Viti i ri ka nisur me një surprizë të hidhur për punonjësit e administratës, pensionistët apo gjithë kategoritë e tjera që shërbehen nga buxheti. Edhe pse muaji po hyn gati në dhjetëditëshin e dytë, Qeveria nuk ka filluar ende të kryejë pagesat e dhjetorit, të cilat sipas afateve duhet të kishin nisur qe në datën tre. 

Për pasojë 110 mijë punonjës të administratës qëndrore dhe lokale, qindra mijë persona me aftësi të kufizuar dhe një pjesë e pensionistëve, nuk kanë marrë ende pagesat, pas shpenzimeve të kryera në festat e fundviditit.

Ndonëse vonesa ka patur edhe më parë, ky është një rast i paprecedentë. Qeveria thotë se i ka fondet dhe mohon që shkaku të jetë mungesa e parave, por sipas saj vonesat jane krejtësisht teknike e madje edhe burokratike.

Per me shume Top Channel

60 Komente

Keto jane genjeshtra te sajuara nga komunistet e topit.

Te gjithe e dine qe ne Shqiperi nuk ekziston Administrata dhe as pensionistet...

9 muaj pa rroga profesoret e unit ne Durres. smiley Mba ky popull!

I bie qe i nxjerrin ne menyre tjeter apo jo?

P.S. Nuk po justifikoj mos-pagimin e rrogave!

ose ,i nxjerin ne menyre tjeter se nuk marrin paga apo jo?

Nuk e kuptova - me duket the te njejten gje qe thashe une. Nuk e di si mund te jetojne 9 muaj pa paga.

Nuk jane e njejta gje. 

dhe ne Shqiperi mundesh,s'eshte as rasti i pare ,as i fundit.

Si thoshte Benigni:

Daaai, l'hanno fatto per...

No, non l'hanno fatto per... L'hanno fatto per!

S'ka gje ,presim ne.Qeveria jone e sukseshme ka shume pune dhe s'ka kohe te merret me ceshtje burokratike.

PS:te pakten te na njoftonin qe ne dhjetor ,qe mos ta prishnim shperblimin e festave per festa.

Dmth fundi qenka afer perderisa po u a fuskan dhe te tyreve!!!

Ora di gje njeri, rrogat kan vajtur ne Fusharrez???

 

Fajin e ka Taci se ta kishte deposituar kestin e Albpetrolit ishte zgjidhur kjo pune. Tani u duhet te rremojne ca hidrocentrale nga poshte divanit per te paguar rrogat. 

po komunistat, i kan vonu naiher rrogat?

Lajmi mos eshte i para ca diteve, se dje lexova qe ministri Bode, i kish dhene urdher thesarit te hapte thesin smiley per pagesat e te permendurve. 

lajmi po,por rrogat ncuq akoma.Nga e premtja do shperndahen ,thone thashethemet.

ja o Pjer, se si eshte sot......

 

Ç'po ndodh me rrogat e administratës?! ateTime" datetime="2013-01-09" property="dc:issued">9 JANAR, 2013  escription">

Nëse në biznese të ndryshme dëgjohet se ka një muaj, dy muaj apo tre muaj pa u bërë pagesat, të njëjtin “fat” i ka ndjekur në këtë fillim viti dhe punonjësit e administratës. Në fund të vitit ata morën shpërblimin prej 9 mijë lekësh, por paga deri ditën e djeshme nuk u ka kaluar ende. Janë rreth 90 mijë punonjës të ndërmarrjeve shtetërore, listë e cila përfshin punonjës të administratës, mësues, mjekë, infermierë, profesorë, punonjës të institucioneve të arsimit të lartë, që akoma nuk e kanë marrë pagën e muajit dhjetor. Arsyeja zyrtare sipas Ministrisë së Financave është "mos hyrja ende në fuqi e buxhetit të këtij viti". Një urdhër i dalë nga Ministri i Financave, Ridvan Bode (thuhet se ka dalë para dy ditësh, por data në urdhër është 3 janar) duket se nuk ka kuptim, duke ju ofruar një lugë bosh për t'i mbajtur me shpresën e pagesës. Në urdhrin e tij thuhet se “Drejtoria e Përgjithshme e Thesarit nëpërmjet sistemit të thesarit të kryejë pagesat e shërbimit të borxhit, pagesat për shpenzime emergjente spitalore me funksion jetësor (blerje, oksigjen, gjak, ushqim, etj), pagat e punonjësve të qeverisjes së përgjithshme dhe sigurimet shëndetësore dhe shoqërore, transfertat në institucionet e sigurimeve shoqërore për pagesat e pensioneve, pagesat e paaftësisë, ndihmës ekonomike, papunësisë si pagesat për ushqim dhe medikamente për të gjitha njësitë e qeverisjes së përgjithshme që ofrojnë një shërbim të këtij lloji”. Por prej 3 janarit, asnjë pagë nuk është dhënë. Udhëzimi me sa duket është bërë vetëm sa për të fituar kohë dhe për të shtyrë sa më shumë të jetë e mundur pagesat deri në gjetjen e një zgjidhje, si me emetim të bonove, apo me shpresën e privatizimeve të HEC-eve, apo mbledhjen e të ardhurave nga biznesi. 

