Di kush me m'thon nqse telefonat fiks (telefon shpie), ble ne Amerike te Veriut e kryn punen ne Shqipri?
(duke marre parasysh faktin se ushqyesi me voltazhin e duhur eshte gjet).

falemnderit!

* kjo pytja eshte per nji te njoftmin tim smiley

78 Komente

Po ik o burre thuaji atij, ca ngaterrohesh. Me 10 mije leke te vjetra i gjen ketu yll fare, qe s'kane nevoje as per per prize korrenti, se marrin energjine qe u duhet nga kablli i telefonit e punojne shume mire.

Se mos ia ben dhurate ndokujt ai "shi ca solla na Amerika", se la nam smiley S'i perdor me njeri telefonat fiks, sidomos me kete oferten e vodafonit tani, qe me 10 mije leke te vjetra ne muaj i ploteson te gjitha nevojat celular+internet+fiks.

e di, ashtu m'thane po ai robi per te cilin e mora une nuk e kishte idene. thashe mos sajohej qe tmos e marr prape mrapsht

mesa di une, dhe po nuk beri, sot ka pershtates per korrentin

nese prizen e ka per sistem amerikan, mjafton t'i blesh pershtates.

per frekuenca valesh nuk besoj te kete ndryshime, por s'flas dot se ben vaki dhe ka

Derisa te Gjermanise kryejne pune pse jo dhe ato te Amerikes ?

Sepse amerika ka sistem tjeter korrenti, e s'ka faj ai qe pyet.

nuk besoj te jete aq te korenti se gjeta ushqysin qe donte dhe karikon mire po do ket te beje ajo frekuenca a ca dreqin eshte se nuk degjoj sinjal

po mire pra lexoji specifikimet e hymje/daljes se sinjalit smiley

Ngrije iher receptorin, puno tashi? 

noshta blen telefon ajpi ky rrypi ere ? smiley

po ca lesh mer burre

varet nga pajisja.

ka telefona fiks gjithfarllojesh,normalisht skane nevoje per korent, se linja telefonika ka voltazh vete,  po noshta kane nevoje ata qe jane answering machine, fax e ca di une.

normalisht ai do e doje cordless pergjersa pyet, por dhe ai karikohet ne bateri.

noshta karikuesi i baterive ka nevoje per perkthim voltazhi.

ai te shofe hyrjen e linjes, nqs eshte hyrje normale, duhet te punoje.

e thjeshte bre, lexo specs e pajisjes dhe je ne rregull

Po dhe ato pa tel i gjen me 15 mije leke

Kush perdor me faks e sekretari me celulare neper duar

Telefonat e Amerikes se veriut punojne vetem ne veri te Shqiperise smiley Ti qeke ftof ne mythe or daku. Si sperto me e sjelle nga andej i gjo qe e ble per 5 mije leke ketu.

Ate mos e thuaj ti se Kualiteti eshte ku e ku me keta qe shiten ketu tek ne.

7 mije leke e vjetra e bleva une, te tregu elektrik. Thote alo njesoj si ato te shtrenjtet e zyrave.

Telefoni fiks eshte pajisje qe do te zhduket brenda pak vitesh.

Imagjino qe une telefonin e kam ble 70 euro ne gjermani dhe s'thote alo vete, duhet me e thone une. As i mut pune kaq t'vogel s'boka

Po ja e zeme kushtoka 50 dollare. Sa bo posta me e nis prej atje? Me nxorri mallin e nje plakut te shokut tim qe i solli te birit nga 95-sa i skelet biciklete nga Greqia. E kishte mbajt ne kurriz neper male e kur erdhi tha: Shih ca skeleti te mire ka, skelet origjinal, i vejme edhe 2 goma edhe si bob cuni.

erdhi tha: Shih ca skeleti te mire ka, skelet origjinal, i vejme edhe 2 goma edhe si bob cuni.

smileysmiley aaahaaaaha po ate skeletin, kushedi ku e ka krefur hahahaha

I shkreti eshte burre i ndershem. Sillte nga Greqia gozhda, kacavida, vida, ca te gjente rruges i merte. Udhetimin e fundit qe erdhi solli 2 thase me Haribo te skadume. Kishte lene lesht neper male me Haribot ne kurriz. Sa te vujt kemi qene mer jahu.

