Top Channel ka perzgjedhur alpinistet qe cuan flamurin shqiptar ne Everest si fitues te anketes se personazhit me te spikatur shqiptar te vitit 2012. Nje ankete te ngjashme organizon dhe Tirana Observer.

Mustafa Nano e ndan 'cmimin' midis Mero Bazes dhe Ardian Vehbiut, nderkohe qe sipas disa autoreve te tjere te Respublica: Zaloshnja perzgjedh Kreshnik Spahiun, Cukali Lirak Bejkon dhe Thano perzgjedh Anen, vajzen e Ziver Veizit.

Ndersa sipas komentuesve te Peshkut, shqiptari/ja i vitit 2012 eshte... 

44 Komente

Pa dyshim Kreshnik Spahiu... e ardhmja e shqiperise ( Ne neo perandorine Osmane)

Pervec logjikes anakronike qe besnikerisht ndjek vijen "eshte armik sepse ka share Partine" a mund tme shpjegosh se ku eshte lidhja e Kreshnik Spahiut me Neo Otomanizmin???

Paraprakisht, faleminderit. 

Intersat e shqiperise nuk i ben (ose po, dhe po te shpjegoj me poshte)... Te kercenosh janullatosin me vdekje dhe ti thuash saliut qe do te vras ne mes te sheshit, allahu na rojte jemi kthyer 200 vjet mbrapa, kishte me shume jete civile politike ne vitet 1912-1920...Persa i perket otomanizmit, mjafton te kuptosh qe do te shfarose toponomet greko dhe sllave.. dhe jo ato turke ( per mua duhet te mos ndryshojne te gjitha), Pastaj ka dhe ca informacione jo zyrtare per kete spahiun dhe turqine.. te cilat do ti shpalos me kohe... ketu jemi..smiley megjithate une nuk kam ndonje gje kundra Spahiut dhe politikes se tij, edhe pse nuk e mbeshtes, sepse me turqine mund te dialogoj vete e jo te me lidhe spahiu me skenaret e tij okulte.. qe shqiperia/shqiptaret eshte filoturke nuk eshte ndonje e re dhe nuk ka asgje te keqe ne kete mes.. duke me ditur qe mbi 90% e kombit shqiptar i perkasin fese islame (te ritit turk) dhe etnokultura shqiptare me ate turke jane shume te peraferta.. plus ne si popull nuk e kerkuam ndarjen nga turqia, eshte ajo qe na la.. dhe nje minorance fare e vogel njerzish qe jetonin jashte shqiperise lobuan duke bere vullnetin e austrohungarise. Megjithate nqs spahiu mer mbi 10% te votave ne 2013, atehere do i njoh aftesine dhe jam i sigurt se do qeverise shqiperine pas 5 vjeteve, duke na bere nje satelit sa me te afert me turqine (dhe per kete fakt po meditoj dhe nuk jam shume kundrra, biles sikur te hyjme ne nje federate turke do ishte me mire)... NQS ky eshte vullneti i shumices se shqiptareve, une e respektoj, pavarsisht si mund ta mendoj une.. Shumica FITON. ky eshte rregulli. Nuk asgje te keqe te bashkohesh kulturalisht me turqine, sigursht qe eshte nje shtet shume here me i evoluar se shqiperia, ne shume fusha te jetes civile..

Te janulla i paske të gjitha problemet o i censuruar? E nxorre kokën tënde filogreke më në fund. Dije se ke miliona që duan janullën jashtë Shqipërisë. Përderisa Agimit të artë i djeg kërcënimi i janullës, kjo tregon që janulla është njeri i agimit të artë, gjë të cilën e ka treguar me veprat e tij gjatë këtyre 20 vjetëve. Ça do të na bësh ti i shcensuruar neve miliona shqiptarëve që e duam janullën jashtë Shqipërisë? Apo duhet që për hir të greqisë të bëhemi të gjithë nazista e janulla? Unë e them hapur: Janullë, shporru nga Shqipëria! 

