Autoritetet italiane i njohin të drejtën e strehimit një gruaje shqiptare të ardhur në Itali për t’i shpëtuar dhunës së bashkëshortit. Komisioni territorial që shqyrton kërkesat e të huajve që kërkojnë mbrojtje ndërkombëtare ka vendosur të pranojë kërkesën e kësaj shtetaseje shqiptare, e cila arriti të dëshmojë me fakte dhunën e pësuar nga bashkëshorti.

Por jo vetëm kaq, Komisioni ka theksuar faktin se “në vendlindjen e saj nuk mbrohet paprekshmëria e gruas nga kërcënime aq të rënda sa ajo të meritojë mbrojtje ndërkombëtare” dhe ka vendosur të zbatojë Konventën e Gjenevës mbi statusin e refugjatëve, të nënshkruar në korrik të vitit 1951.

Shoqata që ka ndihmuar shtetasen shqiptare në këtë procedurë të vështirë dhe të gjatë burokratike shprehet se ky vendim i jep shpresë të gjithë atyre grave që largohen nga vende ku integriteti personal nuk është i mbrojtur ose është i mbrojtur vetëm formalisht. 

Sipas degës së Milanos të Komisionit të Ministrisë së Punëve të Brendshme, në këto vende bën pjesë edhe Shqipëria.

202 Komente

ngordhin me u duk taljont. i rregullun grat e tyne...

ky fenomen s'ka as race,as ngjyre..por te pakten atje ka shtet aq sa per ta larguar disa m me tutje burrin dhunues.

ishte ndonje nga grate e Rames kjo?

Jo jo, ato jane gra aliene.

Gjembi,po flasim per rastet kur femrat nuk mbrohen dot nga dhuna,jo qe kane shpetuar nga dhuna.Grate e Rames jane si kokrra e molles,jo vetem kane shpetuar nga dhuna ,por mbrojne femrat e tjera.

 

Mire venus. Nuk kam c'te them me kur vete femrat kategorizojne dhe perdorin dy kute per dhunen ndaj femrave te tjera. Per mua eshte nje, si te te rrahe Berisha ne Tirane, si te te rrahe Berti ne Lazarat.

venusi i sheh gjerat me syze partiake. nuk duhet harru.

Ka edhe femra qe u pelqen dhe pak dhuna,

Ti e ke fjalen per ato me te cilat merren xhibi dhe Pjeri? smiley

Pakashume.

gjithe puna mendoj eshte se çfare ndikimi ka burri ne jeten e gruas.  mesa kam kuptuar une, grate jane tolerante ndaj dhunes (ndonje shpulle dmth) vetem kur burri e meriton. psh ai ne ditet e mira, kur eshte ne qejf, u jep atyre kenaqesi qe mendojne se nuk do t'ua jepte ndonje burre tjeter. pra eshte burre i rralle.

me kete dua ti jap pergjigje spontane dhe gjembit : nuk eshte njelloj dhuna e perdorur nga berti dhe berisha. se berisha e ka çu grun e tij ne shtepine e bardhe, qe vete as ne ender nuk e imagjinonte, ndersa bertit, gruja i sherben ne çdo gje dhe prej tij nuk merr asgje ne kthim, pra eshte nje burre qe nuk meriton respekt e aq me pak te ushtroje dhe dhune.

Gjembi,nuk me pelqeve qe gjete Ramen si rast.Nuk me pelqen kur e banalizoni cdo problem qe ka Shqiperia.Helbete ,ju jetoni  jashte dhe jeni me te pare ne keto gjera.Kur permendim politikane ne,na quani militante,kur i permendni ju,na paragjykoni qe s'u kushtojme vemendje.....hajde gjeje zgjidhjen.

Une jam feministe ,madje ,mos jam nje cik me shume se ty.Ne rastin ne fjale,une ngre problemin e shtetit qe duhet te mbroje keto gra nga dhuna dhe qe s'kane ku perplasen per t'i shpetuar dhunes.Varferia eshte pengesa kryesore e tyre.

Ti vete e me sjell Ramen,sikur une po mbeshtes Ramen per ate qe ka bere dhe a thua se Rama eshte etaloni i dhunes ndaj grave ne Shqiperi.Do domosdoshmerisht ta cosh vemendjen te socialistet......

Per mua fatkeqesi nuk eshte thjesht te dhunohesh ,por mos te mbrohesh dot nga dhuna .Besoj se isha e qarte .smiley

ky rasti eshte veç me marre letrat, asgje me shume. ajo eshte pa dyshim gru inteligjente, ose njerezit qe e kane ndihmuar jane te tille, ja kane qendisur mire dosjen. per politike nuk i merr letrat asnje shqiptar. çunat perdorin "gjakmarrjen" e famshme shqiptare, ndersa femrat "prostitucionin", e "dhunen" bashkeshortore.

ne shqiperi divorci eshte i lejuar me ligj, normalisht burrin qe te dhunon, e ndan direkt. e mbyllet keshtu historia.

Mirejam.......ngordhin apo cofin , meshkujt shqiptare duan dhe nje shekull te behen si italjont . Rrini shtremet , flisni drejt .

Se po na rriten kalamajt edhe neve akoma me mullinjte e eres.

dhe fillojme e lutemi. mos na e paste ate fat femija smiley

Normal! Faleminderit Itali, ca t'ju bejm keture qe dhunojne kohzgjatjen ne shengen per arsye gjakmarrjeje .. per keta te shkretet nuk ka vend asgjekund! Nejse si e ndjeshme qe jam ndaj temave sociale me vjen mire qe njihet dhe variabli i dhunes ndaj grave dhe ne kete nivel! Qeverirat  tona, kisha me jua than nji llaf ktupari po nuk po e shkruj !

paska rrejt me lezet goca. bravo !

Phhhhhh! 

Ka dhune ne Shqiperi kunder gruas, ka dhune kunder femijve, ka dhune kunder te rinjeve, ka dhune kunder jetes ne pergjithsi! A nuk keni degjuar qe vetem vitin e kaluar jane vrare nga bashkeshortet rreth 5 gra? Me qindra te tjera jane dhunuar, jane rrahur per vdekje, jane hedhur nga pallati per te vrare veten kur jeta eshte bere e padurueshme!!! Kjo dhune ndodh edhe ne mes te Tiranes, ne Durres, Vlore, Shkoder, Korce, ne te gjitha qytetet e Shqiperise. Jane me qindra raste te denoncuara qe nuk marrin asnje mbrojtje nga policia dhe gjykatat, por ka me mijra raste qe nuk e denoncojne kete dhune, nga frika, nga turpi, nga mosdija!

Ka edhe gjakmarrje, ka edhe venie gjobash, ka edhe dhune verbale nga "police dhe pushtetar" te veshur me pushtet... dhe per mendimin tim shumica e atyre qe kerkojne azil per keto arsye kane plotesisht te drejte. E keqja eshte se shumica (gati 99 % e tyre nuk e marrin leje qendrimin, sepse Shqiperia eshte nje vend "demokratik", antar i Nato-s, i "lustruar" shume bukur me ligje perendimore dhe demokratike. Ky eshte turpi i shoqerise tone, por edhe turpi i Europes qe nuk do ta shohe kete realitet te tmerrshem ne Shqiperi!!! 

Mos te sjellim shifra ketu, sepse te gjithe i dijme se si jane. Ironia e fatit eshte se autoritetet e shteteve europiane aktualisht japin azil vetem per arabet, zezaket dhe homoseksualet! Nuk duan tia dine se cfare gjendje te tmerrshme jetojne rreth 1500 femije ne te gjithe Shqiperine (te ngujuar! ka te tille qe kane lindur brenda kater mureve, dhe akoma nuk e kane shkelur pragun e shtepise se tyre....)

Te rrijme shtrember dhe te flasim drejt: A nuk eshte e tmerrshme dhe poshteruese kjo gjendje, ku vriten gra, femije, djem, burra dhe pleq, dhe jo vetem shteti yne i dashur nuk do tia dije per jetet e fikura, por edhe Europa nuk do tia dije, sepse ne jemi vend "demokratik" dhe antar i Natos??

Turp per ne, turp per Europen, ne kete rast me dy fytyra...

ata qe s'marrin letrat jane thjesht toça. nuk i bejne historite te besueshme (rrejne e nxijne me shume se duhet, kur duhet gjella me kripe e kripa me karar). keture ketej qe me kane rene ne dore per ndihme, te gjithe i kane sot letrat, edhe pse historite e tyre i sajoja une.

Italia t'shohin veten .Ne 2012 jane vrere me dhune 130 gra.Ca te tjera te zhdukura,shume te tjera te sakatuara,qe shpesh kane denoncuar e viktima te Stalking.Italia eshte nje vend ,me i veshtiri ne vendet e Evropes se zhvilluar....

