Te dashur miq, dy rrefenjeza per ju:

 

***

Ne mengjes shkova ne zyre. Dita ishte e bukur, vertet nje pranvere ne dimer. Hapa dritaren dhe gjate gjithe dites nuk u degjua as dhe nje ciu-ciu. Pyeta keshilltaret e mi se cfare kishte ndodhur. Me thane se opozita po fle. Gjume te embel dhe gezuar Vitin e Ri opozite! - thashe me vete – vecse kur te zgjohesh nga avujt e ahengut dhe kumbarit te Vitit te Ri, mos bertit se fajin per letargjine e zgjatur e ka Saliu.

 

***

Une e nis diten me leximin e gazetave, por sot ne tavolinen e punes nuk gjeta asnje syresh. Pyeta Erlen (zedhenesen time): Ku jane gazetat? Ajo m’u pergjigj se sot nuk ka gazeta, sepse ato ende jane me pushime. Mendova se duhet te falenderojme dy here mediat elektronike, si per larmine dhe cilesine e larte te programeve te mrekullueshme artistike qe ato kishin pregatitur per Vitin e Ri, per te gjitha shijet dhe moshat, ashtu edhe per kronikat serioze te lajmeve nga vendi dhe bota ne edicionet e tyre, se po te ishte per gazetat do ndjeheshim si ne ishullin e Robinson Kruzo. Vetiu thash me vete: Zoti i ruajt gazetat tona nga Viti i Ri! Natyrisht, gazetareve gezuar! - sb

 

P.S. Per te gjithe ata qe nuk besojne ne autenticitetin e rrefenjezave mund ta vertetojne ketu.

P.P.S. T'ju rroje familja dhe te dashurit zoti Sali, pa ajo c'iku, s'vjen me.

75 Komente

Pushojeni ate femije se qari, jepini nje ciu-ciu.

 

Hapa dritaren dhe gjate gjithe dites nuk u degjua as dhe nje ciu-ciu.

Ah the dreaded ciuciuless days. smiley

Mire qe s'e ka bere poezi tip "Ku ta kerkoi ciuciun tend o opozite, si nje trap madheshtor..."

Ah the dreaded ciuciuless days

smiley LEGEND! 

Shoku Zylo strikes again.

smiley

- Une jam mur i larte.

- Ti je mur i larte, po une te heq gurin e fundit.

-Kur ke cigaren në gojë nuk e  kruan dot gjithë buzën.

-Një gjë që është varur do të bjerë/Prandaj është varur që të bjerë

 

E si te mos e adhuronje populli shokun Sylo smiley

Gjynah qe s'ka nje blog ky Berisha ,qe t'na vinin automatikisht gjithe rrefenjezat "gazmore" te Berishes.

PS: hajde merre vesh, 20 friends te mi like Berisha dhe nga keta 15 like dhe Rama.smiley

LGBTQI ?

nje panjimaju.

Epo me ta vjedh pushtetin ky pall k. eshte nji soj sikur me te 

Ne mengjes shkova ne zyre. Dita ishte e bukur, vertet nje pranvere ne dimer. Hapa dritaren dhe pash dy zogj duke u puthur sqep me sqep.Pyeta sekretaren time: jemi qe jemi, a nuk bejme dhe ne si ata dy zogjte? Jo, tha Erla, nuk hypi dot ne peme smiley

s'ka gje ,-tha Berisha,hip mbi mua,une jam ideal per te bere drurin.smiley

 jemi qe jemi,...ti je lopa unë jam demi...

po lexon komentet e PPU-se. smiley

jo, jo është tek facesuma e vetë

Ja dhe nje koment qe i kish lene dikush te kjo foto:

 

 

kur u nisa ne fillim me i ra ciftelise une kisha per qellim me i knu demokraciseqe kur erdh demokracia Shqiperia nderroi faqeune e shoh nga Amerika si celin manushaqemalet tona brohorasin, ne korr kendon kishafushat tona po bucasin rrofte Sali Berisha   

The Unbearable Lightness of Ciu-Ciu

Kubist i tmershem je. I hyp dhe i zbret te kuqes ne infinit.

