23 intelektualë shqiptarë i janë drejtuar me një letër kreut të PS-së, Edi Rama duke i kërkuar që të lejojë deputetët socialistë të votojnë tre ligjet e domosdoshme, në mënyrë që vendi të marrë statusin kandidat për në BE.

Në peticionin e firmosur nga intelektualë dhe figura të shquara, i cili i është dërguar për dijeni edhe Kryetares së Kuvendit, thuhet se "nuk mundet më të shihemi nga të tjerët si qytetarë të dorës së fundit. Kjo është fyese për fëmijët tanë. Këtë, ne nuk e falim. Ata nuk mund të rriten më me modelin fytyrështrembër të së kaluarës. Mjaft më! Z. Rama, hiqe pritën! Z. Rama lejo deputetët të votojnë 3 ligjet”. 

“Në ato fillime të viteve ’90, nëse ndonjë do guxonte që të shihte edhe në ëndërr se mbas njëzet vitesh dikush në Shqipëri, jo vetëm që nuk do donte të bënim hapa drejt Evropës, por edhe do guxonte te vinte pritë e të bllokonte rrugën drejt SHTËPISË sonë, kur vetë Evropa na rekomandon statusin, ai sigurisht që do përbuzej nga të gjithë, do konsiderohej si i sëmurë pesimizmi, nostalgjik i izolimit e do shpallej armik i popullit të vet. Por ja që fatkeqësisht, ëndrra të tilla të mbrapshta na u bëkan realitet. Bashkimi me Evropën, të qenit normal si të tjerët, më shumë se një projekt politik, paska qenë një projekt shpirtëror i popullit shqiptar, i cili na rezulton një humbës i madh. Kemi humbur nderin në një betejë të pakryer me veten tonë, jo për fajin tonë.” shkruhet në letër. 

Në letrën drejtuar kryesocialistit, intelektualët theksojnë se nuk duan të jenë një popull humbës, të cilit i vendosen prita, por siç thonë ata, populli do të mbetet i përkulur në respektin mbi aspiratat evropiane të të parëve. 

“Në tetor 2012, Komisioni Evropian rekomandoi që Shqipëria të marrë statusin e vendit kandidat, me të vetmin kusht; që të votojmë 3 LIGJE. Për Shqipërinë votuan edhe Parlamenti Evropian dhe Këshilli Evropian, por për Shqipërinë, vend kandidat, ju nuk lejuat të votonin deputetët tuaj. Ai që kërkon të na rreshtojë nga prapambetja, nga kulturat e pafrytshme dhe të padobishme, nga “as këndej e as andej”, ai që do të bëjë lojën e vjetër e të fëlliqtë, aroma e së cilës na i ka qelbur livadhet e shpresës jo rrallë herë gjatë historisë sonë, ka për të fituar ndëshkimin e Zotit dhe të shpirtrave libertinë shqiptarë",- vijon letra. 

Lista e personaliteteve që kanë firmosur peticionin
1. Prof. Dr. Pal Xhumari 
2. Prof. Arvin Dibra 
3. Dr.Shkencave Mirela Xhafa 
4. Prof. Xheladin Dracini 
5. Dr.Shkencave Sajmir Heba 
6. Prof.Dr. Silvana Bali 
7. Prof. Dr. Hasan Hafizi 
8. Lusianda Shkembi Mjeke 
9. Dhimitraq Argjiri Mjek 
10. Natasha Themeli Mjeke 
11. Olta Gixhari Aktore 
12. Llaqi Nako Baletmaester 
13. Prof.Dr. Nora Çashku Pianiste 
14. Arben Morina Piktor 
15. Kristi Bello Kompozitor 
16. Agron Tufa Shkrimtar, Drejtori i Institutit te Studimeve te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit 
17. Prof.Dr. Muharrem Dezhgiu 
18. Visar Zhiti Shkrimtar 
19. Prof. Salvator Bushati Akademik 
20. Niko Xhaçka Mjeshter i madh i Sportit 
21. Bujar Llapaj Dirigjent 
22. Gezim Peshkepia ish I burgosur politik 
23. David Tukiqi Kompozitor 

267 Komente

po intelektuali i kombit fahri-te rroje partia-balliu ku eshte?smiley

Problemi mes maxhorances dhe opozites nuk eshte berrihaj thirrjesh prej njerezish te shtyre, te perdorur, te interesave ndaj pushtetit te maxhorances, por eshte problem KOMPROMISI.Dy gjera ndodhin ne kesi rastesh , te cilave u jepet me kot theksi...."Patriotik".
-Ose maxhoranca i kerkon opozites kompromisin dhe gjendet zgjidhja
-Ose vendi kalon ne zgjedhje per nje maxhorance te re.
Keto thirrje "intelektualesh" jane pese me hic dhe tregojne kalbezimin e strktures politike qe vazhdon te eci jashte parametrave te demokracise,
Ne asnjemenyre nuk duhen degjuar zera te tille!

+5

Nese vendi kalon ne gjedhje per nje mazhorance te re mazhorance e re nuk merr kurre 3/5.

I bie qe te kete zgjedhje ne cdo muaj...

Jo more shqiptar, nuk e ke te plote idene e ....Kompromisit.Eshte celsi i zgjidhjeve ne demokraci.Por ku ka kompromis me politike cubash.Njeri me kakaper se tjetri!

ne rastin qe thua ti kompromisi dhe zgjedhjet nuk jane e njejta gje. kam pershtypjen qe do e i ngaterron...

Sa gjynof me vje per keta me siper. Qeka veshtirsu shume stazhi.

Eshte e cuditshme por nuk njoh asnje veper me vlere te te gjithe ketyre Prof.dr... 

Ndoshta jane pak te njohur,por edhe po te ishn me te njohur ti do tu jepje te drejte?

Mesa shikoj une jane tere doktore(, mjeke) dhe flasin per BE dhe tre ligjet , pa e ditur ata se cfare permbajne tre ligjet , biles personalisht mendoj qe rama beri mire qe nuk i votoi ato tre ligje sepse sherbenin thjesht per te fuqezuar kasten sipas mendimit tim, duke legjitimuar neper administrate te gjithe njerzit e paafte te vene ne keto vitet e fundit,.. Keta njerez do doja ti shihja me peticione per problemet qe ka shendetesia,, por nuk i kam degjuar ndonje here.. bera ironi me pare kur thashe qe nuk i njoh..

ore per ate pune edhe akademikun Barjaba, as e njihnim e as emrin  sja kishim degjuar,  po ja qe erdhi ajo dite..smiley

smiley

smiley

Aman o Grava se nuk bllokohet integrimi ne BE per qarkun e Fierit!!!
Ja po te fitoje ne zgjedhje merr edhe qarkun e Fierit dhe mbyllet meseleja.Po tja beje PD-ja kete do tju vije mire?Ja zgjedhjet ne qershor jane dhe po fitoi Edi,ti thote PD-ja si votojme ato 3 ligjet duke gjetur nje pretekst.
Rri se la nam Edi me keto gomarrlleqe!Nuk eshte hera e pare qe gjen pretekste per te bllokuar integrimin e Shqiperise.Keshtu e beri edhe me hyrjen ne NATO dhe me heqjen e vizave.Opozite antikombetare!

O shqipe! Po sikur Nalmaidhimi të zbatonte vendimin e gjykatës për Fierin ose ashtu për hatër të intergrimit ta lëshonte kryetarin e qarkut (që s'ka as votat)  do votoheshin ato 3 ligjet. ? Apo Naltmaidhimi ka të drejtë ta bllokojë intergrimin për Fierin se është hajdut votash ose kshu i pëlqen.Në politikë gjykohet ai që ka pushtetin .Lëshim bën më i forti se i dobti është vet i lëshuar dhe jo e kundërta si mendojnë kta profesorët me doktorra prapa.

Ne Fier jetojne Shqiptar dhe nje Qeveri qe dhunon te drejten e votes se Shqiptareve qe jetojne ne Fier nuk ploteson standartet Europiane per tu bashkuar gjithmone ne te ardhmen, me familjen Europiane.

Vetem me qene budall Rama me e heq priten smiley

Filluan lakroret parazedhore qe tani....

Keta pseudointeletualet ti kerkojne ne radhe te pare atyre qe qeverisin llogari. E dyta, keta jane bashkefajtore "per imazhin e qytetarit te dores se dyte" qe ne perberjen e tyre anatomike si strukture shoqerore:Nje strukture amorfe pa shtylle kurrizore e cila jargavitet dajthtas apo majtas sipas modelit qe qendron mbi karrige .... Vec neveri kam per kostume te tilla bosh te cilat vendosen neper vareset e rrobave gjate viteve elektorale!

Mos ma minimizo te shkreten ide! Nuk e kam per Qarkun e Fierit apo dhe me Rroskovecin brenda.E kam me mentalitetin e Maxhorances pergjithesisht,Sepse qe ta dishe mire dhe me siguri matematike nuk varet hic prej miratimit ose jo te tre ligjeve....statusi.
Sikur te me pyesin mua, qe e mba vehten per patriot goxha, at tja u japim statusion o zoti Grava? Do tu thoshja me plot gojen:JO ! Se nuk e meritojme o burre!

Na jepni FIERIN t'votojme 3 ligjet, ketu ishte dhe eshte ngeci GRAVA

Miku im, une flas per parimin e kohezionit qe siguron funksionimin e institucioneve.KOMPROMISIN.
Perfshire edhe sikur vetem aqe sa e katandisni JU, Posi! Se ja ku jemi.NUk ti jap firmat! Car behet? Ngre zerin Agron Tufa me ca ....tufa dhe?B pl

Ja dhe për ty mato :

Po sikur Nalmaidhimi të zbatonte vendimin e gjykatës për Fierin ose ashtu për hatër të intergrimit ta lëshonte kryetarin e qarkut (që s'ka as votat)  do votoheshin ato 3 ligjet. ? Apo Naltmaidhimi ka të drejtë ta bllokojë intergrimin për Fierin se është hajdut votash ose kshu i pëlqen.Në politikë gjykohet ai që ka pushtetin .Lëshim bën më i forti se i dobti është vet i lëshuar dhe jo e kundërta si mendojnë kta profesorët me doktorra prapa.

Tani ketu ka nje problem dhe te gjithe po e shohim, Rama ka bllokuar votimin e 3 ligjeve duke dale kunder europianeve qe kerkojne te votohen keto 3 ligje dhe zerave brenda partise se tij qe nuk jane ne favor te mosvotimit te ketyre ligjeve per shkak debatesh te brendshme minore politike. Rama ketu nuk luan dot, ka bllokuar 3 ligjet dhe deri tani qeveria ka te drejte, ka bllokuar edhe integrimin, te votoje 3 ligjet dhe ta beje te padrejte pretendimin e qeverise se ka bllokuar integrimin ne parlament duke mos votuar ligjet ose te dale te jape shpjegime se pse nuk voton 3 ligjet si kushte nga BE-ja per statusin. Fieri nuk bind askend. Fieri eshte harruar edhe nga vete opozita dhe ishte vetem nje justifikim pasi kjo eshte nje ceshtje politike e gjyqesore qe smund te penalizoje gjithe shqiptaret.

Duhen pershendetur keta intelektuale qe ngrene zerin.

Itelektualet e dhe afer pushtetit ngrene zerin qe tua degjoje ...opozita?
E perse valle duhen pershendetur?

a eshte integrimi prioritet i prioriteteve? A eshte integrimi ne BE projekti me konsensusin me te madh te shqiptareve? A po pengohet ne kete rast nga Edi Rama? Nese po atehere keta intelektuale, te gjithe njerez te njohur ne fushat e tyre, duhen pershendetur dhe falenderuar qe pergjegjesit per bllokimin me autoritetin e tyre po i kerkojne qe te kete pergjegjesi perpara popullit te tij.

a eshte integrimi prioritet i prioriteteve?

 

jo

Rama thote po, Berisha thote po, Meta thote po, Idrizi thote po, topi thote po, bile edhe Spahiu me Dulen thone po. Ti thu jo, ca te them une?

ata që thonë po, janë të gjithë politikanë. atë punë kanë. ti hedhin hi syve popullit. t'ia largojnë vëmëndjen nga hallet reale.

 për mua që jam askushi, prioritet i prioriteteve është zbutja e varfërisë, politika zhvillimi, shëndetësia arsimi etj..

 

Po! dhe neser dalin 46 intelektuale afer opozites dhe i thone Salihut bashke me keta 23 intelektualet e tij qe ...saken se firmos ti Rama se perfiton vetem Salihu...Duhen pershendetur dhe keta?

Nese i ka bllokuar Saliu 3 ligjet, te cilat i kerkon BE-ja dhe e ka perseritur shume here dhe bile me nervozizem me goje e Fyles, do benin shume mire nese do dilnin ata 43 intelektualet e tjere.

46 shoku, jo 43. a je dakord te dalin 46 intelektuale?

Pse 46...?

Po sa !!

Ja këtu jam :Po sikur Nalmaidhimi të zbatonte vendimin e gjykatës për Fierin ose ashtu për hatër të intergrimit ta lëshonte kryetarin e qarkut (që s'ka as votat)  do votoheshin ato 3 ligjet. ? Apo Naltmaidhimi ka të drejtë ta bllokojë intergrimin për Fierin se është hajdut votash ose kshu i pëlqen.Në politikë gjykohet ai që ka pushtetin .Lëshim bën më i forti se i dobti është vet i lëshuar dhe jo e kundërta si mendojnë kta profesorët me doktorra prapa.

Dy faqe leter, me 23 emra dhe firmosje te gervishura me boje e kane zbutur mjaftueshem letren per te fshire bythen butesisht. Dhe kete fat e pati Edi Rama.

