Sot shënohet 545 vjetori i vdekjes së Skënderbeut. Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes shfaq sot dokumentarin “Skënderbeu”, në kuadër të 545 vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar.

Në dokumentarin e regjisorit Vladimir Prifti janë aktorët Sokol Angjeli, Roza Anagnosti dhe Fatos Sela, por dhe historianët Luan Malltezi, Pëllumb Xhufi, Pranvera Bogdani dhe Moikom Zeqo. Pjesa e parë "Principata e Kastriotëve" përfshin origjinën e Kastriotëve, rininë e Skëndërbeut, të atin e tij e deri në rrethimin e Krujës, ndërsa pjesa e dytë "Shteti dhe Simbolet" trajton krijimin e shtetit të pavarur të Skëndërbeut. Subjekti është mbështetur në veprën e Kristo Frashërit "Skëndërbeu", ndërkohë që xhirimet janë bërë në Krujë, por edhe jashtë Shqipërisë. Qëllimi i këtij aktiviteti është prezantimi i figurës historike të Heroit tonë Kombëtar si shtetar dhe ushtarak dhe rëndësia e periudhës së Skënderbeut në historinë moderne të shtetit shqiptar. 

Në janar të vitit 1468 Skënderbeu u sëmur gjatë zhvillimit të një Kuvendi të thirrur nga ai, në të cilin ishin të ftuar të gjithë princat shqiptarë. Ai vdiq më 17 Janar 1468 në Lezhë.

96 Komente

komandant na mori malli

Belul duhet me qene konsistente: "..Kumanant, na mori malli" - shkroi Shefqeti.Lere si ja perpunoi... Shkrimtari Agim Shehu

Si iken koha! Ja ku u bone 545 vjet.

Eh e mbaj mend si djesmiley

Në janar të vitit 1468 Skënderbeu u sëmur gjatë zhvillimit të një Kuvendi të thirrur nga ai, në të cilin ishin të ftuar të gjithë princat shqiptarë. Ai vdiq më 17 Janar 1468 në Lezhë.

 

po Hamzai merrte pjese ne Kuvend?     mos i ka  hedhur ''gjekafsh''  ne  ushqim  maskarai...

Hamzai ish i syrgjynosur ne Napoli. 

Une dyshoj te Lek Dukagjini. 

Po o Rono, po. Maloket e kan pas gjithmone fajin! smiley

Lek Zaharine me tradheti e vrau! 

I kish dhene dhe besen...Leka!!!

Lek Plepi?

Lek Plepi ka shpirt artisti, i kendon te bukures!

Lek Dukagjini mer e vrau me tradheti Lek Zaharine! Per nej gop e vrau!!!

 

o Rono.. po per   disidentin dhe njekohesisht  mikun e Pjerit, Ligor Zaharine (Grigorin), di gje, se edhe ky  vdiq ne rrethana te cuditshme..

Ju qe keni lexuar VQ,a flitet aty per Grigorin?

po po... bile nga ato qe kemi lexuar ne liber.. dhe me cka thene Pjeri ''padashje'' ne disa komente  ketu ne PPU,  kemi dyshime te forta qe disa teza qe ngrihen ne VQ, nuk jane te autorit, por te Grigorit..

Shiko kjo puna e dyshimeve ndodh rendom me cdo kryeveper. 

Ka dyshime qe Iliada nuk eshte shkruar nga Homeri. Ka dyshime per autorsine e veprave te Shekspirit. Madje dhe per vet veperat e Shokut Enver ka dyshime!

 

 

Jo nuk besoj ,se Pjer po verteton se ka ide e propozime te rralla edhe tash qe ka shume vite qe Grigori nuk eshte ma.E shumta Grigori ka shfrytezuar gjenialitetin e Pjerit....Ne fillim thenm qe Pjer ,mandej Grigor.....

