E pabesueshme por e vërtetë, nuk ka asnjë dënim për viktimat e 21 Janarit

Kanë qënë duke mbrojtur Kryeministrinë, ishte arsyetimi i Gjykatës së Tiranës për pafajsinë e Ndrea Prendit dhe Agim Llupos. Kjo tingëllon si liçencë për të vrarë por është pikërisht ajo që shqiptoi gjykata, "Të pandehurit kanë qenë në mbrojtje të institucionit të Kryeministrisë", thuhet në vendim. Prokuroria kërkoi 25 vjet burg për Llupon dhe 23 vjet burg për Prendin, por asnjëri nga qitësat që shtinë mbi qytetarët e paarmatosur nuk gjendet fajtor. Sipas skeptikëve, ky është vetëm episodi i rradhës në tragjikomedinë, "Demokracia shqiptare shkon në djall."

339 Komente

por asnjëri nga qitësat që shtinë mbi qytetarët e paarmatosur nuk gjendet fajtor

po fajtori mund te jete tjeter qites , pse duhet te jene pikerisht ata qitesit fajtoret?

E pabesueshme por e vërtetë, nuk asnjë dënim për viktimat e 21 Janarit

Nuk asnje vendim ??! mos nxitoni kaq shume !

Sinqerisht, flas per ata qe jane juriste dhe qe nuk e marrin me pasion kete teme, o ishte ky rast "mbrojtje legjitime", o s'ka asnje rast tjeter ne bote qe quhet mbrojtje legjitime.

Per ata qe nuk e pranojne kete arsyetim, do t'i sjelle me vone perkufizimin juridik te Frances se ç'eshte "Légitime Défense" ne pergjithesi dhe kushtet kur ajo zbatohet ne rastet e forcave te rendit/ushtrise ne mbrojte te institucioneve te sigurise se larte etj.

Nese dhe kjo nuk ju mbush mendjen, dhe s'ka sesi tja u mbush mendjen atyre 37 % te peshkatareve qe jane ne xhihad kunder shtetit Shqiptar aktual, do t'i sjelle edhe ndonje vendim parimor te Gjykates Europiane te te Drejtave te Njeriut (Strasbourg : po edhe kjo gjykate Nderkombetare ne France eshte, sorry! )

Vendimet dhe jurisprudenca e kesaj Gjykate i applikohen gjykatave Shqiptare qe duhet me domosdo t'i kene vendimet "konform" jurisprudences se Gjykates se Strasbourgut.

See you soon!

Ik ore pirdhu, qepe gojen ne kesi rastesh, mos e shty gishtin ne plage, se pastaj te vjen ndonje laper virtuale.

Shko dhe provo ti afrohesh nje here papes ne petersdom ne vatikan ne rome me dhune dhe e shef se ku shko !!!

O 10 metra ne dhe ose ne guanta nqft se ke fat  ky eshte realiteti por vetem ne shqiperi sdo me ja dit asnjeri

 

Ti do te thuash qe do fillojne rojet zvicerjane te qellojne kuturu mbi turmen, bjeri ti biem ke te kapi?

 Pash Zotin, dhe vete dua ti gjej nje justifikim te qelluarit mbi turmen ne 21 Janar por nuk mundem. E kam kthyer nga te gjitha anet praps s'gjej arsye. Nuk kishte vend per te gjuajtur mbi turmen ate dite. Ndoshta mbi drejtusit e mercedisit qe shperthun porten, po dhe aty prape me mire nje porte se te marresh jete njerzish.

nuk them te qellojne kuturi por plumbi kercet me siguri  gje e tille ka ndodhur dhe ne austri mu ne mes te vjenes.

ta them troc dhe per mua personalisht e gjithe kjo ngjarje eshte shume suspekt 

kjo ngjarje nuk i leverdis as rame e as sales sepse :

sales i thone vrases dhe rames i thone qe po shkel kufoma

pra nuk i sjell leverdi as nje partie te madhe

kot nuk thone mjere ai qe hiken

Shko pirdhu dhe ti, bahske me Leftin.

Provoje te besh te njejten gje perpara Shtepise se Bardhe, dhe do t'a shofesh "tutushen" smiley

Hec Pirdhu vete andej ne fund te botes!

Meso njehere se cdo te thote analogji, pastaj perpiqu ta perdoresh. Te thash iher pirdhu me duket.

jane bere mo shoku dhe atje po ska vdekur njeri

ne amerike policet denohen per gjera 100 here me te vogla

ju po e merrni ne qafe te djathten shqiptare, me keto gomarlleqe

politika bazohet te mencuria, jo te forca

Ne Rome behen protesta te dhunshme perdite dhe nuk vdes njeri. Pamjet si ato para kryeministrise sone, ku mbrojtja u be me perde zjarri, nuk i perkasin demokracive perendimore. Po pate raste na i sill ti mesojme, perndryshe mos spekullo kot.

 

cdo krahasim calon por te krahasosh papen me kryeministrin tone eshte pak si shume caluese....

Lefto, ja fut noiher pordhes kot ti. Mo na fol sikur gjykatat tona jane superprofesionale se po na duket vetja sikur kemi gjykata amerikane. Rri rehat te keqen.

mbase gjykatat tona nuk jane profesionale, por po ti denoje apeli keta, kane tere te drejten e tyre t'a çojne çeshtjen ne Strasbourg kur çeshtja te marre forme te prere..dhe atje gjykojne gjykates profesionale amà ! vetem se duhen ca vite gjyq ne Shqiperi qe çeshtja te shkoj deri ne Strasbourg...

amon mre, le t´bohen iher t´kqinj kta gjykatsit shqiptar, se pastaj ja bo hallall Strasburgut kur i nreq punet

O letfi mos ja fut pordhes kot, "duke mbrojur institucionin" po njeri nga ata u vra prane ures se lanes. Cfare dreqin po i bente instutucionit ai ne kete rast. Garda morri licensen per te vrare dhe eshte fat qe pati vetem 4 te vrare. Nga gjykatat shqiptare do isha habitur po te kishin denuar, mund te me thuash ti nje rast denimi te nje funksionari te larte keto 8 vite.

Mos u bej avokati i djallit se nuk e ben hic mire, me mire mbylle sqepin e mos fol kot.

Te Lana ? OK

Plumb qorr e di ç'eshte ? Prova me e mire qe Garda ka qelluar ne ajer...sipas rregullores!

Zyrtare te larte te denuar ? sa te duash!

Gjovalin Jaken e di kush eshte ? Ishte zv/minister kur u denua

Po ca plumbi qor thua kur shkoje drejt e ne koke. Ajo qe vrasje profesionishtesh.

Boll me kete teorine e rrikoshetesh se as nje femije kopshti qe degjon perrallen e aladinit e sheh nje mije e nje net nuk e beson qe plumbidoli me shpejtesi 1000km ne sek, preku pemen morri nje nje kthese dhe la nje cope ashkel te bluza e te ndjerit. 

O idiooooooooooot! Jaken e denoi Argita se i prishi pazaret e ca tokave ne bregdet.

Va mourir maintenant pauvre con!

Mos harro, hoqi direkt nga posti edhe tjetrin per mbertheckat.

Dhe si dha hisen ministrit dhe argites, po keto gjera vetem lefti i beson. Si tha jozefina "kemi korrupsion po ne nivel zv ministrash" hahahahah. Dhe ministri lejonka qe vartesi te bej kerdine dhe ai qe ve firmen mos mare hisen e vet.

USA: Jemi të TRONDITUR nga vendimi i Gjykatës së Rrethit Tiranë për të shpallur të pafajshëm dy të pandehur që u gjykuan për akuza në lidhje me vdekjen e tre protestuesve më 21 Janar 2011. Menjëherë pas 21 janarit 2011, Shtetet e Bashkuara, si një mike dhe mbështetëse e popullit shqiptar, iu përgjigjën një kërkese urgjente të Qeverisë së Shqipërisë dhe Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm për asistencë në hetimin e vrasjeve. Shtetet e Bashkuara dhanë ndihmë të shumëanshme, përfshirë ekspertizë nga Laboratori Kriminalistik i Byrosë Federale të Investigimit, një nga më të mirët në botë. Përgjatë gjykimit të çështjes, Shtetet e Bashkuara kanë bërë vazhdimisht dhe në mënyrë konsekuente thirrje për një hetim dhe proces gjyqësor tërësor, gjithëpërfshirës dhe objektiv. Fatkeqësisht, verdikti i sotëm ka MINUAR besimin në AFTËSINË dhe gatishmërinë e sistemit gjyqësor shqiptar për të DHËNË DREJTËSI në mënyrë të paanshme dhe transparente”... 

Hap kllapat FBI tha: Plumbat ne mish.. Nuk ishin rikoshet... video nuk ishte e manipuluar.. dhe ti po mbron vrasjet..gjakun ne menyre te paturpshme... Mbrojtja legjitime eshte kunder atyre qe jane te armatos dhe qe te rrezikojne jeten... ne turme kishe femije, gra obeze dhe te gjithe te paarmatosur jashte rrethimit te kryeministrise... Ata qe u vrane kishin vetem cadra... Sipas teje jane rrezik per jeten... epo mos kalofsh me cader afer atyre qe mendojne si ti

  

Po jo mo burre se seshte mbrojtje, se vrasjet u kryen jashte kryeministrise. Ti kishin vrare po te kishin pritur dhe pak sa te hynin, se ata ate plan kishin, te hynin. Brenda ne kryeministri ska cthote njeri. Por ata u vrane te gjithe jashte dhe u vrane vetem se gardistet qelluan si katunare qe jane, yxhym, pa asnje plan, me mendjen he se po i tremb e sdo te vras njeri. E pakta duhet te denohen per neglizhence ne detyre

Mbrojtja legjitim eshte parim juridik universal.

Aplikohet per mbrojtjen e individit qe e invokon, per mbrojtjen e individeve te tjera (te trete) nga personi qe e invokon (sepse i ka mbrojtur ky pra), aplikohet per mbrojtjen e prones, aplikohet edhe per Shtetet, kur mbrohen ne rast agresioni (biles ne te drejten nderkombetare lejohet dhe "mbrojtja legjitime preventive", parandaluese).

Pak rendesi ka "brenda apo jashte gardhit", leqe dhe ajo çeshtje diskutohet po te duash : makina qe shqeu porten e kryeministrise ç'ishte ??? ata qe hipen siper kangjellave te K/Ministrise ishin brenda apo jashte ???

Nejse, ajo qe ka rendesi ne mbrojtjen legjitime eshte elementi Rrezik! ku ishte rreziku, kujt i kanosej, ishte rrezik "iminent" apo jo etj etj

personalisht, nga pamjet qe pash live, protesta qe e dhunshme dhe rreziku ishte tejet i madh per marrjen me dhune te institucionit. Mos te harrojme qe gardistet dhe forcat e rendit njerez jane, nuk e pane as nga televizori as nga ndonje kompjuteri skenat, po i hengren hunjt, guret dhe koktejlet Molotov me ore te tera mbi kurriz. Dhe pas 2 oresh protesta dhe dhunshme, pas djegjes se makinave te rendit, pas Benzit qe tentoje te çaje Portalin e hyrjes ne K/Ministri, u qellua me arme me ajer...

Kjo, per te thene qe s'kishte perdorim ne disproporcion te armeve...

Kjo ketu eshte Mbrojtje Legjitime apo jo ?? se u vrane 70 veta :

http://www.youtube.com/watch?v=UxpArGI83fY

Ne Shqiperi 21 Janari nuk perfundoje keshtu, ndaj mos ja fusni kot

mos je gjo dhondri i jozit ti qe punon ne ambasaden shqiptare ne france ??? smiley

ai sikur ishte ne Milano apo jo ??! LOL

Jo, dhe s'kerkoj te punoj ne Shtet mos ma ki hallin

E vari lesh, mos e tepro tani, se nuk ishte situate sa per te vrare, se gjithe viktimat vdiqen jashte kryeministrise. Ndryshonte puna po te ishin brenda. Ai tek tavolina ishte shume larg, te rogneri. Ai tjetri ishte te presidenca. Videot e policeve u zhduken, kamerat e ministrise doli qe ishin fshire, sipas  FBI, doktoret e spitalit genjyen ne fillim e thane qe jane vrare nga afer, dhe argumentat e mbrojtjes nuk ishin kto qe thua ti, se e kam ndjekur gjyqin, por ishin "grimca druri te plumbi, rikoshet", dhe "prokuroria nuk solli prova qe i vrane pikerisht keta te tre", por nuk thane "ai qe i vrau beri mire qe i vrau", por thane qe s'ka prova qe keta te tre i kane vrare, por ka prova qe keta te tre po benin detyren. Asnjehere seshte thene qe vrasja e tyre ishte e drejte. Ishte proteste shume e dhunshme por ende ne piken per te vrare, e ne raste te tilla ne gjithe boten jane denuar policet. Berisha nuk eshte gjithe jeten aty. e djathta shqiptare do te vazhdoje dhe pas tij, po kshu po  demton per shume vite pasardhes. Seshte vetem Berisha, o burre. Duhet menduar dhe per me mbrapa. Po bere gjera te tilla te ngecin komunistet per 12 vjet pastaj e hajde ti heqesh.

Taktika e mbrojtjes se institucionit ne rastin e 21 Janarit ishte mizerabel. Nuk ka vend ne bote ku mbrojtja ndaj protestuesve opozitare te behet me perde zjarri. Profesionalizem 0, sherbime informative 0, gjakftohtesi ne menaxhim 0, aftesi dialoguese 0 ... e keshtu me rradhe. 21 Janari eshte tabllo e qarte e asaj qe jane te gatshem te bejne ne cdo moment me jetet tona pjesetaret e kastes pushtetare (pozite/opozite).

 

Mos na posto ato pjese videosh, per te justifiku nje gje qe nuk justifikohet....

Ajo qe tregohet eshte bere pasi u ekzeketun nja 10 veta perpra....dhe ishin te armatosur. 

Por a mund te me thuash nga 200.000 veta qe ishin ne shesh a u gjet ndonje arme???? 

Vetem cadrat me pistolete, apo thikat me helm ne koken e Frymorit. 

Bart - ut,

Kocktail Molov mos jane gje kapsolla apo "arme djegeze artizanale" sipas perkufizimit wiki ?

Hujnte, guret dhe sendet qe u hodhen mbi police, godine etj, ç'jane ??

Ore mire qe je dakort me ekzekutimin e 4 personave te pafajshem dhe mbron partine por mjaft me budallalliqe. Nga pikpamja juridike ky eshte rast tipik ku nuk ka mbrojtje te nevojshme, jo vetem sipas kodit penal francez qe perkufizon fare mire mrojtjen e nevojshme si nga ana objektive e rrezikut (iminent, i padrejte dhe i Drejtperdjejt (réel)) dhe mbrojtjen (qe duhet te jete e nevojshem, i njekohsheme dhe sidomos Proporcionale me rrezikun) por dhe simbas kujdo kodi penal te nje vendi demokratik perfshire ketu dhe kodin penal shqipetar ku qarte thuhet se  mbrojta eshte  e nevojshme me kusht qe te jete ne proporcion me rrezikun. Tani ku e shikon ti proporcionin, nevojshmerine dhe njekohesine e veprimit kur disa qites profesjonist shtine me arme nga kati i dyte i nje ndertse te blinduar drejt kater personave qe ne asnje rast s'eshte provuar te ishin  te armatosur ose qe po vinin ne rrezik jeten e dikujt dhe sidomos te gardisteve ne katin e dyte te kryeministrise. Me sill vetem nje rast te tille ne cfardo jurisprudence te nje vendi demokratik!! Dhe ne Itali ne rastin e Carlo Giulianit ku rreziku per policin ishte i drejteperdrejte dhe i pashmangshem sepse po qellohej me estintor nga i riu, dhe pse polici nuk u denua, gjykata e Strasburgut denoi shtetin Italian per pergjegjesi objektive. Gjera te tilla ndodhin vetem ne Egjipt ose vende te botes se trete ku per fat te keq dhe Shqiperia ben pjese. Un nuk kam lexuar dispozitivin e vendimit te gjykates por i vetim istitut juridik qe mund te shmangte pergjegjesine e gardisteve eshte zbatimi i nje urdhri te ligjshem. Tani neqoftese u eshte dhene  urdher te shtihet mbi popull dhe ku urdher quhet i ligjshem nga Shteti  shqiptar, ku Pu-Shtet quhet policor dhe Diktatorial dhe populli ka te drejte te reagoje ne cfardo menyre per ta hedhur poshte. N'est ce pas??

s'doja t'i hyja Leksionit te se Drejtes Penale ketu tek PPU, kur ke individe qe pyesin "Po apel behet dot ky vendim" - e kupton nivelin ??

Jam dakort me kriteret me siper, dhe çeshtja e proporcionalitetit pikerisht eshte ajo qe debatohet!

Per mua ishte proporcionale reagimi, kur turmaqe rrinte aty kishte idete e LIQENIT - i cii i shpalosi pa ndroje me posht ne komentet e veta - ata kishin ardhur te merrnin me dhune insititucionet republikane te nje shteti vend te NATO-s. Ishin te pergatitur per kete gje, vetem ambasadori US ja "preu" hovin Edvinit, sipas te thenave te kety, qe sot u vjen keq qe ekpedicioni nuk doli me suksesin qe ata prisnin. Kujtonin keta se do benin si ne 97', kur mjaftuan te dilnin me gra dhe kalamanje perpara Depove te armeve, dhe ushtaret s'bene rezistence...kujtonin se do ishte SHESH ME LULE prape!

Per ty nuk ishte reagim proporcional, policet duhej te rriheshin, te griheshin, te linçoheshin dhe te mos benin GEK! Shif Kreun e Gardes sesi doli i nxirre nga goditjet qe kishte marre ! Apo nuk i pate ato foto ?

Eshte kollaj te gjykosh per "proporcionalitetin e rrezikut qe te kanoset" kur e shef skenen nga PC-ja i dhomes/zyres, dhe NDRYSHE, kur e sheh dhe duhet te veprosh ne ato fraksione sekonde, kur turma tenton te hyje ne godine e te linçoje!

Te ishe ti ne vend te atyre policive/gardisteve ate dite, do t'a kishim pare se ç'do beje po te kishe nje arme ne dore... do priste t'i nxinin te dyja syte ?! Se Ndrea Prendit ja kishin bere njerin cope...

Mos flisni kot atehere

Ti i paske 3 masterat për të qenë 3x KK. Turp e faqja e zezë ! Ke mend mor djalë opo flet me bythë . Të vijë ndot nga vetja e kaq i ndyrë qenke .

eshte humbje kohe te meresh me te. Sapo ti lexosh nikun anashkaloje ashtu sic ben kur devijon rrugen nga nje mut qe te del perpara. 

Po u bënë si shumë mutur që duhet të anashkalon .Muti t i vjen era dhe kur i kalon anash o Kuaz.

As une nuk doja te beja kurse te drejte penale por ti fillove komentet me mbrojtjen legjitime. Per mua pergjegjsia eshte Personale!! A shtine ata nga brenda kryeministrise? POO. A ishin te armatosur te vraret?? JOOO. A po qellonin gje personat e vrare drejt policise? JOO. Athere pike! Quaje si te duash por jo mbrojtje. Me thuaj qe kishin urdher per te qelluar nese turma afrohej dhe biem dakort. Por per mua  kur Shteti jep urdher te tille eshte Shtet Kriminel. Si ja bene syrin cope protestantet kur Ndrea Prendi ishte brenda kryeministrise? 

gure, koktail molotov, hunj, shkopinj...e dhane gjithe TV live puçin e 21 janarit

informohu ne internet se gjen plot video qe tregojne se "kush provokoi policine" dhe si vijuan ngjarjet - deri tek Kullat Binjeke hyn brenda dhe e bene copa, hidhnin vazo lulesh nga katet lart policeve qe i ndiqnin per ti arrestuar... s'e paske pare 21 janarin as nga televizori ti, ç'te them un..

E kuptova lojen tende,ti duhet te jesh nje nga ata shoket e kunder zbulimit,te hedhur ne prapavijen e armikut PD,me qellim diskretitimin e saj!!Puna jote po vleresohet shume si nga baza socialiste ashtu edhe nga kreu i saj!!

