Se për pak harrova, disa urime të tjera për vitin që po troket.
Uroj autostradat, të jenë plot me kamionë,
Qiellin, plot me avionë,
Detin, të jetë plot me anije,
Rrugët, plot me makina,
Rrugicat, plot me përqafime pranë pragjeve dhe portave,
Hambarët, të jenë plot drithë,
Zemrat, plot me rrahje,
Shpirtrat, plot me dashuri.
 

53 Komente

Gotat, plot me raki

Barqet, te mbushur deng

Muret, me kitara e cifteli

P!@#$, pa lesh e me leng

 

Harram peshqit po s'bene te pakten 235 vargje bejtesh me qi kyt material.

 

Uroj veçanërisht artistët dhe i lus të mos thonë më: “ne krijuesit…” se krijues nuk ka shumë, Krijues ka vetëm Një!

Kishim nja 4-5 drejtues fetare ne Shqiperi tani na u bene 6, po pse 6, sepse lopa kur s'ka bar ha kashte.

 

Njeriu mund te krijoje muzike, gjuhe, art, teknologji... kjo e ben njeriun special. Kjo eshte cilesia qe i jep ngjashmeri me Krijuesin. Kam pershtypjen se Presidenti po tregohet teper i zellshem. Si i thoni ju andej, overzealous.

 

I almost forgot to add some wishes for the New Year that is just knocking: I wish for the highways to be full of trucks. The sky full of airplanes. The sea full of ships, The streets full of cars, The alleys full of hugs at the doorsteps. The depots to be full of grain. The heart to be full of beatings, The souls to be full of love and affection.

I paska avancuar shume semundja, hajt me kom te lehta !

Per inat te emos qe i bie n'qafe peshkut. 

O emo, hec ketu se te ka pershendet Presidenti i Republikes.

smiley

dy rob ka qit shqipnija me bicak: mehmet shehun dhe llukan takon. i kujtojme me veneracion si klasat e permbysme "parajsen e humbur" smiley  smiley

smiley

por, si te doni, e? ne ilakane me peshkun nuk e prishim, cado te bohet.

PS. kam nje lajm te mire per ty: dje doli nder persheshet me te mira qe kom provu ever. rastisi me duket se s'ka mundesi, pa dash me i ul asnji pike guides perfekte smiley

Ketu e gjete te besh pshesh ti?  Te urimi i presidentit?  

Te keshilloj ta lexosh germe per germe.  Po e bere kete sevap, ka per te te shku viti fjolle.  Gjithesesi te garantuar ke disa minuta me emocione mikse.  Dhe kur mendon qe ky robi eshte president, i ve ne perspektive disa gjera.

Per psheshin, nuk ta quj! "Rastesi qe s'ka mundesi" thote gjoja pa dashje smiley.  

glad you liked it smiley, por te ndodhte ndryshe s'kish se si smiley

 

smiley

e vune ne seder Mirjamin smiley

 

e sfidova!

 

"Presidenti Nishani do të mbahet mend gjatë për urimin më idiot të shekullit që ka bërë për Vit të Ri. Një bashkëpunëtor i gazetës Tema ka zbuluar dhe plagjiaturën . Nishani e ka kopjuar fjalimin nga Vjersha për fëmijë: “Këngë për shiun”. Pas plagjiaturë së masterit fallco kjo është plagjiatura më qesharake e Nishanit."

Ja teksti:

“Shi, shi, o baba-shi, ku ke qenë gjer tani? 
Presin arat plot me grurë, presin pyjet plot me drurë,
presin rrugët plot kamionë, presin qiejt plot avionë,
presin lulet, trëndafilat, jaseminët, karafilat, 
presin rosat edhe patat, 
sqepkuqet, qafëgjatat.”

Turp per presidentin dhe per stafin e tij qe I lejojne keto brockulla neper fjalime. Jazek ata qe e kane zgjedhur. 

uroj Liqeret te kene zhaba

Uroj Hecet te ndezin me shume llamba

Uroj kopshtijet fushat vreshtat

uroj te mishtat e te leshtat

Uroj pyjet kodrat malet

Uroj grate te veshin sandalet !

 

Jazek ata qe e kane zgjedhur.

Ky nishani n'faqe nuk u zgjodh, u krijua.  

Uroj veçanërisht artistët dhe i lus të mos thonë më: “ne krijuesit…” se krijues nuk ka shumë, Krijues ka vetëm Një!

Krijuesi eshte vetem Nje: NM, dv.  

Uroj qe ketyre koke-cepave te Dulles t'iu rrumbullakoset koka! smiley

 

PS: Kam respekt per njerezit "me aftesi ndryshe", rrjedhimisht nuk do te guxoja te tallja Nishanin.

Edhe shume faj s'ka.graduatet e shkolles se bashkuar nuk jane shquar per mendje te holle.

ene ket abas ermenji ta ka thon, mer?

