Aleanca “Kuqezi” ka dorezuar sot në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kërkesën zyrtare për referendumin për Bashkimin Kombëtar.

Ne nje prononcim per mediat, kreu i AK-së, Kreshnik Spahiu deklaroi se referendum është një e drejtë dhe një parim universal i të drejtave të njeriut

“Pasi kaluan ditët e 100-vjetorit të bashkimit kemi hyrë në virgjilje të 100-vjetorit të coptimit. Ne vijmë me një hap historike për të dorëzuar në KQZ kërkesën për nisjen e procedurës për bashkimin e dy shteteve shqiptare, Shqipërisë dhe Kosovës” tha ai.

Sipas tij, AK-ja është për krijimin e Federatës Shqiptare, e cila kërkon heqjen e kufijve  por jo ndryshimin e tyre.

“Kjo kërkesë do të bëjë të mundur që shqiptarët të hyjnë si një shtet në Bruskel dhe bashkimi do të ndodhë përpara anëtarësimit në BE. Kjo është një kërkesë që shtetasi Berisha ta pranojë dhe të tregojë nuk është peng i Beogradit dhe të mos guxojë të pengojë të drejtën e milionave shqiptarë për vetëvendosje” tha Spahiu.

152 Komente

Me bekimin e Zotit te hiqen kufinjte artificiale. Boll beme gjera per te kenaqur te huajte.

Jo po cfare do thote Barroso apo Fyle ne Bruksel. Behen gjerat fakt dhe kaq. Vullneti i Shqiptareve eshte mbi deshiren e barrosove apo Fyleve.

Te mos ndjekim te njejtin mentalitet si ne diktature kur thoshte njeri i bukosur nga mentaliteti monist: Valle cfare ben shoku Enver tani?! Tjetri ja ktheu: Me siguri i ben doren e dyte Nexhit..... smiley

smiley

ps. tradhetaret porsi miu

i denon bedri spahiu

Po ti o mavri pej ketyre ynereve ke mesuar nde amerike? Ju shplafte nje mortje me ketoja!Referndum per bashkim jo po verc! Me Saliftin o! u pika te terrve neve qe e mbajme gjene dhe nuku e hedhim nde vendin qe i takon.Gjene e djallkes

Po he de Salifine xgjothte o tu mbyllte e mendjes ce se hidhni nde vendin qe i takon de smiley

Mendoj qe Spahiu ketu, eshte nxituar me kete kerkese, sepse jo vetem qe shqiptaret (nga te dyja anet) nuk jane gati per kete bashkim, por edhe EU nuk eshte dakort. Te vetmit qe jane dakort (ndoshta Spahiu nuk e di) jane serbet, (nqs e di, tregon se po ben ndonje loje te rrezikeshme) . Vete heqja e vizave ndermjet dy shteteve, Albanie dhe Kosova, levizja e lire e mallrave dhe njerzeve, tregon se bashkimi eshte ne ate mase sa mishi te piqet e helli te mos digjet. 

''Mendoj qe Spahiu ketu, eshte nxituar me kete kerkese, sepse jo vetem qe shqiptaret (nga te dyja anet) nuk jane gati per kete bashkim....,

 

Pjero, tamam keshtu i tha edhe dhespot Jakovi  Ismail Beut,  kur ky i fundit tha qse kishte ardhur te shpallte Pavaresine e Shqiperise....   

dhespot Jakovi:  ''populli  eshte i papergatur Ismail Bej.., nuk do tu kutptoj.. pastaj te krishteret, dmth EU-jasmiley.............(shiko nga min 19)

 

p.s   me duket se je kunder interesave shqiptare Pjero,  kujdes!!

 

Belulo, se i di ca pune me mire se te gjithe shqiptaret e mij. Kete teze, ne menyre te fshehte filluan ta shperndajne para ca vitesh serbet nder Shqiperi, per interesat e tyre, nje Casus Belli, per shkeputjen e copave te Bosnjes ku banojne serbe per t'ju bashkangjitur Serbise. Pastaj si e pane qe s'po hecte, dolen me hapur, me shqiptare te blere/shitur. 

Ore ti pjerke, mysliman apo kaur me je ti bre ? Se nuku te mar vesh mire ty une.Se si me dukesh de, si me gjysme...

honi , po gjysem jam, gjysem mysliman e gjysem i krishtere, dhe keshtu gjysem e gjysem ke 30% te shqiptarve, ku njeri prind eshte i nje feje e tjetri i nje feje tjeter. Ka ndonje gje per tu habitur ketu, apo nuk ke dale ndonjehere nga fshati jot te shohesh Shqiperine. Mos rri i izoluar more djale. 

Nji kjo Casus Belli nji ktu m'hodhi dekun krejt.....A e shef nanadaje......smiley

Shume gjera behen nga deshira e mire, Pjer. Ne kete rast Belulit I prish pune kujdesi I tepert. Mbivleresimi I rrezikut, qe shndrron casius belli ne corpus delicti.

ky dhespot Jakovi  qe thua ti,  ishte Janullatosi  i asaj kohe..    keshtu qe skishte si te thoshte ndryshe  per shqiptaret..smiley

pastaj, mos se   kane mundur te qeverisin me mire  shtetin  e tyre  serbet apo greket??  dhe keta kane nja 100+80 vjet qe jane te pavarur...

pastaj, mos se   kane mundur te qeverisin me mire  shtetin  e tyre  serbet apo greket??  dhe keta kane nja 100+80 vjet qe jane te pavarur...

 

 

 

ndoca me mire posi,c'me prrallis zotrote!popullsia e atyre aneve, nuk jetojne ende, duke vjedhur kapaket e pusetave e kabllot e elektrikut.

