Mbi 100 milion euro (130 mln dollarë) është borxhi që administrata publike, institucionet qendrore, bashkitë dhe komunat i detyrohen kompanive shqiptare të ndërtimit për punimet publike të kryera nga këta të fundit dhe ku prokurues ka qenë shteti. 

Mospagimi i detyrimeve ka bërë që shumë kompani të pushojnë aktivitetin. Përveç bizneseve të falimentuara dhe njerëzve të hedhur në rrugë, fati nuk është se i ka qeshur kompanive të tjera. Kjo kategori është detyruar të uli rrogat në masën deri në 30%. Kjo deklaratë vjen nga kryetari i Shoqatës së Ndërtuesve, Maksim Muci.

Detyrimet kontraktuale të papaguara - me palë shtetin - rëndojne më tepër për financat e ndërtuesve, kur dihet se tregu imobiliar është në stanjacion. Rreth 12 mijë apartamente janë të pashitura në shkallë vendi. Numrin më të madh e mbajnë qytetet turistike si Vlora (5000), Durrësi (4500) dhe Saranda (2500).

Vetëm për vitin 2011, sipas INSTAT, sektori i ndërtimit ka kontribuar në investime totale me mbi 180 milion dollarë, ose mbi 14% te investimeve të bëra nga prodhuesit e të mirave dhe shërbimeve, duke u renditur I dyti pë sasinë e investimeve. Për të njëjtin vit, sektori i ndërtimit kishte të punësuar mbi 34 mijë të punësuar, i renditur I treti për nga numri i të punesuarve.

Rreth 72% te kapitaleve totale të këtij sektori mbeten të izoluara në burokracinë shtetërore, pa mundur të kalojnë në llogaritë bankare të firmave private. Nëse këto para do të ishin paguar, do të përktheheshin në më shumë investime dhe punësim. Shoqata e ndërtuesve nuk po i kërkon shtetit ta ndihmojë në shitjen e apartamenteve stok (diçka që shteti mund ta bënte nëse do të lëvronte para për blerjen e apartamenteve për të pastrehët). Thjesht kërkon paratë të cilat i ka investuar në mirëbesim duke patur një kontratë me paguesin më të besueshëm: SHTETIN.

90 Komente

ai shenimi ne fund ne kllapa per shtetin qe mund te nderhyje duke dhene kredi (jo thjesht levrim paraje sic paraqitet aq bute ktu), nuk eshte aspak realist per Shqiprine. Nuk ka Fannie Mae apo Freddie Mac te ne; mungon dhe kuadri ligjor besoj. Po edhe sikur kuadri ligjor te ish i plote, kjo do ndikonte direkt ne rritjen e borxhit, qe edhe pa kete, eshte ne kufi (ne mos e ka kaluar).
Kete punen e borxheve shteterore nuk e kam te qarte. Di qe kontratat parashikojne dhe ndershkime ne forme detyrimesh financiare ne rast tejkalimi te afateve dhe te percaktuara me perqindje. Dmth ka kamat-vonesa qe jane parashiku qarte ne kontrata. Do beja cudi nqse do degjoja qe mbeten vec ne leter

I dashur, hidhu nje vrap pele tek revista ekonomike MONITOR , dhe aty ke informacione mbi kete çeshtje dhe çeshtje te tjera ekonomike. 

Pjero pse nuk shkruan dhe ti te revista Monitor???

Pse ckane ata qer shkruajne aty me shume se ti???

Nga sa kuptoj Pjeri ne kete periudhe ka qene shume i zene me obligazionet...Edhe per festa me to eshte marre .Eshte nje situate e çuditshme financiare qe kerkon monitorim kostant.Tah Pjeri i shkrete ,ka VQ,Obligazionet ,te shoqeroje gruan te kaukazianet...ti i thua edhe Monitor??

zana nuk eshte hera e pare qe e ze me goje grune e Pjerit!

Si e ke hallin motra?

Iu referova thjesht ç'ka shkruante Pjer vete para nja dy ditesh.Asnje hall ,sidomos me Pjer....

Mu s'do m'habiste nji debulese leggere, nji ethe fluturake si xixa e flakes q'arratiset n'terr prej zjarmit fushor, nji marrje mendsh si prej nji melodie te harrueme harpash t'ventiuna qe krytin rreth ta sjell, asht fashinacioni prej ekonomistit, mrekullimi prej atyne indekseve gjys misterioze, asaj alkimie shifrash, obligacione t'karbonit, dividente t'vdekjes, lulnaje bursash qi shkundin polenet e prarum t'aksioneve... e kush do rrezistonte! kush?

smileysmileysmiley ju marrte e mira.....

Natyrisht Zana naturisht smiley por mos e nigjo Ronin, se keta djem e rinj kete pune kan, si te ngacmojne moshat e vjetra smiley

Pjero ki kujdes, fama ka bere burra me te mire se ti te shkelin ne derrase te gabuar dhe te shkatarrojne familjen!

 

 

 

patjeter Pjer, flm. Ti e di qe une, ndryshe nga Olsi, i marr ne konsiderate keshillat e tua te cmuara

Ka vetem nje zgjidhje per kete problem: takse mbi asetet imobiliare. Do ta shikoni si do te zhbllokohet magjishem nga sot neser, sektori imobiliar. Vetem ne Shqiperi mund te egzistoje luksi i te mbajturit bosh 5000 apartamente (une i dija "vecse" 4000) ne nje qytet (fjala vjen) bregdetar si Vlora.

Nuk ngeli "kuc e mac" pa u bere ndertues ne kete vendin tone te "njeriut te ri" - fatkeqesia me e madhe per territorin. Mjafton te keshe parate per te paguar projektin, hapur gropen, korruptuar zyrtaret respektive dhe voila'! Per pjesen tjeter te ndihmojne bleresit humbameno qe blejne "plehra me skonto" qe ne grope si edhe furnitoret (tulla, llac, dritare, porta), qe genjehen me kleringe dhe ja qe ndertimi u financua. 

Spekullim imobiliar shume here me i frikshem se ai i Spanjes.

 

  Kush e ka memorien ne  kufinjte minimale, do ti kujtohet ca ju kam thene para dy viteve, per kete  problem.Per kete  grope te thelle

Bredh, ja degjo!Tre shoqeri, kemi perfunduar  rrugen Durres -Porto-Romano, para tre vjetesh.

