“Ky personazh që ne pamë, që kam bashkëpunuar dhe nuk jam bërë pishman, vjen dhe degjeneron çdo ditë e më shumë. Po aplikon gjëra që i mungojnë në rininë e tij. Unë që pesë vjeç dilja me sandale në sheshin e Tiranës, ky ka ardhur 20 vjeç në Tiranë. Ka handikap në mënyrën se si ka jetuar. U fut në Partinë e Punës dhe militoi aty, ndërsa sot është kthyer në një plak rrugaç.”

“Sot, kush guxon të flasë ikën nga puna. Kujdes se historia nuk përfundon këtu. Kemi informacione të plota dhe nuk është deklaratë abuziviste, se po keqpërdor në mënyrë katastrofike pushtetin, po e përdor edhe në survejimin e FRD-së. Them kujdes se kam qenë kryetar shteti, kam informacion të plotë se qytetarët vijnë e na thonë se po bëhet gjueti shtrigash, po i heq njerëzit nga puna. Kemi vënë në dijeni partnerët ndërkombëtarë. Nëse ky ka ndërmend të vendosë diktaturën, atëherë më 23 qershor qytetarët do të shporrin Stalinin e fundit."

 

Kreu i Frymës së Re Demokratike Bamir Topi  i ftuar në emisionin "Prizëm" të Aleksandër Furxhi, akuzoi kryeministrin për survejim të kësaj force politike. Sipas tij kreu i maxhorancës, ka frikë nga fryma e re demokratike dhe mbështetja që ajo do të marrë më 23 qershor nga  radhët e të djathtëve. 

Bamir Topi tha se Fryma e Re Demokratike do të konkuroj me kandidatët e saj në të gjithë vendin, kurse ai vetë do të synoj të zgjidhet deputet në Tiranë. Ai tha se synimi i tij i vetëm  është të jetë deputet.

"Do të konkuroj për deputet, nuk do të aspiroj asnjë pozicion tjetër, jam kthyer në politikë për mision dhe misioni më i pastër është që të përfaqësoj popullin në parlament. Nëse do të kemi numra që na garantojnë në vendimarrje kolegë të mi do të jenë në pozicionet e  duhura. Kthimi im në politikë është vetëm  në cilësinë e deputetit në Tiranë"

Ai rikonfirmoi se nuk do të përfshihet në aleancë parazgjedhore me socialistët dhe demokratët, ndërsa pozicioni pas 23 qershorit do të varet nga mandatet që do të marrë Fryma e Re Demokratike. 

Video - Albanian Screen

220 Komente

Kemi vënë në dijeni partnerët ndërkombëtarë.

Le te shpresojme qe Arvizu do organizoje nje konference live ne Facebook posacerisht per kete ceshtje.

P.S. Nuk jam aspak kunder rolit te nderkombetareve ne nje shtet bananesh (sado qe kjo ka risqet e veta, sepse kalamani duhet dikur te mesoje te ece vete, si Beni) por tingellon shume impotenteske bre Mr Topi kur nje kryetar partie--dhe ish kryetar shteti--e paraqet njoftimin e nderkombetareve si kryerjen e punes apo gjetjen e zgjidhjeve per cdo gje. 

Vute ne djeni nderkombetaret qe po ju pergjon Berisha. Edhe? 

Xhaxhi nderkombetari do i shkuli pak veshin rrugaqit Berisha, e kjo do e nxehi rrugaqin Berisha akoma me shume e do i futi nje dajak akoma me te rende Bomjes kur ta shofi ne lagje.

Edhe nderkombetaret i muaren te gjitha masat e nevojshme per blerjen dhe dergimin e shkumes se rrojes dhe te brisqeve nje-perdorimshe Berishes.

Ai rikonfirmoi se nuk do të përfshihet në aleancë parazgjedhore me socialistët dhe demokratët, ndërsa pozicioni pas 23 qershorit do të varet nga mandatet që do të marrë Fryma e Re Demokratike. 

Ca dmth kjo qe pozicioni mbas zgjedhjeve varet nga mandatet?

Unë që pesë vjeç dilja me sandale në sheshin e Tiranës, ky ka ardhur 20 vjeç në Tiranë.'

Ky lloj komenti tregon katunarizmin e Topes jo  Berishes.Kur qenkeni kaq te zote e intelektuale te fisem den baba den si e mbani vehtene : pse ky cop katunari po iu ha dreket?Fakti qe zbriti 14 vjec nga mali , bir i nje fshatari te varfer pa asnje perkrahje u ngjit e u be ky qe eshte sot eshte ndoshta e vetmja gje pozitive qe mund te thuhet per berishen.

Berisha ka shume pika te dobeta ku mund ta sulmosh pa hyre ne keto hulli banale .

Tregon katunarizmin e Bomjes ne aspektin se mendon se eshte superior se ka dale te sheshi i Tiranes qe pese vjec me sandale e paliceta.

i pakap

nuk e di ti mo qe tiransit jan eksportusit me te medhenje te qytetrimit ne atdhe?

pas tyre konkurojn tironsit e natyralizuar edhe ata eksportojn goxha qytetrim,,

pastaj ke ca tipa ktu te ppu qe thon ; u bone ti me diskutu me filonin  ai ka 20 vjet ne amerik' 

 

Tirona eshte si Athina e lashte.  Qyteterim dynjaja!

Athine ka vetem nje, edhe Shqiperia nuk eshte si Danimarka.

Tirona ka pas Nje kulture qe te pranoje gjithe maloket e Veriut dhe Jugut. As Gjirokastra e as Shkodra se kan ba. Tirona eshte tregu e vecante.

Kane pranuar Shkodra e Gjirokastra "maloke" te zbritur ne qytetet sa te duash.  Ne fakt ky pranimi, dmth mos pengimi aktiv i shpernguljes te personave apo grupeve te ndryshme ne troje te Tiranes s'me duket ndonje far kulture se sa nje gje e paevitueshme.  Pastaj Tiranen ate qe eshte realisht e kane bere te ardhurit e jo vendasit.

Edhe mua me beri shume pershtypje kjo fjali.  Sa shume eshte shtuar intelektualizmi ne trojet tona.

Alba, ka nje ndryshim ndermjet nje qytetari, siç ishim ne çunat e Tirones, qe s'kishim fare egoizem, qe ishim te çliruar, pa komplekse, dhe nje provinciali qe vjen ne Tirone dhe eshte plot egoizem, i duhet te perdori ter metodat, makievalizmat, intrigat, etj, per te zene nje vend te nderuar,  nderkoh qe ne talleshim me keta karrieriste qe veshtronin per me lart.  

Ti e di qe me Ligorin (Grigor Zaharia) kemi ndejtur sa as me nonen e vet s'besoj se ka ndejtur, ai kish lindur ne fshat, dhe kish ardhur i ri ne Tirane, dhe gjate muhabeteve qe benim (per shum tema) vija re qe kish nje fare egoizmi, sa ne shum raste e kundershtoja. Ai megjithse ishte i zgjuar, njeri i mire, disident i madh, prap seç kishte nje handikapt, qe e kishin thuajse te gjithe ata qe kishin ardhur ne Tirane. Nderkoh qe ne, qe kishim lindur ne Tirane, ndryshonim shum nga prinderit tane, miqte tane. Kete fenomen duhet ta ken vene re edhe te tjere, jo vetem ne Tirane, por edhe ne qytete te tjera te medhaja. 

Po ka kompleks me te madh se ta quash vlere se ke luajtur me sandale ne shesh?

Edhe nuk te kuptova: c'hyn egoizmi ketu?

Pjer o jeni egoista ju cunat e Tirones o nuk eshte njeri! 

I pakapshem, mos ke hasur ndonje nga ata si Buall Mavria,  se ne ishim kavalier ne menyren e jeteses. Njeriut ne qafe nuk i binim, futboll loznim si miq me kundershtarin, kudo ku shkonim, ne ushtri, plazh, fshat, na mbanin ne goje si çuna te perkryer, simpatike smiley qe s'prishnim qejf me njeri.  

Ja shif veten tate ti, gjith egoizem, nuk le njeri pa u gricur smiley dhe eshte e çuditeshme se disa nga ju ketu (jo te gjithe) qe nuk keni lindur ne Tirone, seç keni nje urrejtje per Tironsit, i quani pordhacer smiley ju dalin ne pah direkt ndjenjat e inferioritetit smiley 

Qeshni a derzinj qeshni, çlirohuni, hiqini komplekset, hiqini cmirat, shifeni tjetrin si mik jo si armik. 

Rri o Pjer, sa here jane zene me grushte cunat e Tirones me ata te Durrsit neper plazhe, nuk ke bere dite ushtrie ti. Mase ke tipin, qe ke pas nejt larg sherreve, po ke humb shume nga jeta.

Boisa, te zimet mes tironsve dhe durrsakeve, vecanerisht ke "Breshka" dhe jo vetem me grushta por edhe me bishta cadrash apo copa tullash kane qene zenka te moshes, kryesisht hormonale. Ne 90% te rasteve keto sherbenin si baza njohjesh dhe krijime miqesish te reja, kur mas dy tre ditesh dilte nji qe i njifte te dyja palet dhe ato takoheshin pastaj tek klubi ku pinin ndonje birre sebashku etj...etj.

Krejt ndryshe kjo nga zenkat qe mbarojne me gjakmarrje ku une vij pas 16 vjetesh e te vras djalin e axhes, se cuni i tezes tend kishte vra para 18 vjetesh nipin e Tefikut...

Paskemi jetuar ne djep te qyteterimit e nuk e paskemi ditur.

dakort jam, prandaj dhe i thashe Pjerit qe "ke humb", ndryshe do ikisha thene qe "paske shpetu" smiley

Edhe kete ma the o Pjerin Thomai?!

Eshte e vertete shkencore Pjer qe cunat e Tirones jane egoiste!  Kurse per mua Tirona Pjer eshte nje katund i vogel, se vete kam shpenzuar pjesen me te madhe te jetes sime ne nje nga metropolet e botes dhe s'me komplekson asgje nga Tirana e tironsit!

O Z. Thomai, mos na u hiq si tirons tashti

A ju erdhen rrogat juve me???

Se mos me thush pastaj qe skam pare per birr, se nuk kan ardh rrogat!

o Rono, mos je gje alter-ego-ja socialiste e Pjerit ti? Po me behet fiksim ky mendim.

Nuk e mohoj influencen nga VQ. 

Por clidhje ka alterego, me Pjerin, me PS-ne me pyetjen time nese e ke mar rrogen apo jo?

Rrogat i moren ,po kerkush nuk ban za kur marrin pare.....

ketu ne peshk cdo gje fillon e mbaron me Pjerin.

Pjeri eshte alfa dhe omega.

Ups, sorry, e kisha llafin per Jesu Krishtin.

boisa, une e quj veten tironc, se aty jam lindur e rritur. Plaku ka ardh ne Tiron qysh 8 vjeç vetem, ne koh te luftes. 

Pjero, nuk mund ta qush veten tirons me kaq(jo se ka nai vlere ekstra). Psh, mbi baze numrash Saliu ka 47vjet ne Tirane(te dhenat nga www.bamiri.com) kurse ti me pak, meqe ka vite qe ke ik. Shih cfare konkluzionesh dalin.

m'varet se ku je formu o boisaaa, ku e kalon femijerine dhe rinine. 

Njitesh po e marr vesh se Pjer qenka Tiranas...kam kujtu diçka si shijakas o nga fshatrat e Lezhes.Pjer ,se mos je paraqit si i lindun ne Tirane ne Belgjike e ne fund je tu e besu edhe vete?hahahahahaha

Zana ke ndonje hall me Shijaksburgun ti....smileysmiley

che cos'è? smiley

dmth barazon Shijakun me fshatrat e Lezhes, hajde Zane hajde, ishalla nuk ke ndonje Shijaks aty ku jeton, gjej vend e futu...smiley,

Shijaksburg = Shijak_city, apo taljonçe città di Shijak...

Aha Pjer lere se te zuri mat boisa, e ta nxorri Salen me tirons se ty.