Kur ne te arrijme nivelin e organizimit shoqeror te serbve (ktu futen shume gjera, edhe manaxhimi I shtetit e pushtetit) duhet me bo feste (ajo do ishte feste e vertete, keto me torta jane per berihaj datash). Ndersa kur te arrijme ate te grekve, duhet te ngrejme nje obelisk 100 metra mbi Korab. Ne fakt greket duhej te ishin modeli yne ideal se si behet nje komb nga alfa.

jo jo  emo,  nuk jam dakord.. as me pjetrin gjithashtu..

po, ne organizimin e shtetit, te dy, edhe serbet edhe greket jane disi me mire se ne.. por vertet disi...   sepse  po te veme ne peshore  pervojen e tyre, jane rreth  80 vjet me shume nga Shqiperia  te pavarur,  por me e rendesishmja...  keta gjate gjithe ecurise se tyre  qe nga fillimet e ndertimit te shtetit te tyre, kane qene vazhdimisht te ndihmuar  e sponsorizuar nga miq te pasur te fuqishem dhe shume bujare...   kete lloj ndihme edhe Shqiperia e ka pasur ne faza te caktuara, por ne shkalle shume me te ulet nga keta..

tani, nese bejme krahasimet e duhura, ne konteskt historik  me Shqiperine, mua nuk me duket  se keta  kane  shtet kushedi me te organizuar se Shqiperia..  p.sh  merr Greqine.. cte te them.. e drejtuar per rreth 50 vjet nga 2 familje... dhe disa klane  fisnore..  kjo krize qe po kalon Greqia tani, eshte  pasoje e drejtperdrejt  e organizimit  nepotik te shtetit..   KURRE  mos i ngjafshim Greqise per sa i perket ndertimit dhe organizimit te shtetit.. KURRE!!

ndersa ke te drejte kur thua qe greket, ndofta, mund te jene modeli yne per te bere kombin... dhe une me kete kuptoj  rritjen e ndergjegjes  kombetare, per  te cilen greket, por edhe serbet, per hir te se vertetes  jane per tu admiruar!  por sidoqofte kombi dhe shteti jane 2 gjera te ndryshme.

jane rreth  80 vjet me shume

hic, po Abili smileysmiley

Po ceshtje kohe eshte e gjitha, bro. Edhe me gjermanet vetem nja 250-300 vjet nga ndajne. e c'jane aq vite ne shkalle kozmike... nje hic, zero absolute.

ps. komentoj se me komentohet! smiley

mire o mire... ti, dhe ju te gjithe ne fakt, ''me keni inat mua se une di teorine e relativitetit..smiley

 

p.s   e di si ka lindur  shprehja: hic po Abili?    e di qe e di, po pyeta ,kshu kot..smiley

smiley

qe thua ti...

edhe nje smiley

po te thosha qe psh te kemi model austriaket ne ndertim shteti, mund te vijonte fraza (nga KAVIRI) ah te kishim ca qereste smiley

c'kusur kam o vlla, te duroj Kavirin, ashtu kot

Shqipërinë do ta bëjmë. Po do ta bëjnë lisat, dhe jo filizat.

Luftën e bëjnë burrat dhe jo qimepadirsurit.

po ben propagante o Kavir, kot e ke....

 

Për kë Kavir e ke ti Belul, se në fshatin tonë kemi tre Kavir :Unë, Kaviri dhe Paganini*

*Kjo tamam tamam është për Emon, por po e gjete Belul, hallall e paç (Nuk është film).

po Abelin, ce bere mo?

Po tashi o Abeli o unë. Pastaj nuk prish punë, se Abeli ishte....Beli ( smiley) vjen gjithmonë me ne.

Kaviri i dyte u helmua se piu boje flokesh per konjak...

Emo, kam qene njehere ne ambulance per nje shok, dhe nga fundi i korridorit degjohej nje qe bertiste: Vdiqaaaaaa....vdiqaaaaa... kam pire aceton....Evgjit in i ziu nuk ma var njeriiiiiiii!

Jevgu i shkrete kishte ngaterruar shishen e rakise me shishen e acetonit qe mbante per te ngjitur gomat e karroces dhe e kishte pire me eks. 

Meqe ra llafi domethene.

Pajtohem kur thua se janë mbështetur po kanë mbështetur dhe veten ama .Si shtete dhe si mentalitet për shtetin (që është më e rëndësishmja janë shumë më shumë se 80 vjet para).Kjo falë elitave të tyre politike, shkencore e kulturore  dhe të dashurisë se ktyre elitave për kombin dhe shtetin. 

dhe peshes specifike te elitave brenda shoqerive te tyre!

Cila janë këto përgatitje Pjer? Çfarë do të më ndodhë mua, nesër kur të jem në një shtet me shqitparët e tjerë? Unë jam i përgatitur, dhe shumica e atyre që njoh. 

Edvini, ça kupton me bashkimin e dy vendeve, tre vendeve, 4-5 vendeve, etjer. Nese ndermjet dy vendeve, hiqen vizat, tarifat doganore, njerzit dhe mallrat levizin lirshem, a nuk quhet bashkim, apo duhet me teper. Mund te ma shpjegosh. 

Ky është bashkimi që duhet dhe bëhet po kujt ja thu se ? Kreshniku apo të tjerë kërkojnë bashkim që nuk varet nga ne. Me një fjalë lloqe koti.

Eshte anti kushtetuese. Perse i ben keto pacavaure, Kqz nuk do ja jape kurre miratimin , kushtetuta flet qarte.

neni 151/2 :Çështjet që lidhen me tërësinë territoriale të Republikës së Shqipërisë, me kufizimin e lirive dhe të drejtave themelore të njeriut, me buxhetin, taksat e detyrimet financiare të shtetit, me vendosjen dhe heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme, me deklarimin e luftës dhe të paqes dhe me amnistinë nuk mund të shtrohen në asnjë referendum.

Bashkimi qe kerkohet eshte federativ dhe jo ndryshim i teresise territoriale te RSH-se.  Gjithesesi ndonje konstitucionalist do mund te shprehej me sakte per kete gje.

Ky eshte interpretimi tend si antar i gjykates kushtetuesesmiley cfare  eshte federata? :Federata është bashkim i një apo më shumë shtetesh, ku krijohet organi qendror i cili në kuptimin e drejtë të fjalës është bartës i pushtetit shtetëror, pushtetit sovran.

Vendimet e organit qendror kanë karakter obligues për të gjitha shtetet anëtare në federatë, madje edhe pa pëlqimin e tyre. Autorizimet kapitale i ka organi qendror në shkallë federate për tërë territorin e shtetit (federal), ku në radhë të parë hyjnë çështjet me jashtë - politika e jashtme, çështjet ushtarake dhe çështjet kryesore lidhur me monedhën e shtetit (shteteve). Këto tri çështje janë rezervuar për organin qendror, ndërsa çështjet e tjera mund të jenë në kompetencë të organeve shtetërore të shteteve anëtare.

Pse mos valle duhet te jemi antar i gjykates kushtetuese qe te shprehem?