peshQIt lehin, Sala shkon perpara

i miratoi dhe ato zonat elektroale opa opa

perpara prijesi yne ne beteja

me ty do orgazmojme nder fitore t reja

malet tona brohorasin, ne korr kendon kisha

fushat tona po bucasin rrofte Sali Berisha

t'rruft sumën xhgasa tyja

Është e kuptueshme që për një politikan të rangut të Sali Berishës media e shkruar të jetë pjesë e menusë së përditshme. Por duket se shkretëtira e informacionit është thembra e tij e Akilit. Vërejtja që më bëri më shumë përshtypje është krahasimi i mungesës së shtypit të shkruar me ishullin e Robinson Kruzo. Edhe pse shumëkush mund ta ndjejë mungesën e shtypit të shkruar, pakkush do të kishte guxuar të përdorte këtë metaforë. Metafora është e paqëlluar sipa meje. Është përdorur një gjuhë artistike për të përshkruar një nevojë politike. Ndoshta prej këtej dhe kjo furtunë në gotë për dy rrëfenjëza deri-diku simpatike.   

Lirka, si i thone llafit: ti nxjerr dhjame edhe nga pleshti.

birə-dən yağ vermək

kutoa grisi kutoka kiroboto

E dashur Finisterre,

 

E kam përmendur edhe njëherë tjetër. Fjalët e tradhëtojnë shumë njeriun. Njeriu më shumë se nga cdo gjë tjetër në jetën e tij, duhet të ketë kujdes nga fjalët që thotë. Ky është mendimi im. Mund të nxjerrësh kaq shumë përfundime nga fjalët. Për shembull: sikur të marrim vetëm ishullin e Robinson Kruzo, që e asekondon (përkrah zëshëm) dhe Spiritus më poshtë. A është Ishulli i Robinson Kruzo i shkretë? Unë do të thoja: JO. Ai ishte i shkretë para se të mbërrinte atje Kruzo. Me ardhjen e tij, ai ishull u popullua. Pra, mjafton edhe një njeri i vetëm t’i japë kuptim gjithckaje që e rrethon. Mua do të më krijonte bezdi një interpretim i tillë i librit. Do të ishte njësoj sikur t’i hiqnim gjithë kuptimin librit. Ai libër u krijua për t’i dhënë jetë atij ishulli. Cfarë tregon kjo për njeriun që e përdor një krahasim të tillë? Me shumë gjasë që nuk e ka lexuar librin. Por, e ka huazuar nga leksiku i përgjithshëm. Jam e bindur, se sikur ta kishte lexuar, do të ishte magjepsur me shumëllojshmërinë e jetës, me magjinë e përfytyrimit, me vendosmërinë për të mbijetuar, etj. Pra, nuk do të mund ta quante të shkretë. Por, një ndër ishujt më me jetë në historinë e krijimtarisë letrare. Por, këtu me të drejtë, hyjmë në ato diskutime që përmend ti: Pa shumë bukë.

Jo vetem dhjame, por edhe lesh do shtoja une.

Por duket se shkretëtira e informacionit është thembra e tij e Akilit.

Kjo eshte e vertete. Kulti i tij eshte veper e medias, nga ajo analitike e deri tek programet humoristike.Pa kete mbulim te medias, pa raporteret, kronistet, analistet, imituesit, kritiket qe i bejne jehone cdo fjale, gjesti, veprimi te tij,ai ndihet i braktisur dhe vetmuar si ne ishullin e R.Kruzo. Keto dy dite heshtje te shtypit i duken si heshtje postmortum.Eshte i sinqerte ne nevojen uleritese per te qene qendra e vemendjes.

Ka lezet. Shkurt, bukur, sakte. Konçiz. 

Jo ashu de gjaaate e gjaate si edi vetetimo

 

Pleqnia gjo e keqe. Do zoti sna ze kaq rend

Ciu-ciu, zogu kendon

jo ne kryeministri 

ka frike se mos e lendon

vet ai Buall Mavri. 

 

"Ne mengjes shkova ne zyre. Dita ishte e bukur, vertet nje pranvere ne dimer. Hapa dritaren dhe gjate gjithe dites nuk u degjua as dhe nje ciu-ciu. Pyeta keshilltaret e mi se cfare kishte ndodhur. Me thane se opozita po fle. Gjume te embel dhe gezuar Vitin e Ri opozite! - thashe me vete – vecse kur te zgjohesh nga avujt e ahengut dhe kumbarit te Vitit te Ri, mos bertit se fajin per letargjine e zgjatur e ka Saliu."