Nuk kemi  marre hala 98 milion leke, prej shtetit....ka hap nje gropu  ky  ore  mik sa ...keni per  ta pa, sa do te  nxeri brenda.

Tere Shqiperine ! Njekohesisht  ka  hap edhe  te veten...

detyrohet gje pala shtetrore te paguaje gjobe per vonesen?

As edhe nje qindarke nuk detyrohet....

Jane ca teveqele qe operojne ne fushen e ndertimeve civile Grave qe s'kane shoke, (pertej problemit te apartamenteve qe permenda me siper).

Vetem teveqele te tille mund te punojne ne kete menyre. Firmat serioze nuk do t'i lejonin vetes nje mungese likuiditeti te ketyre permasave.

Kam degjuar per rrugen e bregdetit (VL-SR), qe kishte nga ato lloje teveqelesh (ndertues te improvizuar per te vjele fonde publike) qe nuk njihnin as elementaret e ngurtesimit te beton armese se argjinaturave.

Ne nje fare menyre keta e meritojne kete lloj trajtimi. I kane bere rruget gunga-gunga. As per te shtruar ziftin nuk dine. Leri te tjerat.

Problemi sipas meje eshte se nuk pati dhe nuk ka shtet !Ka nje tufe  kusaresh qe jo vetem e lejuan katrahuren ne sektorin me rentabel ne ate fillim por e nxiten duke i dhene leje ndertimi kujtdo dhe duke afruar e  dhuruar favore, duke marre  ne dorezim punime pa cilesi sepse  xhvatnin pare.

Ky problem eshte kanceri i ekonomise,  per nga natyra komplekse e borxhit.Se eshte i pazgjidhshem borxhi  paralel, po nuk u realizuan shitjet...

Ju  garantoj, qe per dhjet vjet kjo pune nuk ka per tu arrire.Qeverrive qe do te vine ka per tja u keputur koken sektori i ndertimit.

Kjo as nuk diskutohet. Fatkeqesisht shteti nuk mund te ndertohet nga sot neser.

Ama, me ler te te them Grave: bravo i qofte ketij shteti (ashtu si eshte) qe tall fund-shpinen me ndertues te tille (ashtu si jane).

Perseris: asnje ndertues serioz nuk do t'i lejonte vetes kete mungese likuiditeti. Keta ndertues jane bashkepunetore ne kete "bordello".

I shoh dhe qesh! smiley

PS: Po si ore nuk gjeten nje person qe te shtroje rruget si duhet? A e di qe per te shtruar rruget pa ato fare gungash eshte thjesht ceshtje eksperience dhe zotesie e njeriut qe kontrollon makinen e shtrimit te asfaltit?

Kush po e çan koken per gungat e rruges, por per ngushtesine, s'ka hapsire fare as nga krahu i majte (brendeshem) e as nga krahu i djathte (i jashtem) . 

Gungat jo vetem qe ulin stabilitetin e dhenies se makines dhe rrisin shanset per aksidente, por mbi te gjitha shkaktojne nje presion jo uniform te gomave ndaj shtreses se asfaltit, qe ne nje kohe afat-gjate perkthehet ne krisje/copetim te kesaj shtrese.

Kot nuk kam thon une, qe ne plotesojme njeri-tjetrin smiley

+1

 

E ke thon Pjer, e ke thon. Ne jemi si Jini me Jangun. smiley

Olso, fakti qe ka shume firma teveqele ndertimi, nuk ka lidhje me faktin qe shteti si ka pagu punen. Gjithsesi, te dyja bashke deshmojne nivelin e shtetit qe ben sikur prokuron, ben sikur paguan etj etj. Nga ana tjeter edhe firmat bejne sikur punojne, bejne sikur respektojne standarte dhe teatri vazhdon pa fund ne kurriz te taksapaguesit.

Pse qyrravitet shoqata me deklarata dhe nuk e hedh shtetin (agjencine e prokurimit) ne gjyq?

Gjithsesi, te dyja bashke deshmojne nivelin e shtetit qe ben sikur prokuron, ben sikur paguan etj etj. Nga ana tjeter edhe firmat bejne sikur punojne, bejne sikur respektojne standarte dhe teatri vazhdon pa fund ne kurriz te taksapaguesit.

Pikerisht patriot. Lexo komentin qe i kam bere pergjigjes se Graves me siper.

Perseris (per te treten here): asnje firme serioze nuk do t'i lejonte vetes kete mungese likuiditeti! Do te falimentonte, do te mbyllte dyert e sipermarrjes perfundimisht, do ndryshonte natyren e biznesit, por kurresesi nuk do te vazhdonte te operonte normalisht e aq me teper te kishte fuqine per t'u ankuar. Ankohet i gjalli, jo i vdekuri! Keto firma, teorikisht, me kete mungese likuiditeti as nuk duhet te egzistonin me sot.

Patriot  e keni idene sa vite vazhdon nje gjyq me shtetin? 

Shiko cfare thone teveqelet:

Shoqata e ndërtuesve nuk po i kërkon shtetit ta ndihmojë në shitjen e apartamenteve stok (diçka që shteti mund ta bënte nëse do të lëvronte para për blerjen e apartamenteve për të pastrehët).

Shteti mund te beje vetem nje gje per te ndihmuar keta qyqare qe te ndihmojne veten: takse mbi asetet imobiliare stoqe.

Ne Vlore, te duash te blesh apartament (tek kompleksi ku ka shtepine kryetari i bashkise fjala vjen) nuk ta shesin. I mbajne stoqe vete. Sepse e kane kete luks per aq kohe sa nuk paguajne asnje qindarke takse per asete qe mbajne te bllokuara.

Nuk ma merre mendja te mbajne stoqe nga deshira per spekullime ne dite me te mira. Ke shume humbje (opportunity cost + mirembajtje + punonjes) kur nuk i merre ato para tani, dhe nuk ke shume siguri qe neser cmimet do rriten. Ne vende te zhvilluara ndertimi shpesh nuk ecen kur apartmentet nuk shiten perpara ndertimit... do me habiste sikur ne shqiperi gjerat te kishin vajtur ne nje ane komplet te kundert ku ndertues ndertojne pa paradhenie dhe on top of it, mbajne stoqe. $50,000 sonte eshte mire se "mbase $75,000"  per dy vjet... (dhe keto jane shifra optimiste).