Keto lloj iniciativash nuk para jane te dobishme, sidomos ne hyrje te periudhes elektorale, pasi me shume japin mesazhe stisjeje duke forcuar partizanllekun dhe frymen militantiste qe buron nga lideret e partive. Cdo gje ne kohen dhe ne vendin e vet. Nje inicative e tille do kishte patur mundesi per efekt kohe me pare, ne momentin e "negociatave", po gjithnje e servirur me nje fryme me ekuilibriste dhe intelektualisht me te kujdesshme.

epo me loqe intelektuale zorr se gjen gjekundi (me perjashtim te olta gixharit smiley ) mer rrota k**i, a s'keni sy ne balle te lexoni cer thone ata qe kane celsat? kane dale te pakten nja gjashte ambasadore deri tani qe kane thene qe nuk merrni status as me ligjet, ju degjoni frrok cupin. me palla k**i, mjere ne kush merr shtese rroge per gradat shkencore

Kjo duket sikur e kane fryre me pompe kompresori! Pastaj kjo i flet Edi Rames dhe PS sikur keta jane ne pozite dhe qe i kane ngelur vetem 190 dite se pas zgjedhjeve do te dalin ne opozite. Po keta ne opozite jane mi shoqja Lenka, dmth zonja Bulku. 

Kjo gjithmon me kujto kete skenen kur Kapitan Gremci degjon tiktaket tek goja e krokodilitsmiley Emosmiley

Duket qe i ben zbor kokaines...eshte ilac i shtrenjte ai.

Ore, po nje gje nuk po e kuptoj une..... ne te gjithe boten, intelektualet jane gjitmone ne opozite me pushtetin, dhe janeopozita me e paster, vetem ketu intektuhalet jane ne unison me poziten, dhe aq ne unison sa flasin me termat e saj...... ec aty, intelktuhalet e Kasharit.....

Kishte ndonje intelektuhale shkarashkrues nga keta qe nenshkruan peticionin per te vraaret ne Gerdec, apo me 21 Janar...?????

ps

asnje intelektual i njohur perveç Cashkut Tukiçit, dhe atyre punonjesve te Klanit

I kane nxjerre ato fletet tamam si dokumenti i pavaresise.....amon mer amon, sa urgjinale qe ina....

Ke nje fare te drejte. Ne fakt pjesa intekteluale ne brendesi apo ne marredhenie te ngushte me PS-ne, eshte ne opozite me kryetarin e saj Rama, per shume nga menyrat sesi ky e drejton e administron partine. Cuditerisht nuk te kam pare ne kete forum, te marresh anen e intelektualeve(Mejdani&Co) per kete rast.

A ju erdhen rrogat ne Fushearrez??

Po, qe me dt 31.

Natyrisht qe nuk me ke pare qe te jem pale me asnje pjese te intelektualeve shqiptare ne pergjithesi, pasi ata vetem intelektuale nuk mund ti quash.... ata ne pergjithesi bejne lojen e pushtetit. E kam thene edhe me larte, nese e ke lexuar, intelektual i mire eshte ai qe eshte me anen e popullit dhe ne opozite me pushtetin....

Intelektualet , Ali Demsi, e jo lista e servileve siper. Intelektualet eshte veshtire ti besh bashke e aq me pak ne peticione te tipit jugoslav.keta jane komardarja e Saliut ters, me zakone....

Di pietje kesha une.

1- Ku mbeshtetet termi intelektual ne Shqiperi. Ka ndonje test inteligjence per ta marre kete titull?

2- A eshte K.B.-jasmiley intelektual.

K.B. eshte emri i qoftelargut?

Belzebui! smiley

-Where are you from?

-Albania.

-Alabama?

-No, no, Albania

-Ohhh Kosta Bajraba

- No, no Alabama

qyqja neve na ka kap budalliku masivisht

 

i paska bo elektricitet fustoni te shkretes smiley

Pse me duket si gershet dhe jo elektricitet ajo mu .

per at pune ajo duket si kalli misri po hajt mo smiley

Sa inat e kam Ruzhe, kur bohet ashtu.Ndaj s'vesh geta,i kam inat!smiley

Nejse varet dhe nga materiali.smiley

syntentike mooo smiley

qysh ja bo ti n'suedi pa geta mooo, nuk te nrijne shalet ej gru ? smiley

 smiley Jena te nxehta vet.smiley Po na mi Ruzhe, se mrena jena ngrofte kur dalim s'na ze kemba ne toke,se teletransportohemi.smiley Kur kam me ec ne dimer, s'vesh fustan, se shyqyr s'na ka lene akoma fiqiri.smiley

Pse kaq gjeloz qeka Fiqiri? Se ketu ne PPU ngjan si intelektual! 

Intelektual duken te gjithe,halli eshte me gjet kush eshte.smiley

Nejse, ti mire ben qe perpiqesh ta gjesh smiley

tobestafkurllah

cer i ka dale ksaj nga poshte me ??

Mu po m'pyt? Lirine e keni ne mes tuaj...

une jam me t'vjetren vallai

sun kuptoj

po ta vejne adminet ke diqitura, ene dro morim vesh gjosend smiley

naten e mire

vesh pantallona  mi  çer kujton.

shoku klajdit ?

Pale cere voltazhi ka aty ajo mi Ruzhdie! Larg qofte mund te jete dhe trefazor qe ta terheq llapen mrena.

ndersa mu me duket sikur i ka hy nje koke cjapi mrena fustanit. Qofsha i gabum. 

noshta ka var stilokalapsin me te cilin ka firmosur peticionin smiley

asht derr femre kshu... si u be, vazhdon me me ate fyyr pisanjosin e big brotherit apo u ndane?

Pse Brad ëstë travesti ?

pse or burr, e keqe po te duket? te shkrin fare me bo me te fut ne dore. E ke pare ne ca skena te nxehta filmi me kar, me falni kastro xixen?

shiko cik ate tipin prapa qe se ka mendjen fare te bashkbiseduesja.. ehh, fol ti fol.. thote ai, me shikimin hedhur thelle ne horizont...

Kjo Olta te ndjell nje deshire per ta firmosur e vulosur nga te gjitha anet per nje periudha te gjata fare.

shume dobet agjit-propi.

keta fahrinjte dhe frrocketsmiley kane edhe pervojen e komunizmit,nuk u falet.

se edhe atehere dilte fronti i lagjes dhe nenshkruante letren e pregatitur nga frrocku i radhes,ku shrehej deshira qe miratoheshin sa me shpejt 3 ligjet qe benin te mundur vizitat 3 mujore ne fshat.aty demaskohej gjithashtu grupi armiqesor i lagjes tjeter qe pengonte femijet tane drejt integrimit fshatar.

leter me ke cu

atje ne kufi

s'me paske harru

qekur,,,(se mbaj ment)

Vallai kshu shko kjo pune.. Kajher na e qajne hallin neve qe srrojm nShqipni, kajher ne i qajm hallin atyne smiley

Intelektual !...  si se kam degju kete titull une, "intelektual", ketu ne vendin ku intelekti i atij 10 % qe manaxhon cdo gje brenda dhe jashte vendit, eshte ne shkallen me te larte krahasuese....smiley

 

16. Agron Tufa Shkrimtar, Drejtori i Institutit te Studimeve te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit ....smiley Ky po eshte Intelektual i shquar smiley .... Se me erdhi cudi per PF qe pyeti  kush i Emron keta robt qe jane apo jo Intelektual . Mire kjo , po dhe te ÇQUAR ...smiley

E ku e ka Niko Intelektualin biles "te çquar"  ..Futboll ka Lujt dhe ka qene super i cquar . Po intelektual ?????? smiley

Une per vete sikur te kishte aty ndonje emer ( Nik ) te Cquar tek PPU si Intelektual/e  si psh LefKope e Xhelal Agai edhe mund te lekundesha e ta firmosja . Le me te kishte nga keta si Permetar e si ndo zot Beu i Fshatit apo maKari edhe Koke e kedhit qe e kane provuar se jane te paanshem ..... sidomos nga keta shumnikshit e Derstiles dhe Mullijve  do e kisha firmos symbyllur . Po Huri i PPU me qe ra Llafi ku eshte ?

Shkrujti I.Kadare e se rujti sumen Luldashkurbani Bashkise .....e pse ta shkunde Edi Rama per keta Hiçer Vathe dhe Viça majmerie Grazhdi ?

Rri o Niko , mos u bën LOLO në Pleqëri !

Idriz, leri keto. Po te kesh ndonje vrejtje per menyren se si e mban mikrofonin e Saliut ajo vajza lart, fol.

E drejte .... E lashe !

Po ne koh tone nuk i kemi pas te levizshme Kokat . I vinim , i puthisnim MIRË dhe nuk lushin deri sa marote fjalimi . Keto intelektualet sot , nuk di gjo vallai po e dune mbrapa ne cdo kohe . Po Sala si e ka hëngër se edhe ai Intelektual me koka të fiksume ka qenë .

Neser pritet qe 27.8 artiste te firmosin nje peticion drejtuar Rames me titullin "S'e bejme cicin derisa ti votosh q'ato ligje".

22. Gezim Peshkepia ish I burgosur politik

Prof. Dr. i shkencave te ishburogosjes politike? smiley

Po Visar Zhiti esell ka qene kur ka firmosur?

Ty po te prisnim me i sqaru ca gjona , je bo si Tarja tek filmi .

O Fiqo, jaaaa qe u paskerkerkershkan dash votu ato 3 ligje. And can I just add, not just above and beyond, but ahead smiley. smiley.

Kete peticionin, ai qe shkruan fjalimet e Nishanit e ka qendisur?

Pa rendesi te vecante per emrat ne lista, vete numri 23 eshte me interesant, pertej filmit te shemtuar te Jim Carrey.  

I qafsh hallin Administrates se i moren sot , po keshtu jeni ju soc-komunistet e beni qimen tra smiley

11 dite me tret bakllaven dhe psheshin e vitriut?  Aq thote qeveriu, aq duhet te jete smiley

mund te ishin dhe 111 dite , vetem per te marre te kesh .

Kam degjuar qe ka edhe qe s'kane marre rrogen tre muaj e ca.  Per te marre te kene smiley

Eee po nuk e di ti cfare gezimi i madh eshte kur i merr te gjitha pernjeheresh , mund te me thuash pak si kane jetuar ata per tre muaj qe skane marre rrogen ? cfare halli qan dhe ti ,nejse mua me vjen mire qe ja qan hallin Administrates , ja qe dhe ti je nje nga tanet .

Tanet tonat jane.  

Dhe sipas perkufizimit, s'po qaj halle por gezime. 

Nuk me kishin zene syte shprehje te tille gezimi smiley

Sa do rrosh, do zesh, sic smiley.  

Lere se s'qenke mire sot ,nuk eshte ashtu ajo shprehja , ca do ze lepra ?

S'qenke mire ti me duket smiley. Lexo: sa do rrosh, do te zene*

*syckat de, syckat smiley.

PS: jo lepura se gjynaf smiley.

Ok jo lepura se jane gjynah .

Noten e mire smiley

He, t'pelqe 23shi ty he? 

Amon mer ku doli intelektuale dhe ajo Olta Gixhari..... Gjithmone kam menduar qe ajo vajze eshte e GOJES ....por se dija qe ishte dhe e penes.

 

Neser pritet intelektualja Noçja big brotherit qe ti beje peticjon Sales te liroje Fierin

WOW!!!

pa e ven ujin ne zjarr per Edi Ramen ose per politike, keto rreshta - paragrafi i dyte dhe i fundit - me duket skandal. nje logjik teper e lodhur qe me siguri nuk do merte as nje vemendje nese do ishte ber nga nje njeri i thjeshte. Intelektual te nje kombi te artikulohen si te jene jetim, dhe sikur antarsimin do i shuante cdo problem shqipetare, kjo eshte skandaloze. 

Pastaj, 23 intelektual, disa prej tyre me DR para emrit te thone "... ka per te fituar ndeshkimin e Zotit..." ne kete kontekst eshte mese banale per mendimin tim. 

Si mos te ken kapacitet te shikojne pertej ati statusi te shkret? cfare do ndodh me shqiperin ne momentin qe te fitoj kete status? cfare to do te thote statusi per TEGJITH shqipetaret nga mali me i lart e deri tek cdo lagje shqipetare. 

Pertej interesave dhe lojes politike. 23 intelektual, a duhet te ken me shume kapacitet per ta analizuar tegjith shqiperin dhe shqipetare, dhe mos te jene kaq te mbudhur ne vizionin e tyre?

Nuk e di se perse po e urrej kete hap qe paskan marr. Pasi me te vertet intelektuali nuk pa "barier" si pasoj duhet te jet me larg pames - ne fund te fundit nje shkrim analitik/investigativ nga se cili nga keta, do kondribonte shume me shume per tegjith!

Intelektuale, njerezit e dies. Interesi i tyre kryesor eshte ‘dija’? Perse nuk flasin per nivelin e shkollave ne Shqiperi? Keto shkolla nuk ka shans qe te ndreqen me marrjen e statusit. Sikur liberalizim i vizave nuk rezultoj ne “lirin” e cdo shqipetari, “kanuni”!!!

nje komb qe edhe intelektuale i ka injorant (pasi nese nuk jan intelektual perse quhen te till nga media) ka shkuar per lesh. dhe nuk do kthehet per sa kohe qe populli eshte ne gjyme. Mund te themi qe ska faj qe eshte ne gjume te rend pasi leshi eshte i bute

Si paskan marre rrogat as kta. 

Intelektual plepash... Vetem nja dy qenie te deformuara keqazi ne shpirt jan aty qe mund te konsiderohen intelektual, te tjeret jan intelektuale plepash. Nuk ka bere vaki ne historine e demokracise te bejne "intelektualet" letra te tilla drejtuar opozites, ky eshte paradoks. Ketyre po te isha une ne vend te Rames do ju isha pergjigjur nje me nje  me theksin tironc te atij burrit mbreme kush e pa tek lajmet..

