Shifrat janë alarmante. Brenda një viti, rreth 3000 persona kanë tentuar t’i japin fund jetës. Rreth 4000 të tjerë janë paraqitur në urgjencë në gjendje mjaft të rënduar shëndetësore. Diagnoza që u vendoset në spital është: helmim akut ose mbidozë. Për specialistët e Qendrës së Toksikologjisë në spitalin “Nënë Tereza”, këto statistika janë vetëm maja e ajsbergut.

Janë me dhjetëra rastet që nuk mbërrijnë gjallë në spital, apo edhe nëse ia dalin, nuk preferojnë të marrin trajtim të mirëfilltë mjekësor. Ndryshe nga vendet e tjera të Bashkimit Europian, te ne tipologjia e vetëvrasjeve është tjetër. Predominojnë helmimet me pesticide si fostoksina, nga të cilat vdekshmëria është tepër e lartë.

Depresioni, sipas mjekëve, nuk renditet i pari në listën e shkaqeve. Përkundrazi, vetëvrasjet janë tentativa si reagim i stresit akut ose, siç e quajnë mjekët, mllefit të momentit pas një situate me ngarkesë të fortë emocionale.

Panorama

Shenim: Me nje perllogaritje te shpejte, rreth 7000 persona/ne vit jane peraferisht 19 ne dite.  Ne keto shifra nuk perfshihen tentativat per vetevrajse me arme zjarri apo menyra te tjera.  Pa ndonje statistike krahasuese me vende te tjera, shifrat jane thjesht ... depresionuse.  Alarmuese jo dhe aq.   

74 Komente

Ore a e keni vene re qe gjate gjithe historise nuk ka asnje artist krijues shqiptar qe te kete vrare veten?

artist,  Sander Prosi.   por  nuk di nese futet te krijuesit.

Booo,

Teodor Keko

Ali Podrimja

Ardian Klosi?

smiley

Teodor Keko??????? A je ne vehte moj? Ai ndroi jete nga nje semundje e pasherueshme-kancer. smiley

E konfirmoj kte me siper. Xhaxhi Dori ishte njeri plot me jete, nuk do tja kishte marre kurre jeten vetes.

edhe Ali Podrimja ,nuk u klasifilua si vetvrasje ,po si vdekje per shkaqe natyrale...

Haavash! Mbaheni veten burra! Une ndaj e vura me pikepyetje, pasi historite e ketyre emrave i kam me te degjuar. Kuaz, sa i ndjeshem qe je dhe ti dreq.smiley

i dashur heretik mos ki frik. doktorët nuk e vrasin veten. vrasin.

gjithashtu spo me kujtohet emri i nje poeti a dramaturgu, i cili  u kritikua rendshem  ne nje nga ato mbledhjet ''inkuizicioniste'' te lidhjes se shkrimtareve... vrau veten.   (flasim per kohen e diktatures)

Belul ai ishte poeti i mrekullushem Viktor Qurku nga Corraj.Por drama e tij eshte krejt ndryshe.....Ai i beri oponencen nje poezie te I.K dhe zbuloi se ishte motamo vargjet e Jevtushenkos.Ishte ne ate kohe redaktor ne Drita.Babai i tij kishte qene prifti i Corre, por njeri me emer shume te mire.I.K ju qep dhe si e larguan nga lidhja, i hipi mania e persekutimit dhe nje dite vajti tek e ema, e perqafoi ate me shume mall dhe u qep diku mbi shtepi e
.....U hodh nga shkembi ne humnere...!

faleminderit grava.. po, per kete  qe eshte hedhur nga shkembi e kisha fjalen.

Pa pa sa qekeni lodh per te gjet emra artistesh KRIJUES, ja t'i'u them edhe une nje: NOC RROKU.

po ndonje politikan, p.sh  (ish)kryeminister, te ben pune?  Mehmet Shehu.smiley

Jo Belul mu nuk me ben pune, i ben pune RROK NOCIT qe bashke NOC RROKUN bejne pjese ne listen e intelektualeve te shquar.

Po kaqe gje nuk kuptoni ore burra e gra te dheut se e kam fjalen dhe kam shkruar artiste KRIJUES? A e dini se sa shkrimtare amerikane dhe evropiane kane hedhur trute ne ere nen shembullin e Noc Rokut? Me perjashtim te Sander Prosit dhe Serbos qe ishin yje hollivudi, nga na dolen te vetevrare Podrimja dhe Keko?