Po kjo eshte me e forta I Pakapshem, se me vite Buall Mavria ma kalon, por prapseprap ai seç ka nje tip provinciali, su bo qytetar kurre smiley

Kur te mencmit refuzojne te merren me politike i thone ndeshkimi eshte se do te qeverisen nga inferioret e tyre.Profili psikologjik i Berishes mund te jete teme interesante per ne qe jemi qytetare private e shkembejme fjale per te kaluar kohen.Topi s'ka pse i bie asaj ane  per me teper qe deri dje ka qene simboli i unitetit kombetar pra perfaqesues edhe i atyre qe kane "zbritur 20 vjec ne Tirone".Ai duhet ta mbaje short and sweetsmileyapunesia eshte e larte , korrupsioni i larte, krimi i larte , ik Sali se s'je per ate pune.

berisha ka pika te dobeta/?!!....smiley....ai eshte nga ata fshater qe per egon e tij edhe mikut ju ben gruan e motren etj etj....ai edhe ka vrare per te arritur egon e tij.....dhe per Topin nese nuk enjeh mos fol kot....ai eshte tamam cun tirone, me mentalitet qytetarie ndoshta edhe me me kulture se sa disa qe vijne ne usa dhe mendojne se jane me te zgjuar se gjithe europa smiley

 

Politika eshte profesion ose kariere e piste ne pergjithesi,Ne te aderojne ne pergjithesi njerez me ambicie ,qe kerkojne ne nje fare menyre riscato ....Jane njerez me vuxhut,me maraz.....te etur per gjithçka .Kjo prej gjithmonesh qysh ne krye te heres.Berisha eshte tanks ,i zoti ,i fuqishem me ndjek deri ne fund objektivat e veta.Deri tesh ia ka arritur.Nuk humb sepse ne skenen e shqiperise nuk ka nje me te zot se ai,me deshiren e vendosmerine si te tijen.Nje Bamir ,çun tirons me fara e me keto ide sandalesh nuk shkon ma larg...

kam pershtypjen se frd-ja synon qe te marri vota vetem mes tiranasve. Kshu do kthehet ne parti lokaliste, tip lega nord e bossit. Kjo retorika e tironsit denbabaden pi uje vec te ky komunitet

cili tironc voton Bamirin? Tironci Biberaj? Edhe vellai Bamirit, doktor Flamuri voton doktor Berishen leri te tjeret.

sala nuk eshte vetem rrugaz por ligesia  vete . nuk e meritojme te drejtohemi nga nje qen bir qeni si sali berisha.
 

ti do beje mire te thoje qe ska aleance me salen as para e as pas zgjedhjeve.

po Saliu  nderhynte,  live, aty ketu..smiley

"Kujdes se historia nuk perfundon ketu"

Tobestakferullah!!!!!!

Unë që pesë vjeç dilja me sandale në sheshin e Tiranës...........

mire o Bamke, mire.. deri ketu ne rregull..  zhvillim mese normal!    po ca shkoi ''wrong''  qe 50 vjec, president nota bene, haje fara  para kamerave, duke bere nje figure paksa qesharake....

Belulo, si nuk e kam pare une kete skene.  Ai Koth-erja seç e quante; faraxhiu smiley

Kam pershtypjen se Bamir Topi i ka numrat qe i duhen sikur te mbaje pozicionin e cunit te Tirones. Ai po i flet zgjedhesve te tij baze aty. Ne thelb po thote me ze ate qe shume e mendojne per kryeministrin. Nga amerika mund te tingelloje, allasoj, jam dakord. Por ju a njihni gjindjen ketu ne Tirane? Cfare perjeton, cfare mendon e si ndihet dita mas dite?

Une e di qe Peshqit jane shume kerkues, dhe nuk ta perton kritiken asnjehere - dhe kjo ne fakt eshte thelbi i asaj qe ofron ky blog. Por une dua te them se kam patur gjithmone respekt per disa nga njerezit kryesore ne FRD. Disa prej tyre i kam miq. Ne plane personale bejne kontrast te forte me kategorine "Droga" qe shahen me liber shtepie sa ne kuvend e sa ne studiot. Prisni se keni per te pare cudira ne fushate, ruani femijet.

Po mire mo Blendi po keshtu tulle fare duhet ta thote?  Nuk e zbukuron dot pak si politikan qe eshte?  Aq me teper nqs ka si baze shtresen "intelektuale". Apo e ke fjalen per "intelektualet" me diploma nga universiteti UFO?

E drejte ani. Mund te mos e thoshte tulle. Por kjo mund te kete qene per ata qe e duan tulle. Nuk e kisha fjalen per asnje lloj intelektuali. E kisha tek elektorati i gjere.

Jam dakort Blendo.

Kurre ne jeten time nuk e kam ndegjuar tim ate apo time mem te perdorin fjalet "malok" ama kohet e fundit e kan prishur gojen kur shpjegojen gjendjen e krijuar.

Me kete urrejtje qe sa po vjen e po fryhet dita dites nuk nglet gje tjeter per te thene vecse shpresoj qe urrjetja kundrejt kesaj klike mos te shendrrohet ne nje perplase sociale me karakter krahinor.  

P.s. Me sa kam vene re fjalet "tropojan" dhe "Tropoje" sot jane fjalet me te urryera dhe me te stigmatizuara ne Tirane. Fatkeqesi e madhe...per te gjithe!!!!

Jo vec ne Tirane, po edhe per Liam Neeson.

Eeee po s'e di ti gjemb qe Liam Neeson eshte cun tirone gjithashtu, prandaj e ka inat Tropoxhen (t.m. Taken I).

Ndoshta vec Markon nga Tropoxha smiley

Rono, shyqyr qe qekan ftillu ata te tute. Knej nga nahija ime fjalla "malok" ka fillu me u peshperit qysh ne kohen e shurres ke parku Rinia. Nuk bo dermon qytetaria plako, gjonat thuhen sic jane. Asgje e mire nuk mund te pritet nga kokrra e malokut, vetem pabesi dhe ligesi do kete. Ai popull e zgjodhi, ai ta mbaje. Bamiri megjithe driteshkurtesine e vet eshte lule para berishes sepse te pakten edhe nese eshte i paafte nuk eshte shpirtkeq dhe as i dhunshem. Me zhgenjeu me ate "nuk jam bere pishman". Duhet te ishte pishman si derri qe pranoi te bashkepunoje me nje katran te zi si berisha per aq vjet. Nuk e njohu para 1 viti. Megjithate nese do votoja FRD-se ja jepja voten me qejf. 

P.S. Them se je gabim. Fjala tropojan nuk i ngjall askujt asnjelloj ndjenje sot, asimilimi po shkon shume mire, rruget i ke plot me tropojane. Praktikisht "tironsit" jane ne minorance dhe nje specie drejt zhdukjes.

Pra FRD eshte parti vec e/per Tiransit?

Jo. Vetem per ata qe veshin sandale.

Pra FRD eshte parti vec e/per Tiransit?

Jo per te gjithe tiransit, vetem per ata qe kane aderuar ne daljen xhiro me shapka qe ne vegjeli, dhe qe gjithashtu kane bark ne masen e duhur si dhe njohen te pakten 5 plaka tiransautoktone ne lagjen ku jane rritur, nga te cilat jo me shume se 2 prej tyre i kane mustaqet me te gjata se te nje cuni adoleshent.

Sa ekstremisht e interpreton ate qe thote Blendi lol

Ai po thote qe Topi di te flase me mire/bukur/korrekt por po ben politike, po i flet elektoratit te vet, tip gju-me-gju modern me ata qe te votojne.

Kjo gjithsesi nuk justifikon cdo gje, dhe nga ana tjeter qit dhe ca gjera te tjera topiste ne pah, sa i perket te berit politike, meqe politikeberja s'eshte vetem substance (fatkeqsisht) por dhe takt, diplomaci, aftesi konkurruese, bindese, etj. 

Having said that, une e marr per baze komentin e Blendit kur thote qe njerzit qe aderojne ne FRD pergjithesisht dallojne pozitivisht nga horrat qe me shumice gjenden ne PS/PD/LSI, meqe ai jeton atje, por dhe te tjere si ai jane shprehur keshtu. 

Le te shpresojme qe ata do jene me vizive ne fushate dhe nuk do flase vetem njeshi i partise, dhe te shikojme si do sillen nese fitojne ndonje mandat. 

po i flet elektoratit te vet

Pikerisht per ate ishte pyetja ime o gjibi.

Une personalisht dua te besoj tek FRD-ja, qe eshte parti ndryshe, me e mire, etj. etj. dhe madje edhe te fitoje disa deputete kete vit qe t'ja marre dy te medhajave. Por keto fjalite e leshuara keshti nga Topi s'me ngrohin shume, te them te drejten.

Po pa, jane leshuar si lopa bajgen, kjo qendron pavaresisht kontekstit politikanshqiptar paraelektoral. 

Por besoj se Topi eshte i vetedijshem dhe i qellimshem ne kete metode qe perdor (here pas here): apel banal qytetarise tironse edhe pse mund te alienoje shqiptaret jotiransa/fshatare/maloke, duke shpresuar qe kjo i sjell atij vota neto +.

Ama, mbase nuk e kishte llogaritur sa keq tingellon, edhe per nje publik shqiptar paraelektoral, dhe kjo ka te beje me ato aftesite e tjera qe fola me lart, si dhe me faktin qe duhet te lere dhe te tjeret ne FRD te jene vizive, mbase ata mund te jene po aq te after per politikeberje, ne mos me te afte se Topi.

Jam dakort.

gjembo, qe ta dish ti, tironsit autoktone te gjithe kane votuar fuqishem PD gjate gjithe ketyre viteve kryesisht per shkak te prezences se Topit. Kjo gje normalisht duhet te shihet nga rezultati i zgjedhjeve por besoj manipulimi i pashmangshem mund ta lere Bamirin me gisht ne goje.

Tironsit kane votu perhere PD-ne, qe me 91shin edhe ne koherat kur Bamirin nuk e njihte njeri, shume shume i njihnin te vellane. Kujdes me statistikat se do kapeni pas "vjedhjeve ne eter" per te justikuar bllofin.

Tironcit kan votu Edi Ramen derisa vezulloi Dylberi prej Elbasoni, njeriu i Gites se Babit tvet.

Per Bomjen sandaleveshes qe thote te shohim e bejme mbasi te marrim vesh sa mandate kemi fituar, ke respekt?

I tha mire ai huri i gjate: Bamka ka probleme virgjerie smiley

Problemi me i madh per mua eshte qe ky Bamka u gatua president me marifetet e shtrigut plak dhe nuk do kishte pranuar te zgjidhej ashtu si i zgjodh te mbante "virgjerine"

Ky dhe Iliri jane paterica apo zgjatime te te njejta malarjesh qe po ja marrin shpirtin Shqiperise dhe Shqiptareve.

Cfare do te beje ky me ndryshe ne parlament qe nuk e beri kur ishte President?! Veshtire te thuhet.

"Cun i mire Bamka por nuk cahet furtuna me burziloqe Bamke djali smiley

Topi eshte kthyer ne zar qe pasi u los per nje kohe te gjate e me deshiren e tij te plote djathtas, kerkon te gjeje shqelma edhe majtas per te mberritur ne porten e kuvendit. por i ben llogarite keq duke synuar elektoratin tiranas, sepse tirana nuk ngeli ti vinte bamka per ti dhene voten me qef tmadh. ka figura te tjera me te shquara per tiranen e mbi te gjitha me linje politike e ideologjike besnike ndaj elektoratit, e jo dredhje bishti sipas interesave si ky zari. jam 100% i sigurt qe shumica e tironsave te djathte ja japin voten Dash Shehut sesa ktij zarit.

Se besoj. Ata Tironc nuk e ven Dashin para Bamirit, ndoshta do votojne prape rrugacin e rrjedhur, por Bamiri i ka ata perkrahes qe ka fale Presidences. Dashi eshte simpatik por ka shit Menderen tek Saluku. Pse do votosh per qehajajin kur voton per Sali Pashain.

Bomi, 

Si ajo gruja imagjinare e tokos. Pas divorcit, do ti mari Atij sa me shume pasuri te mundet. smiley Ama, nuk e perjashto krejt mundesine e pallimit post gjyqsor, ose edhe te nje martese te re.

