Kam filluar perdor shpesh mjetet publike, por çdo dite e me shume shtohet doza e neverise qe kam per menyren se si administrohen.

Te shumta jane gjerat qe s'me kalojne dot posht:

-Perse te mos kemi nje bilete standarte urbane per te gjitha linjat?

-Perse autobuzat e lòinjave si: Yzberishti psh te mos te te japin as bilete?

Perse te mos njihen abonete kudo?

Perse duhet te udhetojme te stivuar si bageti (me gjithe respektin per to)?

 

Cfare duhet te bejme?

28 Komente

start walking, or make revolutionsmiley

Deri dje peshkedramistet thoshin qe s'eshte aq keq, sa here ne ankoheshim per transportin pub(l)ik te Tiranes.

Tani qe eshte pergjegjsia e Bashes, Lefti thote ecja te ben mire per shendetin. 

E shifni mer edramista si behet militantizmi, duke e lidhur me shendetin, militantizem jeshil/shafra smiley

o gjibo cne une edramist?! as i her se kam mburrur transportin publik ne tr, ka qene dhe eshte i nivelit te kandaharit. dhe gjithmone kam preferuar te eci ne kembe sesa te hipi ne ato grumbuj hekurishtesh me rrota.

Me nje llaf tani qe eshte Lul Basha ne krye te Tiranes transporti publik nuk eshte me mire po kjo s'ka rendesi sepse mileti duhet te ecen ne kembe ngaqe i ben mire per shendetin, pavaresisht nese jane te rinj, pleq, te semure, e pavaresisht kohes dhe distances qe duhet te ecen?

Like Zana said on the other tema, te pakten sot te perndjekurit politike s'kane nevoje te kalojne tela me gjemba per tu larguar nga Shqiperia. Ti duhet te kishe ardhur aty te shtoje "pse mos ta marren rrugen per ne Suedi shtruar me kembe, do ja bente zemren dhe muskujt e shaleve top".

Po shkruj nje leter me propozime per Bashkine e Tiranes. Seriozisht! Gjithmone kerko bilete kur paguan leket, si dhe perdori mjetet publike kur s'ke zgjidhje tjeter.

Ti ne fakt e di qe perset e tua jane me retorike dhe se krijimi i universit, por nese te duket se do te besh dicka, realisht une do te sygjeroja te reagoje per gjerat e tua.Si ty dhe shume te tjere. 

Cfare duhet te bejme?

 

bli makine!

Ose biciklete.

Pas kaq kohesh sot pashe nje unaze fizarmonike neper Tirane. Kot i hoqen caterpillaret, u bene njerezit sardele ne unaze.

1) katerpi, katerpill

2) oho

3) katerpill katerpillaret

 

1) zeri i pare

2) iso

3)zeri i pare + te dytet

 

sa gjynaf qe je ti najhere!

Duken zhduken

caterpillaret ne Shqiperi

polifonia qendisur

per bukuri.

 

Me sa pashe une, problem eshte ecja e ngadalte e autobusave, saqe edhe kur s'ka trafik, ai ecen shtruar-shtruar. Te pakten, linja e Tiranes se Re i ka autobuset e mire, bileten ta japin ne dore. Normale qe ne orare kur njerezit dalin per ne pune, mengjesi dhe pasditja, do kete mbingarkese, po ne orare te tjera qe kam levizuar eshte rehat. Vetem se duhet te jesh i pajisur me durim derri e te kesh kohe ne dispozicion. Po me thene te drejten, sa jam bere sardele ne metrote e Romes, ne Tr, s'me ka ndodh. 

Bicikleten s'do ta keshilloja, packa se bashkia vende-vende ka bere piste per biçikletat, aty parkohen makinat. 

Njehesimi i aboneve nga te gjitha linjat do te ishte shume e mire, por duhet te merren vesh me njera tjetren kompanite private qe sigurojne sherbimin ne te gjitha linjat. 