Federata mund te percaktohet nga cilesimi qe ke sjelle ti me siper por cilesimi i federates ne pergjithesi eshte shume me i gjere dhe jo kaq i ngurte.

Qe te krijojme federate me kosoven duhet te behet me kushtetute e jo me referendum.. Duhet qe te dyja shtetet te abrogojne ( ose jo) kushtetutat e tyre aktuale te mbildhen ne nje asamble te perbashket dhe te krijone nje federate me nje Kushtetute te Re.. Pra duhet te kemi pelqimin gati plebishitar te te gjithe ligjvenesve, te cilet n kete rast marrin detyren e te deleguarve.. Pastaj hyn ne mes populli dhe aprovon kete kushtetute te re me referendum ku pranon federaten, Federata kerkon ndryshim radikal te kushtetutes domth rrezimin e saj totatlisht.. Sepse nga republike parlamentare i nje shteti unitar sic jemi ne .te kalojme ne federate duhet te rikonceptojme te gjitha istitucionet e kushtetutes.. Parlamenti, qeveria, pushteti vendor, pushteti gjyqesor, presidenti, forcat e armatosura etj.. Pra te githa keto lidhen me territorin i cile eshte nje nga tre elementet e shtetit: Territori, qeveria sovrane, Popullsia , nqs mungon nje nga keto elemente nuk mund te kemi shtet federativ apo jo federativ

Ne fillim besoj referendumi behet qe te njihet pelqimi apo jo i popullates per bashkim (federativ a jo).  Ajo qe shpjegove ti vjen me pas.

Nuk eshte referendumi sondazh...

Opo te behet pse te mos behet bashkimi bre!Kush nuku e do le mos ta doje.Salifti nuku e do, ne nuku duam saliftin, bashkimi gjende do behet, per inat te saliftit qysh jo!

Atëherë dhe aplikimi për t'iu bashkuar konfederatës së madhe të Bashkimit Europian, qenka antikushtetuese. Ne nuk mund të bashkohemi në atë BE, pasi kushtetuta jonë nuk na e lejoka. 

 

Konfederata është sistem (njësi) shtetërore e përbërë. Konfederata përbëhet nga disa shtete sovrane me disa të drejta të kufizuara (ekonomike, politike) dhe zakonisht këto të drejta kanë të bëjnë me politikën dhe tregtinë e jashtme të konfederatës

Ajo krijohet në bazë të një marrëveshjeje ndërkombëtare, ndërmjet shteteve të cilat dëshirojnë të kenë raporte të ndërsjella duke krijuar organe të përbashkëta për lëmin përkatës. Kjo lidhje e shteteve zakonisht bëhet nëpërmjet një kontrate (akti juridik) lidhur me autorizimet e caktuara, ndërsa shtetet anëtare këtë bashkësi të shteteve edhe mund ta lëshojnë në çdo kohë.

Meso ndryshimin midis Federates dhe Konfederates...

Dmth nëse populli i Shqipërisë dëshiron të jetë në një federatë apo të bashkohet me një shtet tjetër, kjo nuk mund të bëhet sepse e ndalon kushtetuta? Kjo kushtetutë i shërben popullit shqiptar apo alienëve? Se nëse kjo kushtetutë më shtyp liritë e mia, atëherë pse duhet ta respektoj këtë kushtetutë? 

Pastaj, më thuaj ti sa herë është shkelur kushtetuta jonë brenda ditës, dhe sa e ka çarë kokën njeri për të. Qeveritë tona e kanë shkelur vazhdimisht kushtetutën. Çfarë ka ndodhur? Asgjë. Dëgjo, do të bëhet referendumi. Do të dalë me fitore mbi 75%. Ju 25% që jeni kundra, mos u merakosni. Do të marrin tokat tona në Çamëri, dhe mund të emigroni atje, të rrini me grekë meqë nuk mund të rrini me shqiptarë. 

Tani po qe u morem vesh dhe fole si burrat.....

Lajmet lidhur me jeniceret e sulltan Saliut, ju lutemi ti sillni te gjitha nen nje rubrike te vecante. 

Te tere mbi nje rabe bre Bamke.Sa i kane mbetur, di gje une po pake, pake fare them do ti kene mbetur.Ja ci ca ormanit ketu.Ca pej te gomarit

Kur na doli ne skene ky figura, vjet, disa prej nesh mbajten qendrim dhe u shprehen qarte. Eshte nje cope sharlatani, nje akrobat amator, nje hic. Gjithe ate entusiazem te fillimit te AKZ-se e shuajti me lloj lloj karagjozlliku. Po me shume nga te gjitha me pelqen "simboli i shqiponjes" me dy duart ne kraharor. smiley

Se mos rroit ndonjeri! Simboli i shqiponjes me dy duar s'eshte shpikje e ketij rronxhos, se e kemi pas bere qe ne djep kur beshim figurat-hije ne mure.

Kur e pashe mbreme foton kujtova se ishte ndonje montazh ne forme shakaje por jo, fotoja qenka si tip zyrtare pasi qenka ne faqen zyrtare te AKZ-se ne facebook. Ne shumicat e fotove, fokusimi i behet tek Kreshniku, ky luftetar i idealeve, ky shpetimtar i kombit.

Sa shaka e lire kjo. Njelloj si te gjitha banerat, te krijuara si nga adoleshente.

Kjo nuk eshte ceshtje ligjore,po ceshtje vullneti.
Dhe vullnet kane shqiptaret e jo marionetat greko-serbe qe drejtojne shqiperine.ka ardhur koha qe vendimet e 1912te vihen ne jete.nuk ka asnje dyshim se klasa e sotme esatpashiste shqiptare nuk mund ta beje kete hap.gjithashtu as shtypi i cili eshte sorros-ist nuk mund ta mbeshtese.pra eshte parakusht permbysja e gjendjes aktuale. E cila nuk do te vonoje.kolona e 5-te do kercenoje me rrezikun e c'stabilizimit te ballkanit,me fuqite e medha qe nuk jane dakort,e me mos qenien gati .
Nderkohe ideja per federate me duket absurde,vetem nese eshte levizje taktike.
Ne nuk jemi as rusia as gjermania as ish jugosllavia.bashkimi duhet te na coje drejt shtetit komb dhe drejt federatave.

bomba  paraelektorale...