Muhamet, ta them me gjithe respektin, por ti ke nje tendece qe t'i cosh diskutimet e mija ne nje nivel te tipit "Eliza ne boten e cudirave", nderkohe qe une shkruaj per probleme te jetuara shume "toke-toke".

Ja te te ul une nje cik ne "boten reale".

Nuk ma merre mendja te mbajne stoqe nga deshira per spekullime ne dite me te mira.

Po kete po e bejne anglezet, spanjollet e amerikanet e s'po e bekan shqiptaret?! Te huajt e bejne sepse kane likuiditet edhe plane te qarta spekullimi, ne e bejme sepse nuk kemi presion fiskal. Ndertuesit ketu kane leke. Nuk eshte se po vdesin per buke. Perkundrazi, kane leke edhe per te mbajt televizione e budallalleqe te tjera. Nga ana tjeter, mungon presioni fiskal. Pse te mos presi ai? Cfare rrezikon?

Pikerisht ky eshte problemi kryesor.

Ke shume humbje (opportunity cost + mirembajtje + punonjes) kur nuk i merre ato para tani, dhe nuk ke shume siguri qe neser cmimet do rriten.

Po te pergjigjem ne rolin e ndertuesit, klering-furnitorit:

  • Opportunity Cost? - Ca eshte kjo gjeja mo vlla? Hahet?
  • Mirembajtja? - Mirembajtje? Ndertesa eshte e paperdorme fare. E re, fringo! Ka 10 vjet qe s'ka hy njeri brenda, (mendon ti se shitesi apo bleresi e kuptojne qe ndertesa nderkohe konsumohet edhe pse bosh, aq me teper keto plehrat e ketyre?).
  • Punonjes? - Kam cunin e xhajes. Eshte njish per keto pune.

 

do me habiste sikur ne shqiperi gjerat te kishin vajtur ne nje ane komplet te kundert ku ndertues ndertojne pa paradhenie dhe on top of it, mbajne stoqe.

Mos u habis fare. Ky eshte realiteti.

 

Nuk mendoj se ndertues te sofistikuar (sofistikuar= ata qe i kane te ardhurat nga ndertimi, ndryshe nga nje individual qe mund te shesi nje shtepi por nuk e ka ate gje biznes) kan keto opsione qe shkruan ti.

Ti thua se i mungon presioni prandaj nuk shesin. Ne fakt presioni ekziston. E para eshte qe $100,000 sonte kane me shume vlere se $100,000 neser. Ky eshte rregull i bazuar tek inlfacioni si dhe tek opportunity cost... mundesia ti investosh ato para ne projekte te tjera, ti vesh ne bank, apo dhe ti besh rrush e kumbulla. Ky rregull nuk ekziston vetem kur ka inflacion eshte super i larte, dhe paraja keshtu humbet vlere brenda dites dhe je me mire ti kesh ne gjera te patundshme apo flori etc. Ne kushte normale ama e prefon shitjen/paran sonte.

Ma merre mendja se ndertues te sofistikuar gjithashtu kane me shume punonjes dhe kontrata se cunin e xhajes etc. Pra, kane me shume kosto fikse.

E dyta, eshte qe nuk ka garanci qe neser cmimet do rriten, por ka rrezik qe dhe mund te bien me shume. Ne rast se kishte informacion qe cmimet do rriteshin, atehere kjo do reflektohej tek cmimi i sotem i shtepive. Nje shtepi qe pritet ne 2015 te kushtoj $100,000 sonte do shitet $80,000 per shkak te atij informacioni, jo $40,000. Vlera e ardhshme eshte pjese e cmimit. E vetmja menyre qe ndertuesit do kishin garanci ritjeje cmimi, por kjo nuk dukej tek cmimet e sotme, do qe sikur ndertuesit te kishin informacione qe publiku nuk ka. Vetekuptohet ky nuk eshte rasti ketu.

E treta, dhe spekullimi do kishte nje problem te madhe. Jane 5,000 shtepi. Spekullohet me nje shtepi, me nje toke, por je me 5,000. Kjo sjelle dhe piken tjeter, qe te kete spekullime dhe mos-shitje per kete arsye duhet te kete komplot nga te gjithe ndertuesit te mos shesin. Se ne rast se dikush e prish planin dhe shet lire, atehere kjo djeg ate qe nuk shet dhe pret qe cmimi te rritet. Pra duhet te gjithe te bien dakord. Kjo eshte e lehte kur ke 2-3 kompani qe kontrollojne oferten, por ne shqiperi, sic shkruan dhe ti, ke mijera ndertues/spekulator. Kush i mban te gjithe ata, (secili me hallet e tija dhe me planet e tija) pa shitur? Ky eshte mbase dhe presioni me kryesor.

 

Interesante eshte fakti qe ne te gjithe shqiperine, vendi me i mire ku mund te spekullosh ne menyre te tille eshte qendra e Tiranes. Eshte e vogel dhe keshtu eliminon shume ndertues duke lejuar komplotin nga nje ane, dhe nga ana tjeter ke me shume garanci/siguri/shprese per rritje cmimi. Ja qe ne Tirane cdo gje eshte e shitur. 

 

Ja, kur  ke te drejte une nuk ta  kursej more  muhametali !

   Bbaze eshte  tregu, kerkesa per oferten e gatshme.Nuk ka kerkesa.Kjo eshte ajo qe i mba stoqe.

Une  konkretisht  vjet jepja apartamente 1+1 dhe  2+1 ne nje pike shume te mire te Tiranes  me koston, 350 Euro metri katror .Sot dhe  me 320, more dhe  me humbjen 300 euro metri katror...! Kush don te vije !

Por nuk mund te arrije ai  qe nuk ika parate.Bankat jane neper gjyqe pafund me kreditoret qe nuk arriten te shlyejne kestet....

Bbaze eshte tregu, kerkesa per oferten e gatshme.Nuk ka kerkesa.Kjo eshte ajo qe i mba stoqe.

Grave, ndertuesi (qe teorikisht duhet te jete investitor) i drejtohet nje biznesi mbi bazen e projektimeve, jo kot me kot e me pritshmeri muhabetesh kafeneje.