'IK ERE MASHTRUS, O LEGEN'

Legen duhet te jete kryefjala tashme per te gjitha vemjet qe jan dhe do shtohen gjat fushates ketu ne blog te na cajne menderen.

Eshte nje renie dramatike ne cilesi ne krahasim me peticionin e kaluar ( per grevene e urise, vizat a per cfare ishte?).
E perzier gjithe diten ky lajm me komedine "Pallati pa leje I lagjes sone" vene ne skene pa lavdi nga trupa amatore e ndermarrjes se trajtimit te studenteve nr.1, e kombinuar dhe me histerizmat e Jozefines ne Pallatin e Sportit ne Bajram Curri per virtytet e udheheqesi, po me ben te besoj se Grande Capo me ne fund e ka humbur toruan.
Kjo me gezon pak, kur mendoj se ne c'gjendje po e le vendin (ta zeme me pozitivitet pa kosto te madhe lenie?) Me iken dhe ai gezim.

Ja qe erdhi dita, qirs .

“Në ato fillime të viteve ’90, nëse ndonjë do guxonte që të shihte edhe në ëndërr se mbas njëzet vitesh dikush në Shqipëri, jo vetëm që nuk do donte të bënim hapa drejt Evropës, por edhe do guxonte te vinte pritë e të bllokonte rrugën drejt SHTËPISË sonë, kur vetë Evropa na rekomandon statusin, ai sigurisht që do përbuzej nga të gjithë, do konsiderohej si i sëmurë pesimizmi, nostalgjik i izolimit e do shpallej armik i popullit të vet.

Cfare parodie!

Nese ky peticion do ishte nisme e ketyre 23 intelektualeve,sado produkt servilizmi (meqe jane te gjithe me PD),do kish nje fare sensi.Por qe keto peticione behen me "propozim" nga lart,nuk ka njeri qe punon ne shtet qe mos ta kuptoje kaq gje.

Akoma me sens do kishte ky peticion sikur te ishte produkt intelektualesh pa ngjyrime partiake ose te pakten te kishte mbeshtetes nga te dyja partite (meqe ,jo per gje,por vet demokratet thone qe, dhe vet socialistet jane ne opozite me Ramen)

PS:Berishen e ka marre malli te bej opoziten.

Keta 23 yzmeqaret bejne mire ta lexojne i cik raportin me 47 pika para se te zugrafisin pacavure. Ne asnje vend ne raport nuk flitet se po u votuan 3 ligje, merret statusi. Drejtesi eshte pika kyce, dhe me drejtesine e qelben pozitaret, qysh kur zgjodhen presidentin piruet edhe ata anetaret e rinj te KLD.

Tani eshte shtu edhe nje pike tjeter: CEZ-i. Garantoni investimet europiane!!

po intelektuali pozitar nuk lexon...ai di

 

Statusi, intelektualët Ramës: hiqe pritën

Zgjidhe Gjonin e hiqe priten,se do te knohet kanga e turpit brez mas brezit!smiley

 

po mire e kane.. ky ka vendosur mitralierin Sulo ne maje te kodres  qe po ben kerdine.smiley  sle njeri  te kaloj.. well, pervec Shanikos..smiley

 

ps... ''une do kaloj.., e le te behem  une deshmori i pare  i saj... por dije ama,  ti do te jesh tradhetari i pare..smiley

Me fal Belul se po e them, se nuk dua te ta zhvanit zonjezen, po Shaniko ne demokraci ka bere incest. smiley

nuk te kuptoj, Gaia.. si, ne cmenyre?smiley

Kane filluar te mesojne kamasutren. Teknologjia i ka keto gjera. smiley

aaa, OK.

nejse, kamasutra eshte ne rregull...   vec   me ''kappasutra'', mos te ngaterrohen.. sport me i rende ky, thone..smiley

Tamam. Meqe nuk lexojne dot 47 pika, ja deklarata e parlamentareve pas votimit:

- Shqiperise duhet t'i jepet statusi pa vonese, nese ndermerr reforma kyce ne gjyqesor, administrate publike dhe funksionim te parlamentit.(Te treja i ka ne dore maxhoranca.)

- BE do te mbaje qendrime te rrepta ndaj deklarimeve nacionaliste, sic ishte nje i fundit nga kryeministri. (Mazhorance)

- BE eshte e shqetesuar me reformen e ngadalte ne DREJTESI. Nuk duhet politizuar administrate publike. (Maxhoranca)

- Zgjedhjet parlamentare 2013 - Tesi i maturimit politik. (Maxhoranca ne KQZ)

- Shkalla e larte e papunesise dhe numri i larte i te varferve ne Shqiperi, na shqeteson. (Maxhoranca ne qeveri)

- Reforma qe te garantohet e drejta e investimit dhe prones private. (Maxhoranca prape)

 

Ketu e plote ne anglisht deklarata e parlamentareve:

Albania should be granted EU candidate status without delay, provided it delivers key reforms in the judiciary, public administration and the functioning of parliament, MEPs said in a vote on Thursday.

"We must provide incentives for Albania and its people. However, the EU must take a strict stance against nationalistic statements such as the recent ones by the Albanian Prime minister. All those concerned must refrain from any actions which could trigger regional tensions", said Nikolaos Chountis (GUE/NGL, EL), rapporteur for Albania's progress towards EU membership.

MEPs acknowledge that constructive political dialogue in Albania has been an important factor in achieving progress with twelve key priorities agreed with the EU,, particularly the proper functioning of parliament and the appointment of an ombudsman. However, they stress that the oversight role of the parliament must be further improved.

They welcome the Commission's commitment to putting the rule of law at the centre of the EU's enlargement policy. The EP is worried about Albania's slow progress with judicial reform, which it says must be an irreversible process. MEPs insist on the independence, integrity and transparency of the judiciary, free of political interference and corruption. They also point to the risks of politicising public administration and to the inadequate fight against corruption.

2013 parliamentary elections: test of maturity

Next year's parliamentary elections will be an important test of the maturity of Albanian democracy, say MEPs, who call on all the political parties to demonstrate their commitment to a free and fair campaign and elections. The elections will also test the ability of all political forces to embark on a common European agenda for the country, the text adds.

Progress on protection of minorities

MEPs recognise the progress made with the protection of minorities but want more to be done, in order to secure these rights for all, not just for national minorities. 

The rights of women, children and vulnerable people must be secured and discrimination against lesbian, gay, bisexual and transgender (LGBT) persons and Roma combated, say MEPs, pointing to the high levels of domestic violence, forced prostitution and trafficking of women and children.

Economic and social reforms

The high, albeit declining, unemployment rate in Albania and the number of Albanians living below the poverty line is a matter of major concern for MEPs. They also recommend Albania to carry out reforms relating to the rule of law, the weakness of which is making it difficult to enforce contracts and is hindering investment, and to address the issue of property rights.

 

- Shqiperise duhet t'i jepet statusi pa vonese, nese ndermerr reforma kyce ne gjyqesor, administrate publike dhe funksionim te parlamentit.(Te treja i ka ne dore maxhoranca.)

Po keto jane pra tre ligjet qe duhen votuar ne parlament, ligji gjer gjykaten e larte, per nepunesin civil dhe reformen parlamentare(http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=246092), i ka ne dore maxhoranca thote smiley

Nese ti vertet beson se votimi i ketyre tre ligjeve e mban peng statusin, ti qofsh. Reforme nuk do te thote vetem ligj, por ligj dhe zbatim ligji. Sikur te ishte zbatuar sic duhet kuadri ligjor tashme i gatshem per te tre aspektet, nuk do ishte mbajtur peng statusi. Vertet qe po ben loje fjalesh.

Jane njerezit ata qe bejne reformen. Ja te them pak per Gjykaten e Larte, e perbere nga 16 gjyqtare anetare dhe nje kryetare. (Per paranteze, sistemi eshte nderruar ne 1992):

Ardian Dvorani - Prokuror ne Shkoder 1988 - 1991

Gani Dizdari - Prokuror ne Tropoje 1973-82, Prokuror prane Prokurorise se Pergjithshme ne Tirane 1982-1989, 1989 - 1995 Prokuror ke Kasasioni.

Besnik Imeraj - Hetues ne Elbasan 1977 - 1986. 1986 - 1991 Drejtor Drejtorie prane Hetuesise ne Tirane.

Fatos Lulo - Jurist ne Minsitrine e Drejtesise 1989 - 1992

Arjana Fullani - Prokurore ne Prokurorine e Tiranes 1987 - 1992

Evelina Qirjako - Keshilltare ligjore prane Zyres se Keshillimit ligjor - 1989 - 1991

Guxom Zenelaj - diplomuar per Drejtesi ne 1990. Lindur ne 1960.

Andi Celiku - Hetues ne Kavaje, 1990 - 1992

Aleksander Muskaj - Gjyqtar ne Vlore 1991 - 1996

Mirela Fana - Hetuese ne Mirdite 1988 - 1991

 

PS. Te tjeret nuk e kishin vene akoma CV-ne ke website i gjykates.

Keta jane ata qe jane ne kupolen e drejtesise shqiptare dhe qe nuk ju hyn gjemb ne kembe. Ti me sjell argument pse nuk votohet ligji.

 

 

Nese ti vertet beson se votimi i ketyre tre ligjeve e mban peng statusin, ti qofsh.

Nuk ka aq rendesi nese votimi i tre ligjeve cliron perfundimisht dhenien e statusit, apo ka nevoje per hapa te tjere, per kete ka spekullime, por mbi te gjitha, sic e shkruajta me lart, nuk ka rendesi te zgjatemi.

Nese vertet mendon qe votimi i ketyre tri ligjeve nuk shton mundesine e vendit per marrjen e statusit, ti qofsh.

E mendoj dhe e besoj qe keto tre ligje nuk i shtojne as edhe nje mundesi statusit. Po fare, fare. Lexo me gjere raportin se cfare thote, te kuptosh pse shprehem me kaq bindje. Noi llaf per keta te gjykates se larte kishe? JO, se vete i keni leju me hyp aq lart saqe nuk i zbrisni dot mo me asnje lloj ligji. Bujarin te tujin e keni. Boni lustracionin tani shpejt e shpejt, se deri sot fajin e kishte Topi me sa kam degju. smiley

E ke mbyt veten me nje pike uje me raportin. Nuk e di per cfare i solle ata emrat e gjykates se larte, mu duk se ishin sa per te shtuar fjalet e komentit, edhe njehere ku e ke hallin? Nuk ka per tu bere asgje para zgjedhjeve per lustracionin, sepse tensionohet edhe me tej situata politike. Do jesh nder te parat qe do perkrahesh Ramen ne cjerrjet e tij qe po i sulmohen anetaret e partise.

Keni hallet e tensioneve brenda sojit thuaj, se te ishte per Ramistet e kishit bo lgjin me kohe.

Nishani beri betimin me 24 Korrik 2012, 1 vit perpara zgjedhjeve te ardhshme.

13. Prof.Dr. Nora Çashku Pianiste - i shkret Paganin që vdiq pa u bërë prof doktor në violinë.Kjo pianiste e mirë shumë po ç'ne prof Dr. 

Para 1-2 viti,  nje belg me pozit me tha me buzeqeshje; 

- Pjer, si shum doktor-profesora keni ju ne Albanie, si ka mundesi qe jetoni keshtu ibret, si ka mundesi qe Albania eshte kaq mbrapa. 

   Per nje moment ngela i ngrire, me nje buzeqeshje te rrudhosur. 

- Ah, vertet, por fatkeqesisht ata i kemi doktor-profesora qe jane specializuar per mbushje xhepash, jo per manaxhim ekonomie, - i ktheva pergjigje. 

S'kisha ç'a ti thosha me teper, ai kish te drejte. 

o Pjero, po ti e mban veten intelektual me nje liber gjithsej qe ke shkruar(sado i paarritshem). Ke bere autogol me kete citimin me siper me duket.

Me ke par te dale tribunave e te theras or e çast se jam intelektual. Jo. Me ngaterron me duket me politikanet ne Shqiperi.  E kam shprehur se nuk jam universal, dhe se shum gjera nuk i di. Ti merru me mendimin, jo personin. Nuk ka rendesi une, ti, ai, ajo. Rendesi ka mendimi, fakti, a qendrojne apo jo. 

mendoj qe je ndikuar shume nga rasti i Kosta Bajrabes Pjer. Pastaj eshte nje fenomen i njohur; koha e keqe, me shi, sjell dhe zymtesi ne humorin dhe mendimet e njerezve. Ne pranvere do e mendosh ndryshe.

ne pranvere po boisa, do shohesh disa ndryshime, konfigurime politike te reja smiley

wachten ezel  gegroeid grass.. i thon ksaj plako

te mungon kultura pjer, po te lexoje libra me shume sesa lexon gazetat ose ketu tek peshku, do te mund t'i jepje nje pergjigje me te drejte.

Nga nje bashkbisedim me nje person, ti nxirrke konkluzionin se me mungon kultura. Sa gjykim i ceket. Ose e the per Portokalline. 

fakti qe nuk i dhe dot pergjigje tjetrit te rendon. 

me mungese kulture nuk do te thote se je idiot, ji psh mund te jesh specialist shume i mire ne fushen tende, e po ashtu njeri pa kulture te gjere, pa shume bagazh (qe nuk e vret mendjen pertej gjerave qe tejkalojne sektorin tend te aktivitetit te perditshem).

mendoj se dhe kulturen nuk ta jep shkollimi, por eshte autodidakte, pra e marrim vete.

