Grupi CEZ në Pragë njofton zyrtarisht shitjen e aksioneve në Shqipëri, të disponueshme në masën 76 për qind pranë “CEZ Shpërndarje”. Kompania fton investitorët për të blerë aksionet, duke vendosur një datë për dorëzimin e interesit.

Pavarësisht se qeveria, me anë të Ministrisë së Ekonomisë, përfaqësuesja e shtetit me 24 për qind të aksioneve, e ka kundërshtuar këtë veprim, CEZ duket se po hedh hapin drejt largimit final. Në ditën kur ERE vendosi për caktimin e administratorit të përbashkët të “CEZ Shpërndarje” dhe kur kanë mbetur edhe pak kohë nga heqja e licencës (data 21 janar), grupi çek publikon në gazetën prestigjioze “Financial Times”, një ftesë për shprehje interesi nga investitorë të mundshëm që duan të blejnë paketën e saj të aksioneve në Shqipëri. Në njoftim thuhet se “CEZ Group” po konsideron shitjen e 76 për qind të aksioneve që zotëron në rrjetin shqiptar të shpërndarjes dhe fton blerësit e interesuar që të shprehin zyrtarisht interes brenda datës 15 janar në orën 12:00.

Largimi i CEZ po shkakton kaos në sistemin e mbledhjes dhe menaxhimit të pagesave, pasi te konsumatorët perceptohet në mënyrë anarkike, për një kompani në faliment dhe ku shteti pritet që të marrë drejtimin. Burime të kompanisë në Tiranë thonë për gazetën “Shqip” se, “sa më shumë flitet për largimin dhe heqjen e licencës, aq më shumë rriten faturat e papaguara”. Sakaq, ERE thotë për gazetën se humbjet e kompanisë kanë arritur në nivelin e 50 për qind, që do të thotë se gjysma e energjisë elektrike të hedhur në rrjet nuk paguhet, ku në shifra rezulton me miliarda lekë dëme ndaj shoqërisë çeke.

Bode: CEZ investitor i madh. Ikja jo lajm i mirë, por kompania nuk ia doli në Shqipëri

Ministri i Financave, Ridvan Bode vlerësoi CEZ si investitor të madh, me emër të madh në bizneset energjetike, por që nuk arriti të ishte i tillë dhe në Shqipëri. 

I pyetur rreth CEZ gjatë një konference përshtyp ku ministri komentoi punën e Financave përgjatë vitit 2012, Bode tha se: 

“Cështja energjetike ashtu si dhe Albpetrol janë pjesë e ministrisë së Ekonomisë. Nga pikëpamja e përgjithshme sa influencon ikja e CEZ, nuk është lajm i mirë. Nuk është lajm i mirë ikja e një investitori për më tepër që ai është investitor i madh. Ishte një investitor që mund të punonte dhe të na ndihmonte sic ishte energjia elektrike. Por ata treguan se nuk plotësuan dot kriteret si në performancë, të ardhura tj. Për hir të një kompanie që ka emër të madh ne nuk mund të rrezikojmë interesat e shqiptareve”, tha Bode. 

106 Komente

Ho me? E kishte apo se kishte mire ai miku Graves?

Legenat e CEZ-it nuk deshen me pagu mo thiun e modh nen tavoline. Cer jena ne?

Nuk dhane zarfin, apo nuk i dhane statusin pak rendesi ka. Po ikin mbasi trashen koqet me rroga €15000/muaj. Cecent tani tallin trapin me ato qe rrishin neper rradha per te pagu dritat. 

Ci q. tëmën, ka qirinj plot tregu

lloj-lloj jane, si ti duash

Ne shitje aksionet e Cez ? Hhaha,, vetem nje spekullator mund ti bleje.. Parlamenti duhet te aprovoje nje ligj ku te thote qe Ost nuk mund te privatizohet pa u rregulluar situata energjetike ne shqiperi.. Qe nga cmimi i perballueshem i energjise ( dmth burimet e energjise)  e deri te regullimet ne rrjet, etj... Dhe keto gjera do duan te pakten 5-10  vjet. Politika duhet te beje "mea culpa".. dhe te vihet ne pune pa spote elektorale..majtas dhe djathtas..

mos ki merak, ost nuk privatizohet as kur te rregullohet situata

Hey CEZ mund te krijoje nje kompani fantazme vet dhe ta shese duke e rritur borxhin publik te shtetit tone pa mend dhe duke e ngaterruar ligjerisht edhe me shume punen.

Gjergji-N, ne se mundesh kam keto pytje per Juve: Sikur te kishe mjaftushem paret per tja blere CEZ aksionet , a do t'ja blinit?
Ne se do te ishe drejtues i ketij vendi ca do beje per kete situate energjetike ne sherbim te qytetareve, nga do tja nisje per ta permiresuar? Nga shitja e shprrndarjes apo....?
Te falederoj per impenjimin!

Prag 23 Qershorit, gjeja me llogjike do ish te vije TEC-in e Vlores ne pune me kapacitet te plote e lenden djegese ta merrje direkt nga Taci! Si thu ti?

