Gjergj Ndreca, së bashku me të shoqen, vajzën dhe djalin, është larguar për në Suedi pak ditë më parë. Sipas News 24, Ndreca pritet që të kërkojë azil politik. Familjarët e Ndrecës, njeriut që u bë i njohur për protestat e tij kundër qeverisë për trajtimin ndaj ish-të përndjekurve, thanë se ai u largua nga Shqipëria për shkak të trajtimit jonjerëzor nga shtetit shqiptar.

Ndreca ishte një nga organizatorët kryesorë të grevës së urisë së ish-të përndjekurve pak kohë më parë dhe tentoi të vetëdigjej, në shenjë revolte ndaj indiferencës së shtetit ndaj kësaj shtrese.

53 Komente

Nje ish i persekutuar politik i regjimit komunist kerkon azil politik per t'iu larguar vendit te tij gjate regjimit demokratik.smiley

Uroj me shpirt qe Suedi-ja te pranoje kerkesen e Gjergjit per azil politik. Te gezoje edhe ai dhe familja e tij pak qetesi dhe dinjitet, mbas nje persekutimi permanent pavaresisht ndrimit te sistemeve politike. 

normalisht azilin politik ta japin vetem kur te kercenohet integriteti njerezor. dmth te vihet ne rrezik jeta po te qendrosh ne vendin tend.

pra po nuk arriti ta mbroje, justifikoje, kete pike, atij (s'eshte çudi) mund t'i refuzohet kerkesa. 

Pse nuk thua me mire, ishalla i rrefuzohet kerkesa.

Jam i sigurte qe kjo tregon edhe njehere mundesite e medha qe pushteti demokratik u ka krijuar shqiptareve per te kerkuar azil politik kudo neper bote, ndryshe nga sistemi komunist qe i denonte me burg dhe internime familjare kedo qe tentonte te arratisej dhe te kerkonte azil politik. Sala po vazhdon ne traditen me te mire "liberale" te Zogut me kundershtaret e regjimit te tij, kur te gjithe kundershtaret e Zogut perfshi dhe Nolin e Konicen detyroheshin te linin Shqiperine.

Gjergjit i uroj fat, qetesi e paqe atje ku o shkon.

shkon tjetri ,me gru e me femije ,blen bileten me swesair,me apsaporte biometrike,zbret si krajl ne Stokholm e mndej thote jam i perndjekur...U ku ku moj nane.....nuk kaloi tel me gjemba ,liqenin ne not e me dalmatane ,me marre detin me not e shpesh me lane edhe kockat .....Ka te drejte qe po mendohet me kerku azil....duhet nje fije pune me e justifiku.....

Tamam ketu ta kisha llafin. 

U ku ku moj nane.....nuk kaloi tel me gjemba

22 vjet demokraci = nuk ke nevoje te kalosh tel me gjemba per te dale jashte vendit

U ku ku moj nane standarteve te tua. Te na rroje Berisha pa keta le te digjen, ose te iken pa tela me gjemba.

Nuk po u kerkon njeri te digjen, te priten a te ikin. Po situata duket ca groteske e s'ka xhib qe ta mohoje. Le te ikte e te thoshte qe Shqiperia eshte vend ku njeriu nuk e gjen te drejten e tij, do isha dakort(duke patur parasysh ate qe ka kerkuar keto kohe), po azil politik se ndihet i persekutuar nga qeveria edhe i hipen avionit nuk shkon. mire qe nuk doli ta percillte shefi i opozites, me gjithe kamerat qe ka gjithnje me vete, ne aeroport. Nejse, i ecte mbare andej.

boisa, 

epo kur i shkon edhe shefit te pozites te bej te persekutuarin nga opozita, perse mos ti shkoje ketij qe eee.. si thu ti? Si thote partia dmth?

epo shefi i pozites shahet shume bame, cfare thua ti, te bejme te njejten gje edhe me Ndrecen?

Po pse bo sikur nuk e bote? Po sme the c'thote partia...

Na thuaj pse nuk shkon.

Ja na thuaj ti perse shkon

Ti e bere pohimin, barra e proves qendron me ty.

Kjo ngjan si krahasimet qe u ofronte regjimi komunist njerzise me '38-ten e famshme.

Ka mundesi te kerkoje ...eshte nje SIKUR dhe nuk duhet gjykuar mbi te  . Ai ka TE DREJTE te kerkoje AZIL Politik ashtu si cdo SHQIPTAR qe desheron te Largohet nje ore e me PARE nga ai vend ku eshte Rivendosur nje Regjim i nje Njeriu jashte cdo LIGJI e Normaliteti te Edukates Qytetare .