Nuk e vret njeri veten nga stresi akut, ne kesi rastesh vrasin te tjeret.

Njerezit e vrasin veten kur u duket vetja kot, te pavlere pra. Mendoj qe kjo vjen mbi te gjitha nga krahasimi me te tjeret, jo thjesht nga varferia apo kushtet e veshtira. Po te ishin shkak keto dy te fundit do ishin vrare me dyzina gjate komunizmit.

 

ne kohen e komunizmit ishin te bindur se ishin fanar ndriçues,se para nesh dridheshin imperialiste e revizioniste,se si ne nuk ish askush...kue u mor vesh se si ishte loja vuuuu fotoksina

shpirt i lalit vet. kur u mor vesh sa paskemi vuejt pr pesdhet vjet :" vuuuu fotoksina" pr njiztedye..

Zana s'ke kuptuar gje. Nuk e krahason veten nje amerikan i zakonshem ta zeme me nje zviceran, apo me nje yll hollivudi, por me komshijen, kolegun ose shokun e gjimnazit.

Kisha per qellim ti paraprij idese qe keto vetevrasje vijne nga gjendja e veshtire ekonomike apo stres akut. % me e larte e vetvrasjeve eshte ne vendet me te kamura ne bote.

njeriu vret veten, ose kur i duket vetja kot, ose kur i duket jeta kot. pra kur nuk ka me asnje shprese.

Kurreshtar, ti je kot dhe nuk ke asnje shprese.

Nqs, shifrat jane te verteta, athere i bie qe ne ia kalokemi edhe Suedise e Belgjikes, qe njihen si vende me depresion dhe vetvrasje. 

Paske pshtu Zane ....smiley Nga te paret qe e ke deklaruar se Kamunizmi ishte Loje . E kishe kuptue qysh 10 vjeçe ke thanë smiley Fale fatit  na kem nje Bloqere me Pervoje ketu , qe na shkapit edhe Vetvrasjen ...!

Rrofte rritja ekonomike!

Ishte i interesuemum edhe vet Zotnia e tij Pjer me dijte dica ma teper per Jue smiley Po na lum zotnia s'ka c'na duhet ma . Keto jane kuriozitete qe nuk i ndryshojne rrjedhat e Fatit per me pas gjith Sharm shtojzovallen SOT nder NA  ...smiley Jet te Giate !

Diagnoza që u vendoset në spital është: helmim akut ose mbidozë.

Per cfare mbidoze po flasim,droge,alkooli, kocifozi? Ne fakt shqetesuese eshte kur mendon qe vendet simotra ballkanike kane historike suicide rates shume te larte.

 

Vetvaret adoleshenti  17 vjecar. Ne parajse tek babai.  ( fushkruje)

Vetvaret nje 19 vjecar I akuzuar si hajdut I pese pulave. Nena akuzon policine se ngjarja ka ndodhur pasi ai eshte dhunuar gjate qendrimit ne komisariat. ( diber)

Vellai I zhdukur ne det. I jep fund jetes  22 vjecarja ( lezhe)

Vetvritet gruaja e ushtarakut te larte, shkak depresioni. ( tirane)

Qellon te birin me arme pas nje sheri per pronat. Vethelmohet me pas me bar miu.(fier)

Vethidhet nga kati I gjashte babai I 6 femijve. Shkak depresioni nga varferia dhe papunesia. ( korce)

55 vjecari vetvaret me litar (vlore)

Vetembytet ne lumin Mat 51 vjecari (Klos)

Keto jane rastet ne 2 javet e para te 2013.. Te mendosh qe nuk jane te gjitha per keto dy jave sepse shoqeria dhe familja i fshehin publikut shume raste.. 

Cfare po ndodh ne kete vend ?

Ne Shqiperi nuk ka trajnim dhe nuk ka kujdes shendetsore dhe aq me pak kujdes per semundjet mendore. Shumica e semundjeve mendore jane te kurueshme dhe mund te besh nje jete normale e te shendoshe.

Ne Shqiperi ku te marret kane dale nga cmendimi nuk ka asnje shprese.. Si mundet te shpresoj nje njeri i thejshte ne Shqiperi te kerkoj ndihme kur sheh ne lajme kryeministrin e vendit qe shan me liber shpie kryetarin e opozites dhe e kercenon me dosje "budallai"?  Cfare shprese kane njerezit ne Shqiperi ku kryeministri i vendit ka cekuliber te theksuar mendore dhe jeton me doza te forta anti-depresuese i cili ne vende te kurohet i jepen "celsat"?