Vallaj per here te pare shoh qe Berisha nuk ka thene nej budallallek ketu. I ka ra fiks me ket qe ka thene dhe bile pabesushmerisht me humor. Noshta per here te pare dhe te fundit do i beja nje "like" Berishes per ket.

une them "Opa gagnam style"!!

po kercimin e ben dot ?smiley

kam kohe qe sdehemsmiley

mbase s'te ka dale akoma dehja e Vitit te Ri.

une sdehem as i her per vit te ri!smiley

Une i shkrova se a do mi shiste ato atletet, por sme ktheu prgj.. biles me censuroi dhe komentin. Se mos eshte hera e pare jam mesuar me censurime..

Kape pak ate ton ton makutin majtas qe "mbulon" trotuarin, smiley 

Ne fakt kjo nona me tete pistona mund te jete person i rezikshem..smiley

Nona shkret "puno tresh", nga kater qe ka qene...

smiley

Po  mire ai , se ate detyre ka, me nejt i FRYRE se te fryrin ruan ,  ...po shih kete prapa tij si fryhet se shefi vet ka taku POPLLIN ....Gjith shend e vere ...ka c'ti tregoje komshijve smiley

Nuk e di ju, por familja ime i ka shkemby urimet (te perzemerta) me familjen Kryeministrore. E thirra n'telefon dhe i lashe nje mesazh, e pas dy oresh me telefonoj e folme nja 20 min. (Me 1janar) smiley

Ky ja ka fut dhe Enverit, kur vje puna tek "gju-m'gju me popllin". Lol

 

Ju si familje hoppa do kini kete vit trefishimin e fuqise blerese...  Sjell fat saliusmiley

Po ashtu thuaj se kujtum se ta kish ngjit Amerika te keqen ne tru.E paske psu prej 20 minutave bisede me te marrin.Durim se e pasherushme eshte si semundje.Shtyje sa ta shtyshe!

Ishte interesante te shihje regjistrimin e tij ne Keshillin e Ndrikullave te K/ministrise qe digjonin ...Fliste per rritjen e fuqise Blerese ....smiley Nje debil i kesaj kategorie per te shpjeguar Rritjen Ekonomike nuk eshte ndonje problem per Bythrat e Viteve ose Fundet e tyre , qe mund te quhen pa me dyshje ..." Mbyllja e viti me dhurata per femije "dhe ku me i varferi ne Planet shpenzon dy kacidhe me shume per Femijet e nje nate pak a shume me te shtrenjte se e zakonshmja , megjithse ne kushte KANDILI !

Po interesant , eshte se ne kete marrezi e paranoje CIU -CIU te K/Ministrit me te Papergjegjshem ne Bote , merrnin pjese nje turme Syfryresh qe vetquhen kabinet Minsitrash ose shporte Karavidhesh ose me sakte Bretkocka Grabitqare , qe perpelitnin syte me kenaqesi , ku spikaste Bideja e Financave !

ke tfala nga familja Barjaba!! Kosta kishte enderr ne sirtar te behej minister i solidaritetit majtist, ndersa gruaja e shifte veten fare mire drejtoreshe-drejtorie! goca e shkrete qe iu thye karriera qe pa nisur, pretendonte per ambasadore!! ehh si te rreshket toka nen kembe ndonje here, se kupton fare! se cme kujton kjo historia Dominique Stauss-khanin!socialist ishte dhe ky, donte te behej president! ju amerikanet spo mbaheni me, i kpusni endrrat e njerezve pa meshiresmiley

Eh, more njeriu i rrefenjes! U plake dhe nuk mesove se Ligjevenesi i madh i njerezimit nuk i dallon krijesat e veta nga lindja dh shkelqimi qe mundohen ti japin vehtes ne saje te nje pozite qe zene, por vetem nga gjatesia e nje jete qe mbahet mend sa me gjate per mire.Dhe ajo nis te dalloje per mire apo per keq sapo i afrohet fundit.Per keq duket ashiqare se i shtohet jashte mase...Ambicja.Te gjithe kush ka shkelur mbi kete toke i jane nenshtruar ketij ligji
Jemi te barabarte ne detyren per te bere durim dhe per ta pare e jetuar fundin e njerit me ambicjen e shfrenuar.Nuk do te jete e larget ajo dite ...rrefenjtar!