Nuk ja ka fajin tregu investitorit qe investon ne nje sektor te saturuar prej 5 vitesh (se paku) kur, fjala vjen, mund te investonte ne ate te bujqesise.

 

Ajo qe eshte krijuar ne Shqiperi prej dy dekadash, eshte nje piramide e madhe spekulimi imobiliar e bazuar ne shitjen qorrazi "ne grope" (me bashkepunimin e injorances se bleresve dhe kleringun me furnitoret) dhe per kete, me fal, por s'e ka fajin qeveria, por Babezia dhe fodulleku!

Natyrisht qe shteti dhe politika kane perfituar. Ne vend qe ta parandalonin kete fenomen, e kane nxitur e jane bere bashkepunetore te tij. Ka patur njerez madje qe nga hici u bene kryetar partie, vetem fale spekullimit imobiliar. E hidhet kjo! smiley

Nga ana tjeter, rrjedhojat negative jane evidente: territor i dhunuar dhe qytete te pajetueshme.

Ajo qe eshte krijuar ne Shqiperi prej dy dekadash, eshte nje piramide e madhe spekulimi imobiliar e bazuar ne shitjen qorrazi "ne grope" (me bashkepunimin e injorances se bleresve dhe kleringun me furnitoret) dhe per kete, me fal, por s'e ka fajin qeveria, por Babezia dhe fodulleku!

ja kaq e thjesht esht e verteta atje 

dhe ai qe ka parate, nuk do apartament atje ku..beka 350 euro metri katror.

Mendoj qe, teorikisht, dhe bazuar ne tregun ketu, ti e ke mire. Por Olsi ka te drejte per gjendjen ne Shqiperi.

tregu immobiliar nuk eshte njelloj ne gjithe shqiperine. zonat e mira te tiranes psh nuk kane apartamente bosh..

Cila zonave konkretisht po iu referohesh?

1km nga qendra, qe ta bej te thjeshte..

Ok, ato zona jane normale qe te jene "plot" per vete afersine me qendren. Jo se jane me cilesore. Perkundrazi, ne nivel komforti ambiental dhe urbanistik ato jane zona nga me skadentet (perjashto - pjeserisht gjithsesi - apartamentet e pershtatura "ad hoc"). Saturimi i ofertes duhet kerkuar sa me teper shkon drejt periferise, ne zonat tip, "Unaze e Re-Kashar", "Fresku", "Kthesa Kamzes". E akoma me tutje ne "periferi" te vendit. Vlora, Saranda, Durresi plazh, jane skandal.

po sigurisht, zhvillimi i periferise ka nevoje per influks njerezish, qe sot nuk ekziston ne shqiperi. durres plazh - nga kalova dje rruges per tirane, ishte komplet i erret. thashe mos kishin ikur dritat - po tek tuk shikoje ndonje drite te ndezur. vlora ka shume ndertime tek rruga transballkanike...

do ishte mire te behej ndonje harte interaktive te shikoje ku jane apartmentet e pashitura...

do ishte mire te behej ndonje harte interaktive te shikoje ku jane apartmentet e pashitura...

Pikerisht ketu qendron gjithe problemi, se keto apartamentet qe thua ti jane edhe te shitura edhe te pashitura, njekohesisht. Eshte nje mekanizem piramidal "home made" dhe pervers, i bazuar mbi kleringun, qe e perjashton pjeserisht sektorin imobliar nga logjika e tregut te lire.

Qe te shpjegohem:

E zeme se ti je nje Ndertues (qe ne Shqiperi do te thote shpeshhere edhe projektues, edhe investitor, edhe financues, edhe - se fundi - ndertues dhe shites).

Siperfaqja e gjeneruar nga ndertesa jote ndahet ne kete menyre (po ja fus kot):

40% - pronari (pronaret) e tokes

10% - projekti (arkitektonik, konstruktiv, etj)

10% - Betoni i struktures

10% - Suvatimet

10% - dritare, dyer

etj, etj... pjesen tjeter ja shesin (gjoja me cmim te ulet) bleresve normale.

Pra si c'e shikon, pjesa me madhe e investimit shitet "ne ajer" ne ndertim e siper.

Keta tipat (furnitoret) qe paguhen me klering nuk kane interes qe te ndjekin tregun sepse nqs., fjala vjen, furnitori i tullave ka kryer nje sherbim qe vlen 150.000 Eur (2 apartamente), nuk mund t'i shesi ato per 120.000 Eur (sepse keshtu ja kerkon tregu) sepse pastaj del me humbje. Prandaj pret deri sa (sipas tij) tregu te jete ne gjendje t'ja bleje ato.

Dhe kjo eshte vecse nje faqe e mozaikut.

Me pak fjale: sektori imobiliar ne Shqiperi eshte jashte logjikes kerkese-oferte, dhe e vetmja menyre per te prere kete zinxhir pervers kleringu eshte taksa mbi asetet imobliare stoqe.

Ne kete menyre, furnitori i tullave (i shembullit te mesiperm) do te detyrohet te shesi apartamentet e tij me humbje si ja kerkon raporti kerkese-oferte dhe heres tjeter (nese nuk ka falimentuar) nuk do te ofroje me sherbime me klering. Rrjedhimisht ndertuesi (investitori) nuk do te ndertoje dot nese nuk ka parate per te paguar tullat. E keshtu me radhe... sektori do te ridimensionohet me nje forme pakez me normale dhe te logjikshme.

 

 

nuk besoj se eshte jashte logjikes kerkese oferte...edhe taksa mbi pronat immobiliare, nuk mund te jene ndeshkuese thjesht per tua hequr nga duart zoteruesve. kuptohet qe ndertuesit dhe te tjere nuk kane interes per ti shitur apartamentet, per sa kohe ata e perballojne financiarisht ekzistencen e tyre me para te bllokuara ne klering.

Shteti duhet te mbledhe taksat..taksat immobiliare sic thua ti, taksa mbi shitjen (apo nderrimin e pronesise) e apartamenteve, duhet te mbledhe VAT ne sherbimet midis firmave etj etj. Kjo krijon ate presionin qe ndertuesit (dhe jo vetem) te kene nevoje te kene fonde ne para (likuide)..jo thjesht ne mall. Se taksat nuk paguhen me klering.