Problemi i survejimit, intrigave, heqjeve nga puna, rrahjeve naten, e deri ne eleminim fizik, etj, tek PD dhe vençarisht tek Buall Mavria, eshte problem i njohur qe ka filluar qysh kur ai ishte president. Kjo qe thote Bamiri, qendron , por nuk eshte lajm, eshte diçka e vjeter dhe kangrene.  

Pjer, po vrisja mendjen pse nuk ndihesha 100% keto dite, thashe mos valle kam neglizhuar stervitjen fizike, ushqimin, gjumin...?

Tani e kuptova se kjo vinte ngaqe kisha ca kohe pa lexuar shprehjen "Buall Mavria" ne komentet e tua. 

Te na rruac sa malet o Pjer multivitamina smiley

Një politikan që arrin të bëhet President i Republikës kariera politike quhet e mbyllur teorikisht dhe praktikisht. çfar mund të afrojë më tepër një ministër a kryeministër ish president veç të talli koqet si Naltmaidhimi.

Sipas parametrave te Bamirit i bjen qe 90%e frenkuentuesve te PPU,te kene gjasa te perfundojne ne pleq rrugaçe...ose duke qene se shumeica kiem nga "katundi"Shqiperi 20 vjeç e lart perfundimin nuk e kemi te mier....pra jemi me handikape ne jetet tona....e kur mendoj se ky individ ka qene president i Shqiperise,e kur ky mendon per vete qe te jesh Tiranas eshte kulmi i qytetarise e i Nobilitetit.Nje zhele ishte,tiranas po po pa fe' ndjenje te familjes e te integritetit,nje zhele,nje me nje gusto krejt plebejane me ato balluke....e mandej farat..Nuk pati kurre puls te forte,e bante Sala buk e kulaç si thone mikja jeme nga Tepelena.Ky individ me duket edhe idiot ...nuk din me ba fe' llogarie.Keshtu ben armiq nje perqindje shume te larte te shqiptareve qe kane veshe 20 vjeç sandale....Ka plot ça me thane per Berishen.Shume te rendesishme...mos u kap me keto....

Zana mos u merr me perqindjet por me nje fakt: Shqiperia ka per Kryeminister nje rrugac dhe vrases. Tironc apo Shkodran nuk ka rendesi, sepse Zina e zeze nuk turperon Shkodren por Shqiperine. Shqiptaria turperohet kur perfaqesohet nga Salih Berisha. Do i madhi Zoti sjell pak fat ne 2013 per Ate vend.

Bravo Bamir, po me pelqen. Nje pyetje kam; nese une ta jap voten, do me akuzosh me pas qe te bera me zor deputet?

Mos, se Naltmadhenia te filmon, ta hap kutine sic e hapi ate te Topit dhe te qit te palarat partitradhetore ne shesh pastaj. smiley

Ti ca pjese te tortes elektorale (% votash dhe deputete) parashikon se do marre FRD ne zgjedhje?

Kujdes ne parashikim se, pervec qe do konkurroc me Brad-in ne zgjedhjeparashikimet 2013, po qit peshkreputacionin politik ne shesh te blogut. smiley

Mos, se Naltmadhenia te filmon, ta hap kutine sic e hapi ate te Topit dhe te qit te palarat partitradhetore ne shesh pastaj. smiley

Po, JB, nepermjet kamerave te Top-Channelit mos harro. Ka shku shume thelle konspiracioni. smiley

Shume shpejt per parashikime, te presim te pakten 23prillin, daten e fundit te regjistrimit te koalicioneve. Meqe paskemi pergjigjsi te rende mbi supe, do i japim shifrat ne vendin dhe kohen e duhur.

te presim te pakten 23prillin, daten e fundit te regjistrimit te koalicioneve.

Speaking of koalicione, Nano po thote qe sipas "Sot", Naltmadhenia ka dashur te beje koalicion me PP (Partine e Punes), po ata s'e kane pranuar, kshu qe tani PD po josh komunistat e perjashtuar nga PP:

Disa fundërrina të përjashtuar nga Partia e Punës po afrohen pranë PD në prag të zgjedhjeve parlamentare. Ç’është e vërteta, ky llum i përjashtuar, po joshet nga PD, pasi pas tyre sheh vota për zgjedhjet e 23 Qershorit”, theksoi Dajti”.

smiley

Ca ke bo mer xhib, ne nje fjali ke vene Muc Nanon, gazeten Sot, Respubliken e Marko Dajtin. Me gjase ka per te te ardhe fantazma e Enverit ne shtepi per nje vizite kortezie. Merr masat e mos u tremb te pakten.

Topi e ka shume drejte....ky mentalitet i ngjashem egziston kudo ne bote.....ne katunaret shqiptare erdhem ne usa dhe sado qe arrime shume (edhe me shume se ca te zgjuar vendas) e nxjerrim veten lehte qe jemi katunar shqiperie.....dhe vendasit e thone (e kane kete mentalitet) sic Topi tha per Berishen....shume edhe e thone drejtperdrejt apo me "mur".....Topi eshte tamam cun tirone dhe e ka treguar veten, ...sic po e tregon veten edhe Sala - nje fshatar me ego te madhe qe do bente cdo gje per te arritur qellimin - egon e tij....dhe kete e kemi pare te gjithe....

me sa duket bota do jete e njerezve me ego se shoket e Topit ,topa mbesin ...hane fara....Sala ka maraz,ambicje ,vullnet ,inat ...ka aftesi.. punon dite nate ,nje pune ben ,njeqind i mendon.....nderkaq sala e sa si sala mbretnojne...bamiri han fara....Me falni po kkujt do ia jepje voten??'

Nuk me merr malli te shoh TV as italiane e as shqiptare, sepse sapo afrohen zgjedhjet fillojne politikanet e e tallin bythen me popullin duke i premtuar leshin e Maries, e vetmja gje qe me ben pershtypje eshte sesi ka mundesi qe njerezit i besojne akoma... Nese nuk vidhen votat kete vit, Sala nuk i fiton zgjedhjet, por fatkeqesisht ne politiken shqiptare sot, sa majtas e djathtas sheh vetem krijesa te ricikluara....perveç Gramoz Ruçi_t.

Sa per çunat e tirones, shokun me te ngushte te fakultetit qe kam, eshte çun tirons, por kisha ca te tjere çuna tirons aq pordhace sa ju dukej vetja sikur kishin ardh nga marsi.

para 15 ditesh isha ne Paris,dhe humba rrugen,ne semafor pyes nje person ,Bonjour,me falni autostrada per ne bruxel,,,,?

ik ore ,me thot ky Parisiani,un jam Parisian nuk merrem me te huaj

heu thash po ky lexoka intervistat e ish shefit te shtetit tim?!

ps    e mor ish presidenti yn sa krenar qe ndihemi per superioritetinshumdimensional  tend mor jahuuu

Foto sules te artikulli me citimin anash, te krijojne idene se intervista ka qene per me bo thashethem per sulen. Ne fakt nuk eshte ashtu. Sa nga ju e keni pa intervisten? U fol (midis te tjerash) per kryeministrin qe perdor shikun me surveju opoziten, por askush smerret me ket fakt. Qe nga koha gazidedes kjo konsiderohet gje normale dhe i sulen bomes.

“Ky personazh që ne pamë, që kam bashkëpunuar dhe nuk jam bërë pishman, vjen dhe degjeneron çdo ditë e më shumë. Po aplikon gjëra që i mungojnë në rininë e tij. Unë që pesë vjeç dilja me sandale në sheshin e Tiranës, ky ka ardhur 20 vjeç në Tiranë. Ka handikap në mënyrën se si ka jetuar

Me kete deklarate TOPI i shkeputi Saliut 5% te elektoratit qe ndodhet ne bilardot me te vjetra te Tiranes..smiley

vihet re qe shume ped-hista sa flet topi u merren mend dhe mburin salen.

sa keq, ka akoma bole qe besojne tek sala

Shpresoj qe nuk e ke me mua..smiley

jo me shoku skam asgje me ty 

“Sot, kush guxon të flasë ikën nga puna. Kujdes se historia nuk përfundon këtu. Kemi informacione të plota dhe nuk është deklaratë abuziviste, se po keqpërdor në mënyrë katastrofike pushtetin, po e përdor edhe në survejimin e FRD-së. Them kujdes se kam qenë kryetar shteti, kam informacion të plotë se qytetarët vijnë e na thonë se po bëhet gjueti shtrigash, po i heq njerëzit nga puna.

Ah mer Bamir sa shpejt ndryshojne kohet. Kam cam shoke qe akoma u ka ngel hatri me PD-ne ne 2009-ten se u premtove vende pune e bishtone. Andej nga zona e Porcelanit i kane shtepite. Shih te besh ndonje gje tani me FRD-ne e ta lash premtimin.

BABMIRI THOTE; 

hahaha kjo me pelqen. nga fb e ke marr? smiley

Kjo eshte shprehje e Peter Griffin tek "family guy" kane faqen e tyre ne fb.smiley

Bamka thote qe "berisha po degjeneron cdo dite e me shume duke aplikuar gjera qe kane munguar ne rini" nderkohe qe gjithe shqiperia e di qe bamka krahas gruas dhe dy gocave ka dhe dashnoren me djale paralelisht.....kjo me tregon qe bamka se paska jetuar rinine e tij si duhet.......te flase bamka per rrugaceri, bamka e degjeneroi sistemin gjyqesor me harte cmimesh per prokuror dhe gjykates..........te flas bamka per qytetari duke henger fara lule dielli dhe qofte hudhra raki, se ka ec me shapka kur ka qene pese vjec ne katunin me te madh te shqiperise, eshte tmerr......nejse, gjate fushates do degjojme perla pa fund!

lol cfare niveli. Arsyeja pse Bamir Topi nuk eshte dhe nuk ka per te qene kurre lider. Nje lider eshte perfshires jo perjashtues, i hapur, guximshem, karizmatik, frymezues.

p.s. teper depresiv ppu, vec zymtesi, njerez si te vrare.

Vetem mend s'ka ky Bamiri. Po pse o  njeri flet politikani kodra pas bregut si puna jote? Ti duhet te japesh dorheqjen nga politika nje ore dhe me pare. Ti ke ofenduar shumicen e shqiptareve me komentet e tua per provincializmin.

Lerja gazetareve dhe shkrimtareve keto analiza. I qante Emil Zola ne librat e tij. Ti s'di te vishesh akoma, po te vazhdoj dhe une me llogjiken tende. Berisha ta merr ne kthese per shije ne veshje... e po te vazhdojme me keto budallalleqe ti s'di as te presesh floket e tua me model te hajrit. As jam fare partizane e Berishes, dhe jam e lindur e rritur ne qendren e Tiranes, po keto komentet e tua s'i honeps dot. Te kishe lindur ti atje ku lindi Berisha do ishe me i humburi i shqiptareve sot. 

E ndriti Fatos Nano, Ti dhe ca tirans te tjere dhe na mbeti vec Berisha. Ne nje corbe hani te tere.

Pyes veten, po ne nje rast shume te rende te nje infarkti zemre, qytetari Topi do t'ja besonte jeten kirurgut te afte tropojan/permetar Sali? Apo do t'ja besonte nje doktori te paafte shok lagje rritur me te?

Berisha nuk ka qene kirurg.

Ok, mjek kardiolog. Nejse e njejta gje dmth ta kam fjalen tek ideja.

E e edhe une e kam fjalen per doktor kur te  qe semur Lopa ...dhe vajte more Saliun . Dhe vazhdimi dihet .. Foli doktori i pari :

Une do rri nga Goja ti Ngriji bishtin . Me shikon apo jo ?

Jo.... i tha Hunnderri ...

E gjeta  diagnozen .... tha doktor Saliu... ..ka ngatrim zoresh !

Saliut i  kane  vdekur  njerez ne eksperimentin e by-passit , "po djemt e shokeve " e zbuluan diagnozen qe me perpara se te nderhynte dhe e propoganduan ne TV sh si mjeku i Pare Komunist qe ben te tilla nderhyrje ne zemer smiley dhe patjeter ....me sukses , perderisa edhe Lopet e Grazhdit e njohin per te suksesshem !

Bamiri do ia besonte veten Spiro Qirkos pa pyetur per origjinen. Tek Saluku as qenin Sdo conte Bamiri se i dhimbsej.