No comment. Poshte fashizmi...

nuk besoj se ka njeri qe e lexuar dhe nuk e ka bere lidhjen sali-janulle.kjo flet shume,bile edhe perpjekjen per ta lidhur akz-ne me turqit ,sala e dhurate nga janua.

nuk mbulohet mooti s hurre joooo!te gjithe e dine se sala fitoi ne 2005-n se i beri premtimet me te medhaja te mundshme lobit grek.ndaj dhe ata perpiqen ta mbajne me cdo kusht se edhe v.dulja te kish qene kryeminister nuk do i kishte bere ato qe beri berisha.

nuk ju vjen mire se 3 ministra te ''agimit te arte'' jane ne qeverine e antishqiptarit,dhe spahiu i denoncuar para shqiptareve.  nuk e pertyp dot idene se ka edhe shqiptare qe e duan shqiperine.

po s'qe i grekut do te jete i turkut,sipas jush.

sa ua ka qejfi!

sivjet mbaron salilleku ne shqiperi , me gjithe tespije e jozefinbac

Ku qenka Dritan Prifti se me duket vjet ai dhe Albin Kurti ishin personazhet e vitit per TCH? Ndersa une jam me Mucon, kete cmim ja u jap Mero Bazes dhe Ardian Vehbiut, te dy jane sa te kundert edhe te ngjashem.

Njeriu i 2012-s vazhdon te jete Sali Berisha, si pergjigja me e mire politike per nivelin e kultures (ne kuptimin e gjere te kesaj fjale) qe ka ne keto njezet vjet bashkesia e njerezve qe banon brenda kufijve te Shqiperise. 

P.s. I dyti ne liste, Bujar Nishani.

smiley

plus 1

Vangjel Ndreko,koka e te cilit vlejti sa Integrimi.smiley

1) Arvizu, 2) Fylja dhe patjeter Se.qiuijasmiley

Si ka mundesi qe mungokerka Tao Tao ?

Alpinistet jane Ok, zgjedhje e mire.

keta te tjeret, merre me leng

Laura ,La nostra talentuosa fisica...

per mua pa dyshim, kreshniku! Ndersa per 2011-ten pa as nje medyshje Ambasador Arviziu!

Hehehe, poplli shqiptar, popull kalamo, eshte popull qe per qinvjetor te vetin si popull i pavarur, i ka bo mo shume pershtypje qe ca shqiptare kane hypnne mal dhe kane tunn flamurin. 

Kane hyp me i mal jashte shqipnise, dhe kane arrit nji sukses personal ne nje sport qe nuk esh' se ka noi tradite ne shqipni, si praktike dhe as si ndjekje neper gazeta e tv.

 

smiley

Nuk e di si mund te konceptohet Kreshniku si personazh viti. Per momentin nuk ka bere asgje te vecante. Themeloi nje parti sipas stilit shqiptar, duke u veteshpallur kryetar, ka ngritur retoriken ne nivele edhe me te larta se me pare, sikur te mos mjaftonin Berisha me Ramen, ka ngritur dhe nivelin e alarmit se shqiptaret mund te jene si gjithe te tjeret ne Ballkan, po aq agresive e jotolerante. Dakort, ka rritur dhe nivelin e shpreses te socialistet se do u jape nje dore te ngjiten ne pushtet. Ne kete sens, po, 2013-ta mund te jete vit i tij, ne rast se arrin(thjesht si fenomen) te prishe balancat aktuale politike ne Shqiperi. Por aktualisht nuk i takon me shume.

I.Qemali -evokimi i figures se tij ne kete 100 vjetor,ishte shume i fuqishem ,me shume se kurre ndonjehere dhe  simboli i ketij 100-vjetori .

Njeriu i vitit per peshkun eshte Bradlandi...

/se na jep gjithmone informacione te klasifikuara top sekret

//zgjedhjet e 2013 i fiton Vicidoli perseri... perseri aksident ne Macukull..

Dhe une jam per Bradlandin ...ka parashikuar si profet moscarjen e sumes nga Berisha per çdo ndodhi . Presim Qershorin dhe po i doli dhe .."prap na kini ne Pushtet edhe per 13 " smiley nuk mbetet vecse ta kemi si Profet qe parashikoi se Majat nuk jane gje para TIJ per Shqiperine !

Une them se presoni i vitit duhet zgjedh ky njeriu anonim ketu.