Ka shume paqartesi rreth kryevepres VQ, Zana. Ka disa qe spekulojne se dhe shume teza te Shoshorit jane ne VQ. Keta dyshojne se Pjeri prandaj dhe kish shkuar te shtepia e Shoshorit qe te ballfaqohej me te. Por fatekeqsisht per Shoshorin dhe fatmiresisht per Pjerin, Shoshori kish humbur kujtesen. Pra, sic te thashe eshte nje labirinth i vertete, ka thenie dhe kunderthenie nga te dyja palet. Por ceshte e verteta Pjeri e nxorri pa dashje nje her ketu ne Peshk se shume prej tezave te Grigorit jane ne VQ por se cilat jane nuk e thote. 

mos harro edhe tjetren  Rono.. Pjeri e ka pranuar disa here faktin qe Grigori  ka qene  nje teoricien i forte. (i ashper por i drejte).  ne fakt edhe VQ, liber  me  teza (teorike)  ''kokeforte'' eshte.. 

A thua do te zbardhet ndonjehere misteri i VQ o Belul???

eee, aq sa u zbardh misteri i  veprave te Shekspirit...

Vetem nje njeri mund ta zbardhi misterin. Por me sa duket ai ka konflikt interesi ne kete pune.

shiko ,une mendoj se kemi nje avantazh shume te madh.Pjer eshte ende gjalle .pra te gjithe rezervat tona mund t'i permbledhim ne nje promemoriee ia japim.Keshtu pjer e ripunon VQ,duke i dhene pergjigje rezervave e pyetjeve tona.Mendoj se e ben ,edhe per ndjenje pergjegjesie per brezat e ardhshem kur te lexojne VQ.Se ndryshe gjendemi si brez si jemi gjetur ,duke kerkuar misterin e Eskilit ,Shekspirit apo te pjerit....

Po cfar ripunimi o Zana!!! Nuk e shikon qe Pjeri nuk denjon te vi e te komentoj ketu! Ti mendon se ai nuk i ka lexuar komentet tona? Pjeri ka konflikt interesi ne kete pune Zana!!!

Nuk kuptoj ,ma ftillo pak po munde kete konflikt....

Zbulimi i te vertetave te VQ nuk eshte domosdoshmerisht ne interes te Pjerit!!!

çuna e goca smiley reklam me te mire per VQ , as une nuk do e kisha bere. Ju me kete debat smiley i rritet vlerat librit tim, qe kuptohet ka shprehur edhe nje pjese te shpirtit jo vetem te Ligorit, por edhe te popullit, te juve. 

O meluni me gjak kuciot...!

Ama na kuci qenka. kjo shpjegon shume..smiley

Roni, e di qe njeri prej te pareve Dukagjinas e kishte baxhanak Skenderbeun?Kish motren e Gj.Arianitit- lab

si perfundim me analiza t'fella ala shmitt Gjergji a doli burre i mire a jo?

Vallahin Zane, une kam nigju se shkoi dem per pune p*.

Ky dem qe paska patur e paske bere tokesor ,me njerezor.....se thame rujna Zot yrysh mbi turqit...extraterrestre.Shyqyr qe paska patur edhe ai dobesite e veta

Ashtu eshte. Po kur e mori vesh Donika, u mvrenjt...

Ah moj Donike...grandi uomini ,grandi difetti ,Burra te medhej ,te medhej difektet.Po Donika ishte una vera signora,e dinte rolin e saj ,dinte te kalonte siper dobesive te Gjergjit,per hirte dashurise per shqiptaret e principatat e bashkuara.Po pas eksodit Donika a u rimartua me djaloshin e Balshajve,il suo vecchio amore?

Tobestakferullah!!! Kush te ka thane ty Zane qe Donika u rimartua???

Thashetheme  mor burre nder katund kalabreze...S'guxon njiri me pru thashethemet e pusit t'katundit se ti merr shmidt e ti ben fakte historike hahahaha besà nuk jam tu thane keq ,ça s'po ban vaki ' ketu te PPU.

Po shpif kot Zana o burr. Skenderbeu ja mbante me çeles dhe kur vdiq e kish ne brez dhe harroi me ja marr.Kur kaloi zine, u kujtua. 

E mire ti! Thone qe atehere ka dale edhe termi "cels kopil".

Tesh spiritus ,mos m'bjer ne qafe kot.....Ku à za' s'asht pa gja'

Me qafsh! Se dija kete une. Nga i merrni vesh mer jahu? Kishte bo gjo me kete para se tu martonte me Gjergjin, apo ishin thjesht platonike?

Nuk e di PF,po gojet e liga te katundit arrinin deri aty sa thonin se Gjoni ishte shume i bukur ,kishte profilin e Balshajve.....