Keta dhe Agimi i Arte nuk ndryshojne fare,pervecse njera eshte pro greke dhe tjetra AKZ pro turke.

Vete vendimi i AKZ per te bojkotuar rregjistrimin e popullsise dhe duke akuzuar ortodokset shqiptare per jopatriote,tregon qe kemi te bejme me nje parti tipike fashiste pro turke.

Kur te marrin ca vota ne 2013 nuk eshte cudi te nxjerrin edhe grupet paramilitare sic po bejne vellezerit e tyre te Agimit te Arte.

po jo mo jo, se ndryshojne... keta  nuk  po dalin rrugeve te rrahin evgjite e rome, pershembull...

Ja do ta shohesh kur te fillojne te rrahin shqiptare ortodokse pas zgjedhjeve.

Stigmatizimin qe i ka bere popullsise shqiptare ortodokse kjo palo parti ska uje te bekuar qe e lan.

Eshte vete pergjegjese qe 14% e shqiptareve nuk deklaruan fe dhe kombesi.Vetem e vetem se ai qe po rregjistronte popullsine ishte shqiptar ortodoks dhe,nuk linin vend pa i permendur emrin e te atit qe e kishte ortodoks safi.

Po tani qe dolen 0.83% greke,perse nuk kerkon te falur shqiptareve oprtodokse dhe ministrit Pollo kjo palo parti fashiste?

o Shqiptar.. ti kete punen e ortodoksve te frikesuar e ke me te degjuar nga Amerika.. apo ke vertet me fakte?

jo per gje,  po une kam ne familje ortodoks.. e njoh plot te tille... gjithashtu rastisi qe para  pak ditesh te jem ne Shqiperi.. takova ca syresh.. po nuk mu duken te frikesuar..  bile me duket se edhe prifti ortodoks, atdhetari i nderuar At Nikolla Marku bashkpunon dhe mbeshtet AKZ..

Ndersa une i pash te shkonin rrezave... ndoqa nja 2 nga prapa, po sa kalonin cepat e pallateve, zhdukeshin, sikur i perpinte dheu!!!!!

mire qe s'te qenkan kthyer, dy me nje smiley

do i kene zhdukur kapuconet (kuq) e zinj...., besoj.smiley

nuk kane nga fshihen, fundi i tyre eshte i sigurte...

Ky lloj populizmi ( i udhehequr nga te tille langaraqe ) eshte i demshem, jo vetem per sot por edhe per neser...

Mo e merr kaq seriozisht. Adminat e kane parku temen ketu gabimisht; duhej vene ke barcaletat. Nuk e di a e pe se ke kish nga prapa qy ke konferenca. Lisienin. smiley 

Nuk e kam marre seriozisht kete figure qe ne ditet e para qe doli ne skene. Nuk mund te merret seriozisht ky person pasi eshte ne vetvete shume qesharak, ska piken e e seriozitetit. Ne fillim dyshoja se mund te ishte tok me Topin e kisha ca rezerva mbi seriozitetin e tij por ashtu sic kane rrjedhur gjerat (shume nisma te promovuara me pompozitet kane qene mashtrime ordinere ose shashka idiote) ketij i doli boja pa e testuar veten ne zgjedhje. Lisjeni dhe Myslymi jane te vetmit figura publike qe i kane mbetur prane. Deri kur..?! 

"mos Spahi!! mos se do vritemi......

Ku e pe qendrimin e tyre proturk?

Thuhet qe financohet nga turqit dhe skam pare ndonje pergenjeshtrim te tyre.

Plus qe duke futur tere kauret( pra shqiptaret ortodokse se bashku me minoritetin grek ) ne nje thes vetem turkut dhe grekut i sherben.

Kush e thot dhe a ka ndonje prove konkrete qe e verteton kete akuze?

Ku i futen tere "kauret" ne nje thes?

E ke pare propoganden per te mos rregjistura popullsine shqiptare,qe kjo palo parti fashiste organizonte.

Gjithmone theksonte qe rregjistrimin po e kryen Genc Stefanaq Pollo dhe do te nxjerre perqindjen e popullsise greke sa e do Athina.
Perse nuk i kerkojne te falur tani Pollos per ato akuza?Sepse jane funderrina!

Apo e harrove?

Po ishin kunder regjistrimit etnik dhe fetar, po kjo s'ka ndonje lidhje me futjen e gjithe "kaureve" ne nje thes.

E perse ishin ishin kunder regjistrimit etnik dhe fetar?Ky e bazonin thirrjen e tyre per bojkotim te ketij rregjistrimi?

 Apo sepse kete e organizonte Genc Stefanaq Polloja dhe do te nxirrte shifrat sa ti thoshte Athina.Apo jo?I mban mend histerine anti Pollos qe kjo palo parti ka bere?.

Tani Polloja i nxorri 0.83% greket.

Perse sa per sy e faqe nuk i kerkojne falje per akuzat e bera.

Perse akuzonin fshatra te tera ne Korce qe do te deklaroheshin per greke?Kjo nuk ndodhi.

Kane cipe keta fashiste qe te pakten te thone gabuam ketu,duhet te kishim besim me teper tek shqiptaret dhe shqiptaret ortodokse?

Skane se jane funderrina.

Sepse mendonin qe do kishte deformim te shifrave dhe shtim artificial te minoritetit grek per nje mori arsyesh. 

Nuk mbaj mend ndonje histeri anti Pollo.  Polloja akuzohej ne baze te akuzave te qeverisjes se Berishes ne pergjithesi si servile ndaj grekeve dhe antikombetare.

S'mbaj mend qe te kene akuzuar specifikisht fshatra te tere ne Korce qe do deklaroheshin si greke.

Ben mire te sjellesh prova per keto akuza qe ben, plus ende s'me ke thene se kush i ka akuzuar per financim nga turqit dhe ne ka ndonje prove per kete akuze.

...Sepse mendonin qe do kishte deformim te shifrave dhe shtim artificial te minoritetit grek per nje mori arsyesh....

Dhe si doli e verteta?

te pakten duhet te kene kurajen te thone e patem gabim.

Le qe ku kane gabime keta,trimat e nacionalizmit!

Mire thone,ne disa raste,nacionalizmi eshte foleja e fundit e maskaranjve.AKZ eshte nje rast tipik qe verteton kete thenie.

Ajo eshte tjeter gje, dhe ti  s'po mban pergjegjesi per ato qe thua.