Sipas asaj qe eshte shkruajtur ne kete teme, jane 5000 apartamente te pashitura vecse ne Vlore. E vetmja menyre qe une shoh si logjike per te levizur kete pellg te ndejtur (qe perseris se funksionon pjeserisht e kryesisht jashte logjikes se tregut), eshte taksa mbi keto asete te pashfrytezuara. Ne kete gjendje qe jane ato permbejne nje dem per ekonomine dhe c'eshte me e e keqja, logjika qe i ka prodhuar ato eshte akoma me demtuese nese do te vazhdoje te funksionoje (qofte edhe ashtu gjysma-gjysma si c'funksionon) e pacenuar.

Taksa mbi asetet e pashfrytezuara dmth qe ndertuesit ti groposesh fare. Apartamentet nuk kane ngel atje se ndertuesit duan te fitojne shume, kane ngel se s'ka bleres. Po i taksove nuk eshte se rrit kerkesen, vetem i ve ndertuesit ne presion qe kostove aktuale (kredi, overdrafte etj) ti shtosh edhe nje komponent tjeter qe shkon ne xhep te shtetit. Ka nje menyre me te mire per te orientuar tregun drejt pallateve te pashitura, qe eshte investimi i shtetit ne infrastrukturen e ketyre zonave, perfshire shkolla, kopshte, transport publik, lehtesim nga taksat per bizeneset qe rivitalizojne fjala vjen komunen Kashar etj si dhe nderhyrja e pushtetit lokal per te shfrytezuar oportunitetet qe krijohen nga popullimi rishtaz (duke marre ne konsiderate faktin qe keto ndertime jane kryesisht te grupuara ne zona te reja)

Apartamentet nuk kane ngel atje se ndertuesit duan te fitojne shume, kane ngel se s'ka bleres.

Nuk ju tha njeri me zor ndertuesve te ndertojne kur nuk ka bleres. E ka thene olsi e te tjere nderkohe. Ata ndertuan e ndertojne me babezi pa marre parasysh tregun. Kur nuk planifikojne e t'a studjojne tregun por ndertojne kuturu me shprese se do fitojne, atehere duhet t'a pesojne nga gabimet e tyre. Ky eshte kapitalizmi, ka edhe te humbur.

Po ta vesh re une s'po mbroj gje ndertuesit, po flas per rrugezgjidhjen pare nga prizmi i zhbllokimit te kapitaleve te ngurtesuara. Njekohesisht, bashke me ndertuesit faji eshte i pushtetit qe orientoi kapitalin drejt ndertimit masiv me lejet e ndertimit etj. Shteti nuk eshte vetem per te mbledhur taksat ne fund te fundit, eshte edhe per ti terhequr dhe leshuar pe balones me terezi se nje biznes i falimentuar dmth me pak taksa, me pak punesim, dhe me shume barre per shtetin per asistence sociale dhe sherbime shendetesore

Une s'te akuzova gje qe po mbron ndertuesit. Cili pushtet orientoka kapitalin? Ke shume te drejte persa i perket lejeve te ndertimit dhe qe s'duhej te jepeshin aq shume - sidomos pa asnje fare plani urbanistik. Ndoshta e kam gabim meqe ju jeni atje me afer, po une s'kam degjuar kund qe "pushteti" ka dale tek cepi i rruges duke dhene leje ndertimi kujto qe kalonte andej pari, si fletushka reklamash. "Ndertuesit" kane paguar tere ato ryshfete duke kerkuar lejet e ndertimit.

Ke shtruar disa ceshtje.

Duke e nisur nga fundi, persa i perket investimit ne infrastrukture, duhet konsideruar se pari nese investitori ne Shqiperi paguan apo jo mjaftueshem koston e urbanizimit qeverise lokale dhe sa eshte kjo kosto ne nivel perqindjeje te investimit total. Per kete une nuk di te them saktesisht, por patjeter qe investitori (si ne cdo vend te botes) duhet te mbaje mbi supe ne nje perqindje te caktuar koston e urbanizimit duke paguar drejtepersedrejti apo ne menyra te tjera indirekte sipas ligjit ne fuqi apo marreveshjeve me qeverite lokale.

Duke iu rikthyer ceshtjes kryesore, pra investimit ne infrastrukture si nje shtyse per nxitjen e kerkeses, mendimi im eshte qe praktikisht ne kete kontekst anormal spekullimi te perhapur, infrastruktura thjesht do te rrisi cmimim per mk. Fjala vjen, tek Unaza e re, nga 400 Eur/mk do te shkoje "magjishem" ne 700-800 Eur/mk. Kete eksternalitet (apo gjysem eksternalitet) pozitiv, investitori, kam bindjen me te thelle se, do ta perdore ne funksion te rritjes se profitit dhe tregu do te jete serish ne stanjacion, por thjesht me cmime me te larta per mk.

Taksa mbi asetet e pashfrytezuara dmth qe ndertuesit ti groposesh fare

E vertete. Disa do te groposen (si c'jane groposur edhe pa nevojen e kesaj takse), por kjo levizje do te filloje me se fundi t'i japi fryme tregut dhe ta normalizoje ate. Do te groposen jo vetem ndertues, por edhe shume furnitore. Te themi te drejten, ka 22 vjet qe ca njerez "luajne" duke bere ndertuesit. Kjo loje qe ka shkaterruar territorin, ka ulur cilesine e ofertes dhe ka futur kete sektor ne lloj lloj aferash, ka ardhur koha qe te marre fund. Per te miren e te gjitheve. Disa do prekin fundin, por ata qe kane qene investitore, projektues, ndertues e furnitore serioze do vazhdojne te jene te tille e do te forcohen akoma me shume. Te tjere me te zote do te arrijne te dalin ne skene. Nderkohe klienti do te behet (ne fakt po behet aktualisht) me kompleks dhe kerkues persa i perket parametrave cilesore.

Endrra ime (ideale) eshte qe nje dite ne Shqiperi te shiten apartamente me celesa ne dore. Nuk eshte shume utopike. Thjesht do te jete si ne Kosove apo Maqedoni.