Te gjitha qe shohim qe nga te vraret nga  krimi i rrugeve,gjakmarrja e deri tek ulurimat dhe crregullimet ne media nga pushtetaret te cilet harrojne se c'thone, genjejne dhe kerkojne te falur qe nuk genjyhen me shume flet hapur per gjendjen vertet shqetsuse.

Ne Shqiperi, per ate qe e viziton nga jashte stresi tek syte e njerezeve,menyra si ecin e te dialogut vullgare te bene pershtypje te thelle.  

 

 

 

 

Tash pa shaka se problemi eshte vertet shume i mprehte.Ne jemi nje popull i dhunuar ,nga nje diktature shume e eger ....Pasojat nuk jane kaq kollaj te zhduken .Kane qene dy ,ne mos tre breza te shokuar e keta nga ana e tyre konfuze e te paafte te perballin dinamika te jetes ne liri ,ne ekonomi tregu,me vlera solide,jetegjata.Nga baza ,nga sakraliteti i jetes ,nga elaborimi i mendimit pozitiv per te ardhmen,nga shkalla e vlerave.Kjo klime qe kerkohet te inculkohet sidomos ne fushata elektorale,t'i besh njerezit te ndihen zhele,te pashprese,te mbaruar....kur rruget jane te hapura ,mundesite te stershumefishuara.....Eshte e pashembellt qe motra vret veten sepse vellai ....nuk jeton ,qe 17 vjeçar ne kulmin e harese e gezimit adoloshencial nuk jeton pa babane....qe babai i gjashte femijeve pa fe pergjegjesie e dashurie per femijet iken nga kjo bote.....Ne jemi komb qe qysh ne permbysje te komunizmit ishim dashur te ishim te asistuar me politika shendetesore te asistence psiqike te fuqishme...Politika e edukim psikik ,edukim vlerash.....

Nuk e vrasin veten Kongolezet, Sudanezet, Somalezet qe jane dhunuar 10 fishi i Shqiptareve, e vrasin veten Norvegjezet. Ndersa ketej nga une nuk e vrasin veten zezaket e lindur dhe te destinuar te kalojne gjithe jeten ne ghetto por studentet ne nje super shkolle si Cornell.

Provoje edhe njehere Zana.

jo nuk na the gje.Nuk mund te krahasohen historite e per rjedhim shkaqet se pse norvegjezet vrasin veten ,dhe shqiptaret po ashtu.Ose pse ne te njejten menyre kongolezet jetojne te lumtur.Cilido komb ka historine ,vlerat,sensibilitetin e tij.Fjala vjen nje kongolez nen diell nuk luan qerpikun po ta shash me moter e ne Shqiperi del kallashi.ok provoje edhe nje here se mbase te del ndryshe.Spiritus,ne nje fare menyre kemi thene mjaft te njejta....Pra kemi gjetur te njejtat shkaqe.

Sorry qe ju nderpres, por s'ka fare lidhje me realitetin ky steorotipi i nordikeve si kombe vetvrase.Sic e shihni nga lista me lart, Servia is ne vend te 13 nderkohe Norvegjia ne vend 35.Nderkohe Zana, jo te githa lidhen me ndryshimin e sistemeve,se sic e sheh nga kronika qe rradhit dhe Gjergj vetvrasja eshte bere nje fenomen shqetesues ndermjet moshave te reja fare. Njerez qe as e kane idene e regjimit monist etj etj, sic do ta lidhesh ti.

dora mendoj keshtu...Prinderit e ketyre adoleshenteve jene konfuze ,te pazote t'iu vene vlera te shendosha e jetegjate femijeve te tyre ,sepse atyre vete ju muingojne...ky eshte demi me i madh i diktatures.Prinderqe nuk njohin vlera persembari ,qe nuk transmetojne shenjterine e jetes sepse as ata nuk i njohin.Prinder te pazote t'iu vene femijeve vizionin e se ardhmes sepse atyre vete iu dhunua....Ketu eshte demi afatgjate i diktatures.Prinder qe i vune kazmat kishave e xhamiave.....

po nuk e vrasin veten Kongolezet, Sudanezet dhe zezaket,   ''se ketyre  u mungon kultura...  vetem njerezit  me  kulture te madhe  dhe ''SONSIBLE'',  mund te emocionohen  kaq shume,  sa te  vrasin  veten..., merr vesht!

