksohen! Ske faj. Do fiq? 

atehere duhet futur neologjizma "fiqsoj".Interesant eshte edhe fjala fiqìri (iken nga fiqìri) , pra kur te fiksohet keq per fiq smiley

Fiqirohem, ne vetvetore.

Fikir do te thote mendim,po mendim I fell ama Jo ca do hame per dreke,meditim tamam tamam.pra Fiqiri eshte meditonjes.

lakmoj

Fjala mund te jete nje dialekt, ose ashtu si thote Zana, nje forme kalimtare e foljes, gramatik qe ne gjuhet europiane e te tjera nuk ekziston. 

Por befas, si jo pak herë në këta 23 vjet të karrierës së tij, goma e shpëtimit nga mbytja i vjen prej Perëndimit, pikërisht prej asaj bote që Berisha gjakon ta mbajë sa më larg Shqipërisë.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/01/07...

 

A eshte neologjizem kjo apo ka ndonje krahine qe e perdor ne te folur?

Se si fjale e sajume nga Vecse Njoni, m'duket mu kjo! smiley 

 

lakmoj me duket shume e bute, kur deshiron dicka por pa ndonje insistim.Mbase gjakoj, e jep me mire kontekstin dhe motivin, kur e kerkon/lakmon dicka me ngulm, dhunshem, si te thuash je gati te derdhesh edhe gjakun per ate qe lakmon.speculum smiley

psh: une gjakoj te fle nje nate me komshijen. 

Ps. Ne fakt desha me thone me Ruzhdijen por mu ndru mendja momentin e fundit. Nuk eshte sjelle mire me mua kohet e fundit.

 

 

je i dhunshem kuazi, ke deshira te dhunshme, gjakon smiley

Kuazi hera e pare qe me duhet se mba krahun e   Ruzhdies  smiley Asaj i ka lindur e drejta e pakundershtueshme   te te pergjigjet me shprehjen e lashte

Sa na Luten smiley

Keshtu qe kot perpiqesh me Gjakue ... ne kete shembull !

Te mesojme gjuhen e bukur shqipe :

 

Une gjakoj

Ti gjakon

Ai/Ajo e ka ciklin menstrual

P.S.

gjakoj =gjakëtoj=ngulmoj

gjakova

gjakove

gjakoi

 

Qenka Dash i zoti  smiley

when u pop her cherry and show proof to the village. smiley

Gjakoj, me c'kuptoj une eshte sinonim i "dua me gjithe zemer". Ne kete rast " e dua me gjithe gjakun tim". Sidoqofte ne ndryshim nga e para, nuk perdoret ne kuptimin e drejtperdrejte erotik.

Pastaj edhe duhet shpjeguar Ngjyra e Gjakut .Dikur ballistet i njifnin vetem eren ....me ardhjen e PD-hit ndrroi dhe ngjyra , nga i kuq ne blu . Kimikisht eshte UJE qe oksidohet dhe merr ngjyre qe thirret e kuqe ...si zhive e kuqe smiley per Emin ose lagjen Ali Demi ! Atehere c'kuptim ka kjo Gjakoj ?

Mbase e ka pas ne konteksin e u bene vllezer, u gjakuan e pastaj u perqafuan. E keni parasysh dikur cpoje me gjilpere nje cike gishtin, e ngjisje me njera tjetren dhe voila u gjakuam. U beme 1. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).