Askush nuk e perfaqeson me mire shqiptarin e sotem trim, punetor e liridashes, se sa ky tortangrenes anonim ne jubileun e madh qindvjetors. Bile une do te thoja se para figures se tij duarplot e ballelarte bien mberdhe si kokrra te rreshkura fiku edhe figura te tilla si Ismail Qemali, Qemal Stafa dhe Qemal Kerrtusha, po fundja keto jane pune te historianeve dhe nuk dua te ngaterrohem shume.

Ju lutmi te merrni parasysh edhe propozimin tim...etj,etj.

 

smiley

ah ja kojsha nanen bre...

Votoni Zyber Gjizen smiley

Per mendimin tone (po flas ne emer te te gjitheve, nese me lejojne), nga politikanet, nuk e meriton asnje titullin Njeriu i vitit 2012. Ata lene shum per te deshiruar. 

Nga komentatoret ketu, une do zgjidhja si Njeriu i vitit 2012  Art Changed the...  sepse na ka mbajtur zgjuar me artikujt dhe komentet e tija. 

Persa i perket Letersise, une do te zgjidhja si Njeriu i vitit 2012  Emigrantin,  biles do te guxoja ta thoja se i vetmi shqiptar qe loz me fjalen si xhongleret me goglat, eshte ky. 

Une propozoj Pjer Thomasin si njeriun e vitit 2012, per kontributin e tij te shkelqier ne fushen e letrave dhe mbi te gjitha te mendimit analitik socialo-ekonomiko-financiaro-politiko, shqiptar.

Ee edhe ate pune ti besh ti Blendi Sales, ti shkoje Buall Mavria dhe ta fshij Peshkun pastaj, te filloj e ta persekutoj, te na lesh pa Peshk. Rri a te keqen, mos u ndih, se punojne hajvanet e Buall Mavrise, apo nuk po afrohen zgjedhjet. Fillojne e skermisin dhembet ata, per ate te shkrete pushtet. 

Pjero mos bej gjasme sikur nuk ta ka qefi te shpallesh 'Njeriu i vitit 2012"!!!

Po pse Finis lejohet të dalë jashtë teme? Tema është "Njeriu....i Vitit".

 

 

Lir Meta

I pafajshem 5-0 nga gjykata e larte.

I amnistuar nga Edi, si gjymtyri me i gangrenizuar i qeverisjes se kalbur te Berishes qe ne fakt e beri te mundur kete qeverisje, me ngjalengrenie ne Lalz.

Dhe sic duken bathet (e ka zgjeruar goxha elektoratin dhe LSI-ne), ai mund te jete serisht kingmaker e shumta, dhe e pakta mund ta shohim ne qeverine e re te PS-se dhe Edit.

Plus dhe i kushtuan dhe nje kenge kaq te mrekullueshme.

P.S. Abas Ermenji rolling in his grave.

qingji i mire pin dy nana ,servili tan tufen.......

Kjo shprehje tregon standin e shoqerise shqiptare plus dhe cfare vleresojme ne si shoqeri.

faji eshte i drejtsise dhe sistemit te drejtesise qe eshte ne kembe. Nje sistem i qendrushem nuk i nxirrte te pafajshem njeri pas tjetrit. Venia e drejtsise ne vend do ndikonte dhe te mentaliteti

Edhe i drejtesise, por jo vetem.  Edhe me i vogli andej ben dicka ilegale dhe e justifikon ne 1001 menyra pa ju dridhur qerpiku.

kush pra, ishte shkrimtari me i shit, kengtari me i kerkume, dhe filmi me i pame?

kush ishte pra, pjesa teatrale me e ndjekme, kush komediani me i pelqyme?

kush pra, boni dicka qe e pane/lexune/ degjune apo qeshen me shume shqiptaret ne 2012?

qitnje si pytje m'vehte po deshet o mjeshtra

Rita Ora duhet te jete njeriu i vitit! Sigurisht, pas Sales.Ndonese ne fakt Lirak Bejko e meriton.

Kristi Pinderi.

a,se harova... edhe Igballja me Xhenin...smiley

Ta dha ??? smiley

Genc Pollo

What about Mamica, apo qe ne 2011 ajo?

po rri o xhibi se e plase nga xhelozia gjembin e shkrete!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).