(E.Shehu)

 

Është një incident që ne do ta zgjidhim fare pa zhurmë. Ishte urdhri i një njeriu të paautorizuar që i vonoi rrogat tuaja për ca muaj. Ne do ta gjejmë dhe do ta ndëshkojmë atë njeri.

 

dmth, edhe per kete fajin e paska...opozita...

Nuk e mbarova fjalinë në fakt.

Ne do ta gjejmë dhe do ta ndëshkojmë atë njeri....në 23 qershor me Votë! smiley

O Bome, po kishe shansin të thoshe:

"Nuk ngopemi me fjalën boshe. Na jepni mër rrogat".

do genjeja; ky popull ngopet edhe me ajer... smiley 

po ju them dicka ne konfidence. javen qe vjen, pritet te ndermerret nje operacion per kte.

Ti je drejtuesi gjeneral  i operacionit? Pa fute içi hunën ktu.

te forte jane qe gjejne akoma pare BORXH (se mos tu shkoje ne mend se paguheni ne menyre tjeter) dhe paguajne rroga per njerez qe nuk bejne asgje. 

per mendimin tim, prandaj dhe rama nuk e do pushtetin. nuk ka me çfare paguan shtetin.

Berisha: Nuk ka mungesë fondesh, por probleme me listëpagesat  

09/01/2013 12:04 MONITOR

Në mbledhjen e radhës së qeverisë, kryeministri Sali Berisha hodhi poshtë zërat për mos disbursimin në kohë të pagave dhe pensioneve në disa qytete të vendit duke thënë se nuk ka pasur mungesë fondesh, por vonesa të listëpagesave.

“Nuk ka pasur dhe nuk ka asnjë mungesë dhe të asnjë lloj fondi. Ka pasur një mosparaqitje të listëpagesave në kohën e duhur dhe rroga pa listëpagesën nuk mund të jepet” tha Berisha.

Ai iu referua edhe vonesave në disbursimin e invalidëve, të cilat i cilësoi si të papranueshme, por shtoi se qeveria ka bërë maksimumin për ta.

“Invalidët kanë pasur vonesa të papranueshme, shkaku ka qënë sepse në përllogaritjen e faturës së energjisë ka pasur një abuzivitet të paparë dhe qevera u detyrua ta përcaktojë atë mbi bazën e kritereve të përcaktuara qartë nga një studim i ERE- por ky studim është mbështetur edhe nga Banka Botërore. Qeveria ka bërë maksimumin i asaj që mund të bëhet. Ndihma që u jepet invalidëve arrin deri në rrogën mesatare të një punonjësi. Unë nuk pajtohem në vonesat e bëra në disa komuna dhe bashki por asnjëherë nuk mund të errësohet përkushtimi i qeverisë ndaj këtyre qytetarëve që janë me probleme të aftësive të tyre fizike. Ju garantoj se ata do të mbeten në qendër të vëmendjes së qeverisë. Do të ndërmarrim vendime për krijimin e qendrave për rehabilitimin e tyre dhe do të ketë praktika për punësimin e tyre” tha Berisha.

Kryeministri u ë ndal gjithashtu edhe në politikat e qeverisë në ndihmë të personave me aftësi të kufizuar duke bërë edhe një analizë krahasuese të fondeve në dispozicion të tyre.

“Në vitin 2005 buxheti për aftësinë e kufizuar ishte 6.1 mld lekë, aktuali për këtë kategori është 13 miliardë lekë. Nuk është llogaritur këtu rritja e fondit të rimbursimit të ilaçeve, nga e cila janë të parët që përfitojnë, rritje ka qenë 5 mld lekë, është 25 miliardë lekë”- tha ai.

Sipas Berishës, pagesat e personave me aftësi të kufizuar dhe kujdestarët ka qenë 6.800 lekë në muaj, është 12.500 lekë, për tetraplegjikë, 6800 lekë, sot është 9500 lekë.