Kurreshtar, ne po bisedonim per Shqiperine, per disa gjera pozitive qe ne kemi, si arsimi, mjeksia, vullneti, temperamenti, etj, dhe ai kish sensin e kundershtimit, dhe ai me permendi kete fakt, qe nuk kisha si t'ia hidhja poshte, veç me ate faktin tjeter, se ne jemi mbrapa per faj te ketyre doktor-profesorave qe ne vend qe te drejtojne e manaxhojne, vjedhin, vjedhin shtetin e taksapaguesin shqiptar.

Ti vete ç'pergjigje do i jepje ne kete rast nje perendimori qe e njeh mire vendin tone.  

Kurreshtar, ku je o mavri, pse nuk pergjigjesh, ç'pergjigje do i kishe dhene ti . 

do t'i isha pergjigj qe njeriu, ka nevoje per vepra (ta shkruaj ose t'ja shkruajne emrin dikund, ( ne gur, mur ose leter qofte) se e di qe vetem keto mbesin dhe te çmojne me te vertete. 

i ke pare gjeneralet ruse te mbuluar me dekorata ? per çfare u sherbejne ato ? do t'i kisha bere pyetjen mikut te huaj. per te njejten gje u sherben diplloma sot shqiptareve. ajo eshte shenje dalluese dhe çmuese qe i diferencon nga te tjeret, te zakonshmit.

dmth sa me i varfer (e pa arritje) te jete vendi aq me te shkelqyera duhen dekoratat. pastaj nje vend i varfer nuk e ben dallimin tek parja ne banke, siç e bejne sot perendimoret, por tek vlerat morale e kulturore, nje nga te cilat eshte dhe arsimi. per rrjedhoje, nje perendimor nuk e blen me pare nje dipllome, se ai i çmon me shume paret se dipllomen, ndersa per nje shqiptar, diplloma ka shume me vlere se paret.

bile ne kete pike ne u jemi superiore te huajve, sipas bajronit. i dua shqiptaret, thoshte ky, se i perbuzin parate dhe grate. ne kohe te tij, ishin dy gjerat me te deshiruara (me ne mode) nga bota perendimore (e salloneve romantike)

O kurVeshtar, po ti ku e gjete kulturen o trap. Ti je nje cop injoranti qe te duket vetja kushdi ca je. Te pakten Pjeri ka shkruar nje liber. Ti ca ke shkruar? vetem glasa ketu tek peshku.

 

 

Kurreshtar, te me falesh por nuk te kuptova, une kam pire por ti qenke dehur,  me thuaj qarte (jo budalliqe qe ke thene ketu) si do ti pergjigjeshe ti (me 1 rresht) pyetjes; 

Ju ne Shqiperi keni shum doktore-profesore, por si shpjegohet qe jeni kaq mbrapa, qe jetoni ibret. 

Rama, Hape Rrugën!

Rama, Open The Way!

Intelectuals of Mirakëll of Fridëm in Ëllbenia.

 

te ishin intelektuale prej verteti, nuk DUHEJ te ishin per futjen e shqiperise ne BE.

do ta kishin ve re prej kohe, ose do ta kishin guximin ta pranonin, qe ne nuk jemi njesoj me popujt e tjere e familjes europiane, te cilet ndryshojne po ashtu mes njeri-tjetrit. 

nuk jemi njesoj me komshite, se nuk ndryshojme kollaj, nuk ka ligj europian ose tjeter (kulture, diktature, etj), te na ndryshoje. se do na kishte ndryshuar me kohe romaku gjate 1000 vjeteve, turku gjate 500 vjeteve, Enveri gjate 50 vjeteve. jo pra europa qe sot ndodhet per vete ne kalbje.

pra, ju intelektualet de mes deux duhej ta dinit qe ndryshimi nuk na vjen dot nga "jashte" nesh. e kjo "jashte" fillon qe nga komshiu e me tej.

ndersa sa i perket asaj popullsi e dores se dyte, nuk eshte se u fute ne europe e nuk je me automatikisht e tille. lexoni pak faqet e huaja, se sa i duan europianet shtetet qe jane futur kohet e fundit (Roumunet psh), sa do t'i duan Kroatet psh. sikur ta bejne me referendum, asnjeri nuk perfiton me futje ne europe, problemi eshte qe futja varet nga teknokrate te demagogjizuar gjer ne dhembe, qe veç rroga e tyre u intereson, e qe po marrin ne qafe vete europen.

Kurro, problemi është  se nuk të pyet njeri ty (shqiptarin dmth) do apo nuk do të futesh në BE. Është vendim i BE-së. 

Kur te vije koha, procesi do kaloje edhe permes referendumit. Atehere do pyetet dhe Kurroja.

Ti mirë bën që gënjen me referendume imagjinare, por edhe po u bë referendum...kujt ia mban t'i bëjë ballë furisë së intelektualëve firmëtarë, ku (mundësisht) je dhe ti?

Po ik o Boisa ik. Ik pash zotin se mjaft na mbyti shiu, mos na mbyt me budalliqe. 

ku i gjen lajmet ti shoku te`rusia today.

a i ziu ti.....

nuk me kuptove, eshte fakti qe futja varet pikerisht nga BE-ja (dhe jo nga ne) qe kjo do realizohet se z'ben nje dite, pavaresisht se çfare ato thone hapur sot (keshtu flisnin dhe per vizat). 

se nuk kane pune tjeter teknokratet e ideollogjizuar. mjafton njeri te thote, kete vit ose tjetrin, se shqiperine po e diskriminojme pa te drejte dhe do kryhet futja bile edhe ne po te mos duam.

çdo dy vjet ben referendume zvicra per futjen ne europe, per momentin ka "me shume" njerez qe jane kundra se pro, por keta po i pakesohen çdo referendum qe vjen. ke per te pare qe dhe ajo do futet, megjithese nuk ka ça fiton nga europa, se jane me te pasur keshtu siç jane. jane i vetmi vend ne europe pa borxhe. 

Po ku ishte moskuptimi? Se dhe unë këtë po them.

te lexova mbrapsh ne fakt, ke te drejte.

Letra për Ramën, shkon në 100 numri i nënshkruesve

 

Lista shtesë

1.   Ismail Keta   Kampion bote ne sportin e Kick dhe Thaiboxit

2.   Kastriot Çipi  Regjizor

3.   Fatmir Frasheri    ish futbollist I sport klub tirona

4.   Elma Doresi   regjizore

5.   Agustin Kola   ish futbollist

6.   Edmond Zhulali   Kompozitor

7.   Shpetim Saraci      Kompozitor

8.   Rexhep Celiku ( Koreograf)

9.   Prof,DR Nestor Tereska

10.  Prof DR Hysen Heta

11.  Prof. DR Anila Godo

12.  As.Prof.Petrika Afezolli

13.  Prof. Polikron Pulluqi

14.  Prof.As Thanas Furrera

15.  As.Prof Gerond Hysi

16.  As.Prof. Edvin prifti

17.  Prof.Dr. Gjeorgjina Kuli

18.  Pjerin Krapi mjek

19.  Esmeralda Kushi mjek

20.  Edlira Ndreu mjeke

21.  Jeta Beli  mjeke

22.  Elenka Shehu mjeke

23.  Ilir Peposhi mjek

24.  Kujtim Qenani mjek

25.  Genc Kastrati ( Valltar Soliste)

26.  Sokol Malneu mjek

27.  Klodian Hoxha actor

28.  Suela  Konjari aktore

29.  Ismete Zëmblaku muzikante

30.  Mira Turku muzikante

31.  Merita Spahija   Piktore

32.  Xhavit Ujkani   Muzikant

33.  Ornela Bregu   Psikologe

34.  Danjeta Alia

35.  Marilda Furrxhi  Aktore

36.  Florinda Mazreku   Aktore

37.  Denardi Xhillari  Aktor

38.  Kujtim Dimo  Mjeshter

39.  Enkelejda Thertori mjeke

40.  Merita Bardhoshi mjeke

41.  Sulejman Balteza( Dirigjent )

42.  Manola Kelmendi mjeke

43.  Jolanda Daka mjeke

44.  Agron meshi mjek

45.  Fahri kokiqi mjek

46.  Alban hatibi mjek

47.  Ilir Shenduli mjek

48.  Fadil Grashica mjek

49.  Arjana Sina mjeke imazheriste

50.  Olvis Petre mjek pneum.

51.  Alma Teferici mjeke pneumo

52.  Ibrahim Selishta   Akrobat

53.  Ilirjan Mima pneumo

54.  Anila Aliko mjeke pneumo

55.  Ornela Nuredini  mjek pneumo

56.  Dafina Todri mjek pneumo

57.  Rezarta Kazazi mjek pneumo

58.  Holta tafa mjek pneumo

59.  Gerald Shima  Akrobat

60.  Laureta Ihlami mjek pneumo

61.  Sokol Papa mjek

62.  Jonida Dika mjeke

63.  Vilma Cadri mjeke

64.  Edmond Benusi mjek

65.  Sanije Caka mjeke

66.  Simon Manjani

67.  Drane Sula mjeke

68.  Rudian Blakcori mjek

69.  Julia Kollcaku mjeke

70.  Xhentiljan Nezaj mjeke

71.  Tatjana Petriti mjeke

72.  Alma Kalaja mjeke

73.  Makbule Naipi Kastrati mjeke

74.  Florta Konomi mjeke

75.  Suzana Kurti mjeke

76.  Eglantina Debra mjeke

77.  Filloreta Xhomaqi mjeke

http://www.panorama.com.al/2013/01/12/23-personalite-rames-hiqe-priten-voto-3-ligjet/

po shtoje dhe ti emrin, si intelektual i shquar qe je...

smiley

ku e di ti qe nuk eshte emri im aty smiley

mos je ky ore: 52.  Ibrahim Selishta   Akrobat

Jo, po nuk je shume larg.

po mir, ke cirku puno ne ti...do jesh ai qe riciklon tullat e elefantit

po sdq, ti je ne PD, ca m*t do ti qe i ben peticion PS-se? Ti e ke perfaqesimin tat ne PD, ik zbythy

ku e di qe jam ne PD mer nosh.

ku e di qe jam ne PD

si ka mundesi qe s'te besojne se je me PS-ne? smiley

 

A eshte K.B.-ja intelektual.

Ky dhe Dritan Prifti jane nga te paktet intelektuale qe kemi me diploma Shqiperie + Harvardi. Po s'qene keta intelektuale kush do jete, Ruci me diplome...per ca eshte diplomuar Ruci njehere, good questions?

hajde, gezuar per PD pra

ehe,po te vendoset gjithe administrata aty,e zhbllokon Berisha qe c'ke me te.

Noshke,ishte nje akrobat aty ne liste.Do jete Boisa.smiley

Venuso, e lexove listen ti? Te tmerrshem jeni per ca lajme.

Rekord " mjeke-gjeni-intelektuale"...

Zeri i "Drane Sules" (67) kumbon ne kete peticion si ne "Bjeshket e Namuna"

Nuk mbaron numri i boleve ne Shqiperi as per dy dite as per dy vjet, nja 500.000 bohen kur te duan kta, vetem qe hajde te gjejme pastaj edhe 250.00 manalle qe ti konfigurojme sic duhet

shqiptaret me intelektual quajne akoma njeriun me dipllome. pranej dhe kane universitete po aq sa dyqane buke.

E verteta eshte se ky palopeticioni , kjo pacavure e hartuar ne zyrat e PD-se, i eshte vene peprpara si dertyrim gjithe administrates per ta nenshkruar. Drejtori i x institucioni shendetsor mblodhi kolektivin, e lexoi dhe kerkoi te firmoset (vullnetarisht tha, eeeee ).Dite me pas lista do zgjerohet, medemek po solidarizohen edhe te tjere.Ne fakt ajo eshte nenshkruar "vullnetarisht " tashme dhe ka shkuar ne zyrat e PD.Nuk eshte habi qe deri ne 23 qershor te shkoje 70 apo 80 000 firma te "intelektualeve" te administrates qendrore dhe lokale.Prisni se do nenshkruajne edhe "intelektualet" e policise, ushtrise, arsimit. Pastaj veteranet demokrate antikomuniste, pensionistet demokrate antifashiste antikomuniste dhe ne fund, intelektualet e rinj studente antikomuniste kamasutriste.

Nje maskarade, nje palacollek si ato mitingjet dhe antimitingjet e shoqates se Enverit ne 91.Habitem si nuk e denoncon kete estratde opozita.

sikur ta denoncoje do te jet me keq per te. e gjitha kjo behet per zgjedhjet e ardhshme. opozita eshte pra fajtore per mosfutjen e shqiperise, pra mos realizimin e objektivave te qeverise e per rikoshet dhe gjendjes kaotike ekonomike aktuale.

sala, si rob i zgjut qe eshte foli dhe per nacionalistet (qe te kete voten e tyre). pra ja u krefi qimen sipas qafes.

Kjo eshte e vertete. Strategjia e Pd per zgjedhjet cfare ofron? Shikoni sloganin:Ne jemi ndryshimi.Kapsllek idesh dmth.Por jo cdo ndryshim eshte zhvillim.Kalimi nga vera ne vjeshte eshte ndryshim stinesh. Dy kuajt e betejes elektorale: nacionalizmi (retorike folklorike pa nje projekt) dhe shembja e "murit te bllokimit" nga opozita. Kthim ne fundin e viteve 80.Vazhdimesia,nacionalizmi dhe  dalja nga "izolimi opozitar". Rishpikja e rrotes. 

pisllik. nenshkruaje vullnetarisht....

e ca gallate , te qifsha komunizmin....

 

Berisha: Gati koalicioni më i madh.

Kryesia e PD vendos sloganin e fushatës: “Ne jemi ndryshimi, përpara”. Berisha: Ramës i ka mbetur vetëm Bamir Topi.