Po per dhunen psikollogjike ndaj mashkujve a shkruan ndokush? Psh. "Po nuk i lave enet, nuk ka ashtu. smiley

Qenka e lire gruaja jote ...po nuk lave enet!!!!UUU sa pak ,enet ,aspirapolevere,makinen ,vjehrra me mbyll gojen ,peshk "da i Sardi",fund jave ne Toscana e mandej te shofim..hahahahaha

ndersa burri jot qeka koti smiley

Nuk asht e lire por asht e mecme. E din se kandari mund te jete ne disbalance pastaj. E din se po shkoj aq gjate, mundem thjesht me shku e me i ra deres komshijes me nji shishe venet ne dore.

Me la enet vonon njiri 5-10min-- po flas per njiri ekspert si puna jeme kuptohet lol; me shku te kojshija vonohet 25-30min, duke llogarit se duhet mu ndal kah dugaja e pijeve per me le venen. 10min kundrejt 30min, perfundimi i njejte (pak a shum lol), normal qi zgjidhet 10min lamje enesh. smiley

Ma mire me djallin qe njef Hoppa,kujshia i mire dera e xhenetit kena pas thane ne SHkodersmiley ,po si ti kndon letrat gruaja jote nuk ka  hahahahah

Ke te drejte, komshija nuk kerkon shum. smiley

pse mo Hoppa, nuk ke blere akoma nje ''kshu'',  qe i lan enet vet, ti?  everybody happy, pastaj..smiley

Me beso, nuk bo pune ajo. Ideja osht, ti bo dicka per mu nqs do qe une me bo dicka per ty. Rregulla e pare e biznesit o "blije lire e shite shtrenjt". Lire e blen biznesmeni, shtrenjt e blen ai qe ka nevoje imediate. Lol

(edhe me mendu per gjith ato librat qe kam lexu per mbyll nje "deal" me sukses, dhe prap nuk arrij ta perdor ne avantazhin tim kur vje puna ne shpi. Lol)

puna eshte se larja e pjatave nuk besoj se e kenaq nje grua ambicioze, qe heret a vone do te hidhet te krahet e ndonje tjetri, qe jo vetem nuk i lan pjatat por dhe e rreh perdite. 

burri ne syte e gruas duhet te shquhet me pune burrash, dmth ate lloj pune qe gruja e tij nuk e ben dot.

Lolpo ate po bente dhe burri i kesaj zonjes azilante. Po i bonte pune per te cilat shquhej, kembe karrigesh mbi mish te njome, por nuk i paska ece. Lol

 

Bej shaka, se nuk me kane thene kurr te laj pjata as mami e as gruja, por kur e kam bere e kam bere vete (per te arrit dicka lol). 

Ama, ka raste kur nje masazh ben me pune se sa dy diplloma kallixhesh te "ajvi lliges." smiley

nuk e di, nuk e di..  shume konfuze kjo teoria jote, ose une sjam ne gjendje ta kuptoj..  presupozohet  qe  kur martohemi, ca gjera  na takojne  me ligj, bashki,  kishe etj..  ''ne te mire e ne te keq, tha....smiley    keshtuqe, nese  martesen  e quajme biznes (blerje-shitje),  cu kuptua   qe martohemi...   se per ate pune,  ''bli-shit'',  vemi te bordelloja  me afert,  nese eshte nevoja..smiley 

Me sa duket qeke beqar. Lol

 

e gjithe jeta eshte biznes. Eh... smiley

Ky eshte nje rast i rralle, e aq me teper ne Itali, ku nuk para japin azil politik. Kushedi ç'a ka bo vaki, se italianet te japin leje qendrimi, 1 vjeçare, por jo azil. Duhet te kete ndodhur ndonje gje aty, se nuk ka mundesi. 

thjesht problemi i saj eshte AKTUAL (edhe per italine e shume vende te tjera te botes siç tregoi dhe Zana, dmth UNIVERSAL) dhe i pa trajtuar me pare ne ate vend. kjo i ka prek italianet ne tela.

neqoftese do nje tjeter po kaq te padegjuar, shko e thuj qe shtepia ime (babai me nonen) me detyrojne te mbaj perçe ose duan te me martojne me zoor, i ke letrat ne xhep, ta garantoj. vetem se letra duhet qendisur pa temprime, vete subjekti eshte i prekshem, s'ka pra nevoje me e ngarku fort me rrena te shumta aq sa te behet i pabesushem.

POR letrat italiane nuk jane gjithçka e ne fund te fundit nuk do te ta shtrojne rrugen me flori. do punosh atje si gjithe te tjerat, e jeta do te jete po aq lufte sa çeshte ne shqiperi. bile do kesh me pak gezime.

 

Problem mullisesh .... Tere diten Guri ger ger ger si zakonisht , vur doren poshte as nje grusht miell .Per Shqiperine nuk ka piken e ndikimit perdersia del Liria me sy te nxire dhe partia e sqeperve akuzon pkryetarin e Desheve se qellon grate me brire . Ne kete mes del e Fituar vetem Jozefpercka qe njef Pashukun smiley .Shoh ne fakt nje rrezee "beneficke " me te drejten e Azilit . Ua desheroj  Grave e Vajzave shqiptare qe me vone te terheqin edhe te Dashurit e Burrat prane tyre !

Nonje variant i abuzimit ( martesave me zor ) te homove mund te jete i ngjashem ne benefice e nderuara Zana ? Ketu sikur jane qare disa per mungese Lirie te tyre .?

Rasti mesiper nuk me duket se trajton dhunen e burrit ndaj gruas, por moszbatimin prej institucioneve ligjzbatuese te shtetit te konventave nderkombetare te firmosura nga shteti shqiptar.Ketej buron edhe ajo "habia" e disave qe qysh e bekane per tu dukur italianet..."qe vdekkane per tu duk nje cike"
Te drejte kane se do qe habi vertete qe ne vendin e shqipeve te mund te ishte zbatuar sepaku nje ligj i vetem...Mbrojtja e nje gruaje te dhunuar sistematikisht nga ...nje fare trimi, te cilin dreqi ja beri peshqesh, ....per ta rrahahur me hu....kater pese here sira ne dite.
Ajo e shkrete ka kerkuar azil me qe shteti i saj ...Rezil, nuk ja sigurua mbrojtjen...prej drurit!
Nje ekspozim shume keqazi i shtetit shqiptar!

i dashur grava, vëndi ynë mund ti jap azil disa ujgurëve por kjo nuk e bën pishtar të të drejtave të njeriut..

Miri, ujguret na i fitrosi miku i madh dhe une them beme mire qe i mbajtem.Kot i kishin zene dhe kot na i fitrosen.Bejne vakira keto, bejne...

në rregull por vërtet mendon se po të dojë liria, fjala vjen, shteti ynë nuk mund të ndihmojë ndonjë afgane, indiane o ku di un ?

para do kohësh taljont morën një fëmijë afgan të plagosur  ligsht fare dhe e bënë sakllom, në të njëjtën kohë shërbimi shëndetësor po shkon me hapa vigane drejt nivelit shqiptar..

me hapa shume te shpejte madje.Ne pak jave,ne ist.ku punoj une rrasen ne te njeten dhome kater komatoze,hapesira e kushtet ishin per dy.Me vrap e me aksion vullnetar u pershteaten kushtet i thençin....nuk e di ku do ndalet yxhymi i teposhtit...spending reviev po thone ...

motra, mirëjami, dikur, në 95-ën piu nja dy tre litra verë, hëngri nja treqint gram bukë integrale të nesërmen në mëngjes përfundoi në spital. spitali njisoj si i ushtarakut dikur ( per graven e drizin kjo)

personeli tek zoti. nga sanitaret tek shefi i pavionit. hotel me pes yllka për mirëjamin atkohë.e vetmja e keqe ishte se nuk lejohej pirja e duhanit. mirëjami, trim mbi trimat, me flebon shkonte në hale për ta pirë.

të nesërmen, prof doc, etj,  shef pavioni po e pyska:

signore sei uscito fuori ?

vallai jo për zotin po i thoshka mirëjami tuj kujtue se po e pyste a ke pi cinare e jo a ke dhi.

.......

n'shkurt t'ktij viti ishte prap për do analiza........ zot n'kok e n'grop

Analizat kane me dale shkelqyeshem .E di ti zemra(s'ja them kuj ktu te peshku) se s'ta kam marakun...si kena thane s'bjen rrufeja n'do vende....smiley

dolën motra, dolën. ishte shkurti i 2012-ës. korridoret plot me barrela të moshuar të vetmuar që kërkonin il papagallo..

Miri, vertet ashtu eshte gjendja e spitaleve atje?Po qe se ashtu eshte ja kemi arrire ...ta bejme italine si vehten

i dashur grava, existon nji teori që thotë se e keqja nuk ka fund, edhe po ta fixojmë kështu siç është, është mmt por vazhdon në rënie duke favorizuar shërbimin mjeksor privat

une punoj ne sherbim mjekesor te kovencionuar.Edhe ketu ka shkurtime megjithate...