Apsolutisht jo qe nuk do e blija.. Sepse mbi 50% e energjise qe do shperndaja nuk do e faturoja ( nga humbjet ne rrjet, vjedhjet, mos pagesat e faturave etj). Sepse edhe sikur te me jepnin mundesine ( sic ju dha cezit) qe te blija nga Kesh me 2 lek kilovatin dhe pastaj ta shisja me 9 familjareve dhe 12-13 bizneseve, nuk do ja dilja te kisha fitim. Te kujtoj se energjia qe i shiste shteti nga fierza e tej ishte me 2 lek, por nqs e blinte vete nga jashte ishte me shtrenjte ( mbi 5 lek). Une mendoj se Cez nuk ka dale me fitime ne keto 6 vjet qendrim ne shqiperi.. Max ka nxjerre leket e investimit ( por mendoj se nuk e ka bere) Cezi e kuptoi qe dy tre vjet para qe nuk kishte te ardhme dhe ne keto 2 vjet nuk beri asnje investim dhe asgje por thjesht u perpoq te limitoje demin e vet financiar, e kishte planifikuar ikjen mendoj une.  Ne te gjithe kete histori kush ka humbur kane qene qytetaret qe paguanin 100 000-150 000 lek energji ne muaj dhe bizneset akoma me shume ( shume prej te cilave kane falimentuar nga kjo gje vitet e fundit)

Une mendoj se nqs ne nuk arijme te prodhojme energji vete dhe ta shesim qytetarit 5 lek kv dhe biznesit 9 lek (( bashke me tvsh, dhe kjo duhet te ndodhe nga 2015 e me tej, jo me pare).. Eshte shume e veshtire  te besh plane sepse shteti yne  nuk ka asnje kacidhe dhe borxh publik nuk mer dot me. Qeverite qe do vijne per mendimin tim duhet te kene te njejtin rendimet si cezi persa i perket vjeljes se faturave. Por sa e afte eshte politika ( qeveria) ta beje kete.. Duhen vene ne krye te kesh-ost njerez qe nuk ju trembet syri, te afte , dhe jo te kontrollueshem. Duhet nisur menjehere te behen investimet ne rrjet edhe me koston e mos berit ndonje rruge me shume apo uljen e pagave te buxhetoreve e shpenzimeve te ndryshme, duhet nje politike qe tja u shpjegoje njerzeve keto sepse perndryshe na pret erresira e cila do sjelle renie te ekonomise etj. E gjitha kjo sakrifice duhet te zgjate nja 2 -3 vjet, nderkohe nga hidrocentralet qe po ndertohen si ai i devollit psh pas disa viteve do clirohemi nga importimi i energjise nga jashte duke arritur qe ta shpiem KV ne kostot qe thash me lart. Une mendoj se te pakten per 10 vjet nuk duhet bere asnje riprivatizim ne sistemin tone energjetik, nuk duhen krijuar me monopole si me cez por nje treg i liberalizuar konkurues. pyetja eshte: A i ben dot klasa politike aktuale keto gjera ne Shqiperi?

Gjergji-N, te falenderoj dhe njekohesisht do te lutesha te beshe nje cikel artikujsh ne shtypin e perditshem.Marr persiper te te botohen! Kjo per faktin sepse une kam fole goxha gjate me mikun tim,Pajtim Bellon dhe shof se Ju i keni me te kristalizuara mendimet.
Ne se do ta beje nje mundim te tille them se do ti sherbeje te mires....edhe pse ne kete vend nuk ka veshe per intelektualet e ideve, vizioneve.
Tung

Flm per komplimentinsmiley por po me mbi vlereson pak.. une jam diplomuar jurist dhe keto mendime jane thjesht modeste duke lexuar info te ndryshme dhe dale ne keto konkluzione. Nqs Pajtim Bello nuk shkruan dhe nuk te ka sqaruar shume ne detaje e ka bere sepse do i dhimbte koka po te te shpjegoje cfare ka ndodhur dhe ndodh ne sistemin energjitik shqiptar. Pajtim bellon une njoh thjesht nga mediat dhe mendoj se eshte nje njeri me integritet moral dhe shume here me i pregatitur se une ne kete fushe.. Por derisa nuk hapet pajtimi do te thote se ne kete shqiperi cdo njeri arsyeton me moton " femijet e mi nuk i ushqen ti".. Ky vend ka shume probleme grava, duhet te ndryshojme mentalitetin dhe te perqendrohemi mbi kete teme ( mentatlitetin) tek te rinje.. Mendoj se rrjeti i lire do e ndihmoje shume shqiperine ne keto vitet qe do vijne...

 

Por ata treguan se nuk plotësuan dot kriteret si në performancë, të ardhura tj. Për hir të një kompanie që ka emër të madh ne nuk mund të rrezikojmë interesat e shqiptareve”, tha Bode. 

 Nderkohe qe Bodja ulurinte keshtu  ne gazeten "Prager Tagblatt", ne pijetoren "Tek Gota" Paliveci po i bente dorezimet te shoqes qe po qante. Ai filloi ta qetesonte sic e kishte zakon:

 - Mos qaj moj budallacke! C'ke qe ulurin? E c'do te me bejne mua ne polici per ate portretin e dhjere te Perandorit  

revizionistët

Ore shume e thjeshte puna . E thame dhe me Pare ...Si duhej shperblyer Burri i Huaj Shvekjkjan Pithart , si kryeminister i Cekise , me qe burri i HUJ mori rrugen nga Larg me ardhe me taku babasqapn  e Shqiperise .

Na Ju japim perKarje , Ju me jepni Energjine...

Nashti ( tm e Alb me zamete mbrapa smiley  ai nuk ka faj se ne nuk e murrme kuroren e BE zotrie ne koken e missit te integrum Bregu ... Rendesi ka qe kjo pune deri ketu e kishte shperblimin .