E cte thuash me ti!Thirri mendjes ate bej se ja keput ca kopace qe se ke shokun. Te ngeli mendja puci puci. Une them a u vrane 4 vete nga kryeministria nga armet e atyre qe nuk- u denuan, ti thua jo po u hodhen edhe vazo policave. Ti prano vrasjet qe u bene , deno autoret, pastaj merru ne dac me vazot, me shkopa, cadra pistolete o ca te duash ti. Deri sa do vazhdoje kjo farse?

Po te kishte dashur te vriste Garda e Republikes, institucion i nje shteti demokratik dhe jo hanxhar i diktatures komuniste, mund ta bente kur protestuesit, e organizuar dhe te udhezuar, kane hyre brenda territorit te KM te pakten dy here (edhe e filmuar edhe ne media).  Nuk e bene dhe shume mire bene.  Garda megjithese ne rrezik per jeten, pasi ishte nen sulm me mjete te forta qe rrezikonin jeten e tyre, u permbajt dhe vetem tentoi te trembte protestuesit e dhunshem qe donin te hynin ne KM.  Aksidente ndodhin pastaj ne te tilla situata. 

mire pra, aksident, ate po them, por te denohen per neglizhence se kur qellon per ti trembur nuk qellon drejt, por ne ajer. Po jo te thuash tani bene mire qe i vrane, se kesaj i thone te mbyllesh syte vetem epr te mbrojtur tre veta, e te demtosh gjtihe te djathten per shume vite, sepse asnje se beson qe bene mire qe i vrane, as te djathtet me te hershem. Denoji pese vjet per neglizhence qe shkaktoi aksident, por mos e tepro me fatin se me te ardhur ne pushtet ata do dalin video te tjera, se policet qe i kane filmuar, po iku berisha do mbrojne veten e vet, e pastaj shkaterrohet e djathta per shume kohe. Denoji tre katunaret qe sdine te mbrojne krymienistrine pa vrare njeri dhe ja ku mbaron gjithcka, dhe ehre tjeter as nuk vrasin po bejne ate qe duhet bere

Cfare aksidente zeza, duke shtene mbi turmen. E vetmja mbrojte ideale do ishte se pajmet e vrasjes  ishin te fallcifikuara dhe video nuk ishte e vertete. Te pakten e kishit nje precedente mbrojta si ne rastin e Ilir metes

shko ore pirdhu! Legen!

Legeni i nderuar bama  nuk mund te perdoret per etiketimin e ketyre niveleve te bytheve te zgjuara shume nikshe qe krijojne "diversitet" psikopatesh per ti dhene gjalleri mer jahu debatit ..... Ai ka funksion human per femijet .Megjithse i mbushin me te dala jashte prap nuk duhet krhasuar me keta ... te mentalitet dals  jashte te Berishes.

Nje pyetje si specialist qe je:

Nese Prokuroria kerkon 48 vjet burg dhe Gjykata shpall pafajsine, sigurisht qe njeri ja fut kot.

Si thua ti kaq skuptojne nga ligjet keta te Prokurorise?

Meqe nuk u denuan te akuzuarit duhet te denohen Prokuroret mendoj une. Si thua ti?

 

Go ... yourself!

Po ik more djale se nuk ia ke haberin fare mbrojtjes legjitime! Dhe po te pergjigjet dikush qe eshte jurist!

Une jam me PD dhe i urrej komunistat, por kjo s'hahet. Kryeministria kishte kamera qe filmuan gjithcka, dhe i fshiu videot e s'gjenden gjekundi. Kaq do te mjaftonte ne cdo vend te botes per te treguar qe ata jane fajtoret, garda. E di qe tingellon keq dhe e paqyteteruar, por nje pjese e imja thelle thelle shpreson qe familjaret te bejne vetegjyqesi dhe rama po ashtu te mbaje fajin qe i takon, qe i futi njerezit ne ate valle.

Une jam me PD dhe i urrej komunistat

ti shume mire ben per te dyja, por te lutem mos i ver afer e afer, sepse njerzve iu krijohet pershtypja sikur te dyja kan lidhje me njona tjetren. n

qse PD ka dicka qe nuk duhet ta pretendoje kurre, kjo eshte urrejtja per komunizmin. per luften kunder komunizmit pastaj, as qe bohet fjale gjalle ne bote.

O Kleo po Rama eshte rrk or burr. Ja sot e bojkotuan seancen, neser i ke prape ne parlament. Te kaloje dhe nja 1 jave sa te harrohet kjo pune dhe do filloje prape ti lutet Metes palloshi i gjate me shpi ne Surrel.

vetem se opozitari eshte RRK i deklaruar me kohe, s'eshte arsye te mos denohesh qe vrave kater shqiptare. Politika eshte politike, na ndikon jeten deri diku, por ne pergjithesi mireqenia jone varet nga ne, jo nga politika, e sado inat ta kesh tjetrin nuk justifikohet vrasja per politike. Je bashkefajtor ne krim po e bere. Berisha dihet qe ska faj, se vrasjen e bene ata te gardes, por duke i mbrojtur kaq hapur vetem humb pike dhe i ben mire rames. Plasi ne burg keta te tre fajtore dhe ja, u mbyllet goja te gjitheve e drejtesia vihet ne vend. Keshtu fitonte pike dhe vete. Vrasjet i kryen gardistet, se Berisha sdo ta jepte kurre nje urdher te tille. Eshte e thjeshte. Ku jane kamerat e policise qe filmuan gjithcka? Kupton? Sado te pafajshem ti nxjerre gjykata, me kaq argument te thjeshte i gjtihe populli demokrat apo jo e di qe ke faj e ske ku futesh, nje dite do dalin ato video. Me mire laji duart qe tani. Berisha po damkos gjithe te djathtet per shume vite, vetem per tre kokrra katunaresh

Kleo ke nje gabim te madh URDHRIN  e ka dhene Berisha se vetem Berisha mund ta jepte nje urdher te atille. Prandaj dhe nuk le te denohet njeri. 

Nuk eshte e pabesueshme, kjo eshte mese e besueshme, biles shumica e shqiptareve s'kane besuar tek venia e drejtesise ne kete rast.

As karagjozlleqet amerikane nuk e kane çare dot mosbesimin realist.

Ky vendim eshte linear me padrejtesine qe sundon ne vend prej 23 vjetesh.

Shefi yt si "ish N/Kreytari" per vite i KLD-se, ç'beri ne permiresimin e Drejtesise ne Shqiperi ????!!! Ishte dhe i ri dhe me energji madje ... apo vitet e fundit i shfrytezoje postin per te bere Politike per veten e vet ?

Pse nuk i hoqi gjyqtaret e korruptuar ? pse nuk i sanksionoje te tjeret me masa disiplinore ?? apo i vinin gjoba ?! Po uleshe dhe ai ne nje tryeze me Tan Gjermenin dhe bente sehir... edhe pse secili ne ate Tavoline ja di mire te palarat njeri tjetrit...

Mos na flisni per moral, per Drejtesi, ju qe s'levizet as kishtin me te vogel per te ndrequr ate sistem, po perfituat nga ajo rrumpalle drejtesie per te mbushur xhepat e per te zhvatur.

Shitet 100.000 euro nje vend gjykatesi sot ! Topi e "rregulloi" gocen e vet per ne Shkollen e magjistratures...te tjeret "paguajne" qe te hyjne gjykates ne Gjirokaster apo ne Kukes, ne fund te dynjase kur thote tjetri...pa leri ne Tirane sa ka vajtur "gjoba"

Pyete Mister Xhelin, se i di mire tarifat ai

Ku ka qene ai kreshniku para se te behej nenkryetar dhe kush e emroj ne ate post. Keshilltar i sali berishen per ceshtjet juridike, i njejti person qe e emeroj ne ate vend. Po ai qe ne pleqeri na hiqet si nancionalist dhe mban ne pune keshilltar ministrash persona qe bejne hapur propagande antikombetare, dhe eshte po ai qe ne mes te dites me diell i fali kufirin greqise. Nuk ma mer mendja se nuk u di keto fakte, po hiqesh me budalla se cje ne te vertete.

U kenaqe besoj se Edi u zgjodh Nen/Kryetari i 36 i Jorgos ?

Flas per Internacionales Socialiste ... se u mburr shume ai!

Edi si Jorgo Papndreu eshte, se ai e promovoi atje!

Une nuk dua qe Shqiperia te perfundoi neser si Greqia e Jorgos, ku PASOK-u neper sondazh mezi kap 7% te votave...too late smiley

smiley

well, mirmjes.

une problemin e kam pse mehmet shehu vrau gjith ata burra ne lushnje para nja 70 vjetesh. ktu t'fokusohemi.

ah, po, edhe te romanca e gjylos me at ofiqarin turk.

anyway, vazdojme programin me vallzimin e al pacinos qorr, nga filmi aroma e nji gruaje.

une problemin e kam pse mehmet shehu vrau gjith ata burra ne lushnje para nja 70 vjetesh. ktu t'fokusohemi.

Po pikerisht pra, kshu i tha edhe Jozefina sot deputeteve socialiste qe po i drejtoheshin ders se daljes nga Pallavramythja:

"Boll keni vra ju 50 vjet e s´ju kena than gja, na leni edhe na t´vrasim ca e mos na thuni gja!"

well, thuji po deshe qe e ka kabim.

Cimo, e kuptoj deshiren tate per te bo humor te zi qe mos thysh kompjuterin nga inoti, po prape se prape ky eshte TMERR.

Une shpare dola per dreke dhe pashe lajmin me titra e troc fare me ngeli ne fyt ushqimi. Isha me nje shokun tim avokat dhe ishim te dy si te godit. 

ti je i matematikes dhe ke bo seri kohore. bashk folim nrysh. ti e di qe lidhja shkak pasoj esht nji drejtimshe. ne'ket sens, lushnja dhe m. shehu, per pasoje te autokorelacionit te serise, e shkaktojn 21 janarin (edhe dhjetorin, po tjeter muhabet ai). deri ktu Oqej. Nderkaq, (shume e dhime kjo ndajfolje kohe, ke pa ti Lizander...), pra nderkaq, trajtimi i gjese (i cili nuk eshte i njejte me shkakesine) behet ne ane te kundert. rruga u bo dy drejtimshe tani (keine Autobahn!). dmth pa trajtu 21-shin, i rrun bythen mehmetit te 43-shit. kupton, bro? (if not you, noone else. as rudi erebara jo, se nga filoqylsat nuk kom pas kurr naj shpres te ktij domaini...)

Cimo drejt me thone, mu me ka hum debati per MSH e 43-shit. E kom pa vetem ne referencat qe i jane bo ne tema te tjera, nga ju. Nuk e besoj se kena per te arrit me ra dakort naihere per ato tema se jane te biezume (sic eshte edhe ajo e Nolit me Zogun psh) per shkak te propagandes qe kemi qene viktima ne gjithe keto vjet. Sidoqofte keto muhabete kane nje vlere te pakrahasueshme me temat aktuale. 

Nese per "historine" jemi te biezume si shoqeri dhe mund te na falen deri diku kendveshtrimet e ndryshme, per keto qe i shofim te gjithe me syte tane, duhet te kemi shume me pak divergjenca kur gjeja ben muuuuuuuuuuuuuuuu. Tani mund te kuptoja ndonje debat ne peshk, per numrin e viteve. Pse 25 dhe jo 30 apo 20. Po qe 0 te mos i shqetesoi disa eshte shume e trishtueshme. Neser mund te jene ne opozite keta bukuranet qe ferkojne duart sot. Mund t'u duhet te dalin keta ne proteste bashke me mua. Po t'i vrasi kush si t'kerkoj une qe te denohen vrasesit e ketyre? Do me dalin "jozefinat" e atehershme e do me thone "ju vrate 5 + 8 vjet e ne s'ju thame gja"

Shkurt plako, nese, per te rujt ment e kokes, shume tema i kalojme me humor pavaresisht se jone serioze (si tema e pallateve) kjo eshte shume e ronde per ta kalu me sarkazem. Sholla qe kane per lekure ftyre disa ketu, nuk pyte per sarkazem o Cim, po te qesh m'surrat e te thote si me qene tu fol per tifozllik futbolli : "Ho me! jua futem, 4 vete vrame e na rrujtet trapin!"

Kane qene ne opozoite keta qe jane sot ne pozite. Azem Hajdari u vra ne seline e PD dhe keta moren trupin e tij te vdekur shoqeruar me tanke pushke mitraloza dhe ju versulen Kryeministrise ,dhe Palamave, nuk u vra njeri tjeter! Me nje vrases nuk duhet shume krahasime se nuk eshte nevoja fkatet flasin vet. Por kur mohohen dhe faktet, aq me teper mbulohen me farsa interpretimesh eshte qe ate qe eshte ne krye ta kapesh si miu prej fyti dhe ta hedhesh per toke! 

Cimo me than, se nuk e ndjek dot me aq gjate ppu-ne se edhe duhet me bo nai pune prej verteti, se nuk paguna nga askush, sic edhe e di. tashti meqe me doli emri prej teje, nuk po them se do shkoj tashti te ven qe bo pica tip me dhalle, krep per koke te krapit...

qe mehmet shehu ka lidhje e ket ka lidhje edhe kete nuk e luan as topi. katilllikun shqiptari e mesoi ne kohen e komunizmit. as turku nuk ka bo aq dom sa komunizmi ne shqipni, edhe enveri, mehmeti, ku e di une se lista ne fakt ti ke shume te drejte eshte shume e gjate gati e pafund. por me njerzillik keshtu shko ene faji. nuk ndahet me pjese, i bo te gjithe me aq faj. kjo nese e kishe 21-shin gjithp[rfshires. une ta pata thone qe athere se nuk kishte per te ndodh asigjo, ashtu sic te thashe edhe qe fitoi basha. nese ti me kete me quan mua bashke ne kete pse une po flas a nuk po flas, nuk e di mathematiken zgjidhe me lizandrin, ne nga tirona ate kishim per rrogalli. te bosh formula ksisoj i bje 7 batalionat me 4 kamionat.

ne kete rast kamionat (Zoti me falte) jane ata te shkretet qe po mbajne ne kurriz si zilat e rruga ures balten qe po u hedhin ata qe i vrane sic thu ti, edhe ata qe i cuan te virten sic thone ata qe e di ti shume shpejt kane per ta cu 500 numrin e gradeve te idiotesise. 

tashti, ta kokm thone me stil, po po ta them troc. nogjo or mik i dashtun letrash e 0001, kur lu shah edhe nuk e ke fitu i loje, imagjinoje vete si i bje kur te loja, aty ku fito ti, ke nnja 50 veta qe i thone kundershtarit tat kujdes se e hongre me mrentnesh, mret, kal apo gamor.

nuk i kom hy me i pa komentet te ppu-ja se lexoj ka i her vetem ju qe kom i fare rrespekti, edhe nuk kthej xhevap, se kom vu men i gjo : para dy vitesh a tre, kishtenje fryme llogjike te mbushur per mire, si cifte me fishke me krype kur dojshe me tremb hajdutet e rrushit, tashti ketu llogjiken e ka vu perfund dip mundje deri ne vdekje nostalgjia pe kohen e arte kur kishim ne shtet.

me i llaf, shteti i mehmet shehut, enver pedes edhe llumit tjeter na kishte te drejte kur vriste me edhe pa gjyq se ishte shtet, kurse saliu meqe eshte ne demokraci nuk ka te drejte. edhe une jam 100% dakort qe nuk e ka te drejte, edhe e kom thone qe vrasjet vrane edhe demokracine ne shqiperi. por amo kur eshoh se si po suhqehet politika e socilaisteve megjithe mias median me fatkeqsine tone te perbashket ... kam mberritur ne perfundimin se ata ishin cuar aty te vriteshin. ashtu sic tha ngjela 13 mije te benin edhe nja 150 vjet te tjera me gjysmen e numrit e deshmoreve te paqes, ne lufte kunder diktatures edhe veteranet...

jo cimo se nuk kom kohe tashti por do kthehem tek kjo teme, se ketu,... kjo teme nuk ka vend per paralelezime. krimi u mbeshtet ne dy paralele, ne dac te shkallezuara ne dac jo... po une thash e shkallezuar meqe pushteti rri me nolt e bje mo shpejt. viktimat, heronjt, si te dush ti, e do te tjere per te cilet nuk e kom piken e respektit ketu e matone, do te perseriten.

do te perseriten nga qeveria e rames, se kjo loja e kycit ashtu shko para mrapa.

kur njerezia ne bote degjonte te kercite pushka, pyeste: plasi lufte. kur merrte pergjigjen jo: nisej krejt ne drejtimin e kundert.

sa per lirimin e ketyne, drejtesia e korrupruar, sic e thote sali berisha perdite, pse nuk vlen edhe ne kete rast?

Po kur thone disa "problemi i gjakmarjes"!!!

Gjakmarja na qenkerka zgjidhja e jo problemi ne at vend!

 

 

Gjakmarrja ËSHTË problemi. Mendoje kështu: Po të mos ishte kaq i zhvilluar fenomeni i gjakmarrjes, nuk kishte për të "ngjitur" ideja se po lëfton komunista. E ka mbajt pushtetin vetëm pse urrente. Ka dhe një lidhje tjetër akoma: retorika politike e këtij, shkon dorë për dorë me numrin e vrasjeve për gjakmarrje. Ia ka shku kujt në mendje kjo? 

 

Me pelqen shume ai momenti kur Prokuroria kerkon 23 vjet denim per vrasje, Ndreca fillon e bertet dhe njerezit fillojne e majne frymen e fryhen me shpresen se nje gjo te pakten po ecen persemari ne Shqiperi. Pastaj vjen gjykata qe anallon lojen dhe njerezit qe shfryhen: "Eeeeeeeeeeh...."

Posi jo mer jahu!

Jo, jo, nuk ishte "asnje vrases", ishte nje turme vrasesish qe iu sulen kryeministrise.

4 e gjeten ate qe kerkonin, te tjeret jane ne liste. 

Harram qumeshti i se jemes se Lirise, o Sali Berisha, po nuk ua gjete vendin te gjitheve atyre qe ishin para Kryeministrise ate dite. Nga me i gjati tek me i shkurtri. Kokerr per kokerr.

Jo mamase se Lirise por mamase se tij i qofte harram.

P.S Kavir ti je me popullin apo me ATA  te pushtetit?

Kur flet drejtesia, te gjithe duhet te heshtin! tha Kryetarja e Kuvendit te Shqiperise. Shkurt, qarte, sakte.

E kuptova. smiley

..pse beheni si te habitur ju ? 
Ajo dihej qe ai do i mbronte ata...dhe qe do kalohej edhe kjo histori keshtu...si te gjithe te tjerat e mepareshme....historia perseritet, te njejtet lojtar por loje tjeter...
 

Ke te drejte, se u mesuan kriminelet qe te djegin vendin dhe t'a hedhin lumin pa u lagur. Nuk ia fal asnje njeri i ndershem Sali Berishes qe nuk u dha plumbin te gjitheve ne '97. E nisi mbare po keshtu eshte kur komunistet i merr ne mbrojtje CIA. Pastaj i fali edhe njehere tjeter ne shtator '98. E filloi mbare, po e la prape pergjysme.

Sot eshte dita qe Drejtesia te shkoje deri ne fund! 

Rama ti kerkoje falje Berishes.Madje edhe nje lutje per nje burse per studimin e demokracise proceduriale ne ndonje universitet perendimor.Me siguri Berisha do tregohet finsnik, sikunder Zogu me Nolin.

Nano e mori nga posht urave te Parisit, Sala le t'a nisi ne Sorbonne per studime pas universitare smiley

la boucle est bouclée!

Edhe pse s'më pëlqen, deri diku jam dakord me Leftin. Në radhë të parë, duhet ndarë gjykimi proçesual nga gjykimi politik.

Tani, askush prej nesh s'e ka lexuar akoma vendimin komplet, kështu që për momentin flasim kot. Por, duhet thënë që procesi penal është i ndërlikuar e për të dënuar dikë duhet të jesh i sigurt që ka kryer faktin e që nuk ka asnjë arsye mosdënueshmërie. Nuk e di nëse prokuroria ka provuar që kanë shtirë këta persona, por më duhet të mendoj që jo, sepse atëherë do ishin dënuar.

Ndryshe, ndoshta gjykata ka vendosur që trualli e mbrojtja e kryeministrisë shtrihet edhe përtej terrenit të saj fizik. Po këtë s'ka kandar t'a mbajë. Ndryshe duhet të kenë vendosur edhe që gardistët  (e forcat e rendit në përgjithsi) kanë të drejtë të qëllojnë kur ndihen në rrezik, e jo kur janë vërtet në rrezik, duke e interpretuar rregulloren sipas qejfit të tyre. As kjo nuk hahet.