Zana mundesh te thuash me konkretusht per sherbim te ...konvencionuar?

Allora,sherbimi i konvencionuar eshte sherbim privat qe vihet ne sherbim te publikut.Praktikisht.spitalet e Vatikanit jane private,por une si qytetare shkoj njesoj ,i bej te gjitha nderhyrjet qe kam nevoje e spitali privat i merr nga shteti paret qe ka shpenzuar per mua.Pra Sanità ne Itali eshte Publike,e konvencionuar e private ....Nuk di nese isha e  qarte

më lejon motra ?

faleminderit.

grava, mund të bësh analiza o mjekime tek spitali amerikan(privati) por shpenzimet i paguan shteti

prego

...ti kush e di ku je...me naj cep qe edhe zoti ka harru qe ekziston si vend....se ska munci smileysmiley

ehe EH

Grava ,ndofta eshte e veshtire te besohet po edhe ne kete pike Italia eshte disastrose.Eshte shume problem dhuna ndaj grave ,aktive e pasive ,diskriminacion,mobbing.Po te shkretat gra italiane ku te kerkojne azil.Denoncojne shpesh edhe disa here dhunuesit e tyre ....shteti nuk ben asgje derisa gjenden te masakruara nga dhunuesit...Shume here shoqatat ,komunitete  grate vete te organizuara kane protestuar ndaj ketij fenomeni makaber...Hiç...ne baze numrash ne raport me popullsine Shqiperia eshte lule.Per fat te keq ne Itali nuk e ka fajin Sala

drejt me thone, mendoj se nuk te dhunon njeri fare kot, pa qene i çmendur. nje çike faj ka dhe personi qe dhunohet. 

por siç thote populli : faji u be qyrk dhe asnje nuk do ta veshe.

More qe ka gra ...noksane qe meazallah se durojne nje dite te veteme pa nje dacke, por...problemi eshte se ajo dacka jo vetem nuk i sjell ne islla por i ben burrat e varfer....te lodhen nga uxhuti

grava cjane keto fjale ' islla ' dhe ' uxhuti ' ! s'i kisha degjuar ndonjehere.

Taf, jane fjale te shqipes se vjeter.Ne njerin prej romaneve te mi, Akademia e shkencave ka nxjerre dhe perfshire ne fjalor shume fjale te reja.Mund tju rekomandoj Buletinin e A.Shkencave.Islla i thone ne normalitet.Uxhut i thone asaj qe turqit i thone kuvet, (trupit)

ok ,faleminderit per sqarimin.

Moj Zana, po lart behet fjale qe eshte zbatuar nje konventa per nje shqiptare nga autoritetet italiane!Mundet te jete problematike situata e zbatimit te mbrojtjes se grave per vet italine, ashtu sikunder thoni Ju dhe qe ju besoj, porne se ashtu eshte ne nje Itali 70 milioneshe, a sa ka arrire numuri, ne nje Shqiperi 2.5 milioneshe asnje fakire nuk u mbrojteka? Ky eshte thelbi i asaj qe them une.Ne itali thjesht probemi mund te jete burokraci apo indiferentizem.Ketu eshte mentalitet.Jeni dakort me mua?

Jo grava ,nuk eshte problem burokracie.Eshte problem mentaliteti edhe ketu ,krejt i ngjashem me ate shqiptar.çeshtje injorance.Italia nuk eshte 70 milion ,po 59 milion.Gra te vrara nga meshkuj vitin qe shkoi ishin 130 ,paa folur per dhune te çdo lloji tjeter psikologjike ,fizike.Pa folur per mos denoncimet e te gjithe problematiken e gjere.....

Zana po qenkan vrare gati sa ke neve moj! Te besoj se kam dy miq italiane.Njeri eshte prej Como, ne fakt nga fshati i Duces dhe tjetri banon ne Lugano, por me origjine italiane.Ky Pippo sa here tregon ndonje per gra, ja pret Vicenso....
Gjithenje, sicilian Pippo.Keshtu i shofin keta grate....si Ju- me thote

Duce nuk ishte nga Como,po nga emilia Romagna,predapio quhet fshati i Duçes smiley te paska ngopur me rrena ky miku hahahaha

E di mire nga ishte , ishte nga rrethinat e fshatit Predapio, qe eshte nja 15-20 kilometra nga Forli, se me ka cuar Vicenso, por ky banon ne rrethinat e Como?Bindesh qe nuk me paska mbush me rrena ?

Zoteria i ka vene pikat mbi i ne kete problem.I shtrengoj doren se eshte vertet e guximshme te flasesh te verteten ne nje mjedis ku duhet te flasesh  vetem ate qe eshte korrekt politikish,pavaresisht se mund te jete gjysem e vertete apo genjeshter.
It takes two to tango,thone amerikanet.Burrat nuk behen te dhunshem vetevetiu dhe grate duhet te mbajne pjesen e tyre te fajit.

Hajde diten e mire!Kujdes se mos ju del ndonje fjale qe nuk eshte korrekt politikisht se ju piu e zeza nga te "emencipuarit" e PPU-se.
Sa per kete punen e strehimit politik!Eshte per te qeshur kur strehimi politik vjen nga nje vend kur dhuna ne familje eshte ulur kembekryq.Thjesht behet per PR,per te thene qe ne italianet jemi kampione te te drejtave te grave!Cfare hipokrizie...

ITALI - Një prift italian ka shkaktuar polemika pasi në një shkrim të tij ka thënë se gratë janë pjesërisht fajtore për nxitjen e dhunës në familje, sepse ato nuk pastrojnë shtëpitë, nuk gatuajnë si duhet dhe sepse veshin shumë rroba të ngushta e provokuese.

Mediat italiane kanë raportuar se famullitari Piero Corsi ka vendosur një tekst në tabelën e lajmërimeve në kishën e fshatit San Terenzo di Lerici, në veri të vendit, ku ka deklaruar se femrat nuk ushtrojnë "autokritikë të shëndetshme" në lidhje me rastet kur një burrë vret gruan e tij.

Teksti, të cilin në internet e publikoi katoliku konservator Bruno Volpe, kritikon pornografinë dhe reklamat erotike televizive, ndërsa thekson se femrat pjesërisht kanë faj për “shkaktimin e instinkteve më të këqija, të cilat pastaj shndërrohen në dhunë dhe abuzim seksual”.

"Le ta pyesim veten: a është e mundur që të gjithë meshkujt përnjëherë të çmenden? Them se jo”, shkruan prifti në tekstin e tij, të publikuar në shumë media. “Thelbi i problemit qëndron në faktin se gratë janë çdo herë e më provokuese, arrogante dhe kështu në fund provokojnë tensione".

"Sa shpesh shohim vajza, e madje edhe gra të pjekura në rrugë, në rroba provokuese dhe të ngushta? Foshnja të lëna pas dore, shtëpi të ndyra, ushqim të ftohtë dhe të shpejtë. Prandaj, në qoftë se familja përfundon në kaos dhe krimi ndodh (lloj i dhunës që duhet të gjykohet dhe dënohet) përgjegjësia është shpesh e përbashkët”, shton më tej prifti Corsi.

Kryetari i Bashkisë së Lericit, Marco Caluri, ka thënë se artikulli është “shumë fyes”. Ndërsa, peshkopi i La Spezias urdhëroi që teksti të hiqet nga tabela e shpalljeve, duke thënë se ajo përmbante qëndrime të papranueshme "që janë në kundërshtim me pozitën e kishës".

Një e treta e grave në Itali është raportuar të jetë viktimë e dhunës serioze në familje, sipas një raporti të OKB-së. Aty thuhet se në 2010-ën burrat kanë vrarë 127 gra, ndërsa motivet më të shpeshta ishin “nderi, papunësia dhe xhelozia”.

 

Tesh mos merr per skoti...Nuk ka veprim ne bote qe te justifikoje dhunen.Mos more ....gruaja nuk pastron shpine e une e vras,Gruaja nuk gatuan e une e vras ,gruaja me provokon ben gjasme se ma jep e pastaj jo e une e vras!!!Nje milion here jo.vIKTIME ESHTE GJITHMONE GRUAJA !!!E JANE MESHKUJT QE VRASIN PIKE!!Meshkuj primitive ,barbare,qe kujtojne se kane nen pronesi nje krijese ...se eshte nen urdhrat e deshirat etij se pak sa nuk  shkon ashtu siç thote ai kris grushti8ne me te miern e rasteve)

Nuk po them qe te justifikojme dhunen por edh dhuna e ka diku burimin.

Jo te gjithe burrat jane te cmendur dhe jo te gjithe grate jane engjej.

Fatkeqesisht shikohet vetem njera ane e mendaljes,demonizimi i burrave me apo pa faj...

Ka edhe plot gra qe vrasin.Do te habitesh nga statistikat e policise,po te shohesh numurin e grave qe vrasin.Jane shume me teper se cmendon ti dhe shume te tjere ketu.