Shitja me celesa ne dore do te thote:

  1. Investon kush ka kapital te mjaftueshem
  2. Ka kapital kush eshte cilesor dhe me eksperience e prestigj
  3. Aventurieret mendohen dy here perpara se te hidhen qorrazi ne kete sektor.
  4. Performanca dhe cilesia arkitektonike dhe urbanistike e objektit verifikohet drejtpersedrejti nga klienti.
  5. Shitet nje produkt jo ajer (sot shitet ajer, firmoset kontrata, behet pagesa dhe ndertuesi ne kete pike ben cfare t'i doje qejfi) dhe sektori i ndertimit futet me se fundi ne logjiken e "kerkese-oferte"-es
  6. Ulet niveli i korrupsionit dhe "pislleqeve". Marxhinet e perfitimit do shkojne gjithmone e me teper ne kocke. Nuk do kete me aq shume hapesire per te shperdoruar likuiditetin.
  7. Ulje e nivelit te abuzimit me territorin dhe ulje e spekulacionit.

noshKaido; ".... Shteti duhet te mbledhe taksat..taksat immobiliare sic thua ti, taksa mbi shitjen (apo nderrimin e pronesise) e apartamenteve,..." 

 

 I mbledh e noshkaido i mbledh, se per fat te mire fuksionon administrata aty. Kur behet ndrrimi i pronesise, te duhet te shkosh ne Hipoteke dhe aty te sqarojne se si jane proçedurat dhe pagesat. Shkon pastaj tek noteri/rja , te dy palet, shitsi/dhuruesi dhe blersi/marrsi, behet akti noterial, behet pagesa, shkohet me dokumenta tek Hipoteka behet pagesa po aty, dhe pret deri sa te mbyllet e ter proçedura. Leket qe paguan aty tek Hipoteka (dhe shyqyr qe eshte hapur nje dege e nje banke aty, per ti ardhur ne ndihme njerzeve) dhe taksen tek kjo dege e bankes, jane ter pagesa qe ti ben. 

... kto 5000 apartamentent ne vlore... pse nuk e ulin cik cmimin per meter katror? Para ca ditesh isha ne  Vl te njerzit e mi ankoheshin per krize dhe ktej e andej, i pyeta me sa kishte vajt metri katrori i apartamenteve dhe mu pergjigjen 450-500euro... Thashe se edhe para dy vjetesh kur ishte bumi i gjeje dhe me keto cmime apartamentet kshu qe pse nuk i ulnin qe njerzit ti blinin nese kishin nevoje (dhe ka gjithmone njerez qe blejne ose emigrant qe kthehen, ose emigrant qe u blejne shpi njerzeve per pushime ose rrob te kamur ne pjese te ndryshme nga shqiperia, si shume politikan vjedhhha-hajdut smiley)...

Pra une kete nuk kuptoj, pse nuk e ulin  cmimin? jane apartamente te punentorve qe nuk jane paguar cash dhe dua fiks ate pagese qe meritojne? E njejta gje vlen edhe per persona te ndryshem qe jane paguar me apartament dhe jo me lek...

Fakti qe shteti duhet te paguaj/ndihmoj ndertuesit sme duket shume e drejte nese apartamentet nuk jane te prokuruara nga shteti vet...

Gjithashtu mire tu behet dhe atyre qe i kane shtruar rruget si mos me keq dhe presin qe shteti ti paguaj sikur te jene perfekte. Po ne Vl nje pjese e rruges brenda ne qytet qe ishte bere pak muaj me para ishte shkermoq fare po fare fare fare. Kshu qe normal qe ka tallje byce shtet - firma private invalide...

 

Fakti qe shteti nuk paguan firmat ndodh edhe ne rome dhe reston e Italis, per shume pune qe bejne firmat private duhet te presin edhe me shume se nje vit te marrin leket mbrapsht... kjo ndodh se komunat duhet te marrin leket nga shteti ose dikush tjeter po as ktyre nuk ja japin dhe skane me ca te paguajne..

Abi, ke me 320-420 euro m2 ne Tirane dhe Durres. 

desha te shtoja gjithesesi qe ne shqiperi degjoja vetem per cmime skandaloze dhe qe nuk jane te raportuara fare as me cilesine po as me rrogen baze te vendit... ashtu si hotelet qe as nuk i afrohen 4yjeve po mbajne cmime te 80 euro per nate... eeee lale lale bera nje prove me prenotu per ne vere 2013 kshu kot dhe cmimi ishte i njejte si dhe sot, as politika ulje cmimi per prenotime 6muaj para. Sikur eshte new york mo lale tane shqipnia. Une se kuptoj duan te pasurohet direkt qe te gjithe biznesmenet ne shqiperi, qe nga me i vogli (kamarieri qe ta fut sa krahu ne aeroport) gjer te me i madhi. Per veten time me keto cmime qe degjova sdo i keshilloja rrobt te vinin per pushime ne shqiperi, me mire do i coja ne kosove ku degjova qe cmimet jane shume me te ulta e ne maqedoni ku kane dhe me shume cilesi, me shume infrastruktur, me shume kultur ndaj klientit

daku,

e ka thon bukur njoni ktu para ca ditesh; shqiptari do me u bo pasanik me i gjel deti ! 

e njejta teori perdoret ene ne ndertim!

problemet qe jane ngritur ketu qendrojne plotesisht, por vecse harrohet nje faktor i jashtem qe i mban te gjalla kto biznese qe virtualisht kane falimentuar, si dhe ben qe tregu te mos shembet akoma: pastrimi i parave! mos harroni qe gjysma e ndertuesve ne mos me shume, sidomos ata qe marin me qera firma ndertimi pa qene fare inxhiniere e pa e patur haberin, thjesht pastrojne parate e droges. ketyre si behet vone nese i shiten apartamentet apo jo, thjesht pastrojne parate. megjithate flluska do te shpertheje nje dite, dhe kur ajo dite te vije beni gati leket e blini shtepite me skonto (nqs nuk jane sekestruar e shitur ne ankandsmiley )

http://www.sherv.net/cm/emoticons/bad/scarface-smiley-emoticon.gif

ps. Gezuar, Lefto! smiley

pps. erdhi viti bekum smiley

 

gezuar vitin e shembjes se bllokimit te te gjitha gjerave te bllokuarasmiley

sja hedh dot xhaxhit me kto gjera mor idrizz, kot nuk jetojme ne vendin e veres.smiley

ashtu si shifen bathet as me sconto as shitje ne ankand nuk do ket, jo se nuk do sekuestrohen... por do u jepen qeveritarve kshu si baze per cplodhje trunore

