Vrasjet me armë zjarri po shtohen çdo ditë e më shumë në Shqipëri, kurse kontrolli nga ana e strukturave policore mungon. Me shumë pak para, çdo lloj arme zjarri mund të shkojë në duart e qytetarëve, pa pasur nevojë për dokumentacion të posaçëm

 

BISEDA E GAZETARES SE "A1 REPORT" DHE SHITESIT

Gazetarja: Si jeni mire?

Shitësi: Mirë, si ja kaloni?

Gazetarja: Duam të na tregosh një nga ato pistoletat manovër

Shitësi: Po mo..

Gazetarja: Sa është kjo?

Shitësi: 120 mijë

Gazetarja: 120? Po kështu më të vogla ke ti?

Shitësi: Jo

Gazetarja: Janë ca të vogla fare?

Shitësi: Nuk bëjnë ato prishen . Janë difektoze

Gazetarja: Po ta blej unë këtë, çfarë të marr? Ndonjë leje.

Shitësi: Po nuk duhet leje për atë.

Gazetarja: S’duhet leje ëëë? Po si merret?

Shitësi: Pa leje.

Gazetarja: Domethënë e merr kushdo?

Shitësi: Po

 

Shqiptarja.com

14 Komente

C'nenkuptojne me "pistolete manover" - ato me sacmet e vogla per plumba (BB)?

Nga mbiu fjala manover ne transkript? 

A1 Reporter, ka treguar sukses ne informacione te rendesishme, mirpo ky lajmi mu duk i pabesueshem, thash nje here se mos flitej per USA, por jo, pikerisht per Albanien. 

nje gje spo kuptoj une,  megjithse  sikur me zuri syri ca pushke a cifte   ne vitrine,   por ne te vertet  cfare dyqani eshte ky, cfare shitet aty?  (Ok,  pervec ''pistoletave nen dore'')

Si ne shtetin me idiot te botes (U.S.A) edhe ketu aq e lehte esh te blesh arme,vetem se atje jane legale kurse ktu "ilegale".

Si legale si ilegale ne Shqiperi eshte njesoj nuk ka ndonje ndryshim. Kjo eshte e vecanta atje! 

tamam.. ketu ne amerike dihen kush e ka kush nuk e ka, e di policia shqiptare ta perkthej fjalen ballistics, 80% pa perkthim

Sigurisht qe kane termat e veta, qe ekzistojne para se te ekzistonin kerrica qe kishin degjuar ballistic me shume se termat shqip.

Hajde gazetari investigative hajde..... Cosht ky trapllik qe ke qit merr admin.

Pse mor njeri? Eshte dicka e paligjshme e shume e rende dhe kjo e ka kapur. Une s'e dija, per shembull. 

Cfare pistoletash jane, te verteta apo dicka si kjo?

Nuk e di. Shpresoj te kene qene me ajer.

Ore, ketu te pakten s'kane arme dhe mesuesit e shteti me nje kontroll mund t'i zhduke keto dyqanet. Mos na krahasoni aq ulet sa Amerika tani.

Eh , gjithanej se mos vetem tek ky dyqani , ke tek tregu Comeve me u mbyt me Pistoleta me Uje .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).