Kështu që presim të lexojmë vendimin për ta kuptuar tamam logjikën e gjykatës.

Monda, kur të kemi vendimin e plotë mund të diskutojmë në thelb se çfarë kanë vendosur: nga eksperienca ime e përditshme, di që rrallëherë gazetat arrijnë të shpjegojnë arsyet e një vendimi.

Përveç kësaj, ta thashë më siper dhe e përsëris: më duket sikur ky vendim ka/do ketë pak logjikë, por le ta lexojmë njëherë sepse unë psh nuk e njoh rregulloren e brëndshme të gardës, e as provat që kanë prurë avokatët mbrojtës.

E fundit: vendimi politik mbi 21 janar e kemi marrë të gjithë, por këtu po flasim për një vendim gjykate që, duam apo s'duam, është abstrakt, i ftohtë se njeh vetëm nene, ligje. Unë për momentin e pezulloj gjykimin tim sepse pa lexuar mirë vendimin s'kam mbi çfarë të shprehem. 

Ja te ta qartesojme pak diturine Des , per kete piken e Garda beri DETYREN .PO .garda ben detyren kur merr ne mbrojtje ORV dhe i ruan edhe me GJAK .Ketu eshte e lare sepse ka patur te dy rastet kur Ligji e MBRON dhe nuk e ndeshkon .

1 .- Kur ushtarit te Grades ne Hyrje te ORV , ne kete rast Ndertesa e K/Ministrise ( jo selia e bajraktarit )i kercenohet JETA nga nje sulm fizik i drejteperdrejte .

Ndrea dhe Lupo  kane qene ne VENDROJE por  askush nuk ju ka kecenuar Jeten Drejteperdrejte dhe asnjerit prej Rojeve ne VENDROJE nuk i eshte kercenuar JETA nga sulmet Fizike te drejteperdrejta . Ndrea e di kete prandaj ka nderhyre tek MIN.Bren." Te rivendosen POLICET dhe te menjanohet Garda " Pasojat e URDHERIT Politik te BERISHES sollen me mbrapa kete VRASJE te paster te Jashteligjeshme dhe me te DREJTE venien para Pergjegjesise e ndeshkimin e Vrasesve dhe Urdherdhenesit ! Familjet e te Vrareve kane PLOTESISHT te drejte te KERKOJNE Drejtesi per te mos kaluar ne vetgjyqesi .

2.- Kur Vete ndertesa PUSHTOHET , Tentohet te SHKATROHET ( minohet , hidhet ne ere , digjet  etj te ngjashme me keto ) ushtari i Gardes ne vendroje duhet te Qelloje mbi agresorin/et duke Par;lajmeruar dhe me pas ne se veprimet , Vazhdojne duke e Goditur agresoin per TA Plagosur ose dhe eleminuar ate .

Ushtaret e Gardes nuk kane qene ne Vendroje. Obkektin e kishte marre ne Ruajtje kordoni i Policise e cila ne rast se diktonte veprime te TILLA duhet te kushte hapur ZJARR pa komande ne ato drejtime ku cfaqej ky VEPRIM Konkret ...jo i djedgjes palmes. Gardistet kane shtire nga BRENDA pa ditur fare se cfare ndodh me OBJEKTIn kane shtire mbi Popull me Urdher POLITIK te BERISHES !

3 .- Nuk ja vlen FARE se do kishte qene nje HARE Popullore nese ndonje protestues te kishte harritur deri tek BERISHA dhe ti kishte Hedhe nje GELLBOQE ne surrat . Rrjedhimisht del se nuk eshte sulmuar per ta mbrojt me Gjak dhe nuk ka shqiptar qe desheron te NDYJE duart me ate lloj kafshe ....Ai do kete fatin e QENIT bashke me bushtren e Parlamentit . Do Pshurren !

Keshtu e nderuara Des....Teknikisht nuk ka nevoje per asnje Argument Ligjor perse eshte eprdore GARDA si arme gjahu e Beut ndaj egersirave qe kishin pate guximin te shkelnin Rregulloren e Bulevardeve .

Pse u dha ky VENDIM?

Ky nuk eshte Vendim GJYQESOR . Ky eshte nje "a ç, më hani MUT shumë Ju me gjithë Popull e Ligje .Këtu Mbret jam UNE .Sa të kem Fërtsa e Hajdutë Ndërkombëtarë në KRAH , Ju më rruani Bishtin ose Patetikun " Këtë po  verteton dhe Haremi me lefKOPETE qe e rrethojnë !

Vendimi duhet te jete i argumentuar me nenet konkrete dhe me jurisprudence, keshtu qe secili do te beje gjykimin e tij.

Edhe prokuroria do te beje gjykimin e saj, dhe nese nuk ngelet e kenaqur me vendimin, ka te drejte t'a apeloje çeshtjen : pra, s'ka mbaruar asnje gje akoma!

Besomeni, kjo çeshtje ka per te shkuar deri ne Strasbourg...nuk mbaron ketu

mire o mire, por ata su shpallen te pafajshem sepse mbrojten kryeministrine

u shpallen te pafajshem sepse si vrane ata, se plumbi ishte rikoshet, etj, etj

ku ta gjenim te ishte si thua ti

mire, pirdhu edhe ti.

deri diku jam dakord me Leftin

je edhe shkrimtar. mos e harro dmth.

shkrimtaret dashurojne ndryshe , ne duhet ti kuptojme atasmiley 

ah, kjo me dul nga menia.

"Po sa 20% ka marr Ed Rama?" pyti Halimi sot ne parlament. 

Nderkohe familjaret e viktimave jane shprehur per vetgjyqsi.

familjaret e viktimave bojn mire te mledhin ato rraqe edhe te shofin te ngulen diku jasht.

dikur kishte vetgjyqsina, por firarin e donte dhe e mbronte gjith poplli. kishte status biles. qe nga vendosja e regjimit te enverit, firarllikut i iku koha. kshu qe valixhet gati, dhe ne dalje nga pika e kufinit lesho ndonji te pazeshme, ene shif para. sa me shum te harrosh, aq me n'rregull je.

keto do ia thosha familjeve siklur t'i kisha ne fis tim. po te me kishte ndodh mu, o do boja vetvrasje, mbasi te kisha bo dicka si ai norvegjezi bjond, ose edhe une bohcen me placka, komt e lehta... ( dhe faqja bardh nuk them dot, por me ndihmen e l'oreal-paris, dicka edhe bohet).

une them do presin gjer nga qershori. Andej varet si vene punet, se mbase do i mbajne me shpresa dhe per nja 1 vit. Pastaj do bojne llogarite personale. Lum si ai qe iken, thote poplli, mjere kush mbet prapa...

fuck hope!

s'kom kohe te gjej linkun per ket, se me duhet me dal.

ps. se mos te shko ne mend se rama... te ishte ai brume rama, do ishte ne burg tani, mer Bame, ne process inkubimi per tu bo hero kombetar.

te thashe, ceshtja eshte se nga i duhet bere mooti atij veni, nga hani i hotit apo kakavija, se rinasi shum luksoz po m'duket.

 

Nuk eshte çeshtje fisi kjo emigrant, ose nqs eshte pune fisi eshte e fisit te shqiptareve, sepse Sala s'ka vrare pjesetarin e nje fisi, ka qelluar ne turme, mund te ishte kushdo nga te pranishmit.

Po ta reduktonim nga fisi i shqiptareve do ngelej fisi i gjithe te pranishmeve, ky ishte atentat ndaj te pranishmeve ne proteste, mund te ishte i vrare kushdo.

 

Teorikisht mire e ke. Po ne teori mire ishte edhe noli, simas pjerit.

Une s'jam i partise se Nolit jam i partise 'derri do plumb', kam qene protestues nga te paret ne 97, kur prinderit socialiste me ish-pushtet u thonin shokeve te mi mos shko se do te fotografoje Shiku.

Me vone e kuptova qe socialistet me pushtet s'jane nga te partise 'derri do plumb' po te partise, 'hani derra, pini derra'.

Prandaj si i partise 'derri do plumb', po ta perseris, derri do plumb nga ai qe mban flamurin kombetar jo nga ai qe mban flamurin partiak apo aq me pak nga fisi i te vrarit.

Per mua Derri do i laje hesapet me shqiptarine.

Po veitsha menjen ore ceshte ky zell kaq i madh nga PD qe te armatosi deputetet dhe gjykatesit dhe nga ana tjeter denimin per amrbajtje pa leje po duan ta bejne 40 vjet burg???

Paskan ndermend me e mbajt regjimin edhe me pushke dhe po i dalin te keqes perpara nqs dikush ja kthen pushken me pushke!

Kush mendon se ky regjim largohet me vote, me rastin me te mire eshte naiv, ne rastin me te keq debil i lindur.

Shume shpejt do dali ne skene UÇSH - Ushtria Çlirimtare E Shqiperise.

Me komandant Ed Ramen.

Epo Maqon se deshe ti.... ketu do vija nji nga ata verdhacuket me gjuhen jashte...

Cell ti cell un. Pse androidi I'm e qet? smiley

se i yti eshte i pamoralshem... smiley .. u prit, u konvertu dhe i imi...

smiley
Kshu do e luftojshe korrupsjonin ti mre?
Ps. Morali I ksaj historije, Bame: sala po thot qe kush msherben, nuk e lej ne balt. Sak tani, per ket I jap hakun. E ka nji arsye edhe besnikeria e verber.

help me to help you!

kjo ka qen ajo qe e ka mbajt fort shoqerine shqiptare. Prandaj edhe shqiptaret jane armik te konceptit shtet. Nuk e duan shtetin! Shteti eshte i komplikuar me kushtetute, kod penal dhe civil. Kjo e Sales osht e thjesht fare, kushtetute me nji fjali "po me mbajte, do te te mbaj". Njerezve te thjeshte nuk mund tu japesh ne dore gjera te komplikuara.

http://www.youtube.com/watch?v=1cuu0I7oZWU

Nigjo, 

Heren e funit, ne nje bashkbisedim me nje jurist le te themi, nga ata me namuz, e pyes po mir jua ka bo rrup sup te gjitheve. U menu e tha, nigjo, ai te bo me te keqen, te vret pa pike problemi. Kur te bo kete imagjino sa te bo perpara. Kush nuk do mendohej 2 here? 

Keshtu gjykatat tona, ose kazanet tane te plerave juridike.

shi shi

demek kane frike gjykatat se ai i vret ?

po zarfat i dune ato gjykatsit ? Dhe sjane as ndonje shtrese e patrajtuar  mire si psh doktrorret. 

Kane rroga te mira, super benefite, pushime etj. 

Ato spo denojne ato monstrat qe nigjojme perdite e qe po ja presin robve koken me kose per nje llaf goje, e po ja prishkan qejfin qeverise dhe lubrifikuesve te saj.

Po hec mo se kshu eshte kjo pune, qeveritaret vrasin per te vjedh rehat, gjygjtaret nuk i denojne vrasesit de dun me vjedh rehat e te mos i ngase njeri, opozitaret nuk e rrujne trapin per robt se menojne vec per diten kur do i vije prape radha me vjedh rehat. 

E prape, me ben pershtypje reagimi kafsheror (duke pranuar vrasjen ashiqare) i Topallit, llafet qe i ka thene Luiza Xhuvanit ... ueh ...

ajo femer ka nje instikt kriminal te pashoq. 

U shpjegova qarte besoj, dhe permbledhjen e bera ne fund.

 e di e di

just thinking out loud

po deshe na sill ndonje link se cfare i ka thene xhuvanit?

 

e ke ne komentet me poshte.

I ka permend te birin.  Qe vrau ne sherr e siper nje djale tjeter para ca kohesh ne nje sherr adoleshentesh.  Ka permendur nenen e atij djalit te vrare. Bah ca monstre !  

Se di, Luizen e shikoj perdite, teksa me syte perdhe shoqeron ne kembe vajzen e vogel, per ne shkolle publike, dhe imazhin ja kam te fresket ne mendje.  Kur e mendoj ngerdheshjen kriminale te Jozefines teksa i ka thene ato fjale per te birin dhe per djalin tjeter te vrare, me vjen vertete keq. 

Por mbi te gjitha, krahasimi i saj eshte skandaloz. Te barazvleresosh dy ngjarje te tilla ne fronin e kryetares se parlamentit .... nuk e di... pa fjale

Ska nevoje per syte perdhe. Ta kishte lene cunin te bente nja 5 vjet burg ti vinte mendja ne vend jo te bente te pamunduren ta shpetonte me gjyqtaret. Apo e qu te lame ti se ul syte perdhe? Krimet duhen denu te gjitha pa perjashtim se neser i ul syte perdhe dhe ai Llupoja po ca vlere ka?

haracin e cunit , luizes nuk i takon tja kujtoje jozefina.

mund tja kujtosh ti e une, po, dhe zoti ne qiell.

por jo ajo ne ate karrige. 

po, ka te drejte t'i thote dhe mire fare biles. apo ca te nenes ca te njerkes. ketu ja mbath nga politika po te kesh nje femije si i saj. s'ka goje ajo te flasi per asnje vrasje. dhe i mban syte ulur se ka dhe frike nga ndonje gjakmarrje.

ruzhe,

 

flm per linkun. Ne kete rast jam ploteisht dakord me ty sepse mbi nje moshe te caktuar nuk ka me prindi pergjegjesi por ne radhe te pare ai vete dhe pastaj prindi e pastaj shoqeria ( shkolla, familja, shkoet etc). Pra nuk kemi pse ja permendim Luizes kete muhabet.

Jozi po te jete trime, ashtu sic e mban dhe veten ti permendi gjera te tjera !

Por si gjithmone shqiptaret i bien shkurt muhabetit e nuk e lodhin as koken e as menderen per probleme te tilla. Dihet shume mire se droga e shkatarron njeriun dhe se prinderit drogistat nuk mund ti mbajne nen kontroll duhen institucione t posacme per keto pune me nje fjale muhabet i gjate...

UÇSH UÇSH UÇSH UÇSH

Qiten NATJ-en si kundervenie RON . Do monitoroje zgjedhjet tha Fyrlj-ja smiley  Këta jene te lidhur si BYTHA me Tanga  ne shërbim të njëri tjetrit . Se per ÇFARË ? Asgje nuk kuptohet se nuk ka armiq Ballazi . Spekullimi më i Patër është GOGOLI Nacionalizmit që vetë e nxisin për ta turbulluar pak mendjen e miletit dhe qe me aq Lehtesi eshuajne me pas . . Dmth Ju jeni Popull që Historia u ka ndarë padrejtësisht !!!!! Mirë e kini Skënderbegin që u kemi VËNË ( dmth që e zgjidhni me votën e lirë të lefKOPESË ) Politike e paster KULISAH matrapazesh Brenda dhe Jashte vendit !

Por ajo qe eshte me e dukshmja eshte se Krijimi i Ketyre situatave me Vendime GJYQI " A ç.me hani MUNË .Hajdeni prap po ua mbajti "  ka të bejë thjesht dhe vetëm THJESHT me përdorimin e Shqipërisë si Lavatriçe LIGJORE për Pastrim Parash  te Krimit Ndërkombëtar . Vetëm nënbishtjet e Berishës si lefKOPEJA mund të shohin Vendime të Ligjëshme deri në Srasburg ! Në kujtesë një Perlë e re ngai madhi  Qose mystekil për PPU . Nenbishtje ...per vuvuzelerine e Berishes !!!!!

Pas Xhibole , nalt ma i DHIMI vjen dhe Nënbishtje ... Muaj i pasur . Flet për bereqet smiley

plako, e ke gabim, i shet qe cke me te, por puna eshte qe i bie te shese veten , mos u ngaterroni kot. pse nuk e shet medioun psh ???? sepse ka djalin te implikuar. 
edhe ne kete rast, del vete, . ps e beri bashen kryetar bashkie? sepse vodhen bashke rrugen e komit 

ai i shet te gjithe pervec atyre qe i prekin familjen dhe veten. 

Jo Cimo, Sala o njeriu mo i pabese ne bote! Ne rastin konkret dhe ne ate te Metes apo Mediut nuk i shpetoi se deshte me i shpetu. I shpetoi se nuk ja ma. Asnjoni nga keta nuk bo nje dite burg per hater te tij. Ose edhe po boni, deshiron qe ai te boje te pakten 10-fishin. Ndaj Sala i shpeto se nuk ka bythe me i heq qafe. Po t'i hiqte qafe ata, Salen e vrasin per 24 ore.

Keto per fat i dine mire te gjithe keta zarat e vegjel qe shef verdalle.

Nuk di me ca e lash pershtypjen qe salen e mendoj ndryshe nga sa thu ti.
Une vete kom kalu ne stad estetik kur vjen fjala per at felliqsire. Kam nje te ndohte te pariparueshme.

Jo mer Cim se nuk po vejsha ne dyshim neverine tate per Salen, po thjesht po t'thojsha qe ka ene mo keq se infiniti i t'keqes. Ama ka nje te mire n'ket mes, ai eshte i dhime n'brek.

Edhe keta qe ti u thu te mos komentojne as per 20000 euro, i ke ketu me urdher. Edhe gazetat neser do i kesh 50/50. Edhe debatet televizive do i kesh me njerzit me idiote e me te paftyre qe do dalin me urdher ta mbrojne. Keto jane shenja te nje frike ne ekstrem. 

Me thuj nji kohe qe skon pas fryk shqiptaret. Amon se mos me thush dhjetori I 90tes se te bona lanet.
Te ne frika e hyqymetit esht shtresezu perfun felteres. Dhe ne per dit speca te skuq.

Me ke keqkuptu. Po thojsha qe Sala o i dhim ne breke, jo keta zarat e tij se keta te dhime jone koke e kome.

 Kur nje vendim gjykate nuk eshte as me shume e as me pak sesa nje apologji e tiranise.

Problemi yne eshte se na kane mbushur mendjen se demokracia eshte alternative ndaj diktatures komuniste apo naziste e jo ndaj tiranise.

Tirania ka 100 fytyra, 100 tipologji, diktaturat komuniste e naziste jane thjesht 2 fytyra te skajshme,  ka edhe 98 fytyra te tjera.

Tirania nuk ka brire, tirania e vret te pafajshmin dhe e quan rebel. Kjo eshte esenca e tiranise, emeruesi i perbashket i gjithe sistemeve tiranike. Tirani kemi edhe kur pushtuesi vret  luftetarin e lirise, le te jete pushtuesi freng,amerikan, anglez e kulmi i demokracise ne vendin e vet.

Saliu i Sllobodankes eshte tiran, as diktator e as autokrat, eshte thjesht tiran, armiku nr 1 i demokracise.

S'ka ndonje gje te pabesueshme ketu.  E pabesueshme do ishte te kishte ndodhur e kunderta.  Ky eshte nje tjeter gur kilometrik ne padrejtesine e vazhdueshme qe prodhon ai vend.

e vertete, une e prisja qe te ishin te virgjer der ne vesh. po thashe me vete , bashke me te gjithe idiotet e tjere te shqiperise, se mos ndoshta kesaj rradhe mqns jemi ne nato, ceket na e pranuan kerkesen per vend kandidat per BE, dhe ngaqe jemi vend i zhvilluar rrote me rrote me gjermanine, nje KQZ me ristanin qe lexon dhe votat gabim si shkallet em te larte te demokracise ne vend, thashe me vete ndoshta kesaj rradhe pas gjithe ketyre perparimeve do te jepej nje here te vetme drejtesi. Por, pastaj e kuptova qe te gjitha ato me siper jane rrena me bisht, keshtu qe drejtesi s'kish si te jepej . 

 

Fatkeqsisht ke te drejte.

Eshte veshtire te arsyetosh me ligjin ne dore kur gjaku i viktimave politizohet, behet llogari zgjedhore, behet sebeb per te mbajtur karrigen e kryetarit te partise, kthehet ne numerator votash, etj. por ka nje vendim gjykate, te arsyetuar, qe do publikohet ne kohe dhe te disponueshem per cilindo, qe nxjerr nul akuzat e prokurorise por qe kjo e fundit mund ta ndjeke ceshtjen edhe ne shkallet e tjera te gjyqesorit.  A ka ndonje qe me bind se pse duhet te besoj akuzat e prokurorise se Edi Rames dhe te mos besoj si te drejte vendimin e gjykates se pavarur shqiptare?  Ky vendim ne fakt godet rende Ramen, prandaj eshte edhe ky reagim, se keta fatkeqe u vrane aksidentalisht, gje qe s'duhet te kishte ndodhur, por ja qe ndodhi, athere pergjegjesia bie mbi ata qe organizuan ate ktatrahure qe rezultoi edhe me viktima.  E kuptoj hallin e Rames.   

