Sipas shtypit, Senati amerikan i ka dhene mbeshtetje Projektit NABUCO. Duke qene se projekti TAP eshte nje konkurrent i NABUCO per te sjell gazin e Azise ne Europe, fati i tij ne keto momente behet akoma edhe me i paqarte, per te mos thene i marre fund.

Nga ana tjeter, privatizimi e Albpetrol-it presupozonte qe kompania fituese do te menaxhonte (dhenien e licenses) pjesen ne territorrin Shqiptar te gazsjellsit TAP. Ne kete kendveshtrim: A vlen me Albpetrol-i 850 milion euro?

76 Komente

Qe kur qendrimi i nje senatori njetrajtesohet me qendrimin e tere senatit? Pseudogazetari e pafalshme.

Artikulli thote "Komiteti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Senatin amerikan" - pra s'eshte vec nje senator. Megjithate, une s'e kam lexuar raportin origjinal.

Ah injorant a injorant! 

Pastaj cmund te presesh prej teje, kot nuk ke mbetur ne Fush Arrez nderkohe qe shoket e tu jane te gjithe ne Tirane!

Ah... .

Media e Albanie (TM Pjeri) eshte fantastike, kujt t'i besosh me pare.

boisa ; vetem fakti qe raporti ka arritur deri tek komisioni i energjise eshte dicka qe nuk mund te nenvleresohet..

galile; mes kesaj fjalise tende te mesiperme dhe fjalise se pare ne postimin tend ka nje diference te atille sa dhe Roni s'u ndje me. smiley

boisa flm qe prure edhe nje burim te dyte qe e bere edhe me te qarte kete problem. Megjitate thelbi ngelet i njejte : Vetro nuk ka neneshkruar akoma kontraten me METE. duhej ta bente qe ne 5 dhjetor.  Pse? A vlen vertet albpetroli 850 million euro pa TAP? 

shiko, insituata qe ke ngritur eshte interesante, nje lidhje me fateve(ndoshta tashme te percaktuara) te TAP-it dhe privatizimit te Albpetrol. Po une e shoh si pak te mundshme, pasi nga tenderi ka kaluar pak kohe, me duket e veshtire qe ne kete interval kohe te kete ndodhur permbysja e fateve te TAP-it. Gjithsesi te shohim. Ne keto raste luhet shume prapa kuintave.

redaktoje fjaline e dyte, Rono, se te del pa kuptim.

Shife nje her tashti. 

smiley

Po ben permiresime me shqipen. Po ke gjithnje nevoje per nje qe te te rrije mbi koke.

Mos i beso Saliut se ta ka me te futme kur te thot se dega e PD te Fusharrezi eshte vendimtare per zgjedhjet e 2013. Do mbesesh si ata luftetaret Japonez qe nuk u kish ardh lajmi se lufta mbaroi dhe per pasoj ne 1971 vazhdonin sherbimin ne ca ishuj te humbur te Paqsorit.

Hajde ne Tirane!!!

Une ne Tirane shkoj vetem per zgjedhje Roni, ka shume pune ate dite edhe qesim sa per kater vjet. smiley. Mjafton. Shume me fat ata japonezet. Ishujt e Paqesorit jane nje mrekulli. Ndoshta kane luajtur rolin.

Po ti dil mer Bois, dil nji cik me teper nga Tirona. Qyteti sa do i frikshem qe duket, te siguroj qe ka per te pelqy. Komshite e tuaj qe u ulen ne Bathore nuk jane budallenj!!!

Ku bi fusharrzi?

nuk duket si qendrim i nje senatori.. por:

Komiteti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Senatin amerikan, në raportin me temë "Energjia dhe Siguria, nga Kaspiku në Europë", të përgatitur në 12 dhjetor 2012, qartëson kategorikisht se projekti "Nabucco West është qartësisht superior ndaj TAP-it për interesat e politikës së jashtme amerikane në rajon".