Pirdhu ...dypalesh nga Burra Mut Shteti !

Eshte shume e thjeshte dhe perderisa xhepat e Babasqapit dhe Pithartit te Cekise nuk jane kontrolluar ...Bizneset tona jane te pastra si Universiteti KRISTAL .... thazedhenesja e familjes zonja  Argita Berisha . Keto i ka kontrolluar prej KOHESH edhe ai  Llalla dhe nuk ka gjete gjo !

ps.1.- Pithart eshte mbiemri i ish k/ministrit te Cekise , se mos keqkuptohet nga shqipfolesit !

2.- Llalla eshte mbiemer i prokurorit te ri ne Shqiperi per te mos u ngatrruar me nenprodukte Kosi !

Bode: CEZ investitor i madh. Ikja jo lajm i mirë, por kompania nuk ia doli në Shqipëri

Po edhe ju jeni ca copa idjotesh qe nuk e keni shokun!

Po a e kuptoni o copa mishi se sa e ulni reputacionin e Shqiperise tek investitoret e huaj?! Nuk po them qe keta te fundit jane engjej, por dreqi e mori, futjuni nje valleje qe dini ta luani. Se pastaj qellon qe takoni hund-leshin!

Fale CEZ-it siguruam nje lobim te perjetshem cek kundra Shqiperise.

Faleminderit Bode-loqes dhe te gjithe koke-cepave te tjere te Dulles si puna tij qe hem trapa, hem te babezitur!

Shoku naiv po ngaterron kekun me byrekun. smiley C'lidhje ka nje afere, qe ne gjeneze korruptive, me reputacionin e Shqiperise tek investitoret?

Mund te jem edhe naiv, por mendoj se ka te beje qe c'ke me te, sepse nje investitor i huaj po largohet nga Shqiperia me INAT (inatin e ndjeva edhe vete ne oren 00:05 minuta te 1 Janarit, kur iken dritat ne bllok).

Si c'shkruajta dhe me siper, kemi siguruar nje lobim cek anti-Shqiperi.

PS: Naiv mund te jesh edhe ti qe mbase mendon se traktativat shtet-sipermarrje duhet te jene patjeter "te bardha si bora".

Olso, 

Ti presupozo se keta tanet e rrujten shume per imazhin e Shqiperise kur e NISEN aferen korruptive. kapish?

Po prandaj po i shaj nga motrat! Legenat! E mbyten kete vend ne varferi! Kokecepat e Dulles!

Me njerez te pa afte, s'kam pare!

varferine e sjell pazotesia e njerezve, e sidomos administrata gjigande e trasheguar nga komunizmi.

dmth nga komunizmi ne ruajtem vetem mentalitetin, akoma dhe sot te gjithe punojme ose duam te punojme per shtetin.

edhe dritat pranej i vjedhim, se i quajme akoma prone te shtetit. 

Mgjth shkon tangjent ndoshta me kete teme, nje pyetje kisha, kur thua punojne per shtetin a perfshin ketu te gjitha institutet publike?

natyrisht, atje perfshihen te gjithe ata qe e marrin rrogen nga shteti. neqoftese ato institutet i paguan shteti, patjeter qe po. 

Nuk i di perqindjet ne Shqiperi, por them se duhet marre nje kendveshtrim tjeter, pasi permasat e sektorit publik ne nje shoqeri nuk jane percaktues kyc i mireqenies apo zhvillimit ekonomik.  

sektorin shteteror ne çdo shtet te botes e financon ai privat. bile kapitalizmi e dominoi komunizmin me te cilin pati nje gjysem shekulli konkurence (ose gare) vetem per arsyen sepse komunizmi kishte pak ose asfare nga ky sektori privat, i cili duhet thene vete ne kapitalizem eshte shume me i zhvilluar sepse shume me rendiment me te larte, sesa sektori shteteror. (duhet thene se ne kapitalizem ka shume ndermarrje shteterore me nivel te larte por qe megjithate derdhin ne shtet me pak leke se ndermarrjet private te tij).

shqiperia ka sot probleme, ngaqe ka sektor privat (nderrmarje me baze familjare kryesisht) me te vogel nga ai shteteror.  ne shqiperi sektori shteteror paguan dhe me mire nga ai privat, e kunderta e asaj qe ndodh ne bote. prandaj dhe te gjithe atje duan te punojne ne shtet.

ne shqiperi sektori shteteror paguan dhe me mire nga ai privat, e kunderta e asaj qe ndodh ne bote.

Hiq rrethanat e tjera, nje nepunes/e ne Ministrine e Shendetesise bie llafi, nuk ka rroge me te larte se nje farmacist/e psh.  

Sot, vende me sektor publik me perqindje relativisht te larte te forces punetore, 25% - 30% gezojne le te themi nje ekonomi te rehatshme,  Suedia, Danimarka etj.  Rendesia e sektorit publik nuk shihet vetem nga perqindja e punesimit, qofte edhe shifra te thata rendimenti, por edhe nga efektet "trickle-down" ne ekonomi e ne mireqenie ne pergjithesi.  

Ndoshta bisede per t'u vazhduar ne teme tjeter, megjithate thjesht doja te vija ne pah qe sektori publik per se s'eshte djall me brire.  Ne Shqiperi nuk eshte ceshtje sektori publik, por lloji i kontrates (josociale) me nje shtet qe s'eshte.  