E vetmja kooperture e ngjashme me nje shtet Demokratik eshte LEHJA e qenerve ne cdo Media pa kufizim sepse keshtu humbet gjurmet e Familjes se koorruptuar e Hajdute  Babasqapi . Por ne se e sheh ne praktike ajo eshte sipas shprehjes se Fashatit VUCIDOL " Qeni leh ( InteliDjenca ) e UJKU ( Saliu ) Pirth "! Per aq sa keto deklarime  i vlereson si me te " zhurmeshme " se te tijat , Familja therret Kadileret , nje tufe qensh me eksperience sepse mbajen edhe veshje te kamufluara . Dhe ne Vazhdofsh akoma ...Ka dhe vende Gjuetie si i ndjeri Kosta .

I ecte e mbara Ndreces dhe familjes ! 

Cfare turpi!!!

Rrezik Shqiperia dhe Bjellorusia jan vended e vetme ne kontinentin e Europes nga ku njerez ne vitin 2013 vazhdojne te kerkojne azil politik ne Perendim.

Ndreces dhe familjes i vafte mbare.

 

Pa mohuar qe ketu eshte instaluar REGJIMI, me duket pak i habitshem largimi i GJN dhe kerkesa per azil politik. Ky bashke me shoket e tij ishte gati te veteflijohej (sikurse tentoi). Akoma nuk eshte shuar jehona e Himnit Kombetar i dhene nonstop dy muaj nga Tch. Jeta eshte me shtrenjte se cdo kauz...dakort, dakort. 

Perpara se te aludojme . A s'do ishte mire te prisnim te thoshte dhe ai ndonje gje?

ne suedi apo belgjik?

 

e mo se nuk  ka vetem  belgjike europa ,-

Nese vetflijimi i nje apo disa qytetareve nuk i ben pershtypje KM te (pa)pergjegjshem te nje shteti dhe duke ditur kerkesat legjitime te tyre. Cfare kuptimi do te kishte arsyeja e ketij njeriu qe ka hequr te zinjte e ullirit ne diktature dhe "demokraci" te vazhdoje te qendroje ne ate vend.....?!

Per mendimin time aty nese nuk je sherbetor i familjes je armik i sistemit.... Te gjithe jane te persekutuar nese nuk mendojne ne unison me shpellarin dhe damllate e tij lehes....

Mbare ja befte Gjergj Ndreces dhe familjes se tij aty ku ka shkuar!

Te pakten t'i dergoje nje adrese Sales qe t'i postoje demshperblimin per vitet a kaluara ne burg. Apo ndoshta s'do te kete me nevoje per demshperblim, sepse me pagesen e azilit do te jetoje si i pasur evropian.

Edhe une do te doja qe Suedia t'ia aprovoje kerkesen per azil politik. Ai e meriton, vetem me vjen keq per nismen qe moren per formimin e partise se ish te perndjekurve, nuk e di seç fat do kete me vone, apo me sakte, çfar eshte bere me partine e tij. 

Une ndigjova sikur po aplikonte ne Belgjike dhe mendja te ti me vajti. Thash me vete, Pjeri po i mbledh djemte rreth vetes qe kur te vi dita tja behi ne Shqiperi si Skenderbeu me 300 kaloresit. 

Jo Pjer don azilante cilesore,me CV, interesante

Maximumin e respektit per vuajtjet qe ka kaluar Ndreca nen rregjimin ç'njerezor komunist.E me vjen keq qe nuk pati ate qe mendonte se mund te kishte,po kush e di se ç'film ka pare...kushedi se ça i kane thane.I shkreti ,edhe qepet edhe shkopinjt.Ne fund te fundit nuk jetohet vetm me glorie......kur e pa qe ishte keshtu ...po bajm nji fije zhurme e mandej po ja m'syjm ku ka azil ma te mire....Suedia eshte shume ne mode keto kohesmiley

sa te dale dhe atje ndonje brejvik me mitraloz dhe te vrase nja 100 vete. duhet kujdes se ata qe duken me te butet, ne fakt jane me te egrit kur vjen puna me nda copen e fundit.

ka pas qene nje femer te Albforumi (ajo qe postonte me shume komente, aq jete muti bente atje ku jetonte, nje qytet te vogel pothuaj ne polin verior te botes) qe tentoi te vriste veten, sepse suedezet nuk i jepnin letrat (statusin).

nje shoku im jeton sot ne afrike, ku u be nja 15 vjet qe jeton, nje vjet e gjysem nuk i shtyu dot ne suedi, aq e trishtuar eshte jeta me tha.

Kjo eshte sa per lare gojen me Ndrecen.  Ai s'po kerkon azil se nuk pati ate qe mund te kishte, por po kerkon sepse per bindjet e tij politike po persekutohet egersisht nga regjimi i Berishes.

Pse Zana çfar pune ben ti, dhe per çfar ke studiuar. 

Pjer ,une nuk kam nder mend me kerku azil kerkund...Do eksperienca mjaftojne nje here te vetme ne jete si martesa,azili(e di tash qe po shkruj me duken se ngjasin smiley ) e me mjafon edhe laurea e jeme e La sapienza...Ma shdrit salonin....smiley

Kam idene qe keto biseda personale mund ti kryeni ne privat ose dhe me ndonje got vere perpara, nga ajo e Pjerit, e lashta!