Keta e dine sikur vendimet e gjykatave i jep "saliu", keshtu llogjikojne edhe per "Fierin" - çeshtja eshte ne gjykate, ne apel ne kasacion, ata thone "po te doje Saliu, e jep"... jane mesuar tere jetes me vendime qe "vinin nga lart" e ku gjyqtaret ishin thjesht marioneta qe lexonin ate qe u shkruhej perpara... kane ndryshuar disi koherat, por nje gje eshte e sigurte, vetem Saliu s'i ka pasur ndonjehere gjykatat ne dore ne kete vend.

Ku po te njejtat Gjykata, i japin ndonje vendim qe ketyre u intereson, hop, nuk thone "na e dha Saliu" vendimin smiley  kurse kur s'i pelqen vendimi : "Sala na e beri, na e futi!"

Njelloj dhe reagimi per zgjedhjet : Kur fiton Rama, si ne 2007-en nuk jane manipuluar, kur humbet, i ka manipuluar saliu smileysmileysmiley

patetike

Ene 20000 euro per koment, te kjo tem sdo komentojsha. Po un jom mir nga gjendja ekonomike, pranej fol kaluar.

kur nxjerr gjykata me dy vite burg djalin vrases te Luiza Xhuvanit apo Dritan Priftin te pafajshem nuk flasin, tani qe shkon ne disfavor te politikes se "kufomave ne beteje" flasin!  Ne fakt nuk duhet te habitemi, keta drejtesine gjithmone e kane kujtuar dhe e kujtojne si vegel te pushtetit.  Prokuroria ishte e tyre, bente akuza qe merrnin firmen e PS, tani flasin per drejtesine qe jep nje gjykate krejt e pavarur.  Gjykatat eshte e veshtire te kontrollohen.  Nuk eshte si prokuroria qe eshte organ i centralizuar, po pate prokurorin e pergjithshem (sic kishte Rama Sollakun dhe Inen qe tani ka mbetur e papune dhe eshte gati te hyje ne politike) i ke te gjtha, gjykatat jane tjerer mesele dhe Berisha s'ka kontrolluar asgje deri tani.  KLD-ja qe emeron dhe promovon gjykatesit deri vone kontrollohej ne shumice nga kundershtaret e Berishes.

Harrove Djalin e Ruçit...1 here u kap me arme pa leje, 1 here shtypi ne mes te Tiranes (vrau) 1 dhe plagosi 1 kundravajtje dhe i dehur... beri 24 ore arrest ne polici dhe doli me duar ne xhepa...

Djali i Luizes, u "arratis" per 9 muaj dhe s'kapej gjekundi, kur e kapen, e denuan 2 vjet per vrasjen e nje 19 vjeçari shok te tijin, per motive xhelozie...

Ca te kujtome te tjere ?? ku ishin keta "moraliste" atehere ? pse nuk ndiheshin ? Pse nuk akuzonin "gjykatat e saliut" siç thone ??

Po thuaj jemi ne kohe fushate dhe i jane kthyer çeshtjeve "parimore" ... se per parime po e lene Shqiperine jashte BE-se (Parimi i "fierit") :/

yep, fiks si djali i azem hajdarit dhe gjithe maloket qe i gjen rregullisht ne mitingjet e berishes, edhe kur s'jane ne vendin e tyre

O lefti boll u mastirbove dhe mos thuaj gjera qe si beson as vete. Pa dyshim eshte kapja e shtetit e kontrollit te cdo institucioni dhe fryma qe mbizoteron ne vend qe jep keto vendime. Sa per fierin me mire mos fol se e di cdo njeri qe aty Ps kishte 15 keshilltare me shume. Po partia jote qe lufton korrupsionin i emeroj te gjithe drejtor tatimesh e drejtore ne albpetrol i tha vidhni sa te doni vetem ndryshoni force politike. Hajdar

e pa habitshme eshte se si berishizmi eshte kthyer ne fryme , si enverizmi dikur. pretenca e dhene prej tij fill pas ngjarjeve, sot behet verdikt gjykate.cfare rastesie ne nje ceshtje qe nga disa gjykohet si teper e koklavitur.

llastiku i brekeve te ligjit edhe kete here e nxjerr faqebardhe qelbesiren.

Po te ishte kthyer "pretenca" e Berishes ne vendime e pune te drejtesise, sot more lum miku hienat e opozites, me ne krye Ramen qe donte te "tejkalonte kushtetuten"  duhet te ishin banore te burgjeve shqiptare dhe ti do i coje portokalle liderit ne shenje solidariteti.  E keni mire ne fakt ju, nuk ka drejtesi te pavarur se po te kishte ai terrorizem politik nuk kalonte pa u ndeshkuar.

portokalle dhe trendafila , bythen dhe koken poshte kembeve te Berishes e ka zakon te coje vetem soji juaj i felliqur, i dale nga halet e historise .Prandaj ecen serbes prej 22 vjetesh kryeqelbesira ne kete vend sepse ka instaluar sistemin qe shumon dhe mbareshtron plehrat, kodoshet, hajdutet, prostitutat, varasesit, bythlepiresit.ehe, fol  o bythe legjitimiste tani, ligjero o kohe legaliste.

Legaliteti do ti triumfoje ne kete vend medoemos.  Hordhite e PPSH, me emra e kostume te ndryshme kete vend nuk e vene dot nen cizmen e tyre qe i vjen ere me.  Jeni mesuar me pushtet ju bijte e Enverit, prandaj kur nuk arrini te fitoni ne zgjedhje pranoni te dilni kamikaze edhe per Ramen.  Soji i protestuesve me meditje dukesh edhe ti. 

Me siguri personat qe sot u lane te lire nga gjykata do te paisen nga shteti me nje identitet te ri dhe mbasi mund te jene larguar nga vendi dhe perpara zgjedhjeve te qershorit po kto gjykata te turpshme mund ti shpallin ata fajtore...

e pse do paisen me identitet te ri? jo ,hiç ,aty do jene....kush po ju thote gje? drejtesia u vu ne vend.....

"drejtesia u vu ne vend....."
ik moj pacavure mutit!

A mund te apelohet ky vendim pafajsie, simas ligjit shqiptar?

Hall i madh te jesh partizan sot!

Se te merr Rama shtyn te thyesh ligjet e te sulmosh Kryeministrine!

Se te merr Saliu dhe te shtyn te qellosh vellain tend qe eshte ne turme!

Pa harruar qe e gjithe kjo pune u be se Rama zbuloi videon e Ilir Metes qe i kishte bere Dritan Prifti. Meta doli e pafajshem. Dritani i pafajshem. Rama jo vetem eshte dakort qe Meta eshte i pafajshem por ha darka tek gjiri i Lalezit per ti bere intriga Saliut. Meta ka vertetuar qe ai qe pame ne video nuk ishte ai!

Saliu ferkon duart dhe projekton pushtetin e ardhshem.

4 NJEREZ TE PAFAJSHEM U VRANE O KRIMINELE!

ÇFARE POLITIKE KRIMINALE!

S'ke pse te jesh partizan i Rames apo Berishes, ama duhet te jesh gjithnje partizan i drejtesise.

Nqs Rama ka dashur te sulmoje kryeministrine, merre fute ne burg, ashtu sikunder duhen futur perjetesisht ne burg ata qe vrane, me Saliun e Sllobodankes ne krye.

U bene protesta ne Tirane para 20 vjetesh, rrezuan regjimin komunist e s'u vra askush, si mund te mendohet se ka tager te vrase 'demokracia' ?

Partizan i drejtesise econom, i drejtesise, jo i Rames apo Berishes.

shume dakord, por faji i Berishes seshte se jep urdhra epr te vrare, por sepse i le shume te lire te bejne cte duan, ka shume besim tek nejrezit qe fut ne poste te larta e shih cbehet

Sepse drejtesia more djale kerkon qe keta te dy te zhduken nga pushteti me se pari. Se jane ata shkaku dhe nese jo historia perseritet.

Nofta ti se mban mend 2 Prillin kur u vra Arben Broci! Ndofta se mban mend qindra te vraret gjate vitit 1989-90 se deshen te kalojne kufirin! Ndofta se mban mend 1997!

Drejtesia nuk eshte interpretim empirik i ligjit ajo eshte vetem zbatim i nje norme juridike qe lidhet me shkallen e zhvillimit shoqeror dhe nuk eshte drejtesia e vertete. Drejtesine e vertete ta jep koha! Prandaj duhet ta shpejtojme kohen kur keta do te denohen, sa me pare aq me mire per ne!

Nje pyetje nga drejtesia e sotme qe e shtrova edhe me lart: 

Pse prokuroria spaska fare te drejte kur kerkon 48 vjet?  A jane te dretesise keta?

Ose Prokuroret ose gjyqtaret duhet te mbajne pergjegjesi!

Prandaj te mos jemi partizan!

Me sinqeritet, me dore ne zemer nuk e kuptova fare konceptin tend te drejtesise.

Drejtesia ne rastin tone eshte e thjeshte fare dhe e menjehershme, vrave ate me duar ne xhepa, te pret burgu ose plumbi.

Kjo eshte drejtesia ne rastin tone, ndersa  koha, empirizmi, norma juridike, zhvillimi shoqeror, jane koncepte te teperta, ose tjerrje leshi.

Kupton plako, ka raste kur drejtesia eshte evidente, e thjeshte, e menjehershme, nuk kerkon asnje deduksion, asnje induksion apo abduksion te koklavitur.

Tjetri eshte me duar ne xhepa, duke pare per laraska e  hengri koqen e plumbit.

Sentenca e menjehershme, burg ose plumb.

Pastaj, gjithe koklavitjet le te sqarojne arsyet e gjendjes aty te atij robit me duar ne xhepa qe shikonte per laraska, te denohet apo shpallet i pafajshem kush te doje.

Drejtesi nuk eshte vetem ndeshkim por eshte edhe mesim per te parandaluar. Po te ishte keshtu nuk do kishte falje! Prandaj problemit duhet ti shkohet ne rrenje per te mos u perseritur.

Meqe per ty qenka e thjeshte me thuaj vecse te denohen ata qe vrane:

A duhet te denohen edhe ata demonstrues qe masakruan policet e shkrete po ate dite me gure dhe me tulla?

A duhet te denohen edhe ata qe moren Bencin dhe sulmuan shemben porten e kryeministrise?

Qe i vune flaken makinave private, pemeve brenda gardhit te Kryeministrise?

Pati vetem proteste ne bulevard apo u sulmua Kryeministria?

A duhet te denohen ata qe urdheruan vrasjet?

A duhet te denohen ata qe inskenuan sulmet mbi Kryeministrine?

A duhet te denohen ata qe fshine dhe fshehen filmimet?

A duhet te denohen ata prokurore qe i zgjaten kaq shume hetimet per te fshehur provat?

A MUND TE GJENDEN DHE TE DENOHEN LEHTE TE GJITHE KETA?

Prandaj mendoj se duhet te denojme dhe te pengojme shkakun qe te mos perseritet me.

 

 

Ca jane keto pyetje ?

Une po te them qe drejtesia evidente eshte vrave ate me duar ne xhepa, burg ose plumb.

Keto pyetje qe ben ti nuk hyjne tek drejtesia evidente dhe e menjehershme.

Ti prano njehere drejtesine evidente, behu partizan i saj, pastaj llafosim ne per ngjarjen.

Nqs ti s'pranon drejtesine evidente, ne kot sa llafosim, je qartesisht partizan, ata i dredhojne drejtesise evidente me 'sa e koklavitur eshte çeshtja'.

Une e di shume mire 'sa e koklavitur eshte çeshtja', prandaj ia le specialisteve ate punen e koklavitjes, mjaftohem me ate drejtesi qe eshte evidente, ajo per te vraret qe nuk eshte fare e koklavitur.

Propaganda plako, eshte pune e veshtire, nuk i fut dot te gjithe ne nje thes, se nuk i nxe thesi, as nuk i fsheh dot poshte tapetit, se ka vajt pislleku deri ne gju, ka jete te pafajshme te marra plako.

E kuptoj qe do hash buken tende mbi padrejtesine, po te pakten ki miresine te mos me gjuash me pallavra, gjej objektiva te tjere per pallavrat e tua.

 

Te vije dhe OKB-ja dhe Nasa ti monitoroje. Siguri totale do ishte po te vendosej Idriz Ferra kryetar Kqz-je

Merreni me te qete....Dihej perfundimi..... ky stan ate bulmet ka..... Saliu ate qe e ka e ka.... njerezit qe i sherbejne i shperblen qofte edhe kur bejne krime del e i mbron, ben ç'eshte e mundur qe keta te shpetojne. Ja ketu eshte çelsi i suksesit te Sales.... Jo si Nano e Ed Rapi, qe njerezit besnike, i nençmojne dhe i perbuzin..... e u kthejne krahet....

Rrofte mbreti.... se mos thote njeri...Poshte mbreti .....se e piu e zeza....

e ke gabim , po te shese ndrean del vete i implikuar per dhenie urdheri. smund te shese veten. 

jo, ore jo, se me doren e vete t'i kish vrare nuk do ta gjente gje, por eshte pikerisht ajo qe tha Alidemsi, besnikeria cmohet dhe shperblehet, edhe kur kane hequr nga puna per cudira i kane ruajtur apo shpene ne te tjera vende, dhe i mban afer njerezit edhe kur i ka zet apo te pabindur (vleresohet tjetri per potencialin qe ka dhe jo per cfare ka bere).... rama nuk eshte i atille dhe i gjithe grupi bythlepires i PS jane si cakenjte mbi njeri-tjetrin (kujto barjaben!)  

Tani ti mendon me siguri se do te shkoje ne apel: une  te them kujto Gjin Gjonin, i futur ne gjykaten e apelit nga Bamir Topi dhe qe i paguan harac Berishes per cdo 50 000 euro qe fut ne xhep, edhe ky dikur plangprishes i Sales dhe Bamirit, por qe me materiale kompromentuese u fut ne vathe dhe ka fituar imunitet per te gjitha ndyresite qe ben.

po or po . ai shet te gjithe ska bese ai njeri, po hajd mo, keta qe shpeton ka hall ti shpetoje se perndryshe del vete sepse berisha i ka kerkuar te ndalojne me cdo kusht protestuesit, qe do te thote qelloni.  

 

Te rrime shtremet te flasim drejte!!!

Certifikimin e pafajsise Prendit edhe Llupos nuk ja dha as Gjykata as Berisha. Prendi dhe Llupo e fitune pafajsine me 11 Maj 2011. 

270,000 votat per Lul Bashen ne Tirane ishin jovetem certifikimi i pafajsise por dhe thirrje per Berishen qe vazhdo e mos e rruj se ne na ke mrapa!!!

 

Po. Shqiptaret jane popll I turpshem. Skllav tha kadareja. Skllever iu tha edhe konica. Smeritoni asgje. E une koka me te medha se kta te dy venit tim si di.

Cimo, 

Mos kushedi po i bime ne qafe kot Berishes? 

Se nuk te kam pyt, filmin "Sunshine" e ke pa? 

Sunshine?
Nuk po me bjen per hater.

Shqiptaret jane e kunderta e skllavit; jane kryenece , te pabindur e individualiste te medhenj. Keto karakteristika qe i mbajne te percare i kane lejuar ne te njejten kohe te mbijetojne. Populli ne gjithe boten eshte injorant. Problemi ne Shqiperi eshte se sapo eshte krijuar nje elite intelektuale (qe do nja 3-4 breza) ajo eshte shfarosur me gjithe fare, dmth s'ka pasur vazhdimesi. Edhe 100 vjet duhen them une per te filluar te vijne gjerat ne vije.

Ke te drejte smiley

Ironi e ka Gejmi kte se e njof.

E di. Por ka nje te vertete aty.

E vetmja e vertete eshte qe drejtesia nuk eshte e pavarur. Po krahasim nuk mund te kete. Nje adoleshent halabak qe vret ne sherr e siper nje shperndares droge ordiner, s'ka te krahasuar me vrasjen e 4 njerzve te pafajshem me urdher nga Kryeministri.

Per ate e kisha edhe une.

Vajza e asaj gjykateses eshte ende ne Ambasade ku e ka cuar Meta?

!

Zgjidhja ishte para 2 vjeteve... Ata minjte qe u fshyhen tek bodrumet e kryeministrise nuk duheshin lene te dilnin se bashku me kryetarin e  tyre.. Kishte me qindra mijera gati ne kembe..

Rama zgjodhi te degjoj xhuxhin e ambasades qe tani i bie kokes se vete per ato deklarata skandaloze qe dha. Pergjegjsia tani i ka mbetur vete Rames personalisht, kjo nuk eshte asgje, Saliu eshte i gatshem te vrase edhe me 23 qeshor..

Bilanci eshte ky - 1 deputet dhe nje aktivist te vrare tek dera e shpise,  4 te pushkatuar dhe mijera te pushuar nga puna ..2 pale zgjedhje te vjedhura ne 8 vite opozite dhe 26 te vdekur ne Gerdec.

Gjyqi ishte farse e madhe, turpi me i madh i takon Prokurorise.

 

Ata minjte qe u fshyhen tek bodrumet e kryeministrise nuk duheshin lene te dilnin se bashku me kryetarin e  tyre.. Kishte me qindra mijera gati ne kembe..

Rama zgjodhi te degjoj xhuxhin e ambasades...

U tregove i sinqerte te pakten, pavaresisht monstrueziteteve qe nxorre nga goja!

E pranove me gjysem zeri se me 21 Janar kishit dale per tjeter gje, jo per "proteste paqesore"

Pse s'thua ti, u dashka felenderuar "xhuxhi i ambasades" qe na shpetoi nga nje 97' e dyte ...

flet dhe nga GB-ja palé, sa pak rrespekt per Ameriken njehere qe ju ka "koloni" smiley

 

Une nuk mund te bej kembej mendimi me rob si puna jote, qe as me pak e as me shume je nje mendje e mykur, e prapambetur qe robi me dy mende ne koke vetem ndjen keqarrdhje.. Rilindja do jete dhe per ty.

Personalisht dhimbja e 21 Janarit dhe urretja ndaj njereze si ty dhe atyre qe mundojne te justifikojne mendimet e tua nuk me shuar aspak... Ti do vdesesh duke vjelle vrer! Ka me denim me te madh se ky?

 

Ti po nxjerr vrer dhe per Ameriken dhe per ambasadorin amerikan mer dreq, se pse ky e zbuti ate Gomarin e Detit qe mbeshtet ti dhe nuk e la t'i vinte flaken vendit!

Ik ore beje rilindjen ne koken tate njehere, pastaj shiko te tjerat

Ambasada Amerikane sapo deklaroi qe jane te shokuar nga vendimi

Lefto, ta futi ambasadori. Po tani ca do thush? Do fillosh prape me Stransburgun? :

 

 

 

“Jemi të tronditur nga vendimi i Gjykatës së Rrethit Tiranë për të shpallur të pafajshëm dy të pandehur që u gjykuan për akuza në lidhje me vdekjen e tre protestuesve më 21 janar 2011.  Menjëherë pas 21 janarit 2011, Shtetet e Bashkuara, si një mike dhe mbështetëse e popullit shqiptar, iu përgjigjën një kërkese urgjente të Qeverisë së Shqipërisë dhe Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm për asistencë në hetimin e vrasjeve.

Shtetet e Bashkuara dhanë ndihmë të shumëanshme, përfshirë ekspertizë nga Laboratori Kriminalistik i Byrosë Federale të Investigimit, një nga më të mirët në botë.

Përgjatë gjykimit të çështjes, Shtetet e Bashkuara kanë bërë vazhdimisht dhe në mënyrë konsekuente thirrje për një hetim dhe proces gjyqësor tërësor, gjithëpërfshirës dhe objektiv. Fatkeqësisht, verdikti i sotëm ka minuar besimin në aftësinë dhe gatishmërinë e sistemit gjyqësor shqiptar për të dhënë drejtësi në mënyrë të paanshme dhe transparente,” thuhet në deklaratën e ambasadës.

lefto, po e pate ble si kjo, t'kuptoj. pernryshe...

http://globalsurfadventures.co.uk/wp-content/uploads/2008/10/surf-south-of-france.jpg

Pse mo emo, robi me flamur te huaj aq te shtrenjte e ka pase pazarin . Deduksion i thjeshte fare qe pazari eshte i ulet, eskortat jane muhabet tjeter.