Nuk kam rrespekt per ata njerez qe i trajtojne me mosperfillje e bilez perbuzje miqte e tyre te dikurshem, .....pasi qe i kane humbur ata.Te tilleve, fati ju asgjeson nje mik , ndersa ata vete, si dhe Bamiri, i asgjesojne me lehtesine me te madhe, te gjithe ata me te cilet nuk kane ditur te bejne.... dhe ruajne....miqesine!

Nuk eshte ky problemi ketu, Grava. Sigurisht qe miku i djeshem te behet dhe armik. Ka ndodhur, ndodh dhe do te ndodh. Topi ka te drejte te kritikoje, dhe po qe i zoti te ndryshoje dicka. Por keto komente keshtu me sandalle  dhe budallalleqe, sikur ky e ndriti me fisnikeri dhe drejtesi.

Alba1, nuk flitet sikunder flet Bamiri, per ate qe jo ai por ne te gjithe e dime ca beri prer te.Armik ju be? E pse armik? Kundershtar po! Por jam i sigurte qe ai vertete e quan armik.Problem konceptimi.Ka thene dikur nje llaf te mire.Une flas me heshtjen tha.
Tani po i flet ....?

Ne Shqiperi ,kjo strategji e tironcit puro (edhe e shkodranit xhanem)sipas meje nuk ka sukses.Shqiperia eshte shume rurale ,katundare.Ne Tirane jane te gjithe te ardhur prej diku,seconda a terza generazione emigrantesh leber e skraparlinj..pas 90-es mandej eksodi i madh i verioreve....Histori e vjeter sa bota.....Ne fund te fundit njerz qe sjellin dinamizem ,deshire jete,levizje....me mbete ne doren e Bamkes ,fara ,raki me qofte e hudra e me rehatu ndokund noj kurve....e mandej o mu ke shtylla mi lale ke .....Ah harrova ,Topi eshte diskriminues ,i denoncueshem kur thote per Berishen Plak e me tej rrugaç.Diskrimin per moshe e fyerje...ky qytetari me pedigreee

Tirana nuk ka qene Roma qe te flitet per te ardhur...shtepi me qerpic ka qene e mbush Tirona, me kalldrome ku degjoheshin nallonet dhe katruvet e kavajes...smiley

Thua ti kete patur nallane e jo sandale Bamiri?

Jo jo, ner kohen e Bamirit Nallonet ishin zhduk. I zhduku Partia! smileyNe vend te tyre ishin ato sandale qe vinin nga Kina me vone i prodhonim vet ne Durres tek Plastika! smiley

Ky eshte i mbaruar. Ne fakt ky ka qene i mbaruar me kohe. Me sa flet ketu del qarte se keta, Bamiri bashke me Ramen e kane te sigue humbjen ne zgjedhjet e 13 dhe po pergatisin terrenin per te kontestuar rezultatin. Bamiri kur te dale me 100 vota do thote se njerezit nuk votuan per mua se i hiqte nga puna Berisha, ndersa Rama jep e merr me pune te ndarjeve te mandateve, zonave e keshu me rradhe.

Bamja ja fut kot. Ku levizet me sandale ne keto rruge.

po rrena e Bamiri tani jane bere te pandare por eshte e kote ta marresh seriozisht nje kufome politike. Per ate pune edhe Berisha nuk ka ardhur ne Tirane 20 vjec por 14 vjec se shkollen e mesme dhe universitetin ne Tirane i ka bere po Bamiri ska piken e turpit te genjeje publikisht.

lesh lesh

Po ti c'pate? Dhe ty te paska ofenduar?

vari lesht pra mo

me t'ngacmu mo 

po shyqyr mo smiley

e kisha nje nick e tille tamam per keto tema por ma kane shuajtur keta "te drejtesise" ketu smiley

bamiri e di shume mire se kujt i drejtohet dhe shpreh perceptimin e elektoratit t'vet. tironcave ju ka ardh n'maj t'trapit per shum gjona qe kopuku perfaqeson dhe nxit. e kan mush kaçilen kaçulet. tironcit,durrsaket, kavajsit dhe rrethina do e votojn dhe shume biles.

This is not the point.

Pastaj kush ka mbetur ne Tirane pas 90? Ka shume pak, sa nuk sigurohen dot votat. Nuk flet politikani keshtu. Dhe s'me duket ndonje i hajrit. 

tironcit ne menyre konstante kane votuar dhe mbeshtetur PD-ne qe kur eshte vendosur pluralizmi politik ne 90 dhe kete e konfirmuan edhe ne zgjedhjet lokale 11, ku te gjitha minibashkite ku ka shume tironas autoktone jane fituar nga PD (konsultohu me harten elektorale ne Tirane). Bamiri votoi Edi Ramen, tironcit PD-ne dhe Lul Bashen. Bamiri eshte tironc i madh me tropojanin Aleksander Biberaj dhe tentativen per vjedhje pronash bashke me ofendimet rrugacerore qe ju ben kusherinjeve te tij po tironas. Nga ana tjeter shiko se kush voton per Edi Ramen dhe PS-ne, ca llaci-face, ca greke si Barjaba dhe reparti i sigurimsave, kapterrave, oficereve etj. qe i solli partia ne Tirane nga malet me blerim mbuluar.

Ti po shkon shume larg me keto komente. Po mbron te pambrojtshmit ( Berisha & Co). Tirancit e abandonuan Berishen qe ne referendum, dhe pas tij. Po Berisha me banden e tij i vodhi votat e '96 dhe te tjera dhe te tjera. Dhe keto i bente kur e mbante nen sqetull kete Bamirin dhe ky s'ndihej se i ishte premtuar nje post i madh. 

Pastaj leri keto: ''kush voton per Ramen''. Ka socialiste te ndershem sa te duash sic ka dhe demokrate te ndershem plot.

Nuk kom cfare te them , vete na kane thone : " Kujdes me ata te Bamirit se jane tanet "

Si ore i juaji? Ca thot Bamiri kshu per pleq rrugace apo e ka lejuar vete Naltmadhenia?

Ilir Meta desh vrau Jozefinen ne mes te Parlamentit ti thu pleq rrugace smiley

E di mo e di, po une them se koalicioni ka per te qene PD-PS per stabilitetin dhe integrimin si ne Heladhe.  Edi KM, e Naltmadhenia do spostoj Bujon si president.

Ca te thote menja Rama KM mor burre , harroje ket muhabet eshte mbyll njehere e pergjothmone.

E ka per Ed Paloken mer brad, po te ze gjumi mbi karrige me duket

Po e ka thene or taj, qe edhe me Edin ben koalicion po ti nevojitet.

Po aq  e paten si Sala si Meta mor pakap qe sa e moren vesht qe Rames i pelqejne ngjalat  spo ja ndajne mo smiley

Aha, mora vesh.  E ushqejne me luge bosh.

Ky ka pas qene president, perfaqesues i shqiptareve...LOL.

Bamiri pergjigjet:

ti nuk bohesh kurr si mu,

ene pse shum e kérko,

me gjith llafet e kqija qé thu

, kurbon ke me mu bo,

se geni tironas ka i tmir,

me u bo tironas ti e ke té véshtir

epo le te behet poet pra

smiley

kto jon ato qe shkrujn tironcat,aty ku shkembejne mendimet me njoni tjetrin.kushurini im(23 vjeçar) qe rri n'laprak kur del naiher n'fejsbuk ene i them; home ça bon,ça thuhet anej,ma kthen; na myten maloket lale,u ka bo mos me dal nga shpia.i kthehem un; prit ere se skan ardh vetem malok,ka ene nga jugu sa t'dush,pse e paske kap kaq keq me malok? pergjigja;ata nga jugu jan rob t'but me lale,morin vesh,po me kta t'tjeret smeresh vesh,nuk hajn pyka fare ene hapen sumesh se kan lokun e vet kryminister.

Halle t'mdhjaja e paskan kape ket djaloshin 23 vjeçar...ncncncnc

nuk jan t'gjith robt intelektual  mi zane, 90% e rinise jane illoj si ky kushurini im,motorr,sahat,telefon,tronafila n'bahçe,pus n'oborr ene qejfi,qejf.skan hap i liber jo mo ta lexojn.se po t'them se cere thojn ca tjer do m'thush qe haxhi qomili ishte rob persmari.shqipnia e mesme ka mirprit shum njerz nga t'gjitha krahinat po asiher su ka ni mo n'siklet  se kto izet vjet.

e vertete, nuk ka qene ndier kaq ne siklet edhe athere kur ja u moren shtepite, arin, pronat, ja u mbyllen xhamite dhe me e keqja, vinte kokedardha dhe i jepte mend tironcit per qytetin. Kupto ti?

akoma me perpara erdhi zogji,masnej taljont,gjermont,kosovart qe vran ene 84 tirons per qejf t'gjermonit,dulla ene sot kopuku. e dim t'gjith historin po n'shqipni t'mesme robt s'jetojn me koken mrapa,ska kanun leke.

Perpara pra me Salen se Edi eshte e shkuara jo aq e larget komuniste por edhe e aferta e betonit dhe shpronesimit te tironcve per se dyti kur ishte kryetar bashkie.

edi e pruni n'terezi tironen mer dreq se bite era shurre. ky kuklla qe e ka n'dor tashi,po e kthen prap eren e shurres.n'myth e ka ksaj radhe sido qe ta luj.

po, n'terezi e pruni duke ju vjedhe pronat tironcve, duke ju zane frymen me beton dhe duke ly me boje gablesh fasadat. Kaq qe puna e Edi Rames. Shko shiko se car po ben Basha, lule mer lule ka fillu me e bo Tiranen. Investime edhe ne zonat e harruara nga Rama, investime edhe ne qender, plan urbanistik dhe fund betonit.

mire mo mire.po ti pse bene si " tironc" i djeg?smiley

Edi vodhi pronat e Tironsave? Ti je alien? Edi betonizoi Tironen me bo Tironcit milioner. Basha do vazhdoje si Edi me betonizimet, e do ndertoje edhe aty ku Edi sguxonte me pasuru krahun tjeter te Salukut. Ju ene doni me i kthy shtepite e qerpicit pallate ene nuk doni betonizim. Mos prishni shtepite e rrisni lule ne oborr po deshet gjelberim.

jam Bamiri cun tirone

kom ec fmij me nallone

i them sales plak rrugac

mvuni nkrye i thashe plac

me mu shume mos e kruni

heshjen time rrini vuni

jam Bamiri nga Tirona

burre ma tmire s'e bo mo nona

une flas edhe me gojen myll

une jam edhe si yll

floket i kam bisht pllumi

edhe ka kamet kam nallane druni

une jam Bamir azgani

qysh heret me ka dal nami

ashik si une skeni me gjet

jam kon president dora vet

hajsha fara per cdo dite

naj pune per vete edhe e kam gatit

lala Ram po don me me avit

po une bishtin du pak me e valevit

Mos jeni gjo gazetar te fahri balliut se e pasket shpalos talentin e militantit ne maximum me keto vargje kunder armikut te partise

Nigjoni ju kurvat e vogla, qe e njihni PD e Tirones qe nga 2009 e ketej:

1) PD e Tirones ka qen ne dor t´Tironsave dhe jo n´dor t´Sales.

Mas ´97 kur PD u hallakat si zogjt e korbit, kan qen 2 vet qe e kan ringrit dhe e kan fuqizu PD n´Tiron: Bamir Topi dhe Njazi Kosovrasti.

Bamir Topi nuk ka qen kot nenkryetar i PD dhe mevone edhe kryetar i grupit parlamentar ne PD

2) Bamir Topin nuk e ka bo Sala President t´Republikes, por Bamir Topi osht zgjedh vete President, se ashtu donte vete. Per ato kurvat e vogla qe flasin nga fusharrzi, anglie apo italie dhe e kujtojne Topin palluqe, ikni e pysni Salen, se cfare osht bisedu ne zyr te Sales dy net para se t´bohej votimi i Presidentit n´2007.

Se po t´kishte qen ky burri palluqe kshu si thoni ju, nuk kishte per t´pas byth per ti thon Sales: "o une President, o asnji ka PD-ja".