Problemi tjeter jane monitoret me reklama brenda ne autobus qe te bucet koka nga zeri i larte dhe perseritja e reklames. Merre me mend, sa here duhet ta degjosh nje dreq reklame derisa te mberrish ne destinacion! Te cingeris nervat pa mase!

Na eshte cjerre tastjera duke shkruar per kete argument. Mireseerdhe ne klub. smiley

Motociklete. Nje piaggio e lire e zgjidh punen, nese s'ke para per scooter. Eshte mjeti me i zgjuar ne Tirane, sidomos piaggioja qe e ngre mbi trotuare si biciklete.

Autobusat jane problem. Ato te rinjte jane mire, me kondicioner e bileta.

Ato te vjetrit... ja, duro sa te vije fushata e zgjedhjeve te tjera bashkiake. Dashke ti ne kete dava qytet qe vetem nje qender ka ne forme qyteti, e qe pastaj kalon direkt ne pallate chernobili, favela Brazili, germadha kabuli e pastaj ne parmenda mesjete.  Mo na bej sikur je ne qytet tamam.

Dashke ti ne kete dava qytet qe vetem nje qender ka ne forme qyteti, e qe pastaj kalon direkt ne pallate chernobili, favela Brazili, germadha kabuli e pastaj ne parmenda mesjete. Mo na bej sikur je ne qytet tamam.

Pershkrim shume i goditur.

Gjithsesi, ndertesave te Cernobilit iu qafsh hallin. smiley

Ajo çeshtja e aboneve mund dhe duhet te rregullohet. 

Me pelqen menyra se si i shikon ca gjera ti Pjero. Me pelqen pozitivizmi yt smiley

ku te ecesh ne tiron...te mbyt tymi direkt. ene me ato makinat shk***at nuk shkohet. 

p.s. Ana H - mos ja fut kot. merre me mend me u bo si sardele ne urban ne shqiperi, robt qe vijn era si te kene ngrene plehra.

p.p.s ishte rrjep shum tiroona

Njerzit do ndryshoja. Ato idjotet qe nuk presin dot sa te zbresin njerzit qe te hypin ne autobus. 

Njerzit do ndryshoja. Ato idjotet qe i thone shoferit me ndalo ne mes te kryqezimit.

Njerzit do ndryshoja. Ata pisanjoset qe sdine qe parfumi me i mire eshte UJE me SAPUN.

Bli makine .

Po no monera mi mielsmiley

Sapo e shita, shpetova nga parkimi, te M.SH- kam prit edhe 2 ore per 1 cop vend....... mos gabo ta blesh , edhe po te ra llotaria.

Ti Gerta duhet te gjesh nje burre me makine , kur ti moresh makinen masnej ndaje pom mos harrosh para makines merri leket e patentes se pastaj te kapi policia ,cmu kujtu ajo konga ,cme kapi policia , kush e kno ate mer se harruva

Elita5 me duket.

Po perzotin elita 5 eshte , mire une qe jom kanoce po ju porke nuk flini o gra ? keni burra ju apo skeni smiley

kurse mua mu kujtua shprehja - merri paret jepi duret smiley

ceshtjen e bilete/abone dhe fleksibilitetit te pageses e zgjidh teknologjia sa hap e mbyll syte dhe me leverdi per te gjithe.

por kush do zgjidhi trafikun , pisllekun brenda dhe jashte mjeteve, dhe dispatchin e mire.

dhe sidomos qe per te marre te drejten per te operuar linjat, sidomos ato te periferise mos te perdoret dyfeku.

se qe aty dhiten gjithe muhabetet

Eshte jete qytet i vetem ne bote pa harta te autobuzeve qe sillen sa larte e poshte...

Autobuset jane te rinj dhe te lire. Por harta, harta nuk ka???

Si nuk i paskesh shkuar kujt ne mendje nga keta udheheqesit xhanem?!?!

Si ja bejne te ardhurit? Po turistet e huaj?

 

Megjithse ottoman kallaballek, mban gjithmone lart istikamin "me te pytme gje stambollin"...perpara...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).