Hahaha Emo. Ato keshtjellat jane per mafjozet. Lefti eshte cute mer burre!

 

I thone nje fjale qe shpresa vdes e fundit, por ne ate vend te kobshem shpresa ka kohe qe ka vdekur dhe eshte e pakallur apo kremuar e cubi i rradhes vjen e shtin mbi kufomen, beshtyn mbi te, i bie me sepate edhe e qellon me shkelma qe te jete i sigurte qe nuk ka ndonje impuls elektrik jete qe qarkullon ne trupin e saj.

Gjithashtu, ata qe justifikojme padrejtesiste e te shkuares me padrejtesite e te tashmes, as e thithin dot konceptin e drejtesise dhe as meritojne asnje lloj drejtesie.

Jo ore se nuk ka vdekur ende shpresa, s'ka bir kurve qe e vret dot shpresen. Thuaj qe shpresen e ka marre peng mashtrimi, aty dakort jam.

Shqiptaret i ke gati te marrin gjak ne vetull, puna eshte se s'kane kujt t'i besojne, ky eshte problemi i madh i Shqiperise, shqiptaret s'kane kujt t'i besojne, pa i kishin marre zvarre te gjithe ata gangot e politikes, nga nje koqe plumbi te gjitheve e amen.

Le te armatosen e armatosin ke te duan, neqoftese shqiptaret kane kujt t'i besojne, ta garantoj me 1 milion firma, qe i ke gati qe neser, si i thone popullorçe t'i qijne robte me te bukurit.

Ku di une, te zbriste ne shesh te politikes Kadareja me Qosen, te linin menjane ato sherret personale idiote, e te thonin, shqiptare thyejini brinjet klases politike, te thyera do i gjeje.

Nuk kane ke te besojne o pakapo, ky eshte problemi.

Ore kjo eshte ceshtje jete a vdekje.  Eshte instikt natyral vetembrotja.  Robt ne Egjipt, Libi e Siri s'kishin kend per ti thirrur, organizuar e udhehequr por dolen rrugeve vete deri sa puna perfundoi ne lufte civile (po behen copash andej ne Siri e s'po heqin dore, kat me kat po luftojne).  Kurse ketej kjo krize mosbesimi qe thua ti rezulton ne mbyllje brenda per brenda vetes, familjes, klanit, mehalles, shoqerise ne nje miopi ekstreme qe mendon se hallet zgjidhen ne menyre primitive me nje mik a familjar, pavaresisht implikimeve morale per te gjithe shoqerine.  Amoralismi familial i thone kesaj pune.

Jo mo se s'vete si ne Siri ketej nga anet tona, vetem ca mercenare e bashibozuke ka Sala, me burrat e armatosur te nje katundi i çon per lesh te gjithe, kurse po ta bente PS, kete qe ben Sala s'do kishte as mercenare e as bashibozuke.

Pse ti pandeh se keta gomeret qe pellasin gjithe diten per Salen, kane vertet besim tek Sala, aq sa te vene koken ne rrezik ?

Jo or jo, kur them mosbesim them se te gjithe kane rezerva ndaj atyre qe mbajne ne krye, per te cilet shqyhen gjithe diten e bejne si tellalle e megafone te prishur.

Kupton ku eshte problemi. Ne Siri apo Egjipt, opozita s'kishte kryesi, se s'kishte fare opozite, njerezit ne ato kushte nuk e kushtezojne luften e tyre ne besimin tek nje klase opozitare, ata besojne thjesht tek e ardhmja abstrakte.

Ne s'mund te besojme dot tek e ardhmja, se e dime qe e ardhmja nuk eshte abstrakte po e ka emrin Edi Rama, i cili nuk eshte nga ata per te cilet njerezit do linin koken.

Per te rrezuar nje regjim eshte me mire qe e ardhmja te mos jete konkrete, me emer e mbiemer, po te jete abstrakte, se emri e mbiemri do jete gjithnje burim mosbesimi.

Mos pandeh se robte, po ta dinin si do ishin vitet 1992-1997, do kishin dale masivisht shesheve ne 1990-1992 e do vinin koken ne rrezik ? Jo or jo, shumica do kthehej ne shtepi e do thoshte, ik ore pirdhu pse per pushtetin e atij kermes do rrezikoj koken une.

 

Skish faj Coriolanus kur u tha Romakeve:

 

Despising,
For you, the city, thus I turn my back:
There is a world elsewhere. 

 

Bravo gjykata! U vertetua 200% se vrasesi i 4 qytetareve te paarmatosur ne bulevard me 21 Janar eshte kryeministri i shqiperise Sali Berisha. 

I bej thirrje PS-se por edhe te gjitha forcave te tjera politike qe e duan Saline ne burg, te organizohen dhe ti bejne thirrje simpatizanteve te tyre dhe te gjithe atyre qe duan jeten dhe te ardhmen e femijve te tyre, qe te tubohen duke mbyllur me gjokset e tyre te gjitha gjykatat e ketij shteti te felliqur, hadut dhe kriminal.  

Bravo gjykata! U vertetua 200% se vrasesi i 4 qytetareve te paarmatosur ne bulevard me 21 Janar eshte kryeministri i shqiperise Sali Berisha.

 

Kjo ne fakt rezulton e vertete. Sepse, sikur qofte edhe vetem Llupo te ish denuar (une mendoja se ai do ish i vetmi qe do merrte denim), ai do kish folur me pas (vetem te ishte budalle !). Fakti qe nuk u denua as ai, deshmon se kryesorja ishte te mos fliste asnjeri. ne kete sens : BRAVO GJYKATA. Vrasesi i vetem eshte Kryeministri

 

Keta te dy tani bejne mire mos dalin per gjueti.

Sapo degjova nje speciale te Klani, ku bente nje paralelizem te vrasjes se nje te riu ne protestat antiglobaliste te 2001 ne Genoa te Italise, nga nje karabinier, te cilin e nxorri te pafajshem edhe Strasburgu,  me kete tonin. Tani nuk kam njohurite e nevojshme per te vertetuar kete paralelizem, po a ka ndonje prej jush qofte nga Italia e qofte nga Franca (perjashto Lefterin) qe te na jape ndonje info me te sakte, se Klani edhe mund te kete te drejte, por une nuk e besoj fare.....

Ka qene protesta kunder G-8 ne Xhenova, organizuar nga organizatat dhe grupet anarkiste te majte europiane, anti-globaliste dhe pro LGBT-ve.

Mese e vertete si ngjarje dhe pati debate te medha ne Itali ne ate kohe, ishte mbrojtje legjitime apo jo...ishte ne rrezik polici apo jo... etj :

Urdhero vendimin Alidemso, po deshe lexoje, mo deshe mos e lexo :

(Sa per dijeni, ky vendim I CEDH - Gjykata Europiane e te Drejtave te Njeriut - ne Strasbourg, eshte baza e argumenteve te pales mbrojtese)

http://hudoc.echr.coe.int/sites/fra/page...

Ceshtja : GIULIANI ET GAGGIO vs ITALIE

Ka qene dhe Ledio Bianku gjykates, midis 15 gjyqtareve te tjere nga tere Europa

Vendim i marsit 2011 (Kolegjet e Bashkuara te CEDH-se)

Ja dhe Versioni ANGLISHT :

http://hudoc.echr.coe.int/sites/fra/page...

Frengjishtja dhe Anglishtja, si gjuhe zyrtare, per ata qe e duan Italisht, mund ta gjeni te perkthyer vetem ne versionin PDF

Bonne lecture !

As kjo nuk vlen o njeri, se ata po ndesheshin trup me trup ne Itali, ndersa ketu u vrane kater vete qe ishin larg. Lere tani, kjo pune u dhje, mos e luj me. Duhej te kishin denuar Llupon dhe Prendin me pak vjet dhe kaq. Nuk ka lidhje em Xhenovan.

Kjo eshte nje pyetje per ty Lefti po ta perseris meqe smu pergjigje:

 

Nje pyetje si specialist qe je:

Nese Prokuroria kerkon 48 vjet burg dhe Gjykata shpall pafajsine, sigurisht qe njeri ja fut kot.

Si thua ti kaq skuptojne nga ligjet keta te Prokurorise?

Meqe nuk u denuan te akuzuarit duhet te denohen Prokuroret mendoj une. Si thua ti?

po avokati i pales se akuzuar perça sherben atehere ? meqenese ishin "kot", linim vetem prokurorin me gjykatesin perballe dhe te akuzuarit te mbroheshin vete smileysmileysmiley

s'ka lidhje kjo "merr vesh, s'merr vesh" - behet fjala per prova, argumenta, kunder-argumenta

Dhe ky vendim i shkalles se pare eshte. ka dhe Apel, ka dhe Kasacion. Pastaj, ka dhe Strasbourg po deshe...siç eshte rasti i çeshtjes Italiane ne fjale, ku ngjarjet e xhenovas u qykuan ne 2011 nga Strasbourg-u...

Nje gje me beri pershtypje: ne kesi rastesh si 21 Janari, a ua paguajne oret e teperta qe i beni apo i beni ne shenje mirenjohje smiley Se ndryshe nuk kam si ta marr!

na mer derr se une s'pertoj te lexoj:

45.  Some demonstrators present at the time of the events also gave statements to the public prosecutor. Some of them said they had been very close to the jeep and had themselves thrown stones and had struck the jeep with sticks and other objects. According to one demonstrator, M.P. had cried: “Bastards, I'm going to kill the lot of you!”. Another noticed that the carabiniere inside the jeep had taken out his pistol; the demonstrator then shouted to his friends to watch out and moved away. Another demonstrator said that M.P. had been protecting himself on one side with a riot shield.

46.  Some individuals who witnessed the events from the windows of their homes said they had seen a demonstrator pick up a fire extinguisher and raise it up. They had heard two shots and had seen the demonstrator fall to the ground.

A kishte gje ne dore Ziver Veizi mer derr?

joooo krahasimi nuk qëndron fare alidemso. karabinieri ishte vërtet i rrezikuar

për më shumë. 1 , 2, 3  ( 12:20)

nuk jam jurist, por mendoj se nuk mund te krahasohen keto dy ngjarje per disa arsye (me ndjeni terminologjine aspak profesionale):

1. policia ishte e ngarkuar per rendin dhe vrasesi ishte nje polic, i cili reagoi pasi studenti po e sulmonte me nje zjarrfikes (p.sh. nese ne 21 janar do te kishte vrare policia atehere po, do te quhej vrasje per vetembrotje sepse demonstruesit vepronin nen juridiksionin e policise);

2. Prokuroria nuk kerkoi denimin e policit, pasi edhe ajo mendoi se polici kishte vepruar ne vetembrotje (ne rastin e 21 janarit prokuroria kerkon denimin e policit pasi vlereson rrethanat se nuk eshte vepruar ne vetembrotje); Gjykata e te drejtave te njeriut per rastin e  Gjenoves (300 000 demonstrues) vlereson ne kete menyre rrethanat e sjella nga prokuroria italiane, ku shpreh se plumbi beri rikoshet nga nje gur, por polici qelloi mbi nje "te armatosur" me zjarrfikese.

3. Gjykatat italiane 8 vjet me vone denuan 15 police per barbari, edhe pse u shfajesuan 30 te tjere, dhe denimet ishin kryesisht simbolike. 

Nuk ka asnje lidhje o alidems. Ai karabinieri qelloi se ai qe u vra u fut ne komioncine te policise duke i kercenu me ato fikset e kuqe te zjarrit. Pra nje vetembrojtje. Megjithate me sa mbaj mend u denu ne fillim nga drejtesia italiane, pasi nuk kishte marre urdher per te qellu nga eprori i tij qe ish me te ne ate moment. Biles pati nje debat te madh se ai i shkreti thote se kish marre urdher. Sidoqofte atij ju shkaterru jeta nga kjo dhe ai nuk pushote se kerkumi falje.

 

Ma merrte menja, e tani qe pash edhe vidion e Mirjamit mu kujtu. Nuk kane asnje gje te perbashket te dyja vrasjet..... perveç humbjes se jetes..... le te thote lefteri çfare te doje, po nuk mund ta mbuloje mutin me shurre.... dhe lefteri del ne skene, vetem atehere kur e kerkojne interesat e nolta te Partise dhe Komandantit...

"Virgjëria e Qeverisë".

Na paskan dalë te pafajshem ata. Kjo duhet ilustruar me një shembull nga realiteti jonë i pasur..
Disa nga çunat tonë emigrantë ne Europë, të frikësuar nga "Kurvëria europiane", donin të martoheshin me vajzat të virgjera. 
Dhe disa vajza çfarë bënin ? Shkonin qepeshin te kirurgu, e edhe pse të c'virgjëruara, ato, formalisht, natën e parë, krijonin flamurin japonez; një njollë gjaku mbi çorçaf, si provë e ndershmërise (sipas konceptit te sojit te cilit i perkasin), dhe çunat relaksoheshin me të parë gjakun, iu largohej ankthi i tmerrshëm.
Edhe vendimi i sotem i Gjykatës së Tiranës, është një qepje kirurgjikale në vaginën e ç'virgjëruar të qeverisë. Të ç'virgjeruar me kohë, nga krimi, korrupsioni, e të gjitha zinatë. Një qepje, si provë ndershmërisë formale qeveritare.
Ja pra, gjykata e ndeu çorçafin (vendimin) në telin e rrobave në oborr, dhe i gjithë fshati kureshtar, do te shohë njollën e gjakut, njollën e ndershmërisë. Tashmë gratë llafazane të fshatit llafazan, s'kanë më gojë të përflasin kurvërinë qeveritare. Se qeveria është e ndershme.
(Gjithmonë simbas botëkuptimit të fshatit tonë. Pa keqkuptime).

http://www.facebook.com/indrit.vokshi2

"Unë kam 20 vjet që zhvilloj beteja politike elektorale. Shumicën e tyre i kemi fituar. Dy jane arsyet me kryesore. Së pari, mbështetja e të rinjve. Cdo fitore e PD-së ka qene e mundur vetem nga mbeshtetja e te rinjve. Se dyti, nga nje parim i Ronald Regan; Regan thote qeveria eshte problemi dhe në pamje të parë, kur një qeveritar e perserit kete, mund të duket si veteqortim, por nuk ka gje me te rendesishme, sepse kjo te imponon te shohesh çdo darke cilat ishin gabimet e dites. Ne shkojme drejt zgjedhjeve dhe u themi shqiptareve ne jemi ndryshimi, por voten e kerkojme per vizionin qe kemi perpara. Kemi nje kundërshtar shumë special, bën cdo gjë të zbatojë testamentin e etërve të tij, si ne asnje vend tjeter ka grupuar rreth vetes te gjithe pinjollet e byrose politike dhe u rikthehet platformave te vjetra. Por duket se shqiptaret do t'i japin atij leksionin e radhes. Ai eshte i famshem per te kaluar nga disfata ne disfate. Dhe nuk gjej politikan tjeter qe te kete regjistruar humbje pas humbje. Edhe kur nuk ia jep kundershtari, e krijonn vete. Por une nuk behem dot keshilltari i tij. Une do te zbatoj programin qe u paraqes shqiptareve", tha Berisha. 

Ashtu!!!!

O ALI DEMS...aman te lutem !!

 nga nje karabinier,

as mos kerko ndonje info . Karabinieri e ka me LIGJ qe te VRET kur e shikon te arsyeshme ! Gardistet edhe te ITALISE si ne te gjithe BOTEN  nuk jane KARABINIERE  Karabineria eshte nje ORGAN i zmeriluar nga GESTAPO ! Klani mund te bjere shembuj nga Ballkani Rajoni e me Gjere  . Nuk te del LefKOPEJA me Logjiken e Klanit si nenbishtje te Berise ????

nuk ekziston qe karabinieri te vret kue e sheh te aresyeshme.Eshte e percaktuar ,sakte ,preciz, rregullorja nuk le vend per ambiguitet ne kete pike....karabinieret kane ekzistuar para gestapos e Mussolinit.

E kemi diskutuar edhe here te tjera kete muhabetin e "frikes" qe thote Emo.

Shqiptaret nuk kane frike, dmth nuk kane patur frike, se sot vallaj... Por nuk eshte problemi i frikes. Shiko se desha ta permend tek tema e Nolit, por ketu eshte tamam vendi.

Hajde bejme nje test te vogel. Marrim dy kryeministra. M.SH dhe A.Ç. Te dy komuniste. Te dy te te njejtes epoke, te te njejtes ideologji. M.SH akoma edhe sot mbahet "dore e forte" qe ua "dinte koken shqiptareve", A.Ç. fitoi nofken Taotao.

Pra nuk eshte pune frike, eshte puna adhurimi i "te fortit". Pse rrinin urte para Zogut, se s'ta pertonte shume. Pse adhuronin Enverin? Ky nuk priste as ta kundershtoje. Mbaronte pune, pastaj thoshte "Kush eshte kunder?". Pse Sales iu desh vetem 2 ore qe te merrte tere institucionet ne '98? 

Kadareja, meqe e permende, kur flet per Iliaden thote "Ishte pjelle e vrasjes se ndergjegjes se nje kombi per nje krim ndaj nje kombi tjeter".

Ne ndergjegjen e ketij kombi,  nuk ka nje njolle, po ka nje Gunge. 24 Dhejtor 1924.  Dita kur Dhuna perdhunoi Arsyen! Dhe shqiptaret ndenjen duarkryq. Jo se ishin frikacake, por sepse Arsyen e shohin si sherbetore te te Fortit. Ne akoma nuk e kemi pranuar ate krim, jo me te perpiqemi ta shlyejme. Asnje krim tjeter institucional nuk mund te denohet pa u hequr ajo Gunge! ]

Sot, ka nje parti parlamentare qe akoma e quan Kthim te Legalitetit ate dite!

Eh mer Kavir, eh... kam ca vite te tera qe une i bie ketij kavalli, po nuk me degjojne.... biles edhe me shajne.... E kam thene diku.... ne nje vend ku rinia adhuron te fortet (rrugaçet) dhe bemat e tyre, ne nje vend ku ky i forti i lagjes ka me shume dashnore se libra dhe pare, ne nje vend ku te vjedhesh apo grabisesh ben epoke dhe te gjesh ca para dhe ti dorezosh te quajne budall..... e ç'pret tjeter nga ky vend.....???? tribalizmi eshte ulur kembekryq ne kete vend o Kavir Vellai... e po nuk u shkul kjo e keqe nga truri yne, zorr e ben prokopi ky popull e ky vend....

Idrizo, qe te jemi serioze, ligji eshte ligj, si per karabinierin, si per gardistin ashtu edhe per gjahetarin apo per ate qe mban arme me leje, si ky ligji qe po kerkojne te miratohet ketu. Une kerkoj qe meqe Klani po e permend shume dhe po ben paralelizma, atehere nga te jashtmit, kerkoj brenda mundesive, e sidomos nga italianet se si eshte e verteta e ngjarjes dhe ku e kane mbeshtetur pafajsine e karabinierit..... Sepse ketu na thone qe mbi rroba kishte shenja druri.... po ec e merre vesh se ç'fare druri ka qene, dushk a shkoze..... se mbase i ndjeri ka qelluar marangoz...??? mire ate qe paska patur shenja druri, po ata tre te tjeter qe nuk kishin shenja druri, kush i vrau...??? po si nuk paska asnje person pergjegjes per vrasjet??? se keta po na marrin dhe budalllenj, se kujtojne se populli harron, se vrasjet nuk u bene brenda kryeministrise, por jashte bile ne mes te bulevardit... pse nuk vrane ndonje person qe u fut brenda oborrit, po vrane 4 vete qe nuk kishin asnje rrezikshmeri...??? Po vari leshte, ne asnjehere nuk kemi patur prokurori serioze, e aq me teper tashti me ket Dhallen, pale gjyqsor qe jo e jo, se keta te gjyqsorit, nxjerrin te pafajshem Salen ndaj nenes se Rames, qe nuk la gje pa i thene nga foltorja e parlamentit, dhe denojne Taulant Ballen apo Sajmir Tahirin, se i akuzojne po me ato qe kane deklaru vete..... Ja ky eshte gjyqsori yne......

ps

kam shume deshire qe adminet ta heqin kete sondazhin, pasi nuk ka vlere fare, duket si tallje bythe  per kete vend..... ku jo sondazhet, por as vrasjet nuk kane me kuptim....