Pse mer, kujtoni ju se e zgjodhen prej qejfit Topin President? Prej zorit, mer, prej zorit, se s´kishte per t´dal njeri tjeter ene rrezikonte zgjedhje t´parakohshme. Pranej ene gjith ai inot i malokut ndaj Topit, se nuk kishte pas njeri tjeter byth me i bo xhibla malokut e me ja fut te dyja komet me i kpuc.

3) Ene, s´fundmi, Brado me ate diversionin tat, qe medemek ju osht dhon porosia me mos me i lujt kto t´FRD-s, se medemek kto t´FRD-s qekan cunat tuj. Osht yshkel e vjeten kjo lale, po nuk te pi uje mo per qamet....I thuj shefit, ti terheqi qent mrapsht.. se bo vaki dalin gjonat nryshe si i ka parashiku shefi mas 23 qershorit....nuk i dihet bota osht e vogel ene e rrumullaket. Tiron-Durres-Kavaj kon jashtzakonisht shum votus ene nxjerrin goxha shum deputet, lale.

Sa lexova "nigjoni ju kurvat e vogla" e mora vesh qe ky kish per te qen komenti i javes!

 

ka thon t'verteten se si u zgjodh topi president rono.

Une e di qe u fut ne zyre me dy kobure ne brez si Isa Boletini. smiley

Nejse, kjo tregon me se miri se cfare arrivisti eshte si politikan, ku nuk pyet shume per fatet e partise se vet, kur nuhat rastin. Pak shpotitese kur degjon ne inverviste, se nuk lakmon asnje post, pervecse ate te nje deputeti te thjeshte, duke i lene mundesi te tjereve. Halli shtohet kur disa gunga politike i bejne tellallin e karakterit si politikan ketu, ku ne menyre neto me shume i prishin pune. Durim.

alke, nuk e kisha me ironi.

Ti po thua qe eshte Bamiri ai qe e ka bere Salen zap dhe jo e kunderta?

un po them ate qe ka nodh ate note, ene t´nesermen Sala per inot t´Jozefines, Olldashit, Bodes, Rusmajlit ene ca t´tjerve, n´mledhjen e grupit parlamentar t´PD-s e prezanton Bamir Topin si kandidatin e vetem, me te vyerin dhe me te cmuarin te PD per President.

Xhozit i shpetoi iher kjo gjo tek Fevzo, po m´duket se se ka kap njeri.

Gjith lufta e inoti i Sales ene  Xhozit ndaj Bamir Topit e ka zanafillen tek ajo mromje.

Si je kaq i sigurte per kete? Se sic thot ky me posht Bamiri vet ka dhene tjeter version pse u be president.  Apo ka genjyer per arsye politike?

po ku e ka nigju Bamirin ai? prej gazetes 55 te Fahri Balliut, a si?

E kam digjuar vete, pavaresisht atij dhe jo nga 55 e Balliut.

O Pako, se ti e di qe mgjs mund te mos i menojme gjonat isoj une ty nuk te fus te "ato" qe permen Kazoni. Puna o se nryshe nga lapanjozet qe ka verdalle Sala tani ne PD, Topi ka dinjitet o burre. Ene kjo historia qe kallxo Kazoni mo nolt o fiks kshu po ka ene nje pjese te pare.

Pjesa e pare ka fillu shume me heret. Eshte bere nje bisede ku eshte rene dakort qe do punohej ne heshtje per te marre konsensusin e opozites. Meqe Bamiri kish qene gjithmone negociatori ne zgjidhjen e ngerceve edhe ate te fresketin fare, per ate kohe, te zgjedhjeve lokale, mendohej se ky konsensus mund te merrej. Persa i perket ndonje deputeti "rebel" te PD, Berisha eshte shpreh "po nuk te votuen tye, kane votue kunder Sali Berishes" (nenkupto kane pune me mu).

Por Berisha i gjetur para presionit te mediave per humbjen e zgjedhjeve lokale, hodhi kandidaturen e Topit ne publik qe ne 5 mars. Te gjithe thane qe kjo u be per ta djeg dhe sigurisht kjo nuk ndihmonte ne gjetjen e frymes se konsensusit. Sic e pranonin vete nje pjese e deputeteve te PS-se atehere, ata nuk kishin asgje kunder Topit se e dinin qe ishte i vetmi qe s'do behej zare i Sales, por nuk mund te pranonin nen-kryetarin e PD-se me propozim te Berishes. Ne fund te fundit, politikanet tane nuk mendojne se sa e mire apo e keqe eshte ajo qe bejne po se si interpretohet nga elektorati hardcore, ajo qe bejne.

Ne keto kushte sigurisht qe Topi rishikoi poziten e tij sepse nuk deshte te hynte ne nje gare te humbur paraprakisht. Ama filloi te hartonte edhe nje strategji se cfare do bente, se kryetar grupi s'do rrinte tere jeten. Berisha atehere kuptoi se rivaliteti i moderuar qe kishin pas deri atehere mund te behej me problematik per te, me fuqizimin e Topit brenda PD-se, ndaj insistonte qe ai te futej ne gare. Ne cdo rast ai dilte i fituar. Po te zgjidhej Topi, e largonte nga PD. Po te mos zgjidhej, Topit i binin kuotat dhe nuk paragjiste problem per Berishen.

Topi e kishte te qarte kete po duke qene se ai i kish bindjen se do t'ia dilte dhe me shtytjen e atyre qe e mbeshtesnin (duke perfshi ketu edhe disa ambasadore) vendosi te futet ne gare. Po nqs kaperdiu lojen e pare te Berishes, nuk mund te kaperdinte edhe "shakate" me zarat qe ngriheshin si pa dashje ne mbledhjet e kryesise dhe i kerkonin te terhiqej, apo propozimet per te sjelle lloj lloj anonimesh e per t'i bere President. Ndaj historia vijoi sic e tregon Kazoni me lart.

Pra asgje nga ato qe ka thene Topi me vone nuk eshte e pasakte. Berisha ja ka kerku hyrjen ne gare dhe pasi ka pranu Topi, ai ka pas gjithmone nje hile te gatshme. Kur Topi i tregoi dhembet, ai terhoqi hilen, por ruajti inatin e ....

Tani sa per interpretimet qe i keni bere fjaleve te nxjerra nga konteksti ketu ne PPU, po ju them se jeni pothuajse te gjithe gabim (shumica pa faj). Nuk behet fjale ketu per te hap nje debat midis tironcave dhe jabonxhive (term qe une e perdor me humor dashamires me miqte e mi). Kjo pergjigje ishte per nje individ dhe aludimet rrugaceske qe ai bente ne mbledhjen e kryesise se prones se tij PD. Nuk eshte puna fare te diskutojme a kane komplekse te gjithe te ardhurit ne Tirane (Pjero ketu ja ke fut pak kot). Kete e tregon me se miri edhe perberja e FRD. Problemi eshte me nje individ qe nuk arrin te tejkaloje nje kompleks personal ndaj nje njeriu, te cilit i ka henger buken qe ne rini te vet. Kur ky ka shku per here te pare ne shpi te Topve, qe sipas zakonin te tironcve, i kane hap deren, ky e ka pa me syte e vet diferencen midis femijerise se Bamirit dhe te vetes (sic e ka pa edhe me shume tironce te tjere). Me pas ai eshte sjell gjithmone me agresivitetin e njeriut te kompleksuar (ne pergjithesi jo vetem ndaj Topit). Ne fund te fundit, karakteristikat e perbashkta te diktatoreve jane frustrimi dhe mungesa e besimit ne vetvete. Po Topi s'ka si te kete faj se ky na ndihet i kompleksume se nuk o as psikanalist qe t'i boji dermon.

Tani ju ftoj te boni nje ushtrim te vogel. Si atyne qe kane le m'Tirone, ashtu ene te tjerve. 

Te paret le te llogarisin shpejt e shpejt se sa miq qe nuk kone le m'Tirone kone. Masnej te kerkojne se sa prej tyne sillen si te kompleksume ne ambjentet qe frekuentojne. Vallahi personalisht ene mund te me dali nai kokerr po me teper te ata qe i quj te njoft se sa te miqte.

Te ardhmit noshtina ta menojne se sa miq tironca kone. Sa te dush besoj.

E po Berisha ama s'ka asnji mik nga Tirona, qe ne t'ja njofim te pakten. Ai ma rreth vetes vetem njerez asociale dhe njerez ndaj te cileve nuk ka pse te ndihet i kompleksume. 

E ngaterrove dhe me teper tani punen.  Thua qe po, ajo qe thote pedro jane te verteta e pastaj thua qe ka dhe nje pjesa para kesaj.  Thua qe eshte rene dakort qe me perpara qe Topi te ndertoje konsesus ne heshtje se ai di te bej kshu gjerash, dhe Berisha e ka mbeshtetur plotesisht (me sinqeritet apo makiavelizem ketu? Apo prit se me ato qe thua ti Berisha gjithmone ja ka pasur me makiavelizem Topit se ndihet thuajse perjetesisht i kompleksuar prej tij).

Athere pse paska shkuar prap Topi, ti thot o behem une president o s'ka, kur eshte rene dakort me perpara?

Pastaj Berisha deshi ta digjte me kandidimin e heret.  Ketu eshte pjesa kur Topi i thot o une president o s'ka? Pastaj Berisha vendos qe kandidimi i Topit (fiton a jo) eshte gjeja me e mire per te, se duke pare ambicien e tij duhet ta hiqte qafe ne nje menyre a tjeter.  Pra kjo verteton ate qe thot Topi qe me zgjodhen president per te me hequr qafe.  A s'me thua tani, ata 6 socialistet qe votuan per Topin dhe u perjashtuan me vone, kush i bindi Topi a Berisha?  Pse pranoi Topi te garoj per president, duke qene kaq i afte dhe ambicioz e duke ditur qe edhe athere (para ndryshimeve kushtetues 2008) presidenca nuk eshte zgjedhje e mire per karrieren politike? Cfare hile terhoqi Berisha, kur arriti ate qe donte me Topin, pra largimin nga PD?

Per kete pjesen tjeter pastaj per inatin e kompleksin personal qe ka Berisha te heret per Topin, s'me thot gje sepse eshte teper personale dhe paverifikueshme nga une dhe shumica e njerzve qe nuk i njohin nga afer te dy.

O pako,

Gjerat lemsh nuk po i bej une po te behen ty se kerkon t'i shohesh ngjarjet e nje kohe te gjate (te pakten 6 muaj), si te kishin ndodhur ne 5 dite. Po t'i shtrish ne kohe do kuptosh edhe evoluimin llogjik te qendrimeve.

Po ta perseris ne fillim ideja ishte qe Topi te ishte nje kandidat konsensual (biles biles idea e pare fare ishte qe te zgjidhej nga populli po nejse). Per freskim memorje, te gjithe ne ate kohe thonin qe Presidenti do zgjidhej nga politika. Figure me konsesnsuale se Topi nuk kishte. Kur arritja e ketij konsensusi u be e pamundur, Topi e rimendoi por nuk eshte se hoqi dore perfundimisht.

Pas disa muajsh kur kerkesa erdhi nga PD qe te futej ne gare ai e pranoi. Posti i Presidentit te vendit nuk eshte aspak gje e vogel per nje politikan. Sigurisht nese do te vjedhesh vjedh me shume si minister, por per karrieren politike eshte dicka shume e rendesishme. Leje se c'i bene keta se fundmi figures se Presidentit, qe e ulen si profil sa qe Fevziu deklaronte se ishte shume pak edhe per rob si Baton Haxhiu apo Lubonja.

Edhe alternativat nuk ishin te shumta per Topin. O do fillonte nje lufte te brendshme ne parti o do behej President, pasi Berisha i kishte mbyll te gjitha mundesite per evoluim ne karrieren politike.

Pastaj mos i gjyko gjonat me info qe ke sot. Kush e dinte se si do transformohej Berisha nga pushteti (ose me sakte qe do kthehej ne origjine). Kush e dinte qe do ndodhte Gerdeci, e shume zullume te tjera. Mbi te gjitha, ne endrrat e keqija te kujt figuronte Berisha me deshiren per te vazhdu kryeminister edhe ne 2013-n. Ty bravo te qofte nese e ke mendu ne 2007-n se mund ta kishte kete pretendim ai, por une per vete as qe e coja nepermend.