Po pse moj Zane per problemet ekonomike-sociale te socmet e paska fajin komunizmi i para 25 vjetesh...me kete llogjiken tende i bie qe edhe komunistet atehere meqe ka qene varferi dhe diktaure tja hedhin fajin periudhes se zogut meqe situtata ekonomike ishte feudaliste... kjo qe ke thene moj zane eshte argument bosh.

 

Zana Kjo diktatura e sotme e Salukut si te duket juve Demokraci?

Zogu ishte diktator, Italia ishte pushtuese, Enveri ishte vrases, por ky brez eshte pasoje e ketyre 23 vjeteve. Enverizmi ishte komunizmi me shtypes mes demokracive popullore, Berishizmi eshte nga deshtimet me vrastare ne rajon. Pse nuk e kupton kete fakt Zana apo se mendon a socializmin .... a Berishizmin a vdekje.

Pa shaka Zana ...Sa eshte shifra e ketij POPULLI te dhunuar ....Ne jemi nje popull i dhunuar.....  Mua me fut ne Popull ? ??? sepse une nuk e ndjej veten te Dhunuar ne ate Kohe . Sot po , si te Pakten mbi Njemiljon e Gjysem te Perzene nga vendi i tyre si Pamundesi JETESE ...dhe perseri Pa Shaka te gjithe sa njoh ( perjashtuar aparatin e K.Ministrave dhe Familjen e Babasqapit ) , e ndiejne veten TE PERJASHTUAR ...

Pasojat nuk jane kaq kollaj te zhduken...

Sinqerisht !!!! Cfare mendimi ke per Popullin Gjerman qe njihet jo vetem si i Dhunuar por i GJYMTUAR e Perdhunuar nga Hitleri ...me Vleresim Nderkombetar dhe nga vete Gjermanet !

Jo vetem qe je shume Slloganiste , por me vjen keq per nje horizont KAQ TE kufizuar per jeten Reale , duke e perfshire ate ne zhurmnajen e INJORANCES me "se Diktatura  zotrie ". Sa per fillim duhet te dijsh ma shume , psh ....me daljen e Librit" Mamon Leskon " qindra te rij vrane veten per Dashuri te Deshtuar "

Mbase edhe ne kuptimin Biologjik te duhet te mesosh me shume per Jeten ... ...

Vetvrasja eshte nje Gjendje DEPRESIVE Mendore e vet autorit , pra nje Gjendje JO Normale e tij . Shfaqet Individualisht tek Personi dhe ne pikpamje Shoqerore Acarohet e Egersohet kur Presioni Tejskajshem i Pushtetit ,  shndrohet ne Depresion tek Individi !  SOT mund ta prekesh KETE Fenomen me drejtepersedrejti se sa kur eshte I kamufluar e i cfaqur vetem Individualisht !

Ruaje Veten !

Gjermanet nuk u dhunuan nga Hitleri ,gjermanet dhunuan miliona njerez....Per ta Hitleri nuk ka qene kurre diktator.Nen Hitlerin ata masakruan e i vune zjarrin Evropes.....

Mos u pergjigj me ....Ke nevoje po SHUME shume qofte edhe per "benzine zjarrit " te mesosh qe te mos perfaqesohesh ne kete NIVEL .Shume shume INJORANCE , nuk ka kandar tev te peshoje edhe ne kete pergjigje qe ke dhene !

nuk ke pse çuditesh, mesimet e idris spiunit, jane patjeter ato qe fajin e kishte vetem hitleri dhe enveri te gjithe te tjeret ishin te gabuar.  i ka duart me gjak te pafajshem dhe duhet kuptuar qe ta zeje gjumi te qete, t'ja hedhe fajin vetem udheheqesit e qeteson ndoshta trunin e tij dygramesh.

Idrisi me sa shoh merr nje fraze te komentit te dikujt, e ve nder thonjza dhe pastaj i fut nje dicka tip xfSArf ag ,,,hhrgh QGHdfraghrte padeshifrueshme. 

Flet capraz, i dehur perhere. Kshu i vardiset sa njerit sa tjetrit, - fol me mua, fol me mua, me shaj por fol me mua. Fiks si ato prostitutat e rruges. Xhanem deri dje baxhelle e dulles...

