Kisha relativisht nje kohe te gjate pa shkuar ne Shqiperi dhe pas 6 vitesh mora rrugen te shkoja te vizitoja njerezit e mi ne Memedhembje rreth dy muaj te shkuara. Patjeter isha shume i entuziazmuar per shkak te largesise, kohes relativisht te gjate dhe mallit.

 Shkova ne fillim ne Tirane ku qendrova disa dite dhe sic e kemi ne Shqiptaret zakon do t'ia shtrojme te sapoardhurit tavolinen plot me mish, birra e raki, ku Buka ze nje vend te konsiderushem ne tavoline si nje asortiment i domosdoshem. Ka ngelur qe nga koha e monizmit si gjella kryesore (pa te nuk quhesh i ngrene). Nejse, Buka bore e bardhe elastike si ato topat prej shkume qe perdorin neper zyra per relaksim mendor dhe fizik.

E provova pak dhe ishte pa shije dhe me nje arome buke jo e jo, por me nje perzierje asortimentesh si niseshte ndoshta, patate e ku di une se cfare kishte ai miell qe kishte gatuar ate buke.

Diten e dyte shkova tek shtepia tjeter e njeriut tim do te gjeja te njejten atmosfere tavoline hareje, gezimi dhe nga ajo buka qe thashe me lart.

Diten e trete po e njejta gje.

Pasi shkova prape tek shtepia e pare i pyes: Ndonjecike buke gruri nuk keni?

-Ku ta gjejme- me thane. Kjo eshte ne pazar.

U them:

-S'ka buke gruri fare se kur isha une heren e kaluar nja 6 vjet te shkuara sikur kishte?

-Dil e kerko- me thane. -Po gjete na sill edhe neve dhe ja futen gallates pastaj se si duket ju duk ndonje kerkese e larte.

S'bera ze me per buken se e di qe po te kerkoja ndonje gje tjeter kushedi se si do ju dukesha me bri ose ndonje pordhac qe vjen nga jashte.

Te gjithe e dime se nevojat e popullsise ne bote sot nuk plotesohen me prodhim normal sepse popullsia e botes eshte rritur shume dhe resurset jane te limituara.

M'u dha rasti te udhetoja nga Tirana ne Sarande dhe shumica e fushave ishin te pa mbjella ose lene ashtu shkrete. Po mire thashe me vete njerezit me mire hane ushqim hibrid me ilace sesa buken e bere vete pa hile dhe ndoshta me cmim sa gjysma e ketij helmi qe blejne dhe pak nga pak po i vret perdite deri ne nje vdekje te sigurt?

Kete histori e tregova qe ndoshta ju qe jeni ne Shqiperi e dini me mire se ca behet me asortimentin kryesor e tavolinave Shqiptare, Buken e gojes. Po flas per buken e grurit. A ka ne treg buke te vertete dhe pse asnje njeri apo parti apo organizate shendetesore apo OJQ nuk e con zerin?

56 Komente

Me fal , po ti pse nuk vajte ne nje  furre buke?

Daniel,per ju qe jetoni jashte eshte e veshtire te njohesh tregun kendej.Buke gruri,si ajo qe kerkon ti,prodhohen ende,por jo te gjitha furrat e bukes i prodhojne .Pra,duhet te dish se te cili furre prodhohen buke te tilla dhe cilat dyqane furnizohen me to.Ne Tr mbase eshte pak me e veshtire gjetja,nuk di te flase per Tr.

Me vjen mire qe paska akoma buke gruri safi. Me thene te drejten tregun aty nuk e njoh edhe aq mire por une skisha edhe aq shume kohe te bridhja furrave te bukes te gjeja "buke lepurishi" smiley 

 

???????????????????????????????????????????????

??????????????????????????????????????????????

???????????????????????????????????????????????

Si eshte jo historia?Njani me nje reviste "play boy" ne dore dhe i afrohet tjetri

-C'eshte ajo?-e pyt ky tjetri

-Reviste.