Te keputur.

jam ftof nfakt, me grip jam

Dukesh. Te shkume

Ai i njoftmi jot sqeka as per telefon me kshu pytjesh. Jepi 2 kuti shkrepsesh me spango se ato punojn. 

kshillat e tuja koko un i maj vath nvesh se duket robi me i qerre men

Punon mos ki merak, vetem adaptori 110-220 po qe se eshte me korrent. 

Amerika e Jugut c'telefonash perdore?

nigjo, mos u tallni me te shkretin...se robt ne shqiperi jan te fiksum mas gjonave qe blihen jasht...sidomos me gjith ate mall shk****at qe shitet atje, bohesh me fiksime.

p.s. qeka ne specialiste dixhitali Ruzhi bre...

kur ta qa hallin dhe noshka e na tjeter, duket qe eshte pun m*ti.

po sic thash, nuk calon nga ushqys, voltazhi etj - nuk punon asnjoni. Eshte per t'u cudit po nqse do kish qene ndryshe, nuk kisha me mor munimin me bo pytjen ktu

Bredho me kujtove kohet e dikurshme. Erdhi kushuriri nga emigracioni, me dhurata per familjet. Po si s'ke pertuar o burre, hahahaha. Sdq ca njerez te mi i sollen nje tel voip qe e lidh me pc. Per te moshuarit i kane shkruar ne nje cope leter (qe ruhet si syte e ballit) proceduren si ndizet pc, si hapet telefoni etj etj. Ti shikosh. Ateheeere, syzet mbi hunde, hapi 1. fut prizen, 2. shtyp butonin lart djathtas, 3. klik te kjo gjeja. Ok u rregulluaa. Ashtu hahahaha

Imagjino ti shkrush tek letra kete instruksion: 1.Fute fishen e telefonit ne Pc.2. Vij syzet.3. Hap ate ikonen blu qe lexon Internet Explorer.4. Shkruaj lart tek ai shiriti: www.xvideos.com.5. Kujdes nga infarkti miokardit smiley

Prit se harrova. Taman taman fillon: Ulet burri, merr copen e letres me instruksionet nga vendi sekret. E shoqja ne kembe gati. I thote grus, - ma sill kompjuterin. E shoqja, fap kompjuterin duke mbajt me kujdes. E ve ne prize. Ate kunjin ne pc e ka kompetence i shoqi. Per ta fik, thjesht ul kapakun e shkeput prizen lol

fanno una tenerezza indescrivibile....che belli ,che amore........

Ate mos e thuaj ti se Kualiteti eshte ku e ku me keta qe shiten ketu tek ne.

...ktheje nji here me komb perpjete tel. dhe do te shofesh qe eshte prodhu nga vellaznit tane kinez.Nuk tha kot ai babuci qe kinezcja te bohet gjuhe e dyte ne shkolla pas Inglizit smiley

Ky i ziu ju ben nje pyetje per ta ndihmuar e ju e tallni.

Ne fakt Bredho, ti si te ishe "fresco fresco" tek Peshku.

e mer ti

kur vjen ne peshk, dmth qe di ta perdore internetin

te lexoje 2 rreshta mer burre, pse per cdo gje duhet me bezdis pellgun bre smiley

...sikur t'ja kishim per borxh. Ne kemi halle me te rendesishme, ky na ngaterron me telefona. Pfff... smiley

ma boj kabull o ruzhdije po gjindje trashe un, ke parasysh? ene anglishtja ime nuk osht aq e lirshme sa jotja...cdo rob qe ka hy ktu e dallon klasin e anglishtes tate qy n'fjale t'pare t'komentit

Me pelqeu pytja smiley

flm rob zoti!

Br3dh, a ndrrojme vend? Une ne Shqiperi e ti duke pare Patsat se ma shpifen futbollin o burr. Po fitun prape kta Superin, une s'shoh me futboll me kokore.

Sa per pyetjen, kaq vjet pa vajt ne Shqiperi ty te gjeten me keto porosi avdalle? smiley. (Ta kuptoj dhimbjen se e vuaj vete, dhe mua kokes me bien por po shaj te tut, se te mite s'i shaj dot smiley) Telefona dynjaja andej.  Nejse, me adaptues duhet te punoje.

po une nuk dija qe kish knej o Monda se ta kisha dit, nuk i kisha hap pune vetes...plus robi qe ma kerkoi nuk ka shume kohe per vete qe eshte kthy perfundimisht ktu nga usa dhe nuk eshte msu me "situaten" ala.

fitore e modhe sidomos ashtu si nisi neshja. Le t'lutemi t'gjith bashke qe Gronki t'mos ket thy krahin prape sic thote fiqo!