 

P.s: isha me vonese me duket  smiley . Gjembi e tha para meje. smiley

Me lejo sh.Boisa te nderhyj se verejtja juaj ne pamje te Pare mbetet e Drejte . Por ne kemi kaq KOHE qe i referohemi ..se USA zotrie ...me deklaratat e nje askushi qe thirrej 'lehtesues xhepash per shqiptaret si Dioguardi " smiley Le me te NASDAQIUT ( e shquar e percaktores NADAQ ) e shume artikujve qe na rradhisn si "cudia shqiptare " ose mirakelli i fridomiut , qe kane jehone deri ne Fush Arrez e me Gjere smiley

Dhe sa i perket nje historiku me aq SA mund te bejme nje paralelizem teknik , veme re se edhe Bideja e Babasqapit ka perdorur nje Huazim Amerikan " Ju jeni kunder projektit Berisha " smiley Me kete kuptojme se shume Ligje , shtesa , vendime etj etj ne USA fillojne dhe mbarojne me nje SENATOR .

Per PPU ky eshte nje VENDIM , si te gjithe vendimet e Babasqapit qe zgerdhihet para shportes se karavidheve qeveritare  e nofullkatroreve model "fecke derr nxenesve " ( qe ta kuptosh afroje me Hundederrin e PPU )  te Pink Flloid alias  Grupi Patozi ...se USA zotrie ...

flm per mirkuptimin !

Po pse me kaq furi zoti Idriz. Ne baze te sondazheve, zgjedhjet e ketij viti i fiton opozita po edhe ne mos qofte keshtu, projekti nuk i mbyll punimet para vitit 2017, dmth per zgjedhjet e ardhsme. Ju siguroj se interesi qe gjeneron projekti shkon pertej qeverisjes aktuale. Ju ftoj, duke shfrytezuar intelektin tuaj te qenesishem, te ndryshoni qendrim.

Pse me kaq furi ....

Jo shoqja Boisa . Ju keni te drejte ne nje fare pikpamje se jeni mesuar me Orteqet e zones dhe me keto fenomene i krahasoni . Por po te lexoni me vemendje do shihni se interesi qe gjeneron projekti shkon pertej qeverisjes aktuale..... smileyfraze qe Ju e ndertoni  ne menyre kaq Inteligjente , shpjegon edhe pse mua me ka Hupe gjeneruesi  dhe mjaftohem vetem me konstatimin se ...:

"Furine nuk e solla une . Ate e gjeta midis Jush "

Dmth bamiresin "Taci Oil " te e Familjes Freedom Berisha , qe do Blente Gjenoven per respekt te babasqapit berluskonas , kishit kohe qe na e kini prure si "FURIA Shqiptare e Ekonomise smiley

Nuk arrij te marr vesh cila eshte arresyeja e Rraportit "Lugar" qe shmang Shqiperine prej ketij projekti!
Ne se realisht egzistojne ato potenciale apo rezerva qe fliten, ajo shifer edhe pse e vene krejt jashte mundesive te ofertuesit, mbetet e vogel.Mirpo para hallit te momentit per mjete likujditeti, shifra plotesonte ca vrima.....sikur te ishte reale.

Neqoftese, privatizimi presupozonte edhe pjesen e gazsjellsit TAP ne Shqiperi, natyrisht me kete nderhyrje te amerikanve, çmimi i Albetrolit bie. Mirpo une nuk e besoj se pjesa e gazsjellsit do ishte nen juridiksionin e Albetrolit. Dhenia e liçenses, eshte tjeter, eshte nje fare kambiali qe llogaritet vetem mbi bazen e vleres se perfitimeve nga leshimi i territorit, gje qe eshte dhe s'eshte nen juridiksionin e Albetrolit. Se jane bashkite, komunat ato qe do t'kerkonin te parat, perfitime nga dhenia e territorit te tyre. Keshtu qe vlera e Albetrolit, vetem nga humbja e te drejtes se liçenses, do te ishte aty tek 10-20% , m'varet dhe nga disa faktore te tjere pastaj. 

Lajmin per nderhyrjen amerikane e kishte edhe revista ekonomike MONITOR. Kjo kthese e amerikaneve, 180° me habiti. 

Ja nje pyetje 850 milion dollareshe? smiley

Vlen sa i do trapi Atij. 

Ja nje skeme blerjeje:

fiton A. A nuk e blen por pagu kolateralin. 