Jo ai nuk e pati fatin te njihte kadetet qe nga kapelja kishin me shume yndyre ne koke se sa lakrori i gjyshes.

mire mire, po te pakten ai kishte shkolle e kulture; dhe edhe pse nuk eshte mire te shesesh karshillik per kulture te modhe (mer jahu) apo per squtsi bythe rrugesh (street-smart-ass), prape ai edhe mund ta bente kete, t'u thoshte graduateve qe jeni kozake te pagdhend. Dmth kishte ku i rrinte tangerlliku. Sepse ne dallim nga ju, Abasi nuk ishte nje anonim, dhe teskerete e frengut i kishte. Kupton daje se ku calon muhabeti? Po ta kesh lexu mire Abasin e kupton ti, po he. Pra "cili je ti more burre" nje here, pastaj o burra, bjerini idrisit, se ashtu dalim fare gjoje per vete.

po pse ti kujton se ka ul sumen ai me e shkrujt vet?
Ka naj kapterr tjeter aty qe e ka marr me vete. Si duket ai robi ne darke ka msu fmijet dhe eshte detyru me msu vjershen permendsh; ne mnjes, i eshte kujtu duke bere urimin e shefit. Turp! 
Edhe Biden mbahet mend kur kandidoi per president po t'pakten kopjoi pjese nga fjalimi i Rob Kennedy, jo prej abetares...

 Nishani nuk e ka te keqen se eshte Ushtarak , po se i shkon per si ide per mide nje "Civili Morracak" ..Nishani eshte treguar transparent , ne lartesine e duhur te Kultures se nje  InteliDjence te  Modhe mer jahu qe ka plase ne Memedhembje , me gjasa  kok rrumbullaket qe ne Lindje... U tregu   transparente , pa nderlikime dhe nuk ka pse i mba me zametet mbrapa...hajt per vit riu per qejf te Xhibit   ...http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=yF9FM6KqCu4#t=62s

"autostradat plot me kamione...

o vlla, ta kuptoj metaforen une ty, po ste marr vesh, tha... le te bejme e te perfundojme autostradat dhe rruget njehere, e pastaj ti mbushim me makina e kamione. se keshtu sic jane, he per he, eshte nje kaos i madh, o derman..

Eshte nje ofendim i  madh per te gjithe shqiptaret, qe e kane mbaruar  klasen e kater fillore,  tek sa  degjojne Presidentin e tyre tu beje kete fare ...Urimi ...!

Shqiperi, me 100 vite persiper !

Nuk eshte mire te kesh ,president ,lider me probleme fizike se duket mungese etike e sensibiliteti me i kthy siç e meriton...po paska qene nje idiot...Urim per nje komb eshte ky?Debil

Kjo tregon qe gjithe punen neper ministrira e presidence , e bejne keshilltaret e zevendesat.Mire keta kokat i zgjidhni sipas interesave politike e personale ,po ata poshte qe bejne gjithe punen ,zgjidhini sipas meritave te pakten.

Ja Gezuar dhe ta gezojme e t'i gezojme te gjithe ç'kemi ne krye e nenkrye!

E lexova te gjithe fjalimin, se thashe se mos ishte per tallje kjo ketu, po ky i paska thene me gjithe mend keto e ca me teper. Nuk i ve me faj fare ata qe ka rrotull, eshte ky qe e pranon fjalimin ne fund dhe i jep ok ate sa cfare kane shkruar te tjeret. Presoja duhet te kete qene me perkoset kur e ka aprovu kete pacavure.  

 

smiley

Bujari, fjalen nuk e ka piken e vet me te forte. Po edhe te stafi nuk paskan hapur vend per ndonje redaktor si duket.

e kush eshte pika e forte e Bujarit?

E njejta gje. Fakti qe eshte fjalepak, i urte, korrekt. Ndonjehere edhe kaq mjafton.

Jo nuk mjafton ,hiç .Presidenti i republikes duhet te kete atribute ,t'i buçase fjala,t'i kete peshe.Kur te flase ai te flase shqiperia e gjithe,te flase kushtetuta e jo miza ne qyp me kamione e me te puthura rrugicash...si ne poezi adoloshnciale.Korrekt me ke ? me ligjin duhet te jete ,me kushtetuten duhet te jete.I ditur e mendjendritur ,i afte me vu paqe e kompromise serioze....fjalepak ,i urte ,e korrekt do ta preferoja per komshi e jo per president.

Faktet i japin te drejte asaj qe kam shkruar une, e jo idealizmit tend; Nishani eshte aty, dmth, atributet e tija kane mjaftuar per te qene aty. Se si duhet te jete nje president eshte nje diskutim me i gjere, por per te thene dicka, me shume se personazhi, formimi e karakteri i tij, kane rendesi atributet kushtetuese te pozicionit te tij. Pak rendesi ka fjalimi i vitit te ri, se as qe e degjon njeri. S'mund te perfaqsoje Shqiperine nje njeri(kushdo qofte) qe zgjidhet permes nje pazari partish; ne kete kuptim vendin e perfaqson kryeministri, i mire a i keq qofte, sepse eshte produkti me i drejtperdrejte i vendimmarrjes popullore. Presidenti, me kete kushtetute qe kemi, duhet te vishet mire kur shperndan dekorata, me kaq, e merr rrogen. That's the way it is.