Suedia, fanari ne erresire i cdo komunisti. smiley Je nja 20 vjet prapa Monda. Suedia ka privatizuar cdo gje. Nuk kishte takat.

Hidhu nje drite te dhenave, pa idealet edhe erresiren teper e kane. 

Monda tek kjo ceshtje ke te drejte, ne nje fare menyre. Nuk ka shume lidhje midis pasurise se nje vendi dhe numrave ne sektorin publik.

Suedia ka nga me te lartat dhe eshte vend i pasur, Gjermania Hollanda, dhe vendet aziatike kane pak njerez ne sektorin publik dhe jane te pasura gjithashtu.

Greqia ka shume njerez ne sektorin publik dhe eshte me probleme. E njejta gje vlen per vendet e tjera te Evropes Lindore. Italia dhe Spanja ka relativisht pak njerez ne sektorin publik dhe perseri jane me "probleme."

Meqenese ama nuk ka lidhje nuk do te thote detyrimishte qe sektori publik i madhe eshte pozitiv apo indiferent ne lidhje me ekonomine ne pergjithesi. Suedia per shembull mund te jete e pasur dhe meqenese (despite) mund te kete disa sektore jo-eficente (nuk di ne rast se kjo gje eshte e vertete.)

 

sa kilomentra per njeri ka toke suedia, mik ? sa hektare pyje, etj ? 

suedine e beri te pasur teknollogjia, ajo qe po ben te pasur sot te gjitha vendet qe kane kapur kete muhabet, siç jane kina, india, brazili, meksika, etj. 

gjithashtu suedine (dhe boten) e bene te pasur, NJEREZIT E BUTE, qe e popullojne. jane te gjithe komunista ne shpirt (ose po behen), po mbretin nuk e kane heq gje mesa di une. ne e quajtem satrap, e do ta kishim var po mos kish ik vete. po satrap quajtem enverin, e po satrap po quajme salen e ata qe do ta ndjekin nga pas.

kjo e ben vetem diferencen.

te gjitheve ne na e ha mendia se vlejme me shume nga te tjeret. kjo sjell tensione te mbrendshme. ndersa bota ka perqafuar, me modestine qe e karakterizon, vetem te paverteten tjeter qe te gjithe jemi njesoj, te barabarte.

kur ne fakt, te gjithe jemi te ndryshem. vetem disa meritojne, jo te gjithe. detyra jone eshte vetem te zgjedhim me te miret, pra vetem ata qe meritojne e tu bindemi, njeqofte se duam te permiresohemi si shoqeri. ose ndryshe ta mbyllim, e te perpiqemi te bejme diçka vetem ne menyre individuale e atje ku gjejme teren te pershtatshem.

nuk merren per shembull as suedia e as danimarka, jo vetem kur flasim per shqiperine por as po te flasim per francen ta zeme. sa per fillim kjo. 

e dyta, ne shqiperi ka me pak farmaciste sesa nepunesa qe punojne per shtetin. por gjithashtu vete farmacisti, nuk prodhon gje te madhe, tek sektori sherbimeve futet (ai e blen ilaçin jashte dhe ja shet varfanjakut mbrenda vendit, duke e sheruar ndoshta por dhe varferuar me shume ne te njejten kohe). ata qe prodhojne ilaçet, ata jane dore tjeter. nga ata duhet me pasur, per te ndryshuar kahjen e varferise.

kur lexoj komentet tuaja (naive e partizane), duket sikur mjafton vetem nje kalem e leter, per te ndryshuar fatet e shqiperise. çeshtja eshte shume me e konklavitur, e nuk nxirret perfundim as me diskutime shekullore biles.

S'po zgjidhim fatet e Shqiperise.  Nje dore muhabet qe ndoshta u zgjat cik si teper. 

Shkrove kete:

dmth nga komunizmi ne ruajtem vetem mentalitetin, akoma dhe sot te gjithe punojme ose duam te punojme per shtetin.

edhe dritat pranej i vjedhim, se i quajme akoma prone te shtetit. 

Gjithe perpjekja e mesiperme ishte vetem per te thene qe nuk eshte ceshtje "e shtetit" si entitet, ceteris paribus.

me "mentalitet komunist" ta kam fjalen kur, pavaresisht nga rangu shoqeror, kuader i larte apo katunari me i ulet, e konsideron shtetin si prona tende dhe nga kjo e shkaterron dhe vjedh pa merak e frike. 

jo se ke teseren e partise akoma ose nostalgji per sistemin e shkuar. (e qe ndoshta te shtyu te reagoje). 

per mendimin tim, ajo qe kishte te mire sistemi i kaluar, ishte vetem diktatura, jo ana ideollogjike (komunizmi e me the te thash). nga kjo i patem dhe rezultatet sidomos gjate viteve te para. sikur diktatura te ishte e ndonje lloji tjeter, pra jo shteterore, por INDIVIDUALE ta zeme, siç pretendonte Niçe (me Mbinjeriun e tij) apo siç donte ta bente Zogu (me Mbret), NE do te ishim ne gjendje shume me te mire shendetesore sot, flas sa i perket shoqerise.

se individualisht, asgje nuk na ka humb, perkundrazi mendoj se diktatura na e forcoi individualitetin, me te cilin disa nga ne do rrokin nje dite majat. nuk di sa ti kupton se ça po te flas, ndaj po e le me kaq.