I bi ta marre B. B-ja nuk e merr, por pagu kolateral.

I bi ta marre C... e keshtu me rradhe. Kur A=B=C, Albpetrol blihet me 20% te cmimit bombastik te dhene nga A. 

Bravo S*, cer cate dikur bllokadat, i fute sot krejt ne xhep. Je bo krejt blling blling. Cr nga veriu (mo ne fun e morem vesh kush e boni greven e fukarejve), Au t'zi nga jugu.

* brot tu ju bai dhe leter S- for Serbia, or Sala.

Bame edhe garancine e ofertes 85 Million euro nuk e marrin dot.. e di pse? Sepse nuk ka garanci 85 milion euro.. eshte e gjitha genjeshter.. Vete avokati i bankes :American Chartered Bank . ka konfirmuar me shkrim qe kjo bank nuk ka fare te beje me kete transaksion..

Po pse nuk me lejo me qen icik optimist? 

Nese eshte keshtu sic thoni ju atehere dikush duhet te mbaje pergjegjesi penale do te thoja une; ose komisioni i vleresimit te ofertave ose Thaci nese ka mashtruar me paraqitjen e dokumentacionit. Perndryshe, e gjitha kjo, pra tenderimi eshte nje proces qesharak qe tregon se cfare qeverie drejton kete vend.

Po po eshte qesharak i gjithe procesi.. ka edhe me :  E di qe edhe Patton Bogs e ka confirmuar pagesen tek American Chartered Bank.?  ne fakte sipas kesaj banke ajo nuk eshte e perfshire ne kete transaksion. 

Normalisht duhej te deklarohej fitues, oferta e dyte qe mos gaboj ishte te 380 milion dollare. Por asnje lajm. Taçi Oil pati reaguar pas perjashtimit.

Po ligjerisht duhet te kishin filluar kontaktet e qeverise me ofertuesin e dyte..Pasi te kishin sekuestruar garancine e ofertes 85 milion euro. 

Sakte.

@ Bama,
S'mbaj mend te kem bere ndonjehere te kjo ekspertin. Jo per gjera qe nuk di. Ti mund te thuash lirshem gjerat e tua ose info nga "brenda" Psh mbaj mend, pate thene qe Albpetroli vlen me shume, pra sipas kesaj oferta Tacit 850 milion nuk eshte bllof.

Sipas teje, Taci*, do me ja marre te tjereve me cmim... smiley 

*S iz for?

Asgje nuk di. Kot me pyet mua.

O ekspert, ku e kullose kete "normalen"? smiley 

Vlera e AlbPetrolit nuk (duhet) te varet nga suksesi apo mossuksesi i TAB apo Nabucco. Jane gjera te ndryshme.

Vlera e nje kompanie nafte varet nga rezervat (aktuale apo prespektive), nga te drejtat minerale apo kerkimore qe gezon per zona te caktuara, nga pajisjet siperfaqesore si dhe nga detyrimet kontraktuale apo financiare. 

E drejta per per dhenien e licensave (per shfrytezim minerar apo transport nafte e gazi) i takon popullit dhe ushtrohet nepermjet qeverise. Qeveria i jep te drejten (ose jo) TAB'it qe te transportoje gaz nepermjet territorrit shqiptar dhe sigurisht qe eshte edhe perfituesja e vetme ne kete marreveshje. Argita, Taci & Co sduhet te kene pune fare ne kete mesele. Eshte idioteske dhe kriminale kjo qe po ndodh.

 

Prape ne duart e grekut dhe italianit mbetem....

fati i tij ne keto momente behet akoma edhe me i paqarte, per te mos thene i marre fund.

Po na mo se s'vendos nje senator i dale ne pension per ate projekt, dhe as Amerika ne nje zone me influence te madhe ruse. Lobist eshte ai tani, paguhet per te folur, sic paguhen te tjere per te folur pro TAP. S'ka peshe fare.