Ore , mos na e ke bo kete pyetjen me te futme ti ? Se Pjeri ta ka ngjit nofken "kompjuterist" dhe ti per nje telefon do me tall trapin ? smiley

Opa-opa Patsat.

next Sunday 6:30 vs Ravens.

 

 

gur gur maria. Gronki thyu prap doren.

car thu mer fiqo? ca neshje ke pa?

smiley

 

U konfirmu. Out for the rest of playoffs. Ufff smiley

ket do e ken mallku ne mnyre specifike per playoffs. Do zoti vjen n'terezi ai kokdruni se them ka me hy shum ne pune

I have someone by the name Vince Lombardi, checking in at Logan. One way ticket special fare. 

Si emer i nigjum..

Zakonisht ne shkurt rri ne Boston, vje bo vitin e ri me gjithe familje

Po bojn! Gjithsesi shif se cfare te thot Miri te posti pare.

po nuk bo o pra!

Shiko se tani po ta shof flamurin. Ca bo atje ti mer, sidomos tani me ket ore... e garantume qe qeke bo lluc fare.

Nejse, per telefonin tani. Me transformatorin 220v to 110v spo merrem se ti the qe eshte ne rregull (eshte transformator jo adapter i thjeshte eee!). Telefonat po ashtu punojne se kam cu vet. Nese nuk te punojne dhe ti je i bind qe cdo gjo tjeter eshte ne rregull, qeke qibir dhe ka mundesi qe interfaci i phonejackut eshte i ndryshem. Ka pas qene nji dyqan elektrik te kryqezimi i unazes me rr Myslym Shyri, coje telefonin atje se ja ndryshojne ato wiring.

jo me ca lluc; si cdo qytetar tjeter i botes, edhe une desha me shiju triumfin mbi houston texans. Raportohet qe vec nji pjese e mauritanise qendrore dhe e kines veriperendimore nuk e kishin pa ndeshjen plotsisht; gjithe pjesa tjeter e globit ishte perqendru aty 100%.

flm per kshillen!

O Bredho, pse nuk e provon njehere nese punon Ooma ne Shqiperi? Bleje nje te Costco, dhe ktheje prape po nuk punoi. Mu ketu me kenaqi. Dhe me lire se $ 0.00 ne muaj s'ke ku gjen.

Ops, ti e paske honger qafen e pates. Qeke ollredi ne Shqypni.

Per ate pune, edhe MagicJack punon. Versioni Plus punon pa patur nevoje per kompjuter (MJ i zakonshem duhet t'a kesh kompjuter ndezur). Psh blihet nje ketu, dergohet ne Shqiperi dhe te marrin ata ne tel (duhet te kene internet) e meqe eshte i regjistruar me nr. Amerikan, nuk paguan gje. You're welcome smiley

Po pra. Mund te bosh edhe noi lek tek kafja duke mledh gjithe pleqte qe kane kalamaj ne Amerike dhe Kanada. Ose te pakten te te pagujne kafen. smiley

smiley Ti qenke entrepreneur. However... nga c'lexova une ketu, nuk me duket se problemin bredharaku e ka per te marre nga Shqiperia ne Amerike Veriore, po per tel qe t'a perdorin atje normalisht. Dhe as Ooma as MJ nuk bejne atje per kete pune.

nga shqipria flet falas me kanada/ usa. Perdor gmail call vec ndrro proxy, veje kanadez ose amerikan dhe i bi cadolloj numri. E anasjellta eshte cik siklet

Bredh,mirese na erdhe! smiley

po te mos ishit shume kurnac ju te amerikes ,mbase do isha ndeshur me kete problem dhe do te kisha dhene nje pergjgje nga pervoja ime.smiley

jo me jo, u gjet problemi. Ishte ai qe thote patrioti, te phonejack...keto ktu ishin me 4 piastra metalike (4 fije); kto te tel. prej kanade ishin me 2

Per birren ska problem, kur te kthehesh.

smiley patjeter, une ti, Anduena dhe Elba (Efigjenia nuk na duhet)

 

shi shi edhe historian na dole mer llapazan

Bredh na hidh ndonje permbledhje ala Pjer per eksperiencen ne memedhembje.