Kryeministri Berisha mbledh Kryesinë e PD dhe shpall nisjen e fushatës elektorale.

Berisha: Është slogani më i bukur.
Slogani i PD në zgjedhje: “Ne jemi ndryshimi, përpara”

Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/01/11/slogani-i-ri-i-pd-berisha-koalicion-i-madh-djathtas-majtas/#ixzz2HlKSP2j8

 

duket si kopjim nga anglishtja, i konsultantit qe i pergatit fushaten si duket.

Venuso, ke dale jashte teme.

perpara per te care per bllokaden,pra.

Për Para e shqiperoi Brace, dhe e kishte shume mire

Brace eshte too stupid, kendej thone qe jane krimbur ne para' duke vjedhur, kendej thone qe po bejne koalicion per para'. Nuk do u besojne me as te vetet.

pikerisht ma paska heq nga gjuha. sapo e shkruja ne fakt. 

dhe ne fakt ai eshte dhe sllogani i vertete. socialistet (me Edin) mendoj me te vertete qe nuk mund ta paguajne dot qeverine, ne situaten ekrizes se sotme qe po kalon bota dhe qe do keqesohet thone kete vit shume me teper.

sala si muslimon me gru orthodokse, i ka te gjitha karakteristikat nderkombetare se çfare i duhet nje udheheqesi shqiptar.

edit i shkoi shansi, opozites i duhet tjeter, qe te shpresoje mbeshtetje FINANCJARE nderkombetare. dhe nuk ka me te afte sesa nepunesit e shtetit per te nuhatur kete lloj klime. nuk ja u hedh dot me sllogane ose twitte. 

sala si muslimon me gru orthodokse, i ka te gjitha karakteristikat nderkombetare se çfare i duhet nje udheheqesi shqiptar.

ose Edi orthoidoks dhe gruaja myslimane. cfare FANTA analize.me gazoze qe ne mjes smiley

edi ka shoqe jete jo gru. neser mund te kete ndonje gru tjeter siç ka pasur para kesaj. 

dhe e dyta, orthodokset (ose greket) jane ne krize sot. ndersa turqit/arabet po blejne/investojne ne gjithe boten. 

ti duhet te jesh pensionist mesa shihet. ose idealist qe te duket se parate me te cilat paguheni atje (qahej njeri qe paguhej 500€ ne muaj) ju vijne direkt nga qielli.

Pesionist jam.Prandaj dhe frekuentoj ppu sepse ketu gjej dhe personazhe qe kerkojne vijen e uijit tek mullinjte me ere.

e megjithate, uji nje pjese te madhe te rruges se tij rrotulluese, ne ere e ben. 

 

ne jemi ndryshim per PARA! lol

Rama eshte i shurdhet kur vjen puna per te degjuar kritika. prandaj kjo nisme jo vetem qe nuk ka per te pasur sukses por perkundrazi do te sjelle mbi kta intelektuale urejtjen e perbuzjen e qenve te terbuar te Ps, sic po ndodh dhe ne kte pellgaçen me uje te qelbur.

rama e kishte te ndare mendjen qe ne fillim qe do te bllokonte integrimin, justifikimet thjesht zevendesonin njera tjetren. ku eshte ceshtja e Fierit kaq kapitale per ramen??

nje evidence del pas kesaj strategjie te molepsur: Berisha beri mire dhe ben mire qe nuk negocion me keta terroriste te politikes.

Berisha beri mire dhe ben mire qe nuk negocion me keta terroriste te politikes.

Vetem deshperimi i thelle  mund te nxjerre nga temthi kaq vrer. Kujdesu per veten.Shiko per ndonje pune private aty te pakten per 8 vjetet qe vijne smiley

O frrok, firmose dhe ti deklaraten

E ke mire LefKope . E shoh qe te  ka instruktuar Bulua se nuk duroheshe . Po e degjeneroje vijen e Partis ne cdo rresht .

Pa tjeter qe Berisha nuk negocion me cdo lloj Terroristi .Ai eshte Superterorist dhe nuk eshte i ngurtesuar .Tani ja do puna qe te negocioje vetem me Terroriste qe i sigurojne te "Transparencen zotrie " ne Komisionin Qendror te Zgjedhjeve . Shembullin ua ka dhene me Ristanin qe nuk i Braktis Teroristet ! Po bie fjala Ristani si Intelektual perse nuk eshte ne kete Listen shtese ?

Mire kesaj rradhe ke hedh nje hap te arsyehem ne mesime per gjimnazistet !

le te kujtojme nje episod te ketyre Dacibaoisteve InteliDjente te Kohes se Demoshkerdhatecise . I bone nje flet rrufe si kjo Koles kolektivi i te "revoltuarve revolucionare " pse Kola nuk dilte ne pune vullnetare ...

O kol o kok matare

Pse s'ke dal ne pun vullnetare

dhe Kola e ktheu pergjigjen tamam te nivelit te Left me ....yyyyyyy ne fund , pak mbi nivelin e Liceme ....yyyyyyy ne mes e ne fund qe ka LefKopeja .

kam ndru venin e punes

A me rrofshi trapn e s....

-Tribalizmi Intelektual vazhdon te perfaqesohet ne rritje Liste .Cfare TURPI !!!!!!!!

Ja për ty Lefti si më afër intelektualve :Po sikur Nalmaidhimi të zbatonte vendimin e gjykatës për Fierin ose ashtu për hatër të intergrimit ta lëshonte kryetarin e qarkut (që s'ka as votat)  do votoheshin ato 3 ligjet. ? Apo Naltmaidhimi ka të drejtë ta bllokojë intergrimin për Fierin se është hajdut votash ose kshu i pëlqen.Në politikë gjykohet ai që ka pushtetin .Lëshim bën më i forti se i dobti është vet i lëshuar dhe jo e kundërta si mendojnë kta profesorët me doktorra prapa.

c'jane kto naivitete qe nxirrni nga goje per zotin. Je i vetmi qe beson se ceshtja e fierit ka nje fare rendesie e peshe ne politiken e rames. Kujt i behet vone per kryetarin e qarkut tani qe gjithcka duhet bere gati per fushaten?!
Fieri ishte thjesht justifikimi i rradhes, sikur ngerçi te ishte zgjidhur si me magji, durekt do te dilte justifikimi tjeter! Mos harro se ligjet nuk votohen ne bllok, per cdo ligj do behej pengese e re. Do behej ceshtje kapitale pastaj kryeprokurori, ndarja e zonave elektorale etj etj. Rreth vicioz dhe i pazgjithshem.
Vullneti asnjehere nuk ka munguar nga ana e Berishes per te votuar ligjet dhe per tu afruar pak me shume objektivit qe ne do gezojme te paret e askush tjeter. Por kur nga pala tjeter sheh thjesht lufte ne llogore dhe cinizem, vjen nje moment kur durimi sos dhe kur dialogu behet i pamundur: nuk dialogohet me terroriste. Fatkeqsisht ata terroriste kane shume mbeshtetes te verber qe mohojne dhe mireqenien e tyre per hir te partise e kryetarit, mbeshtetes pjese e te cileve jeni dhe ju bashke me idrizzzin ne krye.

Shumë vonë Lefke  dhe  nuk i je përgjigjur  pse nuk e lëshoi Fierin Naltmaidhimi që tja digjte pretksin atij terroristit. Ju ka sos durimi  nuk do punoi veç ai mër të mirën e shqiptarve sidomos kur ka dhe që e kundërshtojnë dhe Ai është zemërbutë e si vret të gjithë.

Unë të kuptoj ty si nënpunës i shtetit të Naltmatdhimit;  partizan pa kushte i PD ; a kundërshtar  trim e i paepur i terrorizmit; jo kaq dobët justifikimet aq më shumë me termat e shprehjet që ti bijnë zorrët në fyt për nga forma le ma nga përmbajtja .Kërko literaturë nga qendra dhe përforcime .

Pse nuk zbatohen vendimet e gjykatave për Fierin ose më shkurt pse nuk e heq kryetarin e qarkut Fier Berisha  për intergrimin dhe mirqenien e shqiptarve që ai dhe ti vuani kaq shumë.

Dhe për inat të Ramë terroristit që çon njerzit para plumbave të Naltmatdhimit që ju ka sos durimi nga shqiptarët mosmirnjohës për vjedhjet dhe krimet e tij në emër të lirise e ardhmërisë.

Dobët shumë dobët .

Ah ky perkufizimi i intelektualit!!  Maro nji shkoll aty edhe upsi! 

permes venit o mushun me hala

gjithe shqiptart jan o intelektuala

gjok beci  smiley

Zgjohet ne mengjes Ai, shkon te bej adetin ne fronin e arte, mbaron pune, e ckul nje cope leter, me emra. Fshihet mire e mire, pastaj kujtohet qe ne te lexoi ca emra intelektualesh, tip Tufa, e (mundesisht) boisa. Ja tja dergoj njehere Ed Rames thote duke u lljere gazit.

Legena te tille vetem ne Shqiperi sheh. Legena qe jetojne mes skamjes e fukarallekut (te te tjereve kuptohet), mes inegzistences se rrjetes sociale, shendetsise, arsimit e drejtesise. Legena qe nuk bezdisen nga asnje nga keto te mesipermet, qe te cohen e te shkrujne letra te tilla e pra. Intelektuale te njollosur nga AI, pra te pariciklueshem.

Si e shau ate robin qe po jepte interviste per pallatin e Linda Bashes njeri nga ata aty rrotull:"Ik ore legen" i tha. Keni nje kulture te perafert ju socialistet. Ndoshta per kete qe jeni ne pergjithsi dhe aq te bashkuar.

Eh sa gabime ben ne 3 rrjeshta. Po mos te ishe kaq fodull, edhe do te korigjoja. 

Gjithsesi, qe te qartesohesh, nuk eshte faji i njerzve qe ju therrasin ne nje menyre te vetme, eshte faji juaj qe jeni nje prerje. Prerje legenash.

lol, po mire nje kokepalari, nje depsezi, nje rrugaci ordiner cfare duhet ti thuash "o zotni"? I tille ishte ai qe doli ne interviste.

Sipas meje, letrat e intelektualëve janë një prej lëvizjeve më të bukura në pokerin e politikës shqiptare. Por, që të kërkohen gjurmë të bllofit në këto letra është një përpjekje e dëshpëruar. Më duket përpjekje e dëshpëruar, sepse është e vetmja letër, që nuk përbën letër në pokerin e politikës. Pra, është një letër që nuk mund të sjellë fitoren, e për më tepër nuk mund të përdoret as për bllof. Është thjesht një teknikë për të kuptuar letrat e kundërshtarit. Duhet thënë, që Berisha si pakkush në politikë e ka përdorur këtë lëvizje për të turbulluar gjakun e rivalit politik. Shpresoj që politikanët e tjerë të dinë të përfitojnë prej kësaj teknike.

 

Sa mrapa qeke ti.  Fletrrufe e peticione te dhjere si ky jan perdor qe ne komunizem. Fundja aty jan gatuar ter kta kerma. 

E di sa i behet vone Edi Rames per peticione smiley Ai desh i vdiq nga uria njerezit e vet e pastaj e mbylli greven me....nje darke te restorant Krokodili.

vertet i besoje ato ambulancat qe dilnin nga cadrat me sirenat ne maksimum, hunter? Thuaj ti qe i la tre jave pa bere seks, ajo po.

Dhe për Boisa:Po sikur Nalmaidhimi të zbatonte vendimin e gjykatës për Fierin ose ashtu për hatër të intergrimit ta lëshonte kryetarin e qarkut (që s'ka as votat)  do votoheshin ato 3 ligjet. ? Apo Naltmaidhimi ka të drejtë ta bllokojë intergrimin për Fierin se është hajdut votash ose kshu i pëlqen.Në politikë gjykohet ai që ka pushtetin .Lëshim bën më i forti se i dobti është vet i lëshuar dhe jo e kundërta si mendojnë kta profesorët me doktorra prapa.

te zhbllokohet Fieri do gjendet nje shkak tjeter. Gjithnje e keni pare si pazar. Dikur nuk futeshit ne parlament pa u hapur kutite, shihe lojen me presidentin pastaj; ne fillim u refuzua Zaganjori se u tha, "na jepni nje liste me emra" te zgjedhim. Ju dha lista e refuzoi,"keta jane oborrtare, sherbetore, duam te tjere". Kjo eshte nje loje, pa fund. thelbi ky eshte, si te tirret derisa te humbin gjurmet e lojes. te gjithe e kane humbur fillin e absurdit; rendesine qe ka nje drejtues qarku para miratimit te cdo ligji(pa e lidhur me integrimin, thjesht si ligj), gje qe eshte detyrim jo nder.

Justifikime koti . Ka rëndësinë e nderimit të votës ; gjë shumë e rëndësishme dhe ka rëndësinë e zbatimit të ligjit .Për çfarë duhen ato ligje kur Nalmaidhimi i çbën e bën sipas qefit.Po dhe kaq të çbllokohet Fieri dhe pastaj po i shkruajmë një dacibao Ramës .

ah se paskam parë dhe me kutitë ësht e njënjta llogjikë jollogjike.Nqs nuk ishin vjedh zgjedhjet hetoheshin ato dhe diskreditohesh Rama .Dhe aty intelektualët mbështesnin  shkeljen e ligjit dhe njëanshmëri të problemit ashtu si dhe ti.

Unë përfaqsoj vetveten dhe nuk bëj pjesë tek ne, ju apo ata.

rendesine qe ka nje drejtues qarku para miratimit te cdo ligji(pa e lidhur me integrimin, thjesht si ligj), gje qe eshte detyrim jo nder.