Parate Miri Parate ku do ti gjesh.. Kush do ta financoi..  TAP dhe NABUCO   jane projekte  Pikerisht per te zvogeluar varesine e europes nga gazi (infuluenca) ruse. Dhe jane Pikerisht ATA qe e vendosin ate pune . Mos harro qe bankat e medha qe kane aftesi te financojne projekte te tilla jane te kontrolluara nga Americanet.

Amerika te gjeje para t'i laje borxhet Kines, nje here. Ate lloj projekti e financon kushdo, sepse eshte shume fitimprures. BE ka ofruar 50% te investimeve, 30% e kane pjesemarresit. Dhe mos harro se presidenti i Azerbajxhanit eshte autokrat, eshte si mbret atje. Pasurine e kane vene si ne Arabine saudite, kane ndertimet te mrekullueshme, por demokraci s'kane fare. Vetem ai byrazeri i madh vendos, dhe telat me Mosken i ka me mire se me Ameriken.

Kush kushdo ? E ke parasysh per sa para flitet? Ti si mendon ka me shume influence vende te falimentuara si Greqia,dhe Shqiperia. sesa SHBA tek burazeri i Azerbaxhanit? Kush do ta financoje. se po te ishin parate ashtu sic mendon ti do ishte bere ajo tani. Dhe po e perseris sepse po e permend per here te dyte Mosken. Keto projekte ekzistojne per te zvogeluar varesine e europes ndaj gazit rus.

Po, e kam parasysh dhe jane te gjitha fonde europiane. BE ka bere gati dy miliarde per Nabucon. Shko lexo tek faqja e TAP dhe e Nabucos se kush financon. Nuk e pyet njeri Ameriken tek ky projekt. Eshte mes BE-se dhe te tjereve. Rendesi ka qe perfaqesuesit e Azerbajxhanit kane favorizuar TAP-in deri tani.

MiriG, ruset nuk kane fare interes te behen keto dy projekte, sepse sot per sot ata po furnizojne Gjermanine direkt nga tubi qe kalon neper detin Balltik, dhe Europen nga tybi qe kalon nga Ukraina, megjithse kendej e kane pakesuar volumin. 

BE ka bere gati dy miliarde per Nabucon.

Po per TAP  sa dollare kane vene menjane? ja ta them une  0... deri tani 0. Keto dy projekte rivalizojne njeri-tjetrin , cilat jane shancet qe Pasi te themi eshte ndertuar NABUCO te ndertohet TAP ose anasjelltas? Nqs TAP do te kete ndonje shanc te realizohet si projekt duhet me patjeter qe anen financiare ta kete perfunduar para NABUCO.

Kam pasur neper dore lajme dhe me shifra per TAP po s'i mbaj mend. germo se do te gjesh

gjithsesi, azerbajxhani s'e ka shume xhan ameriken, dhe pse ruset s'i kane qejf dhe jane bashkuar me perendimin. Sepse me beri pershtypje mentaliteti yt qe thane senatoret e Amerikes dhe u "mori fund". smiley

Po te kishte aq pushtet amerika ne kaukaz, rusi nuk hynte me arme ne gjeorgji dhe timoshenko s'bente burg aq shume.

Problemi i Privatizimit te Albpetrolit eshte diskutuar shume gjere ne Peshk..(dhe kete kisha parasysh kur bera postimin qe te mos perseriteshin gjerat qe ishi thene me pare.) sot une solla edhe NJe tjeter pengese ne kete process (insinuata : A eshte Vlera e Albpetrolit prap 850 million euro sipas tacit edhe nqs Tap nuk do kete suksess) Nuk eshte pretenduar kurre : se nqs nje senator ose nje komisioner do kete ndikimin kryesor ne fatin e TAP-it.

Vlera e Albetrolit ka te beje shume pak me licensen ekstra qe eshte ofruar gjate privatizimit qe ska te beje me TAP, por eshte nje license qe i jep te drejte shperndarje gazi si utilitet fituesit. TAP eshte i rendesishem pasi ofron furnizim.