Une zakonisht nuk e fshij Sumen me letra Higjenike dhe Nuk kam Kurreshtje ne se eshte e Markes Hundderr apo ndonje Marke tjeter , pasi nuk i perdor . Une e laj !

Po meqe te dy , si tipa nuk duroni dot pa zene Nje vrime me Dy vrima , kuptohet qe keni karakteristika te pelqyeshme per ... nje mbasdite . Me Boden ose Bidene e babasqapit mund te kalosh nje dasem me feçkederra dhe  , them se ne nje kohe mba edhe dy dasma me karagjoze smiley

Dinamikat e jetes ne liri apo dinamiti jetes ne liri? Eshte e vertete qe kalimi nga izolimi komunist ne nje shoqeri te lire shkatoi trauma, hutim,frustim, veshtiresi adaptimi ...dhe te gjitha keto ku, ne cilen shoqeri ? Duket sikur po thua se njerzit nga sketerra komuniste u futen ne parajsen kapitaliste, ne shoqeri te shanseve per te gjithe , ne shoqerine e mireqenies, te drejtesise dhe shtetit social.Gjepura! Vetevrasjet ne Shqiperi jane tjeter tipologjia nga ato qe ndodhin ne vendet skandinave, pergjithsisht nga vetmia sociale, zhgenjimet e pasionit apo kriza identitare.

Ketu ka faktore te tjere me specifike qe lidhen me nje shoqeri ku vepron ligji i xhungles, mjedisi social eshte i mbarsur me konfliktualitet, dhune verbale, fizike, psikologjike dhe institucionale, varferia e skajshmeshte e mpleksur  me probleme dhe konflikte sociale  dhe  familjare, mungon  suporti social, psikologjik,shendetsor, kriza e vlerave , degjenerimi total i nje shoqeri materialiste, te korruptuar ne cdo qelize.Politika agresive dhe kriza ekonomike prodhojne neuroza sociale. 

U bene si shume tema tallje b*the te peshku keto dite........shiten pistoleta fallco ne treg......gjithe te vdekurit ne republike paraqiten sikur kane vrare veten.......hedh nje gazetar pa emer nje sensacion, te gjithe o burra mbas!!!

po pra ka ca dite qe PPU-ja e dhi fare. A thua i ka ardhur koha te mbyllet?

Serioziteti i shkrimit ne nivelet e nje komenti ne youtube te videot e Justin Bieber.

Depresioni luan nje rol shume te madh ne kete drejtim per mendimin tim...

Problemi eshte se shoqeria (sidomos ajo shqiptare) nuk e konsiderojne si nje faktor te rendesishem. Kjo per arsyen se asnje nuk eshte i afte te kuptoje kete gjendje nese nuk e kalon vete. Eshte nje tematike shume delikate dhe per tentuar te kuptojme duhet te jemi me te informuar. Nese ju intereson mund te shikoni nje leksion shume informativ mbi kete problem nga nje profesor i universitetit te Stanford, Robert Sapolsky.

http://www.youtube.com/watch?v=NOAgplgTxfc

 

Paul Celan ,Essenin ,Virginia Volf,Cesare Pavese,Primo Levi,Curt Cabain,Boltzman,Majakowski...te paret emra qe me vijne nder mend. Dalidà ,Luigi Tenco,Marylyn.......te gjithe te vetevrare.Ah ,Harova Van GOGH,Mario Monicelli..................................................................

pa le te hidhemi nga muzika... sidomos rokistat..   lista eshte goxha e madhe... megjithse shume nga keta  kane abuzuar   shume me ''menyren e jeteses'', e cila i conte pashmangerisht  ne vetvrasje.

pra duke pare numrat e personazhet ,nuk duhet marre kaq tragjike çeshtja....smileyte vjen keq vetem se shkojne gjak humpun...a vritet vetja per pese pula?!smiley

mund ta shtrosh si pyetje, por nuk e gjykon dot....  thame, ca njerez jane shume ''sonsible''.smiley   ne rastin e ketij  te pulave,  ndjenja e turpit  e  ka brejtur..    ashtu sikurse  ka ca te tjere pastaj,  jo 5 pula,    por mund te kene vrare njerez    dhe flene te  qete..