Sa per komplekset e Berishes, une nuk i shof ato thjesht si komplekse me Topin, por ne pergjithesi. Nuk ka asnje lidhje origjina ketu, po thjesht ai ri individ. Krahaso pak sjelljen e tij me Besnik Mustafajin. 

Hasell hasell Lizander, Berisha duhet te ishte karte e djegur per kedo (qofte ky Topi a dikush tjeter) mbas 97-tes por kjo eshte tjeter gje komplet...

Dakort jom, po mas 97-s, Berisha u riciklu ne politike fale Nanos, Rucit, Metes e kompani. Tani qe vazhdo te pretendoje te rrije duhet me pyte prape anej nga PS-ja si o ky muhabet. lol

Jo jo ata kane fajin e tyre, po fajin me te madh e ka PD-ja dhe njerzit e saj qe e lejuan te riciklohej si lord suprem i asaj partie.

Pupupu ca ka mbledh ne parti Bamiri. Une kujtova se vetem kryetaret e partive neper rrethe i kishte kllufa e pjaneca Frd-ja, po Bamir Qoftja paska zgjedhur edhe kryesine "gjize me qofte me raki" si vetja. 

''...qe sipas zakonin te tironcve, i kane hap deren, ky e ka pa me syte e vet diferencen midis femijerise se Bamirit dhe te vetes (sic e ka pa edhe me shume tironce te tjere). ''

Lizandro, lere fare politiken se nuk ben per te. Gabimin e pare e beri Topi dhe ti do qe  ta rregullosh, por po e katranos me keq. E c'hyn ketu ''diferenca'' o Lizo. Ja na habiti Topi me fisnikerine e familjes. Lerini keto budallalleqe dhe mbeshtetuni tek populli i thjeshte, se ai i ka votat. 

Lizo, sa per Berishen ti themi te vertetat troc: ka aq kulture te gjere e aq njohuri te thella sa Topi nuk i vjen tek maja e gishtit.  Dhe po, eshte nje shqiptar koke-shkemb si shumica. Dhe po, ka vjedhur votat disa here, atehere, kur ai Topi yt ishte pjese e tij.

Je i zoti ta keshillosh Topin, si nje keshilltar i mire qe ta luftoje Berishen per korrupsionin, mbytjen e frymes se lire ne P.D. etc etc, ka sa te duash. Dhe lerini keto ''sandalle dhe diferenca'' se jo vetem s'ju kane hije por dhe ju prishin pune.

 

Lizander; ".... Nuk eshte puna fare te diskutojme a kane komplekse te gjithe te ardhurit ne Tirane (Pjero ketu ja ke fut pak kot)..."  

 

Nuk quajta ata qe kane ardhur ne Tirane, me komplekse, por ata (disa) qe nuk kane ardhur ne Tirane, dhe shfaqin shenja inferioriteti dhe kompleksiteti. Lexo ngadale, pertypi mire ato qe lexon i dashur. 

ahaaa...te ka marre ne qafe puna ne ndertim dhe nuk e ke nigju tamam Topin. Sipas vete Bamirit, president Berisha dhe PD-ja e zgjodhi per ta hequr qafe. E ka thene me gojen e tij Bamiri pasi sipas tij nuk e donin ne PD dhe e "internuan" ne presidence. A ka kush qe beson se po te mos donte Berisha mund te zgjidhej Topi president? Dhe te gjithe qe kane qene pak te informuar per ate kohe e dine qe ne 97 e deri nga 2000 Bamiri qendronte si larg PD-se, luante disidentin e heshtur me Brojken e bashkise dhe ka qene mbajtur ne pune edhe ne kohe te socialistave se nuk ju prishte pune. Kush ka mbetur nga ata qe e donin president Topin dhe qe tani jane me te? ASKUSH. Biberaj dhe Oketa nuk jane tironca ndersa tironci dhe intelektuali Gezim Karapici qe ishte deputet ne 07 dhe votoi Topin sot e gjithe diten eshte me PD dhe jo me Topin.

Topi palluce ka qene dje dhe palluce eshte edhe sot. Cfare gare elektorale ka fituar? Kur foli ne PD? Kur sfidoi PS-ne apo te tjera?

daje, puna e ndertimit osht pune e rond shum, po n´qaf nuk m´ka mor, se ja kom pa hajrin.........t´ja kishe pa ti hajrin cfaredolloj gjoje aq sa ja kom pa un hajrin ndertimit

me kto qe flet, ti karabush, ma mushe men´jen, qe ti nuk je as i PD-s ene as ke lidhje fare me PD, ose e vetmja lidhje qe ke ti me PD osht se je kunoti i shokut Xhemal

Po lene me Pedro, ci var kart malokut qe bo si tirons. Ato dolen me protestu para kamerave pa ju nxi faqja e ti merresh me ket lloj llumi.

Case, t'boj i pytje po deshe me mu pergjigj:

Kam nigju qe Bamiri ka dash me u bo kryetar bashkie, Sala ja ka premtu, dhe pastaj ja ka fut, kur vuni ate Ngjelen kandidat! Ja futi kshu, dore m'dore!

A o e vertete?

 

mrroklle, me te thone te drejten, nuk kom qen at kohe n´Shqipni ene nuk e di si ka qen muhabeti. Para se t´filloj me u bo si i dijshem e me ja fut kot, t´them mo mir, qe nuk di gjo.

Me aq sa ma thot kaplloqja mua, n´at kohe po t´kishte kandidu ene Jezu Krishti kunder Edi Rames, kishte per t´humb.

Ose me e thon sakt fare, un per veten time, sikur t´ja kisha takatin, sikur t´m´jepnin gjith financimin ene t´gjith ndihmen e duhun per me kandidu perball Edi Rames ato vite, kisha per t´pas dy pare men n´kok ene kisha per t´thon "JO!"

Sepse menoj, qe politikan i zoti osht ai qe i hyn betejave qe mund ti fitoje.

Sipas tij kreu i maxhorancës, ka frikë nga fryma e re demokratike dhe mbështetja që ajo do të marrë më 23 qershor nga radhët e të djathtëve. 

..e cfar e gjeti popullin e shkrete nga keta lloj politikanesh.Te prodhi goja o Bamke po nje debat i modhe ka me u hape me ket meselene  e opingaxhinjte kunder zandallistave.

Boo cfare gjuhe ketu..smiley Mbahuni burra,mos e leshoni gojen.

Ca dmth "dilja me sandale"?

çun bulevardi vs cun vicidoli me openga smiley plus edhe Demosteni, Demokriti dhe Demokrati ne Agoran greke me sandale dilnin smiley

Pupupu si nuk me shkoi mendja tek Demosteni! smiley Falemnderit shume Spiritus.

plus edhe Demosteni, Demokriti dhe Demokrati ne Agoran greke me sandale dilnin

smileysmiley

Do methone qe sjam vrases me qit mbi fukarenjte nga kulla.

Dmth qe eshte po aq tribal sa Sala qe akuzohet si tribal.

Nigjoni ju kurvat e vogla, qe e njihni PD e Tirones qe nga 2009 e ketej:

1) PD e Tirones ka qen ne dor t´Tironsave dhe jo n´dor t´Sales. <- utopia e radhes

Mas ´97 kur PD u hallakat si zogjt e korbit, kan qen 2 vet qe e kan ringrit dhe e kan fuqizu PD n´Tiron: Bamir Topi dhe Njazi Kosovrasti.

Jan te dy me origjine Dibrane  -> Klani Nexhi smiley

Si kuptoj disa ketu ...qe duan ta bejne bamen me zor tironc smiley

Jan te dy me origjine Dibrane

Tamam-tamam jane me origjine homo sapiens

Po c'i keni keto me origjinera e me terci-verci se late nam.

ngaqe eshte e rendesishme shume origjina. po femrat e kane veshtire ta kuptojne. prandaj dhe origjina lidhet me baben sesa nonen.

Ne fakt vec mentalitetet e prapambetura fisnore bejne analiza origjinash.

gjemb,

kujdes se mos cpo vetevehten ndonjehere me keto qe shkruan se e verteta ngelet e vertete!

Percaktia krahinore nenkupto origjina familjare ne politike nuk eshte ashtu kot parendesi dhe mentalitet i prapambetur si thua ti ... por dicka shume e rendesishme, kudo ne bote pyetja e pare per  cdo kanditat per post politik eshte : Nga vjen ?  Pastaj vijne cfare ka bere e cfare do bej e terci e verci....

Jo rastesisht  u perpoq dhe dulla qe te gjithe historine shqiptare ta poziciononte poshte  jo se ata nuk kane merita perkundrazi bilee kane shume nuk ja mohon njeri por me teper per te justifikuar politiken e vet.

Nga ana tjeter dihet shume mire se njeriu si individ nuk e ka ne dore se ku dhe kur te linde pra cdo njeri i ndershem dhe me moral merr ate identitet qe i bie per hise nuk ka pse ne kohen e arrixhies pa identitet nexhi te behet dibran dhe ne kohen e sales tironc.

Nuk e di se ku jeton ne amerike e cfare ben por dicka e di shume mire se nje teksan nuk shkon ne los anxheles te kanditoj apo nje nga veriu te vije ne arizona !!!! qofsha i gabuar ....

Origjinat  e familjeve jane shume te rendesishme ne identitetin e mirefillte te njeriut perendimor ...kot nuk u perpoqen dullistat ne prapagandad qe benin mbi njeriun e ri se familja nuk ka rendesi por partia, nderkohe qe pervete ne rrethe te ngushta mburreshin kur kishin pasur ndonje tregtar ne familje.

Shiko pak perendimin se si e me sa kujdes i ruajne informacionet mbi familjet e tyre dhe asnjeri nuk i ndryshon ...sa per fillim besoj se me kupton ...

 

 

Mua, sinqerisht, me behet qefi e ju kam zili per ju qe e njihni e keni shetitur tere boten. Une per vete mbeta ne kete humbetire. Ketej nga humbetira ku jetoj une me emrin Amerike, kandidateve politike ju permendet vendlindja thjesht si procedure, bashke me daten e lindjes. Kandidateve per President ju permendet vendlindja ngaqe diskutohet nese do te fitojne apo jo votat e shtetit ku kane lindur.

Origjina e familjes eshte thjesht origjina e familjes, kaq. Cfare origjine te lavdishme kishte familja Hoxha qe nxorri nje pinjoll aq te suksesshem si Enveri? Apo familja Shehu? Apo familja Nano, Berisha, etj.?

"Ky personazh që ne pamë, që kam bashkëpunuar dhe nuk jam bërë pishman, vjen dhe degjeneron çdo ditë e më shumë. Po aplikon gjëra që i mungojnë në rininë e tij. Unë që pesë vjeç dilja me sandale në sheshin e Tiranës, ky ka ardhur 20 vjeç në Tiranë. Ka handikap në mënyrën se si ka jetuar. U fut në Partinë e Punës dhe militoi aty, ndërsa sot është kthyer në një plak rrugaç.”

Po qe e kishte me mire kur fliste me heshtje ky. Nuk jam bere psihman per bashkepunimin, cfare do te thote, qe Sala eshte bere tani burre i keq, ka qene burre i mire sa kohe ishte edhe Topi ne parti? 

Kurse kjo e sandaleve eshte turp e faqja e zeze per nje ish president qe duhet te misheroje unitetin e kombit. Cfare po thote ky me kete qe nje tirons eshte me i vlefshem se nje tropojan???? Po edhe Aleksander Biberaj qe e ka ne aprti po 20 vjec ka ardhur , ne mos 30 ne Tirane. 

Duhet ti mase me mire fjalet se edhe heren tjeter me gegnishten ia futi kot. Céshte e verteta aty me teper ia keqperdoren, kurse tani po e ben me duart e veta. Ca eshte FRD-ja ndonje tip Lega Nord, simethene Lidhja e Shiqperise se Mesme , mos do kekrojne shkeputjen nga Shqiperia neser? NUk ka edhe si te shkeputen se jane ne messmiley

 

Une e kupotj qe ky nuk ka qene qellimi  i tij dhe mund te jete edhe ndonje tip propagande elektorale, a mbase ndjen nevojen per ti fututr kunja here pas here Berishes per tu dukur opozitar, por jo ne kete mneyre. 