Ketu po ju thote: kaq e kam nr e kembes, 47 smiley

Zonjusha ne blu nuk duhet shume e impresionuar.

Jo jo, e di, po i thote duke hapur duart, - Une e kam naaa kaq te madh! Edhe Rocco Sifredi ma ka zili!

Ajo e reja, kape pak fytyren mosbesuese smiley, po thote me vete, - po hik mo mbushu, se ju politikanet jeni rrencake!

p.s. Edi plot lakmi smiley , menjehere kur ka pare foton, ka kerkuar nje takim koke me koke, per te miren e vendit

smiley

ore, meqe the lakmi, ata dy burrat me kollare po shofin me ter mend me lakmi smiley

smiley

Kosta dhe ata qe e kane Kosten vafshin ne P.te Semes ...dhe Ju bashke me K/Hajdutin e Shqiperise babasqap Vucidol Berisha qe Futet si NORMEN nr NJE te JETESES- Hajnine ,Vjedhjen Grabitjen , per tu prezantuar si "antikomunist " . Megjithse ti lefKope mbulon kulturen cfare kerkon nga fusha e Politikes ...edhe per 13 pa qeth ti ????? 

Kur te postosh Foto te Familjes se Berishes apo dhe disa nga keta te tijet ketu duke i cuar Biskota per diete dhe Kivi ne vendin pa qira , atehere mundet edhe te kembejme ndonje mejtim te mendjes me te currufjaksur !

tani idrizzz te ka ngelur vetem te lexosh iluzionet e humbura dhe e kryen ciklin e katarsisit! rroft hajduteria idrizzz, me stil apo pa stil!

Keshtu po , me shembuj nga letersia ...Aty po , Left me ....yyyyyyy ne fund verteton qe ka mbaruar Lice me ....yyyyyyy ne fund smiley Iluzioniste ...aty me rri !!! Megjithse shikoje dhe njëherë ....." Vjedhja - Normë e Pakontestueshme e shkollimeve të Babasqapit "...si të duket t'ja rekomandosh ...këtij olelele Dulla me xyz  ????  E ke brenda fushes !

Po se ç'të kishte hypur të merresh me Politikë ???? Ikja e Bulo Mjetimtarit u ka cthurrur këto kohet e fundit  sa që  lexoj edhe Xhibi do te marre pjese me mejtime jashtë Derstilës. Le qe keni nje fund KURRIZI te alfabetit me xzy qe shikoka Zhvillim te Modh mer jahu ke shkollimet e Universiteteve Kristal ....ne Mbare Boten smiley Jakni në vehte se latë nam dhe kompromentoni Politikën e Partisë per arsimin ! 

e mor idriizzzzz pinjollet e partise po na i çoni te studjojne ne stanford me leket e vjedhura te babait, por ce do se dardha nen dardhe bie! keta trashgimtare te denje te eterve te tyre skane sesi zhgenjejne instiktet xhaftuese te sojit, prandaj dhe ne mes te ekselences amerikane shquhen ne vjedhje ordinere cantash e rrobash! e kishit Fatos Nanon hajdut me stil e klas ne seren tuaj por e hodhet poshte si plangprishesa qe jeni!

e moret ju pra Padrinon. dhe stilin ja moret. eshte bere vjedhja mullar dhe strumbullari i pastron duar me gjykata. 

Po pse mi LefKope me Politike ti ? Po harrove shokun Hundderr se "te perndjekurit Politike " qe u dogjen ishin Hajdute qe kishin pervetesuar shuma te medha dhe i kishin lene ne Bixhoz sipas sikarit Tuaj babasqap Saliut ! Edhe Fatosi perfitoi si "vjedhes i Levante Kompani " nje tog me para nga kampioni Luftes kunder korrupsionit sepse doli i pafajshem ne Gjyq smiley Biles babasqapi i tha "s'te kam denue une , po shoket e TU smiley

Lefkope tek Iluzionet jo me tej ...se e dhiet fare . Peshty lart e bjer ne surrat . Rrofte Diktatura per ju   . Si ne Amerike per 300 mije lek rraseshe nja 5 vjet te mira dhe s'shifshe mo me sy Drejtori . Per 1 meleone e gjysem ( 1500 dollare ) shkoje me te shumtit dhe sot perfiton nje THES me dollarO si e "perndjekur " ..... dhe mbaron edhe Lice....me ...yyyyyyy ne fund ! 