 

para nja 2 muajsh  me duket,  nja dy radio DJ  nga Australia, duke u hequr si anetare te familjes mbreterore britanike,  telefonuan ''live''  nga emisioni i tyre  ne nje spital te Londres ku ishte shtruar nje nga keto princeshat ''to be''  te familjes mbreterore.. nejse,  folen nja 10 minuta  me nje infermjere, vajze e re, e cila e ''hengri''   dhe u dha ca te dhena  se perse ishte shtruar,  diagnoza etj..   nejse,  ky lajm bere buje nja 2 dite ne Australi dhe Britani.. TV, gazeat, revistat  etj..  ndersa infermjerja.... vrau veten.

po ,po kishte patur precedente ...kishte tentuar edhe dy here te tjera ti jepte fund jetes....Heren e fundit janarin qe shkoi.....pra gjerat nuk jane kurre ashtu siduken.Vetem te lista e Dores p.sh nga pese emra dy nuk ishin te vetevrare...e keshtu me radhe....

Clubi i 27tshave

Keshillat e urta mohojne te drejten individuale, te atyre aresyeve, kur njerez te ndryshem vene dore mbi jeten e tyre, duke u bere vrases te vetvehtes.Ata bazohen tek ligji i natyres per ta pritur seicili fatin qe i eshte paracaktuar.Mirepo edhe keto keshilla te urta, duket sikur behen pengese ne rrugen e lirise gjithseicilit.Ku ka gje me te mire se sa ligji i pandryshueshem i Natyres qe i ka caktuar jetes vetem nje hyrje, ....por me shume dalje
A mundet ta duroje nje prind dhimbjen qe inshkakton skamja, semundjet, pamundesia per te gjetur punen, nderkohe qe me nje veprim te vetem mund tu shpetoje te gjithave?E vetemja gje per te cilen nuk mund te ankohet askush nga jeta, eshte se ajo e shkrete jete ...Nuk mba njeri.... me zorr.E mira e ketij dreq kushti eshte se njeriu mbetet fatkeq pe faj te vet.

me sa di une, kemi statistika te larta vetvrasje, qekur jemi themeluar si shtet. dmth kemi filluar te mbledhim statistika. edhe ne kohe te dulles, vetvrasja ka qene e larte, megjithese jeta ishte me pa stres.

Kureshtar, te kuptova. Ti i perket asaj rryme qe mendon se sot nuk ka me shume vrasje se me pare sepse me pare vrasjet nuk regjistroheshin. Une Ty te klasifikoj si militant.

ti shkruan ate qe kupton TI, une po them qe ne gjithmone kemi pasur vetevrasje te larte si popull (zogu qeveri despotike, enveri po ashtu qeveri despotike).  militant eshte ai qe ja vesh kete dukuri polikaneve qe jane atje ne fuqi. me e keqja,  kjo i vishet, gjendjes rrumpallhone qe ekziston ne shqiperi. (kur ne fakt eshte e kunderta)

ndersa une kete dukuri ja vesh raportit  individ = shtet (kuptohet ai shqiptar). francezet po ashtu kane vetvrasje te larte (dhe shtet te forte te centralizuar ne ekstrem), pa pasur gje berishen ne pushtet. 

faji i berishes, eshte qe po perpiqet te beje shtet te FORTE (se keshtu i thote bota, e keshtu e do morali i kohes). kjo do te sjelle se s'ben, individe te dobet. ata qe s'pranojne te jene te dobet, do t'i japin fund jetes heret a vone. 

a kupton o tironc i lebetit ?

Per mua mbetesh militant se mundohesh te justifikosh deshtimin Berishist individual me rryma vetevrasjese qe kane qene te pranishme me ne perjetesisht.

ku i gjete keto te dhena qe ne kemi pasur nivele vetevrasje te larta me pare? Partia e komunistit Sali ta mesoji ne mbledhjen e rradhes?  

Te ka kapur cmenduria kolektive qe krahason Qytetarin Francez ne Paris me fukarain e Shishtavecit a Lapardhase?

ti i gjen 1 faje te vetem Berishes? Edhe ku? Berisha eshte shkaterruesi i Shtetit e Jo mekatar per Nje shtet te forte. Ti je militant i Saliut ose kushuri me Mesilen a Griden.

wow pamja e pare e blogut, bien ne sy keto fjale:

depresion, burg, acid fytyre, jetim...

hajde hajde cfare depresioni. Jo se pastaj disa prej ketyre enveristave te merdhifur ne emigracion i kujton me te vertete kshu punet.