Kte po them unë pse nuk ja kërkojnë Naltmaidhimit të heqë dorë nga vjedhjet politike në Fier meqense ligjet janë më të rëndësishme .Nuk flitet me sikur apo me paramentalizma 

 

Cfare traplleku patetik! smiley

Cili prej ketyre ishte i famshem? Se shkolle te larte e mastera kane gjithe shqiptaret sot.

ja dhe intelektualet demokrat kan dal ne rresht (pasi i kan lepir sumen padronit te tyre) duke kerkuar cbllokimin e bllokimit ne parlament

po pse nuk flasin keta intelektual  mjeket psh per gjendjen e mjeruar te spitaleve te materniteteve ku edhe nje lope nuk do pranonte te pillete,te korrupsionit te shfrenuar  ne çdo institucion shteteror ...

eh sa keq lengon ai vend

si te votojne si te mos votojne njelloj eshte nuk do ndryshoj asgje. Nuk hyet ne europ duke kaluar ligje ne parliamentin e tiranes. 

2 gjera:
1- numri 25 valltar, solist
2- mjeket jane me te vertetete per tu peshtyre ne surrat me gjendjen e shendetesisie publike ne vend, ku nuk ndihen kurre, gjejne te arsyeshme firmosjen e kesaj pacavureje.

ta mendosh, qe dhe asperin u kerkojne pacienteve se nuk ka ne spitale.

Shume trima pasket qene. S'keni frike se po jua fut intelektuali Ismail Keta me ndonje "karate?"

I gjithe klani i mjekeve te Sales kane firmosuri si intlektual! 

C`pune kane mjeket me politiken?!!!!

 

Po behet interesante kjo gare, e cila ka per trainer kryeministrin.Me duket i mirestudjuar prej atij vete.
-Kali i betejes per kunder opzites i tij do te jete:Njeriu i murit qe la shqiptaret jashte Evrope, Edi Rama...!
-Leshimi i kavalerise "se lehte" me thirrje a peticione, eshte pjese e strategjise se tij , pr te thene: Bera gjithcka, i beri thirrje ajka e intelektualeve te ketij vendi per ta hequr murin por Ai sic e pate.E coi deri ne fund te zezen ndaj ...shqiptareve.
Tani une ju them ...Ju! Do ta shembim murin dhe te jemi pjes e Evropes?
-Po, po! - turmat
Perfundimisht, Salihu , nuk don kurre qe socialistet ti firmosin tre ligjet.
Por edhe sikur ti firmosin sicialistet,ai do ta kthente fleten, per te qene ai triunfatori, duke thene
-Nuk e morem dot statusin edhe pse qeveria i beri te gjitha detyrat e saj, por perballe nje muri...nuk kishim cbenim..
Kjo do jete strategjia qe do erdore, sepse Ai e ka bere mendjen Top...qe do ti vjedhe zgjedhjet.

Kjo do jete strategjia qe do erdore, sepse Ai e ka bere mendjen Top...qe do ti vjedhe zgjedhjet

Nuk ka nevoje ti vjedhe zgjedhjet nese i mbush mendjen popullit se nese i aprovojme 3 ligjet do futemi ne Evrope e do hame me luge floriri.Prandaj o burra votoni 90% per PD qe te mos kemi nevoje per votat e socialisteve ne parlament.Dikur ne fillim te viteve 90 ishte ne gjendje ti mbushte mendjen popullit se nese heqim ramiz aline do te kemi ndihma me bollek.

Shqiperia nuk ka kulture demokratike fatkeqsisht. Po si mund te arrihet tek demokracia ? Vetem me dhune. Ngjela tha njehere, se duhet derdhur gjak. E kishte mire.

ruji forcat labi ilir (mgjth nga prapashtesa jani, me dukesh si grek), se do vije shpejt dhe dita jote, 97 do perseritet serish. roni sapo na sqaroi qe vete marksi e ka thene me goj te vet, qe historia perseritet.

vetem se ai shtoi qe heren e dyte, ajo nga tragjike behet ne komike. une po pres ta vertetoj kete. vdes nga kureshtja ta di a ka pas marksi te drejte apo jo, si per çdo gje tjeter qe ka deklaruar dhe qe per momentin nuk i ka dale e vertete.

 po cne grek une ? nejse.. 97` o miku im nuk ishte e imja, ishte e jotja, (ne qoftese ke qef rreshtimet ose formacionet e luftimit se une nuk u pronocova me forca) Ju ishin ne pushtet, ju i ngritet piramidat e pushtetit, me syleshet tuaj. injorante dhe aventurier! 

(po vazhdoje logjiken.. e jotja e imja. se keshtu ke qef ti ti ndash njerzit qe kane nje opinon te caktuar )

 lene Marksin se ske byth as ti as une ta provojme realisht cfare deklaruar dhe sa te verteta jane ato..

 me sa di, ti je nje piktor ,apo artdashes, nje kureshtar i madh mos gaboj qe i nuhat gjerat mire...por ketu gabohesh dhe bie ne kontradikt me veten tende .. ke lene vendin tend qe pikturat nuk te shiten  e ndjen veten me te rende ne france ... meru me pikture dhe art atje ne france se gjekundi, atje ne memdhe, nuk te pi uje asgje nga ato qe ti di, se atje nuk vlersohet gje, lulet u a japin gomereve.. kjo merit e kujt eshte? smiley

97 nuk ishte as tendja as e kureshtarit  dhe e asnjerit ketu nga ne... E beri kush e beri, po nuk thuhet ketu se rrezikon perjashtimin nga PPUsmiley

po ai ma futi mua, ruaj forcat me tha..smiley

Po nuk perseritet me 97 mos ki merak.. Kur u be nuk be per leket e humbura nga piramidat dhe armet nuk i mer populli duke mare nga nje leve ne dore dhe shqyer depot sikur te ishin haure.. Vetem ceshtja cez ju ka bere dem shqiptareve ne vlere monetare me shume se ato qe humben ne 97 nga piaramidat dhe nuk po shikoj njeri te tunduar te mare armet ne shqiperi, biles perkundrazi krenohen se kush eshte me i zoti tja fuse tjetrit dhe me te dobtit te rradhes.. Roni poshte solli nje foto te mare nga filmi "Salo" i Pasolinit qe eshte perfekt per kete teme qe po diskutojme.. Ju keshilloj te gjitheve ta shohin ate film, eshte pak i rende per tu pare si film por eshte shume domethenes.

po ça te bej une, ti me duket the vete se duhet gjak per t'u regullu puna. kur e terezis ne mendje nuk me del keq as mua, se qendron si koncept (tere jetes popujt kane dhene gjak per te fituar diç), vetem se perveç gjakut duhet dhe pak mend them, dhe ne shqiptaret nuk i kemi dhene provat gjer tani se kemi nga ky lloj potenciali. 

po, po, pa diskutim duhet force, te vendoset ligji. njerzit nuk jane budallenje sot qe te hajne sapunin per djath, ku ata qe marin pushtetin te thone beni si them une dhe mos beni si bej une! kane kaluar dy dekada, qe i bihet fyellit me nje brim,  komunistet, komunistet , (si ajo perlla e vjeter ujku ujku po cakalli beri namin) faktet po flasin vet. si mund te genjesh nje popull, te varfer me gjasme rritje ekonomike ?Ai vend po qelbet nga genjeshtrat, nga plerat! 

Do t thyjme murin e bllokimit thote ne qershor te 13s do te marr edhe nje mandat tjeter, nuk eshte ngopur me para!!! me pushtet, do te arrij ditet e Enverit ne pushtet, ti bej 50 vjet se 20  e ca i ka bere deri tani,,, boll ka vjedh, vjell, tere keto vite... te gjithe ne fytyre do ti bien! 

shiko une mendoj se atje zgjedhjet i ben amerika, asigjo varet nga shqiptaret. enveri nuk ishte budalla qe i hoqi amerikanet qe ne fillim. 

si thu ti pse e dorzun pushtetin PA LUFTE komunistat ? kjo i jep pergjigje dhe hipotezes qe a mund te perdorin ata, perseri luften per marrjen e tij. meqe ishim tek lufta, jo per gje.

Thuje amon me qafsh ...Boje si Rrema i Dursit ...smiley

Po kush qe ai Popull qe duronte me atë KALBËSIRË Regjim dhe atë Kalbësirë Drejtues Hajdut e Llapaqen ? ? Vini emra si te doni tani ...si Blerim Çela "apo e dime ne qe i ben Amerika keto , po s'kemi çi bëjmë " ...vini nofken si i ndjeri vegel e llumit te kafes se perdorur Gaziu i Partise ,  qe komentonte planet e ish Sigurimit te shtetit qe ja kishte 'marre " Greqise me lutje ... sajoni edhe... Kamunistet e Sabit Brokajt dhe ushtrinë e Gjeneralit të Asfalise Imami ....smiley... Dhe thoni c'tu vije per mbare tani .

Vetem te jeni te Bindur qe 97 do kete Gjithmone dhe Zan Caush do kete pambarim per te flakur keto LLOJ Plehrash me Pushtet si Berisha . A ka kushte ...Deri tani njerzit Ushqehen , kane nje fare shprese se mund te ikin nga ai Vend pa konfrontim...por situatat nuk jane gjithmone te njeta . Ato evoluojne ! Dhe kur njaj Atleti i Fuqishem nuk mba e nuk duron ME e flak si qen te Dhier e te Peshurur kete Bajge bajraktaresh qe u paska MBUSHE MENDJEN SE KA DEMOKRACI NE ATE palo VEND !

Dhe doemos do kthehen kohe karikature , do perseriten Dramat nga karagjoze duke u cfaqur si KOMEDi nga Intelektu- HALE te atij mutsilleku Intelektual qe ka shperthyer !  Di gje njeri mo ...jane shtuar Intelktualet ? Huri sikur akoma nuk e paska Firmosur ...Qeka kamunist i fshehur smiley

Zani Caushi deri ne shkurt te 97 ndodhej ne burg te sigurise se larte ne greqi dhe duhet te kryente dhe nja 15 vjet te tjera a ishte i denuar me burgim te perjetshen .nuk e mbaj mend.. Si doli  zani dhe shum te tjere si ai 1a 2muaj para trazirave? bah.. CIA ne bashkepunim me asfaline thone ca si George Tenet..

C'merreni me Zanin kot. Zanit edhe pellumbat ja kishin heq ne burg pervec dajakut qe i japin here pas here. Ky klluf u perdor nga politika dhe tani po i kalb kockat aty.

Qaji hall Zanit ti. Ai boni dhe dasem.

E paske kuptuar dhe e njifke mire mire Shqiperine qe beri jatak edhe gjate Luftes se Dyte per Gjermanet Turiste .....smiley

Po c'rendesi ka si e kishte emrin ai , qe ne Burg apo nuk qe ne Burg ..... Rendesi ka qe te kutposh se Cilsimi i qeverisjes se BERISHES nga i gjithe Komuniteti Nderkombetar dhe ne vecanti nga DEP.Shtetit si REGJIM Personal e si Burim Konflikti ne RAJON , eshte thelbi i ceshtjes perse zemerata Popullore mbeshteti Zanin . Dhe sipas kesaj Logjike qe permend del se Udheheqsit popullor e Komiteteve te VERIUT smiley te Babasqapit i mundi nje BANDIT !!!! Jo ! Nje Regjim Bandit ,  te Banditit Berisha e pshuri si QEN po nje Bandit Popullor sepse nuk ka REGJIM Banditesh ti rezistoje levizjeve Polullore ! 

Por ,  nese nuk keni kuptuar qe Firmat qene sebep , ne se  nuk keni kuptuar qe nje Popull kalon ne revolte Masive kur i vjen ne MAJE te Hundes , patjeter qe Situatat do shpjegohen me " Tablo Sinoptike " e me pyetje qe i hane naivet ne cdo kohe ...

"Ne vaporin Queen Elisabete udhetonte dhe Djali i Curcillit ,Randolfi ,  ish konsulent i Titos . Kemi informacion se Memeti e takoi ate ... Çfarë  , bisedoi shoku Tenet kur zbrit ne Qeparo ??? Me ke u takua dhe cfarë udhezime dha . Ja këto thuaja Partisë zoti Imami .... smiley ... e me rradhe !

Sidoqofte perfundimet dhe infua qe keni JU z.Gjergji ,  e qe i perpunon Ju , eshte e drejta JUAJ dhe une nuk mund  te ndikoj , ne se KY Lloj Satrapi Politik Berisha ,  i Rickluar nga PLEHRE ne zbukurim Plastik , e i shitur ne TREG si cante Grash me lekure ORIGJINALE , dhe  ky Regjim i tij , i NJEJTE me te 92 -97 por me i mbeshtetur nga KRIMI Organizuar Nderkombetar ,Spekullator mer Ceshtjen kombetare ,  Abuzues me gjithshka e me nje Jozefpercke  ne krye te Parlamentit qe se ka per gje ta trajtoje Parlamentin si kafene e llumit te PD-hit , pra do te sjelle nje 97 apo do gjenden menyra per ta LARGUAR Njehere e mire kete Moster nga punet Drejtuese te Shqiperise ! Ketu mundet te kesh me shume Informacion !

jam dakord me ty,,, por nuk e kuptoj si e solli ky populli  prape ne pushtet ne 2005 ?? dhe ky komunitet nderkombetar si e mbeshteti ??

PS; NUK JAM FANS I SALI BERISHES

Nuk ka te beje Fare ne se je Fans i Saliut , Ne ketu bisedojme e kembejme mendim si shpjegohet nje Situate dhe po do ta dish as une nuk jam Fans as i Saliut as i Zanit . Une cilesoj si me te Mbeshtetur , jo thjesht se e mundi banditin Berisha , por se ishte e Drejta nga ana e tij , dmth nga ana e Zanit ! Du zaner u perleshen dhe Fitoj Zan Caushi jo Zan Berisha !Kaq .