Saliu psh qe nuk ka vjedhe ne ate Kohe ( vetem nje kompiuter qe i dilte teper nga deklarimi pasurise ) Nuk eshte Budall qe thote "s' kam Opozite " E di ai qe se konkuron njeri dhe ka lshue Llaf qe "po doli ndonje Hajdut , arreastojeni se na dhjeu te gjitheve ". Do keni ... ( jo timin , te  Saliut ) pastaj moj LefKope smiley Po duhet Bulua tua zbertheje keto se nuk them kot une qe nuk ja shkrepni JU ...Me ciu ciu.... Ai , me tik tak ...Ju..... te fushes Arteve te PD-hit smiley

idriizzz ti qe ke kryetarin e partise artist duhet te jesh i pari qe te promovosh bashkimin e politikes me kulturen. si thua ti politikanet te jene pa pike kulture, gdhe si ne kohen e Tarrasit?! duket qe te mungojne Lenka Cukot me shoke e shoqe, te ardhur drejt e nga baza injorante e fshatare e shoqerise! po ske faj, nga ato baza vjen dhe ti, ato vlera do promovosh! si thone francezet, bon vent!

......

Mos ka marr keshilltar letersie hurin ky se ai tregonte shpesh rrefenja absurde.

LefKope ka folur dhe e para e Dhive tuaja , ajo e famshmja Jozefpercke .

Anjehere nuk e ke kuptuar dhe jo vetem ti . I gjithe stani Juaj me ne krye Gjëmbaçin eshte kurioz te dije perse perdoret diferencimi i Stanit te Basqapit me dhi e sqeper kur permendet PD-hi . Mu me vjen keq per ty se je dhe e lëmënjëve te Qyltyrës ...me dy .....yyyyyyy ne mes , si emri dhe shkolla qe ke me plot yyyyyyyyy ... ne mes e ne fund smiley

Dhija me bisht perpjete gjithmone bertet kur ben shurren delja " Ja pame " 

Besoj e ke degjuar Jozefpercken ose Dylqinjen e Babasqapit kur bertet per ATE te Rames "Ja pame , Ja pame " Dhe asnjëherë nuk ka thënë " ja pash Saliut " nga foltorja e Parlamentit te Nderuar , qe nukperdoret Politikisht ! Keshtu jane fjalet e Urta te Popullit tone qe quhet Shqiptar . Dhe do ta xëbërthej pakëzë se do e ngatrosh prape me Parti e si Jozefpërcka me Rilindje smiley Kjo ka Kuptimin per Hajdutin qe dhe ne nje thenie tjeter popullore cilesohet si

Hajduti theret i PARI "kapeni Hajdutin "

Po në se e krahason me Jozefpërckn në" desert rosse "me Matorr prapa sheikëve qejflij të Arabisë ,do gjesh edhe një krahasim më të bindshëm që mund ta përkufizosh letrarisht ..me që je e atij Lëmi .

Sa hijshëm i ngrihej fustani Jozepërckës !

 

E paske ndrru prap stilin .... smiley Ça o kjo ? Se atë me te gjatë , e kokë ne majë Sikur Ju afrova i çikë . E gjeta m duket qe "doje me me talle mue ti ".  Apo nga ato ... Te .. stilin smiley

More...

Hapa dritaren dhe gjate gjithe dites nuk u degjua as dhe nje ciu-ciu. Pyeta keshilltaret e mi se cfare kishte ndodhur.

Pse e kam pershtypjen e forte, qe Sali Berisha vete eshte follower ne Twitter i Edi Rames? smiley

E perfytyroj Salen me smartphone ne dore duke pritur me padurim twitterin e rradhes se Rames. Dhe kur ky twitter vonohet, bohet merak dhe i nis sejmenet me e kerku. smiley

 

casaubon, po ke harruar shqipen more djale. Ke bere gjithe ate fjali shqip, dhe kur vjen puna tek percaktimi, e thua ne gjuhe te huaj, dhe e ter fjalia del pa kuptim. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).