A eshte Albetrol 850m eur? Une them jo, por ata qe e kane bere oferten kane idete dhe vleresimin e tyre. Kush e di per cfare arsyeje u be kjo oferte....ndoshta ta conte tenderin ne deshtim.....ndoshta u frikesuan se vijne ruset me oferte shume te larte.....ndoshta realisht i kishin fondet dhe me pas u prish mareveshja......por nje gje me duket e qarte dhe e them me gjithe bindje qe ne kete mes nuk ka pasur marevshje korruptive......pasi po te ishte korruptive, Taci duhet te kishte ofruar cmimin me te ulet dhe te kishte fituar, jo dy fishin e cmimit me te afert.

Persa i perket TAP, shancet me te larta jane qe te kaloje ne Shqiperi, por kur flitet per interesa gjeostrategjike, nuk i dihet asnjere deri sa te kete filluar pune. Sikurse dhe nje raport nuk e vulos fatin e projektit - pavarsisht se top-qeni me zor pret te publikoje ndonje lajm qe shkon kunder interesave te vendit (akoma se kane kuptuar qe qeverisja kater vjet eshte e atij qe zgjidhet, por Shqiperia eshte e Shqiptareve)!

pasi po te ishte korruptive, Taci duhet te kishte ofruar cmimin me te ulet......

Kush eshte ky Taci ??? Nje kuakkuarakuak  i zakonshem ne pellgacen e Kuakkuarakuakeve te Babasqapit qe i trem naten me bisqe pemesh te mos i bejne zhurme smiley Me keto debilitete i ngopni shiptaret sikur Taci eshte dikushi qe mund te futet ose jo ne kete Tender ????

Taci eshte nje njeri aq pa vlere ( nje gjethe plepi per "familjen " e Babasqapit ) sa c'ishte Kapterr Miliarderi Vebi Alimuca ( fiksim i Xhibit smiley dhe e gjithe kategoria e milionereve fantazme qe afishon Berisha me Parate e PISTA qe kushedi nga e kane Burimin . Por nje gje eshte e sigurte se ky Bajraktar Mashtrues , Bandit e Vjedhes , luan njemije nje qind fije te padukshme nen rrogoz , perfshire dhe vuvuzelerine qe na e paraqesin Shqiperine sikur ka vend per ta anlizuar me terminologji e metodika ekonomike ???? Mashtrus ordinere te te gjithe Kategorive vijne pas dallkakukut te Fridomiut of Mirakelles ..te blere ose jo , ose dhe Naive qe besojne se me vertet atje funksionojne Ligje e Rregulla qe kane shtrat ekonomik .

Shpejt harrojne Shqiptaret dhe eshte gjeja me e shkelqyer qe kane sidomos kur e shoqerojne me pershtatjen , si asnje tjeter Popull ne Bote .Vetem Chezit te fridomiut te mirakullit nuk i eshte thare akoma boja e nuk jane shuar Zerat e Ulerimat e Jozefperckave te Babasqapit se " do kemi drita 24 ore " sikur te ishin ata qe kishin shmangur asteroidin armik "Opozite "nga perplasja me Planetin Shqiperi smiley . Dhe akoma ka njerez e individe , ndoshta dhe me shkollat perkatese ,qe bien Viktime e ketij Banditi ordiner e Kusari te Babzitur qe nuk u ngop e s'ka per ngopur Kurre me Hajni e Tymse shushatese me Bidete e tij !

Idriz, me ke kuotuar por totalisht jashte kontekstit dhe pa lidhje me temen. Cdo dite ka tema ku mund te shahen para e mbrapa edhe Kryeministri edhe Kryetari i Opozites. Por ketu tema eshte per albpetrolin lidhur edhe me lajmin e fundit mbi TAP.

tani, te gjithe eskpertet politike (pasi fatkeqesisht ne Shqiperi nuk kemi asnje autoritet mendimi te pavarur) jane dakort qe vlera e AP nuk eshte aq sa eshte ofruar, por vetem gjysma. Megjithate behet nje zhurme shume e madhe per aferen e shekullit.

nese, opozita apo ndonjeri ketu ka ndonje propozim apo ide se AP nuk duhet te privatizohet, hajde ta diskutojme, apo se si duhet te privatizohet apo apo apo pa fund......them se nganjehere duhet te shpalosim edhe ide e diskutim intelektual, jo vetem partishmeri dhe gatishmeri ndaj politikes!