Kush i ka akuzuar si te finacuar nga turku dhe a ka prova per kete gje?

Ku jane prova qe paskan akuzuar specifikisht fshatra te tere ne Korce qe do deklaroheshin greke?

Fshatra greke nde korce! Ua, ua! Merampo llaf he! A menete!
Na rofshi per dimer qysh de!

Pse kur i kane futur me nje thes ? Te pyes jo per mbrojtje por thjeshte per info.

Gjithmone.Lexo komentin tim me siper.

Cfare lidhje ka kjo me futjen ne thes? Une s'kam degjuar ndonje deklarate ku cdo ortodoks eshte grek. Etniciteti dhe feja jane ndryshe, me duket mua.smiley

Gjithmone ata thoshin qe fshatrat e Korces, Polloja si agjent i grekut qe eshte do ti rregjistroje greke.

Ja qe korcaret u deklaruan shqiptare dhe nuk do te degjojne as Janullatos as Kreshik Spahi.

Apo harruat?

Thuhet edhe se ti je turk i pastër, dhe nuk të kam parë duke e përgënjeshtruar. Duhet të jetë e vërtetë, patjetër. Thashethemet janë fakte të pakundërshtueshme. 

Komplet si Grek e ke bo ket komentin!
Temen per Ortodokset Shqiptare dhe Grek e kemi bo ne nje teme tjeter para pak muajsh. Mund ta gjesh ne nje kerkim te vogel ketu ne arkivin e ppu.

Sa per deklaraten (se nuk di shume per AKZ), ky tip referendumi nuk na prish pune ne Shqiptareve, por ne keto momente nuk na ndihmon ne ndonje gje konkrete. Thjesht, mund te nxjerre se shumica e Shqiptareve jane per nje Shqiperi te bashkuar etnike. Dhe kur Kosova te behet shtet kjo do te lehtesoje bashkimin.

jooo mi jooo....

Keto karamelet janullatiste per proturqizem te akz-e vetem ndonje salist mund ti thote.te kerkosh bashkimin kombetar dhe te te quajne proturk jo vetem eshte kulmi i shpirtkeqesise por eshte edhe shume e dyshimte.
E kush na ngelet proshqiptar athere? Sali tritan presh jano cili?
Flisni me hapur,se edh po s'folet "fshati qe duket sdo kallauz"

Me vjen keq por lexo komentet e mija per bashkimin kombetar dhe Janullatosin dhe do te bindesh qe jam kunder Janullatosit dhe pro bashkimit kombetar.

Por jo nga fashistet e AKZ qe vetem Shqiperise nuk i sherbejne.

Edhe thua qe je pro bashkimit,edhe e kundershton kur dikush merr nismen per te.
Na qenkan fashiste thua e ste pelqen modeli i flokeve.le qe "thone"se jane protutq(kush).
Po ci kini keto justifikime.shisni edhe perralla me patriotizem pa le te tjerat.

Edhe salist edhe shqiptar nuk behet

po ky sikur i shembi kufinjte me 28 Nentore?

si ide me pelqen po  sbesoj dot ne realizimin e saj...te pakten per tani!....ka shume preobleme per te dy vendet dhe akoma shtetet nuk jane ne gjendej te manaxhojne etc....

Cfare nuk bejne shqipot per nje cope karrige, .. ky tani po e hedh ne kqz kerkesen, sa tja rrezoje kqz do ca kohe, dhe ky pastaj do i quaje antishqiptare sherbetoore te Sali Berishes , pastaj nga qershori e hedh ne Gjykaten kushtetuese per te mare vendim kundra Kqz ( e cila sigurisht do ja hedhe poshte sepse eshte anti kushtetuese dhe eshte shprehur ngjashmerisht per raste te tilla) dhe keshtu qe ky Kreshniku e beri fushaten e tij deri ne qershor per zgjedhje...

E mbeshtes propozimin e Bama ku me siper thote: Lajmet lidhur me jeniceret e sulltan Saliut, ju lutemi ti sillni te gjitha nen nje rubrike te vecante. 

Eshte antikushtetues ne Shqiperi dhe Kosove ky referendum. Por me e prere eshte ne Kosove ku kushtetuta aktuale e Kosoves e ndalon shprehimisht bashkimin me nje shtet tjeter. Edhe sikur ne Shqiperi te mos e ndalonte asgje, shqiptaret e Kosoves duhet te shprehen vete me nje referendum se referendumi ne Shqiperi nuk con peshe atje dhe kete ata se bejne dot pa ndryshuar kushtetuten. Ky eshte tamam sharlatanizem. Ky po tallet jo me ne, se ne nuk i hedhim as qyrrat ketij, por me ca fakire qe ju ben udhetime me autobuz. Nderkaq edhe kushtetuta e Shqiperise ndalon referendumet per ceshtje kufinjesh. Kur te vije koha e bashkimit, do te duhet te ndryshohen kushtetutat ne Kosove dhe Shqiperi por sharlatani nuk do bashkim, do loje.

Është antikushtetues dhe futja në BE, por qeveria jonë ka aplikuar për t'u bashkuar me BE-në. Si do t'ia bëjmë kësaj gjëje?

Furja ne BE eshte tjeter gje.

As Kreshniku nuk e do bashkimin, vetem bredh lart e poshte si don kishot....

ne zgjedhjet e qershorit  perfundon me 0.99% te votave, dhe shkon e i ben freski avokat Ngjeles.

eshte nje ide shume e mire, dhe qe ka nje baze legjitime. eshte nje gje qe do te ndodhe ne te ardhmen, por tani kushtetuta e ahtisarit e ndalon bashkimin e kosoves me ndonej shtet tjeter. duhet pritur ca. por ideja me pelqen. dhe komunikimi i tyre ne publik eshte shenje e heqjes se inferioritetit ndaj fqinjeve e ndaj nderkombetareve. ( jo si saliu qe i lepihet )

Heret paskan fillu me propagande populiste arnautqe.

Perndryshe, sipas Kushtetutes se Kosoves, asnje ligj, jo me çeshtje kufijsh, mund te vendoset permes referendumit.