Do te habitesh sa metarialiste jane femrat ne pergjithesi dhe se si e hedhin burrin ne rruge sapo del dikush me kulete me te trashe.

Do te habitesh po te shohesh statistikat qe femrat tradhetojne po aq,e ndoshta me shume se meshkujt.

Keto jane baza dhe burimi i dhunes ne familje,qe vertet duhet denuar por edhe duhet identifikuar dhe nese ka mundesi rregulluar.

Juve flisni vetem per pasojen dhe harroni apo beni sikur harroni shkakun.

Mos merr ti kot me duket...

Mos more.po e marr te mireqene faktin qe femrat tradhetokan me shume se meshkujt.E mandej ??Dhune ,denim me vdekje perben ky akt persa kohe qe ben skifo?E mandej ,gra qe lene nje burre per nje tjeter me tre pasur...mandej ,denim me vdekje ,apo dhune?Ka me siguri gra qe vrasin ,po te lutem nuk ka te karahasuar me grate qe vriten nga meshkujt ....duket aresyetim e i mjere.Problemi eshte pikerisht ketu.qe ne raste te dhena pra tradhtira ose kushdo gje tjeter sikur te beje gruaja ,burri ndjehet i justifikuar ne dhunen e tij ..mos more.Gruaja sidomos kur ka lidhje serioze  e femije ben skifo..por ndodh ,askush nuk eshte i imunizuar....po jo per kete duhet te justifikohet violenza ndaj saj....Gruaja nuk duhet te preket as me nje lule .....smiley

e thame pra nje here qe burrat e dobet (te dashuruar, xheloze, te pazote, etj) bien pre e dhunes. nje burre persmari i gjen grate me dhjetra, dhe normalisht ka harem. smiley

ne prej ketyre lloj burrash, te siguroj qe grate i pranojne te gjitha poshterimet. rrahja eshte lule ne krahasim.

smiley

Ti po e justifikon e qe ç'ke me te.Une nuk them qe grate jane engjej,po ne asnje rast nuk mund qe per mungesat ,gabimet ,fajet e tyre te jene pre e violencave te çdo lloji.E violence kryejne meshkujt,ne 100% te rasteve...ah vetem rasti Lorena Bobbit smiley

Te mos flasesh politikish korrekt nuk do te thote qe justifikon dhunen dhe vrasjet.

Thjesht duhet pare edhe raporti shkak-pasoje.Shikohet vetem pasoja dhe qellimisht harrohet shkaku...

dhuna eshte shenje frike. 

Ti po thu qe Tom Shqiptari osht frykanjos!!!

Gjalle ne bote!smiley S'e ke vu re qe ka nje teori te tijen, qe faji e ka gruaja qe flet.smiley

jan dy lloj burrash nder kto te vjetrit qe emigrojne, me shumice. ato qe zbresin ne aeroportin e tirones ene rrafin grun. ene ato qe zbresin ne aeroportin e huj, ene i divorco gruja. Tomi osht ky lloji dyt me duket, megjithse qejfi ja ka me qen lloji i pare. :lol

Normal. Pa harru nga ana tjeter qe ai qe te rref, ai te do. Bile ketu ne Kanada ka pas nje studim qe mbi mburojat plastike te policise te shkruhet "I Love You" me te kuqe. Keshtu edhe demostruesi e kap pernjehere mesazhin "Verdho se erdhi druni!"

kushdo qe perdor dhunen si mjet pune ne mardheniet njerezore eshte frykanjos. Do thush ti nga se ka frike? E para nga pafatesia e vet per tu marr vesh me njerzit si njeri. Qe do te thote ka frike njeriun. Do pysesh prap ti, po si ka mundesi qe njeriu te ket frike njeriun? Pastaj une do te detyrohem te them shko pyt kafshet. Pastaj Tom Shqiptari do te thote kujt i thu kafsh ti etj, etj.  

Si pe anes tone dukesh.Nuku?

gjembi po e run per diten kur Rama te zhduket nga skena politike. abstinence me baza politike i thon ksaj.

paska edhe peshku tipa qe justifikojne dhunen ndaj femrave. prit,prit.... aha,po ata qenkan.po ulem prap ktu ke shezlloni im dhe po vazhdoj te knoqem tu pa lumin qe rrjedh.

Ashtu sic ka raste kur shkaktare e dhunes eshte gruaja, ashtu ndodh te kete edhe burra qe e konsiderojne dhunen si doze mbajtese ditore per gruan... psh kur nje dite pyeta me shaka nje pacienten time hipertensive : "Mos te ka bere burri me hipertension?", bashkeshorti i saj qelloi aty dhe ma ktheu pergjigjen buzagaz : "Gruja do rraf 3 here ne dite."

Se kane i flamur te huaj te koka sdo me thone qe kan ber divorc me loqizmin. Ca gjera jan me te dhenme jo me thenme. Emancipimi eshte fjala me e urryer per kta. 

Na ngrite tensionin dhe neve qe s'e njofim burrin e asaj gruas se shkrete. 

Pastaj, ca rob si puna e atij shqipos me lart, mos te rencin jo ne shtepi e ne lagje, po as ne peshk se te ngrihet tensioni me verte e te kapin ca deshira te cuditshme per te rrembyer ndonje dru me dhune te justifikuar me nje fjale: Keshtu i do mushka drute!

Ne paje dhe nje terkuze / Keshtu e kish len i Pari

Gruaja e mire per Burre  / Do ngarkuar ( rrahur ) si Gomari .... smiley Populli per qejf te bluaresve te Mullirit smiley

Ka nderru familja Burra .Hiqni dore nga mendesi te vjetra Burre -Grua . Mbahuni tek DHUNA ...... Si tha Napaloni me t'vjetren ...Kush ka frike nga Gruja te beje nje hap Para ...Vetem nje ngordhalaq nuk lujti venit ..... Weu , po ti ore kaq trim qeke ?

Jo madheri po nuk mund te leviz pa pyt Grun ....

Keto jane Historite e Mullisit , qe nuk vlejne per SOT !!!!!! Derstila ....smiley Ka ike Xhibi pranej i jepni JU ! Ipi , ipi se ke per t'ja gjet funin ....per Alnbanie !

Qenka hap dhe rruga me kerku Azil ne Itali.

mos e lexon dhe jozafina topalli peshkun,e na i bie te fiket kur ngjon qi po i dhunokan grate ne atdhe(jasht parlamentit se mrena ka jozi biçak)

po per shtepiaket e deshperuara a do japin azil ne itali? smiley

Njehere, para nja nje viti nje komshiu im karabinier me tregon se kishte shoqeruar per ne burg nje burre qe e kishte bere gruan copa-copa...I them, po ça dreq njerezish jane qe arrijne te bejne gjera te tilla makabre? Me thote: -Ky eshte njeri i mrekullueshem, por kishte vite qe gruaja ia kishte sjelle shpirtin aty ku nuk mban me, dhe nje moment eshte, te kercen gjaku ne koke dhe s'don me dite me per asgje............

Ky njeriu i mrekullueshem nuk besonte ne mrekullite e divorcit?

Po si mundet ti besonte divorcit apo ndarjes ligjore kur vete besonte se gruaja qe kishte ishte prone e tij? Ky mund te quhen malok i mrekullueshem por kursesi njeri.

Epo edhe kali i kuq e ka nje huq!

Mire ja kam bo, se grate nuk kan asnje lloj mbrojtje nga policia dhe shteti Shqiptar! 

Hajde,cdo gje sillet tek divorci.Hajde Monda hajde!Dhe ma quan veten te emancipuar!Nuk e di ti apo ben sikur se di qe ligji i divorcit eshte bere ne nje menyre te tille qe burri te dale me duar ne xhepa dhe gruaja me parate e tij?Shko lexo ligjet njehere pastaj na trego mrekulline e divorcit.

Kush po e justifikon dhunen njehere,se skam shkruar asnje rresht per te mbrojtur rrahjen.

Po cpo na tregoni juve femrat shqiptare?Qe jeni engjej dhe nuk po vleresoheni?Rrini se late nam me keto vetlavderime!

Nuk ishit juve ato qe keni lene djem per se mbari dhe shkuat e u martuat me gjarmane,angleze ,greke italiane,arabe injorante 30 vjec me te medhenj se juve ,vetem se kishin kuleten?

Nuk jeni juve qe akoma shikoni kuleten dhe jo njeriun?Mos na u hiqni sikur jeni ne rregull dhe ju bien ne qafe njerezit kot.

Mos moj se po na dilni engjej dhe ne kemi faj qe nuk kemi sy tju shohim se sa engjej jeni.

Rrini se late nam!

Ka mijera djem shqiptare qe jane te emancipuar dhe qe e trajtojne gruan shume mire.Aresyeja qe nuk i gjeni dot keta djem eshte se nuk jane milionere.

Hajde diten e mire dhe kujdes se mos flisni si mendoni,por flisni si duhet te politikisht korrekt!

