Ajo shteterore apo ajo individuale (raste ordinere)? E ngre kete pyetje per diskutim duke marre shkas nga rasti i Kosta Barjabas dhe jehones qe pati ky lajm ne rrethin mediatik dhe ate partiak dhe pasojat e ketij akti. Nderkohe, pranojme qe jemi nje shtet ku korrupsioni dhe vjedhjet jane nga me flagrantet, por te denuar realisht nuk ka.

Rasti Meta deshmoi qe edhe sikur te denoncohen publikisht keto lloj vjedhjesh, dalja "i paster" eshte e garantuar.

Po shoqeria shqiptare, a eshte ne gjendje t'u jap denimin e duhur moral qe u takon ketyre individeve, pavaresisht vendimeve te manipuluara te gjykatave?

Nderkohe sipas shtypit Akademia e Shkencave i "ngrin" titullin Barjabes.  Ndersa PS pezullon Fatbardha Barjaben, dhe "asnjeri prej tyre (Fatbardha dhe Kosta) s'do te mund te ofrojne me tutje kontributin e vet per Partine Socialiste deri ne zbardhjen e plote te ceshtjes ku jane perfshire."

340 Komente

sikur te kishim drejtesine amerikane te gjitha vjedhjet do ishin te denueshme!

E denueshme eshte vjedhja, s'ka me te denueshme e me pak te denueshme.

Vjedhesi pastaj ndeshkohet sipas demit qe ka shkaktuar, sa me i madh demi aq me i madh ndeshkimi.

Demi i vjedhjeve shteterore eshte zakonisht me i madh prandaj ndeshkimi per to duhet te jete me i madh.

vjedhja që iu bëhet  grave, fëmijëve, të moshuarve e të tjerëve

Vjedhja eshte vjedhje ,ai qe vjedh eshte hajdut pike.Mandej shofim....

A eshte vjedhje te shperblehesh shume me teper sesa te takon nga puna qe ben? E kam fjalen per zonjen Argita Maltezi e cila, sipas deklaratave mbi te ardhurat dhe pasurine, deklaron se merr shuma jashte cdo lloj llogjike tregu per mesimdhenjen ne nje universtitet privat. 

Kjo nuk eshte vjedhje .Nese ai qe te jep punen ,e te paguan per aq sa do ...ku eshte vjedhja???Mua me ka takuar oer te njejeten pune ne vende te ndryshme te marr deri ne 5 here diference..ku eshte vjedhja?

vjedhja si çdo gje tjeter ndahet ne te vogel dhe te madhe. vjedhja e vogel eshte me e denueshme sesa vjedhja e madhe, ngaqe kerkon me pak sakrifice dhe pune.

PRANDAJ dhe ai akti i akademikut eshte me i ulet nga ai i Metes apo vajzes se Saliut ta zeme. 

Ja shembulli tipik i karagjozit shqiptar. 

ik meso te shkruash ti, me poste si te tuat (ai me poshte) do te me vinte turp te paraqitesha ne publik, megjithese anonim. 

Me fal, ti po thua qe nje vjedhje e madhe eshte e justifikueshme sepse ka kerkuar mund, dhe nje vjedhje e vogel, jo? Apo po me bejne syte? :o

 

jo nuk te bejne syte. problemi eshte se VETEM syte nuk te mjaftojne per te analizuar, duhet dhe pak tru. 

a i ke pa filmat me hajdute ? sa me shume rrezik dhe sakrifice qe merr hajduti ne keto filmat, aq me i bukur na behet (e po ashtu aq dhe me i besueshem ai behet ne syte tane). te gjithe enderrojme, nje moment, te ishim ne vend te tij.

e ke pa nje film me shpata, fanfan tulipanin ? ai dashuroj dhe gocen e mbretit, megjithese nuk ishte veç kaçak ferrash qe vidhte karavanet. dmth dashuria e hajdutit me princeshen na u duk mese normale, ndersa po te ishte se ajo binte ne dashuri me shefin e saj te policise, nuk do na dukej e besueshme. 

ket pra jam duke shpjegu. por pranoj se dhe duhet tru me e kuptu. smiley

Kurreshtaro ketu ja ke fut pordhes kot.

filmat jane bota njerezore. boten reale nuk e njoh. 

njih veten te njohesh boten, thosh sokrati qe kish mend. po ti mund te kesh me shume ne fakt. e pranoj. 

ajt çao mik.

Te gjithe vjedhin, kush me shume kush me pak. Kemi hajduta demokrate qe i kemi ne pushtet qe nuk di te ngopen kurre, dhe hajduta socialiste qe po hane akoma paret e vjedhura kur ishin ne pushtet..Gjithmone denohen hajdutat ordinere, qe vjedhin ndonje cante etj. Se hajdutat barrkderra kullosin dhe livadhisin neper pushtet..

ja dhashe une pergjigjen temes, shko fli tani. smiley

vallai ste kisha lexuar akoma se isha duke shkruar, nejse varja..smiley

Shqiptaret e lidhin vetem politikisht me inat tifozesh futbolli. Po te kishte ndodhur me nje te PDs, do te ishte bere nami ketu duke e mbrojtur nga keta te PDs dhe nami duke e share nga keta te PSs. Fundja, po flasim per qenie si puna e kesaj Zanes qe mbron edhe Ylli Pangon, edhe pse eshte femer (thuhet) apo te tjere qe mbrojten Ilir Meten, dhe te tjere qe kane gjithe jeten qe mbrojne familjen Berisha, familjen Nano e familjen Hoxha. Shkurt, shqiptaret jane ende nje popull budalla per pune politike dhe keta te peshkut jane njeri me trap se tjetra, ngado qe kane emigruar.

Sill komentin ku une kam "mbrojt "Pangon....Ky Barabba ,ka bere veper penale..ka vjedh.Per mendimin tim nuk ka ngjyre politike ,po meqe po e ve keshtu eshte normale ju soc,jeni te gjjithe hajdute e maskarenj....Jeni zhel qe vidhni zhele.Ku e kishe hallin me Zanen ti? Ngele tu ndrru nick...Sado e ndrron ere e pergeres ndihet kudo ..Ciao hajna ....

Kjo "stuhia" per rastin barjaba me kujtoi nje film Italian  me Pippo Francon, e kam pare vetem njehere, por me ka mbetur ne mend skena. 

Thelbi i filmit komik ishte nje valixhe me disa milion lireta histori korruspioni qe qarkullonte dore me dore nga ministri te polici , nga polici te prokurori, nga prokurori te gjykatesi e keshtu me rradhe, filmi ndiqte valixhen. Ne fun dte gjithe ishin perlyer e te gjithe ishin te kenaqur se puna  u krye. 

Skena e fundit filmit: Nje dite me diell shume e bukur, secili nga personazhet e filmit (qe ishin korruptar) me familjet e veta ne tavolina te ndryshme, duke ngrene dreke (sereni) ne nje restorant qe ishte si pune kopshti i bukur dhe benin muhabete nga ato te kotat te kendshme familjare. 

Patritur pikasin se ne nje nga tavolinat e restorantit ishte nje tip qe i ngjante Bettino Craxit (ish-kryeministrit qe u denua per korrupsion e u arratis). Fillon nje si gumezhime e lehte : a eshte Craxi, eshte Craxi, jo eshte, jo nuk eshte (ne fakt nuk ishte, thjesht i ngjante) , e cila ngrihet dalengadale e pastaj njeri bertet Craxi o felliqesire e korruptuar , te gjithe keta behen bashke e i afrohen tavolines (ky mbrohej duke thene qe nuk jam Craxi) e duan ta kapin me shqelma nga terbimi i e neveria per kete te korruptuar. Si perfundim, duke mos pare rruge tjeter (sozia e Craxit) ngrihet nga lokali e iken me vrap jashte, e te gjithe keto i turren nga mbrapa duke e share e kercenuar. Ky del nga lokali, kamera ngrihet lart avash avash  te nje si hark te dera e lokalit qe shkruante emrin e restorantit: Bella Italia, titrat...

Ja kaq!

shiko ,mbete tu ndrru nick.Te thashe edhe nje here tjeter ,sille ketu ate omentin tim ku mbroj Pangon....Jo te komunteuesve ,timin.Nuk ka ggenjeshter me te madhe se gjysa e se vertetes.e mjaft volle kunder Zanes.Une nuk e shoh kurre hajdutin si ngjure politike.Hajduti eshte njeri maskara ...pike.Po ti po vazhdon me vjell vrer .Ku e ke hallin?

Ke hyre  ne te thella Venus.

Nuk eshte kollaj ta percaktosh vjedhjen !

Ruzhe,nuk do bejme gjykatesin ketu de .Une e kisha ne aspektin moral me shume,aspekt qe na perket ne popullit.

 

 

prape thelle i ke hy  smiley

eshte femer. ju femrat te thellesia e keni sekretin. keshtu ju ndertoi perenia. 

jo po  plluq-plluq tere kohen ne breg.smiley

Mbaji kembet njehere .........smiley

 

Kjo eshte Ironia ne sistemet e korruptuara te drejtesise. Zhan Valzhani u denua pese vjet per nje cope buke! Nuk po bej analogji me rastin por dua te kujtoj ate qe shkruante Migjeni: Vetem skandal jo, zotrinj! Kush kapet me presh ne duar , me nje cope buke apo nje pale breke, meriton perbuzjen e opinionit publik.Kurse megahajdutet, ata qe ja hedhin paq drejtesise, shoqeria i rrethon me nje aureole admirimi.

Sistemi amerikan (policia & drejtesia) eshte si ish sistemi yne komunist.Nuk ke nga e lkeviz bycin aty.Ketu , ka plot raste te vjedhjes se mallrave ne supermarkete, sidomos nga grate (tundim, e ke emrin femer!) , kapen ne flagrance, i keputet nje lume sharjesh dhe mbyllet me kaq. 

 

E vetmja vjedhje e turpshme per shqiptaret eshte ajo qe kapet. Ajo qe i ben pune robit qe vodhi, eshte shkathtesi, qofte miliarda te popullit, qofshin vjedhje me pasoja shkaterruese per popullin, qofshin mospagim taksash (dje dhane lajmet qe Jozefina Topalli me shoke kishin vite pa paguar taksat e makinave), qofshin nje vend universiteti me pagese (i vodhe studimet atij qe e meritonte), qofte nje vend pune me pagese, e shume gjera te tjera qe shqiptaret i bejne cdo dite dhe i thone hapur si te ishin shkathtesi e madje krenohen. Ne kete lloj vendi jetojme.

+11 smiley

jo ajo qe kapet por ajo qe nuk kryhet. 

koke lash koke mora, eshte nje shprehje te labet. ti nga tepelena duhet ta njohesh. kjo tregon qe delja e vjedhur kish te njejten vlere me koken e shokut te vrare gjate aksionit te vjedhjes. 

Ti je dakort me "shkathtesine?"

Sigurisht qe jo. 

denimin e duhur moral

p.sh.?

--

individualja zakonisht eshte me pak e denueshme (ne varesi dhe te pasojave dhe cilesimeve) megjithate eshte me e prekshme/me konkrete d.m.th vendos individin perballe nje te demtuari (nje person ose nje grup kompakt personash qe e kane te lehte te faktojne demin e shkaktuar).

kurse tjetra per nga natyra eshte ku e ku me e komplikuar dhe me e denueshme megjithate pergjegjesia ka gjasa te shperndahet me shume deri dhe tek vete i demtuari (nje mase e gjere njerezish jo kompakte).

Vjedhja eshte e denueshme ne cdo forme. 

Po ky rast nuk u mediatizua kaq shume as te Peshku e as te TemA thjesht sepse ishte nje vjedhje. Me vjen keq qe nuk e kupton aq kaq. 

Te TemA, Shekulli etj ishte me i ndjeshem kompleksi politik, ku militantet bertisnin "shporreni, shporreni" ne menyre qe te ndjehen te paster vete. E gjitha kjo edhe para se te vinte deklarata e PD-se per "xhepistin". 

Te Peshku ishte nje pjese e debatit, ne fillim, qe u shty nga njerez si Spiritus qe vazhduan deri ne vetemohim ta shfajesonin edhe me budalliqe si puna e autorizimit dhe te tjeret qe i pergjigjeshin kesaj. Pra debati ne fillim ishte e lagu s'e lagu. Sepse dhe ketu kompleksi i militanti kerkon te shfajesoje patjeter tribune e tij. 

Po pjesa tjeter e debatit nqs e vure re ishte komplet ndryshe. Kishte te bente me shume me pyetjet se ku i ka gjetur parate ky per te cuar femijet ne Stanford, cfare karriere ka patur, si eshte e mundur qe dhe ky dhe gruaja bejne pjese ne forumet e larta te partise. Pra dhe njehere ishte ceshtja se si pushteti politik ne Shqiperi eshte nje loder e nje grupi te ngushte njerezish. Pra pyetja jote venus, me keqardhje, nuk ka shume lidhje me debatin e zhvilluar ketu. 

dmth ,ti mbeshtet me shume ate grupin tjeter (meqe nuk i permende te komenti yt)qe me komentet e tyre demaskuan socialistet me parrulla:"ja cilet jane soialistet".T'u duk me i logjikshem ky qendrim ,se ata qe e individualizuan ceshtjen ?

Ku e kam thene une apo shumica e komenteve dicka te tille, qofte ketu qofte te TemA tjeter. Me duket se jeni ju me shume te kompleksuar qe luftoni me mullinjte e eres e jo me ate qe shkruhet vertete ketu. 

Ne fakt me ndonje perjashtim, te paket ishin dhe ata qe shkruanin gjera te tipit "hajdut i poshter, socialist i ndyre" etj etj. Te gjithe u cuditen nga banaliteti i ngjarjes. Por gati tere faqja e dyte e debatit eshte me shume e fokusuar te ceshtja se si keta njerez arrijne nivelet qe arrijne ne shoqerine tone. Dhe per mua kjo eshte shume me e rendesishme dhe celesi i problemeve tona. 

Nuk i kam lexuar komenetet e tua te tema tjeter .Prandaj e theksova ,meqe nuk i ke permendur te komenti qe ke bere te kjo teme.Une ,personalisht,s'jam fare e kompleksuar nga rasti ne fjale.Per mua,sic e theksova te nje koment te tema tjeter,eshte rasti i njeriut qe s'di te vleresoje te miren qe ka dhe i bie me shqelm gjithckaje qe ka arritur.

Dhe sa per banalitetin qe mori çeshtja,ishte pikerisht kjo arsyeja qe me shtyu ta shkepuse vemendjen nga ajo teme ,per t'i dhene nje tjeter drejtim;ate te gjykuarit pa ngjyrime politike te rastit ne fjale ,por dhe rasteve te tjera dhe qendrimin qe duhet te mbajme ne ndaj ketyre rasteve ne pergjithesi.

Ok, terhiqem une atehere. Po ben mire ti lexosh komentet te faqja e dyte gjithsesi. 

Endrity, vetem ju te Berishes mos flisni, sidomos per mungesen total te nje reagimi te tille per sekretarin e ministrise te qeverise Berisha qe pranoi se ka kryer vrasje dhe eshte marre me droge ne Amerike, vetem pasi u kap, nderkohe qe pa u kapur punonte per shtetin shqiptar.

jo or shok jo nuk jam fare i Berishes une. Ne kete faqe 1-2 Berishista ka. Ketu debati eshte midis disave qe jane te majte e disave qe jane edramista. Kaq. Ik tani. 

O vemje, me sill nje koment ku une e shfajesoj dhe e marr ne mbrojtje? Sa here do ta perserit qe reagimi i nje personi qe e njef (si ka mundesi?! si mund ta kete bere? me duket e pabesueshme etj. etj) eshte me njerzor  (Lexo Eda Derhemin ke Respublica qe te kuptosh pak o koktrangull ) nga dikush qe nuk e njef dhe shikon thjesht si akt vjedhjeje.Edhe ate punen e autorizimit, boll se e bere boze!!

Ngjarja mori permasa kaq mediatike per dy arsye: e para sepse nje akademik...ul veten per nje pale breke apo cante (dhe ketu ende nuk jemi te sigurt nese vjedhjen e ka bere vete Kosta akademiku dhe kryetar i grupit te punes ne PS...APO nje familjar i tij, por perseri kjo nuk e shkarkon nga pergjegjesia)

dhe e dyta dhe kryesorja: perdorimi politik i rastit dhe ti je nje nga yshtesit e kesaj linje,bashke me leshtjerresit e tjere per ta projektuar rastin si tregues dhe simbol i korrupsionit politik te PS.

 

Spiritus gjithe faqja e dyte e debatit eshte e mbushur me tentativa tuat per ta shfajesuar. E para duke thene qe eshte nje intelektual i larte (doli qe nuk eshte ne fakt), dhe me pas si mohikan i fundit duke kundershtuar raportin e policise. Ngele i vetem ne nje fare pike sepse askush nuk po te mbeshteste me, kunder te gjitheve qe te thonin e ke gabim. Ti nderkohe shaje atehere, e shan tani. Sikur vetem per kaq, duhet te heshtesh per ca kohe ose te pakten te lexosh TemA se atje mesonke shume gjera te rendesishme..... oops smiley

Sa per simbol korrupsioni, nuk kam nevoje per rastin e Kostes per te ditur qe ne Shqiperi korrupsioni nga te dyja partite eshte endemike. Eshte arsyeja pse dy tribute politike ekzistojne. Te dyja kane vjedhur e vjedhin rendshem, pikerisht sepse ne kete vend askush nuk denohet e si rrjedhoje askush nuk i frikesohet pasojave. Kur te fillojne te arrestohen shefat e medhenj te politikes shqiptare atehere ndryshon vertete sistemi ketu. 

p.s nqs do me vazhdu me shume, me thuaj si i ka leket Kosta, nga i ka bere, ku ka punuar. Po pikerisht per te mos ta ul nivelin aq shume nuk fillova t'ia shkruaj bemat te ministria e punes te ....... "akademikut". 

Ah , ku i ka gjet leket? Nuk jam ne kontrollin e shtetit, as ne Shik, as ne gazetarine investiguese. Por ti qe ke kaq zell, vazhdo germimet.

Nuk qenka shume mister jo, edhe grava e njifka mire kshuqe mund te te thote.

Po ty duhet te te cudisi se si nje njeri qe ka punuar vetem ne zyra shteti, sa sekretar kabineti ne nje ministri ne tjetren, paska kaq lek te madh. Kaq duhet t'ia besh pyetje vetes. 

Ah jo, ne fakt filloi qysh ne faqen e pare me "nuk ka mundesi te kete ndodhur, eshte trillim i medias, ai nuk ka nevoje te vjedhe se eshte i pasur."

puna ime pun mtti, pun t'mir ka hajduti.

puna ime pun e dhjjr, pun e mir t'jesh berber.

puna ime pun e dhmme, pun t'mir ka gruja ime.

( vargun e katërt e kam harruarr)

 

pesqin lek nji t'qmme

shumë shtrejt 500  i thuaj ta uli pak.

Qe kur doli spiunlleku
vajti edhe hajdutlleku.

Pyetja eshte shum interesante, biles do te thosha e domosdoshme te trajtohet ketu smiley jam duke buzeqeshur, ndoshta edha nga pershkrimi i filmit italian qe Altin78 na dha ketu. 

Piksepari, nje vjedhje ne dyqan, demton dyqanin, ndersa nje vjedhje apo abuzim nga nje pushtetar me leket e taksapaguesve, demton ter shoqerine. 