Pavaresisht nga mossuksesi i CEZ Bode duhet te na sqaroje pse shteti ka qe zoteron 24% te aksioneve ka lejuar qe CEZ te operoje i falimentuar duke shkuar sot ne 500 milion EURO borxhe dhe pse i ka dhene CEZ kaq shume argumenta per arbitrazh:

1) Qe PD beri fushate me faljen e borxheve ne 2009!

2) Qe ne Janar 2012 ERE vendosi qe cmimi i blerjes nga KESH te ishte 2.83 Leke dhe ne Prill 2012 e ndryshoi serish ne 2.2 me rivleresim qe nga Janari

3) Qe institucionet shteterore perfshi edhe bashkite nuk e kane paguar per vite me rradhe energjine elektrike.

4) Qe 1 miliard Euro humbje te krijuara nga CEZ bejne 140 miliard leke qe do te thote rreth 10% e GDP, pra qe kemi nje renie ekonomike prej 10% vetme si pasoje e ketij menaxhimi.

etj.

jo ore jo, keta pike se pari duhet te bejne publike kontraten e shtijes qe s'ka bir kurve qe ta jep. nga ajo do merret vesh se pari se sa thelle ja kane fut shtetit ata qe e privatizuan. edhe po nuk e bene publike s'ka gje, pjeset pikante do merren vesh kur te fitoje cez-i ne arbitrazh, po pse te presim deri atehere

keta o swed, qe mos ma degjofshin llafin kurre ishalla, i shpetojne nja 2 te vdekur si pasoje e mos zbatimit te te rregullave te sigurise teknike... Kom kohe qe e pres ne fakt. Ne krahasim me cer kane bo perpara, ket e kane hicgje. 

po mire t'ju bohet, kur une e ti thojshim s'duhet privatizu se kishim pa onderr t'keqe, s'na e vete veshin njeri, urdho ku na doli ondrra. I kom thone, ene TAP-in e kom pa keq smiley

Dervish 'Bama dhe Baba swed? Apo e kunderta? smiley

une jam njeriu i mire swed, sheroj dhe nga magjite, syri i keq etj. ja shife kur te bohet normal dhe i pakapshmi smiley

smiley Ket te funit do ta kesh thone pijshem. smiley 

smiley jo jo, jam n'pune, edhe btw ika se lashe nom, kam gjithe ato gjona me mbaru ene rri merrem me llogje smileysmiley

Magjeria juj, mese i nderuar edhe ne ikje smiley.

 

gjemb, 

lyje me tutkall dhe thuj 3 here "hiqma ose sillma tullacllekun" smiley 

?!  Bame, tani po flet si profet i vertete me duket, i pakuptueshem per brezin e tanishem po pas tre brezash do kuptohesh smiley

cekja gjembo, cekja i modh..

Ah. Ke ndonje lidhje t'a shoh se s'e mbaj mend.

O mos i qa hallin te pakapshmit ti se i pakapshmi eshte mese normal.  Shiko veten tende dhe batakun ne te cilin jeton me 750,000 probleme.

750.000 thu ti, po dhe nja 250.000 i shtoj une pa u mendu gjate fare. po njerzit e magjepsur na i shkatojne, pranej them

Te pakten je i sinqerete me veten kur pranon qe je i magjepsur dhe shkakton probleme.  Hapi i mire ky.

Nga ana tjeter, prishja e njeaneshme e kontrates nga ana e CEZ-it dhe terheqja e specialisteve ceke, nuk e tremb Partine dhe popullin tone trim, punetor dhe faturadashes. Une jam i sigurte qe i gjithe populli yne do te mobilizohet edhe me shume per te realizuar e tejkaluar kete plan pesevjecar edhe pa mbeshtetjen e specialisteve ceke.

Zoti e bekofte Shqiperine!

Rrofte Partia Demokratike!

Rrofte Zoti!

S'ka noigjo. 

Privati po hiken. Ai humbi leket e veta smiley

kush e ka thone kete ketu ne peshk?

 

FR Hurbinek. - 12 Shtator 2012 - 13:14 

Ti Vlora, qe thua ti, te hyn gje ferre ne kembe pse s'paguajne robte nje kompani PRIVATE ?

 

Rono, mos u cudit hic. Ato njerez keshtu jane eduku qe ne lindje dhe s'ka Hollebek qe ia nderron mendjen. Burri merr, nuk pagun. Pike.

nje pytje per ju "ekspertet" e peshkut.. cfare lloj investimesh ne rrjet ka kryer cez ne shqiperi qe nga momenti kur ju dha licenza?

nje pytje per ju "ekspertet" e peshkut

Ish komshia ime, Tixhe jevga kish me te thone "Avash...avash, se u kpute n'myth"

Mr Rice A Roni, hidhi edhe i sy pyetjes tim.. ndinje investim ne infrastukuren e shperndarjes??

 

Mos duhet pytur se kush ka humbur me shume, privati CEZ apo konsumatori shqiptar qe ka paguar fatura te kripura keto vite?Ne fund te fundit nje shitje e deshtuar .....per ke ?

Te pakten e dime kush ka fituar: miky yt dhe plot shoke e shoqe si ai.