Si erdhi .....Ai nuk erdhi . Ate e prune dhe personalisht jane saktesuar ca gjera edhe ne KOHE . Ai eshte nje Hic po kur te them HIC te me besosh Plotesisht per kete . Ai eshte gje vetem kur ka GARDE mbrapa ! Por ai eshte nje Bajraktar i Persosur per te Mashtruar Turmat pa Kulture qe per fat te Keq i kane turbulluar pervec halleve te e mdhaja qe solli ky Ndrusyhim Rrenjesor ne jeten e Tyre , ( lexo renien e Perandorise se Romes me "mia culpa " ) edhe kjo Palo IntelktuHaleshNRGJ-je  me lloj lloj sajesash Grazhdoresh . Dhe kur une e ti shkojme te operojme  nje Fistul ne Sume , si mendon ti ka te Drejte Rama apo ai qe do na Operoje dhe ka vene firmen tek IntelktHalete e Berishes smiley

Keto jane banalitete qe i ka sjelle PO ai qe Vjedh Jo vetem VOTA por qe ja Garantojne kete Vjedhje edhe Krimi Nderkombetar ! .E Perse ???

Ndonjehere tjeter smiley

Po dalin intelektualet ne sulm!!!

Ruhuni se kafshojne!!!

smiley pamje nga filmi "Salo" i Pasolinit.. Cfare gjetjeje tamam per temen. Bravo Roni..

vallai ka me dale si sharje , kshu sic e kane nis.

Do themi :  u intelektualofsh ishalla !

Ose "te peticionofshin intelektualet ishalla" smiley

jo, kjo do jete urim smiley

ore do vij dita, ne Shqiperi, qe peticione  kane per te (nen)shkruar edhe ambasadoret. bile me rende akoma.. do futen ne greva urie..smiley

 

p.s    meqe mu kujtuan ambasadoret,  i bera edhe  une nje pyetje Arvizut para ca ditesh ne FB..   i thashe: z.Ambasador,  sipas informacioneve tuaja.smiley,   kush  mendoni   se do  ti fitoj  zgjedhjet parlamentare  kete vit ne Shqiperi, PD apo Ps?smiley

nuk mu pergjigj, maskarai!

E ke pyet keq Belulo ,duhet ta pyesje : Z Ambasador kush Parti deshironi ju qe ti fitoje zgjedhjet ? Do te ishte pergjigj ne vend.

Nuk e kuptoj pse vazhdojne ende ti quajn intelektuale mjeket.

po kur ke nje katnar nga nje ane dhe nje mjek ne tjetren, cil te qush intelektual nga keta te dy ?

intelektuale nga ata te vertetit, nuk po ka me franca jo te kete shqiperia. eshte kohe leku, kjo qe jetojme, dhe ben lek me shume duke mos qene intelektual sesa duke qene i tille. pranej dhe keta po zhduken si specie KUDO.

shtoj dhe qe ky emertim ne france ka ik nga fjalori, nuk perdoret me ne media, dmth. ngaqe njerezit me shkolle jane shtuar aq shume sa nuk mund t'i quash dot te gjithe, pa prekur ne hater nje pjese prej tyre.

Mjeket lexojne kryesisht mjeksi. Ne krahasim me profesionet e tjera jane me jointelektuale.
Intelektualet nga ana tjeter kane rol per te ndricu masat ne nje shoqeri.

ne fakt as profesoret (qe eshte po ashtu profesion si mjeku) nuk jane gje intelektuale. fjala pastaj eshte e huaj (huazim nga frenjishtja) kjo mendoj se e ben dhe te pa kuptueshme per shumicen e shqiptareve.

intektual ne shqip, do me thene MENDIMTAR. sikur ta perdormin ne kete forme, do e ndanim me kollaj shapin nga sheqeri pa u ngaterruar. 

eshte pra intelektual, vetem ai qe vret mendjen. ose paguhet per kete pune, te vrase mendjen.

bano, 

Po kuptove mjeksine ke kuptu cdo lloj sistemi. Duke perfshi edhe ato shoqerore. smiley 

Ja per qejf tat Bame se nga keta LLogje kosasit ka pas e do kete ne cdo kohe per tu shitur sikur "na jem or tie qe e cpengojme cdo gjae me se Diktatura zotrie " smiley

Ne vitet 56 ( nuk mem kujtohet mire )  nje "mendimtar " smiley hungarez me emer Rozhe Garodi zbuloi se pesha specifike e Punes Fizike ishte ne Raporte me te Ulta se pesha e puneve me ane te mendimit . Dhe nga kjo Linden shume teori Reale qe i Dhane Peshe edhe fjales Masive Intelektual . Kjo nxiti shume "mendimtare " te gjejne se ishte TRENDY , sic dhe eshte Realisht sot .Kjo shtyu dhe "Intelektualin " Gorbacov te zbulonte se raporti kontradiktave midis Punes dhe Kapitalit ishte zevendesuar nga Kontardikta te perbashketa Globale , rreziqe prej te Cilave nuk kishin shpetim As kamunistet as kapitalistet . etj etj ....

Koha e do qe si shume Tubacione InteliDjence te Madhe qe kane plasur ne Memdhembje si tubacione inspirimi per dije , te shiten edhe ca 'fjalka " si Burim IntelektHALESH . Shif kur te filloje Derstila si veza e Kolombit me cpengime ....smiley..

Qe ne kohet e Lashta , njerzimi ....Derstila ... smiley

 

Miti i shkollimit te larte dhe i "intelektualizmit" besoj se lindi ose te pakten u forcua gjate 45 vjecarit nen diktature. Duke qene se pasuria nuk mund te ishte me nje faktor per ndarjen e klasave sociale, atehere shkolla e larte u kthye nje mjet per te kompensuar kete anomali.

Ne qytete si ato shqiptare ku pjesa me e madhe e popullesise perbehej nga masa te sapo urbanizuara, kryerja e shkolles se larte mund te transformonte relativisht shpejt statusin tend ne ate te nje qytetari.

Kalimi pastaj nga i shkolluar ne "intelektual" ishte nje rrjedhoje logjike si pasoje e keqkuptimit me konceptin e qytetarit dhe te intelektualit. Imagjinoj se ne logjiken e tyre intelektuali ishte nje qytetar akoma me qytetar se qytetari.

Kjo qasje ndaj shkollimit te larte solli ne 22 vjecarin qe pasoi nje inflacion dipllomash e masterash.

Thjesht nje ide kjo.

 gjeja e mire qe pati komunizmi ishte qe hoqi nga sistemi lekun, qe siç shpjegova me lart (por siç shtove dhe ti me klasat sociale) i zhduk intelektualet, sepse i zhvesh keta nga pushteti i fjales. materialja e mund/i moralen tek njeriu. gjithashtu komunizmi nuk e zbrazi fshatin, nuk i çliroi sklleverit (pashaportizimin), por nuk çliroi gjithashtu as shkollen, ngaqe ishte sistem nga lart dhe jo nga poshte siç eshte ky demokratiku. regjimit (ose atyre pak vetave qe e perfaqesonin) i bente frike shtimi i numrit te njerzve te ditur (me shkolle). plus pastaj qe duke qene diktature, shtetrrethim permanent, rritej kurreshtja per me dit me shume, se çfare behej pertej mureve. nga kjo ne shqiperi hynte vetem dije me te vertete madhore, autoret me te medhenj dhe jo gjithfare lloj meteriali siç hyn sot, ku llumi dhe komerciali (pra sasia) e dominon cilesine.

ne shqiperi koncepti vazhdon thjesht per inerci. siç tallemi ne ne kete blog, ashtu do fillojne te tallen me kete term te gjithe shqiptaret kur ta kene te gjithe nga nje dipllome apo master ne xhep. eshte thjesht çeshtje kohe.

lexojeni  kete kurreshtarken, se ka mendje shume.

Ju ortodolkset jene te gjithe jevgj,  me shkruan nde posten private pasi ve nde reshte tere fjalet  e pista qe as jevgjit e rugeve nuku i perdorin.Banor i  Frances de

 Kjo do jete strategjia qe do erdore, sepse Ai e ka bere mendjen Top...qe do ti vjedhe zgjedhjet.

...me ket lloj opozite do isht  gabim fatal te kompromentoheshin zgjedhjet sepse populli tashme eshte gopur nga bemat e ketij bllokatori te bllokut dhe mezi po pret qe ti jap dermen e fundit ne zgjedhjet e qershor smiley

Paska akoma intelektualis made in demokratis Shqiperia ?

 

 

Boisa,

 

Unë besoj që letra të tilla, më shumë se karta politike janë prononcime që nuk ngrenë shumë peshë në lojën politike. Këto letra luajnë mjaft me elementin e surprizës (befasisë) që shkaktojnë tek kampi kundërshtar. Por, sipas meje, kampi kundërshtar (pavarësisht se cila prej partive gjendet nga kjo anë) bën gabimin  klasik (trashanik madje) që kerkon neutralizimin e surprizës duke iu referuar ose emrave të atyre që janë përfshirë në listë, ose mënyrës sesi këta u përfshinë në listë. Këto dy mënyra nuk sjellin asgjë të re në skenën politike. Janë të njëjtat metoda që aplikohen gjerësisht për denigrimin e kundërshtarit. Ndërkohë, që sipas meje, beteja e vërtetë duhet bërë në shkallën e solidaritetit që krijon letra. Është fare e qartë, që jo të gjithë që nënshkruajnë peticionin/letrën (edhe pse nënshkruhen poshtë të njëjtit tekst të saj – që me siguri është redaktuar nga të tjerë) kanë të njëjtën shkallë njohjeje të çështjes, të njëjtën shkallë kuptimi të çështjes, apo të besimit tek ajo. Pra, nëse do të bëja një tentativë vlerësimi, 1 në 5, ose 6 bashkëfirmosës është në gjendje ta mbrojë me argumente të plota çështjen poshtë së cilës është firmosur. Kuptohet, që intelektuali i mirëfilltë do të dijë ta mbrojë, ndërsa një profesionist (pajtohem me tezën që shumica prej tyre nuk janë intelektualë, por profesionistë, megjithëse, edhe këta me meritë në profesionin e tyre) nuk është i aftë të mbrojë mirë qëndrimin e mbajtur. Pra, një parti politike në vend se të merret me shkallën e solidaritetit që krijon letra, merret me emrat e përveçëm të saj. Ajo që mund të vërej megjithatë, është që PD ruan një qetësi olimpike kur vjen fjala tek letrat e intelektualëve (është ajo që e ka përdorur më shpesh këtë mjet gjatë qeverisjes së saj) ndërsa PS shfaq shenja nervozizmi. Sipas meje, qetësia që tregohet gjatë hedhjes në tryezë të kësaj letre (jo kartë politike) tregon se kush do ta fitojë lojën.

fakti qe je profesionist, nuk te pengon te jesh intelektual, perkundrazi kur profesioni lidhet me mendjen (intelektin) ai ta lehteson hapjen e horizontit, te zhvillon proçesin e mendimit duke te rritur aftesite menduese (truri eshte muskul si te tjeret, siç rritet diametri krahut duke ngritur shtanga, po ashtu zhvillohet truri duke menduar. fig). pra nje profesor, doktor, inxhinjer, etj, eshte me intelektual se nje berber, karrocier, murator, etj. edhe pse te gjithe jane profesioniste.

problemi eshte se njeriu, gjallon ne nje shoqeri te caktuar, pra zhvillohet ne kushte te caktuara. ne nje vend me libra ke shansin te behesh me shume intelektual, sesa ne nje vend pa libra. eshte pra mendoj vendi (ambienti) ku zhvillohet intelektuali, por po ashtu EPOKA, qe ndikojne pikesepari tek formimi ketij. filozofet e sotem nuk i njeh me njeri, ne krahasim me epokat perpara nesh, pra jetojme ne nje epoke (te lekut dhe te spektaklit masiv) qe nuk prodhon me mendimtare te klasit te larte.

po te shohim shqiperine ose zhvillimet e saj te koheve te fundit, pa u shtrire gjere e gjate por vetem ate qa na kap syri (pa lujt bythen nga karrikja pra), psh urbanistiken KAOTIKE te qyteteve, kuptojme direkt qe nuk ka si flitet per intelektualizem ne nje ambient te tille, ku te gjithe synojne veç nje gje, perfitimin material e jo dijen.

profesoret, pra atje behen profesore jo se u hapen me kollaj keshtu portat e dijes, por se marrin nje rroge te mire e te sigurte, duke u mesuar te njejtin liber toçave qe kane per nxenes, pra pa u lodh shume. doktoret po ashtu behen te tille, se eshte profesion me pare e me te ardhura te majme. po keshtu pak a shume tere profesionet qe lidhen me dijen.

ne kushte te njejta, dallimin pastaj midis dy intelektualeve, e ben inteligjenca personale, kush eshte me i zgjut eshte dhe me intelektual. se nuk jemi te gjithe njesoj.

ndersa jam dakort me pjesen tjeter te komentit tend, qe e konsideroj me te mirin tek kjo teme diskutimi. bile shtoj se sikur Kadareja dora vete ta firmoste peticionin, opozita ose shqiptaret ne pergjithesi, do te thonin qe nuk eshte gje ndonje intelektual, aq sa te na jape mend, le te merret pra me librat e tij. do te sulmohej ndodhta me fort, se keta te gjoret ketu.