Brad, juve harxhoni goxha para per te blere vota nderkohe qe Mr Xhelatina po ja u merr ato me truke. Qe kur Naltmadhnia u fut ne Facebook humbi pas fotove gjysemlakuriq dhe e ka lene pas dore fushaten. Te pakten coini ndonje dhurate Barjabave qe ja u bene peshqesh canten, ndryshe do e kishit punen pisk

Xhib , Mr Xhelatina eshte i joni dhe spo ben gje tjeter vecse po zbaton urdherat e Naltmadhnise smiley

Leji ato tani dhe ec trego sa ju kushtoi blerja e Kokedhimes qe botoi lajmin e cantes qe aksidentalisht ju ngjit Barjabave ne duar.

Keto kohe do degjosh shume me shume me teper keshtu ngjarjesh xhib , dy ne muaj mjaftojne ?

Me bast qe nuk marrin as edhe nje deputet!

PS: Brad, me ty e kam. 1 shishe vere jo-e-Pjerit!

Po me e veme por eshte e sigurte qe ma ke fituar bastin .

Cfare lesh bashkimi ..nuk i shtohen Shqiperise klyshe te tjere turqish ...ky eshte verdikti i Europes ...dhe i imi bashke....padyshim qe po te vije puna dhe me gjak do t`a mbroj.....xhamise ne qender do j`a veja kallupat e dinamitit me kenaqesi ..rruge te mesme s`ka ..o Shqiperi Europiane me Gjergj Kastriotin ... o vilajete osmane me Erdoganin e sulltan Muratin...

i eger je!!!

Shqiperia e Kosova te bashkuara jane. Formalizimi do vije nga fuqite e medha nese ne nuk shkaterrojme Shqiperine perpara. Shprehja e Kreshnikut: Federalizem pa ndryshim territorial nese une e kam lexuar si duhet, eshte non-sense. Federalizmi minimumi do percaktoje kufijte perkundrejt fqinjeve. Dun me u bo te gjith extra-patriota .

Po pse mer plak Konfederacion. Pse kam pershtypjen do te besh Jugosllavine e dyte ne Balkan qe pastaj pas nja 15 vjetesh te ndahemi prap dhe te ket nje shtet grek e serb te dyte ne Balkan !!!!!

Pse nuk thu direkt nje shtet Shqiptar por Federativ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sic duket ata qe te dhane leket mer plak e paskan me shume nxitim smiley

 

Pjeri ka folur sakte!

1oora, une gjithmone kam folur sakte dhe qarte, po thuaj kush ndigjon, pak ndigjojn. 

ke të drejtë pjer. shif ça ka thon ay roni

Bashkimi ska nevoje per referendum. Amaneti I rilindasve duhet vene ne vend qofte edhe sikur nje njeri I vetem te negelet qe lufton per ate ideal. Aq me teper s'eshte nevoja per referendum qe kerkon nje bashkim me breke neper kembe konfederatash  integrileshi. Referendum I Spahiut..... Qe I di shqiptaret te leshte! Hajt tjetri.

1 sek, per kerkese per referendum sikur duhen 20 mije firma apo jo. Kur u mblodhen 20 mije firma? 

50 000 firma

50 mije! Akoma me mire. Ku i kane gjetur 50 mije firma per referendum?

Spahiu tani beri kerkesen ne Kqz.. Kqz nqs e miraton i jep edhe fletet per te mbledhur firmat.. Se ky do i mbledhe 50.000smiley.. kot sa per fushate elektorale,..

Ahaa, futja kot. Jo une shpresoj me te vertete pra qe KQZ t'ja miratojne. Te shohim sa firma mbledh. Kam qejf keto tipa kur e luajne bllofin. Ka nje ndjesi te kendshme kur hapin letrat ne fund.

Po ai nga qe e di mire qe KQZ nuk do ja aprovoje ( sepse eshte antikushtetuese) pa i ben keto furca, qe pastaj te nise te thoten: Kqz sherbetore e sali berishes... dhe ta hedhe pastaj ne gjykim te gjykates kushtetuese vendimin e kqz.. e cila prape do ja hedhe poshte.. Dhe tere kjo mesele do zgjate nja 6 muaj , sa te jepe vendimin kqz e pastaj gjykata kushtetuese.. Dmth aq kohe sa duhet per te bere fushate..

Kuptoj

edhe ne 12-n ata qe donin pavaresine ishin pakice.edhe sot ata qe duan realizimin e vendimeve te 12-es jane pakice.

gjithmone ndryshimet i ka sjelle pakica.

ketu ka hipokrozi te madhe. ata qe ankohen gjithe diten nga berisha dhe meta ,kur vjen puna per ti hedhur poshte ,i konsiderojne serioze.mbani seriozet e mos u ankoni.

sa me shume shqiptare clirohen nga kompleksi i poshtesimit dhe sevilizmi,aq me shume mbeshtetes do te kete alternativa kombetare.

eshte i kote justifikimi se kreshniku s'na pelqen ,se ligjet,kushtetuta e ambasadoret ''jok''.asnje ligj nuk eshte mbi vullnetin kombetar.ne se ka te tille thjesht do te hiqen.

edhe ambasadori grek te njejtin mendim me ''integrimsat'' e ketushem kishte ne lidhje me kete problem.

je i vjeter o shqiptar, nuk te lejohen p* ketu; do na mbysesh. Po ky qyrrash na qenka pakica, anti berisha? Ky qe sherbeu si lubrifikant per Berishen qe tja fuste gjyqsorit gjer ne qafe? Behu icik serioz a te keqen. Na qeka prish per kafe me Berishen, edhe duhet ti shkojme nga prapa? Nejse, sylesha te pakenaqur gjette sa me shume nga rradhet e PD-se.

 

O usta e ke mire idene per pakicen por je paksa ne kontradite kur thua xheli na qenka pakice patriotesh.... Qe bashkimin kombetar e sheh nepermjet  referendumit te SHUMICES.....lexo komentin tim me siper te lutem.