Piksedyti, nje vjedhje ne dyqan, apo nje vjedhje ne muzeum apo ndaj nje milioneri, mund te jete e dobishme per ter shoqerine, e sidomos kur kjo vjedhje vihet ne dispozicion te shoqerise. Te mos hidhemi ne bote ku ka plot raste, por ne Shqiperi, ku disidenti i njohur Hysen Shoshori (Ceni) vodhi makinen daktilografiste ne muzeum per te shtypur traktet. Marrim rastin tim, kur une vodha nje nga hartat me te persosura te botes, 4 dimesional (jo 3 dimesional) nga ku une bera projektet e ter rrugeve dhe autostradave te Shqiperise (lexoni VQ) . Pra ka vjedhje qe i sherbejne nje shoqerie, miliona njerzeve. 

Piksetreti, ti vesh ne ballance per nga demtimi, kush demton me shume, nje njeri qe vjedh ne dyqan, magazine, muzeum, etj, apo nje njeri me pushtet qe shfrytezon postin per te vjedhur e shire,  mua me duket se me shume demton ky pushte-tari.  

Cdo vjedhje eshte e denuar nga shoqeria per sa kohe faktohet dhe cilesohet "vjedhje".

Nuk eshte problemi se kush denohet me shume, por sa mesime nxjerr nje shoqeri dhe cfare mesojme e si reagojme. Ne rastin e ketij te Amerikes mesuam se ne nje shtet ligjor e me rregulla e nje demokraci te mirefillte ligjet zbatohen pavaresisht se kush je e nga vjen. Edhe sikur te jete nje pakujdesi e rastit. Sipas zedhensit te Policise: Edhe sikur te kthesh mallin e vjedhur vullnetarisht ne dyqan perseri do akuzohesh per vjedhje!

Ndersa ne rastin e Metes, Bashes, Femijve te Berishes dhe kompanise se tyre nga pas mesuam qe ligji nuk zbatohet ne Shqiperi. Me shume neveritje kur lexon deklaratat e PD-s  qe ngjan me ate laviren e rendomte qe bente moral neper qytet.. A ka me rast pafytyrsie se ai i Topallit qe i ha meraku per mallin e vjedhur Amerikan por jo per taksat e shqiptareve qe sponcorizojne vajzen e vet dhe dhendurin ne ambasaden Shqiptare?

Nejse, menyra sesi ky forum e perdori ngjarjen e Amerikes ishte shume e turpshme, teper vullgare dhe e perdorur nga njerez qe kane probleme te thella mendore duke lexuar ato qe shkruajne. Ky forum ka marre fund fatkeqesisht..

 

 

 

 

Gjynah i shkreti Kosta, i ka ligjet e egra Amerika. I bardhe, qejfli si pak grek.  Juan, Jesus, Jamal, Pedro mezi e presin

 

Kjo ishte e tepert

tallem o gjemb, biles me vjen keq qe ky e ka felliq veten per 200 dollar kshu, se as ja ka nevojen. kushedi si i kane ardhur punet, tundimi apo ku di

I paskan mbyll komentet ke ajo tjetra. 

Skandal, per mendimin tim qe ishte ne faqe te pare ke peshku - duke mendu qe ket rob, pthu t'ma bosh mu po t'a njifte njeri ketu, qofte edhe si emer. 

Por, ne fakt i gjo e mire, doli nga kjo, per mendimin tim. 

Duke pa entuzjazmin e ktyne shakllove te Saliut, m'u mush mendja per nje gje. Ed Rama eshte komplet i pakorruptume. Dhe keta, pervec se llafeve me dylber dhe apartament mami, s'kane as edhe nji sen si evidence. 

Se ndryshe nuk do kishin kcy si loqet e cobanit per arrestimin e nji robi ghysem anonim te ps-ja. 

Per popullin them gjysem anonim, se per shifrantet e Shiut qe militojne ne Peshk ore e pa ore, keta e dine egzakt rrezik, se kush jemi te gjithe neve.

 Apo jo kinga?

jo vallai e ke gabim.

te dy palet kcejne si loqe cobani per hajdutlliqe te vogla.

ato t'medhojat nuk ja nxjerrin njoni - tjetrit mer mrroklle.

ah mer mrroklle sikur ta kishin njonen pale te pakorruptume...................

@ruzh

po po, ashtu o'.

te dyja palet vjedhin, te dyja vrasin, te dyja kane kurrupcion. 

e kuptoj. 

hence hareja e shifranteve te SHIU-t dhe shakllove te Saliut ketu ne peshk.

se te dyja palet nje mut jane er burre. 

Po te kem te dhene te sakta, prova etj.. une nuk kursej as saliun as ramen.. flas per veten time.

Me fal dhe mos e merr personale ...po qe per TY ti kuan rroqet .

Ti je pjese e rritur me MORALIN e K/hajdutit Berisha " O sa mire te jesh Hajdut " Ti ka rezik te vrasesh me shume se Saliu qe i sulmuan KULLEN dhe shkelen Rr.e Bulevardeve dhe kurre si Proteste ndaj Grabitjes se Pushtetit, c''eshte ajo fjale o lefKope , Vjedhje .. ( vjedhja eshte eheheheeh mjalte   ) dhe mund ti propozosh Amerikes te fusin ne Burg per mashtrim specialistin e FBI per analizen e pergjegjesise se Vrasesit te 21 Janrit .... po qe per ty nuk quhet Berisha si K/hajdut !

Ky eshte Morali SOT . Pastaj me Sikure edhe Napoloni sikur te kishte Pushtuar Rusine edhe sikur partizanet te kishin marre me Lufte Kosoven .... edhe sikur Saliu te kishte ngjitur edhe Himalajen smiley jane variantet me te besueshme inteliDjente te Kryegangestereve te PD-hit !

E ke gabim.. nuk me njeh..

Une nuk e  kam me ty ne se  lexon jo vetem adresimin .Ne Shqiperi qe nga i Pari Endrity ( Shefqet ne Turqisht ) ...te KUAJNE RROQET ...sic ja kin rruajtur deri tani Berishes . Kur tu shohem ne FUQI , hiqeni NIKUN dhe hajde tregoni se c'ini te afte te beni . Por po Ju them shoqerisht dhe vllazerisht se JU te Kuani Rroqet ne se vazhdoni me lengezime "ke pi raki " "ke smokur pak" e te tjera e te tjera thoshte Bernsi .Reagimi dallohet edhe nga te shkruarat se cdo besh ne Praktike .Ose ..cilet jeni JU zoti Sorge ....smiley

Une kam shume deshire dhe me shpirt te gjej dike qe di te trajtoje VJEDHJEN si Pjese e Moralit dhe Rrenja e ekzistences se popullit e ujitur artificialisht SOT nga Beirshizmi Bajraktar .Po qe nuk mbeteni prapa me "katarsis" te dandy-ve qytetar edhe JU me teorizime pa Buke .Per aq sa eshte Serioze tek Pellgacja jone e dashur PPU !

Se miku im Arsidi zotrie ...me duket as Kamdesy nuk po e digjojme me smiley

Shume me nerva Drizo, si eshte puna, nuk ta kane sjelle rakine per vitin e ri? 

Hajde s'ka gje se ka rifillu punen DHL e vjen shpejt. Per te tjerat mos u be merak se lesh ke ditur e lesh do dish ti. 

Kam pare njehere nje t-shirt qe thoshte:

Vrit nje person dhe je vrases

vrit 10 persona dhe je vrases serial maniak

vrit 100 mije dhe je diktator

vrit 1 milion dhe je perandor

edhe puna e hajdutllikut me duket pak a shume njelloj......xhepisti eshte kategoria me e ulet

smiley sakllam

ky jepte edhe diploma universiteti se e kishte nje privat me duket smiley

Sa here do ta perserit qe reagimi i nje personi qe e njef (si ka mundesi?! si mund ta kete bere? me duket e pabesueshme etj.

..ty te habit fakti se si ka mundesi qe u kap duke vjedhur ?

...nuk kishte si te ndodhte ndryshe .Edhe Kosta pavaresisht PHD dhe  titullit akademik ishte viktime e fatit te vete,e ambjentit ku i rrit e meditoj deri me sot.Kjo eshte rezultat i moralit dhe edukates kunder prones private qe per 50 vite  u injektua me shiringen e nenes parti per pregatitjen e Njeriu i RI  per sfidat e te ardhmes.Kjo norme edukate eshte theksuar lirshem disa here ketu ne blog.Ja si me poshte; 

 

nje vjedhje ne dyqan, apo nje vjedhje ne muzeum apo ndaj nje milioneri, mund te jete e dobishme per ter shoqerine, e sidomos kur kjo vjedhje vihet ne dispozicion te shoqerise.

po o loqe u habita pak.po te degjoj per ty ose tufen e hipokriteve ketu, nuk habitem.

spirutues jo vetëm për ty që e njihke por dhe për mua që as emri s'ja kam ndëgjuar duke parë moshën dhe jetën e tij mu duk e habitshme mbi të gjitha reagimi i papërshtatshëm i tij kur ai duhet të heshte.

një gjë dua të them se sido që të jenë rrethanat( në të cilat mund të bjerë çdo njeri) (se kta puritanët ktu e shoh që jo vetëm e kanë provuar por dhe janë kapur )ai që vuan më shumë moralisht këto ditë është ky Kosta dhe gruaja e tij .

çudia më e madhe dhe pyetja njëmilion për peshqit e amerikës: Kush është ai që e ka nxjerr kte lajm dhe pse pas një jave ? 

Mire e ke ti prizren qe u habite, bashke me mua, dhe kjo eshte normale, eshte njerzore ti japesh tjetrit benefitin e dyshimit.Aq me teper kur rrethanat ishin te paqarta dhe per me teper , verdiktin e fundit e jep gjykata. Por tufa e ufo.ve puritane thote jo, mos dysho! Madje ca te goditur ne koke thone :nuk eshte problemi se pse vodhi nje AKADEMIK po si eshte bere akademik ky, kur nje dite do kapej me presh ne duar?! E kupton ti tani.Ose si ka mundesi , sipas tyre, qe Berisha qe vjedh zgjedhjet, te jete bere Prof.Doc? Ose si ka mundesi qe u be President Nixon, kur ai me pas do kapej me preshin e Watergate? Ose ose, si qenka bere Prof.Doc Pangua kur ai u kap me mberthecka ne duar? Dmth thelbi problemit per keta eshte si ajo dilema e nje te currufjasuri qe gjeti nje gjurme bajge mbi traun e shtepise dhe pyeste: si ka mundesi qe lopa te kete hypur mbi cati!! smiley 

Ja ky eshte peshku vlla. 

Morali fabules eshte i thjeshte: nuk do habitesha per nje person me precedente apo nje zhanvalzhan qe vjedh nje cope buke por habitesh kur merr vesh se si mund te ule veten nje akademik, nje edukator dhe te beje vjedhesin ordiner. Habia nuk eshte apologji, sikurse duan ta shpjegojne tufa e deleve qe blegerijne pas cobanit: u kap, u kap rilindasi hajdut!! Habia eshte reflektim  per njeriun, edhe per ate qe mendojme se e njofim mire, eshte reflektimi se si engjelli dhe djalli, jane brenda tek i gjalli.

Se si ka ardhur informacioni, nuk e kam idene.Por bota eshte e vogel ne internet. Ka shqiptare memedhetare e sypafjetur dhe andej smiley

smiley

Ka shqiptare memedhetare e sypafjetur dhe andej smiley

smiley

prap kerkon te besh veze more kaposh? lol.. shtrengohu shtrengohu nje cike me fort

Ky punonte tek Universiteti Mesdhetar i Shqiperise , ku pronar, rektor whatever eshte Anastas Angjeli.

Nese lexoni komentin tim me siper , nuk besoj se ka me shume gjera per tu thene. 

600 komente tek tema me hajdut raftesh  tek PPU + me mijra tek bloqet a gazetat e tjera.

Ta mbushin menjen top që Bibla është rrenë.

Kujtoj atë rastin e dënimit me linçim të një gruaje tradhtare dhe Jesui e shpëtoi me thënien :" Të gjuaj me gurë ipari që s'ka asnjë mëkat  "(a diçka e ngjashme) dhe turma e mbledhur për linçim i lëshoi gurët në shesh e gruaja shpëtoi.Hahah rrenë me bisht "ata" ja kanë mëshuar dhe më fort sa kanë pas ndërmend vetëm të dilnin si të pastër; shih si bëjnë "puritanët" sot lene më para 2000 vjetësh.

Puritanizëm i fëlliqur e i dhjerë me mentalitetin e hajdutit se sa më shumë të vjedhësh aq më i zoti je  .

Ai që vjedh bankën është i admirueshëm e trim;

Ai që vjedh floririn e shtetit nëpërmjet pushtetit është i shkathët;

Ai që vjedh me influencën e babit kryeministrër e i deklaron vjedhjet është në rregull me puritanët

Ata që abuzojnë me pushtetin dhe influencën politike janë të zot dhe s'ja ha qeni shkopin.

Ata që e kanë vjedhjen nëpër rafte profesion familjar e si kap kush janë të sukseshëm në emigracion( e besoj se kta hedhin dhe gurët më të mëdhenj)

Sa për pyetjen e Venuesit : 

vjedhja është e dënueshme sipas shifrave të vjedhuara , rastit dhe rrethanave ( kjo vjedhja e ktyre këtu në Eu dënohet me blerjen e mallit dhe një gjobë administrative pa gjygj).

Por ajo që do të krahasosh ti është e pakrahasueshme si nga vlera  morale por dhe nga kodi penal .Ata që vjedhin miljona në shtet janë të akuzuar për abuzim me detyrën me vjedhje (korrupsion), trafik influence etj.

Ata moralisht janë shumë më poshtë se një vjedhës ordiner se shoqëria dhe ligji i kanë dhënë mundësinë dhe detyrën të qeverisin paret dhe punët e shtetit (biles ata i janë lutur shoqërisë) dhe për këtë paguhen.Pra janë vjedhës të "jashtzakonshëm" ose politikë dhe moralisht llumi i vjedhësve dhe "ajka" e politikanëve në Shqipëri . 

Dhe s'kanë lidhje me asnjë lloj vjedhje ordinere sado e rëndësishme të jetë  kjo e fundit

Më pëlqeka që policia në Usa i nxirrka emrat por s'besoj se s'ka hajdutë profesionistë familjarë atje që është shumë më vështirë ti kapësh. 

Po se kuptoj pse Xhibi dhe Endrity dy yje të Akademisë së derstiles leshit ishin gëzuar aq shumë se një Akademik paska vjedhur me siguri dhe kta i kan kap herën e parë (ndoshta dhe të fundit)dhe e ndjejnë veten të lehtsuar se ja dhe Akademiku.

 

Mua nuk me behej vone fare nqs "Akademiku" ka vjedh apo jo, po edhe ti si venusi nuk e paske lexu mire debatin. Ah po, per autorizim ne usa nuk ka nevoje. 

Debati ishte dhe ngeli per dicka tjeter, duke filluar qe nga menyra se si nje i tille mer titullin akademik. Ja thashe venusit, te kompleksuarit qe po beni lufte me mullinjte e eres jeni ju ketu, ju po merreni me akuza dhe argumente qe as nuk i ka permend njeri. 

I hodha një sy përveç gëzimit ishte dhe një lloj shfryrje inatçore por e mbuluar me helm.(jo po nga vjen jo po studimet sikur vetëm ti mund të studjosh)Tjetri kishte qenë i aktivizuar që student përderisa ësht diplomuar në një fushë pak "speciale "për kohën)

Dhe s'bëhet fjalë për luftë. Venusit iu përgjigja dhe i shtrova pyetjen si e interesuar e fushës që është mendova se më sqaron .

Ti e quan shfryerje inati, dhe te drejte ke. Une ne fillim kisha bere vetem nje koment ndaj Kureshtarit, kur i thoje se edhe ndodh qe ti cojne femijet ne shkolla jashte pa patur pse te vjedhin. 

Po ajo CV-ja e vet me inatosi shume vallaj, dhe per mua me shume te drejte sepse me tregon se cfare lloj profanesh aparatcik bejne karriere politike ne kete vend duke i lepire bo...t kryetarit te partise.... nje shoku Zylo i koheve tona. 

S'po futem fare te "masteri" ne Harvard, se per ate edhe Cimi u acarua rende. 

E kuptoj .Pajtohem e mjaftohem me postimin e Oidrisit pak më poshtë për ty.

Ndersa une nuk merrem fare me cilesime personale per njerez qe nuk i njof. 

Pajtohem me Cimin per masterat 8-kreditesh. 

Ti mos i hidh vec "nje sy" po lexoi te gjitha. Vec ju ketu ju njoh qe beni debat e akuzoni njerez pa lexuar ate per cfare po debatoni apo me "hedhje syri."

hë gjembja ! që kur jep direktiva ? pse dyshon që hedhja e syut nga ana ime është më shumë se lexim ? ai tjetri s'po ankohet për ato që i them s'janë të sakta .Apo s'të duket që Xhibi është i kënaqur si altruist i madh shoqëror. Ti ke hallin e Xhibit; po thuaje që ta shofi që i ke dal krah smiley  e ndoshta të fton në resto.smiley

Mire, dakort.

Vjedhja i ka te dy aspektet e saj

E denushme Moralisht .

E denueshme  , sipas demit ..administartivisht dhe Penalisht

Dhe besoj nuk ka nevoje shume per derstiliste . Praktikisht Shqiperia trashegoi deri  ne '90 shtepi me DYER Fajaziti dhe shtepi qe se njihnin Drynin ne fshat !.... pas  90 ne jemi deshmitare se gjeja e pare qe bene Shqiptaret ishte Vendosja e Dyerve te Blinduara dhe rikthimi QENERVE ne Fshat ! Sot qente jane grupuar tek Berisha po vetem me Lehje !

Ne duhet te na gezoje fakti mendoj une , qe shume ne mos 99% te PD-hit perfshi dhe Deklaratat Politike Kryeministrore apo parlamentare me se fundi E Denuan Vjedhjen .

Kjo eshte per tu pershendetur dhe per te besuar se se shpejti do shohim te perjashtuar nga Partia edhe Saliun me Kabinet e me Klan qe ka 20 VJET e kusur , qe GRABIT jo Vjedh nje Shqiperi te tere ..dhe ndoshta vjedhes me te fshehur si Jozefpercka qe vjedh me POST ose nen Hijen e saliut .

Do ishim gjithashtu te gezuar sikur nga Dordoleci i Presidences qe perfaqeson Moralin UNIK te Shqiptareve te ndegjiojme nje ZE , pa trena e kamiona , qe Denon VJEDHJEN si pjese kanceroze e ngjitur ne Moralin Shqiptar nga Klane Politike me Pushtet, ku fatkeqesiht ka bere edhe vete pjese .

Dhe keshtu edhe peshqit si pjese e Popullit Punetor , hajdutndeshkus , moral-larte po pak veshderr do ishin me te qete kur diskutojne smiley

Edhe njehere PD-hi si Shkaktarja kryesore e Futjes se VJEDHJES ne cdo Qelize te shoqerise , gjeti Rastin ta trajtoje nje Ceshtje Morali kombetar POLITIKISHT per Interesa Klanore , te me te peshtires ne Historine e Grave te Shqiperise me perfaqesim Publik , Dylqinjes Jozefina Topalli ! Shpresa te VAKTA !