Do ishte shume me fair nese shprehet qarte politikisht, p.sh une nuk bej koalicion parazgjedhor me PS e PD dhe pas zgjedhjeve ne cdo kombinacion nuk do te leme Berihen ne pushtet nese i kemi votat se Berisha eshte e keqja me e madhe politike e vendit. Nuk mund te lere ambiguitete qe  te shohim e te bejme pas zgjedhjeve kur ka kete vleresim per Berishen ; dhe PD-ja sot (te mos fshihemi pas gishtit) eshte Berisha.

 Keto muhabetet me sandale e me nallane le ti lere kur te shkruaje kujtimet. 

Kujtova se në Prizren !

Nuk duhet me qene shume teorik ketu . Nuk eshte Koha e Enverit qe te mos perbuzet fshatari qe ishte ne aleance me qytetarin .Tani dominon ky lapanjoz Sali ham - humsi , dhe gjuhe tjeter per ate nuk mund te perdoret .

Une do desheroja qe z.Bamir ti kuijtonte qe kur ka ardhe Sala ne Tirane i kane djege veshjet  se kishte me Pleshta ( dhe pothuaj teresisht ketyre Firmetareve , me perjashtime te pakta ). I kane qethe Koken tulle dhe ja kane Lyer me vajguri qe te ngordhnin Morrat qe i ishin si Tanksa te trasheguar nga njaj Afmetja . . Patjeter qe i duhet KUJTUAR se maximumin e tij e ka pas POLITIK si Sekretar i Byrose se Partise se Mjeksise e Mjek i Bllokut dhe askush nuk e njeh si Qytetar . Aa qe i vene prarpa nuk jane njerez NORMAL por hajdute te Lindur e Kleptokrate .Jane njesoj si AI , mashtrues Kalibri qe dine te fshihen vetem pas kesaj Edukate ...

" Po po ta them une Tye , ti nuk i do fshataret , do vij une dhe atye zotrij ...Po po po une nuk kam si fsheh , FEMIJET e mij jane Milionere "

Skllever Politike eshte kategoria e Haleve qe nenshkruajne si Intelektual . Pothuaj 100 % kategoria e Saliut , produkte te Politikes se Enverit " Se kalamanet duan qumesht "....  nga cica e dhise Jozefpercke ! Skene Komike me sharlatane !

Me te ofenduarit ne kete mes, jane qytetaret e Tiranes dhe aspak provinialet te cilet maksimumi jane trajtuar thjesht si te njerkes. Ne rastin me te mire, kjo lloj konsiderate e paklasifikueshme per tironcit eshte bere padashje, ngaqe ndoshta aq e ka gjykimin Topi. Ne rastin me te keq eshte nje perpjekje strategjike e Topit per t'i mbajtur prane, ku prape reflektohet konsiderata e Topit per qytetaret tiranas.

Ndersa tironcit e PPU, per hir te dashurise se pakushtezuar qe ka treguar kryeqyteti qe i ka rritur dhe mbi te cilin kane sandale-shkelur, duhet minimalisht te kujdesen qe te mos u shpetoje nga duart statusi i kristalte kryeqytetas qe u ka rene nga qielli, se ndryshe behet cope e therrime.

S'besoj se jane te ofenduar jo dhe nuk ka as raste me te mira e as me te keqija.  Politika eshte tribale ne Shqiperi, dhe Topi s'ben perjashtim nga te tjeret.  Problemi eshte kur bejne hipokritin e flasin per qytetari e lesh me presh.

Sidoqofte, une teorikisht po flas, si qytetare.

Pa pasur as me te voglin dyshim qe krahasimi eshte "molle & portokalle" po them qe le te merret si e vertete zgjedhja e Topit president sipas versionit te casaubon.  "Pragmatizem" i ngjashem ne politiken e US psh eshte zgjedhja e kandidatit te zv Presidentit ne nje fushate elektorale presidenciale.  Kandidatit per president mund te mos i pelqeje hic fare kandidati per zvpresident por e pranon kandidaturen sepse mund t'i sjelle votat e elektoratit te caktuar, qofte gjeografik, qofte ideologjik.

Keto menjane, po i kthehem dickaje qe tha dhe Blendi.  FRD si parti politike eshte ne te drejten e saj te kerkoje votat e te djathtes shqiptare.  FRD si shkeputje e plote nga PD-ja, shkeputje qe shpresoj te jete reale, eshte bile e vonuar si parti.  Miqve apo/dhe te njohureve tane ne FRD ne menyre miqesore u urohet sukses ne nismen e tyre.   

Por Bamir Topi ka barren e te qenit jo thjesht Kryetar i FRD por edhe ish-President.  Ai mund ta thyej heshtjen sot ne te gjitha format qe ai vete i sheh te arsyeshme. E do gjykohet apo mbeshtetet perkatesisht. Por nuk harrohet heshtja e tij per 21 Janarin, dhe per zgjedhjet.  

Ai mund te thoje sot sic thote:

Kam qenë i dhunuar drejtpërdrejt në të drejtën time kushtetuese të votës. Vota e fshehtë është një e drejtë. Kryeministri konfirmoi që nuk ka më problem me shoqërinë shqiptare, por problemi i tij i sotëm është nëse Europa vendos kusht zgjedhjet apo jo. Në zonën ku kam votuar unë zgjedhjet ishin manipuluar turpësisht. Vota ime u deformua për qëllime politike [...]

Por cfare tha apo me mire-keq akoma, cfare beri kur ishte President ndaj dhunimit te votes se tij?  Perse nuk denoncoi publikisht atehere dhunimin e votes se tij?  Kur s'pati guximin Presidenti qe ne nje klime te tille antikushtetuese te jepte doreheqje, cfare mund te pritet nga nepunesit qe u kerkohet te fotografojne voten apo te marrin pjese neper mitingje gjalle a vdek?  Kur flet sot per vendin e punes qe rrezikojne njerezit e thjeshte, pse nuk foli me gjithe vendin e punes se tij?

Kur flet sot per rrugacerine e Berishes, pse nuk foli per akuzat rrugacerore ndaj tij  pas 21 Janarit?  

Ne mungese, Topi edhe mund te beje kete: nje Mea Culpa.  Nje deklarate e thjeshte "U kerkoj ndjese shqiptareve qe si President deshtova ne pika kyce gjate presidences sime."  E pastaj le te hape nje faqe te re ne jeten e tij politike, apo fryme te re.  Por deri me sot s'e ka bere.  Keto garniturat me sandale etj, sipas oreksit te gjithesecilit.

Dhe nje gje tjeter per Topin, Ramen e aspirues te tjere.  U bete boze me "partneret tane nderkombetare."  Kur do vendosni dreqi e mori te beni shqiptaret partnere?   

Monda, une jam gjithmone mbeshtetes i pakusht i kerkimit falje per nje-dy...pese gjera, pasi askush nuk eshte perfekt. Nuk ndaj te njejtat mendime si ty per disa ceshtje, por ne thelb jam dakort per ide e mea-culpes te secilit. Po a ja japim ne realisht kete mundesi politikaneve. Ketu kundershtaret, media, disa njerez jane aq te djallezuar sa ti duhet te matesh mire para se te thuash qofte edhe je fjale.

Kur Topi tha se i kerkonte ndjses shqiptarve qe nuk e pengoi dot me shume Berishen per te uzurpuar institucionet, disa .... ketu mu hodhen ne fyt duke thene qe Topi po kerkonte falje per gabimet, te cilat une nuk i kisha pranuar.

Sa per doreheqjen, personalisht e kam diskutu me disa kolege si opsion per t'ja propozu, por nuk na eshte duk zgjidhje, pasi rezultati do ishte nje uzurpim pe i hershem i te gjitha institucioneve. Avantazhi i vetem do ishte qe do kish me teper kohe per t'u marre me FRD-ne. Une nuk besoj se ti je nga ato qe mendojne se demi qe do i shkaktohej vendit nese Berisha do i kapte te gjitha nje vit me pare do ishte i krahasueshem me fitimin nga permiresimi i punes se FRD. 

Sa per 21 janarin, aty ka shume vend me debatu po me beso ishte shume e veshtire te gjeje nje qendrim qe t'i kenaqte te gjithe. Prioritet i vetem ka qene mos degjenerimi i metejshem i situates dhe fyerjet e Berishes merreshin si fjalet e nje te marri qe ne ato momente ishte i gatshem ta conte vendin ne lufte. Kur themi "mos e nga mutin se i del era" nuk do te thote se e konsoderojme mutin superior, apo jo?

Sa per nderkombetaret, eshte e vertete qe na ka ardhe ne maje te hundes me kete mentalitetin e interpretimit te cdo pordhe te tyre. Ama ne rastin konkret, ti nuk ke asnje alternative tjeter. Shqiptaret, ne Shqiperi jane dorezu para faktit qe per arsye politike mund te hiqesh nga puna. A e beso se familjaret e mi, nje e dy, rrine e me thone qe te kem kujdes se car shkruj edhe ne peshk.  Dhe nuk kam se car t'u them. T'i them dilni e kerkoni demokraci, do me thone ku ta kerkoj te Gramoz Ruci, Tom Doshi apo Edi Rama?

Plus kesaj, ti nuk ke me asnje institucion shqiptar te pakapur qe te monitoroje zgjedhjet. Detyrimisht te vetmen shprese do e kesh te njerzit e tu (te partise dmth) dhe te nderkombetaret.

Lizander,

"Ketu kundershtaret, media, disa njerez jane aq te djallezuar sa ti duhet te matesh mire para se te thuash qofte edhe je fjale."

Nuk jam aspak dakort qe metri mates per sjelljet tona te jene njerezit e djallezuar!

Pak rendesi ka se kush jemi "ne" dhe kush jane "njerezit e djallezuar"!

Morali eshte absolut jo relativ!

Nese e ndjen se duhet te kerkosh falje, kerko falje. Nese nuk e ndjen ske pse kerkon! Por te thuash qe e ndjej se duhet te kerkoj falje por nuk kerkoj dot sepse nuk di se si do ta perpunojne kete media apo njerezit e djallezuar nuk me duket serioze.  Keshtu i bie qe njerezit e djallezxuar te jene kushtezuesi vendimtare i veprimeve apo i mosveprimeve tona dhe detyrimisht mbetemi brenda rrethit vicioz.

O sot o kurre kemi nevoje per politikane qe dalin nga rrethi vicioz i nje politike ku kushtezuesit vendimtare jane njerezit e djallezuar. 

Sakte, dhe kush nuk ben perpjekje te dali nga ky rreth vicioz duke u justifikuar pikerisht me njerzit e djallezuar, eshte i djallezuar per vete.

Rono,

Une nuk po them qe njeriu duhet te kufizohet nga maskarenjte ne thelb te asaj qe do te thote por ne forme. Pra thjesht qe duhet patur kujdes me fjalet qe perdor. Une nuk mendoj se Topi ka nevoje te kerkoje falje. Ama mund te thote (dhe e ka thene) qe disa gjera mund te ishin bere ndryshe dhe kjo mund te kishe rezultuar me e mire. Edhe per kete, mire eshte te tregohesh i kujdesshem dhe te parashikosh edhe deformimin qe do i behet fjaleve tua.

 

Pse u dashka pasur shprese tek nderkombetaret kur nderkombetaret s'kane interesa shume te medha ne Shqiperi dhe s'ke kane problem te merren vesh dhe me Berishen nqftse ky del fitimtar ne cdo menyre?

Sec ka nje ere disfate ne ato qe thua ketu siper, qe te ben te justifikohesh e nenshtrohesh ndaj realitetit te felliqur thjesht per nje mbijetese mediokre.

me thone qe te kem kujdes se car shkruj edhe ne peshk.  Dhe nuk kam se car t'u them

i dashur lizandër, ne, dhë pipëll, diçka ma shum pretendojmë prej jush. llogjet në peshk na i lini muve , drizit, gravës, pjerit, t'pakapshmit, zanes, bedrijes,   etj, etj...