Edhe keto te kesh bere moj Monda?!! ncncncnc...

Shko ore ti,ik se per llafe je i vetmi.

Juve jeni kameleone,shko ne shtepi te rrahesh gruan,se te tille jeni juve!

Neve? Po mire, ne qe i rrahim, i rrahim nga dashuria. Ca te keqe ka ketu? Dalin pak nga vija, e i rrahim. Ato nuk jane engjej, apo jo?

sa per ligjin e divorcit. Kush te ka faj ty qe martove nje fukareshke ( e zeme eeee). Te kishe martuar nje pasunare, ta divorcoje e te shifshe qe edhe ti si mashkull mund te fitoja miliona. MILIONA TE THEM!

Lesh fiton,ne te dyja rastet.

Femra pa prioritet,ti si mashkull smerr asgje.

edhe leshi nuk eshte pavlere; fakti qe e ke fituar ne te dyja rastet, tregon dicka..

 

Une si kam hyre divorcit por njoh shqiptare qe kane dale pa lek ne xhep,nga "shqiptarkat e emancipuara",kjo fale ligjeve te Perendimit.

Nje grua e pasur nuk eshte aq budallaqe qe te marre nje djale te varfer.

Grate shikojne kuleten,dhe po spate kuleten me te madhe se ajo,ske shanc te martohesh.

dmth qenkan me te zgjuara thua ti.... po pse kaq budallenj keta antaret e gjinise tone more... ncncnc

po ti hysh statistikave,ndoshta jemi budallenj,ose me sakt me idealiste.

Ka mijera raste qe burra me kulete plot martohen me gra me kulete bosh ose pa kulete fare.

Jane me gishtat e dores rastet kur nje grua e pasur martohet me nje djale te varfer.

Dmth, keta pasunaret u martokan me hirushet per ideal...

Nuk e di per ideal apo jo,por jane shume me teper se fenomeni grua e pasur te martohet me nje djale te varfer.

dmth ketyre jua hidhkan...

...Shqiptar, ca te ben te mendosh qe je i "shpetuar" nga nje divorc i ardhshem ?
(nje divorc fillon me martes, plus qe ke thene ne shkrime me perpara qe enet i lane po jo shpesh...naj lek te papame nuk dukesh se ke smiley ...mnjf...pervec teorive patriarkale nuk ke naj avantazh tjeter ne krahasim me te tjeret...apo ke ?)

Une sjam i divorcuar dhe nuk besoj te ndodhe kjo,pasi kam nje martese te shendetshme.

Por edhe njeri me dy fytyra si juve nuk jam.

Ik shko rroh gruan a te dashuren tani,dhe eja neser na prediko kunder dhunes se femres.

Prandaj duhet te mendohesh mire perpara se te martohesh se nuk eshte loje martesa.

Jo me kot ne kishe thuhet "derisa vdekja te na ndaje".

amon e shoku, na lej rehat me kishen!!!!! Jam i rrethum nga kisha qe predikojne vetem testamentit e vjeter!

 

Kishat nga te cilat jam i rrethuar une predikojne me se shumti testamentin e ri: respektin, dashurine, meshiren, faljen, perjetesine.

Megjithese keto kohet e fundit (ketu ne Shqiperi) une po perqendrohem me teper tek testamenti i vjeter, meqense ketu shumica e njerezve kane ngecur ende aty dhe vetem ate gjuhe kuptojne.

Beme nene dhender-o,

se jam djale i embel-o,

se s'pi vere as raki, 

me nje krah e mbaj shtepine.

 

Nuk po flisnim per te tille djem qe i kendojne Korcaret. Sikur te ishin vetem ata, Shqiperia do te ishte vendi i parajses. 

Problemi eshte se juve thoni se ska djem te tille.

Ka ore ka,por ja qe sjane milionere.Prandaj nuk i gjeni dot,se kuleta shikohet e para njeriu,varja diku nga fundi.

jo, jo , une them qe ka shume po shume shume maloke qe femnen e kujtojne per placke qe shitet dhe blihet. 

Ashtu si shumica e femrave shikojne mashkullin si llogari bankare.

...llogari bankare eshte mire...po mos e shofin si objekt seksual...kulmi ehhh

Nuk para e kam zakon te shaj bashkebiseduesit ne blog. Megjithate per keto palacolleqet me siper duhet thene nje fjale se eshte turp te mos e thuash:

Je kokrra e debilit!

Nese te thuash nje te vertete,eshte palacollek,atehere e pranoj me gjithe qef qe te me shash.

Ti vazhdo me tenden.Te jesh politikisht korrekt dhe te genjsh dhe te justifikosh po te jete nevoja,per te qene politikisht korrekt.

 

Politikisht, etikisht, dhe blogisht jo korrekte: Hiqmu, hajvan!

Shqipo, 

Nga menyra si flet, kjo duket qe sa ka divorcu noi pasunar...

ta merr besa aj qe ka lek,prej shtratit ta merr.si tha aj ke filmi:1miljon dollar,menohuni e m'ktheni pergjigje.smiley

E po shyqyr qe e prishe gojen nje here edhe ti o Monda pa ne djall te shkoje. smiley

Nuk merrem me fycka si puna jote moj Monda!

Nuk bie aq poshte!

Mos ki merak se sjam nga ata qe te ngjiten!

Le qe cfare ofron ti qe te terheqesh dike?

Po varja me fycka si puna jote keshtu degjeneron tema.

Shko ankoju andminit te me bllokoje sic e ke zakon!

T'i  ankohem apo t'i mos ankohem andminit, kjo eshte ceshtje.

Edhe po nuk iu ankove ti, do t'i ankohem une. Do te te bej pistil!

Mos u anko , se gjynaf.smiley Ej te bene dhe ty me nerva? Mjeshtra jane.

Si thote Olsi , mire qe e prishe njehere gojen, pa u befte njera.smiley

U dashka sqaru publikisht kjo puna e nervave se s'je e para qe e ngrite si shqetesim smiley.  Po jo mi zemer, se une nervat i kam shume, por jo teper.  Neveria nga ana tjeter coc ben ndonje prapesi. 

Ols, ankohu dhe me thuaj te lutem si vajti, qysh e tek.

Kur them nerva ta kam llafin sa na mba interneti Mondush. smiley Se edhe e shamja, icik prishje terezie eshte. Pa sigurisht qe s'e ve njeri ujin ne zjarr per gjithe dizejbellit e botes.smiley E di une qe s'ti prek njeri nervat. smiley

mBeshtes gjithe ç'ka thote Monda..je kokerr idioti qe sìe paska shokun...qyqari ti....me keto komplekse ndonje bukurosh nuk do jesh ,kuleten e madhe jo...pse s'thu veç ne te ta jepte ndonjera per Green Card.....hahahaha

Me ty skam gje Zana,bile te kam respektuar ne komentet e tua.Por smund te rri gojekycur,kur grate paraqiten si engjej dhe burrat si djaj.

Fenomenet qe permenda jane te verteta.

Edhe sot ne Shqiperi ke plot femra qe kane lene djem te mire,por jo milionere,dhe kane shkuar ne Greqi,Itali,Gjermani apo Arabi per tu martuar me ndonje 30-40 vjet me te madh se ato,vetem se ai ka kuleten dhe ky shqiptari se ka kete.

Personalisht kam qene mire nga ana e kuletes,keshtu qe nuk them se kam vuajtur,por sy kam patur dhe kam pare,kur gjate viteve 1990 e deri tani keto fenomene kane ndodhur.

Juve beni sikur femrat shqiptare jane engjej,dhe meshkujt shqiptare nuk kane sy ti shihin keto engjej.

Boll me vetlavderime!

Beni detyrat ne familje,dhe kur ti beni keni te drejte ta ngreni zerin ne kupe te qiellit.

Jo si ca qe kam pare ne Itali,ata te shkretet puno nga 10 ore saldatore e pune te tjera te veshtira,grate me Dolce Gabana e Gucci??!!

 

Por smund te rri gojekycur,kur grate paraqiten si engjej dhe burrat si djaj.

Ore Zoteri, me fal qe futem ne mes te komunikimit tend me Zanen, po ne rastin e dhunes fizike, per vete menyren se si jane bere trupat e meshkujve dhe trupat e femrave, keto te fundit jane me te ekspozuar ndaj dhunes.

Eshte e vertete qe jane me te ekspozuara ndaj dhunes.

Por shuna eshte pasoja jo shkaku.

Nuk do te behet mire te identifikohet shkaku,dhe ne kete menyra pasojat te reduktohen?

Gjithone ne komentet e tuaja,ne tema te tjera kesaj ideje i meshoni:idetifiko shkakun dhe merru me shkakun qe te reduktohet apo zhduhet pasoja.

Perse ketu merreni vetem me pasojen?

Po mire pra, po cunat atehere, pse dalin me muskujt jashte. Kjo mund te jete provokuese per femrat. A nuk eshte shkak edhe ky?!