Edhe njehere PD-hi si Shkaktarja kryesore e Futjes se VJEDHJES ne cdo Qelize te shoqerise

Je i madh! smiley  Me siguri agjentet e Berishes ja ngecen ne dore canten e shtrenjte dhe plackat te shkreteve Barjaba atje ne Palo Alto te Amerikes.

Dhe do shtoj se kur merr pjese dhe Kapoi ne denimin e vjedhjes me zemerate ,  me citate , me shembuj nga e kaluara ..dhe sidomos kategoria e xhibonjisteve serioze smiley si luftetare te paepur e qendrestare ndaj Vjedhjes ... te kujtohet ajo shprehja e kohes sone ( jo per keta kapoit e sotem gjithsesi , te ndodhte ndryshe s'kish se si )

te kesh 2265 "kapo"  ( simbole te dashurise se kristit ) , 2264 ti cash dhe nje ta Ruash per ashtu smiley

Idriz une nuk komentoja se kish vjedhur nje cante, por thjesht se lajmi po deformohej dhe censuroej nga media.. Imagjino cmund e behet ketu me njerez akoma me te fuqishem e rendesishem se Kosta..

Pse po deformohet nga media? Mediat m'u duk se e pasqyruan lajmin sic ishte ne kete rast, qe te gjitha. Edhe ato te PSs. Edhe tch dha qe ishte kapur duke vjedhur, dha qe ai e mohonte, dha qe ps e hoqi, dha ate qe tha PD ne lidhje me kete. Komplet, qe te gjitha u thane. Ne c'kuptim u deformua?

Nuk e ke ndejkur ceshtjen qe nga fillimi..

Pse nuk e morre vesh ti qe ne USA kishte nevoje per autorizim per ti dhene makines?

Cila media e dha kete?

Media Peshku Pa Uje se per kete debatin tone po flasim. Lexoni komentet o njerez pastaj flisni kodra mbas bregut. 

600 komente tek ajo tema tjeter dhe akoma nuk e ka kap njeri thelbin e vertete te kesaj historie? Prandaj duhet nje teme tjeter me 600 komente te tjera?

Ja pra, qe ceshtja eshte kaq e thjeshte dhe banale dhe njekohesisht aq domethenese per shoqerine shqiptare:

Vjedhja eshte e denueshme po te kryhet brenda kufinjve te SHBA, kurse po te kryhet brendaperbrenda kufijve te Shqiperise, jo vetem nuk do denohej, por me siguri ky personi, qe mire e tha mrroklla "nje anonim", do te kishte marre edhe shume simpati dhe shume "like" ne Facebook.

Pjesa tjeter eshte karagjozllik me brire qe na u deshka te diskutojme kaq shume se cila vjedhje eshte me e mire apo me e keqe. Cfare del nga e gjitha eshte se keta tipa moren kaq shume vemendje, ngaqe ju rregjistrua emri ne nje stacion policie ne Amerike. Po te kishin vjedhur ndonje qender tregtare ne Tirane, as kishte per tua fershellyer njeri fare. As titujt nuk kishte per tua "ngrire" kush dhe as nga bordet e partise nuk kishte per ti flakur njeri, perkundrazi kishin per te qene me te respektuar.

Po kane dhene akuzat e PDs tek i njejti lajm, me 1000 te zezat smiley. S'me duken se kane fshehur gje. Cfare eshte kjo xhibi?

Ndigjo Endrit ...me qe ruan nje profil qe do argumente si Rrenjasi .

Je OUT .

Ti mund te fantazosh gjithe diten Politikisht , po ti nuk mund te shohesh me lart se INTERESAT  qe ke dhe qe perfiton ne kete Sistem  Hajdutesh .Vjedhja eshte NORME , eshte FRYMEMARRJE eshte EKZISTENCE ne Shqiperi.

Sado keq te na vije , ky eshte nje FAKT qe ka tronditur me THEMEL Shqiperine dhe Shqiptarin . Ato Pordhet e Kapoit me kamunizma e ato pordhet ne teresi  tuajat me "se diktatura  zoterie " po vertetojen Rast pas Rasti , Ndodhi pas Ndodhie , Individ pas Individi se Shqiperia nuk ka me MORAL te Trasheguar ne drejtim te Figures personale te Individt Shoqerise apo Familjes qe perfaqeson SOT .

Pasurohu sa me shpejt dhe me cdo kusht ,rruge e mjet !

Ky eshte Morali GLASES Politike dhe sateliteve te saj qe bejne xhobonjizma Teorike me ndodhite si specialiste te "pavarur " ..dhe qe e kane YLL karvani prej vitit 1992 me hypjen ne PORTOFOl te kryebanditit Berisha me hajni !

Ne se Populli nuk sheh banditin Berisha prapa Hekurave ashtu sic pa dhe parardhesin etij Nano , qe po ky Berisha kriminel e hajdut , hipokrit e mashtrues , e futi Politikisht ne Burg Berisha nen koperturen e Hajnise ,do kemi jete e mot te njejtin MORAL Kombetar !

Tradhetia e Kryekusarti Zogu ne Peidestal . Vidh dhe Vrit qe te jetosh = Shqiperi !

Jam shume dakort qe vjedhja eshte moral ne Shqiperi. 

Ateherec'pune kemi te denojme Kosten ? Perse duhet te mos jemi Krenare qe Vjedhim ?

Jo po terci vercet e Gjembeceve me media ...E c'pune ka PPU me mediat ? Ketu mendoj se nuk eshte nje vend per egoizma profesionale qe shpesh ta sjellin ne fyt me keq se pergjithsimet e shefave te kuadrit te KQ te asaj kohe ! Mbajtje neper Goje individe , TCh , Klan , Filip Cakuli "fiksi " e pordhi kali ...dhe jo Moralin e Interesat qe perfaqesojne .

Le te kete pra nje Marshim Paqesor nga Kryezuska e Parlamentit qe denojme VJEDHJEN si Popull ! Le te lejoje hajdutet e tjere Politike te Kontrolloje nje Hajdut tjeter Politik si Imambajalldia se cfare ka vjedhur si Minister . Le te dale me argumente familja e Gangsterit Berisha se si i kane perfituar parate femijet e tij dhe jo me gjyqe !! Le te beje seance urgjente Dylqinja e Peshtire Politike per Vrasjet e Grave dhe Gjakmarrjet qe kane ngujuar Mijra vete e te mos merret me fisn e saj Terrorist si Vlere ! Ku vemi ! Tek Ciu Ciut e te Marrit apo tek tak tiket e gjyvendeve te kohes se Monizmit !

Shprehjet mund te jene te ashpra , por sic binte Lubonja ate krahsimin me VLERE ( gje qe kam pjese te botkuptimit tim mijravjecar smiley  Ne se nuk e permendim MUTIN nuk do te thote se nuk ekziston !!!!! Dhe ne kete formim robi zgjedh edhe fjalorin por jo te NXitur sic pa dashje me detyrove !

 

PPU kishte pune me mediat, megjithese nuk po merresha fare une me ate pjese, per aq kohe sa raporti i policise thoshte tjeter gje e nderkohe mediat nuk po e raportonin te plote. Jo vetem kaq po filluan historite me "autorizime" ketu. 

Nqs do kishin rene dakort te gjithe qe ta pranonin raportin e policise si dokumenti me i vertete ne ate moment, me shume se gjysma e atyre komenteve nuk do ishin bere. Kaq. 

  1. Sic kane thene shumica nderkohe: Vjedhja eshte vjedhje, njelloj e denushme moralisht. Gjykimi behet ne baze te demit, etj. Perjashtim do beja vec per vjedhje per buken e gojes, tip Jean Valjan.
  2. Meqe pyetja eshte nisur nga vjedhja e Barjabave: jam dakort me Endrity-n. Nje pjese e mire e debatit tek tema tjeter ishte pikerisht se kishte njerez qe, megjithese u sollen raportet e policise, perpiqeshin me cdo kusht per t'a shfajsuar e mbrojtur duke filluar me "s'ka nevoje ai per para" e duke vazhduar me "shume shpesh policia - sidomos ne Amerike - eshte gabim" apo "e ka thene vete qe ka qene keqkuptim ngaqe s'kishte lejen te ngiste makinen e te birit" etj. Sigurisht pati edhe PD-iste qe shfrytezuan rastin per agjitacion partiak - por keta ishin me pakice, fatmiresisht.
  3. Kur u kap asistenti i Metes, nuk eshte bere me pak debat. Megjithate, fatkeqesisht, Metes s'i hyri gjemb ne kembe.
  4. Akti, sigurisht, ishte dicka personale qe ata s'e bene ne emer te Partise. Njoh Shqiptare qe kane vjedhur ketej e s'u ka dale emrin ne gazetat ne Shqiperi sepse s'jane njerez me pozita ne Shqiperi. Nga ana tjeter, kjo e futi ne fokus Dr. Barjaben. Mbrojtesit e tij thane qe s'ka nevoje per para se ka punuar per Banken Boterore, etj. Nderkohe te tjere me kane thene qe personi ne fjale ka bere kerdine duke vjedhur para me projekte te Bankes Boterore, e prandaj s'e qasin me atje. Keto, sigurisht, jane fjale dhe vertetesine nuk e di. Fakti qe te dy femijet i ka cuar ne shkolla shume te shtrenjta (djalin ne Stanford, vajzen ne Emory dhe Stanford) tregon qe ka para - por jo si i ka bere, sigurisht.
  5. Mendoj qe reagimi i PS-se eshte i drejte. PS nuk mund te parashikonte qe dikush i lidhur me ta do vidhte ne nje qender tregtare. A do kisha deshire qe te kishin marre parasysh fjalet e korrupsionit te tij me pare? Po. Por besoj te gjithe e dime qe eshte dicka utopike pasi shumica e njerezve ne politiken Shqiptare i kane duart e ngjyera ne nje menyre ose tjetren.
  6. Tani po e marr vesh nga artikulli qe solli venusi qe Akademia i paska ngrire titullin. Mua personalisht s'me duket e drejte, sepse titulli s'ka lidhje me vjedhjen, sidomos kur nuk eshte dhene vendim gjykate ende. Dhe me duket me teper si per t'u dukur me katolik se Papa - ndoshta per te mbuluar pislleqet e tyre? Nuk e di.

Te shtoi dicka per rastin Meta, apo cfaredo tjeter. 

Kjo tregon ne fund te fundit sa funksionon sistemi. Ne USA nuk i behet vone kujt ca je dhe edhe per nje cante, ose ngarje makine ne gjendje te pire te del emri. Ketu jo. Po kjo tregon se sa te zhvilluar jane institucionet ne ate vend, jo thjesht ka apo jo moral Drizo. 

Tani si e qysh e ka arritur kete nivel USA, fillojme te themi qe kane qindra vite qe bejne zgjedhje, kane nje demokraci dhe pavaresisht kesaj deri ne vitet '70 presidenti Nixon pergjonte kundershtaret. Dhe presidenti para tij, Kenedy pati mbeshtetjen financiare ne fushate elektorale te te atit, i cili pasurine (sipas asaj qe kam lexuar) e ka ngritur me mafioza dhe kontrabande alkooli. Ne kemi vetem 20 vite demokraci, çar mund te pretendojme... Shifi pak te vjetrit, akoma flasin ne shumes, ne, populli, entitete madhore.

Po ne stalle derrash per derra flitet o Hundderr . Nuk flitet per Derr Pullalli  . Kur do ti hiqeni per pjese atij Populli qe si late me vrime pa i çare me dijet per Ameriken , Azine ,Paqesorin , Groenlanden e me Gjërë o te bijt e faqegjërës !!

Gagaçët të mësojnë Oratorinë......  i thonë me të urtë kësaj !

Nixoni mbase pergjonte po kur i doli lajmi u largua si ceco nga zyra me e larte. E nderkohe te bente ca te donte ne 1980 i mbaronte mandati gjithsesi. 

Per mua nuk eshte thjesht ceshtje kohe, Gjermania kaloi nga nazizmi ne nje nga demokracite me te mira europiane per pune vitesh. Nejse.....

Hmmm po sidoqofte si Gjermania, si Italia perpara diktatures kishin zgjedhje, nje sistem demokratik. Dmth ishin nocione te njohura per ta. Po neve?  Kur kemi votuar? Kur kemi pasur nje minimum demokracie? Asnjehere. Kur Europa futej ne Rinascimento e me pas Iluminizmit, ne futeshim ne 400vite pushtim anadollak. Komplet jashte kultures, frymes europiane dhe drejt kultures te nizamit, bakshishit, rryshfetit, injorances. 

...Rasti Meta deshmoi qe edhe sikur te denoncohen publikisht keto lloj vjedhjesh, dalja "i paster" eshte e garantuar.....

Venuske,me fal po flasim per te njejtin Ilir Meta qe shefi yt i dashur i shkoi ne shtepi dhe hangri darke dhe po ben namin qe te beje koalicion?Apo po flet per ndonje Ilir Meta tjeter?

Personalisht kam folur per rastin e Kostes dhe them qe nuk duhet te gezohet njeri qe i thote vetes shqiptar,se na ka ulur imazhin si popull.

Hajduti ska ngjyre ,por ti dhe ca militante te tjere keto do te "kendoje" ndryshe po te ishte Kosta i PD-se.

I njejti,por une po flas per vjedhjen qe beri me Priftin,jo dreken qe hengri me Ramen.C'jane keto raste qe permend ne nje kohe qe , dhe Berisha e ka akoma ne koalicion hajdutin.

 

Problemi eshte se si Berisha si shefi yt duan ta kane hajdutin ne krahun e tyre apo jo?

Pastaj kur eshte hajdut perse shefi yt kerkon te beje koalicion me nje hajdut si Meta?

Cfare,ti po justifikon Berishen me kete rast?

Une nuk justifikoj asnje,ti po justifikon Ramen tend te dashur.

Ti do te jesh e para qe do te hidhesh perpjete nga gazimi nese Meta nderron krah!Dhe me kete do ti falet tere mekatet qe nga vjedhjet e deri tek 21 Janari qe ne fakt ja keni falur qe tani.

Eh cben militantizmi partiak dhe lufta per pak pushtet dhe para...

ore,shqiptar,po kur e nxjerr partia jote te paster Meten ,pse mos ta pranoje partia tjeter,se keshtu i bie.Cfare nuk bete qe ta nxirrnit manipulim videon,tani na akuzoni per militantizem.Sa patetike qe jeni!

Je shume gabim ne lidhje me mua.Une Metes s'dua t'ia shohe bojen dhe shyqyr qe Rames nuk po i ecen te bej koalicion me te,se nuk e di c'qendrim do mbaja ne lidhje me PS.

Ja ta thjeshtoj une, do shkosh ta votosh cfaredo te ndodhe. 

...se nuk e di c'qendrim do mbaja ne lidhje me PS....smiley

Vertet?Po ja po tha them une,diplomatikisht do te thoshe sic thote Monda do te ze hundet dhe do te votoj Ramen.

Individualisht do te thoje, shyqyr qe erdhem ne pushtet te marrim postet...

po cfare lesh posti do fitoj une kur te vi PS ne pushtet ore? smiley

Sa qesharak dukeni kur doni me domosdo ta beni tjetrin militant apo perfitutes ,kur realiteti eshte krejt ndryshe.As nuk kam ,as nuk dua ,as kam mundesi te behem me post.Me kete logjiken tende  i bie qe kush mbeshtet PS do vec post  ?  Po ti nuk e di qe s'mjafton vetem mbeshtetja , por dhe miku dhe une miq ne PS nuk kam.Ti po pate,m'i prezanto.

Sa Gjembin,nuk e kuptova cfare donte te thoshte.

Sa qesharak dukeni kur doni me domosdo ta beni tjetrin militant apo perfitutes

PIKERISHT venus! Eshte e dyanshme besoj, apo jo?

jo ne rastin tim,Gjembi. Une arrij qe ta ndaje nje mbaeshtetes te thjeshte  nga nje militante.

Une po te dua poste ,e kam thene e sterthenesmiley, qe me PD i kam mundesite,kurse me PS,jo.Keshtu qe nuk kam pse te pres te vije PS ne pushtet qe te behem me post.Eshte absurde ta mundosh veten kaq shume apo jo? 

 

Atehere minimumi qe mund te besh eshte ti japesh te te tjereve benefit e te shprehurit te ideve te tyre pa i akuzuar si "berishista" a budalliqe te tjera. 

O Endrit,para se te merresh me mua ,lexo komentet e shqiptarit dhe shiko kush ka akuzar (une thjesht jam mbrojtur se,helbete , te ben tjetri nga ana e Amerikes militante me zor ,vetem se shohin flamurin shqiptar perbri dhe shan Berishen.

Po ketu eshte e keqja e juve "te paanshmeve" ,qe ju vrasin syte vetem komentet e te majteve.

Ti po te lexoje me shpesh, dhe jo me "hedhje shikim te shpejte" si prizreni do kishe pare psh se kush debatonte me shume me Neo-Bllokmenin per grevistet e urise, une e gjembi apo ju. 

Po ky blog zakonisht 1-2 PD-iste ka. Biles tamam i rregullt vetem Hunter eshte, se dhe Bradi me shume ben shaka. Kshuqe ju na keni rene per hise, me ju do merremi.  

Une jam Venusi e mbaj pergjegjesi vetem per c'ka them une.Nese i mbeshtes ne ndonje teme apo koment,i mbeshtes se mund te kemi te njejtin mendim.Por ,kush shan apo akuzon x person qe mund te kete dhe ndonje mllef personal,s'ke pse me fut ne te njejtin grup ,ashtu sikurse  ,s'do te pelqente ta beja me ty dicka te tille.

Me vjen keq,por paragjykimet jane nga te dyja kahet dhe s'ke pse i meshon krahut te majte.S'ka blogu demokrate? Nejse,s'kam faj une atehere jo vetem qe blogu s'ka demokrate por,as qe nje demokrate hyn me 10 nike dhe duken sikur jane shume.Megjithate,mua me "absurdet" apo me te pakuptueshmit,nuk me duken te djathtet qe shprehen si te djathte,por te djathtet qe shprehen si te paanshem dhe shajne e shohin difekte vetem tek te majtet.Logjikisht s'ka si te ndodhi nje gje e tille apo jo? Ka dhe demokrate qe ia fusin kot ,sikur dhe ne ndonje koment te vetem.......smiley

Nejse,muhabet koti ky i paragjykimeve ,se nuk zgjidhet me nje apo dy komente. 

 

Venus, per te pare ka te "djathte" apo "te majte" (se ne Shqiperi keto konotacione nuk kane fare rendesi) shko te tema e Obamas dhe i shef. 

Ketu ka njerez me bindje te moderuara te majta, si puna ime apo gjembit. Ka komunista 24 karata si idrizi qe deklarojne qarte se preferojne ate sistem. Ka dhe militanta edramista, qe jetojne per kultin e kryetarit e as per ide apo parti, si puna e arb, spiritus etj. 

Endrityyyyyy i majte i morrderuar smiley

Spiritus,a e njeh veten ti apo jo?smiley

Nese jo,mos u merzit,prandaj eshte peshku.Te peshku meson shume gjera rreth vetes.