Shteti (ose qeveria e tij) mendoj se dritat i privatizoi nga halli. ngaqe nuk u merrte dot lekun njerzve vete, per aresye demagogjike si "shtet ose qeveri e popullit" (rreshti i fundit i Bodes, thote pikerisht kete) ja tranferuan kete detyre nje kompanie te huaj, asaj qe e hongri karemin nga naiviteti. 

energjia elektrike eshte nje sektor ku fitohet LEHTE para. ne shumicen e vendeve te botes prandaj dhe kjo eshte monopol i shtetit. puna eshte se ne shqiperi njerezit nuk paguajne. ti u keput driten, ata e lidhin vete ke shtylla telin.

paguajne pra vetem ata qe nuk kane ku e lidhin te famshmin tel. jane po keta qe akuzojne te tjeret per hajdute. ta kishin shtyllen dy metra larg shtepise, as keta nuk do paguanin nje grosh, per dritat.

Apologjia e kurreshtarit.  smiley

Mi kap nji cik edhe aty dy kamzalijet qe perfaqesojne popullin si ja bojn me shenje!!!

Oh keto jane llum mer llum!!!

Ene LSI jesh prezantu denjesisht. smiley 

LSI kish nxjerr gjeneralet, kurse PD kish furnizu me kembesore. 

E paskan prere pikerisht ku thote dhe gjysma... (emri i te jati te Lindes ndoshta?)

ne shumicen e vendeve te botes prandaj dhe kjo eshte monopol i shtetit.

Je i sigurte?

po s'qe i sigurte ca ka? ne france eshte shteterore, te bezdis gjo ty? smiley

Keq-perfaqesimi i se vertetes eshte nje nga arsyet e mia kryesore qe futem ne "sherr" me njerezit ketu ne PPU.

i kujt te vertete ? fjala "shumica" nuk do te thote KUDO.  51 % quhet shumice, ne zgjedhje, per te nda shapin nga sheqeri. tani shko ne google se pertoj dhe mi numero vendet e botes. po te kesh 51 % vende me energji shteterore, aty e ke dhe te verteten qe kerkon.

fifty-fifty me dolen mu, s'gjeta per qamet te dhena per Tuvalun

fifty fifty dalin se keta vitet e fundit "shumica" i kane privatizuar ndermarrjet e tyre shteterore te dikurshme, me qellim te pakesojne humbjet.

po nuk ka pare (fuqi, as financiare e as organizative) privati, te beje rrjete gjigande kombetare, siç jane korrenti dhe telefoni. vetem shetet mund ti realizojne gjera te tilla.

perveç amerikes ndoshta ( e disa vende qe futen tek "bota e re") me tere karakteristikat historike qe permban. 

 smiley Sa kam qesh! smiley Ik e dreq me gjithe kerkimet per sektorin e energjise.Pse gjete gje per Seychelles gja?smiley 

Po s'ka rendesi , qendron si argument, qe energjia ka rendesi strategjike per nje vend.E kjo s'do shume mend.

Ne ato shtete ku nuk jane prone e shtetit jane te mbikqyrura rrepte nga shteti. Thelbi i argumentit qendron; ne pergjithesi kompanite e energjise e kane te lehte te nxjerrin fitime  sepse jane a) monopole  dhe b) kane pronar/ mbikqyres policin (shtetin).

Kur nuk ka fitime nje kompani energjitike, gjeja e pare qe mendoj eshte KEQMANAXHIM. Jo vetem nga ana operacionale (shqip?) por edhe nga (mos)aftesia e drejtuesve per te kuptuar terrenin dhe per te negociuar si duhet.

Do jete interesante te zbulohet e verteta. Nuk ma mbush mendjen falimentimi si pasoje e humbjeve ne rrjet.

 

Çekia po ikën, po rron Sërbia, rron Republika Sërpska.

Energjinë e munguar nga keqmenaxhimi i CEZ do e kompensojmë me blerje energjie nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina. 

Ne nuk kursyem naftën për të ngrohur popullin e Kosovës, nuk do kursejmë paratë për të ngrohur popullin e Shqipërisë. Serbia na ndihmoi atëhere, ajo do na ndihmojë edhe tani.

Keshtu ne pergjithesi mire e ke ti!smiley Po kete per Kosoven s'kishe pse ta thoje.Si zihet ne goje buka vellait. Pastaj me shume kane dhene fjale, sesa nafte(!!).

Thuaj shyqyr qe s'ka bere dimer i forte, e eshte ngrohte. U kenaqen njerzia.smiley

Jo besa, se kemi dhënë shumë naftë e hiç fjalë. Dimër më të ngrohtë se ato të viteve '94-'97 nuk kanë njohur kurrë kosovarët.

94-97 llumi i kosovareve mashtrueseve `biznesmen` qe u moren me pislliqe qe hodhen faren e keqe..

Qyqa Kaviro, une thashe cfare po thoje! Po c'lidhja ka me sistemin e shperndarjes kjo. Per ate pune, ne i kemi dhene nafte Serbise ne kohe te luftes me Kosoves, kur ishte embargo, e s'na i beri syri ter. Xhymert te medhenj!

Po Ilirjan, s'e mos ne te Shqiperise ishim te kulluar. Matrapaz ishin te gjithe ne ate kohe, perjashto nje grusht njerzish. Rrob me te djallezuar ne periudhen post-komuniste s'kishe ku gjeje. Ashtu eshte ende xhanem! 

Tradita moj shoqe, tradita. Ja këtu është lidhja. I dhamë naftë Serbisë që të ngrohej populli i Kosovës? Tani do i blejmë energji që të ngrohim popullin e Shqipërisë.

Miku i mirë në ditë të keqe. 

Dora. ata e kishin pare boten me perpara nesh..erdhen dhe gjeten shesh dhe ben pershesh te kujtohet ai Sejdia qe hapi ate gropen e madhe..? ..po ata qe u moren me trafikun e femrave qe do ti punesonin ne itali gjermani belgjike ..? ... po ata qe u moren me trafikun e droges.? . armeve.? . zanat te mire u lane shqiptareve! 