“Paketa higjieno-sanitare në 2005 zero, sot jepet 160 mijë lekë në muaj, deri 270 mijë lekë. Kompensimi për karburantet, ka qenë 4 mijë lekë, sot është 70 mijë lekë. Kompensimi për energjinë elektrike, kategoria e parë 2 mijë lekë, e dyta 1400 lekë, marrin shumë të caktuar për telefoninë fikse, barazohen në këtë mënyrë me zyrtarët që u konvencionohet telefonia për qëllime zyrtare, iu paguhet fatura e ujit. Në tërësi shuma që kjo qeveri ka vendosur, ose shpenzon për një para e tetraplegjik është absolutisht 5 herë më e madhe se ajo e 2005”- tha ai.

Gjithashtu kryeministri Berisha kërkoi sërish nga ministrat që deri ditën e shtunë të kenë publikuar në faqet zyrtare të ministrive numrin e tyre të celularit dhe adresën e emailit.

“Të publikohet adresa e emailit në faqen zyrtare dhe në Facebook. Disa ministra nuk i kanë vendosur prandaj unë kërkoj ti vendosin dhe deri ditën e shtunë të jenë funskionuese për të gjithë qytetarët. Këto janë linjat e transparencës dhe kjo është edhe avantazhi i komunikimit” shtoi Berisha. 

E shikon  Pjer qe krisma nuk ka patur ?

Ka kohe qe ka rreshkit. Mbledhja e qeverise si konference shtypi. Ne fillim ato tocat reth e perqark boshin si te interesum, po tani kur i shef te lajme,t te gjithe e mcefin koken mbas laptopave 17"

110mije buxhetor ne shqiperi? shum jane, nuk mbahen 110 mije veta me page. Nqftse shteti te ishte kompani private me 110 mije njerez qe marrin para edhe pa punuar, do kishte falimentuar. Pensionet jane gje tjeter, ata e meritojne.

Faraoni (tm Roni) ka thene qe kemi qeverine me te vogel ne bote.

Plus qe tek buxhetoret hyjne edhe arsimtaret, infermieret e punonjes te tjere te institucioneve shteterore. Te privatesohen universitetet shteterore? Pse jo, rroge Argite per te gjithe.

Berisha Faraon! 

Kudo qe shkon nderton Piramida. 

 

 

Hahahaha, Perle, Perle!!!

Gjithashtu kryeministri Berisha kërkoi sërish nga ministrat që deri ditën e shtunë të kenë publikuar në faqet zyrtare të ministrive numrin e tyre të celularit dhe adresën e emailit.

“Të publikohet adresa e emailit në faqen zyrtare dhe në Facebook. Disa ministra nuk i kanë vendosur prandaj unë kërkoj ti vendosin dhe deri ditën e shtunë të jenë funskionuese për të gjithë qytetarët. Këto janë linjat e transparencës dhe kjo është edhe avantazhi i komunikimit” shtoi Berisha. 

 

Me beri shume pershtyje si shenje e nje Skiziofrenie te thelle  kur e digjova qe numuronte DollarOt nder vite .. Edhe Ministri i Financave nuk duhet te dali me keto shifra sic del ky psikopati .Nje funksionar i rendesishem i Drejtorise perkatese Mundet te sqaroje teknikisht se cfare ka ndodhur , jo nje Berihaj si ky halldupi qe nuk kupton asnje rrsht nga ato qe flet .

Kush eshte Pergjegjesi ?

Per kete del nje K/Minister dhe jep Informacionin perkates  mbi masat e marra duke detyruar te dalin "fendaxhijte e remitancave " qe kane buise administratat e mediat ,si dhe te percaktoje e jap afatin kur zgjidhet , mundesisht brenda te nesermes.. Dhe jo tu paraprije Hajduteteve qe ka mbushe administraten si VETJA , por te dale pasi dy ose tre veta te jene dhene per ndiekje penale per abuzim me Postin dhe Ministri... ose te jape perkohesisht doreheqjen ose perfundimisht te parevokushme

Nje Shte dallohet si Karnaval kur ka te tille Shtetare ne krye !.

Idrizo, duhet te jemi te vedijshem qe prej andej nga vjen Berisha, fisi eshte maksimumi i ndergjegjes sociale. Eshte kulturore kjo pune. Per shume shqiptare te zonave te thella malore Shteti eshte nocion i pakonceptueshem.