-Per cfare ben fjale?

-Po ja ,tregon stile.

-Pse deri tani ja paskemi fut kot ne dmth.smiley

...dhe kto pykpyetjet e tuaja, duket sikur thone-po ca leshin kemi hanger ne, deri tani? smiley

ne shumicen e furrave te bukes mund te blesh buke gruri (te bardhe/te zeze), integrale, thekre, misri, etj ... 

di njeri si behet buka e misrit? ta hash me kos ske nevoje per diet..smiley

behet me mjell misri, pak kripe e pak uje duke shtuar edhe pak djathe apo qumesht po deshe. Te befte mire. Une e bej ndonjehere por i ras mrena therime djathi dhe spinoq. Kuptohet e shoqeroj me kos pak te tharet. Me befte mire!  smiley

Rrofsh, sa zanate ke ti kuazi? smiley

Zanat kam vtem NJE, berber freelance, ndersa pasione kam shume! smiley

bej yzmet zanatit te leshit, se ai te jep.... smiley..pasionet mbaj per hobi..smiley

sigurisht, keshtu kam vepruar, te pakten deri tani. 

Si quhet buka e bere vete ne shtepi, mos quhet cyrek? smiley. Me kujtohet kur e bente gjyshja ime, te ngrohte me pak gjalpe te shkrire dhe nje cop djath, ehhh sa me ka marr malli per ate buke...smileyray:

postim tipik emigrantesh qe s'e kane haberin fare

nejse, ky te pakten ditka shqip

Po mire ore trim se mbase nuk kemi edhe aq haber neve "emigrantet" por une po them ate qe konstatova dhe jo ate qe e kam me te thene. Une nuk e di se ku e merr buken zoterote por mendoj qe pak a shume tek e njejta furre/dyqan qe e marrin edhe shume nga lagjia jote. (vetem nese e mbrun buken vete smiley  )

Problemi nuk eshte thjesht tek buka por tek cfaredo gje qe vjen en Shqiperi qe behet ne menyre artificiale.

aha(TM Pjerr) paske kërkuar bukën fushave të myzeqesë

(tani e lexova)

Danieli01 ; ".... S'bera ze me per buken se e di qe po te kerkoja ndonje gje tjeter kushedi se si do ju dukesha me bri ose ndonje pordhac qe vjen nga jashte..." 

 

Mos u bej merak, se dhe pa bere ze, ata atje mrena, na quajne pordhace  neve qe jemi jashte smiley Sa per buke, bli vetem buk misri, e ke sagllam, kuptohet 90% dhe eshte e ushqyeshme. 

well varet, nga ajo e grurit sade normal qe ska.

por kjo sdo te thote qe ka vetem buke lepurushi te bardhe si mafishe smiley

me e sakta me duket ajo qe eshte pa maja, tip buke me kile, e bejne furrat e medha te bukes. Eshte e ngjeshur dhe jo e fryre.

pastaj ka integrale demek, buke fshati, kulac me sode etc.

por gjithesesi, keta qe prodhojne buken tregojne histroi te pakendshme me miellin, kshu qe vallai, zoti e di se ca po hame.

kaihere une preferoj te bardhen, te pakten e di qe ska boje brenda

Danieli01, ke shume te drejte per sa trajton.buke ka sa te duash por buke me grur safi nuk gjen.Dhe e din pse? Se thone qe buka e grurit prodhohet nga gruri i bluar.E qe te mbrije gruri ne mulli duhet te vije nga ambaret,Por qe te mbushen hambaret duhet te shijne autikombajnat.Ato te shkreta mbetn per skrap se nuk ka me fusha per ti punuar.Na kane humbur tere arat....bashke me bujqit.Se u rriten ne gradho, u bene ....fermere.Ndaj mos na kerko buke gruri kur te kemi ngopur me 1.200.000 fermere!