Ej, se mbase ty te ka shpetuar po te tjereve jo. Psh Oranje ma permendte shpesh. Une njehere e njekohe kam punu vete per ca muaj per programin e PS para 2009. Fati im qe u largova per shkolle shume perpara se situata te degjeneronte ashtu sic beri. 

tani po e nxorre koken.dmth nuk te kane qasur me pas 2009 dhe ti gjithe marazin e shperthen ketu ne ppu.aq mire ta kane bere! 

Cirrja masken! Pra largimi per shkolle ne fakt qenka maske per mosqasje! Rrezik edhe s'ka patur autorizim per ngarje makine ky Endrity.

kemi ne lagje nje goce pak si budallaqe.ajo sa shikon dy tre veta bashke, u qepet nga pas dhe sec mermerit, ben shenja e gjeste.e di sa keq me vjen.duket dhe si e mengjer smiley

 

Mbase po mbase jo. Mbase as nuk kam vajt me fare se nuk kisha pse. Po kjo nuk i ben argumentat e mia me te dobta. Kjo eshte e bukra ketu, qe argumentin "dmth te paska mbet hatri" mund ta perdoresh ne rrethe partiake per tu shfajesuar po jo ne vende te tjera. Biles kur e perdor jashte atij rrethi dukesh icik budalla. 

p.s kete e kam thene qe ne 2009, kshuqe yhyyy sa mbrapa je 

tani po e nxorre koken.dmth nuk te kane qasur me pas 2009 dhe ti gjithe marazin e shperthen ketu ne ppu.aq mire ta kane bere!

Bravo Spiritus, je bere very classy keto ditet e fundit... smileysmiley

E ndriti është i majtë i inatosur nga Rama që e ka lënë jasht strukturave të nalta të PS dhe nga Meta (i majtë ësht dhe ky) që si ka gjet një post në qeveri dhe nga Sala (apo ky s'është i majtë i moderuar por ekstremist- taksa majtiste , legalizime, shkatrues vaskash floriri etj))

Sa te filloj te marr autorizime per ti dhene makines ne USA e di qe rruga ime drejt strukturave te nalta eshte hapur. Perballe gjigandeve me kualifikime te tilla e di qe nuk mund te matem dot....

S'mund t'i japesh makines te kujtdo ne Amerike pa qene i siguruar ose pa te mbuluar sigurimi i te zotit te makines.

Mos! Edhe ti pre e idese se #autorizimit. Lexo icik te tema tjeter. Kam marre makinen e miqve te mi me dhjetera here vete, e nuk me ka ndodh asgje ashtu si as te tjereve. 

Sigurime, thashe, jo autorizim.  Eshte e ndaluar te ngasesh nje makine pa qene i siguruar ose pa te mbuluar sigurimet e te zotit. I zoti mund te kete paguar sigurime qe e mbulojne makinen vetem nese e nget ai, e shoqja, i biri, por jo i ati. Nese i ati nuk ka vete sigurime qe e mbulojne ne cdo makine te ejte, edhe ne makinen e te birit (si kosta qe vjen nga shqiperia), atehere i ati e ka te ndaluar me ligj te ngase makinen e te birit. Feel free to google it and to ask your American dudes.

Mire pra mire, une me patente nderkombetare shqiptare kam bo rruge nga Great Lakes ne Texas vajtje ardhje, po ti e dike me mire. Ca them une. Nuk te ndalo njeri per ate gje ne USA o shok, vetem kur makina deklarohet e vjedhur. Ika tani mos fol kot. 

Eshte e paligjshme te ngasesh nese s'te mbulojne sigurimet ne cdo fucking shtet te botes, o njeri! Eshte ceshtje a te mbulojne sigurimet qe ke paguar.

Nuk njihet Amerika me google, o shoku i Art-it.

Motra, e veme nje bast te fuqishem qe eshte e paligjshme te ngasesh makinen pa qene i siguruar? Po te fqishem fare!

Si do e provosh ti kur ne po te themi qe e kemi bere te gjithe dhe nuk te ndodh gje edhe nese shteti specifik ka ndonje ligj extrem, qe Cali nuk i ka nga sa po thonin ketu. Edhe te TemA e spiritusit kete gje po ju shkruanin. 

Motra, e kemi diskutuar kete gje dje gjere e gjate. Nuk do vras qeliza te trurit une sa here t'ju teket juve.

ESHTE E PALIGJSHME TA NGASESH NJE MAKINE NESE S'TE MBULOJNE SIGURIMET NE CDO SHTET TE BOTES!!! Rob te trashe! Ne Angli ndalohesh ne vend dhe merr 5000 sterlina gjobe!

Jo, as ne angli! Hic fare. Kemi bo namin vetem me nje makine ne nje shtepi ku jetonim 6 vete nga kursi im. Ca nuk i kemi bo asaj makine. Biles na kane ndaluar se i kishte rene dhe tubi i shkarkimit gati ne toke kushedi sa e sa here. Te gjithe me patenta te huaja se ishim nderkombetar. As edhe nuk na kane vene gjobe. Vetem "ju lutem shkoni rregulloni tubin sa me shpejt" dhe good day sir. 

Jo, as ne angli! Hic fare. Kemi bo namin vetem me nje makine ne nje shtepi ku jetonim 6 vete nga kursi im.

Pa sigurime? Ne cdo vend te botes gjobitesh nese s'te mbulojne sigurimet e makines.

How you could face a £5,000 fine for lending your car

Millions of drivers face fines of up to £5,000 and even being disqualified from driving by doing a favour for a family member or friend.

Almost two million people unwittingly drive uninsured each year, because they don’t realise the car owner’s insurance won’t cover them; their own insurance does not cover driving other cars; or they do not actually have any car insurance in their own name. 

If caught, both the driver and the car owner can be prosecuted. 

http://www.lawontheweb.co.uk/Road_Traffi...

Penalty For Use Of Vehicle Without Insurance

There is a maximum fine of £5000 and the application of 6-8 points to the driver’s licence. There is a fixed penalty system enforceable by the police of an immediate £200 fine and 6 points on the driver’s licence should the officer deem it expedient. If the fixed penalty is enforced immediately or within the suspended enforcement period of 7 days then no further action can be taken, if not, however, then further proceedings may be brought against the offender with a greater fine and disqualification possible.

ky eshte kendveshtrimi yt.

Per Gjembin s'mendoj si ty.Ato + 1 i ve vetem ne komente ku shahen antiberishistet apo ku kritikohen te majtet qe ofendojne berishistet.Ne te kunderten ,s'e kam vene re.

per mua nje njeri i ekuilibruar godet nga te dyja anet,e jo t'i anoje peshorja vetem nga njeri krah.

Eshte e veshtire t'i dallosh keta njerez ketu te bolgu.

Per Gjembin s'mendoj si ty.Ato + 1 i ve vetem ne komente ku shahen antiberishistet apo ku kritikohen te majtet qe ofendojne berishistet.

Mire motra, mire, ashtu e leme.

Mire e ka smiley

U bete motra ju? smiley

ama  gishtin s'e kemi c'puar akomasmiley

Une me ka rastisur te diskutoj me gjembin, per ceshtje taksash, arsimi, pabarazie etj etj. Dhe eshte me shume i majte. 

Po keto nuk kane te bejne fare me politiken shqiptare. Politika shqiptare aktuale eshte nje lufte per pushtet absolut ndermjet dy njerezve dhe vetem kaq. 

Gjembi i majtesmiley

Gjembi është sallakse se përdor  të majtënsmiley

24 karata si idrizi qe deklarojne qarte se preferojne ate sistem.....

Qe ta futesh njhere mire ne koke .....Cfare do Idrisi shkurt !

Idrisi nuk fantazon me preshe ne Bythe ose Sikure , si Ju te Majtet , dmth ti me Gjembacin . Idrisi eshte POPULL dhe si i tille parapelqen ato siteme qe i Garantojne Arsim , Profesionalizem dhe Sigurim Pune . Ne cdo shkalle arsimimi . Kur martohet do qe te pjelle femije , jo ti shkerdhejne grua e femije kush u del perpara , jo ti trafikojne per tu bere seks oralo-anal parallijte e botes. . Grun e do per vete dhe respekton Grun e tjetrit . 

Idrisi si Popull do dhe qe te mos ta Vrasin e ta Grabisin . Idrisi do njerez ne KRYE nuk do kurvare qe u perdorin dhe Grate dhe vete ata qe marrin si meshkuj ne Pune duke u Ligjeruar Ligje ..."Ndalohet Ngacmimi seksual "

Idrisi nuk ne krye Bandite do qe ta Vjedhin , Grabisin per xhepat e tyre e te familjes si dhe ta Poshterojne gjithfare njerzish te pavlere , hajdute e aventuriere te rastit qe dallohen per grirje Pordhesh ne kohe diarreje mendore. . Dhe ne keto sisteme qe Votohet ( per Ju ) e pranon dhe do qe te mos vihen ne Krye Shkerdhata pa Moral Kombetar si Jozefpercka me Saliun .

Idrisi do vlera te qendrueshme per nje Popull . Ato qe e kane prure deri me sot Gjalle e ne Ekzistence si Dashuria per Atdheun dhe mundesisht edhe dhenia e Jets per te kur ka Hall Mememdhembja . Idrisi nuk do te kthehet ne Vlere Tradhetia dhe ti ngrihet Peidestal Hajduteve te Popullit si A.Zogut

Me pak fjale desha te dija per ty si iMAJTE apo i Djathte cfare niveli krahsimi KE per te te kuptuar  se cfare Vlrerash Perfaqeson !

Dhe pasi te heqesh zakonin e remitancave dhe intencitivave , mundet te flasim bashke dhe do shohesh se .....ne se je NORMAl pa shkarje Ledhi do te shprehesh te njejtat gjera si Idrisi me fjale te tjera .......Ne mos po do te derstilosh LESH per njoftuni te FeLlTa mer Jahu ..Se kejnsi zotrie ...ose xhibonjizma.

Folna te lutem , me qe pate deshire te mesosh se per cfare eshte i qarte Idrizi qe deklarohet per ate sistem .......po jo me " Olele Gjyshi " ose si zakonisht vazhdo me "se diktatura zotrie " .....qe do te thote fluturim te mbare deri sa ta kuptosh qe preshin qe po HANI , as fletet nuk do ti duken !

Dhe qe te mos ta fshish , eshte Plotesisht brenda temes se perfaqeson nje Bindje qe nuk mbeshtete ne VLERA Morale si VJEDHJA , GRABITJA , MASHTRIMI dhe POSHTERIMI qe i kini bere ketij Populli per mbi 20 VJET !

dhe mbi te gjitha Idrisi nuk perfaqeson as Zemerate  as Racizem per zgjedhjen tende si ..Gay apo si Ka qe te vene zgjedhen apo kal qe i nderrojne shalen , ( jo personale ) por qe i toleron dhe bashkejeton me zgjedhjet e sejcilit , te pakten ne nje Blog !

Pa nerva bej Idriz. Edhe une ato dua, shkollim, shendetesi, etj etj. 

Ajo qe te kam thene eshte qe per ti bere keto duhet nje shtet qe mbi te gjitha shperndan pushtetin politik. Se po nuk shperndave ate, pushtetin financiar nuk e shperndan qe nuk e shperndan. 

Se ato dreq shkolla e rruge duan para Bej Idriz, nuk behen me morale apo me tjerrje leshi. 

 

Me pak fjale desha te dija per ty si iMAJTE apo i Djathte cfare niveli krahsimi KE per te te kuptuar  se cfare Vlrerash Perfaqeson !

flm 

Ky postim duhet të dalë si Temë më vete. Cilat vlera mbon çdo peshk ktu se kto i majtë i djathtë janë veç për tifozët.

Paci dite me te bukura ...se ky stan kete bulmet ka ...

Si tha ajo qe tergonte Mirjmi ne kohe tene  ..Mirembetshi moj shoqe se ky stan qenka .... Nje moter ne Novosele e ka sa nje ...

smiley Uikend te kendshem pas fjales permbyllese te Xhibit ! smiley

po kur e nxjerr partia jote te paster Meten ,pse mos ta pranoje partia tjeter,se keshtu i bie

Jo nuk i bie aspak ashtu! Jo per gje po shkon ndesh me ate qe trumbeton Rama "ne jemi ndryshe." #rilindje

nuk duhet te gezohet njeri qe i thote vetes shqiptar,se na ka ulur imazhin si popull.

Ke te drejte qe s'duhet te gezohemi - dhe vec nja 2 kokrra dukeshin te "gezuar". Por kjo ulja e imazhit si popull me duket pa vend. Une nuk di qe popullin t'a perfaqsoje Dr. Kosta Barjaba apo familja e tij. Mua njehere s'me perfaqson. Nuk ulet imazhi pse u kap dikush duke vjedhur. Ty psh te eshte ulur imazhi per popullin Norvegjez pas aktit te Anders Behring Breivik?

Popullit norvegjes nuk ju ul,por tani sec te le nje shije te hidhur kur kujton fjalen Norvegji.

Ndersa per rastin e atij babait-kafshe ne Austri,vertet imazhi i popullit austriak nuk u ul sipas kandarit tend,por ja qe kancelari austriak dha urdher qe te behen raklama ne tv e botes per Austrine, qe te mos njolloset imazhi i saj.

Ndoshta nuk duhej te perdorja fjalen ulje imazhi,por baltosje.

 

Ty mund te te lere shije te hidhur, mua aspak per Norvegjezet ne pergjithesi. Mua me le shije te hidhur per vrasesin, kaq. Jo per gjithe popullin. Cfare ka bere kancelari Austriak eshte pune e tij. Nuk do e marre vesh njeri jashte Palo Altos - madje edhe atje vec pakica qe mund t'i kete kapur syri lajmin ne gazeten lokale. Imazhi ulet kur behet rruge, kur shpesh e gjithandej kapen Shqiptare duke vjedhur. Mua nuk me lartesohet, p.sh. populli Indian pse ka disa Indiane ketu ne Amerike (nga 1 milliarde a sa kane shkuar tani) qe kane pozita CEO apo ne IT.

Nejse, ti ashtu e sheh, une e shoh ndryshe.

ah tani pashe qe pasken vjedh ke nordstrom qe une e kam fiksim smiley

ene une vallai do isha tundu smiley

Nuk ka qene outlet o Ruzho smiley

gjembi, te shkruajta tek posta ketu, por asnje pergjigje. Lexoje pak te lutem. 

pale sikur te ishte tek Neiman Marcus, me gjithe mend do thoja qe di te zgjedhi qerratai apo qerraxheshka..smiley

Pse Ruzhe dhe ti akademike  ,Dr shkencash je ?

Plus mu kujtu fatos nano qe thoshe : pse ere me grate e vjetra do shkojme ne europe neve.

ja e hongri kosta prej gruse smiley

..ky Nano ja beri peshqesh shqiptareve ket punene e korupsionit dhe vjedhjes. Mbaj mend qe deri ne 97' ne zyrat e shtetit nuk njihej ose ishte e paperfillshme dhenja e pareve te thata ne dore,  mbaroje pune dhe hudhje hallin vetem me nje te qirasme me nje  kampari apo montenegro smiley Iken ato kohe te arta per popullin fukara.Sot paraja nuk njeh me kufije politik PD-PS.Tash per nje vend pune ne ministrine e transportit psh duhet me pagu 200 mije euro.Dhe per te gjithe keta si puna e Kostes plani i tyne prespektive eshte sigurimi per femijet te nje vede pune i "betonum" neper institucione shteterore(duke ditur garancite e ligjit te nepunesit civil) me cdo cmime,si me te pagume si me favore politike.Opozita e sotme e din shume mire se si dhe kush  jane ulur pa merite ne ato karige por asnjoni nuk guxon me hap gojen sepse jane vete te 10*re

mos u zini shume me njeri-tjetrin se mbas zgjedhjeve te ardhshme pd-ps-lsi do te jene bashke.

koalicioni per integrim.ketu do te grupuhen gjithe njerezit e ndershem e qe i duan te miren shqiperise.

krahu tjeter pastaj do te jete steha e fundit e maskarenjve,hajduteve e tradhetareve.

 

Jeta eshte nje pjese teatrale.E rendesishmja eshte qe loja teatrale jo te vazhdoje gjate,por qe ajo e shkrete te jete ...e bukur.Une nuk di cte them pertej asaj qe njoh per jeten e Kostes.nuk e imagjinoj dot kurre qe ai njeri i cili e ka dashur te bukur jeten e vet, te pacenuar si norma morali, te kete vene dore per te marre dicka qe medoemos ishte e paimunizuar ne cenimin e atyre vlerave njerezore.
Vjedhja nuk ka mase, pergjersa cenon ne gjithe masen e vlerave morale.Ju them me bindje Kosta nuk eshte i tilli! Kosta ka bere pare dhe asnje qindarke prej tyre,kam bindjen une, nuk i ka me korrupsion.Kush e njeh me jep te drejte
Cili eshte roli i tij ne kete drame, e cila u be edhe drama e tij, une kete nuk e marr dot me mend. Por mjeran eshte kendveshtrimi dhe gjykimi "politikisht" i kesaj ngjajeje. Qe nuk mund te kete shkalle krahesimore me kusarin ne krye dhe gjith kusaret tane.Dikush qe kapet duke vjedhur ta zeme dhe Kosta, konsiderohet hajdut dhe humbet ashtu moralin.Kurse Kryekusari yne shet per moral kusarllekun....!

Shume mire bashkohem me ty,ne fakt.

Por duke pare qe ne komente je shume militant po te bej nje pyetje,qe e di qe qe do te genjesh kur te me pergjigjesh.

A do ta shkruaje kete koment nese Kosta do te ishte me PD-ne?

Perseonalisht mendoj se do ta shaje me rrenje e dege,do ta quaje grek i poshter qe ndihmon Saliun e qindra epitete te tjera.

Shqiptar nuk e di ne beson Perendine, por po te them duke ju drejtuar Atij.Kosta nuk eshte as me PS e as me PD.Kosta eshte Katheaftu grek.Po grek safi degjon? Dhe po te ishte ne PD do ta besoja po aqe sa qe ... "eshte" i PS.
Do ta shkruaja ore se eshte grek me norma.Keshtu e njoh dhe dije qe per cilindo qe e njoh per te kesaj kategorie nuk me ben gishti e goja te them ndryshe.

Grave, une besoj qe kjo eshte ceshtja. Ti thua ka lek, e nuk ka pse vjedh. Te lutem, meqe e njifke mire, a mund te na thuash si i ka vene leket? Ka ndonje biznes te suksesshem? Ka prona? Ka bere ndonje pune si investment banker apo dicka e tille?

Sepse ceshtja ketu filloi, e ben apo jo nje i tille nje vjedhje kaq ordinere. Dhe meqe shume jane "prekur" se nuk diskutohet korrupsioni me i madh ja nje moment qe ja vlen ta diskutojme. 

Endrity, eshte pjese e jetes se tij por po te them, ze fill qysh ne vitin 92.Ai u lidh me biznesmenin e fuqishem grek qe hapi disa te tilla ne Jug.Sikur te mos kishte ndodhur 97 sot Kosta do te ishte miliarder...Kush eshte nga Saranda dhe Gjirokastra ....me jep te drejte.Ore nuk le Salihu pa ja kerryer sikur nje fije korrupsioni prej te Kseres te kish bere Kosta.

Sikur te mos kishte ndodhur 97??? Po Kosta eshte mik i ngushte e bashkepunetor me Cac Angjelin o shok, pas 97 ata erdhen ne pushtet. Edhe nqs do i kishte prishur dicka 97 kur me mire per ta rregulluar se kur ishte ne pushtet vete?