Ky problem eshte diskutuar  shume gjeresisht ketu ne peshk.ne momente kur AP u privatizua

Une sinqerisht do te gezohesha nese Albetroli nuk do te arrihet te shitet perpara zgjedhjeve politike, sepse kryekuasari do ti bente rrush e kumbulla keto para. 

Dhe pikerisht ketu ndahemi ne te dy (ne kendveshtrimin politik)......une do isha shume i lumtur qe AP te shitej me ate cmim, pasi i fituar dalim une dhe ti si qytetare shqiptare, dhe nuk me intereson fare Rama apo Berisha.......une them qe interesi i vendit eshte shume me i rendesishem sesa interesi politik i partive, nderkohe qe ti do ishe i lumtur qe mos te shitej sot nga Berisha me 850m por do ishe i lumtur ta shiste Rama neser per 400m.......une them integrimi i vendit sot, ti thua vetem me Ramen.....une them TAP sot, ti thua se dua fare vetem te mos kete material Berisha per fushate......jetojme ne nje vend, ndajme te njejtin vend, por nderkohe qe une jam i prirur te argumentoj interesin e vendit, ti (jo ti personalisht, por linja politike) je i prirur te argumentosh ardhjen ne pushtet te nje individi.

E para ti jeton ne Amerike dhe une ne Shqiperi, keshtu qe dhe interesi im qe kryekusari te mos ti kete keto para eshte shume me i madh se i yti. Po si mund te prononcohem per "interesa te vendit" keshtu ne ajer? Vendi drejtohet nga parlameti dhe qeverite. Por nese ne kemi ne krye qeveri te koruptuar me kryeminister hajdut, kriminel dhe te marre, une duhet prape te bie dakort qe ky te vazhdoje te shkateroje kete vend? Sistemi paqesor elektoral nuk ka funksionuar se ky frymor i ka vjedhur votat. Ne kushte te tilla duhet te kishte vetem revolta popullore, ppor dhe kjo nuk u perkrah nga te medhenjet. Atehere ka mbetur vetem ky urimi im qe mos ndodhte shitja tani e Albetrolit. 

Ne fakt ne Shqiperi jetoj edhe une pamvarsisht se jam me pushime te ky vendi me flamur me shume yje sic eshte edhe vet......por prap argumenti juaj ngelet ti heqim keta kusaret qe ti zevendesojme me keta kusaret e tjere se dine ta bejne kusarine ndryshe (sic e tregoj Barjaba) ....dhe une pikerisht kete po them, qe ketu ndahemi ne te dy, ti thua te zevendesojme kusaret, nderkohe qe une shoh interesin e vendit dhe nese opozita e sotshme eshte nje alternative me e mire neser, do e tregoje vota.

Ok, ok, nuk te bind dot, aq me teper qe i besoke edhe votes. Duket qe jeton ne Shqiperi. Po duhet te jesh vecse miop te jetosh ketu dhe te thuash se eshte vota ajo qe nderon qeverite. Po ku ke jetuar deri tani ti?  lol

Qe kur na qenka Rezart Taci, ushtari i Berishes, interesi i vendit?

Ca the ...me fal ne se me ke Kuptuar qe une e kam me rastin tuaj . Marrja e nje shembulli nganjehere e sjell kete pasoje.

Po e perseris edhe njehere . Per mua NUK ka asnje SHTRAT te Ligjshem Ekonomik per te bere debat e ndruar mendim per Mundesi Reale te zhvillimit te ekonomise qofte dhe per ate qe eshte konkretisht ..... Privatizimi Albetrolit .

Ne Shqiperi ne Sektoret Strategjik nuk ka PRIVATIZIM . Si per Gjithshka edhe per Poste  Ka vetem Shitje interesash te fshehura Politike te Berishes jo thjesht per te ruajtur Karriken , por se tashme ka ardhe ne nje Faze qe "familjes se Klanit te tij " i bejne ate qe Gerdeci te duket si Kopsht me Karafila per shqiptaret . Aq thelle ka hyre ai ne Politiken e kurvave  te cilen Shqiptaret e provuan me A.Zogun se cfare solli , sa qe nuk ka Interes Kombetar apo Levizje Kombetare ( me te cilat spekullon ne menyre te tmerrshme per psikologjine Bathoriste ) ta nxjerre ne selamet .. Pjesmarrja ne te tilla evenimente , thjesht teorikisht ,  pa i meshuar ne themel FAKTIT jo vetem per ALBPETROLIN , se cfare mekanizmash veprojne ne Memedhembje , te le nje shije te pakendeshme duke menduar  me te drejte se ke te besh me nje grup NAIVESH .