Alidemso, plumbi nuk ben rikoshet ne dru. Ose ngulet, ose e shpon (kur eshte e holle). Aq me teper te marre me vete "ashkla". Keto jane teorite e pistoletave me helm, cadrave-berthamore, dhe hunjve pa pilot  qe nuk kapen nga radari, qe ishin pergatitur ne bazat sekrete terroriste te pucistave te shtetit.

e di mer kave e di bile shume mire e di, se edhe poligonet e qitjeve sportive ne fund me dru i mbulonin se vetem druri nuk bente rikoshet, po çfare tu thuash ketyre trapave qe i besojne keto traplliqe..... edhe kjo si shume gjera te tjera ben sens ne kete vend, pasi nuk ben sens fare....

O i nerum Alidems ...ndryshimin me vjen KEQ qe se kupton . Per karabinierin e ka LIGJI kur ka edhe nje kopse te keputur nga nje sulm FIZIK . Per Policine JO ! Per Garden vetem ne kushte te vecanta qe me sa kam mundur ti kam shkruar me Lart pa Nene e Paragrafe smiley

Tani me duket se eshte e qarte qe nuk mudn te krahasosh cdo lloj ngjarje e cdo strukture qe ka arme. Edhe deputeti ka arme....Biles Kina e Korea Komuniste kane dhe arme Atomike smiley  E kupton analogjine qe mund te Justifikoje cdo lloj Individi apo organizmi qe i lejohet te perdore ARMEN !!!!!!!

Garda ka Arme dhe i PERDOR , por ky rast nuk ka shembellim as me nje GJE ne BOTE .Eshte krejtesisht i paligjsshem , nje URDHER Vrastar nga nje KRIMINEL .Vrasje me Gjakftohtesi e Njerezve Kot se Koti .... as si ai shembulli ushtarit te Nato-s ne Gjermanine e viteve 60 kur deklaroi ne Gjyq ...Provova tyten e psitoletes se mos me kishte zene ndryshk ..per te Justifikuar dy Vrasje ne nje klub !

Perse duhet me bere shembull me karabinerine ose hane Shan hane Bagdat ?

Atij populli mund ti brockullisesh nga mengjezi ne darke LefKOPERA dhe te digjon me Patetizem sikur kushedi c'po thua . Ketu nuk behet FJALE per asnje 'Germe " te ndonje Ligji qofte edhe te Rregullores se Gardes qe nuk eshte LIGJ . Eshte thjesht zabtimi i nje Komande POLITIKE te nje Vrasesi me PUSHTET ...Zjarr ! 

Per çfare duhen emisionet e Klanit per Ballkanin , Rajonin e me Gjere ??????????? pak shembuj ka Shqiperia e 60 vjeteve . Pse nuk shkon tek rasti Policit qe shtiu ne 91 para DAJTIT ( qe nuk vrau njeri dhe shtiu mbi kriminel ) dhe Gjashte MUAJ PD-hi me k/arin e saj s'lane me Buri pa rene per Kriminelet qe qellojne ne PUBLIK me urdher te R.Alise ??? U dashkan shembuj me KARabinieret e Klanit ? Ata qe rrihnin si QEN ne stadium "dallandyshet e LIRISE se Berishes " Po pse pak raste ka Garda ..Jo me vone se shembujt me TONELATA te 97 ?????? Perfshi dhe 98 per nje plagosje ne dore ne ambientet BRENDA te k/ministrise nga Rrugacet kriminele te mashtruar e perdorur prej Berishes per te qare te ndierin AZEM ? Pyetni prokurorin F.Dervishi ....

Klani ????? ....Ne vend te DEMASKOHET deri ne rrenje per sherbim Pushtrish e perdorim Politik te TV ne mbrojtje te KRIMIT bejne gjoja dhe specialistin me shembuj smiley Dhe duhet me xeberthy faktet qe jep Klani per HENEN ????

Shikoni, mos beni budallaliqe, krahasoni qeverine shqiptare me seline e Vatikanit, apo me ndonje te ngjashme ne Europ ne Perendim!!! Vrasjet ne Bulevardin e Tiranes te 4 qytetareve qe thjesht ishin vezhgues ne 21 janar behen vetem ne Regjime Diktatoriale te degjeneruara! 

Debatet teorike jane te teperta.

Le te merremi me realitetin:

Shqiptaret duhet ti paguajne per paraburgim Agim Llupos 22 milion leke te vjetra dhe Ndrea Prendit 11 milion!

Ashtu de!!!!

Boll mo, jeni mesu ju komunistet me majt njerzit mrena pa te drejte! 22 milion per Llupon dhe 11 milion per Prendin!!!!

 

 

 

“21 janari”, SHBA: Të tronditur nga vendimi

“Menjëherë pas 21 janarit 2011, Shtetet e Bashkuara, si një mike dhe mbështetëse e popullit shqiptar, iu përgjigjën një kërkese urgjente të Qeverisë së Shqipërisë dhe Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm për asistencë në hetimin e vrasjeve. Shtetet e Bashkuara dhanë ndihmë të shumëanshme, përfshirë ekspertizë nga Laboratori Kriminalistik i Byrosë Federale të Investigimit, një nga më të mirët në botë. Përgjatë gjykimit të çështjes, Shtetet e Bashkuara kanë bërë vazhdimisht dhe në mënyrë konsekuente thirrje për një hetim dhe proces gjyqësor tërësor, gjithëpërfshirës dhe objektiv. Fatkeqësisht, verdikti i sotëm ka minuar besimin në aftësinë dhe gatishmërinë e sistemit gjyqësor shqiptar për të dhënë drejtësi në mënyrë të paanshme dhe transparente.”- thuhet në deklaratën e ambasadës së SHBA-së në Tiranë.Ambasada Amerikane në Tiranë shprehet e tronditur nga vendimi i Gjykatës së Rrethit Tiranë për të shpallur të pafajshëm dy të pandehur që u gjykuan për akuza në lidhje me vdekjen e tre protestuesve më 21 janar 2011.

Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/02/07/21-janari-shba-te-tronditur-nga-vendimi/#ixzz2KELYpCfu

 

Statement by the Embassy of the United States of America We are dismayed by the decision of the Tirana District Court to acquit the twodefendants who stood trial on charges related to the deaths of three civilian protestorson January 21, 2011. Shortly after January 21, 2011, the United States, as a friend andsupporter of the Albanian people, responded to an urgent request by the Governmentof Albania and the Office of the Prosecutor General for assistance in investigating thekillings. The United States provided extensive assistance, including expertise from theworld-class Federal Bureau of Investigation Crime Lab. Throughout the adjudication ofthis case, the United States has repeatedly and consistently called for a thorough,comprehensive and objective investigation andjudicial process. Regrettably, today’sverdict has undermined confidence in the ability and willingness of the Albanian judicialsystem to deliver justice in an impartial, transparent manner. 

E ka marre malli per Ameriken tjetrin, ska faj. Ka per te perfundu tu lujt golf me chokollaten kshu si e ka nis.

Ja pra, pse duhej te viheshin ne burg tre tipa e te shpetonte gjithe e djathta shqiptare. Te te dale kunder nje partner aq domethenes sa SHBA, simbol te antikomunizmit, partner qe nuk nderhyri as ne 21 janar e gjithnje ka dhene mbeshtetje, eshte humbje shume e madhe, sidomos duke ditur se sa ndikohet elektorati shqiptar nga opinioni amerikan. E gjithe kjo humbje per te mbrojtur dy-tre kokrra te paaftesh ne garde, e t'i mbrosh duke mbuluar diellin me shoshe, e sidomos kur vete ne u kerkuam ndihme FBI-se e FBI tha qe ka fajtore ne kete mes e duhen ndeshkuar. Duhet shpetuar PD dhe e djathta, e ata te tre nuk jane PD dhe e djathta shqiptare.

PD nuk eshte e djathta Shqiptare. Berisha eshte PD.

PD dhe Sali Berisha kane qene per 20 vjet e jane e djathta shqiptare !!

Ky vendim eshte nje provokim e nje preteks per sherr(97 tjeter me pak fjale),dihej qe ky vendim do merrej... ashtu si dihet qe bast te madh i kane vendosur vetes Rama e co..te zbresin "Malokun" nga kali pa pushke!! Asgje e re ..ja edhe Lefty ne krye te detyres qenka,pritet ardhja e te pa-anshme lubonjist e teorise te gjithe njesoj jane!!

 

Mark Nika, xhaxhai i Aleks Nikës, në reagimin e tij pas vendimit të gjykatës është shprehur se do të vijë dita kur do të vendoset drejtësi për “21 janarin”. Ai ka thënë se Ndrea Prendi dhe Sali Berisha nuk janë trima dhe se ne do t’i gjejmë.

Nuk është trim Ndrea, ne do ta gjejmë. As Saliu nuk është trim. Koha është e gjatë. Edhe në televizion kur flet (Berisha), flet sikur është Skënderbeu i Shqipërisë. Unë e njoh personalisht t’i vijë turp, ai duhet të kërkojë falje”, tha ai në një prononcim për “A1 Raport”.

 

asigje s'kane per te bere. ai qe ben dicka, nuk llap po rri pa folur dhe vepron. s'jane nga ata burra jo ...

qe ne kete bote ka rrota R*K me shumice, kjo eshte jo vetem normale, por edhe ne nje fare menyre e pranueshme per hir te diversitetit, por te arrije puna derisa te deklarosh publikisht (edhe pse me nick dhe jo me emer-mbiemer) qe ishte mbrojtje e institucioneve nderkohe qe ata qe kujdesen me shume se kushdo per mbrojtjen e institucioneve ne Shqiperi nga sulmet e dhunshme (me poshte) thone ndryshe, kjo eshte vertet e tepert:

“Jemi të tronditur nga vendimi i Gjykatës së Rrethit Tiranë për të shpallur të pafajshëm dy të pandehur që u gjykuan për akuza në lidhje me vdekjen e tre protestuesve më 21 janar 2011”, nis deklarata e Ambasadës së SHBA në Tiranë.

 

aty mbahuni ju, tek deklarata e Atij. po mos ta donin Ata, Ate, nuk rrinte 20 vjet ne pushtet. eshte bere si antike me ndihmen e tyre...

E rendesisjme eshte qe Ambasada u trondit!!!

Ore ai Lubonja do ta qendisi ndonje artikull, se si analisti me i famshem i takon!!!

Une nuk kam folur fare tek kjo teme se nuk kam cte theme ne lajme kaq te zeza. Por me duket shume patetike kjo menyra e instrumentalizimit te ngjarjes per te share Lubonjen, i cili as nuk ka qelluar me arme, as nuk kishte kerkuar te qellohej me arme, as nuk dha urdher te qellohej me arme, as nuk mbrojti ata qe qelluan me arme, as nuk qe gjykates, as nuk kerkojti qe gjykata te vendoste sic vendosi, e as nuk ka mbrojtur vendimin e gjykates. Kur njerezit bejne muhabeti morali duket pakez ironike perdorja e ketij lajmi jo per te ofenduar Berishen ose Gjykaten, qe sharja ju takon, por per tu marre me nje gazetar nga qe eshte kritik i te dyjave paleve ne politik.

PS: Blendi a ndonje adminstrator, nuk shkruhet "the freedom" por "freedom, democracy etc... not available in your country."

Budalla e dini Berishen ju??? 

Shkurtimet e paralajmëruara buxhetore rrezikojnë rëndë gatishmërinë dhe epërsinë e ushtrisë amerikane në botë, paralajmëroi Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Panetta.

Dmth, ti thua qe helikoptereve amerikane* nga 30 minuta qe ju duheshin meperpara per te zbarkuar ne Tirane, tani ju duhen 75 minuta?

 

*qe te mos keqkuptohemi, detyra e helikoptereve amerikane eshte vetem evakuimi i shtetasve amerikane nga Tirana, si edhe mundesisht ne rruge e siper te vrasin ndonje katunar trap prej Sauku, qe u drejton kosen si pushke dhe bo me goje "tratatatatatatata".

Sa per deklaraten e ambasades amerikane, une nuk besoj qe te kete pasur te tille qe prej renies se bllokut te lindjes, ne asnje vend te pavarur (Kosova nuk eshte ende vend i pavarur). 

Te japesh nje opinion edhe te ashper per nje eveniment te caktuar kjo mund te kete ndodh, po te thuash qe vendimi i gjykates eshte trondites dhe se kjo eshte prove se gjykatat jane te pazonja per te qene te pavarura, kjo eshte e paprecedente.

Me kete qe beri, u thote militanteve te vet "Bjerini ne top, mos e rruni se ju mbroj une". Ka per te pas dhune te papame keto zgjedhje.

A ka mundsesi me i vu me te madhe emrat e ketyre gjyqtareve qe dhane kete vendim? T'i dine njerezit qe keshtu lloj qelbesirash te mos rrine me gjyqtare kur te ftillohet nje dite ky vend

Ka per te pas dhune te papame keto zgjedhje.

në se do të ketë zgjedhje..

Une sinqerisht nuk e kuptoj kete mbajtjen e zgjedhjeve. A i dha voten populli? Cfare duan tani? Kur te vdesi Sala, te mblidhet prape populli te zgjedhi ke do.

ne fakt ke te drejte ,pse duhet me ba zgjedhje? Sala i zgjedhun asht,pse duhet me i prish rehatine me e zgjedhe prap?

tesh ne shqiperi historikisht nuk ka gjet kush drejtesi.Mijera e mijera viktima te komunizmit ,vrare e prere ,syrgjynosur e katosur ,ç'pronesuar ,madje edhe te qeshur e zgerdhire sot,viktimat e 2 prillit ....te gjithe keta viktima te genocidit ma te eger komunist,edhe sot te pa gjetur drejtesi.....te pakten rumunet me çausheskun bane perdemek..se po bashin drejtesi.Ky rasti i 21 janarit eshte ambigue,ka nje fare la raison d'etàt....e hajt domani un'altro giorno....dite e re nafake e re.

Ky rasti i 21 janarit eshte ambigue,ka nje fare la raison d'etàt....e hajt domani un'altro giorno....dite e re nafake e re.

smiley

dite e re nafake e re..... Megjithse ti she FelLtE nga leshtesiA , po HajT mo me QI e tHote Shtojzovallja .

Sikur te ka fendur Fartsi nga suma Zane . Ai ka vite qe e ka thene kete llaf . Me kete tregon se e Nieh nga brënda  atë . Na shkoka kot zameti qe parashikojmë ndonjë gj , si punë drejtësie me që Farts ka thënë"  jeni vend Demokratik " .Mbase do thjeshtuar ..

Çfare thote Zana per kete problem . Përse  mendoni se ka mendim  Farts ? ...patjeter pa krimet e Faraonit te Pare dhe Çesarit as te Xhingis Khanit as të bashkëpunëtorëve te Nazi -fashizmit ku Wolf - Fartsi nuk mund te ishte prezent  smiley

E nerumja Zanë kështu sikur të ikën dhe krypa dhe as dhitë e bjeshkëve nuk kanë çfarë të lëpijnë .Ti sikur ke thanë e dashtunon Shkypnien dhe Jozefinën ? Ma duket se të kishte Pëlqyer ajo hapja permes e Saliut që i kishte bërë Jozefinës e që Jozefina nuk përmbahej dot nga qejfi duke bërtitë rrugve të gjana ku kalon KOMBI , "he ty të Lumtë tyta e Sali Berisha "!!! Njasajt me ta pas shpirti kande kur thotë plot ngazëllim " Ja pamë , Ja pamë Edvin Kristaq Kriminel Ramës "

Mbase kishe Urim për Shqiptarët Gajret .Krimi dhe kriminelët Vonojnë po dun ditë të Reja për nafakë të RE . .Në këtë rast më sipër kam interpetu gabim !

tu bëftë dita njëmijë motra.

muza e idrisit

po ashtu eshte...e ke interpretu keq.Edhe une do kisha dashur te kish nje gjyq te vertete,ku ti jepej çdonjerit pergjegjesia ,Qelluesve ,udheheqesve ,manipoluesve.Ne Shqiperi eshte utopi,sot edhe per nja njeqind vite.Pra gajret.Realisht ,nuk ma merr mendja se nje njeri me nje aftesi logjike minimale te kete pritur nje rezulta ttjeter...mandej me enderru ndihmon me jetu.....

 Ma duket se të kishte Pëlqyer ajo hapja permes e Saliut që i kishte bërë Jozefinës e që Jozefina nuk përmbahej dot nga qejfi duke bërtitë rrugve të gjana ku kalon KOMBI , "he ty të Lumtë tyta e Sali Berisha "!!!

 

Cte thuash tjeter pervecse:

Ymer, Ymer????

oidriso,

 

Ne shume gjera kemi mendime te ndryshme por ne kete rast e ke kapur shume bukur smiley

E kam fjalen per nr e vrasjeve  ne kohen e shehut u vran me nje dore 70 shqiptare pa gjygj e tani po vriten 4 ( se kush i vrau eshe muhabet tjeter ) e kam fjalen tek veprimi nr i vrasjeve dmth ne si shqiptare sa vine e permiresohemi nga 70 ne 4 eshte nje zhwillim shume i madh do te thoja.

Sa per demokracine e kemi shume kot sepse shiko ketu tek ky blog ti heqin e ti ndajne fjalet sipas qefit kur ne fund te fundit ne vetem mendime shkruajme leje mo pastaj aty ku ndahen milionat e miliardat si bohet ....!!!! nejse cdo gje e mire do kohen e vet.

tesh ne shqiperi historikisht nuk ka gjet kush drejtesi.Mijera e mijera viktima te komunizmit ,vrare e prere ,syrgjynosur e katosur ,ç'pronesuar ,madje edhe te qeshur e zgerdhire sot,viktimat e 2 prillit ....te gjithe keta viktima te genocidit ma te eger komunist,edhe sot te pa gjetur drejtesi....

 

Cila eshte logjika dhe qellimi kur  behet thirrje per te legjitimuar   krimin e 21 janarit, per te heshtur per verdiktin e "drejtesise" dhe sillen  si argument krimet dhe padrejtesite e komunizmit?

Domethenien e shpreh qarte dhe flake per flake Laja e paralamentit shqiptar:

Jeni mësuar ju, se këtu 50 vite bënin prokurorin edhe gjykatësin edhe kërkonin t’i varnin në litar. Të njëjtët jeni.. ik mor andej, kur flet gjykata ju duhet të mbyllni gojën, ju që flisni cdo ditë, pa pyesni pak Luiza Xhuvanin, a ishte nënë ajo moj zonjë që iu vra djali nga djali yt, mu më dhimbesh edhe ti moj, po don me fol ti, nuk është kinemaja kjo që kërkoni të varen në litar, ka drejtësi sot. .... Boll keni vra 50 vite ka ikur koha juaj

 

Dmth ju (socialistat/komunistat) vrate per 50 vjet padrejtesisht, sot jemi ne, eshte koha jone, jemi ne ne fuqi dhe do vrasim sa te na haje palla.Padrejtesi jane keto, natyrisht, po ku e ku para padrejtesive ende te pa ndeshkuara te komunizmit!! Ja para si vendoset ballanca!

Tani ose mbani nje qendrim unik dhe quajini vrasje per mbrojtje te institucioneve...ose me shqeto dhe me shqip, sic shprehet Laja Kryetare e Prlamanentit:Kjo eshte Hakmarrja jone..ka drejtesi sot.Dhe sallen e Parlamentit e kthen ne Kinema per gjyqin publik te socialisteve, per varje ne ...maje palmash...per plumba ballit...per ngrirje buzeqeshjesh....

Nga Btalioni Blu tek Batalioni Hakmarrja nje hap i vogel por nje metamorfoze e madhe.

jo une nuk u shpreha me rregull te treshit pra nese nuk kane patur drejtesi viktimat e gjithmoneshme te mos kete as per keta.U shpreha keshtu perte thene se ne nuk kemi precedente te nje jete civile te zhviluuar ne drejtesi,nuk kane pasur asnjehere drejtesi....

TURP!

Mos kujtoni se ja hodhet me kete mor pisa. Se nuk ta fal njeri ti vrasesh vellain, babain... e ti te dalesh si pidh i bukur. Kane per ta paguar me jete meqe spranuan burgun.