vec pena te fuqishme si ajo e Pjerit dine me sintetizu gjithe cudite e memedheut ne nji shkrim te vetem plako. Ca t'them...kur ai shoku qe me solli prej rinasit, sinqerisht u habita kur m'tha 'zbrit se erdhe te shpia'...ndertesa te vjetra qe ishin prish, ndertesa te reja ndertu...leviza pak per nja 2 porosi n'tirane, trafiku kaotik (me kaotik se sa e mbaja mend une), rruget plot njerez...nji komshiu im qe konfirmon qe akoma nuk e ka marre rrogen e fund-vitit, zyra e gjendjes civile te njesia ime qe nuk m'jep nji certifikate lindje sepse "printeri nuk ka boje", nderkohe qe duhej qe robt duhet te mbanin rradhe dhe ne fund, kur u vinte rradha u thuhej kjo gje...nderkohe qe me kishin heq fare nga trungu familjar, dmth nuk ekzistoja ne gj. civile dhe ajo u bind vetem pasi i thashe te habte librin e vjeter ku figuroja (fale zotit)...shkova neper kto mallet qe jane ndertu ne tirane, qtu, citypark e megatek a ca dreqin eshte si "shenja te zhvillimit". Rruges pashe dhe ate hotelin e famshem "te bradit" ku do vihen ato monumentet e mbreterve ilire qe u ekspozun ne qender; shume pompoz kshu i pame nga jashte.
Vecse, jashte tiranes, kudo ku m'coi rruga per ne Pg/ Ko, dukej dallimi me Tr; ndertime pa fund aty ku une mbaja mend toka buke. Rruga e Elbasanit, siper ekonomikut, kishte ndryshu aq sa nuk e njofta dot, kodrat e fushat e saukut mbush me ndertime, ngjajne me favelat e Rios...tuneli i elbasanit ishte hap, puna vazhdonte, katnaret qe shesin vaj ulliri ku t'mundin.

'' Rron o rron, nuk vdes shqiptari'', do thoshte Fan Noli.

Kohe e gjate miku im.  Velje e shqisave nga atmosfera, njerzit, fenomenet etj. edhe pse mban kontakt virtual e mediatik.

Qenia jote ne memedhe ama si ndihet?

normale ajo qe thua ti, kish shume kohe. Po dhe ana tjeter eshte e pritshme, cmallja, emocionet etj

Po kur nuk e di ti o redo qe jeto ne 'mrik' t'Veriut, nga te dime ne te tjeret. Pastaj, c'rendesi ka o burre se o i njoftun apo i panjoftun. Kur s'puno telefoni, s'puno. Full Stop.

Megjithate hajt po e bej nje perpjekje ene una me t'ndimu (eh mos me thuj mu se 'nuk te pyeti njeri ty', allahile)

Please, follow the steps below:

Step 1 - Nxirre telefonin nga kutia (kujdes me pjeset e vogla, qe te mos i fusin ne goje femijet, se mbyten). Mos e hidh paketimin poshte (shih Step 4 me poshte)

Step 2 - Fute kabllin elektrik ne prize. (paske fat t'modh vallahi qe paske edhe ushqyesin me voltazhin e duhur)

Step 3 - Merre receptorin dhe vere tek veshi. Degjon sinjal? Nqs, JO, shiko step 4 me poshte, Nqs PO. mos lexo me tutje.

Step 4 - Fute telefonin prape ne paketim dhe 'return it' tek shitesi.

 

Hajt per harj ishalla!

dita kur un do kerkoj leter higjenike prej teje do jet me siguri dita ime e fundit ne toke

mendoj se para se te ndjekesh shkallet e mesiperme ,sigurohu a ka korent ne ate moment e sinjal telefoni ajo shtepi prej nga je tu ba prova.smiley

Pas nje vlersimi teknik te lloqeve te mesiperme, rekomandimi im per Bredhin eshte ky: "Lidh kontrate per linjen". smiley 

dita ime e fundit ne toke

Pse merr redo, ke ardhe vec me na vizitu ketu ne toke - a? Vec me thuj kur e ke daten e largimit...

mars travel tv show

o vlashi, fol n'dialektin tat se dukesh qe sforcohesh shume

 Me ke ngatarru me ndonje tjeter. Une e kam emrin Roland. Po t'dush te tregoj pashaporten. 

si t'thush ti o kovi

Andrex, si nuk na the, si ka mundesi qe nuk ta dha radakja qe duhej kontrolluar njerere ai phonejack-u? Te dija me nje barre mend.

Por me zhgenjeve o Rexo.

une te zhgenjeva ty? a je i sigurt o kovi?

dhe t'mendosh qe qellimi kryesor i jetes time ishte qe t'mos zhgenjeja nji njeri t'permasave te tua...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).