Ne kete rast une nuk kam asgje kunder Ideve tuaja te Privatizimeve brenda Ligjshmerise ku do te vecoja me aq dije sa kam se gjykon drejt , me perjashtim te ....se TAP zotrie ... smiley

Dmth kjo prurje nuk ka karakteristikat e Derstiles me fantazi te semura sikuresh , ama dhe keshtu futja me terminologji e metodika ekonomike sikur flet per Shtet LIGJOR ????? ....ndoshta une jam pak i dyshimte me shume sec duhet qe ka TAC miljonere te Pavarur ne Shqiperi ! Kam ndoshta edhe fatkeqesine se e jetova ate kohe ne Sqiperi ku teza "nuk ka parti pa baze Ekonomike "  e pergjithesuar nga Veisiu REALISHT "vetem zogjte kendojne pa para " polli tezen e famshme te Teoricienit famoz te Kryekapitalistit Berisha " po po zotrie , ta them une tye se TEZGAT dhe Kioskat e sollen Kapitalizmin ne Shqiprie "... jo tubat e Shqiponjes te shtrire ne Bune per te ndihmuar vllaznit Kosovare me nafte . Kam deshire te me kuptosh ne mos ...e drejta jote !

Para 30 min i shkrova nje koment Bulall Mavrise ( nofke e goditur) ne FB e tij. Ishte online sepse para 5 min i ishte duke ju prgj njerit ne temen e federates se futbollit ( budallalleqet e tij). Komentin ja dergova ne temen qe sa kishte postuar ku talleshe me Ramen dhe deklaratat e tij ne twtter. I shkrova si me poshte:

"Sali shpresoj qe te mbrosh interesin e vendit lidhur me ceshtjen e gazsjellesit TAP dhe mos besh interesat e SHBA, sepse Shba nuk e pyet aleancen kur ben pazaret e saj me Kinen dhe Rusine, dua nga ty si qytetar qe do vendin qe te bashkepunosh me Greqine dhe Italine duke bere front te perbashket. Shpresoj dhe besoj se qe te gjithe ata qe e quajne veten patriot ketu ne Fb tend te jene nje zeri me mua."

Pas 2 min komenti u censurua ( asgje e re per mua dhe ju e dini mire). Une nuk ju mar vesh edhe ju qe po anashkaloni kete argument dhe po merreni me Albpetrolin. Nuk e di cfare mendon Rama mbi kete teme, por besoj se nqs do i beja kete pyetje do kisha te njejten reagim me Mavrine. Keta politikane lepirsa sic e kam thene nuk mbijetojne ketu se i do populli ( apo keta pseudopatriotet e rinj qe media ju jep kaq shume hapesire dhe po perpiqen duke lepire bythen te marin bekimin e Shba.ve) por sepse i mban amerika me kembe. Buall mavrine Cia e hoqi njehere qafe ne 97, por u tregua i zgjuar dhe lepivi aq mire sa e mbajten prape ne skene.. NQS Rusia me jep nenshtetesine si depardjese apo edhe Turqia do e pranoja me gjithe qejf dhe do zhdukesha nje ore e me pare nga ky vend sh.......

A ta hoqen limitin icensuruari

jo zana, te lutem bej lobim per muasmiley

Ne shtepine tone: " Eh mor gjel jemi te vegjel ne .. prandaj na mbyllin ne banjo" smiley

 

Galile...."Ne shtepine tone...." nuk eshte vetem njeri......

Sa mire qe ma kujtove dhe mua!

ne fakt ti komentin e ke pas te sinqerte, por rojet e facebook-ut te saliut kane kujtuar se ti po e ironizoje, prandaj dhe ta censuruan. Ose, nuk ke pasur nje emer te vertete.