 

lol me bone syte tek a cift, thashe se shkrujte e leshta..

duket se gjithmone eshte plot...

Ka lene halene dhe ka ik ne nje vend me te mire per te jetuar, se nuk merej dot vesh me qeverine e komunistave (ish). c`zhgenjim! Ai qe ka mend e kupton se c`gjendje e mejruar eshte atje shteti (Taleban)

Tani me thene te drejten, Suedia apo Belgjika, kushdo qe ta kete ksimet, do te perparoje jashtezakonisht shume. Me siguri qe do t'a bejne ndonje pedagog ne universitet qe te jape leksione si behet gjasme sikur digjet vetja. Kush e perveteson me mire mesimin se gjen asgje, ose isc thuhet ne shqipce te kuluar "ja hydh". Ata qe ngelin ne klase perfundojne me te shumtit.

Nje njeri qe me ndergjegje te plote eshte gati te japi jeten per nje kauze (jo ideologji) nuk eshte budalla eshte fisnik. Une mendoj qe studentet e universiteti Suedez opo Belg kane per te mesuar gjera me me vlere nga ndonje leksion i mbajtur nga ky burre se sa nga profesoret.

Turp turp per kete qeveri te shpifur!

i  zgjuar  Ndreca qe  zgjodhi  Suedine,  por  ka  nuk  eshte  informuar qe  Berisha i ka  ketu  rrenjet  e  tij  te  familjes.....  kerkoni  ne  google  per  (ciao ciao primo)  se  sa  jane  ne  stokholm  dhe  te  kujt  janesmiley

 

inga problem svarthår, bash baca vet e ka lshue..

Ta leme te qete kete fatkeq dhe shokt e tij te vuajtjeve ne fatin e tyre te zi! Le tu themi ketyre shtetareve te pashpirt, lerini te pakten te qete sepse u kane leshuar per ti ndjekur kemba kembes police e civile, keta njerez vetem e vetem se kerkojne sepaku tu njihet tere ai mundim, ato vuajtje, ajo dhune e shperblyer me dhunen e te lenit ne meshire te fatit.Akoma nuk jane ngopur qe u dhunuan, u poshtruan u treten si qiriri me vetflakerimi , qe i detyroi dhuna e kohes me ....."liri e demokrature".Don Zoti e ja japin Gjergjit te drejten e Azilit!

je i forte per Zotin.Partia jote ua nxiu jeten ,ua kompromentoi ekzistencen e tyre te te familjeve e tesh zotnia jote thu lene te keq kete fat-keq.Jo ,nuk ishte fat -keq.Nuk u semur me leucemi.PPsh ia nxiu jeten....pike

Zana nuk ka qene kurre partia ime se po te kish qene sepaku, prej teje, kurre nuk do te me vinte turp ta pranoja.Por ti si gjithenje kunderpedal per gjera qe nuk i di hic.Neise i sherben dhe ti nje gjeja qe nuk eshte asgje...

pfff

njerez perfitues

ka bere me pak burg se te gjithe ne kohen e enverit

ka marre me shume shperblime se te gjithe pas kohes se enverit

mori prape me shume gjera se te gjithe ne protesten e fundit

leke, emigrim i rehatshem, madje dhe gruan e kishte DP

edhe vece ankohet. lol

hallall, gjergj ndreca, je shembulli tipik i shqiptarit te suksesshem ne keto kohe

 

Por jo me i sukseshem se ata qe i kane dhene therimet. 

Po!Keta njerez i detyruan te mirat e perfituara ti vene flaken vehtes.Por ndezja e shkrepse per ti dhene zjarr trupit te lyer me benzol kerkon kater pende qe per ta zvarritur ne shkendi. Mirepo fatkeqesia e tyre eshte se i gjykojne....qete!

Keta te perndjekur ,te vuajtur deri ne ate pike sa edhe vdekja ne kete menyre ju duket e mundshmee pazorshme....kane pase ne jetet e tyre momente pa rrugedalje,te veshtira tragjike...ku nje lloj vdekjeje ishte njesoj si nje tjeter..po sot ,ti vesh zjarrin vetes kur si zotni merr aeroplanin e shkon ne Stokholm qe dikur edhe me ja permend emnin te denonin per agjitacion e per tentaive per arratisje??Ndreca i ka luajtur ne menyren ma te mire te mundshme letrat qe kish ne dore.Buona fortuna!!!

Njerezit e vuajtur por me dinjitet te larte, ne perzgjedhjen mes vdekjes me te lemeriteshme dhe sklllaverise se sterholluar, ....parapelqejne te paren.Gje qe jo kushdo i kupton ata....

A di njeri si i vajti fati gjergj ndreces qe kerkoj azil ne belgjike?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).