 Kurreshtar...Me duket se  nuk ke te drejte tek sa shprehesh:

"...profesoret, pra atje(dua ta marr vesh se ben fjale per ne kete vendin tone) behen profesore jo se u hapen me kollaj keshtu portat e dijes, por se marrin nje rroge te mire e te sigurte, duke u mesuar te njejtin liber toçave qe kane per nxenes, pra pa u lodh shume. doktoret po ashtu behen te tille, se eshte profesion me pare e me te ardhura te majme. po keshtu pak a shume tere profesionet qe lidhen me dijen..."

Se keshtu, pergjithesisht,  i bei qe te qenit i ditur  nuk vjen pej lodhjes per te nxene, por perj perpjekjes se paket....per  nje rroge te mire e te sigurte.
Se pari nuk mund te flitet keshtu per gjithe te shkolluarit e ketij vendi, te cilet kur u hap rruga dhe dolen jashte, treguan se kishin nje formim shkollimi qe nuk shahej.Shembulla ka plot.Eshte e vertete qe arsimi sot ka nje problematike te gjithanshme dhe  se institucionet e formimit, sidomos ato te aftesimit profesional, jane goditur shume rende, prej perfshirjes ne skema perfekte korrupsion.Ama ai qe i ve vehtes detyren te mesoje meson.Dhe ai qe sot behet me merite doktorr,  apo profesor, e ka te sigurte se nuk ka per te gjetur pune per rrogen e mire.Se para kalit, ne terheqje eshte vene.... nje  kafshe tjeter...i cili nuk dallohet per dije.

E kjo per te gjitha profesionet qe lidhen me dijen.Shkurt,  nuk eshte hic faji i  atyre qe nisin shkollen, ca me pake i doktorreve e profesoreve, i kuadrove, por i nje mentaliteti qeverrises, per shkollen dhe te ardhmen e kesaj shoqerie.... fatkeqe 
 

 

Kurreshtar,

Është shumë interesante mendoj ndarja ndërmjet profesionistëve dhe intelektualëve. Dua të theksoj që një gjueti e tillë shtrigash (kush është intelektual e kush jo, nuk i shkon për shtat askujt), sepse kushdo që e organizon një peticion të tillë kujdeset që të ketë të paktën 1, ose dy përfaqësues të kësaj klase. Sipas meje, ka nëj dallim kryesor ndërmjet këtyre kategorive.  Dallimi është: një intelektual di gjithnjë më shumë nga sa shpreh. Pra, një intelektual, të jep përshtypjen që ka gjithnjë dicka që nuk e ka thënë. Pse, jemi kaq të kursyer për të quajtur dikë intelektual. Sepse, mendojmë, që ky njeri i ka thënë të gjitha ato që di. Kjo është ideja ime. Pra, një intelektuali ne ‘ende’ i japim vëmendje. Ende duam të dëgjojmë prej tij. Por, në fakt, nëse duam të dëgjojmë ‘ende’ prej tij lidhet me kapacitetin tonë (ai s’ka cfarë të na thotë më, nëse vetë jemi të përgatitur), si dhe me njëfarë modestie. Kur na mungon si njëra, ashtu dhe tjetra, asnjë nuk ka shans të quhet i tillë.

E keni marre shume seriozisht kete punen e peticionit .

te tregoj nje histori te lezetshme me mjeke.

Vjet (ne mos gaboj) ndodhi nje situate ,ku shendetesise iu vonuan pagat per nje kohe te gjate .U be goxha shqetesuese.Vene keta te fiksit per te pyetur ne nje  spital ne TR, mjeke,infermiere,sanitare ne lidhje me kete ceshte.

Pyetja e gazetarit qe :I keni marre rrogat e ketij muaji?

Te gjithe ata qe u drejtohej gazetari ,iknin rembimthi qe t'i shmangeshin pergjigjes.A thua se s'donin t'ia dinin per rrogat,kur e dime shume mire se c'tmerr ndien administrata ,sikur dhe nje dite te vonohen rrogat.Vetem njera pati kurajon te jepte nje pergjigje maja-maja(kuptohet e mbuluar)

Pra,te dashur peshq ,kur ata kishin frike te hapnin goje te thoshin thjesht nje "jo" per nje gje jetike e qe prek drejtperdrejt familjet e tyre ,mos u besoni ketyre peticioneve qesharake.Gjithkush qe punon ne administrate mund ta kishte emrin aty.Kuptohet,fillimisht jane demokratet ata qe e nenshkruajne,por po te doje ta shtrije me tej qeveria,i perfshin dhe mijera socialiste aty ne peticion.Ky eshte realiteti shqiptar.Me nje qeveri te tille autoritare,hakmarrese,me nje papunesi ne rritje eshte e pamundur te ngresh krye.

Kjo ngjarje,si dhe ajo e protestes sherbejne per te treguar fytyren e vertete te kesaj palo qeverie mashtruese ,hajdute etj ,qe kemi ne krye.Shfrytezon friken e administrates,servilizmin e ca te paafteve ,(perfshire dhe opoziten e dobet) qe dhe arrin te kontrolloje dhe manipuloje cdo gje qe behet ne kete vend,deri ne vjedhjen e pushtetit.Kush e  pengon?

smiley

like

+100

Me 23 petrita, intelektualë lule

Kur u mblodhen 23 intelektualet per te shkruar kete peticion me qellime madhore e mbarekombetare padyshim qe ata diskutuan gjere e gjate se cfare do te shkruajne, ku do ta publikojne kete peticion, etj. Per me teper, ata e firmosen me dore peticionin, mesa duket per te na bindur pertej cdo dyshimi per autenticitetin e ketij vullneti te lire dhe inter-intelektual shqiptar.

Por, pavaresisht urgjences se problemit qe synon te zgjidhe ky akt madhor, a nuk i shkoi ndokujt mendja te formatoje nje cope dokumenti ne kompjuter, ose fundja te bleje nje fletore me vija dhe te shkepute ca flete nga ajo, ne te cilen intelektualet peticion-firmetare te vendosen emrat dhe firmat e tye me nje fare lexueshmerie dhe uniformiteti? 

 

 

Speaking of firma, i marrin te keqen Sekretarit te ardhshem te Thesarit

ajo nuk ishte firme ishte vetetime smiley

Akrobat? Ka. 

Koreograf? Ka. 

Balerin? Ka

 

kur te shtohet dhe nje prestigjator a klloun cirku kam per ta morr seriozisht kte peticionin. Deri atere po them dhe une car thote shumica popullit... Mos na cani shum trapin se meqe jeni rrotcarizu ju komplet sdo me thene qe te behemi dhe ne bole si ju. 

 

arben-manaj-150x1501Nga Arben Manaj

Besoj e dini se Andrex është një firmë e letrave higjienike. Kjo është gjëja që më vjen më së pari ndër mend, kur lexoj lajmet për peticionet e intelektualëve shqiptarë, ose më saktë i të kundërtës së tyre. Të qenit me shkollë të lartë, jo domosdoshmërisht të bën intelektual, edhe pse është premisë.

Dhe të mosqënit intelektual, njeriu e dëshmon përmes qëndrimit dhe prononcimeve të tij për çështje madhore dhe të rëndësishme për shoqërinë. Mosqenien intelektual e dëshmon edhe përmes  mënyrës se si e koncepton dhe aplikon nocionin e vet-respektit.

Dhe së fundmi, e rrënon etiketimin intelektual në rast se pozicionohesh mangësishëm dhe angëllëc as edhe me mesataren e logjikës mbizotëruese të shoqërisë për një ose shumicën e çështjeve që e shqetësojnë atë.

Po të nisesh nga peticioni i fundit për çështjen e “bllokimit” të 3 ligjeve nga z.Rama, siç pretendohet nga shumica qeverisëse e Berishës, që 100 intelektualët e mbështetën, për arsye që ata i dinë më mirë se ne, nuk mund të mos ndjej keqardhje për firmëtarët dhe mëshirim për post-firmëtarët e firmëtarëve të Pavarësisë.

Keqardhja më vjen nga mungesa totale e vet-respektit që grupi i telekomanduar i të 100-vë dhe pas tyre, pinjollët e vetëm disa prej figurave të ndritura të kombit, kanë për veten e tyre dhe të afërmit historik.

Do të ishte shumë më ndryshe që shumica e peticionuesve, të ishin shprehur edhe më parë për shumë halle të kësaj Shqipërie, por çuditërisht prononcohen ose hedhin firmën në një tekst të parahartuar dhe formuluar tërë mediokritet dhe partizanllëk dhe të firmosur nën kërcënimin e borderosë dhe karrierës profesionale apo edhe të të qenit rob të bindjeve të tyre politike ose miopisë intelektuale.

“Trimat e Selfo Qorrit” do të kishte qenë mirë të turfullonin në publik edhe për Gërdecin, 21 Janarin dhe shkaktarët dhe viktimat e tij, e shumë e shumë prapështi e defekte të shoqërisë shqiptare, që edhe 23 vjet pas rënies së komunizmit është po aq e amoruar me praktikat komuniste të sundimit dhe drejtimit. Një prej të cilave janë edhe këto peticione të tipit dacibao sipas modelit “revolucionin e bëjnë masat, partia i bën ato të ndërgjegjshme”.

Nëse këta intelektualë nuk kanë kapacitetin të kuptojnë realisht, shkaktarët dhe bllokuesit e vërtetë të integrimit, që i kanë në shumicën dërmuese në qeveri, më e pakta do të ishte të perfeksionoheshin në profesionet e tyre, ku mbizotërojnë pa habitur askënd, mjekët e kryeministrit-doktor.

Nëse këta të arsimuar e bëjnë një veprim të tillë në shenjë kompromisi dhe përthyerje ndaj trysnisë së pushtetit, atëherë do të duhet të luftojnë më shumë për të ndryshuar këtë lloj Shqipërie, ku ata poshtërohen deri në përdhosjen e emrit dhe mbiemrit të tyre.

Në mungesë të saj dhe nëse Shqipëria e sotme është imperfekte për vizionin e tyre vetëm prej këtyre 3 ligjeve, le të jetojnë me dhimbjen dhe xhelozinë e heshtur të shkaktuar nga aftësitë dhe klasi para-bërës i fëmijëve të Kryeministrit që janë shumë më të suksesshëm në tregun intelektual sesa këta të 100 dhe mijëra të tjerë, në kapitalizmin klientelist shqiptar.

Kjo kategori peticionuese është një nivel më poshtë edhe atyre intelektualëve të djathtë pro-qeveritar që i fshihen gogolit ose gogoleshës me peticion të parashkruar në dorë që kërkojnë firma nëpër zyra e pavijone, por që ende kanë dinjitet dhe personalitet dhe e kuptojnë andrex-izimin e tyre nga pushteti.

Koha e peticioneve të kësaj natyre është mëse e tejkaluar dhe tingëllon shumë anakronike, siç do të tingëllonte po aq një kundër-peticion nga pinjoll heronjsh të luftës dhe dëshmorësh.

Edhe nëse do të justifikohej një peticion, të paktën do të ishte shumë më i pranueshëm, për të qenë korrekt politikisht dhe intelektualisht, nëse do ti kërkohej të dyja palëve që të bënin detyrat e shtëpisë për integrimin, sipas radhës dhe përgjegjësive respektive institucionale.

Por edhe kjo nëse do të bëhej, do të lypte një kalibër shumë të rafinuar personalitetesh, ajkën e ajkës së intelektit dhe elitës shqiptare, emra lehtësisht të imagjinueshëm, siç ishte rasti i fundit pas zgjedhjeve lokale i Ismail Kadaresë, që nuk u mbështet nga asnjë nga firmëtarët e sotëm në atë botë.

Në jetë njeriu përpiqet të krijoj një emër të mirë dhe të respektuar për veten dhe pasardhësit e tij, dhe jo ta përdhosë atë emër edhe kur ka mundur ta krijoj më mund e përpjekje, thjesht për hir të dhe në emër të pushtetit të ditës dhe alibisë së mbijetesës së të nesërmes kompleksuese.

Kjo vlen edhe më shumë për pasardhësit e emër-mëdhenjve të kombit, të cilët do të duhet të spërdridhen në varr nga bëmat e pinjollëve të tyre biologjik që jetojnë nën hijen e lavdisë dhe trashëgimisë  së emrave të katragjyshëve dhe stërdajove të tyre që e krijuan pavdekësinë personale, për një Shqipëri shumë më ndryshe nga kjo që po tolerojnë mendjelehtësisht, pasardhësit e tyre të andrex-ueshëm.

 

 

1. Ismail Keta Kampion bote ne sportin e Kick dhe Thaiboxit......

Hani MU....shmolla  DHE PROVONI TE MOS FIRMOSNI ......... nr 1 LALI smiley

jeni ne terezi apo jo. Nuk ka rendsi e firmosi se formosi kush is tha ta firmosi kush i tha ta koloi ligjin jan gjera pa rendsi. E rendsishme eshte rritja ekonomike dhe reformat, shkurtimi i buxhetit ulja ne zero e taksave per biznesin,  gjera qe nuk po ndoshin. kto jan te rendsishme jo budalliqe qe flisni ju. Nuk futet ne europ shqiperia edhe sikur ti aprovoj te gjitha ligjet me perparimtare te botes, po nuk pati rritje ekonomika ne te gjitha shtresat e shoqeris. 

 

Valle mund te ndikohet njeriu i marre edhe per i keq, prej veprimeve, teresisht me mungese dinjiteti, veprimeve... te ndyra?Me duket e tmerrshme te marrosh pjese ne nje "kor", kur nuk ja ke idene perse kendohet.Po kaqe e tmerrshme eshte kur rreshtohesh tek te ditur, ndersa do te jete vetem vdekja qe do te mund te te shpetoje prej semundjes se injorances.Te tillet nuk jane me nden pushtetin e askujt, ....vetem kur clirohen prej frikes se vdekjes
....Por ahere nuk na bie rasti te takohemi me me ta.As te shofim ...FIRMA, prej tyre

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).