Atyre legenave si Lefti and Co. qe bejne rolin e lavires virtuale do i keshilloja qe ne te ketilla rastesh me mire te mos ngaterrohen se sjan vetem ceshtje fansash politike.

 

Sepata bie fuqishem pa meshire, komentet japin shpirt ne shporten e plehrave.

Ajo që nuk kuptoj unë, është pse nuk ndërhyjnë amerikanët? Dmth sinqerisht. Pse të vriten njerëzit pas pak muajsh për zgjedhje? Le ta marrin dhe të gjejnë mënyrë që ta heqin Berishën nga fusha e lojës. Sinqerisht. Kush do ankohej? Lefti? Apo Xhaelga? 

Thjesht t'i thonë ik. Sbo mo. Ke skadu. Fundja paguajnë 2-3 deputetë nga PD të votojnë kundër, dhe bie qeveria. Sinqerisht. Pse duhet të vritemi në vitin 2013 për shkak të një plaku matuf? 

 

Po pse mer ca i di Amerikanet ti OJQ bamiresie???

Pse jo mer? Gjëra më të çuditshme kanë ndodhur. 

E kemi thene nje here qe Shen Thomai bente cudira!

Të ishim popull që i besonim shën Thomait, apo Allahut për atë punë, nuk arrinim këtë derexhe. Nuk ia lejonim vetes të përdhoste etikën kristiane a islamike qoftë, duke u shndërruar në vend me kulturë kanuni. Kulturë kanuni. Kështu funksionon ky vend. Ligjëron hakmarrjen. Madje atë të verbërën. Vrave 50 vjet ti, vras nja ca vjet dhe unë. 

Meqë jemi, pra, popull veshderr dmth pagan, atëherë një ndërhyrje e Amerikës - idhullit që i falemi, do ishte e legjitimuar. Një Deux ex machina. Tu tregojmë amerikanëve pra, se atyre u falemi. Se të tillë mutësh jemi. 

 

oooosinqerisht ,ja nje mendim me shume vend....ketu eshte puna...pse nuk e bejne?ashtu ishte nje çeshtje ....e sidomos nese askush nuk ankohet??çudi e madhe me keta amerikajt..qe tek ku e kane zgidhjen...po nuk marrin pyka....boll po e shajne ,po boll po e dojne....

Amerikonet ato ditet pas 21 janarit i dolen zot Berishes. Per zgjedhjet lokale, packa se u vodh ashiqare, i dolen zot Bashes. Tani dalin e bejne sikur jane te tronditur qe te jene me kredibel kur t'i dalin prap zot Berishes per zgjedhjet e rradhes. 

Nuk eshte se eshte Amerika e keqe, thjsht personi pergjegjes ne State Department per Shqipnine eshte i lobum. Kaq. Ky palloshi i gjate nuk di me lobu si duket, prandaj pa u derdh nanji cike gjak knej, nuk leviz asigjo. Duhet te tundet mire ketu, qe eproret ne State Department te hapin syte.

Per ju qe besoni te institucionet e shenjta amerikone, nje ku e keni numrin. Futini nje call e qajuani hallin shqiptarçe

http://www.state.gov/www/regions/country...

Gati eshte takimi po ce do qe Gjiknuri kur vjen ne Washington nuk begenis te takohet me komunitetin shqiptare ne DC.

 

Dear ,

You are registered to visit a U.S. Department of State facility on 2/14/13 2:00 PM.

It is recommended that you:
- Arrive at least 15 minutes prior to the scheduled start time.
- Bring valid photo identification with you, such as a drivers license or passport.
- Have the name and phone number for the person you are visiting.

Thank you,
Do not reply to the message.
This message was automatically generated by the VACS-D Visitor Pre-registration system.

Amerikanet i dalin zot vetem vetes se vet dhe interesave te tyre, si mbas interesave qe kane ne nje vend specifik.  Eshte e tepert te thuash qe i dolen zotet Berishes e Bashes per kete apo ate gje.

Meqe je aty, shko dhe ti me Ronin e boni nje vizite. Hudhi nje sy. Pervec atij birbos se lobum (se kshu eshte ky llafi trendi per "bakshish" ose "i kam bo ner") shif mos takosh dhe ndonje tjeter. Do e kuptosh qe Amerika te ne nuk kane kurrfare interesi te qenesishem. Ky eshte problemi.  

Pikerisht pra se s'kane interes te qenesishem s'kane pse ti dalin zot kujt.  Vetem stabilitet kerkojne, pavaresisht cimimit qe paguhet per kete stabilitet.

Jo o plak jo. Se nuk mund te kete stabilitet t'u vra njerez e t'u vjedh zgjedhjet. Amerikont e dine kete. Ka mase cdo gje dhe te ne ka kohe qe eshte kalu masa. Po ne jemi jashte radarit. Jemi ne dore te nje zyrtari medioker, qe vendos atje se c'kah do marrin gjerat ketu. Ai propozon kush do jete ambasadori, ai ben raportet qe lexojne vendim-marresit, dhe duke qene se ne jemi sa nje glase zogu, vendim-marresit nuk i rruhet me mor informacion alternativ. Kshu qe ai zyrtari atje retusho nanji gjo te vogel tek tuk  smiley  

Amerika ka mbrojtur njerez si Somoza me fraza te tipit "he is a son of bitch, but he is our son of a bitch", ti thua s'mund te kete stabilitet duke vra njerez e duke vjedh zgjedhjet.  Aty mbahu.  Edhe ne Egjipt thirrjen per te dhene doreheqjen ja bene Mubarakut kur prostestat s'kishin mbarim e kur filluan te vriteshin njerzit me qindra e mijra.  Nuk eshte ashtu aq e thjeshte sic thua ti.  Kabllot e Withersit i ke pare besoj, deklaratat publike te Arvizuse i ke pare, e mendo ca thot ne komunikimet private me departamentin e shtetit.  Raportet qe perpilon zyrtari bazohen ne komunikatat qe i con ambasadori.

Nuk du t'i besoj këto, Tironso, se do më duket pastaj opsion real ri-lidhja me Kinën... Ose bërja e m... këtij vendi. 

Ajo që besoj është që na shohin si kalamaj, të cilët duhen lënë "të rriten" vetë. Sikur nuk ka kuptim "loja" nëse vriten ca njerëz në proces... 

NUK I RRUHET! 

Qenka indinju Jakomoni, qafsha Salen. Po pse mer Jakomono, e kishe mire kur i the "Burre shteti".

Ore e pyetet mire Jakomonin, se mos eshte indinjuar qe si ka mundesi perfunduan ne gjykate ata tre Heronjte, dhe nuk jane ndeshkuar akoma pucistet. Se nga gjithe ajo ushtri kriminelesh, te vrasesh vetem kater, skandal eshte te themi te drejten.

Ej, me gjysme veshi e kapa, dmth me shume po pyes. Me bene veshet mua apo Presidenti i FRD tha "Nuk komentoj vendimet e gjykatave"?

 

gjith k'ta qe marrin ne mbrojtje dhe arsyetojne si te drejte kete vendim,qofte edhe skiç nga ata qe e kuptojne qe eshte mut po aty llokoçiten,duhet te pakten t'kthehen edhe nje here ne klas te pare dhe ta mesojne qe bota rrotullohet,nuk eshte nje pjate qe mbahet ne shpatulla nga viganet.n'24 ore 12 me kok posht 12 me kok lart.

ky turp e ka fillimin qe nga mos dorezimi dhe mbyllja ne kullen e ngujimit mas kerkeses se prokurorise.aty u dhi shteti me keq se ishte dhjere.aty u nda shapi nga sheqeri. gjithe sa po ndodh sot dhe do ndodhe me vone jane te natyrshme dhe normale qe do ndodhin.pyesni çdo ekspert kriminalist kudo qe jetoni si mbarojne qelbsinat qe e fillojne me içik pisllik dhe bohen vrases.shembuj ka sa te duash.nuk m'bo mo çudi asigjo.do m'çudisi ai qe do i mori mar dhe do i japi hakun. vetem at'her do besoj qe nuk ka idhull skarface.

nuk e ka fillimin aty Alke ,po shume me larg,historia jone eshte antike....dhe e mbushur per fat te keqe me viktima qe kerkojne drejtesi....

si me lart;

.aty u dhi shteti me keq se ishte dhjere.aty u nda shapi nga sheqeri.

...ca te thush mer....po kjo pak a shume dihej, pasi i pari qe duhej te ishte fut ne burg ishte Ilir meta....me video me audio e pane gjithe shqiptaret dhe nuk ju fut asnje gjemb...qe ishte edhe shkaketari i gjithe kesaj.....ate mberthecken e cpunesoj se nuk kushtonte gjo, po ilir meta i kushton shume sales dhe arrin deri aty qe kriminelet ti bej te pafajshem...e cti besh!>!?!?!...tja moresh me shkume ....sales e metes...bashke....fucked up...

Xheagle nje pyetje kam une pse nuk shkon ne shqiperi ti, me kete zell te madh qe ke per udhehesin pa diskutim qe do te japin nje portofol ministrie! Ka me mire se ne vendin tend? 

O Ilir, po a e di se sa vjeç eshte xhelali mer daj...??? Ja ta thom uu... ai osht 80 vjeç dhe ngado qe shkon e shoqerojne me uturak se nuk i mbajne burgjite, e ti i thu qe te luftoje per shqiperine......Po ai eshte tamom ballist si ata qe pershkruan Musaraji... per pula e per pilaf mer daj.....

http://www.youtube.com/watch?v=mUz5yVX2m0c

Si tha aleati i Ed Rames, shoku Spartak Ngjela ???!!! Se e kisha harruar tekstualisht ç'fare kishte thene..

"JO 3 te vrare, po edhe 13.000 ... ASGJE NUK JANE"

Epo ne nuk e themi kete gje! Per ne ata ishin tre te shkrete, te vobekte, qe u shfrytezuan  nga Ruçi, Rama, Ngjela & CO, per endrren e tyre per pushtet te marre me dhune!

Per Aleatin e Rames, Spartak Ngjela, ata 3 qe u vrane nuk jane ASNGJE!! Degjojeni o ju reaksionaret socialiste qe i "qani" ato viktima çdo 21 janar dhe na flisni pallavra ketu lart e posht!

S'keni turp s'keni!

http://www.youtube.com/watch?hl=en&client=mv-google&gl=US&v=jS6ikySI2fQ&nomobile=1

Sot Jozefina po fliste per komunizmin edhe se si te gjitha organet e shtetit ishin mbledhur ne duart e vetem te disa personave, ose ne duart te njerit. Nderkohe qe duket qe psikologjia e saj nuk ndryshon nga ajo e atehershmja.

Nese do vazhdoj ky lloj militantizmi dhe "lepirje" ndaj te "medhenjve" nuk besoj se do kete ndonjeher drejtesi.

Fatkeqsisht nuk perben cudi ky verdikt; se mos kane gjetur drejtesi viktimat e tjera te politikes shqiptare (post '90) qe te gjenin keta te kater. 

Nga ana tjeter, shpresoj qe ky vendim te jete nje nga shtysat per humbjen e Koalicionit Naltmadhnor ne zgjedhjet e ketij viti. Jo se Koalicioni RamRucRilindja e meriton (drejtesi 21 janari me ngjala), po te pakten do behet rrotacioni dhe te clirohet kapslleku mafiopolitik.

P.S. Lefty, shpresoj te pakten te paguhesh per overtime, i paske bere gjimnastike gishtave sot pa dale lajmi ne gazeta dhe i paske ndejtur pingul temes. 

Sot peshku eshte pa uje.

 

Degjova  arsyetimin e vendimit te gjykates.. NO COMMENT !

Edhe une qe jam jurist i ri do kisha shpikur nje gje shume here me te besueshme per te justifikuar veten. Ate vendim mund ta kem dhene per  parate qe mora , apo thjesht nga frika se te nesermen do kisha ne zyren time si gjykates inspektoret e min se drejtesise ( qe kane mbaruar shkollen me pesa e me shporta me veze ne Universitetin e Tiranes sepse privati i nxjerr me te sakte) dhe KLD  e partise ne pushtet nuk do me kish mbrojtur.. dhe kjo kLD eshte dhe nja 5 vjet te tjera, per te mos thene qe do kemi saliun dhe 5 vjet te tjera.. Une jam 50, 58 vjet dhe kam femijet per te ushqyer, veshur, studjuar.. Do me paragjykonit ?? Cfare duhet te kisha bere sipas jush?? Kjo eshte Shqiperia.

Une jam 50, 58 vjet dhe kam femijet per te ushqyer, veshur, studjuar.. Do me paragjykonit ?? Cfare duhet te kisha bere sipas jush??

Te zbatoje drejtesine.nese ke frike gjej zanat tjater.

familjen per te ushqyer???? keta jane peshkaqene mi alba per nje ceshtje civile te thjeshte fare qe mbyllet me tre seanca kerkojne nje mije euro 1 000 euro qe te thone ate qe kane per detyre te bejne  te japin vendimin, e bejne ceshtjen kalvar po nuk  moren leke  5 vjet me mbaru

a je ne terezi, vetem per buke kalamojs qe sflasin keta, por noi vile ne korfuz mbase a ne barcelone pr per buke kalamojsh as qe bohet fjale

detyra kryesore e qeverris eshte ta detyroj individin(jo qytetarin se ketu qytetari esht tjeter muhabet) te mendoj si PULE,pertej kesaj çdo gje shkon vaj per  qeverrin

a mendojm ne shqipot si pula? ja lexo komentek ketu dhe ji i sigurte se  shqiperia eshte shenderruar tashme ne nje pulari

paradoksi qendron se ne vetquhemi shqiponja

eshte vecse konfirmimi i rradhes se ne nuk kemi shtet, perkufizim qe nis nga struktura e institucioneve dhe e piramides shtetrore e deri tek aftesia dhe forca e shtetit te shprehur permes gjuhes se ligjit, te bazuar ne ligj. Nuk mund te vriten 4 vete dhe faji te ngelet jetim. Per fat te keq, ky skenar shkruhet dhe rishkruhet dhe me e keqja, asnjehere nuk veme mend. Nuk me ngushllon as premtimi i rames se kur te marre pushtetin, do vendosi drejtesi dhe nuk e bej per te fajsu dy palet per viktimat (se per kte nuk kam ndryshu mendim), por sepse drejtesine nuk e ka ne dore as Berisha, as Rama. Nje drejtesi e vertete nuk varet as prej njerit, as prej tjetrit, si rrjedhoje, nuk e ka ne dore asnjeri. Fakti se njeri nuk komenton vendimin e gjykates kurse tjetri e ben, nuk dmth se te dy kane qasje te ndryshme lidhur me shtetin, perkundrazi. Jane te ndryshme sepse nisen nga pozita aktuale e secilit ne piramide. Ky sale "parimori" qe nuk pranon te shprehet per vendimin sot, nuk linte fjale pa thene kur ishte ne opozite.

Po mbroheshin me vrasjen e atij ne Genoa 2001 G8,situata aty ishte komplet bote tjeter krahasuar me kte tonen,dhe kush esh ai budalla qe se di qe ata u vrane me urdher nga ai dhe qe me pas do dilnin komplet te pafajshem?

E parashikueshme,vk si ne vendet arabe situata.

Po chynte Gjykata e Strasburgut me ngjarjet e G8? eshte skandaloz ai vendim, jashte cfare do lloj norme njerezore pa lere ligjore, nuk besoj se asnje gjykates ne vendin me te prapambetur te botes e diktatorial nuk do e bente..

e pranove vete qe qenke jurist i ri, po merr mundimin te lexosh vetem faqen e pare te vendimit ne fjale, per te kuptuar se ishin familjaret e viktimes italiane qe e kishin çuar çeshtjen ne Gjykaten e Strasbourg-ut, sepse ne Itali 3 Policet u shpallet "te pafajshem"

Ja lidhja e Gjykates se Strasbourg-ut me ngjarjet e G-8 ne Xhenova...

Pse gjykata e strasburgut i nxorri te pafajshem policet Italiane? Cfare po flet? lidhja qe beri ai gjykates i 21 janarit eshte skandaloze..

Mesa di un strasburgu nuk zhvilloi gjyq fare per ate rast,policet per vrasjen u gjykuan ne itali ku u shpallen te pafajshem,u denuan vetem ca qe rrahen kot ca te rinj ne gjum ne nje shkolle te mesme po ate dite,dhe ato apeluan e shpetuan ne ate shtet fashist.

Dhe komenti i Amb.Amerikane.....enough said

/ fundi.

Jo, thjesht tha se "Gjykata Italiane e kishte gjykuar mire çeshtjen, duke argumentuar siç duhej, se polici ishte ne mbrotje legjitime kur shkrepi armen per te vrare manifestuesin e dhunshem qe i kercenoi jeten"

A nuk eshte e njejta gje ??

Dukesh ti qe se ke lexuar fare vendimin ... Shqip se gjen dot, e ke Anglisht, Frengjisht, te perkthyer dhe Turqisht dhe Italisht po deshe...

PO ATA TE 4 KERCENUAN JETEN E NDONJE POLICI ? Boll se le nam.. Ata ishin te pa armatosur para kryeministrise e tregojne tere videot. Pastaj perse e kerkonin mbrojtjen me plumbin e bere rikoshet ne nje peme, eshte qesharake ta mendosh. Shiko un nuk e di sa guxim dhe fytyre ke ti besh keto diskutime live me kedo e jo mbrapa nje PC. Nuk mund te mbrosh te mbrosh te pambrojtshmen.. Si mund te arsyetohet nje vendim thjesht me nje parim te Strasburgut kot ne ajer.. ESHTE SKANDALOZE.

kercenuan Republiken, Shtetin!

Mbrojtja legjitime vlen jo vetem per mbrojtjen e jetes por edhe te prones...ne kete rast, Kryeministria

Ta thash dhe me lart. Polici nuk u denua sepse ne ate rast u gjykua e drejte mbrojtja e nevojshme. Ama u denua Shteti italian per pergjegjesi objektive per mos kontrollin e situates qe solli si pasoje vrasjen e Carlo Giulianit.Te ne,  provat ishin qe u shti nga armet e gardes. Tani nga te dyja prano njeren: o duhen denuar gardistet qe shtine pa arsyje o do denuar Shteti qe lejon nje sjellje te tille. Gardistets u shpallet te pafajshem athere ngelte vetem pergjegjsia e Shtetit=Pushtetit. Qarte?

bravo 

Akoma ti, une kojtova se re ne deshperim nga deklarata e ambasades amerikane ose e stefan fyles, se jo per gje po eshte teper e rralle qe nje ambsade nje vendi te gjykoj vendimet e gjygjesorit te nje vendi aleat dhe te natos. Me vjen shume keq po qenke tejet i verber dhe i pashprese, qe se kupton se cfare republike bananesh jemi ne sot.

Nje nga ditet e errta te historise se Shqiperise. Mendoj se ata kriminelet duhet te avullojne me ndonje rreze te globit, se tani rolin e gjykates e ka marr populli.

Sot kisha pune dhe spata kohe me u fut ne peshk. Sa gjej njicik kohe fus turit dhe.... lexoj per qershine ne torte.

Si svje nji lajm persmbari nga atdheu me, asnji! PO fajin e ka ai popull legen qe e kishte hak enverin.

Edhe Aranit Cela do ishte skuqur para se te jepte nje vendim ashiqare te padrejte.

aranitit i kullonte zemra gjak kur jepte vendime te padrejta.

ashtu eshte , Araniti ishte tip i dhembshur.

Turp, i vrane edhe njehere ata te mjeret. smiley

Fylja i binte fyellit ndersa Arvizu daulles. Tani te presesh drejtesi nga Berishe' tribali dhe talebanet qe e rrethojne eshte utopi, sic mund te jene utopike "ato" tingujt e fyellit te Fyles nen tigujt e Mozartit per veshet dyllosur te Tiranes.....Fyle fillo tallavane

   Kjo nuk eshte ngjarje, por vaki, nje ngjarje e rende e cila per ket evend, krejt  ndryshe prej kudo, nuk perben kasus.Ama ne syet e atyre qe benin thirrje per te votuar tre lligjet, ka shkaktuar me te vertete... Vakine !

Me kete vendim, tere strukturat  qe sjellin  opinionin tek ne,  e ne bote, nisen  ta trajtojne si nje njgjarje shokuese, filluar prej amerikaneve me se pari...

Vakia shqiptare... ! Drejtesi vrasesave te provuar !