Po edhe mund te jete.Ata qe merren me keto pune le te flasin.

o budalla, nuk po flasim per engjej ketu, por per meshkuj kriminele qe therrin grate si te ishin pula. Kaq te veshtire e ke per ta kuptuar? Edhe dicka tjeter, e di qe je mashkull, por nuk e kishim me ty, kupton o devollit? 

Shqiptaro sqaro pak identitetin te lutem se me duket po e ha kot Tom i shkrete.

jo moj, qe ta vini ne shinjester ju fembrat, e ti perlani pasurine... rrezisto toko, rrezisto!!!!!

dhe ti o trim, vazhdo ...

Qe kur po flasim me identitete ketu?

Po thuaj pra qe nuk je toko.

SHqipo ,respekti reciprok ,edheune te lexoj me vemendje.Por me duket se po themi ca gjera te ndryshme.Me siguri ka vajza e gra qe kane lene djem ,e burra per portofole e me tej..shqiptaret filluan ta bejne kete ne keto 20 vjet bota me qindra e ndodh perdite.Nuk i them marshallah,jane fenomene normale.Qe grate nuk jane engjej e meshkujt nuk jane te gjithe violente edhe kjo ok.Por nese grate jane ne cilin do rast ashtu e keshtu ne asnje rast mbi te nuk duhet ushtruar dhune e asnje lloji.Ketu eshte problemi.Mandej saldatori te saldoje ,ajo le te veshe Dolce e gabbana....ku eshte problemi?per saldatorin jo,e atehere? ne familjen tende ti bej ndryshe....por as re saldatori e as ne tenden nuk pranoj qe gruaja te dhunohet...

Ta kam fjalen qe saldarori do te duroje do te duroje dhe mund ta saldoje pastaj te shoqen nga nervat.

Shume mire ka vepruar. Me nje xhest te tille ka denoncuar njekohesisht dhunen ndaj saj dhe indiferencen e pergjithshme te shoqerise dhe shtetit shqiptar ndaj kesaj dhune qe shpeshhere madje justifikohet.

Prifti ka folur per se mbari.I ka vene pikat mbi i,pavaresisht se nuk ju pelqen disave,qe jane te emancipuar vetem neper blogje.

Nese keni kundeshtime,mund ti thoni por te na dilni pa faj dhe tja rrasni 100% te fajit gjinise mashkullore,edhe kjo nuk eshte e ndershme.

Ai prift ka folur shume keq dhe eshte nje shembull mjaft negativ e i denueshem per te gjithe njerezit qe predikojne fjalen e Zotit.

Ka dale edhe nje bisede telefonike e ketij priftit me nje gazetare dhe nga menyra se si u soll me te, me linte te kuptoja se i mungonin nja dy vida ne koke.

Shiko, ekleziastet qe predikojne zotin, nuk jane te gjithe perfekte. Njerez jane edhe ata.

Per mendimin time nese burri arrin te veri dore tek gruaja ka marre fund jo vetem lidhja martesore por ajo "burreri" ka vajtur ne hale.... arsyeja ka mbaruar, kultura eshte zero, rrofte primitivizmi, te na rroje kanuni i xha Lekes.... smiley

Drejt ka folur prifti; plus qe eshte ekspert ne lidhjet mashkull-femer dhe si i tille duhet degjuar.

Tani, mos pergjithesojme per hir te nje prifti te caktuar. Te siguroj qe prifterinjte dine shume me teper per marredheniet mashkull-femer se sa ti apo une. Do thuash ti: e po si ka mundesi? E po ja qe keshtu eshte.

Une nuk pergjithsova, ndersa ti ne kete koment po. Une gjithsesi te falenderoj per sigurine qe me ofrove. 

Ashtu m'u duk. Ndjese nese gabova.

PS: Aludove mbi "ekspertizmin" e nje prifti ne marredheniet mashkull-femer. Aludove mbi nje, aludove mbi te gjithe. Kuptohet qarte se per cfare aludon.

Meqenese do ti hysh ketij muhabeti; sado i edukuar te jete nje prift (katolik/murg), sado grada shkencore te kete ne filozofi, sociologji etj fusha te zanatit, po nuk e preku me dore, po nuk e jetoi dmth... keshtu de.

Po kjo eshte ajo qe thua ti nga pikepamja jote. Je prift ti? Ke formimin e tyre ti? Ke spiritualitetin e tyre ti? Jo!

Atehere ca flet kot.

Te siguroj (po, po te jesh i sigurt) qe shume prifterinj dine me shume per keto gjera se sa ti qe e ke prek me dore. Edhe une jam cuditur fillimisht. Isha skeptik si ty. Por ja qe keshtu eshte.

Ja keshtu thjesht fare po te jap une nje shpjegim pse ndodh kjo: marredheniet mashkull-femer jane mbi te gjitha marredhenie njerezore (pertej aspektit seksual) dhe pergjithesisht shkojne ne krize si pasoje e krizes ne aspektin njerezor (mendor, shpirteror) se sa per ate seksual, keshtu qe nuk ka nevoje te kesh prekur patjeter ate qe t'i kuptosh keto gjera.

na lodhe, nuk e kisha per te prekur ate me dore a derebardhe, e kisha per jeten e jetuar ne cift...

e sa per inat tat, besoj se njoh me shume prifterinj se ty. smiley 

Eshte nje kurs shume i bukur para-martesor qe behet nga prifterinjte a ne Assisi a ne Loreto, (s'e mbaj mend mire tani), ku shkojne shume cifte para se te martohen. Te besohet qe shume prej tyre (fale ketij kursi) nuk martohen sepse kuptojne qe nuk jane bere per njeri-tjetrin?

Ore ne fund te dites njerezit ndahen per motive nga me seriozet deri tek me banalet. Kur nuk egziston lidhja shpirterore, harroji te tjerat. Kuptohet keto ciftet qe shkonin ne kete kurs ishin katolike. Nuk e di se si e se sa mund te funksiononte kjo per jo-katoliket, besimtaret e kulteve te tjera apo jo besimtaret.

si përfundim po aludon se prifti (katolik) e nje femrën në bazë të studimeve olsi ?

Jo pra.

ashtu de

Ec aty

Me falni ore diskutante.I keni lexuar komentet e mija apo futja kot,po te mos flasesh si juve nuk flet te verteten?

Me gjeni nje rresht ku kam mbrojtur dhunen ndaj femres.

Por ato qe shkruajta per femrat si materialiste jane te verteta.Fenomene te tilla i kemi pare dhe i shohim sot ne Shqiperi dhe kudo.Nuk ju kane dhembur syte juve kur vajza shqiptare jane martuar me te huaj 30-40 vjet me te medhenj?Keto fenomene kane ndohur ne mase dhe akoma ndodhin.

Kam shkruajtur qe ju merreni me pasojen,por nuk shikoni shkakun.

Une jam dakort qe ne momentin qe nje burre ve doren mbi nje grua lidhja ka mbaruar dhe burreria e tij ka vajtur ne hale sic thote Danieli.

Por kjo nuk do te thote qe grate jane pa mekate sic po na flisni juve ketu.

Shikoni shkqaet rregulloni shkaqet,dhe do te shikoni qe pasoja do te minimalizonen ne ekstrem.

Me gjeni nje rresht ku kam mbrojtur dhunen ndaj femres.

O debil, tema eshte "dhuna ndaj femnes" dhe jo "c'eshte femna pe ty". Torollak!

Por kjo nuk do te thote qe grate jane pa mekate sic po na flisni juve ketu.

Degjo,qe e ke nje gje e ke ti,kot s'i shan femrat .Hapju shoqerise peshkiste.

Cfare te ka bere ajo shejtania qe ta shajme dhe ne ?

Asngje nuk me ka bere.E dua dhe me do dhe kemi martese te shendetshme.

Une ketu po flas te vertetat e shoqerise dhe femres shqiptare.

Po them duhet te punojme per shkaqet(injoranca,xhelozia,ndarja e puneve ne familje dhe permbushja e detyrimeve familiare nga TE DY  gjinite,ligje me te drejta divorci etj.) qe te eleminojme pasojat(dhunen ndaj femres).

Nuk jam nga ata qe i duan femrat si tek filmi Stepford Wives.

Po ketu te hidhen ne gryke,po te flasesh per tema dhe terma tabu,sic foli edhe ai prifti,qe them se ka 100% te drejte.

P.S meqe po ndjek debatin,ai kaloi ne fyerje kur thashe qe ca nga keta qe na hiqen si te emancipuar ketu ne PPU-jane me dy fytyra dhe shkojne e rrahin gruan dhe te dashuren sa mbaron debati.

Nuk dua te hyj pastaj me Monden,se as qe kam qef te debatoj me njerez si ajo.