Saliut nuk i behet vone mo shok, e mesoi mesimin me Nanon. Saliut nuk do te bej martira nga ana tjeter, do te bej diversion. Njerezi si Ruci, Caci etj Saliut i bejne pune kur jane aktiv ne politik e jo ne burg. Nga burgu i tyre nuk fiton vota ai. 

Pyetja do te kishte me shume kuptim besoj, nese do artikulohej se cila vjedhje eshte me e demshme per shoqerine. Ne rastin origjinal(me e denueshme), do dallonim dy momente: e denueshme ligjerisht dhe moralisht. Ne aspektin ligjor eshte problem i thjeshte; cdo lloj kodi ligjor, sado jo optimal, i trajton rastet e ndryshme duke perdorur kritere vleresimi e shkallezimi qe rrjedhin nga pervoja e shoqerise, ne aspektin moral te dyja rastet kane te njejten shkalle rrezikshmerie pasi minojne nje nga shtyllat ku duam s'duam, mbahet sistemi politik ne nje shoqeri: ate te nje lidhje te drejte mes elitave(elitat supozohet vetvetiu te jene dhe mbartese te moralit me te shendoshe, apo me themeltar) dhe niveleve me te larta te politikeberjes. Po flas gjithnje per rastet ordinere ku perfshihen pjestare te prezumuar te elites. Ne kuptimin moral, demi eshte i njejte. Ne kuptimin material, kuptohet, pergjigja do te ishte e tepert.

Sh .Boisa mos vidh ..ato qe Bota dhe ...Une ...i kemi thene para , te pakten pas Napolonit smiley

Sic eshte mbjelle shqiptari neper Bote , prit te na vije dhe ndonje koncept nga Kurdistani ose Bangladeshi . Nga Kapua na erdhi nje kuqe veze , po nga ishujt Papua akoma smiley

Me sa mora vesh une, vjedhjen e ka bere vajza dhe ata te gjoret burre e grua u kthyen qe ta mbulojne kur e moren vesh, por shume vone. Pasojat po i vuajne me shume prinderit, se c'te ben femija s'ta ben perendia, por vajza mesa thone ka marre rrugen e keqe andej ne Amerike si shume bashkeatdhetare te tjera emigracioni. Ju ketu vazhdoni tirrni lesh politike si gjithnje smiley.

Ne ckuptim ka marre rruge te keqe?Drogohet?

Se shume bashaktdhetare ketej nga Amerika jane qytetare model,mos the 99.99% e tyre.

Si ajo Ilda e big brother qe i pelqente seksi kur i shkulnin floket? smiley Apo ajo tjetra qe erdhi nga Amerika ne Mullet, beri seks me dy mulletas, u kerkoi te filmohej teksa e benin treshe e pastaj u ankua se s'ia dhane Iphonin pa e shkarkuar ata me pare tek PC i tyre smiley

Mjaft tani, se ketu jemi mes nesh. E dime qe te parat qe marrin rruget e emigrimit jane ato me probleme reputacioni. Pastaj ato me probleme ekonomike.

Me fal nuk e shoh BB,por di qe bashkathetaret tane ketu,jane qytetare model.

Natyrisht ka dhe ndonje perjashtim  tek-tuk por sic e thashe 99.99% jane punetore dhe aspak hajdute apo drug dealers.

Te thashe, ketu jemi mes nesh. S'ka pse te mos flasim lirshem. E dime qe cunat andej s'martohen me shqiptarkat ne Amerike, por vijne ne Shqiperi. smiley

Dhe kjo vajza ka shkare atje mes rinise se shthurur amerikane e shqiptarkave te tjera, dhe ja, e vuajne prinderit tani.

Fshije kete para se t'a lexoje xhibi e bredharaku se do shkojne me vrap ne Palo Alto.

E dime qe te parat qe marrin rruget e emigrimit jane ato me probleme reputacioni.

smiley Hajde c'behet.

Ja ku u sqarua me ne fund dhe ky problem. Une sikur ta dijsha, o vajza o gruaja mendoja, do ta kete bere ate vjedhjen e çantes.  Biles lashe nje koment sinjikatif tek tema tjeter, por si duket u kalua pa rene ne sy. Po e fus prape ketu per gjahtaret smiley 

 

  econom, me vjen keq qe te gjithe ju ketu nxirrni ne pah, instiktet, llogjiken e ceket, dufin, para arsyes. Ka ndodhur nje vjedhje, nje gje qe ndodh (me statistika) çdo 1 minute ne Amerike. Imagjino sikur gazetat te mbusheshin me emrat e vjedhesve. Une nuk po mbroj vjedhjen, por mbroj vjedhsin. Pse do pyesesh ti dhe shum te tjere ketu. Ne qenien njerzore, ka momente dobesie, nje nuk i reziston dot nje sendi, nje tjeter nuk i reziston dot dashurise per nje tjeter, nje nuk i reziston dot nje gote a shisheje, nje tjeter nuk i reziston dot nje cigareje ne lokal, nje tjeter nuk i reziston dot vdekjes, ben vetvrasje, etj etj. Tani imagjino, sikur te tera keto shkelje, te paraqiteshin neper gazeta/media, te mbushura me emra e mbiemra, çfare katastrofe do ishte, çfar degadrimi do ishte per shoqerine njerzore. Per me teper mendo sikur kjo ndodhi te ka ndodhur ty, ty, ty. Mendo per nje moment. A nuk do te ngrije pyetjen, se pse me diskretituan keshtu. Mundet qe ai/ajo e kishte per here te pare. A nuk thuhet se ne perendim i jepet nje shanc/mundesi i/e dyte tjetrit/res. A nuk do te mendoje po te te kishe ndodhur ty, ty, se pse ma nxorren emrin mua dhe atij/asaj tjetrit jo, pse. Ne fund te fundit , a nuk eshte vrasje shpirterore kur e nxjerr tjetrin ne gazete/media per nje gje te keqe, dhe aq me teper kur kjo gje e keqe nuk ka te beje shume me fatet e njerzeve, popullit. Nuk eshte se ishte ne detyre, qeverisje dhe vodhi nga taksat e popullit, siç kane vjedhur disa nga politikanet shqiptare. Ju jeni bere te gjithe te eger, se ju jane errur syte nga smira, jeni bere si ujqer te gjithe qe i sulen te pares viktime qe i rreshqet kemba. Sa poshte ka rene raca ime. E ke te domosdoshme Econom, te jetosh nja 5-10 vjet ne perendim, te pastrohesh.  

 

Zoti Idriz, ndoshta mund te keni te drejte, por ju siguroj qe edhe nese, eshte vetem nje rastesi. Me gjithe deshiren e mire, nuk arrij dot ne pergjithsi te lexoj apo me tej, te kuptoj komentet tuaja. Vertet nje fatkeqsi.

Nuk e kuptoj pse e mbroni kot? Ka vjedhur, i lumte dora, kurajoja..smiley Gjithmone ka njehere te pare atij i qelloi ne nje vend ku cecua ka bicak prej verteti jo prej kallcuku. Me vjen sinqerisht keq per ate qe ka ndodhur, do te doja mos te kishte ndodhur, por ja qe ishte e shkruar..Te shkuara te kaluara i thone ne kete rast, dhe do mbahet mend si rastet e tjera te vjedhjeve..

po ti Ketlin ke pas fatin të shkruhet emri në internet si këta ?smiley

per mire kuptohet qe me eshte shkruar, por per vjedhje aha se kam patur ate shanc te kapem dmth..smiley.

Hera e pare dhe e fundit ka qene  kur kisha blere nje xhup dhe e kisha veshur njehere dhe doja ta ktheja se nuk po me pelqente me (keshtu jam une i vesh njehere dhe me dalin nga zemra).

Edhe kur me thote nje mikja ime hajde se di une tha si ta kthesh. Shkuam ne dyqan ne Macys ishte dyqani, morem nje xhup tjeter si ai i hoqem tiketen, une e kisha tiketen time por donim vetem ate kallcukun qe mbante tiketen, ja hoqi ajo se une se kisha idene, e vuri tek xhupi dhe me resitin qe kisha e ndrruam.. Ja kjo eshte hera e pare dhe e fundit qe kam bere..smiley

Sa e mirë që je ! smiley

Ke humbur nje rast te MADH sh Boisa .Une tuajat mezi i pres .Kuptohet jo si trendafili me ves ...po edhe jo si nje e permjerre qeni poshte penxheres smiley

Get a life zoti Idriz.(po jo te shkosh te vjedhesh marketeve)smiley

Seriozisht qe ju ka verbuar politika aq shume sa te mos ju shkoje mendja qe vjedhjen e ka bere vajza dhe prinderit s'duan te nxjerrin te bijen e ta bejne me precedent penal. Nuk vjedh nje i rritur ne pozitat e atyre te dyve, sidomos ne nje vend te huaj, nje dava cante. Mos u beni fare. E ka vjedhur vajza dhe po e hane prinderit, por ju po beheni si ata qe u hodh nje gur ne lume e oburra.

xp, ill, etj. etj. - shumica (por jo te gjithe) ketu po debatojne bazuar ne raportet e policise se Palo Alto ne California. Aty nuk thuhet nese ishte e bija apo e shoqja. Ti i dike detajet. Ashtu qofte.

na ka ulur imazhin si popull.

E gjithe Kalifornia u zgjua sot e mberthyer nga ndenja te ashpra antishqiptare. Ne rruget qe te cojne ne uren e arte e cila lidh san franciskon me kontete e veriut, jane vene gjate nates boarde me drita te cilat thone: "Je shqiptar? Kthehu! Asnje shqiptar mbi ure!" Ne te gjitha dyqanet e konveniences ne zonen metropolitane te gjere te SF dhe LA jane vene postera me portetin e Robert de Niros qe i thote dhendrit te ardhshshem "I'll be watching you" me dy gishtat tek syte. Dicitura: "Albo? don't you ever think you can get away with it". Fluksi i klandestineve nga meksika ra ne menyre drastike qe pas "eventit", njoftohet nga san diego. "Event" tashme ne slang quhet vjedhja e shekullit "bajraba", e cila po ashtu po quhet "December twentyseven", per paralelizen me "September eleven". Per here te pare ne historoine e re te dy vendeve, u pa nje fluks negativ emigrantesh, dmth me shume te arratisur kishte nga California per Meksike se sa anasjelltas. Atje s'jetohet, mesohet te kete thene emigranti illegal Jose Pedro Fernando Miguel Himenezi, qe arriti te caje per Meksike diten e djeshme. Po pse, e pyeti intervistuesi vendas. Jose e pa ne sy sikur t'i thosh: Po ti je i cmendur? Nuk degjon c'behet?

Ka shenja qe ngjarja te mos jete vetem me efekte lokale - pas stuhise qe perfshiu Kalifronine (Eshte dita e katert qe dyqanet e luksit nuk pranojne te hapen, dhe ne vend te "open" ne dyer kane vene "Kosta, NO!"), i cili eshte nje shtet ne permasat e Japonise, po verehen perhapje te virusit edhe ne Nevada. Tri kazino nuk pranuan te hapen diten e djeshme, por ka njoftime se mund te hapen sot. Nuk dihet mire nese mbyllja e tyre ishte ne shenje solidariteti me dyqanet e luksit te Kalifornise, apo shprehte vertet frike per vale vjedhjesh si ato te Ocean 11, per te cilin thuhet se Bajraba eshte "mastermind" prapa xhorxh kllunit. Dje dolen logot e para per t-shirt ne te cilat luhet me emrin: "Bye Rob", ku tregohet nje robber - nga ku shkurtimi "Rob", qe po iken i diktuar. Nga hollivudi sapo njoftuan se Denny de Vito ka pranuar te luaje rolin e Kostes.

smiley Oh Emo, I'm happy u r back.smiley

smiley oh te marrte e mira te marrte smiley

Emo, mo u sekelldisni shume Ju aneja se ja u kemi rritur erzin na, te anes ketejme!17 pellembe matet erzi ketej, keshtu qe nuk besoj te orishemi ....per dy gisht gje te Kostes

Me kete i vure vulen dhe thashethemexhijve serioze te peshkvitriut13 .Flori  !.Shoket folen , problemet dolen smiley Pene te mbare edhe per kete vit !

!!!!!!!!!  Po ti je i cmendur? Nuk degjon c'behet ? smiley

hahaha, smiley...duhej nje e qeshme e mire pas ketij lajmi toksik..

smiley

Une degjova edhe qe qeveria e Costa Rica kishte nxjerre nje deklarate te MJ ku thoshte se Kosta nuk eshte qytetar kostarikan dhe se nuk ka asnje pasuri ne Kostarike.

Ama ce se!Mir e thoni!

Prape ky muhabet? Ne fakt reagimi i PS-se dhe Akademise,ishte ne perputhje me standardet e Sales. Ushtar te denje. Ne vend qe te mbronin kontribuesit e partise se tyre, deri ne fund. Degjuan urdherat qe jep zevendesja e PD nga foltorja.Atij Barjabes duhet ti jepet e drejta e dyshimit.Ta degjojme njehere, te kthehet, e ta shikojme cfare flet, pastaj ta denojme me rrenje e dhemballe.Une nuk e njoh dhe as kam ndermend ta njoh, po ky muhabet doli nga binaret. Dakort jam qe te behen denoncime per gjithe politikanet shqiptar, qe sipas dijenive te mia, s'fusin njehere doren ne xhep ( ata dhe familjaret e tyre) kur vene ne Restorante , Dyqane, apo kudo qe blejne dicka. Te vetmet here qe paguajne eshte kur bejne blerje jashte shtetit.

Ketu eshte e pa mundur te behet nje arsyetim, diskutim pa veshur bluzat e skuadrave politike.. eshte e kote. Atehere po i them idrizit qe me akuzon mua se mbaj ne pushtet berishin direkt apo indirekt.. Ishte ai rama jot me G99 qe e sollen ne pushtet ne 2005 e jo une, Ishte ai rama jot qe kandidoji ne 2007 per here te trete dhe deshte te bente dhe kryetarin e bashkise dhe kryeministrin ( e majta pa kandidat per kryeminister ne 2009)..Kushdo mund ta kishte rezuar saliun ne keto kater vjet me kete maxhiorance qe kishe dhe si u lekund gjithe ato here... Ishte rama qe braktiste parlamentin dhe fuqezonte ilir meten ( dmth saliun) Eshte rama qe e perfaqeson te majten me Ballen, Bracen dhe gramoz rucin... Si mendon ti oidriz se kur nje njeri me inteligjence mesatare ose jo, shikon duelin Parlamentar Berisha- Ruci, nga do anoje ?? te ta them une nga berisha. I gjithe arsyetimi eshte se eshte Edi Rama dhe Erion veliaj jane ata qe e mbajne Berishen ne Pushtet dhe jo UNE....

Icensuruari, pse vertete akoma je duke anuar nga Berisha? Akoma?

e leme fare grava kete muhabet se ketu eshte njesoj sikur te diskutosh me murin..

Jo mo jo por i zuri te gjithe fruthi Fatos Nanos.U bene kusare me moral te larte

me kete mendje shkoni akoma? vazhdoni keshtu se mire e kini.. fatos nanoja eshte muhabet  tjeter nuk hyn ketu.. aman qe ti thone kriminel berishes se 97 ata qe e sollen ne pushtet ne 2005,.. ky eshte kulmi

Po them pra, jane cmendur vajzat e ketyre tipave liberale e me leke. 

Nuk ja njoh vajzen dhe nuk mund te flas, por sot jam shokuar nga nje ngjarje ku babai denoncoi te bijen se i kishte vjedhur diku tek 18 milion leke( flas gjithmone me te reja) qe i kishte ne ruajtje te motres vet! Vajza e tij e vetme kish vjedhur babain per tja dhene dashnorit me te cilin bashkejetonte...! Ne cante policia i kishte gjetur 600.0000 leke....!

S'e denoncoi babai. Babai denoncoi zhdukjen e parave, dhe policia beri lidhjen me te bijen. E njejta gje i ka ndodhur dhe Kostes. Vjedh e bija, e ha Kosta dhe e shoqja, sepse vajzes i rrezikohen shume gjera atje ne Amerike me precedent penal per vjedhje. Dhe mire kane bere. Cdo prind i mire do ta merrte vete fajin me shpresen qe do ta sillte te bijen ne rruge te drejte ne shtepi. Dhe ky i Durresit mbase s'do ta kishte denoncuar, po ta dinte qe ishte e bija.

nuk jane aq rrota amerikanet, sa t'i fajesojne familjarisht. 

keshtuqe kursejini perfundimet. aq me teper akoma gjykimi i tij nuk eshte bere dhe asnjeri s'di se kush e si eshte bere vjedhja.

e hane prinderit per pune turpi, se gjyqi iu be atyre. Ia beri PD qe c'ke me te, me zedhenes e me gjithe cfare kane, dhe vetem ne peshk u be gjyqi me 800 e kusur komente, qe vazhdojne te shtohen. Sido te dale, gjyqi u be.

ore prit gjykimin e gjykates ATJE, se per keto gjyqet e tjera qe po flet, nuk e rruan shume njeri. ketu ja bejne gjyqin berishes, çdo dite, ne çdo koment, po ai nuk e rruan shume per kete.

edhe ky akademiku, qe e ke merak siç shihet,  po nuk e denoi gjykata atje, dmth del i palagur dhe denojne vetem te bijen, nuk do ti hyje gjemb ne kembe nga keto gjyqet me 700 komente te kesaj faqes apo te ndonje tjetres si kjo.

ne TV do ta kesh deri sa te vdese, pa ja kaluar ndonje tjeter ne numer dipllomash e titujsh. 

Fux nuk e kapa mire kujtova se denincimi ishte i babait.Ndjese per kete! sidoqofte ngjarja ishte e rende,

Më lumtë . Shiptar jam dhe i tillë do të vdes . Hajdut ! Jo si ty dhe Hundderri që njifni dhe USA eeeeeeee.... njini  Kinën eeeeeeee ....njifni  Azinë eeeeeee ...Marketet.... eeeee

U laftë laku i fickës ishalla se jo njezet e pesë vjet su mjaftojnë JU të mendoni si Shqiptarë  po mjer ne ç'paskemi lënë prapa për të shpurë stafetën përpara smiley

Po pse ti me sh.Hundederr do na shpini ne socializem ne !

ncncnc, u cmend dynjaja pa ardhur zgjedhjet

pale kur te vije qershori

parashikoj rritje te ndjeshme te klikimeve te faqeve te internetit

Nje person i edukuar, me doktorature ne sociologji ('89?) e master nga universitete me fame, i dale neper bote, financiarisht i stabilizuar, akademik, etj. etj. pritet ta kuptoje dhe ndaje qarte te miren nga e keqja, tundimin drejt nje akti te tille te ulet dhe aftesine per t'iu permbajtur atij tundimi.