Monda te besh nje analogji per zgjedhjen e Topit me zv presidentin amerikan me duket pak qesharake.. Jo per gje por Topi u zgjodh nga 7 deputete ( skorje) qe Rama nuk do kandidonte ne 2009 dhe qe thashethemet lart e poshte por edhe deklarata zyrtare te opozites kane thene se u paguan 500.000$ nje... Prandaj topi ndoshta thote se nuk eshte bere pishman qe ka bashkepunuar me berishen smiley

Mora persiper mollet dhe portokallet.  E qeshura eshte ne duart, me sakte ne buzet tuaja. 

smiley

Bamiri keshtu eee? O Bamir bjeri ore bjeri kesaj fatkeqesie kombetare,se keshtu e duan,biles asgje nuk ke thene,shume i edukuar e i qytetruar je treguar!! Mos e vraj hic ca thone te indinjuarit e pa-anshem,intelektualet parimor...se ka te forta tani realisht..ketij njeriu ka 7-8 vjet cfare nuk i kane thene,lloj-lloj sharjesh e epitetesh nga me banalet,e kane poshteruar ne detyre si president me 10 here e nuk u indinjua njeri,tani kthehet topi 1 dite te bukur me te njejten monedhe e hidhen perpjet te indinjuarit...na e shpifet!! Pastaj ca paska thene topi qe nuk eshte e vertet? Po Tirana ashtu ka qene,te pakten nja 20-30 vjet para qyteteve te tjera me mentalitet,e te gjithe ender e kishin te jetonin aty,tiranen nuk e bene vetem tiransit e vjeter,aty ishte perqendruar gjithe elita e artit e kultures e sportit etj etj ta pret mendja qe njerzit e kishin me qejf jeten aty! Ne 89-90 une shihja ciftet qe mbaheshin perdore e putheshin ne bulevard ne tirane o merhuma...ne pjesen tjeter te vendit,ciftet shiheshin si aliene,lere me ne tropojen e malokut Sali!! Sali Berisha eshte shembulli tipik i malokut injorant! Ne se Veriu i shqiperise vazhdon e identifikon akoma veten me nje malok ,apo njerzit vazhdojne e identifikojne Veriun e shqiperise me Sali Berishen nuk eshte faji as i Bamirit e as i askujt tjeter!

@ Lizandri:

Per togfjaleshin "partneret tane nderkombetare" s'po u bija "partnereve" por sic shkruajta Topit, Rames e aspirues te tjere qe e perdorin kete togfjalesh.  Te bejne partnere shqiptaret, t'u flasin atyre hapur, per te gjitha arsyet qe permendi Roni e shume te tjera.  

Por meqe po theksohet institucioni i "partneritetit" si ketu psh: Plus kesaj, ti nuk ke me asnje institucion shqiptar te pakapur qe te monitoroje zgjedhjet. Detyrimisht te vetmen shprese do e kesh te njerzit e tu (te partise dmth) dhe te nderkombetaret. ...  Te vetmit institucione ishin edhe ne zgjedhjet e perfolura nga Topi.  OSBE-ja e nxori raportin negativ te zgjedhjeve te 8 Majit kater muaj pas tyre, ne Gusht.  Ne nje situate kur ne menyre aq flagrante dhe antikushtetuese Presidentit te Republikes i dhunohet vota, a nuk mendon se ceshtja do behej me urgjente nqs ky do jepte doreheqje?  Po flas ketu per aq sa eshte e mundur shfrytezimi me efikasitet i "partnereve." 

Por pertej tyre, nje hap i tille i guximshem, kush e di cfare sinjali do u jepte dhe votuesve te thjeshte qe i kane duart e lidhura para se te shkojne te kutia e votes, dhe me pas.  

Per kete, heshtja e Presidentit nuk harrohet.  Per te njejtat apo dhe per arsye shume me te forta, as ajo e 21 Janarit. 

Sa per institucionet, me fal, por cfare ndryshimi do kishte "kapja" si tani, si nje vit me pare?  Dhe ketu presupozohet rendshem qe doreheqja e Presidentit nuk do kishte asnje efekt paresor dhe anesor.   Po shkohet drejt zgjedhjeve me nje situate te tille ekonomike deshperuese qe si te thuash edhe vete institucioni i votes se lire eshte i kapur sikur per asnje arsye tjeter vetem per ato ekonomike.  Po shkohet drejt zgjedhjeve me nje KQZ qe mos qofte, po shkohet drejt zgjedhjeve me nje sistem gjyqesor qe lexo verdalle ketu e shkruaj.  Po shkohet drejt zgjedhjeve me nje monitorim, ashtu sic permend edhe Topi sy-petrit i Partise.  Ku perfitimi i pritjes?  

Keto, pa zgjatjet e panevojshme te garnitures. 

Une me keta tanet e kisha. Se pordhe bejne te gjithe e te gjithe i kane me ere. Puna o se sa pranon t'ua degjosh. 

Sa per kapjen e institucioneve, cdo dite e me shume do i ndihet era. Ti mos mendo se me te kap nje institucion keta arrijne te bejne si duan per dy dite. Duhet pak kohe per te shtrire tentakulat. Ka nje ndryshim te madh po te kene 10 muaj kohe dhe po te kene 2 vjet kohe.

Pastaj per cfare shoqerie po flasim o Monda? Kujt i benka kaq shume pershtypje doreheqja e Presidentit. Asaj gjysmes, qe kur Berisha e quajti Presidentit "horr", thote "mire ja bani se ai asht tradhtar" apo asaj gjysmes (akoma me debile se e para) qe kenaqej se Bamiri nuk tha qe te hapen kutite sic thoshte Rama. I quaj me debile keta te dytet se keta duket sikur kane fillu me i thirr babe Berishes. (kupto sencin figurativ te kesaj dhe nxirr fjalet qe dua te them pa prish fjalorin.

Po te dilnin njerzit ne rruge, pa flamure partiake, dhe te protestonin se nuk duan te jetojne ne nje vend ku kryeministri i thote Presidentit "horr bulevardi", atehere po njeri nga te dy duhet te jape doreheqjen. Duke qene se Berisha s'behet fjale ta beje kete, atehere po Topi duhet te jepte doreheqjen. Po ne kete klime xhungle, qe njerzit e quajne normale, doreheqja do merrej si dorezim i Topit para Berishes.

Une nuk kam lexu ndonje ndonje raport te OSBE qe te kritikoje zgjedhjet. Raporti ka qene si gjithmone as mish as peshk dhe kritikonte vetem numerimin e sterzgjatur ne Tirane. Presidenti ka pershendetur maturine dhe qytetarine e treguar nga njerzit diten e zgjedhjeve, pavaresisht klimes se tensionuar qe kishin krijuar partite. Me pas ka kritikuar tejezgjatjen e procesit te numerimit ne Tirane dhe debatet e kota qe e shkaktonin kete. Persa i perket "votave ne kutite e gabuara", Presidenti nuk ka asnje tager ligjor per t'u shprehur.

Raporti i zgjedhjeve nga OSBE ketu.  Ne kete koment te nenvizuara problemet me Ristan & Co sepse raporti nuk adresoi thjesht numerimin e sterzgjatur.  Por mund te gjenden dhe nenvizime te tjera ne komente te tjera.  

Doreheqja e Presidentit, e kujtdo presidenti eshte ne me te pakten, krize politike dhe kushtetuese.  Ne klimen e 21 Janarit, apo dhe zgjedhjeve te Majit do ishte me shume se "me te pakten."  Arsyet ishin me bollek e me teprice.  Arsyetimit i "dorezimit" me duket po aq i dobet sa figura e Topit ne ato kohe.  

Kur sic thashe, vete Presidentit qe i dhunohet vota, qe akuzohet per puc e per horrllek nuk mban qendrim, ti pret te dalin njerezit ne rruge per Presidentin?  Kur njerezit dolen e u vrane, cfare beri Presidenti? Dhe ndjese per klishen por ketu duhet nje "don't ask what your country can do for you ..."

Marshallah marshallah, te paska bere mire memebalta smiley.

m'ka knoq linda sot. xhevair goc.

Dua t’ju them tre cilësi që kanë tiranasit. Cilësia e parë është që ata merren vetëm me punët e tyre. Tirana e vjetër nuk ka pasur kurrë sherre mes fqinjëve. E dyta, tiranasit e respektojnë shumë ligjin dhe kjo shpesh u merret si dobësi dhe si frikë. Dhe e treta është se midis vetes së tyre ata i zgjidhin gjërat me tolerancë. Duke ditur këto tre cilësi të tiranasve, xhaxhai dhe vëllai im kanë ndjekur të gjitha procedurat ligjore për të marrë lejen e ndërtimit.

Edhe nje cilesi tjeter ama e kane. Si turq jane ne mentalitet dhe jetese dhe Shqiperine e moren ne qafe kur perzune King Vidin, ja ashtu te bute dhe duke ndjekur ligjin.

well, it's in the package.

respektojnë shumë ligjin dhe kjo shpesh u merret si dobësi dhe si frikë.

Nuk u merret vec Tiransve, por te gjitheve qe perpiqen te respektojne ligjin. Eshte sterthene qe mos-respektimi i ligjit dhe vjedhja jane "shkathtesi."

Xhevair ishte Linda po xhevairi me i madh ishte Hasoni.

O Lizander, se tani pata kohe te lexoj komentin tend. Thua qe Topi me kete interviste (dhe FRD ne pergjithesi) nuk synon aspak politiken lokaliste-percarese tirans vs i ardhur etj, i cileson si keqkuptime te gjithe interpretimet e peshqve per fjalet e vete Bamirit, pastaj ne fund thua:

E po Berisha ama s'ka asnji mik nga Tirona, qe ne t'ja njofim te pakten. 

Pse ky qenka etaloni? Sa miq tironsa ke? Nuk ishte vetem kjo, po fatkeqsisht kishte nje fryme te tille ne komentin tend, mbase thjesht per te justifikuar (dhe qene disi ne nje vije me) fjalet e Topit.

Shiko, politike-berja disa pislleqe i ka 'organike', aq me shume ne Shqiperi, por kjo strategji sot ne 2013 eshte e gabuar ne mendimin tim (perpos qe eshte strategji kurverore, per ti thene gjerat sic jane). Berisha ka 1001 te keqia, e juve (si alternative e djathte/berishore) thjesht humbisni pike duke e kritikuar Berishen per mostironsllekun e tij. 

Just my two cents, miqesisht. 

Lizi kujton se po dite ato formulat, ja thek dhe nga politika. heu s'i flasin keta: ''hane shan, hane bagdat''.

Lizander,

kull daun bre  smiley

Leja kohes te tregoje FRD dhe na shpjego po pate mundesi ca do benit juve po te merrnit kokerr vote.

pra me tabele plako :

nga kaq vota ne kaq vota , do krujme hallatet

nga kaq vota ne kaq vota, do bejme koalicion me ...

nga kaq vota ne kaq vota, do influencojme votimin e filan , filan filan ligji a ku di une

kurse ti na bon pytje neve. po meqe na e bone, a ta them pergjigjjen ?

nga miqte e mi, te kompleksum jane vec ata qe kane le n'tirone plako.

 te tjeret i puth n'balle, tju rrush trapin, ballelart dhe duart plot smiley

hajt shnet

''nga miqte e mi, te kompleksum jane vec ata qe kane le n'tirone plako.''

Kadal mi ti, kadal. pastaj ja te te them dhe nje tjeter une.Vetem budallai s'eshte i kompleksum, thote nje shprehje. 

smiley

vallai kshu eshte smiley

po une skam shume miq qe kane le ne tirone, pak kam. I du shume, jane shume te mire, por bien shume shpejt pre e komplekseve , ca te them une.

ai pyeti , une u pergjigja.

tani na del ti, qe nuk te pelqen pergjigjja ime

epo pike e zeze smiley

sigurisht, sic ke te drejten e nje opinioni ti, ashtu e kam dhe une. ajo pika e zeze, se ku futet, s'di.

po jo mi gru

i imi nuk ishte opinion , ishte vleresim

ai pyti per gjona t'mijat, e une per ato ju pergjigja smiley

ja dhe te shtoj dicka tjeter. ashtu ju duket juve, sikur tiransit jane tere komplekse. kur ti kuptoni ju tiransit e ka marre ferra uraten.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).