FLM Grava per trajtimin e shkurter por te vertete te asaj qe une doja te sillja me anen e nje perjetimi timin disaditor ne Shqiperi!

Problemi eshte shume me i gjere sa e trajtojne disi.

Prodhimi vendas qe duhet te jete i mjaftueshem per te perballuar 80 deri ne 100% te nevojave te popullates.

Gjendja e bujqesise ne Shqiperi sot.

Cfare prothohet dhe cfare konsumohet.

Kostoja e prodhimit dhe kostoja e konsumatorit.

Pasojat per ekonomine Shqiptare nga mungesa e prodhimit vendas.

Plani i qeverise per iniciativat ne bujqesine e vendit....

E shume e shume te tjera qe pak i trajtojne sepse iPadi i sotem nuk i ka se version pyetjesh per brezin e dixhitalizuar smiley

Ne Vlore kane filluar te bejne Babanace me ndjenja shtyhet mire me kos,apo me dhall.....smiley

 

Peshkarexhe, do na i shpjegosh me mire ketu pune, qe te qesh dhe une?

do e kete me bisht mbrapa (te qeshmen),se s'ka mundesismiley

Ore njesh, e di ti qe qahesh (me te drejte) per buken ne Shqiperi, qe ne amerike ku jeton ti mbi 90% te ushqimit eshte helm per shendetin e njeriut? Duke filluar qe nga buka qe blen ti ne supermarket qe vetem Buke nuk eshte. Merre mundimin nje dite te lexosh perberesit.  90% te ushqimeve qe konsumojme sot nuk I ha as qeni t'ja hedhesh, madje dhe ato qe ha jan me te futur.......ky eshte kapitalizmi, donit kapitalizem? Vjen me moton " Hani derra, pini derra"

Njeriu po ndryshon, PER KEQ, dhe patjeter qe e pret fundi, sepse po vetshkaterrohet duke helmuar njeriun jo me pasoja direkte, ca te vjella, apo vdekje  brenda 3-4 ditesh, por nje vdekje per te ardhmen e njeriut duke i shkterruar ADN-ne nepermjet helmatisjes te produkteve ushqimore, tokes te bukes, ushqimit te kafsheve, detit dhe ajrit. 

ky eshte kapitalizmi, donit kapitalizem?

- shkruan 1oora nga vendi ku lindi kapitalizmi

Ik o gje e trashe ik mos li nam...

gjembi,me lejo te them se te kam shume qef,per kto reagimet e tuaja ndaj fyerjeve qe te adresohen.smiley

Flm Pjeter me mustak te kuq smiley

Ketu jam une smiley sateliti sapo me lajmeroi. 

Pjero, mos shkruaj nga kompjuteri i punes, se nuk eshte e ndershme... keshtu me keshillove mua dhe emigrantin para do kohe, apo harrove..smiley

une thyeva rregullin tani, po ma bej kabull..nuk e perseris me!

Belulo, meqe e ke edhe merak ja nje lajm per ca te vrare e te plagosur, sigurisht brenda normave te BE-se.  smiley

 