Ne se duhet te krahasojme aktet e vjedhjes pastaj, sic paraqitet ne pyetjen me lart, ndonese per mua nuk ben shume sens, nje person si Kosta, qe eshte i dobet ndaj nje tundimi te tille minimal, do te thyehej pa medyshje ne se do te perballej me mundesi perfitimesh si ato qe kishte Meta. Perfshirja e tij ne politike ishte thjesht nje plan per ta zene ai lloj "halli" qe kish zene Meten. Perfytyro per nje moment se cdo te bente Kosta me sektorin e ndihmave sociale. As diskutohet qe, ne se i jepej mundesia, Kosta jo vetem do te bente demin e Metes, por kam frike se do ta shumefishonte ate. E nderkaq nuk jam i bindur se e anasjellta do te ishte e vertete. Nje tip si Meta (apo dhe te tjeret si ai) s'besoj se do ta bente ate qe beri Kosta, edhe sikur te ishte ne pozitat e tij. Nuk eshte se e njoh Meten nga afer, dhe nuk e ve doren ne zjarr per te, por besimin e bazoj ne ndryshime e tyre te karakterit. Eshte ceshtje personaliteti.

Kosta vjedh cante grash? A me verte? I bie te jete dhe homoseksual tani? Aq mjerane ju ka bere Berisha sa refuzoni cdo lloj logjike qe eshte gabimi i vajzes e jane thjesht prinder qe po mundohen ta mbrojne. Sa here ke mbrojtur kalamajt e tuj ti?

Nuk eshte e thene te jete homoseksual fux-i, mund te jete edhe cross-dresser apo sissy, sic quhen andej. Duhet te jemi te sakte ne citime, te japim cdo lloj varianti te mundshem. Ne kete menyre, analiza behet me e plote.

E nejse, se ti i di tamam keto termat sissy e cross-dresser.

Me fal, po c'ka te beje Berisha ne kete muhabet se s'po te marr vesht? Dhe nga e di ti qe Kosta po mbronte vajzen e tij? Ne raportet e policise del ndryshe. Une personalisht jam i bindur se Kosta ka qene vete i perfshire dhe se  ky nuk eshte rasti i pare qe ai e ka bere nje gje te tille. Thjesht eshte hera e pare qe u kap (madje dhe per ket s'jam shume i sigurt).

Po per ate pra po e ben, qe te mos dale goca ne raportet e policise. Dhe ne raport thuhet qe e kthyen e madje vajza u largua vec prinderve, qe te mos kapej vajza por prinderit, por policia rendi pas vajzes dhe prinderit u kthyen. Berisha ka lidhje sepse historia e nickut tend ka vertetuar nder vite qe ti nuk shkruan ne nje teme nese komenti yt nuk sherben per t'i lepire prapanicen Berishes ne cdo lloj menyre te mundshme. 

S'kemi c'te bejme tani, demokracia virtuale i ka keto: do te na duhet te futemi ne diskutime me lloj-lloj idiotesh. Fajin e kam vete une, nuk ma ke ti jo. Keta adminat e peshkut e kane hallin te fshijne komentet e ndonjerit qe flet kunder Rames, nuk e rrujne shume kur trapa si ty i japin gojes si te duan e ofendojne per sport.

Vajza nuk eshte nje kalama 14 vjecar, por ne graduate shkolle. Nga kjo histori, ajo do vuaj me shume se te gjithe....

Peshq,

fjalet jane te kota nqs nuk vertetohet denimi kundrejt tyre!

Kini durim

Ej, se Peshku eshte gje e madhe dhe na dergonje njerez linksa tere kohes. 

Hat tip to Xhibi per kete me ato komentet e djeshme "Kosta? Kosta who?" po nje aktivitet i PS ne fillim te dhjetorit ne Durres. Duke filluar nga foto 47 shifni vete... duke u merakosur per problemet e rinise. 

http://www.facebook.com/media/set/?set=a...

O Spiritus, po tani si i bie, eshte apo jo pjesetar i strukturave te larta te partise?

#rilindje 

çfarë ndryshon se është apo s'është në strukturat e nalta të  PS. ai s'është atje si përfaqsues i PS apo shtetit shqiptar. Dhe po të jetë në pushtet siç janë hajdutët e tjerë mjafton të dërgohet në gjygj dhe mbaron historia e tij dhe e kujdo tjetri në strukturat e nalta .Po çe do se gjërat nuk ndodhin kështu dhe megjithse kapen me presh në dorë hajdutët me pushtet qëndrojnë kryeministra e kryetar partie e brohoriten nga populli politikanhajdutdashës por i ndershëm dhe puritan.

Po lexo mor burre debatin e temes tjeter, mos i hidh vetem nje shikim te shpejte. Se kur doli deklarata e PS, filloi direkte linja "he mo ju, e shifni qe ai nuk ka ndonje lidhje te madhe me PS". Vetem kur i nxorren gruan si anetare te keshillit bashkiak e ai vete anetar i listes ne Vlore ra heshtja. 

Ej, jane info publike keto, nuk lodhesh shume me i gjet. Mos hajde kot ne debat pa i dit ca eshte diskutuar. 

Po e lexova 1 x të thashë të 600 postimet dhe prap po të them se ç'dryshon që është apo s'është. Ps thotë që s'ësht antar i PS apo ti e di më mirë. Edhe sikur mos ti kem lexuar ti përgjigju pyetjes po deshe se je dhe me shkollë të madhe  dhe je i nderuar paraprakisht nga unë ( për kryerjen e shkollimit vetëm ) Mos më përjashto nga debati kaq shpejt.

Ta thashe pra, PS tha nuk eshte anetar dhe spiritus vrapoi ta perseriste. 

Ne fakt, sic ju provua dhe atje, pak rendesi ka nqs eshte apo jo anetare me teser. Ja nje sekret i vogel nga une: partite tona as nuk kane lista anetaresie, ke plot deputet qe u gdhine ne lista pa qene nje dite te perfshire me PS ne cfaredo lloj menyre. 

Kjo qe solla une ishte e prova e n-te se ne fakt Kosta eshte i perfshire dhe rendshem biles, dhe jo thjesht nje vullnetar i rastit. Pra dhe njehere nje apologjizem i doli huq te shkretit. Do i behet dhe kjo si #autorizimi. 

Shiko, kosta eshte i perfshire sa te duash ne PS, por per asaj te makines ne SHBA i meshove kot (si cdo i betuar i sales), sepse ne SHBA eshte e paligjshme te ngasesh makinen e dikujt pa sigurime dhe nese s'te mbulojne sigurimet e te zotit te makines, dhe pa lejen e shprehur ose te shkruar te te zotit te makines.

oboboooooooooo, prap ti! Ore ti mik vllai, kam jetu vete ne USA, kam marre pa fund makinat e shokeve te mi e nuk me ka ndodh gje. Te njejten gje po te thone te gjithe qe kane jetu atje. Tani e di ti me mire se te tjere qe e bejne rendom kete gje?

Po edhe spiritusi i shkrete u terhoq nga #autorizimi, tani ti del si i bukri dheut 48 ore me vone edhe thua qe e paskemi patur te gjithe gabim.

Google > Life experience! 

Ma kundershto pak te lutem! Ne cilin shtet te botes te lejohet te ngasesh pa te mbuluar sigurimet? 

Ne USA mbase. Pastaj ca sigurimesh po flet? Per makinat? Po mbase shumica i kane per makinen pavaresisht shoferit. 

Per shendetesore? Po ato duhet ti kesh gjithsesi ne USA. 

Po marrim edhe rastin me te keq, se paska nje shtet te humbur te USA-s ku po nuk pate sigurimin nuk te lejohet ti japesh makines. Ti kujton se te fut ne burg policia atje per aq?

Ne rast se s'te mbulojne sigurimet, policia ka te drejte te te ndaloje, te vere nje gjobe te majme dhe te verifikoje nese makinen e ke marre me leje. Leja jepet ne menyre te shprehur ose te shkruar nga i zoti. Derisa te kontaktohet i zoti, s'ke nga iken, nese s'te mbulojne sigurimet. Dhe sigurimet variojne, varet nga menyra se si i paguan ti dhe i zoti. I zoti mund te kete paguar sigurime per makinen qe mbulojne kedo qe mund ta ngase, edhe nje pale te dyte, me lejen e te zotit, dhe madje edhe nje pale te trete, te cilit ia jep pala e dyte, pa lejen e te zotit, nese pala e dyte ka lejen e te zotit per ta perdorur vete. Nese i zoti s'e paguan sigurimin per kedo qe e nget makinen, por vetem per dy-tre veta qe ai ua jep, ty qe s'te mbulojne sigurimet ke shkelur ligjin dhe dyshimi i pare eshte qe e ke vjedhur, ndaj verifikohet me te zotin. Po s'u lidhen dot me te zotin, s'do te rrine ne rruge, por do te shoqerohesh ne polici derisa te sqarohet. 

sigurimet e kujt ? ne france merr makinen e kujt te duash, po te kesh patente dhe kur i zoti te jep dokumentat shoqerues (la carte grise).

kur i zoti te jep dokumentat shoqerues (la carte grise).

Hehehe, rrofsh. Thuaja Endrity

Tu duk si prove ne favorin tend ajo ty? Seriozisht?

ne fakt, mund te jete prove, sikur djali psh mos t'ja kete dhene nga harresa kete dokumentin (kuptohet po te ndodhej ne france) dhe sikur ta ndaloje policia. 

psh ne nje familje ketu, te gjithe mund ta perdorin nje veture (veturen familjare), po me kusht qe ajo t'i kete dokumentat ne rregull dhe secili t'ja paraqese policise gjate kontrollit. ndryshe mund te konsiderojne si vjedhes e te ndalojne.

 

Le te themi qe rasti kur "ka harruar ti jape dokumentat" ka shume pak gjasa te ndodhe 

sidoqofte alibia qendron. akademiku nuk ja ka fut kot. them se po te mos i ndodhe gje, dmth te mos jete vete ai i implikuar, mund ta hedhe lumin ne shqiperi e te mos humbe gje te madhe.

thone qe shpresa vdes e fundit

ke jetu ndonjehere jashte ti ?

pse ca ndryshimi ka?

endri nuk më je përgjigjur ç'farë ndryshon për ty që ështê apo s'ështê në strukturat e nalta tê PS apo Shtetit ai ka vepruar si individ dhe do përgjigjet si individ .Mendoj se as Ps dhe as akademia s'kanë as përgjegjsinë më të vogël për aktin e tij ata kanë gjykuar veprimtarinë e tij dhe jo çdo bêjë në një treg mallresh në amerikë . Të thashë dhe më lart përderisa ai është diplomuar për sociologji me siguri që ka qenë veprimtar i rinisë minimalisht.  

Per mua nuk ka asnje ndryshim. 

Mu duk nje justifik bajat, akoma me bajat kur spiritus rendi i pari ta perseriste, dhe vetem kaq. Ishte e gjitha ne rrjedhen e asaj qe po thoshte icensuruari, nje perpjekje idiote per ta fshire e mohuar si lajm ne fillim, e pastaj per tu distancuar. 

Ta thashe dhe ne vend tjeter, per mua pika me e madhe ishte karriera dhe leket qe kishte bere ky njeri qe tani i dolen ne shesh. Jane shume te dyshimta, dhe keto jane ceshtje me e madhe se nje cante 200 euro. Problemi eshte si ai ishte ne ate pozite, ne USA me familjen, per te vjedhur nje cante te tille. 

Si ësht bërë i pasur thua ti?  Ashtu është por s'ka të pasur në shqipëri që të tregojë si e bëri milionin e parë  se ato të prapmet i tregojnë .Pse kaq i pasur ështê ky sa tê çudit pasuria e tij?

Ah ok, nqs eshte nga keta qe milionin e pare nuk e tregojne e leme me aq. 

Jo unë se di sa i pasur është.

Mu duk nje justifik bajat, akoma me bajat kur spiritus rendi i pari ta perseriste, dhe vetem kaq. Ishte e gjitha ne rrjedhen e asaj qe po thoshte icensuruari, nje perpjekje idiote per ta fshire e mohuar si lajm ne fillim, e pastaj per tu distancuar.

Endrity, ne note serioze kjo: mos vazhdo te citosh emrin tim per te justifikuar delirin tend, fiksimet apo kembenguljen idiote per ti cuar gjerat ne absurd. Komentet e mija tek tema e pare jane aty dhe kushdo  mund ti shikoje.Solla vetem NJE  koment nga Tema , meqe lidhej me prononcimin e Kostes , duke u nisur nga benefici dyshimit POR pa kemengulur qe kjo eshte e verteta.Se si funksionon kjo puna  e patentes ne Usa , as e kam idene dhe kjo eshte arsye qe nuk e zgjata.Ti po thua spiritusi e perseriti, spiritusi kemenguli, spiritusi tha ashtu e tha keshtu, spiritusi kerkoi ta mohonte qe kishte vjedhur e dokra te tjera.

Te kam replikuar tek tema  e pare jo per te bere avokatin e Kostes por per te pergenjeshtruar brockullat e tua dhe isombajtesve te tu:

Hodhet dyshimin c'ne ky sociolog ne 1989

Pastaj u hodhet ne argumentin c'ne ky qe ben ekspertin per ceshtje ekonomike kur nuk eshte ekonomist

Pastaj ngrite pyetjen c'ne ky intelektual dhe akademist, ky eshte aparatcik partije

Pastaj u kape pas statusit ekonomik, si i ka vene paret etj. etj

Pastaj u hodhe ne degen tjeter, pse quhet vullnetar nga PS, kur ka qene kandidat per deputet.

Pra boll me emrin tim ne goje! Nqs do te provosh qe je nje femije i fiksuar, vazhdo!

Me fal, po te gjitha ato ceshtje, parate, statusi si "akademik", roli ne PS, puna qe ka bere, pakualifikimi i tij per ceshtjet me te cilat eshte marre qendrojne ende. 100%. Biles ato nuk po trajtohen fare.

E vetmja pike ku kisha gabuar ishte diploma e pare. Mbasi kerkova, kishte patur ne fakt shkenca politike ne 84. Kshuqe ai dyshim, ishte i padrejte. 

Dhe une insistoj te ta permend emrin sepse ne nje fare pike ishe i vetmi qe po kundershtoje te tema tjeter. U terhoqen te gjithe te tjeret mbasi doli raporti, ti vazhdove insistove edhe kur nuk isha me vetem une kundra po te gjithe. Biles duke share e fyer ti, jo ne. Nje pranim gabimi, sic bera une me siper, per #autorizimin dhe rolin ne parti te tijin dhe te gruas do ishte minimalja qe mund te beje ne kete rast. Se te pakten per statusin e tij si intelektual kemi secili kriteret tona subjektive. 

paske ik per shele vllai.ose s'te ka dale pija e vitiriut.tani ti vazhdo trajtoi ato pikat e tjera por nga nje kendveshtrim tjeter se kete moot point e vulosi tropizma.

.... ti as moot point nuk e di se ca eshte 

dyshimin e pata une ,se isha e sigurte qe deri ne 1990 nuk ka pase kateder sociologjie.Shkenca politike e filozofi po.Ne fakt Spritus e sqaroi se si i ka konvertuar diplomat.

fux,

Lajmi qe solle per vajzen e vete ka kuptim dhe shpejgon deklaraten e zedhenset se policise amerikane: Edhe sikur ta kthesh mallin e vjedhur vullnetarisht perseri akuzohesh per vjedhje!

"A person can still be charged with burglary even if they return what they stole, Downey said."

Menyra se si u denigrua ky njeri eshte barbarizem dhe kur vjen nga nje forum qe e mban veten per forum me njerez intiligjente te vine zorret ne gryke.

 

 

Edhe sikur ta kthesh mallin e vjedhur vullnetarisht perseri akuzohesh per vjedhje!

..ky do ishte nje varjat deri diku i pertypshem nga "dashamirsit" e Kostes por problemi eshte se vete Kosta e ka djegur ket varjant kur ne intervista e dhena  ka deklaruar se behet fjale per ngareje te makines pa leje.Prandaj kur ndodhe ndonje gje ketej avokatet i sygjerojne klientet te mos flasin ne publik sepse mund te perdoren kunder teje ne gjyqe.

Reagimi i socialisteve mu duk mjeran?Me e mira do ishin dy fjale:Lajmi per nje ngjarje te shemtuar qe ka per personazh edhe Z.Kosta Barka na ka befasuar, varsisht njohjes tone per personalitetin dhe reputacionin e tij e te familjes.Jemi duke pritur perfundimet e drejtsise amerikane per te mbajtur qendrimin e nevojshem karshi nje veprimi te pamoralshem, ne se ashtu vertetohet.....
Keto do te ishin fjale qe duhet ti thosh zedhensi i PS dhe jo ato dengelat e sajmirit.

Keshtu eshte kur fut Samirera e Shalsera ne parti... derstile te them, derstile 

grava, behet fjale per tjeter Kosta, jo per Kosta Barken...   por qe ke te drejte ... edhe ngaterrohen emrat e ketyre se jane disi te ngjashem.

Po mo Belul, po.per Brjaben e kam dhe une se kete tjatrin Koste pake e njoh.
E po dhe ti a derbardhe brakat e mia e qoftet e Pjerit ndjek kema kemes?Nuk ke Pune tjater?

Xhibi qe pas greves se ish te perndjekurve kishte filluar te behesh shume serioz.Nuk e di pse kjo tema e Barjabes e sakelldisi kaq forte.Mo ka pas ndonje histori roze te deshtuar me gocen dhe gjeti rast e mori hak?smiley

xhibi  do vije ne fund e do na beje konkluzat me pika , si te deleguarit e dikurshem dhe menaxher i derstiles.Eshte kryeleshpunues i biri botes anadaj eshte bere serioz smiley

E di ti qe mund te jete ajo qe thu ti. Xhibi bie dekun per bjondet kellinfornjane. Lol

Ku mund ta lexoj reagimin e PS?

ne Twitter smiley

ose ketu

Mirejam,ajo video ia kalon dhe Portokallise

 

bravo akademia. e ngrin. kur ti duhet e shkrin. mirë që se paskan djegur..

hahaha

Vjedhje me e denueshme mund te jete ajo qe mund te perfundoje ne kaonsje te drejtperdrejte te jetes se te pafajshmeve. Psh.: une vjedh ne nje supermerkate e pastaj duke i ikur me shpejtesi me automjetin e çunit tim shkoj e shtyp nje nene shtatzene e cila se bashku me dy femijete saj  (nje majtas e nje djathtas) po j drejtohej makines se parkuar ne parkingun e supermerkates.

Ose, pasi sigurimi anti-krim i supermerkates me del perpara per te me ndaluar dhe une hedh objektin e vjedhur (i cili mund te jete i rende) diku pas, duke i rene kokes po te njejtes nene shtatzene (e cila eshte duke dale nga supermerkata, dhe momente me vone do ishte jashte duke iu drejtu automobilit te saj monovolum familjar, kur une i paautorizuar, do i shtypja me makinen e çunit tim ) e pastaj, objekti i drejtuar nga forcat e liga te jetes se pandershme qe une jetoj shkon rrokoshete sa te njera koke tek tjetra, duke lene ne koma viktimat e pafajshme. 

Venus, kjo histori eshte e frikshme per shkakun se ne rast se je gati te vjedhesh nje cant ne nje dyqan te thjeshte, ku denimi real, imagjino se cmund te besh (cfare je gati te besh) ne Shqiperi, ku vjedhja eshte me qindra-mijera euro, dhe denimi (si per Mediun ose per Meten per shembull) minimal.

 

Muhametali,nuk eshte e pashmangshme apo e pamundur nje gje e tille.Prandaj jane gjykatat.Te gjykohen ,te denohen .Se sa funksionale jane gjykatat ketu,s'eshte faji i opozites.Mediu,Meta ,Basha deshmuan qe me keto gjykata qe kemi ne ,krimi i vjedhjes eshte me i vogli qe dhe me i parendesishmi qe mund te mbulohen edhe kur dalin me video dhe me shifra.