Muhabetin e Kosovës e hapa për problem krejt tjetër. Mashtrimet e individëve nuk barazohen dot me një qeveri kuislinge.

Kemi ra rehat me kete" na i sollen kosovaret te keqen, se ne vet ishim te mire". Po vetem se mafia shqiptare lulezoi pas 1990 kur filluam te emigrojme ne te Shqiperise.Sepse deri ne '90 jo vetem qe s'ekzistonte, por imazhi i shqiptareve ( qe detyrimisht ishte i Kosoves, Malit te Zi, ose Maqedonise) ishte ne pergjithesi i mire.

Me mbahet mend nje muhabet.Vjen nje shqiptar i Kosoves te shoh i permalluar atdheun ne 1993, edhe sa e le makine i vjedhin kasetofonin. Vete ne komisariat te bej denoncimin edhe i thote shefi,-ore po e gjeta kasetofonin , do ta marr per shtepine time. smiley

Tani ti do thuash, qe ne kishim arsye te tjera pse ishim matrapaza etj etj.Po dakort, e drejte. smiley

* Atdheu=Shqiperia ne kete rast. Se mos u kuptum gabim.

Ne bote, firmat me te sukseshme dhe me fitim prurse, jane firma e prodhimit te energjise elektrike, sikunder dhe ato shperndarse. Ne disa vende firmat shperndarse, bashkpunojne ngushte me ato prodhuese, jane thuajse firma meme e bije. Mua me vjen keq qe CEZ-i largohet, sepse ne historine e energjitikes se çdo vendi, ka ngritje dhe zbritje, e pas zbritjes ka ngritje e stabilizim. 

Kundershtimi qe ministria e Ekonomise (si aksionere kryesore) i ben ketij largimi, mua me duket i drejte, sepse kudo ne bote, vendimi nuk mirret i njeanshem. Nuk eshte se M E  eshte aksionere e vogel, ajo ka 24% te aksioneve dhe si e tille duhet ndigjuar. Nje perplasje e brendeshme ndermjet dy aksionerve kryesore, çon ne zhvlersim te aksioneve, zhvlersim qe mund te shkoje me poshte nga momenti i privatizimit athere, gje qe do te thote se blersi i ardheshem ka rast te perfitoje, ta bleje me lire. 

Nderkohe ne Tirane:

 

Kujdestarët e godinave të Qytetit Studenti që morën pjesë në protestën e sotme

Luljeta Demiraj, ​​godina nr.3

Kimete Kazazi, ​godina 25

Mirsie Palaj, ​​godina 11

Hasime Laukaj, ​​godina 5

Urimi, ​​​godina 4

Orjola Dervishaj, ​​shefe e burimeve njerëzore

Arbana Mehaj

Marjeta Golemi, ​godina 9

Ardian Tepelena

 

protestuesi

Per cfare ishte protesta?

Gjoja ishin banoret e lagjes ku Linda Basha ka pallatin e xhaxhait. Ngaqe femijet e Berishes po sulmohen perdite nga Balla. PD tha sot qe banoret e kesaj lagjes do dalin ne proteste sepse pallati i Linda Bashes eshte toke per lulishte. Banoret qe protestuan jane kujdestaret e godinave ne qytetin studenti. lol Pushohen nga pune po nuk shkuan dhe keta fitojne shume mire ne qytetin studenti, sepse studentet u japin leke per te zene dhoma te mira e plot te tjere u japin leke per te ndenjur ne godina dhe pse s'u takon, dhe kane nje shifer (12 mije leke ka qene ne kohen time) qe mbahet si garanci dhe studentet mund ta marrin ne fund te vitit, por asnje student s'e merr dhe ato i mban kujdestari i godines. Llogarit nga 15 dhoma per secilin nga kater katet, me 3 veta ne dhome, se sa leke i bie. Do u bejne yzmetin dhe keta.

Mire qe s'paska dale skenderi i godines 6, ku kam qene une smiley

Epo gjernaj mu ketu de?Po si nuku kane turp bre keta far soj njerzish.I mbledh Fari Balliu dhe ata bot e te genjejne per te share nje grua.Ai qe gjoja de i eshte shkaterruare lulishtja, eshte nje sallahane e Farivit.

Sa nga kto fytyrat futen kty te peshku per ti bo fresk koqeve te sules? 

I paska bo ene floket me xhel derr katunari.

http://www.youtube.com/watch?feature=pla...!

Cfare mashtruesish, klasik! Cfare plerash intrigante mban ajo toke e Tiranes! 

Ai "banori i lagjes"  protestoi gjasme per pallatin 5 katesh dhe u anku per lulishten, pu, pu, si nuk i mbulon dheu keto plera! !

! Sja futi ndonje grusht turinjeve atij, se e shamja nuk i ben asgje atij! 