Ku eshte lajmi i keq?! Eshte lajm shume i mire. Ndertimi do te ishte mire te binte akoma me shume. Sa me pak beton, sa me pak spekullim, sa me pak monstra 13 kateshe, aq me mire eshte.

p.s. ka nje dallim mes ndertuesve qe nuk shesin apartamentet (mijra te pashitur eshte cmenduri) dhe atyre qe bejne pune publike e nuk marrin leket nga qeveria, bashkite, komunat. Zakonisht jane te ndare si firma ndertima

Eshte nje tjeter gje deshira dhe krejt tjeter realiteti. hunter , kete problem ju nuk e njifni.Ka nje Shqiperi ku 980.000 "ndertues ", kane ndertimet e tyre, ndertuar  ....sipas qejfit te tyre dhe diku  tek 800 ndertues, qe kane ndryshuar pamjet e qyteteve,me te mirat dhee te keqiat jo te vogla qe kane ardhur si pasoje e menyres korruptive te lejedhenieve, ne kundershtim me parametrat arkiteturore dhe te planzhvillimeve ....gjithashtu te munguara.

Kemi ndertuar Tiranene(po e marr me qe eshte kryeqyteti) dhe  sot ka  nje eufori te pajustifikuar qe asaj po i behet ..."Plani  Rregullues" !

Rregullues i kujt ?

Kjo eshte, si te them ana politike, ana strukturore e qeverrisjeve te munguara  dhe qe  e kene bere problemin ...te paripariushem nga asnje plan ne pritje.jane realizuar  tete prishje te medhaja me vendimarrje politike,(perfshire dhe vendimin e drejte per Ish Parkun Rinia) te cilat kane sjelll  nje dem prej mbui 5  miliarde dollare...Per kete askush nuk ka bere analiza dhe askush  nu qaset te japi llogari.Jo pse u  prishen, por pse u  lejuan te ndertoheshin ato qe u prishen.Ketu qeverrisesi  mburret...se sollen vendin ...ne rendin  fill pas Gjermanise

  Problemi  i temes eshte jo ky por aspekti ekonomik i stokut.Mijera apartamente stok! Miera ndertues e qytatere ne gjenjne e borxhit paralel>e di cili eshte ku borxh? Miliona euro borxhi i shtetit ndaj ndertuesave? Ne fund te fundiit ka nje problem shume serioz qe askush ne qeverrisje nuk e cek, si te behet lllaf,  per  ca ndertues ne ...Zanzibar...

  I  stanjacionit te sektorit dikur me rentabel. Kriza? Po, ne se ajo eshte shkaku, ku  eshte  analiza e nje qeverrie te pergjegjeshme, per  te zbutur, pakesuar apo dhe si mundesi eleiminimi te  pasojave?

Hiç gjekundi.... Pra kemi qeverrisjen e hiçerve, per ca hiç halle...Ketu rref çekani dhe  jo tek perkatesite partiake apo preferencat individuale.Eshte  halli me i madh kombetar , sipas meje qe vjen nga gropa e zeze financiare qe ka shkatuar KJO QEVERRI.Sepse nuk ka me zgjidhje ne keta kufinj borxhesh.

Nuk eshte lajm por KUJE ! 

rruspa rruspa

Treguesi kryesore per te kuptuar realitetin ne Shqiperi eshte ai i rradhes. Do te kuptosh se si jane e ku do vene punet ne Shqiperi? Bej kujdes dhe ve re se ku rrine ne rradhe shqiptaret.

Ne vitet 1993-1996 ne Tirane kish vetem 2 vende ku shqiptaret zinin rradhe: Te Sudja dhe te Dervish Hatixheja. 

Nga vitet 2002 e termo shqiptaret zinin rradhe per te blere apartamente. Kush o i qute ska nevoje mo per shpjegime.

Ne momentin qe apartamentet fillojne me u shit si franxhollat e bukes turke te Mulletsit (apartamente lale, apartamente, blej mer budall sot sa i ke lire se neser ka per te shku cmimi qe as me dylbi ske per ta pa dot) e pat kjo pune.

Ore po Luli i hipotekoi ato 6000 apartamentet e pa hipotekum???

Mbaj mend qe ne vitin e fundit te shkolles se mesme ne NYC presori po na shpjegonte arsyet kryesore te Great Depresion ne USA. Presori i dha drejtim shkaqeve te Great Depresion me 2 fjale: Overproduction and Undercunsupmtion. E moret vesh tha??? Pooo gjith klasa. Pa perseriteni dhe nje here. Gjith klasa me nje ze: Arsyeja kryesore qe solli krizen e madhe te vitit 1929 ishte "OVERPRODUCTION and UNDERCONSUMPTION". 

 

 Roni, para ca koheve desha te sillja  si teme natyren e njoftimeve qe varin shtyllave e faqe ndertesave, qytetare te shumte.Vre  si thone!

SHITET APARTAMENT, dyqan, magazine, depo etje,  tej

  (me Hipoteke )...

Gjeja me e rralle, si  vlere  e shtuar  se jane me hipoteke...!A e marrim vesh ku  jemi?

 

Sille Grava sille, me foto mundesisht. 

MD, qe je kompjuterist i zoti, kete e mesova, por moshen s'ma the. Me the ne hollandisht se je i kohes se p....., por ç'moshe ekzakt. Thjesht per te percaktuar nje te dhene shkencore, qe ka te beje me kompjutrat dhe moshen. 

Une nuk jam e sigurte, nese shteti shqiptar paguan ndonje sherbim ( ne kohe, se ndonjehere dhe paguan) qe merr ne pergjithesi nga privati. Sidoqofte keta e kane nje rruge, te drejtohen ne instanca te larta gjyqesore.

Ne fakt eshte pak e komplikuar kjo ceshtja e ketyre. Sepse shteti me te vertete s'paguan, por faji ne pergjithesi ka qene i kompanive.Poo pff pune e gjate shume, dhe c'eshte e verteta nga nje ane me behet qejfi se sa abuzimet qe kane bere kompanite e ndertimit, aq te mira pacim.