Berat, sherr me thika mes të rinjve, vdes 21-vjeçari, tre plagosen në Tiranë   BERAT – Një 21-vjeçar ka humbur jetën mesditën e sotme në Berat, pasi u qëllua me thikë nga tre bashkëmoshatarë të tij, pas një sherri për motive banale.  Ngjarja ka ndodhur në një lulishte në lagjen “Dëshmorët e Kombit” në Berat, ku katër të rinj janë përfshirë në një sherr, që ka degjeneruar deri në përdorimin e thikave.  Për pasojë ka humbur jetën Elidon Zotkaj, 21 vjeç, i cili u qëllua 5 herë me thikë në organet jetësore. Ai u transportua menjëherë në spital, por fatkeqësisht nuk arriti të mbijetonte.  Policia mbërriti menjëherë në vendin e ngjarjes dhe bëri të mundur arrestimin e autorëve të dyshuar të vrasjes, të identifikuar si Erjon Eksiu, Avid Hyka dhe Ervis Gjerimeja.  PLAGOSJA NË TIRANË Një tjetër sherr me thika është regjistruar edhe në Tiranë, ku mësohet se kanë mbetur të plagosur tre të rinj.   Sipas policisë së kryeqytetit, tre djemtë, kushërinj me njëri-tjetrin janë plagosur me thika, pas një sherri afër gjimnazit “Besnik Sykja”.  Edhe pse nuk dihen ende motivet e ngjarjes, policia ka zbuluar identitetin e të plagosurve.  Ata janë Elion Dibra, 17-vjec, Ardian Dibra 21-vjec dhe Edison Dibra 20 vjec. Hetimet për ngjarjen vazhdojnë. (er.nu/ma.ar/BalkanWeb) 

kronike e zeze eshte, si kudo... ca do te thuash ti me kete?!

nejse, po ti pse gezon njeher... jane vrare njerez mor burre, gjynah!

Desha vetem te te jepja nje buzeqeshje smiley pasi ti je si ato murgeshat e virgjera qe beson cdo gje qe thote kryemurgesha dhe qe ne fakt eshte baxhelle, por pa dashje i rashe dy here kllapave smiley

Besoj se e kupton per ke e kam llafin kur them kryemurgeshe! 

zhduku bo...sh maskara....qenie e peshtire.....

Po ta thoshte dikush tjeter sigurisht qe do ndjehesha keq. Por e thua ti, burre i keq dhe i pafytryre. Pjelle e nje merie te thelle krahinore, qenie e pa shprese per pak jetese dinjitoze.

Ti nuk ndihesh keq as kur vritem te rinj 20 vjeçare,po zgerdhihesh si kodosh. e jo per fjale blogjesh

shiko..   mire qe thote gomarrllekun, po ky ska turp e te pergjigjet... bile gjithe gas e hare.   

le pastaj kur thote:  ''besoj se e kupton......     jo   ore cne,  byth e zgjuar ti..  ironi e holle fare.. Berberi dhe njefare Umberto Eco  mund ta bejne..  ku ta kuptoj une..

ik ore  shpirtlig!

po ky idiot qe kenaqet qe djem vriten?Nuk kam pa ma negativ te ppu tesh sa vite qe e frenkuentoj se sa ky maskara...Nuk ka si bahet ma jarge i qelbun...

Po sikur te te them qe desha te beje vetem nje : dhe pastaj vetem nje ) per te ngacmuar pak Belulin i cili beson se ne shqiperi nuk ka kriminalitet te rritur a e beson mi burnesh? smiley

Shiko c'bejne keta maloket nga Vucidoli. Cfare kafshesh.

Belulo, po shkruaj nga kompjutri i shtepise , se ne pune nuk lejohet te futemi ne internet, kompjutri aty eshte vetem per regjistrim mallrash. Vetem shefat kane te drejte te futen ne internet nga kompjutri i tyre, por dhe kjo, kur i nguc une, se vete ata nuk para futen, se eshte e ndaluar me regullore te futesh neper sajte te tjera gjate kohes se punes. Ketu ne Belgjike ka disipline Belulo, nuk eshte rrompall se ne Holland, USA dhe Albanie. 

smiley
Ti sjell pak shthurje atje dmth

Natyrisht Emigranto smiley por dhe mbaj gjalle ndermarjen smiley kur mungoj une, bie ne sy menjehere mungesa ime, sa shkoj une sikur çelen te gjithe smiley

smiley
Edhe ktu, njesoj smiley

S'kish si te ndodhte ndryshe,
te ndodhte ndryshe s'kish sesi.