Kush kerkon referendum mbi kete ceshtje eshte ne sherbim te boshtit Moske-Brussels-Beograd-Athine.....xheli eshte nje lamash, nje kerme intelektuali faqezi.

d.m.th ti je parimisht dakort por nuk te pelqen kreshniku?

mua nuk me interteson fare kreshniku si person por fryma qe sot per sot vetem partia e tij percon. le te vene zotin m.pasha kryetar.  po nje rast te tille cfare do te thoje?

ideologjikisht berisha eshte i njejte me ps-ne.shiko si qeveris pa asnje problem me gjysmen e ps-se(lsi).ndryshimi eshte vetem niveli i qytetarise se udheheqesve respektive.

le te dale ps-ja te thote ato qe thote akz-ja !  zgjedhjet do ti kete te fituara sado te vjedhe saliu.  pse nuk del???

te gjithe e kuptojne se perse ps-ja nuk denoncon veprimtarine antishqiptare te sales.  prandaj une them se aleanca pd-ps-lsi eshte e pashmangshme.

kreshniku eshte gjeja e fundit qe na intereson,,

 

Edhe nje here mua nuk me intereson aspak nje referendum popullor per bashkim ne nje konfederate integrileshi qe ne c'do aspekt dobeson shqiptaret dhe I vendos minat ceshtjes shqiptare....bashkimin e bejme vetem dhe vetem nepermjet parlamenteve, duke bashkangjitur te gjitha strukturat shoqerore  derisa te jemi de facto ne cdo aspekt te bashkuar..... 

Sa per AKZ-ne ajo qe me pelqen me shume eshte fakti qe ka mbledh rreth vetes njerez me integritet te larte duke shenuar nje autogol sepse keta njerez rreth AKZ sot do te jene nje dite nje ze I fuqishem I patriotizmit shqiptar. Kushdo qendron mbas Spahiut do ta kuptoje gabimin sapo ata njerez te zhgenjehen ....kurse Spahiut s'kam c'ti pelqej as historikisht as politikisht, me duket thjesht nje sharlatan qe nuk e ka idene se c'pergjegjesi ka marr mbi supe.

E bukura eshte se asnje nga shqiptaret e mencur ne Shqiperi e Kosove s'duan te bashkohen, por kaq aq shume propagande ne ajer sa stepen ta thone. AK i ka varur shpresat tek budallenjte, duke ditur qe ka shume, por pa ndotur FRD e duke ia futur me thelle PDs, nga te dyja vrimat smiley

Ne fakt 100% e shqiptareve te mencur duan bashkimin, por edhe sikur pak te jene kane me vete nje amanet qe ju eshte lene detyre para historise dhe zotit, dhe patjeter qe do vij dita...

Si ua lane amanetin? Te emigrojne sa me pare? Te ndryshojne emrat? Te mos u mesojne femijeve shqip? Aman, kur bejne dhe shqiptaret si patriote nacionaliste, e sidomos emigrantet, mos ngelte njeri ne kembe. Nje e treta e shqiptareve emigron nje here ne sa e sa vjet. Iku nje e treta ne Itali, pas skenderbeut. Arvanitasit e greqise nuk donin me vetedije te tregonin qe ishin shqiptare, edhe sot ata qe kane mesuar shqip ne familje thone se jane greke, jo shqiptare. Shqiptaret ketu shkaterrojne cdo gje shqiptare. Kombesine e nderrojne sipas nevojave. Nderkohe qe bashkime te tilla behen vetem kur njeri shtet eshte mire dhe i madh, e ndihmon tjetrin. Dy shtete keq e me keq, ku politikanet vetem vjedhin ne te dy krahet, mund te kerkojne te bashkohen? Ashtu? Cilet hajdute do t'ua lene thesin e vjedhjes hajduteve te tjere? Ata te Shqiperise apo ata te Kosoves? Amanet, thote. lol S'je ne librat e rilindjes ketu.

FRD-ja eshte edhe me e ndotur se AKZ-ja. Te dyja vijne nga i njejti uturak , por gjithsesi AKZ-ja eshte me e preferuar se partia e Topit por e prish edhe me shume me keto levizjet dylekshe qe s'ja beson kush dhe shqiptaret e mencuar e duan fort bashkimin por dine rradhen e gjerave.

I vetmi uturak eshte PD-ja, lale. Topin do ta votojne shqiptaret, se eshte me i paster dhe Kreshnikun e ka lene te ndote duart me Berishen.

eshte edhe pune hundesh kjo. Eren e keqe qe vjen nga uturaku jot nuk e ndjen thone. Topin nuk e voton njeri se eshte dava injorantesh qe kane ngelur pa pune dhe bejne parti. Topi akuzohet direkt per kasaphanen dhe korrupsionin ne drejtesi, per shpartallimin e presidences dhe me standardet e Kreshnikut, edhe me dekorimin e Janullatos me urdherin GjK Skenderbeu. Nese qenka i ndotur Kreshniku, si qenka i paster Bamiri qe ka qene shefi dhe bashkepunetore me Kreshnikun deri kur u ndane?

Te pakten s'fal dete smiley, dhe s'favorizon mallra serbe, e s'vret rob kur protestojne, e s'djeg vendin per nje post, etj, etj, etj... s'eshte as malok, etj, etj, etj...

kjo me "dete" dhe ato te tjerat jane fiks propaganda e Rames, e cila nuk del pertej dyerve te elektoratit te PS e kur perdoret nga feredistat eshte qesharake fare. Kam dyshim se ti nuk je fare as me frd-ne, je me Ramen por qe kur Rama nuk e permendi Kreshnikun per koalicion por vetem Topin dhe Meten qe desh i vuri flaken Shqiperise per videon e tij dhe nxori njerezit te shkaterrojne institucionet dhe te vriten me policine, edhe ju keni filluar te sulmoni AKZ-ne.

Bejeni referendumin dhe do te habiteni se si do te vohet kunder bashkimit smiley

ku e bazon ti kete?

 

une them qe bindshem... ne Kosove e Shqiperi do te votohet pro bashkimit... le te themi  70-80%..

Sepse s'e njoh shqiperine nga peshku smiley

Asnje qe njoh s'eshte pro bashkimit, demokrat a socialist, verior a jugor, dhe as kosovaret ketu.

Te gjithe jane pro bashkimit me media, me tekste shkollore, me sport e gjera te tilla, qe po ndodh. Kjo s'eshte dicka "s'e duam njeri-tjetrin", sepse gjithnje e me shume shoke qe njoh shkojne gjithnje e me shpesh ne prishtine, e gjithnje e me shume kosovare vijne ketu, e te dy palet ndihen shume mire. 

Por asnjeri s'eshte dakord per me qeveri, federate a cfaredo lloj forme tjeter bashkeqeverisjeje.

mire  mire...   e pranoj, eshte  nje pergjigje lozonjare, tipike per  ty,  por nuk eshte argument! dmth, as qe i afrohet te pakten..