Hajdeee c'bohet! Kushedi cfare gazi plaste ke shtepia e Balshajve, sa here vinte per vizite Skenderbeu me perkrenaren me brire... smiley

Te marrte  e mira hahahah po pra ...sipas interpretimit tim tashtu prej ketu vijne briret e perkrenares.Pra edhe Gjergji e dinte ,po ishte nje martese diplomatike.per raison d'etat..hahahahaha

smiley

looool

shum ne form 2013! hajer, hajer.

looool

shum ne form 2013! hajer, hajer.

ja baba tomorr. ke qënë në mëmëdhëmbje e s'ndihesh..

ne malet, thashe, jo n'ate dhe smiley

Dobrusha - just to spice it up.

aha (tm pjer), nuk gjeje dot foto të alapasheve

http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/74925_4751252872998_412031856_n.jpg

1970

Hajdeee c'bohet! Kushedi cfare gazi plaste ke shtepia e Balshajve, sa here vinte per vizite Skenderbeu me perkrenaren me brire..

 

AAAAAHAHAHAHAHAHA!!!! smiley

Zana mos u merr me Gjergjin por shiko ti kthesh pergjigje pyetjes qe te ka bere Pjeri ne privat!

Po mire. Po ti nga e di pyetjen ne privat? Apo po pergjoje prapa deres? smiley

Jane te fella punet PF.

 

Ron ,jam duke reflektuar....e di si eshte ,askush nuk eshte imune al fascino te dijes.La sapienza ,la conoscienza,ka shume sex apeal....smiley

Por vecse ki kujdes!!!

Vererat qe pi Pjeri kane perqindje te larte afrodiziaku!!!

Ndonje "Ditar sekret" nuk ka lene Donika?

Kujt ja pristje mendja qe tema perkujtimore e Skenderbeut do ishte nje teme roze me thashetheme dhe intriga tip "Fifty Shades of Skenderbey".

Prit tashi kur Peshku me ne fund te qise me sukses nje kolaboracion tip "Doing it Skenderbe Style".

E di si asht puna xib,shpesh mblidheshim nder familje e far e fis ne Shkoder e kujtonim te dashurit tone nder data te mungeses se tyre.Shpesh kriste gazi...E ne thonim ,na ka lane shyretin mbrapa i shkreti...keshtu edhe puna e Gjergjit ,na paska lane shyretin....

Do ishte interesante nje histori me "if"-e. Fjala vjen, cfare do kishte ndodhur sikur princat shqiptare te kishin vazhduar ne rrugen e Skenderbeut?! Si do ishte mpleksur fati i asaj qe sot quajme Shqiperi? Si do ishte sot?

do rronim akoma me tollona

"sikur princat shqiptare te kishin vazhduar ne rrugen e Skenderbeut"

do te thuash qe te kishin pasur te njejtat rrezultate?

ça qun ti "rruga e skenderbeut" ?

''rrugën e Arbrit'', ndofta..

Vec "Rruga e Kavajes" mos qofte, se na myti Kristi pastaj.

Pse Rruga e Elbasanit dhe e Lezhes, jo?! I ziu Skenderbe ka dhe memorialin ne Lezhe.

Paskan qene te fella keto pune.

fakti qe nuk u pergjigj, tregon qe nuk e kishte menduar as vet me pare. flet me shabllone te gatshme te idealizuar gazetash. 

napoloni ka thene per skenderbeun, qe futej tek kater gjeneralet me te medhenj te historise boterore. imagjino se çfare eshte ne krahasim historia e shqiperise. 

dhe mos harrojme qe shqiptaret e kane share per plot 150 vjet, perpara se t'ja njohin gjenialitetin. dhe kete fale botes, jo atyre vete.

Fakti qe nuk te pergjigjem eshte se pertoj te grij sallate me ty Kurreshtar.

po tre te tjeret kush jane? Pastaj Napoloni kishte nje dobesi te madhe per xhuxhat se ishte vete i tille.

pergjigje interesante, nuk eshte çudi te jete ashtu si thua ti. po sikur te ishte ? pse duhej ajo pyetja tjeter, po ata tre te tjeret. 

gjej tre xhuxha, dhe e zgjidh enigmen. smiley

ne fakt po njesoj e pyeta dhe une veten, kur kete thenien e napolonit e lexova tek wiki ne frengjisht. duhet te jete gjithnje e shkruar atje. e duhet lexu, libri nga eshte nxjerre ky citati per t'i dhene pergjigje pyetjes ne fakt. 