O i nerum Ron ...po te ishte vetem kjo ja kina Fale or tie , se Baba mire ,meno gjate e gjone para se me i dhone Celsin shefes se syndykut , ose nikoQires qe i ka qellu Mashkull smiley

Po keto men i kane ca te "qytetit " qe u cane tu analizu se USA eeeee , se Kina eeeeee ...dhe duket qe jane keshilltaret e Babasqapit bash per Parate !!! Kije nga une i gjo ....aty edhe sikur pa Rroga fare ti leje nje muj a dy , e ka dhene shembullin administrata e njatij Ahmetjes smiley vetem thashetheme kafenesh do bejne , sic beri dhe Plaku Merre - Meere qe e kemi K/Minister !

Sistemi zinxhir i asaj Plakes Xheloze Ruzhdie , sikur i kopsit ca Gjona . Mungon dhe ajo e anetareve te PD-hit qe pyesin " Pse kemi dhe Rroge " ...dhe gjithshka dele qarte ne ate ven !

Cvete cvete smiley 

Qeqkur kshu shqetsohen socjokomunistat tane te dashur pse nuk ka marr rrogen administrata e politizume e NMNs? smiley

Te njoftmit dhe te dashmit ne administraten e politizuar te atij qe s'i thuhet emri n'qaf pacin veten, sic. Te njoftmit e te dashmit ne universitete , shkolla e spitale them se e meritojne solidaritetin, sado me frymen relativisht te qete dhe jo dhe aq apo aspak revolucionare.

Po do ti marrin pra me vonese tha, se ka qene me pushime ai qe ndreq gersheren.

Kursim eshte edhe ay. Ose qyl.

Nderkohe qe po te jete nje kryefamiljar/e ne administrate, dhe nje zevendeskryefamiljar/e buxhetor (ose kombinime te tjera te mundshme punesimi) te shtrengohet rrypi deri sa te mbaroje pushimet filani? Duhet tretur mire psheshi dhe bakllavaja thuaj smiley. Ueee u gjend dhe perfitimi tjeter. Na shkoi fryma e qete dem! Si perhere xhanem por s'nxeme smiley.

Jaa qe u paskerkerkershkan dash votu ato 3 ligje. Se mgja nji aderence diku ka kontroll me te detajum diku. Po dritshkurtsia natgjatsi mbetet, thone qe sot e tutje smiley

Vallai gjer te tre ligjet s'i shkoi mendja as atij qe ku s'i shkon. Me ndale dhe mua frymen me ket smiley.

Did I just go above and beyond my Partys expectations ?! smiley

Pupupu shkolle po na bojn ke Peshku smiley

Shkolle per koke te shkolles and keeping with the Zeitgeist, arsimtare te papagum! smiley

 

e ku do mytet administrata ne shqiperi, si me rroga, si pa rroga.

aty me do rrije, pa ju ndje zoni gojs

biles kon per tju duk si lek qyl kur ti morin smiley

qashtu bre posi

po eshte zinxhir

se robt smarrin rroge, e skane leke me pagujt cerdhet e kalamajve, ku nga ana tjeter dhe edukatoret skane marre rrogen, kshu qe sdo ju thojne gje. Po dhe polici ska marre rrogen dhe ska ftyre me ju kerku rryshfet, po ne spitali po ashtu e kshu vjen verdalle zinxhiri i kuletes bosh, dhe gaditen te gjitha

po ka menu qeveria , jo shaka, nuk ka vend per shqetesim smiley

Amon veçëm Bursa e Tirones mos na lekunet

Biles shume vete nga Administrata u habiten qe do merrnin prape leke se kishin kujtu se i kishin marre para vitit te ri .

Bababa, ketyre njerezve ne Shqiperi mire qe u gjen pune, po dun t'iu japesh edhe rroge. Rroga s'ka, se burimin e lekeve e ka zone kucedra e Saliut: Argita. Njikshu!

Kryeministri Berisha njoftoi ne Facebook se ka shpallur nje procedure pershpejtimi per te paguar administraten: Kush noton me gjate ne Himare merr rrogen me shpejt.

Gjithashtu do kete lehtesira dhe per demshperblimet e te perndjekurve: Personat mbi 80 vjec s'kane nevoje te shkojne ne Himare, mund te notojne tek Liqeni ne Tirane.

Por Kryeministri paralajmeroi se s'do kete tolerime per ata/ato qe notojne me breke ekstravagante, duke theksuar se familja dhe morali qendrojne mbi te ardhurat ne hierarkine e vlerave te PD-se dhe qeverise qe ai drejton.