Ishalla behet referendumi smiley

Te gjithe i duan kosovaret, dhe kosovaret na duan, por qeverisjen secili e do me vete, thjesht per faktin sepse eshte e pakonceptueshme, e parealizueshme. smiley

e le  ne dore te ish-allahutsmiley tani he..

  po festa e 100 vjetorit te Pavaresise te tha gje ??    po rinia (ne Kosove dhe Shqiperi) qe  ka thyer e po thyen vazhdimisht cdo barriere  ne  art, muzike e sport...  te thote gje?

shiko,  naten e vitit te Ri, pasi kaluam darken festive me familjen time ne Vlore, aty nga ora 24:30 dolem me ca miq e shoke dhe vazhduam festen  te nje kafe-restorant diku ne Uje te ftohte..     per atmosferen e duhur, ishte dhe nje DJ ne salle.. aty nga ora 2;30, kur ishte nxehur  ca  gjendja..  DJ,  luajti  kengen ''xhamadani vija vija''...   u cmend  salla..   gra, burra, te rinj e  te reja, femije.. kendonin , kercenin, hidheshin.. entuziazem  ne ekstaze..     gjera te vogla, do thuash ti.. po shume domethenese ama..smiley

 

 

Pikerisht pra! Per festa dhe ne plasem duke shkuar ne Prishtine! Te gjithe duam te bashkohemi me te njejtat libra shkolle, te njejtat emra, te njejtat marka shqiptare, te njejten muzike e te njejtat televizione. Por jo te njejten qeveri. Kush ne Shqiperi do te donte te qeverisej nga Thaci? Kush ne Kosove do te donte te qeverisej nga Rama e Berisha? Hajde pyet kosovaret, se ke sa te duash ne Tirane, sidomos siper piramides per foto. Eshte e paimagjinueshme. smiley

Edhe me bukura eshte se surprize do jete Kosova.. E cila do e aprovoje me pak..

po ne prandaj po mbeshtesim akz-ne, qe ju te mos nderroni emrat dhe kombesine.

vini emra shqiptare thane para ca ditesh ata.jo emra qensh e macesh.

pikerisht qe te mos vazhdoje denigrimi i shqiptareve duhet mbeshtetur patriotet.

dhe eshte nje sport i veshtire ne keto kohe  kur duke ju lepire saliut& co  mund te hash ndonje kocke me lehte.prandaj nuk e bejne dot te gjithe.

ne kete prizem te pakten duhen pergezuar se punojne edhe per dinjitetin e atyre qe nuk e kane.

te ben pershtypje fakti qe njerez pa shtylle kurrizore mburren gjithe diten me kete fakt!

 

Ti si do ja vesh emrin djalit: PINES, LIKEU, LONGARI apo PLEURATI.. Po cfare i kini keto karagjozlleqe se eshte bere ky vend Tragji komedi e gjalle.. Meqense duhet te nisim te nderojme emrat, le te nisim dhe nga mbiemrat, ndoshta nga SPAHIU i pari..

 

po ne prandaj po mbeshtesim akz-ne, qe ju te mos nderroni emrat dhe kombesine.

vini emra shqiptare thane para ca ditesh ata.jo emra qensh e macesh.

pikerisht qe te mos vazhdoje denigrimi i shqiptareve duhet mbeshtetur patriotet.

dhe eshte nje sport i veshtire ne keto kohe  kur duke ju lepire saliut& co  mund te hash ndonje kocke me lehte.prandaj nuk e bejne dot te gjithe.

ne kete prizem te pakten duhen pergezuar se punojne edhe per dinjitetin e atyre qe nuk e kane.

te ben pershtypje fakti qe njerez pa shtylle kurrizore mburren gjithe diten me kete fakt!

-, tha Jorgoja nga hellada per alvanikoset.

E ke marre ate theksin e cuditshem qe merrni ju jorgot? Ate S-n si thuthuqe?

jorgo e kane vene caknorrisat kokecepe te integruarsmiley

tha Jorgoja nga hellada per alvanikoset.

ta ka qejfi te jete ashtu ee!?

ja qe une s'jam vellai yt ,ronaldosmiley

Hahaha, e sheh? Ti na ke inat, ne ju kemi inat, e keshtu me radhe. Keto "patriotizmat" jane thjesht tallje trapi per budallenjte qe i hane. smiley  I gjete leket per taksen vjetore te qendrimit ne Greqi mo? Me thane qe jua kishin bere 1000 euro per koke, dhe pune s'ka hic. S'po i lajne me shtepite greket me pagese?

Me fal qe po nderhyj, por nuk eshte aspak mire te ofendosh tjetrin ne kete menyre.

Ku e ofendova, o Caknorris?

Si s'e ofendove oburre? Car jane keto gjera qe shkruan? Car te tha, car te shau, qe e kerkon ta poshterosh tjetrin kshu?

p.s. eshte nje xp ketu, tip trolli, qe nderron 100 nick, prandaj.

O xp, sa nicke ke mor burre? 

po mire mo daku ,ti kur thua ''ne'' ke nenkupton?

une fola per nje grup njerezish salisto-kokcepo-integrimsash, pa identitet dhe dinjitet ,qe njohin vetem spiunllekun,hajduterine dhe servilizmin si vlera.

patriotizmi eshte per njerez me bole, jo per kembelepiresa.te pakten nuk je vetem dhe ky eshte goxha ngushellim.

po ne prandaj po mbeshtesim akz-ne, qe ju te mos nderroni emrat dhe kombesine.

haha, ja dhe rasti konkret

Berisha do te krijoje nje rrjet te perbashket valesh per kanalet televizive, qe te fuse TV Klanin ne Kosove, dhe Kosova nuk pranon smiley por thote qe vetem duke zbatuar ligjet qe kemi, pra jo duke sajuar ligje te reja per mediat e Berishes

http://top-channel.tv/artikull.php?id=24...

"Qente le te lehin karvani ecen perpara" bravo spahiu..... Bashkimi do ndodhi duan apo Jo ca qelbesira salisto komuniste . Kshu thoshte edhe nji dhorio epiro malaka qe njof un " nuk e merr Kurre kosova pavarsine".   Ja ku e mori , ime ka fillu te thot " nuk bashkohet Kurre kosova me shqiperine"  DO BASHKOHET , hidhuni perpjete..... Pellcisni ne vend ..... DO NDODHE shqiperia e shqipetareve vdekje TRADHETAREVE .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).