Presidenti perfaaqeson unitetin e vendit ,duam apo nuk duam perfaqeson Shqiperine.e kete ja jep kushtetuta.Vendin nuk e perfaqeson kryeministri ,te pakten me kushtetute...tashti nese te ne eshte ha Sali e pi Ed rama kjo eshte tjeter gja.Po te pakten formalisht presidenti duhet me ba perdemek se asht gjithçka qe kushtetuta i nep....

Te shpjegohem, nuk e kisha si perfaqsim ne nivel paraqitje, ne organizime nderkombetare etj, po si perfaqsim ne nivel fuqie e vendimarrje. Per presidentin, per sa kohe zgjidhet pas negociatash qe gjoja tirren nga veshtiresite, gjasat jane qe te perfundojme perhere me dominoistin e rradhes, duke u kujtuar t'i themi gjithnje te veshi "shiko se tani e tutje do perfaqsosh unitetin e kombit."

Presidenti, me kete kushtetute qe kemi, duhet te vishet mire kur shperndan dekorata, me kaq, e merr rrogen...

Shoket e Partise  , si sh.Boisa duhen ndigjuar dhe respektuar se i dine Gjerat nga Brenda .Tjater here mjafton me titra emrat e perberesve te Rekuizites , Firma ku blen robat , Grimieri , berbreranja ( berberi njihet smiley , ...dhe shuhet cdo keqkuptim per Rrolin e Presidentit te Shqiperise .

Partia ka ndonje shpjegim per Zonjen e Pare shoqja Boisa ?

ej, edhe ky po don me fol me heshtje.......smiley

mustaqet i ka pike te forte. 

edhe une keshtu mendoj

Gezuar ,Spiritus!smiley

Gezuar, Venus smiley

hahahahahahha disa peshq trundritur ketu, mundohen te fajesojne keshilltaret per kete fjalim feminor te Jarit. Po jo ore peshqer, ai i shkruan vete dhe nuk pranon as redaktime. Po cpune tjeter ka presidenti qe te mundoje keshilltaret ? 

Si si, nuk pranon redaktimeee , do zoti nuk e nigjon Olsi kete lajm ogurzi, se ka per t'ju hudh n'fyt Presidentit smiley

pse

Hahahaha! 

I say, bring back The Dogooder Ball as President.

The Generous/Noble Target is too much. smiley

p.s.

Gzur vitn e ri dymietremet.

Apapapa c'oficere qe ka nxjerre ajo e uruar Shkolle Bashkuar! Ju peshon si celiku i kombinatit metalurgjik "Celiku i Partise"!

Uroj veçanërisht artistët dhe i lus të mos thonë më: “ne krijuesit…” se krijues nuk ka shumë, Krijues ka vetëm Një!

dhe qy eshte kumandari qe e ka brumos Jarin sipas imazhit te vete.

Menova se e kishte pushuar Demken pas fjalimit te 100-vjetorit por jo...

Shpresoj ra mbej te gjitha vitet e Presidences se do kenaqesmiley 

 

Kur lexon keshtu gjerash ndalesh pak per te reflektuar. Sepse une me vete mendoj vazhdimisht se idioti me i madh eshte Berisha dhe ai eshte fajtori kryesore per kete gjendje keshtu si eshte. Po tash kur e shikoj se si flet Kryetari i Shtetit, me ben te mendoj se ne ate vend ka shume koqe (ne Qeveri), nuk eshte vetem Berisha i tille. Nuk di se çte them, vetem di se ne Europe, kjo mund te ndodh vetem dhe vetem ne Shqiperi.

Po duhet te tallet ky njeri vazhdimisht. Duhet te kete fotomontazhe. Duhet te behet humor pafundesisht. Tjeter ske çben!

smiley

Jo vetem pjesa e shkeputur por i gjithe urimi duket si i bere per ne facebook!  Djalit apo vajzes ja paska lene ne dore Nishani, te merret me urimet zyrtare?

smiley pe verteti? 

gjys muji n'tabel t'nerit mo

mos i ka bo gjo vaki sulës mediton mirëjami

5*

Ueeeee si paskesh hum une ket perle mer jahu?!!!!!!

E di si po mje noshti, me sha me prag shpie gjithe shoqnine time peshkore. Si nuk m'paska diftu njeri mu mer. O Cimo po ene ti me na dule kaq egoist sa e majte vetem per vete ket perle.

Po mbi te gjitha po pres Nohine qe te na thote car meno se duhet te boji tani ai njeriu qe e ka idhull ne Presidence (jo Nishani, dikush tjeter).

Vallahi m'u deshen na 10 komente me u bind qe ajo pjesa qe ka citu Xhibi, nuk ishte shaka e Xhibit.

Ore mos kane hackeru gjo faqen e Presidences e po i bijme m'qafe kot?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).