Say; Twas one of them dreaded ciuciuless days that things got a little messed up smiley

like a kaluçi game

one ciuciuless day

she jumped, came

then ran away

Yet I trace the Obvious

faint scent of her hair

stone-oil and hashish

'round this ciuciuless Fair

Për pasojë 110 mijë punonjës të administratës qëndrore dhe lokale, qindra mijë persona me aftësi të kufizuar dhe një pjesë e pensionistëve, nuk kanë marrë ende pagesat, pas shpenzimeve të kryera në festat e fundviditit.

...si shume shkrime anonime kan fillu me u botu tek Top Channel.Nuk gjeten dot nje socialist ne 110 mijepunonjes ti referoheshin per vonesat e pages apo vetem hidhe miza per drizot me kalu kohen e lire ...mgja na po shkojme ne europe dhe jena vetem 3 ligje + 6muj  larg  dhe nuk eshte mire me pas vonesa te tilla vecanerisht per pensionistat  sepse  pritshmenia e tyne ndaj qeverise nuk eshte me ajo e kohes se Bufit qe deklaronte se ; "Kemi vetem 6 dite buke"smiley

Kapo, po i referohem nje fakti te degjuar me veshet e mi:
Ka qysh nga muaji nendor i vitit te kaluar qe nje njeri i quajtur Ali Plaka, nenkryetar i Shoqates se "Tetra dhe paraplegjikeve" flet ke News 24 per problemin e mosmarrjes se lekeve te ketyre te shkreteve.Ai ka denoncuar hapur fare qendrimin denigrues te gjithe strukturave shtetrore por sidomos te ministrit grek Ksera.
Dua te te thom se nuk eshte pune e Topit.Eshte problem i Gropes thelle te hapur nga qeverrisja per buxhetin publik. Dale dale ku do vemi.Merr birxhe per te shlyer borxhet

qindra mijë persona me aftësi të kufizuar

Qenkan mbledhur tere personat me aftesi te kufizuar te Europes ne Shqiperi.

rrezik dhe ky qe i ka numeruar ka qene me aftesi te kufizuar smiley

Per mu duheni cu me mbledh Driza ju Kaposh , per dhite se nuk kane c'te hane  . Ju ta Gezoni Plehun Kokosh se pirthmenia zotrie ....nuk Ju QIrti atje ku do Babasqapi qe s po ka cfare me shite me , vetem ne se i fut nonjoni ne mendje se kapojt  e detit zotrie ju rrin per bukuri lafsha vartun ......dhe prit kur te mbaje fjalim ...Te shtojme Plehun te rriten Kapoj .  Vendi yne eshte i pasur me Kapoj . Kapoi can Tregun ": )

Priti priti mos i jepnin ca leke nga Tac-Tocrit e mama Fridomit  , pertejdetit po si duket dhe atyre nuk u dolen Llogarite se do i kete VJEDHUR ... Kendo ti vlla se je ne terenin Tend ....Pleh dynjaja !

 

O bobobobo te shihje Bidene ...Malaj nuku keq ,ishte bëre Buçko pak megjithse ashtun e ka racën ...smiley Po Bideja shokëni ....Kish marrë zakon dhe lëpinte floket me dore ...shokëni Bideja i Devollit . Siklet thua  zoti Petër tër tër tër !

Pse si lan nje lake Ficke , duke filluar qe nga ai kryepsikopati qe kane në  krye ... Argumenti kur i tha Malaj

C'të pengon ty kur bazen Ligjore e ke si ne dt NJë si ne dt Dy si në Tre janar ..dhe Bideja shokëni u përgjigj ...

Eo , po ce nuk e di ti o.  Administrata dhe Dem Dollapi ishin me pushime ne dt një ,  dy , tre janar . Po burokraci o ! smileysmileysmiley   

Keta  mirë që jane vete karagjozë po na nxorrën Bojen FARE si Shtet edhe ne BOTË . Mirë qe na kanë ngjitë etiketën se " nuk dimë të ndertojmë Shtet , po na kanë kthyer edhe Bishtin " .Yyyyyy dhijë , tutje se u çau ujku i Vucidollit  !

O Botë e qytetëruar .... mos na gjykoni nga kjo farë Injorantësh që kanë Uzurpuar Pushtetin . Nuk jemi KËTA . Këta përveç se janë Janë Aksident , janë edhe Hajna ! Janë jo vetëm Llumi i shqiptarëve por me gjasa nuk janë as Shqiptarë !

Keto jane veshtiresi te rritjes...smiley

u ka blloku sistemi nga leku modh...ashtu sic bllokohen tubat e m00tit nga mirqenia modhe
apo jo brado

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).