Pjero, po shkruaj lirshem tani se erdha ne shtepismiley,  cne ne shtepi sot ti.. ''heb je ziek gemeld vandaag''? 

po kshu eshte kur rri deri vone  te mesazhet private me gjembin me shoqe.. ehhh,  cdo gje ka koston e vet..smiley

O Figure smiley

e di o figure e di qe ketu ne USA ka nga ato gjerat qe thua ti sa te duash por ne te njejtin market ka edhe "all natural" me cmime dyfish sa ato qe thua ti dhe ti pastaj e vendos vete cfare blen nese e do dhe ta mban xhepi.

Prodhimi nuk e mbulon do konsumin por jo deri ne ate pike sa te humbasi origjina fillestare e prodhimeve.

Nejse, mesa shikoj une ata qe jetojne ne Shqiperi dhe e konsumojne ate bicim prodhimi fallco 80-90% nuk para ma marrin shume seriozisht perjetimin tim dhe ate qe dua te sjell si shqetesim.

Ate qe kisha frike se do me thonin kur isha aty "dengla" ma thane ketu tek PPU smiley

"all natural" me cmime dyfish sa ato qe thua ti 

 

Mnjf ka por NUK ka! Se per ate pune ka edhe nje lloj breakfast-i me 20 lloje te ndryshme mjalti, por ja qe eshte breakfast princash, e princa s'jemi te gjith.

 

 

" nese e do dhe ta mban xhepi.

Pikerisht pra, xhepi amerikan eshte kushedi sa here me i thelle se xhepi i fakir-fukarase.

ps. cmimet midis all natural dhe atyre qe them une nuk jane dyfish jan te pakten tre-kater fish dhe nuk jan ne c'do supermarket dosido ku vete kullot bagetia(liri demokraci) Vetem nqs e ke fjalen per all natural liri demokraci me te dyja duart smiley 

Cfare dallimi ka si vlera Ushteqimore ?????

Thone qe  qemoti Buken e kishim merak dhe e prodhonim ne Shqiperi . U quajt renim i ekonomise .Dakort ...dhe lame Tokat pa punuar . Po tani ...Perse nuk u pelqen buka pa asnje vlere Ushteqimore si brum garbixhesh i zbardhur kimikisht . Si tha ai kur i thnae

Populli s'ka buke ?

Jepuni biskota .... smiley

Jam kurioz me dijte kush ka haber ...ka me Galeta ushtrie si ato qe furnizojne popullin Venecian te Shkodres kur hin Uji tane bukuri midis rugeve dhe kenaq e ngazellen Jozefpercken !

Baza  e FAT ose e fatkeqesise me e Madhe njerzore SOT , eshte "Soda "dhe ky lloj BRUMI buke ! Dhe ne teresi proceset e nderlikuara kimike brenda asortimenteve !

eh, se vetem buka. te gjitha pa perjashtim jane junk, ketej dhe andej, (sorry Gjemb). duhet te paguash mire qe te hash ushqim prej verteti.

S'ke pse me kerkon falje fare - pranoj edhe une qe ka "junk" me shumice, prandaj edhe vete s'i konsumoj. Gjerat e mira (prej verteti) jane ca me shtrenjte, sigurisht. Por ama ka si t'a duash, shumellojshmeri.

Nuk ka sa te duash, fare fare. Eshte vetem nje seksion i vogel ne supermarketet,  dhe ca dyqane te tjera, fare fare te rralla qe shesin ndoshta 90 % mall te kontrolluar. Por jane aq te rralla keto, sa sikur te kete shume njerez si puna jote qe i perballon keto cmime, atehere te duhet te shkosh shume heret ne mengjes dhe te mbash rradhe se ndryshe mbetesh pa gje ...

o peshkarexhe, po nga e kujtove babanacen..smiley po qe bejne vertet..bile ne te njejten format, te rrumbullaket, si dikur..smiley

E gjithe fusha tone, u  ngkthye ne kenete de !Salifti na ngopi me genjeshtra

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).