Ore, se mos e ka thone Kromuelli dhe ngaterrohesh kot si me Hygoin? smiley

Casa, s'di pse me kujtove kete , i cili me fuqi te veta arriti ketu. smiley

Degjo, se une ne te vertete s'i kam lexuar as njerin as tjetrin.

Hamzai do kish ardhur nga mergimi e do kish themeluar Partine.

Fli i qete Skenderbeg se ka dale nje tjeter si ty ,Hamzai nuk po duket ende .

smileybrad me knoqe. smiley

Prehu i qete O Skender se te ishe gjalle do shkulje lesht e topeve nga keto qe behen sot.... smiley

P le po te merrje vesh se kush e drejton vendin do shkulje cicat e dhise dhe topet e cjapit smiley

Me keq akoma po te merrje vesh se Salihin e krahasojne me ty smiley  do ja hipje cjapit se prapthi smiley

t ishte gjalle Skanderbegu, hehe 545 vjec, kutine me viagra ne xhep dhe do i kish hyre punes si turku sumes smiley

Nje gje jam i sigurt se do ta kishte bere. Bash me thirr ate GJININ me bruce e me e pvete

A e don Skanderbegin ti ?

Po or Bace .Jap jeten pe ta .

A munesh me ma kap e me ma kajt njat Shmutin or tie qe don me qit fare !

Pse,ata qe kane komentuar me lart nuk te duken si soji i Shmidit ? Apo kur e ke tendin lejohet ta tallesh..smiley

Venus ..... smiley

Yti .... ashtin ta ruen ! Njaj Shmuti i ka hy me brisk ashtit dhe don me gjet Qime me e ruejt ! Ai s'asht YNI ...le te digjet Kulla e Barit !

Erdh Laja......

Po per Palin dhe Mamicen, a thuhet gje se c'ndodhi pasi vdiq Skenderbeu?

Pali ......thone shkoi ne Fush Arres . Nuk hoqi dore nga metodat e Vjetra dhe nuk i doli KEQ . Ka lene nje Vandak me pasardhes te Skenderbeut dhe nje pjese fare e e vogel i kane dale faret ....

Mamica ...e kemi pas ne Lagje dhe i thonim "me 24 cica " Mburrej se ushqente aq Ushtare te Skenderbeut ne nje KOHE,  aq qumeshtore dhe gji madhe ishte . Tani po heq e ka rene ne hall e ne mejtime . Kane dale Prof dynjaja u thone , mbushur rruget me te ditur ,  me Argumente ne Gjatesi e Gjeresi ne Lartesi e sidomos ne Thellesi e ofshama ....... deri tek renkimet e Mashkullit dhe Femres dhe i thone ..

Do pjellim ne tashti nga Suma . Boll me metodat tuaja ...

Mamica ...e kemi pas ne Lagje dhe i thonim "me 24 cica " Mburrej se ushqente aq Ushtare te Skenderbeut ne nje KOHE,  aq qumeshtore dhe gji madhe ishte

Mos e ngaterron gje me Balen?smiley

Fli i qete Skenderbeg se ka dale nje tjeter si ty

qe do dilte nje tjeter populli e dinte dhe mezi po priste por per kohen nuk ish shume i sigurte per 500 apo 550 vjetesh

Qeke nga lagjja ime ti me zamete smiley Po je e re si duket se nuk e njef " Mamicen me 24 Cica " . As Nushen e derrave , As Beten e kumllave e kaisive smiley as ...as ... plakat e vjetra te mehalles ! Asnjona nuk mburrej qe jane pasardhese te Skanderbegit pervec Mamices !

A ba Tirana ma keq se "Baçja Bakallit" e "Rrapishtja " e  Elbasanit ! Kullës së Hirit i vje mrapa ! S ' munesh me hudh i hap se rrëshket nga keta qe kane plas  rrugëve smiley Dhe maskohen dreqnit . Bohen me vija të mos i njohim NA smiley

Skënderbeu e kishte kollaj me i njofe TURQIT ...Nga ëallma ...thonë .

Ky shkrimi ka emrin tim, po pervec temes, s'ka asgje qe shkruajta une. Twilight.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).