   Ky eshte demi me i  madhe qe i eshte sjelle vendit, sistemit, demokracise, per 22 vjet rresht.Jehona e ketij demi moral mbi kombin, do te shkoje teper gjate.

Berisha e ka nda mendjen .ai po krijon sebep per lufte civile.I jep pallatin e brigadave zogut bebe ne menyre qe nga bajraku i matit nen thirrjen e tij te mblidhen 300-400 zogiste .Fal gardistet ashiqare ne menyre qe te kete garden e ushtrin  pas vedi me license per te vrare sipas qejfit.Kemi nje njeri qe nuk perpiqet ta mbaje pushtetin me rezultatet e punes se tij por duke percare sipas parimit :ne kunder atyre.ne proces e siper po kruhet edhe me amerikanet . harron qe ata nese ne pamje te pare  mund te duken pak si avdalle e zene lepurin me qerre.

Pa dashur te justifikoj asgje, mendoj se prokuroria (ndonse e ajo e Ines) kishte ngritur pak gabim akuzen pasi nuk kemi te bejme me vrasje me dashje ne rrethana cilesuese. E them kete pasi kjo veper vertetohet kur provohet qe i pandehuri donte te vriste pikerisht ato viktima dhe jo te tjere. Tani nqs. mendoni se ndrea dhe llupo donin te vrisnin pikerisht aleksin apo ziverin apo faikun mendoj se e keni gabim edhe ju bashke me prokurorine. Sipas mendimit tim te pandehurit kane qelluar drejt per drejt ne turme, por jo pikerisht kunder 4 viktimave se ata as nuk ishin ne vije te pare. Pra nuk mohoj vrasjen, por jo me dashje direkte pikerisht ndaj atyre 4. Mendoj se kete paaftesi, gafe, apo edhe veprim te qellimshem te prokurorise ka shfrytezuar gjykata per ate vendim qe absolutisht nuk eshte i drejte, por eshte brenda kufijve te ligjit. Per dike qe eshte jurist besoj me kupton, sepse ligji jo gjithmone eshte i drejte. 

kjarte, kjarte. kshu popullorce kjo quhet vrasje pa te keq. sic klasifikohen edhe shakate: shaka pa zarar.

komenti juaj pak a shume me thote: ato donin te qellonin dike por jo pikerisht ato qe i kapi plumi! me te vertet qe ndryshon gje kjo? Thjeshte ju thoni qe ato kan dashur te vrasin disa nga turma po e po, por thjeshte jo ato qe vran POR disa te tjere. - nuk justifikove gje

pastaj nuk eshte nje shput qe te kaloj me nje falje! avokat

E ke kuptuar pak a shume sakte. Ata e dinin ose duhej ta dinin se kur qellon drej per drejt ne tume dikush mund te vritet. Por eshte prokuroria ajo qe mbi bazen e hetimeve vendos per cilesimin e vepres penale. Gjykata vendos mbi ate qe i kerkon prokuroria. Kur kjo e fundit e ben cilesimin gabim normal qe gjykata (sidomos nje gjykate qe do te te ndihmoje, dhe une kete nuk e mohoj gjithesesi) gjen mundesine per te dhene brenda kufijve te ligjit, ate vendim qe dha. Prokuroria nuk mund te lahet me faktin qe kerkoi 25 vjet, nqs nuk kopsit dosjen zere se e ke falur vete. Ajo qe do duhej te ndodhte sot ne nje shtet modern do ishte qe prokuroria ti riarrestonte te dy per vepren e sakte penale qe ato kane kryer. 

Po keto mor avokat i nderuar qe Ju vereni , dmth jo vrasje te cilesuar ndaj Individeve  vleresohn DAHA me keq . "Vrasje masive me paramendim " dmth tamam tamam sic eshte , dhe me kete rast Garda Teresisht ,  duhet  "Arrestuar " si Element i krimit te Organizuar , duhet derguar ne Parlament , Shkrire e Shperbere e Riformuar duke denuar me Pare trupin e Komandimit nga 25 Vjet si hartus Plani me "grupe zjarri " deri tek burgim i perjetshem per ata qe hapen Zjarr ...dhe me VARJE ( ndoshta denimi i fundit me VDEKJE ) te atij qe dha URDHER te Krimit me VRASJE MASIVE . Po pse kunder kujt mori NISHAN Miloshevici ose Sadami pervec te qelluarit ne TURME me Paramendim ? Edhe dronet qe po vrasin Kriminele te CILESUAR po i nenshtrohen gjykimit SOT , e jo me nje Institucion si Garda e nje Urdher Kriminal i Berishes si te gjithe Vendimet e tij perfshire Rrugen qe e quan te KOMBIT te ....dhive e sqeperve .

Ketu ka thjesht dhe vetem thjesht nje VENDIM . Kriminele te "vegjel " te pjelle nga kryekrimineli Berisha , si ne cdo fushe qe u jepet Mundesia , dhe ne kete ndertese qe quhet GJYKATE ku jepet drejtesi , presin , pas Plotesimit te Urdherave te Kryekriminelit Berisha , presin pra Kockat per tu Ushqyer . Ne mos po ....rugeve me te tjeret PuQIste qe kane dashe me i bo PuQ kryehalese Shqiptare rrugeve te Botes se Lire zotrie dhe sipas rastit edhe ndonje Gjueti Fllonxash !

Ajo qe do duhej te ndodhte sot ne nje shtet modern do ishte qe prokuroria ti riarrestonte te dy per vepren e sakte penale qe ato kane kryer. 

Kjo me duket logjike mua. Dhe normalist me kete riarrestim, pa tjeter qe nuk do dilnin te pa fajshem

Ama ajo turm ishte NJE dhe pa tjeter qe disa plumba nuk do vristin tegjith turmen por disa.

eshte e cuditsheme qe ne mes te dites, ne te vetmin qytet shqipetare qe duket qe ka pak stabilitet qe dryme demokratike - pasi nuk eshte sekret qe qytetet e tjera jan shkaterruara - vriten njerez dhe duke sikur ska ndodhur as qe. 
Merreni me mend se cfare mund te ndodh!!

Avokat! quhen VRASJE me dashje bile bile dhe me paramendim se qëlluan drejt turmës (ku mundsia e vrasjeve ësht 100%)  sipas një plani të menduar më parë  dhe jo për emrat e të vrarëve. 

tek plepat ke mbaru dhe ti?

Dhe une jam i mendimit se akuza ishte ngritur gabim, pasi nuk mund te vertetohej kurrsesi vrasja me dashje per ata persona vecanerisht. Funda ky eshte cirku ndermjet gjyqesorit dhe organit te akuzes, le qe tha vete Ina, veprojne si "korporate", thene ndryshe si "klan", mbrojne njeri-tjetrin.

Eshte e veshtire te dihen motivet. Ose ka qene me qellim per te kufizuar akuzen vetem tek keta persona dhe jo tek zingjiri i komandes (deri tek Basha?), per te cilet ndoshta do te vertetohej lehtesisht (ose me veshtiresi pas nderhyrjeve ne server) se kishin tejkaluar kompetencat. Cfare do te thote se ne rastin me te mire do te kishte nje apo dy denime individuale simbolike me mundesi per falje apo gjysem-denimi (mund edhe te ndodh ne apel per te lehtesuar gjakrat e popullit.) Ose kjo akuze, per arsye te veshtiresive qe u krijuan me marrjen e te dhenave dhe ekspertizes, ishte e veshtire te ngarkonte me pergjegjesi shkaktaret e vertete e kasaphanes. 

Kur e thote dhe Ylli Rakipi kete gje...imagjino!!

"vrasje me paramendim" ishte akuza ???

NE debatojme ketu pa pasur "nen dore" as akt akuzen, as vendimin e zbardhur te gjykates qe do ti pergjigjej akt akuzes... mire qe ju solla une vendimin e Gjykates se Strasbourg-ut  smiley

Mesa kuptoj une nga kjo qe thoni ju, ata, pra garda nuk donin te vrisnin pikerisht ata qe vrane, por donin te vrisnin ca nga turma per ti trembur te tjeret. Pra eshte njesoj si nje gjahtar qe qellon me cifte nje tufe me zogj ne ajer. Ai kerkon vetem te vrase ca prej tyre dhe jo pikerisht zogjte qe vret ne fakt. Nese eshte ky rast si duhej te ishte formuluar akuza nga prokuroria gjithmone sipas kodeve dhe ligeve tona? E them kete se veprimi i komandantit per te qelluar ne turme kuturu dhe jo me qitje te paracaktuar per nje person qe po cenon sigurine kombetare, qenkerka akoma me kriminal.  

Ka prove vizive goxha te qarte qe LLupo shinjestron pikerisht personin e Veizit per te qelluar mbi te me bresheri tre plumbshe.  Prendi nga ana tjeter ka hapur zjarr ne menyre qorre mbi turmen me pistoleten e tij, duke e zbraur komplet karikatorin e nje nga keta plumbat ka kapur Myrtajn.  Predhat e tjera qe jane qitur jane gjetur te ngulura ne objektet pertej kryeministrise, kjo si mbas ekspertizes te FBI-se.

Left KK ka 21% të postimeve   për rreth 10 orë në diskutim. Ik or Koqe se as Naltmaidhimi që është vrasësi i vërtetë s'do fliste e justifikonte kte vrasje kaq gjatë në një ditë .Ec e mos thuaj që ky masters punon sekretar  në ambasadë me gocën e Jozit. 

smiley

smiley ky do jet dhendri i xhozit, sekretari i kultures. O lefto, ti ka pre 0qet Xhozi ha?

Sikur eshte aplikuar parimi "te gjithe fajtor ose asnjeri fajtori". Normalisht ne nje sistem drejtesie qe funksionon, ne banken e te akuzuarve per nxije dhune dhe sulm institucioneve duhej te uleshin Ed Rama, Tom Doshi e ato mercenaret e paguar per sherr.

dobet,dobet si fillim,shtrengohu edhe içik

lol cfare niveli hahahahaha

ciao alket  smiley

sot kom vendos mos me ja nda syte ppu-se. s'ka film,teater,koncert qe mund te konkurroje me spektaklin qe shpresoj se do jepet sot ktu.ti e fillove dobet po kom shpresa se do vijn ene ata me pedigree ose nanji i ri fringo smiley

smiley lum si ti... po ndonje pune, ndonje sebep nuk ke?  

Une them organizojuni ne grupe dhe me turne si dikur ne zbor? He se jeni te mesuar ju. I dini rregullat e displinen. smiley Kush te kaloje, zjarr qelloni. 

Ciao e befsh qejf sotsmiley

un punet i kom n'terezi gjynof me u qajt.ti ke t'drejt n'teater shkohet me shoqni etj,po ksaj radhe kom qef me e shiju vetem kte spektakel, jo per gjo,po ska asigjo me diskutu mas shfaqjes se skenarin e kena pa 100 her. thjesht po du me vlersu interpretimin e aktorevesmileypo ti mos u pezmato,vazhdo luje rolin tendsmiley

gjujtso sherxhiu me vrasesin nuk mund te barazohen...

je bo sinkron me Gjokutajn " ky vendim i dha fund dhunimit te institucioneve"...

kujdem trima kur te kaloni nonji gardh ne salistan se do shkoni per lesh...sa per dijeni e kom shpine monument kulture e mos guxoj njeri ta dhunoje

Nuk thashe qe jane njesoj. Por drejtesia duhet te funksionoje kunder te gjitheve, njesoj sipas rendesise. Te mos denosh asnje nga sulmuesit e institucioneve e te denosh vetem ato qe i dolen zot (qofte edhe duke shkel ligjin) eshte shkaterrues per moralin. Neser ne nje rast te ngjashem, asnje ushtar nuk do te guxonte te mbronte institucionet, sepse do te kishte frike te denohej.

Psh une mendoj qe ne te ardhmen, askush nuk do te kete me guximin te sulmoje policine aty,  te shkallmoje deren memakine e te sulmoje policine. Frika ruan vreshte.

Dhe Enver Hoxha kështu thonte bile të bënte ta pranoje dhe fajin me gojën tate ! Ku ndryshimi?

E keqja nuk eshte S.B.!E keqja gjendet ne genin e shoqerise. Lehtesisht kompromentuese dhe aspak e ndergjegjeshme per te ndertuar shtet! Ne 8 vjet qeverisjeje asnje proteste e kategorive te caktuara shoqerore (jo politike) nuk eshte perkrahur gjeresisht nga shoqeria. Minatoret u lane ne meshire te fatit, invalidet po ashtu...! Sa kohe qe solidarizimin ndaj tyre do e shfaqim nga facebooku, twitteri, blogjerve, apo televizoreve asnje ndryshim pozitiv nuk ka per te ndodhur.  

LA 1992 - rodney king - rrahje - pafajesi per policet - zjarr

AL 2013 - kater demonstrues - vrasje - pafajesi per policet - smiley

thumbs up per shqiptaret smileysmiley

Shume e vertete, shume e trishte! 

Dhe me kete shenim po te bashkohem tek kontributi per smiley

komandant na paskërkësh pas patur marë  malli

gazeta dita cover

smiley

Ky gjyqtari mu duk me pall se ajo gjyqtarja tjeter qe del zakonisht ne keto gjyqet me buje te qeveriut... edhe ate qe i kishin shkruar te tjeret mezi e lexonte. Nuk e mora dot vesh fare se c'donte te thoshte, nuk dinte as te lexonte imagjino cfar gjyqtari, pale me te presesh ndonje shpjegim per qendrim nga keta. Gjyqesori i leshit, atje eshte bere po te ra ndonje i qeveriut ne qafe ngri dyfekun e mbro veten dhe familjen me c'do kusht, se kta kan per borxh te vrasin, perdhunojne degjenerojne e te mos i denoje kush. Le te ngrihet tani PS-ja dhe te vendos ne mbrojtje te familjareve qe duan drejtesi per njerezit e tyre qe u vrane me duar ne xhepa JO DUKE SULMUAR INSTITUCIONE te gjith arsenalin e opozites dhe te gjith zemerimin e popullit, ose te hape rrugen, te behen bashke familjet dhe le tju bjer atyre barra per te vene drejtesine per gjith popullin, se nuk ka per ti lene populli ne balte, kermat NANOBESE te qeverise nuk do te guxojne t'ju prekin as fijet e flokut perndryshe c'nisi ne 97-n do te bitiset persembari.

Dikur ne kohen e vellazerise me vellezerit turq te Sali Berishes, Hasan Zyko Kambery, nje bejtexhi nga Shqiperia e Mesme, shkroi nje vjershe. Ne strofe e kesaj vjershe ishte

Kadiut t'i rrefesh parane,

ters e vertit sherihane,

per para ç'e shet the t'ane,

ja di kimene parase.

Ndoshta edhe kadinjeve te kesaj ceshtje j'ua kane rrefyer parane, prandaj e vertiten ters te gjithe ceshtjen ne fjale

Rri rri se paska fol ambasadori amerikon!

"I tronditur" e kane perkthy keta, ate ndjenjen qe e kishte kap ambasadorin kur kishte degju vendimin. 

"Dismayed" ishte n'origjinal

Ah mer qen mer qen! 

Edhe sikur bombe atomike t'kishte pas ky Biri i Malcise, s'do kishit qene kaq t'kujdesshem kur folshit me te! 

p.s.

Sot eshte nje moment i mire te mesojme se c'mendon zoti Llalla personalisht per akuzat e ngritura nga parardhesi i tij!

 

Llalla =kos i rrahun e i hollum me uje...

Ene limon me copa kastraveci. 

@ Z

Te lutem mos ju pergjigj komenteve te mia! 

E di qe eshte e drejta jote t'i drejtohesh kujtdo ne Peshk, por me shume perulesi po te lutem qe te mos me pergjigjesh me, ose te shkruash koment ne forme pergjigjeje ndaj komentit tim.

Flm

@M,me siguri nuk los menç me tu pergjegj komenteve tuaja ,po ndonese me perulesi ti thu mos merr pjese ne blog ,se ne fund te fundot blogu ka ne themel komentet ndaj ç'kruhet ne artikuj e ç'shkruajne komentuesit.Tesh ti don me vazhdu luften e klasave...e une nuk e baj dot ,ne paça gja me te thane ta them,derisa jam ketu e shkruaj .nese nuk te peqlqen mund edhe te moa shkruash fare ,po une nuk ta kerkoj ne asnje menyre.si tha Voltairre (e dyta here sot)Une nuk jam dakort me asgje ç'thua ti ,po do jepje jeten qe ti te mund ta thuash....pa asnje  perulesi vetem per rregull te blogut...smiley

Ok, po ti shikoje nje here mundsine qe mos e shtypesh ate butonin e pare djathtas "pergjigju", kur do me shkrujte. 

Ke sa t'dushe knej verdalle qe t'a majne e t'a ndajne!

Mu m'le vec! 

Zahmet! 

- A i dhe uje gomarit o ambasadori Amerikan xhuxh qorr tullac meksikano-kinez?
- Po i dhashe
- Te ftohte a te ngrohte?
..... vazhdimin e dini vete.

Ej diplomat burri i botes, dhe jo vetem qe foli absolutisht me nje gjuhe aspak diplomatike dje por vajti dhe u takua dhe me kryeprokurorin sot.

Ncuk nuk ben, nuk ben!

Ah, tallim dhe karet tani?

Bravo, bravo!! 

 

problemi eshte se ne jemi popull pa bole (me falni per shprehjen)

kudo qe te kishte ndodhur, te pakten ne vendet perendimore ku ne aspirojme, por edhe me tutje, do kishte patur protesta te paimagjinueshme, mbiteghitha nga studentet.

por, mbase mbase e meritojme, 

shume bukur keni kete rapresentimin me poshte:

http://www.planib.com/2012/08/perdhunimi...

Adminet, do ishte mire qe te pastronin ca komente ketu qe shprehin urrejtje dhe fjale te ndyra. 

 

Ja pretenca e prokurorisë kush ka durim ta lexojë :

http://www.shqiptarja.com/home/1/21-jana...

Sigurisht prokuroria nuk ka bër hetime të plota për rolin e zinxhirit komandues ashtu siç mbylli dhe fshirjen e filmimeve nga serveri qeverisë ,siç nuk vuri nën akuzë drejtorin e policis për mos zbatim urdhër arresti , akuzën ndaj kryeministrit për pengim të hetimeve dhe drejtsisë, akuzën ndaj mjekut për dëshmi të rreme në publik e fshehje të krimit, akuza specifike ndaj Prendit si Komandant garde  etj etj .
Fajsia e këtyre të dyve është e hetuar dhe ekspertiza ka nxjerrë qartë se plumbat kanë dalë nga pushka(revolja ) e tyre për të parin ka dhe pamje filmike të qarta. Vrasja është me dashje se garda ka qëlluar në turmë  në një kënd që përfshinte thuajse gjithë sheshin në kundërshtim me atë që thonë se shtiem në ajër .Është me qëllim se dihet se kur shtie mbi turma kërkon të vrasësh.Gardisti shihet qartë që ka marrë shënjë shtjegës-thep-demostrues.Hetimet e ekspertiza nxorrën qartë zonën dhe këndin e qitjeve jo vetëm kanë shtirë drejt turmës por me kënd minus pasi pozicioni i tyre ishte më i lartë se kokate protestuesve. Prokuroria duhet ti shtynte hetimet deri në paramendim dhe planizim të vrasjeve.

Prokuroria vazhdon lojën unë bëj sikur hetoj ju mos dënoni loja barazim zero-zero. Kam përshtypje se në prokurori ka ndonjë instancë a grup specialistësh të huaj që ajo arrin të hetojë kaq sa heton ndryshe dosjet politike mund të mbylleshin dhe për mungesë provash.

Pjese nga Emisioni "XHUNGEL" per Ngjarjet e  21 Janarit 2011 - per ata qe nuk i kane pare ngjarjet ose qe i kane harruar

Pamje Filmike qe para fillimit te protestes/rrevoltes

http://www.youtube.com/watch?v=7UNryVXsBAg

plako, ty sikur të thanë shokët: shko pirdhu. çpret?

Si i thone ferngjisht: GAS OFF?

Se keshtu shqip edhe harron ndonjehere mergata dhe s'te kupton.

Nuk eshte e vertet qe gjykata fali vrasesit. Njerzit u vrane nga shteti sepse tentuan te  permbysnin qeverin. Shteti i vrau njerzit ata qe qelluan ishin police qe kishin detyre te mbronin institucionet, nuk ka rendsi kush e shkrepi armet rendsi ka cili ishte urdheri. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).