 

Vetekuptohet qe nuk eshte e pashmangshme. Ne cdo vend te botes njerezit jane te etur pas pushtetit ose lekeve, disa me shume se te tjeret. Kemi dhe Meta apo Bashera ne Amerike, per shembull nje governator u mundua te shesi karrigen e Senatorit qe Obama kishte, pasi Obama u be president, per 1 milion $.

Ndryshe nga ne Shqiperi, ligji ketu funksionojti. Ka raste ku nuk funksionon, dhe raste te tilla shpetojn, por kur shikon zhvillimin e Amerikes, ta merre mendja qe ne pergjithesi funksionon pasi zhvillimi ekonomik eshte pothuajse gjithnje i nderlidhur me ligje dhe sisteme politike te mira.

Ne siperfaqe, vjedhja shteterore demton me shume shoqerine se vjedhja e thjeshte. Ne fakt, kjo ngjarje nuk demton fare shoqerine shqiptare. Mbase e ndihmon duke krijuar pyetje te rendesishme. Por analiza duhet te cohet nje hape me tutje se aq.

Ti thua qe opozita nuk e ka fajin qe gjykatat ketu nuk funksionojn. Mua kjo me duket si dicka komplet jashte temeje, dhe tregon nje mos-kuptim te problemeve te atij vendi. Pozita, duke ditur dobesite e ligjit vjedhe e vjedhe; kete gje do bente pozita ne shqiperi ne rast se Obama ne vend te Berishes qe kryeminister e jo me te tjere. Pse jo dhe TI, ose UNE, kur denimi eshte aq minimal. Ylli Pango tha nje justifikim po aq banal dhe aq te vertete (ne rast se ndryshon seksin me vjedhjen), njerezit do thoshnin qe isha homoseksual ne rast se nuk mundohesha te fleja me ate femren. Ne Shqiperi kemi krijuar nje sistem qe je budalla ne rast se nuk vjedhe, pasi fitimi eshte gjigand dhe denimi eshte minimal.  E di kete gje nga njerez te aferm, qe me kane thene, (kur PS-ja qe ne pushtet, se mos mendon se jam i lidhur me Berishen) pse te mos marre kur ma ofrojne vete. Une nuk pyes per para, por kur me ofrojne, nuk theme jo. Je budalla po te thuashe jo.

Tani te pyes ti, a shikon ndonje alternativ, jo ne fjale, por ne akte midis opozites dhe pozites per ndryshimin e ketij sistemi. Pra, dhe Obama do vjedhi ne Shqiperi, keshtu qe na duhet nje sistem me transparent... ke pare gje sistem me transparent, ne akte, jo ne fjale, nga opozita? Mua me duket se jo, pasi fuqia eshte monopolizuar tek lideri, dhe menyrat e vendim-marrjes jane te fshehta. Ne fakt, kjo ngjarje tregon sesa te fshehta gjerat jane ne shqiperi kur socialist peshqist nuk e dinin qe ky person mund te behej deputet, dhe mund te qe reprezantues i tyre... e kupton ndryshim me Ameriken ku nje njeri i pavarur mund te vendosi mbi kandidaturat si demokrate, si republikane, kurse ne shqiperi nje pjesetar i partis nuk di kandidaturat e partis se tij?

Me perpara, nje deputet si Jezu Krishti nuk vidhte dhe mbase mundohej ta fitonte voten duke i dhene perfitime/duke reprezentuar popullin e tij. Kur partia e zbonte, behej i pavarur dhe fitonte. Sonte Jezu Krishti ne shqiperi fiton vetem duke i lepir b*then kryesise, duke marre pjese ne vendim-marrje te fshehta, duke i ofruar perfitime liderave dhe jo popullsise, pasi lidhja popullsi-reprezantues eshte ndare nga lista. Jezu Krishti nuk do njihej nga njeri pasi roli i tij ne politik do varrej vetem nga lista. Pra ne akte si pozita, si opozita, ka shtyre sisteme ku fshehtesia dhe intriga eshte ideali, dhe ne situata te tilla mbizoteron korrupsioni, vjedhja, autoratizmi per lideret, dhe varferia per popullsine.

Rasti qe kemi lexuar ketu eshte i frikshem pikerisht se heqe disa dyshime. Mesojm qe "akademik" te lart, dhe pjesetare te opozites, jane po aq te babezitur (mbase me shume nga qe akti eshte aq banal) sa Meta dhe Co. (une e dija kete gje, por mbase jo disa idealist te Rames).

Githashtu, vetekuptohet krimi i Palo Altos eshte shume here me i vogel se i Metes, por si ta theme une... hajdut i xhepave nuk te demton aq shume sa Meta, por perseri trembesh kur meson se hajduti i xhepave mund te behet (mbase dhe pritej) nje dite te behej minister apo jo?

Pasi kemi mesuar per karakterin, dhe gjithashtu dime qe nuk ka alternativ "sistemike," pra me shume transparenc, eshte e veshtire te mos jesh pesimist.

PS: disclaimer, Shpresoj, qe nga qe kam shkruatur keto te mos quhem Berishian i fshehur, pasi asgje me keto qe shkruaj nuk dua te theme qe Berisha ka propozuar ose eshte sjellur me me shume tranparenc. Historiskisht, Berisha ka treguar me pak. Personalisht, mendoj se te dy partite kane leverdi qe ky sistem te vazhdoj....

PS,2: Gjithashtu, une nuk morra pjese tek debati i pare mbi kete ngjarje pasi nuk me pelqen te flas per nje ngjarje kaq banale, ku mbase... mbase... ka patur dhe keqkuptime. Pra, nuk jame gati te hedhe gure mbi nje figure nga ky lajm. Mundohem te shkruaj ne nje menyre me abstrakte. Nuk i di hallet inviduale, dhe nuk isha atje, mbase kishte keqkuptime, nuk mund te them qe filani eshte i keq apo i mire. Besoj se eshte keqkuptim, pasi dua te shpresoj ne anet e mira te njerezeve.

PS, 3: Shancet jane qe familja te gjendet e pafajshme. Zakonishte, dhe meqenese kapesh, ne raste te tilla, ne pergjithesi, nuk para denohesh nga kjo ane dhe kur ke faj. Gjyqtaret jane njerez dhe e kuptojn qe stresi i situates eshte denim i mjaftueshem, pa patur nevoj per denime ekstra. E shumta, nje denim simbolik. Jam kureshtar te mesoj sesi kjo gje do interpetohet ne lajmet ne shqiperi.

 

I madh si gjithmone, po kjo nuk eshte cudi tashme. 

Nisi mire si debat ,pavaresisht disa perplasjeve te kuptueshme dhe te nevojshme per nje debat,por u dhje ketej nga fundi.Thelbi i pyetjes sime nuk ishte te denigrohesh me te tej figura tash e denigruar e Kostes,por te diskutohesh ne parim akti i vjedhjes ;qofte asaj shteterore ,qofte asaj individuale,peshes morale qe ato mbartin ne shoqeri.

Eh, te gjithe nisemi me qellime te mira... smiley

Venus.

Tashi kur flasim e diskutojme per gjona tetilla qe jane rrelativisht sportive, muhabeti duhet te kapet me po te njejtin sportivitet qe e ka kape dhe sportisti.

Une per hajna nuk mundem me fole me seriozitetin qe ti e pretendon nga ana ime.. Hajni si individ, is a fucking joke - aktet e tij poashtu.

Shtepine ne shkoder ma kane vjedhur disa here, po mos ta kishin marre me sportivitet ato pleqt e mij, do kishin ike per lesh. 

Gjith keto komente ketu !!! Adminat nuk kane ndonje teme nga MONITOR, se kishte gjojna interesante andej. 

Venus, pyetja qe ngre ti quhet ne anglisht moot point, ose mut pune, se nuk ka mjaftueshem studiues peshku per te bere nje ndeshje kalceto makro kunder mikro dhe sigurisht qe nje sociolog qe e kishim na e shtypi makina e shtypit (nen drejtimin e ndonje rivali PS-ist). Ti qe e hap temen, per muhabet e hap, domethene per llogje Kavaje. Sepse sic ka thene Ajnshtajni, sipas Lubonjes, o YHVH me mbro nga vjedhjet e vogla se nga te medhate me mbron ligji.

smiley RRofsh

Gezuar 2013 !

Gezuar edhe ti Ruzhe, te uroj nje vit pa cigare dhe me shume koncerte.

Trop,vetem studiuesit lejohen te debatojne per tema te tilla ? Ne fakt,se kisha per studiuesit ,e kisha se si perceptehen ne publikun e gjere te tilla ngjarje;nga punetori,fshatari,intelektuali ,demokrati,socilaisti etj Me anen ligjore merren specialistet,me te prekurit merren gjykatat ,me te lenduarit psikologet.

Neve ,normale qe llogjet na ngelen.

Sepse sic ka thene Ajnshtajni,

 o YHVH me mbro nga vjedhjet e vogla

se nga te medhate me mbron batmani.

smiley

1000 komente (+/- te fshirat) ne dy tema.

Rende, shume rende. 

Me vjen keq qe te korrigjoj Monda, por jane tre tema. Qe te treja te botuara nga redaksia ne menyre shume evidente. (mos gjuj smiley)

S'me ka dale akoma pija e vitriut, ku tre?  Mund te ishin dhe pese*, do thoshte Brad.

*ose 6, n'dac me numeru te papublikuarat.

oj Monde,

TE betohem kendejza nga memedheu se ka prish terezine njeri per ket gje. As ju ka bo pershtpyje,as kam degju ndokend ta diskutoje. Per bakllava, arra, velitje totale nga mishrat dhe pija po kam degju.

kam pershtypje se profili akademik i theksuar i peshkut ka sjelle ket overload vemendjeje ndaj temes.

profesori qe vjedh canta - au au au

 

profili akademik i theksuar i peshkut

smiley

Andej qe i nga i madhi te me i vogli e kane bere ndonje kusari, prandaj s'iu bejne pershtypje keto gjera.

smiley

S'te le trop me qesh ne menyre te pavarur me "profili akademik i theksuar" smiley.

Shume mire bejne qe s'e prishin terezine.  Me cfare ta prishin me pare?  Qe nga presidenti, kryetarja e parlamentit e nje qerre me deputet kane dy vjet pa pagu taksat e makinave.  Apo skandali i fundit i 2 milion eurove nga tenderat nen varesi te KM-se.  

Kujt i plasi per nje dava cante te Nordstrom qe i fshifte qulli e bene veten rezil per nje Coach te dale mode.  (Se me kujtoi, kur ia kam sjelle time motre nje pale kepuce vite me pare te ketij tipit, jo te Kostes po te Kocit, m'u anku: kush eshte ky Koci mi, s'e njofim ne ketej.)  

Po seriozisht, te vene ne burg, a te paguajne gjoben me te gjitha salltanetet perkatese e i fshifte qulli prape, qe s'na lane me bo muhabet vitriu.  Une per vete s'mbaj mend cfare kam ngrene, ama pijet t'i numeroja, po jo te gjitha smiley.

Akoma s'kan mbaruar komentet per vjedhjen e shekullit smiley per çanten Kam-Kum smiley Kur te shohin ekspertet e siteve dhe statistikave, se kush teme ka qene me e rendesishmja, me sensible per shqiptaret, do habiten dhe do thone se si ka mundesi, kur shqiptaret njihen per kete zakon te keq smiley ate te vjedhjes. 

ore kot u lodhem para  ca ditesh per te gjetur ''njeriun e vitit''...   padiskutim Kosta Barjaba!smiley

Sigurisht qe kjo e Barjabas ishte me e shemtuar sepse ishte individuale , kurse me ne fitojne te gjithe smiley

 

MENTOR NAZARKO

Mediat e dëshiruara për lajme kronike e shpalosën gjithë dëshirë në faqe të parë lajmin e të ashtuquajturit përvetësim prej një familjeje shqiptare të mallrave me vlerë 238 dollarë në një tregtore të madhe amerikane. Deri këtu jemi brenda normës shqiptare të trajtimit mediatik të rasteve të tilla. Por kur dje u pa se si tri media elektronike afër qeverisë, e trajtuan këtë lajm si lajm të parë, pra edhe më të rëndësishëm se krijimi i Komitetit kombëtar të diasporës, atëherë lajmi meriton vëmendje më të madhe se normalen. Por duhet dhe një këndshikim tjetër, jashtë politikës. Për më shumë që nën trysninë e krijuar dhe nga kërkesa e drejtpërdrejtë e PD-së që PS të mbajë qëndrim, partia e të majtëve menjëherë u distancua nga familja politike Barjaba.
Me këtë veprim jemi vërtet në kufijtë e një komedie banale parazgjedhore. Dy parti politike që tentojnë të largojnë sikur të ishte një patate e nxehtë fatin individual apo familjar të një njeriu me kontribute në këtë shoqëri, i cili s’dihet akoma tërësisht se si është akuzuar për përvetësim mallrash prej 238 dollarësh. Janë dy parti politike, veçanërisht PD-ja që kanë qenë dhe janë në pushtet, ku akuzohen për përvetësime qindramilionëshe dhe as nuk janë skuqur, dhe as nuk janë zverdhur. E kuptojmë PD-në, që nëpërmjet kësaj historie, mundësisht nëse shndërrohet në telenovelë, dëshiron të dalë nga telenovela tjetër që tregon zoti Taulant Balla për familjen e Kryeministrit. Po PS-ja, pse duhet të kompleksohet kaq shumë nga një histori individuale apo familjare e dikujt, faji i të cilit nuk është vërtetuar ende gjyqësisht? Pse ndonjë gazetë afër PS-së e ka pasqyruar me shumë zell gjithçka është botuar në dy portale lokale amerikane, pa reflektuar madje as përgënjeshtrimin e zotit Barjaba?
Ndërkohë, nëse kjo që ka ndodhur vërtetohet gjyqësisht, sepse dikush është fajtor vetëm me një vendim gjykate, pas reagimit normal për skrupujt tanë prej puritanësh, do duhet të biem në mendime për fatin individual të këtij njeriu, apo të familjes së tij. Ne ende nuk dimë se ç’ka ndodhur saktësisht. Familja Barjaba nuk është një familje krejt e zakonshme: dy fëmijët Barjaba kanë frekuentuar që të dy motër e vëlla një ndër dy universitetet më të mira në botë, Universitetin e Stanfordit. Babai i tyre ka frekuentuar për një specializim pasuniversitar një program pranë Universitetit të Harvardit dhe është autoritet akademik në këtë vend. Në këtë shikim, Barjabat ngjajnë një familje që ka investuar në arsimim të nivelit më të lartë botëror, diçka që e bën më të rëndë peshën e fajit që i ngarkohet në kurriz, pavarësisht vlerës së kufizuar të mallrave që supozohet se janë përvetësuar. Ky profil akademik i lartë i kësaj familjeje e bën më të rëndë krimin e tyre që nuk është vërtetuar ende gjyqësisht. Por ama e bën dhe më jonjerëzore futjen e tij në gijotinën e thashethemnajës politike dhe të kronikës së zezë pa beneficin e dyshimit në favor të tij. Çfarë ndodh tashmë me fatin e këtij njeriu, apo të familjes së tij? Pse ne vallë me ftesën e partive duhet të shikojmë me përçmim dikë që vjedh 240 dollarë, dhe jo dikë që vjedh tendera, para publike?
Dhe diçka tjetër. Duke e marrë për të vërtetë këtë lajm, mund të reflektohet për shtysat e këtij veprimi, që s’dihet ende se i kujt është saktësisht (babait, nënës, fëmijës). Çfarë shtysash janë: ekonomike, shtysa maniakale, apo të tjera? Por duhet reflektuar dhe për standardet etike që karakterizojnë elitën tonë intelektuale. Dikur, në vitet e para të hapjes së Shqipërisë, ishin normale lajmet e ngjashme me protagonistë individë të kësaj elite, që kudo në Perëndim, të gjendur përpara idesë së bollëkut që frymëzonin tregtoret e mëdha, edhe kishin vjedhur në ngasje e sipër. Për fat të mirë, këto lajme nuk kanë qarkulluar në media botërore për të na shkatërruar tërësisht imazhin, por në nivel thashethemesh urbane. Duket e vështirë ta pranosh se kjo gjë mund të ndodhë dhe sot, 22 vjet pas ndërrimit të sistemit, për më shumë kur protagonistët janë me shumë gjasë dhe rezidentë amerikanë. Ama nëse e pranon, kjo është me të vërtetë dramatike.
Benefici i dyshimit
Dhe diçka tjetër. Nuk humbasim asgjë nëse në analizën tonë nuk u hapim rrugë dhe hipotezave të tjera me pro-të dhe kundrat e tyre. Janë vetëm hipoteza, të cilat le të jetojnë derisa të kemi seancat gjyqësore të çështjes. Pse frymëzohemi për hipoteza të tilla? Ngaqë s’durojmë mënyrën si po politizohet çështja. Pse? Sepse rreth këtij lajmi u ndërthur me shumë intensitet dhe cilësi dhe intriga politike – qenia e zotit Barjaba si kryetar i Grupit të PS për Çështjet Sociale, siç e tregonin fotot bujare të mediave të PD-së, që e nxirrnin atë në krah të Edi Ramës. Epo sa për sfidë, për mendimin konvencional apo atë mendim që do të na frymëzojë politika hipokrite me mungesën e saj të ndjeshmërisë, ne duhet të mos biem pre e kësaj egërsie. Për më shumë pse akuza e shumëfishuar politikisht nuk përbalt vetëm Kosta Bajrabën që këshilluaka PS-në, apo zonjën e tij, por tërë familjen e tij. Plotësisht dakord se të njëjtën ndjeshmëri do duhet ta ofrojmë edhe sikur protagonist i saj të ishte dikush nga PD-ja, apo nga shoqëria civile. E kuptojmë dikë që mund të thotë se faktet janë fakte; se Policia amerikane nuk gënjen etj. Në këtë linjë duhet ta konsiderojmë si shumë të drejtë dhe supozimin se ky profil akademik i lartë i këtyre njerëzve nuk i përjashton ata nga një ves kaq banal, që te disa është si një lloj sëmundjeje, pra një lloj impulsi emocional më i fortë se nevoja ekonomike. Janë kapur me presh dhe personalitete të shquara të artit që e kanë këtë ves, si për shembull Lindsay Lohan etj. E kuptojmë se në dëm të protagonistëve të kësaj historie ngjan se është alibia e zotit Barjaba, se ai është ndaluar në garazhin e qendrës tregtare për mungesë autorizimi në ngarjen e makinës, apo eventualisht telefonata e tij për të denoncuar si të humbur familjarët. Na ngjan ama e çuditshme se si dikush që ka vjedhur me vetëdije kthehet sërish në «vendin e krimit». Duket e vështirë ndërkohë që Policia amerikane të gabojë në ngjarje jo shumë të komplikuara si kjo, me gjithë zellin e kompanive tregtare që të bëjnë zhurmë të madhe në raste të tilla edhe përpara kompanive të sigurimit të mallrave.
Me këto hipoteza bëjmë thirrje për më shumë humanizëm dhe me këtë ftesë mbyllim këto refleksione në trajtimin e një historie njerëzore, që ka brenda diçka sa dramatike, aq dhe komike. Dramatike, sepse shpërpjesëtimisht po rrënohet në gijotinën publike me siguri dhe për mendjelehtësinë e vetë protagonistëve fati i një apo më shumë individëve. Komike, sepse politika që ka në kurriz mëkate shumëfish më të mëdha, po përpiqet të dalë e pastër prej tyre, duke ua hedhur gjithë fajin viktimave që u gjendën jo rastësisht në rrethinat e bukura të Stanfordit në SHBA.

Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/01/05/refleksione-per-nje-kronike-vjedhjeje/#ixzz2EKkjj9dh

Kjo qe i ka ndodhur Kosta Bajrabes eshte nje "aksident njerzor"... Nuk dua ta justifikoi, por situatat mund te jene nga me te ndryshmet. E keqja e gjithe kesaj historie eshte sepse sot njeriu ndodhet non stop nen nje agresion te papare mediatik, jo thjeshte te televizioneve, por kjo situate eshte shumefishuar ne saj te internetit. Sot privatsia "ka ik per lesh", jo vetem per njerzit publik, por edhe per njeriun e zakonshem dhe krejt anonnim. Ne cdo rast qe dyshohesh per dicka, edhe pa qene fare fajtor, nese hyn ne goje te nje medie vizive, perfundon ne te gjitha faqet e mundeshme sociale dhe ne facebook. Shkurt sot kohet kane ndryshuar dhe nuk je njelloj si 10 ose 15 vjet me perpara, praktikisht jetojme ne nje epoke te re: Epoka e Satelitit, Celularit dhe Internetit.

Eshte krejt tjeter gje hajduteria dhe vjedhjet "me ligj" qe bejne sot pothuaj cdo zyrtar i shtetit shqiptar, i cdo niveli, i cdo krahu politik. (Natyrisht pozita eshte ne pozita te favorshme per te vjedhur me shume, sepse ka pushtetin politik). Neser, dmth pas 23 qershorit do te vije rradha e opozites, fundja ky eshte morali i shoqerise shqiptare. Me vjen keq ta pranoj, por sinqerisht kjo eshte e verteta... Per kete qe po them ka prova sa te duash, puna eshte se keto prova nuk duan ti shohin dhe pranojne ata qe merren me zbatimin e ligjit ne Shqiperi, sepse edhe keta te fundit vjedhin te drejten tone per drejtesi, duke shitur ligje (vite burgu). Kete e bejne edhe me kriminela dhe vrases, lere me per hajdute, politikan dhe administrator te puneve tona publike dhe shoqerore.

A quhet vjedhje mospagimi i detyrimeve vjetore per mbajtjen e vetures sic kishin bere mbi 15 qeveritare ne poste te larta ketu?

mbi 15 qeveritare ne poste te larta ketu?

ha ha ha,  me cilin sy e pe kete listen, me ate me xham apo me ate pa xham?

15 emra qeveritaresh i paske lexuar. Te paskan shpetuar Shegushja dhe Eduard "do vjedhim-me bukur"  Shalsi.

 

 

duhet ta konsiderojmë si shumë të drejtë dhe supozimin se ky profil akademik i lartë i këtyre njerëzve nuk i përjashton ata nga një ves kaq banal, që te disa është si një lloj sëmundjeje, pra një lloj impulsi emocional më i fortë se nevoja ekonomike. Janë kapur me presh dhe personalitete të shquara të artit që e kanë këtë ves, si për shembull Lindsay Lohan etj.

...bo bo bo ves banal thote ky hajvani ,krahason akademiket me Lindsay Lohan 

duket qe lexon peshkun ai gomori. se ketu u fol per ate buçen drogmene.

"Akademiket" nuk kane rene nga qielli.

Epo qe do beheshin + 300 komente dhe ne kete teme sma kish marr mendja kurr. Platoni i vje onash orvatjes se peshqeve per te percaktuar se ç'eshte e drejta dhe e pa drejta!!!

P.s. duke mar parasysh zellin me te cilin po komentojne peshqit subjektin ne fjale nuk do te habitesha nese Platoni nga nahija e semes ka pasur gjak pellazgo-ilir. Rastesia nuk mund te jete shpjegim per zellin e peshqeve, trashgimnia gjenetike po!!!

Nuk e di a i keni ndjek lajmet keto dit, po kishte dal sikur nji nga kto te Ps-se ishte kap tu vjedh rroba ne nje dyqan ne Kaliforni.

ehhh

 

Kur mo smiley

Te Shekulli e lexova ka nja tre dite

Paske fillu dhe ti me e lexu shekullin keshtu ? smiley

Vetem nji here, a falet ? smiley

Tani qe Kocua ka ngel pa kokerr leku , njehere edhe te falet smiley

Noten , maroi LEON -i smiley

Oh po ketu te gjithe e dikan

Me e fituara nga te gjithe , ketu doli Drejtoresha e Derstiles shoqja Xhibi si "shtim prodhim leshi" smiley  dhe me I Humburi doli Huri me " detyra kujtese" smiley

Derstilistet shkelqyen ne tjerrje pa mbarim duuke qene te Shumeafirmuar ne njohjen e Mullirit me Ere ,  por pak sa te Habitur se nuk po gjenin se nga i vinte UJI.

Nje falenderim edhe per te bijte e faqegjeres me shembuj nga Amerika , Azia , Afrika dhe me GJERE !

Vjedh nje cante - je hajdut.

Vjedh miliona - je politikan.

''vret 2, 3 njerez, te quajne kriminel...  vret 2, 3 qind njerez, te quajne hero.
 

charlie chaplin.

Kostës i erdhi fati në derë. Vetëm mos qoftë budalla ta lërë t'i ikë.

Kosta duhet të shpallë kandidaturën për deputet me Moton:

UNË NUK DI TË VJEDH!

E ka në xhep mandatin.

smiley

ke harruar te shtosh AMERIKANET ! 

se shqiptareve u ka lujt hakun me kohe ai qafir. ndryshe nuk do kishte pare me shku deri ne amerike, me nje rroge te thjeshte shteterore.

Edhe njëri shkroi tek rrypi i vet:

Me një të rënë, vrava shtatë. 

Harroi të shtonte MIZA!

mire qe doli ky si lajm te mbushe me dicka mediat keto dite se sa per ate gjatoshin dhe opoziten ehe shpresa te kota. Edhe te mendosh qe do behet edhe kryeminister..

Ja dhe njehere se Mondrat s'na lene rehat:

 

Ou s'mbaroi ende kjo puna e Kostes? Plaku Mere delenxhi ende ka fytyre te vi prap ketu, e biles ti dale ne mbrotje serisht Kostes? Ta pret mendja thuaj, se nga i njejti sua delenxhinjsh jane!>>

Ja ti veme gjerat ne vend dhe njehere.  Kosta eshte kokrra e mashtruesit, delenxhiut, dallkaukut, hajdutit e kusarit.  Kosta ka bere dallavere me te dyja bandat e medha kleptokrate (PD & PS), sic ja do zakoni cdo superdallaveraxhiu albanistanez te 22 vjecarit tranzicionist.  Kosta ka pervetesuar troje ne bregdet ne menyre ilegale duke qene i lidhur me ministra te fuqishem te PD-se ne qeverisjen e saj te pare, sic ka bere dhe plaku Mere qe i del ne mbrotje te fuqishme Kostes.  Kosta ka vjedhur me projektet e Bankes Botrore dhe ne ministrite e ndryshme qe ka punuar.  Kjo hajduteria ne Nordstrom e Kostes, eshte thjesht nje karikature e hajduterise edemike te Kostes gjate gjithe tranzicionit dhe po aq qesharake e karikaturiale eshte dhe reagimi pseudomoralist i nje nga dy bandave te medhaja kleptokrate ne vend ne te cilen Kosta me gjithe gruan merrnin pjese kohet e fundit.  Kosta eshte misherimi i konceptit te gjithegjenduar ne Shqiperine tranzicioniste, si pasoje e Shqiperise moniste, se pasuria nuk mund te vihet me pune te ndershme.  Dhe ai qe i del ne mbrotje me te fuqishme Kostes, eshte nje überdelenxhi qe listen e vet te dallaverave e ka te pafund dhe jo me larg se dje kerkonte te bente dallavere edhe ne peshk duke dashur te shkembte toke gjoja komplet te ligjshme per makine luksoze.>>Ou s'mbaroi ende kjo puna e Kostes? Plaku Mere delenxhi ende ka fytyre te vi prap ketu, e biles ti dale ne mbrotje serisht Kostes? Ta pret mendja thuaj, se nga i njejti sua delenxhinjsh jane!

Ja ti veme gjerat ne vend dhe njehere.  Kosta eshte kokrra e mashtruesit, delenxhiut, dallkaukut, hajdutit e kusarit.  Kosta ka bere dallavere me te dyja bandat e medha kleptokrate (PD & PS), sic ja do zakoni cdo superdallaveraxhiu albanistanez te 22 vjecarit tranzicionist.  Kosta ka pervetesuar troje ne bregdet ne menyre ilegale duke qene i lidhur me ministra te fuqishem te PD-se ne qeverisjen e saj te pare, sic ka bere dhe plaku Mere qe i del ne mbrotje te fuqishme Kostes.  Kosta ka vjedhur me projektet e Bankes Botrore dhe ne ministrite e ndryshme qe ka punuar.  Kjo hajduteria ne Nordstrom e Kostes, eshte thjesht nje karikature e hajduterise edemike te Kostes gjate gjithe tranzicionit dhe po aq qesharake e karikaturiale eshte dhe reagimi pseudomoralist i nje nga dy bandave te medhaja kleptokrate ne vend ne te cilen Kosta me gjithe gruan merrnin pjese kohet e fundit.  Kosta eshte misherimi i konceptit te gjithegjenduar ne Shqiperine tranzicioniste, si pasoje e Shqiperise moniste, se pasuria nuk mund te vihet me pune te ndershme.  Dhe ai qe i del ne mbrotje me te fuqishme Kostes, eshte nje überdelenxhi qe listen e vet te dallaverave e ka te pafund dhe jo me larg se dje kerkonte te bente dallavere edhe ne peshk duke dashur te shkembte toke gjoja komplet te ligjshme per makine luksoze.>>

 Rama etiketon Bashën: "Si Tit Sojli", Basha i përgjigjet: "Dufin e ke prej gjynaheve"

- Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, ka reaguar nëpërmjet zyrës së shtypit të Bashkisë ndaj deklaratave të ish-kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Edi Rama. “Ia ndiej ankthin që ka, sepse për 13 vite në pushtet la si gjurmë qendrën e kryeqytetit në katrahurë, Zogun e Zi në kolaps, planin urban që nuk e bëri kurrë e shumë gjynahe që rëndojnë edhe sot qytetarët”, ka nisur të komentojë Basha.

Duke shtuar më tej: “Kuptoj edhe dufin kundër planit urban, qendrës së rregulluar, festave të qytetit dhe në veçanti ndaj projekteve të mëdha që po marrin jetë si: Bulevardi i Ri, stacioni multimodal i pasagjerëve dhe trami. Ndryshimin e sheh çdokush. Por bën mirë që e nxjerr dufin në Twitter. E ka kuptuar, uroj, që shqiptarët janë ngopur duke e parë plot vrer e shfajësime për ato që nuk na bëri gjatë 13 viteve të tij në pushtet”, ka përfunduar Lulzim Basha.

Rama në Twitter: Basha si Tit Sojli I pyetur në konferencën e tij sot në Twitter, se çfarë mendon për kreun e Bashkisë, Lulzim Basha, ish-kryebashkiaku Edi Rama u përgjigj me kritika mbi punën e kryebashkiakut demokrat në infrastrukturën e rrugëve të kryeqytetit. “Më kujton Tit Sojlin, marifetçiun e rrugëve të Tiranës, që gjente derdimenë dhe u shiste çfarë nuk kishte!”, u përgjigj Rama. 

 

Te gjitha vjedhjet jan shum e denushme pervec atyre qe bej une. 

Po ta mbledhesh bashke djersen edramiste te derdhur ne kete faqe per te justifkuar arrestimin per vjedhje te Barjabes behet nje liqen i vogel, me c'rast juve s'jeni me peshq pa uje, tashme beheni peshq me djerse barjabiste.

Mbase do qe me mire te kishit heshtur, si disa peshq te tjere 'te majte', po nejse, puna juaj. Ose mbase do ishte me mire te shfrytezonit kete rast per te folur per gjera me te medha/pergjithshme, meqe s'ju pelqejne gjerat/vjedhjet 'e vogla'. P.sh. si kualifikohet nje sociolog per pozitat publike/qeveritar qe ka Barjaba (dhe per pretendent per minister a ca pretendonte) apo qofte dhe ku i gjen parate nje sociolog shqiptar (me 20 vite pune post-monizem) te dergoje dy kalamajte e vet ne dy nga universitetet me te shtrenjta te Amerikes, plus te beje pushime familjarisht ne Amerike, apo qofte te bleje rroba ne Nordstrom? Mbase eshte normale per ndonje tip si Eda Derhemi te bleje shumicen e rrobave ne Nordstrom, por shumica derrmuese e amerikaneve p.sh. s'e perballojne dot cmimin e Nordstrom.

 

Justifikimin tuaj (te mentalitit qe perfaqsoni) e shpreh me se miri Nazarko kur thote: 

Pse ne vallë...duhet të shikojmë me përçmim dikë që vjedh 240 dollarë, dhe jo dikë që vjedh tendera, para publike?

Po ashtu PS vete, me paturpesine qe karakterizon nje parti kryesore politike ne Shqiperi (dhe vende te ngjashme bananareplubikse), teksa sqaron se behet fjale vetem per 238 dolare dhe vetem per vjedhje te prones private.

Pra vjedhja ne pergjithesi nuk perben patjeter problem, as kur behet nga figura publike dhe politike. Vjedhja eshte problem vetem kur e ben kundershtari politik ose kur kalon aksh shifer dollaresh amerikane. 

 

Kjo qe thoni juve eshte si te pyesesh: Kush eshte me shume mut, nje mut i vogel apo nje mut i madh?

Sa shume mut duhet te keni para hundes ne menyre qe juve tju bjere ere mut? Dhe jo, s'po kerkoj ndjese per fjalorin se ne fakt mentaliteti qe bartni ben me shume pis. 

E njejta gje verehet dhe tek pala tjeter, po anasjelltas; PD zyrtarisht e karakterizon kete xhest te vjedhjes se rrobave si xhepist-llek, dmth sipas PD ne kete rast nenkuptohet se (ose ne menyre sublime synohet ai mentalitet ne popull qe konsideron) vjedhjet e medha te parave/korrupsioni jane gjera qe nderohen, te tregojne cun te shkathet, kurse vjedhje te vogla tip rrobash jane per tu tallur, gjera qe bejne jevgjit apo njerzit e ulet. Nderkohe qe sipas PS vjedhjet 'e vogla' dhe private (whatever the fuck that means...sa para justifikohen ne vjedhje, 238 dollare, 2380 dollare, 3000 euro?) jane gjera qe s'ja vlejne te quhen vjedhje, as kur behen nga figura te larta te PS-se, nderkohe qe femijet e kryeministrit...

Ndersa sa per argumentin edramist se Barjabja ka qene thjesht nje debatikas qe ngjiste trakte naten vullnetarisht per PS, po sjell me poshte nja dy artikuj dhe video nga Scan TV (per ata qe s'e dine, ky eshte nje tv shqiptar per ekonomine/biznesin) pas nje kerkimi 4-5 minuta ne internet, ku Barjaba paraqitet me titujt PS-iste dhe me sloganet e PS-se ne sfond:

Shkurt 2012

Link per video dhe per artikullin:

...Partia Socialiste thotë se tashmë ka një draft, që nxjerr skemën nga falimentimi. Sekretari për Çështjet Sociale në këtë parti, Kosta Barjaba, thotë për RTV SCAN se, drafti programor përmban 10 masa...

 

 

 

Qershor 2012

Link per video dhe artikullin:

Kosta Barjaba kryetar i Komisionit për Çështjet Sociale në Partinë Socialiste, thotë për RTV SCAN se një nga kushtet kryesore për realizimin e një reforme të plotë në skemën e pensioneve është ai që lidhet me moshën.

Ja si i bon detyrat xhibi; paster, bukur, sakte. Lol

Te gjitha vjedhjet si ne shqiperi apo usa ose gjetke, e bere si nga nje njeri i thjshte apo politikan apo zyrtar i ulet apo i larte jane te DENUESHME!

Vjedha si akt esht dicka e denueshme nuk ka arsye pse te behen tolerime apo nen-,mbivlersime.

Ajo qe eshte me degjenruesja ne fakt eshte se si ky korofillaku me arrixhijet e veta qe vodhi nje cante per 300$ si dhe politikanis alabakis ne shqiperi qe vjedhin miliona nuk e kane per nevoje sepse asnjeri nuk vuan per buken e gojes por nga karakteri prej alabakesh dhe moral bucesh.

Shpresoj qe ky PS-ist te kete thene ne protokoll ne polici qe eshte grek dhe jo shqiptar sepse nuk e kemi per borxh tu marrim tani dhe mekatet persiper grekerve alabakis !!!!!

Bukur i ben xhibi detyrat dhe shembujt me ate me te urtin e te urteve ne bote qe nxjerrin me detyrim jashte nga barku ....po puna eshte se i hedh pak ereza dhe piper per ti ngatrruar drejtimin .

Xhibi kritikon Partite per nivel FOSHNJOR ne Deklarime , gje qe e ka me te qarten nga te gjithe e te dokumentuar ...por Xhibi erezat i hedh me shume nga Mooti i PD...Si zakonisht i bie me shpate ne mes per ta ndare ne DYSH dhe copen me te madhe e Le nga hajdutet me te vegjel . Kjo eshte arsyeja qe e shpallen si teori "xhibonjizmi "

Xhibit si shume te dyzurve Ju inetereson te shohin tek ky RAST nje Socialist duke fshehur faktin qe ky  ka dale si Nxenes nga strukturat e Huazuara nga PP per Partine Demokratike , si parti e se ardhmes smiley

Ne shqiperi Vesi , Standarti Vjedhjes nuk ka Ngjyre  Politike . Ai eshte futur , nxitur , mbeshtetet dhe perpunohet si Teori Pasurimi ne kushte te TREGUT vetem e vetem nga NJE klan e grupim qe ka VJEDHUR Pushtetin...Klani Banditit e Grabitesit Berisha me Familjen Politike dhe ate Biologjike .

Te Vjedhesh eshte Nderi me i cmuar ne mbare psikologjine e shqiptareve kudo qe ndodhen sot .behesh K/Minister !

ky  ka dale si Nxenes nga strukturat e Huazuara nga PP

Mos! Njeriu i ri te jete hajdut?!

Qe t'i pergjigjemi kesaj pyetje ne menyre shterruese: per shoqerine, vjedhje me e denueshme eshte kur vidhet nje viktime e dobet. 

Sa me e dobet viktima, aq me e denueshme vjedhja, e perseris, per shoqerine.

Kur vjedh bakallin e cepit te rruges, t'a hyjne ne dru, po te kapen, edhe klientet qe gjinden aty pari. smiley

Mos m'ju daj filozofise Mono, tha! smiley

Shame on Kosta e te gjithe familjes. Lan nam. Gjoja akadhemik me grada shkencore. Shpresoj ti behet mesim . Dhe meqe eshte ne ollnenia, pasojat ti vuaj e bija ketej. Cdo gje futet ne records. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).