Problemi kryesor ësht shitja korruptive dhe kontrata abuzive e shitje , çmimi i ulët si dhe garancia e bllokuar sa 1/2 e çmimit të shitjes .çez shpërndarje është monopol dhe mund të thyhet vetëm me ligjin kundramonopol dhe abuzim me të por dhe këtu ERE dhe qeveria i kanë lënë mundësi të mëdha  të mëdha mbrojtje me ndërhyrjet dhe abuzimet e veta. Qeveria thotë do ta shtetzojë. Një gënjeshtër  pa vlerë .Ajo mund ti hekë liçensën por s'mund ta shtetzoj "çez shpërndarjen". Minimumi çesk shpërndarja ka 60m e garancisë në BB.Por si mund të shtetzosh(ose anullosh shitjen) pa nxjerrë haptas korrupsionin në shitje dhe kthimin e parave çez -it.por as çezi nuk mund ta shesë pa liçensë. Fjalë kot që ndoshta do i dalë tymi më vonë me mungesë energjie  "me fajtor çez". Vjedhjet e çez dhe qeverisë në shpërndarje duhet të jenë në shifra  që si mbulon asgjë prandaj kanë gjetur si zgjidhje zhurmuese gjurulldinë dhe gamham stil. 

Te dashur peshkiste, lexojeni, duke marre shenim rreth kesaj teme, sa thote Gjergji-N
Shkurt, qarte, sakte cili eshte problemi dhe cduhet bere nje qeverrisje e pergjegjeshme.Ne se dhe keshtu nuk eshte e gjitha, ahere le te organizohen debate intelektualesh per tu situr ato qe duhen kthyer ne programe pune!
ketu ka qene synimi im dhe jo qe te ...."spiunoja" mikun tim , sikurse ndonje mjeran ne ide e perifrazoi.

Megjithate ju e keni lexuar Gjergjin....ne se ke dashur te marresh vesh kete hallin ketej, sepse ne se nuk je ngrohur shume, nje feks e ke ndezur dikur, pet te lexuar sa thoshte Kryetari Mao...X

Grava ata jetojne shumica jashte dhe nuk e dine cdo te thote qe nje familje me  4 veta te shtyje muajin ne shqiperi me 500 euro ne muaj ( dhe keto familje quhen me fat sot) ku 150 euro do i harxhoje per energjine, ngrohjen ,gatimin, ujin, tel ose internet.. dhe kusurin totalisht per te ngrene (e duke mos u ushqyer si duhet)  e duke vajtur javen e fundit te muajit ne dyqanxhiu e u futur 50 euro borxh per buke e ushqime bazilare.. Mos flasim per nje hall etj...

pse ti do rroge 5000 euro ne muaj, ne shqiperi ?

Po mo Gjergji po! Te marr vesh por duhet ti mirekuotojme dhe keta tanet , te ikur tutje, qe "engledisen" me hallet tona.

O Grave pse me dukesh si Ngjela ti mua? Tipik i paafte/papune qe jep ide shtruar shtruar e bluan gerr gerr gerr pa pushim. Qetesohu mor plak.

Po plakut idete i kane lezet. Se te tjerat, i ka bere me pare. Biles plakut edhe pordhet i kane lezet, por duhet te kesh pak vesh per muzike qe ti shijosh, perndryshe behesh nervoz. 

shifini keto intelektualet e tjere qe kishin shku sot per proteste te shpia e xhajes se nuses Edi Rames.

A te qeshes a te qash?

 

Në krye të protestës ishte Hasime Lauka, vajzë e Sulejman Berishës, e cila është thjesht vajzë e xhaxhait të Sali Berishës, kryeministrit të pacipë të Shqipërisë. Vetë Lauka banon në Qytetin Studenti pas godinës 15, aty ku ka pronat familja Basha dhe shkon i proteston atyre para shtëpisë së tyre legjitime në Tiranë. E ardhur nga Tropoja në Tiranë, si zaptuese trojesh dhe pushteti, tani kërkon t’u prishë dhe ndërtesat banorëve të vjetër të Tiranës.

“Protestuesja” e dytë, Mirsie Palaj, është thjesht kushërira e Liri Berishës si vajzë tezeje. Banon tek Shkolla e Bashkuar dhe nuk ka asnjë lidhje as me lagjen e xhaxhait të Linda Bashës dhe as me pallatin, por thjesht bën detyrën për t’i shërbyer kushërirës së saj, gruas së kryeministrit.

Luljeta Demiraj, kujdestarja e godinës nr.3 është kunata e Avdi Matës, banon tek Depoja e Ujit, tek pjesa informale dhe është aty për shkak të lidhjeve të saj politike.

Urim Shenlika, “protestuesi” agresiv është kunati i Bujar Brovines, kujdestar i godinës 4. Janë njerëzit që po tentojnë të privatizojnë pronat e familjes Basha.

Orjola Dervishaj, shefe e burimeve njerëzore është thjesht nusja e nipit të Brovinës.

Arbana Mehaj është kryetare e degës së PD-së.

Marjeta Golemi, godina 9, kryetare seksioni e PD në njësinë nr.10.

Ardian Tepelena, kushëriri i parë i kryetares së Këshillit Mbikëqyrës, Anila Jani

po keta nuk kane faj mer Ron, kur zbriten para 4-5 vjetesh nga bjeshket nuk kishte shtepi aty dhe i vje inot qe si nuk e xun ata vete "kete prone publike". Biles edhe tani jane gati ta shembin pallatin nese marin uraten e salkarit. Kjo eshte kopeja e ujqerve te uritur. 

A te qeshes a te qash?

...me shume si gallate duket .Nje protestues denbabaden Tironas u tha gazetareve se nqs  të gjithë kryetarët e bashkive do ndërtojnë pallate për gratë e tyre, atëherë imagjinoje cfare do mbetet per na pronaret,sidomos kur ke nje kryetar qe ka provu disa martesa .smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).