O Hunter, ti sikur ke pas qene i paanshem mer burre. Nuk e di pse keto kohet e funit po ano kaq shume nga saliu smiley

hunter

ky eshte misioni i misionareve te ppu, ta nxisinte keqen e  nxijn sa me shume ate qe nuk eshte ber ende keq(,kjo zgjat per aq koh sa rama te jet ne opozit,me  sh gjasa pas 23 qershiut ai do vij ne pushtet ti shofesh ti misionaret si do nderroj kursin e  "anijes" 90° majtas smiley)

ca jan te merdhifur ca jan te deshperuar

armiqte e jashtem qe shpifin. populli liridashes i kenaqur ne kopshtin me lule demokratike i hedh poshte keto shpifje.

Eshte e vertete qe me shume se 90% e adulteve qe kryejne suicid kane semundje psikiatrike shoqruese, megjithate nje depresion apo atak paniku nuk mund ta shohesh si shkak te pavarur, duhet pare gjithnje situata jetesore, nderthurja me faktoret e tjere te riskut  qe jane me shumice si mosha, gjendja martesore, statusi i punesimit, shendeti fizik, varesia kimike (nga alkooli dhe barnat, kohet e fundit, nje rritje e ndjeshme ), humbja interpersonale apo konflikti interpersonal, stresoret e jetes si ndryshimet e punes, levizjet, lindjet, diplomimet, pensioni, menopauza, nderrimet dinanciare etj.

Jane te shumte dhe rastet kur njerezit marrin mbidozim barnash, per t'u bere presion familjareve, ne menyre qe te arrijne qellime te caktuara.

shoqeria dhe individi eshte raporti kryesor.

ne nje shoqeri kompeticioni si ajo shqiptare (gare e perhershme per sa me shume para), nuk ke si te mos vrasesh jeten. sepse ne nje gare ka vetem nje fitues, te tjeret jane pra humbes.  individi shqiptar eshte individualist i pa ndreqshem, pra qe mendon vetem per vete. kjo e ve ne konflikt te perhershem me shoqerine ku jeton. kjo lufte e perhershme shoqeri-individ, me te dobtit i likuidon pa meshire. 

e forta eshte se sa me shume shoqeria plotesohet me ligje, pra forcohet, aq me shume jeta e individeve behet pa rrugedalje, e aq me shume kjo mos rrugedalje do t'i shtyje ata te vrasin veten. 

Nuk duhet te jete tamam keshtu.Sipas kesaj rraca jone duhet te ishte zhdukur,po ne kemi mbijetuar madje ne kushte shume ekstreme.Apo thua ne nuk dime te jetojme ne paqe,ne dime te japim me te miren tone ne kushte ekstreme....vetem kur na kercenohet ekzistenca.Ne paqe mireqenie,,drite jemi te çoroditur...

Ne Shqiperi nuk ka gare. Kush eshte me Salukun i serviret cdo gje ne pjate pa u lodhur. Ndoshta enderra juaj, por Monopoli familjar vret iniciativen kapitaliste.

Gjithashtu kohet e fundit eshte vene re se nder personat me probleme pskiatrike, emigrantet e Greqise zene nje perqindje te konsiderueshme.

Di kush me ju pergjigj nje pyetje nga salla: pse kta qe jane ne pushtet dhe prane pushtetit jane si ne gjendje orgazmike perhere? mos kane ndonje tip depresioni te tipit optimist? edhe kronikat e zeza apo vetevrasjet i quajne si konspiracion dhe nxirje me vullnet te realitetit?

lexo komentin tim me lart, se e kam shpjeguar per ata qe kane mend.

jane pergjegjes, e ndjejne. po jo pse jane demokrate se edhe socialiste po te jene, vetvrasja do beje kerdine ne shqiperi. e ka bere perhere. 

duhet ose kaos, ose pushtim i huaj (pra dobesim i shtetit), qe shqiptari te kete shpetim nga vetvrasja. 

Jane ne pushtet pse i kane votuar,potere te jep carica di andrenalina costante....Ne Napoli thone meglio comandare che scopare..... smiley

ky eshte shpjegim frojdian dhe  me duket me bindes. eshte qasja seksuale ndaj pushtetit smiley kurse qasja e kureshtarit eshte me statale smiley sa kane derdh djers per 45 vjet shqipot, aq kane derdh...ne kto 20 vjet e prape depresion.si tha hollebeku, ligjet e ekonomise se tregut veprojne edhe ne kete fushe smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).