 

 ca nga keta qe na hiqen si te emancipuar ketu ne PPU-jane me dy fytyra dhe shkojne e rrahin gruan dhe te dashuren sa mbaron debati.

kjo eshte me se e vertete,megjithate, duke u nisur nga realiteti shqiptar se ate amerikan nuk e njoh,eshte gjynah t'u biesh femrave ne qafe dhe t'i akuzosh si te "dhunshme" a "shfrytezuese",para veprimeve mostruoze qe bejne meshkujt ndaj femrave.femrat e tilla  ne kete drejtim jane shume ne minorance ne raport me numrin e madh te meshkujve te dhunshem e shfrytezues.

Te dhunshme nuk i kam cilesuar femrat,kam thene qe ka edhe femra te dhunshme qe bejne krime,shfrytezuese po.

Kam sjelle faktin qe shume femra shqiptare martohen me te huaj 30-40 vjet me te vjeter se ato,dhe ky fenomen nuk eshte i injorueshem,por shume i dukshem.

Po debatoja me Bamen per rastet kur nje femer e pasur martohet me nje mashkull te varfer,jane pothuajse zero ndersa kur nje femer e varfer martohet me nje mashkull te pasur jane me mijera.Keto jane fakte,ti me thuaj tani qe nuk jeni pas kuletes.

Kur je martuar me burrin tend ti te varfer e more,apo ndonje me kulete plot?

Gjithashtu,per shume nga juve ketu qe ankoheni se ska burra shqiptare joabuzues, kam thene qe ka mijra djem shqiptare qe jane te emancipuar dhe qe i respektojne te drejtat e grave,por qe nuk jane milionere,keshtu qe shanset qe ti takoni keta djem jane minimale.

Kam thene gjithmone qe shikohet vetem pasoja ne kete teme,pra dhunimi i femres qe nuk duhet te ndodhe kurre,por nuk merret mundimi te shikohen shkaqet dhe te punohet me to qe te minimizohen pasojat.Po thuhet,ai qe dhunin femren eshte i pagdhendur etj etj dhe mbyllet muhabeti si te ishte teme tabu.Per kete i jap te drejte priftit italian,se ka folur per dicka qe te tjeret nuk duan te flasin pasi nuk jane korrekt politikisht.
Ka plot raste qe femrat jane dhunuar nga parsona me shkolle dhe te kulturuar dhe jo vetem nga maloke dhe katundare qe jatojne me kanunin e xha Lekes.

Duhet te shikohen perse ndodhin keto dhunime,shkaqet.E pe si tha ai karabiniari italian,ishte burre zotni ai,por ja qe ne nje moment nuk duroi dhe beri te paberen.Nese do te ishte divorcuar sic sugjeron shoqja Monda shancet do te ishin zero qe ai te merrte ate qe i takon,pasi dihet qe ligjet e divorcit favorizojne femrat ne menyre te dukshme.

Te njejtet persona qe duan te gjejne shkakun perse nje kamikaz hedh veten ne ere( dhe bejne te pamunduren per te na mbushur mendjen qe ata nuk e hedhin veten ne ere kot,por kane shkaqe si varferia etj),refuzojne te gjejne shkakun kur vjen puna per dhunen dhe vrasjet e grave.Me duket se grate perdoren vetem per linjat e tyre politike dhe vendet ne parlament dhe jo se u rref shume per ato te dhunuarat.
 

 

O shqiptar, asnje shkak nuk justifikon dhunen. Prandaj ka divorc. 

E dime qe ka femra ashtu dhe keshtu, ashtu sic ka meshkuj ashtu dhe keshtu. 

Po flasim per dhunen, pavaresisht cfare jane shkaqet.

Eshte njesoj si te flasesh per terrorrin qe kryen dikush,duke injoruar shkaqet qe shtyjne kete person te shkoje deri atje ku shkon.

E di qe ka meshkuj qe dhunojne kot e me kot,per keta terapia e vetme eshte burgu,por ka edhe shume te arsimuar dhe te kulturuar qe kane arritur deri aty.Ketu ja vlen te kerkojme shkaqet,qe ndoshta keto raste te mos perseriten me.

Divorci eshte,por divorci duhet te jete i drejte,sa jane vene ne martese gjysem per gjysem,dhe jo te ndahen ato qe jane vene para martese sic kane shume shtete.Kjo eshte shume e padrejte.

Cdo bashkeshort te marre gjysmen e asaj qe eshte vene GJATE marteses.Ky eshte ligji i drejte dhe do te shohesh po u vu kjo,rastet e dhunes dhe vrasjeve do te ulen te pakten 50%.

Bej prenup thote njeri.Ok po perse te mos behet nje ligj ku thuhet cfare eshte vene gjate marteses ndahet gjysem per gjysem?Perse duhet te beje mashkulli(meqe ne 99% te rasteve martohet nje mashkull i pasur me nje femer te varfer dhe ndoshta vetem ne 1% ndosh femra e pasur me mashkullin e varfer) prenup?Kush eshte ai qe i vjen mire qe kur behet divorci gruaja te merr jo vetem femijet dhe gjysmen e pasurise te vena gjate marteses,por edhe gjysmen e asaj qe ajo ska punuar asnje dite qe ta vere?Ka qe durojne kete fakt po ka edhe te tjere qe nuk e durojne dhe pastaj ndodhin ato qe ndodhin.

ti shqiptar pse nuk rri urt por vjen e debaton   me gra shtepiake te deshperuara? edhe kur nashti qe nuk u ka dal merzitja nga punet e vitit te ri ,eshte periode e veshtire ,,,,

pervec shtepiakeve te merzitura ti debaton dhe me ca bura qe rrrrrihen nga grat si gamori ne duhan

ketu eja fol per dhunen fizike por jo per dhunen verbale -ky mjet e forme komunikimi-peshkor

Ne retrospektive, une bera gabim qe u mora me shqipon, se pervec IQ-s nje shifrore, as dy bile, po tregon dhe shenja te renda psikopatie.  Dhe peshku nuk eshte farmaci barnash per psikopatine e rastit.  Shqipoja ka humb rrugen por qe gjendet kollaj.  

Ne rastin tend, si eshte puna i dashur?  Po qan hallin e kujt?  Ja edhe njehere per ty.  Tha nje peshk:

Njehere, para nja nje viti nje komshiu im karabinier me tregon se kishte shoqeruar per ne burg nje burre qe e kishte bere gruan copa-copa...I them, po ça dreq njerezish jane qe arrijne te bejne gjera te tilla makabre? Me thote: -Ky eshte njeri i mrekullueshem, por kishte vite qe gruaja ia kishte sjelle shpirtin aty ku nuk mban me, dhe nje moment eshte, te kercen gjaku ne koke dhe s'don me dite me per asgje............

Iu pergjigja ketij personi, askujt tjeter:

Ky njeriu i mrekullueshem nuk besonte ne mrekullite e divorcit?

Qe ta thjeshtoj edhe me tej.  Behet fjale per nje burr te mrekullueshem.  Gruaja ia solli shpirtin.  Ky ia mori.  Nuk e di per ty, une s'besoj personalisht as ne marrje e as ne sjellje, vetem ne dhenie, po nejse.  Kisha mendimin modest qe ky burri mund fare mire te divorcohej e te vazhdonte te qendronte i mrekullueshem.  Kaq.

Shqipoja shkroi carcaf me "moj", me urdhra, me le nam e palacolleqe te ketij lloji.  Ta shpjegova gjithe kete sepse sic thote vete bashkevuajtesi yt, kerko shkaqet e dhunes, se deshperimisht gra dhe duhan gomari qenka e dhene e ditur.  

Me te mira. 

Shqiptar,ti je i vetmi ne keto lloj temash qe je ne llogoren ku je perballe me te gjithe dhe asnje ne anen tende.Si e shpjegon ti kete?

Mjaft qe te thuhet qe ne Shqiperi femra duhet te marri leje te pije nje kafe ne mes te dites me shoqe,se ndryshe kercet druri ne shtepi dhe kuptohet sa e dhunuar eshte femra psikologjikisht,pa permendur ate fizike.Eshte e kote ta vazhdosh me kete debat.Ti permend personazhe femrash shfrytezuese bosash qe shqiptaret i kane pare vetem ne telenovela keto lloj rastesh .A e kupton sa percart po flet ?

Nese shteti ka nxjerre ligje ne mbrojtje te grave dhe jo te burrave,nuk eshte e rastesishme ,as diskriminuese.Faji per kete eshte i burrave qe  jane aq te dhunshem dhe aq te papergjegjshem sa vetem" ndeshkimi" u bene derman..Sa me te dhunshem te jene burrat ,aq me te rrepta do jene kushtet dhe masat ndaj tyre.

Ai rasti qe permend Monda,njehere,nese e ke sjelle ti dhe e justifikon ate lloj barbari,qofsh ti qe je.Ja mendoje sikur vajza jote neser te jete nje grua jo  e mire per burrin e saj.Si do doje ti,ta ndante boti apo ta bente cope-cope?