Ti ke lind per shef, Pjer. Ta kam thene dhe me pare: shfaq autoritet edhe virtualisht kur jep keshilla dhe direktiva. Njish je!
Ndoqa keshillen tende dhe u hodha nji vrap pele te Monitor. Ktu thote vetem ne Vlore vazhdojne ndertimet; kudo tjeter kane ndalur. Po nuk jep shpjegime. Si mendon ti Pjero, nisur dhe nga shifrat per apt. te pashitura ne Vlore? kush do t'i bleje kto? apo qendron ajo qe thote Lefti se ndertohen me para te pista?

http://www.monitor.al/tirana-ne-krize-6-leje-ndertimi-per-banesa-ne-9-muaj/

"Policia greke ka sekuestruar sasinë e pare të drogës për vitin 2013. 240 kilogramë kanabis u gjetën në një automjet me targa greke në vendin e quajtur Ura e Rajos, 10 kilometra nga kufiri shqiptaro-grek."

240 kilogram jan kapur, por sa jane ato qe kalojne pa u kapur?

Sa te kemi keto nivele exporti do te mbajme pa problem fllucken e ndertimit ne te gjithe Ballkanin!!! 

Po mnigjove mu Bredharako, bli nje studio/gazoniere ne Durres, ne plazh. Ke afer qytetin dhe Tiranen. Nese do te blesh ne Tirane, tek Fresku , siper Kinostudios (ajer i paster) i ke te lira fare, jo me shume se 400 euro m2 .

Apartamentet ne Vlore dhe tjeter vend, do shiten, por me pak ngadalsi. Une kam nje plan madheshtor per shitjen e tyre brenda 2-3 vjetesh, por persa kohe Kafsha eshte i zene me pushtetin dhe koklopa me firmat e tija private, s'ka gjo ne vije aty.  

Une kam nje plan madheshtor!!!

rrofsh pako

s'e ka per ty o vlla, keshilla ishte per mu!

Gjithe keshilla je Pjero. Mbaj mend kam kaluar ( e perseris kaluar) afer nje pjese "te mire "te plazhit te Durresit, nga Golemi, tek nje kompleks qe quhej Laguna Blu, dhe aty afer mbante nje ereee, aq te shpifur, qe kur thote poplli, ja tregofsha nates se varrit.

 E vetmja menyre qe une shoh si logjike per te levizur kete pellg te ndejtur (qe perseris se funksionon pjeserisht e kryesisht jashte logjikes se tregut), eshte taksa mbi keto asete te pashfrytezuara

..kjo eshte me se e vertete dhe rruga me efikase per te ndare shapin nga sheqeri,ndertusit e vertete nga spekullantet e perkohshem.Na nuk dina gjo por  mbase  qeveriu i ka vone ne balance te dy palet dhe pesha ka anu me shume nga ana e  spekulanteve.Demokracia duhet respektuar ene ne ket rast se po na afrohen ene zgjidhjet se shpejti. 

Flisni lirshem tani se iku ai ...i afti i ekspertizave te nivelit extra.Bcdfghlmnkrtv........

po të kopjojnë grava

grava:

Une  konkretisht  vjet jepja apartamente 1+1 dhe  2+1 ne nje pike shume te mire te Tiranes  me koston, 350 Euro metri katror .Sot dhe  me 320, more dhe  me humbjen 300 euro metri katror...! Kush don te vije !

grava, te lutem a mund te me thuash, se si eshte shperndarja ne perqindje e apartamenteve ne nje pallat qe ndertohet ne Shqiperi, ose me sakte, qe ke ndertuar ti? Dmth sa perqind te totalit te apartamenteve ne nje pallat e perbejne ato 1+1, sa 2+1, sa 3+1, sa 4+1?

A ka ndonje studim nga ana e kesaj shoqates se ndertuesve, se cili lloj apartamentesh ka mbetur me teper stok? Psh ne Vlore dhe ne Durres, ku thuhet qe respektivisht qenkan 5000 dhe 4500 apartamente te pashitura, sa perqind te tyre bejne apartamentet 1+1 dhe 2+1?

A ka ndonje studim te shoqates se ndertuesve per strukturen aktuale te familjes shqiptare dhe per trendin e te ardhmes?

Ndoshta keto do te ishin informacione te nevojshme per ta sjellur njecike debatin ne nje rruge te mbare, sic i thote jerman agai "per ti bere gozhdet me koke"

Te gjitha shifrat i gjen ke censusi i ri. Kam nje tabele ne excel po si e paditur, nuk me del mire formatimi.

 

 casaubon, ky eshte  problemi qe diskutohet qysh ne dhenien e detyres projektimit.Praktikisht na rezutonte se ne fazen e pare( 2000-2004 )kishte  kerkesa per  1+1 me shume ose gati 45 %.Keto dhe shiteshin me shpejt.Por me vone  sa duket i rane hiles mileti,  qe per nje familje  qe pret  te rritet ne perspektive kjo nuk ja u  ploteson nevojat.U  rrit  kerkesa per 2+1 dhe ahere neve shtuam aparatmentet me 2+1 ne  65 %.

Ato  me 3+1 shiteshin me ngadale dhe kryesisht merreshin prej atyre pa kredi bankare. 

Sot dhe coku   shiten ato   1+1.Ka ngnecur shitja tek te gjitha, por sidomos tek ato 3+1 qe kane dhe nga pake siperfaqe te pahipotekushme(tarace)

Nuk ka asnje studim te  natyrave ndertimore

Tung

Ja nje biznesmen nga Permeti:

4

Indo-pakistanez me ngja Rono.Nuk duket i soit tone

Grave, permeterat vine pak si ezmer!

Redaksia smiley e Peshkut, nuk e paska zene gjumi smiley gjene mire kjo gje qe i hoqi gjith ato komentet se qe tu plas grushti smiley shyqyr qe jemi qindra-mijra kilometra larg, se po te ishim nja 100 metra smiley do ishte shkretuar qyteti. 

Dhe me kritikojne pastaj se pse e marr nganjehere ne mbrojtje socializmin dhe E.H.  Po ai paska qene i detyruar m'duket te ushtronte dhune se shqiptari merr kot me kot nganjehere. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).