U keputa ...ti po shkrun qe po shkrun ..nuk ka sens me pase limit.Vetem se i censuruari eshte me familjar se gjergj....Monda te lutem shihe nje fije...Mandej ky nuk qenka as Berishist e qe nuk eshte pak per PPU-NE smiley

smiley FLM Zana..

@galile; te vegjel ka shume ne bote por problemi yne eshte se jemi BQ,( nuk jam homofobik smiley)

Ueee, gjithe ky zbulim, hallall mediave. I vetmi problem eshte qe s'ka asgje te re, tezat jane te njejta me tezat zyrtare te qeverise amerikane persa i perket alternativave Nabucco - South Stream. 

Une per vete kam pa ne enderr qe TAP s'behet, dhe s'ka per tu bo se mu m'dalin endrrat per kto gjona, sic ju pata thone edhe qe AMBO s'bohet kur ju rrete sala qe do bohet, po une e kisha pa keq dhe AMBO-n smiley

 Nuk arrij te marr vesh cila eshte arresyeja e Rraportit "Lugar" qe shmang Shqiperine prej ketij projekti!

...mos u tremb kaq shpejte o grava se nuk eshte fare ashtu si trajtohet ketu;para se gjthash senatori Lugar ka vite qe ka lobuar pa u lodhur  per pipeline Nabuco dhe kete nuk e ka bere se eshte kundra inetresave te shqiperise.Keta qe germojne e presin me goje hapur per te gjetur ndonje kroniken te zeze per shqiperine edhe kur nuk ka te tille realisht,sajojne ndonje gje surugato si puna e tersit te pojanit.Ne 12 dhjetor 2012 bashke me fjalimin e lamtumires(lenja e amaneteve) senatori i dorezoj Komitetit te Mardhanjeve Nderkombetare te Senatit Amerikannje propozim  qe i sygjeron te mbeshtesin ate qe ai ka bere prej vitesh GS Nabuco dhe qe beson se eshte me i pershtatshmi.Dmth asgje nuk ka ndryshuar gjeopolitikisht pervec daljes ne pension te senatorit(do vazhdoj dhenje lexionesh  ne universitet) dhe puna qe vazhdon ne teren prej kohe  per ndertimin e pjeses nga Azerbxhani ne Turqi.Pervc kesaj "the Shah Deniz shareholders" kane vendosur te blejne rreth 50% te aksioneve te TAP gje qe e vulos perfundimisht fati e TAP neper teritshqiperi.

 

.

Duhet te bindim Turqine te mbaje anen tone.. Duhet ndertuar nje front Turqi-greqi-shqiperi-itali ( ndoshta kemi dhe mbeshtetjen e Rusise)

The TAP project has reached a funding deal with companies in the Shah Deniz consortium - BP, SOCAR and Total - thus boosting its chances of winning the contest

and  TAP also envisages physical reverse flow of up to 80 per cent and the option to develop natural gas storage facilities in Albania to further ensure security of supply during any operational interruption of gas deliveries. 

 

Boosting its chances of winning " nuk do te thote qe ka fituar. Tregon qe fati i tije eshte akoma i paqarte se perderis ka shance per te fituar do te thote qe ka shance edhe per te mos fituar,

 

Mireseerdhe Art djali se ne ketej na morri malli 

 A vlen me Albpetrol-i 850 milion euro?

Nashi peshku pa uje nuk eshte komisioni i pllanit te shtetit qe te jape pergjigje per kete pune.por vete logjika ta do qe po te kishte shqiperia aq nafte do ishin futur amerikanet apo talianet te cilet per ate nafte venin e i benin temena edhe kadaifit te libise.Nese kemi nje tjater bull market ne burse paraja do te zhvendoset nga commodities ne aksione vlera e naftes do te shkoje perseri ne $25 per fuci projektet naftesjellese kane per tu futur ne sirtar .

Nuk ka aq nafte Shqiperia...ENI ishte fillimisht ne Shqiperi ,ne fillim te viteve 90-te.E monitoruan ...Nuk ka interes.....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).