Juve, Zoti Olsi duhet te beni kujdes, se eshte krijuar pershtypja, sikur kerkon te mbjellesh qejfmbetje mes meje dhe mikut tim Pjer.Nuk mund ta pohoj si teresisht te vertetuar, por :"Vemendje"! Se nuk do te funksionoje.
E am dhe ne mbeshtetje te asaj qe permend Venusi...

Sido qe te jete ky akt eshte per tu pershendetur sepse eshte gje e mire.  Problemi i burrave xheloz, posesive dhe te dhunshem nuk eshte shqiptar por njerezor si problem qe me lindjen e njeriut. Ajo qe tek ne mungon eshte mundesia e nje femre per tu vetmbrojtur nepermjet mekanizmave ligjore dhe autoriteteve perkatese. Psh tek nje azil femrash ne nevoje ne Tirane PD-ja kishte vene ne krye njerez qe i trajtonin ato femra te vuajtura shume shume keq. S'ke cfar pret nga nje shoqeri e tille, shikojini tek tema per pallatin e gruas te Edit se c'surreter jane, dhe flasim per njerez te afert me kryeministrin e vendit. 

Grave, me demaskuat. Miqesia juaj eshte e celikte. Perfundimisht nuk thyhet. Largohem me koken ulur dhe me bishtin ne shale. Ah mor Pjer, do ma paguash kete!

O Shqiptaro tek artikull me poshte ke nje tjeter keto grate qe" s'jane si engjell" . E paska engjellizu burri , si grune , si dhe femijen 6 muajsh qe paska abortuar. Pse nuk shkon njehere ta pyesesh per shkaqet, se do jete i traumatizuar nga fakti qe gruaja i fliste shume.

Korcë, shtatzëna e dhunuar nga burri humbet foshnjen në muajin e 5-të

Une sinqerisht, s'po arrij te konceptoj.Ti nuk e kupton qe dhuna s'eshte ne asnje forme e justifikueshme. Kaq gje, s'e kupton dot.

Rasti Italian eshte kembane alarmi per persekutimin e femres ne familjen shqiptare, ku divirci ekziston ligjerisht por shoqeria ka ligjet e saja anti-divorc.

Fatkeqesisht ne Shqiperi femrat keqtrajtohen ne menyre brutale, si ne asnje vend perreth. Fajtori keyesor eshte mashkulli i rritur nga nje Nene me dobesi per djalin qe e trajton si te jete Jezuja. Shkaterrimi i shoqerise Shqiptare gjendet tek familja tradicionale ku mashkulli trajtohet si princ mekatet e te cilit lahen me dy kallup sapun, ndersa femra po su abortua ne embrion eshte e detyruar te shtypet, keqtrajtohet e si pasoje te  genjeje per te mbijetuar. Sigurisht ky eshte pergjithesim qe ska te beje me familjet e peshqve. Peshqit pa perjashtim i trajtojne femrat si mbretnesha.

Mos..., une per korcaret e vija doren ne zjarr smiley

Kini kujdes ju qe keni grate ne Shqiperi mos vini dore mbi grate tuja se tash e tutje ska gili vili, ju hiken gruja dhe mbeteni me gish ne goje! smiley Mendohuni mire kur te qelloni! 

Bota na tregon vendin me se miri. Ne skemi takat per as gje tjeter pervec se te bejme ironi - te tadhemi me veten tone. 

te tadhemi ....sa shume t'a vret veshin ky gabim trashanik ortografik....Kaq te pakten e kemi ne dore...te shkruajme bukur e pa gabime.....po edhe ketu duhen b....the....Duhet te ulesh e te besh diktim me ore....

ca TADHEN ca nuk din te shkruajn dhe te tjeret dalin jasht kontekstit. Un e di qe nuk di te shkruaj mire shqip ama eshte gjeja e fundit qe DUHET ta vras veshin ne kontekstin aktual.

Un kam 1 klass shkoll shqip. nderkohe kemi degjuar qe ka shume libra ne tregun shqipetare qe kan shume gabime. Ti po kritikon nje njeri me 1 klas shkoll nderkohe nuk ta rrenqethin mishin ato qe perfitojne duke bere gabime ne shkrim. 

te vras veshin nje fjale dhe mos te bejne pershtypje bemat qe perjetoni dit per dit, skandaloze!!!

!

- Cfare i thuhet nje gruaje me dy sy te nxire?

- Asgje. I ke thene dy here...

Nuk i kuptoj ca qe shkrujne me siper. Te gjithe nga befotrofi* kane dale? As nene, as moter nuk kane pase ne jete? As vajza jo?

*shpresoj te lexohet drejte.

 smiley  

I paskan rrahur peshket peshqit,I paskan bere haviarsmileytamam si I shkon temes ne fjale

6 vjet për një qene e asnjë ditë për nji grua. Ec e gjeje.

me qenin, qënin. jo qenen, qënen

 smiley smiley 

“Ai është bërë një qen i rrezikshëm pas asaj që ndodhi, sa herë që dikush afrohet te dera ai lehë me të madhe”, shton pronari.

I shkreti qenush! smiley  E ka plotesisht te justifikuar reaksionin post-traumatik. Me kujtohet nje qen qe "u cmend" (u be obsesivo-kompulsiv, nga mengjesi ne darke rrotulllohej si fuge per te kapur bishtin e tij) dhe e trajtuan me anti-psikotike. Kushedi se cfare iu be sebep....

Sapo e dha ne lajm tg5 nje shqiptar vrau ish te shoqen e nje buure qe ishte me te ne oborrin e nje qendre  tregtare....ne mes te njerezve, ne Aquila.Nje ekzekutim ne kuptimin e vertete te fjales...e nuk ishte as i ri rreth te 50 ave....keta jane trima

Nuk e kuptova qellimin e komentit tend Zana. Eshte nje burre i cili kap gruan (me te cilen ka 4 femije!) ne flagrance me dashnorin. Quhet krim pasioni, ndodh ne gjithe boten. Biles ky tregon qe kudo qe te shkosh shteti s'ka c'te beje ne keto lloj rastesh.

Meqe jemi ketu,  arsyetimi i gjykates italiane duket shume tendencioz. Edhe ketu ku jam une grate e abuzuara kane po aq pak mbrojtje nga shteti sa ne Shqiperi. Policet vijne, bejne procesverbalin, ikin. Maksimumi merret ndonje urdher gjykate per ta mbajtur personin larg, qe eshte veshtire per tu zbatuar. Keto gra kane ndihme vetem nga shoqata joqeveritare te cilat i ndihmojne per tu fshehur. Ne Shqiperi s'ka ku te zhdukesh, te fillosh nje jete te re,  eshte nje pellemb vend.

Sipas meje ndryshimi kryesor qendron se si  trajtohen keto gra nga policia. Policet ne Shqiperi jane harbute, nuk i trajtojne keto gra me empati dhe dinjitet.

 

 

Jo ,gruaja ishte e ndare nga i shoqi ,po me kater femije.E mandej ,sikur te ishte me dashnorin çfare behet ,te vrase nenen e femijeve te vet?

ti flet sikur te tere ata qe e gjejne gruan me dashnorin ne shtrat e vrasin. fare te pakte jane ata qe u kercen gjaku e humbin llogjiken. (pra kur akti quhet krim pasional)

njeri qe njihja une ketu, asgje nuk beri. pasi flejti ca dite ne garazh, gjeti shtepi tjeter, la punen (qe mos t'i paguante gruas pension) dhe u be pastor e cila e ndihmoi te njihte nje me te re e me te bukur femer se e para, qe ja ngrejten. 

duhet thene, se kur une e njoha kete personin m'u mburrte me dashnoret qe i nderronte çdo muaj, mgjth i martuar. tradhtia (qe si duket nuk i kish shku ne mendje) i krijoi shok psiqik. ne fakt mendoj se me shume shokun ja solli, pamundesia te vriste ate tjetrin. pra pamundesia per t'u hakmarre. per ta kryer iu fut bibles qe e mbante me pas ne xhep.

nejse se ti s'ke me kuptu gjo se ça po them, se esht tragjedi shekpiriane, jo per gje.

Nuk eshte pra rast i dhunes ndaj femres, eshte krim me motive te dobeta qe ndodhin ne gjithe boten e nga te dyja sekset.

patjeter per motive te dobeta,po po ndodh qe ne mes jane gjithmone grate.......

Normal qe jane grate Zana, e para se meshkujt jane gatuar me agresive se femrat dhe e dyta se femra eshte nje LUKS per nje mashkull. Njehere e njekohe 1 ose 2 meshkuj i kishin gjithe femrat; u desh me u shpik martesa te perfitonin te tjeret. Kur nje femer tradheton nje mashkull ose e le per nje tjeter e cnderon, pret thelle shume pra.

e ke ngrit shume debatin per zanen. 

wow!!!

Po te jete ky ligj ne fuqi - per ca vjet do jete krize per femra ne Shqiperi

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).